ROZHOVOR: Režisér Kašparovský o filmu Všiváci

Film Všiváci
Foto: Ondřej Vetchý a Ondřej Malý ve filmu Všiváci. / Bontonfilm

Již za pár dní vstoupí do kin nový český film Všiváci. Důležitou roli ve filmu hraje také česká armáda a Afghánistán. Režisér Roman Kašparovský nám v krátkém rozhovoru předestřel, jaké jsou jeho zkušenosti se světem armády a s českými vojáky.

 

Roman Kašparovský pracoval na americkém snímku Wanted, nebo českých Normal, 2Bobule či Lidice, kde působil jako člen produkce. Pro film Všiváci napsal nejen scénář, ale mohl si zde poprvé vyzkoušet režisérské křeslo.

 

Všiváci vyprávějí o vztahu dvou bratrů Rohanů, jejichž cesty se kdesi v mládí rozešly a v jejich zralém věku se k sobě přibližují a nakonec i protnou. Jeden z bratrů je sám, druhý se snaží udržet pohromadě svou rodinu. A protože oba své potíže řeší až za hranu možného, vzniká zde prostor pro komedii i drama, přibližuje film Všiváci režisér Roman Kašparovsk.

Hlavní postavy filmu jsou bratři Miki a Ricky. Miki (Jiří Langmajer), špičkový neurochirurg, se utápí v bludném kruhu milostných dobrodružství a alkoholu. Jeho horkokrevný bratr Ricky (Ondřej Vetchý) je veteránem z české mise v Afghánistánu.

 

Ten prohrává svůj boj s dluhy a i z nich plynoucí složitou situací své rodiny, která pro něj představuje velký závazek. Pečuje totiž sám o dvě dcery – o malou Maty i již dospívající Rózu (Tereza Voříšková). S tím mu pomáhá jeho matka, kterou skvěle ztvárnila Iva Janžurová.

 

Foto: Film Všiváci je především dramatem. Důležitou roli ve filmu ale hraje vojenské prostředí. / YouTube

 

Pro naše čtenáře je jistě zajímavé, že důležitou roli ve filmu hraje soudobá česká armáda a také české angažmá v Afghánistánu. Tvůrci mohli dokonce natáčet dva týdny v Afghánistánu, kde se mimo jiné zúčastnili výjezdu českých vojáků mimo základnu. Stali se také svědkem napadení základny povstalci.

Roman Kašparovský, režisér

AN: Jak jste snášeli natáčení v Afghánistánu, v bojové zóně? Řekli jste si někdy: „Co tady dělám?“

RK: Byl to velice intenzivní zážitek. Za sebe mohu říct, že to ve mně upevnilo obdiv k vojákům, kteří se misí učastní. Naštěstí jsem věděl, proč tam jsme, takže tuto otázku jsem si klást nemusel.

AN: Jaký je Váš nejsilnější zážitek z natáčení v Afghánistánu?

RK: První raketový útok, návštěva místní školy, přílet do Kabulu a mnoho dalších. Intenzita byla všude tak vysoká, že se těžko hodnotí, co bylo nejsilnější. Ale jsem přesvědčen, že celý pobyt byl pro všechny členy štábu jedním z nejsilnějších v našich životech.

Foto: Roman Kašparovský za kamerou v Afghánistánu. / Army.cz

Foto: Roman Kašparovský za kamerou v Afghánistánu. / Army.cz

AN: Změnil se nějak Váš pohled na armádu před a po natáčení?

RK: Určitě si u mě armáda vydobyla ještě víc respektu.

AN: Co byste vzkázal lidem, kteří armádu považují za zbytečnou, případně pouze za místo, kde zbytečně mizí peníze?

RK: Současná situace ve východní Evropě zjevně dokazuje, že existence armád v evropských zemích je stále nezbytností, stejně jako to, že jsme součástí NATO. 

AN: Nemáte chuť natočit čistě vojenský film ze současnosti? Myslíte, že na takový film je publikum již připravené?

RK: Přiznám se, že je to velmi lákavá představa a doufám, že se mi to jednou podaří, ale bohužel si uvědomuji, že produkce takového snímku je finančně příliš náročná.

AN: Chcete něco vzkázat vojákům?

RK: Velké díky za to, jak se o nás v Afghánistánu starali a za to, jakou si mezi armádami ostatních zemí vybudovali pozici. Velké díky!

Foto: Å táb filmu VÅ¡iváci a čeÅ¡tí vojáci v Afghánistánu. / Army.cz Foto: Štáb filmu Všiváci a čeští vojáci v Afghánistánu. / Army.cz

 

O filmu Všiváci připravujeme rozhovor rovněž s herci Ondřejem Vetchým a Ondřejem Malým.Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Výběrové řízení 601. skupiny speciálních sil není procházka růžovou zahradou

Výběrové řízení, to je, oč tu běží. Speciální skupina Armády ČR? V České republice je to 601. skupina speciálních sil (601. skss) generála Moravce, která je nedílnou součástí Vojenského zpravodajství. V rámci resortu Ministerstva obrany České republiky je 601. skss jediným reprezentantem speciálních sil.

Martin Stropnický: Mluvit přímo s vojáky je pro mě velmi důležité

V pátek 30. května odpoledne navštívil ministr obrany Martin Stropnický vojáky 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Tam ho přivítali velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ján Gurník a velitel 4. brigády plukovník Miroslav Hlaváč.

REPORTÁŽ: Základní výcvik u 43. výsadkového praporu

43. výsadkový prapor v Chrudimi (43. vpr) je jediným výsadkovým praporem v Armádě České republiky. Výsadkáři si zájemce o službu v praporu nejen pečlivě vybírají, ale především cvičí. Redakce Armádních novin měla šanci jeden den nahlédnout do výcviku nových členů chrudimského výsadkového praporu.

42. mechanizovaný prapor cvičí s Pandury

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského" ve vojenském újezdu BOLETICE. Bylo to poslední praporní cvičení před červnovou kontrolou bojové připravenosti.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!