Rozmístění protiraketového deštníku v Turecku vyvolává napětí

Patriot
Foto: Protiraketový systém Patriot

Rozmístění systému protiraketové obrany Patriot, které počátkem tohoto týdne začala přímo na tureckém území připravovat smíšená turecko-německo-holandská skupina vojenských odborníků, není prvním krokem k prosazení bezletové zóny nad územím Sýrie. Jejich umístění má výhradně chránit turecké území před případnými útoky ze strany Sýrie.S odvoláním na pondělní prohlášení nejmenovaného činitele turecké armády to uvedla agentura Reuters. Jak agentura dále informovala, toto rozhodnutí vyzvalo vlnu nevole vedle Sýrie také ze strany Ruska a Iránu. Zatímco Damašek označila toto rozhodnutí za provokaci, ruští a iránští diplomaté se obávají, že může jít o první krok k vytvoření bezletové zóny na podporu protivládních vzbouřenců nad Sýrií.

Podle britského deníku The Telegraph nejmenovaný úředník syrské vlády označil žádost Turecka o rozmístění raket Patriot na svém území za nejnovější provokativní krok. „Sýrie považuje tureckého premiéra Recepa Erdogana zodpovědného za militarizaci situace na hranicích mezi Sýrií a Turecka a zvýšení napětí v této oblasti,“ uvedl podle tohoto listu ve vysílání syrské státní televize.

Tento deník současně uvedl, že se syrské ministerstvo zahraničí v minulých dnech pokusilo rozmístění raket Patriot na tureckém území neúspěšně odvrátit prohlášením, že v současné době „není žádný důvod k panice, protože Sýrie respektuje svrchovanost a posvátnost tureckého území a zájmy tureckého lidu."

Ruská tisková agentura IA Regnum citovala tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu, podle kterého jsou obavy Sýrie z rozmístění těchto raket na tureckém území neopodstatněné. „Pokud nebudou ohroženy turecké hranice, nedojde k použití těchto raket,“ prohlásil Davutogla.

Recep Erdogan Foto: Turecký premiér Recep Erdogan / Wikipedia

Nespokojenost s rozhodnutím aliance vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Čím víc se někde hromadí zbraní, tím víc vzrůstá riziko, že budou použity, mimo jiné je může uvést do chodu i jakákoliv provokace,“ řekl Lavrov podle ruského internetového zpravodajského serveru KM.ru .Jiný představitel ruského ministerstva zahraničí, Aleksandr Lukaševič, prohlásil, že Moskva považuje rozmístění raket Patriot v této oblasti za znepokojivý signál. „Chtěli bychom našim tureckým kolegům poradit něco jiného. A to aby využili potenciálu svého vlivu na syrskou opozici k tomu, aby došlo co nejdříve k zahájení dialogu mezi znepřátelenými syrskými skupinami místo toho, aby ukazovali svaly a vychylovali situaci nebezpečným směrem,“ citovalo Lukaševiče ruskojazyčné vysílání rozhlasové stanice BBC.

Ruskou kritiku záměru NATO rozmístit na tureckém území protiraketový systém Patriot odmítl již v neděli německý ministr obrany Thomas de Maizière. „Rusko nemá právo veta na naše operace na území aliance,“ citoval ruský internetový server Vojennyj informátor s odvoláním na televizi ARD jeho slova.

Turecká armáda se v minulých dnech pokusila zmírnit obavy z rozmístění raket Patriot na svém území prohlášením, že nasazení tohoto systému má výlučně obranný charakter a jediným cílem tohoto kroku je ochránit zemi před případným leteckým nebo raketovým útokem ze strany Sýrie.

Video: Protiletadlový a protiraketový systém Patriot v rukou nizozemských, německých a amerických vojáků / YouTube

„Je vyloučeno, že bychom tyto rakety použili na podporu vytvoření bezletové zóny (nad Sýrií – poznámka redakce) nebo pro útočné operace,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel turecké armády.

Deník The Guardian v této souvislosti s odvoláním na generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena uvedl, že turecká vláda ve své žádosti o poskytnutí protiraketového deštníku ze strany členských zemí NATO, disponujících raketami Patriot, zdůraznila, že je použije výhradně pro obranu svého území.

Možnost, že by tyto rakety mohly, spíše než k ochraně Turecka, pomoci syrským vzbouřencům ale naznačil už počátkem listopadu deník The New York Times. Ten s odvoláním na nejmenovaného tureckého představitele napsal, že ve hře je varianta, která počítá s tím, že s  pomocí tohoto zbrojního systému bude vytvořena bezletová zóna nad severní Sýrií, kde v současné době vzbouřenci operují.

V rámci členských zemí NATO mají rakety Patriot ve své výzbroji kromě USA pouze německá a holandská armáda. Nizozemské Patrioty chránily Turecko již v letech 1991 a 2003 během obou válek v Perském zálivu.

Zdroj: RIA , Military-informant , KM.ru , BBC , Reuters , NY Times , Guradian , Telegraph

Nahlásit chybu v článku


Související články

Syrská záhada bojeschopnosti v souvislosti s možnou intervencí

Média už dlouhé měsíce přinášejí znepokojující informace o nepokojích v Sýrii. Tamní vláda v čele s ...

Sýrie sestřelila turecký stíhací letoun

V pátek 22. června se objevila informace o údajném sestřelu tureckého stíhacího letounu F-4 Phantom ...

Další okolnost k incidentu sestřelení tureckého letounu

Vývoj po sestřelení tureckého letounu syrskou protiletadlovou ochranou samozřejmě dále pokračuje. ...

Současnost tureckého letectva

K příležitosti nedávného sestřelení tureckého letounu jsme se podívali na celé turecké letectvo. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ultramarinus
  09:39 03.12.2012

  Asi ano, wiki říká:
  V Polsku bude rozmístěno několik baterií Patriot od dubna 2010.[1] Systém bude plně integrován do obranného systému polského letectva v roce 2012.

  Asi ano, wiki říká:
  V Polsku bude rozmístěno několik baterií Patriot od dubna 2010.[1] Systém bude plně integrován do obranného systému polského letectva v roce 2012.

 • Miroslav N
  22:45 29.11.2012

  Jen malou připomínku. Polská armáda disponuje též systémem Patriot, nebo se pletu?

  Jen malou připomínku. Polská armáda disponuje též systémem Patriot, nebo se pletu?

 • liberal shark
  20:15 28.11.2012

  Jojo, v rukou Ruska a jeho klientů jsou všechny zbraně obranné, zatímco v rukou NATO útočné :-)).

  Jojo, v rukou Ruska a jeho klientů jsou všechny zbraně obranné, zatímco v rukou NATO útočné :-)).

 • Ondřej Lacina
  14:03 28.11.2012

  Situace v Sýrii vyvolává napětí, turecké bezpečnostní opatření nikoli.

  Situace v Sýrii vyvolává napětí, turecké bezpečnostní opatření nikoli.

Načítám diskuzi...