Rozšířená realita: Nová úroveň vojenského výcviku

Foto: Přilba SGRX ze španělské Granada University poskytuje svému uživateli zážitek rozšířené reality. Přilba je určena pro zábavní průmysl. Klíčové součásti a princip fungování je však podobný, jak u projektu AITT. / Granada University
Vyvíjená Přilba SGRX ze španělské Granada University poskytuje svému uživateli zážitek rozšířené reality. Přilba je určená pro zábavní průmysl. Klíčové součástí a princip fungování jsou však totožné, jako u projektu AITT. / Granada University

Kanceláře pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) vyvíjejí nový výcvikový systém založený na rozšířené realitě AITT (Augmented Immersive Team Trainer). Systém dokáže do reálného prostředí generovat počítačové objekty a výslednou scénu zobrazit na displejích. AITT je v současné době testován příslušníky americké námořní pěchoty (U.S. Marine Corps).

S primitivní formou rozšířené reality se můžeme potkat již dnes u chytrých mobilních telefonů. Stačí přes kamerku snímat reálné okolí a chytrý program již zařídí, aby po vašem stole například běhal malý dinosaurus. Pravda, grafika není nijak úchvatná, ale mobilní „legrácka“ názorně ukazuje možnosti rozšířené reality.

Pokročilejší formou rozšířené reality jsou kupříkladu brýle Google Glass od firmy Google. Brýle jsou vybavené malou kameru, průhledovým displejem a potřebnou elektronikou. Google Glass se zatím vyvíjí a současný model ukazuje jen zlomek toho, co rozšířená realita nabízí.

Ideou je promítat na průhledový displej před oči uživatele virtuální objekty a symboly, prostorově zasazené do reálného prostředí. Ve své dokonalé podobě tak můžete pomocí brýlí od firmy Google vidět například na zdech domů virtuální reklamy.

Podobná technologie nabízí nedozírné možnosti pro reklamní nebo herní průmysl. Každého také již napadne, jaké možnosti rozšířená realita nabízí pro vojenský výcvik.

V Ozbrojených silách Spojených států podobnou technologii rozvíjí námořnictvo v rámci zmíněného programu AITT. Cílem programu je vytvořit ucelený výcvikový systém pro malé pěší jednotky americké námořní pěchoty. Systém dokáže generovat a zasazovat do reálného prostředí lidi, vojenskou techniku nebo například dynamické (zvuky, výbuchy) a klimatické (déšť, bouřka) jevy.

Foto: Podoba rozšířené reality v programu AITT (2012). / ONRPodoba rozšířené reality v programu AITT (2012). / ONR

Místo toho, abychom šli ven na staré a stále stejné střelnice, kde lidé již 40 let střílejí na stejné cíle, AITT poskytuje rozmanité cíle v dynamickém prostředí, aniž je nutno spoléhat na externí zdroje (střelnice, doprava, zásobování municí, terče, zajištění bojové techniky, atd. – pozn. redakce),“ říká Jack Holloway z Oddělení pro expediční manévrový boj a boj proti terorismu na ONR.

S ystém AITT je vyvíjen již čtyři roky. Hlavními nástroji je v současné době přilbová kamera a uzavřené brýle s displeji. V další fázi uzavřené brýle nahradí průhledové displeje, skrze které voják počítačem generované objekty přímo v reálném prostředí. Bohužel fotky celého kompletu nejsou k dispozici.

V současné době AITT funguje jen pokud voják stojí nebo se pohybuje pomalu. Další generace AITT umožní rychlejší pohyb – díky rychlejšímu zpracování obrazových informací.

Každý voják a zbraň v systému vlastní pohybový a směrový senzor. Řídicí systém AITT ví, kde se voják nachází, co vidí a kudy jde. Stejně tak AITT přesně ví, kde míří osobní zbraň vojáka.

Možností podobného výcvikového systému jsou ohromné. Klíčovou předností je finanční výhodnost. AITT dokáže do výcviku zasadit libovolný zbraňový systém, a simulovat libovolnou událost, například i jaderný výbuch a jeho simulované následky.

Stejně tak se otvírají ohromné možnosti pro výcvik boje na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle). Do výcvikové budovy lze zařadit oponenty, civilisty i nástražné výbušné systémy.

Zdroj: ONR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Lidé kolem simulátoru L-159

Se zavedením nového typu letounu do výzbroje bývá obvykle zaveden i celý výcvikový systém jak ...

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů

Nedílnou součástí výcviku velitelů všech stupňů i osádek bojových vozidel se staly počítačové ...

Virtual Battlespace 3: Česká simulace války

Česká firma Bohemia Interactive, resp. její divize Bohemia Interactive Simulations, v těchto týdnech ...

České Centrum leteckého výcviku v Pardubicích

Vzdušné síly Armády České republiky pro výcvik svých pilotů využívají Centrum leteckého výcviku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...