Krize v Perském zálivu - Saúdská Arábie proti Kataru

-
10. 6. 2017
-
26 komentářů
-
Klára Šubíková
Tento týden se na Blízkém východě nesl ve znamení diplomatické ofenzívy arabských zemí proti Kataru. V pondělí s Katarem přerušila styky Saúdská Arábie, ke které se v rychlém sledu přidaly Spojené arabské emiráty, Egypt, Bahrajn, Jemen a Maledivy. Do dnešního dne tzv. Saúdskou koalici rozšířila ještě (neuznaná) lybijská vláda sídlící v Baydě na východě země, Mauricius, Mauritánie a Senegal. Úroveň svého zastoupení pak snížily Jordánsko a Džibuti.
Rozsah přijatých opatření
Současná krize nespočívá pouze v přerušení či omezení diplomatických styků - saúdské, bahrajnské a emirátské aerolinky mají zákaz vstupu do katarského vzdušného prostoru. To samé platí pro katarské letecké společnosti. Byly také uzavřeny hranice, což znamená de facto blokádu Kataru.
Katarští diplomaté museli do 48 hodin opustit zemi svého působení a katarští občané ve všech dotčených státech mají 14 dní na návrat do Kataru. Ve Spojených arabských emirátech (SAE) a Bahrajnu bylo zakázáno podporovat Katar na internetu. Tento kyberzločin může být v SAE trestán až 15 lety vězení a pokutou 136 000 dolarů. V Bahrajnu hrozí až 5 let odnětí svobody.
Uzavření pozemní hranice se Saúdskou Arábií vedlo v Kataru k panice a k vykupování supermarketů. V Kataru nabízené potraviny pochází až z 99 % ze zahraničí a země má podle odhadů nouzové zásoby jídla pouze na 3 dny. Situace je o to delikátnější, že k blokádě došlo v měsíci ramadánu, který je charakteristický vysokou konzumací jídla (po západu Slunce).
Problémy s dodávkami vody nabídnul vyřešit Írán . Letecká doprava pak funguje s Tureckem . Hlavní problémy se očekávají ve stavebnictví závislém na námořním dovozu a finančním sektoru, odkud byly staženy zahraniční jistiny.
Důvody a zdůvodnění
Sankcionující arabské státy zdůvodňovaly své konání obviněním Katru z destabilizace regionu. To se mělo dít prostřednictvím katarské podpory terorismu (finanční a zbrojní) a katarským vměšováním se do vnitřních záležitostí jiných států podporou protistátních živlů (tato výtka zaznívá především ze strany Saúdské Arábie a Egypta).
Zemím Zálivu se nelíbí katarská otevřená a k Íránu vstřícná zahraniční politika, která je interpretována jako pootevírání dveří k interferenci do regionu. Na základě těchto výtek je požadováno ukončení katarských vztahů s Muslimským bratrstvem a Hamásem a také větší zdrženlivost či dokonce uzavření televize Al-Džazíra tak, aby nebyla nadále „hlásnou troubou teroristů“.
Dlouhodobé napětí eskalovalo údajné hackerské napadení katarské státní tiskové agentury, která vydala později dementovanou zprávu s výroky emíra, šejka Tamíma. Ten měl kritizovat nepřátelství vůči Íránu, vyjádřit sympatie Hamásu, Hizballáhu a Muslimskému bratrstvu, označit Saúdskou Arábii za podporovatele extrémní ideologie, jež napomáhá šíření terorismu, a předpovědět, že americký prezident Trump nevydrží v úřadu dlouho.
Jako další faktor, který vedl k izolaci Kataru, je uváděná návštěva amerického prezidenta Trumpa na Arabském poloostrově, který se silně postavil za Saúdskou Arábii a vyhranil se proti Íránu, což vyslalo signál podpory v jejím konání.
V neposlední řadě jednání Saúdské koalice podpořilo i propuštění katarských rukojmích držených v Iráku šíitskou milicí Kataib Hizballáh. Jejich propuštění bylo krom zaplacení výkupného (Katar připouští pouze finanční podporu úřadů zajišťujících vyjednávání) spojeno také s propuštěním několika desítek až stovek bojovníků z řad sunnitských extrémistů ze syrských vězení a jejich výměna za vězněné ozbrojence Hizballáhu.
Došlo také k výměně populace několika syrských vesnic. To vše pod patronací Íránu, který za skupinou Kataib Hizballáh stojí. Takovéto jednání je vnímáno jako nežádoucí hned ze dvou důvodů: Dochází jak k jednání s teroristy, tak ke sbližování s Íránem.
Krize v Perském zálivu přehledně
Dlouhodobé příčiny
Pozadí současné situace lze hledat v Arabském jaru. Země Perského zálivu se totiž zásadně rozchází v jeho interpretaci a reakcích na ně. Katar se na rozdíl od dalších arabských zemí v regionu staví pozitivně ke změnám nepopulárních režimů. Poskytoval k tomu jak finance, tak mediální pokrytí prostřednictvím státní televize Al-Džazíra.
Podporuje také islamistické skupiny, které ostatní hráči vnímají jako hrozbu - ostatní hráči tyto skupiny často označují za teroristické, což proti těmto skupinám usnadňuje represe. Jde namátkou o Muslimské bratrstvo, tuniskou stranu An-Nahda nebo palestinský Hamás. Tato situace zákonitě vyvolala stav, kdy ostatní státy Zálivu podporují opozici katarských favoritů a vzájemně se snaží své snahy podrývat.
Za ochlazením vztahů může být také zemní plyn. V dubnu Katar ukončil 12 roků dlouhý zákaz rozvoje největšího ložiska zemního plynu(LNG) na světě (Jižní Párs), o něž se dělí s Íránem. Katar vyhodnotil, že ačkoli se zdá být současný trh s LNG přesycen, pro budoucí konkurenceschopnost země je vhodné obnovit rozvoj.
Írán se s koncem sankcí taktéž rozhodl investovat do zvýšení těžby v Jižním Pársu a má v plánu do roka předstihnout katarskou produkci, která je největší na světě. Katar tvrdí, že jednání obou států není koordinované, avšak v budoucnosti má docházet ke vzájemnému sdílení informací. Pro země Zálivu to znamená jak pokles vlastního podílu na trhu a pokles výnosů, tak možnou koordinaci největších hráčů na trhu s LNG (Katar a Írán) a cenovou válku, s čímž nejsou spokojeny.
Neděje se tak poprvé
Přerušení vzájemných styků je jednou z nejvyšších příček na žebříčku nenásilných možností eskalace krize. Výše už stojí pouze exemplární nenásilný vojenský tlak, uzavření dopravy a komunikace mezi občany znepřátelených stran a uzavření či blokáda hranic. Až na vojenský tlak došlo v současné situaci k uplatnění všech těchto diplomatických nástrojů.
Objektivně řečeno, Katar se nachází na hranici ozbrojeného konfliktu. Není to však poprvé, co byly proti zemi ze strany ostatních členů Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) použity diplomatické nátlakové prostředky.
V roce 2002 byl stažen saúdský velvyslanec na protest proti vysílání Al-Džazíry a zastupitelská mise byla bez vedení po dobu 5 let. V roce 2014 na osm měsíců stáhly ze země velvyslance SAE, Bahrajn a Saúdská Arábie. Důvody byly dost podobné těm současným – katarské vměšování se do vnitřních záležitostí zemí.
Vadila jim jak katarská podpora Muslimského bratrstva, tak poskytování mediálního prostoru Jusúfu Karadávímu. Karadáví je egyptský islámský teolog, právník, kazatel a publicista. Své komentáře vysílá prostřednictvím pravidelného pořadu na televizní stanici al-Džazíra a předpokládá se, že jeho pořad sleduje cca 60 milionů lidí.
Implikace pro region
Katar je význačným hráčem v regionu a stále ještě největším vývozcem LNG na světě (v následujících měsících jej předstihne Austrálie). V zemi je také největší americká vojenská základna v regionu. Z dosavadních vyjádření USA , ale i Evropy a Turecka je zřejmé, že budou v konfliktu stát každý za svým spojencem - USA a EU za saúdským, Turecko za katarským spojencem.
Jelikož Katar odmítl přijmout odvetné kroky, dá se očekávat mediace Kuvajtu , který byl úspěšný v řešení podobného sporu před třemi lety, a postupné uvolňování napětí, které může trvat týdny až měsíce.
Výše popsané jednání všech zúčastněných je pochopitelné. Krize byla vyeskalována tak vysoko, že další přitvrzování by dospělo k vyhrůžkám zbraněmi, což by byl vzhledem k povaze situace krok zcela zbytečný. Nyní je na straně Kataru přijmout (byť jen deklaratorně) navrhovaná opatření Saúdské koalice, jelikož vzájemně nevýhodná situace přece jen více bolí Katar.
Na druhou stranu vyjádření Íránu vyznívají spíše jako posílení dosavadního partnerství s Katarem, což rozhodně nebylo cílem izolace. Je třeba mít na paměti, že jde o politickou a mocenskou hru, ve které, co se týče podpory terorismu, volá zloděj: „Chyťte zloděje!“
Související články
Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie
Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba ...
-
29.05.2017
-
60 komentářů
-
Klára Šubíková
Seznam amerických zbraní pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie během následující dekády plánuje nakoupit americké zbraně za 350 miliard dolarů - ...
-
30.05.2017
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
Pro a proti amerických finančních sankcí proti Hizballáhu
Libanonské hnutí Hizballáh je mnohými označováno za teroristické. Tento pohled však neplatí ...
-
03.06.2017
-
7 komentářů
-
Klára Šubíková
Jak proběhne válka Velké Británie a Španělska o Gibraltar?
Již několik století se Španělsko a Velká Británie sváří o necelých 7 km2 na jihu Iberského ...
-
07.06.2017
-
31 komentářů
-
Mgr. Ondřej Vlk, Ph.D.
Komentáře
@Trhan: Vzhledem k tomu, že se v tématu orientujeme, pomoc není třeba. Tobě ale doporučuji vyhledat odbornou pomoc ve vážnějších věcech. Hele a stejně byl původní bolševický ...Zobrazit celý příspěvek
@Trhan:
Vzhledem k tomu, že se v tématu orientujeme, pomoc není třeba.
Tobě ale doporučuji vyhledat odbornou pomoc ve vážnějších věcech.
Hele a stejně byl původní bolševický Kobíkův Kruan mnohem lepší, než ty porevoluční.Skrýt celý příspěvekDanny a Luky, spíš si myslím, že se pletete oba. Dannymu se pletou procenta a Lukymu jazyk. Zavolejte si na pomoc dědka Fenriho, on vám to vysvětlí.
Danny a Luky, spíš si myslím, že se pletete oba. Dannymu se pletou procenta a Lukymu jazyk. Zavolejte si na pomoc dědka Fenriho, on vám to vysvětlí.
Syrská arabská armáda dobyla Rasafu. Už se k ní dostali loni, ale pak přišly koordinované útoky černých a zelených na zásobovací trasu do Aleppa a konkrétně z míst v okolí Rasafy ...Zobrazit celý příspěvek
Syrská arabská armáda dobyla Rasafu. Už se k ní dostali loni, ale pak přišly koordinované útoky černých a zelených na zásobovací trasu do Aleppa a konkrétně z míst v okolí Rasafy přicházely zprávy o otrávených vojácích (plyn).
Celou trasu na Tabqu tenkrát ztratily a pozornost se přelila k Halabu. Teď je situace jiná a v týlu to mají lepší.
K Rasafě mám vztah, v rozvalinách místního starověkého města jsem před 16ti lety strávil kouzelný den a noc. Vůbec nikdo tam nebyl. Jen jeden místní pasáček si vzal odpoledne drobný "za vstup". Jsem zvědav v jakým stavu to teď bude....Skrýt celý příspěvekKruan: pleteš si náboženskou a etnickou strukturu obyvatelstva. Většinu syrského obyvatelstva tvoří Arabové (90 %), Kurdi cca 9 %. Zbývající procento tvoří Peršané, Arméni, ...Zobrazit celý příspěvek
Kruan: pleteš si náboženskou a etnickou strukturu obyvatelstva. Většinu syrského obyvatelstva tvoří Arabové (90 %), Kurdi cca 9 %. Zbývající procento tvoří Peršané, Arméni, Čerkesové, Turkmeni, Romové a Židé. Arabština je také úředním jazykem, Jednotlivé etnické skupiny užívají jako druhý jazyk svůj vlastní.
Jsou to, samozřejmě, data z r. 2011, takže se struktura nepatrně posunula, což znamená, že v SAA aktuálně působí výrazně vyšší procento Arabů, bez ohledu na vyznání (Kurdi bojují převážně za sebe).Skrýt celý příspěvekjj, je celkem jedno, jak nazývaly různé ruské sekty před skoro 100 lety Šíity a Sunnity nebo jak tenkrát nazývaly svůj vnitřní a okolní svět. To je celkem bezvýznamná kapitola ...Zobrazit celý příspěvek
jj, je celkem jedno, jak nazývaly různé ruské sekty před skoro 100 lety Šíity a Sunnity nebo jak tenkrát nazývaly svůj vnitřní a okolní svět. To je celkem bezvýznamná kapitola dějin.
V Rusku je sice všechno možné, ale to, že by běžný Menševik potkal příslušníka Syrské Arabské armády je spíše z řéše Járy Cimrmana.Skrýt celý příspěvekLuky: "Když ale arabsko-ruské síly konečně navzdory bombardování a masivním útokům FSA dosáhnou Irácké hranice" Luky, o jakých arabsko-ruských silách hovoříš? Zkus dát nějaký ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: "Když ale arabsko-ruské síly konečně navzdory bombardování a masivním útokům FSA dosáhnou Irácké hranice"
Luky, o jakých arabsko-ruských silách hovoříš? Zkus dát nějaký odkaz, třeba i blábol.
Dovolím si malou nápovědu, např. rodina al-Asad se možná hlásí k lecčemu, ale k Arabům??
Nebo se jedná o novou sílu v regionu?Skrýt celý příspěvekdusan: pokud jde o Leopardy 2A7, tak Němci je sice neprodali SA, ale u Kataru s tím neměli problém. Jim dodali krom nejmodernějších Leopardů 2A7, i houfnice PzH2000. Tanky byly ...Zobrazit celý příspěvek
dusan:
pokud jde o Leopardy 2A7, tak Němci je sice neprodali SA, ale u Kataru s tím neměli problém. Jim dodali krom nejmodernějších Leopardů 2A7, i houfnice PzH2000. Tanky byly myslím nově vyrobené v Řecku. je docela sranda, že ten Německý zákaz chtěli obejít Španělé a ty tanky pro SA vyrobit u sebe, což ale neprošlo. Připomenu, že Němci neprodávají zbraně tam, kde by mohly ohrozit Izrael a je tedy sranda, že Kataru (nyní označeném za sponzora terorismu) věřili víc než Saudům :DSkrýt celý příspěveks SA kšeftují všichni ať jsou na západě či východě Podívejte se s kým rusko domlouvá omezení těžby ropy? Takže jako vždy o peníze jde až na prvním místě ať jde o usa, rusko, čínu ...Zobrazit celý příspěvek
s SA kšeftují všichni ať jsou na západě či východě Podívejte se s kým rusko domlouvá omezení těžby ropy? Takže jako vždy o peníze jde až na prvním místě ať jde o usa, rusko, čínu nebo ČR, tak bych si odpustil to moralizování a střelbu do vlastních řad. Já usa ten velký kontrakt přeji i když mě mrzí, že více nezískají firmy z ČR i když Tater SA nakupuje slušný počet tuším.Skrýt celý příspěvek
Perzký záliv stratil na dôležitosti ... Nech sa tam už stane hocičo ... dôsledky samozrejme na ceny ropy budú ... ale rádovo nižšie ako pred cca 10-timi rokmi ... Prípadné ...Zobrazit celý příspěvek
Perzký záliv stratil na dôležitosti ...
Nech sa tam už stane hocičo ... dôsledky samozrejme na ceny ropy budú ... ale rádovo nižšie ako pred cca 10-timi rokmi ...
Prípadné vyššie ceny ropy okamžite "katapultujú" dopredu ťažiarov všade vo svete ... hlavne v USA .... takže nárast nemôže byť v strednodobom horizonte nejaký veľký.
Luky
SA je rozsiahla kráľovská rodina .. kde si kadekto robí kšefty i "neoficiálne" ... nie je to unitárna diktatúra ako by sa mohlo zdať. A keďže tam veľa ľudí disponuje ropnými miliardami ... tak to sú pre podporu nejakej radikálne povstaleckej skupiny dosť zaujímavé peniaze. Opozícia samozrejme je ....ale je ešte podstatne radikálnejšia ako je wahábistický režim v SA. O ňom si môžeme myslieť čo chceme ... ale faktom je, že prežil de facto nezávislý až do dnešných dní .... čo sa málokomu v histórii podarilo. Samozrejme to bolo i o púšti, kde sa nik pred objavom ropy netlačil : )
A čo sa týka sankcií ... oni existujú .... a fungujú : )
Samozrejme zo strany štátov čo si to môžu dovoliť ...Nemecko odmietlo dodať tanky Leopard 2A7 .... inak potom bolo o tom veľa rečí v samotnom Nemecku ...
Bežný je prípad Slovenska, kde Fico otvorene vyhlásil, že mu je jedno kde končia zbrane ktoré dodáme SA ... lebo človek nemusel byť génius, aby vedel, že naše staré črepy Saudi nepotrebujú a "posúvajú" sa smerom k islamistom, lebo SA demokratov nebude podporovať.
Ale ináč Fico vykrikuje, že sa máme báť "ozbrojených utečencov" : ) ... čo je priam komické ....Skrýt celý příspěvekLuky Americké bombardování syrské armády při hranicích s Irákem. Katar nejspíše ukončil projekt plynovodu napříč Sýrií a začal spoléhat na spolupráci s Íránem. Američané si ...Zobrazit celý příspěvek
Luky
Americké bombardování syrské armády při hranicích s Irákem.
Katar nejspíše ukončil projekt plynovodu napříč Sýrií a začal spoléhat na spolupráci s Íránem. Američané si našli nové proxy v podobě Kurdů nicméně nakonec je stejně hodí přes palubu jako předešlé proxy armády.Skrýt celý příspěvekKruan
Porovnávat sankce proti Saudům se soběstačným Ruskem? :-)
Mne bude stačit, když přestane Tatra vyvážet náhradní díly Saudům a jejich armáda se zpomalí.Kruan
Porovnávat sankce proti Saudům se soběstačným Ruskem? :-)
Mne bude stačit, když přestane Tatra vyvážet náhradní díly Saudům a jejich armáda se zpomalí.Na tom se mi nejvíc líbí, že se pět nebo šest let mluví o tom, že SA a Katar jsou největší podporovatelé džihádistů v Sýrii a s IS se bude muset "navždy" počítat (jako by to jednou ...Zobrazit celý příspěvek
Na tom se mi nejvíc líbí, že se pět nebo šest let mluví o tom, že SA a Katar jsou největší podporovatelé džihádistů v Sýrii a s IS se bude muset "navždy" počítat (jako by to jednou měl i svět uznat, podobně jak Kosovo)....
Když ale arabsko-ruské síly konečně navzdory bombardování a masivním útokům FSA dosáhnou Irácké hranice, rychle OPEC despocie obviní Katar z podpory terorizmu a uvalí sankce. Pro průměrného joudu to vypadá, že US spojenci odřízli Katar a proto se IS zhroutí.
Opravdové obvinění a sankce jsou ale postavené na palici a vyplývají z uznání Iránu za partnera. :DSkrýt celý příspěvekTa valka by ani nemusela byt nijak extra dlouha, jen by stacilo par vybuchu v saudskych ropnych terminalech nebo rafineriich, pripadne potopenej tanker a klidne to muzou udelat i ...Zobrazit celý příspěvek
Ta valka by ani nemusela byt nijak extra dlouha, jen by stacilo par vybuchu v saudskych ropnych terminalech nebo rafineriich, pripadne potopenej tanker a klidne to muzou udelat i Saudi a da se ocekavat skokovy narust ceny ropy. Tady by slo spis o vyvolani paniky na trhu a stratu duvery v bezpecnost dodavek.
Jenze na Iranu uz nejsou sankce, takze milerad vypadek v dodavkach nahradi.Skrýt celý příspěvekAdanedhel: Myslím, že Saudi potrebujú v rámci OPECu zvýšenie cien ropy asi najmenej, pretože je u nich ťažba najlacnejšia a na rozdiel od niektorých krátkozrakých "ropných" štátov ...Zobrazit celý příspěvek
Adanedhel:
Myslím, že Saudi potrebujú v rámci OPECu zvýšenie cien ropy asi najmenej, pretože je u nich ťažba najlacnejšia a na rozdiel od niektorých krátkozrakých "ropných" štátov vcelku masívne investovali svoje peniaze rôzne po celom svete (tuším im patrí aj niekoľko amerických prístavov).
Vojna s Katarom by bola príliš krátka na to, aby stihla dlhodobo zamávať s cenami ropy, jedine, že by reagovali USA - ale tých teraz podplatili Saudi megakontraktom. Takže jedine ak by otvorene zakročil Irán ...Skrýt celý příspěvekTak Kruana jsem v Ábíčku rád četl, ale tady je to vážně legrace. Zadlužený být dolar může (a kéž by takhle byla zadlužená koruna), ale odporně zadlužený? To už je něco. :-) To je ...Zobrazit celý příspěvek
Tak Kruana jsem v Ábíčku rád četl, ale tady je to vážně legrace. Zadlužený být dolar může (a kéž by takhle byla zadlužená koruna), ale odporně zadlužený? To už je něco. :-) To je snad ještě lepší, než vzkvétající rubl.
Jinak nenapadlo vás někdy, jak je strašně chytré kšeftovat se státy, které by mě nejraději viděli na kolenou a z povzdálí sledovat, jak se řežou mezi sebou? Dají mi prachy, dají vydělat mým lidem a odvedou kus práce, kterou bych jinak musel časem udělat já. A až bude jedna strana před porážkou, tak jí zase trochu pomůžu, aby mi ten ohýnek nevyhasnul. Zkuste se na to podívat touhle optikou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...