GRU: Nejnebezpečnější složka ruské armády má nového šéfa

Foto: Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a nový šéf GRU Igor Korobov. / TASS
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a nový šéf GRU Igor Korobov. / TASS

Před několika dny se novým šéfem ruské Hlavní rozvědkové správy GRU (Glavnoje razvedivatěl'noje upravlenije) stal generálporučík Igor Valentinovič Korobov. Generál Korobov nastoupil na místo zesnulého Igora Serguna. Co můžeme od nového šéfa ruské GRU, kterou proslavily “hybridní” akce na Ukrajině, čekat?

Hlavní rozvědková správa GRU

Ruská vojenská rozvědka ve své podobně funguje od 5.11.1918. Tento den se v Rusku slaví jako Den Vojenského zpravodajství. O vytvoření vojenské špionážní agentury se zasadil tehdejší vůdce Lev Trockij.

Hlavními oblastmi působení GRU jsou, podle anglosaské terminologie: HUMINT, SIGINT a IMINTPro následující definice jsme využili výkladový slovník Českého úřadu pro zahraniční styky a informace:

Zobrazovací zpravodajství IMINT (Image Intelligence) je technickou metodou sběru informací. Spočívá ve fotograficko-vizuálním monitoringu z letounů a (u velkých států) družic. GRU provozuje velkou skupinu ruských špionážních družic. GRU například poskytuje vizuální informace z letadel a satelitů pro potřeby ruské armády v Sýrii.  

Rádiové zpravodajství SIGINT (Signal Intelligence) je technickou metodou sběru informací spočívající v monitorování, záchytu a vyhodnocování elektronických vyzařování. Jde například o veškerou elektronickou komunikaci (internet, e-maily, mobily, atd.), bezdrátový přenos dat (Wi-Fi, datalinky letadel), radary (letadel, lodí, satelitů, atd.), výškoměry letadel, atd.

Výstavní skříní GRU však vždy byla zpravodajská operativní práce HUMINT (Human Intelligence). Jde historicky o nejstarší metodou sběru informací a tzv. “královnu zpravodajství”. Spočívá v utajeném využití (získávání, řízení, úkolování) spolupracovníků různého typu, informátorů a agentů (v českém právním jazyce označených jako "osoby jednající ve prospěch"). Je to tedy získávání informací "od a prostřednictvím lidských zdrojů".

HUMINT je nejúčinnější, ale riskantní a výsledky přicházejí pomalu; nasnadě jsou výhody a nevýhody "lidského faktoru".

V případe GRU můžeme vzpomenout na legendárního sovětského špiona Richarda Sorgeho - ten Sovětskému svazu poskytl informace o přípravách operace Barbarossa. Z poslední doby připomeňme Roberta Hanssena, agenta FBI, který 20 roků pracoval pro Sovětský svaz a Rusko. Chycen byl v roce 2001 a následně odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění.

GRU je také jedním z hlavních nástrojů Ruské federace v uplatňování doktríny tzv. hybridních válek - viz Krym a východní Ukrajina.

Důraz na lidské zdroje

Podle webu Rossijskaja gazeta, ruského deníku a úředního listu ruské vlády, ruské ministerstvo obrany nejdéle zachovávalo sovětský způsob organizace a řízení lidí a GRU byl bez nadsázky poslední ostrov sovětské armády. K reformě GRU začalo docházet v roce 2011.

Zesnulý Igor Sergun, který stál v čele vojenského zpravodajství od roku 2011, byl považován za odborníka a “workoholika”, který pozitivně ovlivnil práci GRU. Pod jeho vedením GRU připravila anexi Krymu (jak potvrdil ruský prezident Vladimír Putin) a podporovala pro-ruské povstalce na východě Ukrajiny. Pod vedením Serguna prováděla GRU zpravodajské operace v Sýrii a připravila půdu pro nasazení ruské armády.

Po jeho smrti se spekulovalo o nástupu civilisty-vládního úředníka do vedení GRU. Ministr obrany Sergej Šojgu ale prosadil dosazení Igora Korobova - profesionálního vojáka s rozsáhlými zpravodajskými zkušenostmi.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu osobně předal standartu GRU Igoru Korobovi v 1. února. Generálporučík Igor Korobov byl do svého jmenování prvním zástupcem náčelníka GRU. Měl na starosti operace HUMINT a jeho velení podléhali všichni zpravodajci GRU v zahraniční - s výjimkou nejdůležitějších rezidentů, ti podléhali přímo šéfovi GRU.

Podle názoru Rossijskaja gazeta je díky svým zkušenostem a znalostem z prostředí GRU zřejmě nejlepším kandidátem na nového šéfa.

Zrcadlová paranoia

Ruský, anglicky píšící, web Russian Defense Forum, známý svou konstruktivní kritikou ruské armády, při příležitosti jmenování nového šéfa přikládá své postřehy o “ruské špionážní kultuře”.

Web například zmiňuje, že během studené války Sovětský svaz byl ve špionáži HUMINT mnohem úspěšnější než Spojené státy. Avšak po roce 1990 agenti neustále vymýšleli zpravodajské zprávy, aby uspokojili své šéfy. Zmínit můžeme i příklad ruské špionky Anny Chapmanové, kterou Spojené státy vyhostily v roce 2010.

Jmenování Korobova, bývalého šéfa “lidského zpravodajství”, podle podle Russian Defense Forum lecos vypovídá o ruské zpravodajské kultuře, která hlavně sází na zpravodajskou operativní práci. 

“Kreml a ministerstvo obrany nikdy neopustilo sovětský (možná historicky ruský) paranoidní zrcadlový pohled na své nepřátele. Věří, že jejich nepřátele mají ďábelské plány na jejich zničení, protože mají stejné plány proti svým nepřátelům. Samozřejmě, že ty plány jsou tak tajné (nepřátel - pozn. red.), že žádný satelit je nemůže vyfotit, odhalit nebo sledovat je. Mohou být odhaleny jen lidskými agenty, proto kladou důraz na HUMINT,” soudí ve svém článku Russian Defense Forum.

“Neschopnost najít tyto nepřátelské plány neznamená, že neexistují; to jen znamená, že pouze úředníci, kteří to mají na starost, selhali,” píše ironicky autor článku a dodává: ”A jakékoliv informace, kterými informátoři zásobují své sekundanty, sekundanti ústředí,a které ústředí připravuje a prezentuje vedení, je lepší, aby odpovídaly výše uvedeným názorům. Ústředí pravděpodobně ani nepředkládá příběh, který neodpovídá způsobu myšlení vedení.”  

Zdroj: Rossijskaja gazeta, Russian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska

Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože

Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • maria
  04:13 07.04.2016

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other ...Zobrazit celý příspěvek

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other documents.
  Contact us:………… www.documentslink.com...
  Apply for real register Passport, Visa, Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc. for sell. Passport,citizenship,ID cards,driver license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide. We are unique producers of Authentic High Quality passports, Real Genuine Data Base Registered and unregistered Passports and other Citizenship documents.We can guarantee you a new Identity starting from a clean new genuine Birth Certificate, ID card, Driver’s License,Passports, Social security card with SSN, credit files, and credit cards, school diplomas, school degrees all in an entirely new name issued and registered in the government database system. We use high quality equipment and materials to produce authentic and counterfeit documents.All secret features of real passports are carefully duplicated for our Registered and unregistered documents. We are unique producer of quality false and Real documents.We offer only original high-quality Registered and unregistered passports,driver´s licenses,ID cards,stamps,Visa, School Diplomas and other products for a number of countries like:USA,Australia, Belgium,Brazil,Canada,Italian,Finland,France,Germany,Israel,Mexico, Netherlands,South Africa,Spain,United Kingdom, etc.

  CONTACT OUR SUPPORTERS
  Website>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Contact us on>>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support>>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Call us on>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  whatsapp number>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  SKYPE:……………… linkupdocuments

  ORDER ANY UNIVERSAL DOCUMENTS YOUR OF NEED
  PASSPORTS
  ID card
  Social security card
  Drivers Licenses
  Canada Cards
  United States Cards
  Student Cards
  International Cards
  Private Cards
  Adoption Certificates
  Baptism Certificates
  Birth Certificates
  Death Certificates
  Divorce Certificates
  Marriage Certificates
  Custom Certificates
  High School Diplomas
  G.E.D. Diplomas
  Home School Diplomas
  College Degrees
  University Degrees
  Trade Skill Certificates
  Validate SSN Number
  US green cards
  Counterfeit dollars/euro
  Spy Products
  Voice Changers
  Listening Devices
  Invisible Ink
  DMV Record Inquiry
  Background Check
  Investigate Anyone
  Registered and unregistered passport of all countries. Visas, biometric passport, degrees, drivers license,I.D cards.Training certificates M GCSE, A-levels,High School Diploma Certificates,GMAT,MCAT,and LSAT Examination Certificates,Novelty Birth, Marriage and Death Certificates Novelty Passports and New Identity Packages,Replicated,Real Degrees/Diplomas from most post-secondary institutions from around the world (we have over 3000 templates on file) all designed to look 100% identical to the original.Custom Printing (if we do not already have the template on file – simply email us a copy and we can make any alterations/modifications as per your directions).second, citizenship, identity, identification, documents, diplomatic,nationality, how to, where to, get, obtain, buy, purchase, make,build a passport, id British, Honduras, UK, USA, us Canada, Canadian, foreign, visa, Swiss, card, ids, document

  BUY REAL DOCUMENTS
  our contacts include ex private investigators, consulates, high ranking government personnel's and experienced seasoned experts, we have solid connections with higher personnel's on all areas of real register documents and passport change in these Countries who are linked to the passport agency in each of these countries and with the help of their connections, all our clients demanding any citizenship document or passport from any countries are 100% assured as well as guaranteed of receiving very high quality real genuine registered documents that can never be identified as fake!! Not even an expertise custom official or machine can ever dictate the document as fake since the document is no different from Real government issued! All our real genuine data base Registered citizenship documents have your personal data registered in the data base system and 100% machine readable. Feel free to get the additional detailed information about our services. Sincerely hope to find a way to cooperate with you. If any of these products interest you, please feel free to contact us. We will give you our best price upon receival of your detailed inquiry.
  SKYPE:…………………. linkupdocumentsSkrýt celý příspěvek

 • maria
  04:02 07.04.2016

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ďalších dokumentov.
  Kontaktujte nás: ............ www.documentslink.com...
  Žiadať o skutočnej registrov cestovných dokladov, víz, vodičský preukaz, preukazy totožnosti, sobášne listy, diplomy atď na predaj. Pas, občianstvo, preukazy totožnosti, vodičský preukaz, diplomy, tituly, certifikáty služba. Turistické a obchodné vízovej služby sú k dispozícii pre obyvateľov zo všetkých 50 štátov a všetkých národností po celom svete. Sme jedinečné výrobcovia notárskych pasov vysoko kvalitné, ozajstné nefalšované dátová základňa registrovaných aj neregistrovaných cestovné pasy a iné občianstvo documents.We vám zaručí novej identity počnúc čisté nové originálne rodný list, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pasy, sociálne zabezpečenie kariet s SSN, úverové súbory a kreditných kariet, školských diplomov, školských stupňov všetko v úplne novým názvom vydané a evidované v databázovom systéme vlády. Používame kvalitné vybavenie a materiály na výrobu autentickej a falšovaných documents.All tajné znaky reálnych pasov sú starostlivo duplicitné pre našich registrovaných a neregistrovaných dokumentov. Sme jedinečná výrobca kvalitných falošné a nehnuteľný documents.We ponúkajú iba originálne kvalitné registrovaných a neregistrovaných pasy, vodiča, preukazy, preukazy, pečiatky, Visa, Školské Diplomy a ďalšie produkty pre rad krajín, ako je: USA, Austrálii , Belgicko, Brazília, Kanada, talianska, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Izrael, Mexiko, Holandsko, Južná Afrika, Španielsko, Veľká Británia, atď.

  Kontaktujte našu podporovatelia
  Webové stránky >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Kontaktujte nás na >>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support >>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Zavolajte nám na >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  WhatsApp číslo >>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  Skype: .................. linkupdocuments

  Objednať nejaké UNIVERSAL dokumentáciu, vaše potreby
  PASY
  občiansky preukaz
  Sociálne zabezpečenie karty
  vodičské preukazy
  Kanada karty
  Spojené štáty karty
  študent Cards
  medzinárodná karty
  súkromné karty
  prijatie Certifikáty
  krst Certifikáty
  rodné listy
  úmrtné listy
  rozvod Certifikáty
  sobášne listy
  vlastné certifikáty
  High School Diplomy
  G.E.D. diplomy
  Home Školské Diplomy
  college Stupne
  vysokoškolským vzdelaním
  Obchod Zručnosť Certifikáty
  Overenie SSN číslo
  USA zelenej karty
  Falšované dolárov / euro
  špionážne produkty
  hlasové meniče
  odpočúvacie zariadenie
  Invisible Ink
  DMV Record Dopyt
  kontrola pozadia
  vyšetrovať Ktokoľvek
  Registrované a neregistrované pas zo všetkých krajín. Víza, biometrický pas, stupňa, vodičský preukaz, číslo cards.Training certifikáty M GCSE, A-levels, maturitu certifikáty, GMAT, MCAT, a LSAT skúšobné certifikáty, novosť narodenia, sobášnych a úmrtných listov Novinka pasy a nová identita Balíky, replikované, Real ° / Diplomy z väčšiny post-druhotné inštitúcie z celého sveta (máme viac ako 3000 šablón v súbore) navrhnuté tak, aby vyzerať 100% identická s original.Custom tlač (ak už nemáte šablónu na súboru - jednoducho napíšte nám kópiu a môžeme vykonávať žiadne zmeny / úpravy podľa vašich smeroch) .second, občianstvo, identita, identifikácia, dokumenty, diplomatických, národnosť, ako, kde, dostanete získať, nakupujú, nákupu, vyrobiť, vybudovať cestovný pas, id britský, Honduras, Veľká Británia, USA, us Canada, Canadian, zahraničné, víza, švajčiarsky, karty, id, dokument

  Predaj pravých DOKUMENTY
  naše kontakty zahŕňajú ex súkromných detektívov, konzuláty, vysoko postavený vládny personálne a skúsenému skúsených odborníkov, máme pevné spojenie s vyššími personálnymi o všetkých oblastiach real evidenčných dokladov a zmeny pasovej v týchto krajinách, ktoré sú spojené s pasovou agentúry v každej z týchto krajín a pomocou ich spojenie, všetci naši klienti náročné akékoľvek občianstvo preukazu alebo pasu zo všetkých krajín so 100% istotu, rovnako ako zaručená prijímanie veľmi vysokej kvality v reálnom skutočné registrovaných dokumentov, ktoré nemôžu byť nikdy identifikované ako falošný !! Ani odbornosť zvyk úradníka alebo stroj môže niekedy diktovať dokument ako falošný, pretože dokument sa nijako nelíši od skutočných vláda vydala! Všetky naše skutočná originálne Databáza Registrovaní občianstvo dokumenty majú svoje osobné údaje uložené v databáze systému a 100% strojovo čitateľné. Neváhajte a získať ďalšie podrobné informácie o našich službách. Úprimne dúfam, že nájsť spôsob, ako spolupracovať s vami. Ak sa niektorý z týchto produktov vás zaujímajú, neváhajte nás kontaktovať. Dáme vám naše najlepšiu cenu na receival svojho podrobného skúmania.
  SKYPE: ...................... linkupdocumentsSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:48 13.02.2016

  Kozlus: je ta na jejím bloku na aktuálne.cz
  Je to vynikající práce :-)

  Kozlus: je ta na jejím bloku na aktuálne.cz
  Je to vynikající práce :-)

 • urban
  11:22 13.02.2016

  Francie: politické procesy s polními generály jako u nás v 50.letech. ...Zobrazit celý příspěvek

  Francie: politické procesy s polními generály jako u nás v 50.letech.
  http://www.parlamentnilisty.cz... Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  23:22 12.02.2016

  Upřesnil bych ohledně Sorgeho. Sice se mu připisuje zásadní informování o Barbarosse, ale ve skutečnosti byl v tomto jako zdroj spíše druhořadý a Sověti měli z jiných zdrojů daleko ...Zobrazit celý příspěvek

  Upřesnil bych ohledně Sorgeho. Sice se mu připisuje zásadní informování o Barbarosse, ale ve skutečnosti byl v tomto jako zdroj spíše druhořadý a Sověti měli z jiných zdrojů daleko přesnější zprávy, než to co hlásil. Jeho opravdovým přínosem byla spíše informace z pozdější doby, že Japonsko se (v dohledné době - 1941/2) nehodlá proti SSSR nijak angažovat, což utvrdilo Stalina (který jim pro změnu uvěřil) v přesvědčení, že se nemusí na Dálném východě ničeho obávat a nasadit síly určené pro toto případné bojiště proti Němcům.

  Ohledně závěrečného poukázání Russian Defense Forum je zde vidět, že víceméně podobně se charakterizuje ruské resp. sovětské zpravodajství v knize Mitrochinův archiv.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:34 12.02.2016

  fenri: Byl by link na tohle uzasne dilo? :-D

  fenri: Byl by link na tohle uzasne dilo? :-D

 • fenri
  20:50 12.02.2016

  No podle s. Džamily Stehlíkové to bylo celé jinak: Protože se Rusům v Syrii nedaří, jel Sergun říct Assadovi, aby odstoupil. Že to odtroubí a půjdou domu. Jenže Assad se rozlítil ...Zobrazit celý příspěvek

  No podle s. Džamily Stehlíkové to bylo celé jinak:
  Protože se Rusům v Syrii nedaří, jel Sergun říct Assadovi, aby odstoupil. Že to odtroubí a půjdou domu. Jenže Assad se rozlítil a Serguna zabil (nechal zabít).
  No a Rusové se asi lekli, že by třeba Assad zabil i Putina a proto zvýšili nasazení VKS v Syrii :-)
  Tohle stvoření má volební právo...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:11 12.02.2016

  Ale Kolte, tím nás přeci krmí i američané, např. Peter Joseph a mnoho dalších...
  třeba tady:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ale Kolte, tím nás přeci krmí i američané, např. Peter Joseph a mnoho dalších...
  třeba tady:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • KYRYS
  19:09 12.02.2016

  No informačná hodnota 0 je vo vzťahu k informačnej hodnote správ z denníka Rossijskaja Gazeta ešte pomerne slušné číslo :-)))

  No informačná hodnota 0 je vo vzťahu k informačnej hodnote správ z denníka Rossijskaja Gazeta ešte pomerne slušné číslo :-)))

 • astrian
  18:03 12.02.2016

  priznam sa že som milo prekvapený prispevkom od pana Grohmanna ..obvykle zastavate tvrdší postoj voči Rusku ako takemu...niekedy až neobjektivny...ale tento krat smekám

  priznam sa že som milo prekvapený prispevkom od pana Grohmanna ..obvykle zastavate tvrdší postoj voči Rusku ako takemu...niekedy až neobjektivny...ale tento krat smekám

 • KOLT
  16:05 12.02.2016

  Souhlasím s hodnocením p. Grohmanna. Pokud nemáme solidní zdroj, který by potvrzoval, že I. Sergun zemřel jinak, než jak tvrdí oficiální zpráva, jsou spekulace jen mlácením prázdné ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s hodnocením p. Grohmanna. Pokud nemáme solidní zdroj, který by potvrzoval, že I. Sergun zemřel jinak, než jak tvrdí oficiální zpráva, jsou spekulace jen mlácením prázdné slámy. Samozřejmě to neznamená, že určitě zemřel tak, jak je uvedeno. Klidně ho mohl na Novém Zélandě zabít sebevražedný sionistický atentátník. Ale bez relevantních důkazů...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:01 12.02.2016

  Poslední dva odstavce myslím dosti vystihují paranoiu, která v ruských vládních kruzích funguje. Ne, že by podobně smýšlející skupiny nebyly i v jiných státech, svého času na tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Poslední dva odstavce myslím dosti vystihují paranoiu, která v ruských vládních kruzích funguje. Ne, že by podobně smýšlející skupiny nebyly i v jiných státech, svého času na tom USA nebyly o mnoho lépe, ale v Rusku dotáhli paranoidní chování téměř k dokonalosti (KLDR je bezpochyby ještě o řád dál).

  Také je tím dobře vysvětleno, proč nás proruská propaganda neustále krmí tím, jak jsou všechny revoluce na světě ve skutečnosti řízené ze zahraničí (zpravidla Washingtonu)...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:28 12.02.2016

  BrothersAndSisters - tahle informace je součásti americko-ruské informační války a sama o sobě má 0 informační hodnotu. Vydala ji americká centrum Stratfor, které někteří nazývají ...Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters - tahle informace je součásti americko-ruské informační války a sama o sobě má 0 informační hodnotu.
  Vydala ji americká centrum Stratfor, které někteří nazývají jako "stínová CIA". Stratfor se odvolává na "neznámé" zdroje - to je jediný zdroj této informace.
  Tohle oznámení mělo vyvolat tyhle přesně tajuplné otázky, které si nyní BaA pokládáte. Vyvolat tajemnost, nejistotu, pochyby, zájem médií a veřejnosti. Přesně proto jsme ji do článku nedali.

  Takže poprosím, v této diskuzi prosím nebuďte nástroji informační války a nešiřte fámy o smrti Serguna v Libanonu. Děkuji.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  10:05 12.02.2016

  Do zmiňované ruské špionážní kultury patří už jen samotné okolnosti této změny na tak důležitém postu. Důvodem je nečekané úmrtí Igora Serguna na zástavu srdce. Podle oficiálního ...Zobrazit celý příspěvek

  Do zmiňované ruské špionážní kultury patří už jen samotné okolnosti této změny na tak důležitém postu. Důvodem je nečekané úmrtí Igora Serguna na zástavu srdce. Podle oficiálního prohlášení Kremlu zemřel v rekreačním středisku u Moskvy 3. ledna letošního roku. Jak ovšem vypátraly tajné služby USA, Igor Sergun zemřel již 1. ledna a ne u Moskvy, ale v Libanonu (jen hlava ruské GRU dokáže umřít dvakrá a na různých místech!). K této informaci se samozřejmě následně vyjádřily obě strany, tedy americká i ruská:

  Nejprve americká:
  "Je-li tato zpráva pravdivá, vzniká otázka, co Sergun dělal v zemi, která je křižovatkou světových zpravodajských služeb, a proč Kreml jeho smrt v cizině tají..." napsal Stratfor

  Ruská reakce:
  "Tak to není, tak to vůbec není ..." uvedl pro LifeNews mluvčí Dmitrij Peskov.

  Vzhledem k tomu, že Libanon sousedí se Sýrií a vzhledem k tomu že Dmitrij Peskov říká, že tak to není, tak to vůbec není je jasné, že tak to je, tak to přesně je.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...