RQ-180: Tajný stealth letoun CIA

Foto: Informace o novém letounu přinesl jako první magazín Aviation Week. / Aviation Week
Foto: Informace o novém letounu přinesl jako první magazín Aviation Week. / Aviation Week

Firma Northrop Grumman pro potřeby CIA a amerického letectva US Air Force tajně vyvinula nový průzkumný stealth dron RQ-180. Americké letectvo společně s CIA mají údajně první stroje odebrat již v roce 2015.

Nový stroj spadá do skupiny výzvědných, sledovacích a průzkumných ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) letadel. Je konstruován tak, aby nenápadně pronikl nad zájmový prostor a získával zpravodajské informace.

Bezpilotní dron RQ-180 navazuje na tradici tajných ISR letadel, jako byl Lockheed U-2 nebo SR-71 Blackbird. Jak připomíná magazín Aviation Week, provoz tajného RQ-180 bude zajišťovat CIA společně s americkým letectvem.

Americké letectvo nebo Northrop Grumman (natož CIA) se k letounu oficiálně nevyjadřuje. Na dotaz magazínu Avitaion Week o projektu, mluvčí Air Force Jennifer Cassidy pouze řekla: "Air Force tento program nekomentuje.

Lze si však udělat představu o rozsahu programu i parametrech letounu. Northrop Grumman například nedávno odhalil, že připravuje výrobu bezpilotního letounu – několik let poté, co investoval 2 miliardy dolarů do svého vývojové střediska. Jde o stejné středisko, které pracuje například na stealth dronu X-47B.

Satelitní snímky Výzkumného centrum leteckých sil, Oddělení 3 (Air Force Flight Test Center, Detachment 3), spíše známého jako Oblast 51 (Area 51), odhalily stavbu několika nových hangárů. Z velikosti hangárů se rozpětí nového letadla odhaduje na 40 metrů.

Díky zkušenostem firmy Northrop Grumman s vývojem letounu B-2 Spirit a X-47B bude mít RQ-180 s největší pravděpodobnosti tvar zalomeného samokřídla. Tvar samokřídla také potvrzuje poměr šířka/délka hangárů.

RQ-180 vlastně navazuje na podobný, rovněž vysoce tajný, ISR letoun RQ-170 Sentinel (odhadované rozpětí až 27 metrů). RQ-170, provozovaný CIA a USAF, se účastnil například tajné operace v roce 2011, při které byl zabit Úsáma bin Ládin. Nechtěnou popularitu RQ-170 Sentinel získal také kvůli svému „sestřelení“ íránskou armádou.

Koncepce RQ-180 je jasným odklonem od iráckého a afghánského období, kde proti technologicky zaostalejšímu protivníkovi stačily „klasické“ bezpilotní letouny typu MQ-1 Predator.

Nový ISR letoun RQ-180 je navržen pro operace v „zakázaném“ nebo „odepřeném“ prostředí. Takové prostředí je charakteristické zejména pokročilými systémy protivzdušné obrany – příkladem může být Sýrie, Írán, Severní Korea nebo sporné ostrovní území Číny.

Zdroj: Aviation Week

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program bezpilotního letounu X-47B úspěšně pokračuje

Nejznámějším představitelem útočných bezpilotních letounu je americký Predátor. Jde o vrtulový ...

X-47B poprvé na letadlové lodi

Na konci listopadu poprvé odstartoval pomocí katapultu bezpilotní palubní letoun X-47B. Ve stejné ...

První přistání X-47B UCAS za pomocí brzdícího lana

Bezpilotní demonstrátor X-47B UCAS (Unmanned Combat Air System) má za sebou další významný ...

LRS-B: Nový dalekonosný bombardér amerického letectva

Americké letectvo (USAF) potvrdilo zájem podporovat vývoj nového dalekonosného bombardéru, v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...