RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

UR-100N v kódu NATO SS-19 Siletto při jednom z testovacích odpalů (2016); ilustrační foto / Sergej Kazak, Sputnik

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat. Střela v ruské armádě nahradí starší střely R-36M2 Vejvoda (SS-18 Satan) a/nebo UR-100N (SS-19 Siletto). Vývoj ICBM RS-28 potvrzuje důležitost jaderného odstrašení pro ruskou bezpečnostní strategii.

Hra na třetí světovou

Ruské konvenční síly se nemohou rovnat (v počtech a kvalitě) armádám hlavních mocenských oponentů - zemím NATO a Číně. Například čínskému útoku na Sibiř ruská armáda vzhledem k odlehlosti základen jen obtížně zabrání a je také otázkou, zda Rusko dokáže na Dálný východ poslat (po železnici, letecky) dostatek sil k případnému konvenčnímu protiútoku.

Vzhledem ke své obří rozloze a omezeným konvenčním silám, které nedokáží ochránit celé území Ruska, jsou pro jakoukoliv ruskou bezpečnostní strategii naprosto klíčové jaderné síly. S tím souvisí také nezbytná nutnost vyvolávat u mocenských protivníků (resp. u jejich široké veřejnosti) přesvědčení o připravenosti a rozhodnosti jaderné zbraně použít - bez ohledu na následky na celý svět.

Ať je toto "hraní si na třetí světovou" reálné nebo ne, jde o poměrně efektivní nástroj ruské bezpečnostní strategie. Není divu, že Rusko bez ohledu na hospodářskou situaci neustále financuje vývoj nových jaderných zbraní a rovněž velmi citlivě reaguje na každé technologie, které mohou ruskou "hru" na jadernou válku ohrozit.

Dlužno dodat, že se Moskva v poslední době soustředí také na rozvoj menších taktických jaderných zbraní a jejich nosičů - především střel vzduch-země a země-země dlouhého doletu. Ty lze použít jako účinnější nástroj odstrašení (nebo mocenského nátlaku), protože práh použití taktických jaderných zbraní je mnohem nižší než u strategických jaderných zbraní a může dokonce převládnout názor, že omezené použití taktických jaderných zbraní nespustí okamžitou odvetu strategickými jadernými zbraněmi.

Defacto se tak obrátila situace z 50. a 60. let minulého století, kdy naopak Spojené státy zaváděly velké množství taktických a strategických jaderných zbraní, aby vyrovnaly množstevní výhodu sovětské armády na evropském bojišti.

Z pohledu Rusů je proto vývoj amerického protiraketového deštníku nástrojem, jak podlomit hlavní bezpečnostní nástroj Ruska a/nebo nástroje (podle úhlu pohledu), kterým Rusko uplatňuje své mocenské zájmy na zahraniční scéně.

RS-28 Sarmat

Podle ruských médií je právě vývoj systémů americké protiraketové obrany důvodem vývoje nové ICBM RS-28 Sarmat. Vývoj RS-28 se dá posuzovat jak z technické, tak z nedílné propagandistické stránky:

RS-28 má dle ruských médií údajně nahradit obří 210t raketu R-36M2 Vejvoda, která dokáže na cíl dopravit náklad o hmotnosti 8,8 t. Západní odborníci zase soudí, že jde však spíše o náhradu lehčích UR-100N (106 t).

Problematická kategorizace je dána nejednoznačnými informacemi o schopnostech RS-28, která dostala NATO označení SS-X-30 Satan 2.

Dle ruské tiskové agentury RIA Novosti RS-28 váží asi 110 t a má nosnost 5 t. RS-28 je přitom navržená tak, aby překonala jakoukoliv protiraketovou obranu.

Extrémně chráněná mají být také nové odpalovací sila. “Odpalovací silo nových střel bude co nejvíce fyzicky chráněno - úplné zničení jednoho odpalovacího zařízení si vyžádá nejméně sedm velmi přesných jaderných úderů,” píše RIA Novosti. Jak píše magazín War Is Boring, Rusko na zničení každého sila amerických střel Minuteman III vyčleňuje dvě jaderné hlavice.

Dlužno dodat, že je naprosto nejednoznačné, co znamená “přesný zásah” - zda jde o pozemní nebo vzdušný jaderný výbuch, jaká je síla výbuchu a jaká je vzdálenost výbuchu od sila (stovky metrů, jednotky kilometrů?). Je jasné, že opravdu přímý zásah žádné silo vydržet nemůže.

Pokud jsou informace RIA Novosti správné, dolet RS-28 je 11 000 km a unese 10 až 15 samostatně naváděných návratových hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Každá hlavice má mít sílu 750 kt.

"Hlavice letí do svých cílů při hypersonických rychlostech po vlastní naváděcí ose. Nebude snadné zachytit několik nezávislých hlavic: v závislosti na situaci budou schopny manévrovat jako okřídlené nebo hypersonické střely," píše RIA Novosti.

Oleg Olikere, ředitel programu pro Rusko a Eurasii v think-tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) soudí, že RS-28 má skutečně hmotnost kolem 100 t a tudíž se jedná o náhradu lehčí UR-100N. Informace o nahrazení supertěžké (a samozřejmě také superdrahé) R-36M2 Vejvoda bere jako ruské PR a přirozený propagandistický boj - tedy v duchu “hry na třetí světovou”, především směrem k široké veřejnosti.

Koncepce rakety Sarmat (RS-28 - pozn. red.) jako následovníka SS-18 (R-36M2 Vejvoda - pozn. red.) byla vždy ruská PR. Rusové jsou dlouhou dobu hrdi na Vejvodu, jako nejtěžší ICBM na světě, která má NATO označení Satan,” říká Oliker. “Vejvoda je pryč, ale pokud jste na něco hrdý, nechcete se toho vzdát, stavíte tedy ještě něco lepšího. Z toho důvodu se raketa Sarmat prodává jako náhrada Vejvody.”

V ruských médií se např. objevily informace o nosnosti RS-28 až 10 t, což je ještě více než unese SS-18. Západní odborníci však souhlasí s informacemi RIA Novosti o nosnosti kolem 5 t.

Nosnost kolem pěti tun však nesouhlasí s množstvím MIRV, které proklamuje RIA Novosti. Dlužno dodat, že ruská Wikipedia píše u RS-28 o nosnosti 5 t a o 3 až 10 MIRV.

"Za předpokladu, že tato raketa je větší než SS-19 (UR-100N - pozn. red.) a s technologií lepší než to, co bylo k dispozici v sedmdesátých letech minulého století (vznik SS-19 - pozn. red.), je celkem logické, že nosnost je kolem pěti tun, ale nevysvětluje to jiné informace o hlavicích a falešných cílech,” říká Michael Kofman, z federálně financovaného výzkumného a analytického centra CNA (Center for Naval Analyses). "Jestliže má RIA pravdu - a pravděpodobně nemá - jak vložíte 10 bojových hlavic a tunu návnad do pěti tun?"

Podle Kofmana se RS-28 podobá více SS-19 - získá ale o něco více pokročilých bojových hlavic a především velké množství klamných cílů, které pomohou penetrovat americkou protiraketovou obranu.

Zdroj: War Is Boring

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko vs. americká třetí kompenzační strategie

Spojené státy v rámci Třetí kompenzační strategie TOS (Third Offset Strategy) plánují revolučním ...

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...

Ruská letecká výstava MAKS 2017

V těchto dnech nedaleko Moskvy probíhá největší ruská letecká výstava MAKS 2017. Ve vzduchu i na ...

Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT

Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Shania
  10:42 08.08.2017

  Echo: je to reakce na echo, sorry.

 • Shania
  10:41 08.08.2017

  Echo: aha, takže všechny civilní ztráty připíšeme amíkům co? Co takhle uvědomit si, že jsou na to potřeba dva a byl to severní Vietnam co vedl partizanskopu válku na jihu a ne a naopak...

  A jediný důvod proč severní Vietnam mohl válku na jihu vést byla podpora Číny a SSSR, naše a dalších....


  Dál si uvědom kolik milionů mrtvých má na svědomí export komunismu a podpora nejrůznějších režimů ze strany SSSR... ne že by si při tom západ nepřipsal taky pár zářezů při podpoře režimů stojící proti komunistům a zejména evropské mocnosti po odchodů z kolonii se velmi vyznamenali.....

 • PavolR
  09:28 08.08.2017

  Pepos: Nie nepísal si, že vo vojnách. Písal si iba od konca 2. SV. (kde som si zasa ja nevšimol, že veta pokračuje - mea culpa). Tým sa ale nič nemení na fakte, že Vietnam sám o sebe nestačí ani na mŕtvych po 2. sv. celkovo, ani iba vo vojnách ... teda, nie že by tým mŕtvym na tom už nejako záležalo ... :-/

  Fluidum: No ona je už väčšina ruskojazyčnej populácie (a absolútna väčšina sociálne médiá používajúcej ruskej populácie) výlučne na vKontakte, čiže úplne FB bloknúť pod nejakou zámienkou by nebolo také výbušné, ako povedzme v Turecku.

 • Charlie
  08:26 08.08.2017

  Já teda nechci bejt hnidopich, ale ať si prosím autor dá ránu přes ruce za toho "Vejvodu" - je to sakra Vojvoda!

 • Fluidum
  22:07 07.08.2017

  Echo: Tričko? Co prosím?

  Chcete tady tvrdit že žijeme v zemi kde je systematicky vražděna opozice (Němcov, několikrát Vladimir Kara-Murza..)
  Případně zda nesvobodný soudný systém u nás v rámci "tradic" posílá občany na roky do vězení za hraní her na mobilu v kostelech?

  Při současné rychlosti vydávání zákazů šifrované komunikace v Rusku tam zanedlouho ani Facebook mít nemusí, případně jen na v Rusku umístěných serverech ...

 • Pepos
  13:45 07.08.2017

  PavolR
  písal som vo vojnách zabili USA viac ako ZSSR a Rusko dokopy nepleť hrušky a jablká(to robia politici ,ale Oni na to majú dôvod -peniaze ,money ,geld .... . Čo si robili doma to je ich vec.

 • PavolR
  08:04 07.08.2017

  Echo:
  To bude skôr tým, že mnoho jedincov nechápe, čo vlastne sloboda slova a demokracia znamená, lebo im to nikdy nikto poriadne nevysvetlil. Tesne po prvej svetovej mnohí nechápali, prečo proti nim zasahuje brachiálna moc, keď rabujú, však je predsa demokracia, sloboda a rovnosť a dnes podobne mnohí nechápu prečo sa im bráni kydať, špiniť a šíriť nenávisť, keď je tá sloboda slova. Lenže každá sloboda končí tam, kde začínajú práva niekoho iného - preto je napr. ohováranie trestný čin.
  Ak vám vadí, že si musíte dávať pozor aby ste nepovedali nejakú blbosť, tak skúste viesť auto bez toho, aby ste dávali pozor na dopravné značky. Prídete v tom lepšom prípade o vodičák ani sa nenazdáte a plným právom. V tom horšom spôsobíte nehodu a prídete k ujme buď vy, alebo niekto iný. A slovom sa dajú napáchať väčšie škody ako automobilom.
  Druhá strana mince - neviem, za aký status dostal ten Váš kolega výpoveď, ale ak nie za niečo, čo je v rozpore so zákonom, alebo internými smernicami zamestnávateľa, tak je to zasa iba o tom, že našu spoločnosť nikto poriadne nenaučil, čo to demokracia je a ako môžeme svoje práva účinne hájiť, lebo na toho, o kom vedia, že vie, ako sa brániť by si zrejme netrúfli.

 • Echo
  07:02 07.08.2017

  Fluidum -> Potom asi zijete v inej dimenzii. Skuste si napriklad do prace zobrat politicky nekorektne tricko. Pripadne povedat nejaku blbost alebo mat hlupu poznamku. Ludia si davaju obrovsky pozor co hovoria a robia. Kolega dostal hodinovu vypoved kvoli statusu na Facebooku. Sloboda a demokracia ako lusk!

 • Fluidum
  22:08 06.08.2017

  Echo:
  "Nie sme na tom o nic lepsie"

  Pokud si opravdu myslíte, že to je u nás stejné, nebo horší než v Rusku - je mi líto kvality života který žijete.

 • UnionPacific
  13:17 06.08.2017

  pavolR : Keď sa čínania trhnú,nebude pre putinovu propagandu problém presvdčiť rusov,že čínania sú nepriatelia a sotva bude niekto namietať,ak sa použije tvrdá sila.
  Další scenár vidím podobne ako v čečensku : Niekolko taktických jadr. hlavíc zlikviduje jadro odboja,zvyšok ujde do číny,trosky zrovnaju buldozérmi,na pozíciu miestneho guvernéra dosadia blázna typu Kadyrov,a začne sa znova od začiatku,ale tentokrát budú skrutky utiahnuté pevnejšie.
  čínske jednotky sa budú môcť akurát prizerať spoza hranice,pokiaľ teda nemá nejaký Sarmat priletieť do Pekingu :-)
  A možno sa nájde nejaká Procházková,ktorá bude dalších 25 rokov písať články o utrpení čínskej menšiny,len rusom to bude srdečne jedno.

 • PavolR
  12:38 06.08.2017

  Pepos:
  No pardon, ale s tými svojimi predstavami, že kto má aké gule komu vypovedať vojnu, ste teda dosť vedľa. Ani Japonsko napríklad nevypovedalo vojnu ZSSR. A v septembri 1939 ani VB a Fr. nevypovedali vojnu ZSSR, hoci bola spojencom Nemecka pri napadnutí Poľska, za čo však Nemecku vojnu vypovedali. To, že na metanfetamínoch frčiaci Hitler promptne vypovedal vojnu USA neznamenalo, že mal "najväčšie gule", ale že bol najväčší cvok.
  Apropo: keby USA a spol zabili vo Vietname viac civilistov ako ZSSR, kto by tam dnes žil? :-D Iba Stalin má na konte odhadom 23 miliónov obetí.

 • Echo
  11:39 06.08.2017

  hm, zase zaujimava diskusia. Faktom, ale je, ze obycajny Rus sa nikdy nemal tak dobre ako teraz. Pracujem vo firme (IT sektor), ktora spolupracuje s Rusmi. Obycajneho Rusa trapia podobne problemy ako mna a mojich znamych (hypoteka, byt, atd,... ). V pohode sa s nimi da bavit aj o politike, Putinovi, Medvedevovi, ..... Takisto si na svojich politikov ponadavaju a otvorene povedia, ze s tym a tym nesuhlasia. Ale Putina a spol. by nemenili v ziadnom pripade. Nie je pre nich svaty a bez chyby, no vidia, ze Rusko sa pocas jeho ery dostalo z Jelcinovych sraciek a v podstate kazdy aspekt ich zivota sa zlepsil. To je dovod preco ma u Rusov taku podporu. A cuduj sa svete, ani im nevadi, ze sa z neho stal miliardar.

  A reci o totalite, slobode slova, FSB, atd. Nie sme na tom o nic lepsie ;)

  Rus, ale v ziadnom pripade neda dopustit na Rusko a Rusov. Robit si z nich srandu je najrychlesia cesta ako dostat pohube.

 • Pepos
  11:29 06.08.2017

  Píšete tu o Rusoch ako o vrahoch atď. Fakty od konca 2.SV .USA a spojenci len vo Vietname zabili viac civilistov ako Sovietsky zväz a teraz Rusko dokopy a to je pravda.
  Bez Sovietskeho zväzu by Hitlera nikto neporazil.(Nemecko bola technologická superveľmoc- aj v súčasnosti USA špehuje naviac práve Nemecko stále má z neho strach)
  Na margo hrdinstva USA vojnu Hitlerovi nevyhlásili ,ale naopak (proste na to nemali gule).
  Na záver zločiny či boli spáchané SSSR ,al. USA sú zločiny a nič ich neospravedlní.
  A poznámka Čína bola pri Sibírskej oblasti už tisíce rokov ,ale nekolonizovali ju.Rusi ju z kolonizovali vďaka vodke.Môj názor je ,že ak Číňan začne piť vodku bude časom z neho Rus.

 • PavolR
  10:24 06.08.2017

  ... samozrejme, keby dokázali Rusi skutočne rýchlo zareagovať a prisunúť na ohrozené miesta dostatok vojakov (výsadkárov) a vojenského materiálu - podľa možnosti do 24-30 hodín - udusili by pokus o rozpútanie hybridnej vojny už v zárodku a ušetrili si množstvo trápenia sa a ohromné výdavky na dlhodobé boje v ťažkom teréne. Inak povedané, karty bude rozdávať a ten, kto bude rýchlejší a udrie silnejšie hneď na začiatku.

 • PavolR
  10:02 06.08.2017

  UnionPacific:
  Nerozporujeme sa v tom, že Putin má ľudské životy, Rusov nevynímajúc, na háku. Nezhodneme sa na tom, koho by v danej situácii a v akej miere obetoval.
  Miera zastrašenia domáceho obyvateľstva, obzvlášť rôznych etník, nehrá rolu, keď treba čeliť "separatistom" neustále presakujúcim spoza dlhočizných hraníc (cca 3000 km) vytvárajúcich klin. V takom prípade sú represie voči domácim neúčinné a skôr kontraproduktívne. Lebo čeliac hybridnej vojne zo strany Číny by Rusi potrebovali čo najširšiu medzinárodnú podporu, ba čo viac - spojencov. Inak by mali problém takú rozsiahlu vojenskú operáciu ustáť a na rozdieľ od Čečenska (kde tiež najskôr prehrali) by už nemali možnosť na reparát.

 • UnionPacific
  08:50 06.08.2017

  pavolR:
  Nepoznám Rusov lepšie ako Putin,ale proste nemôžeš vyvrátiť to,že ich dejiny sú encyklopédiou biedy,násilia a utrpenia.
  Inak,k tomu Putinovi: na nete by si našiel mnoho jeho výrokov s predmejdanovského obdobia tom,že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ(príp. bratské národy). NO a ten isty Putin vyvolal vojnu,ktorá stála život 10 000 civilistov a jemu je to úplne jedno.
  Putin je ten typický rus,o ktorom hovorím....nechá zabiť toľko ludí,koľko bude treba,aby splnil svoje vízie.
  Inak,Rusi si nemôžu dovoliť stratiť ani minimum územia. U nich žije celá kopa národov,ktoré by sa radi odtrhli. Bombarodovanie Groznija nebolo samoúčelné.Ja v tom vidím odkaz: Ak sa pokúsite odtrhnúť,použijeme silu a nebudeme brať ohľad na civliné obete.

 • PavolR
  08:04 06.08.2017

  No, vidím, že žiješ v presvedčení, že poznáš Rusov lepšie ako Putin a spol, ktorí si na tom postavili živobytie. :-)
  Je pravda, že nepoznajú slovné spojenie "pocit viny", ale na druhej strane neexistuje taká krajnosť, do ktorej by nešli, aby kryli svoje zločiny, prešľapy, či hoci aj najobyčajnejšie omyli. Nerobia to iba tak zo srandy, robia to z toho istého dôvodu ako všetci ostatní, čiže je na nich ich do značnej časti aplikovateľné to, čo na všetkých ostatných.
  Rusi majú potrebu vystupovať ako úspešný, mocný a ctihodný národ, ktorý má právo spoluformovať svetovú politiku. Navrátenie tohoto pocitu je jedným z pilierov, ktorý drží Putina pri moci. Stať sa obrovskou Severnou Kóreou by bolo pre nich ponižujúce. Preto by radšej volili vyššie straty svojich vojakov v bojoch so "separatistami" (nakoniec, prečo asi majú zákon na utajovanie strát), než by zhoršili svoje medzinárodné renomé konaním vecí, ktoré by zjavne nevedeli pred svetom vykecať. Lebo na rozdiel od Afganistanu, tu by Čiňania vyvinuli enormné snahy, aby každý krok rusov dostali do priameho prenosu a centra svetového spravodajstva.

 • UnionPacific
  22:00 05.08.2017

  Nemám Rusov za idiotov,ale aj masoví vrahovia bývajú častokrát inteligentní.
  Potraviny,súčiastky,kurz rubľa sú prkotiny, pokiaľ uvažovaná situácia je možnosť straty celého ďalekého východu a hrozba jadrovej vojny.
  Ja viem toto:
  Rusi sú barbari.Svoje územie získali,rozšírili a udržali nie vďaka technologickej prevahe ani skvelej vojenskej stratégií,ale vďaka tomu,že pre víťazstvo boli ochotní položiť na obetný oltár životy miliónov civilistov.
  Nebudú potraviny ? Tak zopár miliónov Rusov umrie hladom. Skúsenosti s tým majú .
  Kurz rubľa ich zaujímať nebude,keď sa spustí sa vojnová ekonomika.
  Súčiastky mali vždy vlastné,kvalitu vynahrádzali kvantitou.
  S pochybujúcim obyvateľstvom si poradia. Dnešná ľahká putinovská totalita ustúpi tvrdému stalinizmu. Aj s tým skúsenosti majú.
  Morálne škody ? Vážne tak veríš v Rusko? Cítili rusi morálne škody za Katyň,kórejsky Boeing let 007,Malajzijský Boeing na Ukrajine ? Separatistov,ktorí sa počas 2. svetovej vzopreli,buď odstrelili alebo presťahovali na Sibír všetkých rovnakej národnosti ,prípadne ich poslali do gulagu. Pred zrakmi celého sveta bombardovali civilné štvrte v čečensku .V afganistane používali proti miestnym chemické zbrane..novorodencov tam hádzali do ohňa....chemické zbrane použili proti nevinným rukojemníkom priamo v Moskve...aj samotné koncentračné tábory odkukal Hitler od nich ..dalo by sa pokračovať do nekonečna.V Rusku život neznamená nič. Na "Nás mnogo" sa nič nezmenilo. Rusi radšej obetujú životy miliónov svojich,než by mali prísť čo i len o 1 m2.
  A preto neverím,že budú mať problém tých pár miliónov čínanov u nich doma vyhodiť zo zeme,poslať do gulagu alebo proste postrieľať .

 • PavolR
  19:13 05.08.2017

  UnionPacific:
  Znova si pletieš situácie. USA už vtedy boli vo vojne s Japonskom, zatiaľ čo Rusko záujmom Ruská je predísť otvorenej vojne s krajinou ako je Čína. Nehovoriac o tom, že by jej predchádzal rad nepríjemných sankcií (popri tých, ktoré už má zo strany EU a USA) zoberme si pár vecí:
  - Rubeľ - jeho hodnota by v dôsledku konfliktu začala klesať a úspory obyvateľstva sa začnú znehodnocovať.
  - Potraviny - po uvalení sankcií na potraviny zo Západu začalo Rusko znova vo veľkom nakupovať potraviny z Číny, hoci malo predtým dosť výhrady k ich kvalite. Keby na ne uvalila sankcie Čína, došlo by k znateľnému výpadku. Ktokoľvek by sa pokúsil výpadok nahradiť, bol by vytavený riziku všemožných útokov a sankcií zo strany Číny, čo by s zrejme kompenzoval vyššími cenami.
  - Súčiastky, obrábacie stroje atď. - v súčinnosti s ostatnými sankciami by bola Čína schopná paralyzovať vybrané odvetvia ruského priemyslu.

  Suma sumarum - keby sa to všetko nabalilo, tak by obyvateľstvo mohlo začať pochybovať, či je ich vláda schopná problém riešiť a či sú jej kroky správne, čo by bolo ďalším destabilizačným prvkom.
  Pozri ako zúfalo sa Rusi snažia poprieť, že zostrelili civilné lietadlo. Pritom by stačilo povedať, ok, stalo sa to už aj iným, zaplatíme odškodné a hotovo. Alebo ako sa snažia popierať svoje pochybenie v Beslane a ako omietajú pozostalým vyplatiť odškodné v celkovej výške ceny dvoch-troch tankov.
  Môžeš sa smiať a myslieť si o Rusoch čokoľvek, ale sú veci, ktoré si proste na triko nezoberú - nemôžu si dovoliť zobrať. Či už pre morálne, alebo hospodárske škody, ktoré by tým utrpeli a s takýmito škodami sa ťažko čelí hybridnej vojne, ktorej jedným z účelov je práve aj takéto situácie vyprovokovať. Áno, Rusi dokážu robiť chyby a niekedy aj dosť fatálne, ale zasa až za takých idiotov, čo si bez rozmyslu strčia hlavu do slučky a podkopnú pod sebou stoličku, ich nemaj.

 • UnionPacific
  11:58 05.08.2017

  PavolR: Mám taký pocit,že podceňuješ schopnosti (aj ochotu) Rusov ohľadom likvidácie vlastných občanov. Inak,Čínania žijú v Rusku aj inde než na dalekom východe,hlavne v europskej časti. Aj demokratické USA internovalo tisíce japoncov a to je civilizovaný štát. Čo by čakalo týchto ľudí,ak by si Čína niečo skúsila,na to radšej ani nepomyslím,lebo by som porušil niekoľko zákonov.
  No a myšlienka s medzinárodným škandálom ...v Rusku ? Dovoľ mi sa zasmiať. A či by boli Rusi posratí s toľkými jadrovými hlavicami,je otázne. Inak,obsadenie Mongolska môže mať aj iné dôvody,zväčšenie územia a možnosť vratiť klin doruska priamo na strednej sibíri. To isté platí pre Kazachstan.

 • PavolR
  10:14 05.08.2017

  UnionPacific:
  Nerastné suroviny sa dajú bežne kúpiť na svetových trhoch, môžu ich dokonca v cudzích štátoch ťažiť vlastné firmy, ako sa to nakoniec aj bežne robí. Nie, nerastné suroviny by boli výlučne dôvodom k napadnutiu a okupácii Mongolska, keby bola Čína vo vojenskom konflikte a hrozilo by, že bude od nich odrezaná. Tak ako keď Nemecko napadlo Nórsko, Japonsko Filipíny atď. - zakaždým sa k tomu kroku odhodlali pod vplyvom embarga alebo hrozby odrezania od surovín.

  Sudeťáci sú práve opačný príklad, než si myslíte. po vyhranej vojne ste ich smelo vyhodili, ale pred Mníchovom ste boli s prepáčením posratí. Kým proti maďarským teroristom, prenikajúcim cez hranice, bola bežne nasadzovaná ťažká technika a letectvo, v Sudetoch sa žiadne ťažká zbraň nemohla ani ukázať, inak by z toho Nemecko okamžite urobilo medzinárodný škandál. Podobne nedávno na Ukrajine - Rusi postavili na hranice 40-tisíc vojakov a Ukrajinci celí posratí iba pozerali, ako im zelení mužíčkovia na Kryme obkľučujú kasárne, miesto aby svojim vojakom poslali na pomoc výsadkárov. Rozhýbali sa až keď videli, že im Rusi fakticky vytrhávajú kusy krajiny. Ani Rusi by nemohli prekročiť určité medze, keby videli, že im čínske vojska stoja na hraniciach a vedeli, že ďalšia eskalácia konfliktu by ich krajinu rýchlo doviedla do bankrotu, bez ohľadu na to, koľko majú atomoviek.

 • UnionPacific
  08:44 05.08.2017

  pavolR: MInimálne Mongolsko ma obrovské zásoby nerastných surovín všetkého druhu.
  Podľa mňa je dôležitejšie uvažovať,aké straty sú rusi Čínanom schopní urobiť.
  Keď sa chceli oddeliť čečenci,rusí bombardovali civilné štvrte. Pýtam sa,budú mať rusi zábrany tých 2 milióny čínanov u seba jednoducho vyhodiť ako my Sudeťákov či napr. pokropiť novičokom ?

 • KóĎA
  08:17 05.08.2017

  raziel87: tak moje chyba, o základnách v Egyptě jsem nevěděl.

 • PavolR
  07:27 05.08.2017

  UnionPacific:
  Nebola by viazaná o nič viac ako dnes Rusko na Kryme, Donbase a v Sýrii.
  Stredoázijské republiky majú obrannú dohodu s Ruskom, no tie už má Čína hospodárky načaté skrze Šanghajskú organizáciu pre spoluprácu. Už jej iba stačí vo vhodnej chvíli Rusko odstrihnúť a sú jej. Nebude nútená použiť silu.
  Barma, Laos a Mongolsko - nakoľko ležia na obchodných trasách, ktoré chce Čína ovládnuť alebo vybudovať? Lebo to je pre ňu teraz absolútnou prioritou )preto aj hrotí s tými ostrovmi).

 • raziel87
  05:00 05.08.2017

  2 KóĎA

  Tesil má pravdu. B-29 měly létat z Egypta a Velké Británie. Proč cpát strategické bombardéry s jadernými zbraňemi na letiště v zóně doletu sovětských Pe-8? Diplomatické vztahy USA s Egyptem byly na konci 40. let také stabilnější.
  Je přeci běžné, že letiště strategického bombardovacího letectva je umístěné ve vnitrozemí - bombardéry SAC také nepřistávaly na základnách v Bavorsku......přitom by to měly o tolik jednodušší že

 • KóĎA
  00:20 05.08.2017

  Tesil: řekl bych, že z Turecka je to tam blíže.

 • UnionPacific
  23:25 04.08.2017

  čina ma sama územné ťahanice takmer so všetkými susedmi. Akcia na ďalekom východe by viazala množstvo síl,ktoré by chýbali inde a nepriatelia Číny by to radi využili..kľudne by sa mohlo statť,že by sa zrazu ujgurovia osamostatnili,Tibeťania vyrazili do boja,Japonci si zobrali sporné ostrovy,India by obsadila územie severne od Bhutánu...
  Mám jednu otázku : Platí pri raste rozlohy agresora princíp najmenšieho odporu ?
  Nebolo by pre čínu jednoduchšie obsadiť slabý Kazachstan,Bezvýznamné Mongolsko, Barmu,laos,Uzbekistan ktoré ich nemôžu nijako ohroziť než Rusko,kde by hrozilo,že bude aj pre Čínu všetkým dňom koniec ?

 • Tesil
  23:21 04.08.2017

  KóĎA
  Abych to upřesnil vzdálenost Káhira-Baku asi 2040km dolet B-29 přes 9000km.
  PavolR
  Nechápu je třeba přeložit do Tesilštiny.

 • Stanyk
  23:18 04.08.2017

  PavolR: a co jako jeden z posledních prvků eskalace konfliktu.. takový nultý jaderný stupeň... zasažení nepřátel na vlastím území.. území to prakticky nijak neuškodí, vedlejší vliv na sousední stát to mít bude, viz. limitovaný jaderný spad ve směru větru a deklaruje to ochotu užít jaderné zbraně v momentě, kdy třeba konvenční prostředky selžou.. ale nebude to konec, jako kdyby hodili jádro za hranice

 • PavolR
  22:49 04.08.2017

  Tesil:
  Koho zaujíma čo bolo pred desiatkami rokov. Vy ste sa vyjadrili v prítomnom čase, tak láskavo argumentujte niečim z prítomnosti.
  Mimochodom, aj Izrael môže iba ťažko proklamovať použitie niečoho, čoho existenciu popiera. ;-)

 • PavolR
  22:45 04.08.2017

  Stanyk:
  Aký by to malo zmysel? Aký by to malo mať cieľ? Je tam reťazec miest pozdĺž hlavných komunikácií a divočina, kde nie sú ciele. Čo by dosiahli vymazaním nejakého ruského, povedzme 5-tisícového mestečka? zabili by niekoľko stoviek Číňanov? To sa dá aj inak. zamoria zásobovaciu trasu? Obmedzili by tým aj svoj manévrovací priestor a Číňania si čo nevidieť vytvoria inú.

 • Tesil
  22:39 04.08.2017

  KóĎA
  Konkrétně tedy z Egypta byly zaměřeny nálety na Baku.
  Pochybuji,že to neměli dobře spočítané.

 • KóĎA
  22:28 04.08.2017

  Tesil: jo, jo. Z Afriky to bylo do SSSR nejblíže :-) Zvláště v podání Superfortessů...

 • Stanyk
  22:24 04.08.2017

  Jen taková úvaha. Co by bránilo Rusku, v případě nějaké významnější hybridní akce Číny, odpálit jadernou střelu na své území?

  Pochopitelně poněkud hybridním způsobem, jak to mají Rusové ve zvyku.

  Je to jejich území.. asi by jim nikdo nemohl vinit z rozpoutíní válečného konfliktu... a oficiálně by to vydávali za nálož teroristů nebo nálož, které se zmocnili separatisté a špatně to s nimi dopadlo..

  Vím že to zní scifi, ale dálná východ, koho ten venkov zajímá... nebýt toho, že rus nedovolí, aby mu někdo byť o píď ubral rozlohy.

 • Tesil
  22:13 04.08.2017

  fenri
  V konfliktech se běžně samopaly používají,jaderné zbraně ne.
  Použití jaderné zbraně veřejně proklamují i USA a to prakticky od roku 1945 kdy vznikaly první plány na napadení SSSR.
  Byla to snaha oslabit sověty dříve než vyvinou své jaderné zbraně.
  Např.plány gen. Spaatze na napadení sovětských měst a průmyslových center z předsunutých základen v Ásii a Africe letouny B-29.

 • fenri
  20:35 04.08.2017

  Tesil: no podle této logiky nasazení samopalu nutně povede k jaderné válce. Žádná normální země nebude přihlížet svému zániku aniž by použila komplet svůj arzenál. Veřejně to sice proklamují pouze Rusové a Izrael. Ale reálně to uděljí i další země.

 • KóĎA
  20:03 04.08.2017

  Tesil: nejenom USA... 50. léta znamenala absolutní světové nadšení pro jádro (možná vyjma Japonska, ale tam to rychle dorovnali...).

 • Tesil
  18:39 04.08.2017

  Myslet si,že po nasazení taktických jaderných zbraní nedojde na ty strategické je pochopitelně nesmysl.To je stejné jako se domnívat,že po použití samopalu nebude použit kanon.
  Tento názor zastávaly USA během studené války,proto byly zavedeny zbraně jako M 28 David Crockett,Řada tehdejších velitelů bagatelizovala následky použití jaderných zbraní.
  Je jasné,že strana,která bude prohrávat nasadí celý svůj arzenál.

 • PavolR
  18:12 04.08.2017

  Hyena:
  Hybridná vojna nie je len o počte nasaditeľných jednotiek a výzbroje, ale hlavne o tom, že agresorovi stačí nasadiť podstatne menej prostriedkov ako brániacej sa strane - bez ohľadu na to, aká je brániaca sa strana bezohľadná.
  Pri jednostrannej hybridnej vojne by Rusi museli čeliť hospodárskym a morálnym dopadom takéhoto konfliktu - to je dôvod, prečo radšej tlačia hromady financií do gágora Čečencov, len aby ich nenapadlo znova blbnúť.
  Mohli by ale napríklad sami rozpútať hybridnú vojnu na čínskom území (Tibeťania, Ujguri) a pokúsiť sa vytvoriť patovú situáciu v štýle "ak sa stiahnete vy, stiahneme sa aj my". Ale museli by to dosiahnuť čo možno najrýchlejšie, alebo k tomu získať spojencov, ktorí by pomáhali s financovaním celého.

 • KóĎA
  17:55 04.08.2017

  Jakub2: podle mého soudu není vztah 99 vs 96 brán jako "nový" vs "starý", ale jako T-90 vs T-72B+. Číňané také narazili na své limity a nehodlají Type 99 vybavovat všechny tankové útvary - jen ty elitní.

 • lukus
  16:04 04.08.2017

  Doporučuji zajet na základnu jaderných sil Pervomajsk UA, sjet 12 pater pod zem v železobetonovém sargofáku a udělat zkušební odpal, stojí to cca 50 hřiven (je to sice už jen muzeum, ale funguje). Zde si všichni uvědomí, že k masivní válce USA vs Rusko nedojde. ale dojde k jiné věci.... Obě strany to ví. Následky si totiž jen z youtube neuvědomíte tak, jak tam dole (my tu sice počítáme sílu v xM TNT, na východě se počítá v ,,vyčištěných " x0 000 km2).
  A pokud by eventualně k nějaké větší válce mělo dojít, buďme si všichni jisti, že se zopakuje ,,mnichov" a slabé státy budou opět prodány v zájmu velkých. (polákům a rumunum to už došlo a proto zbrojí)
  Např. Když Turci sestřelili ruské letadlo a rusové by konflikt eventualně vyhrotili, Turecko požádalo o pomoc, a došlo na masivní konvenční střet, myslíte že by tam naše vláda s radostí poslala pár tisíc čechů umřít jen proto že jsou v Nato? Ne kroutili by se. A kroutit se budou i v Elysejském paláci nebo v Belíně, kdyby měli bránit Estonce.
  A myšlenka, že jsme si rovni a táhneme za jeden provaz v Evropě a budeme se bránit - jako kamionoví dopravci víme své a šikana ze strany států staré EU to dává jasně najevo už ted za doby míru. A co teprve za malé krize.
  Spolehnout se budeme moci jen na sebe. Izrael taky nečeká na pěchotu z USA, ale koná sám.

 • fenri
  15:24 04.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  Jakub2 - já bych to excelování na biatlonu nepřeháněl. Bylo to tuším jednou či dvakrát a nebylo to zas o tolik, i když to Rusy nepochybně velmi nepříjemně překvapilo. Navíc vytuněné Type99 nejsou běžným kouskem PLA (ok, T-90 v Rusku také ne). Nicméně argumentovat B3 není korektní. B3 je levná a ošudlaná modernizace masovky směřující perspektivně do záloh a k druhosledovkám. Za další B3 byla (zřejmě i pod dojmem z toho biatlonu) poměrně fest vylepšena po roce 2016, takže teď už je taky o něco dál. V VII/2017 ATM je o tom zrovna článek.
  A v souboji Type-99 vs. T-90MS (a podobné deriváty) bych jasně sázel na T-90. Přecijenom Type-99 bojovat jinde než na přehlídkách nikdo neviděl.

 • Pavel1
  14:28 04.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  "Čína nezačínala obsadenie Tibetu priamou intervenciou, ale masívnou výstavbou infraštruktúry na území slobodného Tibetu, kde Čínania platili a Tibeťania pracovali .."
  To máte odkud? Doporučuji ověřovat si zdroje, protože to co píšete je hovadina na ntou.
  Realita je taková, že Čína zahájila invazi do Tibetu v roce 1950, tedy pouhý rok po té co v Číně zmocnil vlády mao. Po okupaci se dlouhá léta s v okupovaném Tibetu nic nedělo (tedy když nepočítáme brutální masakry tibetských civilistů, bombardování klášterů i s mnichy uvnitř, veřejné mučení tibetských opozičníků, atd.), protože čína měla dost problémů sama se sebou. Maem vyhlášený tzv. "velký skok" způsobil v číně v 50. letech hladomor takových rozměrů, že i ten ukrajinský způsobený stalinovou kolektivizací, byla procházka rozkvetlým parkem. V 60. letech následovala tzv. "kulturní revoluce", opět s mnoha miliony lidských obětí na kontě. Teprve až hluboko v 70. letech dlouho po maově smrti, došlo v číně k rozsáhlým liberalizačním reformám, které z číny udělaly defakto kapitalistickou ekonomiku otevřenou zahraničním investicím, které číně umožnily zbohatnout. O nějaké čínské výstavbě infrastruktury v Tibetu se dá hovořit až od 90. let, tedy nějakých 40 let po čínském vpádu, který znamenal smrt pro pětinu tehdejší tibetské populace.

 • Jakub2
  14:26 04.08.2017

  Hyena: Proč si myslíte, že PLA nemá svoje speciální oddíly, maskirovku a vševojskovou armádu? Už teď má PLA v Asii větší údernou sílu, přičemž mohutně stahují technologické zaostávání. Nové čínské tanky (Type 99) jsou více než srovnatelné s T-90. Ty starší Type 96 jezdí na tankový biatlon do Alabina a excelují v disciplínách jako je střelba za pohybu i nad ruskými posádkami s T-72B3.

 • Hyena
  14:05 04.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  Na druhej strane treba tiez povedat, ze Rusko ma okrem atomoviek pre konvencny konflikt aj zdroje ako sa vyrovnat aj s cinskou hrozbou hybridnej vojny - vsevojskova armada, Spetznaz, sami vynasli hybridnu vojnu a maskirovku takze vedia ako v tom chodit + neparanie sa s civilnymi obetami a ludskymi pravami.

 • damik
  12:48 04.08.2017

  Dusan: Dnes je to samozrejme nereálne, ale Číne stačí počkať, kedy raz bude Rusko v problémoch a bude mať iné starosti ako riešiť nejakých separatistov ďaleko od centra.

  To uz se davno deje. Cinani se uci od Putky ...

  http://abcnews.go.com/Internat...

  Alexander Shaikin, in charge of controlling the Russian-Chinese border, said on June 29 that 1.5 million people from China have illegally entered the Russian Far East over the past 18 months.

 • dusan
  12:31 04.08.2017

  Problémom Ruska do budúcnosti je to, že proti hybridnej vojne sú mu jadrové zbrane nanič. Ak by teoreticky Čína chcela trochu posunúť hranice tak to nebude žiadna konvenčná vojna, ale presne smerovaný "separatizmus" miestnej čínskej menšiny.

  Dnes je to samozrejme nereálne, ale Číne stačí počkať, kedy raz bude Rusko v problémoch a bude mať iné starosti ako riešiť nejakých separatistov ďaleko od centra.

  Čína nezačínala obsadenie Tibetu priamou intervenciou, ale masívnou výstavbou infraštruktúry na území slobodného Tibetu, kde Čínania platili a Tibeťania pracovali ... ešte nevedeli, že majú zaplatené za koniec svojej krajiny ...

  S infraštruktúrou už mohla čínska armáda dobyť Tibet i keď to trvalo desiatky rokov a stálo desiatky tisíc čínskych vojakov.

 • Smirnov
  11:40 04.08.2017

  No řekl bych že přímím zásahem se opravdu myslí přímý zásah. Výbuch ve vzduchu nebo kousek vedle sila zničit opravdu nemůže.