RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

-
3. 8. 2017
-
48 komentářů
-
Jan Grohmann
V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat. Střela v ruské armádě nahradí starší střely R-36M2 Vejvoda (SS-18 Satan) a/nebo UR-100N (SS-19 Siletto). Vývoj ICBM RS-28 potvrzuje důležitost jaderného odstrašení pro ruskou bezpečnostní strategii.
Hra na třetí světovou
Ruské konvenční síly se nemohou rovnat (v počtech a kvalitě) armádám hlavních mocenských oponentů - zemím NATO a Číně. Například čínskému útoku na Sibiř ruská armáda vzhledem k odlehlosti základen jen obtížně zabrání a je také otázkou, zda Rusko dokáže na Dálný východ poslat (po železnici, letecky) dostatek sil k případnému konvenčnímu protiútoku.
Vzhledem ke své obří rozloze a omezeným konvenčním silám, které nedokáží ochránit celé území Ruska, jsou pro jakoukoliv ruskou bezpečnostní strategii naprosto klíčové jaderné síly. S tím souvisí také nezbytná nutnost vyvolávat u mocenských protivníků (resp. u jejich široké veřejnosti) přesvědčení o připravenosti a rozhodnosti jaderné zbraně použít - bez ohledu na následky na celý svět.
Ať je toto "hraní si na třetí světovou" reálné nebo ne, jde o poměrně efektivní nástroj ruské bezpečnostní strategie. Není divu, že Rusko bez ohledu na hospodářskou situaci neustále financuje vývoj nových jaderných zbraní a rovněž velmi citlivě reaguje na každé technologie, které mohou ruskou "hru" na jadernou válku ohrozit.
Dlužno dodat, že se Moskva v poslední době soustředí také na rozvoj menších taktických jaderných zbraní a jejich nosičů - především střel vzduch-země a země-země dlouhého doletu. Ty lze použít jako účinnější nástroj odstrašení (nebo mocenského nátlaku), protože práh použití taktických jaderných zbraní je mnohem nižší než u strategických jaderných zbraní a může dokonce převládnout názor, že omezené použití taktických jaderných zbraní nespustí okamžitou odvetu strategickými jadernými zbraněmi.
Defacto se tak obrátila situace z 50. a 60. let minulého století, kdy naopak Spojené státy zaváděly velké množství taktických a strategických jaderných zbraní, aby vyrovnaly množstevní výhodu sovětské armády na evropském bojišti.
Z pohledu Rusů je proto vývoj amerického protiraketového deštníku nástrojem, jak podlomit hlavní bezpečnostní nástroj Ruska a/nebo nástroje (podle úhlu pohledu), kterým Rusko uplatňuje své mocenské zájmy na zahraniční scéně.
RS-28 Sarmat
Podle ruských médií je právě vývoj systémů americké protiraketové obrany důvodem vývoje nové ICBM RS-28 Sarmat. Vývoj RS-28 se dá posuzovat jak z technické, tak z nedílné propagandistické stránky:
RS-28 má dle ruských médií údajně nahradit obří 210t raketu R-36M2 Vejvoda, která dokáže na cíl dopravit náklad o hmotnosti 8,8 t. Západní odborníci zase soudí, že jde však spíše o náhradu lehčích UR-100N (106 t).
Problematická kategorizace je dána nejednoznačnými informacemi o schopnostech RS-28, která dostala NATO označení SS-X-30 Satan 2.
Dle ruské tiskové agentury RIA Novosti RS-28 váží asi 110 t a má nosnost 5 t. RS-28 je přitom navržená tak, aby překonala jakoukoliv protiraketovou obranu.
Extrémně chráněná mají být také nové odpalovací sila. “Odpalovací silo nových střel bude co nejvíce fyzicky chráněno - úplné zničení jednoho odpalovacího zařízení si vyžádá nejméně sedm velmi přesných jaderných úderů,” píše RIA Novosti. Jak píše magazín War Is Boring, Rusko na zničení každého sila amerických střel Minuteman III vyčleňuje dvě jaderné hlavice.
Dlužno dodat, že je naprosto nejednoznačné, co znamená “přesný zásah” - zda jde o pozemní nebo vzdušný jaderný výbuch, jaká je síla výbuchu a jaká je vzdálenost výbuchu od sila (stovky metrů, jednotky kilometrů?). Je jasné, že opravdu přímý zásah žádné silo vydržet nemůže.
Pokud jsou informace RIA Novosti správné, dolet RS-28 je 11 000 km a unese 10 až 15 samostatně naváděných návratových hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Každá hlavice má mít sílu 750 kt.
"Hlavice letí do svých cílů při hypersonických rychlostech po vlastní naváděcí ose. Nebude snadné zachytit několik nezávislých hlavic: v závislosti na situaci budou schopny manévrovat jako okřídlené nebo hypersonické střely," píše RIA Novosti.
Oleg Olikere, ředitel programu pro Rusko a Eurasii v think-tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) soudí, že RS-28 má skutečně hmotnost kolem 100 t a tudíž se jedná o náhradu lehčí UR-100N. Informace o nahrazení supertěžké (a samozřejmě také superdrahé) R-36M2 Vejvoda bere jako ruské PR a přirozený propagandistický boj - tedy v duchu “hry na třetí světovou”, především směrem k široké veřejnosti.
“Koncepce rakety Sarmat (RS-28 - pozn. red.) jako následovníka SS-18 (R-36M2 Vejvoda - pozn. red.) byla vždy ruská PR. Rusové jsou dlouhou dobu hrdi na Vejvodu, jako nejtěžší ICBM na světě, která má NATO označení Satan,” říká Oliker. “Vejvoda je pryč, ale pokud jste na něco hrdý, nechcete se toho vzdát, stavíte tedy ještě něco lepšího. Z toho důvodu se raketa Sarmat prodává jako náhrada Vejvody.”
V ruských médií se např. objevily informace o nosnosti RS-28 až 10 t, což je ještě více než unese SS-18. Západní odborníci však souhlasí s informacemi RIA Novosti o nosnosti kolem 5 t.
Nosnost kolem pěti tun však nesouhlasí s množstvím MIRV, které proklamuje RIA Novosti. Dlužno dodat, že ruská Wikipedia píše u RS-28 o nosnosti 5 t a o 3 až 10 MIRV.
"Za předpokladu, že tato raketa je větší než SS-19 (UR-100N - pozn. red.) a s technologií lepší než to, co bylo k dispozici v sedmdesátých letech minulého století (vznik SS-19 - pozn. red.), je celkem logické, že nosnost je kolem pěti tun, ale nevysvětluje to jiné informace o hlavicích a falešných cílech,” říká Michael Kofman, z federálně financovaného výzkumného a analytického centra CNA (Center for Naval Analyses). "Jestliže má RIA pravdu - a pravděpodobně nemá - jak vložíte 10 bojových hlavic a tunu návnad do pěti tun?"
Podle Kofmana se RS-28 podobá více SS-19 - získá ale o něco více pokročilých bojových hlavic a především velké množství klamných cílů, které pomohou penetrovat americkou protiraketovou obranu.
Zdroj: War Is Boring
Související články
Rusko vs. americká třetí kompenzační strategie
Spojené státy v rámci Třetí kompenzační strategie TOS (Third Offset Strategy) plánují revolučním ...
-
27.06.2017
-
199 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr
Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...
-
05.07.2017
-
134 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruská letecká výstava MAKS 2017
V těchto dnech nedaleko Moskvy probíhá největší ruská letecká výstava MAKS 2017. Ve vzduchu i na ...
-
21.07.2017
-
83 komentářů
-
Jan Grohmann
Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT
Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné ...
-
27.07.2017
-
78 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
UnionPacific: Nerastné suroviny sa dajú bežne kúpiť na svetových trhoch, môžu ich dokonca v cudzích štátoch ťažiť vlastné firmy, ako sa to nakoniec aj bežne robí. Nie, nerastné ...Zobrazit celý příspěvek
UnionPacific:
Nerastné suroviny sa dajú bežne kúpiť na svetových trhoch, môžu ich dokonca v cudzích štátoch ťažiť vlastné firmy, ako sa to nakoniec aj bežne robí. Nie, nerastné suroviny by boli výlučne dôvodom k napadnutiu a okupácii Mongolska, keby bola Čína vo vojenskom konflikte a hrozilo by, že bude od nich odrezaná. Tak ako keď Nemecko napadlo Nórsko, Japonsko Filipíny atď. - zakaždým sa k tomu kroku odhodlali pod vplyvom embarga alebo hrozby odrezania od surovín.
Sudeťáci sú práve opačný príklad, než si myslíte. po vyhranej vojne ste ich smelo vyhodili, ale pred Mníchovom ste boli s prepáčením posratí. Kým proti maďarským teroristom, prenikajúcim cez hranice, bola bežne nasadzovaná ťažká technika a letectvo, v Sudetoch sa žiadne ťažká zbraň nemohla ani ukázať, inak by z toho Nemecko okamžite urobilo medzinárodný škandál. Podobne nedávno na Ukrajine - Rusi postavili na hranice 40-tisíc vojakov a Ukrajinci celí posratí iba pozerali, ako im zelení mužíčkovia na Kryme obkľučujú kasárne, miesto aby svojim vojakom poslali na pomoc výsadkárov. Rozhýbali sa až keď videli, že im Rusi fakticky vytrhávajú kusy krajiny. Ani Rusi by nemohli prekročiť určité medze, keby videli, že im čínske vojska stoja na hraniciach a vedeli, že ďalšia eskalácia konfliktu by ich krajinu rýchlo doviedla do bankrotu, bez ohľadu na to, koľko majú atomoviek.Skrýt celý příspěvekpavolR: MInimálne Mongolsko ma obrovské zásoby nerastných surovín všetkého druhu. Podľa mňa je dôležitejšie uvažovať,aké straty sú rusi Čínanom schopní urobiť. Keď sa chceli ...Zobrazit celý příspěvek
pavolR: MInimálne Mongolsko ma obrovské zásoby nerastných surovín všetkého druhu.
Podľa mňa je dôležitejšie uvažovať,aké straty sú rusi Čínanom schopní urobiť.
Keď sa chceli oddeliť čečenci,rusí bombardovali civilné štvrte. Pýtam sa,budú mať rusi zábrany tých 2 milióny čínanov u seba jednoducho vyhodiť ako my Sudeťákov či napr. pokropiť novičokom ?Skrýt celý příspěvekUnionPacific: Nebola by viazaná o nič viac ako dnes Rusko na Kryme, Donbase a v Sýrii. Stredoázijské republiky majú obrannú dohodu s Ruskom, no tie už má Čína hospodárky načaté ...Zobrazit celý příspěvek
UnionPacific:
Nebola by viazaná o nič viac ako dnes Rusko na Kryme, Donbase a v Sýrii.
Stredoázijské republiky majú obrannú dohodu s Ruskom, no tie už má Čína hospodárky načaté skrze Šanghajskú organizáciu pre spoluprácu. Už jej iba stačí vo vhodnej chvíli Rusko odstrihnúť a sú jej. Nebude nútená použiť silu.
Barma, Laos a Mongolsko - nakoľko ležia na obchodných trasách, ktoré chce Čína ovládnuť alebo vybudovať? Lebo to je pre ňu teraz absolútnou prioritou )preto aj hrotí s tými ostrovmi).Skrýt celý příspěvek2 KóĎA Tesil má pravdu. B-29 měly létat z Egypta a Velké Británie. Proč cpát strategické bombardéry s jadernými zbraňemi na letiště v zóně doletu sovětských Pe-8? Diplomatické ...Zobrazit celý příspěvek
2 KóĎA
Tesil má pravdu. B-29 měly létat z Egypta a Velké Británie. Proč cpát strategické bombardéry s jadernými zbraňemi na letiště v zóně doletu sovětských Pe-8? Diplomatické vztahy USA s Egyptem byly na konci 40. let také stabilnější.
Je přeci běžné, že letiště strategického bombardovacího letectva je umístěné ve vnitrozemí - bombardéry SAC také nepřistávaly na základnách v Bavorsku......přitom by to měly o tolik jednodušší žeSkrýt celý příspěvekčina ma sama územné ťahanice takmer so všetkými susedmi. Akcia na ďalekom východe by viazala množstvo síl,ktoré by chýbali inde a nepriatelia Číny by to radi využili..kľudne by sa ...Zobrazit celý příspěvek
čina ma sama územné ťahanice takmer so všetkými susedmi. Akcia na ďalekom východe by viazala množstvo síl,ktoré by chýbali inde a nepriatelia Číny by to radi využili..kľudne by sa mohlo statť,že by sa zrazu ujgurovia osamostatnili,Tibeťania vyrazili do boja,Japonci si zobrali sporné ostrovy,India by obsadila územie severne od Bhutánu...
Mám jednu otázku : Platí pri raste rozlohy agresora princíp najmenšieho odporu ?
Nebolo by pre čínu jednoduchšie obsadiť slabý Kazachstan,Bezvýznamné Mongolsko, Barmu,laos,Uzbekistan ktoré ich nemôžu nijako ohroziť než Rusko,kde by hrozilo,že bude aj pre Čínu všetkým dňom koniec ?Skrýt celý příspěvekPavolR: a co jako jeden z posledních prvků eskalace konfliktu.. takový nultý jaderný stupeň... zasažení nepřátel na vlastím území.. území to prakticky nijak neuškodí, vedlejší vliv ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: a co jako jeden z posledních prvků eskalace konfliktu.. takový nultý jaderný stupeň... zasažení nepřátel na vlastím území.. území to prakticky nijak neuškodí, vedlejší vliv na sousední stát to mít bude, viz. limitovaný jaderný spad ve směru větru a deklaruje to ochotu užít jaderné zbraně v momentě, kdy třeba konvenční prostředky selžou.. ale nebude to konec, jako kdyby hodili jádro za hraniceSkrýt celý příspěvek
Tesil: Koho zaujíma čo bolo pred desiatkami rokov. Vy ste sa vyjadrili v prítomnom čase, tak láskavo argumentujte niečim z prítomnosti. Mimochodom, aj Izrael môže iba ťažko ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil:
Koho zaujíma čo bolo pred desiatkami rokov. Vy ste sa vyjadrili v prítomnom čase, tak láskavo argumentujte niečim z prítomnosti.
Mimochodom, aj Izrael môže iba ťažko proklamovať použitie niečoho, čoho existenciu popiera. ;-)Skrýt celý příspěvekStanyk: Aký by to malo zmysel? Aký by to malo mať cieľ? Je tam reťazec miest pozdĺž hlavných komunikácií a divočina, kde nie sú ciele. Čo by dosiahli vymazaním nejakého ruského, ...Zobrazit celý příspěvek
Stanyk:
Aký by to malo zmysel? Aký by to malo mať cieľ? Je tam reťazec miest pozdĺž hlavných komunikácií a divočina, kde nie sú ciele. Čo by dosiahli vymazaním nejakého ruského, povedzme 5-tisícového mestečka? zabili by niekoľko stoviek Číňanov? To sa dá aj inak. zamoria zásobovaciu trasu? Obmedzili by tým aj svoj manévrovací priestor a Číňania si čo nevidieť vytvoria inú.Skrýt celý příspěvekJen taková úvaha. Co by bránilo Rusku, v případě nějaké významnější hybridní akce Číny, odpálit jadernou střelu na své území? Pochopitelně poněkud hybridním způsobem, jak to ...Zobrazit celý příspěvek
Jen taková úvaha. Co by bránilo Rusku, v případě nějaké významnější hybridní akce Číny, odpálit jadernou střelu na své území?
Pochopitelně poněkud hybridním způsobem, jak to mají Rusové ve zvyku.
Je to jejich území.. asi by jim nikdo nemohl vinit z rozpoutíní válečného konfliktu... a oficiálně by to vydávali za nálož teroristů nebo nálož, které se zmocnili separatisté a špatně to s nimi dopadlo..
Vím že to zní scifi, ale dálná východ, koho ten venkov zajímá... nebýt toho, že rus nedovolí, aby mu někdo byť o píď ubral rozlohy.Skrýt celý příspěvekfenri V konfliktech se běžně samopaly používají,jaderné zbraně ne. Použití jaderné zbraně veřejně proklamují i USA a to prakticky od roku 1945 kdy vznikaly první plány na ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
V konfliktech se běžně samopaly používají,jaderné zbraně ne.
Použití jaderné zbraně veřejně proklamují i USA a to prakticky od roku 1945 kdy vznikaly první plány na napadení SSSR.
Byla to snaha oslabit sověty dříve než vyvinou své jaderné zbraně.
Např.plány gen. Spaatze na napadení sovětských měst a průmyslových center z předsunutých základen v Ásii a Africe letouny B-29.Skrýt celý příspěvekTesil: no podle této logiky nasazení samopalu nutně povede k jaderné válce. Žádná normální země nebude přihlížet svému zániku aniž by použila komplet svůj arzenál. Veřejně to sice ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil: no podle této logiky nasazení samopalu nutně povede k jaderné válce. Žádná normální země nebude přihlížet svému zániku aniž by použila komplet svůj arzenál. Veřejně to sice proklamují pouze Rusové a Izrael. Ale reálně to uděljí i další země.Skrýt celý příspěvek
Myslet si,že po nasazení taktických jaderných zbraní nedojde na ty strategické je pochopitelně nesmysl.To je stejné jako se domnívat,že po použití samopalu nebude použit ...Zobrazit celý příspěvek
Myslet si,že po nasazení taktických jaderných zbraní nedojde na ty strategické je pochopitelně nesmysl.To je stejné jako se domnívat,že po použití samopalu nebude použit kanon.
Tento názor zastávaly USA během studené války,proto byly zavedeny zbraně jako M 28 David Crockett,Řada tehdejších velitelů bagatelizovala následky použití jaderných zbraní.
Je jasné,že strana,která bude prohrávat nasadí celý svůj arzenál.Skrýt celý příspěvekHyena: Hybridná vojna nie je len o počte nasaditeľných jednotiek a výzbroje, ale hlavne o tom, že agresorovi stačí nasadiť podstatne menej prostriedkov ako brániacej sa strane - ...Zobrazit celý příspěvek
Hyena:
Hybridná vojna nie je len o počte nasaditeľných jednotiek a výzbroje, ale hlavne o tom, že agresorovi stačí nasadiť podstatne menej prostriedkov ako brániacej sa strane - bez ohľadu na to, aká je brániaca sa strana bezohľadná.
Pri jednostrannej hybridnej vojne by Rusi museli čeliť hospodárskym a morálnym dopadom takéhoto konfliktu - to je dôvod, prečo radšej tlačia hromady financií do gágora Čečencov, len aby ich nenapadlo znova blbnúť.
Mohli by ale napríklad sami rozpútať hybridnú vojnu na čínskom území (Tibeťania, Ujguri) a pokúsiť sa vytvoriť patovú situáciu v štýle "ak sa stiahnete vy, stiahneme sa aj my". Ale museli by to dosiahnuť čo možno najrýchlejšie, alebo k tomu získať spojencov, ktorí by pomáhali s financovaním celého.Skrýt celý příspěvekJakub2: podle mého soudu není vztah 99 vs 96 brán jako "nový" vs "starý", ale jako T-90 vs T-72B+. Číňané také narazili na své limity a nehodlají Type 99 vybavovat všechny tankové ...Zobrazit celý příspěvek
Jakub2: podle mého soudu není vztah 99 vs 96 brán jako "nový" vs "starý", ale jako T-90 vs T-72B+. Číňané také narazili na své limity a nehodlají Type 99 vybavovat všechny tankové útvary - jen ty elitní.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...