RSG60 ‒ mínomet s karbónovou hlavňou

-
21. 8. 2019
-
36 komentářů
-
Marek Kačmár
Nemecká firma Rheinmetall predstavila svoj nový 60mm mínomet RSG60. Jeho výhodou má byť nízka hmotnosť a jednoduché ovládanie a to vrátane možnosti zmeniť štandardnú pechotnú zbraň s hmotnosťou 15,8 kg na 6,8 kg „commando“ mínomet bez potreby náradia do 30 sekúnd. Má ísť teda o kompaktné riešenie dva v jednom, ktoré bude vyhovovať tak pechote ako aj špeciálnym silám.
V závislosti od použitej munície a zvolených náplní má základná verzia RSG60 so 700mm hlavňou dostrel 3200 m, s hlavňou predĺženou o 300 mm sa zvýši na 3700 m. Commando verzia má dostrel okolo 2000 m. Hlaveň je vyrobená z ocele obalenej kvôli zníženiu hmotnosti do uhlíkového vlákna. Oproti oceľovej hlavni je ľahšia o 30 %. Ložisko mínometu je vyrobené z kompozitných materiálov.
Vývoj sa začal v roku 2017 a zbraň už opakovane absolvovala úspešné strelecké testy. Motívom pre vznik novej zbrane je snaha Rheinmetallu vytvoriť perspektívny produkt, s ktorým by integroval systémy riadenia paľby a muníciu vlastnej výroby, v tomto prípade 60mm delostreleckých mín.
Základným typom munície je mína IHE (Intensive High Explosive) s predtvarovanými fragmentmi PFF (Pre-Formed Fragments), ktorá podľa informácií Rheinmetallu má byť účinnosťou porovnateľná s 81mm mínami, samozrejme pri menšej hmotností zbrane a munície. Mína spĺňa až prekonáva požiadavky normy STANAG 4439.
Náplne EI pochádzajú od Rheinmetall Nitrochemie a zložením sú rovnaké ako používajú 120mm míny Rheinmetallu. Podľa výrobcu prispievajú k presnosti streľby pri všetkých do úvahy pripadajúcich teplotách, sú stabilné, majú vysoký merný výkon a dlhú skladovateľnosť. Sú kompatibilné so zbraňami iných výrobcov a umožňujú maximálny dostrel 60mm mín 4000 až 4500 m, prípadne 2000 m pri ľahkých commando mínometoch.
Okrem IHE ponúka Rheinmetall aj 60mm osvetľovacie míny vo vizuálnom aj infračervenom spektre a multispektrálne zadýmovacie míny, ako aj cvičnú muníciu.
120mm minomet Tampella na transportéru M113
Predpokladá sa, že RSG60 v nemeckej armáde doplní 120mm mínomety Tampella, prípadne Leichter PanzerMorser 120 mm (LePzMrs 120 mm) na báze výsadkového vozidla Wiesel 2.
Vo všeobecnosti je 60mm mínomet použiteľný ako ľahká delostrelecká zbraň pre streľbu vrchnou skupinou uhlov na živú silu, palebné prostriedky protivníka typu guľometných hniezd alebo stanovísk protitankových riadených striel (PTRS), prípadne aj na ničenie nepancierovaných a ľahko pancierovaných vozidiel. Alternatívne na osvetľovacie alebo zadýmovacie úlohy.
Vzrastajú ale aj obavy, či je účinok mín kalibru 60 mm dostatočný. Tak sa stalo, že vo Veľkej Británii dochádza k vyraďovaniu 60mm mínometov z výzbroje, paradoxne v čase, kedy by britskí tankisti privítali modernizáciu tankov Challenger 2 inštaláciou tejto zbrane, ktorá by mala byť krytá pancierom a ovládateľný diaľkovo.
V prípade stredoeurópskych krajín ale dochádza k vývoju alebo nákupu nových mínometov vrátane kalibru 60mm.
Vedení palby z 60mm minometů M224
Z chronologického hľadiska boli posledné prírastky zaznamenané na Ukrajine. Tam sa vytvorili optimálne podmienky na ich vývoj po uzavretí Minských dohôd, ktorých ustanovenia obmedzovali použitie ťažkých zbraní. Vznikli tak okrem 120mm mínometu M120-15 Molot, prípadne samohybného BARS-8MMK a 82mm KBA-48M aj dva 60mm typy. Ide o KBA-118 a M60 Kamerton (Camertone). Zatiaľčo v prípade KBA-118 ide o zbraň s hmotnosťou 12,5 kg a miereným dostrelom 1500 m, M-60 Kamerton váži až 20 kg a má efektívny dostrel 3500 m a maximálny sa udáva v rozsahu 5500 až 5900 m.
Zbraň bola použitá v konflikte na Donbase a bola údajne vyhodnotená ako jedna z najefektívnejších. Ukrajinské mínomety sú uvoľnené na export, tieto snahy však môžu byť kompromitované okrem iného aj správami o zlyhaniach 120mm mínometu M120-15 Molot, vrátane hlavne. V týchto prípadoch došlo aj k smrti členov obsluhy, čo potvrdzujú ukrajinské zdroje a je to efektívne využívané v propagande povstalcov. Na Donbase sa prejavili možnosti 120mm mínometov pri boji s obrnenou technikou.
V neutrálnom Rakúsku bol vyvinutý a do výzbroje zaradený 60mm mínomet kategórie commando Hirtenberger M6C-210. Váži len 5,1 kg a má efektívny dostrel 1600 m, maximálny cez 2000 m. Okrem Švajčiarska, Chile, Gruzínska a Japonska bol exportovaný aj do krajín NATO – Talianska, Bulharska a Grécka. Rakúsko okrem nich používa aj verziu britského 81mm mínometu L16 pod názvom mGrW 82 a 120mm mínomet GrW86.
ANTOS
Práve pechotné modely 60mm mínometu Hirtenberger M6C-640 a M6C-895 tento rok vyradí z výzbroje Veľká Británia. Naopak - rámcový kontrakt bol podpísaný s Holandskom na dodávku modelu M6C-640. Holandsko tiež aktuálne hľadá nový 81mm mínomet, ktorý chce obstarať v počte 122 kusov a nahradiť ním britský model L16A2. Má tiež 120mm mínomety MO-120 RT-61.
Maďarsko nakúpilo v roku 2013 španielske 60mm mínomety EXPAL M-08 Combi v počte 196 kusov, ktorými vtedy doplnilo roky používané 82mm mínomety vzor 37. Poľsko vyrobilo 396 mínometov kalibru 60 mm typu LM-60 Pluton, z toho 376 pechotných model LM-60D a 20 ľahších commando model LM-60K.
K nim ešte Poliaci dokúpili české mínomety ANTOS typu Commando, ktoré sú do špeciálnych síl zaradené ako LRM vz. 99 ANTOS. Okrem toho poľské ozbrojné sily používajú aj 98mm mínomety M-98 a 120mm mínomety, ktoré však chcú nahradiť modernými samohybnými mínometmi RAK rovnakého kalibru.
81-MK2-KM ve výzbroji Armády ČR; větší foto / 43. výsadkový prapor
Česká armáda má okrem vyššie spomenutých 60mm mínometov ANTOS-LR a ANTOS Commando aj 81mm španielskej fimy EXPAL pod označením 81-MK2-KM a 120mm mínomety vz. 82 PRAM-L a samohybné vz. 85 PRAM-S.
Konečne, pokiaľ ide o slovenské ozbrojené sily, tie podľa hovorkyne MO SR D. Capákovej používajú tieto druhy mínometov: „60mm CO-8 (Izrael), 81mm vz.99 (Slovensko), 82mm vz.52 (ČSSR) a 98mm vz.97 (Slovensko). Mínomety kalibru 120 mm Ozbrojené sily SR vo výzbroji nemajú.” Na Slovensku są však vyrábajú hlavne pre 120mm samohybný mínomet Mjöllni.
Zdroj: Rheinmetall, 2, Unian, SouthFont, Defence.ua, Army Recogniton
Něco k té přesnosti střelby minometu typu "commando". Měl jsem možnost střílet z M224 - 60mm minometu US Army a to jak ve variantě "commando" (ložiště M8) tak i v plné výbavě ...Zobrazit celý příspěvek
Něco k té přesnosti střelby minometu typu "commando". Měl jsem možnost střílet z M224 - 60mm minometu US Army a to jak ve variantě "commando" (ložiště M8) tak i v plné výbavě (těžké ložiště M7A1, podstavec M170, zaměřovač M64).
Před střelbou ve stylu "commando", jsme dostali tyto instukce: tělo nacpat za minomet, za/na osu hlavně, zakleknout na koleno a dosednout na patu, druhá noha vede víceméně natažená podél minometu. Jedna ruka na páku spouště, druhá ruka obejmula hlaveň pod ústím tak, že palec vždy směřuje svisle k ústí hlavně a vytváří pomyslnou osu hlavně. Potom stačí srovnat osu cíl, palec, oko, nastavit náměr na stupnici náměru, znovu srovnat osu na cíl a vystřelit. Musím říci, že nebyl problém trefovat na vzdálenost cca mezi 700 - 900m (už si to přesně nepamatuji) druhou až třetí ranou. Je pravda, že jsme k určení dálky použili dálkoměr, a že cíl se nacházel na mírně přivráceném svahu s vynikající možností pozorování dopadů. Na druhou stranu jsme všichni stříleli takto poprvé.
Pozice ke střelbě nějak takto: https://www.alamy.com/stock-im... Skrýt celý příspěvekJeśli chodzi o polskie i moździerze 60mm w wersji "commando" to poza wspomnianymi w artykule: LRM vz. 99 ANTOS ( https://www.altair.com.pl/news... ...Zobrazit celý příspěvek
Jeśli chodzi o polskie i moździerze 60mm w wersji "commando" to poza wspomnianymi w artykule:
LRM vz. 99 ANTOS ( https://www.altair.com.pl/news... )
LM-60K ( https://www.defence24.pl/polsk... )
w zeszłym roku Wojsko Polskie zamówiło 780 moździerzy LMP-2017 ( http://dziennikzbrojny.pl/aktu... https://www.altair.com.pl/news... )Skrýt celý příspěvekK přesnosti střelby 60 mm minometů typu "Commandos". Při zamíření palných zbraní se nastavují tři parametry: dálka - směr střelby - azimut, úhel náměru - dálka střelby, příčný ...Zobrazit celý příspěvek
K přesnosti střelby 60 mm minometů typu "Commandos".
Při zamíření palných zbraní se nastavují tři parametry: dálka - směr střelby - azimut, úhel náměru - dálka střelby, příčný náklon - zjednodušeně uvodorovnění, které zabezpečuje, že rovina střelby - letu vymetené střely - prochází cílem.
U děl, minometu a raketometů zaměřovačem nastavené prvky jsou pevně mechanicky fixovány náměrovým a odměrovým ústrojím a opěrami lafetace zbraně (kola, rydla, u minometů ložiště a podstavec). Tím je garantováno, že střela-mina-raketa je vymetena v rovině střelby, která protíná cíl, v náměru, který zabezpečí, že dopadne na cíl.
U 60 mm minometů typu "Commandos" je zamíření a fixace nastavených prvků střelby zjednodušeno na ruku a oko střelce. Střelec při zamiřování: směr střelby nastavuje tak, že okem promítá obraz hlavně na cíl a dálku nastavuje podle polohy bubliny v kapalinovém zaměřovači nakláněním hlavně ve svislé rovině. Problém zamiřování je v tom, že obě zamiřování, směru a dálky, nemá mířič současně v jednom pozorovacím poli oka. Musí těkat okem z kapalinového zaměřovače na hlaveň a korigovat její směr a zpět, což činí nastavení a udržení polohy hlavně do dálky a směru problematické.
Navíc je nutné počítat s tím, že při odpalování stlačováním spouštěcí páky může dojít k porušení nastavené polohy hlavně.
Velký vliv na přesnost střelby má příčný náklon hlavně z roviny: "minomet - cíl". Když je hlaveň vykloněna z této roviny skutečná rovina výstřelu miny neprochází cílem, dopad miny je vybočen stranou od cíle. Příčný náklon hlavně střelec svými smysly, zejména zrakem, není prakticky schopen zjistit a tak jej korigovat.
Střelec je reálně schopen nastavit přesně jen jeden parametr z těch třech (např. směr), druhý (např. náměr) jen s odchylkou a třetí - příčný náklon - vůbec ne.
Proto přesnost střelby z minometu "Commandos" velmi závisí na stupni vycvičenosti střelce.
Efektivní střelba z minometu "Commandos" (bez podstavce) se dá vést jen na cíle, jejichž poloha je přímo viditelná z palebného postavení minometu. Pokud cíl není viditelný, pak se jedná o nepřímou střelbu se všemi pravidly, které k tomu náleží. Aby střelba byla efektivní, potom 60 mm musí být při střelbě podepřen podstavcem k dosažení potřebné přesnosti střelby. Tím ovšem 60 mm minomet ztrácí svoji opodstatněnost lehké a účinné zbraně.Skrýt celý příspěvekKeď vidím ako strieľajú vojaci s 60mm mínometmi tak to bude asi zlý sen. Mám na mysli to, keď odmer a namer mínometu zabezpečuje ruka vojaka a jeho bystrozraké oko. Aká je v takom ...Zobrazit celý příspěvek
Keď vidím ako strieľajú vojaci s 60mm mínometmi tak to bude asi zlý sen. Mám na mysli to, keď odmer a namer mínometu zabezpečuje ruka vojaka a jeho bystrozraké oko. Aká je v takom prípade presnosť streľby? Žeby +-kilometer-dva?Skrýt celý příspěvek
Poprosil by som autora ktorý mi pridelil mínus, aby uviedol aj konkrétny argument, na základe ktorého to urobil.
Poprosil by som autora ktorý mi pridelil mínus, aby uviedol aj konkrétny argument, na základe ktorého to urobil.
Minus jsem sice nepridelil, ale ten minomet ma 6.8kg a dostrel 2km. Takze presnost +- km nebo dva by technicky neslo a udrzet v ruce vec tezkou 7kg navic oprenou o zem je absolutne ...Zobrazit celý příspěvek
Minus jsem sice nepridelil, ale ten minomet ma 6.8kg a dostrel 2km. Takze presnost +- km nebo dva by technicky neslo a udrzet v ruce vec tezkou 7kg navic oprenou o zem je absolutne ok. To by jinak museli mit trojnozku i na utocne pusky :). Jina vec je musi byt nejake meridlo, napr. ta bublina v kapaline viz komenty nize.Skrýt celý příspěvek
Samozřejmě záleží na schopnostech střelce, na tom, jaká ruka ho drží. Když je to ruka lempla, nebo nováčka, tak to asi nebude nic moc, ale s výcvikem a zkušenostmi je to lepší. ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě záleží na schopnostech střelce, na tom, jaká ruka ho drží. Když je to ruka lempla, nebo nováčka, tak to asi nebude nic moc, ale s výcvikem a zkušenostmi je to lepší. Odhadem +- 5m, ale určitě se najde někdo povolanější, kdo mě případně opraví.Skrýt celý příspěvek
kilometr přesnost na délce řádově kilometr? tedy 100% chyba? to by nesměli poznat rozdíl mezi 45 a 75 stupňú, zhruba... Oni s tím ti comandos střílejí třeba taky na půl kiláku, a ...Zobrazit celý příspěvek
kilometr přesnost na délce řádově kilometr? tedy 100% chyba? to by nesměli poznat rozdíl mezi 45 a 75 stupňú, zhruba...
Oni s tím ti comandos střílejí třeba taky na půl kiláku, a tam se nějaká ta chyba může i hodit na pokrytí větší plochy, přecejen nestřílejí "osamělou ránu" že...Skrýt celý příspěvek
Zaujímavé, že AČR dala prednosť španielským 81-MK2-KM, a kompltne na ne prezbroja všetky 81mm... V roku 2014 tu bol článok ako AČR vyberá nový 81mm mínomet ...Zobrazit celý příspěvek
Zaujímavé, že AČR dala prednosť španielským 81-MK2-KM, a kompltne na ne prezbroja všetky 81mm... V roku 2014 tu bol článok ako AČR vyberá nový 81mm mínomet https://www.armadninoviny.cz/8... Ani som nezaregistroval nejaký tender a jeho vyhodnotenie, až informácie, že bol zavedený v počte 19ks a ďaľších ~ 34ks sa zavedie ... :)Skrýt celý příspěvek
přesně to mám na mysli - proč nevyužíváme domácí kapacity???
přesně to mám na mysli - proč nevyužíváme domácí kapacity???
Domácí minomet v ráži 81mm není. Nejblíž je slovenský 81mm vz. 98, který je bezmála o 20kg těžší než ten španělský EXPAL. Až nebudou domácí (a slovenští výrobci) s vývojem desítky ...Zobrazit celý příspěvek
Domácí minomet v ráži 81mm není. Nejblíž je slovenský 81mm vz. 98, který je bezmála o 20kg těžší než ten španělský EXPAL. Až nebudou domácí (a slovenští výrobci) s vývojem desítky let pozadu, budou používat moderní materiály a nabízet kompletní systém (např. vč. řízení palby), teprve pak se dá od nich nakupovat.Skrýt celý příspěvek
Ano to je problém slovenského 81mm vz.99, jeho váha a systém riadenia palby, tu vývoj zaspal dobu . Čo sa týka výkonov a spolahlivosti, nie je mu čo vytknúť. S tým Expalom sa vám ...Zobrazit celý příspěvek
Ano to je problém slovenského 81mm vz.99, jeho váha a systém riadenia palby, tu vývoj zaspal dobu . Čo sa týka výkonov a spolahlivosti, nie je mu čo vytknúť.
S tým Expalom sa vám už neopakoval ten problém s porušenou (vydutou) hlavňou, z roku 2017 ? https://www.valka.cz/ESP-M-86-... Ak chce slovenský výrobca v súčastnosti konkurovať svetovým výrobcom mínometov (a tých je znační počet, ktorí investovali do vývoja), tak musí pohnúť riťou a investovať do výskumu a vývoja, ale to by museli mať záujem aj OSSR.Skrýt celý příspěvekOSSR v najbližšej dobe 81mm mínomet zháňa´t nebudú. Určite nie vo viac ako lne kusovom počte. V skladoch by mali byť ešte ďalšie 81mm vz.98. Na útvaroch sa doteraz derú dokonca aj ...Zobrazit celý příspěvek
OSSR v najbližšej dobe 81mm mínomet zháňa´t nebudú. Určite nie vo viac ako lne kusovom počte. V skladoch by mali byť ešte ďalšie 81mm vz.98. Na útvaroch sa doteraz derú dokonca aj staré 82mm (keď už je do nich munícia tak ju je lepšie vystrieľať ako nechať likvidovať).Skrýt celý příspěvek
Ano Flader súhlasím. Pre OSSR nie je v súčastnosti a blízkej budúcnosti nový 81mm mínomet prioritou...možno by to zmenila reštrukturalizácia, prípadne zavedenie novej "horskej ...Zobrazit celý příspěvek
Ano Flader súhlasím. Pre OSSR nie je v súčastnosti a blízkej budúcnosti nový 81mm mínomet prioritou...možno by to zmenila reštrukturalizácia, prípadne zavedenie novej "horskej brigády", alebo "horský pluk" do OSSR a ich vyzbrojenie...Skrýt celý příspěvek
Jenže tak je to se vším, není poptávka, není vývoj, není výrobek. Vyrobit něco jen tak s vírou v úspěch a nalezení záakzníka si moc našich firem nedovolí. Dovolil si to třeba SVOS ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže tak je to se vším, není poptávka, není vývoj, není výrobek. Vyrobit něco jen tak s vírou v úspěch a nalezení záakzníka si moc našich firem nedovolí. Dovolil si to třeba SVOS s Vegou a Perunem a prozatím dopadl dost špatně v obou případech. Co se ale týká minometu, tam by ta odvaha být mohla, minomet je technicky jednoduchá zbraň, odlehčit ji za pomoci nových materiálů nemůže být velká a drahá věda.Skrýt celý příspěvek
ČESKÝ 60 mm lehký minomet ANTOS-LR se začal se vyrábět v roce 2011 a za jeho vývojem stojí státní podnik VOP-026 Šternberk. Zbraň je určena prioritně k umlčování pěchoty a ničení ...Zobrazit celý příspěvek
ČESKÝ 60 mm lehký minomet ANTOS-LR se začal se vyrábět v roce 2011 a za jeho vývojem stojí státní podnik VOP-026 Šternberk. Zbraň je určena prioritně k umlčování pěchoty a ničení palebných prostředků či postavení nepřítele v úkrytech či okopech.
Zbraň se vyznačuje vysokou bojovou účinností. Je malá, skladná s nízkou hmotností, proto je určena zejména pro výsadkové operace. Minomet rovněž charakterizuje vysoká rychlost a přesnost palby spolu se silným tříštivo-zápalným účinkem min.
Hmotnost minometu s ráží 60,7 mm činí 15,6 kg, jeho minimální dostřel je 120 m, maximální pak 2 900 m. Délka hlavně činí 1 000 mm. Rychlost střelby je 20 ran za minutu. Součásti minometu jsou z velké většiny vyrobeny z pevnostních hliníkových slitin, slitin titanu a plastů.Skrýt celý příspěvekJen by mě zajímalo, jak tou "commando" variantou míří. Podle videa to vypadá, že střílí pánubohu do oken a zásah je sestříhán z jiného výstřelu. Má to snad koncové navedení? Nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Jen by mě zajímalo, jak tou "commando" variantou míří. Podle videa to vypadá, že střílí pánubohu do oken a zásah je sestříhán z jiného výstřelu. Má to snad koncové navedení? Nebo je cílem jen "způsobit rozruch a paniku"?Skrýt celý příspěvek
V podstatě "od ruky". Jak odměr, tak náměr ovládáte ručně, tím jak tu rouru držíte. Prostě ji nasměrujete na cíl, odhadnete vzdálenost cíle a podle toho minomet ...Zobrazit celý příspěvek
V podstatě "od ruky".
Jak odměr, tak náměr ovládáte ručně, tím jak tu rouru držíte.
Prostě ji nasměrujete na cíl, odhadnete vzdálenost cíle a podle toho minomet nakloníte.
Minimálně Antos měl kapalinový zaměřovač, něco jako vodováhu. Podle naklonění to ukázalo jak daleko mina doletí.Skrýt celý příspěvekU naseho Antosu je nevim jak to rict "vodovahove miridlo"... :D Stupnice s kapalinou kde namer ukazuje hladina kapaliny ve stupnici. Jednoduche, vysoce efektivni. Zadej na google ...Zobrazit celý příspěvek
U naseho Antosu je nevim jak to rict "vodovahove miridlo"... :D Stupnice s kapalinou kde namer ukazuje hladina kapaliny ve stupnici. Jednoduche, vysoce efektivni. Zadej na google antos vz. 99 a v obrazcich to najdes.Skrýt celý příspěvek
Mohu se zeptat, co udělaly OSSR s těmi 4 samohybnými minomety PRAM-S, které dostaly při dělení republiky?
Mohu se zeptat, co udělaly OSSR s těmi 4 samohybnými minomety PRAM-S, které dostaly při dělení republiky?
Minimálne jeden je vo Vojensko historickom múzeu v Piešťanoch: ...Zobrazit celý příspěvek
Minimálne jeden je vo Vojensko historickom múzeu v Piešťanoch: http://www.ustreps.sk/39769-sk... Skrýt celý příspěvek
Pro paradesantni oddíly je takováto ráže a hmotnost velmi vhodná. Vzdušný výsadek na území nepřítele si tak může sebou vzít další významnou palebnou sílu, která při útoku nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Pro paradesantni oddíly je takováto ráže a hmotnost velmi vhodná. Vzdušný výsadek na území nepřítele si tak může sebou vzít další významnou palebnou sílu, která při útoku nebo krytí ústupu může být rozhodující.Skrýt celý příspěvek
To jistě ano, pokud mluvíme o hmotnosti. Při misích speciálnich sil (např.: útok na bráněný cíl, zajmutí/likvidaci klíčové osoby a získání zpravodajských materiálů), při kterém je ...Zobrazit celý příspěvek
To jistě ano, pokud mluvíme o hmotnosti. Při misích speciálnich sil (např.: útok na bráněný cíl, zajmutí/likvidaci klíčové osoby a získání zpravodajských materiálů), při kterém je do mise zapojena celá brigáda (takových misí se v historii SAS najde mnoho např.: operace v Libanonu), nebude tento typ minometu schopen poskytovat dlouhodobější palbu. Vím, že pro SAS zkoušeli alternativní nekovové minomety a vždy byli odmítnuty, protože tradiční kovové materiály lze chladit efektivněji. Potřebovali odlehčený model, schopný trvalejší palby.
Pro zvýšení palebné síly malého výsadku (4 - 5 členné týmy) jistě vhodné, ale pro poskytnutí krytí útočnému týmu speciálních sil nevyhovující.Skrýt celý příspěvek
60mm mínomet je podľa mňa hlúposť pre pechotu... 80mm je minimum. 60mm je až príliš slabý kaliber a s účinnosťou to bude nič moc. Aj keď možno pre spomínané špeciálne jednotky ...Zobrazit celý příspěvek
60mm mínomet je podľa mňa hlúposť pre pechotu... 80mm je minimum. 60mm je až príliš slabý kaliber a s účinnosťou to bude nič moc. Aj keď možno pre spomínané špeciálne jednotky bude možno využiteľný, ale 60mm mi príde aj tak zúfalo málo... A celkovo neviem o tom alebo si neviem predstaviť, že by špeciálne jednotky nosili so sebou aj mínomety.
A po pravde ani netuším či aj dnes majú napr. sas, seals a iný, niečo také aktuálne vo výzbroji.
Tiež spomínaná kvalita, konkrétne výdrž hlavne, bude zrejme diskutabilná... Aj keď materiály sú dnes na inej úrovni, ale na úkor hmotnosti sa to musí predsa niekde aj tak prejaviť. Aj napriek sľubným testom, sa kvalita aj tak ukáže až na ostro, ak bude samozrejme možnosť.Skrýt celý příspěvekŘekl bych, že záleží na úkolu a podmínkách. U těch 80mm bych souhlasil jako s minimem pro mechanizované a motorizované jednotky. Pokud to má kdo vozit i s dostatkem munice, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Řekl bych, že záleží na úkolu a podmínkách. U těch 80mm bych souhlasil jako s minimem pro mechanizované a motorizované jednotky. Pokud to má kdo vozit i s dostatkem munice, tak proč si sebou nevzít větší ránu, že.
Pro skutečně "pěší" pěchotu nebo výsadkové jednotky má ale podle mě 60mm minomet svoje opodstatnění. Je lehčí a hlavně k němu můžete pobrat víc munice. Za tuhle cenu bych asi obětoval trochu účinnosti. Navíc dosáhnete i na cíle mimo dosah standartních zbraní čety/roty a nemusíte hned volat leteckou podporu.Skrýt celý příspěvek601. skss používala Antos Commando, později přešla tuším na Hirtenbergery. 43. vpr používá Antos LR GROM používá Antos Commando Já vám nevím, ale oni asi budou vědět, proč to ...Zobrazit celý příspěvek
601. skss používala Antos Commando, později přešla tuším na Hirtenbergery.
43. vpr používá Antos LR
GROM používá Antos Commando
Já vám nevím, ale oni asi budou vědět, proč to dělají ;-)Skrýt celý příspěvekJá myslím ,že i 60mm granát z minometu má na živou sílu nebo méně odolné budovy a nepancéřovaná vozidla dostatečně devastující účinek. Také se zde nepředpokládá, že z takové ráže ...Zobrazit celý příspěvek
Já myslím ,že i 60mm granát z minometu má na živou sílu nebo méně odolné budovy a nepancéřovaná vozidla dostatečně devastující účinek. Také se zde nepředpokládá, že z takové ráže se bude ostřelovat kolona tanků. Mobilita a schopnost přenášet jedním člověkem relativně značnou palebnou sílu, je zde rozhodující. Pokud jste byl na vojně ,dobře víte ,že při pochodu s plnou polní na 30km, je každé ušetřené deko znát. :-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...