Rumunsko kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II

Rumunsko kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II
F-35A Lightning II / U.S. Air Force, 1st Class Bryan Guthrie (Zvětšit)

Rumunská Nejvyšší rada národní obrany CAST (Consiliului Suprem de Apărare a Ţării), nejvyšší parlamentní orgán odpovědný za obranu země a národní bezpečnost, schválila koncepci výstavby rumunské protivzdušné obrany. Součástí koncepce je nákup víceúčelových stealth stíhaček páté generace F-35A Lightning II.

O nákupu F-35A se v případě Rumunska spekuluje již několik let. Zatím není nákup oficiálně schválen, ani není jasný termín a rozsah akvizice. Bukurešť ale postupně provádí kroky k „legitimizaci“ akvizice – schválení CAST spustilo politický proces nákupu F-35A.

„Rozvoj robustních, důvěryhodných, interoperabilních, flexibilních a účinných operačních schopností protivzdušné obrany, určených jak k plnění závazků přijatých v důsledku členství v NATO a EU, tak k odstrašení případné agrese, je nezbytnou podmínkou pro dosažení cílů obranné politiky Rumunska. Zmíněné spektrum obranných schopností bude mimo jiné zahrnovat posílené schopnosti protivzdušné a protiraketové obrany pro ochranu vlastních sil a pokročilé a diverzifikované schopnosti přesné palby a úderů dlouhého dosahu,“ uvádí ve své zprávě CAST.

„Proces modernizace vzdušných sil bude pokračovat pořízením nejmodernějších letounů F-35. Tyto letouny, vybavené širokou škálou pokročilých senzorů, schopností šifrované výměny informací v reálném čase s leteckými platformami i pozemními systémy, schopností skutečného operačního řízení bojiště, jakož i vysoce přesnou inteligentní municí, umožňují dosažení a udržení vzdušné převahy, která je předpokladem pro zajištění suverenity ve vzdušném prostoru státu a v případě potřeby i jeho obranu,“ stojí v komuniké Rady.

Členové Rady tak otevřeně doporučili nákup víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II.

F-35A po roce 2030 v rumunském letectvu začnou nahrazovat tři letky víceúčelových stíhaček F-16 – konkrétně 17 zavedených ex-portugalských F-16AM/BM a nedávno nakoupených 32 ex-norských F-16AM/BM. Všechny rumunské F-16 procházejí modernizací, která mimo jiné umožní nést nejmodernější výzbroj vzduch-vzduch (AMRAAM, Sidewinder) a vzduch-země (Paveway, JDAM).

První norské F-16 dorazí do Rumunska letos a zůstanou ve službě minimálně deset let – poté všechny F-16 v rumunském letectvu nahradí právě F35A.

„Pořízení letounů F-16 je přechodným krokem do získání letounů páté generace F-35. Rumunské letectvo chce s první letkou F-35 dosáhnout počátečních operačních schopností po roce 2030. To vyžaduje složité kroky, jako je analýza a výstavba infrastruktury a následná akvizice, která je z hlediska procesu a dodacích lhůt velmi složitá. Proto je žádoucí, abychom v letošním nebo příštím roce podnikli kroky k podpisu smlouvy na nákup F-35,“ uvedl v březnu generálmajor Teodor Incicaș, šéf Generálního ředitelství pro vyzbrojování.

„F-35 je letadlo, které budou mít pravděpodobně všechny členské státy NATO s bojovým letectvem. F-35 vlastní 17 členských států NATO a partnerů Aliance [Švýcarsko, Austrálie, Jižní Korea, Japonsko atd.]. Začneme [s F-35] pravděpodobně po roce 2030 a znovu se ukazuje, jak složité je pořízení tak důležitého systému,“ řekl nedávno zase bývalý šéf rumunské armády generál Ștefan Dănilă.

Generál Daniel Petrescu, současný náčelník generálního štábu rumunských ozbrojených sil, pochopitelně výběr F-35A kvitoval. Podle generála jde o dobrou zprávu pro rumunské letectvo i celou armádu.

„Naším cílem je začít okamžitě a v roce 2030, až se vyčerpá životnost letounů F-16, které máme v naší flotile, budeme moci přejít na nové letouny páté generace,“ řekl generál Petrescu.

Rumunsko se nachází v značně turbulentní oblasti. Ostatně CAST kromě nákupu F-35A zdůraznila nutnost zajištění bezpečnosti a stability v Černém moři, pokračující podporu Ukrajiny a zejména Moldavska, které je „po Ukrajině nejvíce vystavena ruské agresi a tlaku.“

„Od vypuknutí války na našich hranicích je Moldavská republika pod tlakem na mnoha frontách s cílem oslabit podporu, kterou její občané vyjadřují pevnému proevropskému kurzu, reformám, demokracii a prosperitě. Moldavská republika je navíc cílem hybridních destabilizačních akcí nebývalé intenzity a komplexnosti. Na dnešním zasedání členové Rady zdůraznili profesionální, demokratický a odpovědný způsob, jakým orgány v Kišiněvě na tyto akce reagují,“ uvádí CAST.

V každém případě počet uživatelů F-35A se neustále rozšiřuje a je naprosto jasné, že F-35 bude nejrozšířenějším víceúčelovým stíhačem zemí NATO po následující dekády. V Evropě si F-35 objednaly Belgie, Dánsko, Finsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Velká Británie a Švýcarsko. Řecko, Německo a Česká republika budou pravděpodobně následovat.

O schopnostech F-35A bylo napsáno mnoho. Podstatné je, že nejde jen o „stíhačku“. Jde o bojový letecký systém schopný zastat roli klasických stíhaček, bitevních letadel, frontových bombardérů, strategických bombardérů, letounů AWACS, průzkumných strojů nebo strojů pro vedení radioelektronického boje. Kromě vlastních organických schopností F-35A svou přítomností zesiluje schopnosti nejen dalších letadel, ale i dalších jednotek na zemi nebo na moři.

Zdroj: CAST, Defense Romania

Nahlásit chybu v článku


Související články

Společnost GDELS zahájila výrobu obrněných vozidel Piranha 5 v Rumunsku

Společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) 6. listopadu tohoto roku zahájila výrobu ...

PREMIUM Rumunsko trojnásobně zvětší flotilu stíhaček F-16 Fighting Falcon

Rumunský ministr obrany Vasile Dincu oficiálně požádal parlament o schválení nákupu 32 použitých ...

Rumunsko kupuje turecké drony Bayraktar TB2

Rumunské ministerstvo obrany hodlá nakoupit 18 tureckých bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 300 ...

PREMIUM Víceúčelové stíhačky F-35A a tanky Abrams pro Rumunsko

Rumunsko již delší čas projevuje zájem o americké tanky Abrams a víceúčelové stíhačky F-35A ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PavolR
    18:06 28.04.2023

    Rumunsko kupuje 18 Bayraktarov TB2 za 321M USD:
    https://twitter.com/haluk/stat...

    Rumunsko kupuje 18 Bayraktarov TB2 za 321M USD:
    https://twitter.com/haluk/stat...

  • krllo
    16:00 20.04.2023

    Konec evropského leteckého průmyslu. Společně se Zeleným údělem je to nejlepší co Evropu mohlo potkat.

    Konec evropského leteckého průmyslu. Společně se Zeleným údělem je to nejlepší co Evropu mohlo potkat.

  • petres
    16:35 18.04.2023

    Již se to objevilo v diskuzi pod jiným tématem. V článku Stíhačky pro Česko nejmíň za 100 miliard ...Zobrazit celý příspěvek

    Již se to objevilo v diskuzi pod jiným tématem.
    V článku Stíhačky pro Česko nejmíň za 100 miliard
    https://www.novinky.cz/clanek/...
    jsou zatím nejkonkrétněji popsány vrchní ředitelkou ekonomické sekce ministerstva obrany a vedoucí týmu vyjednavačů Blankou Cupákovou náklady na jejich pořízení. Z ceny přes 100 mld Kč tvoří cenu za 24 strojů 40 mld Kč tj. 1,7 mld kus a zbytek jsou ostatní položky - výcvik, infrastruktura a 10 servis.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
    03:04 17.04.2023

    Nedávno byl pěkný článek na Czech Air Force, kde se v rámci rozvoje našeho taktického letectva s programem F-35, zmiňovaly dvě varianty, když jde o Gripeny. Maximálně jde ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedávno byl pěkný článek na Czech Air Force, kde se v rámci rozvoje našeho taktického letectva s programem F-35, zmiňovaly dvě varianty, když jde o Gripeny.

    Maximálně jde původní smlouva o pronájmu prodloužit do 2029. Už teď je víceméně dané, že s F-35 se to do tohoto termínu nestíhá. Právě na webu CzAF pak byla uvedena informace, že ona údajná novinářská kachna, o švédském dealu s Gripeny je pravdivá. Dle dostupných informací to již Švédská strana měla sdělit na jedné naší "nejmenované základně". Možnosti jsou v podstatě dvě. Podepsat další smlouvu a Gripeny dolétat do roku 2032. Nebo nám dle CzAF švédská strana skutečně nabídla možnost převzetí našich Gripenů C/D, za cenu částečné modernizace, jíž nyní prochází švédské Gripeny, aby se přiblížily verzi C. S tím , že pak naše Gripeny budou sloužit za 2035.

    O tom jaká možnost se využije, rozhodne rychlost akvizičního procesu, dodací lhůty F-35, ale i přestavba AFB Čáslav na požadovaný standard k dlouhodobému provozu F-35. Pokud tedy alespoň jedna letka bude na IOC do 2032 na modernizované AFB Čáslav, Gripeny půjdou hned pryč. Pokud se tak nestane, je nasnadě druhá možnost.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      06:15 17.04.2023

      Scotty tu dával odkaz na aktualne dělali studií o proveditelnosti modernizace Čáslavi pro provoz F35 do roku 2030. To celkem dost dignalizuje, že je tu snaha přejít po prodloužení ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty tu dával odkaz na aktualne dělali studií o proveditelnosti modernizace Čáslavi pro provoz F35 do roku 2030.

      To celkem dost dignalizuje, že je tu snaha přejít po prodloužení opce. Mít vše ok a 2+ roky kroužit kolem komína nedava smysl.
      A že je málo času je rok 2023, 2029 je za 6.let (pesimista řekne za 5!). Ale rok 2032 je za 10.let jako vážně?

      Jak z takovou armádou chcete vést válku. On nepritel bude čekat, až se bude chtít něco dělat?Skrýt celý příspěvek

      • Danik
        12:04 17.04.2023

        Snaha může být sebevětší, ale když na konci 2029 nebude 212. tl s F-35 na IOC a AFB Čáslav nebude připravená, holt pokud nebudeme chtít dopadnout jak Slovensko, aby nám nebe ...Zobrazit celý příspěvek

        Snaha může být sebevětší, ale když na konci 2029 nebude 212. tl s F-35 na IOC a AFB Čáslav nebude připravená, holt pokud nebudeme chtít dopadnout jak Slovensko, aby nám nebe hlídali jiní, Gripeny u 211 tl. budou muset zůstat ještě krapet déle.

        Slováci taky plánovali touhle dobou jak už se budou po jejich nebi prohánět F-16, ovšem zpozdily se dodávky a @clanek nedávno na discord házel zprávu, že modernizace AFB Sliač se zpomalila... A to je to prosím jen modernizace letiště na F-16, což je proti potřebným parametrům pro F-35 prkotina.

        Když dobře a podepíše se příští rok. Tak letouny tu mohou být 2028. 212. tl i teoreticky poslána do US dříve na výcvik a na IOC 2029. Takže úzkým hrdlem se paradoxně může stát stav AFB ČáslavSkrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          16:58 17.04.2023

          I kdyby nám ho rok hlídali jiní, tak za úsporu v řádech miliard (Spise desítek mld) to je schůdné řešení. Znovu zopakuji, že F35/F22 operují i že základen, kde nemaji co ...Zobrazit celý příspěvek

          I kdyby nám ho rok hlídali jiní, tak za úsporu v řádech miliard (Spise desítek mld) to je schůdné řešení.

          Znovu zopakuji, že F35/F22 operují i že základen, kde nemaji co požadují pro provoz. Viz jejich operace v Pobaltí, Polsku, atd.
          Kdy se chce jde to. Ale když se nechce nepůjde to nikdy.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            18:39 17.04.2023

            Je rozdíl mezi dočasným nasazením a domovskou AFB. Američané jsou v tomhle přísní a těžko říct, jestli se nechají umluvit na nějaké "provizorní řešení. Nepravděpodobné.

            Je rozdíl mezi dočasným nasazením a domovskou AFB. Američané jsou v tomhle přísní a těžko říct, jestli se nechají umluvit na nějaké "provizorní řešení. Nepravděpodobné.

          • Klimesov
            10:13 18.04.2023

            Nevím jestli je moudré nemít nadzvuky, byť by se jednalo jen o rok. Berte to tak, že jeden celý rok cca 365 dní, by se naši piloti nemohli cvičit, lítat a ztráceli by své ...Zobrazit celý příspěvek

            Nevím jestli je moudré nemít nadzvuky, byť by se jednalo jen o rok.
            Berte to tak, že jeden celý rok cca 365 dní, by se naši piloti nemohli cvičit, lítat a ztráceli by své schopnosti.
            To už bych raději utratil ty prachy a opravdu prodloužil pronájem Gripenů, pokud by to bylo opravdu nutné a nebo s USA domluvil pronájem určitého počtu F-35, F-16 na potřebnou dobu, tak aby piloti mohli furt lítat.
            Ale nechat piloty rok na zemi by nebylo moudré rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:04 18.04.2023

            Klimeskov: To je právě omyl, piloti by mělo už výcvi/přechodnou službu doma. Nediskutuje se nemít stroje, ale 100% zazemi pro dlouhodobý provoz. Danik: V danné době už budu F35 ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimeskov: To je právě omyl, piloti by mělo už výcvi/přechodnou službu doma.

            Nediskutuje se nemít stroje, ale 100% zazemi pro dlouhodobý provoz.

            Danik: V danné době už budu F35 jak v Německu, tak PL. Stejně tak naše F35 budou stále poskytovat služby hlídání cizích vzdušných prostoru.Skrýt celý příspěvek

          • Bery
            16:31 18.04.2023

            Tak článek pojednávající k vašemu tématu vyšel dnes na seznamu. A je tam řečeno dalo by se říct vše. Od výcviku, ceny letadel, infrastruktuře ktera musi být postavena a schválena ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak článek pojednávající k vašemu tématu vyšel dnes na seznamu. A je tam řečeno dalo by se říct vše. Od výcviku, ceny letadel, infrastruktuře ktera musi být postavena a schválena před příletem F35 atd.

            https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            12:37 19.04.2023

            Jirosi

            Podmínkou převzetí F-35 je adekvátní stav 21 zTl

            Jirosi

            Podmínkou převzetí F-35 je adekvátní stav 21 zTl

          • Jirosi
            19:53 19.04.2023

            Danik: Podminkou prevzeti je odeslani pilotu na vycvik. Piloti cvici na vlastnich strojich. Tzn. Musi je prevzir davno pred dokoncenim zakladny. Pokud myslite, ze je to i podminka ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik: Podminkou prevzeti je odeslani pilotu na vycvik.
            Piloti cvici na vlastnich strojich. Tzn. Musi je prevzir davno pred dokoncenim zakladny.

            Pokud myslite, ze je to i podminka odletu z USA. Tak i kolega pise, ze to musi byt schvalene. Ale to muze byt schvalene i pro docasny provoz. Jinak by tezko mohli operovat mimo USA.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            09:27 20.04.2023

            Prosím podívejte se na Dánsko. Tam jsou již nějaký ten pátek dánští piloti na dánských strojích, ovšem jsou v US a létají tam. Čeká se než se dokončí AFB Skrydstrup, která má být ...Zobrazit celý příspěvek

            Prosím podívejte se na Dánsko.

            Tam jsou již nějaký ten pátek dánští piloti na dánských strojích, ovšem jsou v US a létají tam. Čeká se než se dokončí AFB Skrydstrup, která má být hotová tento podzim. Převzetím myslím, samozřejmě přesun strojů na domovskou základnu a jejich následný provoz tam.

            Stroje piloti dostanou (v případě ČR prvních několik, pro účely výcviku instruktorů části 212. tl) v US, kde je čeká výcvik USAF (simulátory, T-7), ovšem ze stroji je nepustí domů dokud nebude domovská základna připravená a piloti nedokončí výcvik.

            Samotná adekvátní AFB (plány a přípravy) je totiž jednou z podmínek, aby se projekt F-35 vůbec zpustil. Viz návštěva americké delegace v Čáslavi, aby si obhlídla zdejší prostory zda jsou vůbec vhodné a nyní příprava projektu přestavby 21. zTLSkrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            10:10 23.04.2023

            Danik: Vycvik obdrzi jaky se zaplati.

            Danik: Vycvik obdrzi jaky se zaplati.

    • Maximus
      08:36 17.04.2023

      Stále nebylo definitivně rozhodnuto co s L-159A, jejichž bojová hodnota je jen zlomkem toho, co umí JAS-39C/D. Nutná MLU ALCY bude velmi nákladná a letadlo bez nutné a drahé ...Zobrazit celý příspěvek

      Stále nebylo definitivně rozhodnuto co s L-159A, jejichž bojová hodnota je jen zlomkem toho, co umí JAS-39C/D.
      Nutná MLU ALCY bude velmi nákladná a letadlo bez nutné a drahé integrace nové munice bude mít ještě menší význam než nyní.

      Pak je na snadě, které letadlo zrušit a které nechat v rámci třetí bojové letky.

      Čáslav zvládne určitě i 38 bojových letounů - byly časy kdy jich tam sloužilo víc.

      Nelze pominout, že do zmodernizovaných úlů z dob ČSLA se F-35 na rozdíl od Gripenu nevejde.
      Navíc Gripeny lze díky jejich schopnostem i na jiných letištích ;-)Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        08:55 17.04.2023

        Definitivně se rozhodne až podle situace a nákupem nového stíhacího letounu. Ovšem už dnes i asi můžeme říct že pokud se budou dvě letky nadzvukových letounů, tak se jejich ...Zobrazit celý příspěvek

        Definitivně se rozhodne až podle situace a nákupem nového stíhacího letounu. Ovšem už dnes i asi můžeme říct že pokud se budou dvě letky nadzvukových letounů, tak se jejich příchodem l-159A skončí. Stejně tak poté skončí Gripeny. To že by se udržely tři taktické letky je jen vlhký sen na hony vzdálený realitě. Na to nebudeme mít personál ani finance.Skrýt celý příspěvek

        • Maximus
          11:19 17.04.2023

          Pokud komplexní zbraňový systém F-35 má sloužit jako "force multiplier" v AČR, tak musí být dostatečný počet kvalitně vycvicenych pilotů a musí se systematicky trénovat integrace ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud komplexní zbraňový systém F-35 má sloužit jako "force multiplier" v AČR, tak musí být dostatečný počet kvalitně vycvicenych pilotů a musí se systematicky trénovat integrace letounu do C4ISTARS a spolupráce s dalšími zbraňovými efektory a jednotkami.

          I na to jsou dvě letky málo! Pak k tomu máme airpolicing, který permanentně alokuje 3 až 4 stroje.

          Navíc zásadně nesouhlasím, že nemáme finance na tři bojové letky supersoniku.

          I rozpočtově či podobné země jako Rumunsko či Finsko budou mit výrazně početnější armádu jak z hlediska letectva i pozemní armády, že ani námořnictvo nemusím zmiňovat.

          Bílé knihy udělali už tolik škod v hlavách našich lidí, že Bílá hora nevypadá z tohoto pohledu až tak tragicky :-).Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:50 17.04.2023

            Zmínil jste dost zásadní věc, C4ISTARS. To v AČR prakticky neexistuje a bude horko těžko existovat, pokud se to nekoupí rovnou s F 35. Financí je dost, jen je umět použít. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

            Zmínil jste dost zásadní věc, C4ISTARS. To v AČR prakticky neexistuje a bude horko těžko existovat, pokud se to nekoupí rovnou s F 35.
            Financí je dost, jen je umět použít. Jinak by Finsko neobjednávalo přes 60 kusů F 35.Skrýt celý příspěvek

        • Danik
          11:59 17.04.2023

          Tak my 3 letky máme. Jenže 213 je výcviková na Alcách. Otázkou je jaká je užitnost této letky, když CLV bude mít díky L-39NG lepší možnosti výcviku a s příchodem F-35 se zvýší ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak my 3 letky máme. Jenže 213 je výcviková na Alcách. Otázkou je jaká je užitnost této letky, když CLV bude mít díky L-39NG lepší možnosti výcviku a s příchodem F-35 se zvýší možnost užití VR pro výcvik našich pilotů.

          Takže jestli tato letka bude převedena na další taktickou, do 2035 dolítá Gripeny a pak se rozhodne o dalším postupu, je na dlouhou dobu jediná šance jak se ke třem tl dostat.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:14 17.04.2023

            Nebude výcviková letka musí zůstat výcviková. V CLV se realizuje pouze základní pilotní výcvik. Ovšem taktický a bojový výcvik se dělá až u letky v Čáslavy. CLV vůbec jako civilní ...Zobrazit celý příspěvek

            Nebude výcviková letka musí zůstat výcviková. V CLV se realizuje pouze základní pilotní výcvik. Ovšem taktický a bojový výcvik se dělá až u letky v Čáslavy. CLV vůbec jako civilní provozovatel nemůže používat ozbrojené stroje.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            16:59 17.04.2023

            Bojové činnosti samozřejmě ano. Ovšem bez MLU L-159 (o bože) bude mít CLV lepší stroje než sama 213 vl. Tudíž se nabízí otázka, jestli nebude lepší provádět pokračovací výcvik na ...Zobrazit celý příspěvek

            Bojové činnosti samozřejmě ano. Ovšem bez MLU L-159 (o bože) bude mít CLV lepší stroje než sama 213 vl. Tudíž se nabízí otázka, jestli nebude lepší provádět pokračovací výcvik na Gripenech D a následně C, s tím, že 213 bude letka "takticko-výcviková". Tedy piloti v pokročilé fázi výcviku zbraňových systémů, nebo ti co již jsou "hotoví" ale ještě nepůjdou k F-35, budou zajišťovat funkci rezervní letky, jejíž část bude moci v případě nouze asistovat při obraně vzdušného prostoru ČR 211 a 212 letce.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:01 17.04.2023

            Letka přejde na Jas39... Aby je doletala. Jako ani jako vtipný to není. Kolik asi bude stát jen výcvik pilotů+ čas na získání kvalifikace, když je do 5.let zařazení chcete ...Zobrazit celý příspěvek

            Letka přejde na Jas39... Aby je doletala.

            Jako ani jako vtipný to není. Kolik asi bude stát jen výcvik pilotů+ čas na získání kvalifikace, když je do 5.let zařazení chcete odepsat.

            Přemýšlíte u toho když ty uvahy píšete, nebo to jde mimo vás?Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            17:59 17.04.2023

            Po MLU budou schopné lítat k 2040. Část pilotů máme, to budou rovnou ti co už se nebudou cvičit na F-35, to samé technický personál... Dobře tak se zkuste pro jednou zamyslet (u ...Zobrazit celý příspěvek

            Po MLU budou schopné lítat k 2040.

            Část pilotů máme, to budou rovnou ti co už se nebudou cvičit na F-35, to samé technický personál...

            Dobře tak se zkuste pro jednou zamyslet (u tanků Vám to moc nešlo). Vážně se vyplatí rvát další prachy už do takhle nesmyslně drahého projektu L-159? Nebo se teda rvát nebudou a pak z L-39NG (to je fajn, nový moderní stroj) půjdou na L-159 (bez MLU moc pěkná herka), aby pak odtamtud šli na F-35?

            Primární záměr tu je podržet si to zázemí, schopnosti a zkušenosti co je na Gripeny, když se naskytla možnost je mít za hubičku. Poté se vyřadí a mohou se nakoupit další F-35 nebo tedy pro účely výcvikové letky degradovat a vzít pár 39NG.

            Jde tu i to, že Gripeny mají jisté schopnosti kterými F-35 nedisponují.

            Je tu bezpečnostní krize a F-35 budou na FOC bůhví kdy.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            18:23 17.04.2023

            Danik /Ovšem bez MLU L-159 (o bože) bude mít CLV lepší stroje než sama 213 vl./ To zcela určitě mít nebude. /Tudíž se nabízí otázka, jestli nebude lepší provádět pokračovací ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            /Ovšem bez MLU L-159 (o bože) bude mít CLV lepší stroje než sama 213 vl./
            To zcela určitě mít nebude.
            /Tudíž se nabízí otázka, jestli nebude lepší provádět pokračovací výcvik na Gripenech D a následně C/
            Gripen určitě není letadlo určené ani nijak extra vhodné pro výcvik začínajících pilotů.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            18:47 17.04.2023

            Scotty. Takže L-39NG na které se nyní integruje munice jsou horší než L-159 bez MLU? D je dobrý pro pokračovací výcvik a nácvik zbraní, (určitě lepší než L-159) Na C pak může být ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty.

            Takže L-39NG na které se nyní integruje munice jsou horší než L-159 bez MLU?

            D je dobrý pro pokračovací výcvik a nácvik zbraní, (určitě lepší než L-159) Na C pak může být nadstavba. Celá tahle myšlenka (ne nutně správná) spočívá ve využití šance a možnosti za hubičku získat 3 letku na schopných strojích které v případě krize odvedou mnohem lepší práci než L-159 ať už s MLU nebo bez něj.

            Je také možné se podívat do US jak koncipuji výcvik na F-35. Jestli si dobře vzpomínám tak ten postup tam nezahrnuje analog našich L-159 a z analogu L-39NG jdou rovnou k F-35. Což pak výhledově pro lepší schopnosti F-35 dává šanci nechat nyní 213 na Gripenech a poté po 2030 dokoupit 3. letku F-35.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:19 17.04.2023

            Rozhodně. Mají sice modernější avioniku, ale tam to končí. Nemají radar, mají slabší motor a méně závěsníků pro výzbroj. Za jakou hubičku. Ty Gripeny by jsme samozřejmě draze ...Zobrazit celý příspěvek

            Rozhodně. Mají sice modernější avioniku, ale tam to končí. Nemají radar, mají slabší motor a méně závěsníků pro výzbroj.

            Za jakou hubičku. Ty Gripeny by jsme samozřejmě draze zaplatili.á
            V Americe probýhá pokračovací výcvik na T-7. Což tedy rozhodně analog L-39 není.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            08:54 18.04.2023

            Analogem pro L-39NG je Raytheon T-6
            L-39NG bude mít horší vlastnosti, než L-159T1/T2
            Vyřadit se vyřadí L-159A, a IMHO budou vyřazeny dříve, než Gripeny.

            Analogem pro L-39NG je Raytheon T-6
            L-39NG bude mít horší vlastnosti, než L-159T1/T2
            Vyřadit se vyřadí L-159A, a IMHO budou vyřazeny dříve, než Gripeny.

          • Danik
            11:29 18.04.2023

            Scotty Ano v těchto parametrech zaostává, ale není pro výcvik na F-35 důležitější právě ta avionika než házení hloupých bomb na kříž? Zaplatili by jsme jejich částečné MLU. ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty

            Ano v těchto parametrech zaostává, ale není pro výcvik na F-35 důležitější právě ta avionika než házení hloupých bomb na kříž?

            Zaplatili by jsme jejich částečné MLU. Pakatel pořízení nového letounu komparativních schopností.

            Ano T-7 je někde dál. Otázka tak jestli se nekoupí nakonec po vyřazení L-159 právě T-7 nebo FA-50, případně M-346. Když půjdou Gripeny pryč.

            To: Skelet

            T-6 určitě není analogem L-39NG. NG je někde na půl cesty mezi T-6 a T-7

            A L-159A pochybuji, že budou vyřazeny dříve než Gripeny. Nějaká A má toziž spolu s T1 a T2 i 213. vl. A je otázka jestli se dříve najde náhrada těchto strojů, než i 211. tl bude na F-35Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:12 18.04.2023

            Danik: Tušíte alespoň vzdálené, že v současné době jdou na Gripen piloti zalévání na L-159. Ale nikoliv v CR, ale tento výcvik probíhá ve Švédsku? Tedy ponechání Gripenu by šlo k ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik: Tušíte alespoň vzdálené, že v současné době jdou na Gripen piloti zalévání na L-159. Ale nikoliv v CR, ale tento výcvik probíhá ve Švédsku?

            Tedy ponechání Gripenu by šlo k celém vtipné situaci... a o kolik by se prodloužila doba (cena) než se pilot dostane na svůj konečný tip..Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            18:58 18.04.2023

            Danik: smůla, ale L-39NG je analogem systému T-6 a pokud budeme mít dvě letky nových nadzvuků, tak L-159A půjdou na odstřel jako první. Proč? Protože prvotní přezbrojování 212 ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik: smůla, ale L-39NG je analogem systému T-6
            a pokud budeme mít dvě letky nových nadzvuků, tak L-159A půjdou na odstřel jako první. Proč?
            Protože prvotní přezbrojování 212 nijak neomezí bojovou sílu AČR. Pokud bys překopával hned ze startu 211, tak je to horší.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            12:35 19.04.2023

            Skelet. T-6 je vrtulovy, L-39NG je proudový schopný nést výzbroj, je tu krapet rozdíl. Prosím přečtěte si to znovu. I 213 vl (nikoliv 212 tl) má pár L-159A... To že 212 tl jde ...Zobrazit celý příspěvek

            Skelet.

            T-6 je vrtulovy, L-39NG je proudový schopný nést výzbroj, je tu krapet rozdíl.

            Prosím přečtěte si to znovu.

            I 213 vl (nikoliv 212 tl) má pár L-159A...

            To že 212 tl jde jako první na F-35 je dané. Mezitím 211 tl bude dál zajišťovat potřeby VzS AČR na svých Gripenech. Až bude 212 alespoň na IOC, na F-35 zamíří i 211.

            Což se vracíme k tomu, že 213 vl má několik L-159A, takže je otázka jestli od 212 nedostanou další (bude 2x tolik pilotů co bude třeba časem cvičit), než se vybere náhrada (nebo nedej bože MLU).Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            12:39 19.04.2023

            Jirosi

            Ano vím :-)

            Jirosi

            Ano vím :-)

          • skelet
            16:00 19.04.2023

            Daniel: vůbec na tom nesejde jestli má něco proudový nebo turbovrtulový motor. L-159A půjdou 212 letky pryč, a pak půjdou pryč i z 213. Nebude důvod je tam mít, protože jejich ...Zobrazit celý příspěvek

            Daniel: vůbec na tom nesejde jestli má něco proudový nebo turbovrtulový motor.
            L-159A půjdou 212 letky pryč, a pak půjdou pryč i z 213. Nebude důvod je tam mít, protože jejich úkoly zastoupí T2.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            09:34 20.04.2023

            Skelet Tak pár rozdílů je. Už třeba jen to, že L-39NG je schopná nést výzbroj (u CLV nevyužito), T-6 nikoliv. Dále přechod z L-39 na L-159 bude poněkud snažší, než z T-6 na T-7, ...Zobrazit celý příspěvek

            Skelet

            Tak pár rozdílů je. Už třeba jen to, že L-39NG je schopná nést výzbroj (u CLV nevyužito), T-6 nikoliv. Dále přechod z L-39 na L-159 bude poněkud snažší, než z T-6 na T-7, ovšem přechod z T-7 bude zase snažší přechod na F-35.

            Prosím o 212 už se nebavme, tam Áčka končí stoprocentně, ovšem 213 párem disponuje i nyní. Ano dostane 2x T-1+, takže bude mít celý "komplement" strojů modernizovaných (do 2019) 3x T2 a 5x T1+, ovšem je stejně pravděpodobné, že si ponechají i nějakou jednomístnou verzi. Proto jsem s tím vyřazením dříve než Gripeny skeptický.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          19:00 17.04.2023

          Scotty
          Když se budete snažit živit pět leteckých základen, tak personál a lidi mít nebude nikdy.

          Scotty
          Když se budete snažit živit pět leteckých základen, tak personál a lidi mít nebude nikdy.

          • Scotty
            21:00 17.04.2023

            Pět? Armáda aktivně používá a platí tři.

            Pět? Armáda aktivně používá a platí tři.

          • Danik
            11:32 18.04.2023

            Nejsou náhodou 4? Pardubice, Kbely, Čáslav a Náměšť? Plus armáda jde i na Přerov a je tu pak dalších 4/5 záložních letišť.

            Nejsou náhodou 4? Pardubice, Kbely, Čáslav a Náměšť? Plus armáda jde i na Přerov a je tu pak dalších 4/5 záložních letišť.

          • Scotty
            16:37 18.04.2023

            Pardubice jsou z větší části civilní. Navíc i tu vojenská část má na starosti CLV potažmo LOM. Stejně tak Přerov.

            Pardubice jsou z větší části civilní. Navíc i tu vojenská část má na starosti CLV potažmo LOM. Stejně tak Přerov.

          • Danik
            12:41 19.04.2023

            Pardubice jsou sice částečně civilní, ale používá je 211 když má AFB Čáslav odstávku. Používá je transportní letectvo kvůli místnímu logistickému pluku. No a není těžké uhodnout ...Zobrazit celý příspěvek

            Pardubice jsou sice částečně civilní, ale používá je 211 když má AFB Čáslav odstávku. Používá je transportní letectvo kvůli místnímu logistickému pluku. No a není těžké uhodnout odkud budou lítat Gripeny při modernizaci VPD v Čáslavi pro účely F-35Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            12:47 19.04.2023

            Scotty Navíc na Přerov zamíří 533 prbp. Takže vypadá, že jde pod armádu. To samé byly dříve nějaké snahy se vrátit na Karlovy Vary. Plzeň-line je další možné letiště no a prostor ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty

            Navíc na Přerov zamíří 533 prbp. Takže vypadá, že jde pod armádu. To samé byly dříve nějaké snahy se vrátit na Karlovy Vary. Plzeň-line je další možné letiště no a prostor Českých Budějovic je taktéž rozsáhlý.Skrýt celý příspěvek

      • JP--
        17:40 17.04.2023

        Alcu zaříznout hned a prodat, dát Ukrajincům nebo vyhodit do vzduchu je to vcelku jedno. Takovou modernizaci, která by jí dostala na "NATO" level nikdo rozumenej nezaplatí. Za ...Zobrazit celý příspěvek

        Alcu zaříznout hned a prodat, dát Ukrajincům nebo vyhodit do vzduchu je to vcelku jedno. Takovou modernizaci, která by jí dostala na "NATO" level nikdo rozumenej nezaplatí. Za ušetřené prachy koupit NGčka na výcvik, a ke Gripenům kompatibilní munici s F-35. Hned objednat 18-24 F-35 a začít přestavovat Čáslav taky hned. Jak se to bude stíhat, tak Gripeny vyřadit, jakmile příjdou První F-35ky, nevím co je na takovém plánu složitého?Skrýt celý příspěvek

        • Pavka
          22:00 17.04.2023

          Jako v zájmu lidstva se přidávám k vyhození Alca do vzduchu, ale počítám to je politicky neprůchozí... S čím by se asi v tomto tragickém případě ještě dalo pracovat je nabídnout je ...Zobrazit celý příspěvek

          Jako v zájmu lidstva se přidávám k vyhození Alca do vzduchu, ale počítám to je politicky neprůchozí... S čím by se asi v tomto tragickém případě ještě dalo pracovat je nabídnout je k objednávce nových NG (Ukrajina, Rakousko?) s tím, že Alcy dostanou prakticky okamžitě a po dodání NG je buď ekologicky zlikvidují, a nebo si zaplatí další provoz.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:25 17.04.2023

            To je zejména prakticky neprůchozí. Na něčem piloti z 212 letky musí létat.

            To je zejména prakticky neprůchozí. Na něčem piloti z 212 letky musí létat.

        • Scotty
          23:28 17.04.2023

          A piloti budou do té doby chodit pěšky? Jejich vyřazejím by se témněř nic neušetřilo. Rozhodně tedy ne na nákup nových letadel.

          A piloti budou do té doby chodit pěšky? Jejich vyřazejím by se témněř nic neušetřilo. Rozhodně tedy ne na nákup nových letadel.

          • JP--
            08:05 18.04.2023

            Nebudou protože nebudou lítat, já vím, že to je hnusný, ale perspektivní přeřadit na gripeny, zbytek na jiné klidně i neletové pozice a co kde se neuplatní má smůlu (né že by to tu ...Zobrazit celý příspěvek

            Nebudou protože nebudou lítat, já vím, že to je hnusný, ale perspektivní přeřadit na gripeny, zbytek na jiné klidně i neletové pozice a co kde se neuplatní má smůlu (né že by to tu už několikrát nebylo). O mechaniky je rvačka tam bych se nebál a ušetřilo by se rozhodně ve vyšších jednotkách mld.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            08:44 18.04.2023

            212. musí fungovat do doby přechodu na nové letadlo. Že by dvě letky létaly na 14 Gripenech u kterých jsou omezené roční letové hodiny je absolutně nereálné. Navíc už jejich ...Zobrazit celý příspěvek

            212. musí fungovat do doby přechodu na nové letadlo. Že by dvě letky létaly na 14 Gripenech u kterých jsou omezené roční letové hodiny je absolutně nereálné. Navíc už jejich přeškolení na pár let než se začnou přeškolovat znovu je naprostý nesmysl. 212 bude patrně první letka která es začne přeškolovat a do té doby musí tak jak je fungovat.
            Tohle je "šetření" na tom nejdebilnějším místě.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:17 18.04.2023

            Scotty: I vám musí být jasné, že pokud se bavíme o přechodu na F35 v budoucnu. Tak ne všichni dnešní piloti 212 na ten typ půjdou. Ti u kterých je tento predpoklad, má smysl ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty: I vám musí být jasné, že pokud se bavíme o přechodu na F35 v budoucnu. Tak ne všichni dnešní piloti 212 na ten typ půjdou.
            Ti u kterých je tento predpoklad, má smysl nechat létat. Zbytek má smůlu, stejně k tomu za pár let dojde.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            16:41 18.04.2023

            Drtivá většina ano. Už proto že tam jsou spíš mladší piloti. Vzhledem k běžnému postupu pilota mezi letkami. 213 - 212 -211. Vzhledem k personální situaci bude snaha aby přešlo ...Zobrazit celý příspěvek

            Drtivá většina ano. Už proto že tam jsou spíš mladší piloti. Vzhledem k běžnému postupu pilota mezi letkami. 213 - 212 -211. Vzhledem k personální situaci bude snaha aby přešlo pokud možno maximum současných pilotů a pozemního personálu.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            10:14 23.04.2023

            Spise mladsi dnes? Protoze, tady nejde o jejich vek dnes. Ale o investici do jejich vycviku, aby nasledne ty letouny pouzivaly. Dnes je 2023, ale kdyz se bavime o plnem ziskani ...Zobrazit celý příspěvek

            Spise mladsi dnes?
            Protoze, tady nejde o jejich vek dnes. Ale o investici do jejich vycviku, aby nasledne ty letouny pouzivaly.

            Dnes je 2023, ale kdyz se bavime o plnem ziskani schopnosti. Tak se bavime v horizontu +10.let. A fakt mi neprijde, ze by se takove naklady platily za nekoho kdo obratem ukonci katereru (do 5.let).
            To uz mame skoro 15.lety skok.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:19 13.04.2023

    Do rumunského parlamentu smeruje aj obstarávanie ponoriek a hladinových lodí:
    https://twitter.com/AndreiS497...

    Do rumunského parlamentu smeruje aj obstarávanie ponoriek a hladinových lodí:
    https://twitter.com/AndreiS497...

  • Scotty
    15:16 13.04.2023

    V USA proběhla další jednání o podmínkách možného pořízení letounů ...Zobrazit celý příspěvek

    V USA proběhla další jednání o podmínkách možného pořízení letounů F-35
    https://mocr.army.cz/informacn...
    „Při diskuzích využíváme poznatky a zkušenosti získané i od jiných zemí. Podařilo se nám například dojednat už na květen termín, ve kterém si čeští piloti budou moci vyzkoušet simulátor vyššího stupně, což v případě jiných zemí bylo vždy umožněno až po obdržení formální nabídky USA na prodej letounů.“Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
      22:17 13.04.2023

      Předpokládám, že případný nákup bude stejně transparentní jako v případě BVP a podobně.

      Předpokládám, že případný nákup bude stejně transparentní jako v případě BVP a podobně.

      • Klimesov
        09:10 14.04.2023

        Pokud máte podezření na netransparentnost jakékoli státní zakázky nebo zakázky MO, a máte k tomu důkazy, prosím obraťte se na příslušné orgány aby to řešily. Vypisování nic ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud máte podezření na netransparentnost jakékoli státní zakázky nebo zakázky MO, a máte k tomu důkazy, prosím obraťte se na příslušné orgány aby to řešily. Vypisování nic neříkajících názorů bez důkazů situaci nezměníte a nezlepšíte.
        Děkuji :-)Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:32 14.04.2023

          Už MO ČR zacálovalo pokutu za vrtulníky? Co duo Topolánek Dalík případ Pandur, to nic nebylo? Co taškařice s výběremi i nevýběrem PVO, houfnic a radarů? PVO, nejdříve se zapřít v ...Zobrazit celý příspěvek

          Už MO ČR zacálovalo pokutu za vrtulníky? Co duo Topolánek Dalík případ Pandur, to nic nebylo? Co taškařice s výběremi i nevýběrem PVO, houfnic a radarů?
          PVO, nejdříve se zapřít v tom, že Spyder jako jediný vyhovuje cenou, vyřadí se dražší evropské nabídky a co se nestalo po oznámení výběru? ... navýšila se cena
          To samé byl ne-výběr houfnic. Hned po oznámení výběru se zvedla cena.
          Buď jsou na MO ČR totální diletanti, nebo je to manipulováno.
          Co mobilní radary? IMO doporučilo ministryni předat problém na prošetření vojenské policií, ta to vyšetřuje a v průběhu vyšetřování to Metnar stopne a ohlásí novou zakázku napřímo. Proč to asi dělal a proč nepočkal na výsledek vyšetřování?Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            11:01 14.04.2023

            Vrtulníky nakupovalo nynější MO? Navíc tam bylo pochybení byrokratického rázu a pokuta byla udělena až jak byla podána žádost na prošetření. Každopádně, tohle má sloužit jako důkaz ...Zobrazit celý příspěvek

            Vrtulníky nakupovalo nynější MO? Navíc tam bylo pochybení byrokratického rázu a pokuta byla udělena až jak byla podána žádost na prošetření.
            Každopádně, tohle má sloužit jako důkaz k tomu, že nynější řešení potencionálního nákupu F-35 není transparentní? Pokud ano, tak se obraťte na příslušné orgány, aby to prošetřily, tak jak se stalo v případě pořízení vrtulníků systému H-1. :-)

            Pandury nakupovalo nynější MO? Ale budiž jestli tohle považujete jako důkaz toho, že nynější potenciální nákup F-35 je netransparentní, kontaktujte prosím příslušné orgány aby to prošetřily, jako ve své době nákup Pandurů. :-)

            Co se týče taškařic ohledně PVO, houfnic a radarů. Ony jsou nyní tyto obchody nějak prošetřované? existuje nějaký verdikt, že došlo k pochybení, korupci, nebo nějaké nezákonné činnosti? Tyto nákupy řešilo nynější MO? Zatím jste předal pouze jen spekulace a vaše názory.
            Ale i zde se budu opakovat. Pokud máte podezření, že dochází k nějakým nekalostem nebo porušování zákonů a máte k tomu důkazy, kontaktujte prosím příslušné orgány, aby to prošetřily.
            Ty úřady tu od toho jsou a vy jako občan jste povinen nahlásit nezákonné jednání, pokud víte, že k němu dochází.


            Vypisováním názorů a spekulací nedocílíte ničeho. :-)Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          18:17 14.04.2023

          Asi nemáš přehled.Stačí připomenout vozidla pro 601.sk,nebo tendr na kulomety pro AČR.
          To jsou obecně známé průsery.

          Asi nemáš přehled.Stačí připomenout vozidla pro 601.sk,nebo tendr na kulomety pro AČR.
          To jsou obecně známé průsery.

          • Scotty
            21:43 14.04.2023

            První ztroskotalo na neschopnosti výrobce dodat co slíbil. Což je stěží chyba armády nebo ministerstva. Pokud myslíte současný nákup Supacatů, tak to je zatím jen hromada keců a ...Zobrazit celý příspěvek

            První ztroskotalo na neschopnosti výrobce dodat co slíbil. Což je stěží chyba armády nebo ministerstva. Pokud myslíte současný nákup Supacatů, tak to je zatím jen hromada keců a nic z toho.
            Nákup kulometů je naprosto bez problémů. naopak když se na tom někdo začne točit je to neomylná známka toho že je blbec.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            11:09 15.04.2023

            Nákup za několika násobně vyšší cenu než v případě jiného státu je OK? Obhajovat nákupy v situaci kdy téměř každý vzbuzuje pochybnosti je opravdu podivné.To neznamená, že se ...Zobrazit celý příspěvek

            Nákup za několika násobně vyšší cenu než v případě jiného státu je OK?
            Obhajovat nákupy v situaci kdy téměř každý vzbuzuje pochybnosti je opravdu podivné.To neznamená, že se automaticky musí jednat o trestný čin a už vůbec nezáleží na tom,která vláda to či ono odkývala.
            Ale samozřejmě loajalita je na místě,jinak nástup na Libavou na převýchovu.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            13:09 15.04.2023

            Pochybnosti to vzbuzuje jen u naprostých idiotů kteří se neumí zjistit informace a srovnávají nesrovnatelné.
            Ty by měl nasupit na Bory na převýchovu.

            Pochybnosti to vzbuzuje jen u naprostých idiotů kteří se neumí zjistit informace a srovnávají nesrovnatelné.
            Ty by měl nasupit na Bory na převýchovu.

          • torong1
            16:04 15.04.2023

            "Ale samozřejmě loajalita je na místě,jinak nástup na Libavou na převýchovu" Tesiláčku. To se dělalo za vás. Za komančských zmrdů. A pěkně jste z"převychovali" celou rodinu, aby ...Zobrazit celý příspěvek

            "Ale samozřejmě loajalita je na místě,jinak nástup na Libavou na převýchovu"
            Tesiláčku. To se dělalo za vás. Za komančských zmrdů. A pěkně jste z"převychovali" celou rodinu, aby byla jistota. To, že tomu namachrovanému šampónkovi byla ukázaná realita a podíval se do tváře chlapů, z nichž mnozí brzy zemřou při obraně vlasti je naprosto správné řešení. Ale chápu. Ty už jsi se těšil jakého budeš mít mučedníka a jak budete vyřvávat o totalitě a paní minystryně tě tak sprostě podvedla...Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            13:27 16.04.2023

            Scotty Tak to zas pomalu, jistě znáš Kodex ČT tam se praví, že novináři ČT jsou povinni uveřejňovat pouze ověřené informace. Chceš tvrdit, že se jedná o dezinformace? Tak pozor aby ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Tak to zas pomalu, jistě znáš Kodex ČT tam se praví, že novináři ČT jsou povinni uveřejňovat pouze ověřené informace.
            Chceš tvrdit, že se jedná o dezinformace?
            Tak pozor aby nebyl zaklenut.Černochovou nebo Rakušanem nebo oběma .Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            13:35 16.04.2023

            Torong1 Nerozumím tomu "za vás". Projev trochu sebereflexe a zjisti si kolik komunistů jsi měl v přibuzenstvu. No převýchovné tábory více jak 30 let po revoluci to mne opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong1
            Nerozumím tomu "za vás".
            Projev trochu sebereflexe a zjisti si kolik komunistů jsi měl v přibuzenstvu.
            No převýchovné tábory více jak 30 let po revoluci to mne opravdu ministryně doběhla.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            20:50 16.04.2023

            @tesil

            Na vysvětlení ceny kulometů stačí nebýt střevo a zjistit si co se k těm kulometům kupovalo za příslušenství a co vše ten balík obsahoval.

            @tesil

            Na vysvětlení ceny kulometů stačí nebýt střevo a zjistit si co se k těm kulometům kupovalo za příslušenství a co vše ten balík obsahoval.

          • torong1
            08:31 17.04.2023

            Tvl... komunistický zmrd mi tady chce kázat o sebereflexi. T špíno bolševická, ty ani nevíš co to sebereflexe je, protože kdyby ano, tak chodíš kanálama a držíš hubu. A ano, za vás ...Zobrazit celý příspěvek

            Tvl... komunistický zmrd mi tady chce kázat o sebereflexi. T špíno bolševická, ty ani nevíš co to sebereflexe je, protože kdyby ano, tak chodíš kanálama a držíš hubu. A ano, za vás komunistických zmrdů, jako jsi ty sám.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      09:24 14.04.2023

      Máte nějaký "plán B" nebo rozkaz zněl jasně a nic jiného než F 35 nepřipadá v úvahu, i kdyby na to měli lidi sbírat víčka od petlahví?

      Máte nějaký "plán B" nebo rozkaz zněl jasně a nic jiného než F 35 nepřipadá v úvahu, i kdyby na to měli lidi sbírat víčka od petlahví?

      • Irving
        10:08 14.04.2023

        A je vůbec něco jiného, co by připadalo v úvahu? Realisticky? Jediná rozumná alternativa je F-16 block 70/72, jejíž jedinou výhodou je cena, ve všem ostatním je horší. A nejsme na ...Zobrazit celý příspěvek

        A je vůbec něco jiného, co by připadalo v úvahu? Realisticky? Jediná rozumná alternativa je F-16 block 70/72, jejíž jedinou výhodou je cena, ve všem ostatním je horší. A nejsme na tom zas tak špatně, abychom si nemohli F-35 dovolit.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        14:13 14.04.2023

        Jaká jiná stíhačka 5.gen, klidně i 6.gen je k dispozici a v možnostech CR?

        Jaká jiná stíhačka 5.gen, klidně i 6.gen je k dispozici a v možnostech CR?

      • torong1
        17:07 14.04.2023

        Flankere... Tisíckrát tady bylo dokázáno, že provoz F35 bude prakticky stejně drahý, jako dosavadní provoz Gripenů.

        Flankere... Tisíckrát tady bylo dokázáno, že provoz F35 bude prakticky stejně drahý, jako dosavadní provoz Gripenů.

      • Scotty
        17:18 14.04.2023

        Nic jiného než F-35 nedává smysl.

        Nic jiného než F-35 nedává smysl.

    • M123
      18:54 14.04.2023

      Jen pro představu, jestli "na to máme". Vyjdeme-li z odhadu nominálního HDP ČR v čerstvé makroekonomické predikci MF, pak lze čekat rozpočet MO takto: 2024: HDP 7 989 mld. Kč -- ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen pro představu, jestli "na to máme".

      Vyjdeme-li z odhadu nominálního HDP ČR v čerstvé makroekonomické predikci MF, pak lze čekat rozpočet MO takto:
      2024: HDP 7 989 mld. Kč -- 2 % = 160 mld. Kč
      2025: HDP 8 451 mld. Kč -- 2 % = 169 mld. Kč
      2026: HDP 8 856 mld. Kč -- 2 % = 177 mld. Kč

      Rozpočet 2023 je 112 mld. Kč, rozpočet 2022 byl 88 mld. Kč.

      https://www.mfcr.cz/assets/cs/... Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      23:46 14.04.2023

      Hm, vyzkoušet, hm... ani kdyby si dostali šanci vyzkoušet reálný letoun, prakticky žádný užitek (snad kromě "statutu", možná) z toho neplyne...

      Hm, vyzkoušet, hm... ani kdyby si dostali šanci vyzkoušet reálný letoun, prakticky žádný užitek (snad kromě "statutu", možná) z toho neplyne...

  • RiMr71
    13:02 13.04.2023

    ...už s těmi Gripeny nezlobte, je úsměvné číst "argumentaci" proti F-35 která to háže od nedostatečného školství po lepší posečkání až na EU 6. generaci (dlouho jsem se tak ...Zobrazit celý příspěvek

    ...už s těmi Gripeny nezlobte, je úsměvné číst "argumentaci" proti F-35 která to háže od nedostatečného školství po lepší posečkání až na EU 6. generaci (dlouho jsem se tak nezachechtal) a přitom z toho ze všeho trčí jak sláma z bot skutečný důvod odporu "Made in USA" (což navíc není tak úplně pravda).
    Nebýt těch zlých vrahů z volstrýtu soudruzi, tak je Ivan u slovenských hranic.
    Tohle vytváření pseudoargumentů kdy upřednostňujete politické zadání "odklon od USA a těsnější vojensko-technické sepjetí s bezzubými EU leadry" a to i za cenu ztráty obranyschopnosti nefungovalo u mixérů, nebude fungovat u bojových letounů a kdyby byla vláda míň srab, nefungovalo by to ani u tanků.Skrýt celý příspěvek

    • Marky
      16:55 13.04.2023

      Ale kdepak. Nebýt zlých vrahů a sabotérů z volstrýtu, tak kvete obchod s východem, vzájemně se posilujeme a USA upadají rychleji.

      Ale kdepak. Nebýt zlých vrahů a sabotérů z volstrýtu, tak kvete obchod s východem, vzájemně se posilujeme a USA upadají rychleji.

    • Jirosi
      17:06 13.04.2023

      Az na to, že obranyschopnost neztratila Eu. Ona totiž nikdy nebyla v její konpetenci. Ale národní státy.

      Az na to, že obranyschopnost neztratila Eu. Ona totiž nikdy nebyla v její konpetenci. Ale národní státy.

      • Danik
        20:53 16.04.2023

        Direktivy EU a následný přístup evropských bank k půjčkám pro zbrojní průmysl ale zrovna nepomohl...

        Direktivy EU a následný přístup evropských bank k půjčkám pro zbrojní průmysl ale zrovna nepomohl...

        • Jirosi
          22:41 16.04.2023

          Pujckam na co?
          To jako podle vás bude zbrojovka sekat tanky a jinou techniku na sklad?

          Pujckam na co?
          To jako podle vás bude zbrojovka sekat tanky a jinou techniku na sklad?

          • Danik
            02:58 17.04.2023

            Na vlastní rozvoj? Jestli nespíte pod kamenem tak již probíhalo mnoho zpráv, mimochodem i od zástupců našeho průmyslu, že díky tomu, že slavná EU označila zbrojní průmysl, jako ...Zobrazit celý příspěvek

            Na vlastní rozvoj? Jestli nespíte pod kamenem tak již probíhalo mnoho zpráv, mimochodem i od zástupců našeho průmyslu, že díky tomu, že slavná EU označila zbrojní průmysl, jako fujky odvětví, mají problémy získávat od bank půjčky.

            Vskutku geniální.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            06:21 17.04.2023

            Danik: Pujcka se musí splácet. Splácet ji můžete, jen podku máte zakázky. Pokdu je máte, pak nemáte problém. Jenže, ony čas tohle používají firmy co nemají ani výhled na zakázky. ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik: Pujcka se musí splácet.
            Splácet ji můžete, jen podku máte zakázky. Pokdu je máte, pak nemáte problém. Jenže, ony čas tohle používají firmy co nemají ani výhled na zakázky. Takovým firmám banka nepujcuje z principu.

            Doufám, že čtěte články nejen zde. Ale i tady jsme se mohli dočíst o miliardovych nákupem českých zbrojovek v zahrnující (třeba v rámci EU, aby tu někdo netvrdil, že si na to půjčili v mimo Eu). Masivní navyšování výrobních kapacit, opět probíhá... ale až na základě očekávaných/podepsanych zakázek.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            08:44 17.04.2023

            Zase Jirosi plácáš nesmysly, zbrojařské firmy od malých výrobců loveckých a sportovních zbraní až po ty velké mají problém získat úvěry v evropských bankách, protože investice do ...Zobrazit celý příspěvek

            Zase Jirosi plácáš nesmysly, zbrojařské firmy od malých výrobců loveckých a sportovních zbraní až po ty velké mají problém získat úvěry v evropských bankách, protože investice do výroby zbraní si daly banky do svého "blacklistu" ve jménu podpory všeobecného míru a blaha.

            To je realita řady zbrojovek i u nás, které chtějí rozšiřovat výrobu a to rozhodně nemají nouzi o zakázky.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:03 17.04.2023

            Maximus: Zbrojar vyrábí zbraně pro armádu. Proto je závislý na vládních zakázkách. Zrovna výrobce loveckých zbraní dle vás ve finančních potížích. V realitě koupil svoji ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus: Zbrojar vyrábí zbraně pro armádu. Proto je závislý na vládních zakázkách.

            Zrovna výrobce loveckých zbraní dle vás ve finančních potížích. V realitě koupil svoji konkurenci v USA.

            Pokud zásobení výrobní zaklany není rozšíření výroby, pak jd otázkou co je?Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            14:44 17.04.2023

            Až budeš umět srozumitelně formulovat větu, můžeme pokračovat v diskuzi. Sportovní, lovecké i vojenské zbraně se prodávají docela dobře a odbyt většinou není problém. Firmy by ...Zobrazit celý příspěvek

            Až budeš umět srozumitelně formulovat větu, můžeme pokračovat v diskuzi.

            Sportovní, lovecké i vojenské zbraně se prodávají docela dobře a odbyt většinou není problém. Firmy by rády rozšiřovaly výrobu, ale bez úvěru si většina firem nemůže dovolit nové haly plné drahých strojů.

            Úzké hrdlo rozvoje a investic těchto firem je omezení úvěrů z bank, které daly ban na poskytování úvěrů z důvodu "neetičnosti" výroby zbraní .

            Vyjadřuješ se zase k věcem, o kterých nemáš vůbec ponětí.

            Pokud by jsi se pohyboval ve střelecké komunitě a aspoň četl třeba Střeleckou revue, kde bývají i rozhovory s výrobci zbraní, tak by jsi zjistil že jsi zcela "mimo mísu".Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:07 17.04.2023

            Tak znova pro slabší... Ceska firma koupila zahraniční firmu za 4,7miliardy Kč. Opravdu vám prijde, že mají málo peněz když pořádají takové akvizice? Dalsi zbrojovka zdvojnásobila ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak znova pro slabší...

            Ceska firma koupila zahraniční firmu za 4,7miliardy Kč. Opravdu vám prijde, že mají málo peněz když pořádají takové akvizice?
            Dalsi zbrojovka zdvojnásobila výrobní kapacitu závodu ve Španělsku!

            A to je jen jeden z mnoha, rozšiřují fakticky všechny firmy ve zbrojnim sektoru které mají zakázky.
            Ty co je nemaji logicky nerozsiruji, ale to snad je normální stav.

            Jasne, když nečtu nářky firmě co jim nefunguje byznys. Tak nejsme objektivní...Skrýt celý příspěvek

          • KOLT
            09:39 18.04.2023

            Jirosi, je vidět, že nerozumíte tomu, jak funguje cashflow v byznyse. Bez půjček výroba u většiny průmyslu neběží, neběží modernizace, etc.

            Jirosi, je vidět, že nerozumíte tomu, jak funguje cashflow v byznyse. Bez půjček výroba u většiny průmyslu neběží, neběží modernizace, etc.

          • Jirosi
            16:20 18.04.2023

            KOLT: To platí v soukromém sektoru, kde většinou dostáváte peníze, když zákazník dostane zboží. Ve státním to funguje trošku jinak. A fakt nechcete jako někdo řešit problémy ...Zobrazit celý příspěvek

            KOLT: To platí v soukromém sektoru, kde většinou dostáváte peníze, když zákazník dostane zboží.

            Ve státním to funguje trošku jinak.
            A fakt nechcete jako někdo řešit problémy sportovní/lovecké výroby a armádních zakázek na těžko výzbroj co si nikdo v soukromém sektoru nekupuje.Skrýt celý příspěvek

  • Thorn
    11:05 13.04.2023

    Rád bych veděl jestli se bude jednat aspoň o 30 strojích

    Rád bych veděl jestli se bude jednat aspoň o 30 strojích

  • gregory
    22:13 12.04.2023

    Iba uvažujem nahlas , F35 je vynikajúci stroj, ale nikto nevie, aká bude situácia napríklad o 10 rokov, netreba zabúdať, že sa vyvíja a zdokonaľuje aj radarová technika, pokojne ...Zobrazit celý příspěvek

    Iba uvažujem nahlas , F35 je vynikajúci stroj, ale nikto nevie, aká bude situácia napríklad o 10 rokov, netreba zabúdať, že sa vyvíja a zdokonaľuje aj radarová technika, pokojne sa môže stať, že v budúcnosti bude F35 zase viditeľná stíhačka. Takisto môže stroj padnúť pri bojovej akcii do rúk nepriateľa a bude po tajomstveSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      07:13 13.04.2023

      To je pouze otázka času, stále jde o letadlo, které má slušnou infračervenou stopu, používá aktivní radar a datalinky, což je zdroj pro pasivní sledovací systémy. A je viditelná, ...Zobrazit celý příspěvek

      To je pouze otázka času, stále jde o letadlo, které má slušnou infračervenou stopu, používá aktivní radar a datalinky, což je zdroj pro pasivní sledovací systémy. A je viditelná, to znamená, že v nějaké části frekvenčního spektra odráží vlny pro pozorovatele.
      Zajímavější na tom letadlu mi přijde úroveň integrace a spolupráce všech systémů mezi sebou a mezi letadly.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      07:14 13.04.2023

      To už se tvrdilo před deseti lety když F-35 začínala. No a pořád nic.

      To už se tvrdilo před deseti lety když F-35 začínala. No a pořád nic.

      • flanker.jirka
        09:26 13.04.2023

        Myslíte si, že pořád nic efektivního není? Kde berete tu jistotu?

        Myslíte si, že pořád nic efektivního není? Kde berete tu jistotu?

        • Jirosi
          21:26 13.04.2023

          Pořád ty vlastnosti mají o několik radu jinde, než 4.gen po "zapracovani" prvků v rámci modernizace.
          O dopadu vně nesené vyzbroje/kotajneru se snad ani bavit nemusíme.

          Pořád ty vlastnosti mají o několik radu jinde, než 4.gen po "zapracovani" prvků v rámci modernizace.
          O dopadu vně nesené vyzbroje/kotajneru se snad ani bavit nemusíme.

        • Scotty
          09:07 14.04.2023

          Vzhledem k tomu že všechny relevantní země kupují stealth letouny tak je nsprosto jasné že žádný zázračný radar v dohledné době nebude.

          Vzhledem k tomu že všechny relevantní země kupují stealth letouny tak je nsprosto jasné že žádný zázračný radar v dohledné době nebude.

        • Pavka
          20:00 15.04.2023

          flankere: My především bereme jistotu v tom, že 4.gen nepřináší žádnou výhodu nad nepřítelem, který rovněž disponuje 4.gen (kdo by to byl řekl). Tedy se dostáváme k historicky ...Zobrazit celý příspěvek

          flankere: My především bereme jistotu v tom, že 4.gen nepřináší žádnou výhodu nad nepřítelem, který rovněž disponuje 4.gen (kdo by to byl řekl). Tedy se dostáváme k historicky osvědčenému poměru převahy 3:1 na úrovni letectva pokud chcete vybudovat vzdušnou nadvládu proti nepříteli vybavenému stejnou sestavou: 4.gen letectvo, AWACS a SAM (tedy bavíme se o dnes 30-40 let staré technologii). K tomu samozřejmě musíte mít příslušný počet vycvičených pilotů a moderní munice. No a přesto všechno se nevyhnete signifikantním ztrátám.

          Pokud takovou početní převahou, výcvikem a municí u 4.gen letectva nedisponujete, tak jste odkázán na to držet se daleko od frontové linie a pouze provádět útoky dalekonosnou municí. Tedy fakticky nejste schopen poskytovat efektivní podporu bojujícím vojskům na zemi, provádět průzkum nebo "chirurgicky" přesné útoky na klíčové cíle daleko ve vnitrozemí nepřítele (počkat, co mi to jen připomíná?)Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      07:16 13.04.2023

      Až bude viditeľný, tak to vykompenzuje zavesením externých zbraní a bude mať stále schopnosť riadiť na exponovaných miestach drony, čiže vďaka elektronike a senzorom nezastará.

      Až bude viditeľný, tak to vykompenzuje zavesením externých zbraní a bude mať stále schopnosť riadiť na exponovaných miestach drony, čiže vďaka elektronike a senzorom nezastará.

    • Ján Paliga
      07:18 13.04.2023

      Odkedy F-35 je neviditeľná? :)

      Odkedy F-35 je neviditeľná? :)

    • Miroslav
      08:39 13.04.2023

      Aby bolo jasné, stealth charakteristika neznamená, že je neviditeľná. Je ťažšie detekovateľná. To jej dáva čas naviac kým ju radar zachytí ale nedáva jej to možnosť sa radaru ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby bolo jasné, stealth charakteristika neznamená, že je neviditeľná. Je ťažšie detekovateľná. To jej dáva čas naviac kým ju radar zachytí ale nedáva jej to možnosť sa radaru vyhnúťSkrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      09:52 13.04.2023

      To co píšete je naprosto irelevantní. Jednak samotný výrobce s něčím podobným počítá a druhak, nákupem vojenské techniky primárně kupujete schopnosti a ne jen stroj. A i kdyby za ...Zobrazit celý příspěvek

      To co píšete je naprosto irelevantní.
      Jednak samotný výrobce s něčím podobným počítá a druhak, nákupem vojenské techniky primárně kupujete schopnosti a ne jen stroj.
      A i kdyby za cca 10 let se schopnosti F-35 nějakým vývojem radarů omezily, stále budou větší než schopnosti letounů 4. generace, protože ty se zákonitě omezí také.
      A to je problém v uvažování mnohých ohledně nákupu vojenské techniky a vlastně problém celé diskuze níže.
      Odkupem Gripenu C/D a jejich dalším provozem získá letectvo AČR reálně co oproti nynějšímu stavu? No reálně nic, protože tento nákup nic navíc nepřinese. Přidanou hodnotu by mohla přidat případné rozhodnutí o modernizaci Gripenu C/D, ale proč modernizovat stroje, které nám ani nepatří? Ono vlastně proč ty stroje vůbec kupovat, když jsou v polovině své životnosti?
      A další otázka je, co přinese letectvu AČR navíc nákup jiného "jednomotorového" stroje 4. generace?
      Logickým a přirozeným krokem je tudíž jít cestou F-35. Nákupem si uchovám jak schopnosti, které jsme získali provozem letounu 4. generace a dále je rozšíříme o schopnosti letounu 5. generace.
      A že to je drahé? Každá sranda něco stojí. Nicméně ta cena je adekvátní výkonům stroje.Skrýt celý příspěvek

      • Maximus
        16:20 16.04.2023

        Odkup a modernizace Gripenu je formalita, které se velmi pravděpodobně nevyhneme, protože F-35 prostě včas nebude. Navíc uvažovaných 24 F-35 je prostě málo. Zase chceme české ...Zobrazit celý příspěvek

        Odkup a modernizace Gripenu je formalita, které se velmi pravděpodobně nevyhneme, protože F-35 prostě včas nebude.

        Navíc uvažovaných 24 F-35 je prostě málo. Zase chceme české specifikum - nejmenší akvizice tohoto typu letadla. Nepočítám leteckou sběratelskou velmoc Thajsko, kde počet F-35 byl limitován reálnou hrozbou pádu vlády.

        Tři bojové letky supersoniku jsou pro zemi naší velikosti minimum.

        Modernizované Gripeny si svoji práci udělají a piloti F-35 budou moci o to více cvičit a vytáhnout ze zbraňového systému F-35 maximum.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          22:45 16.04.2023

          Tady zase někdo nežije v CR. Specifiku by bylo pořídit 14ks Jas-39 a k tomu 24ks F35. To opravdu nikde na světě paralelu nejde. ... Prostředky nalite do Gripenu že přímo projevy ...Zobrazit celý příspěvek

          Tady zase někdo nežije v CR.

          Specifiku by bylo pořídit 14ks Jas-39 a k tomu 24ks F35. To opravdu nikde na světě paralelu nejde.

          ...

          Prostředky nalite do Gripenu že přímo projevy na provozu F35. Současně, piloti co měli jít na F35 vám budou zahazovat svoje roky na Gripenech. O potřebě 2x více personálu na údržbu nemluvě.

          Ale světě si dal.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            09:04 17.04.2023

            Žijeme v zemi, které nemusí investovat do námořnictva a přesto i v době probíhajícího největšího vojenského konfliktu v Evropě od dob II.WW někteří uvažují o počtech bojových ...Zobrazit celý příspěvek

            Žijeme v zemi, které nemusí investovat do námořnictva a přesto i v době probíhajícího největšího vojenského konfliktu v Evropě od dob II.WW někteří uvažují o počtech bojových letadel ještě menším, než bylo v dobách bílých knih, kdy se armáda ořezavala na kost.

            Jirosi například tři typy supersoniku budou mít třeba Poláci (F-16, F-35 a FA-50PL) nebo pravděpodobně i Rumunsko (F-16 a F-35).
            Akvizice i provoz 24 F-35 a 14 za cenu částečné modernizace odkoupených Gripenu s již existujícím zázemím bude samozřejmě levnější než si brát rovnou tři letky F-35, které by byly optimum.

            Nic nebude bránit nahradit třetí bojovou letku Gripenu v druhé polovině 30.let právě dalšími F-35 nebo v té době již vyzrálými konstrukcemi "Loyal Wingman", jak plánuje současný NGŠ.

            Je nad tím uvažovat i politicky, protože pokud se díky válce na UA nepodaří postavit tři bojové letky, tak v budoucnu se politici budou kroutit při požadavcích armády na další letadla.

            Udržení Gripenu v podobě třetí bojové letky není nic proti F-35, naopak je to jediná reálná cesta, jak získat časem další F-35!!!

            To by si někteří "běloknihové" měli uvědomit.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:00 17.04.2023

            Možná to netušíte, ale bavíte se o tom, co bude z letectvem 5-10.let po válce na UA. Vy totiz, řešíte něco co už vyřešit nelze. A je nesmysl dělat proto chybná rozhodnutí. Dnešní ...Zobrazit celý příspěvek

            Možná to netušíte, ale bavíte se o tom, co bude z letectvem 5-10.let po válce na UA.
            Vy totiz, řešíte něco co už vyřešit nelze. A je nesmysl dělat proto chybná rozhodnutí. Dnešní stav je důsledkem rozhodnutí před 10.lety.

            Rumunsko má F16 na přechodnou dobu, pak je vyřadí z náhradou za F35. A v jakém vesmíru je 1+1=3?

            Kdyz počítáte cenu, máme letounu na operativní leasing. Kdyz počítáte cenu odkupu, tak je máme vlastně koupené.. (zazemi se musí vybudovat, nebo kde máme v CR sklad na díly tvořící modernozovany Gripen co nemáme?)

            Az na to, že žádná "3." Letka nebude existovat.

            Žádný další požadavek na 3. Letku není. Proto není potřeba na něho hledat peníze.

            Jako, ze kdyz nemáme na 24ks F35, tak nákup dalších 12ks v jiném bloku to nak vyřeší?Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            11:53 17.04.2023

            @jirosi Nikoliv. Rumuné mají 3 letky. 2 Půjdou na F-35 (to jsou letky co nyní dostanou ex-norské F-16, aby už nehoblovali MIg-21 Lancer) a jedna pro teď zůstane na ...Zobrazit celý příspěvek

            @jirosi

            Nikoliv. Rumuné mají 3 letky. 2 Půjdou na F-35 (to jsou letky co nyní dostanou ex-norské F-16, aby už nehoblovali MIg-21 Lancer) a jedna pro teď zůstane na ex-porutgalských F-16, které prošly MLU a mají ještě značnou životnost. Co pak bude časem s touto letkou je otázka.

            V rovině VzS AČR je otázka jestli má smysl mít kromě 211 a 212 i 213 výcvikovou letku, která je nyní na Alcách, když máme CLV, kde budou mít L-39NG a k výcviku na F-35 je rozšířená možnost užít VR.

            Tu jde primárně o to, že velmi zkušené a techniky piloty, které díky přechodu na F-35 ztratíme, by jsme si ještě mohli nějakou dobu ponechat, aby si dolítali na Gripenech, pro které máme zázemí a mnoho zkušeností. Tyto stroje pak po 2035 mohou být nahrazeny F-35, nebo jak píše Maximus jiným typem.

            Další věc je, že typ Gripen disponuje oproti F-35 díky odlišné koncepci mnohými výhodami.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:13 17.04.2023

            Danik: Mít 3.letky, a mít v nich 3 typy strojů jsou zcela jiná vec. Maximum tu tvrdil to druhé. Viz "například tři typy supersoniku budou mít třeba... nebo pravděpodobně i Rumunsko ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik: Mít 3.letky, a mít v nich 3 typy strojů jsou zcela jiná vec. Maximum tu tvrdil to druhé. Viz
            "například tři typy supersoniku budou mít třeba... nebo pravděpodobně i Rumunsko (F-16 a F-35)."

            Do teď se razila teorie, že F35 mají větší potřeby personálu.
            A zkušený technik pro práci z L159 bude moc kolem F35 akorát zametat.

            Zazemi pro Jas 39 právě nemáme, to je jedna z výhod operativního leasingu. Jenže, z koupi musíte vybudovat vše. Ale nikoliv z vidinou 20-40.let služby, nýbrž na 6.let..

            Třeba výhodou nepouzitelnosti na bojišti, ukonce výroby, potřeby vybudovat zazemi, vyškolit piloty, atd.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            11:38 18.04.2023

            Jaké tři typy strojů? Rumuni budou mít 2 typy ve třech letkách a to samé by platilo pro AČR. Munice, část dílů a zkušený personál je. Ono taky na rozdíl od F-35 Gripen takové ...Zobrazit celý příspěvek

            Jaké tři typy strojů? Rumuni budou mít 2 typy ve třech letkách a to samé by platilo pro AČR.

            Munice, část dílů a zkušený personál je. Ono taky na rozdíl od F-35 Gripen takové zázemí nepotřebuje.

            Nepoužitelnost na bojišti? Jak použitelné budou F-35 když protivník rozryje Čáslav a Pardubice? Na Gripen stačí pilot, pár maníků s montpákou a materiál co se vejde do jednoho ISO kontejneru na 14 dní samostatného působení. Pak stačí pevná dráha okolo 600m (odpíchne se i na 450).Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          07:50 17.04.2023

          Odkup a modernizaci Gripenu zcela nevylučuji, protože ano na F-35 se stojí fronta, takže je opravdu šance, že provoz Gripenu bude potřeba posunout o nějaký ten pátek. Ale s tím ...Zobrazit celý příspěvek

          Odkup a modernizaci Gripenu zcela nevylučuji, protože ano na F-35 se stojí fronta, takže je opravdu šance, že provoz Gripenu bude potřeba posunout o nějaký ten pátek.
          Ale s tím vším se počítá a počítá s tím i MO ČR.
          Nicméně nikdo na tom nestaví budoucnost letectva AČR. Odkup, prodloužení pronájmu Gripenu, je prostě znovu jen přechodné řešení, než se dostaneme k F-35.Skrýt celý příspěvek

    • Laci
      08:46 14.04.2023

      Dnes má půl světa půl století starý radary. Za 10 let, kdy bude F-35 ani ne v polovině svýho vývoje a potenciálu, bude mít najednou úplně celej svět nejmodernější ...Zobrazit celý příspěvek

      Dnes má půl světa půl století starý radary. Za 10 let, kdy bude F-35 ani ne v polovině svýho vývoje a potenciálu, bude mít najednou úplně celej svět nejmodernější anti-stealth-radary?
      Ano, budou existovat systémy (tak jako dnes), který takový letouny odhalí. Ale bude jich stále jak šafránu a budou tim pádem platný asi jako Rusům Armáda ve válce na Ukrajině.
      Ale chápu, proč F-16 bude za 10 let mnohem lepší letoun než F-35 :DSkrýt celý příspěvek

      • Laci
        08:47 14.04.2023

        *asi jako Rusům Armata ve válce na Ukrajině.

        *asi jako Rusům Armata ve válce na Ukrajině.

    • SYN_
      23:54 14.04.2023

      A vede vás tato úvaha k nějakému závěru či doporučení? Mmch - některé věci fungují i PO prozrazení... sice proč to někomu usnadňovat, ale prozrazení automaticky neznamená ...Zobrazit celý příspěvek

      A vede vás tato úvaha k nějakému závěru či doporučení?

      Mmch - některé věci fungují i PO prozrazení... sice proč to někomu usnadňovat, ale prozrazení automaticky neznamená překonání...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    20:05 12.04.2023

    Je zadaná studie na posouzení výstavby infrastruktury pro letouny páté generace na letišti Čáslav. Celkem z toho lze poznat s jakou podobou se ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zadaná studie na posouzení výstavby infrastruktury pro letouny páté generace na letišti Čáslav. Celkem z toho lze poznat s jakou podobou se počítá.
    https://www.palba.cz/viewtopic... Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      20:49 12.04.2023

      To fakticky odpovídá ukončení Jas39 s koncem opce.

      To fakticky odpovídá ukončení Jas39 s koncem opce.

    • liberal shark
      21:04 12.04.2023

      Budou zodolněná i stanoviště personálu ILS a servisní místa ?

      Budou zodolněná i stanoviště personálu ILS a servisní místa ?

    • leir
      22:06 12.04.2023

      SP ještě nic neznamená.
      Kolik SP se nám tady válí po šuplících…

      SP ještě nic neznamená.
      Kolik SP se nám tady válí po šuplících…

    • flanker.jirka
      07:17 13.04.2023

      Jaký je na to rozpočet? A co zbytek letiště, zázemí, bezpečnostní infrastruktura, sklady paliva, sklady munice. A co Pardubice, které slouží jako záloha?

      Jaký je na to rozpočet? A co zbytek letiště, zázemí, bezpečnostní infrastruktura, sklady paliva, sklady munice. A co Pardubice, které slouží jako záloha?

      • Scotty
        08:51 13.04.2023

        Co by se mělo dít se zbytkem letiště? To zůstane jak je případně se některé stávající objekty upraví pro F-35. Hlavně tohle není projektová dokumentace, ale studie proveditelnosti ...Zobrazit celý příspěvek

        Co by se mělo dít se zbytkem letiště? To zůstane jak je případně se některé stávající objekty upraví pro F-35.
        Hlavně tohle není projektová dokumentace, ale studie proveditelnosti která má být hotová v červnu.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:28 13.04.2023

          On Vám to NUKIB a USA vysvětlí.

          On Vám to NUKIB a USA vysvětlí.

          • Jirosi
            17:14 13.04.2023

            Proč to řešit, kdyz všechny informace si dokážete sehnat i vy.

            Proč to řešit, kdyz všechny informace si dokážete sehnat i vy.

        • flanker.jirka
          09:28 13.04.2023

          Proveditelné to bude, ale rozsah bude jiný, rozpočet a časová osa také.

          Proveditelné to bude, ale rozsah bude jiný, rozpočet a časová osa také.

          • Scotty
            10:27 13.04.2023

            Proč zadávat studii projektantské firmě když se mohli zeptat tady....

            Proč zadávat studii projektantské firmě když se mohli zeptat tady....

  • Splasher
    18:37 12.04.2023

    Asi nebude jiná cesta než odkoupit, modernizovat a dozbrojit Gripeny a nechat si je kamsi za horizont roku 2040. Ideálně v počtu 18-20 kusů. Zároveň objednat F-35 a začít makat, ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi nebude jiná cesta než odkoupit, modernizovat a dozbrojit Gripeny a nechat si je kamsi za horizont roku 2040. Ideálně v počtu 18-20 kusů.

    Zároveň objednat F-35 a začít makat, tak aby vše bylo bojeschopné do roku 2031-33.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      18:52 12.04.2023

      Pokračovat v Gripenech je nutnost nejen z hlediska operačních schopností letectva, ale i z ekonomických důvodů. ČR se ocitla v pasti a současná vláda hodlá trumfnout babiše v ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokračovat v Gripenech je nutnost nejen z hlediska operačních schopností letectva, ale i z ekonomických důvodů. ČR se ocitla v pasti a současná vláda hodlá trumfnout babiše v blbosti, což je pro ně nadlidský úkol, ale oni jsou opravdu tak "dobří" že to dají.Skrýt celý příspěvek

      • Horny
        19:49 12.04.2023

        Co je proboha ekonomického na pokračování Gripenů po roce 2029? On ten přepočet ročně vynaložených peněz na letovou hodinu nevychází moc dobře ani teď...

        Co je proboha ekonomického na pokračování Gripenů po roce 2029? On ten přepočet ročně vynaložených peněz na letovou hodinu nevychází moc dobře ani teď...

        • flanker.jirka
          21:41 12.04.2023

          Rozdíl v provozních nákladech

          Rozdíl v provozních nákladech

          • Tom90
            22:14 12.04.2023

            Naklady na letovou hodinu Gripeni jsou dle vseho cca 675 000 Kc, bez zapocitani platu. To je cca 31 710 dolaru pri kurzu ...Zobrazit celý příspěvek

            Naklady na letovou hodinu Gripeni jsou dle vseho cca 675 000 Kc, bez zapocitani platu. To je cca 31 710 dolaru pri kurzu 21,3.

            http://czechairforce.com/news/...

            F35A ma naklad na letovou hodinu cca 36 000 dolaru s prislibem dalsiho poklesu, respektive je vyvyijen pomerne velky tlak na pokles ceny letove hodiny a to jiz pro rok 2023 nekam k 30 000 dolaru pro F35A.

            https://www.flightglobal.com/f...

            Samozrejme zalezi na metodice vypoctu a co vse je tam zahrnuto, takze to nelze brat jako doslovnou a presnou hodnotu, ale ramcove to dava slusnou predstavu. A ac Gripen uznavam a vnimam i urcite riziko pri takto hromadnem pouzivani F35, tak proste pri srovnani cen za letovou hodinu ta F35 nevychazi nijak vyznamne zle a ve svetle tech schopnosti co ma...Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:17 12.04.2023

            Jako vážně?
            A počítáte do toho i nákladů na zavedení po přechodu z pronájmu na vlastnictví?

            Jako vážně?
            A počítáte do toho i nákladů na zavedení po přechodu z pronájmu na vlastnictví?

          • Jirosi
            22:22 12.04.2023

            Tom90: Tech 675tis je nejspíše pouze rozpocitani ceny pronájmu.
            1700mil/(14ks*180h) = 675tis.

            Kolik to je reálné jsme se opět nedozvěděli :(

            Tom90: Tech 675tis je nejspíše pouze rozpocitani ceny pronájmu.
            1700mil/(14ks*180h) = 675tis.

            Kolik to je reálné jsme se opět nedozvěděli :(

          • Tom90
            09:49 13.04.2023

            Jirosi: Mate to hned v tom prvnim odkaze a na zacatku clanku jako tucnou poznamku: ..."Podle nejaktuálnějších údajů Ministerstva obrany, získaných na základě zákona o svobodném ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi:

            Mate to hned v tom prvnim odkaze a na zacatku clanku jako tucnou poznamku:

            ..."Podle nejaktuálnějších údajů Ministerstva obrany, získaných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, jsou náklady na letovou hodinu českých Gripenů vyčísleny účetní částkou 675.424,- Kč. Ministerstvo potvrzuje, že tato částka zahrnuje jak náklady na pronájem tohoto typu letounu, tak skutečně vynaložené náklady na palivo, mazivo, náhradní díly, generální a servisní opravy, zároveň však nezohledňuje náklady platové. Kompletní roční výdaje na celé taktické letectvo AČR, tedy včetně podzvukových L-159, pak ministerstvo obrany vyčísluje částkou 3,8 mld. Kč."

            A pokud si to pamatuju správně, tak nálet za rok pro celou letku je cca 2000 hodin, přesně ve smlouvě myslím, že je snad 2 100 FH.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:23 13.04.2023

            Tom90: Já, ten článek četl. Ale ze to číslo náhodou vyjde jako násobek hodin je až příliš velká náhoda, aby tam byli všechny uvedene náklady. 2000-2100h odpovídá 142-150h. Což, je ...Zobrazit celý příspěvek

            Tom90: Já, ten článek četl.
            Ale ze to číslo náhodou vyjde jako násobek hodin je až příliš velká náhoda, aby tam byli všechny uvedene náklady.

            2000-2100h odpovídá 142-150h. Což, je relativně málo.
            Pak tu máme ještě malou kontrolu viz:
            2100h×675tis= cca 1,4mld. Přitom i jen za pronájem platíme víc.

            Takže, si stále trvám na tvrzení, že to číslo je blbost.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            09:12 17.04.2023

            Zase někdo nepochopil princip operačního leasingu:-))) Na těch ZŠ by měli zapracovat na výuce finanční gramotnosti. AČR ty letadla nekupovala, takže cena leasingu v kterém je i ...Zobrazit celý příspěvek

            Zase někdo nepochopil princip operačního leasingu:-)))

            Na těch ZŠ by měli zapracovat na výuce finanční gramotnosti.

            AČR ty letadla nekupovala, takže cena leasingu v kterém je i servis je účtován do letové hodiny.

            V případě odkupu by cena letové hodiny byla o tuto nemalou částku nižší.

            To je jako do letové hodiny si rozpocitavat cenu akvizice letadla.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            10:50 17.04.2023

            Maximus: Operační leasing byl první projanem, během toho došlo k zaplacení letadel. Vzhledem k tomu, že žádné další uživatel pro ně v Saabu nemaji. Tohle už je čistý pronájem, ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Maximus: Operační leasing byl první projanem, během toho došlo k zaplacení letadel. Vzhledem k tomu, že žádné další uživatel pro ně v Saabu nemaji.

            Tohle už je čistý pronájem, ale fakticky ty letadlaplatime po druhé, a při odkupu by se platily po 3.
            Děkuji nechci.

            Ve chvíli kdy je koupíme, tak ceny budou takové jaké si určí prodejce. Viz. Ceny v druhém pronájmu kdy byli letouny zaplaceny.

            Cena letové hodiny nižší nebude, protože začnou růst servisní náklady.Skrýt celý příspěvek

        • Horny
          22:17 12.04.2023

          flanker.jirka - to jistě, akorát je tu ta malá drobnost, že operativní leasing na Gripeny končí v roce 2029. To jako budeme za obrovské peníze budovat servisní zázemí a sklad ...Zobrazit celý příspěvek

          flanker.jirka - to jistě, akorát je tu ta malá drobnost, že operativní leasing na Gripeny končí v roce 2029. To jako budeme za obrovské peníze budovat servisní zázemí a sklad náhradních dílů pro typ letadla, který chceme za 10-15 let vyřadit?
          Po rozpočítání těchto nákladů (řekněme 100 mld./15) vychází prodloužení provozu Gripenů za rok 2029 přímo strašidelně drahé (cca 6,67 mld. Kč ročně). Tohle žádné nižší provozní náklady nezachrání.Skrýt celý příspěvek

          • matu
            08:57 13.04.2023

            1. 15 let neni tak malo 2. servisovat mohou dal Saab vicemene obdobne jako ted, zalezi jakou servisni smlouvu uzavreme. Takze ani ten sklad ND bychom delat nemuseli 3. prodlouzeni ...Zobrazit celý příspěvek

            1. 15 let neni tak malo
            2. servisovat mohou dal Saab vicemene obdobne jako ted, zalezi jakou servisni smlouvu uzavreme. Takze ani ten sklad ND bychom delat nemuseli
            3. prodlouzeni provozu Gripenu po 2029 neni dane ekonomickou vyhodnosti, ale spis strategickou nutnosti, pokud nechceme dopadnout jako Slovaci nebo Pobalti
            4. cena neni zatim znama a pochybuju, ze ji uz takhle presne, jak pisete, ma spocitanou samotny Saab
            5. z verejnych zdroju je znama nabidka Saabu: zaplatime si upgrade a dostaneme je "zadarmo"Skrýt celý příspěvek

          • torong1
            09:06 13.04.2023

            1) 15 let je sakra málo. 2) Jo a SAAB to bude dělat pro naše modré či, že? Nechá si to velice dobře zaplatit. 3) Ikdyby jsme takto na 4-5 let skončili. tak co? 4) Děkuji, že ...Zobrazit celý příspěvek

            1) 15 let je sakra málo.
            2) Jo a SAAB to bude dělat pro naše modré či, že? Nechá si to velice dobře zaplatit.
            3) Ikdyby jsme takto na 4-5 let skončili. tak co?
            4) Děkuji, že přiznáváte, že to bude drahé.
            5) Jaká nabídka SAABu? Kdy a komu ji SAAB dal?Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:32 13.04.2023

            Jak jste přišel k sumě 100 mld pro provoz Gripenu?

            Jak jste přišel k sumě 100 mld pro provoz Gripenu?

          • Horny
            10:52 13.04.2023

            flanker.jirka - Jirosi to napsal už nahoře přede mnou. Pokud chceme pokračovat na Gripenech i po roce 2029 je třeba vyřešit problém servisu a náhradních dílů. To znamená buď dále ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka - Jirosi to napsal už nahoře přede mnou. Pokud chceme pokračovat na Gripenech i po roce 2029 je třeba vyřešit problém servisu a náhradních dílů.

            To znamená buď dále platit Švédům těžké peníze za servis (budou vůbec ochotní pokračovat?), nebo vybudovat (taky za velké peníze) kompletní zázemí včetně skladu dílů a vyškolení obsluhy. Letadla navíc potřebují novou výzbroj a hloubkovou modernizaci.
            Náklady na takovou věc se pohybují ve výši mnoha desítek miliard.
            Pokud chceme prodloužit provoz současných Gripenů za rok 2029, tak odhad nákladů ve výši 50 - 100 mld. Kč mi rozhodně nepřipadá nijak přehnaný.

            Takové dodatečné náklady na prodloužení provozu o pouhých cca 15 let se zkrátka nemůžou vyplatit, a to ani když započítáme "nižší" provozní náklady Gripenu.

            A ani ten současný pronájem není nijak extra levný. První stál skoro 20 mld., viz.: https://www.army.cz/scripts/de... a ten druhý údajně vyjde na 1,7 mld. ročně, čili od roku 2015 do 2029 čili zhruba 24 mld. viz.: https://www.e15.cz/domaci/cesk...
            Přičemž jde o cenu "holých" letounů bez výzbroje.

            Shrnuto - jde o platbu zhruba 44 mld. za 14 letadel na 24 let.
            Kdybychom takto chtěli vyčerpat celou životnost těchto letadel zaplatíme 80-90 mld. jenom na pronájmu. Za 24 strojů by to byl samozřejmě dvojnásobek.
            Krátkodobý pronájem je zkrátka levnější než koupě, ale dlouhodobý pronájem je podstatně dražší.

            Osobně patřím k zastáncům Gripenů přibližně od roku 2010, ale pokud jsme chtěli pokračovat na JAS-39 po celou dobu jejich technické životnosti, mělo rozhodnutí o jejich nákupu padnout mezi lety 2009 - 2014 (premiéři Topolánek, Fischer, Nečas, Rusnok, Sobotka/ ministři obrany Parkanová, Barták, Vondra, Peake, Nečas, Picek, Stropnický).
            Místo toho se jenom kverulovalo, viz.: https://domaci.hn.cz/c1-567422... (škoda že článek je za paywallem, nikde jinde už bohužel není k dohledání. Zajímavé srovnání s tím, co Šándor tvrdí dnes).

            Teď už je pozdě a zachování Gripenů v našem letectvu po roce 2029 je ekonomický nesmysl.


            EDIT. 14.4. - Moc díky TN12 za přepis toho článku z HN.Skrýt celý příspěvek

          • TN12
            12:09 13.04.2023

            Tady je ten článek z Hornyho odkazu: Hospodářské noviny ROZHOVOR Jakákoli americká stíhačka je lepší než Gripen, tvrdí bezpečnostní expert Šándor Monika Willems ĎuríčkováMonika ...Zobrazit celý příspěvek

            Tady je ten článek z Hornyho odkazu: Hospodářské noviny
            ROZHOVOR
            Jakákoli americká stíhačka je lepší než Gripen, tvrdí bezpečnostní expert Šándor
            Monika Willems ĎuríčkováMonika Willems Ďuríčkováredaktorka
            25. 7. 2012 18:39 ▪ 4 min. čtení PŘEHRÁT ČLÁNEK
            JAS-39 Gripen
            Autor ▪ Reuters
            Česko se ve vyjednávání o pronájmu Gripenů dostává do časové tísně. "O ceně jsme měli vyjednávat už dávno," říká bezpečnostní poradce Andor Šándor. Zároveň navrhuje, aby se Česko ke Gripenům nevracelo a vsadilo na lepší americké F-16.
            Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora, který dříve působil jako náčelník vojenské zpravodajské služby, Česko v jednání o pokračování pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen zaspalo. Do listopadu se musí rozhodnout, jestli česká armáda zůstane u Gripenů. Šándor by ale mnohem raději v armádě viděl americké letouny F-16

            Je pravděpodobné, že Česko od pronájmu Gripenů odstoupí?

            Pokud se Švédové neumoudří, tedy nesníží požadovanou částku za roční pronájem letounů, mělo by Česko od smlouvy určitě odstoupit. Problémem je, že se o ceně mělo vyjednávat dřív, už před rokem rokem a půl, protože teď mají Švédové pocit, že nám nic jiného nezbývá. Z jejich nabídky je to také celkem patrné, protože jimi navržená sleva je minimální.

            | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
            Je možné, že Švédsko sníží pronájem?

            Nějaká jednání ještě očekávat lze, protože vláda prodloužila debatu do listopadu. Pokud Švédové nechtějí jednání skrečovat, což není v jejich zájmu, přijdou s jinou nabídkou. Otázkou bude, do jaké míry bude pro českou stranu akceptovatelná a do jaké míry bude probíhat licitování.

            Můžeme skončit s Gripeny, varoval Švédy Nečas. Které stíhačky by je mohly nahradit? - čtěte ZDE

            Jaké stroje by si Česko podle vás mělo místo Gripenů pořídit?

            Nejlepší by bylo pořídit si americké stíhačky F-16, kterých je na trhu relativně hodně. Záleží, jestli by byly už používané, nebo by musely jít do výroby, což by bylo časové komplikovanější. Důležité tedy jsou jejich stav, cena, životnost nebo potřeba investice do modernizace.

            České armádě ale bohatě stačí letoun, který bude dobře plnit ochranu vzdušného prostoru. Nepotřebuje řadu dalších bojových schopností, které letouny mohou mít. V letech, kdy se jednalo o nákupu, nám F-16 nabízeli Američané i Belgičané. Strojů je tedy ve světě hodně.

            Nebyly by stíhačky F-16 pro českou armádu vhodnější než Gripeny?

            Jsem odjakživa zastáncem toho, že F-16, nebo jakýkoliv americký stoj jsou lepší než Gripen. Žádná firma na světě nebo stát nemohou technologicky vyvíjet a modernizovat leteckou techniku tohoto druhu jako Spojené státy. Se vší úctou ke Švédům a jejich technologickým dovednostem určitě nejsou schopni udržet krok s americkým vývojem.

            Zůstanou Gripeny na českém nebi? Podívejte se, jaké stíhačky je mohou nahradit




            Potřebuje Českou vůbec stíhačky?

            Ochrana vzdušného prostoru je součást ochrany suverenity státu. O tom, co se děje v našem vzdušném prostoru, by měla výsostně rozhodovat Česká republika a ne nějaký cizí spojenecký generál. Vykonávat by to měla česká armáda v součinnosti se spojenci. Rozhodovat by se primárně ale mělo v Česku.

            Jak dlouho by tendr na nová letadla mohl trvat?

            Do doby, než skončí pronájem Gripenů (rok 2015, pozn. red.), by se to dalo stihnout tak, aby Česko nebylo fatálně dlouhou dobu bez nadzvukových letounů. S novými letouny by se musela změnit logistika zabezpečení, výcvik a přeškolení pilotů, ale to není nic neřešitelného. Faktem je, že teď už je čas hodně napjatý. Přesto že to Česko nebude dávat najevo, tak bude pod časovým tlakem.

            Zůstanou v Česku Gripeny i po roce 2015? Vondra začal vyjednávat, rozhodne cena - čtěte ZDE

            Proč se armádní tendry v Česku staly symbolem korupce?

            Nechci tvrdit, že všechny nákupy byly špatné. Mělo by se jednou prokázat, že došlo k masivní korupci v rámci nákupu vojenské techniky. Armáda by se neměla vybavovat technikou, jakou si představují politici. Podle kvalitního odhadu a zadání by o tom měla především rozhodovat armáda. Na druhou stranu by se jí nemělo dovolovat, aby si kupovala příliš drahou techniku.

            Pokud jde o Pandury, je to, jako by si česká armáda koupila Mercedesy. Přitom by jí možná stačily Škodovky. Technika nemusí být obrovsky vybavená. Jde také o to, zda jsou armáda a vojáci schopní využít vše, co technika umí. Průhlednost, transparentnost a etické chování jsou samozřejmě na místě.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        19:50 12.04.2023

        Je to jen vyhazování peněz. Nic víc.
        Hezký to ukazuje jak rychle se Gripeny dali zavést... kdyz se chtělo..

        Je to jen vyhazování peněz. Nic víc.
        Hezký to ukazuje jak rychle se Gripeny dali zavést... kdyz se chtělo..

        • Scotty
          08:54 13.04.2023

          Také proto že podmínky nastavené pro provoz Gripenu byly řádově nižší než budou ty vyžadované pro F-35.

          Také proto že podmínky nastavené pro provoz Gripenu byly řádově nižší než budou ty vyžadované pro F-35.

          • Jirosi
            17:29 13.04.2023

            Gripen byl zaveden cca z 1 rok.
            Pak tu máme F35, je rok 2023, potřebujeme základní schopnost v rocr 2029. Tzn. za cca 6x delší dobu!

            Gripen byl zaveden cca z 1 rok.
            Pak tu máme F35, je rok 2023, potřebujeme základní schopnost v rocr 2029. Tzn. za cca 6x delší dobu!

          • flanker.jirka
            14:09 14.04.2023

            F 35 není jen letadlo, ale systém. Zapomeňte na to, že něco takového zavedete do provozu levněji a za kratší dobu než Gripen. Pokud nemáte v úmyslu mercedes v podobě F 35 používat ...Zobrazit celý příspěvek

            F 35 není jen letadlo, ale systém. Zapomeňte na to, že něco takového zavedete do provozu levněji a za kratší dobu než Gripen.
            Pokud nemáte v úmyslu mercedes v podobě F 35 používat jako trabant pouze na lítání okolo komína při air policingu.
            Máme rok 2023, jestliže to letos vláda na podzim schválí, tak počítejte s tím, že obě letky budou mít FOC nejdříve v roce 2036.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:45 14.04.2023

            Od kdy je 1 rok, kratší než 6.let? K obraně vzdušného prostoru nepotřebuji plnou schopnost. Stejen jako ji neměli Gripeny. Ať se na F35(nebo jiný letou) přejde k jakémukoliv ...Zobrazit celý příspěvek

            Od kdy je 1 rok, kratší než 6.let?

            K obraně vzdušného prostoru nepotřebuji plnou schopnost. Stejen jako ji neměli Gripeny.
            Ať se na F35(nebo jiný letou) přejde k jakémukoliv datu. Tak vždy bude časová prodleva mezi objednáním, dodáním, získáním počáteční schopnosti, a plnou schopnosti.
            Používat to jako argument je opravdu zoufalství.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      19:27 12.04.2023

      Rozhodně se nic odkupovat nebude a do roku 2040 tu nebudou.

      Rozhodně se nic odkupovat nebude a do roku 2040 tu nebudou.

      • liberal shark
        19:49 12.04.2023

        A jak chcete ty F-35 stihnout a z čeho je zaplatíme?

        A jak chcete ty F-35 stihnout a z čeho je zaplatíme?

        • Scotty
          20:01 12.04.2023

          Dá se očekávat příchod F-35 po roce 2030. Zaplatíme je přihozeně z rozpočtu MO.

          Dá se očekávat příchod F-35 po roce 2030. Zaplatíme je přihozeně z rozpočtu MO.

          • liberal shark
            21:05 12.04.2023

            Nemohu si pomoci, ale pořád tam vidím mezeru ve schopnostech taktického letectva dlouhou několik let.

            Nemohu si pomoci, ale pořád tam vidím mezeru ve schopnostech taktického letectva dlouhou několik let.

          • Jirosi
            22:05 12.04.2023

            LS: JakE schopnosti taktickeho letectva máte na mysli?
            To jako ty 4 kontejnery na pozemní cile?

            LS: JakE schopnosti taktickeho letectva máte na mysli?
            To jako ty 4 kontejnery na pozemní cile?

          • matu
            09:01 13.04.2023

            Ono po 2030 je siroky pojem, klidne to muze byt 2032 a dal + ziskani operacnich schopnosti taky nebude za rok, takze ta dira bez stihacek muze byt 4-5 let a to si u nas nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

            Ono po 2030 je siroky pojem, klidne to muze byt 2032 a dal + ziskani operacnich schopnosti taky nebude za rok, takze ta dira bez stihacek muze byt 4-5 let a to si u nas nikdo nelajsne.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:37 13.04.2023

            Stále se bavíme technice, ale jak to vidíte s personálem? Vše budou muset být osoby s technickým vzděláním a prověrkami. Současná podoba vojenského školství Vám není schopna ...Zobrazit celý příspěvek

            Stále se bavíme technice, ale jak to vidíte s personálem? Vše budou muset být osoby s technickým vzděláním a prověrkami. Současná podoba vojenského školství Vám není schopna dostatek osob dát. S tím co máte nyní také nemůžete počítat. Když to nastane za delší dobu. Odchody do zálohy už nyní v případě technicky vzdělaných lidi převyšují nábor. A nepůjde jen o železo, ale o lidi z oblasti IT. Ty dlouhodobě armáda postrádá.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:30 13.04.2023

            Tady si zase někdo protireci.
            Nábor je vždy lepší když máte lepší techniku. Viz. Mi24/35vsH-1.

            Tady si zase někdo protireci.
            Nábor je vždy lepší když máte lepší techniku. Viz. Mi24/35vsH-1.

          • flanker.jirka
            14:13 14.04.2023

            Jirosi Nábor je o pracovním trhu a možnostech. Dnes mají mladí mnohem větší možnosti seberealizace v privátní sféře než v AČR. Konkurence je v tomto neúprosná. Musíte spoléhat, že ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi
            Nábor je o pracovním trhu a možnostech. Dnes mají mladí mnohem větší možnosti seberealizace v privátní sféře než v AČR. Konkurence je v tomto neúprosná. Musíte spoléhat, že nadšenci pro letectví nepůjdou do civilní sféry. Privátní firmy dnes neváhají ani vyplatit studenta UO Brno v patřičném oboru, když vědí, že z něj roste odborník.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:49 14.04.2023

            Která privátní firma umožňuje kandidátovi na pozicí u nadzvukoveho letectva 5.gen v CR stejně možnosti
            Ne fakt by mě to zajímalo.

            Která privátní firma umožňuje kandidátovi na pozicí u nadzvukoveho letectva 5.gen v CR stejně možnosti
            Ne fakt by mě to zajímalo.

    • Jirosi
      19:54 12.04.2023

      Navýšení počtu nedava u letounu k vyřízení žádný smysl. Jít z poctu 12+2, na 18-20+24ks F35 a provozovat to souběžně je totální díra na peníze. Makat se musí, ale tak aby F35 ...Zobrazit celý příspěvek

      Navýšení počtu nedava u letounu k vyřízení žádný smysl.

      Jít z poctu 12+2, na 18-20+24ks F35 a provozovat to souběžně je totální díra na peníze.

      Makat se musí, ale tak aby F35 nahradily Gripeny ideálně do konce 2029. Jenže, to chce pracovat.Skrýt celý příspěvek

      • RiMr71
        12:51 13.04.2023

        Souhlasím, nevěřím, že by se při konstantním tlaku podpořeném našimi vzájemnými vztahy a závazky vůči UA nepodařilo pár kousků F-35 dodat (třeba k újmě voj. složek USA) přednostně. Zobrazit celý příspěvek

        Souhlasím, nevěřím, že by se při konstantním tlaku podpořeném našimi vzájemnými vztahy a závazky vůči UA nepodařilo pár kousků F-35 dodat (třeba k újmě voj. složek USA) přednostně.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          19:38 13.04.2023

          Samozrejme, že to ide..
          Ķľudne pošlú 4ks aj o rok..

          Je tam jediná podmienka - musíte mať pripravené letisko a jeho personal..

          Samozrejme, že to ide..
          Ķľudne pošlú 4ks aj o rok..

          Je tam jediná podmienka - musíte mať pripravené letisko a jeho personal..

          • Jirosi
            21:28 13.04.2023

            Jak F22/F35 operují ze základen, kde nemaji standart jako na domovské.
            Treba jejich mise v Pobaltí, Pl, atd.

            Tedy ani, tohle nemusí být neřešitelné.

            Jak F22/F35 operují ze základen, kde nemaji standart jako na domovské.
            Treba jejich mise v Pobaltí, Pl, atd.

            Tedy ani, tohle nemusí být neřešitelné.

          • darkstyle
            21:03 14.04.2023

            Operujú odtiaľ buď 2 týždne alebo o čosi dlhšie ak si tam vytvoria predmostie..

            Asi si nekúpite stíhačku čo bude musieť lietať čo 2 týždne na opravy niekam inam, však?

            Operujú odtiaľ buď 2 týždne alebo o čosi dlhšie ak si tam vytvoria predmostie..

            Asi si nekúpite stíhačku čo bude musieť lietať čo 2 týždne na opravy niekam inam, však?

          • Jirosi
            12:43 15.04.2023

            Psal jste, ze to není možné.
            Takže, evidentně to jde.

            Psal jste, ze to není možné.
            Takže, evidentně to jde.

          • Maximus
            17:30 20.04.2023

            Jirosi jsi opět mimo, stejně jako se zbrojovkami a jejich problémy s úvěry, které se přece nebudou dávat na něco tak špatného, jako jsou ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi jsi opět mimo, stejně jako se zbrojovkami a jejich problémy s úvěry, které se přece nebudou dávat na něco tak špatného, jako jsou zbraně:
            https://ct24.ceskatelevize.cz/...

            Jinak přes certifikované letišťe pro F-35 "nejede vlak". Prostě Američané nedovolí jejich běžný provoz na provizorním letišti.

            Max 2-3 týdny a pak na servis na letišti, které splňuje podmínky.

            Výjimkou by byl samozřejmě válečný stav, ale s tím bych raději neoperoval.

            Český pilot a pozemní personál si nesahne na F-35 dříve, než budou vyrobené první letadla pro ČR a dodány na výcvikovou zakladnu.
            Bezpečnostní předpisy jsou takto nastavené.
            Limitujícím faktorem v našich podmínkách bude ale spíše
            rychlost projektových prací, povolování staveb a pak samotná rychlost výstavby - rekonstrukce Čáslavi.

            Že se to stihne do 5 let je v našich podmínkách rovno zázraku.Skrýt celý příspěvek

  • juko
    17:48 12.04.2023

    Som zvedavy ci sa Slovensko v buducnosti vyda cestou nakupu 4-8 kusov F-35 v podobnom duchu ako napriklad Singapur, kde sice netvoria gro letectva ale len urcity hrot kopie majuci ...Zobrazit celý příspěvek

    Som zvedavy ci sa Slovensko v buducnosti vyda cestou nakupu 4-8 kusov F-35 v podobnom duchu ako napriklad Singapur, kde sice netvoria gro letectva ale len urcity hrot kopie majuci za ulohu plnit ulohy ktore 4+ gen lietadla nezvladnu.Skrýt celý příspěvek

    • Marcus
      18:04 12.04.2023

      Singapur ale bude mít 12 kusů F35.

      Singapur ale bude mít 12 kusů F35.

    • Horny
      19:53 12.04.2023

      Pokud to stát myslí s letectvem vážně, je celkem nesmysl kupovat méně než 12 stíhaček (tj. 1 letka) jakéhokoli typu. Těžko říct, jestli Slovensko bude muset cca za dvacet let ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud to stát myslí s letectvem vážně, je celkem nesmysl kupovat méně než 12 stíhaček (tj. 1 letka) jakéhokoli typu.
      Těžko říct, jestli Slovensko bude muset cca za dvacet let přezbrojit na F-35 (a vyřadit F-16 daleko před uplynutím jejich životnosti), nebo jestli spíš nebude lepší přikoupit dalších 4-6 ks. F-16.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        21:06 12.04.2023

        Tak tak, 16 -18 je minimální rozumný počet.

        Tak tak, 16 -18 je minimální rozumný počet.

    • Irving
      22:06 12.04.2023

      Slovensko má, na rozdíl od Singapuru, výhodu v tom, že je obklopeno spojenci, kteří plánují F-35 zavést. Takže se bude rozvíjet spolupráce mezi polskými a (snad) českými F-35 a ...Zobrazit celý příspěvek

      Slovensko má, na rozdíl od Singapuru, výhodu v tom, že je obklopeno spojenci, kteří plánují F-35 zavést. Takže se bude rozvíjet spolupráce mezi polskými a (snad) českými F-35 a Slovenskými F-16. Přikoupení dalších F-16 by určitě bylo rozumnější a podstatně levnější...Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
      10:40 13.04.2023

      Slovensko ma stíhacky na nablizsie roky az desatrocia vyriesene, teda nema dovod riesit F-35 v rámci sucasneho pretlaku dopytu. Co bude za 20 rokov sa uvidi, asi nema zmysel dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Slovensko ma stíhacky na nablizsie roky az desatrocia vyriesene, teda nema dovod riesit F-35 v rámci sucasneho pretlaku dopytu. Co bude za 20 rokov sa uvidi, asi nema zmysel dnes spekulovat. F-16 block 70 nesie velku cast avioniky z F-35, takze moznost medzinarodnej spoluprace bude siroka.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:45 12.04.2023

    "F-35A mají po roce 2030.."

    A tady se pořád je spekuluje kolik let je potřeba prodloužit pronájem Gripenu :(

    "F-35A mají po roce 2030.."

    A tady se pořád je spekuluje kolik let je potřeba prodloužit pronájem Gripenu :(

    • flanker.jirka
      18:54 12.04.2023

      To už je na modernizaci a odkoupení. "po roce 2030" může být dosti zavádějící rčení, to je klidně rok 2035.

      To už je na modernizaci a odkoupení. "po roce 2030" může být dosti zavádějící rčení, to je klidně rok 2035.

      • Scotty
        19:29 12.04.2023

        Proč by se měli koupit? To je naprostý nesmysl a vyhazování peněz.

        Proč by se měli koupit? To je naprostý nesmysl a vyhazování peněz.

        • flanker.jirka
          21:46 12.04.2023

          Smysl to má vykašlat se na 5. generaci a přejít z Gripenu až na další generaci tak jako některá letectva přejdou z Rafale a EFT na 6. generaci

          Smysl to má vykašlat se na 5. generaci a přejít z Gripenu až na další generaci tak jako některá letectva přejdou z Rafale a EFT na 6. generaci

          • Scotty
            21:52 12.04.2023

            Nebo ještě počkat a přejít až na sedmou....

            Nebo ještě počkat a přejít až na sedmou....

          • Jirosi
            22:13 12.04.2023

            Jako, ze 6.gen bude levnější, ,ebo na co chcete čekat? V jakém stavu jsou "reálné" 6.gen stroje? A na to jak je na tom "levny" stroj co se plánuje masové vyrábět jako F35. ...Zobrazit celý příspěvek

            Jako, ze 6.gen bude levnější, ,ebo na co chcete čekat?

            V jakém stavu jsou "reálné" 6.gen stroje?
            A na to jak je na tom "levny" stroj co se plánuje masové vyrábět jako F35. Protože jsou tu hromady pseudo 6.gen, kde z počtu vyrobených ks budou ty ceny mimo realitu.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            11:24 13.04.2023

            Scotty
            Na 6. generaci se pracuje i s ohledem na snížení provozních nákladů, právě díky tomu, že 5. generace je drahá na provoz.

            Scotty
            Na 6. generaci se pracuje i s ohledem na snížení provozních nákladů, právě díky tomu, že 5. generace je drahá na provoz.

          • Jirosi
            17:36 13.04.2023

            Ono se na snížení nákladů pracuje i 5.gen.
            Ale technologie určující 6.gen logicky vedou k podstatně vyšší ceně. Ona i F35 není levná, lenost dosahuje počtem ks.

            Ono se na snížení nákladů pracuje i 5.gen.
            Ale technologie určující 6.gen logicky vedou k podstatně vyšší ceně. Ona i F35 není levná, lenost dosahuje počtem ks.

          • darkstyle
            19:40 13.04.2023

            Si malo to Česko nechať MiG-21 - veď tie majú letovku lacnejšiu ako Gripeny a mohli s nimi čakať na objavenie warpoveho pohonu..

            Klasický flanker

            Si malo to Česko nechať MiG-21 - veď tie majú letovku lacnejšiu ako Gripeny a mohli s nimi čakať na objavenie warpoveho pohonu..

            Klasický flanker

      • Jirosi
        19:48 12.04.2023

        Možná to ma něco společného s
        "První norské F-16 dorazí do Rumunska letos a zůstanou ve službě minimálně deset let"

        Možná to ma něco společného s
        "První norské F-16 dorazí do Rumunska letos a zůstanou ve službě minimálně deset let"

      • Arthur
        21:52 12.04.2023

        Jaký odkup veď švédsky veľvyslanec sa vyjdril, že by Vám Švédsko mohlo prenechat stíhací letouny JAS 39 C/D Gripen, ktoré Vaše letectvo aktuálne používá. Čo sa týka ...Zobrazit celý příspěvek

        Jaký odkup veď švédsky veľvyslanec sa vyjdril, že by Vám Švédsko mohlo prenechat stíhací letouny JAS 39 C/D Gripen, ktoré Vaše letectvo aktuálne používá.

        Čo sa týka potencionálneho prechodu na F-35A tak je to poradoxné pre letectvo, ktorého armáda nevyužíva (alebo nevie využiť alebo len nechce) pri JAS-39 Gripen C/D MS20 Block 1 ani plnú "softwarovú" podporu štandardu MS20 Block 2.2 pričom sa stále plánujú aj nové modifikácie MS2x Block 3 a Block 4.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          22:10 12.04.2023

          Vyjádření bylo, ale žádná oficiální nabídka nepřišla. Tzn. Není na stole. I tak, ty letouny nejsou jediný náklad. Stále se jedná o zavedení letoun do letectva, jen odpadá čas ...Zobrazit celý příspěvek

          Vyjádření bylo, ale žádná oficiální nabídka nepřišla. Tzn. Není na stole.

          I tak, ty letouny nejsou jediný náklad. Stále se jedná o zavedení letoun do letectva, jen odpadá čas výcviku.

          Ano, je to převážně daně formou pronájmu. Tzn. Limitniho počtu hodin.
          Ostatní letectva co přichází že starých F16, také nevyužívají všechny schopnosti, ani nevyužili moznosti posledního bloku. (Prostě nesmysl, ale proč ho neopakovat)Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            11:26 13.04.2023

            A oslovila je oficiálně česká strana?

            A oslovila je oficiálně česká strana?

          • Jirosi
            17:37 13.04.2023

            Ty letouny chtějí prodat oni nám.
            A fakt nestojí fronta jako na f35..

            Ty letouny chtějí prodat oni nám.
            A fakt nestojí fronta jako na f35..

          • SYN_
            00:17 15.04.2023

            Když chci koupit auto, je zájem můj se poptat na ceny, nebo výrobce "nacpat" do mně nabídky? Řekl bych že může být obojí, záleží na situaci... Ale říct naostro "nás to nezajímá, ať ...Zobrazit celý příspěvek

            Když chci koupit auto, je zájem můj se poptat na ceny, nebo výrobce "nacpat" do mně nabídky? Řekl bych že může být obojí, záleží na situaci...
            Ale říct naostro "nás to nezajímá, ať se snaží oni" je takové to hooodně jednoduché - hlavně se nesedřít!Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            12:46 15.04.2023

            SYN_ : Automobilky, i bazary mají ceny na netu. Fakt jim nemusíte psát zda, a za kolik by vám auto prodali. Pokdu, má služba s končící datem zákazníka. Tak by se logicky měla ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_ : Automobilky, i bazary mají ceny na netu. Fakt jim nemusíte psát zda, a za kolik by vám auto prodali.

            Pokdu, má služba s končící datem zákazníka. Tak by se logicky měla firma starat, aby u ní zůstal.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            09:52 17.04.2023

            Jirosi, ty auto asi nemáš nebo ti jej někdo asi jen přidělil. Většina trochu schopnějších lidí si dokáže vyjednat nějakou slevu a někdy docela nemalou oproti katalogové ceně v ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi, ty auto asi nemáš nebo ti jej někdo asi jen přidělil.

            Většina trochu schopnějších lidí si dokáže vyjednat nějakou slevu a někdy docela nemalou oproti katalogové ceně v autosalonu a i s konečnou cenou v autobazaru lze zahýbat skoro vždy.

            Samozřejmě že jsou troubové, co dají hned peníze na dřevo :-)))

            Netuším, proč by jsme měli ale platit z našich daní tyto trouby jako ministerské úředníky!Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            10:40 17.04.2023

            Maximus: To jste tedy super obchodník, že jste si vyjednal slevu v hodnotě plánované slevy při nastrleni ceny do katalogu.

            Nake další vtipné pruhody z vašeho života?

            Maximus: To jste tedy super obchodník, že jste si vyjednal slevu v hodnotě plánované slevy při nastrleni ceny do katalogu.

            Nake další vtipné pruhody z vašeho života?

Načítám diskuzi...