Rumunsko nakupuje nové tanky

             Leopard 2A7 německé armády; ilustrační foto; větší foto /  Bundeswehr

Rumunská armáda chystá akvizici nových hlavních bojových tanků MBT (Main Battle Tank), které nahradí zastaralé tanky TR-85 a TR-85M1. Modernizační plán oznámil podplukovník Valentin Torcica z rumunského ministerstva obrany v průběhu listopadové konference Armoured Vehicles Survivability v Londýně. Všechny nové MBT chce Rumunsko získat do roku 2024.

Hlavní sílu rumunských pozemních sil tvoří papírově 225 tanků TR-85 a 24 modernizovaných TR-85M1. Tank TR-85 byl vyvíjen v Rumunsku mezi roky 1978 až 1985 na základě sovětského tanku T-55. Kromě toho je v rezervě také 436 zmíněných tanků T-55, resp. verzí T-55AM, T-55AM2 a TR-580 (v Rumunsku vyráběné T-55). Samozřejmě je otázka, kolik tanků je skutečně bojeschopných, případně bojeschopných po minimální údržbě.

Rumunský tank TR-85M1 má hmotnost 52,5 tun a je vybaven rumunským kanónem A-308 ráže 100 mm, což je kopie sovětského kanonu D-10T2S. Druhotnou výzbroj tvoří s kanonem spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm a lafetovaný kulomet DŠKM ráže 12,7 mm. Pro kanon je k dispozici 41 nábojů.

I když je TR-85M1 vybaven relativně moderními senzory a systémy řízení palby, jeho slabý kanon již nemůže ohrozit (mimo šťastný zásah) čelní pancíř moderních tanků.

Páteř rumunské armády ale tvoří celá rodina kolových obrněných vozidel. Nedávno Bukurešť nakoupila 227 ks obrněných vozidel Piranha V, mimo jiné i s automatickým kanonem ráže 30 mm a 120mm minometem. Prvních 36 vozidel Rumunsko získá v letošním roce.  

Rumunská armáda dále používá 401 ks obrněných transportérů 4×4 TABC-79, 387 ks transportéru 8×8 TAB-71 a 161 ks transportérů TAB-77. Jde však již o notně zastaralá vozidla konstrukčně vycházející ze sovětských BTR-60 / BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Kromě přicházejících vozidel Piranha V rumunská armáda používá i 31 ks moderních vozidel Piranha IIIC.

Jak upozorňuje polský web Defence24, rumunské ministerstvo obrany program výměny TR-85 a TR-85M1 již běží. Bukurešť nyní všem potenciálním zájemcům pošle poptávkový dokument RFI (Request for Information). Na základě odpovědí výrobců rumunské ministerstvo obrany připraví finální žádost o nabídku RFP (Request for Proposal).

Podle polského webu Defence24 Rumunsko neoficiálně zvažuje několik možností. V první řadě v úvahu připadá nákup používaných tanků Leopard 2A5. Jak ale dříve naznačovali zástupci rumunské vlády, Bukurešť by ráda nakoupila 60 tanků (šest tanků bude určeno pro výcvik) nejnovějších německých tanků Leopard 2A7.

Jde tedy o stejný počet MBT, o jakém uvažuje Armáda ČR. V případě české armády je ale pravděpodobnější nákup vozidel přímé palebné podpory, tedy střední pasové platformy (na podvozku nových BVP) s kanónem ráže 120 mm.


Společný výcvik amerických tanků Abrams a TR-85M1 v Rumunsku.

Rumunsko je navíc jedním z účastníků programu OMBT-Leo2. Cílem programu OMBT-Leo2 je využít přebytkové tanky Leopard 2A4 evropských zemí, modernizovat je na standard Leopard 2A7 EU (vychází z Leopard 2 A7V) a formou leasingu je nabízet dalším zemím.

V rámci programu OMBT-Leo2 je pronájem plánován na deset let s tím, že po celou dobu bude k tankům nabízen kompletní balík služeb (technická podpora, výcvik, náhradní díly), kromě paliva a munice, jež si hradí uživatel sám dle konkrétní spotřeby. Roční leasingová cena za jeden tank, a to včetně kompletního balíku služeb, má být 1 milion až 1,3 milionu euro ročně.

Oficiálně Rumunsko požaduje tank s kanonem ráže 120 mm, se schopností fungovat v režimu lovec-zabiják (hunter-killer; velitel vyhledává cíle, střelec je ničí) a s moderním elektronickým, softwarovým a komunikačním vybavením. Posádka tanku se musí skládat ze tří nebo čtyř osob, Rumunsko tedy neodmítá ani tank s nabíjecím automatem.

Dodatková výzbroj v podobě dálkově ovládaného modulu s kulometem nebo granátometem musí být schopná náměru až 70° pro možnost palby na vysoko položené cíle (především v městské zástavbě). V každém případě jedinou reálnou možností pro Rumunsko je nákup použitých, modernizovaných nebo nových tanků Leopard 2.

Rumunsko v poslední době mohutně investuje do své armády. Podle některých analytiků (viz odkaz) totiž reálný směr vojenského ohrožení ze strany Ruska není ve směru východ-západ, tedy přes odhodlané Polsko, ale spíše východ-jihozápad směrem přes Moldavsko (s proruským Podněstřím) směrem na Srbsko. Ostatně z Rumunska na Krym je to vzdušnou čarou pouze 200 km.

Ať je tento scénář reálný nebo ne, v každém případě rumunská armáda se na tento scénář připravuje. Podle současného plánu Rumunsko v roce 2023 na obranu vydá 7,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to má být přitom „pouze“ 4,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Defence24, Carnegie Europe
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...

Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu

Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • Jirosi
  17:55 30.11.2018
 • Jura99
  08:43 30.11.2018

  Pozoruhodné je, že od doby kdy nám Rusové sundali růžové brýle o nekonečném míru uplynulo 5let, ale tu dobu MO ČR (ale i mnoho dalších evropských vojsk) téměř vůbec nevyužilo k dozbrojení. Za 5let se nekoupilo prakticky nic, kromě 20 dosud nevyrobených Pandurů, nějakých náklaďáků a pušek. Buď je ruský vliv větší než vypadá a dokáží modernizaci armády sabotovat nebo někdo klasicky věří, že "my už se zase nějak s nepřítelem dohodneme". Nechce se mi věřit, že za 5let nešel vyřešit žádný zbraňový systém, ať už děla, BVP či tanky. Přitom z války na Ukrajině víme, že mír se změní na válku klidně ze dne na den.

 • Jirosi
  18:10 28.11.2018

  Jara: Vojáci mluví z praxe z Pandury. Tedy nejedná se o loby, ale pouze o ukázku toho, že co funguje a dá se dojednat jinde. Není náš zástupce schopen.

 • Clanek
  12:00 28.11.2018

  To nemusi platit vzdy. Stat ted jde kupovat rekneme 200ks techniky a na ten pocet muze dostat nejak vyhodnou smlouvu. Treba se zde ale najde nejakej sikovnej podnikatel, ktery by k tem 200ks tehle nove techniky umel prihodit jeste nejakou tu stovku techniky z vlastniho inventare, nebo treba z nektereho ze sousednich statu a najednou by mohlo jit PSM s "cenou servisu za kus" zase trosicku niz, pro tuhle vetsi zakazku. Teorie, ale jednoduse proto se to takhle dela. Proto je chyba se rovnou poustet do vyberoveho rizeni, nazyvat to tak, kdyz se da podobna transparentnost zajistit i jinak kdyz se chce.

 • Jara
  11:49 28.11.2018

  Clanek
  No já se divím protože když si kupujete něco jako BVP tak ho vyrábí jen PSM, když tedy podepíšete nákup bez servisu, automaticky se dostáváte do pasti, protože ten servis dokáže zajistit v konečném důsledku jen a pouze PSM ..... Takovéhle opatření je pochopitelné při nákupu fabií, proč by si ale PSM nedalo zúčtování přirážku když u něj bude objednávat díly třeba omnipol, ten si taky přihodí 300procent jak je jeho dobrým zvykem a AČR kupuje servis 5 krát dráž než by jí nabídnul přímo výrobce.....

 • Clanek
  11:34 28.11.2018

  Tohle se dela z duvodu zpruhledneni, nebo alespon to by mel byt ten duvod. Kdyz nakupuji neco a dostavam servis k tomu (at uz "zdarma" nebo za nejakou domelou castku) tak nemam jistotu zda je to skutecne vyhodne nebo to je jen hra s cisly prodejce. Proto se zvlast neco poridi a zvlast soutezi servis. Teoreticky, pokud byla nabidka kterou daval prodejce tak vyhodna tak nebude mit problem ji predlozit jeste jednou a vyhrat s ni i ono druhe vyberove rizeni. Jinak se prihlasi nejaka jina firma co to treba jeste podstreli a dan. poplatnik usetri. Tolik teorie. Ze je to spis nahravka na levarnu, na prihrani nemale castky nejakemu omnipolu atd. je v nasich podminkach bohuzel vice nez jasne, ale proc jsou takhle obecne nastavena pravidla vypisovani zakazek a vyberovych rizeni, tomu se nedivim.
  Celkove se to snazit hnat skrze verejnou zakazku mi prijde docela zbytecne. On se da udelat transparentne i nezakazkovy vyber formou vlada-vlada kdyz se chce. Tady to zase nekdo chce udelat kristalovejsi nez kristal a akorat se to na tom na X let zasekne.

 • Jara
  11:16 28.11.2018

  No nedokážu to moc pochopit.... dokázal by mi někdo fundovaný vysvětlit proč nejde při nákupu vyjednávat i servisní podmínky? Z praxe vím že nejvýhodnější servis lze nejvýhodněji vyjednat přímo s prime contractorem, neexistuje totiž žádná páka na to aby si případná prostřednická firma dokázala s výrobcem domluvit “slušné” ceny dílů o přístupu k tech. dokumentaci a montážních postupech, manuálů nemluvě....
  Kdo sedí v té komisy, takovéhle nařízení jdou vyloženě proti zdravému rozumu, nabízí se jediná logická možnost a to snaha zapojit do programu nějákou domácí firmu která si bude na servisu řádně hrabat, vždyť všechno přece zaplatíme my, komu by tedy vadilo že ČR bude ND diky takovýmto postupům platit např. Třikrát tolik ...

 • Rase
  11:00 28.11.2018

  Vládní skupině pro veřejné zakázky se ohledně nových BVP nelíbí propojení nákupu se smlouvou na servis. Samostatná servisní smlouva je prý i u Pandurů a vojáci z ní nejsou zrovna nadšení... předpokládám že podobné záseky a zdržení budou postupně gradovat a sílit, spolu s tím, čím reálnější celá nákup bude a pokračovat nejspíš i po uzavření smlouvy

  https://www.euro.cz/byznys/boj...

 • Márten
  23:44 27.11.2018

  Ohledně diskuse MBT versus VPP bych chtěl jen připomenout co už zaznělo u jiného článku. A sice že tu skvělou ochranu Stanag 6 kterou má Puma měli MBT na konci druhé světové. Takže se nedivím vojákům že to nechtějí a rozhodně nejde o "pancéřování vyšší než T72", jak psal Luky.

 • cejkis
  21:19 27.11.2018

  Všechny bývalé ruské satelity mají armády na hadry a "mohutné" zbrojení je jen obnova šrotu. A pokud u článku o akvizici ubohých 60MBT Rumunskem je nutné dopsat politickou agitku ve smyslu zbrojíme protože Putin, Rusko, erupce, nebo jsme se špatně vyspali, tak to jen dehonestuje celý článek.

 • cejkis
  21:15 27.11.2018

  Západní propaganda o ohrožení Ruskem mne již opravdu na tomto serveru přestává bavit.

 • Jara
  21:09 27.11.2018

  Měl jsem chvíli čas, tak jsem ze zvědavosti mrknul na video rumunských TR85, no nevím co znamená relativně moderní SŘP? Podle toho krytu nad kanonem bych si tipnul něco na úrovni našeho kladiva.... jinak to vypadá, na nový motor jestli v konfiguraci powerpack těžko soudit a dále umístili munici z korby do věže, ale to provedení vypadá na první pohled jaksi nedodělaně/naroubovaně obrovské svary (asi látovali nějáké díry), navíc to vypadá, že na každém tanku je to navařeno jinak křivě ..... o schopnosti ustát nějáký zásah bych si troufl polemizovat, největší ostudou na videu však nebyl tank, ale záběr neustrojených, zasraných rumunských tankánů s nějákým umaštěným hadrem na hlavě.... co si člověk může pomyslet .....

 • Jara
  13:04 27.11.2018

  Rase
  Ještě bych dodal, když už budem platit vývoj čehokoliv, tak se najdou vhodnější projekty jako například evropský dron to je fajn zapojení

  Luky
  Těhle MBT na BVP už je docela dost a ten potenciál se tedy zmenšuje, pro novou prespektivní platformu bvp bych u nás přivítal třeba ten vývoj minometu, jestli i to není pro současný stav zbrojního průmyslu sci-fi, jak tady nastiňuje MALI v podobných debatách

  K výkoným kanonům na BVP, tady jsem trochu skeptický(samozřejmě vím o tom hovno) nedokážu si ale představit že výstřel nepoloží něco jako vysoké BVP na bok, přeci jen Němci i Amíci vyvíjejí nové munice a ty tlaky jdou pořád nahoru, řekl bych že u podvozku se s tím musí počítat od začátku.... mužem se dočkat 130ky na Lynxu, je ale otázka jestli bude schopen střílet plnotučnou munici nebo bude mít něco se snížený tlakem...?

 • Luky
  12:41 27.11.2018

  Mě přijde představa nákupu moderní, perspektivní platformy a následné domácí budování nástaveb lákavá. Obzvlášť pokud má i vývozní potenciál....ale to není nic nového a asi není třeba dál rozvíjet pod článkem s rumunským MBT.

 • Rase
  12:22 27.11.2018

  Jara:
  ranec ani né, indonésii vyšel vývoj jejich středního tanku - MMWT Harimau (podvozek z Kaplanu), na 30 mil dolarů a trval tři roky - za to jsou tak max 3 MBT :-). Podobně si nechala Argentina postavit svůj střední tank TAM (z Marderu). V našem případě by to mohlo být stejné, jde ale o priority. Osobně si neumím představit, že by AČR / MO financovalo jakýkoliv vývoj podobného vozidla. Z realistického pohledu, tak můžeme na vývoj něčeho podobného zapomenout.

  Rheinmetall sice pracuje na věži se 130 mm laufem, ale to je hudba vzdálené budoucnosti a kdo ví co z toho bude. Rheinmetall taky pracuje na lehčí osádkové věži, s lehčím kanónem, výsledkem bude něco jako už dlouho nabízí Cockerill nebo Ruag, tedy nic přelomového.
  nákupem zavedeného MBT všechny problémy s vývojem a handrkováním odpadají, byť zůstávají jiné problémy (váha, zázemí). Vysokotlaká stodvacítka, co jde osadit na většinu MBT, zvládá i top moderní munici, ale nejsem si vůbec jistý, zda by ji ústál podvozek BVP, byť docela těžký. Obávám se, že ne. To samé vysokotlaká stotřicítka.

 • Jara
  11:57 27.11.2018

  Rase
  No tak takhle zásadně vyvíjet “tank” z BVP, to by stálo ranec do kterého by se dost možná pohodlně vešel Leo2 A7

 • Jara
  11:53 27.11.2018

  Juhelak
  Máte pravdu, ale o tom můj příspěvek přeci byl, tedy buď budem budovat domobranu a rezignujem na veškeré strategicko politické ambice, nebo budem budovat armádu, zatím je to taková schizofrenie a úvahy o nějaké náhradě MBT něčím co vlastně je a není MBT s toho pramení, takových příkladů by jsme našli u AČR mnohem více

 • Luky
  11:49 27.11.2018

  Co píšeš dává smysl.
  Každý musí hájit svoje a kdyby se neozval, pravděpodobně skončí s tím nízkotlakem.

 • Rase
  11:44 27.11.2018

  Luky:
  nj. každý si pod pojmem představí něco jiného. Většina lidí jen neupravené BVP s věží Cockerill 105 mm nebo v lepším případě 120 mm (nízkotlakým). Je to nejlevnější řešení, není o moc dražší než samotné BVP a není s tím práce. Pak jsou lidé (tady) co si pod tím představí třeba i upravený podvozek z BVP (motor vzadu, nižší strop) a hlavně lepší věží, která zvládne vysokotlakou stodvacítku, nebo i 130 mm kanón. Tohle už ale potřebuje vývoj, tedy čas a peníze - je to ale řešitelné a cena se lépe rozpustí u většího množství vozidel (30 by bylo moc drahých).

  Pokud vojákům někdo ukázal jen první možnost, tak jejich reakce je docela oprávněná. Onu druhou možnost si patrně neumí představit ani staří papaláši na GŠ a už vůbec ne úředníci na MO. Koupit MBT by bylo jednodušší, než se jim snažit vysvětlit, že VPP může mít opravdu podobu bližší tanku.

  ps. docela zajímavé je, že poláci možná zase rozjedou projekt tanku Gepard / PL-01, který vypadal vlastně dost dobře a měl nahradit T-72. Loni ho myslím zrušili

  http://file.thisisgame.com/upl...

 • Clanek
  11:40 27.11.2018

  @Rase
  tech cca 60 tanku je dle meho laickeho nazoru prvni cislo u ktereho se ma smysl o MBT zacit bavit. Pokud se ACR zmuze na sedesatku, pak sem VPP tahat neni potreba. Furt to bude po prepoctu na kus drahy spas, ale ani dnes MBT na bojisti nic plnohodnotne nezastoupi a CR na to ekonomicky ma. Kdyz jsme ale u toho na co CR ekonomicky ma, tak mi neda nenapsat, ze ani stovka by nemela byt nerealna. Pokud je NATO praxe 54 mbt na prapor, pak by ACR mela zvladnout takove prapory dva (sam jsem zvedav jakym smerem se budovani dalsiho praporu ACR nakonec vida). Obavam se ale toho poctu 30 kusu, pres ruzne proklamace jednoduse tohle stale povazuji za to nejpravdepodobnejsi (a zaroven velice smutne) cislo.

  Ad ty vaznouci podpisy, ty uz pomalu vydaji na roman. Nevim cim to je, vzhledem k rozpoctovym vydajum statu ani nejde az o tak zajimave castky na vraceni zpet do rozpoctu. Jestli jen vsem na ministerstvu upadly koule a nikdo to nechce vzit na sebe? Nebo je tam vazne takovej bordel, ze co zakazka to pruser a vse se musi XY krat prekopavat, dodelavat, odvolavat... ? Vysledek je hodne tristni... A kdyz to nejde ted, v konjunkture, jak to pujde za par let asi ani neni potreba psat... :/

 • Luky
  11:07 27.11.2018

  Neměl jsem čas a přelétl očima jen poslední stránku a potom si vyhledal příspevek carramba66 :"aby jim někdo cpal pásová OT s kanónem, natožpak nízkotlakým."

  Tak ten "střední tank" na bázi těžkýho BVP podvozku s pancéřováním vyšším než T72 by snad nebylo OT s nízkotlakým kanonem. To asi někdo musel vyhrotit do absurdna, aby se mohl vztekat, ne? Nebo jim snad někdo něco takovýho cpe?

 • juhelak
  10:52 27.11.2018

  Jara: tady jde spis o to jestli nebudou schopni do 2025 nakoupit ty radary, bvp nebo vrtulníky..tak tezko tou dobou budou nakupovat tanky..nehlede na to ze spis pomalu budou resit stíhačky.
  Tady se za jedno volebni obdobi dotáhne maximalne nejaka zakazka pro brabos nebo koutnýho...boty a ponožky..to je strop v nakupech.

 • Jara
  10:34 27.11.2018

  A je to zase tady AČR je jen stínem armády, jestli to myslíme s obranou a budováním suveréního státu vážně, který bude platným členem Evropy a to by ČR měla být, musí armáda v příštích letech obnovit spoustu schopností ať už u letectva, PVO nebo pozemního vojska, tady nevidím důvod proč by AČR nemohla mít dvě plnohodnotné těžké brigády včetně tanků a veškeré podpory, logistické dělostřelacké atd., když Dánsko může mít obrněnou divizi....Vyřazení tanků je tedy jen další krok do marastu na partyzánský boj nám stačí domobrana s Breny, ČR se stává ekonomicky silným státem a musíme převzít zodpovědnost....
  Tanky buď nakoupíme v roce 25 nové a nebo se rozhodneme čekat na leo 3, jestli se rozhodneme čekat na leo 3 případně se i do programu zapojit, byl by pronájem leo 2 nejlepší možností, jak znovu pomalu začít budovat tankové vojsko připravit logistiku nastavit procesy na tak výkoný, těžký stroj. A teď přijdou kecy že nemáme ani na čem to vozit ne?? No to je to budování logistiky nebo chceme donekonečna tahat T72 na starých 815 a podvalech které drží pohromadě silou vůle?

 • juhelak
  10:28 27.11.2018

  Rase: asi tak..rok 2018 a nevidím tu nic dotaženého opět..zase to smrdí umelým zachraňováním rozpočtu v prosinci z nevyčerpaných financí MO. Poslední větší nákup byl snad ještě za Šlechtové ramcové smlouvy na helmy a boty..jestli to uz je na utvarech to ani nevím.. nikdo se o tom nepsalo..ani co se vlastně vybralo

 • Rase
  09:24 27.11.2018

  Clanek:
  jo, tak by to bylo logické a i já jsem dlouho a urputně prosazoval pořízení VPP místo tanku. Fakt ale doporučuju počítat s tím, že cena rozhodně nebude tak výhodná jak ji popisuješ a MBT se to nikdy nevyrovná. Osobně těch kladů vidím dost a pořád si myslím, že takové CV90120 by pro nás bylo ideální, ale když je vojáci nechtějí a razantně upřednostňují MBT, tak bych taky radši byl pro MBT. Předpokládám že přesně vědí proč VPP nechtějí.
  Z mého pohledu nemá smysl kupovat menší počet tanků než 60. Tedy 1 prapor +, ne ten český rádoby prapor s třiceti tanky, ale počet normálnější v NATO (54). Pokud chceme menší počet, řekněme zase jen 30, tak se na tanky vykašlemež a VPP úplně stačí - na přehlídky atd.

  Tak podle aktuálních novinek, má být nové BVP vybráno na podzim 2019, výrobci oslovení začátkem 2019 a první vozidla dodána do dvou let. Kdy ale bude podepsaná smlouva je otázka, předpokládám že to nebude ani začátkem 2020... když koukneme jak se vleče podepsání blbé smlouvy na radary, Titusy a vrtulníky, tak to může trvat klidně další rok nebo i dýl. Je to komedie a dál mám jen sprostá slova - ty si ale nechám

 • juhelak
  08:50 27.11.2018

  Uvidíme jakym zpusobem to Rumunsko vyresi. Tady jsou často články o tom že někdo něco planuje pořídít..to že něco opravdu pořídil je jako šafránu.

  Osobně bych radši řešil pro AČR to co je aktuální..což není zrovna jestli mbt nebo vpp, ale spís jestli už konecne bvp ted nebo za 5-10 let.

  Snad už brzo MO vydá nějaké novinky k akvizicím co těd leží.jako třeba vrtulníky.

 • Clanek
  07:51 27.11.2018

  Rase:
  promiň, ale koukni se kolik stojí moderní BVP, připočítej cenu za tankovou věž a si na ceně dost blízké korejskému K2 a podobně. Ukrajinský Oplot-M je patrně levnější než jakékoliv vozidl opalebné podpory na bázi těžkého BVP :-))
  zdá se že carramba66 konečně rozťal naše neustálé dohady na AN o tom, zda je pro AČR lepší MBT nebo VPP. VPP prostě vojáci nechtějí... a spíš se tak věnujme jaký MBT bude pro AČR nejlepší :-)

  Kolik stoji moderni BVP kupovano v stovkach kusu s jiz jednou zaplacenym zazemim vs. kolik stoji moderni MBT kupovany v nizkych desitkach kusu? Ne, to vazne nebude "dost blizke", ani omylem. V pripade prvniho se bavime uz jen o zeleze BVP z ktereho sundam (neporidim = usetrim) vez s 30mm a osadim drazsi vezi s 120mm. U toho druheho zavadim komplet novy prostredek se vsim co k tomu patri. Jednotkova cena bude nasobek te prvni. Jestli dvoj nebo troj nebo jeste vic, o tom se muzeme bavit.
  Ze vojaci VPP nechteji je od nich moudre, ale znovu by me zajimalo zda se nekdo "vojaku zeptal" stylem jakym jsem se zde zeptal ja: jestli radeji 30 MBT nebo 100 VPP.

 • Rase
  20:32 26.11.2018

  Jirosi:
  některé nástavby na pásech je možné přesunout na kola - PVO, minomety a mobilní most. V ideálním případě by byly všechny T-72 (i M4CZ) nahrazeny novým tankem a vyprošťovacími vozidly na jeho podvozku (stávající by je nezvládly). Všechna vozidla na podvozku BMP-1/2 zas novým těžkým BVP a speciálních nástavbách na jeho podvozku (i vyprošťovací). To máme dvě pásové platformy, což není špatné. Samozřejmě speciální verze na stávajících podvozcích budou sloužit ještě hodně dlouho - tak je to ale u všech armád (vyprošťováky na M60, Leo1, všelijaké M113). Trend by ale měl směřovat k unifikaci, to je snad všem jasné. Čím méně, tím lépe, ale řekněme že i dva by byl docela úspěch. Zdá se že vojáci VPP nechtějí, tak počítám, že bude buď nový MBT, nebo jen nějaká modernizace T-72, tedy pořád dva pásové podvozky.

 • Jirosi
  19:43 26.11.2018

  Rase: Vzpomínáš, šla tu diskuze o počtech pásových platforem v ACR, a bylo to někde u čísla 10. Možná by fakt stálo tohle redukovat.

  A opravdu si nemyslím, že redukce je výměna MBT, a ponechání ženyjní techniky z podvozky T72M4CZ techniky.

 • Rase
  18:59 26.11.2018

  Trochu se vrátím k těm Rumunům. Koukal jsem, že poměrně moderních TR-85M1 provozují 54 kousků. Předpokládám že zbylých 227 TR-85 jsou jen uloženky v kdovíjakém stavu, patrně jen jako náplň skladu, jako u nás T-72M. V podstatě nákupem 60 tanků počet svých bojeschopných tanků navýší - nesníží. Motor ty tanky mají stejný jako Leopard 1, tedy docela v pohodě. Pokud jde o kanón, tak A-308 ráže 100 mm není zrovna super, ale pokud by hlavně překopali na ráži 105 mm (v plánu to myslím i bylo - nové nebo převrtání)), tak dostanou velmi slušné vozidlo palebné podpory. Proti tanku to není, ale ráže 105 mm je pro podpůrnou roli pořád oblíbená. Počet vezené munice je 41 kousků a jde o jednotný náboj (ne dělený), tedy není potřeba nic složitě upravovat. Tím chci říct, že pokud by provozovali nějaký MBT s hlavní ráže 120 mm + k spolu s nimi modernizované TR-85M1 s kanónem ráže 105 mm, mají docela šikovný počet strojů.

  Kdyby šly byly naše T-72 nebo T-72M4CZ ve stejném stavu, tedy možnost použít nedělenou munici, uloženou ve věži a možnost osadit 105 mm, tak řeknu, že by byla škoda je neupravit na podobné vozidlo palebné podpory. Akorát naše tanky nemůžou být snadno upravitelné k použití munice ráže 105 nebo 120 mm, tak to nemá smysl. T-72 je zkrátka moc specifický tank, který upravovat není snadné. On ten starý T-55 byl vlastně docela fajn tank - čím dál víc se mi líbí :-)

 • skelet
  17:52 26.11.2018

  může, nemusí.. stejně je to bejkárna :D

 • Scotty
  17:48 26.11.2018

  skelet
  Já jen říkám že pokud by byla potřeba tanků nebo letadel opravdu akutní, podmínky smlouvy bude to poslední co bude k řešení. Navíc použití k obraně například našich sousedních států může být ve smlouvě přímo zmíněno.

 • Rase
  17:48 26.11.2018

  Tak vsechno je o smlouve, jak nakup tak i pronajem, se da zaridit dobre nebo blbe. Nemam problem s nakupem noveho tanku Pro fady T-72: moderni armada je o elektronice a v T-72 neni dost mista uz ted... Scarab je primarne jen repase + vnejsek. Ekonomicke reseni pro export nic vic

 • skelet
  17:37 26.11.2018

  a jistě by to bez pozornosti nebylo. NATO se ti ovšem do toho nebude motat (viz. Řecko vs Turecko), maximálně jako arbitr. A u RB OSN to bude na dlouhé lokte a bude dost záležet, jak se který stálý člen vyspí. ;)
  Aby to pak nebylo, že žilinská slovenská vláda vznáší protestní nóty proti obsazení 1/3 Slovenska :)

 • skelet
  17:35 26.11.2018

  Scotty: nemluvím o letadlech, ale o tancích. A co udělají? Záleží na tom , jak bude sepsána smlouva. Navíc, ty navrhuješ, abychom sepsali nájemní smlouvu,s tím že si z ní uděláme trhací kalendář? To snad ne.

 • Scotty
  17:33 26.11.2018

  skelet
  Pochybuji že válka ve střední Evropě by zůstala bez pozornosti OSN a NATO , ale i kdyby co Śvédové udělají pokud je proti Maďarsku nasadíme? Budou bombardovat Čáslav? Asi ne.

 • skelet
  17:19 26.11.2018

  "podle smlouvy nasazeny k obraně ČR, operaci NATO nebo OSN. Připadá mi to naprosto dostatečné."
  čistě hypoteticky - Orbán se zblázní a bude si nárokovat slovenské území s maďarskou většinou. NATO od toho dá ruce pryč, neb je to vnitřní záležitost a bude dělat maximálně arbitra. Obrany ČR se to netýká a dejme tomu, že OSN bude v této věci paralyzována vetem (Británie třebas), tož co včil? Jak pomůžeme našemu nejbližšímu spojenci, když nás nájemní smlouva omezuje "k obraně ČR, operaci NATO nebo OSN". Vyletí C295, která nad Bratislavou rozhodí letáky s textem "v duchu jsme s Vámi"?

 • Jirosi
  17:18 26.11.2018

  Rase: "Bud bysme je case odkoupili od puvodniho majitele, nebo vratili do "eurozbrojnice"."

  Ty tanky se nevrací do zbrojnice, ale majiteli. Smyslem je, aby je dostal zpět modernizované. Tedy o odkupu moc neuvažuj. Jediná možnost je, že by státy masivně přezbrojily na L3... Což by, ale odkup za 10-20.let znamenal to samé jako nákup dnes.40.let služby. Jen místo vlastních je máme 20+.let z toho na lízačku za stejné náklady.

  Gripeny fungují naprosto stejně, jen je odkoupit u udělat Švédům radost potřetí.

 • skelet
  17:14 26.11.2018

  Scotty: případná nájemní smlouva ještě není napsaná, a doufejme, že ani nikdy sepsaná nebude. Ale určitě nám někdo dovolí používat jejich vybavení, aby to bylo případně v rozporu s jejich zahraniční politikou. To dá přeci rozum, že tam nějakou klauzuli nevsunou. Vždyť jde přeci jen o jejich majetek :)

 • Scotty
  17:05 26.11.2018

  skelet
  Případná nájemní smlouva ještě není ani napsaná a vy už jste přesvědčen že by tahle možnost byla v praxi nepoužitelná.
  Gripeny můžou být také podle smlouvy nasazeny k obraně ČR, operaci NATO nebo OSN. Připadá mi to naprosto dostatečné.

 • skelet
  16:59 26.11.2018

  Rase: tak proč lízačka, když je můžu rovnou koupit na úvěr? Tam se mi aspoň část peněz vrátí, když je pak střelím do Afriky.

 • Rase
  16:53 26.11.2018

  skelet:
  Chtel sem to napsat, ale predbehl me Jirosi. Gripeny mame pronajate, mozna je i odkoupime - otazkou za kolik. V pripade tanku je to stejne. Bud bysme je case odkoupili od puvodniho majitele, nebo vratili do "eurozbrojnice".
  Cela AČR je jen na okrasu a ani 100 Scarabu to nezachrani. Osobne bych se pripojil k nejakemu spolecnemu reseni se staty, co jsou na tom stejne blbe jako my. Tedy ty zminene. Co se koupi mi je jedno, jen ne nic v podobe T-72...

 • skelet
  16:52 26.11.2018

  Jirosi: jelikož se Rase baví o lízačce v rámci EU, tak narážím na EU. Jinak je putna koho si tam dosadíš. Třeba Monako.
  Juhelak: No asi tak nějak. Jde o to co vlastně po armádě chceme. Pokud ono "hrk hrk" po cvičišti (tedy udržení schopností), tak na to modernizace téček bohatě stačí. Pokud se budeme bavít o obranyschopnosti ČR (i v rámci celku), tak tam je lízačka taky o ničem, protože jich potřebujeme více, jak třicet.
  Ale zase lízačka bude dobře vypadat na přehlídkách ..

 • Scotty
  16:51 26.11.2018

  lemkin
  Podle dnešního rozhovoru s gen.Opatou se rekrutace armádě pořád daří. Takže nemyslím že by se nenašlo dostatek tankistů.
  T72 je už naprosto za zenitem. Navíc je koncipovaná pro jinou taktiku nasazení než je vhodná pro AČR.

 • Nesher
  16:49 26.11.2018

  Deutschan
  A ani to není celá pravda, spíše ty potřebné dodávky nikdo zavčasu neobjednal. Prostě kombinace nedostatku peněz a tradičního bordelu.

 • Nesher
  16:47 26.11.2018

  IS 3
  V tomhle výjimečně Severní Asie prsty nemá, na T 72MCZ4 není z Ruska skoro nic, tedy nic co by nešlo nakoupit třeba na Slovensku, kde ostatně tyto tanky byly původně vyrobeny,
  Problém byl v tom, že v důsledku snižujícího se rozpočtu a přiznejme si i jisté nekoncepčnosti MO, nikdo nenakoupil některé ND v dobách kdy ještě byly na trhu. Prostě tanky se měly dojezdit a pak zřejmě bez náhrady vyřadit. A nyní když se změnila situace a peníze jsou, tak (jaké překvapení) se některé díly už prostě koupit nedají.
  Takže problém MBT v FSV není v tom, že MBT jsou tak drahé, že je neufinancujeme, ale v tom, že pokud nebude AČR dostávat každý rok alespoň 1,5% HDP, tak neufinancujeme ani ty FSV a stejně tak to dopadne, pokud se alespoň některé ND nenakoupí v čas na sklad.

 • Jirosi
  16:41 26.11.2018

  Skelet:". Ne, že právníci začnou studovat jestli absence čárky v druhé větě, čtvrtého odstavce, dvacátého pátého článku, na straně 525 umožňuje takové nasazení bez svolení evropské komise.
  Armáda na lízačku je armáda na okrasu"

  Z jakého důvodu by o tancích v CR, zapůjčených třeba Švédskem(Španělskem, atd.). Rozhodoval orgán EU? Eu jako fungující orgán se jen rozhodl napomoci hledání funkčního řešení. Tedy vytvoření zajímavé nabídky, jak pro zákazníka, tak pro nabízející.

  Z pronájme souhlas, jak to funguje v praxi jsme viděli u Gripenů.... Nebavím se o funkčnosti, ale o šanci změnit pronájem na nákup.

 • juhelak
  16:38 26.11.2018

  už by sem mela zavítat nejaka vyšší šarže a nebo nejaky politicky z MO a utnou to vaše snění o exotice z dálného vychodu. :) ja to vidím jak s jádnem..prodlouzeni žitovnosti..takze T72M5CZ do roku 2040 navíšení poctu na dvojnásobek ze skladovek nebo od Strnada.

 • Jirosi
  16:29 26.11.2018

  lemkin: "V současné chvíli bych byl pro modernizaci všech našich T-72 na nějakou úroveň Scarab+. Ono díly na T-72 seženete všude, "

  A přesně o tom to je. Když lidé nerozumí rozdílu mezi T-72(jakákoliv jiná varianta) vs T-72 Scarab.
  Pokud ji vylepšíš jinak, tak prostě ty jiné díl máš jen ty!

 • skelet
  16:23 26.11.2018

  Přesně to co jsi vypsal.
  Hlavně u pozemní techniky platí, víc než u kterékoliv jiné, že když přijde rozkaz " ve středu 29.11.2018, v 15hodin budete stát na Slovenských hranicích", tak ta technika tam má hned vyjet. Ne, že právníci začnou studovat jestli absence čárky v druhé větě, čtvrtého odstavce, dvacátého pátého článku, na straně 525 umožňuje takové nasazení bez svolení evropské komise.
  Armáda na lízačku je armáda na okrasu

Stránka 1 z 2