Rumunsko nakupuje nové tanky

             Leopard 2A7 německé armády; ilustrační foto; větší foto /  Bundeswehr

Rumunská armáda chystá akvizici nových hlavních bojových tanků MBT (Main Battle Tank), které nahradí zastaralé tanky TR-85 a TR-85M1. Modernizační plán oznámil podplukovník Valentin Torcica z rumunského ministerstva obrany v průběhu listopadové konference Armoured Vehicles Survivability v Londýně. Všechny nové MBT chce Rumunsko získat do roku 2024.

Hlavní sílu rumunských pozemních sil tvoří papírově 225 tanků TR-85 a 54 modernizovaných TR-85M1. Tank TR-85 byl vyvíjen v Rumunsku mezi roky 1978 až 1985 na základě sovětského tanku T-55. Kromě toho je v rezervě také 436 zmíněných tanků T-55, resp. verzí T-55AM, T-55AM2 a TR-580 (v Rumunsku vyráběné T-55). Samozřejmě je otázka, kolik tanků je skutečně bojeschopných, případně bojeschopných po minimální údržbě.

Rumunský tank TR-85M1 má hmotnost 52,5 tun a je vybaven rumunským kanónem A-308 ráže 100 mm, což je kopie sovětského kanonu D-10T2S. Druhotnou výzbroj tvoří s kanonem spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm a lafetovaný kulomet DŠKM ráže 12,7 mm. Pro kanon je k dispozici 41 nábojů.

I když je TR-85M1 vybaven relativně moderními senzory a systémy řízení palby, jeho slabý kanon již nemůže ohrozit (mimo šťastný zásah) čelní pancíř moderních tanků.

Páteř rumunské armády ale tvoří celá rodina kolových obrněných vozidel. Nedávno Bukurešť nakoupila 227 ks obrněných vozidel Piranha V, mimo jiné i s automatickým kanonem ráže 30 mm a 120mm minometem. Prvních 36 vozidel Rumunsko získá v letošním roce.  

Rumunská armáda dále používá 401 ks obrněných transportérů 4×4 TABC-79, 387 ks transportéru 8×8 TAB-71 a 161 ks transportérů TAB-77. Jde však již o notně zastaralá vozidla konstrukčně vycházející ze sovětských BTR-60 / BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Kromě přicházejících vozidel Piranha V rumunská armáda používá i 31 ks moderních vozidel Piranha IIIC.

Jak upozorňuje polský web Defence24, rumunské ministerstvo obrany program výměny TR-85 a TR-85M1 již běží. Bukurešť nyní všem potenciálním zájemcům pošle poptávkový dokument RFI (Request for Information). Na základě odpovědí výrobců rumunské ministerstvo obrany připraví finální žádost o nabídku RFP (Request for Proposal).

Podle polského webu Defence24 Rumunsko neoficiálně zvažuje několik možností. V první řadě v úvahu připadá nákup používaných tanků Leopard 2A5. Jak ale dříve naznačovali zástupci rumunské vlády, Bukurešť by ráda nakoupila 60 tanků (šest tanků bude určeno pro výcvik) nejnovějších německých tanků Leopard 2A7.

Jde tedy o stejný počet MBT, o jakém uvažuje Armáda ČR. V případě české armády je ale pravděpodobnější nákup vozidel přímé palebné podpory, tedy střední pasové platformy (na podvozku nových BVP) s kanónem ráže 120 mm.

Rumunsko je navíc jedním z účastníků programu OMBT-Leo2. Cílem programu OMBT-Leo2 je využít přebytkové tanky Leopard 2A4 evropských zemí, modernizovat je na standard Leopard 2A7 EU (vychází z Leopard 2 A7V) a formou leasingu je nabízet dalším zemím.

V rámci programu OMBT-Leo2 je pronájem plánován na deset let s tím, že po celou dobu bude k tankům nabízen kompletní balík služeb (technická podpora, výcvik, náhradní díly), kromě paliva a munice, jež si hradí uživatel sám dle konkrétní spotřeby. Roční leasingová cena za jeden tank, a to včetně kompletního balíku služeb, má být 1 milion až 1,3 milionu euro ročně.

Oficiálně Rumunsko požaduje tank s kanonem ráže 120 mm, se schopností fungovat v režimu lovec-zabiják (hunter-killer; velitel vyhledává cíle, střelec je ničí) a s moderním elektronickým, softwarovým a komunikačním vybavením. Posádka tanku se musí skládat ze tří nebo čtyř osob, Rumunsko tedy neodmítá ani tank s nabíjecím automatem.

Dodatková výzbroj v podobě dálkově ovládaného modulu s kulometem nebo granátometem musí být schopná náměru až 70° pro možnost palby na vysoko položené cíle (především v městské zástavbě). V každém případě jedinou reálnou možností pro Rumunsko je nákup použitých, modernizovaných nebo nových tanků Leopard 2.

Rumunsko v poslední době mohutně investuje do své armády. Podle některých analytiků (viz odkaz) totiž reálný směr vojenského ohrožení ze strany Ruska není ve směru východ-západ, tedy přes odhodlané Polsko, ale spíše východ-jihozápad směrem přes Moldavsko (s proruským Podněstřím) směrem na Srbsko. Ostatně z Rumunska na Krym je to vzdušnou čarou pouze 200 km.

Ať je tento scénář reálný nebo ne, v každém případě rumunská armáda se na tento scénář připravuje. Podle současného plánu Rumunsko v roce 2023 na obranu vydá 7,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to má být přitom „pouze“ 4,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Defence24, Carnegie Europe
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...

Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu

Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  11:44 27.11.2018

  Luky: nj. každý si pod pojmem představí něco jiného. Většina lidí jen neupravené BVP s věží Cockerill 105 mm nebo v lepším případě 120 mm (nízkotlakým). Je to nejlevnější řešení, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  nj. každý si pod pojmem představí něco jiného. Většina lidí jen neupravené BVP s věží Cockerill 105 mm nebo v lepším případě 120 mm (nízkotlakým). Je to nejlevnější řešení, není o moc dražší než samotné BVP a není s tím práce. Pak jsou lidé (tady) co si pod tím představí třeba i upravený podvozek z BVP (motor vzadu, nižší strop) a hlavně lepší věží, která zvládne vysokotlakou stodvacítku, nebo i 130 mm kanón. Tohle už ale potřebuje vývoj, tedy čas a peníze - je to ale řešitelné a cena se lépe rozpustí u většího množství vozidel (30 by bylo moc drahých).

  Pokud vojákům někdo ukázal jen první možnost, tak jejich reakce je docela oprávněná. Onu druhou možnost si patrně neumí představit ani staří papaláši na GŠ a už vůbec ne úředníci na MO. Koupit MBT by bylo jednodušší, než se jim snažit vysvětlit, že VPP může mít opravdu podobu bližší tanku.

  ps. docela zajímavé je, že poláci možná zase rozjedou projekt tanku Gepard / PL-01, který vypadal vlastně dost dobře a měl nahradit T-72. Loni ho myslím zrušili

  http://file.thisisgame.com/upl... Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:40 27.11.2018

  @Rase tech cca 60 tanku je dle meho laickeho nazoru prvni cislo u ktereho se ma smysl o MBT zacit bavit. Pokud se ACR zmuze na sedesatku, pak sem VPP tahat neni potreba. Furt to ...Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  tech cca 60 tanku je dle meho laickeho nazoru prvni cislo u ktereho se ma smysl o MBT zacit bavit. Pokud se ACR zmuze na sedesatku, pak sem VPP tahat neni potreba. Furt to bude po prepoctu na kus drahy spas, ale ani dnes MBT na bojisti nic plnohodnotne nezastoupi a CR na to ekonomicky ma. Kdyz jsme ale u toho na co CR ekonomicky ma, tak mi neda nenapsat, ze ani stovka by nemela byt nerealna. Pokud je NATO praxe 54 mbt na prapor, pak by ACR mela zvladnout takove prapory dva (sam jsem zvedav jakym smerem se budovani dalsiho praporu ACR nakonec vida). Obavam se ale toho poctu 30 kusu, pres ruzne proklamace jednoduse tohle stale povazuji za to nejpravdepodobnejsi (a zaroven velice smutne) cislo.

  Ad ty vaznouci podpisy, ty uz pomalu vydaji na roman. Nevim cim to je, vzhledem k rozpoctovym vydajum statu ani nejde az o tak zajimave castky na vraceni zpet do rozpoctu. Jestli jen vsem na ministerstvu upadly koule a nikdo to nechce vzit na sebe? Nebo je tam vazne takovej bordel, ze co zakazka to pruser a vse se musi XY krat prekopavat, dodelavat, odvolavat... ? Vysledek je hodne tristni... A kdyz to nejde ted, v konjunkture, jak to pujde za par let asi ani neni potreba psat... :/Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:07 27.11.2018

  Neměl jsem čas a přelétl očima jen poslední stránku a potom si vyhledal příspevek carramba66 :"aby jim někdo cpal pásová OT s kanónem, natožpak nízkotlakým." Tak ten "střední ...Zobrazit celý příspěvek

  Neměl jsem čas a přelétl očima jen poslední stránku a potom si vyhledal příspevek carramba66 :"aby jim někdo cpal pásová OT s kanónem, natožpak nízkotlakým."

  Tak ten "střední tank" na bázi těžkýho BVP podvozku s pancéřováním vyšším než T72 by snad nebylo OT s nízkotlakým kanonem. To asi někdo musel vyhrotit do absurdna, aby se mohl vztekat, ne? Nebo jim snad někdo něco takovýho cpe?Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:52 27.11.2018

  Jara: tady jde spis o to jestli nebudou schopni do 2025 nakoupit ty radary, bvp nebo vrtulníky..tak tezko tou dobou budou nakupovat tanky..nehlede na to ze spis pomalu budou resit ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara: tady jde spis o to jestli nebudou schopni do 2025 nakoupit ty radary, bvp nebo vrtulníky..tak tezko tou dobou budou nakupovat tanky..nehlede na to ze spis pomalu budou resit stíhačky.
  Tady se za jedno volebni obdobi dotáhne maximalne nejaka zakazka pro brabos nebo koutnýho...boty a ponožky..to je strop v nakupech.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:34 27.11.2018

  A je to zase tady AČR je jen stínem armády, jestli to myslíme s obranou a budováním suveréního státu vážně, který bude platným členem Evropy a to by ČR měla být, musí armáda v ...Zobrazit celý příspěvek

  A je to zase tady AČR je jen stínem armády, jestli to myslíme s obranou a budováním suveréního státu vážně, který bude platným členem Evropy a to by ČR měla být, musí armáda v příštích letech obnovit spoustu schopností ať už u letectva, PVO nebo pozemního vojska, tady nevidím důvod proč by AČR nemohla mít dvě plnohodnotné těžké brigády včetně tanků a veškeré podpory, logistické dělostřelacké atd., když Dánsko může mít obrněnou divizi....Vyřazení tanků je tedy jen další krok do marastu na partyzánský boj nám stačí domobrana s Breny, ČR se stává ekonomicky silným státem a musíme převzít zodpovědnost....
  Tanky buď nakoupíme v roce 25 nové a nebo se rozhodneme čekat na leo 3, jestli se rozhodneme čekat na leo 3 případně se i do programu zapojit, byl by pronájem leo 2 nejlepší možností, jak znovu pomalu začít budovat tankové vojsko připravit logistiku nastavit procesy na tak výkoný, těžký stroj. A teď přijdou kecy že nemáme ani na čem to vozit ne?? No to je to budování logistiky nebo chceme donekonečna tahat T72 na starých 815 a podvalech které drží pohromadě silou vůle?Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:28 27.11.2018

  Rase: asi tak..rok 2018 a nevidím tu nic dotaženého opět..zase to smrdí umelým zachraňováním rozpočtu v prosinci z nevyčerpaných financí MO. Poslední větší nákup byl snad ještě za ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: asi tak..rok 2018 a nevidím tu nic dotaženého opět..zase to smrdí umelým zachraňováním rozpočtu v prosinci z nevyčerpaných financí MO. Poslední větší nákup byl snad ještě za Šlechtové ramcové smlouvy na helmy a boty..jestli to uz je na utvarech to ani nevím.. nikdo se o tom nepsalo..ani co se vlastně vybraloSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:24 27.11.2018

  Clanek: jo, tak by to bylo logické a i já jsem dlouho a urputně prosazoval pořízení VPP místo tanku. Fakt ale doporučuju počítat s tím, že cena rozhodně nebude tak výhodná jak ji ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  jo, tak by to bylo logické a i já jsem dlouho a urputně prosazoval pořízení VPP místo tanku. Fakt ale doporučuju počítat s tím, že cena rozhodně nebude tak výhodná jak ji popisuješ a MBT se to nikdy nevyrovná. Osobně těch kladů vidím dost a pořád si myslím, že takové CV90120 by pro nás bylo ideální, ale když je vojáci nechtějí a razantně upřednostňují MBT, tak bych taky radši byl pro MBT. Předpokládám že přesně vědí proč VPP nechtějí.
  Z mého pohledu nemá smysl kupovat menší počet tanků než 60. Tedy 1 prapor +, ne ten český rádoby prapor s třiceti tanky, ale počet normálnější v NATO (54). Pokud chceme menší počet, řekněme zase jen 30, tak se na tanky vykašlemež a VPP úplně stačí - na přehlídky atd.

  Tak podle aktuálních novinek, má být nové BVP vybráno na podzim 2019, výrobci oslovení začátkem 2019 a první vozidla dodána do dvou let. Kdy ale bude podepsaná smlouva je otázka, předpokládám že to nebude ani začátkem 2020... když koukneme jak se vleče podepsání blbé smlouvy na radary, Titusy a vrtulníky, tak to může trvat klidně další rok nebo i dýl. Je to komedie a dál mám jen sprostá slova - ty si ale nechámSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:50 27.11.2018

  Uvidíme jakym zpusobem to Rumunsko vyresi. Tady jsou často články o tom že někdo něco planuje pořídít..to že něco opravdu pořídil je jako šafránu. Osobně bych radši řešil pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Uvidíme jakym zpusobem to Rumunsko vyresi. Tady jsou často články o tom že někdo něco planuje pořídít..to že něco opravdu pořídil je jako šafránu.

  Osobně bych radši řešil pro AČR to co je aktuální..což není zrovna jestli mbt nebo vpp, ale spís jestli už konecne bvp ted nebo za 5-10 let.

  Snad už brzo MO vydá nějaké novinky k akvizicím co těd leží.jako třeba vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  07:51 27.11.2018

  Rase: promiň, ale koukni se kolik stojí moderní BVP, připočítej cenu za tankovou věž a si na ceně dost blízké korejskému K2 a podobně. Ukrajinský Oplot-M je patrně levnější než ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  promiň, ale koukni se kolik stojí moderní BVP, připočítej cenu za tankovou věž a si na ceně dost blízké korejskému K2 a podobně. Ukrajinský Oplot-M je patrně levnější než jakékoliv vozidl opalebné podpory na bázi těžkého BVP :-))
  zdá se že carramba66 konečně rozťal naše neustálé dohady na AN o tom, zda je pro AČR lepší MBT nebo VPP. VPP prostě vojáci nechtějí... a spíš se tak věnujme jaký MBT bude pro AČR nejlepší :-)

  Kolik stoji moderni BVP kupovano v stovkach kusu s jiz jednou zaplacenym zazemim vs. kolik stoji moderni MBT kupovany v nizkych desitkach kusu? Ne, to vazne nebude "dost blizke", ani omylem. V pripade prvniho se bavime uz jen o zeleze BVP z ktereho sundam (neporidim = usetrim) vez s 30mm a osadim drazsi vezi s 120mm. U toho druheho zavadim komplet novy prostredek se vsim co k tomu patri. Jednotkova cena bude nasobek te prvni. Jestli dvoj nebo troj nebo jeste vic, o tom se muzeme bavit.
  Ze vojaci VPP nechteji je od nich moudre, ale znovu by me zajimalo zda se nekdo "vojaku zeptal" stylem jakym jsem se zde zeptal ja: jestli radeji 30 MBT nebo 100 VPP.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:32 26.11.2018

  Jirosi: některé nástavby na pásech je možné přesunout na kola - PVO, minomety a mobilní most. V ideálním případě by byly všechny T-72 (i M4CZ) nahrazeny novým tankem a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  některé nástavby na pásech je možné přesunout na kola - PVO, minomety a mobilní most. V ideálním případě by byly všechny T-72 (i M4CZ) nahrazeny novým tankem a vyprošťovacími vozidly na jeho podvozku (stávající by je nezvládly). Všechna vozidla na podvozku BMP-1/2 zas novým těžkým BVP a speciálních nástavbách na jeho podvozku (i vyprošťovací). To máme dvě pásové platformy, což není špatné. Samozřejmě speciální verze na stávajících podvozcích budou sloužit ještě hodně dlouho - tak je to ale u všech armád (vyprošťováky na M60, Leo1, všelijaké M113). Trend by ale měl směřovat k unifikaci, to je snad všem jasné. Čím méně, tím lépe, ale řekněme že i dva by byl docela úspěch. Zdá se že vojáci VPP nechtějí, tak počítám, že bude buď nový MBT, nebo jen nějaká modernizace T-72, tedy pořád dva pásové podvozky.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:43 26.11.2018

  Rase: Vzpomínáš, šla tu diskuze o počtech pásových platforem v ACR, a bylo to někde u čísla 10. Možná by fakt stálo tohle redukovat. A opravdu si nemyslím, že redukce je výměna ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Vzpomínáš, šla tu diskuze o počtech pásových platforem v ACR, a bylo to někde u čísla 10. Možná by fakt stálo tohle redukovat.

  A opravdu si nemyslím, že redukce je výměna MBT, a ponechání ženyjní techniky z podvozky T72M4CZ techniky.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:59 26.11.2018

  Trochu se vrátím k těm Rumunům. Koukal jsem, že poměrně moderních TR-85M1 provozují 54 kousků. Předpokládám že zbylých 227 TR-85 jsou jen uloženky v kdovíjakém stavu, patrně jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu se vrátím k těm Rumunům. Koukal jsem, že poměrně moderních TR-85M1 provozují 54 kousků. Předpokládám že zbylých 227 TR-85 jsou jen uloženky v kdovíjakém stavu, patrně jen jako náplň skladu, jako u nás T-72M. V podstatě nákupem 60 tanků počet svých bojeschopných tanků navýší - nesníží. Motor ty tanky mají stejný jako Leopard 1, tedy docela v pohodě. Pokud jde o kanón, tak A-308 ráže 100 mm není zrovna super, ale pokud by hlavně překopali na ráži 105 mm (v plánu to myslím i bylo - nové nebo převrtání)), tak dostanou velmi slušné vozidlo palebné podpory. Proti tanku to není, ale ráže 105 mm je pro podpůrnou roli pořád oblíbená. Počet vezené munice je 41 kousků a jde o jednotný náboj (ne dělený), tedy není potřeba nic složitě upravovat. Tím chci říct, že pokud by provozovali nějaký MBT s hlavní ráže 120 mm + k spolu s nimi modernizované TR-85M1 s kanónem ráže 105 mm, mají docela šikovný počet strojů.

  Kdyby šly byly naše T-72 nebo T-72M4CZ ve stejném stavu, tedy možnost použít nedělenou munici, uloženou ve věži a možnost osadit 105 mm, tak řeknu, že by byla škoda je neupravit na podobné vozidlo palebné podpory. Akorát naše tanky nemůžou být snadno upravitelné k použití munice ráže 105 nebo 120 mm, tak to nemá smysl. T-72 je zkrátka moc specifický tank, který upravovat není snadné. On ten starý T-55 byl vlastně docela fajn tank - čím dál víc se mi líbí :-)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:52 26.11.2018

  může, nemusí.. stejně je to bejkárna :D

  může, nemusí.. stejně je to bejkárna :D

 • Scotty
  17:48 26.11.2018

  skelet Já jen říkám že pokud by byla potřeba tanků nebo letadel opravdu akutní, podmínky smlouvy bude to poslední co bude k řešení. Navíc použití k obraně například našich ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Já jen říkám že pokud by byla potřeba tanků nebo letadel opravdu akutní, podmínky smlouvy bude to poslední co bude k řešení. Navíc použití k obraně například našich sousedních států může být ve smlouvě přímo zmíněno.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:48 26.11.2018

  Tak vsechno je o smlouve, jak nakup tak i pronajem, se da zaridit dobre nebo blbe. Nemam problem s nakupem noveho tanku Pro fady T-72: moderni armada je o elektronice a v T-72 neni ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak vsechno je o smlouve, jak nakup tak i pronajem, se da zaridit dobre nebo blbe. Nemam problem s nakupem noveho tanku Pro fady T-72: moderni armada je o elektronice a v T-72 neni dost mista uz ted... Scarab je primarne jen repase + vnejsek. Ekonomicke reseni pro export nic vicSkrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:37 26.11.2018

  a jistě by to bez pozornosti nebylo. NATO se ti ovšem do toho nebude motat (viz. Řecko vs Turecko), maximálně jako arbitr. A u RB OSN to bude na dlouhé lokte a bude dost záležet, ...Zobrazit celý příspěvek

  a jistě by to bez pozornosti nebylo. NATO se ti ovšem do toho nebude motat (viz. Řecko vs Turecko), maximálně jako arbitr. A u RB OSN to bude na dlouhé lokte a bude dost záležet, jak se který stálý člen vyspí. ;)
  Aby to pak nebylo, že žilinská slovenská vláda vznáší protestní nóty proti obsazení 1/3 Slovenska :)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:35 26.11.2018

  Scotty: nemluvím o letadlech, ale o tancích. A co udělají? Záleží na tom , jak bude sepsána smlouva. Navíc, ty navrhuješ, abychom sepsali nájemní smlouvu,s tím že si z ní uděláme ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: nemluvím o letadlech, ale o tancích. A co udělají? Záleží na tom , jak bude sepsána smlouva. Navíc, ty navrhuješ, abychom sepsali nájemní smlouvu,s tím že si z ní uděláme trhací kalendář? To snad ne.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:33 26.11.2018

  skelet Pochybuji že válka ve střední Evropě by zůstala bez pozornosti OSN a NATO , ale i kdyby co Śvédové udělají pokud je proti Maďarsku nasadíme? Budou bombardovat Čáslav? Asi ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Pochybuji že válka ve střední Evropě by zůstala bez pozornosti OSN a NATO , ale i kdyby co Śvédové udělají pokud je proti Maďarsku nasadíme? Budou bombardovat Čáslav? Asi ne.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:19 26.11.2018

  "podle smlouvy nasazeny k obraně ČR, operaci NATO nebo OSN. Připadá mi to naprosto dostatečné." čistě hypoteticky - Orbán se zblázní a bude si nárokovat slovenské území s ...Zobrazit celý příspěvek

  "podle smlouvy nasazeny k obraně ČR, operaci NATO nebo OSN. Připadá mi to naprosto dostatečné."
  čistě hypoteticky - Orbán se zblázní a bude si nárokovat slovenské území s maďarskou většinou. NATO od toho dá ruce pryč, neb je to vnitřní záležitost a bude dělat maximálně arbitra. Obrany ČR se to netýká a dejme tomu, že OSN bude v této věci paralyzována vetem (Británie třebas), tož co včil? Jak pomůžeme našemu nejbližšímu spojenci, když nás nájemní smlouva omezuje "k obraně ČR, operaci NATO nebo OSN". Vyletí C295, která nad Bratislavou rozhodí letáky s textem "v duchu jsme s Vámi"?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:18 26.11.2018

  Rase: "Bud bysme je case odkoupili od puvodniho majitele, nebo vratili do "eurozbrojnice"." Ty tanky se nevrací do zbrojnice, ale majiteli. Smyslem je, aby je dostal zpět ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: "Bud bysme je case odkoupili od puvodniho majitele, nebo vratili do "eurozbrojnice"."

  Ty tanky se nevrací do zbrojnice, ale majiteli. Smyslem je, aby je dostal zpět modernizované. Tedy o odkupu moc neuvažuj. Jediná možnost je, že by státy masivně přezbrojily na L3... Což by, ale odkup za 10-20.let znamenal to samé jako nákup dnes.40.let služby. Jen místo vlastních je máme 20+.let z toho na lízačku za stejné náklady.

  Gripeny fungují naprosto stejně, jen je odkoupit u udělat Švédům radost potřetí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5