Rumunsko nakupuje nové tanky

             Leopard 2A7 německé armády; ilustrační foto; větší foto /  Bundeswehr

Rumunská armáda chystá akvizici nových hlavních bojových tanků MBT (Main Battle Tank), které nahradí zastaralé tanky TR-85 a TR-85M1. Modernizační plán oznámil podplukovník Valentin Torcica z rumunského ministerstva obrany v průběhu listopadové konference Armoured Vehicles Survivability v Londýně. Všechny nové MBT chce Rumunsko získat do roku 2024.

Hlavní sílu rumunských pozemních sil tvoří papírově 225 tanků TR-85 a 54 modernizovaných TR-85M1. Tank TR-85 byl vyvíjen v Rumunsku mezi roky 1978 až 1985 na základě sovětského tanku T-55. Kromě toho je v rezervě také 436 zmíněných tanků T-55, resp. verzí T-55AM, T-55AM2 a TR-580 (v Rumunsku vyráběné T-55). Samozřejmě je otázka, kolik tanků je skutečně bojeschopných, případně bojeschopných po minimální údržbě.

Rumunský tank TR-85M1 má hmotnost 52,5 tun a je vybaven rumunským kanónem A-308 ráže 100 mm, což je kopie sovětského kanonu D-10T2S. Druhotnou výzbroj tvoří s kanonem spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm a lafetovaný kulomet DŠKM ráže 12,7 mm. Pro kanon je k dispozici 41 nábojů.

I když je TR-85M1 vybaven relativně moderními senzory a systémy řízení palby, jeho slabý kanon již nemůže ohrozit (mimo šťastný zásah) čelní pancíř moderních tanků.

Páteř rumunské armády ale tvoří celá rodina kolových obrněných vozidel. Nedávno Bukurešť nakoupila 227 ks obrněných vozidel Piranha V, mimo jiné i s automatickým kanonem ráže 30 mm a 120mm minometem. Prvních 36 vozidel Rumunsko získá v letošním roce.  

Rumunská armáda dále používá 401 ks obrněných transportérů 4×4 TABC-79, 387 ks transportéru 8×8 TAB-71 a 161 ks transportérů TAB-77. Jde však již o notně zastaralá vozidla konstrukčně vycházející ze sovětských BTR-60 / BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Kromě přicházejících vozidel Piranha V rumunská armáda používá i 31 ks moderních vozidel Piranha IIIC.

Jak upozorňuje polský web Defence24, rumunské ministerstvo obrany program výměny TR-85 a TR-85M1 již běží. Bukurešť nyní všem potenciálním zájemcům pošle poptávkový dokument RFI (Request for Information). Na základě odpovědí výrobců rumunské ministerstvo obrany připraví finální žádost o nabídku RFP (Request for Proposal).

Podle polského webu Defence24 Rumunsko neoficiálně zvažuje několik možností. V první řadě v úvahu připadá nákup používaných tanků Leopard 2A5. Jak ale dříve naznačovali zástupci rumunské vlády, Bukurešť by ráda nakoupila 60 tanků (šest tanků bude určeno pro výcvik) nejnovějších německých tanků Leopard 2A7.

Jde tedy o stejný počet MBT, o jakém uvažuje Armáda ČR. V případě české armády je ale pravděpodobnější nákup vozidel přímé palebné podpory, tedy střední pasové platformy (na podvozku nových BVP) s kanónem ráže 120 mm.

Rumunsko je navíc jedním z účastníků programu OMBT-Leo2. Cílem programu OMBT-Leo2 je využít přebytkové tanky Leopard 2A4 evropských zemí, modernizovat je na standard Leopard 2A7 EU (vychází z Leopard 2 A7V) a formou leasingu je nabízet dalším zemím.

V rámci programu OMBT-Leo2 je pronájem plánován na deset let s tím, že po celou dobu bude k tankům nabízen kompletní balík služeb (technická podpora, výcvik, náhradní díly), kromě paliva a munice, jež si hradí uživatel sám dle konkrétní spotřeby. Roční leasingová cena za jeden tank, a to včetně kompletního balíku služeb, má být 1 milion až 1,3 milionu euro ročně.

Oficiálně Rumunsko požaduje tank s kanonem ráže 120 mm, se schopností fungovat v režimu lovec-zabiják (hunter-killer; velitel vyhledává cíle, střelec je ničí) a s moderním elektronickým, softwarovým a komunikačním vybavením. Posádka tanku se musí skládat ze tří nebo čtyř osob, Rumunsko tedy neodmítá ani tank s nabíjecím automatem.

Dodatková výzbroj v podobě dálkově ovládaného modulu s kulometem nebo granátometem musí být schopná náměru až 70° pro možnost palby na vysoko položené cíle (především v městské zástavbě). V každém případě jedinou reálnou možností pro Rumunsko je nákup použitých, modernizovaných nebo nových tanků Leopard 2.

Rumunsko v poslední době mohutně investuje do své armády. Podle některých analytiků (viz odkaz) totiž reálný směr vojenského ohrožení ze strany Ruska není ve směru východ-západ, tedy přes odhodlané Polsko, ale spíše východ-jihozápad směrem přes Moldavsko (s proruským Podněstřím) směrem na Srbsko. Ostatně z Rumunska na Krym je to vzdušnou čarou pouze 200 km.

Ať je tento scénář reálný nebo ne, v každém případě rumunská armáda se na tento scénář připravuje. Podle současného plánu Rumunsko v roce 2023 na obranu vydá 7,6 miliardy dolarů, v roce 2018 to má být přitom „pouze“ 4,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Defence24, Carnegie Europe
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...

Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu

Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • skelet
  17:14 26.11.2018

  Scotty: případná nájemní smlouva ještě není napsaná, a doufejme, že ani nikdy sepsaná nebude. Ale určitě nám někdo dovolí používat jejich vybavení, aby to bylo případně v rozporu s ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: případná nájemní smlouva ještě není napsaná, a doufejme, že ani nikdy sepsaná nebude. Ale určitě nám někdo dovolí používat jejich vybavení, aby to bylo případně v rozporu s jejich zahraniční politikou. To dá přeci rozum, že tam nějakou klauzuli nevsunou. Vždyť jde přeci jen o jejich majetek :)Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:05 26.11.2018

  skelet Případná nájemní smlouva ještě není ani napsaná a vy už jste přesvědčen že by tahle možnost byla v praxi nepoužitelná. Gripeny můžou být také podle smlouvy nasazeny k ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Případná nájemní smlouva ještě není ani napsaná a vy už jste přesvědčen že by tahle možnost byla v praxi nepoužitelná.
  Gripeny můžou být také podle smlouvy nasazeny k obraně ČR, operaci NATO nebo OSN. Připadá mi to naprosto dostatečné.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:59 26.11.2018

  Rase: tak proč lízačka, když je můžu rovnou koupit na úvěr? Tam se mi aspoň část peněz vrátí, když je pak střelím do Afriky.

  Rase: tak proč lízačka, když je můžu rovnou koupit na úvěr? Tam se mi aspoň část peněz vrátí, když je pak střelím do Afriky.

 • Rase
  16:53 26.11.2018

  skelet: Chtel sem to napsat, ale predbehl me Jirosi. Gripeny mame pronajate, mozna je i odkoupime - otazkou za kolik. V pripade tanku je to stejne. Bud bysme je case odkoupili od ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  Chtel sem to napsat, ale predbehl me Jirosi. Gripeny mame pronajate, mozna je i odkoupime - otazkou za kolik. V pripade tanku je to stejne. Bud bysme je case odkoupili od puvodniho majitele, nebo vratili do "eurozbrojnice".
  Cela AČR je jen na okrasu a ani 100 Scarabu to nezachrani. Osobne bych se pripojil k nejakemu spolecnemu reseni se staty, co jsou na tom stejne blbe jako my. Tedy ty zminene. Co se koupi mi je jedno, jen ne nic v podobe T-72...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:52 26.11.2018

  Jirosi: jelikož se Rase baví o lízačce v rámci EU, tak narážím na EU. Jinak je putna koho si tam dosadíš. Třeba Monako. Juhelak: No asi tak nějak. Jde o to co vlastně po armádě ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: jelikož se Rase baví o lízačce v rámci EU, tak narážím na EU. Jinak je putna koho si tam dosadíš. Třeba Monako.
  Juhelak: No asi tak nějak. Jde o to co vlastně po armádě chceme. Pokud ono "hrk hrk" po cvičišti (tedy udržení schopností), tak na to modernizace téček bohatě stačí. Pokud se budeme bavít o obranyschopnosti ČR (i v rámci celku), tak tam je lízačka taky o ničem, protože jich potřebujeme více, jak třicet.
  Ale zase lízačka bude dobře vypadat na přehlídkách ..Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  16:51 26.11.2018

  lemkin Podle dnešního rozhovoru s gen.Opatou se rekrutace armádě pořád daří. Takže nemyslím že by se nenašlo dostatek tankistů. T72 je už naprosto za zenitem. Navíc je ...Zobrazit celý příspěvek

  lemkin
  Podle dnešního rozhovoru s gen.Opatou se rekrutace armádě pořád daří. Takže nemyslím že by se nenašlo dostatek tankistů.
  T72 je už naprosto za zenitem. Navíc je koncipovaná pro jinou taktiku nasazení než je vhodná pro AČR.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:49 26.11.2018

  Deutschan
  A ani to není celá pravda, spíše ty potřebné dodávky nikdo zavčasu neobjednal. Prostě kombinace nedostatku peněz a tradičního bordelu.

  Deutschan
  A ani to není celá pravda, spíše ty potřebné dodávky nikdo zavčasu neobjednal. Prostě kombinace nedostatku peněz a tradičního bordelu.

 • Nesher
  16:47 26.11.2018

  IS 3 V tomhle výjimečně Severní Asie prsty nemá, na T 72MCZ4 není z Ruska skoro nic, tedy nic co by nešlo nakoupit třeba na Slovensku, kde ostatně tyto tanky byly původně ...Zobrazit celý příspěvek

  IS 3
  V tomhle výjimečně Severní Asie prsty nemá, na T 72MCZ4 není z Ruska skoro nic, tedy nic co by nešlo nakoupit třeba na Slovensku, kde ostatně tyto tanky byly původně vyrobeny,
  Problém byl v tom, že v důsledku snižujícího se rozpočtu a přiznejme si i jisté nekoncepčnosti MO, nikdo nenakoupil některé ND v dobách kdy ještě byly na trhu. Prostě tanky se měly dojezdit a pak zřejmě bez náhrady vyřadit. A nyní když se změnila situace a peníze jsou, tak (jaké překvapení) se některé díly už prostě koupit nedají.
  Takže problém MBT v FSV není v tom, že MBT jsou tak drahé, že je neufinancujeme, ale v tom, že pokud nebude AČR dostávat každý rok alespoň 1,5% HDP, tak neufinancujeme ani ty FSV a stejně tak to dopadne, pokud se alespoň některé ND nenakoupí v čas na sklad.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:41 26.11.2018

  Skelet:". Ne, že právníci začnou studovat jestli absence čárky v druhé větě, čtvrtého odstavce, dvacátého pátého článku, na straně 525 umožňuje takové nasazení bez svolení evropské ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet:". Ne, že právníci začnou studovat jestli absence čárky v druhé větě, čtvrtého odstavce, dvacátého pátého článku, na straně 525 umožňuje takové nasazení bez svolení evropské komise.
  Armáda na lízačku je armáda na okrasu"

  Z jakého důvodu by o tancích v CR, zapůjčených třeba Švédskem(Španělskem, atd.). Rozhodoval orgán EU? Eu jako fungující orgán se jen rozhodl napomoci hledání funkčního řešení. Tedy vytvoření zajímavé nabídky, jak pro zákazníka, tak pro nabízející.

  Z pronájme souhlas, jak to funguje v praxi jsme viděli u Gripenů.... Nebavím se o funkčnosti, ale o šanci změnit pronájem na nákup.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  16:38 26.11.2018

  už by sem mela zavítat nejaka vyšší šarže a nebo nejaky politicky z MO a utnou to vaše snění o exotice z dálného vychodu. :) ja to vidím jak s jádnem..prodlouzeni žitovnosti..takze ...Zobrazit celý příspěvek

  už by sem mela zavítat nejaka vyšší šarže a nebo nejaky politicky z MO a utnou to vaše snění o exotice z dálného vychodu. :) ja to vidím jak s jádnem..prodlouzeni žitovnosti..takze T72M5CZ do roku 2040 navíšení poctu na dvojnásobek ze skladovek nebo od Strnada.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:29 26.11.2018

  lemkin: "V současné chvíli bych byl pro modernizaci všech našich T-72 na nějakou úroveň Scarab+. Ono díly na T-72 seženete všude, " A přesně o tom to je. Když lidé nerozumí ...Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: "V současné chvíli bych byl pro modernizaci všech našich T-72 na nějakou úroveň Scarab+. Ono díly na T-72 seženete všude, "

  A přesně o tom to je. Když lidé nerozumí rozdílu mezi T-72(jakákoliv jiná varianta) vs T-72 Scarab.
  Pokud ji vylepšíš jinak, tak prostě ty jiné díl máš jen ty!Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:23 26.11.2018

  Přesně to co jsi vypsal. Hlavně u pozemní techniky platí, víc než u kterékoliv jiné, že když přijde rozkaz " ve středu 29.11.2018, v 15hodin budete stát na Slovenských ...Zobrazit celý příspěvek

  Přesně to co jsi vypsal.
  Hlavně u pozemní techniky platí, víc než u kterékoliv jiné, že když přijde rozkaz " ve středu 29.11.2018, v 15hodin budete stát na Slovenských hranicích", tak ta technika tam má hned vyjet. Ne, že právníci začnou studovat jestli absence čárky v druhé větě, čtvrtého odstavce, dvacátého pátého článku, na straně 525 umožňuje takové nasazení bez svolení evropské komise.
  Armáda na lízačku je armáda na okrasuSkrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:20 26.11.2018

  Největší potíž je koncepce a neochota být obrany schopní. V zásadě máme směšné počty techniky která se rozpadá a chceme je měnit za směšné počty techniky, protože v ní nemá kdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Největší potíž je koncepce a neochota být obrany schopní.

  V zásadě máme směšné počty techniky která se rozpadá a chceme je měnit za směšné počty techniky, protože v ní nemá kdo jezdit.

  Straší se Ruskem, ale reálné nebezpečí může být také pokud se začne EU rozpadat / hádat.

  V současné chvíli bych byl pro modernizaci všech našich T-72 na nějakou úroveň Scarab+. Ono díly na T-72 seženete všude, čili strašit nedostatkem dílů od Rusa je dosti mimo a 120Ks je 120Ks. On ten Leopard v uvažovaných počtech vč. zázemí prostě smysl nedává.Skrýt celý příspěvek

 • Václav 1918
  16:18 26.11.2018

  Jestli se nemýlím, rumunským požadavkům by vyhovoval i cenově jistě dostupnější ukrajinský MBT T-82-120-Jatagan.

  Jestli se nemýlím, rumunským požadavkům by vyhovoval i cenově jistě dostupnější ukrajinský MBT T-82-120-Jatagan.

 • Václav 1918
  16:18 26.11.2018

  Jestli se nemýlím, rumunským požadavkům by vyhovoval i cenově jistě dostupnější ukrajinský MBT T-82-120-Jatagan.

  Jestli se nemýlím, rumunským požadavkům by vyhovoval i cenově jistě dostupnější ukrajinský MBT T-82-120-Jatagan.

 • Rase
  16:10 26.11.2018

  skelet: tak záleží co si představuješ pod pojmem "vybudovat zázemí" - nějaký ten sklad munice a náhradních dílů, dílnu, kryté stání bude potřeba u čehokoliv a něco by určitě šlo ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  tak záleží co si představuješ pod pojmem "vybudovat zázemí" - nějaký ten sklad munice a náhradních dílů, dílnu, kryté stání bude potřeba u čehokoliv a něco by určitě šlo využít po T-72M4CZ. Možnost najet na vagón, silnice a mosty schopné unést těžší tank je potřeba budovat už kvůli NATO (aby přes ČR mohli jezdit Abramsy atd.). Hlavní problém tak je nákup valníků, vagonů a vyprošťovacích vozidel - pro těch cca 60 vozidel (1 prapor +) to není tak hrozná investice. Nebo spíš, asi chybí ve smysluplném množství i u stávajících tanků...

  budu rád, když mi někdo objasní onen abstraktní termín "vybudovat zázemí" pro MBT - díkySkrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:57 26.11.2018

  Pronajem tanku je obecne ta nejvetsi ptakovina pod sluncem. Pronajmes si za relativne tezke penize relativne obstarozni tank, ke kteremu musis vybudovat zazemi, abys s nim mohl ...Zobrazit celý příspěvek

  Pronajem tanku je obecne ta nejvetsi ptakovina pod sluncem. Pronajmes si za relativne tezke penize relativne obstarozni tank, ke kteremu musis vybudovat zazemi, abys s nim mohl delat "hrk, hrk" po cvicaku.
  Vyhozene penize.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:54 26.11.2018

  Pokud se řekněme další 4 nebo víc evropských států domluví, že koupí K2, tak ať je klidně taky koupíme. To samé v případě Type 10, Abramsů, Leopardů a podobně. Navíc při počtu 200+ ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se řekněme další 4 nebo víc evropských států domluví, že koupí K2, tak ať je klidně taky koupíme. To samé v případě Type 10, Abramsů, Leopardů a podobně. Navíc při počtu 200+ by už šlo o zajímavý počet k rozjetí výroby (klidně i upravené verze). V případě tanků bych fakt byl radši za společné řešení, než že si zase budeme klohnit něco sami jen pro sebe. Pokud by všichni kolem jezdili na Leopardech a K2, tak asi nemá smysl kupovat cca 30-60 Type 10 nebo Merkav :-D Brzo by to totiž dopadlo stejně jako s T-72M4CZ... doufám že už nebudeme chtít být za exota - zaseSkrýt celý příspěvek

 • Dejwman
  15:46 26.11.2018

  Clanek: Připouštím, že s tvými výpočty by se dalo souhlasit. Nejsmutnější je, že se ale o tom bavíme jako o nejlepší variantě v rámci vyzbrojovacího marastu v armadě... Nikdo mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Připouštím, že s tvými výpočty by se dalo souhlasit. Nejsmutnější je, že se ale o tom bavíme jako o nejlepší variantě v rámci vyzbrojovacího marastu v armadě... Nikdo mi nevymluví, že těch MBT by mělo být alespoň 90 ks a doplněni nějakými BVP 120mm, tak aby to mělo celé nějaký smysl...

  Pokud jde o ty naše současné počty, tak je asi jedno, kde to vázne s dodávkami dílů. Pokud by se chtělo, tak CSG by to asi dokázalo. Spísě si myslím, že se nikomu v AČR už do modernizace T-72 nechce, tím by si již zavřeli politicky dveře pro nákup nových tanků minimálně na dalších 15 let...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:44 26.11.2018

  Clanek: promiň, ale koukni se kolik stojí moderní BVP, připočítej cenu za tankovou věž a si na ceně dost blízké korejskému K2 a podobně. Ukrajinský Oplot-M je patrně levnější než ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  promiň, ale koukni se kolik stojí moderní BVP, připočítej cenu za tankovou věž a si na ceně dost blízké korejskému K2 a podobně. Ukrajinský Oplot-M je patrně levnější než jakékoliv vozidl opalebné podpory na bázi těžkého BVP :-))
  zdá se že carramba66 konečně rozťal naše neustálé dohady na AN o tom, zda je pro AČR lepší MBT nebo VPP. VPP prostě vojáci nechtějí... a spíš se tak věnujme jaký MBT bude pro AČR nejlepší :-)

  skelet:
  pokud budeme mít pronajaté Leopardy 2A7EU nebo EMBT, tak předpokládám že bysme měli dostatek času a nemuseli uspěchat nákup tanku nové generace - tedy až uvidíme zda nemá nějaké dětské nemoci. On ten pronájem je na minimálně 10 let, tak pokud bysme to měli od roku 2025 do 2035 sme v pohodě. Nový tank je tak na 40 let... a já nevidím na trhu dostatečně moderní konstrukci, který by vydržela tak dlouho. Určitě to není Leopard, Abrams, ale ani ten K2 a Leclerc atd. K2 je super tank, dnes, za 30-40 tomu tak asi nebude. Pokud budu brát, že vojáci VPP nechtějí, tak pronájem najednou nevypadá tak blbě - s tím že získáme čas těch 10 let minimálně, na rozmyšlenouSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5