Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

-
16. 10. 2017
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) podepsali memorandum o porozumění. Memorandum upravuje podmínky o budoucí spolupráci, v rámci které budou v Rumunsku vyráběny obrněné transportéry (OT) Piranha 5. Bukurešť v první fázi nakoupí 227 transportérů Piranha 5.
V minulém roce vše přitom vypadalo jinak – rumunská média přinesla informace o vývoji nového rumunského OT, který měl využívat klíčové mechanické systémy a uzly z německého vozidla Boxer od společnosti Rheinmetall. Rumunské ministerstvo obrany v té době projevilo zájem až o 1500 vozidel.
V červnu dokonce rumunská společnost Moreni (UAM) založila s Rheinmetallem společný podnik a dohodla se na vývoji nového OT Agilis 8×8. „Agilis nezemřel, právě naopak. Jsme v poměrně pokročilé fázi," dementoval Thorsten Heinzen, generální ředitel firmy Rheinmetall, zvěsti o krachu německo-rumunské spolupráce v souvislosti s nákupem vozidel Piranha.
Prototyp Agilis 8×8 má vzniknout v roce 2020 a Rheinmetall plánuje rumunská vozidla Agilis výkonnostně zařadit do nabídky mezi transportéry Fuchs 6×6 a Boxer 8×8. Dodejme, že firma Moreni je největší výrobce obrněných vozidel v Rumunsku.
Zvěsti o konci německo-rumunské spolupráci se začaly objevovat v průběhu roku, kdy rumunská média informovala o zájmu ministerstva obrany nakoupit 94 OT Piranha pro elitní 2. pěší brigádu "Škorpion" ( 2. pěší divize) z města Craiov. Brigáda již provozuje 31 OT Piranha 3C.
Zdá se tedy, že Rumunsko nakonec zvolilo typ Piranha 5 a rumunsko-německé vozidlo Agillis bude nabízeno především pro export.
"Celý rok dokončujeme smlouvu s General Dynamics o nákupu vozidel Piranha 5, které se stanou páteři rumunské armády a budou vyráběny ve Strojírenských závodech UMB v Bukurešti," uvedl ministr obrany Fifor. "Nejdůležitější ale je, že z 227 obrněných transportérů Rumunsko nakoupí prvních 30 vozidel přímo ze Švýcarska, protože tam pošleme zaměstnance ze Strojírenského závodu v Bukurešti, aby prošli školením. Od 31 vozidla bude výrobní linka umístěná ve Strojírenském závodě v Bukurešti."
Nyní celou spolupráci posvětilo rumunské ministerstvo hospodářství podepsáním memoranda o spolupráci. „Dokumenty podepsané ministerstvem hospodářství a General Dynamics European Systems Land jsou předzvěstí nového, dlouhodobého americko-rumunského strategického partnerství, což je v zájmu zbrojního průmyslu a rozvoje armády," uvedl Gheorghe Simon, rumunský ministr hospodářství.
V rámci podepsané dohody rumunská společnost UMB pošle do švýcarského podniku MOWAG 25 vedoucích pracovníků kvůli získání znalosti výroby vozidel Piranha 5. UMB se také stane subdodavatelem GDELS – převezme část výroby a montáže vozidel. V další fázi se počítá se založením společného podniku UMB a GDELS za účelem výroby minimálně 227 OT Piranha 5 pro rumunskou armádu.
Piranha 5 s bojovým modulem LANCE; ilustrační foto, větší foto / GDLES
Piranha V je kolová obrněná platforma klasického uspořádaní s motorem vpředu a zadní sklopnou rampou. Posádku tvoří tři a výsadek osm vojáků. Prázdná hmotnost je 30 t.
Základními verzemi je OT s dálkově ovládanou věžičkou s kulometem nebo granátometem a bojové vozidlo pěchoty (BVP) s bojovou věží (LANCE) vyzbrojenou 30mm rychlopalným kanónem. Rumunská armáda v první fázi dostane pouze OT s kulomety nebo granátomety.
Piranha V pohání motor o výkonu 430 kW (580 koní). Převodovka je automatická se sedmi stupněmi vpřed, jedním vzad. K dispozici je i nezávislá pomocná motorová jednotka (AUP) o výkonu 75 kW.
Pancéřování podle výrobce „poskytuje nejvyšší ochranu proti minám a IED." Balistická ochrana je modulární, a lze ji upravovat instalaci pancéřových plátů. Podvozek umožňuje instalaci těžkých plátů úrovně 5 podle alianční normy STANAG 4569. Pláty tedy vozidlo chrání před průbojnými náboji 25 mm nebo dělostřeleckými granáty ráže 155 mm vybuchující ve vzdálenosti 25 m.
Prvním zákazníkem OT Piranha 5 je dánská armáda, která již získala první vozidla.
Rumunsko hledá nový OT kvůli potřebě nahradit vozidla TAB, která jsou licencovanou variantou sovětské BTR. Rumunská armáda pro transport vojáků používá především 401 obrněných transportérů 4×4 TABC-79. Jedná se v podstatě o jednoduší verzí rumunského transportéru 8×8 TAB-71 - ten je odvozen od sovětského BTR-60. V rumunské armádě slouží na 387 vozidel TAB-71.
Třetím nejpočetnějším obrněným transportérem je TAB-77 (161 ks) konstrukčně vycházející ze sovětského BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Nejmodernějším kolovým transportérem ve výzbroji je ale švýcarská Piranha IIIC (31 ks).
Rumunská armáda tak má značnou paletu obrněných vozidel, které jsou však nejen zastaralá, ale kladou i velké nároky na logistiku, servis a údržbu. Rumunská armáda proto plánuje nakoupit na 1500 nových kolových obrněných vozidel - ty nahradí nejen transportéry řady TAB, ale i pásové transportéry MTLB a částečně možná i pásová bojová vozidla pěchoty MLVM a MLI-84.
Rumunsko v současné době provádí rozsáhlý plán modernizace ozbrojených sil. To bylo možné zejména zvýšením výdajů na obranu z 1,3 % HDP v roce 2013 na nejméně 2 % HDP v letošním roce, v souladu s požadavky NATO. Díky tomu se Bukurešť rozhodla mimo jiné získat americké systémy protivzdušné obrany Patriot a raketomety HIMARS. V obou případech s prodejem souhlasilo ministerstvo zahraničí USA.
Zdroj: Defence24
Související články
Stryker na steroidech: 30mm automatický kanón a střely Javelin
Příslušníci 2. jezdeckého pluku (2nd Cavalry Regiment), známého také jako 2. dragounský (2nd ...
-
21.08.2017
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní
Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...
-
20.09.2017
-
53 komentářů
-
Milan Vašíček
Rusko modernizuje bojová vozidla BMP-2 a BMD-2
Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov a generální ředitel Tulské konstrukční kanceláře ...
-
02.10.2017
-
48 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy
Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...
-
16.10.2017
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Spousta Čechů ohrnuje nos na Rumunama a říká jim cigoši. Je to smutné, ale je to tak. A pak se divíme, že na nás spousta "zápaďáků" kouká stejným způsobem...
Spousta Čechů ohrnuje nos na Rumunama a říká jim cigoši. Je to smutné, ale je to tak. A pak se divíme, že na nás spousta "zápaďáků" kouká stejným způsobem...
...ohrnujeme nos nad "cigošama",
http://zpravy.e15.cz/zahranicn......ohrnujeme nos nad "cigošama",
http://zpravy.e15.cz/zahranicn...Tak jako je dohodnuta spolupráce mezi AČR a Bundeswehrem, byly podepsány obdobné dohody i mezi Německem a Rumunskem. Německo počítá se spoluprací své divize rychlého nasazení s ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jako je dohodnuta spolupráce mezi AČR a Bundeswehrem, byly podepsány obdobné dohody i mezi Německem a Rumunskem. Německo počítá se spoluprací své divize rychlého nasazení s rumunskou 81. mechanizovanou brigádou. Rumunsko tak sice nakupuje hromadu zbraní v USA, ale zároveň navazuje zajímavé vazby s německem. Pokud se podaří rozjet výrobu vozidla AGILIS v Rumunsku, bude to velice zajímavé pro oba podniky (UAM a Rheinmetall) a pracovních příležitostí není na Balkáně nikdy dost. Rheinmetallu se zase hodí mít v portfóliu levný kolový obrněnec. Ono i na Balkáně je velký zájem o moderní Západní techniku, ale na tu pořádnou nejsou finance - většinou tak mají jen modernizované, ex-sovětské kousky.
Vozidla Piranha V byla v polovině roku předváděna i v BulharskuSkrýt celý příspěvekJeště, aby v Rumunsku zvítězil tamní kapitál spojený s Němci nad americkou společností General Dynamics. To jste snad nikdo nemohli čekat.... Pokud by jste chtěli koukat na ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě, aby v Rumunsku zvítězil tamní kapitál spojený s Němci nad americkou společností General Dynamics. To jste snad nikdo nemohli čekat....
Pokud by jste chtěli koukat na nákupy nejen Rumunska v souvislostech, doporučuji shlédnout toto video.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekPokud nakoupí 1500 vozidel Piranha V, byl by to nářez. Loni Dáni zaplatili za 309 vozidel (rovněž jen OT) 600 mil. dolarů. Tedy by to vyšlo na nějakých 2 912 mil. dolarů - 64 ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud nakoupí 1500 vozidel Piranha V, byl by to nářez. Loni Dáni zaplatili za 309 vozidel (rovněž jen OT) 600 mil. dolarů. Tedy by to vyšlo na nějakých 2 912 mil. dolarů - 64 miliard Kč. Náklady na vytvoření výrobní linky by se kompenzovaly levnější pracovní silou v Rumunsku. Rozhodně to není nijak závratná cena. KBVP s věží Lance by byla násobně dražší, tak těch pořídí nejspíš jen pár desítek, ale i tak by to byla slušná síla. Rumunskou armádu by to dostalo na moderní úroveň a jednalo by se o zajímavý impulz pro tamní zbrojovky. Pokud jde o spolupráci s Rheinmetallem, tak aby to nedopadlo brzo tak, že Rumunsko bude chrlit kolové transportéry jak pro sebe, tak i pro chudé státy mimo Evropu (které nenakupují od Číny nebo Ruska). Vidím v tom konkurenci pro BTR-4, Pandur a Rosomak.Skrýt celý příspěvek
Takhle vypadá ten rumunsko-německý Agilis:
https://static.rumaniamilitary...Takhle vypadá ten rumunsko-německý Agilis:
https://static.rumaniamilitary...
Načítám diskuzi...