Rumunsko nasadí americké obojživelné transportéry AAV v deltě Dunaje

Rumunsko nasadí americké obojživelné transportéry AAV v deltě Dunaje
AAVP-7A1 (2018) U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Christian J. Robertson (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 21 pásových obojživelných vozidel AAV (Assault Amphibious Vehicles) do Rumunska. Vozidla získá rumunský 307. pluk námořní pěchoty (Regimentul 307 Infanterie Marină) sídlící v Babadagu. Jednotka se specializuje na obojživelné operace v rozlehlé deltě Dunaje.

Rumunské námořnictvo, pod které 307. pluk patří, oznámilo nákup obojživelných vozidel na začátku roku v rámci hodnocení současné bezpečnostní situace v Černém moři. Hlavní výzvou je zabezpečení rumunských výsostných vod a pobřeží před hrozbou ruské invaze. Rumunské námořnictvo musí také řešit důsledky běžící ruské invaze na Ukrajinu, zejména riziko „zatoulaných“ min.

Rumunské námořnictvo letošní úkoly popsalo následovně:

„Cíle námořních sil pro rok 2023 jsou strukturovány do tří linií: rozvoj programů oprav, modernizace a nákupu vybavení; bezpečné plnění svěřených misí a úkolů; zlepšení vzdělávání, výcviku a životních podmínek vojenského a civilního personálu. Spolu s programem SIML (Sistem de instalații mobile de lansare rachete antinavă) [Rumunsko kupuje Naval Strike Missile] přikládají rumunské námořní síly v krátkodobém horizontu zvláštní význam zahájení programu „Ponorka proti hladinovým a podvodním hrozbám“ [Rumunsko hodlá koupit francouzské ponorky Scorpene] a pořízení minolovek, podvodních plavidel pro potápěče, obojživelných útočných vozidel a vrtulníků s možností vedení boje proti hladinovým cílům.“

307. pluk nasadí AAV zejména na Dunaji. Tato mohutná evropská řeka tvoří přírodní hranici mezi Rumunskem a Ukrajinou a jde o klíčovou dopravní tepnu pro obě země. V oblasti delty Dunaje je mnoho rozlehlých lagun, vodních toků, kanálů a zálivů. Ty vytváří přirozenou překážku pro přístup do Moldavska a ukrajinského Budžaku v Oděské oblasti. Přibližně 35 kilometrů daleko v Černém moři se nachází Hadí ostrov – leží tedy v teoretickém dosahu AAV.

Přes deltu Dunaje mimo jiné proudí ukrajinští uprchlíci do Rumunska, z druhé strany vojenská pomoc. Před pár dny Rusko zaútočilo na ukrajinské přístavy na Dunaji a zničilo infrastrukturu pro skladování obilí. Hned na druhé straně řeky je Rumunsko. Dunaj je nyní klíčovou dopravní tepnou pro transport ukrajinského obilí na světové trhy. Cílem Ruska je uzavřít Ukrajině i tuto možnost exportu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Obojživelné vozidlo námořní pěchoty AAV SU

Science Applications International Corporation (SAIC) předala americké námořní pěchotě první ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

MAV – útočný obojživelník pre tureckú takmer lietadlovú loď

Turecká zbrojárska firma FNSS prestavila na obrannom veľtrhu IDEF 2019 prototyp obojživelného ...

KAPA: Český obojživelný transportér pro Indonésii

Česká společnost Excalibur Army pro potřeby indonéské námořní pěchoty Kormar (Korps Marinir TNI ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.