Rumunští Rudí škorpioni získali první bojová vozidla Piranha V

Rumunští Rudí škorpioni získali první bojová vozidla Piranha V
Piranha V s modulem UT-30MK2 / GDELS (Zvětšit)

Rumunsko je pivotní země na jihovýchodním křídle evropských zemí NATO. Rumunsko proto vždy, nehledě na ekonomiku, výrazně investovalo do armády. Současným klíčovým modernizačním projektem rumunské armády je nákup kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Piranha V.

Rumunsko je dávný, ale pozapomenutý přítel České republiky. Do Rumunska v 19. století odešla řada Čechů a dnes se v Rumunsku k české národnosti hlásí 4000 obyvatel, většinou žijících ve vesnicích s česky znějícími jmény. Skoro se neví, že při osvobozování Československa padlo během druhé světové války 33 000 rumunských vojáků a rumunská armáda osvobodila na 1600 českovenských měst a obcí, včetně Kroměříže. V roce 1968 Rumunsko také ostře odsoudilo sovětskou invazi do Československa. 

Rumunsko řeší několik závažných problémů s vnější bezpečností, zejména s proruskou oblastí Podněstří a s pouze 200 kilometrů vzdáleným Krymem. Nejčernějším vojenským scénářem Rumunska je ruská invaze směrem do Podněstří a odříznutí Ukrajiny od přístupu k Černému moři. Podněstří ale pro Rusko slouží především jako uměle udržovaná nestabilní oblast fyzicky zabraňující bližšímu propojení Rumunska a Ukrajiny. 

Podobně Rusko pomocí Kaliningradu rozbíjí užší fyzické propojení Polska a Litvy, což bylo cílem Stalina, který si vizionářsky po druhé světové válce vynutil připojení Kaliningradu k Sovětskému svazu. Tím doslova vrazil klín mezi Polsko a Pobaltské země. Rusko tedy v tomto postsovětském duchu stále brání vzniku koalic silnějších států kolem svého území (které jsou pro Rusko mocenským ohrožením), což byl mimo jiné důvod ruské invaze na Krym a na východní Ukrajinu.

V každém případě Rumunsko intenzivně investuje do své armády. Podle rumunských médií Bukurešť v letošním roce vydá na obranu 24 miliardy lei (134,6 miliardy Kč; 4,92 miliardy euro), což odpovídá 2,26 % HDP. Jde o výrazný a jednorázový nárůst související s nákupem protiraketových systémů Patriot a raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). První komplety Patriot Rumunsko převzalo nedávno, raketomety HIMARS dorazí do Rumunska počátkem příštího roku. V příštím roce se rozpočet vrátí na 2 % HDP a poklesne o cca jednu miliardu lei. Ročně jde na nákup nové techniky 20 % z rozpočtu a na výzkum a vývoj 2 %. 


Montáž a vystrojování vozidel Piranha V v závodě UMB; větší foto / GDELS

Kromě toho Rumunsko v rámci programu Peace Carpathian II nedávno získalo z Portugalska dvě stíhačky F-16AM / BM Block 15 z pěti objednaných. Po dodání všech pěti letadel v rumunském letectvu najdeme 17 stíhaček F-16.

V současnosti jedním z nejvýznamnějších projektů rumunských ozbrojených sil je nákup 227 bojových vozidel Piranha 5 8×8 za 895 milionů euro. Vozidla v šesti konfiguracích Bukurešť objednala v roce 2018. Konkrétně jde o KBVP s 30mm kanónem, samohybný minomet, velitelské, průzkumné, evakuační vozidlo a vozidlo technické podpory. 

Začátkem října rumunská armáda převzala prvních 30 vozidel Piranha V vyrobených ve Švýcarsku společností General Dynamics European Land Systems ‒ MOWAG (GDELS-MOWAG), což je švýcarská pobočka americké společnosti General Dynamics. Současně šestici obrněnců sestavil rumunský závod Uziny Mecanică București (UMB), který je součástí vojensko-průmyslového koncernu Romarm. UMB zajistí výrobu i zbývajících rumunských vozidel Piranha V.


Piranha V pro Rumunsko

„Prvních 36 obrněných transportérů PIRANHA V prošlo fází kvalifikačních zkoušek a v nadcházejících dnech zamíří ke konečným uživatelům, Rudým škorpionům z Craiovy. Věřím také v úspěšné provozní zkoušky velmi dobrou integraci do jednotek pozemních sil, které při plnění svých úkolů nutně potřebují vozidlo pro zajištění své mobilitu, zvýšené palebné síly a lepší ochrany,“ uvedl Nicolae-Ionel Ciucă, rumunský ministr obrany. Přezdívku „Rudí škorpioni“ nese elitní 26. pěší prapor rumunské armády se 140 roků dlouhou historií. Přezdívku získal prapor od amerických kolegů za své působí v Angole mezi lety 1995 až 1997. Rudí škorpioni jsou nyní součástí mezinárodní brigády Jihovýchod (Multinational Brigade South-East). 

„Základním účelem těchto akvizic v oblasti obrany je zaručit suverenitu, nezávislost, jednotu a územní celistvost Rumunska. Tohoto cíle dosáhneme, pouze pokud vyvineme takové typy sil a schopností, které nám umožní bránit se proti možnému agresorovi. Naše národní obrana je založená na členství v NATO, EU a dalších mezinárodních organizacích, strategickém partnerství s USA a dalších strategických partnerstvích, ale především máme povinnost spoléhat sami na sebe, na instituce systému národní obrany a bezpečnost,“ uvedl také ministr Ciucă.

První pevná smlouva na dodávku 96 vozidel Piranha V byla podepsána 1. ledna 2018 a zmíněných prvních 36 obrněnců měla rumunská armáda převzít již v lednu 2019.


Rudí škorpioni již převzali prvních 12 vozidel Piranha V

Celý program má tedy 20 měsíců zpoždění, a to kvůli problémům s integrací izraelského bezosádkového bojového modulu Elbit Systems UT-30MK2 a kvůli problémům s komunikačními systémy. Izraelská firma Elbit Systems vyrábí moduly UT-30MK2 v nedávno otevřené rumunské továrně ve městě Magurele. GDELS tak musela za zpoždění rumunskému ministerstvu obrany vrátit 8,6 milionu euro (235 milionů Kč). 

Prvních 30 vozidel vyrobených ve Švýcarsku je vybaveno modulem UT30-MK2 s 30mm automatickým kanónem, šest vozidel vyrobených v UMB má modul RCWS (Station Weapon Controlled Remote) s kulometem ráže 12,7 mm. Oba moduly vyrábí Elbit v Rumunsku. V případě UT30-MK2 je zajímavé, že v rumunské verzi nenesou protitankové řízené střely Spike, které jinak rumunská armáda používá. 

Piranha 5 je extrémně úspěšný model bojového vozidla. Nedávno začalo tento typ pod místním jménem VCR Dragón přebírat Španělsko. Piranha 5 je také v užším výběru na dodávku 150 bojových vozidel v Bulharsku.

Zdroj: BMPD, Hot news

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rumunsko posiluje zbrojní průmysl a kupuje transportéry Piranha 5

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) ...

Bojová vozidla Piranha 5 8×8 pro Rumunsko

Rumunsko pokračuje v masivním posilování své armády – před několika dny rumunské ministerstvo obrany ...

Program vozidel PIRANHA 5 pro Rumunsko – společnost General Dynamics European Land Systems dosáhla důležitého milníku

Bukurešť (Rumunsko) – společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) dosáhla důležitého ...

Společnost GDELS zahájila výrobu obrněných vozidel Piranha 5 v Rumunsku

Společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) 6. listopadu tohoto roku zahájila výrobu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  18:13 16.10.2020

  Hodně jsem zvědavý na výsledek tendru v Bulharsku a Maďarsku. Právě v Maďarsku má docela dobré šance i vozidlo Mbombe 8x8 vyvinuté společností Paramount Group z Jižní Afriky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hodně jsem zvědavý na výsledek tendru v Bulharsku a Maďarsku. Právě v Maďarsku má docela dobré šance i vozidlo Mbombe 8x8 vyvinuté společností Paramount Group z Jižní Afriky. Nedávno bylo zmíněno, že společnost HM CURRUS Zrt., spadající pod maďarské ministerstvo obrany, deklarovala připravenost na montáž vozidel Mbombe 8x8. Tedy se dá minimálně předpokládat, že jedním z účastníků tendru v Maďarsku. Ostatně jde o hodně zajímavou mašinu, kterou zavádí třeba Kazachstán (s tureckou věží), pod názvem Barys - viz obrázek.

  http://www.palba.cz/album/albu...
  Skrýt celý příspěvek

  • ativok
   09:59 17.10.2020

   https://www.portfolio.hu/gazda...
   or just so they try to put pressure ...
   Zobrazit celý příspěvek

   https://www.portfolio.hu/gazda...
   or just so they try to put pressure on the Germans for a better price .
   it was just fiction to save the rába .
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:44 17.10.2020

   Zajímalo by mně, zda se v evropských zemích NATO dokáže někdy v budoucnu prosadit nějaká unifikace techniky, pro lepší vzájemnou spolupráci, zatím to jde s bídou u munice.
   (přes ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zajímalo by mně, zda se v evropských zemích NATO dokáže někdy v budoucnu prosadit nějaká unifikace techniky, pro lepší vzájemnou spolupráci, zatím to jde s bídou u munice.
   (přes 20 let v NATO mají země V4 stále více shodné techniky s ruskem, ať jde o dělostřelectvo, tanky, bvp, vrtulníky)
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:46 17.10.2020

   V Maďarsku nie sú tendre! Nejde o samotnú techniku, ale skôr o hľadanie firiem ochotných preniesť výrobu do Maďarska. Akoby kopírovali turecký model budovania zbrojného priemyslu.

   V Maďarsku nie sú tendre! Nejde o samotnú techniku, ale skôr o hľadanie firiem ochotných preniesť výrobu do Maďarska. Akoby kopírovali turecký model budovania zbrojného priemyslu.

   • Rase
    15:40 17.10.2020

    Poslední dobou se o to snaží prakticky každý stát, hotová technika přímo od výrobce se nepořizuje už skoro nikde. Brzy si budou všichni vyrábět všechno .)))

    Poslední dobou se o to snaží prakticky každý stát, hotová technika přímo od výrobce se nepořizuje už skoro nikde. Brzy si budou všichni vyrábět všechno .)))

    • HEKTOR
     17:02 17.10.2020

     Rase - tak to je skôr "slovenská" cesta...vyvíjať niečo čo už je vyvinuté,ale zase je to nepotrebné a predražené...malé štáty ako naše chcú mať niečo "vlastné"...len škoda že v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rase - tak to je skôr "slovenská" cesta...vyvíjať niečo čo už je vyvinuté,ale zase je to nepotrebné a predražené...malé štáty ako naše chcú mať niečo "vlastné"...len škoda že v tých počtoch čo potrebuje je to hlúposť...
     Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      21:42 17.10.2020

      Minister Naď sa naposledy začiatkom mesiaca na TA3 vyjadril jasne: cena BOV 8x8 Patria by mala byť 3 mil EUR a je dôležité aby to bol správny balance medzi tým čo potrebujeme OSSR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Minister Naď sa naposledy začiatkom mesiaca na TA3 vyjadril jasne: cena BOV 8x8 Patria by mala byť 3 mil EUR a je dôležité aby to bol správny balance medzi tým čo potrebujeme OSSR v súvislosti medzinárodnými záväzkami atď. a s tým čo dokážeme zabezpečiť z hľadiska ochrany dodávok v prípade krízového stavu tj. ten balance bude znamenať, že to bude dobrá cena za dobré vozidlo a do toho pôjdeme.

      Od 1:04:18
      link: https://www.ta3.com/clanok/119...
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:50 17.10.2020

     Z pohledu země, která získá podíl na výrobě, to může být do budoucn přínosem pro další vlastní vývoj.
     Možná blbý dotaz, máme možnost dále si upravovat a vyvíjet novější součásti na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Z pohledu země, která získá podíl na výrobě, to může být do budoucn přínosem pro další vlastní vývoj.
     Možná blbý dotaz, máme možnost dále si upravovat a vyvíjet novější součásti na Pandurech u nás? ...abychom si časem sami vyrobili nástupce Pandurů
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      19:32 17.10.2020

      Myslím že ano, ony nové speciální verze vznikly u nás, rovněž ten Corsac nabízeny Slovensku byl v režiji CSG. Jednou se možná i podaří zhodnotit získané know-how do nové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Myslím že ano, ony nové speciální verze vznikly u nás, rovněž ten Corsac nabízeny Slovensku byl v režiji CSG. Jednou se možná i podaří zhodnotit získané know-how do nové konstrukce. Rozhodně by nebyl problém nacpat domácí výrobky (a ty pořízené v zahraničí) do jinak svařené korby. Spíš je otázkou, zda by to mělo smysl. Osobně si myslím, že až se bude hledat nástupce Panduru, budou vozidla už poněkud dál a bude lepší hledat v zahraničí.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:00 18.10.2020

      Rase
      pokud dokážeme vyrábět vozidla kategorie MRAP, dávat dohromady vlastní verze Pandurů, tak by se na tom všem dalo stavět a nemuset se dívat do zahraničí.

      Rase
      pokud dokážeme vyrábět vozidla kategorie MRAP, dávat dohromady vlastní verze Pandurů, tak by se na tom všem dalo stavět a nemuset se dívat do zahraničí.

     • Rase
      15:21 18.10.2020

      flanker.jirka:
      tak zatím ty schopnosti dostačují pro konstrukci něčeho nového. Akorát je otázkou, kdy se budou ony Pandury nahrazovat. Pokud to bude třeba za 20 let, tak můžou být ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka:
      tak zatím ty schopnosti dostačují pro konstrukci něčeho nového. Akorát je otázkou, kdy se budou ony Pandury nahrazovat. Pokud to bude třeba za 20 let, tak můžou být trendy jinde. Třeba ale získáme nějaké vhodné technologie z jiných projektů v budoucnu, nebo to prostě koupíme na trhu (nepředpokládám, že bysme byli uzavření a spoléhali jen na vlastní možnosti).
      Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:34 16.10.2020

  Škoda že nám GDELS odmítl nabídnout Piranhu 5 pro 4. brn.

  Škoda že nám GDELS odmítl nabídnout Piranhu 5 pro 4. brn.

  • Nesher
   15:39 16.10.2020

   A kdy nám tuhle podlost provedl? Nepamatuji si, že bychom v poslední době poptávali nové OT 8x8. A pokud naražíš na Pandury, tak v té době (je to víc jak 12 let) nebyla Piraha V ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A kdy nám tuhle podlost provedl? Nepamatuji si, že bychom v poslední době poptávali nové OT 8x8. A pokud naražíš na Pandury, tak v té době (je to víc jak 12 let) nebyla Piraha V ani na papíře.
   Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:17 16.10.2020

     first PIRANHA V prototype was completed by the end of 2008....
     ....podpis smlouvy Pandur II pro AČR byl v 2006

     first PIRANHA V prototype was completed by the end of 2008....
     ....podpis smlouvy Pandur II pro AČR byl v 2006

    • Nesher
     17:34 16.10.2020

     Takže na papíře už byla, ale to je tak všechno.

     Takže na papíře už byla, ale to je tak všechno.

     • liberal shark
      04:40 18.10.2020

      A v jakém stádiu byl tehdy Pandur II ?

      A v jakém stádiu byl tehdy Pandur II ?

     • tomas.kotnour
      14:07 18.10.2020

      Ten už měl na základě testování prototypu předělanou přední část vozidla.

      Ten už měl na základě testování prototypu předělanou přední část vozidla.

 • zdeno
  13:49 16.10.2020

  Rumunsko je země s velmi zajímavou a dost protichůdnou vojenskou historií se značnými politickými kotrmelci v minulém století (mj. v 38. byli asi jedinou pozemní silou, která byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rumunsko je země s velmi zajímavou a dost protichůdnou vojenskou historií se značnými politickými kotrmelci v minulém století (mj. v 38. byli asi jedinou pozemní silou, která byla schopna a ochotna reálně pomoci tehdejšímu Československu, no a pak kotrmelec od fašismu ke komunismu a demokracii - vše značně krvavé), historické zkušenosti je naučily že suverenita bez silné armády neexistuje - zatím.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:20 16.10.2020

   Faktom je, že už Ceausescu sa bál sovietskej invázie do Rumunska. Jeho obavy sa ešte posilnili po roku 1968. Preto dal vybudovať ohromné horské autostrády ktoré sa dajú ľahko ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Faktom je, že už Ceausescu sa bál sovietskej invázie do Rumunska. Jeho obavy sa ešte posilnili po roku 1968. Preto dal vybudovať ohromné horské autostrády ktoré sa dajú ľahko kontrolovať. Jednak na rýchle presuny bojovej techniky po krajine, ale tiež v prípade nutnosti ústupu sa dali ľahko prerušiť a tým takmer úplne znemožniť pohyb po krajine. Stálo to obrovské peniaze ale faktom je, že nikto sa zatiaľ neodhodlal zaútočiť na Rumunsko
   Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   16:43 16.10.2020

   Rumunsko bylo k ose vehnáno Stalinem, který už před válkou okupoval část rumunského území. S tím fašismem bych si nebyl tak jistý.

   Rumunsko bylo k ose vehnáno Stalinem, který už před válkou okupoval část rumunského území. S tím fašismem bych si nebyl tak jistý.

   • flanker.jirka
    12:37 17.10.2020

    Máte na mysli to, že si rusáci zpět vzali bezarábii a část bukoviny, které až do rumunské anexe v roce 1918 byly součástí carského ruska?

    Máte na mysli to, že si rusáci zpět vzali bezarábii a část bukoviny, které až do rumunské anexe v roce 1918 byly součástí carského ruska?

    • padre
     19:15 17.10.2020

     Besarabie a Bukovina byly součástí carského Ruska ,ale nikdy do roku 1940 nebyly součástí SSSR.V době kdy toto území rumunska armáda obsadila (1919)bylo součástí Západoukrajinske ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Besarabie a Bukovina byly součástí carského Ruska ,ale nikdy do roku 1940 nebyly součástí SSSR.V době kdy toto území rumunska armáda obsadila (1919)bylo součástí Západoukrajinske lidové republiky (nikoli Ukrajinské lidové republiky )která z větší části vznikla na území bývalé Rakousko Uherske Ukrajiny.Souhlas s připojením k Rumunsku a s obsazením Besarabie a Bukoviny rumunskymi vojsky vydal národní výbor Bukoviny který v te době dočasně na tomto území převzal vládu.Takže to připojení bylo provedeno z vůle obyvatel.Jen si tehdy odpustili dnes tolik oblíbené divadlo s referendem.(Krym)
     Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     04:38 18.10.2020

     Součástí carského Ruska bývalo kde co, včetně Varšavy a Helsinek, takže to není příliš relevantní argument.

     Součástí carského Ruska bývalo kde co, včetně Varšavy a Helsinek, takže to není příliš relevantní argument.

 • mikojan29
  11:07 16.10.2020

  Ak by zlyhali rokovania o Vydre, vedel by som si predstaviť túto platformu ako jej náhradu. Samozrejme v normálnej súťaži s porovnávacími testami.

  Ak by zlyhali rokovania o Vydre, vedel by som si predstaviť túto platformu ako jej náhradu. Samozrejme v normálnej súťaži s porovnávacími testami.

  • Miroslav
   14:14 16.10.2020

   Nebolo by to zlé. Už len keď zvážime, že za dvojnásobok ceny majú objednaných 3x toľko vozov v porovnaní s našou Vydrou

   Nebolo by to zlé. Už len keď zvážime, že za dvojnásobok ceny majú objednaných 3x toľko vozov v porovnaní s našou Vydrou

  • HEKTOR
   16:31 16.10.2020

   mikojan29 - no ja len veľmi dúfam, že tie rokovania o -H-ydre aj zlyhajú...a keby sa nakúpila piranha V aj bez súťaže,vôbec by som sa nehneval...niečo ako maďarská cesta,možno ...
   Zobrazit celý příspěvek

   mikojan29 - no ja len veľmi dúfam, že tie rokovania o -H-ydre aj zlyhajú...a keby sa nakúpila piranha V aj bez súťaže,vôbec by som sa nehneval...niečo ako maďarská cesta,možno nakupujú "zvláštne",ale čo nákup,tak to top technika...
   Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    16:47 16.10.2020

    Ja si myslím, že aj zlyhajú. Je lepšie to zrušiť teraz, ako sa rok naťahovať a nakoniec z toho nič nebude. Nehovoriac o tom, že to bol taký kočkopes (niečo z XP, ostatné klasické ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja si myslím, že aj zlyhajú. Je lepšie to zrušiť teraz, ako sa rok naťahovať a nakoniec z toho nič nebude. Nehovoriac o tom, že to bol taký kočkopes (niečo z XP, ostatné klasické AMV). Kľudne môže byť bez plavbyschopnosti. Keď už, tak nech sa vyberá z najnovších konštrukcií - AMV XP, Piranha V, Boxer. Myslím, že je to celkom slušná konkurencia. A zásadne by sa mala prerobiť zbraňová stanica - iný kanón, silnejšia ochrana.
    Maďarská cesta je zaujímavá a prínosná pre armádu, ale ktovie kto z toho profituje v pozadí. Sú také šumy z Maďarska, že všetko ovláda "len on" a jemu podriadené osoby.
    Skrýt celý příspěvek

 • janusinko
  10:46 16.10.2020

  Prečo sa v článku o rumunskej armáde opakovane spomína Budapešť?

  Prečo sa v článku o rumunskej armáde opakovane spomína Budapešť?

  • Miroslav
   14:09 16.10.2020

   - Pořád to ukazujou v televizi, že se tady perou.
   - To je Irák a Irán. Tady jsme v Itálii.
   - To je jedno, to je taky od i.

   - Pořád to ukazujou v televizi, že se tady perou.
   - To je Irák a Irán. Tady jsme v Itálii.
   - To je jedno, to je taky od i.

  • ativok
   10:14 17.10.2020

   if you read Romanian forums . they say there is no eternal covenant
   if they buy a eapon, they ask how effective it is against the Hungarians.
   if Hungarians buy, they are prepared ...
   Zobrazit celý příspěvek

   if you read Romanian forums . they say there is no eternal covenant
   if they buy a eapon, they ask how effective it is against the Hungarians.
   if Hungarians buy, they are prepared against them .
   of course I understand why this is . if there was a crisis, it was easier to take out the Hungarian card. check out all hungary vs romania videó
   it is a conflict . and how much is its reality content
   i think in europe it is impossible to have only 1v1.
   but the Hungarians are not holy either, this thing goes back there
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:41 18.10.2020

    It is a short-sighted policy. Such cards should be burriec deep in the past. There are bigger risks out there.

    It is a short-sighted policy. Such cards should be burriec deep in the past. There are bigger risks out there.