Invaze nebude. Ruská armáda nezvládá logistiku

Invaze nebude. Ruská armáda nezvládá logistiku
Ruská houfnice 2S19 Msta-S / Ministry of Defence of the Russian Federation (Zvětšit)

Portál War on the Rocks přinesl zajímavý článek Feeding the Bear: A Closer Look at Russian Army Logistics and the Fait Accompli. Autor článku, podplukovník americké armády Alexej Veršinin, šéf technické integrace na Army Futures Command, pochybuje o schopnostech ruské armády provést rozsáhlou invazi vůči zemím NATO.

Válka není sprosté slovo

Zejména Pobaltí, Polsko a Ukrajina se cítí nejvíce ohrožené postupným přesouváním pozornosti amerických ozbrojených sil z Evropy do Indo-Pacifiku. Z tohoto důvodu všechny jmenované země otevřeně mluví o možnosti ruské invaze a připravují své ozbrojené síly pro případný střet s ruskou armádou.

Zejména diskuse v Polsku je velmi intenzivní a „válečná rétorika“ je běžnou součástí mainstreamu a diskuzí v polském parlamentu. Ostatně Polsko hodlá zvýšit počet vojáků na 250 000.

I když Rusko není Sovětský svaz, geopolitické potřeby a cíle obou státních útvarů jsou totožné. Jednou z těchto potřeb je eliminovat jakoukoliv hrozbu ležící mezi Ruskem a Německem. Cíle Moskvy jsou totiž prosté – kapitál a technologie západní Evropy nemají směřovat do střední a východní Evropy, ale do Ruska. Jednoduše řečeno Moskva chce změnit dělbu práce vůči Evropě – Evropa má více pracovat na Rusko, a Rusko méně na Evropu.

Emotivně řešit, zda je Rusko „zlé nebo hodné“ nemá smysl – Rusko se nemůže chovat jinak. Také země střední a východní Evropy nemohou jednat jinak. Ostatně to je tragédie vztahů mezi státy a mocnostmi – jsou odsouzeny ke střetu kvůli rozdílnosti životních zájmů týkajících se prosperity vlastního národa.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Železnice: Nervový systém ruské armády

Vedení klasického konvenčního konfliktu velkého rozsahu není možné bez kvalitního železničního ...

Minulá a současná železniční technika pro vojenské přepravy

Zásadní roli železnice pro úspěšné vedení moderní války jistě není třeba zvlášť zdůrazňovat. Vedle ...

PREMIUM Rusko se NATO nebojí. To je třeba změnit

Americký expert na zahraniční vztahy Wess Mitchell napsal pro portál The National Interest ...

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.