Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska

Foto: Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0
Ruská raketa RS-24 Jars; ilustrační foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném Rusku. Deník se poněkud provokativně ptá s odkazem na slavný výrok Alexandra III: ”Může armáda a námořnictvo nahradit všechny ostatní potřeby občanů?” Jak připomíná deník, armáda se v Rusku stává opět nosnou ideologii.

"Často je jednodušší pro lidi přijímat rostoucí finanční beznaděj za zvuku odvážných vojenských pochodových písní. Nebylo by to poprvé v ruských dějinách, kdy armáda začíná nahrazovat národní ekonomiku, život, všeobecné lidské hodnoty a stává se národní ideologií a prakticky jedinou efektivní státní institucí," dočteme s hned v úvodu článku.

V současné době se ruská ekonomika nachází v problémech. Důvodem je především závažný pokles ceny ropy a pokračující západní sankce.

Rusko počítalo pro následující léta s cenou ropy 100 dolarů z barel, v současné době se přitom cena ropy pohybuje kolem 45 dolarů za barel. Přitom při každém snížení ropy o jeden dolar ruský federální rozpočet přijde ročně o 2 miliardy dolarů potenciálních příjmů.

Cílem tohoto článku však není vyjmenovávat ruské ekonomické problémy, ale podívat se, jako roli hraje ruská armáda v současném Rusku.

Po rozpadu Sovětské svazu Rusko hledalo svou pozici ve světě. Po ekonomický a společensky chaotických 90. letech minulého století se vlády ujmul Vladimír Putin, který si dal za cíl obnovit velmocenské postavení Ruska. K velmocenskému postavení měla dopomoci silná a velká armáda. 

V tomto případě můžeme analogicky poukázat na Německo a Japonsko po druhé světové válce. Obě země byly v troskách, ale nyní jsou mocnostmi. Jejich politická síla však nevychází ze síly armády, ale především ze síly ekonomiky. Rusko se však vydalo jinou cestou.

Kromě modernizace ruské armády se vedení Ruska pustilo do otevřených vojenských akcí za hranicemi. Můžeme zmínit anexi Krymu, podporu proruských povstalců na východní Ukrajině nebo nejnověji bombardovací kampaň v Sýrii. Cílem akcí je upevnit velmocenské postavení Ruska ve světě a vhodným způsobem motivovat ruské občany.

Jak připomíná deník Gazeta.ru, armáda se opět stává výchozím bodem ruské ideologie. Tato myšlenka v Rusku není nikterak nová.

“Rusko má pouze dva spolehlivé spojence - armádu a námořnictvo,” tato slavná slova pronesl císař Alexandr III, předposlední car Ruska vládnoucí v letech 1881 až 1894. Ostatně jak dodává Gazeta.ru, Rusko spolehlivé přátele mezi ostatními státy nemá.

“V době hospodářské krize má ruské vedení ještě větší pokušení dělat z armády jednu z nejvýznamnějších institucí. Zbývající instituce jsou oslabené nebo “pracují špatně jako vždy”... V ruské armádě panuje disciplína, platby přicházejí včas, jsou zde úspěchy a plán rozvoje,” dočteme se v článku.

Navíc podíl vojenských výdajů roste a ekonomická krize vojenský rozpočet ovlivnila méně, než například rozpočet na vzdělání a zdraví. “Všechny naše naděje se upínají na obranu, stejně jako jsme v “době míru” upínali všechny své naděje k ropě a plynu,” pokračuje Gazeta.ru.

Armáda navíc funguje jako skvělý nástroj, jak se ruské vedení mediálně vyrovnává před voliči se západními sankcemi. Ne všichni mohou pochopit, proč je nutno pálit kvalitní západní zboží. Sotva kdo bude ale namítat, že ruská armáda nenakupuje v zahraničí "letadla, tanky nebo rakety". Vladimír Putin prohlásil, že ruský vojenský průmysl se stává díky západním sankcím vice nezávislejší na dodávkách zahraničních technologií.

Rusko za posledních 25 let marně hledalo nějakou společnou národní ideu, která by Rusko sblížila se západním světem. Jednoduchá národní idea “stát pro potřeby lidí” v Rusku nezakořenila. Snahy pozvednout občanské svody a vytvořit občanský národ v Rusku selhaly.

“Požadavek na svobodného občana nepřicházel shora, ani zdola. Právě proto nemáme normální odbory, silné nevládní organizace nebo nezávislé občanské iniciativy. Není to jen o tom, že to stát nepotřebuje. Společnost také neprojevila zájem,” píše Gazeta.ru.

Ostatně to je také důvodem, proč rok před volbami není v Rusku žádná politická opozice, která by se postavila proti vojensky orientovanému rozpočtu.

Jde o odlišný stav proti Spojeným státům, které v Rusku s “oblibou obviňují z agresivity”. Vojenský rozpočet Spojených států neustále v posledních letech klesá. Navíc ve Spojených státech existuje velmi silná legislativní  kontrola vojenského rozpočtu. Legislativní kontrola je jednou z hlavních forem kontroly civilní společnosti nad armádou.

“Přesto ve Spojených státech byly doby, kdy se se armáda snažila rozhodnout, co je dobré pro společnost a politiky. Bylo zapotřebí značného úsilí a času, aby se armáda dostala pod kontrolu, ale to se Spojeným státům podařilo,” píše Gazeta.ru

V Rusku současné doby se ukázalo jako nejefektivnější  cesta ke sjednocení národa nekrvavé vítězství na Krymu a poněkud krvavější v Donbasu. Idea imperiální velmoci a “země stávající ze svých kolenou” se zhmotnila, přesně tak, jak si ji představuje běžný průměrný Rus. “Žijeme sice bídné životy, ale jsme znovu velmocí,” komentuje jeden z úhlu pohledů na současné Rusko Gazeta.ru

Média přinášejí oslavné zprávy o ruské armádě a úspěších. Není to jen vojenský průmysl, kterému se v současném Rusku daří, ale také “průmysl národní hrdosti”, který je založen výhradně na vojenských vítězstvích, jede na plné obrátky.

Rusové jsou hrdi na svá minulá vítězství. Účastníkem vítězství nejsou jen žijící hrdinové minulých válek, ale v podstatě každý v dnešním Rusku. Svatojiřské stuhy, plakáty na zahraničních autech s nápisem “Do Berlína!”, “Děkujeme dědům za vítězství” nebo “Potomek vítězů” lze vidět všude. Rusové si tak nepřipomínají jen minulá vítězství, ale učí se být hrdi i na současná vojenská vítězství.

“Mezitím válka ve vzdálené Sýrii pracuje pro podobné vojensko-vlastenecké PR ještě lépe, než válka na Ukrajině. Daleko od hranic, obrazy ruských letadel shazující bomby na teroristy inspirují lidi více, než mrzutí “milicionáři,” kterých mají masy už dost,” píše Gazeta.ru

Navíc armáda, válka a bojovnost pomáhají v politické kariéře. Ministr obrany Sergej Šojgu se pevně stal druhým nejpopulárnějším politikem a nejúspěšnějším “topmanažerem” v Rusku. Sám Vladimír Putin sám sebe označuje jako “holubici se železnými křídly” a prohlašuje, že už jako dítě se dozvěděl, že pokud je boj nevyhnutelný “musí udeřit první”.

Je stále však nutné mít na paměti, že k vedení války daleko od hranic, a pokud je navíc zdlouhavá, nejsou nutné jen vojenské zdroje, ale především finanční.

“Takže pokud bude ekonomický kolaps v Rusku pokračovat, pýcha v armádu stále nemůže nahradit lidem absenci podmínek pro normální život. Ale nyní, kdy autority žijí taktikou, nikoliv strategií, armáda a mobilizace národa skutečně vypadají jako národní idea a všelék na krizi, což přináší obrovskou podporu mezi lidmi. Zelení mužíci (v Rusku označování jako “zelení uctiví lidé” nebo “uctiví lidé” - pozn. red) se nemusí stát symbolem jen krymské operace, ale celé epochy. Ale určitě nevyřeší nahromaděné sociální, ekonomické a lidské problémy velké země,” uzavírá svůj článek Gazeta.ru

Zdroj: Gazeta.ru 

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 1.

Toto je první článek s krátké série, která se pokusí zmapovat ruské zapojení do syrského konfliktu. ...

ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 2.

Druhý článek o ruských zbrojních dodávkách do Sýrie se tentokrát věnuje ručním palným zbraním. ...

Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta

Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...

ANALÝZA: Ruská intervence v Sýrii – důvody, dopady, výhledy

Po dvou článcích popisujících ruské vojenské dodávky syrskému režimu, se přesuneme více na pole ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  20:10 06.11.2015

  ratataarmata

  Vidím, že mé příspěvky nečtete pozorně. Nikde jsem výslovně neřekl, že demokratická opozice neexistuje. Psal jsem v duchu, že sice asi je, ale její vliv v opozici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata

  Vidím, že mé příspěvky nečtete pozorně. Nikde jsem výslovně neřekl, že demokratická opozice neexistuje. Psal jsem v duchu, že sice asi je, ale její vliv v opozici nebude nijak velký a že hlavní slovo maj islamisté.
  Navíc, Rusko a ani nikdo jiný opozici (tu tzv. umírněnou) ještě nepředstavil. Wenet01 Vám řekl docela dost. Ještě bych jen doplnil, že opozici vyzbrojuje Saúdská Arábie a Katar. Režimy v těchto zemích patří mezi netotalitnější na světě a sklony k demokratickým či sekulárním prvkům jsou tvrdě potírány. Pokud tyto státy podporují opozici, tak určitě ne z toho důvodu, aby v Sýrii zavedli liberální demokracii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  12:01 06.11.2015

  O jednání s opozicí se i na českém internetu objevili informace dávno před pádem letadla...To ruské jednání spočívá v tom, že se jim jednak různí zástupci mnoha desítek skupin ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O jednání s opozicí se i na českém internetu objevili informace dávno před pádem letadla...To ruské jednání spočívá v tom, že se jim jednak různí zástupci mnoha desítek skupin řezačů hlav odvolávající se na FSA (kterou američané ani nejsou schopni cvičit ani jí dělat vzdušnou podporu, natož s ní cokoliv dokázat a to proto, že jako organizace už prakticky nenexistuje byť se k ní najednou může hlásit kdokoliv) zjevují v Moskvě a za druhé proto, aby tím USA před celým světem ukázali, že USA žádnou arabskou opozici ke které by se mohli přihlásit nemá...
  Nevím co na tom nechápete - ze stejného ranku jsou i žádosti o souřadnice čehokoliv, jakékoliv odmítání ze strany USA opět po celém světě ukazuje ameriku jako chráněnce terorismu. Je to informační válka, nic víc.
  Pokud vy věříte na existenci sekulární nebo snad dokonce demokratické opozice v sýrii jistě mi vysvětlíte, proč jí USA nedělají vzdušnou podporu a proč už dávno něčeho nedosáhli...včetně toho proč je ukončen projekt výcviku, proč se americké zbraně skrz ty umírněné prodávaj Al-Kajdě a proč si USA vymýšlí sama zprávy o tom jak dopadla jejich vycvičená divize - nyní kompletní součást Al-Kajdy...když jí mají tak kde ta opozice je. Proč si na její neexistenci stěžují i Kurdové a jejich přidružené opoziční Arabské jednotky nejsou s to dosáhnout jediného územního zisku. Každopádně na Vaše teze měli američané přes rok a za tu dobu IS neijak nezeslábl, umírněná opozice ničeho nedosáhla a al-Kajda významně posílila. To je výsledek demokratizace sýrie v západním stylu. K tomu si připočtěte, že Irák žádá Rusko o zásah po roce a půl americké "snahy"- proč asi.
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  09:23 06.11.2015

  semtam, nenašel jsi můj zdroj - ten je tady http://1url.cz/x8TQ,... poslední věru jsem dokonce zkopíroval celou.

  Nejen že Rusko jedná s umírněnou opozicí až po pádu dvou letadel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam, nenašel jsi můj zdroj - ten je tady http://1url.cz/x8TQ,... poslední věru jsem dokonce zkopíroval celou.

  Nejen že Rusko jedná s umírněnou opozicí až po pádu dvou letadel (nezpomínej na Jižní Sudán), ale hlavně až s nimi Rusko jedná najednou všichni otáčejí a existenci opozice připouštějí. Doteď byla syrská opozice americký výmysl, aby mohli podporovat teroristy. Všechny informace z běžných českých zpravodajských serverů byly posmívány. Co jsem listoval tady ve fóru hodně dozadu tak všichni zdejší lžiláskaři i ty jsi zdůrazňoval, že v Sýrii žádná opozice není, natož umírněná. Všechno to byli uřezávači hlav. Tak mi vysvětli tvůj i ruský názorový kotrmelec?

  Rusko žádalo o souřadnice? To Rusko co se holedbá odpaly raket s plochou dráhou letu z Kaspiku a co údajně likviduje bunkr za bunkrem? Jak tedy bombardují? Je fakt že hlavní město IS Rakku našli až měsíc po zahájení bombardování opozice, protože už to bylo neúnosné. Aby Američané vydali Rusům - tedy Asadovi souřadnice pozic opozice, to by bylo pěkné svinstvo. Od začátku Rusko bombardovalo pouze opozici v okolí Assada a nejradši tu kterou podporovali Amíci, vzdálený IS podle pozorovatelů nebombardovali skoro vůbec. Teď zase chtějí souřadnice kde jsou pozice IS. Nemají souřadnice IS, nemají souřadnice opozice, jak tedy doteď sakra bombardovali? Jsou ty jejich záběry vůbec ze Sýrie, v Rusku mají taky pouště a záběry jsou hodně neostré.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  06:43 06.11.2015

  Rusko musí ve zbrojení držet krok se západem, ale i s Čínou, jinak by nebyli schopni udržet si své územi a každý by si o ně otřel boty. Kdo se trochu zajímá o geopolitiku, tak ví, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko musí ve zbrojení držet krok se západem, ale i s Čínou, jinak by nebyli schopni udržet si své územi a každý by si o ně otřel boty. Kdo se trochu zajímá o geopolitiku, tak ví, že jim nic jiného nezbývá. Ostatně Putin několikrát dříve řekl, že bojují o život. Po Ukrajině a tom co se podařilo ve světě rozpoutat už chápu co tím myslel. Dělají co můžou a myslím, že mají úspěchy. My, myslím tím EU jsme směšní. Bez suverenity, hájení svých zájmů, s přetvářkou a vyloženým lhaním polotiků svým národům. Je to tragedie, která do Česka zatím nedoputovala, ale v okamžiku jak Německo uzavře hranice s Rakouskem jsme v tom až po uši.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  05:30 06.11.2015

  ratataarmata

  Tak jsem narazil na Váš zdroj, A musím povědět, že se jedná opravdu o velmi neseriozni zdroj. Asi myslite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata

  Tak jsem narazil na Váš zdroj, A musím povědět, že se jedná opravdu o velmi neseriozni zdroj. Asi myslite toto:

  http://utajenediscipliny.cz/di...

  Aeronet je proti to mu jako beránek. Navíc zdroj uvádí 16 zabitých novinářů v posledním desetiletí a prý 312 celkově. Hodně divný nepoměr. A zde navíc uvedu seriozni zdroj, kde se mluví o 6 zabitých za 14 let

  http://www.rozhlas.cz/plus/ran...

  Tak že co uvádíte je hoax. Pardon, ale naletěl ste. .

  Dále, Rusko už od začátku operace žádalo USA aby jim zdělilo, kde se nachází skutečná umírněná opozice. Nestalo se tak. O vyjednávání s opozicí Rusko informovalo již dávno před pádem Airbusu. A hlavně nevím, co jste chtěl naznačit. Že Rusko konečně jedná s opozicí až po teroristickém útoku? To myslíte vážně?
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  22:52 05.11.2015

  wenet01, ok, budiž tak mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová prostě lhala a žádné kontakty s opozicí v Sýrii nenavázali, protože tam žádná není. Byla to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  wenet01, ok, budiž tak mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová prostě lhala a žádné kontakty s opozicí v Sýrii nenavázali, protože tam žádná není. Byla to prostě jen taková ruská zpráva.

  Atlan, západ se léta sosudtředil, aby se ubránil cizorodé ruské kultuře a to se mu podařilo. Fakt je, že Islám asi vážně podcenil. Ale západ to zvládne, zvládl komouše i nácky, islamisty zvládne taky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  21:51 05.11.2015

  Já bych to tak nenadhodnocoval - Putin jako jeden z mála vlivných lidí dělá rozumné věci. Rozhodně rozumější jak A. Merkel, Hollande či Obama. A hlavně je dokončuje a mají hlavu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych to tak nenadhodnocoval - Putin jako jeden z mála vlivných lidí dělá rozumné věci. Rozhodně rozumější jak A. Merkel, Hollande či Obama. A hlavně je dokončuje a mají hlavu a patu, logické odůvodnění.
  Co se týče takzvané expanze tak jde jen o zachraňování toho co ještě zachránit jde - a že toho moc už není. Sýrie je nutnost už jen kvůli neklidnému Kavkazu snadno infikovatelnému muslimským radikalismem (plus ovšem strategická základna). Pro Ameriku jsou dosavadní "venkovní" akce v zásadě pouhé dobrodružství, pro Rusko ale naopak nutností zajistit si jakus-takus perimetr.
  Velké výdaje na armádu? No pokud skoro dvacet let chátrala, tak je pochopitelné že bude třeba více peněz než je na běžný chod udržovaných ozbrojených sil.
  A co se týče "probuzené hrdosti" - prostě si i běžní lidé uvědomili že rozhodně se nemají hrbit proč před Západní Aliancí když ta není schopná obhájit své upadající hodnoty v tváří tvář muslimské agresi. Zdokumentovaných případů ustupování cizorodé kultuře ve Fr, VB a Německu je více než dost. A jsou velice ostudnou vizitkou neschopnosti....
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:49 05.11.2015

  Jinak naprosto souhlasím, že ta Vaše opozice zná místní poměry a jistě má mezi lidmi z IS řadu informátorů - a to je právě ten problém, proč nemůže západ žádnou najít a vycvičit. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak naprosto souhlasím, že ta Vaše opozice zná místní poměry a jistě má mezi lidmi z IS řadu informátorů - a to je právě ten problém, proč nemůže západ žádnou najít a vycvičit. Proč shazuje zbraně Kurdům na které pak spojenec turecko háže bomby a proč Arabští povstalci bojující při Kurdech nejsou schopni žádné větší akce a FSA je prakticky totožná s Al-kajdou.
  Jinak po čtyřech letech války tam najdete jistě kde co, desítky různch skupin bojujících pro kořist nebo pro Aláha, ale kupodivu ani jednu, které by mohli američané dělat vzdušnou podporu jako Rusové Syrské armádě. Krom opomíjeného faktu, že USA tam nemá vůbec co dělat - ale kdo by se po Iráku zabýval mezinárodním právem, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:45 05.11.2015

  Děti mám a věřte kdyby se celý svět díval jak si strkají cosi kamsi, provozují cosi kdesi a na finále znesvěcují kostel, bylo by dvouleté vězení dobrým opatřením proti tomu, aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děti mám a věřte kdyby se celý svět díval jak si strkají cosi kamsi, provozují cosi kdesi a na finále znesvěcují kostel, bylo by dvouleté vězení dobrým opatřením proti tomu, aby jejich otce zabásli za těžké ublížení na zdraví. Vám možná přijde normální toco ty holčičky dělají, ale mě nikoliv a je nutno se smířit s tím, že existují státy kde se bere náboženství vážně.
  Jinak nic proti, když si někdo chce dělat živnost s projíždění Evropy a vykládání všeho co tam chtějí slyšet, je to jeho věc...těžko počítat s tím, že jim doma bude někdo naslouchat. Nicméně gulag si představuji opravdu jinak - dvouleté vězení s podmínečným propuštěním je opravdu teror hodný naší oblíbené Saudské Arábie. Nebylo by možná od věci kdyby se na tenhle stát zaměřili ochránci lidských práv, jenže to by mohlo narozdíl od Ruska jít fakt o život.
  Překlady je nutno pořizovat v případě soudu a vyhoštění dostanou jistě v Arabštině. Slečna řešila nápisy uvnitř tábora.
  O tom ,že uprchlíky potřebujeme se deně dočtete v novinách - tento týden o tom zrovna vykládali Němečtí ekonomové. Pro mne za mě si křesťansky zachraňujte před válkou všechny Eritrejce a Kosovské Albánce, ale já mám uprchlické zařízení za barákem a znám ty co tam pracují, takže vím co jsou ti ubozí zač jaksi z první ruky. Dle práva mají zakotvit v první bezpečné zemi, nikoliv u nás a to se bavím jen o Syřanech, ne o zbytku.
  Rusko začlao mluvit o opozici v Sýrii už před pádem letadla, neplácejte. A pokud vím samo USA odpískalo pokusy o jejich výcvik a výzbroj s tím, že tam není nikdo kdo by jim s tím nezdrhl k Al-kajdě...Pokud to jsou ti samí, kterí USA odepsalo před nástupem Ruska pro jejich neexistenci (tuším, že nakonec vypustili pět bojovníků cca za miliardu) Rusko o opozici mluví od doby kdy se předáci všeho možného střídají v Kremlu a všichni tvrdí, že zastupují FSA. Ohledně toho, že rusko zakusilo až nyní terorismus, který snáší západ tak větší pitomost jsem dlouho nečetl. Zkuste se mrknout na teroristické útoky v Rusku, prosím Vás. Jestli se prozápadního Jelcina vraždili v rusku novináři je to pro mne fakt rána
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:37 05.11.2015

  Ty si zase lžiláskaři strč někam tu svoji mantru o 11. září 2001. Soud v New Yorku ukázal na nesmyslnost tvojí mantry i Japonský parlament odhlasoval, že neuznává ten tvůj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty si zase lžiláskaři strč někam tu svoji mantru o 11. září 2001. Soud v New Yorku ukázal na nesmyslnost tvojí mantry i Japonský parlament odhlasoval, že neuznává ten tvůj teroristický vylhaný výklad.
  Západ čelí svojím vlastním výtvorům a leckomu to přijde vhod.
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  21:21 05.11.2015

  semtam, je to údaj Ruského svazu novinářů, který na toto téma prováděl dlouhodobou studii a vede databázi. Uvádí, že databáze studie čítá celkem 312 jmen pracovníků médií, kteří v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam, je to údaj Ruského svazu novinářů, který na toto téma prováděl dlouhodobou studii a vede databázi. Uvádí, že databáze studie čítá celkem 312 jmen pracovníků médií, kteří v letech 1993 až 2009 v Rusku zahynuli nebo se stali nezvěstnými. To číslo skutečně zahrnuje všechny, nejen ty zavražděné, ale i tak je obludně nenormální. Za prokazatelně zavražděné se v té době (před šesti lety) považovalo 38 pracovníků médií. Ovšem studie upozorňuje, že ruská prokuratura přiznává, že dotyčný byl zavražděn pro svou novinářskou činnost až když nemá vyhnutí. Jinak jako v případě Němcova vymýšlí všechny možné důvody - žárlivost, drogy, peníze, dluhy, nehodu, náhodu, sebevraždu. Ale to číslo je prostě celkově nenormální.

  Ale tak je to s Ruskem v každé oblasti. Vezmi si jejich mantru (naši lžiláskaři ji taky nadšeně opakují), že v Sýrii není žádná "opozice", ale jen teroristé a džihádisté a oni proti nim budou bojovat bez rozdílu. Jedním dechem dodávají, že jestliže v Sýrii není žádná opozice a USA v Sýrii opozici podporují, musí nutně podporovat teroristy a Islámský stát. A dnes? Ó jaká změna! Právě dnes Rusko zveřejnilo zprávu, že samo navázalo kontakt se syrskou opozicí a převzalo od nich informace o Islámském státu. Najednou tedy opozice v Sýrii je? Důvod je prostý - pád letadla s ruskými občany byl pro Kreml šok. Rusko pocítilo na valstní kůži to, čemu západ musí čelit od 11.9.2001 a najednou potřebuje kontakt na ty hodné v Sýrii, kteří jim mohou pomoci podobným atakům zabránit, protože znají místní poměry a mají své informátory mezi lidmi z IS. Před tím na ně chtěli házet bomby bez rozdílu, teď pochopili, že je to složitější a že potřebují někoho přijatelného na místě a ejhle, je to ona tolik posmívaná a zpochybňovaná a Američany podporovaná a cvičená opozice. Zprávu o navázání kontaktu se syrskou opozicí oznámila dnes oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:44 05.11.2015

  ratataarmata

  312 zavražděných novinářů? To jste vzal kde? Zběžně jsem hledal, ale nikde nemohu najít tak vysoký údaj. Možná do toho započítáváte i novináře z válečných oblastí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata

  312 zavražděných novinářů? To jste vzal kde? Zběžně jsem hledal, ale nikde nemohu najít tak vysoký údaj. Možná do toho započítáváte i novináře z válečných oblastí.
  Třeba zde:
  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  A podle Vás Putin posílá uprchlíky do Evropy. Trochu zvrácené, když Sýrie žádá EU o jejich navrácení a hlavně vlna se netýká jen a pouze Syřanů, ale mnoho dalších států. A Stropnického výrok nikdo nepotvrdil a sám to rychle shodil ze stolu. Ale aspoň můžete napsat konspirační teorii, jak to Putin vymyslel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:48 05.11.2015

  Kršna byl taky válečník jak howado...

  Kršna byl taky válečník jak howado...

 • RiMr71
  18:56 05.11.2015

  ...buddhista velitelem armády obsazující území okolních států... to sou věci... :)
  Tak asi to holt moc "nežere" :)
  Ale musí se nechat, že co jsem slyšel tak ho (i) prostí vojáci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...buddhista velitelem armády obsazující území okolních států... to sou věci... :)
  Tak asi to holt moc "nežere" :)
  Ale musí se nechat, že co jsem slyšel tak ho (i) prostí vojáci (na rozdíl od mnohých vysokých čepic) naprosto respektují a co řekne tak je zákon. Když řekne "vystoupíte z armády a jako dobrovolníci pojedete na dovču tam a tam", tak je to nejspíš něco jiného než kdyby to řekl nějaký límeček.
  Otázka je, koho má za sebou. "Armáda" určitě nebude homogenní celek a různé proudy, názorové a vlivové, se tam nejspíš mydlí v duchu nejlepších ruských (a sovětských) tradic.
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  18:46 05.11.2015

  Wenet01, samozřejmě že se musí pořizovat překlady do arabštiny, nebo třeba do ruštiny pokud je zadržený Rus a jsem překvapen, že se tedy asi nepořizují. Měl jsem za to, že ano. To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01, samozřejmě že se musí pořizovat překlady do arabštiny, nebo třeba do ruštiny pokud je zadržený Rus a jsem překvapen, že se tedy asi nepořizují. Měl jsem za to, že ano. To už je takový zvyk v právních zemích. Nevím zda máš děti, nejlíp dceru, jestli ne, škoda. Víš že bysme ji na dva roky zavřely do lágru někde v Rusku. Určitě by ses o ni nebál, ani ona by se nebála, vždyť je to pohodička. Co to je dva roky? A mohli bysme jí tam poslat třeba za to, že by řekla, že je Zeman blbec.

  S uprchlíky asi Putin asi uvažuje jako ty a považuje je za škodnu, potom by asi prodal i svou malou špinavou kágébackou dušičku, jen aby té Evropě, která si ho ne a ne zamilovat, nějak uškodill. V EU nikdo z oficiálních představitelů netvrdí, že EU uprchlíky potřebuje. To jim vkládají do úst lžiláskaři a měsíčkáři. Představitelé EU se pouze - věrni křesťanským tradicím - stavějí k potřebným lidem a lidem v nouzi jako ke svým bližním.

  Stovka mrtvých novinářů ti nesedí? Máš pravdu. Byli to totiž tři stovky. Přesně 312 zavražděných novinářů v Rusku od roku 1993 do roku 2013! V Rusku zavraždí jednoho novináře cca každý měsíc. A třeba mediálně asi nejznámější Anna Politkovská byla zavražděna v den Putinových narozenin.

  A toho Němcova jistě zastřelili, protože byl odepsaný a nepředstavoval žádný problém, to má logiku. On i ten Kasparov jistě sedí v New Yorku právě proto, že je v Rusku svoboda slova, pohoda a nic, ale vůbec nic by mu tam nehrozilo, to má tagy logiku. Ruskou logiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:25 05.11.2015

  Šojgu má nevýhodu v tom,že je budhista a to přes náboženskou toleranci Rusové u prezidenta nepřekousnou. Ačkoliv nedávno jsem zaznamenal jak se při dni vítězství pokřižoval, ale to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Šojgu má nevýhodu v tom,že je budhista a to přes náboženskou toleranci Rusové u prezidenta nepřekousnou. Ačkoliv nedávno jsem zaznamenal jak se při dni vítězství pokřižoval, ale to bylo možná jen z protokolární slušnosti.
  RiMr71: V tom je skrytá odpověď na Vaši otázku. Islám, Judaismus, Budhismus, Šamanismus, dokonce i Jazyčnictví vše je v Rusku OK. V Kazani dokonce stojí chrám pro všechna Ruská náboženství, ale oni už jsou silně věřící, takže nemohou ustupovat islámu tolik jako sekulární společnost, což dnes Rusko není. Jsou tak imuní v obou variantách. Islám, který si člověk zdědil po předcích jim nevadí, ale konverze (ačkoliv i to se děje - jako všude jinde) jim vadí fest
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:58 05.11.2015

  semtam:
  mno voják Šojgu v čele Ruska, to už opravdu zavání myšlenkou na novou studenou válku :D Ale vlastně proč ne, vypadá jako sympaťák, kult osobnosti by šel kolem něj budovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  mno voják Šojgu v čele Ruska, to už opravdu zavání myšlenkou na novou studenou válku :D Ale vlastně proč ne, vypadá jako sympaťák, kult osobnosti by šel kolem něj budovat asi hůř, ale uvidíme jaká část ruského politického podhoubí získá navrch. Zda to bude armáda (pak má Šojgu šanci), která poslední dobou získává hodně na vlivu, nebo oligarchové dotlačí k moci nějakou nevýznamnou postavu která jim bude hrát do karet. U druhé možnosti je ale otázka kdo je dostatečně známý a dokáže lidi vést. Lavrova škrtám a dál znám jenom Medvěděva - jiní ruští politici nejsou známí.
  Nepřijde mi, že by si Putin vychoval adekvátního nástupce.
  Snad to nebude nikdo z té organizace "Naši" - to by to šlo s ruskem hodně dolů
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:29 05.11.2015

  K tématu+ i diskuzi :)

  Objevují se i zmínky, že možný nástupce Putina může být Šojgu (není to Rus, ale Tuvinec). Tím pádem by armáda v Rusku mohla mít ještě větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tématu+ i diskuzi :)

  Objevují se i zmínky, že možný nástupce Putina může být Šojgu (není to Rus, ale Tuvinec). Tím pádem by armáda v Rusku mohla mít ještě větší vliv.

  Ruská vláda za národní jednotu může děkovat EU plus USA. Bez vyostření situace by Rusko samo tuhle jednotu nenašlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:17 05.11.2015

  Rase

  Nikde není úplně vše ok, jenže zrovna co popisujete se již Ruska netýká. Přesuny Němců na východ s tím co popisuji moc nesouvisí. Mluvím hlavně o současném Rusku, plus sice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Nikde není úplně vše ok, jenže zrovna co popisujete se již Ruska netýká. Přesuny Němců na východ s tím co popisuji moc nesouvisí. Mluvím hlavně o současném Rusku, plus sice minulost ale hlavně o vnitřních národech.

  Jinak v Rusku dle wiki je 6,5% muslimů (všech větví). Délka života u mužů 65 let a žen 73. To je na Juru99. A Mongolové nemají turkické geny...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:53 05.11.2015

  Wenet01: "se svým vlastním náboženstvím to myslí sakra vážně a vůči nějakým ústupkům islámu jako je demontáž křížů v kostelích v Německu, jsou rusové velmi imuní. "

  Jak že jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: "se svým vlastním náboženstvím to myslí sakra vážně a vůči nějakým ústupkům islámu jako je demontáž křížů v kostelích v Německu, jsou rusové velmi imuní. "

  Jak že jsou vůči tomu "imuní"?
  Máte na mysli imunitu jako protiopatření, nebo imunitu jako "nedotknutelnost"? Tedy že jim to nevadí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  13:05 05.11.2015

  ratataarmata: Myslíte ty holky, z nichž jedna nyní žvaní v Jihlavě a káže nám o nutnosti vést dokumentaci pro uprchlíky v Arabštině - mám o Gulagu poněkud jinou představu, než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata: Myslíte ty holky, z nichž jedna nyní žvaní v Jihlavě a káže nám o nutnosti vést dokumentaci pro uprchlíky v Arabštině - mám o Gulagu poněkud jinou představu, než vězení ukončené po dvou letech podmínkou.
  Stále nechápu, proč by Putin měl dle Stropnického pomáhat Evropě pro kterou jsou uprchlíci nezbytní, potřební a jsme za ně rádi? Navíc to nepořpel Orbán, ale ten co to dle Stropnického měl tvrdit a Stropnický pokud vím se od té doby vyzul z každé otázky na toto téma aniž by trval na tom kde to vlastně vzal. Každopádně pokud rusko platí autobusy do Německa, prokazuje tím přeci EU službu...V tomto případě je zkrátka těžké držet se oficiálního EU postoje a plivat na Rusko - schizofrenie:)
  Stovky novinářů? Kdy? Děkuji...
  Byl jsem před Kremlem i Bílým domem a orpavdu si to u zdi Bílého domu představit nedokážu - kdo je zcestovalejší ví o čem mluvím. Němcov byl pro Putina asi takový problém jako komár pro medvěda. V rusku naprosto odepsaná figura, namočená do Jelcinovské éry, hůř už je na tom jen Kasparov, který svou "opozici" vede z New Yorku a pro běžného Rusa je tím naprosto nevolitelný. Němcov se hodil tak možná našemu mainstreamu a i ten to brzy vzdal.
  RASE: Ano z hlediska Ruské historie se rezervace nekonaly. Rusko je koloniální velmoc stejně jako byla Francie nebo Británie a s tím to také srovnávejte. Stalin je brutální epizoda, ale jak píšete odsunutí se mohli vracet a také tak činili. Až na naprosté výjímky zůstaly v Rusku ovládnuté národy tam kde žily před tím a dnes mají v administrativním členění odpovídající status dle počtu - od republiky po oblast. Níže zmínení Siuxové mohou jen závidět a indiáni z amerického východního pobřeží nemohou ani to. Koloniální akce Ruska probíhaly od 16. století. Stalin a jeho hrůzovláda, krom toho, že se etnickým rusům nevyhnula, byla ve srovnání s tím mžikem. Jinak dobývání Sibiře, se výrazně od Amerických aktivit Britů, Francouzů a Španělů nelišilo - vodka, nemoci a střelné zbraně. Ty národy to jen přežily.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:32 05.11.2015

  semtam: nejde říct že se rusové chovali k menšinám tak nebo onak. Za Carů byly některé menšiny podporovány. příkladem můžou být Volyňští češi, Povolští němci, kozáci atd. Za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: nejde říct že se rusové chovali k menšinám tak nebo onak. Za Carů byly některé menšiny podporovány. příkladem můžou být Volyňští češi, Povolští němci, kozáci atd. Za revoluce a před válkou stalin přesouval menšiny do různých zpadákovů, podle toho jak se mu to hodilo a za nepodporovali antibolševiky. Po druhé světové válce zase podle toho kdo podporoval němce. Po stalinově smrti už potentátům tak na národnostních menšinách nezáleželo, vznikaly různé národnostní regiony atd. všichni byli sověti
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:58 05.11.2015

  Omluva za překlepy

  Omluva za překlepy

 • semtam
  10:57 05.11.2015

  Rase

  Ano, národy na svém dlouhodobě obývaném území nebyli přesouváni. Výjimku tvořili právě krymští Tataři a Čečenci. Oba dva národy do Kazachstánu. Jinak hodně to mu pomohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Ano, národy na svém dlouhodobě obývaném území nebyli přesouváni. Výjimku tvořili právě krymští Tataři a Čečenci. Oba dva národy do Kazachstánu. Jinak hodně to mu pomohlo spolupráce oněch národů s nacistickým Německem. U Čečenců si nejsem sto pro jist. Ale jinak se ostatním desítkám národů na vlast nešáhlo. Dokonce jejich správní území jsou vcelku přirozeně utvořeny, ne jako část Kavkazu a Ukrajiny.

  Ale takto se dostáváme pomalu mimo téma.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:51 05.11.2015

  ratataarmata

  Vraždy novinářů se v Rusku stávají a dokonce i těch "provládních". Ovšem co se týče Ruska, tak hned o každém víme. Třeba Němcov. Absolutně neznámí člověk. Alespoň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata

  Vraždy novinářů se v Rusku stávají a dokonce i těch "provládních". Ovšem co se týče Ruska, tak hned o každém víme. Třeba Němcov. Absolutně neznámí člověk. Alespoň mimo Rusko a v Rusku asi taky moc ne. Ale líp poslouží spíš mrtvý než živý. A Pussy Riot strávili v base asi 2 roky. Živy a zdrávy.

  Jinak Rusko je třeba oproti USA daleko více politicky pestřejší. Kdo zná alespoň částečně ruské poměry, tak ví, že zrovna liberálové nejsou moc oblíbeni. Třeba o Medvěděva bez Putina by si nikdo neopřel ani kolo. Maximálně Pussy Riot kuře...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:46 05.11.2015

  Wenet01:
  "rusové menšiny nepřesouvali". Tak to je úplně mimo. Tak tomu bylo za Carů, ale když se moci chopil Lenin a ministrem pro menšiny byl Stalin, tak se menšiny přesouvaly a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01:
  "rusové menšiny nepřesouvali". Tak to je úplně mimo. Tak tomu bylo za Carů, ale když se moci chopil Lenin a ministrem pro menšiny byl Stalin, tak se menšiny přesouvaly a odsouvaly do různých koutů říše - přesouvány byly miliony lidí. Etničtí poláci do Kazachstánu, etničtí němci taky do téhle oblasti, to samé ostatní měnšiny. Pozděj od toho bylo opuštěno a někteří tihle lidé se mohli vrátit tam odkud byli odsunuti, ale to už byla jen část původního počtu. Zrovna takoví poláci z Kazachstánu, kterým bylo po válce dovoleno odejít, pak osidlovali západní území polska po odsunu Němců. Jak je to s putováním Tatarů, Kalmyků a dalších různých turkických národů, přesně nevím, ale za stalinské éry si užily dost. Přesouvání národů byla oblíbená Stalinova taktika, chtěl nepohodlné menšiny (což byly všechny jiné než rusové) vykořenit a zbavit je tradic, aby z nich šlo snáze vykovat sověty. Jeho nástupci už šli méně násilnou cestou a menšinám dovolili návrat, proto jsou krymští tataři zase na krymu atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  10:25 05.11.2015

  Wenet01, ano myslím prohlášení toho našeho herce a herce nepodceňuj, vzpomeň na Reagana, to byl taky herec a hrával ve westernech a jak se mu to paněčku hodilo, když pak rajtoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01, ano myslím prohlášení toho našeho herce a herce nepodceňuj, vzpomeň na Reagana, to byl taky herec a hrával ve westernech a jak se mu to paněčku hodilo, když pak rajtoval na Brežněvovi jupííííí Leonide, jupííí :-) Že Orbán všechno popřel nic neznamená, ten by zapřel i matku, kdyby to po něm Putin chtěl. O jeho proruských postojích a přímém obdivu k V. Putinovi snad nepochybujete? Nebo se budeme tvářit, že je Orbán "nezávislý"? A že v Rusku redakci nikdo nevystřílí ani nepošle do gulagu? Žertuješ? Kolik už bylo zavražděných ruských novinářů? Desítky, ne-li stovky. A co poslední vražda Němcova? Představ si, že by před Bílým domem zastřelili Obamova rivala a tvářili se, že o nic nejde a udělali to asi Čečeni nebo Siuxové, nebo žárlivá milenka, či dokonce milenec. A do gulagu poslali i ty dvacetiletý holky, co vyváděly v kostele. Mimochodem oni se tam nerouhaly Bohu, v tom problém nebyl, ale zazpívaly modlitbu v níž prosili Pannu Marii aby vyhnala Putina. Takže se vlastně rouhaly :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  10:02 05.11.2015

  Jura99: ok, značném tím že věk 55 určité není pravda. A tím že porodnost nemuslimek kterých je 85% je 1.7 a muslimek, kterých 15% 2. Ze 175 narozených děti je muslimských jen 30. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: ok, značném tím že věk 55 určité není pravda. A tím že porodnost nemuslimek kterých je 85% je 1.7 a muslimek, kterých 15% 2. Ze 175 narozených děti je muslimských jen 30. Nějakých 17%. Tak mi vysvetlete jak může být Rusko za století muslimské. Stačí vzít kalkulačku a nevěřit picovinam na netu. Až budu mít čas klidně sem hodin odkazy, ale teď musím jet do školy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:56 05.11.2015

  K islámu se v Rusku hlásí asi 15% populace. Očekává se, že do konce století bude muslimů v Rusku většina, kvůli populačním parametrům obyvatelstva. Alarmující je informace o 1mil. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K islámu se v Rusku hlásí asi 15% populace. Očekává se, že do konce století bude muslimů v Rusku většina, kvůli populačním parametrům obyvatelstva. Alarmující je informace o 1mil. nakažených virem HIV, jejich počet se zdvojnásobil za pouhých 5let. Spolu s průměrným věkem dožití cca 55let to Rusko řadí někam mezi africké státy. Podobně jako Češi mají podíl genů keltských či germánských, Rusové mají z důvodu mongolotatarských výpadů turkické geny. Tam by se dala hledat jejich přirozená dobyvačnost a divokost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  09:48 05.11.2015

  Semtam: To byl myslím pokus konkurovat Izraeli...nevyšel a Rusům nutno přiznat, že se emigraci do Izraele příliš nebránili a proto se tam dodnes všude domluvíte Rusky - ten pokus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: To byl myslím pokus konkurovat Izraeli...nevyšel a Rusům nutno přiznat, že se emigraci do Izraele příliš nebránili a proto se tam dodnes všude domluvíte Rusky - ten pokus sovětské svaté země je myslím jediný kde těch pár židů oficiálně užívá Jidiš:)
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  09:46 05.11.2015

  Jo, tak podle plochy je ta v Moskve větší, ale je pro 10 000 lidí stejně jako v Groznem. Mimochodem podle tohodle článků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo, tak podle plochy je ta v Moskve větší, ale je pro 10 000 lidí stejně jako v Groznem. Mimochodem podle tohodle článků http://www.tyden.cz/rubriky/re... je mešita v Římě pro 12 000 věřících a rozlohu má skoro 2x větší než moskevská. Ta Londýně má taky větší rozlohu než Moskva a v Lutychu má větší rozlohu než v Groznem. Takže si nejspíš novináři spletli a správně to má být nejvyšší mešita v Evropě.
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  09:43 05.11.2015

  Ty počítáš Groznyj a Čečensko do Evropy?

  Ty počítáš Groznyj a Čečensko do Evropy?

 • semtam
  09:27 05.11.2015

  Wenet01

  Musím se opravit. Ne každá národnost má svoji republiku či jiný administrativní celek jaký obývala. Židé, protože neměli žádné území. Tak vznikla tzv. Židovský autonomní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01

  Musím se opravit. Ne každá národnost má svoji republiku či jiný administrativní celek jaký obývala. Židé, protože neměli žádné území. Tak vznikla tzv. Židovský autonomní okruh. Židé tam sice nežijí, ale i tak jakožto národnost jim byl vytvořen (ještě za Stalina).
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  09:26 05.11.2015

  ratataarmata: nejvetsi mesita v Evrope je v Groznem

  ratataarmata: nejvetsi mesita v Evrope je v Groznem

 • semtam
  09:14 05.11.2015

  Takeda

  A Gazeta.ru není ruské médium? Navíc můj komentář zněl tak, pokud si chceme o Rusku něco zjistit. Ne to, co si máme myslet.
  A pokud někoho znáte, kdo v Rusku byl či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda

  A Gazeta.ru není ruské médium? Navíc můj komentář zněl tak, pokud si chceme o Rusku něco zjistit. Ne to, co si máme myslet.
  A pokud někoho znáte, kdo v Rusku byl či pracuje. Tak je to asi to nejlepší co můžete zjistit. Když nepočítám osobní zkušenost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  09:11 05.11.2015

  Semtam: Myslím, že jste to trefil. Rusko je multikulturní a v klidu, dle mého právě proto, že je to koloniální velmoc, která narozdíl od ostatních své kolonie spojila po zemi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: Myslím, že jste to trefil. Rusko je multikulturní a v klidu, dle mého právě proto, že je to koloniální velmoc, která narozdíl od ostatních své kolonie spojila po zemi (obdobně jako USA) a původní obyvatelstvo nevyvraždila ani nikam nepřehnala, ale nechala je ve většině v místě původu - krom toho navíc etničtí rusové tvoří 80% populace a je málo republik (administrativní členění RF je k samostatnému oboru na VŠ) kde by netvořili většinu - myslím jen Čečna a Dagestán.
  Bez rusů se domnívám, že by původní etnika politicky přežít nemohla a jen by je schramstnul někdo jiný. Vždy mne pobaví, když média zkouší samsotatnost Sibiře, samozřejmě bez znalosti toho co je to za plochu a kolik desítek národů tam vlastně žije. Ukázková multikulturalita Ruska je tak dílem historického vývoje, který nejde jinde uplatnit ani náhodou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:06 05.11.2015

  semtam: Ano, ruská média vám naprosto jasně řeknou, co si máte myslet.

  semtam: Ano, ruská média vám naprosto jasně řeknou, co si máte myslet.

 • Wenet01
  08:59 05.11.2015

  Myslíte prohlášení našeho herce, které ten co mu ho údajně předal dementoval a náš ministr se později nemohl rozpomenout kde to vlastně slyšel a proč to vůbec říkal:))). Z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslíte prohlášení našeho herce, které ten co mu ho údajně předal dementoval a náš ministr se později nemohl rozpomenout kde to vlastně slyšel a proč to vůbec říkal:))). Z vyjádření představitelů EU, by se navíc dalo soudit, že ta ruská podpora imigrantské vlny je vlastně pomoc Evropě...my je tu přece chceme, takže by Putin vlastně přispíval na dobrou věc!
  Největší mešita před Moskevskou stála v Čečensku, tedy pořád v Rusku - a proč taky ne, mají tam jaksi islám od raného středověku, v západní Evropě je to novum. 10% populace v Ruské federaci má tak historické staleté kořeny a svůj vývoj - mezitím co je třeba Francie s Německem procentualně dohání za poslední dvě generace. Kdo ten rozdíl nechápe, nepochopí asi nikdy.
  Gazeta jsou liberálně směřující noviny a píšou různé věci, v rusku si najdete názorů kolik chcete, lidi však většinou nechtějí. Redakci nikdo nevystřílí ani nepošlo do gulagu, svět se vyvíjí a nejsme v roce 1960
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:56 05.11.2015

  jsk1

  Spíš pan Grohmann posouvá náš mediální prostor do nezaujatých vod. Pro Vás to může být i zajímavé, ale pokud chcete o Rusku vědět více, zaměřte se na ruské zdroje a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1

  Spíš pan Grohmann posouvá náš mediální prostor do nezaujatých vod. Pro Vás to může být i zajímavé, ale pokud chcete o Rusku vědět více, zaměřte se na ruské zdroje a uvidíte, že Rusko je úplně jiná země, než prezentují naše či západní media.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:52 05.11.2015

  ratataarmata

  On je zde rozdíl mezi lidmi žijícími po staletí na jednom území a lidmi žijící pár desítek let či dokonce roků. Rusko mělo oněch 10% muslimů na svém území defacto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata

  On je zde rozdíl mezi lidmi žijícími po staletí na jednom území a lidmi žijící pár desítek let či dokonce roků. Rusko mělo oněch 10% muslimů na svém území defacto stále. O Rusku se dá říci, že je pomalu ukázková multikulturní země. Co se týče národů a vyznání, tak jen pramálo zemí (nějaká srovnatelná mě hned nenapadá) co je takto pestře zastoupena. Dokonce každý početnější národ (jako Něnci, Čuvaši, Tuvinci, Burjati, atd. atd.) mají své správní území (to, na kterém po staletí žijí). Ne jeden by i očekával, že tato na první pohled nesourodá směs nemůže mít dlouhého trvání. Proč to mu tak není, je otázka. Ale jako tmelící prvek posloužili paradoxně v minulosti vnější síly. Ne jen z tohoto důvodu je intenzivně připomínáno vítězství v 2.WW a i jiné. Jaké jsou brány jako vítězství celé země a nejen pouze Rusů. A díky to mu, že všichni občané Ruska obývají stále svou domovinu (vyjma Čečenců, kteří byli z části přesídleni a také to zanechalo stopy), tak se cítí být skutečnou součástí státu. Je to vlastně přirozené.
  Někdo může zmínit ruský nacionalismus. Ano, je tu, ale jaksi se rozmohl v chaotických 90. letech a příliv obyvatel ze střední Asie spolu s jejich mafiánským počínáním byl úrodnou půdou pro nacionalismus.

  Superme

  Myslím, že za provokatéry, některé diskutující označuješ neprávem. Propaganda jede 24/7 v kuse. Musí mít nějaké výsledky na uvažování lidí. Třeba Deadog (nic proti Vám nemám) kdysi zmínil, že garantuje, že ruské angažmá v Sýrii je lež, že si to Rusko nemůže dovolit. Tohle nemohl získat z čista jasna. Sám jsem zaregistroval propagandu, že Rusko nedokázalo porazit chrabrou ukr. armádu a jeho armáda je vyčerpaná válkou v Donbase a Rusko díky sankcím v troskách. A nyní pod tímto článkem píše o revoluci v Rusku, kdy vládní kruhy jsou nejoblíbenější v historii. Bohužel panu Deadogovi bere propaganda zdravý (racionální) úsudek.
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  08:48 05.11.2015

  Výborný článek pane Grohmanne! Trochu se divím, že Gazeta vůbec měla odvahu něco takového zveřejnit, že by přeci jen nějaký posun?

  Výborný článek pane Grohmanne! Trochu se divím, že Gazeta vůbec měla odvahu něco takového zveřejnit, že by přeci jen nějaký posun?

 • Takeda
  08:31 05.11.2015

  Superme: Já se vyjádřil v tom smyslu, že spoléhání se na armádu (dokonce její použití jako náhražky za fungující stát) vede k použití armády. Víceméně tečka.

  Jestli myslíte, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: Já se vyjádřil v tom smyslu, že spoléhání se na armádu (dokonce její použití jako náhražky za fungující stát) vede k použití armády. Víceméně tečka.

  Jestli myslíte, že s problémy RF je to jinak, tak já Vám to neberu. Pokud si myslíte, že se pletu, tak mi ukažte kde, rád se poučím.

  Ale ono je to jedno. I pokud problémy RF leží jinde, třeba v migrační vlně z Bangladéše, protože tam dochází pitná voda, nebo někdo přijde na to jak snadno postavit fůzní elektrárnu a veškerá ruská ropa a zemní plyn pozbudou ceny, tak paleta řešení, kterou má RF k dispozici, je dost úzká.

  Šance, že RF použije armádu je větší, než u zemí, které na svoje ozbrojené složky tolik nespoléhají. Nebo je tahle základní úvaha špatná?
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  07:38 05.11.2015

  No já teda nevím, jak to mají Rusové s Islámem. Ale Putin přece letos otevřel v Moskvě největší mešitu v Evropě. Opravdu, jen se o tom skoro nikde nepíše a to sou prej naše média ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No já teda nevím, jak to mají Rusové s Islámem. Ale Putin přece letos otevřel v Moskvě největší mešitu v Evropě. Opravdu, jen se o tom skoro nikde nepíše a to sou prej naše média protiruská. Největší mešita v Evropě nestojí v Německu, Francii či Anglii, jak bysme podle lžiláskařů a měsíčkářů očekávali, dokonce není ani v Turecku. Je v Rusku a navíc v jejich hlavním městě v Moskvě! Takže ne někde na Kavkazu, ale v té evropské části. A není to nějaká starobylá památka trpěná kvůli turistům, je to nově postavená a otevřená mešita. Popravdě, představte si, že ruská federace má cca 15 milionů muslimů, kteří tvoří těžko uvěřitelných 10% obyvatelstva ruské federace. Takový poměr není v žádné ze zemí EU a přitom to už považujeme Evropu za málem ztracenou.

  Že mešitu osobně otevíral Putin a navíc s šéfem Palestiny Abbasem po levici a tureckým prezidentem Erdoganem po pravici ukázala ruská státní televize:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Modlící se muslimy v moskevských ulicích natočili dokonce dronem – neskutečné záběry:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Otevření se taky účastnil přítel ruského prezidenta a vůdce Čečenska Kadyrov. A to je pěkný islamista! V Grozném zorganizoval dobrovolně-povinnou demonstraci proti časopisu Charlie Hebdo (po vyvraždění jeho redakce). Kadyrov mimochodem podporuje osobně běžence při cestě do Evropy.
  http://1url.cz/jnzh...

  Možná že informace ministra Stropnického, že imigrantskou vlnu směřující do Evropy platí a organizuje Rusko, nebyla tak zcestná jak se zdálo. Třeba to dělají právě přes Kadyrova:

  Zvláštní, že o tomhle naše údajně protiruská média informovala zcela okrajově, nebo vůbec, mě to dost překvapilo. Nechat si postavit něco takového v hlavním městě!
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  07:01 05.11.2015

  Nesher: jo jasne v Rusku nema 90% obyvatel internet a lidi nad 40 v Rusku neumej s pocitacem, protoze tam jsou vsichni idioiti a alkoholici. S tim clankem na idnes nevim jestli si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: jo jasne v Rusku nema 90% obyvatel internet a lidi nad 40 v Rusku neumej s pocitacem, protoze tam jsou vsichni idioiti a alkoholici. S tim clankem na idnes nevim jestli si delate srandu, nebo to myslite vazne, kdyz pocet obyvatel Ruska roste. (nepocitam do toho Krym)

  Rusu je v Rusku 80%, Tataru 3,8%(povazovat je za muslimsky teroristy muze orpavdu jen idiot co o Rusku nevi naprosto nic), Ukrajinci 1,4%, Baskirove 1%, Cuvasove 1%, Cecenci 1%, Armeni 0,9%, a zbytek narodu nema- ani 0,5%.

  Muzete mi prosim odpodet, za jak dlouho tedy budou Rusove tvorit mensinu? Kdyz vlastne Rusove vymiraji a jediny deti co se v Rusku rodej jsou muslimove, prevazne Cecenci? :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:25 04.11.2015

  Nesher - Když pominu, že je to idnes. Tak mě zaujali tedy 2 informace.

  "na severním Kavkazu, se navíc snižuje porodnost."
  Neleží na Kavkazu náhodou Čečensko s Degestánem? Tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher - Když pominu, že je to idnes. Tak mě zaujali tedy 2 informace.

  "na severním Kavkazu, se navíc snižuje porodnost."
  Neleží na Kavkazu náhodou Čečensko s Degestánem? Tedy právě ty 2. hlavní oblasti obývané v Rusku muslimy? To se jaksi vylučuje s vaším tvrzením ;)

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:09 04.11.2015

  Ještě než si dostudujete Ruské reálie, tak abych Vás nemátl - Tataři jsou dosti různorodou skupinou a část z nich se v Rusku rovněž ocitla až když je navštívili Rusové...ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě než si dostudujete Ruské reálie, tak abych Vás nemátl - Tataři jsou dosti různorodou skupinou a část z nich se v Rusku rovněž ocitla až když je navštívili Rusové...ale historické exkurzy asi až později...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:02 04.11.2015

  Jistě a Vy? Proto mohu klidně tvrdit, že k jiné než státní TV se dostanete takřka všude pokud máte zájem ů- pokud hodláte rozebírat, že důchodci koukají jen na státní TV, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jistě a Vy? Proto mohu klidně tvrdit, že k jiné než státní TV se dostanete takřka všude pokud máte zájem ů- pokud hodláte rozebírat, že důchodci koukají jen na státní TV, tak nevidím rozdíl oproti ČR, kde vláda nemá podporu 90%. Prosím ještě jednou odkud berete, že zdrojem většiny Rusů je státní TV? Opravdu by mne to zajímalo, přístup totiž mají a pokud ne neměl bych odvahu to nazývat většinou s takovou jistotou jako Vy - samozřejmě bez zdroje.
  Tataři jsou pokud vím nejpočetnější islámskou menšinou v Rusku - jsou také nejpočetnější menšinou vůbec...odkud jste vzal své tvrzení by mne rovněž zajímalo. Jinak jsou domácí asi jako Rusové v Primorském kraji, prostě přijeli - proto píšu, že rusko nedorazilo k nim, ale oni do něj. Žvást o nesvobodném obyvatelstvu nemá cenu komentovat - to je politikum zjevně
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:55 04.11.2015

  Superme - byli, nicméně je fakt, že porodnost slovanského obyvatelstva je nižší než muslimského. To, že se v lepších časech rodí víc dětí je fakt, stejně jako, že je rodí ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme - byli, nicméně je fakt, že porodnost slovanského obyvatelstva je nižší než muslimského. To, že se v lepších časech rodí víc dětí je fakt, stejně jako, že je rodí ve zvýšené míře muslimové. Ostatně demografická situace Ruska je špatná a zvýšené náklady na militarizaci na úkor ostatních roli státu (třeba zdravotnictví) to ještě zhorší - viz zde http://zpravy.idnes.cz/vymiran...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:50 04.11.2015

  Wenet
  Byl jste někdy v Rusku a tím nemyslím Moskvu nebo Petrohrad?
  Ano, internetové kavárny tam najdete, ale střední a starší generace do nich nechodí, stejně jako v tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet
  Byl jste někdy v Rusku a tím nemyslím Moskvu nebo Petrohrad?
  Ano, internetové kavárny tam najdete, ale střední a starší generace do nich nechodí, stejně jako v tom Nairobi.Ostatně mimo města (nemalá část Rusů ještě stále žije na vesnicích, které mnohdy nemají ani zpevněné cesty, natož připojení na internet, tedy hlavním informačním zdrojem většiny Rusů (neříkám všech) je prostě federální TV. A tam uvidíte jen to co chtějí v Kremlu.
  Tataři Rusko nějakou dobu ovládali, tedy jsou de facto domácí, navíc Tataři netvoří většinu ruských muslimů. A ano v Rusku mešity stály už před Putinem (ukažte mi kde tvrdím opak), ale to neznamená, že se muslimské menšině, viz třeba mnou zmíněné Čečensko nevychází vstříc i za cenu nerespektování zákonů.
  Ohledně té politiky, s tou jste začal vy když do diskuse o Rusku taháte, evidentě kvůli změně tématu, naprosto nesouvisející věci. A občany, v našem slova smyslu v Rusku, stejně jako ve většině zemí na východ od Košic nemají. Mají jen více či méně nesvobodné obyvatelstvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  21:45 04.11.2015

  to dusan:

  Vy pro své stanovisko, že muslimští imigranti jsou pro Velkou Británii a Londýn obzvlášť ekonomickým přínosem, nalézáte v oporu v tom, že, cituji:

  Na Slovensku som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to dusan:

  Vy pro své stanovisko, že muslimští imigranti jsou pro Velkou Británii a Londýn obzvlášť ekonomickým přínosem, nalézáte v oporu v tom, že, cituji:

  Na Slovensku som ešte nestretol jediného asociála z tých "neprispôsobivých" krajín ako napr. Turecko ... ale poznám veľa úspešných tureckých obchodníkov ...

  já pro svoji reakci na Vaše tvrzení vycházel z oficiální statistiky londýnského cenzu z roku 2011 (můžete si dohledat např. na http://data.london.gov.uk/cens...

  Jako příklad pro Británii ekonomicky nepřínosných imigrantů jsem zvolil Somálce a Turky proto, že vykázali největší míru ekonomické neaktivity mezi imigranty vůbec (v Londýně roku 2011 žádným způsobem nepracovalo 62% Somálců a 87% Somálek; druzí od konce byli Turci - nepracovalo 33% mužů a 70% žen).

  K ostatním Vašim výrokům se nevyjadřuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:36 04.11.2015

  Nesher - Já zapomněl, že v době toho radikálního poklesu tam ti muslimové vlastně nebyli... ach jo :D

  Nesher - Já zapomněl, že v době toho radikálního poklesu tam ti muslimové vlastně nebyli... ach jo :D

 • Wenet01
  21:35 04.11.2015

  Odkud prosím berete, že většina Rusů nemá jiný přístup k informacím než státní TV - nějaká data? Mám rád tyhle střely...internetovou kavárnu seženete dnes i v Nairobi, a satelit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odkud prosím berete, že většina Rusů nemá jiný přístup k informacím než státní TV - nějaká data? Mám rád tyhle střely...internetovou kavárnu seženete dnes i v Nairobi, a satelit mají na baráku v kdejaké vesnici za Uralem...
  Tataři se kupříkladu přistěhovali do Ruska, takže opět vedle a mešity v Moskvě stály už dříve stejně jako třeba v Petrohradu, ta poslední jen proklouzla do médií. No naštěstí tím zasvěceným tvrzením o občanech jste se zařadil, do té doby jsem se bál, že z Vás nemluví politika
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:30 04.11.2015

  Wenet
  Řešme v diskusi obsah článku, a ten se týká ruského militarismu a nikoli evropské migrační krize. To spolu nijak nesouvisí.

  Wenet
  Řešme v diskusi obsah článku, a ten se týká ruského militarismu a nikoli evropské migrační krize. To spolu nijak nesouvisí.

 • Nesher
  21:26 04.11.2015

  Moc dobrý článek.
  Mj. ukazuje jak moc je Rusko kulturně a politicky vzdálené od Evropy a jak moc je důležité minimalizovat ruský vliv, obzvlášť v naší části Evropy.
  K té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc dobrý článek.
  Mj. ukazuje jak moc je Rusko kulturně a politicky vzdálené od Evropy a jak moc je důležité minimalizovat ruský vliv, obzvlášť v naší části Evropy.
  K té revoluci, nemyslím, že je na pořadu dne, ale jednou by to mohl být problém, při ruské "kulturní" DNA asi i pěkně krvavý.
  To, že má Putin dnes 90% podporu (vzhledem k tomu, že většina Rusů, obzvlášť na venkově nemá jiný zdroj informací než federální TV, která je totálně v rukou Kremlu to těžko může být jiné), ale to za pár let může být jinak. To dnes nikdo nedovede odhadnout.
  K těm problémům s muslimy, ten ruský nejde s těmi západoevropskými (střední Evropa žádný takový problém nemá) srovnávat. Ruští muslimové (mimochodem ti jsou příčinou toho níže uvedeného populačního přírůstku) nejsou přistěhovalci, právě naopak, Rusko se přistěhovalo k nim aniž o to jejich předci stáli. A pokud by z nich putinův režim začal dělat obyvatele (občany v Rusku nevedou) II. kategorie, tak bude mít Rusko velké problémy a Putin to ví. Proto toleruje (dle federální legislativy) nezákonné zavádění prvků práva šaría v Čečensku a jinde, proto se v Moskvě otevřela velká mešita atp.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:10 04.11.2015

  Muslim v RF je něco jiného než muslim v EU. Ten ruský totiž stále sedí tam kde jeho předci buď od počátku věků v Kavkazském případě nebo tam kde pod nimi nakonec padl kůň v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Muslim v RF je něco jiného než muslim v EU. Ten ruský totiž stále sedí tam kde jeho předci buď od počátku věků v Kavkazském případě nebo tam kde pod nimi nakonec padl kůň v Tatarském, jen s celou krajinou postupně skončili v Rusku, navíc před staletími. Ten v EU tu je tři generace v lepším případě. Ruská populace je sice nábožensky tolerantní - protože jako velmoc jsou na mnohé zvyklí, ale se svým vlastním náboženstvím to myslí sakra vážně a vůči nějakým ústupkům islámu jako je demontáž křížů v kostelích v Německu, jsou rusové velmi imuní.
  Neřešme tak třísku v oku bližního, ale trám v oku svém
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:04 04.11.2015

  Dost problémů čeká i Evropu, a s jejím systémem vedení nevedení se o ní bojím rozhodně víc než o Rusko (a to nejen proto, že mě Ruské problémy pálí o dost méně), ale hlavně jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dost problémů čeká i Evropu, a s jejím systémem vedení nevedení se o ní bojím rozhodně víc než o Rusko (a to nejen proto, že mě Ruské problémy pálí o dost méně), ale hlavně jejich vláda je dvacetkrát akceschopnější - zatímco zde se nedokáže vyřešit ani hraniční kontrola na okraji unie. Putin jednou jistě odejde, ale prakticky je jeho vláda nejlepším obdobím za celou Ruskou historii - kdo přijde po něm těžko říci, ale jistě to nebude obdoba Jelcina a obnova prozápadního směrování. Ono s tím autoritářským režimem, je třeba se zamyslet proč má 85% podpory obyvatelstva o čemž se demokratům jinde ani nezdá - kdyby to dělal blbě, jak se tu stále dočítám, asi by mu sami rusové nefandili. Krom poměrně zanedbaného vnitřního trhu, mne však nenapadá příliš témat kde by něco zásadního zapinkal a když vezmu v potaz v jakém stavu Rusko po západním oblíbenci přebíral...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:04 04.11.2015

  Takeda - Můžete mi říci, kde berete ty hlouposti? Snažíte se provokovat nebo jak?

  "stárnutí slovanské populace" ale, ale. Nějaký důkaz? A prosím nějaké důvěryhodné zdroje.

  S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda - Můžete mi říci, kde berete ty hlouposti? Snažíte se provokovat nebo jak?

  "stárnutí slovanské populace" ale, ale. Nějaký důkaz? A prosím nějaké důvěryhodné zdroje.

  S muslimy takový problém nemají. Proč? 1. Kadyrov a za 2. ti muslimové tam žijí x. století. Navíc nemají problém v případě nutnosti ukázat, kdo v Rusku vládne a jaké zákony se tam dodržují.

  A blablabla :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  21:04 04.11.2015

  Takeda: K tomu Prusku jen podotknu, že před první světovou válkou sice Pruský militarismus prakticky ovládl tehdejší Německo, ovšem překvapivě nebyla úroveň zbrojení nebo procento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: K tomu Prusku jen podotknu, že před první světovou válkou sice Pruský militarismus prakticky ovládl tehdejší Německo, ovšem překvapivě nebyla úroveň zbrojení nebo procento mužů, které šlo povolat do zbraně, tak zdaleka tak velké, jako v případě zdánlivě pacifistické republikánské Francie. Je ovšem pravda, že Francie byla od roku 1871 hnána touhou získat Alsasko-Lotrinsko zpět, zatímco Německu šlo o udržení statutu quo, ale i tak je to celkem pikantní.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:02 04.11.2015

  Už jen z povahy ruského režimu a povahy Rusa jako takového, bude mít Rusko s muslimskou menšinou podstatně menší problém, než-li EU.

  Už jen z povahy ruského režimu a povahy Rusa jako takového, bude mít Rusko s muslimskou menšinou podstatně menší problém, než-li EU.

 • Takeda
  20:53 04.11.2015

  Armáda jako tvůrce identity jistě funguje (Prusko). Problém je, že až moc dobře.

  Pokud totiž investujete do armády na úkor zbytku, pak pro vás logicky armáda představuje i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armáda jako tvůrce identity jistě funguje (Prusko). Problém je, že až moc dobře.

  Pokud totiž investujete do armády na úkor zbytku, pak pro vás logicky armáda představuje i řešení případných problémů.

  Rusko čeká dost problémů, to snad uznáte i vy Rusku nakloněnější. Ať už velká muslimská menšina, separatistické tendence okrajových částí, stárnutí slovanské populace, zastarávající infrastruktura nutná k těžbě surovin, nebo závislost na exportu surovin.

  Rusku pak nezbude moc možností jak reagovat, pokud nejakceschopnější složka bude armáda a lid je krmen propagandou o shnilém západu a nutnosti obnovit impérium.

  Vladimir Vladimirovič Putin to snad dovede ukočírovat, ale autoritářské režimy mají i tu nevýhodu, že nejsou dobrým podhoubím pro schopné pokračovatele a i pokud se pokračovatel objeví, tak předání moci je docela riskantní...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:47 04.11.2015

  Shania - Samozřejmě, že naší vysokou životní úroveň si musíme ponechat. Každopádně stát by se podle mého měl snažit ty rodiny podporovat, propagovat děti atd. Ono se to nezdá, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Samozřejmě, že naší vysokou životní úroveň si musíme ponechat. Každopádně stát by se podle mého měl snažit ty rodiny podporovat, propagovat děti atd. Ono se to nezdá, ale jako příklad uvedu Rusko. V roce 2000 ubylo v Rusku skoro o milion lidí, ale poté, co zařídil Putin reformy v posledních 2 letech přirozeně přibývá počet obyvatel RF. Minulý rok to bylo podle wiki + 33,688 a letos se očekává další přirozený nárůst. Ty výsledky neuvidíte hned, ale po nějakém čase si myslím, že ano.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:46 04.11.2015

  muhaha ...

  Na Slovensku som ešte nestretol jediného asociála z tých "neprispôsobivých" krajín ako napr. Turecko ... ale poznám veľa úspešných tureckých obchodníkov .....ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  muhaha ...

  Na Slovensku som ešte nestretol jediného asociála z tých "neprispôsobivých" krajín ako napr. Turecko ... ale poznám veľa úspešných tureckých obchodníkov .....ale nebudem teraz "dokazovať", že nemôžu byť z tejto krajiny problematickí migranti ...

  A v tom Londýne je "zmeska" nie len zo Somálska či Turecka.. ale prakticky z celého sveta .... a chcel by som vedieť z kade máte tú "väčšinu" .... lebo neviem o žiadnej štatistike čo by to dokazovala ....

  A vo Veľkej Británii sa uživia bez problémov i mnohí Rómovia ... čo je dôkazom, že tam je spoločnosť tolerantnejšia ..... ak ten istý človek sa nezamestná na Slovensku a bez problémov v Anglicku .. asi nebude problém len v rómskej komunite ....

  Mimochodom .... nie náhodou si mnohí naši politici robia na "hrozbe" migrantov kampaň ... Smer u nás to dal dokonca ako heslo svojej kampene ...

  A u nás na 100 % žiadne problémy s dnešnou migračnou vlnou nie sú ... ešte i obyvytelia v Gabčíkove, kde mali referendum proti nim, a kde je tábor, priznávajú, že boli obavy zbytočné a vztahy sú v pohode ....

  Keby však niekto počúval nášho premiéra tak si myslí, že už musíme ťahať tanky na hranice .....aby sme sa "ubránili" ....

  Ale zaberá to ... tak ako u Vás .. Zeman je hneď populárnejší ...

  A Turkov neakceptovali Nemci zo sociálnych dôvodov .. ale preto, že pracovali i tam, kde "slušní" Nemci už nemali záujem ...

  Mimochodom ... v USA sú migranti tiež veľká téma .. a tiež sú problém ... ale faktom je, že práve oni pomáhajú ekonomike USA a zásobujú ju masou lacnej pracovnej sily, ktorá sa postupne integruje ... i keď sa v USA tiež ozývajú hlasy o "hrozbe" ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:37 04.11.2015

  Revoluce v Rusku? Snite dal. Rusove si jeste velmi zive pamatujou tu posledni a to nasledne budovani "zapadniho zivotniho stylu"

  Revoluce v Rusku? Snite dal. Rusove si jeste velmi zive pamatujou tu posledni a to nasledne budovani "zapadniho zivotniho stylu"

 • Superme
  20:36 04.11.2015

  dusan - Ve Velké Británii proti imigrantům z muslimských a afrických zemí křičí nejenom Nacionalisté, ale také velká většina Konzervativců nebo UKIP. Už to nejsou pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan - Ve Velké Británii proti imigrantům z muslimských a afrických zemí křičí nejenom Nacionalisté, ale také velká většina Konzervativců nebo UKIP. Už to nejsou pouze Nacionalisté z BNP a jiných tradičních skupin. Mimochodem. U Velké Británie je naopak problém, že její obyvatelstvo roste až moc rychle a právě Nigel Farage nedávno varoval, že to je obrovský problém, protože je možné, že nebude stačit kapacita infrastruktury, škol, zdravotnictví atd.! I to je důvod, proč Cameron chce omezit přistěhovalectví pod 100 000 a pokusit se deportovat ty, kteří tam nemají co dělat. Jenže to je těžké, když jste součástí EU...

  Jinak Londýn je většinově bělošský už pouze v jeho východní části. Smutný to obrázek.

  O tom hodnocení a srovnání nás s muslimy. Jelikož mám příbuzné v Bavorsku, mohu s klidem říci, že vždy když jsme tam byli nás brali jako každého jiného a rozhodně mnohem lépe, než tamější muslimy, kterých je tam i bez současné "krize" poměrně dost. A asi by jste se divil, jaký tam lidé na nynější situaci mají názor. Jednoduše... stejný jako většina Čechů.

  Deadog - Jsem si jistý, že se tam žádná barevná revoluce konat nebude. Ono.. když máte 90% podporu obyvatelstva... :) To je takové to... "Co je nedemokratického na Putinovi, Orbánovi a Assadovi? Mají podporu většiny obyvatelstva" :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  20:26 04.11.2015

  Zaujimalo by ma, co by to bolo za revoluciu, ked ma Putin 90% rating :)

  Zaujimalo by ma, co by to bolo za revoluciu, ked ma Putin 90% rating :)

 • GAVL
  20:18 04.11.2015

  O Prusku se říkávalo, že tak jak mají státy svou armádu, tak Pruská armáda má svůj stát.
  Toto Prusko se nestalo obětí žádné revoluce a ani ekonomického bankrotu. To Prusko získalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O Prusku se říkávalo, že tak jak mají státy svou armádu, tak Pruská armáda má svůj stát.
  Toto Prusko se nestalo obětí žádné revoluce a ani ekonomického bankrotu. To Prusko získalo v sérii válek např. Slezsko na náš úkor a celé to vyvrcholilo Sjednocením Německa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  20:03 04.11.2015

  Myslim ,ze v Rusku bude dalsi revoluce. Pokud to Putin nevzda a neodejde nebo neumre. Kazdy sroub ma jen urcity pocet zavitu, nelze s¨nim tocit donekonecna.
  A protoze si myslim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim ,ze v Rusku bude dalsi revoluce. Pokud to Putin nevzda a neodejde nebo neumre. Kazdy sroub ma jen urcity pocet zavitu, nelze s¨nim tocit donekonecna.
  A protoze si myslim ,ze rusove nejsou severokorejci. Mozna ze to bude prave Ruska armada kdo udela prevrat, precejen to bude nejsilnejsi entita v zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  19:42 04.11.2015

  to dusan:

  Mimochodom ... i v vo Veľkej Británii hlasno vykrikujú nacionalisti proti prisťahovalcom ... hoci ekonomicky je věc úplne jasná .... prisťahovalci (i mraky Čechov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to dusan:

  Mimochodom ... i v vo Veľkej Británii hlasno vykrikujú nacionalisti proti prisťahovalcom ... hoci ekonomicky je věc úplne jasná .... prisťahovalci (i mraky Čechov a Slovákov, ale i moslimov) sú pre krajinu ekonomickým prínosom ...

  Pro Velkou Británii jsou ekonomicky přínosní ve své VĚTŠINĚ imigranti z Polska, Německa, Austrálie apod.
  Ekonomickou zátěží jsou pro ně ve své VĚTŠINĚ imigranti ze Somálska, Turecka atp.

  Ve VŠECH západoevropských zemích pobírají muslimové per capita mnohonásobně větší sociální dávky, než "domorodci". Např. v Dánsku 8x více.
  Jak je tomu u Romů v Česku a na Slovensku, to nevím. U nás se o tom nesmí vést statistika.

  Na druhou stranu, nejste jediný, kdo si myslí, že současná muslimská vlna imigrace podpoří růst západoevropské ekonomiky, stejně jako tomu bylo v 50tých a 60tých letech (migranty tehdy byli Španělé, Portugalci, Italové, Jugoslávci). Tak si to myslete dál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  19:28 04.11.2015

  Podle mě je v Rusku armáda nejvýznamnějším tmelícím prvkem jednoty státu.
  S postupující profesionalizací bude tuto funkci plnit stále hůře.
  Rusko by tedy mělo na plně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě je v Rusku armáda nejvýznamnějším tmelícím prvkem jednoty státu.
  S postupující profesionalizací bude tuto funkci plnit stále hůře.
  Rusko by tedy mělo na plně profesionální armádu zapomenout, i kdyby na její výstavbu a údržbu mělo dlouhodobě odpovídající prostředky (což, naštěstí pro ně, nemá).
  Jestli to ale se současným investičním protěžováním armády přeženou, utahování šroubů vůči široké veřejnosti bude muset pokračovat (pokud to budou dělat dobře jako dosud, nemusí si to ta veřejnost uvědomovat ještě dlouho).
  Jestli ovšem po Putinovi nastoupí nějaký liberál, dojde k otřesům poměrně brzy.
  Pokud nedojde k "duchovní" obrodě alespoň části ruské společnosti, vytváření autonomních sociokulturních sítí (nejdoucích však proti státu), potlačení sobeckosti a neúcty k druhým, dojde k prudkým otřesům ve střednědobém výhledu stejně.

  Kdo déle unese "zátěž" nízkých cen ropy bez podstatnější změny systému - Rusko nebo Saúdové? Myslím, že Rusko.

  Rozpadne se dřív EU, nebo Rusko? Hádejte třikrát.

  Ostatně soudím, že EU musí být zničena.
  Evropské státy za své úspěchy vděčily tuhé konkurenci, která mezi nimi přetrvávala staletí, a ne zglajchšaltování všech myslitelných i nemyslitelných sfér života, jak se o to dnes snaží byrokratická hydra EU.
  Méně EU znamená více Evropy. Tudíž se připojuji k frau Merkel a pépére Hollandovi a křičím: Více Evropy!!!

  pozn.: méně EU neznamená i méně EHS, méně NATO atp.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  19:27 04.11.2015

  Výborný článek, díky.

  K těm imigrantům - zrovna nedávno jsem tahal rozumy z kamaráda co dělá ve velké pers. agentuře. Říkal, že pravděpodobnost reálné zaměstnanosti UK, Rusů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výborný článek, díky.

  K těm imigrantům - zrovna nedávno jsem tahal rozumy z kamaráda co dělá ve velké pers. agentuře. Říkal, že pravděpodobnost reálné zaměstnanosti UK, Rusů apod je velmi vysoká a v podstatě bezproblémová, vyjma těch nejnižších profesí (chlast). Kdežto reálná zaměstnatelnost imigrantů (tedy že v té práci vydrží a nemusí to jeho místo vedle jeho platu ještě "někdo" financovat zaměstnavateli aby to s ním překousnul) je mizivá, ještě nižší než u ROmů!!
  Tedy nelze podle mého názoru Dušane všechny házet do jednoho (v tomto případě pozitivního) pytle. Imigranty z Afriky, z Afghánistánu, Iráku i té Syrie s Ukrajinci, Rusy, Bělorusy..
  TO bys tam rovnou mohl přihodit i SLováky... A myslím, že nikdo nepochybuje o pravděpodobnosti výrazného rozdílu v prac. morálce a vůbec základním pochopení toho, co to podle našich měřítek "práce" je, u "imigranta" z Dolného Kubína a u imigranta z Kobani...

  A k tomu Londýnu, taky se tam semtam pohybuju a jak jsem postřehnul, domácí angláni jsou sice na médiích a ulicících samý úsměv a tolerance, ale doma u krbů u ti korektní pánové říkají po pár panácích něco ÚPLNĚ jiného...

  Je to jen otázka času..
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  19:20 04.11.2015

  Já myslel, že tam mají cenzuru, a že se tam režim tímto způsobem kritizovat nesmí.

  Já myslel, že tam mají cenzuru, a že se tam režim tímto způsobem kritizovat nesmí.

 • dusan
  18:45 04.11.2015

  Superme ... je úplne zbytočné riešiť "preľudnenie sveta", keď Európa má presne opačný problém ....a my žijeme tu ...

  Tak taký Londýn mám pochodený dosť ... a stretnúť tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme ... je úplne zbytočné riešiť "preľudnenie sveta", keď Európa má presne opačný problém ....a my žijeme tu ...

  Tak taký Londýn mám pochodený dosť ... a stretnúť tam Angličana je už pomaly ale isto problém : )

  Mimochodom ... i v vo Veľkej Británii hlasno vykrikujú nacionalisti proti prisťahovalcom ... hoci ekonomicky je věc úplne jasná .... prisťahovalci (i mraky Čechov a Slovákov, ale i moslimov) sú pre krajinu ekonomickým prínosom ...

  No a také isté "vysoké" hodnotenie majú mnohí západniari doteraz o nás ... takže otázku nejakých "primitívov" by som radšej neotváral ....

  Že by bol problém detí o peniazoch je dávno vyvrátený nezmysel .... nemajú ich ani naozaj prachatí, resp ich majú málo ....

  A sociálny systém nelikvidujú ani imigranti .. ani Rómovia ... a v našich krajinách už vôbec nie ....

  Nik netvrdí, že imigrácia nie je problém ... ale zároveň je to i príležitosť ... buď budeme my riešiť integráciu migrantov do našej spoločnosti dnes .. alebo za pár desiatok rokov vyriešia integráciu demograficky "zdemolovanej" Európy do svojej kultury migranti .... nikde nie je napísané, že tu budú naše kultury navždy ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Elis
  18:39 04.11.2015

  Jen stručná reakce na to, jak se současná ruská vláda stará "nejlépe" o své občany. V ruském rozpočtu na příští rok je částka na zdravotnictví více než 10x menší než rozpočty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen stručná reakce na to, jak se současná ruská vláda stará "nejlépe" o své občany. V ruském rozpočtu na příští rok je částka na zdravotnictví více než 10x menší než rozpočty silových složek. Na jedno občana vychází pro rok 2016 cca 3.800 rublů na zdravotnictví. Viděl jsem anketu v TV, kde to muž na ulici v Moskvě komentoval: "To i hrob je dražší."
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:56 04.11.2015

  Superme: dovolim si nesouhlasit s tim, ze podpora rodin by mela nejaky vliv na porodnost. Lidi v evrope maji penez vic jak dost.

  Maximalne stoupnejeste vic porodnost u skupin, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: dovolim si nesouhlasit s tim, ze podpora rodin by mela nejaky vliv na porodnost. Lidi v evrope maji penez vic jak dost.

  Maximalne stoupnejeste vic porodnost u skupin, kde je jiz dnes vysoká a u kterych stejne nechceme, aby se rozmnozovali.

  To proc je porodnost nizka je vysoka zivotni uroven, takze pokud nam ji nechces snizit, tak s tim stejne moc neudelas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:28 04.11.2015

  Německo ani Japonsko nejsou mocnostmi - to je první omyl článku. Německo v mezinárodní politice neznamená prakticky nic a není schopno nic zásadního prosadit. Vlastní zahraniční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Německo ani Japonsko nejsou mocnostmi - to je první omyl článku. Německo v mezinárodní politice neznamená prakticky nic a není schopno nic zásadního prosadit. Vlastní zahraniční politika prakticky žádná a jak ukázala Ukrajinská krize ekonomicky nejmocnější celek světa tj. EU nemá žádnou schopnost prosadit si vlastní zájmy a EU je Německo. Když půjdeme dál, tak problém imigrantů popřípadě teroristů z EU v Sýrii a pak zpátky v Evropě by každá velmoc vyřešila vojensým zásahem - je toho Německo schopno? Není.
  Japonsko je to samé v bleděmodrém, ačkoliv to rozhodně nerezignovalo na armádu, ale i tak to jediné co drží jeho národní zájmy při životě jsou USA a jejich vojenská moc.
  Další problém je, že autor opomíjí fakt, že v dějinách Ruska se rusům nikdy tak dobře nežilo jako nyní. Armádní rozpočet není navíc s ohledem na životní zájem Ruska tj. udržení vlivu v rámci bývalého SSSR také nijak přemrštěný a bez něj by měli dávno NATO ve všech bývalých sovětských republikách. Vojenský ropzočet spojených států sice klesá, ale pořád mají nejvíce zahraničních základen a angažují se v největším počtu válek. Představy (mimochodem značně opozičního) plátku gazeta o snížení toho Ruského, by prakticky znamenala vypráskání Ruska ze zájmových oblastí a faktickou nemožnost prosazovat nezávislou zahraniční politiku včetně zablokování přístupových cest s RF k zákazníkům jeho nerostného bohatství.
  Hlavní věcí je však nikdy v dějinách se v Rusku neřešil problém života běžného občana tak jako nyní a nazývat dnešní situaci ekonomickým kolapsem může jen kdo neviděl Rusko v osmdesátých nebo devadesátých letech. Schopnost prosadit si svou vojenskou silou ať už bezprostředně nebo pohrůžkou je to co dělá velmoc velmocí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  17:01 04.11.2015

  dusan - S tebou opravdu není něco v pořádku. K čemu Evropa potřebuje ty imigranty (abrabsko-africké)? Nic to neumí, chovat se to neumí, neuznává to ženy, bordel to dělá a co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan - S tebou opravdu není něco v pořádku. K čemu Evropa potřebuje ty imigranty (abrabsko-africké)? Nic to neumí, chovat se to neumí, neuznává to ženy, bordel to dělá a co je nejlepší, saje to náš sociální systém takovým způsobem, že pak opravdu na ty důchody peníze nejsou.

  Otázka je... byl jsi někdy na západě Evropy? Byl jsi někdy tam, kde tito "potřební" imigranti jsou? Já o tom zcela pochybuji. Pokud by tento Eurosojuz (klidně čti EU), podporoval rodiny s dětmi, tak by ty děti byli! Ale ne každý má 6 dětí, když je pak nedokáže uživit. Evropan si pořídí tolik dětí, kolik dokáže uživit a kolika dětem dokáže zajistit vše potřebné.

  On je rozdíl mezi imigrantem a zahraničním pracovníkem nebo mezi imigrantem křesťanským a muslimským. Ale to snad ani nemá cenu člověku jako ty vysvětlovat.

  Mimochodem. Víš jaký je problém současného světa? Přelidnění!!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:27 04.11.2015

  Bodie

  Za pár rokov nebudeme potrebovať migrantov na prácu ... ale na "utieranie zadkov*" v starobe .....

  Vhľadom na zúfalý demografický vývoj tam smerujeme ....

  Na západe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bodie

  Za pár rokov nebudeme potrebovať migrantov na prácu ... ale na "utieranie zadkov*" v starobe .....

  Vhľadom na zúfalý demografický vývoj tam smerujeme ....

  Na západe pracuje kopu moslimov .. .v Čechách už mimochodom kopa Ukrajincoov .. v Rusku milióny robotníkov z bývalého teritoria Sojuzu ....

  Nie náhodou Rakúsko pár rokov si bránilo svoj pracovný trh pred cudzincami .... mimo opatrovateliek ....lebo rýchlo zistili, že bez lacných východniarov sa ich sociálny systém zosype ....

  Myslím, že si to dosť málo ľudí v EÚ uvedomuje ... a v našich krajinách to dochádza málokomu ....

  Na Slovensku bude o 25 rokov stúpať počet dôchodcov oproti novonarodeným o 40 tis. ročne !!!! u Vás podobne ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:21 04.11.2015

  O to víc vynikne "protěžování armády" v porovnání se systémem který je v Evropě (ČR). Přeci jen armáda je zde brána jen jako díl celku, armáda je v podstatě na úrovni policie, nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O to víc vynikne "protěžování armády" v porovnání se systémem který je v Evropě (ČR). Přeci jen armáda je zde brána jen jako díl celku, armáda je v podstatě na úrovni policie, nebo jiných institucí. Funguje profesionálně a je to běžné zaměstnání - nic víc nic míň.
  Nevim jaká varianta je lepší. Zda systém náš, nebo ten kterým se vydali v Rusku. Přeci jen je od něj dost blízko ke stavu kdy armáda určuje co je přípustné a co ne, sama si určí kolik spolyká financí z rozpočtu a hlavně kdo bude zemi vládnout (jak tomu bylo donedávna v Turecku nebo Jižní Americe). Na armádním webu bude samozřejmě populárnější druhá varianta, ale udržet rovnováhu ve zdravé míře je skoro nereálné.
  Navíc když máme dát víc peněz pro armádu, je potřeba někde vzít - a to už je problém. (ps.lidi by se asi zbláznili, kdyby se naráz muselo platit 60 korun u lékaře... a mnohem bolestivější opatřování peněz jinde - mimo rozpočet).
  Skrýt celý příspěvek

 • Bodie
  16:16 04.11.2015

  jenikdavid:
  Upřímně řečeno, jsme my na tom jinak? Podívej se na migrační krizi. Každému se selským rozumem je jasné, jaký to bude průser, jen média, část (j)elit a politiků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jenikdavid:
  Upřímně řečeno, jsme my na tom jinak? Podívej se na migrační krizi. Každému se selským rozumem je jasné, jaký to bude průser, jen média, část (j)elit a politiků pořád básní o tom, jak musíme těm chudým pomáhat (kde vzali peníze na cestu?), jak nám zvýší eko. růst (přitom trendy jsou jasné - průmysl bude stále více robotizovan a lidí bude potřeba míň), jak nás obohatí (čím? Tím, že přenesou chaos ze svých domovin do Evropy?) a kdo s tím nesouhlasí je xenofob atd.. Putin je aspoň vlastenec, západní politici jsou jen kecalové. Poslední západní politik s koulema byla Thatcherová.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  15:45 04.11.2015

  Je mi líto ruských občanů, kteří nejsou tak zblbnutí a současné oficiální vladnoucí ideové lince nevěří a nesouhlasí s ní. A nemohou s tím absolutně nic dělat.Ta bezmoc musí být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je mi líto ruských občanů, kteří nejsou tak zblbnutí a současné oficiální vladnoucí ideové lince nevěří a nesouhlasí s ní. A nemohou s tím absolutně nic dělat.Ta bezmoc musí být děsná :(
  Skrýt celý příspěvek