Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

T-14 Armata na moskevské přehlídce na Den vítězství (2017); větší foto / Kremlin.ru 

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany neplánuje „masivně nakupovat“ tanky T-14 Armata ani jinou nově vyvinutou obrněnou techniku. Důvodem jsou velké pořizovací a provozní náklady. Ruská armáda peníze raději využije pro modernizaci stávající obrněné techniky.

„Proč bychom měli tanky Armata zaplavit naší armádu? Po tancích T-72 je velká poptávka, protože svou cenou, účinností i kvalitou značně převyšují srovnatelné tanky Abrams, Leclerc nebo Leopard. Stejná situace je i s vozidlem Bumerang,“ uvedl pro ruský deník Kommersant Borisov, který v ruské vládě dohlíží na rozvoj ruského vojensko-průmyslového komplexu.

 

 

„Nemáme pro to žádný zvláštní důvod [masové nákupy nové techniky - pozn. red.]. V porovnání se stávající technikou jsou nové modely poměrné drahé,“  řekl místopředseda vlády a zdůraznil nutnost modernizace stávající obrněné techniky. „Musíme spravovat rozpočet desetkrát menší než mají země NATO a dosahujeme naše cíle díky podobným [modernizace - pozn. red.] efektivním řešením.“ 

 

O pozastavení masových nákupu tanků Armata se mluvilo již minulý rok. Letos v únoru pak Borisov uvedl, že ruská armáda každý rok zavede do výzbroje 200 nových nebo modernizovaných tanků. Půjde o modernizované tanky T-72B3, T-90M, T-80BV a sto tanků T-14 Armata.

 

Tank Armata je stále zahalen tajemstvím, pokud jde o jeho přesné takticko-technické parametry a výrobní/provozní náklady. Stejně tak nejsou oficiální ruské informace (pouze britské rozvědky - viz. dále) o výrobních možnostech tankové firmy UralVagonZavod (UVZ). Ohledně ceny existuje jediná oficiální informace z roku 2015, kdy Oleg Sienko, generální ředitel UVZ, uvedl jednotkovou cenu 250 milionů rublů (3,7 milionu dolarů). Není ale jasné, pro jakou sériovost tanků Armata je tato cena platná.

 

V každém případě neúspěch programu ukazuje na špatnou komunikaci mezi průmyslem, ministerstvem obrany a armádou, tedy na nesjednocení možností průmyslu a finančních možností ministerstva obrany s potřebami armády.

 

Ruské ministerstvo obrany omezí nákup nejen tanků Armata, ale i kolových obrněnců Bumerang a (i když to nebylo přímo zmíněno) nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) Kurganěc-25. Ostatně Rusko připravuje širokou modernizaci bojových vozidel pěchoty BMP-1 a BMP-2.

 

„Armata a Bumerang jsou oproti stávající technice poměrně drahá vozidla. Tyto modely jsou ale perspektivní obrněná technika,“ uvedl řekl Borisov. „Kdyby stávající technika, zejména modernizované tanky T-72, vozidla BMP-4 nebo BTR-82, oproti svým pravděpodobným soupeřům výrazně ztrácela, nakoupili bychom nové modely.“ 

 

Ruská armáda prozatím uzavřela s firmou UVZ smlouvu na dodávku 100 tanků Armata do konce roku 2020.

 

Pochybnosti o tom, zda si Rusko může dovolit nakoupit 2300 zbrusů nových tanků kolovaly v západních vojenských médiích již dlouhou dobu. Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman uvedl, že tanky T-14, ale dokonce i T-90M, jsou pro ruskou armádu příliš drahé a evropské země se budou „čelit“ především tankům T-72B3 nebo novějším verzím T-72B3M (T-72B4).

 

Kofman navíc soudí, že Armata je konstrukčně nepovedený tank. Problém představuje zejména bezosádková věž ‒ všichni tři členové posádky sedí v přední části tanku a velitel (na rozdíl od klasických tanků) má jen omezený výhled do okolí. „Velitel musí být nahoře a vylézt z poklopu pro dobré situační povědomí. Každý, kdo má zkušenosti s obrněnou technikou, vám řekne, že se nechce spoléhat na periskopy. Periskopy mohou být zničeny a nejlepší povědomí získáte, když se na bojiště díváte z věže,“ uvedl Kofman.

 

Ruský deník Pravda.ru se zeptal vojenského analytika Viktora Murachovského na důvody omezeného nákupu nové obrněné techniky. Náš státní vyzbrojovací program do roku 2027 operuje s částkou 20 bilionů rublů, což je stejná částka jako u předchozího programu. Ale díky inflaci je to ve skutečnosti jen polovina předchozí sumy. Proto musíme, jak říkají finančníci, zajistit nejdůležitější programy,“ myslí si Murachovski.

 

Podle ruského analytika ruská armáda skutečně do roku 2020 získá proklamovaných 70 % moderních bojových vozidel, ale půjde o modernizované stroje. „V rámci přijímání moderních vozidel budou nakupována sovětská vozidla, ale s nejnovějším ruským vývojem. To znamená T-72, T-90, BMP-2, BMP-3, BTR-82 a tak dále. Platformy nové generace rodiny Armata, Kurganěc nebo Bumerang budou představovat jen malý podíl,“ komentuje situaci ruský analytik s tím, že přechod na novou techniku potrvá 15 až 20 let, možná déle.

 

Ostatně podle zpráv britské rozvědky Rusko zvládne vyrábět maximálně 120 tanků Armata ročně, takže původně poptávaný počet 2300 tanků Armata ruský průmysl dokáže dodat až za 20 let.

 

Současně se Rusko zbavuje přebytečných sovětských tanků a BVP. Původně mělo skončit ve šrotu až 10 000 tanků a BVP, nyní je plánováno do roku 2020 vyřadit pouze 4000 kusů obrněné techniky. Snížení množství vyřazovaných vozidel zřejmě přímo souvisí s omezením nákupu platforem Armata, Kurganěc a Bumerang.

 

„Musíme pochopit, že se jedná o novou generaci vojenské techniky, která bude sloužit desítky let. Pokud jde o zastarávání [tanků Armata - pozn. red.], moderní platformy mají modulárně řešenou konstrukci, zejména modulární elektronické systémy, což umožňuje techniku vylepšovat během provozu a udržovat ji na nejnovější technologické úrovni,“ říká Murakhovsky.

 

„Hovoříme-li obecně o moderních zbraních, musíme pochopit, že zbraně narazily na své fyzikální meze. Nevidím nějaké předpoklady, že se v příštích 15 až 20 letech objeví zcela něco nového, co výrazně zvýší účinnost pozemních obrněných bojových vozidel. Neexistují žádné vědecké objevy, které umožní překročit současné technologické hranice. Nové platformy postupně dorazí k vojákům. Rychlost zavádění je ale podstatně nižší, než se předpokládalo,“ dodal Murakhovsky.

 

Za úvahu ale stojí, zda se Rusové představením tanku Armata v roce 2015 nedopustili strategické chyby. Americký a německý zbrojní průmysl nedokázal přimět politiky k vývoji a nákupu nových hlavních bojových tanků. Představení tanku Armata v roce 2015 dál západním firmám tu správnou munici.

 

Otázkou je, zda západní státy budou reagovat na zastavení výroby tanků Armata, nebo se pokusí využít situaci k získání vojensko-technologické převahy. V každém případě v německo-francouzské spolupráci začíná vznikat nový evropský hlavní bojový tank a německý průmysl mluví o nutnosti pořídit 5000 nových tanků pro Evropu, jako protiváhu k rostoucí síle ruské pozemní armády.

 

Zdroj: RIA Novosti

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  07:32 04.08.2018

  Gloton: No tak Puma bude vyhradená pre pancierové granátničky a pancieroví granátnici budú jazdiť na Linxe. ;-p Ale nemá byť Česku ponúknutý variant, čo bude následne potenciálne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: No tak Puma bude vyhradená pre pancierové granátničky a pancieroví granátnici budú jazdiť na Linxe. ;-p Ale nemá byť Česku ponúknutý variant, čo bude následne potenciálne nakupovaný aj pre BW, už predĺžený?
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  04:39 04.08.2018

  Něco k tématu obrněné techniky a našemu výběru nových BVP.....němci už zjišťují, že Puma je menší než by potřebovali a nevejdou se jim do ní větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Něco k tématu obrněné techniky a našemu výběru nových BVP.....němci už zjišťují, že Puma je menší než by potřebovali a nevejdou se jim do ní větší vojáci.....
  https://politikstube.com/passt...
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  21:22 03.08.2018

  sry to máš pravdu mělo tam být místo AP OPR. To nemění nic na tom že korea nemá žádný svůj projekt pouze vylepšený licencovaný reaktor. Jinak Korea Hydro & Nuclear Power je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sry to máš pravdu mělo tam být místo AP OPR. To nemění nic na tom že korea nemá žádný svůj projekt pouze vylepšený licencovaný reaktor. Jinak Korea Hydro & Nuclear Power je dceřiná společnost firmy KEPCO a ta má pod sebou OPR1000 a APR1400.

  To že se nedá srovnávat není moje tvrzení je to citace. popravdě mi je jedno jestli maji reaktor ll nebo lll generace, jde o to že bez licencí na S80 by postavili leda kulový.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  20:48 03.08.2018

  Technik - neviem na com ficis, ale KEPCO nema s AP1000 nic spolocne...AP1000 je vylepsena verzia AP600 a dodava ho Westinghouse - dva bloky sa stavaju v USA (Vogtle 3&4) a dva sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technik - neviem na com ficis, ale KEPCO nema s AP1000 nic spolocne...AP1000 je vylepsena verzia AP600 a dodava ho Westinghouse - dva bloky sa stavaju v USA (Vogtle 3&4) a dva sa stavaju v Cine (Sanmen 1&2). A nikde som netvrdil ze APR1400 je 3+ generacia...konkretne sa radi do III generacie. A ze ho nemozno zrovnavat s ostatnymi typmi reaktorov - lebo povedal technik?

  Btw, ked uz sa hras na mudreho, tak by si mohol vediet, ze prve OPR-1000 (cize nie AP 1000 ako tvrdis), ktore bolo skutocne zalozene aj na technologiach od Combustion Engineering, bolo dokoncene v roku 1994 - Westinghouse kupil podiel na jadrovej divizii C-E v roku 2000, konkretne od ABB, ktora ich vlastnila od 1990. Tak ze s OPR-1000 nema Westinghouse ani prd. To ze x rokov neskor kupili podiel na divizii povodnej firmy co to robila tomu asi tazko da spatne nalepku "made by Westinghouse".
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  19:55 03.08.2018

  To Marw

  co tady lžeš????? Říká to něco SYSTEM 80+??? System 80+ zkonstruoval gigant ECE kterou pak koupil WESTINGHOUSE, ten prodal KEPCU licence a KEPCO vyvinulo na ZÁKLADĚ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Marw

  co tady lžeš????? Říká to něco SYSTEM 80+??? System 80+ zkonstruoval gigant ECE kterou pak koupil WESTINGHOUSE, ten prodal KEPCU licence a KEPCO vyvinulo na ZÁKLADĚ tohoto reaktoru svoje vlastní pod označením AP 1000 později tebou zmiňovaný APR1400.
  Jinak co se týká APR1400, cituji odborný deník:
  Výstavba prvních dvou reaktorů APR1400 byla opožděna v důsledku odhalení rozsáhlé falzifikace dokumentů o kontrole kvality, která se týkala více než 2000 součástí. Výstavbu reaktorů APR1400 nelze jednoduše srovnávat s ostatními typy reaktorů. Ve formě, v jaké byl dosud stavěn, nesplňuje kritéria pro reaktory generace III+. S výstavbou verze, která by vyhověla požadavkům amerického a evropských jaderných dozorů, dosud KEPCO zkušenosti nemá.

  Končím tuhle debatu plnou dezinformací.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:57 03.08.2018

  technik

  "Myslím že tato debata již více nemá cenu, přeměřování pindíků slepými argumenty mě fakt neberou."

  nj, nakecal si tu blbosti dost a i tie argumenty od veci si tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik

  "Myslím že tato debata již více nemá cenu, přeměřování pindíků slepými argumenty mě fakt neberou."

  nj, nakecal si tu blbosti dost a i tie argumenty od veci si tu vytiahol ty. Smutne je, ze este aj v tych si nemal pravdu
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  17:31 03.08.2018

  Drobna poznamka - Westinghouse robil v Korei 8 reaktorov, z tych cca 30 co tam doteraz postavili... 8 z 30 sa tazko da oznacit ako HLAVNE...okrem toho maju ako cisto zahranicne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Drobna poznamka - Westinghouse robil v Korei 8 reaktorov, z tych cca 30 co tam doteraz postavili... 8 z 30 sa tazko da oznacit ako HLAVNE...okrem toho maju ako cisto zahranicne 4xCANDU a 2x France CPI. Najviac maju v prevadzke OPR-1000 co bola Korejska konstrukcia v spolupraci s USA (ale nie s Westinghouse) a najnovsie co stavaju je APR-1400 co je uz ich vlastna konstrukcia. Z APR-1400 stavaju aktualne doma 4 bloky + jeden je v prevadzke a minimalne 4 dalsie bloky APR-1400 stavaju v UAE...tak ze to niesu ziadny amateri a suflikanti (aj ked to asi nieje uplny TOP co je aktualne k maniu).

  PS: To ze Westinghouse nedavno skrachoval ma nulovy suvis s tym, ake rekatory robil 30-50 rokov dozadu ked staval v Korei...(a dokonca to nic nevypoveda ani o tom aka kvalitna je sucasna AP1000).
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  15:59 03.08.2018

  myslíš jižní koreu která stavěla hlavně reaktory v licenci od zkrachovalé Westinghause? přečti si něco o jaderné elekrárně Novovoronež ll která je světovými odborníky hodnocena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  myslíš jižní koreu která stavěla hlavně reaktory v licenci od zkrachovalé Westinghause? přečti si něco o jaderné elekrárně Novovoronež ll která je světovými odborníky hodnocena jako nejvyspělejší jaderná elektrárna světa.
  Myslím že tato debata již více nemá cenu, přeměřování pindíků slepými argumenty mě fakt neberou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  11:05 03.08.2018

  technik
  co se tyka atomek, to myslis konkretne v posledni dobe nebo celkove ?
  tak treba japonsko nebo korea jcih postavila vic nez polovinu toho co v rusku (celkove, oba vic nez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik
  co se tyka atomek, to myslis konkretne v posledni dobe nebo celkove ?
  tak treba japonsko nebo korea jcih postavila vic nez polovinu toho co v rusku (celkove, oba vic nez sssr/rusko, vcetne stavby v zahranici).
  byt ano, dnes maji v rusku atomky silnou statni podporu a v koreji a japonsku (kvuli fukusime) moc ne, ale je velmi slusna sance ze u japoncu a korejcu je realita privede k rozumu, ze holt obnovitelne zdroje a fosilni paliva nejsou samospasne a idealni zdroje energie.
  a co se tyka japonksa, tak sem si jisty, ze presto ze japonci postavili min atomek nez soveti/rusove tak instalovany vykon elektraren byl vetsi nez v sssr/rusku, a to az do fukusimy.
  co se tyka vypocetni techniky....hmmm..prc by stat insvetoval do jejiho vyvoje a vyroby extra prachy, kdyz je to dnes levnejsi koupoit v cizine ?
  treba proto aby nebyl v prde... jak bata s drevakama kdyz by v púripade valky nebyl od jejiho ziskani uplne odriznuty ? nebo v pripade sankci ?
  nemluve o navaznych oborech, jakou sou treba ony zminovana cnc, holt kdyz mas spickove vnitrnosti, tak muzes vyzet nejen cnc do sveta a ryzpovat na tom chechtaky, holt kdyz elektroniku nakupujes, holt nemuzes vyvyzet spickove cnc ani kdybyses rozkrajel (byt technicky muzes vyrabet jen ono zelezo a vnitrnosti dovazet, ale to nedostrani oneen puvodni problem, - ze dopades jak bata s drevakama v pripade valky/sankci).
  a to nemluvim o tom, ze i kdyby z nejakeho duvodu se rusove rozhodli si zajistit vyrobu elektroniky z vlastnich zdroju a sehnali na to hodne penez...stale by to nevyresilo jejich hlavni problem, ze ty stoje na jeji vyrobu by museli koupi "ve zle cizine".
  a co se tyka ciny a ruskych motoru, jo cina kopiruje, zatim, ale hodne rychle se uci, a az na to prijde a nauci se co potrebuji, tak rusko nebudou k nicemu potrebovat.
  kdo by si pred 30 lety predstavil ze cinani nejen dokazi si vyvynout vlastni kvalitni letouny ? navic dnes cina je stealth letounech pred ruskem, byt ano, motory sou stale cinskou achilovkou, ale to se casem poda.
  a jak si na to prisel ze rusove sou spicka v proudovych motorech ?????
  dneska zadny civilni letoun nelita na ruske proudove motory, vsechno zapadni, vcetne ruskych civilnich letounu.
  a co se tyka vojenksych motoru...tak tam rusove za amiky hodne zaostavaji, motoryx s vektorovanim tahu meli amici pred rusy a rusove dodnes seriove neprodukuji motory se schopnosti supercruise...kdezto amici to zvlady u raptoru pred 20 lety, takze asi tak.

  a co se tyka motoru v46...ano, ja nepopiram ze pro rusa muze byt prioritou to moznost nastartovat bez baterky pri -50 apod, to ja nepopiram, ale pak at se nedivi jake to ma negatiova.
  nebo ty si myslis ze amicke motory pri -30 nedokazi nastartovat ?
  ja nepopiram rozdil mezi jinou konstrukcni filozofii, jen popisuji jeji prakticke nasledky. to ze rusove neresi spotrebu...no ale at se pak nedivi, ze se jim technika blbe prodava tam kde spotrebu resi, nebo ze by sis mohl koupit fungl novy tank kazde 4 roky pri provozu 50 tanku, jen diky usporam na palivu.

  a co z toho co sem napsal o syrii se ti nelibi, co z toho nema hlavu a patu ?
  ono to skutecna ma hlavu platu a hlavu,a le vyzasduje to hlubsi znalosti, aby si je videl.
  vezmi si tebou vzpominanou druhou svetovou - a ted si vezmi jak dlouho trvalo vyrobit t-34, a kolik jich pri jejich mesicni produkci vypadlo z fabriky na frontu kazdy den, a jak dlouho trvalo opravit t-34 poskozeny bojem.
  takze tehdy skutecne nebyl duvot resit to za jak dlouho se vyrobi vehikl a jestli ma smysl ho vubec modernizovat.
  dnes je situace diametralne odlisna. takze skutecne rozhoduje "valka skladu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:06 03.08.2018

  Čína má pořad potíže i s komponenty pístových spalovacích motorů, co jim už jde jsou přesnosti obrábění, stále ale neumí materiály a plavou v tepelném zpracování a to se bavíme o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čína má pořad potíže i s komponenty pístových spalovacích motorů, co jim už jde jsou přesnosti obrábění, stále ale neumí materiály a plavou v tepelném zpracování a to se bavíme o ocelich a litinách, co potom “exotické” slitiny v proudových motorech, ze zkušenosti vím, že čínský dodavatel nebyl sto dodat kliky ani do malého dvoudobého motoru.... vypadala “pěkně” tolerance rozměry OK po chvíli se však roztrhla.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:51 03.08.2018

  technik, fakt chcete vědět, kolik jaderných elektráren postavilo Japonsko? Můžete být špička v něčem a v jiném ne (případ Ruska, ale i třeba USA nebo Evropy). Čína je momentálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik, fakt chcete vědět, kolik jaderných elektráren postavilo Japonsko? Můžete být špička v něčem a v jiném ne (případ Ruska, ale i třeba USA nebo Evropy). Čína je momentálně špička především v kopírování. Jenže okopírovat ty Ruské motory se jim furt ne a nedaří :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  08:41 03.08.2018

  Technik
  Protože při kopírování jste vždy “ten druhý” jestli si chce Čína hrát na velmoc bude ji to něco stát a při max. úsilí jí to bude trvat min 50 let než se vyrovná Evropě, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technik
  Protože při kopírování jste vždy “ten druhý” jestli si chce Čína hrát na velmoc bude ji to něco stát a při max. úsilí jí to bude trvat min 50 let než se vyrovná Evropě, USA
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  08:37 03.08.2018

  to czertik

  a kolik jaderných elekráren ty tvoje jmenované státy postavili? Chápeš jednu věc že jsou obory do kterých se státům vyplatí investovat peníze a energii a obory které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to czertik

  a kolik jaderných elekráren ty tvoje jmenované státy postavili? Chápeš jednu věc že jsou obory do kterých se státům vyplatí investovat peníze a energii a obory které si raději zaplatí?? Proč by rus vymýšlel počítače (ikdyž v raketoplánech byla ruská výpočetní technika) když si je může bez námahy koupit? Proč by čína, která vždy kopírovala to nejlepší na světě se měla zabývat vývojem motorů s řízeným vektorem tahu když špička ve světě jsou rusové a oni si to od nich okopírují.
  Jinak k bojeschopnosti techniky, spíš to bylo myšleno tak, že mám opravdu velké obavy až se vyzbrojí 7mb novými prostředky, že armáda tuto novou moderní techniku neufinancuje už vůbec.

  Jinak se opět pleteš ale nemá ti smysl něco říkat o motorech V46 a jejich provozu když si tank viděl možná tak na obrázku, věř že pro rusa zase není důležitá spotřeba a výkon ale to zda ten motor nastartuje -30, zda jde startovat bez baterií, že na údržbu v poli nepotřebuješ kromě oleje jediný náhradní díl a podobně. Mají prostě jiný kriteria pro provoz techniky než západ a z 2 světové co se týká tanků a jejich provozu jsou poučení až dost, proto mají tankovou konstruktérskou školu jakou mají.

  Jinak nestojí komentovat to co jsi napsal o Syrii, to fakt nemá hlavu ani patu. To je jako kdybych napsal že při komfliktu jsou lidské ztráty větší než narození nových lidí.

  Ono vlastně nemá cenu na zdejším fóru vubec nic komentovat protože jsou zde odborníci na všechny druhy oborů, metalurgie, ekonomie, taktiky, konstrukcí, letectví a podobně. Kolikrát fakt přemýšlím že neděláte pro zpravodajské služby protože by jste jim ušetřili opravdu hodně práce :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:11 02.08.2018

  technik
  co se tyka leopardu, eurofightru apod, tak to proc maji tak mizernou bojeschopnost neni kvuli vojakum, ale politikum.
  holt kdyz politik jeden rok rozhodne utahnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik
  co se tyka leopardu, eurofightru apod, tak to proc maji tak mizernou bojeschopnost neni kvuli vojakum, ale politikum.
  holt kdyz politik jeden rok rozhodne utahnout kohoutek a usetrit na nakupu nahradnich dilu az budou potreba tak se proste vyrobi, naco je mit na skladech) a druhy rok ti pak posle eurokridla do valky navic (a ze uz bez ni mas na toho na taliri dost), a zaroven ti jaksi zapomene zvysit finance na nakup nahradnich dilu (jo, je to s podivem,ale kdyz pouzivas neco sasteji, tak to stoji vic penez a nahradnich dilu), tak hadej co se stane ?
  jo, napred pouzijes dily ze skladu, pak ze stoju co nepouzivas a az dojdou i ty, co se asi tak stane ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:06 02.08.2018

  technik
  asi mame kazdy jina kriteria s jinym stupnem dulezitosti.
  a ano, skutecne sou tu lidi, co si cmysli ze rusko, presto ze ma uzasne ponorky, rakety apod neni na spici co se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik
  asi mame kazdy jina kriteria s jinym stupnem dulezitosti.
  a ano, skutecne sou tu lidi, co si cmysli ze rusko, presto ze ma uzasne ponorky, rakety apod neni na spici co se tyka vyvoje cnc a podobnych veci.
  za kolik mil usd vyvezlo rusko stroje cnc domaci vyroby ? a kolik svycari, japonci, korejci ?
  a to ze sou na spici neceho neznamena ze sou na spici i v navazujicich oborech, podivej se treba na pocitace, skutecne jich moc nenajdes s logem made in sssr/rusko. a to ani na domacim trhu. a ze nutnost vyrabet kvalitni elektroniku je nunost pro kvalitni cnc stroje apod se snad shodnem. nebo se podivej na mobily - jake ze to vyrabi v rusku a prodavaji se vubec nekde mimo rusko ?

  a ano, na vyrobu zeleza nepotrebujes super presne cnc, ale "kosmicke technologie" ti tam hodne pomuzou, klidne si najdi clanek na oslovy a clanek o vyuziti laseru pri vyrobe ocely a jak to zlevni a zlepsi vyrobu.
  a to mluvime o bezne ocely, ne o specialnich poancirich apod, kde je vyroba slozitejsi.
  a k tomu, jak si napsal ze rusove realne testovali ze dokazi realne opravit tankove motory u traktoristu....a co jako ? to ma byt jako nejaky dukaz ceho ? krome toho ze je ten motor na relativne primitivni urovni, aby ho dokazal spravit vesnicky traktorat ktery ma omezeny rozpocet na nakupy drahych vyrobnich stroju.
  ty si asi neuvedomujes ze i primitovnost ma svoji cenu, ano, je to pprimitivni, dokaze to zpravit kazdy blb, jo je to +, ale jedine a tim to konci.
  nevyhody ? mensi vykon a tim i mensi vykony tanku, vetsi spotreba paliva (a ze se to hodne projevi jak ve valce, kdy m,usis soupat s vicero palivem, tak i dobe miru a ustrenych chectacich) apod.
  navic, neni podstatne kde a za jak dlouho dokazes opravit pokazeny motor, ale za jak dlouho dokazes privezt novy a jestli jich mas dostaek na sklade (funkcnich).
  ano, tim ze rusove si dokazi opravit mpotory v kazde vesnici, usetri na nutnosti mit jich neco vyrobenych na sklad a na doprave, ale zase je to stoji extra penize navic na provoznich vlasnostech a palivu.

  a co se tyka syrie a tech ruznych tzecek co tam provozuji....hmmm..tak tam se projevila uz stovkamy let proverena zasada - ze je lepsi mit nejakou zbran, byt ne moc dobrou, nez zadnou.
  a konflikt v syrii, ale i na ukrajine a jinde prokazali jednu vec, ze proste spotreba (znicene, poskozene a nutne opravit v zavodu) techniky (at uz tanku ci bvp ci jine) , kvuli vedeni bojovych akci a vybavenosti protivnika rpg a podobnymy zbranemi, bude vzdy (daleko) vesi nez jejich pripadna vyroba v zavodech, takze o vysledku hodne rozhodne velikost skladu techniky a toho jak rychle jak ji dokaze uzivatel zprovoznit.
  a to, ze modernejsi verze je lepsi nez zastrala snad uzna kazdy, stejne jako to, ze modernizace je rychlejsi nez vyroba.

  proc si myslite ze ukrosove kupovali gvozdilky z ceska ? z duvodu, ze by to super moderni vehikl a mel uzasne bojove vlastnosti asi ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:09 02.08.2018

  logik
  myslim ze se hodne rozchazime v tom, jaky je cil ruska ohledne sankci. dle me rusove, minimaluji vliv sankci, aby presvedcili okolni svet, ze sou neucine, takze at je zrusi. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  myslim ze se hodne rozchazime v tom, jaky je cil ruska ohledne sankci. dle me rusove, minimaluji vliv sankci, aby presvedcili okolni svet, ze sou neucine, takze at je zrusi. to jestli domajejich efekt prehaneji, aby podnitili nenavist vuci zapadu a posili postaveni postaveni putina je vec druha.
  a co se tyka sankci a toho, jak neustale opakuji , zruste sankc,e zruste sankce pri kazde prilezitosti (i nevhodne) dle me ukazuji, ze sankce skutecne funguji tak jak maji. a tak trochu me to pripomina stalinuv kolovratek "otevrte druhou frontu".

  co se tyka vahy a mereni blechy, vis problem je ve fyzice :) proc myslis ze vahy co vazi s presnosti na 1g maji omezeni na max vahu ? kolem 5 kg, a ty co dakazi vazid to 30 ci 50 kg ti maji presnost +- 10g (nekdy sou i min nepresne) ?
  uplne stejny princip pri rozebirani cehokoliv, pokud si zameren na velmi maly problem, holt vdycky "velky obraz" bude nepresny, a kdyz budes rozebirat velky obraz, tak ti vzdycky zmizi (nekdy i podstatne) detaily.

  byt muj nazor je jedoduchy - norsko prestalo propad ceny ropy lip nez rusko, navic norko je vevetsi nevyhode kvuli tomu ze naklady na tezbu na vyssi nez rusko.
  navic, u noru bude producke ropy neustale klesat a na obzoru zadne nove naleziste ropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:08 02.08.2018

  technik:
  kolegové ti už odpověděli. Paradoxně by mohli Číňané překvapit s hypersonickými motory - byť určené primárně po civilní použití. Dle informací z května 2018, Čína staví ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik:
  kolegové ti už odpověděli. Paradoxně by mohli Číňané překvapit s hypersonickými motory - byť určené primárně po civilní použití. Dle informací z května 2018, Čína staví továrnu na hypersonické motory pro komerční produkci hypersonických motorů, patrně systému TRCC (Turbo Rocket Combined Cycle). Tato technologie je klíčová pro rozvoj letectví a slibuje celou řadu zajímavých vojenských i civilních aplikací. Továrnu buduje Institut mechaniky čínské akademie věd a vyrůstá ve městě Che-fej, ležící ve východočínské provinci An-chuej. Podle šéfa vývoje scramjetových motorů Fana Xuejuna bude tato továrna vyrábět rozmanité hypersonické pohony.

  https://vtm.zive.cz/clanky/cin...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:00 02.08.2018

  Technik

  Je obecne známe, že čínske motory majú malú životnosť a trápia sa tým už roky. Dôvodom je nezvládnutá metalurgia. Preto nakupujú motory pre stíhačky z Ruska.

  Technik

  Je obecne známe, že čínske motory majú malú životnosť a trápia sa tým už roky. Dôvodom je nezvládnutá metalurgia. Preto nakupujú motory pre stíhačky z Ruska.

 • technik
  18:48 02.08.2018

  To rase
  A tyhle informace si vzal kde????

  http://www.leteckemotory.cz/mo...

  čína patří mezi světovou špičku ve výrobě motorů, konstručkní kancelář je však ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To rase
  A tyhle informace si vzal kde????

  http://www.leteckemotory.cz/mo...

  čína patří mezi světovou špičku ve výrobě motorů, konstručkní kancelář je však díky kopírování zastaralá nicméně rozjíždí nový projekt:
  Kdyby nedokázali vyrobit motor jak ty říkáš, nepatřili by mezi světovou špičku.

  https://www.e15.cz/byznys/prum...
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  18:35 02.08.2018

  riMR71
  co sem pleteš armatu? Já reagoval na stovky tanků T72 válejících se někde v rusku. To že tyto tanky jsou zdrojem náhradních dílů a korby a věže se dají opět použít je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  riMR71
  co sem pleteš armatu? Já reagoval na stovky tanků T72 válejících se někde v rusku. To že tyto tanky jsou zdrojem náhradních dílů a korby a věže se dají opět použít je prostě fakt.
  Příklad T34 byl jen perlička, materiál použitý na motorech je velmi kvalitní což dokazují různé videa na youtube kdy po desítkách let startují staré vraky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:32 02.08.2018

  Rase
  Alfou a omegou leteckých motorů jsou materiály a to je důvod čínské zaostalosti, materiálové inženýrství je hodně náročný obor a kopírovat složení a technologii výroby je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Alfou a omegou leteckých motorů jsou materiály a to je důvod čínské zaostalosti, materiálové inženýrství je hodně náročný obor a kopírovat složení a technologii výroby je velice složité ne li nemožné, chemické složení je jedna věc pak ovšem přijde na řadu tepelné zpracování a to už z výsledného produktu “nevykoukáte” o technoligiích zpracování/obrábění nemluvě;)
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:21 02.08.2018

  ...ano... to že se podařilo nastartovat starou T-34 je naprosto relevantní k tanku Armata plném elektroniky a jemné mechaniky a k jeho servisování...

  ...ano... to že se podařilo nastartovat starou T-34 je naprosto relevantní k tanku Armata plném elektroniky a jemné mechaniky a k jeho servisování...

 • technik
  18:14 02.08.2018

  To Pavol
  Sloužil u nás jeden velmi starý praporčík a ten sundával T34 z podstavců. Tanky měli mít demontované motory ( oficiální verze) což některé měli, hlavně ty, které by šlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Pavol
  Sloužil u nás jeden velmi starý praporčík a ten sundával T34 z podstavců. Tanky měli mít demontované motory ( oficiální verze) což některé měli, hlavně ty, které by šlo zneužít, ale byly kousky které byly na 10 metrových podstavcích a ty motory měli. Z prdele jeden tank zprovoznili, nalili olej, naftu z kanystru a motor běžel. Osobně jsem z takového téčka sundával víko z hlavy motoru a věř nebo ne ta vačka nesla jen nepatrné známky rzi, prostě nikde nic. Hadice a pryžovky jasně v prdeli, nádrž nepoužitelná ale motor a převodovka 1A stav.
  To stejný jsou T72, motory a převodovky jsou v poho a když ne použije se blok nebo samotná hlava, ale hlavně jde o skelet a tomu je i desetiletí venku jedno.

  Problém našich téček a bevek je ten že politicky jsou to neakceptovatelné typy techniky a záměrně byl krácen rozpočet a nákup ND tak, aby došlo k její obměně.
  Kdyby jsme si nechali desetinu toho co se z uloženek prodalo Strnadovi, tak nemáme jediný problém. Ale chápu že jsou to prostě šroty a armáda nemá zájem tyto vozidla dále financovat více, než je nezbytně nutné.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:10 02.08.2018

  Kozlus: Práve pre to som mal ťažisko na slovenských a maďarských téčkach, ktoré nemajú západné diely. A len tak mimochodom - ruská armáda si prešla tým samým, len v trocha iných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: Práve pre to som mal ťažisko na slovenských a maďarských téčkach, ktoré nemajú západné diely. A len tak mimochodom - ruská armáda si prešla tým samým, len v trocha iných dimenziách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:58 02.08.2018

  Taková Čína má taky vesmírný průmysl, vyrábí kupu všeho možného, zavádí letouny 5. generace, je elektronický a ekonomický gigant, ale pořád nejsou schopní vyrábět pořádné letecké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taková Čína má taky vesmírný průmysl, vyrábí kupu všeho možného, zavádí letouny 5. generace, je elektronický a ekonomický gigant, ale pořád nejsou schopní vyrábět pořádné letecké motory.

  Pokud jde o ty Téčka, tak i v Polsku se mluví o modernizaci (nic extra), rozpohybovávají se i v tuzemsku a ani bych se nedivil, pokud by si nějakou modernizaci ukuchtili i na Slovensku. Není to ideální řešení, ale v současném stavu očividně stojí za prd a něco se s nimi dělat musí. Pořád ale jsou v lepším stavu, než cokoliv vytažené z lesa...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:49 02.08.2018

  PavoIR, tak si ty "fakta" over. Politici nase tecka prvne seskrtali na desetinu, pak k nim nekoupili naradni dily na sklad, vyrobci nekterych dilu uz ani nejsou, pak ve slavne Bile ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavoIR, tak si ty "fakta" over. Politici nase tecka prvne seskrtali na desetinu, pak k nim nekoupili naradni dily na sklad, vyrobci nekterych dilu uz ani nejsou, pak ve slavne Bile knize tanky oficialne zrusili. Takze se to dojizdelo az do srotu. Rika to neco o servisovatelnosti tecek? Ne, jen o stupidite politiku. A nedostatkove dily jsou zapadniho puvodu... Stejne tak nemecka armada byla dlouho podfinancovana a k tomu jeste nakupovala veci jako Puma. Opet to nerika nic o narocnosti servisu nemeckych tanku, BVP, letadel ani ponorek, pouze o neschopnosti politiku. Slovensko a Madarsko to stejne.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:35 02.08.2018

  technik:
  Keď nejaká T-72 hrdzavie roky, ak nie desaťročia, len tak niekde v lese, tak tá je už prakticky nepoužiteľná. Na dôvažok ich nie je vôbec jednoduché udržať v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik:
  Keď nejaká T-72 hrdzavie roky, ak nie desaťročia, len tak niekde v lese, tak tá je už prakticky nepoužiteľná. Na dôvažok ich nie je vôbec jednoduché udržať v prevádzkyschopnom stave. Nielen vy máte problém so svojimi T-72M4cz ale napríklad aj my a obzvlášť Maďari, hoci máme T-72 ešte v pôvodnej konfigurácii. Neviem, koľko dokážu udržať v prevádzke Poliaci. To sú fakty a nie len nejaké "hovorí sa že".

  V kozmických technológiách bol na špici ZSSR, Rusko už pomaly zanecháva za sebou aj súkromný sektor. A mimo to, aj za sovietov mali určitý prístup k západným technológiám, navzdory sankciám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:32 02.08.2018

  Technik

  V minulosti existovala superveľmoc. Štát ktorý dostal prvého človeka do vesmíru. Štát ktorý robil titánové ponorky, jadrová veľmoc.

  A predstav si, tento štát keď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technik

  V minulosti existovala superveľmoc. Štát ktorý dostal prvého človeka do vesmíru. Štát ktorý robil titánové ponorky, jadrová veľmoc.

  A predstav si, tento štát keď zistil, že jeho konkurent jeho ponorky vďaka hluku ktorý produkujú zachytí dobre že nie hneď po opustení prístavu musel nakúpiť obrábacie stroje v Japonsku pretože doma ani vo svojich satelitoch nič podobné nebol nik schopný vyrobiť.

  A vyrobiť špičkové cnc a tu nehovoríme o konvenčných obrabacich mašinach vybavených krokovými motormi je kumšt aj teraz a zvládne to vlastnými silami len pár štátov na svete. Či tomu veríš alebo nie.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  17:17 02.08.2018

  Opravdu si někteří z Vás myslí, že země která je na špici v jaderných, ponorkových, protiletadlových, leteckých a hlavně kosmických programech bude závislá na dovozu CNC strojů? To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu si někteří z Vás myslí, že země která je na špici v jaderných, ponorkových, protiletadlových, leteckých a hlavně kosmických programech bude závislá na dovozu CNC strojů? To jako že si dokáží vyrobit jaderný reaktor ale nedokáží vymyslet CNC stroj?
  Stejně tak je pošetilé si myslet že na výrobu tanků potřebujete CNC s přesností na desetiny tisícin, to je opět blbost, kromě motorů,převodovek a kanónu se vše jede na desetiny milimetrů protože svařená korba není nikdy stejná.

  Ikdyž jsem zastánce ruské techniky výše popsaný srovnání, uznávám je velmi úsměvné, ale rus myslí jinak než západ, už třeba tím, že T-72 a její hlavní pohonné skupiny jsou schopni opravovat kdekoliv. Viz krásný příklad cca 2 až 3 roky jak bylo velký cvičení, tak rusové ověřovali prakticky opravitelnost motorů V46 v dílnách výrobce traktorů, kde mají pro případ války bedny s přípravky a výrobní dokumentací a jsou jako jediní schopni v řádech dnů tyto provozovny přeměnit na vojenské opravny a to se nebavíme o jedný fabrice ale o desítkách.

  Další věc jsou stovky, možná tisíce téček zastrkaných někde v lesích a jsou to potencionální dárci orgánů nebo vhodné na repas.

  A v neposlední řadě, zkušenosti z nasazení ze Syrie, už jsem o tom nejednou psal, ale kdyby se tam ty hajtry neosvědčily tak je rus nemodernizuje. Když se podíváte v jakých podmínkách ty téčka udrželi bojeschopný člověk z oboru musí smeknout klobouk.

  A poslední věc, Německo je tahoun evropské ekonomiky, špička v armádních technologií a aby udrželi Leopardy a Eurofightery provozní vyžaduje to obrovské finanční a technologické zázemí, pokud tato země nedokáže udržet v míru provozuschopnost, jak to chce dělat za války?

  Jsou desitky či stovky atributů které rozhodují kam rus bude investovat peníze a pokud zvolili tuto cestu nedivím se, každopádně ví co dělají, tohle je jejich mentalita.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:52 02.08.2018

  logik: jo, souhlasím. Žiju v Praze, dělám v korporátu, takže na lidi, kteří by se odvážili přiznat, že to hodili Milošovi, narážím fakt zřídka. Většina těch, které potkávám, se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: jo, souhlasím. Žiju v Praze, dělám v korporátu, takže na lidi, kteří by se odvážili přiznat, že to hodili Milošovi, narážím fakt zřídka. Většina těch, které potkávám, se považuje za elitu národa a nechápe, co to na venkově žije za individua a jak volby (kterékoli) mohly dopadnout, jak dopadly.

  Venezuelu jsem hodil jako absolutní extrém. Psal jsem, ať se podíváš na země s podílem energetických surovin na celkového exportu nad 50%. Rusko jsem zařadil mezi třetinu zemí, které se s ropnou krizí vyrovnaly úspěšněji, než dvě třetiny ostatních. A překvapivě chápu, že příčiny ekonomického vývoje v Trinidadu a Tobagu, Brunei a Kongu jsou poněkud rozdílné.

  Vzhledem k tomu, že se jedná o diskusi na serveru pro fandy zbraní a všeho kolem, dávám přednost používání subjektivních hodnocení a lehce stravitelných výrazů, jako 'se ctí'. Nesedíme na steering comitee a nehlasujeme o nastavení úrokových sazeb pro příští kvartál, takže se rád hard analýzám postaveným na extrapolaci číselných řad vybraných makroukazatelů s potěšením vyhnu. Kvalitu diskuse by to nijak nezvýšilo. Ostatně poněkud kacířsky, vzhledem k oboru, kde se pohybuji, považuji většinu ukazatelů, jako HDP, inflace atd... taky za pořádná buzzwords.

  Takže ano, myslím tím to, co jsi jmenoval. Že nezkrachovalo, že recesi celkem ustálo (=mělo recesi), a bylo schopno ve vybraných oblastech nastartovat transformaci. Stačí?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:20 02.08.2018

  danny:
  - Máš hodně divnou sociální bublinu.....
  - Ohrazoval jsem se proti tomu, jak jsi psal, že Rusko vyšlo z krize se ctí na základě porovnání s Venezuelou. Problémy Venezuely ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  - Máš hodně divnou sociální bublinu.....
  - Ohrazoval jsem se proti tomu, jak jsi psal, že Rusko vyšlo z krize se ctí na základě porovnání s Venezuelou. Problémy Venezuely přitom mají daleko hlubší příčiny, než jen pád ceny ropy a tak je to srovnání dosti nesmyslné.

  Ono vůbec to "se ctí" je jen buzzword. Je rozumné mluvit o tom, kolik procent z růstu reálného HDP mají nebo nemají sankce na svědomí. Ale mluvit o tom, jestli to přečkalo se ctí? Co to vůbec znamená? Že nezkrachovalo? Že následnou recesi zvládlo? Že (by) vůbec nemělo recesi? Pod takovymdle nic neříkajícím tvrzením si každej představí, co chce: ten kdo má Rusko rád že nezkrachovalo, ten kdo ho nemá rád, že nemělo recesi, a můžou se hádat do aleluja.....
  Zkusme zůstat v rovině faktů a ne subjektivních hodnocení.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:48 02.08.2018

  Logik: ale proč mi vysvětluješ, že na Rusko měly sankce vliv, když v několika posledních příspěvcích já sám opakovaně říkám Fenrimu, že sankce Rusko citelně zasáhly? Pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: ale proč mi vysvětluješ, že na Rusko měly sankce vliv, když v několika posledních příspěvcích já sám opakovaně říkám Fenrimu, že sankce Rusko citelně zasáhly? Pouze upozorňuji, že nejcitelnější zásahy vidím ve finančním sektoru a ne v dostupnosti parmazánu a doplňuji, že je v mnoha oblastech je byla ruská ekonomika schopna absorbovat se ctí. Taky zpochybňuji tvrzení, že pokud nezkrachovalo včera, je to důkazem toho, že zkrachuje nejpozději příští týden. To je fakt vše.

  kOLT: osobně si myslím, že o Donbas ani Krym nejde, tedy dosažení stavu před r. 2014. Nevěřím ani teorii o trestu za překročení hranice dobrých mravů, západních hodnot nebo mezinárodního práva.

  Aktuálně vnímám v USA určité překvapení nad schopností Ruska dosahovat i s omezenými prostředky úspěchů sice lokálních, ale přesto se strategickým přesahem. A to že vyvolává určitou nelibost a snahu zatlačit je tam, kam dle všech předpokladů patří. A právě zamezení ambicím a schopnosti ovlivňovat dění ve světě na strategické úrovni vnímám jako hlavní cíl sankcí.

  Určité procento z nich může mít také poměrně iracionální základ na úrovni msty nebo naschválu. Jako určitá analogie se mi vybavuje např. podpora Pol-Pota proti Vietnamcům.

  A protože peníze jsou vždy až na prvním místě, nepochybuji o tom, že se jakýkoli důvod, proč dát někomu přes prsty, vždy pečlivě zvažuje s ohledem na dopady na vybrané komerční subjekty.

  Co se týče těch emočně vyhraněných reakcí, vyskytuje se v mém okolí naprostá většina zastánců pravdy, lásky a demokracie, kteří se mnou přeruší kontakty, když si koupím ruskou zmrzlinu. Jásají nad vykolejením tramvaje v Jekatěrinburgu, protože je to jasným důkazem prohnilosti putinovského režimu. Zranění si to určitě zasloužili, protože buď Putina tolerují, nebo souhlasili s okupací v 68.
  Zoufalých konspirátorů, co věří na zázračné ruské zbraně, zlatý rubl atd.. potkávám podstatně méně a navíc jsou si většinou vědomi, že jsou menšině, takže se většinou projevují méně agresivně. Je možné, že si to pak vynahrazují někde na netu. Ale tak nějak je beru jako trochu ohrožený druh, proto jsem k nim smířlivější:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  14:27 02.08.2018

  KOLT
  Cielom skutočne nieje návrat Krymu alebo vyriešenie otázky Donbasu. Cieľom je vyvolávanie napatia a z toho plynúci biznis. Všimnite si ako sa roztočil v Európe zbrojársky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Cielom skutočne nieje návrat Krymu alebo vyriešenie otázky Donbasu. Cieľom je vyvolávanie napatia a z toho plynúci biznis. Všimnite si ako sa roztočil v Európe zbrojársky biznis, aký nezmyselný tlak je na dodávky ruských surovín zároveň s ponukou na dodávky energonosičov zo Štátov. A tomu je prisposobená aj masáž z médií.
  Rimrove trápne reči o ruskej velkohubosti a nabubrelosti - čítate ruské médiá? Skor ako o superschopnostiach ruskej techniky sa tam dočítate o požiaroch na Sibíri, o zvyšovaní veku odchodu do dochodku a o novom mýtnom systéme pre kamióny. To sú veci ktoré rusov trápia. To že nejaký pisálek v čechách preloží nejakého tretotriedneho ruského analytika - čítaj Sorosovho agenta :D alebo blogera a sposobí tým záchvat hystérie u českej ovce je čistý úmysel. Ruská hrozba proste jede.
  Ako ste správne napísal plány a predstavy sa vždy korigujú s ohľadom na prostriedky a podmienky. Ale kým trebárs u Pandurov, F-22 alebo Eurofightera je to ok u rusov je to prejav veľkohubosti a neschopnosti.
  Hlavným nástrojom proruskej propagandy nie sú proruské médiá, tie sleduje minimálne percento populácie, ale neprofesionálne a propagandou presýtené výstupy našich médií a na nich naviazaných trolov, ktoré proste kriticky mysliaceho človeka musia znechutiť.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:34 02.08.2018

  logik, Vrata, však jsem psal, že to musí být dostatečně přesná váha ;-)


  danny, otázkou je, co je kýžený cíl. Spousta lidí si myslí, že vrácení Krymu či odchod z Donbasu. Jenže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik, Vrata, však jsem psal, že to musí být dostatečně přesná váha ;-)


  danny, otázkou je, co je kýžený cíl. Spousta lidí si myslí, že vrácení Krymu či odchod z Donbasu. Jenže tak to není. Hlavním cílem je dát najevo, že jsou hranice, jejichž překročení vyvolá reakci, jež bude překročitele bolet. Což se stalo. Bagatelizace sankcí pak má pochopitelně důvod, který zmiňuje logik.


  RiMr, ale nezapomeňte, že západní propaganda si vždycky něco vymyslí ;-) Co na tom, že my, zaprodanci neokonů z FEDu a Vólstrýtu, už nejméně čtyři roky (od počátku krize v Rusku) tvrdíme, že Rusové prostě nebudou mít peníze na všechny projekty, které presentují. A že ztížením přístupů k technologiím budou mít ztížený i vývoj těch projektů. A že budou muset mnohé projekty zrušit/odložit/snížit počty. Kdepak, Rus bude radši trávu pást, než aby nebylo na pušky... Když teď dochází na naše slova (PAK-DA prakticky zrušen, u Su-57 a Armata sníženy počty více než kosmeticky....), tak jsou Rusové zase ti chytří, protože zjistili, že jim na obranu stačí modernizované staré stroje, a jsou odvážní, že se nebojí změnit plány :-))) Le prt, prostě nejsou peníze. Koneckonců my jsme také osekali počty Gripenů, když přišly povodně, a Pandurů, když přišla krize, na tom není nic divného. Směšné jsou ovšem reakce, které to vyvolává u prokremelských nadšenců. Je to podobné jako jásání nad tím, že Rusko už zítra zbankrotuje a že nemá kde nakupovat CNC.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:17 02.08.2018

  Kolt: To, proč se marginalizuje vliv snakcí na Rusko má IMHO primárně jiný důvod. Rusko samozřejmě stojí o zrušení těchto sankcí a tak se snaží manipulovat veřejným míněním v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: To, proč se marginalizuje vliv snakcí na Rusko má IMHO primárně jiný důvod. Rusko samozřejmě stojí o zrušení těchto sankcí a tak se snaží manipulovat veřejným míněním v zemích podporujících sankce.
  Cílem Ruska je vyvolat dojem, že ty sankce poškozují domácí ekonomiku podstatně silněji, než jak působí na Rusko - a tedy přimět "lid", aby tlačil na politiky, aby sankce zrušily.

  A kde je problém s vážením blechy? V přesnosti váhy.
  V naší konkrétní debatě je problém v tom, že na křivkách HDP neočistěného o změny cenové hladiny - tedy na křivkách, které létali o desítky procent nahoru a dolu - prostě z principu nemohou být vidět rozdíly v tom, jestli si země uchová reálný hospodářský růst - tedy rozdíly v řádu jednotek procent.
  Přičemž Fenri z toho, že ty rozdíly nevidí, vyvozoval, že vývoj Ruska a Norska byl stejný. To je stejně nesmyslná metodika, jako kdybys vážením psa na osobní váze chtěl dokázat, že nechytil blechy.

  ==

  Danny: Fakt prostě je, že zatímco Norsko během pádu ceny ropy nezažilo reálnou recesi. Reálné (o inflaci očištěné) HDP rostlo +- podobně jako předtím. Rusku se reálné HDP propadlo. Tedy:
  a) tvrzení, že Rusko a Norsko krizí prošli stejně prostě není pravda.
  b) Na Rusko evidentně působily ještě jiné vlivy, než samotný pád ropy - které způsobily tu reálnou recesi. Co to bylo, když ne sankce?

  To, že nějaké další země prošli krizí také hůře než Norsko, na věci nic nemění. Vždy je u každé země možnost analyzovat, co bylo důvodem špatné hospodářské situace v zemi. Např. u zmiňované Venezuely je to vcelku očividní....
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:15 02.08.2018

  ...spousta keců o tom jak je na tom Rusko úžasně a čím dál líp! Dokonce bych řekl, že čím víc se zmenšují počty objednaných Armat a Raptorných, tím je na tom to Rusko líp!
  Na celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...spousta keců o tom jak je na tom Rusko úžasně a čím dál líp! Dokonce bych řekl, že čím víc se zmenšují počty objednaných Armat a Raptorných, tím je na tom to Rusko líp!
  Na celé "Causa Armata" je komické to, co jsem předpokládal hned na začátku - Rusové pompézně uvedou super tank jak z Hvězdných válek, naslibují tisícové série, letargičtí "zápaďáci" se polekají, uspíší, resp. reaktivují plány na update či přímo nové tanky, které dříve či později skutečně začnou vyrábět v minimálně stakusových sériích - následně RUsové ruší plány na masovou výrobu... a proti těm novým západním konstrukcím nachystaným na tisíce Armat budou stát... chudáci téčka T-72B3... a to ještě v lepším případě!
  Rusové si vlastní velkohubostí a nabubřelostí sami aktivují svého nepřítele...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:31 02.08.2018

  fenri: chápu, jak tě štvou příspěvky, které značně zveličují ekonomické a jakékoli jiné problémy Ruska, vytrhávají z komplexních a často globálních jevů jednotlivosti a pak do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: chápu, jak tě štvou příspěvky, které značně zveličují ekonomické a jakékoli jiné problémy Ruska, vytrhávají z komplexních a často globálních jevů jednotlivosti a pak do zařazení do smyšleného kontextu budují divoké konstrukty. Ale bagatelizovat dopady sankcí nemá smysl. Jsou, a byly velmi citelné. Byť v jiných oblastech, než se člověk dočte v novinách. Vždy mě rozesmějí srdceryvné články o nedostatku parmazánu atd... Omezení přístupu k vybraným technologiím, farmaceutickým produktům a hlavně překážky v přístupu na finanční trhy bolely a stále bolí. Bagatelizací dopadů podceňuješ inteligenci lidí, kteří pečlivě vybíraly nejcitlivější místa systémů RF.
  Druhou otázkou ale je, zda mají sankce šanci dosáhnout kýžených cílů. A zde tvrdím, že přes jejich bolestivost ne. Rusko předvedlo obdivuhodnou schopnost absorbovat obě katastrofy, a to ropu i sankce. Provedlo zásadní transformační kroky, které se v budoucnu projeví pozitivně, mimo jiné na zvýšené odolnosti pro případ dalších krizí. Jestli se jim ještě podaří ustát zvýšení důchodového věku, mají našlápnuto. Plně souhlasím s hodnocením JirkyM.

  Logik: při srovnávání Ruska a Norska se dá v detailu najít shod a rozdílů, kolik si zastánce libovolného stanoviska bude přát. Zkus to vzít z většího odstupu. Vezmi země vyvážející energetické suroviny s podílem více než 50 % na celkovém exportu a postav to porovnání nad nimi. Včetně dopadů na zadluženost, rozpouštění rezerv, nezaměstnanost, domácí spotřeba, přijatá opatření (např. zdražování dotovaného benzínu pro obyvatelstvo atd...)
  V komplexním porovnání ti vyjde, že to Norsko a Rusko patří mezi země, které se se situací vypořádaly celkem se ctí, jsou v takové top třetině. Pak tam budeš mít řadu dalších, kde je to fakt průšvih (srovnatelná země z pohledu souběžných sankcí je třeba Venezuela). Ale rýpat se v detailech nemá úplně smysl, ty interpretace pak hodně kulhají.

  Kozlus: jo, je. Dost často ten Norský plyn ani neproteče norskými plynovody a jde přímo. Z Norska cestují jen faktury. Ale to není nic neobvyklého, část amerického kapalného plynu, který přijel do Svinoústí byl taky z Jamalu. Na trhu energetických surovin běžná praxe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  08:42 02.08.2018

  KOLT: problem je zrejme v tom, ze blecha vazi dejme tomu 1 mg a pes vazi treba 20kg. Toho psa v praxi ale nezvazite s presnosti na desetinu mg. Pak vam muze vaha blechy vyjit i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: problem je zrejme v tom, ze blecha vazi dejme tomu 1 mg a pes vazi treba 20kg. Toho psa v praxi ale nezvazite s presnosti na desetinu mg. Pak vam muze vaha blechy vyjit i zaporna.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  06:52 02.08.2018

  Nebudu se vám plést do hyperodborné debaty o ekonomice (tak typově odlišných zemí jako je Norsko a Rusko). Jen dvě poznámky:
  1) To, že sankce na Rusko dopadly hodně těžce, zvláště ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebudu se vám plést do hyperodborné debaty o ekonomice (tak typově odlišných zemí jako je Norsko a Rusko). Jen dvě poznámky:
  1) To, že sankce na Rusko dopadly hodně těžce, zvláště v prvních letech, kdy byly navíc podpořeny velkým poklesem cen ropy a plynu, přiznávají sami Rusové. Nevím, proč potom příznivci Ruska se furt snaží jejich vliv bagatelizovat. Asi aby neztratily tvář s ohledem na to, že na začátku vehementně tvrdili, že sankce nebudou fungovat. O tom, že sankce byly pro Rusko v některých ohledech z dlouhodobého hlediska i přínosné, nemám pochyb. Všechno zlé je pro něco dobré.

  2) Když zvážím psa s blechou, psa bez blechy a následně od první hodnoty odečtu druhou, mám hmotnost blechy. Samozřejmě za předpokladu, že se ani jeden na té váze nevrtí a váha má dostatečnou přesnost. V čem je problém? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  00:08 02.08.2018

  Neni cast Norskeho exportu plynu puvodem z Ruska?

  Neni cast Norskeho exportu plynu puvodem z Ruska?

 • dusan
  22:54 01.08.2018

  fenri

  Odporúčam "brzdiť" ... a radšej sa nesnažiť porovnávať Nórsko s Ruskom .... Vaša snaha je dosť komická : )

  Nórsko je stručne povedané úplne iná liga ....

  fenri

  Odporúčam "brzdiť" ... a radšej sa nesnažiť porovnávať Nórsko s Ruskom .... Vaša snaha je dosť komická : )

  Nórsko je stručne povedané úplne iná liga ....

 • logik
  22:11 01.08.2018

  fenri:
  "Pokles HDP Ruska a Norska je 2014-2016, včetně dynamiky analogický v průběhu, ale v roce 2017 shodně oživení (u Ruska výraznější). "

  Fakt? A jak to, že čísla růstu HDP ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  "Pokles HDP Ruska a Norska je 2014-2016, včetně dynamiky analogický v průběhu, ale v roce 2017 shodně oživení (u Ruska výraznější). "

  Fakt? A jak to, že čísla růstu HDP to vychází úplně jinak?
  https://www.ceicdata.com/en/in...
  https://www.ceicdata.com/en/in...
  (k defakto stejným číslům se doklikáš i na těch svých odkazech).

  Fór je totiž v tom, že Norsku spadla "absolutní čísla GDP", protože prostě utržilo za ropu třetinu, co minulý rok. Když se vezme ale od inflace (či naopak v tomto případě deflace) očištěný ukazatel, což je přesně ten GDP annual growth rate, tak je vidět, že Norsko je na tom úplně jinak, než Rusko.

  Protože Norsko i při podstatném snížení ceny ropy dokázalo navyšovat výrobu. Jen prostě dostalo méně peněz. Zatímco Rusko v tu samou dobu zažilo reálnou recesi - nejenže dostalo za svůj export méně peněz, ale reálně toho méně vyprodukovalo. A to je podstatný rozdíl. Takže Tvé tvrzení, že tou krizí prošli stejně, je prostě a jednoduše nepravda, plynoucí z Tvého neporozumnění jednotlivým ekonomickým ukazatelům.

  Norsko je opravdu na svém - zvládá vyrábět a růst pořád stejně. Jen za to dostává méně peněz. Rusko to nezvládá - během krize toho prostě začalo vyrábět méně. Takže ať se Ti to líbí nebo ne, tak prostě Norská a Ruská ekonomika na sankce zareagovala zcela rozdílně.

  Že ten rozdíl není příliš vidět na jednom ukazateli - který musel spadnout pro obě země, když najednou za 1/2 svého exportu dostali 1/3 co dřív, na tom jaksi nic nemění. Tvá argumentace je podobná, jako by ses snažil zvážit blechu tím, že bys zvážil psa s blechou, psa bez blechy, a snažil se ta čísla odečíst. Asi se nedivíš, že Ti tak vyjde nesmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:34 01.08.2018

  Logik: pokud jste schopen napsat, že norsko je už zase na svém, tak debata s vámi postrádá smysl ("Norské příjmy z ropy, ale po vzpamatování se Norsko dostalo +- na stejná čísla, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: pokud jste schopen napsat, že norsko je už zase na svém, tak debata s vámi postrádá smysl ("Norské příjmy z ropy, ale po vzpamatování se Norsko dostalo +- na stejná čísla, jako před tím. Zatímco Rusko je na tom daleko hůře, než před tím"). Jste fakticky mimo. Norsko není na svém. Vývoz je hezký, ale nějak jste přehlédl, že korunu mají o 1/3 dole, HDP spadlo a ne málo:
  https://tradingeconomics.com/n...
  https://tradingeconomics.com/r...
  Kdybych ty grafy prohodil, budete nad norským grafem, kde by bylo napsáno Russia pěkně doomsayeřit.
  Nicméně podstatná je jiná věc:
  Pokles HDP Ruska a Norska je 2014-2016, včetně dynamiky analogický v průběhu, ale v roce 2017 shodně oživení (u Ruska výraznější). Kde jsou vaše sankce. Norská ekonomika na propad cen ropy zareagovala stejně, jako Ruská na pokles + sankce. Že by se Norsku dostalo také sankcí?
  Jinak Norsko fakt nemá malé problémy. rezervy se jim celkem ztenčili (jako Rusku), ale zadlužení obyvatel je obrovské. Jak říká klasik: Norové jsou v cizině bohatí, ale na život ve vlastní zemi nemají Kdyby nepašovali ze Švédska a Dánska, mají se mnohem hůř a mají dost problém s běžnými léky. Jejich komunistická vláda připouští volný prodej výrazně vykastrovaných verzí léků za cca trojnásobné ceny jak ve Švédsku. Jejich Ibuprofen fakt nezabírá (testováno na lidech).
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  20:47 01.08.2018

  Logik:

  "narozdíl od Ruska, kterému šel Rubl oproti historii do "naprostého kopru"" - Rusko perfektně tržně zareagovalo na změněnou situaci. Jako liberál jim tleskám, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:

  "narozdíl od Ruska, kterému šel Rubl oproti historii do "naprostého kopru"" - Rusko perfektně tržně zareagovalo na změněnou situaci. Jako liberál jim tleskám, ale levičákům to musí připadat jako strašná prohra Ruska.

  "Norský ropný průmysl má daleko větší problém" - ano a ne. Norsko na obyvatele těží mnohonásobně více než Rusko, takže i když na každém barelu vydělají méně, stále je to spousta peněz. Stále je to nejspíš víc než těch pár Norů dokáže utratit na Trockistické projekty Norské vlády.

  A teď zpátky k Armatě. Jestli Rusové přišli na to, že obranyschopnost lépe zajistí modernizací starších tanků, je bezva že se nebojí změnit plány. Zvýšit výrobu mohou vždycky, ale utracené peníze jim už nikdo nevrátí. Že tím dají západní propagandě munici je jedno, ta by si beztak něco vymyslela.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:42 01.08.2018

  logik: Pozor, ruské hospodárstvo začalo stagnovať už niekedy na prelome 2012 a 2013. Nezohľadňujete vo svoje schéme faktor "riadeného rozkrádania hospodárstva".

  logik: Pozor, ruské hospodárstvo začalo stagnovať už niekedy na prelome 2012 a 2013. Nezohľadňujete vo svoje schéme faktor "riadeného rozkrádania hospodárstva".

 • logik
  19:19 01.08.2018

  danny, fenri: Koukněte se na dlouhodobější graf NOK. Ano, vysoká cena ropy poslala NOK výš a rychlý propad ceny ropy způsobil rychlý pokles NOK, ale dlouhodobě se NOK pohybuje +- ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny, fenri: Koukněte se na dlouhodobější graf NOK. Ano, vysoká cena ropy poslala NOK výš a rychlý propad ceny ropy způsobil rychlý pokles NOK, ale dlouhodobě se NOK pohybuje +- v pásmu 6-8 NOK za dolar. Když je nějakej problém, tak vystřelí k té osmičce a pak zas posiluje.
  https://www.norges-bank.no/en/...

  Samozřejmě, že pád ropy měl na ten pád NOK vliv, ale narozdíl od Ruska, kterému šel Rubl oproti historii do "naprostého kopru", tak NOK pořád zůstala "na svém" - nepropadla se níže, než kde byla dříve.
  To, že Norové, kteří si za silné koruny nabraly zahraniční hypotéky ostrouhali, na tom nic nemění.

  Samozřejmě, Norský ropný průmysl má daleko větší problém, když je ropa nízko, než Rusko. Právě to ale VYVRACÍ tvoji tezi, že na Norsku se ta krize projevila stejně jako na Rusku. Jelikož Norsko těží za dráž a nízká cena je teda pro něj větší problém, a jelikož ropa dělá 22% GDP Norska a jen 16% GDP Ruska, tak by dopad poklesu ceny ropy měl měl být na Rusko podstatně menší, a nikoli větší, jak tvrdíš.

  Tvůj odkaz na Norské exporty pak jen dokazuje totéž: narozdíl od Ruska velmi poklesly Norské příjmy z ropy, ale po vzpamatování se Norsko dostalo +- na stejná čísla, jako před tím. Zatímco Rusko je na tom daleko hůře, než před tím.
  https://tradingeconomics.com/n...
  https://tradingeconomics.com/r...
  Přitom ropa a její produkty dělají u Ruska i Norska shodně cca 50% jejich exportu.

  petris: Ruské GDP rostlo o 2,5 procenta maximálně jen v části roku 2017, kdy se projevil růst ceny ropy. To se roste snadno. Poté, co se cena ropy trochu stabilizovala, tak je ruský růst podstatně nižší:
  https://tradingeconomics.com/r...
  kolem 1%, tedy je toto číslo daleko vzdálené 5%, o které rostlo Rusko před krizí....
  A to furt rostla ropa, takže skutečný růst průmyslu byl menší, než "statistický" růst GDP.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:46 01.08.2018

  ...tady to frčí, nemám čas to všechno sledovat - jak jsme na tom, už rušíme Tomahawky?

  ...tady to frčí, nemám čas to všechno sledovat - jak jsme na tom, už rušíme Tomahawky?

 • Slavoslav
  15:32 01.08.2018

  Fenri

  Ja niečo podsúvam? Jediné čo som napísal bolo, že ak nejaké sankcie zabrzdili armatu tak tie na ťažobné technológie a finančné lebo mali dopad na rozpočet. Tým som de ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Ja niečo podsúvam? Jediné čo som napísal bolo, že ak nejaké sankcie zabrzdili armatu tak tie na ťažobné technológie a finančné lebo mali dopad na rozpočet. Tým som de facto dal za pravdu tebe s tým čo si tvrdil o cnc.

  To že ty nepochopíš príspevok, vyberieš si jednu vetu tú prevrátiša následne sa hádaš sám zo sebou nie je môj problém. Takže drž sa svojej rady. Najskôr pochop a potom reaguj. Alebo vyhľadaj pomoc. Vieš ako, reaguješ na niečo čo si si vsugeroval
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:27 01.08.2018

  Logik: S tím Norskem má Fenri pravdu. Podobně to zatřepalo Skotskem. Tam problémy plynoucí ze ztrát ropného průmyslu pořádně ochladily separatistické tendence.

  Logik: S tím Norskem má Fenri pravdu. Podobně to zatřepalo Skotskem. Tam problémy plynoucí ze ztrát ropného průmyslu pořádně ochladily separatistické tendence.

 • fenri
  15:26 01.08.2018

  Slavo, nemám zájem. Podsouváte mi něco, co jsem rozhodně nenapsal a já mám hledat cosi ve vašich textech? Nepřeceňujte se.

  Slavo, nemám zájem. Podsouváte mi něco, co jsem rozhodně nenapsal a já mám hledat cosi ve vašich textech? Nepřeceňujte se.

 • Slavoslav
  14:30 01.08.2018

  Fenri

  Moja odpoveď bola vymazané. Tak len v skratke. Drž sa svojej rady a prečítaj si môj prvý príspevok na ktorý reaguješ

  Fenri

  Moja odpoveď bola vymazané. Tak len v skratke. Drž sa svojej rady a prečítaj si môj prvý príspevok na ktorý reaguješ

 • fenri
  14:28 01.08.2018

  Logik:
  pád norské koruny ani náhodou není nějaká běžná oscilace. Zkuste se zeptat samoztných Norů. Jsou dost v háji, protože mají hypotéky a úvěry na první poslední a ta ropa s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  pád norské koruny ani náhodou není nějaká běžná oscilace. Zkuste se zeptat samoztných Norů. Jsou dost v háji, protože mají hypotéky a úvěry na první poslední a ta ropa s nimi zahýbala. Stavanger (centrum ropného průmyslu) má reálné problémy. Propouští se tam přes 1300 zaměstnanců těžebního průmyslu a ve většině nejde o joudy a agenturní dělníky, ale o inženýry a vyšší technikcý personál. Dosud nevídané.
  Norové mají problém s rentabilitou těžby, je-li cena pod 80 dolarů za barel. Ropu mají kvalitní, ale těžba z plošin Severního moře + jejich platy prostě dělají nákladovost.
  Ropa dělá polovinu jejich vývozu. Proč si myslíte, že se propad cen nepromítl na jejich koruně. Navíc ten propad není krátkodobá vlnka, mrkněte sem:
  https://www.kurzy.cz/kurzy-men...
  Norský vývoz tady:
  http://www.businessinfo.cz/cs/...

  Žádný váš nesmysl se nekoná, silné řeči ale prd znalosti. Fakt si s Nory zkuste pokecat, jak to poslední tři roky jde.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  14:05 01.08.2018

  logik:
  Cena ropy sa dodnes nedostala na predkrízovú úroveň, vtedy boli ceny okolo 100+ usd/barel, dnes je cena stále okolo 68 usd/barel.
  Ruská ekonomika sa rozbieha relatívne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  Cena ropy sa dodnes nedostala na predkrízovú úroveň, vtedy boli ceny okolo 100+ usd/barel, dnes je cena stále okolo 68 usd/barel.
  Ruská ekonomika sa rozbieha relatívne dobre, v súčasnosti majú medziročný rast hdp (jún 2017- jún 2018) na úrovni 2 až 2,5%, čo je len o cca 0,5% nižšie tempo rastu aké mali pred pádom cien ropy a trend ohrievania sa ich ekonomiky je zjavný, takže aj potenciál na zrýchlený rast hdp.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:45 01.08.2018

  semtam: To, že rusko chtělo takový pokles rublu, to je naprosto ukázkové "přání otcem myšlenky" - jinými slovy totální blbina. Nějakou korekci zcela jistě chtělo, ale rozhodně ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: To, že rusko chtělo takový pokles rublu, to je naprosto ukázkové "přání otcem myšlenky" - jinými slovy totální blbina. Nějakou korekci zcela jistě chtělo, ale rozhodně ne 50% pokles. A rozhodně Rusko nedělalo žádné kroky pro oslabení měny, naopak Rusko vydalo miliardy na udržení kurzu rublu - protože chtělo, aby padal.....

  Jinak argumentace pádem NOK je ekonomický nesmysl - NOK dlouhodobě osciluje mezi kurzem 6-8 NOK za dolar. Ten pokles tedy byl prostě klasický ekonomický cyklus, kdy max pokles ceny ropy vedl k akceleraci příchodu sestupné fáze ekonomického cyklu. O Rublu se nic takového říci nedá, jeho pokles je naprosto zřetelně mimo jakýkoli ekonomický cyklus, ať už ho hodnotíme vzhledem k USD, nebo k NOK.

  Jinak největší vliv sankcí je vidět na GDP Ruska. Kdyby byla recese způsobená pouze cenou ropy, tak v dnešní době, kdy je ropa zas nahoře, by se GDP Ruska rychle zotavilo. Nestalo se tak, GDP je furt pod předkrizovou hodnotou. A co o vlivu sankcí mluví ještě zřetelněji, je růst GDP - v okamžiku, kdy začla cena ropy prudce stoupat, by mělo stoupat i ruské GDP. Přitom to roste podstatně pomaleji než jak Rusko před krizí a před sankcemi, tak i než okolní státy.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:50 01.08.2018

  KOLT

  Myslím, že se mýlíte ohledně moderní elektroniky obzvláště v oblasti "myšlení" (doktríny). Sama jejich doktrína klade na moderní elektroniku velký důraz a po JZ se jedná o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Myslím, že se mýlíte ohledně moderní elektroniky obzvláště v oblasti "myšlení" (doktríny). Sama jejich doktrína klade na moderní elektroniku velký důraz a po JZ se jedná o asi druhou nejdůležitější věc co armáda RF plánuje v dlouhodobém horizontu. Pokud by RF neměla ambice disponovat moderní elektronikou, tak by ji přece ani nesháněla. Řekl bych, že to je i jeden z důvodů, proč Rusko nespěchá se zaváděním nové techniky, protože tato technika by odvedla finance od jiných projektů. My v ČR jsme nějak navyklí, že pokud se zruší nákup či odsune, tak to platí i s penězi. Tohle ovšem neplatí v případě armády RF. Tam ty peníze zůstávají (zjednodušeně řečeno), samozřejmě jde vykonávat i obojí, ale s tak drastickým navýšením rozpočtu se nepočítá.

  A ohledně Rublu a sankcí, to, že sankce zapříčinili pokles Rublu, je určitě jisté. Jenže to bylo v té době paradoxně i žádané a Rubl se tlačil dolu i "uměle" samotným Ruskem. Tak se vypořádávali se skokovým poklesem cen ropy, aby si zabezpečili pokud možno co nejvyšší příjmy.
  Samotné sankce měli hlavně jednorázový efekt, spíš bych řekl, že dlouhodobě nevýhodný. Sankce chtěli Rusko potrestat a vzhledem k cenám ropy de-facto i dostat na kolena, jenže tohle nevyšlo. Rusko samozřejmě nebude čekat, až sankce poleví a hledá alternativy a je nejspíš i nachází. Až jednou budou sankce zrušeny, tak na druhou stranu již nelze očekávat velkou poptávku z Ruska třeba od bankovního sektoru. Z dlouhodobé perspektivy se ony sankce můžou spíše vrátit jako bumerang v chladnějším zájmu o služby či produkty EU, protože čím déle sankce jsou, tím vzniká více a více budoucí konkurence.

  Jara se objevil v této diskuzi? Mě se jeho příspěvek nezobrazuje.

  A otázka pro mínusáře u Miroslavova příspěvku ohledně svého loga. Miroslav odpověděl a ozdrojoval své logo, tak mu dávat mínusy je poněkud úchylné.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  12:29 01.08.2018

  Slavoslav:
  Na ťažbu mal kľúčový vplyv pokles cien ropy, nie sankcie na ťažobné technológie (aké, keď od čias stavby Prirazlomnaiye si dokážu tieto veci ošéfovať sami a po dostavbe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:
  Na ťažbu mal kľúčový vplyv pokles cien ropy, nie sankcie na ťažobné technológie (aké, keď od čias stavby Prirazlomnaiye si dokážu tieto veci ošéfovať sami a po dostavbe Zvezdočky v Boľšom Kameni už nebudú limitovaní ani v konštrukcii megaštruktúr?).
  To isté platí pre pokles hodnoty rubla - majoritný vplyv na to mal pád ropy a s tým spojený pád cien plynu, sankcie v tom hrali druhé husle.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:06 01.08.2018

  KOLT: absolutní souhlas s těžkým dopadem sankcí na finanční sektor. Tam to mělo nejvíc devastující účinky. Zatím co v nejčastěji zmiňovaných oborech, jako zemědělství a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: absolutní souhlas s těžkým dopadem sankcí na finanční sektor. Tam to mělo nejvíc devastující účinky. Zatím co v nejčastěji zmiňovaných oborech, jako zemědělství a potravinářství sankce pomohly vyvinout tlak na investice, rozvoj a modernizaci, v oblasti spotřebního zboží a strojírenství na restrukturalizaci a dopady se dařilo lépe nebo hůře sanovat, ve finančním sektoru to fakt bolí a vytváří ohromný tlak na celou ekonomiku.

  V rámci toho se snížení tlaku na nákup nejmodernější techniky ve prospěch o generaci starší, modernizační programy atd... jeví jako racionální rozhodnutí v souladu s reálnými možnostmi.
  Modernizační programy dají práci více lidem, umožní postupné financování obnovy techniky v příslušných závodech a budování domácích kapacit pro výrobu nedostatkového zboží, jako jsou např. senzory. Ono totiž zabudování prví generace domácího senzoru, který by byl v Armatě ostuda, do uložené T-72 znamená pořád značný posun vpřed. A je to metoda, jak získat zkušenosti a zafinancovat vývoj toho, co je obtížné koupit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:39 01.08.2018

  Pánové, držte se tématu. CNC, do problému teoreticky také patří, ale jedete jak zaseknuté hodiny a plevelíte diskuzi.

  Pánové, držte se tématu. CNC, do problému teoreticky také patří, ale jedete jak zaseknuté hodiny a plevelíte diskuzi.

 • KOLT
  10:02 01.08.2018

  Jara, dokonce i s modernizačními etapami :-) Díky!

  Jara, dokonce i s modernizačními etapami :-) Díky!

 • KOLT
  09:59 01.08.2018

  fenri, ohledně sankcí – opozdit a omezit ano, zablokovat ne. Opozdit, protože Rusko muselo za některé technologie shánět či vyvíjet náhradu. Omezit, protože na ruské hospodářství ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, ohledně sankcí – opozdit a omezit ano, zablokovat ne. Opozdit, protože Rusko muselo za některé technologie shánět či vyvíjet náhradu. Omezit, protože na ruské hospodářství prostě mají negativní vliv. Zablokovat ne, protože prostě všechno dokáží nahradit (jen vizte výše).

  Velké problémy podle mě jsou (minimálně) v oblasti senzorů a umělé inteligence/fůze dat. To první se jim zatím daří získávat (i ze zemí, které sankce uvalily, Německo je první na ráně, to k tomu "vůdcovství svobodného světa", jak se snaží někteří BDR a Mutti Merkel presentovat... a to nemluvím o NSII...), u toho druhého netuším, což asi málokdo. Na jednu stranu mám dojem, že Rusko obecně je v oblasti moderní elektroniky a na ni napojených věcí dost pozadu nejen vývojem, nýbrž i myšlením (doktrínou.... nebo jako to nazvat). Na druhou stranu jsou v Rusku špičkoví programátoři schopní psát hodně zajímavé věci. Jen mám podezření, že jejich využití ze strany státu je spíše na úrovni kybernetických útoků než na úrovni vývoje UI. Ale je to spíš dojem, klidně může být úplně špatný.

  Jinak, fenri, mám dojem, že obecně vliv sankcí podceňujete. Ony se netýkaly jen dovozu technologií, ale i třeba bankovnictví. A už samotné jejich uvalení vedlo k poklesu rublu a s tím spojených problémů. Jasně NK klesla taky, ale o 1/3, rubl šel na polovinu, takže to není jen o ropě. A sankce Rusku skutečně nezavřely vrata k technologiím pod sankcemi. Ovšem udělaly jejich získání složitější. Nejen proto, že spousta věcí teď musí jít přes prostředníky (musíte je sehnat a zaplatit), často prostě jenom tím, že musíte přebudovat zprostředkovatelský řetězec, sehnat nové dodavatele, otestovat nové součástky, často zaplatit víc peněz jak za stroje/součástky, nést další vícenáklady atd. V kombinaci s pádem ropy to bylo pro Rusko málem smrtící. Co se musí Rusku přiznat – díky reservám vytvořeným v době vysoké ceny ropy se jim to povedlo se s tím srovnat nad očekávání dobře. ČR se svým schodkovým rozpočtem v době maximální konjunktury by byla už dávno v p*deli.... Norsko ne, to si také schovává velkou část peněz z ropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  09:56 01.08.2018

  fenri: Tak naposledy... Ja som písal hneď na začiatku, že CNC je to najmenej čo rusov v tomto trápi. Iste, obyčajné CNC na výrobu hriadeľov alebo čapov aké ste možno videli na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Tak naposledy... Ja som písal hneď na začiatku, že CNC je to najmenej čo rusov v tomto trápi. Iste, obyčajné CNC na výrobu hriadeľov alebo čapov aké ste možno videli na obrázku, také možno kúpiť na "dobierku" z katalógu. Tam problém asi nebude. Problém je v špeciálnych technológiách ktoré sa robia na mieru konkrétnemu zákazníkovi. Vyrobiť možno všetko ale vyrobiť to tak, aby to bol špičkový výrobok, to už také jednoduché nie je. Preto dodnes čínania nedokázali okopírovať spoľahlivo ruské motory do stíhačiek ani keď ich majú priamo na stole. To nie je len o tom niečo pomerať a vyrobiť rozmerovo zhodný part. Volá sa to reverzný engineering a je to vcelku veda. A áno, stojím si za tým, že o strojárstve viete hofno lebo ani keď som vyslovene povedal čomu sa venujem ste strieľali úplne mimo. Moja matka si dodnes myslí, že vyrábam skrutky, a ja ju v tom nechávam lebo napriek obrovskej snahe jej nedokážem ako nefundovanému človeku vysvetliť, čo sú to CAD/CAM technológie. U vás je to presne to isté. PS: Áno, neviem aké presne technológie sa tam používajú. Keby som vedel, tak už dávno pracujem pre NASA alebo CIA. Tieto špeciálne technológie vám nikto neukáže a sú predmetom tajomstva takže ste videli prd a nie CNC na výrobu Armaty
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:53 01.08.2018

  fenri:
  To platí skôr na úrovni firiem, menej však na úrovni štátov (pre špecifiká hospodárskej štruktúry). Na ne by som skôr aplikoval nasledujúci extrémny prípad: Ak obmedzíte o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  To platí skôr na úrovni firiem, menej však na úrovni štátov (pre špecifiká hospodárskej štruktúry). Na ne by som skôr aplikoval nasledujúci extrémny prípad: Ak obmedzíte o štvrtinu príjem jedla priemernému Američanovi a o polovicu priemernému Eritrejčanovi, ktorý sa dostane do kritického stavu skôr?
  Lebo nezabúdajme, že časť toho, čo vyspelé hospodárstva stratia na výrobe, sa vráti v úspore pre nižšie ceny palív (tie nám aj posledne dosť pomohli prekonávať dôsledky krízy). Naproti tomu na výkone ruského hospodárstva sa nižšie ceny palív neodrazia, lebo frčí na poddimenzovaných cenách permanentne.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:16 01.08.2018

  Slavoslav: až jednou přestane diskutovat sám se sebou a začnete s oponentem, možná budete vypadat o poznání bystřeji. Já napsal, že k propadu rublu a omezení rozpočtu nedošlo? Kde, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: až jednou přestane diskutovat sám se sebou a začnete s oponentem, možná budete vypadat o poznání bystřeji. Já napsal, že k propadu rublu a omezení rozpočtu nedošlo? Kde, prosím vás, Hmm? Bojujete se svými hlasy, to je znak poruchy.
  On propad rublu nemusí být dán jen sankcemi, chápete?
  Norská koruna šla o třetinu dolů, víte to? Přesně ze stejných důvodů, jako spadl rubl. Určitě ale bude tvrdit, že Norsko je na nějakém sankčním seznamu, že?

  PavolR - s těmi objevy bych to žhavě neviděl. Největší potenciál má Arktida... Šance, že pod Malackami bude obří pole není veliká...
  Přibrždění světové ekonomiky omezí všechny. Bude méně prostředků ale i konkurenti budou slabší.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:06 01.08.2018

  fenri - produkcia:
  1.- Ak Trumpova hospodárska vojna bude mať za následok globálne spomalenie hospodárskeho rastu, tak budú vedno s tým klesať ceny ropy.
  2.- Ak budú klesať ceny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - produkcia:
  1.- Ak Trumpova hospodárska vojna bude mať za následok globálne spomalenie hospodárskeho rastu, tak budú vedno s tým klesať ceny ropy.
  2.- Ak budú klesať ceny ropy, tak vedno sa nástupom alternatívnych zdrojov bude klesať miera návratnosti investícií.
  3.- Objavy množstva nových zdrojov ropy kdekade po svete sa čo nevidieť negatívne podpíšu na podiele Ruska na svetovej produkcii (tým pádom aj na miere návratnosti investícií v Rusku).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:12 01.08.2018

  Miroslav: a které konkrétní technologie západních firem to jsou? Už jsme si ukázali, že CNC to nebudou ...
  Sranda je, že jste mě začal osočovat, že nerozumím technologii výroby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: a které konkrétní technologie západních firem to jsou? Už jsme si ukázali, že CNC to nebudou ...
  Sranda je, že jste mě začal osočovat, že nerozumím technologii výroby (aniž bych o ní psal), pak z vás vylezlo, že o technologii Armaty víte celkem prd, ale jaksi jste si jistý, že kdo neví, že jí prodražuje západní technologie je mimo.
  Zatím mi přijde, že se montujete do rmaty o kteér nic nevíte a píšete o ostatních, že neroumí technologii, aniž by oni o technologii psali.
  Pak tu operujete se závislosti na obráběcích strojích a jak jim to sankce komplikují, anž byste vzal na vědomí, že většinu obráběcích strojů vyrábějí země, které na sankce kašlou atd. Zrovna ten Uralmaš má dle fotek hodně japonských CNC a tak ho vaše teze asi moc nekruší.

  Mimochodem semtama asi zmátlo, že ten Mig-29 na vašem obrázku vypadá, jako by měl "žihadlo".
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  08:03 01.08.2018
 • Miroslav
  07:56 01.08.2018

  Fenri: Ja už naozaj neviem ako to povedať... 1/ Nikdy a nikde som tu o nikom nepísal, že je hlupák. Tento prívlastok ste si dal sám 2/ Nemám firmu na programovanie CNC. Už som to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Ja už naozaj neviem ako to povedať... 1/ Nikdy a nikde som tu o nikom nepísal, že je hlupák. Tento prívlastok ste si dal sám 2/ Nemám firmu na programovanie CNC. Už som to tu pisal čomu sa venujem. To len dokazuje, že k strojárstvu máte asi tak blízko ako ja k možnosti letieť na Jupiter. 3/ Ja celý čas píšem o tom, že Armata je drahá lebo na jej výrobu sú nutné drahé technológie ktoré v drvivej väčšine prípadov pochádzajú od západných firiem. O sankciách som ja vôbec nehovoril.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:24 01.08.2018

  Czertik:
  nůžkové mosty to nespraví. Kolik jich má naše armáda a kolik jich unese Abramse? Jak jsou dlouhé? OK, kolik jich má US armáda v Evropě? Na kolika směrech a v kolika ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  nůžkové mosty to nespraví. Kolik jich má naše armáda a kolik jich unese Abramse? Jak jsou dlouhé? OK, kolik jich má US armáda v Evropě? Na kolika směrech a v kolika mostech za sebou je dokáže postavit? Máte představu u hustotě říční sítě u nás, na Ukrajině, Blorusku, Rusku či Polsku? Než dojede Abramsem z Ramsteinu pod Moskvu, máte v cestě (plácnu) 200-300 toků, roklí... které musíte překonat. Asi se shodneme, že vám nestačí mít jednu jedinou linii postupu. Za prvé je zranitelná, je to kapacitní hrdlo a konečně je to antiteze manévrového tankového boje. Potřebujete dělat překvapiv obchvaty, údery do boků apod.
  Pokud byste se spoléhal na nůžkové mosty, potřebujete jich na úder proti Rusku několik (desítek) tisíc.

  K produkci: opět pokud bude cena ropy vysoko, stará pole blízko vyčerpání, tak se prostě někdo, kdo jim technologie dodá najde. To se vsadím. Prostě prachy jsou silnější než politika. Nebo si je vyrobí sami. Za další:
  pokud dnes budeme tvrdit, že země, které přijaly sankce jsou jedinými výrobci těžebních technologií (nevím, nevím...), tak se vsadím, že za pár let už to pravda nebude. Ostatně i Rusové do těžebního průmyslu vstupují stále víc i ve smyslu technologií. Zrovna ten Uralmaš. Angažují se spíše v oblasti povrchové těžby pevných látek, ale ropa také není vše a svět má hlad i po niklu, wolframu, paladiu, titanu...
  Navíc ony ty propady cen a sance jsou dvojsečné. Třeba extrémně bohaté Norsko je zrovna teď v průšvihu s tím, že je tam na spadnutí Island2.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:11 01.08.2018

  Slavoslav:
  Pokud ruská produkce ropy a její vývoz stoupají, nemůžete tvrdit, že v důsledku západních sankcí na těžební zařízení klesl vývoz ropy a nejsou peníze na Armatu.
  Možná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:
  Pokud ruská produkce ropy a její vývoz stoupají, nemůžete tvrdit, že v důsledku západních sankcí na těžební zařízení klesl vývoz ropy a nejsou peníze na Armatu.
  Možná se někdy v budoucnu projeví snížení investic na snížení vývozu ropu (i když o tom velmi pochybuji, protože vývoz ropy bude dán čistě jenom cenou a pokud ropa bude drahá komodita, najdou se ochotní investoři do těžebních zařízení). Ale tím POTENCIÁLNÍM, TEORETICKÝM BUDOUCÍM snížením nemůžete argumentovat pro snížení produkce Armaty SOUČASNÉ ČI MINULÉ.

  Podívejte se na strukturu ruského vývozu a cílové země. Podívejte se na největší výrobce průmyslových celků či klíčových technologií (docela podrobně se tu probraly ty CNC).
  Země, které přijaly sankce už dávno nemají exkluzivitu na nějakou technologii a většinou ani nejsou jejími největšímu vývozci. Svět se změnil, je na čase vytáhnout hlavu z vlastního zadku. A buď se s tím smířit a nebo začít na školách řešit spíše technické a přírodovědné obory, než nějaké zhovadilosti kolem genderu a dalších neomarxistických pavěd. To je to, proč nám ujíždí vlak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:34 01.08.2018

  Gangut

  Nie, neviem či a ako je obrábanné na armate. Ostatné to nik z tu prítomných. Len to hovorím, že technológie aj trieskového obrábania sú od 70 tých rokov niekde inde. I ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gangut

  Nie, neviem či a ako je obrábanné na armate. Ostatné to nik z tu prítomných. Len to hovorím, že technológie aj trieskového obrábania sú od 70 tých rokov niekde inde. I keď pre niekoho to bude stále len sústruženie a nebude vidieť rozdiel medzi moderným CNC a sv18 čo ostatne sám píšeš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  05:16 01.08.2018

  Fenri

  Čiastočne to odpovedal Pavol. Náklady im rastli a predajné ceny boli nízke, priemysel nabaľuje investičný dlh.

  Btw nehovorím zrovna o dnešnom roku. Ekonomika je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Čiastočne to odpovedal Pavol. Náklady im rastli a predajné ceny boli nízke, priemysel nabaľuje investičný dlh.

  Btw nehovorím zrovna o dnešnom roku. Ekonomika je dlhodobá záležitosť a i v článku sa píše o tom ako im " klesol " rozpočet vplyvom inflácie. A nie, neverím, že zrovna armata je bez vstupov zo zahraničia. Viď článok o ruských uav čo tu bol.

  A toto všetko sankcie ovplyvňujúce kľúčový ruský vývozný artikel určite ovplyvnili.

  Ako ja nehovorím, že to bol kľúčový faktor. Len že ak sa nejaké sankcie na tom podpísali tak tieto určite viac ako tie na cnc
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  01:42 01.08.2018

  ¨fenri
  jiste ze po tech mostech ti budou jezdit vehikly obema smery (tsanky idealne jen 1x a to jednim smerem, pendlovat ti budou jen daleko lehci zasobovaci nakladaky).
  a nevim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ¨fenri
  jiste ze po tech mostech ti budou jezdit vehikly obema smery (tsanky idealne jen 1x a to jednim smerem, pendlovat ti budou jen daleko lehci zasobovaci nakladaky).
  a nevim jak ty, ale ja jaksi predpokladam, s tim ze si to vojaci overili pri cvicenich, ze ty vojenske nuzkove a pontonove mosty vydrzi hodne prejezdu techniky, s tim ze kdyby byla situce kriticka a mosty na hranici zivotnosti, tak by se proste vytahly dalsi ze skladu ci jinych zenijnich utvaru.
  ¨skutecne si nedokazu predstavit valku v evrope ktera by si vyzadala nasazeny 100% vsech zenijnich utvaru naraz dane zeme.
  no mozna tak pri valce v rusku kde je velky nedostatek kvalitnich cest.
  a ta tvoje namitka, ze brody muzou byt dimenzovane jen na tecka a ne tezsi zapadacke ?
  a co jako, holt tak tam zapadaci budou ten brod upravovat par dni, aby ty jejich tezke bestije taky unesl.
  par dni zdrzeni v boji v rusku neni zadna katastrofa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  01:22 01.08.2018

  fenri
  co se tyka ruskeho vyvozu ropy - TAK TEN RUST MUSI, jednak proto aby kompenzoval klesajici cenu ropy, druhak aby bylo cim zivit rusky rozpocet.
  a to ze celkove produkce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  co se tyka ruskeho vyvozu ropy - TAK TEN RUST MUSI, jednak proto aby kompenzoval klesajici cenu ropy, druhak aby bylo cim zivit rusky rozpocet.
  a to ze celkove produkce roste - NEUKAZUJE VUBEC NIC. je nutne se zamyslet z kama pochazi to zvysoeni produkce ropy.
  z existujicich tezenych ropnych poli (tech se nakce na tezebni prumysl moc nedotknou, holt se moderniztace konat nebude nebo zdrzi o par let nez rusove/cina/japonci vyrobi adekvatni nahradu)
  nebo z novych poli ? a tech se sankce dotknou, hlavne pokud sou ve vystavbe. a staci se podivat na ony budovane pole v arktide (coz vysvetluje proc rusove v nedavne dobe predstavili hodne novych hracek do arktidy), a tam se staci podivat, zprovozneni tohohle pole se protahlo o 5 let, tohohle se protahne vyhledove o 8 let...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:18 01.08.2018

  Jen pár faktických poznámek. Nejsem zastáncem tvrdých výroků, ale než začnem odsuzovat za velkohubé výroky či plány, tak by jsme se měli podívat do našich končin a taky zrovna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen pár faktických poznámek. Nejsem zastáncem tvrdých výroků, ale než začnem odsuzovat za velkohubé výroky či plány, tak by jsme se měli podívat do našich končin a taky zrovna realita není zrovna to, o čem se mluvilo a plánovalo a to platí i pro ostatní a v rámci NATO je to přímo ukázkové.

  A ohledně vyjádření T-72, tak nějak jsem si nevšiml, že by po T-72 byla až taková sháňka, to spíše po T-90 což je de-facto konstrukce T-72. Tak spíš asi bylo tím myšlena tahle rodina. Což už v případě T-90 a hlavně verze T-90MS již odpovídá realitě.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:07 01.08.2018

  Známá zkušenosti říká, že když někdo uvozuje něco "je známo", tak se zpravidla mýlí...

  Jinak k nezavádění techniky: Opakovaně se ukazuje, že jediný způsob, jak rozumně zaplatit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Známá zkušenosti říká, že když někdo uvozuje něco "je známo", tak se zpravidla mýlí...

  Jinak k nezavádění techniky: Opakovaně se ukazuje, že jediný způsob, jak rozumně zaplatit vývoj moderních bojových prostředků je sekat je jak baťa cvičky....

  A co se týče manévrového boje.... jo, tanky budou jezdit sem a tam a sem a tam po mostech.... V dnešní době, kdy není ani pro jednu stranu problém na ten most hodit jednu bombu, nebo v případě Ruska jeden iskander a žádnej most není....
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:43 31.07.2018

  Pro mě je celá diskuze ohledně CNC strojů na hlavu postavená, protože jak je známo v Rusku najdeme jedny z nejmodernějších CNC strojů vůbec. A jak je známo, sankce postihli Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro mě je celá diskuze ohledně CNC strojů na hlavu postavená, protože jak je známo v Rusku najdeme jedny z nejmodernějších CNC strojů vůbec. A jak je známo, sankce postihli Rusko minimálně, nejvíc ho postihlo pád cen ropy. A co se týče sankcí, tak jak je vidno se v poslední době obchází jak se dá, je to v zájmu prodávajícího i koncového zákazníka.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:42 31.07.2018

  Czertik - to je sice hezké, ale je celkem jisté, že Uralmash:
  1.) To na TOS Trenčín nevyrábí
  2.) Nekupuje polotovary ke strojnímu obrábění za srovnatelné peníze jako třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik - to je sice hezké, ale je celkem jisté, že Uralmash:
  1.) To na TOS Trenčín nevyrábí
  2.) Nekupuje polotovary ke strojnímu obrábění za srovnatelné peníze jako třeba General Dynamics...

  Myslím, že kdyby se T-90 vyrobila od začátku nová, ověsila vším, co má Armata, tak její cena sice bude nižší, ale drasticky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  23:28 31.07.2018

  gagnut napsal
  Myslím, že najnovšia mašina s reznou hranou z keramiky opracuje rozmer s požiadavkou na presnosť hx a primeranú kvalitu tak isto ako SV18. Akurát sa nožov opotrebuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut napsal
  Myslím, že najnovšia mašina s reznou hranou z keramiky opracuje rozmer s požiadavkou na presnosť hx a primeranú kvalitu tak isto ako SV18. Akurát sa nožov opotrebuje menej, bude menej zmetkov, pravdepodobne bude schopná vykonať viac operácií naraz, bude mať okamžitú kontrolu kvality atď.... t.j. bude efektívnejšia.Alebo, pozrite sa do histórie aké stroje bol človek schopný vytvoriť aj bez CAD a CNC sústruhov. Nemyslím, že by Uralvagonzavod pri výrobe Armaty využíval technológie ktoré by nemal zvládnuté už skor..

  a O TOM TO JE.
  cili abych to vysvetlil, na drahem supermodernim cnc pak takovy dil vypande pri cene 10 000 usd za kus s 0,5% zmetkovitosti, jenze holt ta masinka stoji 10m usd (ceny sou prosim porientacni), a kdyz to bude rus pizlat na sv18....tak mu ve finale diky zmetkovitosti, pomalejsim operacim apod vypadne cena 80 000 za kus....a pak breci ze armaty sou drahe.
  ne problem podle me NENI v tom ze by rusaci nebyly schopni vyrobit ZELEZO (jako ze sou), jen holt draz nez pri pouziti spickovych stroju.
  a najvetsi omezeni pro vyrobu bude v tom co si rusove nemuzou vyrobit sami (viz ona vzpominana senzorova hlava u ruskeho dronu, u jinych senzoru to nebude jinak, staci se mrknout kolik ze zapdani elektroniky to rusove pouzivaji u t72b3/m).
  holt rusky hlavni problem vzdy byla a bude elektronika.
  a pokuds ta se dostane do sankci, ci se bude muset "pasovat" za drazsi penize...holt to cenu a dostupnost armat ovlivni.
  a holt kdyz nejsou penize, nejsou masinky. a sankce nadherne ukazaly ze penezovod do ruska dokazaly hodne efektivne prisktrit.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:17 31.07.2018

  Opravdu zajímavá diskuze a mnozí koukám znovu objevují Ameriku. To, že armáda RF nebude zavádět v masovém měřítku novou techniku je známo již několik let a pragmatici to věděli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu zajímavá diskuze a mnozí koukám znovu objevují Ameriku. To, že armáda RF nebude zavádět v masovém měřítku novou techniku je známo již několik let a pragmatici to věděli nebo spíše tušili hned po oznámení plánů.

  Ohledně osádkové a bezosádkové věže se vedou debaty už x let. U nás probíhaly při pořizování Pandurů a lze to vztáhnout jak na tanky, tak na BVP (KBVP). Obě dvě řešení mají své výhody a nevýhody, nelze ovšem říci, že některé je špatné, jak tvrdí třeba Kofman, to je amatérismus. Sice já sám osobně jsem zastáncem osádkových věží, ale bezosádkové nezavrhuji.

  Miroslav

  Mohu se vás zeptat na typ letadla ve vašem logu. Děkuji
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:07 31.07.2018

  Miroslav: v tom případě nechápu, o čem je vaše reakce na mně? Že jsem hlupák, že nemám firmu na programování CNC jako vy? Fajn, je to tak, umím jiné věci. Že je strojírenská výroba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: v tom případě nechápu, o čem je vaše reakce na mně? Že jsem hlupák, že nemám firmu na programování CNC jako vy? Fajn, je to tak, umím jiné věci. Že je strojírenská výroba složitější, než vy si představujete, že já si představuji? Fajn, tak si představujte o mých představách co chete, ale jak to souvisí s Armatou?
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  23:00 31.07.2018

  fenri: A já už po niekoľkokrát opakujem, že o sankciách sa ja vôbec nebavím. U nás sa hovorí: ,,Ja o koze, vy o voze"

  fenri: A já už po niekoľkokrát opakujem, že o sankciách sa ja vôbec nebavím. U nás sa hovorí: ,,Ja o koze, vy o voze"

 • fenri
  22:48 31.07.2018

  Czertik: jasně, za války se pravidla mění, ale fyzika zůstává. Po těch mostech těch tanků bude muset projet trochu víc a také klidně i vícekrát. Mánevrový boj v sobě zahrnuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: jasně, za války se pravidla mění, ale fyzika zůstává. Po těch mostech těch tanků bude muset projet trochu víc a také klidně i vícekrát. Mánevrový boj v sobě zahrnuje pohyby na obě strany.
  A je hezké, že jste se rozhodl, že se ty mosty složí až po válce, ale teď jde o to, zda:
  1.) To ví i ty naše mosty
  2.) A zda to ví i ty ruské mosty, pokud tam jsou a není tam místo nich náhodou jen brod, dimenzovaný akorád na Téčko...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:41 31.07.2018

  strikehawk
  prosim odhod ideologicke bryle, opravdu ti nesvedci, rusko je na tom bidne a bude hur.

  1) to ze se t-90 vyrabi a prodava dobre, neznamena ze by nepotrebovaly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk
  prosim odhod ideologicke bryle, opravdu ti nesvedci, rusko je na tom bidne a bude hur.

  1) to ze se t-90 vyrabi a prodava dobre, neznamena ze by nepotrebovaly nahradit ci ze by zakaznik nekoupil nco lepsiho a drazsiho.
  vezmi si kdyz amici zavadeli abramse v 19¨79, tak ano, v te dobe se m-60 vyrabel a prodaval dobre, ale hadej proc skoncil. ano, proto ze proste m1 byl o dost lepsi, byt drazsi.
  holt si amici spocitaly ze kdyz 1 abrams dokaze porazit 3 patony, tak holt vyjde jak provozne tak i nakupne mit lepsi a levnejsi 1 abramse misto 3 pattonu.

  2) to ze se zapad nemuze dohodnout jak ma vypadat budouci tank by mel byt spis duvod pro rusy tohle okno prilezitosti co nejvic vyuzit a vytezit a ne pasivne cekat az ho zapad zavre, natrvalo.

  3) to ze armata ma ted jedno delo a ze se nevi jake delo bude priste standardem....neni duvod cokoliv odalovat. amici taky meli puvodne na abramsech 105 a nahradili je bez problemu 120, i kdyz mozna proto ze uz s tim v narhu pocitaly.
  a pokud sou rusove tak tupi, ze by u armaty, zvast kdyz to ma byt gamechanger, nepocitaly s tim ze yb zapad prisel s adekvantni odpovedi a vetsim 140 kanonem, aby ho na armatu mohly taky dat....tak skutecne nejmirnejsi slovo co se me dere na jazyk je tupost.

  4) pruzkumne drony....oooooo to uz tu bylo, nejen u armaty a jak to dopadlo. staci vzpomenout amicky zumwalt s tim, ze vetsinu prace mely udelat drony a jak to dopadlo...a to sou amici u dronu cca 25let pred rusy. takze holt to jak budou tankisti cumet z tanku stale bude velmi zasadni, a je uplne jedno jestli to bude dneu uz zastaralymy persikopy, nebo modernimi kameracmi ala merkvama mk4 barak s umelou inteligenci.

  fenri
  co se tyka moznosti nasazeni tezkych zapadnich tanku v cr, je jen problem..v dobach miru.
  v dobe valky bys nic neresil, holt bys pustil 70t vehgikly na most s nosnosti 40t s tim, ze at se klidne znici a bude se muset po valce postavit novy, ty potrebujes jezdit hned.
  nebo bys proste a jedoduse dal pres prekazku nuzkovy ci pontonovy most a jezdil pres nej, znicene pole a brehy neresis, v pripade nutnosti se holt presunes o 50m vedle a provozujes dal.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:37 31.07.2018

  PavolR: to už mi přijde na úrovni teoriím o iluminátských spiknutích, zvlášť když tomu, co tvrdíte čísla nenasvědčují a vyvrátit je chce dost divoké konstrukce, které tu (při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: to už mi přijde na úrovni teoriím o iluminátských spiknutích, zvlášť když tomu, co tvrdíte čísla nenasvědčují a vyvrátit je chce dost divoké konstrukce, které tu (při zachování formy a fun factoru) umí jen Logik.
  Já bych to spíš viděl na fakt, že technologie jsou dnes globální a hlad po energiích také. Sankcionující země nejsou zdaleka (a stále méně) výhradními nositeli vyspělých technologií a zároveň jejich hlad po energiích a trzích je věčný. To rámec soustavy rovnic, o kteér je řeč a zbytek je kosmetika a na úrovni desetinek u konstant, o kterých je zábavné se hádat, a,e na situaci to moc nemění.
  Globálně je důležité, že lze silně pochybovat o potřebě NATO sežrat Rusko a o potřebě Ruska sežrat NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:26 31.07.2018

  fenri OT:
  Viete kedy bola produkcia ruskej ropy podobná dnešným maximám? V roku 1988, krátko pred kolapsom ZSSR, ktorý bol vtedy, čuduj sa svete, tiež pod sankciami. Cieľom nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri OT:
  Viete kedy bola produkcia ruskej ropy podobná dnešným maximám? V roku 1988, krátko pred kolapsom ZSSR, ktorý bol vtedy, čuduj sa svete, tiež pod sankciami. Cieľom nie je zabrániť v ťažbe alebo vo výrobe (to sa nakoniec reálne pre obchádzanie sankcií ani nedá), ale maximálne všetko skomplikovať a predražiť, teda čo možno najviac znížiť rozdiel medzi nákladmi a príjmami. Ani útoky na Severný prúd nie sú kvôli nejakej závislosti Európy/Nemecka od Ruska (tá je nakoniec vzájomná), ale aby doterajšie investície Rusom vyleteli komínom.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:16 31.07.2018

  Doporučil bych vám tento švýcarský materiál, jako stříbek do mozaiky, který vás snad zbaví liuzí, že od zavedení sankcí Rusko nemá přístup k obráběcím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doporučil bych vám tento švýcarský materiál, jako stříbek do mozaiky, který vás snad zbaví liuzí, že od zavedení sankcí Rusko nemá přístup k obráběcím strojům:
  https://www.s-ge.com/sites/def...
  Třeba tabulka na straně 6/7 je celkem zajímavá, pokrývá dovoz obráběcích strojů pro velké strojírenské firmy v Rusku v letech kolem sancí (2013-2015). Dále jsou tam informace o probíhajících projektech (třeba velká fabrika zařizovaná naším Kovosvitem - jen pro zajímavost) na str. 12/13. Prostě nějaké stop a konec dějin v obrábění se v Rusku ani náhodou nekoná. A to, jaké karty mají ve svých CNC strojích Japonci, či zda pan Miroslav CNC vyrábí či jen programuje, je jaksi celkem jedno.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:07 31.07.2018

  Starlight, mám obavu, že s tou F-35 máte pravdu. Jako jednodušší variantu si ještě umím představit, že pozorovací zařízení alespoň velitele by bylo stereoskopické a do helmy by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight, mám obavu, že s tou F-35 máte pravdu. Jako jednodušší variantu si ještě umím představit, že pozorovací zařízení alespoň velitele by bylo stereoskopické a do helmy by se promítal stereo obraz pouze z tohoto zdroje. Čili by oproti F-35 nebyla možnost dívat se skrz stroj a skládat obraz z více senzorů (nějaké doplnění taktickými informacemi by samozřejmě doplnit šlo, to zas není tak neřešitelné). Každopádně nic levného to nebude...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:04 31.07.2018

  Miroslav: mě je srdečně jedno co máte a přeji vám to. Ale znovu se Vás ptám:
  1.) Máte nějaký signál, že se Uralmash nedostane ke kvalitním CNC? ANO/NE
  2.) Je vám známo, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: mě je srdečně jedno co máte a přeji vám to. Ale znovu se Vás ptám:
  1.) Máte nějaký signál, že se Uralmash nedostane ke kvalitním CNC? ANO/NE
  2.) Je vám známo, že většinu CNC vyvážejí země, které s ek sakncím nepřipojily? ANO/NE?

  Pochopte, že tohle je jádro sporu. Zda západní sankce, které jsou jen evidentně divadlo pro veřejnost (NordStream se furt staví, že?) mohou zablokovat/omezit/opozdit výrobu Armaty.
  Já tvrdím, že cokoliv, co je potřeba pro výrobu Armaty, lze koupit i jinde. V obrábění, senzorech, řízení...Japonci, Korejci, Taiwanci, Izraelci, Švýcaři...okresní přebor nehrají. A ti všichni obchodují.

  Ano, nikdo dnes nevyrábí vše. Na druhou stranu ty brzdy se dají dělat i v takové (hezké, abych neurazil) vesnici, jako je Frýdlant, že?
  Důležité je, zda jsou fundamentální komodity, které Rusové pro Armatu nekoupí jinde, než v "sankčních zemích" a zda jim je ty "sankční země" náhodiu tiše taky rády neprodají. Já tvrdím, že ne a dal jsem sem odkazy na čísla a zdroje. Prosím, argmentujte podobně. Podle všeho ruské high-tech podniky už dávno jednou převážně na japonských mašinách, ty chudší pak na čísnkých či ThaiWan a někde mezi Korea.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:04 31.07.2018

  Jara, motor Š120 a Fáčka je v jádře ten samý, nebo se pletu? Měl jsem dojem, že Škodovka někdy od doby Š1000 až po Fabii 1.4 MPI modernizovala stále ten samý agregát (na konci s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, motor Š120 a Fáčka je v jádře ten samý, nebo se pletu? Měl jsem dojem, že Škodovka někdy od doby Š1000 až po Fabii 1.4 MPI modernizovala stále ten samý agregát (na konci s tím původním už asi neměl moc společného). Takto mi to bylo prezentováno. Ačkoliv jsme zcela mimo téma, nedá mi to se nezeptat, když je tu někdo, kdo ví, která bije ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:01 31.07.2018

  Nemá smysl řešit CNC. To, že měli Rusové po sankcích problém s pokročilými obráběcími stroji, přiznávali sami. Dneska už bude z velké části odstraněn – jednak byli donuceni si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemá smysl řešit CNC. To, že měli Rusové po sankcích problém s pokročilými obráběcími stroji, přiznávali sami. Dneska už bude z velké části odstraněn – jednak byli donuceni si nějaké začít vyrábět sami (respektive díky snížení konkurence a pádu rublu se staly jejich vývoj a výroba v Rusku rentabilní), jednak se našly kanály, jakými je dál kupují. Obojí ovšem stálo a stojí peníze, hodně peněz. A těch se Rusku těžce nedostávalo a stále to není žádná hitparáda.

  Stejná či horší situace je u spousty další techniky. Rusko ji kolikrát dokáže nahradit, jen ho to stojí hodně peněz a nejde to tak rychle. A pak jsou technologie, které prostě nemají a musí je dovážet (špičková optotronika kupříkladu, jak se ukazuje na mnoha nových projektech). Přičemž ten dovoz je díky pádu rublu dražší, než byl před pěti lety. Když to všechno sečtete, tak Rusko prostě na masové zavádění moderní techniky nemá peníze. On je má ostatně málokterý stát (Izrael ji má dotovanou, USA si na to tisknou nekryté zelené papírky, EU si je tiskne také, ale nezavádí nic (pomineme-li kvóty, limity a normy)).

  Pokud Rusko nechce techniku ve velkém vyřazovat, musí ji stejně generálkovat. A v tu chvíli už není od věci ji i modernizovat, pokud jsou alespoň nějaké peníze. Což dělají. Na jednu stranu z nouze ctnost. Na druhou stranu furt udržují slušné počty. A ty nové konstrukce mají alespoň vyvinuté, takže kdyby se něco podělalo, nezačínají od nuly.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:59 31.07.2018

  Scotty, zjevně vám unikl příklad a yjednodušení. Nicméně to, že zpracováváte houževnatější materiál nutně neznamená že:
  1.) musíte použít úplně jinou tehcnologii
  2.) často stačí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty, zjevně vám unikl příklad a yjednodušení. Nicméně to, že zpracováváte houževnatější materiál nutně neznamená že:
  1.) musíte použít úplně jinou tehcnologii
  2.) často stačí nahradit jen řezné části
  3.) nebo upravit chlazení
  a hlavně:
  4.) jaksi nám chybí sebemenší doklad toho, že by se do Ruska nedovážely CNC stroje, což je gro problémů, které si má zjevně dost lidí problém uvědomit. Podle všeho zrovna Uralmash používá hlavně japonské CNC mašiny a těm jsou nějaké sankce volné. Stačí takto?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:55 31.07.2018

  Slavoslav: fakt sa pýtám. Protože necelých 60% ruského vývozu tvoří ropa a ten vývoz v posledních letech roste. Z vaší odpovědi by jeden čekal, že se domnváte, že jejich vývoz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: fakt sa pýtám. Protože necelých 60% ruského vývozu tvoří ropa a ten vývoz v posledních letech roste. Z vaší odpovědi by jeden čekal, že se domnváte, že jejich vývoz ropy klesá, protože Západ neinvestuje do těžby a proto mají méně děnek na nákup zbraní. Celé by to sedlo, jen kdyby ten vývoz jaksi a traopně nerostl...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  21:40 31.07.2018

  Slavoslav
  Takže mi skúste ako lajkovi vysvetliť. Keď budem robiť veterána trebárs Š110R,Vezmem sadnuté vložky a spolu s blokom prevŕtam supermodernou vyvrtávačkou na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  Takže mi skúste ako lajkovi vysvetliť. Keď budem robiť veterána trebárs Š110R,Vezmem sadnuté vložky a spolu s blokom prevŕtam supermodernou vyvrtávačkou na 120,prehonujem super CNC honovačkou - to už nebudem musieť zabiehať? A ked zmenším vole, nezadriem to ešte v zábehu?Neviem, ja som sa ešte učil zaškrabávať hlavné ložiská na farbu.
  Čomu hovoríte kvalitnejší motor? Mercedes zo 70-ych, alebo VW z 80-tych s miliónovým nájazdom? Ja ako laik si myslím, že to že v súčastnosti dokážete vyrobiť lacnejšie a rýchlejšie kvalitný motor je hlavne o efektivite výroby a o konštrukčnom riešení, Dnes položíte odliatok bloku na stol multifunčného CNC stroja ktorý opracuje prakticky všetky funkčné plochy v jednom kroku. Piesty majú naprogramovanú tepelnú rozťažnosť,dokonalejšie chladenie, mazanie o kvalite olejov ani nehovoriac atd.. Skúste si len porovnať trebárs Š120 a Fávo, prakticky identický motor len dynamicky vyvážená kľuka a aký je to rozdiel.
  Ale k Armate.
  Viete z informácií ktoré sú dostupné o nejakých nových technológiách ktoré by sa pri výrobe používali? Nejaké keramické piesty, difúzne zváranie, nejaké extrémne požiadavky na presnosť?Preboha, veď je to tank! Prevratný je možno koncepciou, ani to možno nie keď si spomeniem na UDES-XX-20.
  Skrátka nemyslím že nedostatok obrábacích strojov je v podniku ktorý vychŕlil desiatky tisíc strojov ten najvačší problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  21:36 31.07.2018

  Ruské "veľké oči" , úroveň ekonomiky Ruska je nižšia ako ich možnosti a ego. Ekonomika na úrovni BeNeLux sa ide kasať na úroveň veľmoci. Architektúra Armati ešte nebola preverená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruské "veľké oči" , úroveň ekonomiky Ruska je nižšia ako ich možnosti a ego. Ekonomika na úrovni BeNeLux sa ide kasať na úroveň veľmoci. Architektúra Armati ešte nebola preverená v boji, a už teraz sa ozývajú hlasy o neúspešnom koncepte... zaujímavé. Už teraz začína Rusko technologicky zaostávať, sledujúc ho Čína... Pokiaľ budú držať tankové a mechanizované vojská na úrovni T-72, T-90, BMP-2, BMP-3, BTR-82, sa dá 10-15 rokov ale potom ich ten modernizačný sklz dobehne. Už len Čína ich modernizačne predbehne, a to bude ich hlavný súper (nepriateľ) /Čínsky oprávnený nárok na ďaleký Sibír o ktorý prišli v Boxerskej a Ópiovej vojne/.
  Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  21:34 31.07.2018

  1.RF nemá na Armaty peníze
  2. nemá ani zvolenou ráži děla
  3. T14 je neprodejná (okopírování technologií)
  4. RF má ve skladech spousty T72, které jí stačí, aby měla ,,papírovou" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1.RF nemá na Armaty peníze
  2. nemá ani zvolenou ráži děla
  3. T14 je neprodejná (okopírování technologií)
  4. RF má ve skladech spousty T72, které jí stačí, aby měla ,,papírovou" sílu
  Takže, kde je problém?

  Stejně, jako USA budou mít ,,zastaralé tanky" no a? Není jediná Evropská země, ani USA, kdo by měl ,,moderní tank" všechno to jsou jen zbytky ze studené války, tak sorry jako, ale oni tu Armatu ani nepotřebují
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:41 31.07.2018

  Starlight: detaily, které popisujet má z ruské techniky snad trochu vychytanou pouze T 90 MS, včetně možnosti pozvednutí poklopu velitele a jeho íránský klon Karar

  Starlight: detaily, které popisujet má z ruské techniky snad trochu vychytanou pouze T 90 MS, včetně možnosti pozvednutí poklopu velitele a jeho íránský klon Karar

 • JaHoDa
  20:34 31.07.2018

  Mě se líbí, jak tady řada diskutérů hájí Rusko za všechny kroky které tady podnikají a přetavují to v dobře promyšlený postup, který nepochybně vede k bezvadným výsledkům, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se líbí, jak tady řada diskutérů hájí Rusko za všechny kroky které tady podnikají a přetavují to v dobře promyšlený postup, který nepochybně vede k bezvadným výsledkům, ale samozřejmě z dlouhodobého hlediska.

  Jak už jsem někde psal, Rusko má můj obdiv za řadu věcí, ale z mého pohledu jsou výsledky tristní. Načínají stále nové a nové projekty, nedotahují nebo zmrazují stávající a do nekonečna vytěžují již "stokrát" vytěžené platformy. Prostě malý kašpárek, který se snaží hrát velké divadlo.

  Můj soukromý názor je, že západní politici laborují mezi potřebou s Ruskem obchodovat, udržovat jeho stabilitu, protože nikdo nechce mít jadernou "velmoc" v rozkladu a zároveň si je držet bezpečně od těla, protože Rus prostě dokáže kousnout i když to zrovna nikdo nečeká.

  Co se týče Armaty, doufám, že Evropa opět neusne na vavřínech rozvědky a dotáhne nastartované vojenské projekty do konce. Sílu na to má. Protože jednou se můžeme probudit do rána, kdy už pragmatický Putin nebude u kormidla a někdo jiný s rétorickou schopností a šáhlou myslí finálně nasměruje Ruskou zlobu za vlastní chudobu směrem na Západ.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:25 31.07.2018

  Rusko sa dostáva do špirály smrti medzi možnosťami a želaniami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko sa dostáva do špirály smrti medzi možnosťami a želaniami ....

  https://zpravy.idnes.cz/rusko-...

  Budovaním nových jednotiek na starých platformách sa o dostane o 10-15 rokov do priam zúfalej situácie. Napr. také Nemecko v tom čase bude mať vo výrobe Leopard 3 - pri počte 300-400 ks obmení svoje tanky v pohode do 10 rokov. Rusko bude s pár Armatami len bezmocne prizerať na rýchle zastarávanie svojej prakticky celej flotily obrnených vozidiel ... mimo pár vybraných jednotiek.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:14 31.07.2018

  ... ešte by som k svojmu komentáru z 18:28 pridal piate hľadisko:
  Ak by Rusi plne zamerali svoje obmedzené výrobné kapacity (bez toho aby sme sa zamotali do bezvýhľadového sporu o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... ešte by som k svojmu komentáru z 18:28 pridal piate hľadisko:
  Ak by Rusi plne zamerali svoje obmedzené výrobné kapacity (bez toho aby sme sa zamotali do bezvýhľadového sporu o to, do akej miery obmedzené a pre čo) na výrobu fungl nových produktov odlišnej kategórie, než čo vyrábali a ponúkali doteraz, konkurencia by okamžite zaujala miesto v danom segmente a o také zákazky ako sú momentálne Irak alebo Vietnam si nemôžu dovoliť prísť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  20:06 31.07.2018

  @logik

  Ještě k tomu výhledu. Zkušenosti s řízením pomocí displejů zatím žádný náš tankový velitel nemá, ale zato každý operátor UGV :-).

  Koukání na placaté obrazovky má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @logik

  Ještě k tomu výhledu. Zkušenosti s řízením pomocí displejů zatím žádný náš tankový velitel nemá, ale zato každý operátor UGV :-).

  Koukání na placaté obrazovky má nevýhodu v omezeném zorném poli a zejména pro jízdu neexitující stereo obraz a z toho plynoucí nulová hloubka obrazu a omezené možnosti odhadu vzdálenosti. Z tohoto pohledu pozorovací tankové periskopy (optické hranoly) jsou díky svému přirozenému sterou mnohem lepší. A posádka tanku T-14 (včetně řidiče) tyto periskopy má. Není náhodou, že západní tankové přilbové zaměřovače s promítáním video obrazu (ala F-35) mají také stereo zobrazení.

  Co se týče pozice ve věži, tak podle mne sovětská/ruská tanková škola, pozici posádky s hlavou ven z věže z nějakého důvodu neřešila. To se promítá na řešení poklopů a sedaček tanků a bojových vozidel, které prakticky neumožňují jinou pozici než vystrčit celou horní polovinu těla.

  Západní škola (počínaje tou německou) vždy umožnovala posádce ve věži jak nejen stát a odhalit horní polovinu těla, ale také vystrčit pouze hlavu. Například na tancích řady M1 Abrams nebo na BVP CV90 (minimálně norská verze Mk.III), lze poklop nastavit do mezipolohy a krýt vystrčenou hlavu velitele. Ochrana hlavy balistickou přilbou je samozřejmostí. Samozřejmě v tanku lze bojovat i se zavřenými poklopy. Ale pokud to taktická situace dovoluje tak pozorování bojiště otevřenými poklopy je preferovaná metoda západních velitelů obrněných sil (tanky, BVP, atd..)

  Toto je doslova ukázkové video britského Challengeru 2 na „lovu“: https://www.youtube.com/watch?...

  Bojiště pozoruje z nejvyššího místa na tanku hned trojice párů očí – velitel s binokulárem, nabíječ za hledím střešního kulometu a střelec si pohybuje celou věží a pozoruje bojiště hlavním zaměřovačem (denní větev + FLIR, malé a velké zvětšení). To není jen přirozené zorné pole s rozsahem až 360°, ale takto slyší i hluk na bojišti (podle toho jak hlasitý je vlastní motor). A je vidět, že tato posádka i naslouchá.

  A typická ukázka z cvičení obrněných si NATO v Polsku: https://www.youtube.com/watch?...

  Nahradit lidské smysly elektronikou bude skutečně výzva – možné to asi je, ale takové obrněné vozidlo musí být senzoricky a zpracováním dat být pozemní obdobou F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:55 31.07.2018

  Prípadne príklad z praxe kde chlap znásobil životnosť krúžkov na motore tým že zmenil radius noža a znížil otáčky pri obrábaní. Neskôr si s tým robil vyšší akademický titul.

  Prípadne príklad z praxe kde chlap znásobil životnosť krúžkov na motore tým že zmenil radius noža a znížil otáčky pri obrábaní. Neskôr si s tým robil vyšší akademický titul.

 • petris
  19:44 31.07.2018

  Miroslav: Skús sa pozrieť na produkciu napríklad STANu, lebo mne sa zdá že tie veci ktoré si popísal si Rusi zvládajú produkovať doma.

  Miroslav: Skús sa pozrieť na produkciu napríklad STANu, lebo mne sa zdá že tie veci ktoré si popísal si Rusi zvládajú produkovať doma.

 • Slavoslav
  19:43 31.07.2018

  Gangut

  Btw keď sme pri kolóniách a tak. Hoď si do vyhľadávača pojem "obmedzená suverenity" kto sv akej súvislosti ho použil. Pripomínaš mi istých hej slovákov. Tým zase stačí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gangut

  Btw keď sme pri kolóniách a tak. Hoď si do vyhľadávača pojem "obmedzená suverenity" kto sv akej súvislosti ho použil. Pripomínaš mi istých hej slovákov. Tým zase stačí pripomenúť "len slobodné národy majú nárok na posvâtné miesta"
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:41 31.07.2018

  fenri:
  Ten Váš "čistý fakt" sám o sebe vôbec nič nedokazuje ani nevyvracia (nevidno z nich toky peňazí, ziskovosť - či za to bolo vôbec zaplatené -, ani prípadnú mieru "podpory ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Ten Váš "čistý fakt" sám o sebe vôbec nič nedokazuje ani nevyvracia (nevidno z nich toky peňazí, ziskovosť - či za to bolo vôbec zaplatené -, ani prípadnú mieru "podpory predaja") - obzvlášť nie v kontexte, ktorý sa tu rieši -, i keď na samotné ohadzovanie daného konštruktu hovienkami ako tak postačí. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:37 31.07.2018

  Gangut

  Presne ako vravím. Laikovi to bude pripadať rovnaké. Len neviem prečo si vynechal aj to zvyšné z môjho postu. Ako vysvetlíš že teraz vyrobíte kvalitnejší motor bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gangut

  Presne ako vravím. Laikovi to bude pripadať rovnaké. Len neviem prečo si vynechal aj to zvyšné z môjho postu. Ako vysvetlíš že teraz vyrobíte kvalitnejší motor bez nutnosti zábehu za menšie náklady? To sú tie jemne nuansy ktoré si firmy strážia. Priznám sa, neviem všetky tajomstvá technológov, ale jedno viem. Ako konštruktér si môžem dovoliť predpísať oveľa menšie tolerancie a vyššiu kvalitu povrchov ako v minulosti bez toho, aby ma industrial engineering hnal svinským krokom kričiac niečo o miliónových nákladoch a vysokej zmetkovosti
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:30 31.07.2018

  fenri
  Fakt?

  Fakt sa pýtaš ako sankcie pre ťažobný priemysel a obmedzenie zahraničných investícii do Ruska poškodili jeho ekonomiku?

  Ja nemám záujem o ďalší nekončiaci flame ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Fakt?

  Fakt sa pýtaš ako sankcie pre ťažobný priemysel a obmedzenie zahraničných investícii do Ruska poškodili jeho ekonomiku?

  Ja nemám záujem o ďalší nekončiaci flame ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  19:22 31.07.2018

  Fenri: Vy ste moje slová buď vôbec nepochopil alebo ste fabulant ktorý všetko prekrúca. Mimochodom, ja nepredávam CNC stroje, ja vlastním vývojovú konštrukčnú kanceláriu. Ale k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Vy ste moje slová buď vôbec nepochopil alebo ste fabulant ktorý všetko prekrúca. Mimochodom, ja nepredávam CNC stroje, ja vlastním vývojovú konštrukčnú kanceláriu. Ale k veci... Obrábacie stroje sú to najmenej čo môže trápiť rusov pri výrobe Armaty. Tých špičkových technológií je tam oveľa viac, počnúc materiálmi a končiac elektronikou. Vy však účelovo stále riešite len CNC stroje. Dobre, tak poďme si rozobrať tie... Ako som už písal, CNC stroje vyrába kadekto, dokonca aj SW viete urobiť. Dokonca aj v domácich podmienkách. Čo však neviete urobiť je vyrobiť si kvalitný krokový motor, HW a SW pre odmeriavanie a analýzu, nikdy si nedokážete vyrobiť špičkové nástroje, riadiace systémy atď. To všetko musíte kúpiť od firiem ktoré to vyvíjajú dlhé roky a takých firiem je len naozaj zopár. Napríklad taký Siemens. Ani Škoda si nedokáže vyrobiť špičkové brzdy či olej do DSG prevodovky. Od sviečok až po stierače, všetko sú to veci ktoré musíte kúpiť niekde lebo vývoj vlastného komponentu by bol nesmierne drahý a nikdy by nedokázal cenovo a hlavne kvalitou konkurovať tomu kúpenému. Tomuto príkladu snáď rozumiete. O tom to celé je. Iste, osustružiť čap môžete aj na SV18 v garáži a tá Armata to zoberie ale čo potom keď príde na optiku či pancierovanie? Nevedia vyrobiť ani tú samotnú optiku ktorú musia kupovať z Izraela, nie to ešte vyvinúť mašinu na jej produkciu. Toto všetko predražuje celý projekt. A opäť nejde len o samotné mašiny. K tomu treba prispôsobiť aj haly napríklad. Také mašiny proste musia byť v bezprašnom a tepelne stálom prostredí bez vibrácií. Každý jeden problém vytvára desiatky ďalšie ktoré musia riešiť. Takto to proste nefunguje, že zalistujem v katalógu obrabacích strojov a idem vyrábať lietadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  19:20 31.07.2018

  fenri - Já třeba nože z měkké uhlíkovky brousím na stejných kamenech, jako z práškové oceli.

  Pokud srovnáváte přesné obrábění s tím na čem si šudlíte nůž, tak se opravdu ukazuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - Já třeba nože z měkké uhlíkovky brousím na stejných kamenech, jako z práškové oceli.

  Pokud srovnáváte přesné obrábění s tím na čem si šudlíte nůž, tak se opravdu ukazuje že toho o problematice moc nevíte. Bude lepší když zůstanete u špuntovek o kterých máte přehled větší.
  To že není rozhodující co je na obrazovce u CNC ani jaký je název výrobce, ale z čeho je stroj postaven jsem psal já. Možný by jste byl překvapen co všechno takový výrobce CNC nakupuje subdodavatelsky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  19:14 31.07.2018

  Vždyť je to dobře...

  Vždyť je to dobře...

 • fenri
  18:56 31.07.2018

  Ještě pardon pro Miroslava: Okuma není americká, ale Japonská. A tvrdí, že má vlastní řídící SW, ale to jen na okraj. Neumím to posoudit, nakolik lžou, je to marketing či tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě pardon pro Miroslava: Okuma není americká, ale Japonská. A tvrdí, že má vlastní řídící SW, ale to jen na okraj. Neumím to posoudit, nakolik lžou, je to marketing či tomu nerozumí.

  jj248b:
  Ty přilby byl příklad a na tu dobu to skutečně bylo technologicky pokročilé as jako tak, jako je dnes průhledný tank. nepochopil...Mig-29 a F-22 od sebe dělí 20 let, mimochodem...
  Tvrdím někde, že u Prochorovky byly masakrováni Tigři ve velkém? Ne. Jen váš plk. Narážím na to, že na FOTKÁCH z toho střetnutí (celkem nemnohých, asi se tam neflákalo moc novinářů od bulváru) jsou i ty Tigry většinou zadeklované.
  Nicméně opravdu chcete tvrdit, že velitel vystrčený do půl těla ven ze stropu věže je odolnější ě méně zasažitelný, než chráněné periskopy a objektivy? to bylo to, oproti čemu jsem se ohradil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  18:55 31.07.2018

  gangut
  Tak například pokud jste jel v Praze metrem všiml jste si že vozy jsou vyrobeny v SSSR. Ačkoli byly pro nás svoji váhou nevhodné bylo nařízeno že vozy metra se budou v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut
  Tak například pokud jste jel v Praze metrem všiml jste si že vozy jsou vyrobeny v SSSR. Ačkoli byly pro nás svoji váhou nevhodné bylo nařízeno že vozy metra se budou v rámci RVHP vyrábět v Rusku. Projekt českých vozů pro metro musel být zastaven. Tohle se dá říct i o těžkých lokomotivách a dalších.
  Je v podstatě jedno jestli rozhodnutí přijímali správci kolonie nebo vlastníci.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:50 31.07.2018

  PavolR: někde tvrdím, že vyvážejí suer hightech? Nebo si zase jen tradičně cintáte pentli? V reakci na smělý konstrukt, že Rusové nemají peníze na vlastní zbraně, portože nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: někde tvrdím, že vyvážejí suer hightech? Nebo si zase jen tradičně cintáte pentli? V reakci na smělý konstrukt, že Rusové nemají peníze na vlastní zbraně, portože nemají komu vyvážet zbraně, jsem hodil čistá fakta, Nepsal jsem NIC o vyspělosti. Opravdu tu češtinu tak nechápete?
  Nehledě na fakt, že velmi PODSTATNOU část vývozu ruských zbraní tvoří protiletadlové systému, Suchoje a T-90MS lze celkem s klidem říct, že vyvážejí i dost celkem high-tech. Neřekl bych, že SU-35 nebo S-400 apod. jsou šrot.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  18:48 31.07.2018

  Slavoslav
  Skúste mi to popísať.
  Myslím, že najnovšia mašina s reznou hranou z keramiky opracuje rozmer s požiadavkou na presnosť hx a primeranú kvalitu tak isto ako SV18. Akurát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  Skúste mi to popísať.
  Myslím, že najnovšia mašina s reznou hranou z keramiky opracuje rozmer s požiadavkou na presnosť hx a primeranú kvalitu tak isto ako SV18. Akurát sa nožov opotrebuje menej, bude menej zmetkov, pravdepodobne bude schopná vykonať viac operácií naraz, bude mať okamžitú kontrolu kvality atď.... t.j. bude efektívnejšia.Alebo, pozrite sa do histórie aké stroje bol človek schopný vytvoriť aj bez CAD a CNC sústruhov. Nemyslím, že by Uralvagonzavod pri výrobe Armaty využíval technológie ktoré by nemal zvládnuté už skor..
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:45 31.07.2018

  Jirosi
  Klidně stačí zvýšit otáčky o 10.. a teplota obrábění stoupne o pár stupňů a místo špičkového výrobku, máte akorát drahý kus šrotu.........
  A právě proto se při obrábění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Klidně stačí zvýšit otáčky o 10.. a teplota obrábění stoupne o pár stupňů a místo špičkového výrobku, máte akorát drahý kus šrotu.........
  A právě proto se při obrábění používají chladící emulze podle obráběného materiálu.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  18:44 31.07.2018

  PavolR:
  Oblasť kovoobrábania a obrábacích strojov je jedna z tých kde sankcie spôsobili najmenšie problémy. Väčšinu ruského trhu v tejto brandži ovládajú domáce ruské spoločnosti. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  Oblasť kovoobrábania a obrábacích strojov je jedna z tých kde sankcie spôsobili najmenšie problémy. Väčšinu ruského trhu v tejto brandži ovládajú domáce ruské spoločnosti. Za obmedzením nákupov armát a bumerangov treba skôr hľadať prostú snahu šetriť a zároveň poznanie že modernizované T-72B3/B3M ešte nejakú dobu udržia krok s inými súčasnými tankami.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:42 31.07.2018

  fenri: je uplne jedno ze Rusi mali prvy prilbovy zameriavac, ked oproti tomu co teraz pouziva napr F35 je to technologicky rozdiel ako medzi detskym dalekohladom a Hubblovym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: je uplne jedno ze Rusi mali prvy prilbovy zameriavac, ked oproti tomu co teraz pouziva napr F35 je to technologicky rozdiel ako medzi detskym dalekohladom a Hubblovym teleskopom.... navyse, v tom izraelskom systeme ide skor o tu AI ako len o senzory.. ludska posadka nebude mat sancu vyhodnocovat vystupy senzorov a este aj viest efektivnu bojovu cinnost..

  a co sa tyka Prokchorovky... tak tam prave ze to ze Ruski velitelia tankov sedeli zavreti v tanku (a zvacsa dokonca museli strielat, kedze velitel bol zaroven aj strelec) boli kompletne vymanevrovani Nemcami, ktorym hlavy trcali z vezi no mali dokonaly prehlad o tom co sa okolo deje.... skuste si dohladat skutocne informacie o tom co sa pri Prokchorovke stalo...ziadne stovky znicenych nemeckych tigrov tam nikdy neboli.. (cela utocna kolona ich mala asi 20 a az na par vyradenych tankov protitankovym delostrelectvom nezaznamenali ziadne vyrazne straty...)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:40 31.07.2018

  Miroslav:
  1.) Nejprve jste se ohradil vůči mému tvrzení, že země podpirující sankce nejsou jediné, co vyrábí a vyváží CNC a obráběcí stroje. A že tomu nerozumím a že vy jste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:
  1.) Nejprve jste se ohradil vůči mému tvrzení, že země podpirující sankce nejsou jediné, co vyrábí a vyváží CNC a obráběcí stroje. A že tomu nerozumím a že vy jste expert.
  2.) Ukázal jsem vám, že většinu CNC, tvářecích ... strojů vyrobí a vyvezou země, které nepodprují sankce. Na to jste kontroval že uričtě nevyrábějí vlastní SW (a co? Vyvážejí, takže přejatý SW ničemu zjevně nevadí a nepodléhá sankcím) a že máte firmu a že tomu nerozumím.
  3.) Když jsem vám dal jedne namátkový příklad významné JP firmy, která má vlastní SW, kontroval jste, že sice nevíte, ale že tam určitě bude mít německé karty a že tomu nerozumím. Prima. Spekulujete o tom, jaké má karty a jak tomu nerozumím, al stejně vám krutě uniká podstata:
  TY STROJE SE BĚŽNĚ DO RUSKA VYVÁŽEJÍ.
  Tvrdíte tedy, že je tam vyvážejí bez řídícího SW a ony tam jen stojí na parádu, nebo že si do nich Rusové ten SW píší sami? Pokud neplatí ani jedna varianta, je vaše tvrzení o SW bezpředmětné.

  Jinak na Armatu je plech samozřejmě dražší. Používá úplně jinou ocel, než předchozí tanky. Nenapdlo vás, že za navýšením ceny Armaty stojí spíše:
  1.) Dosud nezaplacený vývoj generačně nové zbraně, který má zatím vysokou jednotkovou cenu:
  2.) Daleko větší podíl aktivní obraných systémů, jejichž škálou je Armata zatím unikát a které nebudou levné?
  3.) Větší množství senzorů a větší míra automatizace stroje?
  4.) Finance potřebné pro zavedení generačně nového systému?

  A možná tak na pozici 96 i nové CNC stroje, pokud přijmeme za fakt vaše tvrzení, že Armatu asi nelze vyrábět na strojích, která Uralmaš má.

  Mimochodem na fotkách z civilních linek jsou vidět vcelku zachovale působící CNC mašiny od americké (tuším?) Okumy. Myslím, že haly ze ztrátové a pro stát ne zásadní civilní výroby Uralmaše nebudou horší, než haly pro výrobu tanků.

  Jirosi: co kdybyste ze sebe jednou přestal dělat obecního blba? Psal jsem někde, že Armata je ze stejné oceli jako Téčko? Myslíte si, že jste jediný, kdo ví, že je z nové oceli? A mimochodem na odolnější ocel nemusíte mít nutně jiné obráběcí stroje, ale to by na vás bylo těžké. Já třeba nože z měkké uhlíkovky brousím na stejných kamenech, jako z práškové oceli. Nicméně a znovu a pro ty obvzláště hloupé:
  -spor není o tom, že celá výroba Armaty bude na stejných strojích, jako T-72 (ty už možná dávno nejsou na světě). Stíháte?
  Pomalu pokračuji:
  Spor byl o tom, že není pravda, že bude problém s výroou Armaty kvůli západním sankcím, protože díky nim jí není na čem vyrábět. Stále stíháte hochu? Tak se soustřeďte, bude to těžké:
  Většina obráběcích strojů světa včetně CNC apod. NENÍ, opakují NENÍ vyrobena v zemích, které sankcionují Rusko. Už vám to dochází? A co hůř, po roce 2014 se dovoz obráběcích strojů do Ruska nezastavil. A co je mimořádně vtipné, nějaké obráběcí stroje se dovážejí i ze zemí, které sankce podporují (Německo, např.).
  Chápete to?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:30 31.07.2018

  gangut:" Nadávate na RVHP ale rozhodnutia prijímali naši. Ti "komouši" neprišli z Marsu ani z Ruska."

  K moci se dostávali na základě doporučenky z Ruska, a rozhodovali dle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut:" Nadávate na RVHP ale rozhodnutia prijímali naši. Ti "komouši" neprišli z Marsu ani z Ruska."

  K moci se dostávali na základě doporučenky z Ruska, a rozhodovali dle nejlepšího "doporučení" Ruských poradců...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:28 31.07.2018

  Tak v prvom rade je treba poukázať na to, že RF má od svojho vzniku problém s objemom nákupov a zavádzanímj nových typov ťažkej techniky. Stačí pozrieť koľko nakúpili BTR-90, koľko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak v prvom rade je treba poukázať na to, že RF má od svojho vzniku problém s objemom nákupov a zavádzanímj nových typov ťažkej techniky. Stačí pozrieť koľko nakúpili BTR-90, koľko doteraz nakúpili T-90 a povedal by som, že ani BMP-3 by asi nemali zďaleka toľko, keby sa nákup nerozbehol už za ZSSR.

  Za druhé, sankcie skomplikovali prístup Ruska k západným technológiám (či už hotové výrobky alebo obrábacie stroje) od ktorých rozhodne Rusko nie je nezávislé - pozor, cieľom nie je nerealizovateľné úplné odrezanie od nich, ale predraženie ich obstarania - a keďže výroba každého tanku trvá tak dlho ako výroba všetkých jeho súčiastok, na skomplikovanie výroby stačí skomplikovať výrobu jednej či dvoch takých systémov, ktoré je obtiažne nahradiť. (a nie fenri, objem vývozu ruského zbrojného priemyslu, do čoho je započítané úplne čokoľvek, počnúc chráničmi na kolená, vôbec nič nenapovedá o miere výroby sofistikovanej ťažkej pozemnej techniky).

  Za tretie - nevieme, aká komplikovaná je výroba toho panciera, čo tvrdia, že vyvinuli pre rodinu vozidiel Armata. Mohli sa sami vmánevrovať do slepej uličky práve tam.

  A nakoniec pre strikehawka - Rusi nemajú problém vyviesť osekanú verziu prakticky čohokoľvek, v tom majú viacgeneračnú prax. na dôvažok, akú technológiu by asi tak museli pri Armate skrývať, čo sa nedá bežne zohnať na západe? Aktívnu ochranu predávajú, ptrs nanajvýš dodajú staršie a pancier do zahraničia tiež nemusia predať totožný ...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  18:26 31.07.2018

  logik
  Skutočne infantilné. Aj jadrové palivo je surovina. A určite by ste privítal v Českej kotline závod na spracovanie jadrového paliva... :D
  Scotty
  A ktoréže výrobky sme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Skutočne infantilné. Aj jadrové palivo je surovina. A určite by ste privítal v Českej kotline závod na spracovanie jadrového paliva... :D
  Scotty
  A ktoréže výrobky sme nemohli vyrábat? RVHP bol systém centrálneho plánovania so všetkými výhodami a nevýhodami.Keď sa dohodlo, že budeme produkovať cvičné lietadlá pre VZ - poliaci si vyrábali svoje. Keď sa výroba ľahkých vrtuľníkov sústredila do Poľska,u nás sa zastavil vývoj a rumuni nakúpili licenciu na Aluety. Alebo snáď RVHP može za to, že sa Škoda 1000 vyrábala s rozdielnou karosériou 40 rokov alebo že lempli sfušerili panelák v ktorom bývate? Nadávate na RVHP ale rozhodnutia prijímali naši. Ti "komouši" neprišli z Marsu ani z Ruska. Boli to vaši príbuzní, susedia a známi...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:24 31.07.2018

  Slavoslav: můžete opsat mechanismus, jak přísun peněz do těžebních technologií zbrzdil nákupy?

  Slavoslav: můžete opsat mechanismus, jak přísun peněz do těžebních technologií zbrzdil nákupy?

 • Slavoslav
  18:22 31.07.2018

  Gangut

  Ťažko sa to popisuje. Pre niekoho zostane sústruženie sústružením či je robené na sv18 však najnovšia mašina s nástrojmi s reznou hranou z keramiky. Aby si si uvedomil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gangut

  Ťažko sa to popisuje. Pre niekoho zostane sústruženie sústružením či je robené na sv18 však najnovšia mašina s nástrojmi s reznou hranou z keramiky. Aby si si uvedomil rozdiel. Keď si si pred 30 rokmi kúpil auto musel si ho x tisíc km zabiehať a následne nastaviť vzniknuté vôle. Teraz kúpiš auto a je prakticky zabehnuté. Kvalita výroby a súčasne jej efektivita vzrástla násobne. Pritom pre laika to bude stále blbé trieskové obrábanie
  .
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:20 31.07.2018

  Kdy naposledy vlastně v Rusku vyrobily nové T72? Když se stále ohání levnější cenou. Když se jedná o repasy.

  Kdy naposledy vlastně v Rusku vyrobily nové T72? Když se stále ohání levnější cenou. Když se jedná o repasy.

 • Marw
  18:18 31.07.2018

  strikehawk:
  Nie, podniky neboli v zahranicnych rukach - v zahranicnych rukach bol rovno cely stat ako celok...a ked sme si dovolili tak trosku nesuhlasit s nalinkovanym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk:
  Nie, podniky neboli v zahranicnych rukach - v zahranicnych rukach bol rovno cely stat ako celok...a ked sme si dovolili tak trosku nesuhlasit s nalinkovanym smerovanim tak nam to dosli vysvetlit na tankoch a docasne sa zdrzali dalsich viac ako 30 rokov...Tak ze potom sme uz neboli len ekonomicka a politicka kolonia, potom sme uz boli kolonia so vsetkym co k tomu patri vratane okupacnej armady. Prakticky otroci, ked ze sa poriadne nedalo ani slobodne odist prec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:17 31.07.2018

  Čím z pokročilejšího materiálu je věc vyrobená, tím pokročilejší potřebujete obráběcí zařízení, aby tento materiál během opracovaní nepoškodilo. Pokud něco poskytuje vynikající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čím z pokročilejšího materiálu je věc vyrobená, tím pokročilejší potřebujete obráběcí zařízení, aby tento materiál během opracovaní nepoškodilo. Pokud něco poskytuje vynikající vlastnosti proti "zásahu", trvanlivosti v provozu, vysokým namáháním. Jsou to přesně ty samé vlastnosti, které stěžují práci s tímto materiálem. Klidně stačí zvýšit otáčky o 10.. a teplota obrábění stoupne o pár stupňů a místo špičkového výrobku, máte akorát drahý kus šrotu.

  A nepočítám, na rozdíl od některých "Fenri", že svoji technologickou špičku vyrobily za pomoci stejných materiálů z jakých vyráběli T72. Takže na moderních pokročilých CNC jsou doslova závislí, stejně jako jakýkoliv jiný výrobce špičkové techniky.

  Fenri:" Pořád máte jeden z nejlépe (ne-li vůbec, alespoň ve vztahu k osádce) chráněných tanků na světě, který k tomu má excelentní dynamické vlastnosti. "

  Dokud takové vozidlo nevybavíte, ale tím ostatním. Tak jste vyrobil jen velice drahou krabici šrotu. Pokud nevěříte doporučuji zkusit si zahrát automobilový simulátor na PC(armata jediný display" a pak se jít ven projet v "realném" autě... možná si všimnete malích rozdílů. Jako když se podíváte do prava, tak na vás nekouká pancíř, ale krajina v pravo. A tohle je v bojových podmínkách to co rozhoduje bitvy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  18:04 31.07.2018

  Flanker.jirka: To nic, dnes tady bude Fenri, Luky a spol. pořvávat, jak jsme blbí a nic nechápeme a za 2 - 4 měsíce budou říkat ty samé věci, co my dnes.

  Flanker.jirka: To nic, dnes tady bude Fenri, Luky a spol. pořvávat, jak jsme blbí a nic nechápeme a za 2 - 4 měsíce budou říkat ty samé věci, co my dnes.

 • Scotty
  18:03 31.07.2018

  strikehawk
  Pokud chcete návrh kde je třeba na Armatě přesného obrábění tak například na výrobu motoru a převodovky se CNC stroje můžou docela hodit.
  Tak se svého přítele v Tagilu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk
  Pokud chcete návrh kde je třeba na Armatě přesného obrábění tak například na výrobu motoru a převodovky se CNC stroje můžou docela hodit.
  Tak se svého přítele v Tagilu zeptejte odkud kupují ty stroje na velmi dobré úrovni. Opravdu mě to zajímá.

  strikehawk - průmysl jako takový nebyl v postavení kolonie jako je tomu nyní
  Takže když RVHP rozhodlo že že se u nás jisté produkty smí vyrábět a jiné zase nemůžou to bys definoval jak? To nemluvím o tom že jsme museli větší část průmyslu nesmyslně orientovat na zbrojní výrobu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:53 31.07.2018

  Už se ukazuje, že budou mít s bidou na T 90 MS a možná jim zbyde na sériové zavedení nějakých APS typu Arena nebo Afganitu.
  Zavedení nové techniky je hodně drahé na zázemí a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už se ukazuje, že budou mít s bidou na T 90 MS a možná jim zbyde na sériové zavedení nějakých APS typu Arena nebo Afganitu.
  Zavedení nové techniky je hodně drahé na zázemí a servis. U AČR se to také projeví při zavedení nových BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:43 31.07.2018

  gangut: Jako třeba jsme ze SSSR dováželi uran a vyváželi jsme tam jaderné palivo, že.....

  gangut: Jako třeba jsme ze SSSR dováželi uran a vyváželi jsme tam jaderné palivo, že.....

 • KOLT
  16:48 31.07.2018

  Když se vrátíme k nedávnému článku o ruském dronu Orion – kompletní senzorové vybavení Made in Germany. A fakt to nebude proto, že to Němci vyrobí levněji než Rusové. Čili tolik k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se vrátíme k nedávnému článku o ruském dronu Orion – kompletní senzorové vybavení Made in Germany. A fakt to nebude proto, že to Němci vyrobí levněji než Rusové. Čili tolik k tomu, co může nebo nemůže brzdit zavádění nových zbraňových systémů v Rusku...

  Jestli má někdo dojem, že jsme v době RVHP nebyli kolonií SSSR, zatímco dneska kolonií jsme(koho vlastně?), doporučuji návštěvu psychiatra. To už není o světonázoru, to je prostě o pokročilé demenci.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  16:39 31.07.2018

  Miroslav
  Možete konkretizovať akých nových technológií a postupov? Tie dávajú skor vyššiu efektivitu výroby ako schopnosť vyrobiť niečo nové. A cena je skor daná širším použitím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav
  Možete konkretizovať akých nových technológií a postupov? Tie dávajú skor vyššiu efektivitu výroby ako schopnosť vyrobiť niečo nové. A cena je skor daná širším použitím elektronických a optických systémov a tie asi Uralvagonzavod neobrába. V ich dostupnosti sa skor možu prejaviť nejaké sankcie ako v dostupnosti NC strojov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  16:33 31.07.2018

  fenri- Mimochodem třeba Mazak používá vlastní CNC a CAD SW systém.
  Zajímalo by mě jaké řídící karty by na nás vykoukly v elektroskříni. Znám stroje které mají vlastní ovládací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri- Mimochodem třeba Mazak používá vlastní CNC a CAD SW systém.
  Zajímalo by mě jaké řídící karty by na nás vykoukly v elektroskříni. Znám stroje které mají vlastní ovládací systém ale vlastní řídící karty jsou např. Fanuc a krokové motory Siemens :)
  Jak je ale jasně vidět vy prostě věříte že sankce se Ruska nemůžou dotknout a s vírou se nedá polemizovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  16:30 31.07.2018

  strikehawk
  Na mýty o RVHP nemá veľmi zmysel reagovať. V našich krajinách je zvykom hádzať vlastnú neschopnosť a lenivosť na iných. V rámci RVHP sme boli skutočne unikátna kolónia, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk
  Na mýty o RVHP nemá veľmi zmysel reagovať. V našich krajinách je zvykom hádzať vlastnú neschopnosť a lenivosť na iných. V rámci RVHP sme boli skutočne unikátna kolónia, ktorá vyvážala vyrobky s vysokou pridanou hodnotou a dovážala suroviny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  16:29 31.07.2018

  Ak nejaké sankcie zabrzdili Armatu tak nie tie na CNC, ale tie na ťažobné technológie a finančné kde zabrzdili prísun investícií do Ruska. Nieto dengi v rozpočte, nie sú Armaty ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak nejaké sankcie zabrzdili Armatu tak nie tie na CNC, ale tie na ťažobné technológie a finančné kde zabrzdili prísun investícií do Ruska. Nieto dengi v rozpočte, nie sú Armaty ani Raptornie
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  16:28 31.07.2018

  Strikehawk: Ja som nikde nepísal o sankciách. To len tak na okraj. A áno, presné obrábanie vsi vyžaduje aj tomu zodpovedajúce prostredie. Na presnosť obrábanie má totiž veľký vplyv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk: Ja som nikde nepísal o sankciách. To len tak na okraj. A áno, presné obrábanie vsi vyžaduje aj tomu zodpovedajúce prostredie. Na presnosť obrábanie má totiž veľký vplyv aj teplota, kvalita nástrojov, vibrácie atď atď atď. A vôbec, neviem prečo sa bavíme len o obrabacích strojoch. Ten komplex činností ktoré je nutné realizovať pre nábeh výroby je oveľa širší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  16:23 31.07.2018

  Gangut: Netvrdím, že viem detailne opísať aké technológie sa používajú teraz a aké vtedy. Ja len vidím a vnímam ten vývoj a progres ktorý sa neustále zvyšuje. Každopádne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gangut: Netvrdím, že viem detailne opísať aké technológie sa používajú teraz a aké vtedy. Ja len vidím a vnímam ten vývoj a progres ktorý sa neustále zvyšuje. Každopádne technologicky je dnešný svet úplne niekde inde ako bol pred pár rokmi, nie to ešte v 70-tych rokoch keď prišli prvé T-72. V podstate to priznávajú aj Rusi, že Armata je drahá. To nie je z dôvodu drahšieho plechu či vyšších platov zamestnancov. To je dôsledok zavádzania nových technológií a postupov ktoré niečo stoja. To proste nefunguje tak, že prídem to TOS-ky a poviem, že chcem horizontku s nosnosťou stola 60 ton a presnosťou do 0,0005. Dnešný globalizovaný svet neumožňuje autonómne držať krok s najlepšími v širokom spektre činností
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  16:21 31.07.2018

  Miroslav

  že máš vlastní firmu s CNC stroji je obdivuhodné ale upozorňuji tě že tvoje vývody jsou zcela mylné.....dopad sankcí na možnost/nemožnost zahájení výroby T-14 je zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav

  že máš vlastní firmu s CNC stroji je obdivuhodné ale upozorňuji tě že tvoje vývody jsou zcela mylné.....dopad sankcí na možnost/nemožnost zahájení výroby T-14 je zcela marginální. Mám velmi dobré informace o Tagilu ze zdroje, který nemůžu blíže specifikovat a ujištuji tě že jejich vybavení je na velmi dobré úrovni.

  Jen tak na okraj - jako odborník na strojírenství za kterého se vydáváš bys jistě mohl rozvést na které konkrétní technologické uzly je nutno u T-14 potřeba superpřesných CNC div ne v klimatizovaných boxech......
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:16 31.07.2018

  Pardon, zapomněl jsem dát link:
  https://www.export.gov/article...
  Tady se můžete mrknout na dovozy ze zemí, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pardon, zapomněl jsem dát link:
  https://www.export.gov/article...
  Tady se můžete mrknout na dovozy ze zemí, co sankcionují.
  https://www.cistradedata.com/e...
  Ono to není o tom, že nic...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:15 31.07.2018

  jj284:
  1.) chtěl bych připomenout, že jeden z vůbec prvních produkčních přilbových zaměřovačů (ve své době min. stejný high-tech, jako průhledný tank dnes) byl právě v Rusku. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284:
  1.) chtěl bych připomenout, že jeden z vůbec prvních produkčních přilbových zaměřovačů (ve své době min. stejný high-tech, jako průhledný tank dnes) byl právě v Rusku. Takže bych je nepodceňoval a můžeme teoretizovat či chtít, aby to neuměli, ale to je tak vše.
  2.) soudit, že Armata bez průhlednosti tanku a povídání si s drony je nepoužitelná či slabá je dost silné tvrzení. Pořád máte jeden z nejlépe (ne-li vůbec, alespoň ve vztahu k osádce) chráněných tanků na světě, který k tomu má excelentní dynamické vlastnosti. Už tohle samo o sobě je dost podstatné a nahrávat tam později další SW není nic, co by se běžně nedělalo.
  3.) Přijde mi, že se postavička velitele tanku vystrčeného z věže a ikonicky kříčícího urrá, קדימה či vorvärts! a rázně máchajícího paží poněkud přehání. Když se mrknete na staré fotky z Prochorovky apod., jsou tam v drtivé většině všichni zalezlí a šťastní, že přežili další minutu. Myslím, že min. od dob panoramatických zaměřovačů velitele tráví velitelé víc času uvnitř.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  16:11 31.07.2018

  Jakub2
  Scotty
  Marw

  Chlapci lžete si do kapsy abyste se nemuseli podívat právě do očí....O úrovni závislosti nejlépe vypovídá podíl zahraničních vlastníků průmyslových firem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2
  Scotty
  Marw

  Chlapci lžete si do kapsy abyste se nemuseli podívat právě do očí....O úrovni závislosti nejlépe vypovídá podíl zahraničních vlastníků průmyslových firem stejně jako jejich podíl na HDP. Ten je cca 50%. Ještě tragičtěji vyznívá skladba průmyslu nyní orientovaného převážně jako subdodavatelská základna s malým procentem finálních výrobků...…
  že jsme byli za socíku pod politickou kuratelou není pochyb ale průmysl jako takový nebyl v postavení kolonie jako je tomu nyní.

  Stačí se jen podívat na postavení automobilového průmyslu a řadu paradoxů které nabízí.

  Neúspěšné nebo zamítnuté projekty, zkostnatělost, nízká motivace atd je diskuse o něčem jiném
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:08 31.07.2018

  Mimochodem třeba Mazak používá vlastní CNC a CAD SW systém. Ne Fanuc a Heidenhain... A asi by se dalo pokračovat a řekl bych, že i dlouho.

  A tady se můžete dočíst o nárustu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem třeba Mazak používá vlastní CNC a CAD SW systém. Ne Fanuc a Heidenhain... A asi by se dalo pokračovat a řekl bych, že i dlouho.

  A tady se můžete dočíst o nárustu importu kovoobráběcích strojů z Německ do Rusko v roce 2016. Samozřejmě nemusí jít nutně o špičkové CNC a tvářecí stroje (a také je nutně produkce Armaty nemusí vyžadovat!), ale je zřejmé, že 10 největší trh kovoobráběcích strojů světa si leckdo ujít nenechá a něco mi říká, že ty Armaty pilníkem dělat nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  16:02 31.07.2018

  Žádné překvapení tohle se dalo už dlouhou dobu čekat.Armata zamíří k pár elitním útvarům a pak na export.Je taky možné že se za pár let oběví nějaká výrazně osekaná a zjednodušená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Žádné překvapení tohle se dalo už dlouhou dobu čekat.Armata zamíří k pár elitním útvarům a pak na export.Je taky možné že se za pár let oběví nějaká výrazně osekaná a zjednodušená verze která už se zavede ve větším počtu ale to už je čistě spekulace co by kdyby.Co je jisté je že páteř ruských obrněných sil budou ještě hooodně dlouho tvořit různé modernizace T-72.Přesto bych vývoj nového evropského tanku nerušil,čím větší budeme mít technologický náskok tím líp pro nás .Navíc Leopardy mohou sloužit ještě dlouho ale taky ne do nekonečna.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:00 31.07.2018

  fenri: na to aby Armata mohla fungovat, by museli vyvinut aspon rovnaku technologiu aku teraz zavadza izrael do Merkavy Mk4 Barak.. bez senzorov spojenych s prvkami umelej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: na to aby Armata mohla fungovat, by museli vyvinut aspon rovnaku technologiu aku teraz zavadza izrael do Merkavy Mk4 Barak.. bez senzorov spojenych s prvkami umelej inteligencie a prilbou prepojenou so senzormi okolo tanku to skratka nemoze fungovat... par LCD displejov nema sancu nahradit moznost pozriet sa von vlastnymi ocami... skratka, Rusko momentalne nedokaze taketo systemy vyvinut a zaviest do seriovej vyroby takze zavadzat Armatu s vyrazne obmedzenymi schopnostami je nezmysel.

  http://www.armadninoviny.cz/iz...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  16:00 31.07.2018

  Miroslav
  Ako odborník na strojárske technológie, možete mi povedať aké rozdielne technologické požiadavky má výroba Armaty od výroby T-72 Alebo BVP-4?

  Miroslav
  Ako odborník na strojárske technológie, možete mi povedať aké rozdielne technologické požiadavky má výroba Armaty od výroby T-72 Alebo BVP-4?

 • fenri
  15:56 31.07.2018

  Miroslav: z čeho soudíte, že nerozumím technologii a v čem konkrétně máte náskok? Moje tvrzení je, že země, dodržující sankce nejsou jediné, co vyráběhjí obráběcí stroje (přesněji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: z čeho soudíte, že nerozumím technologii a v čem konkrétně máte náskok? Moje tvrzení je, že země, dodržující sankce nejsou jediné, co vyráběhjí obráběcí stroje (přesněji špičkové obráběcí stroje). Dokonce že většina zemí, které ty stroje vyrábějí a vyvážejí sankce nedodržuje. Tudíž že výroba Armaty není nijak omezena tím, že si nemůže koupit CNC nebo frézy od Hermla nebo Chirona, protože najde desítku/y dalších výrobců.
  Pokud tvrdíte opak, napište proč. Já jsem dal jasná fakta. Vy jen spekulujete o tom, jak jste dobrý ve strojařině a jak tomu já nerozumím. Ale o tom jaksi není...

  Scotty: můžete být konkrétní? Jaký sankcionovaný výrobek brzdí výrobu Armaty? Jaká strojírenská technologie je ve vlastnictví výhradně západních, resp. sankcionujících zemí (snad můžeme k technologickému Západu počítat i Izrael, Švýcarsko, Turecko, Jiždí Koreu, Japonce...) .

  Zkuste být konkrétnější pánové a méně spekulovat o mé osobě. Ta fakt není podstatná. Důležití jsou výrobci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  15:46 31.07.2018

  fenri
  Všechno se dá vyřešit ovšem stojí to čas a peníze. Zdá se ovšem že toho druhého se rusům právě nedostává. Miroslav má pravdu v tom že alespoň částečné zapojení západu je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Všechno se dá vyřešit ovšem stojí to čas a peníze. Zdá se ovšem že toho druhého se rusům právě nedostává. Miroslav má pravdu v tom že alespoň částečné zapojení západu je v toto chvíli nezbytné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:44 31.07.2018

  Fenri: Neviem čomu sa venujete v bežnom živote ale v obore strojárskych technológií to určite nebude. Ja sa v strojárstve pohybujem roky (dokonca som aj vyštudoval odbor mechanik - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Neviem čomu sa venujete v bežnom živote ale v obore strojárskych technológií to určite nebude. Ja sa v strojárstve pohybujem roky (dokonca som aj vyštudoval odbor mechanik - nastavovač obrabacích strojov). Začínal som ako vývojár a dnes mám vlastnú firmu takže čo to o tom viem. Naozaj, vaša predstava o tom je veľmi jednoduchá a povrchná
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:38 31.07.2018

  Scotty: Ja by som len doplnil, že vyrobiť kvalitný obrábaci stroj naozaj dokáže vyrobiť veľa krajín ale kvalitný software či systémy merania a kontroly vyrába na špičkovej úrovni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: Ja by som len doplnil, že vyrobiť kvalitný obrábaci stroj naozaj dokáže vyrobiť veľa krajín ale kvalitný software či systémy merania a kontroly vyrába na špičkovej úrovni len veľmi málo krajín. V podstate len USA a Nemecko. Takmer každé CNC na svete má riadiaci systém Fanuc alebo Heidenhain. Samozrejme, taký tank nemožno vyrobiť na trhu bežne dostupných strojov. Také stroje sa vyrábajú namieru. Je teda otázne do akej miery sa tieto spoločnosti chcú zapájať do ruských zbrojných programov
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:37 31.07.2018

  Ještě k těm obráběcícm strojům: Ze sedmi největších vývozců a výrobců obráběcích strojů na světě (čísla tedy 2013) jich pět (sic!) nepřijalo sankce (nebo ne sankce na prodej zboží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k těm obráběcícm strojům: Ze sedmi největších vývozců a výrobců obráběcích strojů na světě (čísla tedy 2013) jich pět (sic!) nepřijalo sankce (nebo ne sankce na prodej zboží (Švýcarsko)). jsou to Japonsko, Taiwan, Čína, Korea a Švýcarsko.
  Opravdu si stále myslíte, že nemají kde koupit stroje pro jednu linku do Tagilu?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:31 31.07.2018

  Miroslav: tedy tvrdíte, že přesné obráběcí stroje se dělají jen v zemích, které přijaly sankce? Sám tušíte, že je to nesmysl a že tudy cesta nevede.
  Tedy nějaké povídání o tom co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: tedy tvrdíte, že přesné obráběcí stroje se dělají jen v zemích, které přijaly sankce? Sám tušíte, že je to nesmysl a že tudy cesta nevede.
  Tedy nějaké povídání o tom co tuším či netuším o výrobě je irelevantní (nějaký semestr tehcnologie by se našel, byť spíše chemické a hutní a je to dávno).
  Mimochodem i kdyby to tak bylo (jakože ani náhodou není), tak by se to kupovalo přes třetí země.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:31 31.07.2018

  Fenri: Ruské zbrane nakupujú prevažne chudobné krajiny ktoré na západné nemajú peniaze alebo je takýto nákup politicky nepriechodný. Teda ide vo veľkej miere o lacné a jednoduché ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Ruské zbrane nakupujú prevažne chudobné krajiny ktoré na západné nemajú peniaze alebo je takýto nákup politicky nepriechodný. Teda ide vo veľkej miere o lacné a jednoduché zbrane. Aj keď vo veľkom množstve.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  15:26 31.07.2018

  fenri
  Přiznám se že nepracuji jako technolog v Uralvagonzavodu a jen oni, nebo jejich subdodavatelé, by na to dokázali přesně odpovědět. Jsem si ale jist že při sériové výrobě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Přiznám se že nepracuji jako technolog v Uralvagonzavodu a jen oni, nebo jejich subdodavatelé, by na to dokázali přesně odpovědět. Jsem si ale jist že při sériové výrobě stroje jako Armata je přesné obrábění nezbytné. Evropa přitom vyrábí opravdu kvalitní CNC stroje a výpadek v jejich dodávkách mohl ovlivnit náběh nových ruských zbrojních programů.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:26 31.07.2018

  Jakub:
  Mimochodem i západní zbrojařské firmy jsou samozřejmě provázané na stát a vývoj z velké části táhne stát. Ať již formou grantů, státních agentur dělajících základní i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub:
  Mimochodem i západní zbrojařské firmy jsou samozřejmě provázané na stát a vývoj z velké části táhne stát. Ať již formou grantů, státních agentur dělajících základní i aplikovaný výzkum (viz třeba slavná DARPA, ale spoustu výzkumu pro civilní sektor dělá i třeba USACE). Dtto jediným odběratelem zbraní je (myslím těžkých) je stát. Pokud se nepletu, HIMARS si v ProArmsu nekoupím.

  Miroslav: znělo by to logicky, kdyby ale realita nebyla jiná.
  V roce 2017 bylo Rusko druhé ve vývozu zbraní na světě. Vyvezli zbraně zhruba za polovinu dolarů, než první USA. Z té poloviční sumy ale táhnout nákupy ve zhruba 10X nižším objemu. Jde o orientační čísla, samozřejmě nepřesně vycházím z toho, že ruský armádní rozpočet je cca desetinový, ale samozřejmě struktura nákladů může být a asi je, jiná, než v USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:24 31.07.2018

  Fenri: Samotná výroba Armat je prevažne ručná práca (To nie je linka v automobilke) ALE zjavne nemáš tušenie aké obrovské množstvo špeciálnych nástrojov, prípravkov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Samotná výroba Armat je prevažne ručná práca (To nie je linka v automobilke) ALE zjavne nemáš tušenie aké obrovské množstvo špeciálnych nástrojov, prípravkov a jednoúčelových strojov treba na spustenie výroby takéto zložitého systému ako je Armata. Už ich samotná výroba je mimoriadne náročná. Podpora výroby a obslužné operácie tvoria štatisticky asi 80% celkového výrobného času. Zvariť pár plechov dokopy je úplne to najmenej.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  15:22 31.07.2018

  Miroslav: Čínské zbraně jsou levnější ruských, tj. ruské zbraně jsou cenově tlačeny shora zbraněmi západními a zdola čínskými. Ruské zbraně kupují jen ti, kteří nemají možnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: Čínské zbraně jsou levnější ruských, tj. ruské zbraně jsou cenově tlačeny shora zbraněmi západními a zdola čínskými. Ruské zbraně kupují jen ti, kteří nemají možnost (nebo peníze) koupit první a čínské zbraně nekupují z politických důvodů (Indie).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  15:18 31.07.2018

  Cernakus: Vaše úvaha je založena na tezi, že ruské zbrojařské firmy jsou soukromé firmy, které mají vlastní peníze a do jisté míry i vlastní vývoj. Tedy stejné podmínky, jako mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Vaše úvaha je založena na tezi, že ruské zbrojařské firmy jsou soukromé firmy, které mají vlastní peníze a do jisté míry i vlastní vývoj. Tedy stejné podmínky, jako mají zbrojařské firmy na Západě.

  Jenže... ruské zbrojařské firmy jsou zčásti nebo zcela vlastněné státem, prostředky na vývoj nových technologií NEMAJÍ a dostávají je formou STÁTNÍCH DOTACÍ. Peněžní linky mezi státem a zbrojními firmami jsou velmi úzké, je to vidět i na případě Uralvagonzavodu, na který podala jedna ruská banka insolvenční návrh. Zjistěte si kdo a jak tu insolvenci zastavil.

  Borisov nemá za úkol "snižovat" cenu Armat, protože

  a/ vývoj T-14 plně financoval ruský stát,
  b/ jediným odběratelem bude ruský stát.

  Ergo cenu Armat určuje ruský stát.... oněch 250M rublů za kus může být jen holá produkční cena bez marže a vývojových nákladů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:10 31.07.2018

  Ruská ekonomika nie je dosť silná na hromadný nákup high-tech zbraní a štáty ktoré sú ochotné od Ruska niečo kúpiť buď majú vlastný vývoj (Čína kúpi akurát tak pár kusov aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruská ekonomika nie je dosť silná na hromadný nákup high-tech zbraní a štáty ktoré sú ochotné od Ruska niečo kúpiť buď majú vlastný vývoj (Čína kúpi akurát tak pár kusov aby získali technológie) alebo ide o krajiny tretieho sveta ktoré na to proste nemajú peniaze. Ťažko si predstaviť, že by povedzme Kuba, Venezuela alebo KĽDR poslali objednávku na 50 SU-57 alebo stovky Armat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:08 31.07.2018

  Scotty: zkuste být konkrétnější. Přesné obráběcí stroje dělá celá řada zemí, které s Ruskem vesele obchodují. Namátkou Japonsko (Toshiba), Korea (Hyu), Izrael, Čína... Bylo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: zkuste být konkrétnější. Přesné obráběcí stroje dělá celá řada zemí, které s Ruskem vesele obchodují. Namátkou Japonsko (Toshiba), Korea (Hyu), Izrael, Čína... Bylo by naivní domnívat se, že přesné obráběcí stroje vyrabějí pouze země, jež se připojily k sankcím. Navíc - domnívám se, že spotřeba obráběcích storjů na Armatu nebude nějak horentní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  15:00 31.07.2018

  fenri
  Západní sankce se mohly projevit na náběhu sériové výroby Armat například ztíženou dostupností přesných obráběcích strojů. Pokud ale víte že to tak není rád se nechám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Západní sankce se mohly projevit na náběhu sériové výroby Armat například ztíženou dostupností přesných obráběcích strojů. Pokud ale víte že to tak není rád se nechám poučit.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  15:00 31.07.2018

  To je ten samý kokot, který říkal, že Su-57 se taky kupovat nebude?

  A dtto mektal okolo Jasanů.

  No být to podle něho, tak se Ruská armáda asi vrátí ke starým dobrým ověřeným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je ten samý kokot, který říkal, že Su-57 se taky kupovat nebude?

  A dtto mektal okolo Jasanů.

  No být to podle něho, tak se Ruská armáda asi vrátí ke starým dobrým ověřeným typům z WW2. Sice by byly k hovnu, ale ta cena, ta cena!!!

  Buď je nasazený jako snižovač ceny (to je poslední dobou běžná strategie Ruské vlády, viz právě Jasany) a nebo nový adept na čajový dýchanek s pánem Novičokem. Zbrojní lobby je v Rusku sakra silná.

  Jinak to nemá cenu komentovat. Posunout T-72 byť B3 na roveň nejnovějších Abramsů, Leopardů a Lecreců naznačuje, že pán je mimo technickou realitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:59 31.07.2018

  Strikehawk: Čím byla podle Vás RVHP a přepočítávání obchodní výměny přes konvertibilní rubl? Známka sociologické kolonie? Kulturní kolonie? ČSSR a další východoevropské satelity ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk: Čím byla podle Vás RVHP a přepočítávání obchodní výměny přes konvertibilní rubl? Známka sociologické kolonie? Kulturní kolonie? ČSSR a další východoevropské satelity byly ekonomickými koloniemi SSSR. Dodávaly do Sojuzu spotřební zboží výměnou za dodávky surovin a výzbroj II. kategorie (výzbroj I. kategorie si Ivani nechávali pro sebe, výzbroj III. kategorie se prodávala do rozvojového světa).
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  14:56 31.07.2018

  Napsat, že jsme v letech 46-89 nebyli ekonomickou kolonií, chce už opravdu značnou dávku zatemnění paměti. Nebo zatemnění mozku obecně.

  Napsat, že jsme v letech 46-89 nebyli ekonomickou kolonií, chce už opravdu značnou dávku zatemnění paměti. Nebo zatemnění mozku obecně.

 • Scotty
  14:54 31.07.2018

  strikehawk
  Co tě vede k domněnce že jsme v letech 1946-1989 nebyli ekonomickou kolonií? Vždyť celá ekonomika ČSSR byla postavená podel sovětského vzoru. Třeba ve zbrojní výrobě se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk
  Co tě vede k domněnce že jsme v letech 1946-1989 nebyli ekonomickou kolonií? Vždyť celá ekonomika ČSSR byla postavená podel sovětského vzoru. Třeba ve zbrojní výrobě se spoléhalo na sovětské licence a vlastní vývoj moc velký nebyl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  14:53 31.07.2018

  Ze sme v 1946 - 1989 neboli ekonomickou koloniou? Tak ako je mozne ze sme cele hospodarstvo skrz RVHP museli podriadovat tomu ako piskalo ZSSR? Ako je mozne ze mnoho zaujimavych a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze sme v 1946 - 1989 neboli ekonomickou koloniou? Tak ako je mozne ze sme cele hospodarstvo skrz RVHP museli podriadovat tomu ako piskalo ZSSR? Ako je mozne ze mnoho zaujimavych a zivotaschopnych projektov sa muselo zaslapat do zeme, preto ze sa sudruhovia v ZSSR rozhodli a doslova nam nadiktovali co mozeme a co nemozeme vyrabat, vyvijat, vyvazat? A co vsetky tie podivne a casto krat nezaplatene dodavky do "spriatelenych krajin" do ktorych bolo Ceskoslovensko dotlacene napriek tomu ze kazdemu pricetnemu bolo jasne, ze za to nikdy nedostaneme zaplatene? To nie je prejavom ekonomickej kolonie? Boli sme ABSOLUTNOU politickou koloniou a k tomu ako bonus aj ekonomickou koloniou.

  Ak sme vobec niekedy bolo aspon ako tak samostatny, tak mozno za prvej republiky a potom smitec.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  14:42 31.07.2018

  Marw

  Správná otázka :

  ekonomickou kolonií jsme nebyli v letech 1946-1989...v letech 1948 -89 jsme ovšem bez diskusí byli do značné míry politickou kolonií...

  Takže jediné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marw

  Správná otázka :

  ekonomickou kolonií jsme nebyli v letech 1946-1989...v letech 1948 -89 jsme ovšem bez diskusí byli do značné míry politickou kolonií...

  Takže jediné krátké období v československých dějinách je možno považovat roky 1918 - 1938 ale i zde by se našli nalézt politicko - ekonomické jednostranné vazby. Nikdy ovšem nešlo o rozsah jaký nastal po roce 1989....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  14:35 31.07.2018

  Strikehawk: Smiem sa spytat kedy naposledy CR a SR neboli prakticky na urovni ekonomickej kolonie? Kazdopadne CR ani SR nemaju ambicie byt svetovym hegemonom alebo aspon lokalnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk: Smiem sa spytat kedy naposledy CR a SR neboli prakticky na urovni ekonomickej kolonie? Kazdopadne CR ani SR nemaju ambicie byt svetovym hegemonom alebo aspon lokalnou velmocou. Rusko ziavne take ambicie ma, preto aj dava zmysel tieto ambicie konfrontovat s jeho ekonomickou realitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:25 31.07.2018

  Jakub2: díky za přiznání se ke lži. Vážím si toho.

  Jakub2: díky za přiznání se ke lži. Vážím si toho.

 • Jakub2
  14:18 31.07.2018

  Fenri: Nejprve si zameťte před vlastním prahem a začněte zdrojovat svoje úvahy, aby bylo jasno o tom, odkud je tak bezostyšně přebíráte. Ať se tady i ostatní pobaví na tím, co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Nejprve si zameťte před vlastním prahem a začněte zdrojovat svoje úvahy, aby bylo jasno o tom, odkud je tak bezostyšně přebíráte. Ať se tady i ostatní pobaví na tím, co je možné najít na aeronetu.

  Vaše trollení má stále stejný vzorec - po druhém chtít zdroje a informace, těm se vysmát a na závěr ze sebe udělat kinga na úkor ostatních. Jaká škoda, že si Vás pan Grohmann pěstuje a nekopne Vás do dolních zad...
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  14:13 31.07.2018

  Gibon

  T-14 není primárně vyvíjen jako exportní artikl stejně jako Su-57 nebo F-22. ...obsahují příliš mnoho klíčových technologií a inovací....z čistě ekonomického a obchodního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon

  T-14 není primárně vyvíjen jako exportní artikl stejně jako Su-57 nebo F-22. ...obsahují příliš mnoho klíčových technologií a inovací....z čistě ekonomického a obchodního hlediska samozřejmě ano - bylo by lepší je prodávat za značné sumy ale z vojenského hlediska je rozumnější prodávat koncepčně staré stroje byť v moderním hávu

  Překvapuje mně tvoje starost o ruský průmysl a ekonomiku když zrovna Slovensko ( stejně jako ČR ) se propadlo na úroveň ekonomické kolonie...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:45 31.07.2018

  jj284b - můžete to rozebrat a ozdrojovat? Pokud možno ne někým, kdo si myslí, že tělo velitele tanku vydrží víc, než neprůstřelné sklo.

  jj284b - můžete to rozebrat a ozdrojovat? Pokud možno ne někým, kdo si myslí, že tělo velitele tanku vydrží víc, než neprůstřelné sklo.

 • jj284b
  13:35 31.07.2018

  zakladna chyba T-14 Armata je v podstate rovnaka ako u Americkeho FCS... pozadovane schopnosti stroja nebolo mozne zarucit dostupnymi technologiami... no kym USA technologicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zakladna chyba T-14 Armata je v podstate rovnaka ako u Americkeho FCS... pozadovane schopnosti stroja nebolo mozne zarucit dostupnymi technologiami... no kym USA technologicky pokrocili a dnesne technologie ktore vedia vyrabat uz umoznuju skonstruovat funkcny FCS, Rusko stale nema technologie ktore by zarucili fungovanie T-14 na bojisku... skratka rusky koncept bol chybny s ohladom na ruske technologicke moznosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:24 31.07.2018

  Lžou tak profesionálně, asi jako děti na prvním stupni, takže prosím o mínus od vás, co stále věříte této propagandě.

  Lžou tak profesionálně, asi jako děti na prvním stupni, takže prosím o mínus od vás, co stále věříte této propagandě.

 • fenri
  13:06 31.07.2018

  Jakub2: jasně pane Jando. Je to sankcemi, ani náhodou cenou ropy.

  Jakub2: jasně pane Jando. Je to sankcemi, ani náhodou cenou ropy.

 • logik
  13:04 31.07.2018

  K vyhledu: také bych neřekl, že nemožnost vystrčit hlavu z tanku jako zásadní nevýhodu, byť se to asi někdy může dost hodit (i kdyby to mělo být jen při přesunu, kde v relativně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K vyhledu: také bych neřekl, že nemožnost vystrčit hlavu z tanku jako zásadní nevýhodu, byť se to asi někdy může dost hodit (i kdyby to mělo být jen při přesunu, kde v relativně bezpečném prostředí kdy si mohu dovolit vystrčit hlavu třeba něco potřebuji nalézt - ale toto asi brzo vyřeší/vyřešili drony.?).

  Zajímali mě přímo praktické zkušenosti: jestli by někdo se zkušenostmi mohl zhodnotit rozdil mezi řízením pomocí periskopu a pomocí monitorů, co jsou v Armatě. Právě, že bych si v moderním tanku představoval systém alá ta linkovaná Baraka, ty monitory mi přijdou pocitově nedostatečný...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:27 31.07.2018

  Několik připomínek:

  1/ vyjádření pana Borisova beru jen jako zkušební balonek - řekneme, že T-14 nebudou... jaká bude reakce?

  2/ západní sankce fungují - ořezání ruských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Několik připomínek:

  1/ vyjádření pana Borisova beru jen jako zkušební balonek - řekneme, že T-14 nebudou... jaká bude reakce?

  2/ západní sankce fungují - ořezání ruských výzbrojních programů je téměř úplné (kromě strategických vojsk a raketových ponorek) a to nemluvím o ořezávání státního rozpočtu (letos kultura a školství) a změnám v penzijním systému (zvýšení věku odchodu do starobního důchodu)

  3/ Technologický demonstrátor věže Leclercu s 140 mm kanonem existuje, letos se ukázala kombinace věž Leclercu + podvozek Leo 2. Když bude dost prostředků a stav nouze, tak se dá uvažovat o tom, že za 1 rok by začala LRIP podvozku Leo 2 + věž s kanonem 140 mm. Problém není v technologiích, ale ve financování.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:52 31.07.2018

  strikehawk 11:39:
  Čiže sa Rusom neoplati teraz predávať špičkový tank, keďže na trhu nie je konkurencia a budú čakať až ta konkurencia bude?

  Buď ste práve prepísal všetky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk 11:39:
  Čiže sa Rusom neoplati teraz predávať špičkový tank, keďže na trhu nie je konkurencia a budú čakať až ta konkurencia bude?

  Buď ste práve prepísal všetky ekonomické poučky, alebo ak takto v RF skutočne rozmýšľajú, tak chápem prečo je ich hospodárstvo dlhodobo tam kde je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bejvoč
  11:48 31.07.2018

  Byť rusácký mužik inteligencí neoplývá, tak i přesto mu došlo, že utrácet takový prachy za T-14 Atrapa je nesmysl :-D

  Byť rusácký mužik inteligencí neoplývá, tak i přesto mu došlo, že utrácet takový prachy za T-14 Atrapa je nesmysl :-D

 • fenri
  11:41 31.07.2018

  PaloSatko: souhlas.

  PaloSatko: souhlas.

 • fenri
  11:40 31.07.2018

  K výhledu: tam, kde nepřežijí relativně malé, neprůstřelným sklem chráněné objektivy kamer či periskopy, jak dlouho vydrží velitel tanku vytrčený z poklopu? To je přeci blbost. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K výhledu: tam, kde nepřežijí relativně malé, neprůstřelným sklem chráněné objektivy kamer či periskopy, jak dlouho vydrží velitel tanku vytrčený z poklopu? To je přeci blbost. Ano, tankoví velitelé se celé roky cpou z věží a celé roky je chtějí konstruktéři zahnat zpráky do bedny. Viz poslední Merkava Barak.

  To fakt asi nebude kruciální problém Armaty. Tím je cena nejen tanku, ale celé navazující infrastruktury, přepracování taktiky nasazení atd. Z tohoto pohledu se mi 100 kusů během roku a půl a kapacita cca 120 kusů ročně jeví jako celkem velká. Jinak logika platformy Armata (stejný podovozek pro BMT, těžké pěchotní vozidlo, samohybnou houfnici atd. v extrémně konfigurovatelné podobě) se mi jeví jako chytrá a v dlouhodobém horizontu šetřící náklady.
  Problém Ruska je, že má X tisíc kusů techniky, ze které jde velká část dílů použít, ale ve stávající podobě je dohánějí/předhánější/předehnaly tanky jeho jižních a východních sousedů. Za pět let nedají dokupy potřebné počty (tisíce) Armat na ochranu celého jihu a východu. Na druhou stranu T-72 a aT-90 zjevně má velký potenciál je posunout tak, aby minimálně na jih a východ v pohodě stačily. Navíc si myslím, že kromě rozpočtu je potěšily dobré zkušenosti s moderními Téčky ze Syrie.

  Plácnutí, že T-72 převyšuje technicky Abramse a spol. je samozřejmě canc, který nemůže brát vážně ani poslední mužik. Lze diskutovat, zda ty nejmodernější verze stíhají s Abramsem držet krok a nejspíš jde dojít k rozumnému názoru, že možná ano, ale pouze ve specifických podmínkách (bahno, rasputica, obrovské vzdálenosti, mnoho řek a málo kapacitních mostů) Ruska, kdy je prostě malý, nízký, lehký, brodivý a "úsporný" tank ve výhodě oproti uchlastanému kolosu vhodnému spíše na ovládání pouští. Vždyť i 30 let westernozovaná, relativně vyspělá a malá ČR je pro Abramsy a Challengery problém, jak se opakovaně nechávají slyšet západní vojenští představitelé (a není důvod, tomu nevěřit). Jak by brigády Abramsů vedly manévrový boj v Rusku, by bylo zajímavé sledovat, ale asi by to nebyla procházka růžovou zahradou.

  Nemyslím, že soupeřem modernizovaných T-72 a T-90 mají být západní tanky. Na ty je dělaná Armata. Z toho ovšem vyplývá celkem potěšitelná informace. Z tempa zavádění Armat je zřejmé, že hrozba Západem je pro Rusy pouze propagandistickým nástrojem pro vlastní obyvatelstvo (stejně jako u nás máme honiče Jandu a podobné vejlupky, co nás straší Rusem pod postelí) a generalita si uvědomuje, že ze Západu se na ně vrah z Vólstrýtu zas tak nechystá. Dobrá zpráva pro nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  11:39 31.07.2018

  Jak jsem psal již v předchozím komentáři týkající se odložení zavedení T-14 - masivní zahájení výroby by byla obrovská chyba :

  1 ) T-90 se stále prodávají velmi dobře, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsem psal již v předchozím komentáři týkající se odložení zavedení T-14 - masivní zahájení výroby by byla obrovská chyba :

  1 ) T-90 se stále prodávají velmi dobře, technologicky neobsahují žádné high tech novinky , které by západ neznal a můžou být vesele exportovány bez omezení . Zahájením sériové výroby T-14 by toto nenávratně skončilo. Kdo z tradičních ruských zákazníků by si koupil výběhový typ? A T-14 nebude možno prodávat mnoho let jen tak někomu....riziko úniku technologického předstihu je obrovské...

  2 ) Západ vyvíjí ekvivalent T-14 a technologický demonstrátor nebude k dispozici dřív než za 5-10 let. Dosud ani zřejmě není jistá koncepce, výzbroj apod. Pro Rusko je lepší nyní počkat s čím přijde západ a to co se týče hlavní výzbroje, odolnosti, autonomie řady funkcí, navázanost na digitální bojiště/dronovou síť apod.
  Pak je možno reagovat , upravit, vylepšit koncepci a zavést protiopatření.
  Zahájit nyní sériovou výrobu tanku s 125 mm kanonem a za deset let zjistit že Leo-3 má 135 nebo 140 nebo 145 mm a deklasuje T-14 by bylo mrháním prostředků a navíc vyrobený tank se špatně a draze upravuje.

  3 ) Kdáky takovýho pitomce jako je Kofman ( expert pro námořní analýzy ) není vůbec třeba brát do úvahy.
  Oči nove generace pancéřových vozidel budou ve vzduchu (drony ) a zničení přístrojů na vozidle nic neřeší....
  Armata s tímto počítá a vlastní dron má …..
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  11:29 31.07.2018

  Po tancích T-72 je velká poptávka, protože svou cenou, účinností i kvalitou značně převyšují srovnatelné tanky Abrams, Leclerc nebo Leopard.

  hahaha, tak tady jde vidt jak trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po tancích T-72 je velká poptávka, protože svou cenou, účinností i kvalitou značně převyšují srovnatelné tanky Abrams, Leclerc nebo Leopard.

  hahaha, tak tady jde vidt jak trochu ztraci kontakt s realitou, jedine cim muze ruska technika konkurovat je cena, protoze kvalita u ni proste neni.

  co se tyka armaty - to, ze na jeji masove nakupy nejsou penize, je vec jasna, otazka je proc se na ni nenajde vic penez, ktere by sly najit u toho ze by se modernizace jinych systemu omezila. otazka proc je to tak.
  1. proto ze bojove vykony armaty nejsou o tolik lepsi aby vyvazily vyssi cenu ?
  2. problemy s vyrobou/technologii ?
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:22 31.07.2018

  To u bude opät mudrovania nad Armatou! Je draha? Je. Budu ju vyrabat v menšich seriach? Budu? Je to prejav ruskeho bankrotu? Iste. Ide o rovnaky "bankrot" ako ked USA prestali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To u bude opät mudrovania nad Armatou! Je draha? Je. Budu ju vyrabat v menšich seriach? Budu? Je to prejav ruskeho bankrotu? Iste. Ide o rovnaky "bankrot" ako ked USA prestali vyrabat F-22 Raptor. Proste žiaden realny nepriatel Ruska, ktory by nutne vyžadoval masivnu vyrobu Armaty neexistuje. Tak ako to bolo aj pri F-22.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  11:08 31.07.2018

  logik
  Zaujal mě ten názor o omezeném výhledu:
  " Každý, kdo má zkušenosti s obrněnou technikou, vám řekne, že se nechce spoléhat na periskopy. Periskopy mohou být zničeny a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Zaujal mě ten názor o omezeném výhledu:
  " Každý, kdo má zkušenosti s obrněnou technikou, vám řekne, že se nechce spoléhat na periskopy. Periskopy mohou být zničeny a nejlepší povědomí získáte, když se na bojiště díváte z věže,“ - samotnému se mi zdálo, že v Armatě mají malé monitory, se "špatným rozhledem".

  Jedno z možných riešení s tým, že v prípade zničenia senzorov veliteľ vystrčí hlavu z veže a ma celokruhový prehľad o situácii. Pri Armate to neplatí.
  http://www.armadninoviny.cz/iz...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:02 31.07.2018

  No tak to som zvedavý ako sa zatvária keď zbadajú, ako sa im postupne navýšia prevádzkové náklady cca 40-ročných strojov, ktoré budú musieť dokola generálkovať, aby sa im kompletne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak to som zvedavý ako sa zatvária keď zbadajú, ako sa im postupne navýšia prevádzkové náklady cca 40-ročných strojov, ktoré budú musieť dokola generálkovať, aby sa im kompletne nerozpadli. na dôvažok ich dobehne aj chybné rozhodnutie postaviť tankové sily RF na naoko lacnejšej druhosledovej konštrukcii, ktorá však, ak má mať nejakú úroveň, nakoniec až taká lacná tiež nie je (T-90M).
  Dosiahnu jedine to, že prevádzka "prehliadkového" množstva novej techniky ich bude stáť podstatne viac a jej udržanie v prevádzke bude náročnejšie (príklad T-72M4cz),

  Keď už iné nie, tak aspoň plechové BTR (a časť starých BMP) by mali nahradiť Bumerangmi, tam ten kvalitatívny rozdiel nie je možné nijako vykecať - pokiaľ nie sú nejaké konštrukčné problémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wanislav
  11:00 31.07.2018

  „Proč bychom měli tanky Armata zaplavit naší armádu? Po tancích T-72 je velká poptávka, protože svou cenou, účinností i kvalitou značně převyšují srovnatelné tanky Abrams, Leclerc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  „Proč bychom měli tanky Armata zaplavit naší armádu? Po tancích T-72 je velká poptávka, protože svou cenou, účinností i kvalitou značně převyšují srovnatelné tanky Abrams, Leclerc nebo Leopard.

  Klasická ruská propaganda a nabubřelost. Dál to snad nemá ani smysl číst.
  Skrýt celý příspěvek

 • tektzby
  10:59 31.07.2018

  Myslel jsem, že původní ruská premisa byla o tom, že armata nahradí zastaralou techniku.
  Tak to nemusíme nic řešit, puma dojde.
  Následně vylepšíme naše "m4cztky" nakoupíme pár ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslel jsem, že původní ruská premisa byla o tom, že armata nahradí zastaralou techniku.
  Tak to nemusíme nic řešit, puma dojde.
  Následně vylepšíme naše "m4cztky" nakoupíme pár "scarabů" a nemusíme se ničeho bát.
  Skrýt celý příspěvek

 • nedy68
  10:56 31.07.2018

  Takže není čeho se bát? :-)

  Takže není čeho se bát? :-)

 • logik
  10:55 31.07.2018

  Zaujal mě ten názor o omezeném výhledu:
  " Každý, kdo má zkušenosti s obrněnou technikou, vám řekne, že se nechce spoléhat na periskopy. Periskopy mohou být zničeny a nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujal mě ten názor o omezeném výhledu:
  " Každý, kdo má zkušenosti s obrněnou technikou, vám řekne, že se nechce spoléhat na periskopy. Periskopy mohou být zničeny a nejlepší povědomí získáte, když se na bojiště díváte z věže,“ - samotnému se mi zdálo, že v Armatě mají malé monitory, se "špatným rozhledem".
  Ale je to jen "laický dojem". Není tu někdo s praxí z tanku, že by k tomu dokázal říci něco více? Může to mít něco společného s realitou, nebo je to jen "mediální kritika"?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  10:20 31.07.2018

  Presne tak uz jsme si zvykli, klasika ktera se dala cekat.
  Tak jak Su-57 tak T-14,..... atd.

  Presne tak uz jsme si zvykli, klasika ktera se dala cekat.
  Tak jak Su-57 tak T-14,..... atd.

 • Hyena
  10:08 31.07.2018

  Už sme si zvykli, najskôr veľké reči a potom skutek utek.

  Už sme si zvykli, najskôr veľké reči a potom skutek utek.