Ruská armáda testuje výsadková vozidla BMD-4M

Foto: BMD-4M /  Kurganský strojírenský závod
Foto: BMD-4M /  Kurganský strojírenský závod

Ruská vzdušná výsadková vojska (VDV) testují 8 obrněných pásových vozidel BMD-4M (Bojevaja Mašina Desanta 4M). Jedná se o nejnovější verzi výsadkového vozidla BMD-4. Modernizovaná verze BMD-4M odstraňuje kritizovanou nízkou bojovou hodnotu původního modelu.

Ruská výsadková vojska mají ve výzbroji kolem 1800 bojových vozidel, většinou starších BMD-1 (od 1969) a BMD-2 (1985). Výsadkáři také používají 123 vozidel BMD-3 (1990).

 

Nejnovějším bojovým vozidlem ruských výsadkových vojsk je model BMD-4. Vývoj začal v roce 1997 a první vozidlo se dostalo k výsadkářům v roce 2004. Vyrobeno bylo ale pouze 60 kusů.

 

V průběhu posledního roku se navíc objevily informace, že vozidla BMD-4 výsadkáři vyřadí z výzbroje. Důvodem je skutečnost, že oproti BMD-1/2, a zejména proti jejím modernizovaným verzím, BMD-4 nepřináší žádné podstatné bojové výhody.

Video: BMD-4M / YouTube

 

V roce 2008, z důvodu kritiky modelu BMD-4, představil Kurganský strojírenský závod hloubkově modernizovanou verzi BMD-4, označovanou jako BMD-4 M . Oproti svému předchůdci má především o něco menší hmotnost, výkonnější motor a uveze více výsadkářů.

Posádku vozidla BMD-4M tvoří řidič a velitel. V zadní částí je místo pro 6 výsadkářů. Původní BMD-4 dokázal přepravit jen 5 výsadkářů.

 

BMD-4M získal nový trup z lehkých slitin o nízké hmotnosti umožňující plavbu a hlavně výsadek na padáku. Upravený trup také zlepšil nautické schopnosti vozidla. Rychlost plavby ve vodě je 10 km/h.

 

Pohonná soustava je převzatá z vozidla BMD-3, což snižuje nároky na servis a logistiku. Dieselový motor UTD-9 o výkon u 367 kW (500 koní) má o 36 kW větší výkon než původní verze. Vozidlo díky výkonnějšímu motoru, nižší hmotnosti 13,5 t (BMD-4 13,6 t) a upravenému podvozku získalo lepší jízdní vlastnosti, ovladatelnost a jízdní parametry. Maximální rychlost je téměř 70 km/h.

 

Video: Výsadek BMD-4M / YouTube

 

Impozantní výzbroj BMD-4M převzal po svém předchůdci. Ve věži Bachča-U je koaxiálně vedle sebe umístěn 100mm kanon, 30mm rychlopalný kanon a 7,62mm kulomet. BMD-4M dokáže také odpalovat protitankové řízené střely Konkurs nebo Arkan.

 

Původní plán počítal s nákup 1000 vozidel BMD-4M do roku 2020. Avšak ani BMD-4M se nevyhnula kritika. V roce 2012 tehdejší náměstek ministra obrany Alexander Sukhorukov odmítl zařadit BMD-4M do výzbroje výsadkových vojsk kvůli jeho údajně slabé protiminové ochraně.

Nicméně v důsledku tlaku výsadkářů a zejména jejich velitele Vladimíra Šamanova, ministerstvo obrany v roce 2013 objednalo 10 vozidel BMD-4M. Testování vozidel ukazuje, že BMD-4M se vrací do přízně zainteresovaných a brzy můžeme čekat rozjetí sériové výroby.

Zdroj: Defence24, Global Security

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský systém protivzdušné obrany Pancir-S1 v Arktidě

Rusko testuje v Arktidě systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Pancir-S1. Testy jsou součástí ...

Ruské Su-25 pro Irák

Před několika dny irácké letectvo získalo prvních pět ruských bitevních letounů Su-25 'Frogfoot'. V ...

Evropská protiraketová obrana a Rusko

Evropa ve spolupráci se Spojenými státy plánuje na svém území rozmístit prvky strategické ...

Armata: Ruská tanková revoluce v mlze

Zpráv o novém ruském tanku založeném na platformě Armata je pramálo. Polský vojenský magazín ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...