Ruská armáda: válka na Ukrajině kosí ty nejchudší
- 13. 5. 2022
- 3 komentářů
- Jan Buchar
Ruské síly bojující na Ukrajině se skládají nejméně ze tří samostatných struktur. První z nich, pravidelnou část armády, tvoří odvedenci a vojáci z povolání. Další skupinu představují Čečenci, kteří k útvarům ruských ozbrojených sil patří pouze formálně. Nakonec se konfliktu účastní sami Ukrajinci z Ruskem okupovaných území, jejichž ztráty Moskva vnímá jako nejmenší politické riziko.
Ruská pravidelná armáda závisí na odvodech. Teoreticky musí každý mladý muž ve věku 18-27 let jeden rok sloužit v armádě. V praxi se však odvodu vyhne každý, kdo může. Ruské ozbrojené síly v tomto ohledu připomínají ty americké, které se také silně opírají o chudé vrstvy obyvatel. V USA je ovšem nábor dobrovolný, v Rusku naopak povinný a lze se mu vyhnout. Ve Spojencích státech chodí lidé do armády, aby si vydělali na vysokoškolské studium. Na druhé straně v Rusku vysoká škola znamená vyvázání se z povinnosti sloužit v armádě.
Jak ve svém nedávném článku zdůraznil ruský novinář Kamil Galejev, odvodu se drtivá většina ruských občanů snaží vyhnout. Vzdělaná a movitá část obyvatel považuje vojenskou službu na úděl ztroskotanců. Odvedeni proto bývají chudí a naivní lidé, kteří nevědí, jak nebo proč se odvodu vyhnout. Galejev své tvrzení opírá o výraznou zeměpisnou a etnickou nerovnováhu v počtu ruských obětí probíhajícího konfliktu.
Reklama na ruské univerzitní studium, hlavní výhoda = nemusíte na vojnu
Podle zpravodajské stránky Mediazona existuje souvislost mezi průměrným platem v ruských regionech a počtem obětí v rusko-ukrajinské válce. Dvěma nejvíce postiženými jsou republiky Dagestán a Burjatsko, v obou případech jde o periferní a nerozvinuté území. Moskva a Petrohrad nemají téměř žádné oběti, přestože oficiálně tvoří 12 % ruské populace. Tato města jsou nejdůležitějšími mocenskými centry, a proto je třeba se nespokojenosti v nich za každou cenu vyhnout. Na kremelská geopolitická dobrodružství Moskva vysílá venkovské obyvatelstvo, jehož protesty mohou jen málo ohrozit ústřední vládu. Nespokojenost odlehlých regionů v centralizovaném Rusku totiž nepředstavuje zásadní politický problém a silové složky si s ní dokáží poradit.
Ruské ozbrojené síly nyní z velké části tvoří vojáci z povolání. Teoreticky je rozhodnutí upsat se armádě zcela svobodné. K podpisu smlouvy dokonce ani není třeba odsloužit povinný neplacený rok. V praxi ale dávají náboráři odvedencům na výběr. Buď musí odsloužit rok jako branci zdarma, nebo zůstat delší dobu a dostat zaplaceno. Po splnění roční povinné vojny se odvedenci navíc mohou přidat k profesionálům. K tomuto oficiálně dobrovolnému kroku jsou však často donucováni vyhrožováním.
Související články
PREMIUM Proč se Indie nechystá odsoudit Rusko kvůli Ukrajině
Zatímco většina demokratických zemí jednohlasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině, Indie se ...
- 06.05.2022
- 8 komentářů
- Jan Buchar
Dalším cílem Putinových choutek by se mohlo stát Moldavsko
Již třetí měsíc probíhá na Ukrajině krvavý konflikt, který si vyžádal tisíce mrtvých a zraněných a ...
- 10.05.2022
- 45 komentářů
- Kristián Chalupa
PREMIUM Rusko západní technologie nakonec stejně dostane
Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu reagovaly Spojené státy a dalších více než třicet zemí uvalením ...
- 10.05.2022
- 9 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo
Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...
- 11.05.2022
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.