Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Foto: T-72B3 / mil.ru

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý rok zavádět do výzbroje 200 nových nebo modernizovaných tanků. Půjde o tanky T-72B3, T-90M, T-80BV a nejnovější T-14 Armata.

Vývoj ruského tanku T-14 Armata začal v roce 2009. Pokud vztáhneme zcela běžnou délku vývoje a zavádění nového zbraňového systému (vozidlo, loď, letadlo) kdekoliv na světě, vývoj T-14 skončí v roce 2019 a potrvá nezbytných dalších deset let, než tanky Armata budou tvořit relevantní vojenskou sílu ruské armády.

 

 

Ruská armáda se proto v příštím desetiletí bude opírat především o tanky T-72, T-80 a T-90, resp. jejich modernizované varianty T-72B3, T-80BVM a T-90M. Armáda provozuje aktivně okolo 2700 tanků T-72, T-80 a T-90 (různé verze) a další tisíce má v nejasném technickém stavu ve skladech. Podle Borisova Kreml plánuje ročně nakupovat/modernizovat minimálně 200 tanků.

 

„Je zde jeden záměr: dokončit všechny úkoly v rámci programu zadávání veřejných zakázek na obranu. V příštích letech budeme nakupovat asi 200 tanků různých verzí ročně,“ uvedl Borisov při návštěvě výrobního závodu firmy Uralvagonzavod (UVZ), která zajišťuje modernizaci tanků i výrobu nových tanků Armata.

 

Připomeňme, že ruské ministerstvo obrany s firmou UVZ podepsalo na moskevské výstavě Armija 2017 smlouvu na dodávky nových tanků T-90M a vozidel palebné podpory BMPT, jakož i smlouvu na modernizaci tanků T-72B, T-80B/BV a T-90. Celková hodnota zakázek činila více než 24 miliard rublů (8,67 miliardy Kč).

 

Podle blogu BMPD smlouva uzavřená v roce 2017 počítá pro roky 2018 až 2019 s dodávkou deseti nových tanků T-90M, modernizací 20 tanků T-90 na verzi T-90M , modernizací 62 tanků T-80B na verzi T-80BVM (31 kusů pro roky 2018–2019) a s dodávkou 12 vozidel BMPT v letošním roce.

 

T-90M (46,5 t) je vyzbrojen 125mm kanonem s možností odpalovat protitankové řízené střely 9K119 Reflex. Stroj pohání dieselový motor V-92S2 o výkonu 736 kW (1000 koní). T-80BVM (46 t) má výzbroj stejnou jako T-90M, pohání ho vylepšená plynová turbína GTD-1250TF o výkonu 919 kW (1250 koní).  Klíčovou části modernizace u obou tanků je nový systém řízení palby Sosna-U s termovizním pozorovacím přístrojem velitele. 

 

Verze T-72B3 z roku 2011, 2014 a 2016. / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 

  

Kolik vozidel T-72B plánuje ruská armáda vylepšit v příštích letech, není jasné. V současné době armáda provozuje okolo 1000 modernizovaných T-72B3 a od roku 2016 na 150 tanků T-72B3 s novou hlavní, motorem a reaktivním pancířem Relikt.

 

Výhodou T-72B3 je především vynikající poměr mezi výkonem a cenou. Dle polského webu Defence24 stojí modernizace dvou tanků T-72B3 pouze polovinu toho co nový T-90M. Verze „B3“ se přitom blíží bojovým možnostem T-90M. Dle polského webu ale již ruská armáda nemá příliš volných tanků T-72B vhodných k modernizaci na verzi „B3“, resp. tanků, které lze vylepšit při udržení rozumné cenové relace.

 

Například kvůli nutnosti vyměnit pohonnou jednotku a motor u starších tanků T-72B (od roku 2016) cena výroby verze „B3“ vzrostla z 50 milionů na 80 milionů rublů (28 milionů Kč).

 

Kromě toho ruský ministr obrany na konci roku 2017 u firmy UVZ objednal výrobu dvou praporů tanků T-14 a jednoho praporu těžkých bojových vozidel pěchoty T-15. „Není žádným tajemstvím, že máme smlouvu pro výcvikové a bojové operace: dva prapory tanků Armata a jeden prapor těžkých bojových vozidel pěchoty,“ uvedl Borisov dne 9. února při návštěvě UVZ. Ruský tankový prapor se skládá asi ze 40 tanků s výjimkou podpůrných vozidel.

 

T-90M; větší foto / bmpd.livejournal

 

Tento počet odpovídá dřívějším dohadům, podle kterých má ruská armáda do roku 2020 získat sto tanků Armata. Jedná se o předsériovou výrobu, při které se bude ještě dolaďovat výrobní linka a nastavovat dodavatelské vztahy s výrobci jednotlivých komponentů. V současné době ruská armáda testuje zhruba 20 tanků Armata a konečné hodnocení armády se očekává v roce 2019.

 

„V souladu se Státním programem vyzbrojování pro období 2018 až 2027 je sériová výroba tanků T-14 založená na platformě Armata plánována na rok 2020, budou vyrobeny stovky tanků,” uvedl v lednu Borisov. Rychlost plné sériové výroby je neznámá, nejlepší odhady hovoří o schopnosti UVZ vyrábět až 120 tanků Armata ročně. První tanky T-14 Armata získá elitní a historicky slavný 1. gardový tankový pluk ze druhé gardové moto-střelecké tamanské divize.

 

Z výše uvedeného se dá jen velmi zhruba odhadnout, jak budou jednotlivé typy zastoupeny v zmíněném ročním balíku 200 tanků. V optimistické variantě ruská armáda po roce 2020 začne odebírat zhruba 100 až 120 tanků T-14 ročně a zbytek budou tvořit modernizované varianty T-72B3, T-80BVP a T-90M. 

 

Kromě nákupu či modernizace tanků plánuje ruská armáda zbavovat se masivně také zhruba 10 000 uskladněných tanků. Dle Franza-Stefana Gadyho z deníku Diplomat Rusko plánuje sešrotovat zhruba 4000 tanků a 6000 si jich ponechat ve strategické rezervě.

Zdroj: Defence24, BMPD, Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dodávky bojových letadel do ruského letectva v roce 2017

V roce 2017 ruský průmysl pokračoval v dodávkách bojových a cvičných letounů do ozbrojených sil ...

Francie modernizuje tanky Leclerc a vyhlíží nový tank

Francie mezi roky 2020 až 2028 modernizuje celou flotilu hlavních bojových tanků Leclerc. Informaci ...

Výroční zpráva o stavu Ozbrojených sil Ruské federace

Ruský prezident Vladimír Putin a ruský ministr obrany Sergej Šojgu na každoroční konferenci ve ...

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

  • logik
    20:06 22.02.2018

    Jirosi: Ale otočit věž správným směrem a vůbec zareagovat také není hned.... Obecně, pokud má BVP moment překvapení, tak bych řekl, že určitě může tanku pořádně zatopit. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: Ale otočit věž správným směrem a vůbec zareagovat také není hned....
    Obecně, pokud má BVP moment překvapení, tak bych řekl, že určitě může tanku pořádně zatopit. Koneckonců, i v druhé světové vyhrávali slabší tanky nad silnějšíma (jasně, nepoměr "síly" tam nebyl takovej) díky momentu překvapení.

    Na druhou stranu, musí mít překvapení (jinak je předem mrtvej), má jen jednu šanci (jinak je mrtvej hned poté) a celý mi to přijde jako dost slušná loterie. Obzvlášť když ten tank nepojede sám - tzn. i když to BVP první tank možná dostane, samo zařve poměrně jistě.

    A ad "léčka", ještě bych přihodil jednu myšlenku. Ono se celou dobu počítá s tím, že BVP bude přesně vědět kde je tank, zatímco tank to vědět nebude. Což není tak jednoduchý, protože to mj. znamená, že to BVP bude sedět na místě bez jakéhokoli pohybu a vysílaní, což pak znamená, že zas nemusí včas vědět o tom tanku, pokud ten nepojede "předem očekávanou trasou". Navíc, s tím, jak se postupně zlevňujou drony a leteckej průzkum se stává samozřejmostí, tak je dosti otázka, jestli bude možný tak jednoduše schovat, respektive jaká bude možnost odhalení. Aby se z toho nestala past pro to BVP, které si ten tank najde dronem a na bezpečnou vzdálenost zlikviduje.,,

    Celkově mi to přijde jako "dobrej" nápad v nouzi či při partyzánskym způsobu boje, ale že bych na něco takového spoléhal jako na standardní taktiku, obvzlášť při souboji větších jednotek, tak to bych byl dosti skeptickej....Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:13 22.02.2018

    vonkajsie kontajnery obsahujuce termokamery, ci inu elektroniku su zvycajne zodolnene a minimalne zdvojene pripadne ztrojene (Britsky Challenger 2 bol v Iraku zasiahnuty 40x z RPG ...Zobrazit celý příspěvek

    vonkajsie kontajnery obsahujuce termokamery, ci inu elektroniku su zvycajne zodolnene a minimalne zdvojene pripadne ztrojene (Britsky Challenger 2 bol v Iraku zasiahnuty 40x z RPG zo vsetkych smerov, aj tak bola osadka schopna opatovat palbu cez zalozne systemy..) spoliehat sa na autocanon pri palbe na 2km je nezmysel.. rozptyl je uz na tu vzdialenost dost vyrazny, specialne pri programovatelnej municii.. predsalen, tank nie je lietadlo kde staci co najvacsi radius shrapnelov..

    a co sa tyka prepadov, ak sa musi osadka BVP spoliehat ze ponici vonkajsie systemy tanku je dost "o drzku" spoliehat sa na to je prakticky samovrazda.. a hlavne.. toto nie je otazka tank vs BVP.. ale armadna jednotka vs armadna jednotka.. strana ktora sa musi spoliehat na BVP proti tankom je v riadnom probleme od zaciatku.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:15 22.02.2018

    Kolt: Když se podíváte na videa, kde se střílí 30mm na dlouhé vzdálenosti. Tak je tam celkem dobře vidět, že už se střílí dost nahoru, aby to tam vůbec dolétlo. Tedy podstatně ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt: Když se podíváte na videa, kde se střílí 30mm na dlouhé vzdálenosti. Tak je tam celkem dobře vidět, že už se střílí dost nahoru, aby to tam vůbec dolétlo. Tedy podstatně delší doba letu. Během této doby může váš protivník klidně reagovat a opětovat palbu. Takže ve chvíli kdy vaše senzory česající munice bude dopadat. Tak vám už bude odpověděno, ale pro vaši posádku smrtelnou střelou.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:58 22.02.2018

    jj284b, smysl by to mělo jedině v případě léčky. V členitějším terénu (včetně většiny území ČR i SR) se BVP v pohodě dokáže dostat k tanku i na podstatně menší vzdálenost než jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b, smysl by to mělo jedině v případě léčky. V členitějším terénu (včetně většiny území ČR i SR) se BVP v pohodě dokáže dostat k tanku i na podstatně menší vzdálenost než jsou 2 km. Výhoda kanónu je, že je "rychlý", střela letí dlouho. Čili očesat senzory tanku a ihned vypálit PTŘS. Než se tank vzpamatuje, je po něm. Tedy, když bude mít osádka BVP štěstí, moderní kanón s programovatelnou municí. A informační převahu, tj. bude o tanku vědět dřív než on o BVP.

    Jak vědět, že tank má AO? Jednak se to, na takhle krátkou vzdálenost, nechá vidět, jednak on ten radar taky něco vyzařuje, jednak průzkum, jednak zpravodajské informace (co je to za jednotku)... možností je spousta. Když půjdete kupříkladu proti Izraelcům, rovnou počítáte s tím, že každá Merkava IV bude mít Trophy.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    16:10 22.02.2018

    PavolR: moderny tank ti s detekciou BVP nebude mat ziaden problem... skor naopak... 30ka ma ucinny dostrel 2km, tankove delo voci BVP? 5km+ (obmedzeny len balistickym pocitacom a ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: moderny tank ti s detekciou BVP nebude mat ziaden problem... skor naopak... 30ka ma ucinny dostrel 2km, tankove delo voci BVP? 5km+ (obmedzeny len balistickym pocitacom a presnostou laseroveho dialkomera)

    Ale, aky presne ma zmysel pouzivat PTRS s dosahom 5-8km, na vzdialenost ucinneho dostrelu autocanonu? a ako presne vie osadka BVP ze ten dotycny tank ma APS? BVP nema sancu prezit v priamej viditelnosti tanku. a palit proti modernemu tanku 30kou je ako hadzat kamene po vojakoch...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:44 22.02.2018

    jj248b, několik střel s wolframovou submunicí udělá z moderního tanku holátko, vyzkoušeno ;-) Ve chvíli, kdy to tank koupí, se posádka nezorientuje, po čem má střílet, protože nic ...Zobrazit celý příspěvek

    jj248b, několik střel s wolframovou submunicí udělá z moderního tanku holátko, vyzkoušeno ;-) Ve chvíli, kdy to tank koupí, se posádka nezorientuje, po čem má střílet, protože nic neuvidí (přístroje budou poškozené + onen kouř). Samozřejmě netvrdím, že to je dobrá taktika. Proti tanku bez AO je to spíš nouzová taktika, proti tanku s AO to může mít větší šanci než jej zkoušet ostřelovat PTŘS.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:50 22.02.2018

    jj284b: Tým trom ranám za 10 sekúnd predchádza čas potrebný na nájdenie a zameranie cieľa, zatiaľ čo v bvp má v tomto konkrétnom príklade už tank zameraný a páli naň kadenciou ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b:
    Tým trom ranám za 10 sekúnd predchádza čas potrebný na nájdenie a zameranie cieľa, zatiaľ čo v bvp má v tomto konkrétnom príklade už tank zameraný a páli naň kadenciou min. 5 rán za sekundu. Aj keby neboli senzory tanku priamo mechanicky poškodené, horúce splodiny po výbuchoch 30mm munície v jeho tesnej blízkosti situačnému povedomiu nepomôžu.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    07:57 22.02.2018

    cely ten napad s autokanonmi proti APS je pritiahnuty za vlasy.. autokanon nema dostrel ako PTRS, takze kombinovat to je nezmysel.. skor sa da predpokladat ze sa APS bude ...Zobrazit celý příspěvek

    cely ten napad s autokanonmi proti APS je pritiahnuty za vlasy.. autokanon nema dostrel ako PTRS, takze kombinovat to je nezmysel.. skor sa da predpokladat ze sa APS bude prekonavat klasickym sposobom pouzitim x-band rusiciek...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    07:53 22.02.2018

    Marthy: neocese preto, ze casti APS su celkom male, takze potrebujes priamy zasah.. crepinovy efekt je nanic, kedze puzdra v ktorych elektronika ci optika je su odolne proti malym ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: neocese preto, ze casti APS su celkom male, takze potrebujes priamy zasah.. crepinovy efekt je nanic, kedze puzdra v ktorych elektronika ci optika je su odolne proti malym kalibrom.. a hlavne netreba zabudat kolko ze to projektilov taka 30ka vystreli povedzme za 10 sekund... moderny tank da 3, a proti BVP staci zasiahnut raz.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    07:50 22.02.2018

    Marthy: neocese.. navyse, "davka" trva par sekund... moderne tanky za 8 sekund vystrelia trikrat na ten isty ciel... PavolR: to by si tuy PTRS musel odpalovat z priamej ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: neocese.. navyse, "davka" trva par sekund... moderne tanky za 8 sekund vystrelia trikrat na ten isty ciel...

    PavolR: to by si tuy PTRS musel odpalovat z priamej vyditelnosti, a dostrele autokanonu... po odpale PTRS o tebe tank vie a pali na ciel.. do par sekund je po BVP.. PTRS ma jedine sancu pri odpale mimo priamu vyditelnost, no potom ale nemozes pouzit autokanon...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    07:45 22.02.2018

    jj284b: Skôr najprv vypáliť raketu a hneď na to dávku, keďže raketa letí pomalšie. Hľadať útočníka bude asi najmenší problém posádky tanku. Samozrejme, v reále je na bojisku viac ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b:
    Skôr najprv vypáliť raketu a hneď na to dávku, keďže raketa letí pomalšie. Hľadať útočníka bude asi najmenší problém posádky tanku. Samozrejme, v reále je na bojisku viac tankov i viac BVP, takže variantov je v závislosti od situácia celá paleta.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:36 22.02.2018

    dušan: vývoj An-132 opravdu není žádná bomba. Znovu, je to An-32, s 0.7m prodlouženým trupem, zaslepenými horními okénky v kokpitu, novou palubní deskou (dodává jako hotový celek X ...Zobrazit celý příspěvek

    dušan: vývoj An-132 opravdu není žádná bomba. Znovu, je to An-32, s 0.7m prodlouženým trupem, zaslepenými horními okénky v kokpitu, novou palubní deskou (dodává jako hotový celek X firem) a kanadskými motory. Soudím, že ve většině zemí by se to pořád jmenovalo An-32M, nebo NG apod. Není v tom větší rozdíl, než mezi Il-76 a Il-76MD-90A (dokonce bych řekl, že menší). Jenom v cca osminovém měřítku. Nebo třeba Gripenem C/D a E/F. A navíc to letadlo ještě v provozu nelítá, pouze vypadá dobře, jako vypadal Oplot či BTR-4. Ještě jednou a pro jistotu: nemyslím si, že jde o špatný koncept (naopak spojení ruské či sovětské odolnosti a jednoduchosti s moderními systému nemusí být špatné), nebo že nebude mít úspěch. Potenciál pro ten stroj vidím.

    Ale troufnu si říct, že jen vývoj Malachitu a Afghanitu je, co do výpočtů, materiálů a požadavků na základní výzkum, vyšší dívčí, než vývoj An-132.

    A odsouvání zahájení výroby, to si myslím, že má víc faktorů:
    -pád ceny ropy (to asi na prvním místě a pak dlouho nic)
    -rozhodnutí zmodernizovat stovky (ne-li více) stávajících tanků, kde se hlavně T-90 ukázal jako stále velmi potentní stroj
    -malou roli v tom mohlo sehrát i představení tureckých Leo v Syrii, kdy prostě Rusové ze svých zpravodajských informací to vyhodnotili, že ten tank taková hrozba není a před Leo3 mají veliký časový náskok
    -ladění či technické problémy Armaty (trochu to na mě začíná dělat dojem, že jí armáda chce ověsit vším možným)
    -neochota armády zavádět hromadně typ, na který není tlak (viz výše) a zároveň ještě nejsou pro ně zpracované operační postupy, metodika výcviku, taktika nasazení, plány údržby a vybudovány součástková depa apod.
    -vtírá se i kacířská myšlenka, že prostě Rusové nechtějí útočit na státy NATO, což by ovšem asi vedlo k obrovskému zklamání a vlně sebevražd z napříč novináři, analytiky, "analytiky", různých Jandů a podobných expertů. Možná by tím Západ ochromily víc, než reálným útokem (i když popravdě řečeno si myslím, že Západ oslabují právě šašci jako Fendrych či Janda a představa, že jsou jedinými veřejně činnými osobami placenými FSB by mě nepřekvapila).

    Myslím, že teď se ruští generálové drbou za ušima, zda na Armatu nedat větší dělo. V oblasti ochrany posádky a pohyblivosti je dnes Armata podle všeho jednička. V oblasti výzbroje hraje standard první ligy. Nic víc.
    -Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    07:27 22.02.2018

    fenri ; dusan: Pokud se taky můžu zamíchat do vaší debaty, tak jakékoli hodnocení Armaty, nebo spíše T-14 či T-15 je v tuhle chvíli opravdu předčasné. A to jak kladné tak záporné. ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri ; dusan:
    Pokud se taky můžu zamíchat do vaší debaty, tak jakékoli hodnocení Armaty, nebo spíše T-14 či T-15 je v tuhle chvíli opravdu předčasné. A to jak kladné tak záporné. Bojová hodnota těchto strojů je zatím opravdu jen na papíře. Reálným bojem si to ještě neprošlo, takže vše ukáže až čas. A zavádění těchto strojů do Ruské armády bude trvat ještě hodně dlouho. Ono projekt a výroba je teprve začátek. To nejlepší, ale Ruskou armádu teprve čeká a to integrovat tuto technologii do své armády tak aby co nejvíce využili její potenciál a co nejlépe spolupracovala s ostatními druhy vojsk. Což u tak velké armády bude docela náročný úkol. Vše ukáže čas.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    07:15 22.02.2018

    jj284b
    Myslím že dávka s takové třicítky do předku tanku ho natolik očeše že nebude schopen v krátké době střílející BVP odhalit,natož ho zasáhnout.

    jj284b
    Myslím že dávka s takové třicítky do předku tanku ho natolik očeše že nebude schopen v krátké době střílející BVP odhalit,natož ho zasáhnout.

  • petris
    07:14 22.02.2018

    Jirosi "Prostě dokud máte pár speciálů, tak se vám pro ně vyplatí investovat. Pokud chcete vybavit lidovou armádu(tisice kusů), tak se spíše díváte "kolik za kolik"."...nie som si ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi "Prostě dokud máte pár speciálů, tak se vám pro ně vyplatí investovat. Pokud chcete vybavit lidovou armádu(tisice kusů), tak se spíše díváte "kolik za kolik"."...nie som si istý či je to naozaj tak resp. či to platí pri počtoch ktoré sa týkajú ČR (30-60 kusov). Ich bojová hodnota na reálnom bojisku pri takomto počte je otázna. Zrejme by to stačilo na Slovensko, kde boj aj tak nehrozí, ale na kohokoľvek iného je to takmer nič aj keby to boli najmodernejšie leopardy. Pri takých počtoch je podla mňa otázne či má zmysel ísť do top endových tankov, alebo skôr zvoliť "nižšiu strednú triedu" a zamerať sa na doplnkovú ochranu posádky. Ušetrené peniaze by tak mohli ísť na nákup väčšieho počtu moderných PTRS.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    07:08 22.02.2018

    KOLT: a ako presne si predstavujete ze to BVP dokaze vypalit na tank davku z automatickeho kanonu a potom este mat dost casu na odpal PTRS? ziadne BVP neprezije stret s tankom na ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: a ako presne si predstavujete ze to BVP dokaze vypalit na tank davku z automatickeho kanonu a potom este mat dost casu na odpal PTRS? ziadne BVP neprezije stret s tankom na vzdialenosti do 2km dlhsie ako par sekund... takze skusat postrelovat tanky z automatickeho kanonu je len dobry sposob ako prezradit svoju poziciu.. a akonahle o vas tank vie, je po vas.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    07:03 22.02.2018

    semtam:"Pointa je v tom, jestli má cenu kupovat drahý tank, když hoří úplně stejně jako ten levnej. " Ano má. Pokud je větší pravděpodobnost přežití osádky v drahším tanku, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam:"Pointa je v tom, jestli má cenu kupovat drahý tank, když hoří úplně stejně jako ten levnej. "

    Ano má. Pokud je větší pravděpodobnost přežití osádky v drahším tanku, tak pro profesionální armádu je lepší investovat do toho drahého. Profesionální armádu vždy víc bolí, když přijde o zkušenou osádku, než když přijde o stroj.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    05:15 22.02.2018

    semtam:"Pointa je v tom, jestli má cenu kupovat drahý tank, když hoří úplně stejně jako ten levnej. " Stejná otázka, proč si kupovat drahou neprůstřelnou vestu a helmu. Když ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam:"Pointa je v tom, jestli má cenu kupovat drahý tank, když hoří úplně stejně jako ten levnej. "

    Stejná otázka, proč si kupovat drahou neprůstřelnou vestu a helmu. Když zásah do obličeje vyřadí všechny stejně. Přitom k nepříteli jste vždy nekrytým čelem.

    Prostě dokud máte pár speciálů, tak se vám pro ně vyplatí investovat. Pokud chcete vybavit lidovou armádu(tisice kusů), tak se spíše díváte "kolik za kolik".Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    00:38 22.02.2018

    fenri Ak ste mysleli tých "pár šupov" modernizáciu ... ospravelňujem sa a beriem späť. Čo sa týka An-132 to je myslím dosť nepochopenie veci. To, že lietadlo vyzerá ako ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Ak ste mysleli tých "pár šupov" modernizáciu ... ospravelňujem sa a beriem späť.

    Čo sa týka An-132 to je myslím dosť nepochopenie veci. To, že lietadlo vyzerá ako An-32 (i to len na prvý pohľad) .. vôbec neznamená, že je to "brnkačka" ...

    Dnes je technológia výroby úplne inde a nik už nebude kopírovať pracovné postupy zo 70-tich rokov ... ten stroj je nie len konštrukčne inde, ale i technológiou výroby. Pri transportných strojoch je evolúcia nie len lacnejšia ... ale i žiadaná ... a taký A-400 veru dokazuje, že "revolúcia" môže byť dosť drahá a sčasti ho neplánovane nahrádza "starý" C-130J .... ktorý má tiež s predchodcami společné len meno a tvar.

    S tou výrobou Armat to samozrejme ukáže budúcnosť ... ale prítomnosť je o tom, že Rusi posúvajú začiatok výroby všetkých nových projektov .... a sotva možno predpokladať, že sa zrazu "chytia" a pôjde všetko podľa x-krát posunutých plánov.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    23:05 21.02.2018

    dušan: poněkud nerozumím vaší logice. An-132 lítá jen jeden. A vy už hovoříte o úspěchu. Čili úspěch je, když Saudi zaplatí Ukrajincům, aby do starého Antonova dali kanadské motory ...Zobrazit celý příspěvek

    dušan: poněkud nerozumím vaší logice. An-132 lítá jen jeden. A vy už hovoříte o úspěchu. Čili úspěch je, když Saudi zaplatí Ukrajincům, aby do starého Antonova dali kanadské motory (nic proti tomuto řešení, ale nějaká vyšší dívčí to není). Oproti tomu Armat, které jsou koncepčně a vším nové, už jezdí desítky, ale úspěch to zjevně není. Nepřipadáte si lehce neobjektivní?
    A mimochodem, nikde nepíši, že An-132 nelítá.Píšu, že jí nejde považovat za úspěšný stroj, protože zatím žádné nasazení, provozní zkušenosti, dlouhodobá spolehlivost... neznáme. Mimochodem předpokládám, že to éro bude OK. Je to prostě osvědčená stará mula (pozor, myslím to v dobrém!) osazená dobrými moderními motory a s aktuální avionikou. Takže nějaký velký potenciál problémů v tom nevidím.

    Kde píši, že Armata stojí pár šupů? Pár šupů stojí ty modernizace, nikoliv Armata. To, že předseriové stroje mají vysokou kusovou cenu je snad normální, ne?

    A seriová výroba: myslím, že to není nic mimo kapacitu UVZ.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7