Ruská armáda získá 70 tanků T-14 do konce roku 2019

T-14
T-14 Armata; větší foto /  Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Podle ruské tiskové agentury TASS ruská armáda získá do konce roku 2019 pouze 70 tanků T-14 Armata. Firma UralVagonZavod (UVZ), výrobce tanků Armata, přitom mluvil před několika lety o dodávce 2300 tanků T-14 do roku 2020.

Hrátky s čísly

V roce 2013 vedení firmy UVZ předpovědělo zahájení sériové výroby T-14 na rok 2015. Do roku 2020 pak měla ruská armáda podle vedení firmy obdržet 2300 tanků. Naopak ve stejném roce ruské ministerstvo obrany předpovědělo zahájení státních zkoušek T-14 v roce 2014.

Jaké jsou nejnovější plány? V dubnu letošního roku náměstek generálního ředitele UVZ Vjačeslav Chalitov oznámil, že první várku 100 tanků T-14 ruská armáda obdrží mezi roky 2017 a 2018.

Podle agentury RIA Novosti, která citovala náčelníka Hlavní správy obrněné techniky ruského ministerstva obrany generálporučíka Alexandra Ševčenka, budou státní zkoušky tanku T-14 ukončeny v roce 2017.

“Byla zakoupena pilotní várka T-14 Armata, kterou jsme viděli v průvodu (na Rudém náměstí v roce 2015 - pozn. red.). Tanky procházejí zkušebním provozem u tankových jednotek ruské armády. Vojenští odborníci tank studují u vojenských jednotek, které tanky testují v polních podmínkách a vše, co není v souladu, je okamžitě oznámeno konstrukční kanceláři nebo továrně. Státní zkoušky budou dokončeny příští rok a následně budou tanky zavedeny do provozu,” uvedl před několika dny Ševčenko.

Co je hromadná výroba?

UVZ neustále mluví o připravenosti zahájení sériové výroby. Není na škodu si připomenout, co vlastně seriová, nebo také hromadná či masová výroba ve skutečnosti znamená.

Wikipedie nám říká:”Sériová výroba nebo také masová výroba je výroba velkého množství stejných produktů s použitím zaměnitelných standardizovaných součástek a dílů (též zvaných modulů). Významným způsobem se zapojují moderní technologie, automaty, roboty, montážní linky. Vyžaduje velmi přesné řízení a plánování výroby včetně navazující logistiky, toto je dnes velmi často zajišťováno pomocí počítačů a specializovaného software.”

Tank T-14 Armata, jako každý jiný moderní tank, je nesmírně komplexní zbraňový systém s velkým počtem složitých dílů. Připravit vhodnou technologii sériové výroby je nesmírně složité, a především drahé - je třeba propojeně zapojit velký počet výrobních zařízení, vybudovat montážní linky, vyvinout přípravky a obslužné mechanismy, vyškolit pracovníky, zajistit dodávky součástek a polotovarů od subdodavatelů, zajistit kontrolu kvality výroby, atd. atd.

Otázkou je, jak má firma UVZ zvládnutou výrobu a kolik tanků T-14 je schopna ročně vyrábět a podporovat v provozu (dodávkami náhradních dílů) a zda výrobu několika desítek tanků ročně lze označit jako "hromadnou výrobu". Připomeňme, že mezi roky 1974 až 1990 UVZ vyrobil 20 544 tanků T-72, tj. průměrně 1284 tanků ročně. Samozřejmě lze vyrábět moderní tanky T-14 tzv. “na koleně”, ale v takovém případě je jednotková cena velmi drahá a výroba velmi pomala.

Příkladem nezvládnuté hromadné výroby je ukrajinský tank T-84 “Oplot-M”. V roce 2011 Thajsko podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M. Až v roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět T-84 a na začátku roku 2015 dalších pět tanků.

Rychlost výroby a dodávek T-84 Oplot je tristní a navíc není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Je však pravdou, že podle ukrajinské strany se dodávka zdržela kvůli konfliktu na východě Ukrajiny.

Dříve vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale vedení připouští výrobní tempo pouze 20 tanků Oplot-M ročně.

Kdy ruská armáda získá tanky T-14?

Jak je to tedy s výrobou tanků T-14 Armata? Podle ruské tiskové agentury TASS ruské ministerstvo obrany podepsalo s firmou UVZ smlouvu na dodávku 70 tanků T-14 Armata do konce roku 2019.

"Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu v hodnotě několik miliard rublů pro výrobu první výrobní šarže tanků, v počtu 70 jednotek do konce roku 2019,” citovala agentura TASS nejmenovaný zdroj z ruského vojenského průmyslu.

Podle téhož zdroje sériová výroba probíhá od letošního roku. První tanky zamíří k 1. gardové tankové armádě na západě země. Rozpor mezi 100 tanky, o kterých mluvil Chalitov je zřejmě dan tím, že ruská armáda má k dispozici cca 30 testovacích prototypů T-14 (některé zdroje mluví o 20 prototypech).

Vtírá se otázka, zda počet 70 tanků odráží možnosti hromadné výroby firmy UVZ, nebo ekonomickou situaci Ruska. 

Je také jednoduše možné, že oproti mediálním chválozpěvům UVZ, jde prostě o přirozený vývoj zavádění nového složitého zbraňového systému do výzbroje. Podle anglosaské terminologie je nákup prvních 70 tanků jednoduše počáteční malosériovou výrobou LRIP (Low-Rate Initial Production).

Zákazník (v našem případě ruská armáda) na malém vzorku počáteční produkce LRIP v reálu otestuje, zda zboží (T-14) odpovídá dohodnutým technickým parametrům (např. životnost, poruchovost, atd).

Naopak výrobce v rámci LRIP zdokonaluje technologii výroby a připravuje se na masovou výrobu. LRIP je jednoduše přechodnou fázi, od většinou ručně vyráběných prototypů k masové výrobě.

V současné době je firma UVZ pravděpodobně schopná vyrábět max několik desítek tanků T-14 ročně. Pro potřeby přezbrojení ruské armády požadovaným počtem 2300 tanků T-14 (+ další stovky vozidel využívající pásovou platformu Armata) je třeba ale vyrábět stovky tanků ročně.

Zdroj: RIA NovostiTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. ...

Potvrzeno: Litva nakoupila bojová vozidla pěchoty Boxer

Litevské ministerstvo obrany podpisem stvrdilo nákup 88 bojových vozidel pěchoty (BVP) Boxer. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Laci
  18:25 18.09.2016

  Díky T-14 může Rusko být konečně v něčem první a originální a to tím, že může zavést světově unikátní novou kategorii tanku a to MPT - Main propaganda tank.

  Díky T-14 může Rusko být konečně v něčem první a originální a to tím, že může zavést světově unikátní novou kategorii tanku a to MPT - Main propaganda tank.

 • JiriR
  22:38 16.09.2016

  Ano Carl G- 30 ks ke každému bojovemu praporu kromě 601 a vys praporu, tzn. včetně 45. a 601. Comando podpora.

  Ano Carl G- 30 ks ke každému bojovemu praporu kromě 601 a vys praporu, tzn. včetně 45. a 601. Comando podpora.

 • Gloton
  02:45 16.09.2016

  David: vzhledem k té nové zakázce na 20 tisíc vagonů v příštích letech, se uralvagonzavod i věřitelé slušně zahojí. Na bankrotu nemá především největší věřitel zájem, na tom by ...Zobrazit celý příspěvek

  David:
  vzhledem k té nové zakázce na 20 tisíc vagonů v příštích letech, se uralvagonzavod i věřitelé slušně zahojí. Na bankrotu nemá především největší věřitel zájem, na tom by prodělal ranec.
  Takže do bankrotu to nepůjde, ale restrukturalizace nejspíše proběhne v režimu nucené správy¨....a spokojeni budou všichni.Skrýt celý příspěvek

 • David
  14:09 15.09.2016

  Pro Dušan a gloton - samozřejmě, Rusko je v tomto směru poněkud jiné. Ale i v Rusku funguje vojensko-průmyslový komplex, stejně jako kdysi v Sovětském svazu, ale stejně jako v USA ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Dušan a gloton - samozřejmě, Rusko je v tomto směru poněkud jiné. Ale i v Rusku funguje vojensko-průmyslový komplex, stejně jako kdysi v Sovětském svazu, ale stejně jako v USA a dalších. Jeho jednotlivé části, tj. politická reprezentace, armáda a průmyslové podniky se navzájem potřebují, rozhodně se nechtějí zlikvidovat.
  Takže podle mne dojde ke dvěma možným scénářům. Jedním bude, to, co částečně popisujete - ruská vláda bude tlačit cenu tanků dolů. (svého času obdobně V. Putin usiloval o nižší cenu ponorek 885 a 955 - a to celkem úspěšně). Současná situace jim to hodně usnadní. Ale půjde to jen do určité míry, žádná firma nebude dodávat. I když možné je, že nějakou dobu výroba bude ztrátová, ale pak si to výrobce nějak kompenzuje. Možností je celá řada.
  Anebo proběhne to, co jsem již naznačil. Firma UVZ zbankrotuje. Ale fabrika jako taková fyzicky pochopitelně bude stát dále. Neperspektivní, ztrátová výroba bude zrušena. A onu výrobu tanků převezme stát - nejspíš vytvoří novou firmu, řízenou státem, resp. příslušným ministerstvem. Ale to by podle mého názoru projektu Armata jen prospěloSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  13:55 15.09.2016

  tom75 Porovnávajte neporovnateľné .... Kontrola celého štátu v rátene všetkých dôležitých sektorov ekonomiky je základnou črtou dnešného Ruska ... takže by som Vám odporúčal ...Zobrazit celý příspěvek

  tom75

  Porovnávajte neporovnateľné ....

  Kontrola celého štátu v rátene všetkých dôležitých sektorov ekonomiky je základnou črtou dnešného Ruska ... takže by som Vám odporúčal si trochu prejsť reálie dnešného ruského režimu ...

  Samozrejme to nerobí Putin osobne .... ale jeho administratíva si vie "ustrážiť" svoje zájmové sféry. Zas tých veľkých podnikov až také kvantum nie je .... a hlavne sú pod kontrolou štátu priamo, alebo cez spriaznených oligarchov. Tí "ostatní" sú už za hranicami ... meno Chodorkovský Vám hadam niečo hovorí ....

  Ja tu nerozvíjam fantasmagórie ako jeden človek i keď miliardár všetko ovláda ....Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  06:48 15.09.2016

  Dusan čtenář, JirkaM Ak sa chcete venovať komicky naivným sprisahanecký bájkami ... nájdite si na to príslušné weby ... tam ocenia vaše "objavy" ... Pznavas svuj ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan

  čtenář, JirkaM

  Ak sa chcete venovať komicky naivným sprisahanecký bájkami ... nájdite si na to príslušné weby ... tam ocenia vaše "objavy" ...

  Pznavas svuj prispevek?
  Vis ty vubec kolik je v rusku velkych podniku jak byto asi vladimir vsechno stihl a to musi jeste s husama zabit medveda a zapas v judu samozrejme vyhratSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:28 14.09.2016

  David Uvažuje správne ... ale v našom svete. V tom ruskom platia úplné iné pravidlá. Všetky veľké podniky sú pod kontrolou Putina a je úplne jedno či sú štátne, alebo súkromné. ...Zobrazit celý příspěvek

  David

  Uvažuje správne ... ale v našom svete. V tom ruskom platia úplné iné pravidlá. Všetky veľké podniky sú pod kontrolou Putina a je úplne jedno či sú štátne, alebo súkromné. V Rusko sa to veľmi nerozlišuje. I formálne súkromné firmy si nedovolia urobiť nič dôležité bez požehnania Kremla. Preto nebude žiadne jednanie o cene, bude dohoda oligarchov s politikmi. A cene bude stanovená politicky.

  Clanek to okomentoval celkom dobre ....Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  18:25 14.09.2016

  David: hodnověrnější informace o kdejaké ruské firmě, třeba právě o Uralvagonzavodu, těžko kde jinde najdeš, než na tom ekonomické portále mfd.ru, či jiném obdobném. Samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

  David: hodnověrnější informace o kdejaké ruské firmě, třeba právě o Uralvagonzavodu,
  těžko kde jinde najdeš, než na tom ekonomické portále mfd.ru, či jiném obdobném.
  Samozřejmě není nikdy vše 100%, ale to ani informace o "západních" firmách, jak jsi napsal.
  Ale když věřit nějakým informacím, tak právě takovým z takovýchto ekonomických portálů.Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  18:17 14.09.2016

  Čísla opticky klamou. Nelze zapomínat na průběžnou modernizaci T-90 na úroveň současné schopnosti dominance nad obdobně vybaveným protivníkem. Dále, procesy vyvolané protiruskými ...Zobrazit celý příspěvek

  Čísla opticky klamou. Nelze zapomínat na průběžnou modernizaci T-90 na úroveň současné schopnosti dominance nad obdobně vybaveným protivníkem. Dále, procesy vyvolané protiruskými sankcemi stále probíhají a finanční zdroje nelze vyhazovat oknem tam, kde je strategický zájem o zdrojovou stabilitu státu. Armata jako platforma bude zařazována postupně a současně dále vyvíjena dle zkušeností z prvních bojových nasazení. Tohle je to, co zlevňuje celý proces vývoje a produkce a současně průběžně jej zefektivňuje z hlediska vojenské účinnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:52 14.09.2016

  Vojenska technika patri k nejziskovejsim jen kdyz kupec pristoupi na cenu. T-14 ma zatim jedineho zakaznika, Ruskou vladu, a nikde neni psano ani dano ze ta bude nakupovat za ...Zobrazit celý příspěvek

  Vojenska technika patri k nejziskovejsim jen kdyz kupec pristoupi na cenu.
  T-14 ma zatim jedineho zakaznika, Ruskou vladu, a nikde neni psano ani dano ze ta bude nakupovat za cenu, ktera bude generovat zisk. Co na tom, ze to bude spickovy produkt, kdyz vyroba bude stat treba 6mil USD / kus a Ruska vlada se rozhodne platit jen tohle, nebo jeste min za kazdy vyrobeny kus tak se zadny zisk konat nemusi. O odporovat vladni masinerii se v Rusku nevyplaci, takze to co by zapadni firmu potkalo jen tezko je v Rusku klidne mozne.
  Nehlede na to ze ty prvni serie nebude jednotkova cena takhle nizka, ale klidne dvojnasobna... to teprv nemuze byt o nejakem zlepsovani ek. situace ani rec.Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:37 14.09.2016

  Tak samozřejmě, zprávy z Ruska je třeba brát s určitou rezervou. Je tam vidět velký vliv státní propagandy atd. Ale podobně se nadsazují i mnohé západní firmy. A k T-14. Já ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak samozřejmě, zprávy z Ruska je třeba brát s určitou rezervou. Je tam vidět velký vliv státní propagandy atd. Ale podobně se nadsazují i mnohé západní firmy.
  A k T-14. Já myslím, že od začátku bylo jasné, že ruské plány jsou přehnané. Ale upozorňoval jsem jen na to, že výroba může nabíhat postupně.
  Otázka ziskovosti - obecně vojenská technika patří k těm nejziskovějším. A Armata rozhodně nebude zadarmo. Jenže - já osobně si myslím, že ruská armáda využije současné situace k tomu, aby stlačila jednotkovou cenu. A možná to bude znít jen jako fantazie, ale moc bych se nedivil tomu, že by UVZ byla dovedena ke krachu (což do jisté míry už je), její zdravá část (tedy právě výroba tanků) by byla vyvedena a převzata státem , případně by došlo k vytvoření nové, státem řízené společnosti. Ostatně, takovéto postátňování je typické pro celou Putinovu éruSkrýt celý příspěvek

 • Gloton
  00:38 14.09.2016

  Pro všechny, kdož chtějí informace o firmě Uralvagonzavod a vývoji jejich dluhů, případně insovlence, další výroby atd. https://mfd.ru/news/company/vi... A speciálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro všechny, kdož chtějí informace o firmě Uralvagonzavod a vývoji jejich dluhů, případně insovlence, další výroby atd.
  https://mfd.ru/news/company/vi...

  A speciálně pro Jakub2: ne na "sputniku" jsem to nečetl, ale v článcích z tohoto odkazu.
  Asi tě to potěší, ale extra kvůli tobě jsem se podíval na web, co je to ten stále dokola zde zmiňovaný "sputnik"......a nevím tedy, co tě na něm tak zaujalo. Mě nic :))Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:22 13.09.2016

  Zase neblaznete. Tak, jak popisuje clanek, se postupne prodluzuje a prodrazuje vyvoj veskere moderni vojenske techniky a stejne tak jsou media plna velkohubych prohlaseni ze vsech ...Zobrazit celý příspěvek

  Zase neblaznete. Tak, jak popisuje clanek, se postupne prodluzuje a prodrazuje vyvoj veskere moderni vojenske techniky a stejne tak jsou media plna velkohubych prohlaseni ze vsech stran.Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  15:37 13.09.2016

  Blbne mi klávesnice, polil jsem si ji vodkou.

  Blbne mi klávesnice, polil jsem si ji vodkou.

 • Put_in
  15:36 13.09.2016

  V moderní době má každá zbraň nového druhu nějaké to zpoždění, neboť trpí dětskými mouchami. O tanky v ruské armádě bych ale neměl žádné obavy. Toto je jeduný tank 3. generace, ...Zobrazit celý příspěvek

  V moderní době má každá zbraň nového druhu nějaké to zpoždění, neboť trpí dětskými mouchami. O tanky v ruské armádě bych ale neměl žádné obavy. Toto je jeduný tank 3. generace, něco podobného nemá nikdo jiný, ani USA. A i starší bratříček Armaty, nejnověji modernizovaný T-90 je lepší tank, než např. takový Abrams. Co se týče tanků, Rusko je jasný favorit a drobné oboždění, či menší výrobní kapacita Armaty nikoho nemusí trápit.Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:23 13.09.2016

  Gloton Než zas někoho vyzveš, aby si něco přečetl :-) Uralvagonzavod je korporace. Vagony která zmiňuješ vyrábí dceřiná společnost UralTrac a od té je kupuje v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton
  Než zas někoho vyzveš, aby si něco přečetl :-)

  Uralvagonzavod je korporace.

  Vagony která zmiňuješ vyrábí dceřiná společnost UralTrac a od té je kupuje v podstatě výhradně jiná dceřiná společnost Uralvagonzavodu a to UVZ Logistic až na cca 4% produkce která jde jinam. Tedy mateřská firma kupuje výrobky přes dceřinou společnost od jiné dceřiné společnosti :-D

  Že se nejedná o nějaký krátkodobý problém je jasné z článku z roku 2009 http://archiv.ihned.cz/c1-3757...

  Vývoj Armaty neplatil Uralvagonzavod, ale Ruský stát který poskytl peníze ještě v dobách konjunktůry ( Ropa = 100USD /1bbl )Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  15:04 13.09.2016

  Yannu: To je jen plán, který ještě projde revizemi. Další úpravy plánu budou probíhat ve stylu: 1/ dohnat a předehnat, 2/ držet krok, 3/ neztratit stopu. Ony totiž opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Yannu: To je jen plán, který ještě projde revizemi. Další úpravy plánu budou probíhat ve stylu:
  1/ dohnat a předehnat,
  2/ držet krok,
  3/ neztratit stopu.

  Ony totiž opravdu docházejí státní rezervy - ruští důchodci letos zase nedostanou valorizaci důchodů podle inflace, ačkoliv to přikazuje ruský zákon. Nejsou prachy.Skrýt celý příspěvek

 • yaanu
  14:55 13.09.2016

  Já myslel, že do roku 2020 mají mít vyrobených 2300 tanků...

  Já myslel, že do roku 2020 mají mít vyrobených 2300 tanků...

 • Clanek
  14:50 13.09.2016

  @David, Gloton Kde berete jistotu ze Armata bude ekonomicky ziskova, resp. ze se Uralvagonzavod bude mit z ceho hojit? Budme optimisticti a rekneme, ze se po 2020 vyroba ...Zobrazit celý příspěvek

  @David, Gloton
  Kde berete jistotu ze Armata bude ekonomicky ziskova, resp. ze se Uralvagonzavod bude mit z ceho hojit?
  Budme optimisticti a rekneme, ze se po 2020 vyroba rozbehne. To samotne ale neznamena, ze bude firme generovat zisk.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  14:36 13.09.2016

  To David: Myslím že tu nad Armatou nikdo hůl neláme a ani se jí nesmějeme jak někdo naznačoval, jen se naplňuje co se tu psalo o dlouho dříve.Ruské vychloubání je známá věc a my ...Zobrazit celý příspěvek

  To David:
  Myslím že tu nad Armatou nikdo hůl neláme a ani se jí nesmějeme jak někdo naznačoval, jen se naplňuje co se tu psalo o dlouho dříve.Ruské vychloubání je známá věc a my dříve narození o tom víme své. Ani v době kdy mělo Rusko za zdroj potenciál celé východní Evropy jim průmysl nefungoval tak jak se všem snažili namluvit a v dnešní době mají zdroje daleko menší a sankce jim brání v nákupu všeho co neumějí vyrobit. Potěmkinovy vesnice, ten výraz všichni dobře znají a ten přesně vystihuje postoj celého Ruska a Ruské nátury. Velkohubost je jejich vrozená chyba a i když se jim podaří něco skutečně dobrého navrhnout nebo vyrobit, shoří to obvykle právě na tom že to nedokážou dotáhnout do konce, neudrží kvalitu výroby, následného servisu, výcviku personálu a logistiku. Neskutečná korupce, na naše poměry zcela nepředstavitelná, také moc nepomáhá a dnes je brzdí i masívní odliv mozků. Rusko není dobré podceňovat, to rozhodně ne ale zdaleka není tak silné jak se nám snaží namluvit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2