Ruská armáda získá nové útočné pušky

Foto: Útočná puška AK-103-4. / Kalašnikov
Útočná puška AK-103-4 /  Kalašnikov

Ruské ministerstvo obrany vybralo dvě nové standardní útočné pušky pro své vojáky, resp. pro projekt ruského vojáka budoucnosti Ratnik. Útočné pušky AK-12 a AK-103-4 dodá koncern Kalašnikov.

„Už jsme udělali dohodu a vybrali jsme pušky z Izmaš (Kalašnikov – pozn. redakce). Vyhrály díky ceně. Kvalita je pro nás také přijatelná," uvedl 24. ledna náměstek ministra obrany Jurij Borisov.

Ruské ministrovo obrany vybralo hned dvě zbraně. První je nová útočná puška AK-12 v ráži 5,45×39 mm a druhou je AK-103-4 v ráži 7,62×39 mm.

Počty objednaných zbraní Borisov neuvedl. Nové pušky však dostanou vojáci vybavení kompletem Ratnik. „Zvýšili jsme počet objednaných kompletů Ratnik z 50 na 70 000 kusů," uvedl při této příležitosti Borisov.

Vývoj pušky AK-12 byl zahájen v roce 2011 jako pátá generace ikonických zbraní „AK". Konstrukčně vychází AK-12 z předchůdce AK-74M a má také některé společné díly. Jednotková cena AK-12 je zhruba o 25 % větší než u AK-74M.

AK-12 oproti předchůdci získala několik vylepšení. Na AK-12 najdeme vypouštěč závěru, oboustranný palcem ovladatelný přepínač palby, montážní kolejnice nebo délkově nastavitelnou a sklopnou pažbu. Vojáci také ocení oproti AK-74M nižší zpětný ráz.

AK-12 při testech v roce 2012

Přepínač palby AK-12 má čtyři polohy – zajištěno, jedna rána, trojitý výstřel a plná automatika. Všechny ovládací prvky jsou zdvojené, takže zbraň může být používána praváky i leváky. Standardní zásobníky jsou na 30, 60 nebo 95 nábojů.

Zajímavým prvkem je zdvojená pojistka zásobníku. Voják může používat klasický „pákovou pojistku" známou ze zbraní AK-74 (případně z CZ 805 BREN), nebo používat pojistné tlačítko před lučíkem.

Podle současných plánů zbraně AK-12 získají pouze vojáci vybavení systémy Ratnik. Zbytek ruské armády bude používat zbraně AK-74M.

Naproti tomu AK-103-4 koncernu Kalašnikov je nejnovější generací pušky AK-47. Zbraň AK-103-4 namísto kovových a dřevěných komponent využívá plast všude tam, kde je to možné pro snížení celkové hmotnosti.

Foto: A-545 / DÄ›kÅ¥arevA-545 / Děkťarev

AK-103 lze kombinovat s taktickou svítilnou, laserovým zaměřovačem, teleskopickým zaměřovačem, tlumičem nebo vrhačem granátů GP-25. Příslušenství lze uchytit na kolejnicové lišty. Nejnovější provedení AK-103-4 je vybaveno také pažbou vyvinutou pro AK-12.

Připomeňme, že konkurenty pušek AK-12/AK-103-4 byly pušky A-545 (5,45×39 mm) a A-762 (7,62×39 mm) firmy Děkťarev. Jde o nejnovější provedení zbraní AEK-971/973  vyvinuté během 80. let jako potenciální náhrada zbraní AK-74.

AEK-971/973 využívá velmi zajímavých konstrukčních prvků. Na AEK-971 najdeme vlastně dva plynové kanály nad hlavní a dva písty, které se při výstřelu synchronizovaně pohybují v opačném směru. Výsledkem je vyšší stabilita zbraně, zvláště při střelbě dávkou, což se projevuje zlepšením pravděpodobnosti zásahu.

Zpětný ráz je asi o 10 až 15 % menší než u AK-12. Nevýhodou je naopak konstrukční složitost a cena.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská cesta: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 4.

Ruský přístup ke konstrukcí zbraní měl a má svá specifika. Ruská výzbroj, ač možná nemá špičkové ...

Vize útočné pušky: Nové trendy v ručních zbraních, část 5.

V dnešním článku si představíme návrh nové munice a útočné pušky podle návrhu Z.A. Prisovského ...

EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády

Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...

Slovensko plánuje obří nákup pistolí

Slovensko, respektive ministerstvo vnitra, připravuje obří nákup pistolí pro slovenské ozbrojené ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  22:37 02.02.2015

  Chjo zase překlep: první věta "Aha, tak protože AK byla druhá, tak je 100% kopie...
  Dobrou noc.

  Chjo zase překlep: první věta "Aha, tak protože AK byla druhá, tak je 100% kopie...
  Dobrou noc.

 • fenri
  22:25 02.02.2015

  Aha, tak protože AK byla druhá, tak je 10% kopie (Ač je konstrukčně hodně jiná), třetí puška je z 90%ti kopie, čtvrtá (i kdyby byla technicky identická) je z 80% kopie? Nějak mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Aha, tak protože AK byla druhá, tak je 10% kopie (Ač je konstrukčně hodně jiná), třetí puška je z 90%ti kopie, čtvrtá (i kdyby byla technicky identická) je z 80% kopie? Nějak mi uniká meritum Vaší myšlenky. AK není kopie Stg. Je jiné, jenom plní stejnou funkci stejným přístupem k problematice. Stejně jako všechny další útočné pušky.
  Nějak Vám nerozumím: proč bych měl cítit potřebu měnit hlaveň pušky doma při čumění na televizi? Za cenu jednoho průměrného, slušného AR si pořídím tři AK v rážích, jaké chci a budu mít místo jedné legoidní potvůrky tři rock-solid spolehlivé pušky. Pořád nevidím tu výhodu. Déle mi vydrží a v případě průšvihu mám vzbrojenou rodinu ;-)
  Z AK12 je AR? To snad ne. Je to pořád AK, jen ověšené raily. I starou AK si můžete ověsit raily, ať plastovými (pokud chcete jen ručku či baterku - stačí plastový FAB od ZAHALu), nepříliš kvalitními kovovými (UTG etc.) či kovovými kvalitními (třeba Ultimak).
  Nechci Vám brát iluze, ale předělat plynovou AR na pístovou fakt není o tom, že "si tam nahodíte píst". I celkem velké firmy (ProArms) s tím bojují dost dlouho s výsledky ne zcela uspokojivými. A ani tak si tam ten píst nenahodíte.
  Navíc spousta dílů pro AR si nerozumí se spoustou jiných dílů pro AR, celé je to mgie, bastlení, hledání. A nemyslím jen rozdíly milispec a commercial. Co třeba délky gas pies a jejich vliv na různé laborace atd. U AK tohle neřešíte. Prostě střílí. Pořád
  Špatná spoušť je o tom, že je z výroby tak špatná, že si jí spousta lidí mění za různé aftermarketové u nich ovšem nemáte garanci prověřené a naprosté military-grade spolehlivosti. Není jednoduší, mít velmi dobrou spoušť už v základu? A co hůř - i na AK se dělají laděné spouště, tuningové titanové písty, odlehčené nosiče závorníků... Zkrátka všechno. Kromě hlavně si na AK vše vyměníte minimálně stejně snadno jako na AR.
  No a že si mohu pro změnu ráže vyměnit upper? Proč? Za cenu upperu jsou jeden až dva AK. Výměna upperu je skoro nová puška (včetně papírování), jenom Vám zůstane spoušťový mechanismus se šachtou, pistolovka a trubka s pažbou.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  22:00 02.02.2015

  Fenri ,ale ano mate pravdu vsechny utocne pusky vychazeji z 44ky ale druha byla AK. U AK hlaven nevymenite, pokud nejste puskar. U AR vymenite vsechno za 5min. Z AR je stavebnice, ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri ,ale ano mate pravdu vsechny utocne pusky vychazeji z 44ky ale druha byla AK. U AK hlaven nevymenite, pokud nejste puskar. U AR vymenite vsechno za 5min.
  Z AR je stavebnice, co je z AK ? porad AK. Proc je z AK12 AR? Protoze proste uz Rusum to jejich kladivo, kterym zabijete pazbou slona uz nestacilo a potrebuji trosku vice modularity a mista na ty miliony ruznych pazbicek, kurvitek serepeticek ,ktere s modernich pusek delaji v rukou prumerneho strelce pouzitelne zbrane.
  Nabojnice je kratsi, ale naboj je celkove i se strelou stejne dlouhy jako 5.56.
  I se z nabojnic 5.56 vyrabi.Přelisovava a zkracuje.
  Pro mne je proste platforma typu AR lepsi ,protoze si ji muzete prizpusobit naprosto jednoduchými kroky presne jak vam to bude vyhovovat, kdezto s AK neudelate nic.
  Presne o tom to je spatna spoust? Pistovy mechanismus ? No problem tak to tam proste nandam, zmena raze? No problem . U AK budete potreboavt 2 zbrane, 7.62 a 5.45, (nevim jestli jde ci ne menit hlaven AK12, bavim se o starsich typech AK zbrani).U AR vam staci vymenit upper treba. Neumim uz lepe vysvetlit svuj pohled na vec. Proto za sebe rikam ano pro me je AR lepsi.
  Dobrou noc:)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:14 02.02.2015

  Podle Vaší logiky je AR také kopií stg. Protože je to taky útočná puška. Upřimně řečeno, AR je Stg více podobná, než AK. Pružina v pažbě, šachta a uchycení zásobníku, rozdělní na ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle Vaší logiky je AR také kopií stg. Protože je to taky útočná puška. Upřimně řečeno, AR je Stg více podobná, než AK. Pružina v pažbě, šachta a uchycení zásobníku, rozdělní na "upper" a "lower". AK má prostě jinou konstukci, než Stg. Proto není jeho kopií. Je G6 kopií středověkých husitkých houfnic? Čili technicky AK není kopií Stg, filosofií je jeho kopií, stejně jako každá jiná útočná puška.
  Co se týče výměny hlavně: ano, pokud použijete střelivo se stejnými rozměry a tlaky stačí výměna hlavně. V podstatě u jakékoliv pušky. Pokud měnite střelivo za JINÉ střelivo, musíte měnit upper, půlku flinty.
  Ano, na AR máte mliony dílů, tunítek, hejblátek, kurvítek...dělá to zní lepší pušku? Ano, můžete si koupit X spouští (Timney, 2nd stage...) - ale proč? Protože původní spoušť je docela hrozná. Proč byste na AK měnil spoušť? Je velmi slušná, spolehlivá a vyzkoušená. 2/3 tunítek na AR by si nikdo soudný do války nevzal a hromada tunítek zase řeší nedostatky AR nebo z ní dělá krutopřísnou tacticool záležitost. Je puška lepší proto, že má sice mizernou spoušť, ale kdejaký jouda na ní v garáži bastlí vlastní?
  Nábojnice 300BLK je kratší než .223. Je shodná jen v jednom základním rozměru.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:00 02.02.2015

  Jdete si prestavet sou M4 ku na 300BLK? :)

  Jdete si prestavet sou M4 ku na 300BLK? :)

 • Deadog
  20:58 02.02.2015

  *7.62x35

  *7.62x35

 • Deadog
  20:57 02.02.2015

  STG je prvni utocna puska ,no a AK je druha. Proste s ni vychazi ,vychazi s jejiho principu. Do te doby tady segment utocnych pusek neexistoval. Netvrdim ,ze to obreslili jak ...Zobrazit celý příspěvek

  STG je prvni utocna puska ,no a AK je druha. Proste s ni vychazi ,vychazi s jejiho principu. Do te doby tady segment utocnych pusek neexistoval. Netvrdim ,ze to obreslili jak Cinani, ale velmi se tou koncepci nechali inspirovat, a taky jeji razi.

  Ano vetsinou se meni cely upper, protoze kazdy nema na sve vymyzlene AR pusce jednoduse demont. hlaven, setri to cas .To ale je ndoklada jakou variabilitou a pusky AR disponuji. Milion ruznych predpazbi, rukojeti, spoustovych mechanismu ,pistu, plyn. trubic,pazeb,railu, delek hlavni...blablabla, je to proste skladacka s velkymi moznostmi.

  300BLK 7.65x35, pouziva standartni zasobniky nebo pmagy pro AR pusky, je stejne dlouha jako 5.56 a pouziva stejnou jen upravenou nabojnici jako 5,56, proto sedi pri pouziti 300blk i zavornok ,vyhazovac sedi ,protoze dno nabojnice je shodne s 5.56, proto cela konverze z klasicke 5.56, spociva jen ve vymene hlavne na 7.62, je navrzena pro kratsi hlavne okolo12" ,ma to nejakou souvislost s drazkovanim ale to bych si uz fakt vymyslel to nevim. Proto je ve statech tak popularni.
  Proto americani objevili 7.62 a proto je ted moda tunit i AK a to zejmena z duvodu lacineho streliva.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:44 02.02.2015

  Edit to Dead: omlouvám se, tlaky jsou u š00 BLK a .223 zhruba stjné, ale délka nábojnice je o dost jiná. Na to fakt pouhá výměna hlavně stačit nebude.

  Edit to Dead: omlouvám se, tlaky jsou u š00 BLK a .223 zhruba stjné, ale délka nábojnice je o dost jiná. Na to fakt pouhá výměna hlavně stačit nebude.

 • fenri
  20:36 02.02.2015

  Charlie lišta na boční motnáž se na AK dá běžně dodělat a běžně se dodělává. Není to nic, kvůli čemu by se musely zrušit miliony zbraní, jež jinak vyhovují spolehlivostí a ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie lišta na boční motnáž se na AK dá běžně dodělat a běžně se dodělává. Není to nic, kvůli čemu by se musely zrušit miliony zbraní, jež jinak vyhovují spolehlivostí a přesností.
  Pojistka AK je tak udělaná schválně kvůli bezpečnosti a je snadno nahraditelná naopak velmi dobrým způsobem, jaký používá Beryl. Prostě na tu páku kolmo doděláte malinkou plošku a rázem pojistku/selektor luxusně ovládáte na ťuknutí ukazováku střílející ruky.
  Záchyt závěru mi po přechodu z Kosy taky chyběl, ale jde o zvyk. Když kvér dostřílí, prostě (stejně jako i jiného) přehodíte zásobník a jebnete do páky nosiče závorníku. Jen do něj jebnete o fous víc. Ano, v jednom z X tisíc těchto případů to může být závada (kterou ale ve většině případů tímto způsobem rovnou odstraníte). Ale jak často AK závadí? Já to ještě nezažil...
  No a pokud absenci záchytu neoželíte, není problém levně a snadno upravit zásobník tak, aby tam záchyt byl. Opět netřeba přezbrojovat. Takže pokud na to Rusko má, ať na AK-12 přejde (celkem nepochybuji, že má potenciál být vynikající útočnou puškou do pole z války) a pokud ne, nic hrozného se neděje. Buďto za pár šupů zmodernizuje v polních dílnách AK-74, nebo to nechají být.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:28 02.02.2015

  Psal jste o změnách ráží pouze s výměnou hlavní. Tak AR nefunguje. A silně pochybuji, že konverze z .223 na 300 BLK se udělá jen výměnou hlavně. Bude tam jiný gasblock, jiná ...Zobrazit celý příspěvek

  Psal jste o změnách ráží pouze s výměnou hlavní. Tak AR nefunguje. A silně pochybuji, že konverze z .223 na 300 BLK se udělá jen výměnou hlavně. Bude tam jiný gasblock, jiná zásobníková šachta, asi i jiný buffer a troufnu si říct, že se bude měnit i závorník, kvůli jiným silám a tlakům. Tj. vyměníte upper.
  5.45 zavedl SSSR ze stejných důvodů, jako USA. A AK-74 je srovnatelně přesná, jako normální služební AR. Služební AR nemá plovoucí hlaveň, má hroznou spoušť a opět: obě pušky jsou pro svůj účel zcela dostatečně přesné.
  AR je od roku 47 stejné? Má úplně jinou přesnost a chování při výstřelu. To je dost změna. AR pušky kromě ergonomie oproti AK žádná výhra nejsou. Horší spoušť, vyrobitelnost a spolehlivost nejsou žádná výhra.
  Pokud jste měl rozebraný AK a Stg a nemáte nějakou fatální kognitivní poruchu, musí vám být zřejmé, že AK je Stg podobná, jako jakékoliv jiná útočná puška. Už se to tu řešilo, podle mně je Stg. víc podobná naše Sa. A na druhou stranu - Stg má některé prvk předchozích ruských a českých zbraní, které Němci získali a oceňovali (SVT-40, LK-26). Kopie to rozhodně není. Vypadá to jinak, je to jinak velké, má to jiné ovládání, jinou rázži, jinak to zamyká (IMHO zásadní konstrukční prvek), jinak je řešen zásobník atd. atd.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:28 02.02.2015

  Deadog: "V dnesnim svete presne strojni vyroby a cnc obrabeni" 1) CNC obrábění je asi nejdražší možný způsob výroby a SSSR musel vyzbrojovat statisícovou armádu plus další ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: "V dnesnim svete presne strojni vyroby a cnc obrabeni"

  1) CNC obrábění je asi nejdražší možný způsob výroby a SSSR musel vyzbrojovat statisícovou armádu plus další stotisíce do NZ a na export, kde hrála roli cena. Navíc lisování z plechu je mnohem rychlejší. (A jsem si vědom, že první AK byly frézované.)

  2) Druhá věc je, že AK byl počítán i pro méně rozvinuté státy, kde by složité obráběcí stroje neměl kdo obsluhovat, a to málo kvalifikovaných dělníků sežrala výroba hlavní. Stejné to platí i pro válečnou výrobu, kde byla nutnost výroby u malých dodavatelů rozesetých po celé zemi.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:23 02.02.2015

  Fenri: používané AK-74 jsou prostě už zastaralé konstrukce a pokud vím, nemají všechny možnost boční montáže, což činí instalaci doplňků problematickou (jako u naší Kosy). Bigošům ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: používané AK-74 jsou prostě už zastaralé konstrukce a pokud vím, nemají všechny možnost boční montáže, což činí instalaci doplňků problematickou (jako u naší Kosy). Bigošům to nejspíš ještě nějakou dobu bude stačit, ale VDV a další elitní útvary už se prostě musí posunout, minimálně optika je nutnost (ať už kolimátory, nebo nějaké sighty s menším zoomem).

  Největší chujovina na AK (má to 47, jestli i 74 posledních verzí nevím jistě) je absence záchytu závěru při vystřelení posledního náboje. To je taková cypárna, až to bolí, najednou to nestřílí a nevíte, jestli je to závada nebo prázdnej kvér. Poslední věc je totálně neergonomická páčka přepínače, na Kose i AR se to nechá ovládat prstem, aniž byste museli zrušit úchop, ale na tomhle ruským plecháči ne. Jediná výhoda toho velepádla je asi když ste navlečenej v zimním kompletu s palčákama velikosti medvědí tlapy a zmrzlej na kost, pak to má nejspíš svoje opodstatnění.

  Ovšem kecy o kopii AK a StG bych si vyprosil, dráždí mě asi stejně, jako mě dráždíily řeči na vojně "naše Kalachy".

  AR je divná puška, ergonomii má sice skvělou, ale jinak je to divnej kočkopes z nekvalitních materiálů, kterej musí mít kromě natahování závěru ještě dorážeč, je neustále zadělanej plynama (mě drásalo čištění pístku, tady se musí čistit celej klumpr), bacit někoho pažbou na AK, tak ten kvér můžu zahodit, rozebírání je taky pochybný (dyk se to láme jako vzduchovka). Když už tuhle ráži, tak G-36 nebo FAMAS.

  To že v Americe vyrábí tuny "ARlike" zbraní je dáno jednak tou bezvadnou ergonomií, druhak vlastenectvím Američanů, protože "kdo doma nemá AR není Amík" :)

  Upozornění pro rýpaly: v příspěvku jsem přeháněl a použil ironii :)Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  20:17 02.02.2015

  fenri: Pokud vim dno nabojnice 300BLK je shodne s 223/5,56 takze neni treba menit ve zbrani nic krome hlavne. Jako standart beru pusky AR jako 5.56/223. AK jako 7.62/5.45. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Pokud vim dno nabojnice 300BLK je shodne s 223/5,56 takze neni treba menit ve zbrani nic krome hlavne. Jako standart beru pusky AR jako 5.56/223. AK jako 7.62/5.45. Jinak proc myslite ze zvedlo Rusko 5.45?
  O zadnem lugru sem nic nepsal. Zrejme ste me nepochopil.
  Ano mel jsem ty zbrane v rukou a proto tvrdim to co tvrdim, Podle me proste nemuzete srovnavat AK s AR puskami protoze je tam strasny generacni skok, kdy se pusky AR stale vyvijely a zlepsovaly, dezto AK zustaly od roku 47 prakticky stejne. Ted Rusko udelalo AK12 a dostalo se na zapadni standart.
  Co k tom rict.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:59 02.02.2015

  A hlavne se nebavte o ladenych puskach, protoze tam nemaji AR absolutne konkurenci v jakekoli razi. Strasne se mi libi treba modifikace ARES, nabijeni M16 pomoci nabojoveo pasu. ...Zobrazit celý příspěvek

  A hlavne se nebavte o ladenych puskach, protoze tam nemaji AR absolutne konkurenci v jakekoli razi. Strasne se mi libi treba modifikace ARES, nabijeni M16 pomoci nabojoveo pasu.

  http://www.aresdefense.com/... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:59 02.02.2015

  Deadogu a měl jste ty zbraně někdy v ruce, nebo jste jen teoretik? Podle Vašeho povídání o měnění hlavní při změně ráží u AR soudím, že to druhé. Mění se většinou celý upper. ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadogu a měl jste ty zbraně někdy v ruce, nebo jste jen teoretik? Podle Vašeho povídání o měnění hlavní při změně ráží u AR soudím, že to druhé. Mění se většinou celý upper. Nejsem si jistý, jak by gasblock a buffer z luger verze fungoval třeba u té 300blk :-)
  Vaše srovnání AK a AR platí jen co do odolnosti a spolehlivosti. Nicméně přesnost AK-74 s adekvátním střelivem je zcela srovnatelná s většinou AR (tím nemyslím iPSC speciály).
  Ak NENÍ okopírovaný Stg44. Ví to každý, kdo měl ty kvéry v ruce a mohl si je rozbrat.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:46 02.02.2015

  Ergonomi pusek AR je neporovnatelna s jakymikoli clasicky nabijenymi, ne bullpub, puskami. Je to proste paradni konstrukce, strasne modularni a da se pri teto ergonometrii prejit i ...Zobrazit celý příspěvek

  Ergonomi pusek AR je neporovnatelna s jakymikoli clasicky nabijenymi, ne bullpub, puskami. Je to proste paradni konstrukce, strasne modularni a da se pri teto ergonometrii prejit i na vetsi raze 300blk, jde se meni jen hlaven , a konfort strelby se prakicky nemeni.
  V dnesnim svete presne strojni vyroby a cnc obrabeni ti z.a.p.e proste argument o konvi neberu. Jinak ani pistove AR nejsou vyjimkou, treba M6 od BMC pouziva i nase armada. Tolik vysmivane plynove trubice sou dostatecne spolehlive i pro USArmy, coz podle me staci jako zaruka spolehlivosti.
  Rozdil mezi AR a AK je asi jako mezi skalpelem a kladivem.
  Kalasnikov je nerozsirenejsi zbran protoze je levny a protoze tu byl drive nez pusky AR. Navic je to okopirovany Stg44. Vse ostatni je dogma.
  Preju hezky den.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:34 02.02.2015

  Mimochodem Charlie proč myslíte, že ruská armáda potřebuje nutně přezbrojit (myslím v pěchotních zbraních)? On AK-74 je stále prudce použitelná záležitost... Boční montáž optiky ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem Charlie proč myslíte, že ruská armáda potřebuje nutně přezbrojit (myslím v pěchotních zbraních)? On AK-74 je stále prudce použitelná záležitost... Boční montáž optiky sice není ideál, ale Rusové (a Bělorusové) mají celou škálu spolehlivých optoelektronických zaměřovačů s boční montáží, takže snad jen ta ergonomie...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:30 02.02.2015

  Uživatelská přívětivost AR je dána ergonomií a vyvážeností. Zpětný ráz je větší než u AK (myslím AK-74). AK-74 je taková hlučná a celkem přesná malorážka :-) AR je prostě ...Zobrazit celý příspěvek

  Uživatelská přívětivost AR je dána ergonomií a vyvážeností. Zpětný ráz je větší než u AK (myslím AK-74). AK-74 je taková hlučná a celkem přesná malorážka :-)
  AR je prostě příjemnější puška. Nemusí být přesnější, nemá tu životnost, ani spolehlivost, jenom je to fajn sportovní puška pro dynamické disciplíny. Jako vojenská zbraň, zbraň do války, na přežití je AK lepší. I když podle Todo je to jen zastaralá mužická kopie Schmeisseru :-)Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  19:05 02.02.2015

  Krystofmaz: ruská armáda už nutně potřebuje přezbrojit, a vzhledem k tomu, že tyhle pušky půjdou "ruku v ruce" s Ratnikem, tak je přednostně dostane asi Specnaz (který už možná ...Zobrazit celý příspěvek

  Krystofmaz: ruská armáda už nutně potřebuje přezbrojit, a vzhledem k tomu, že tyhle pušky půjdou "ruku v ruce" s Ratnikem, tak je přednostně dostane asi Specnaz (který už možná používá Abakan) a určitě VDV spolu s elitními gardovými jednotkami, obyčejní motostřelci si budou muset ještě chvíli počkat.

  Co se týče uživatelské přívěticosti AR-15, ta je dána zejména malým zpětným rázem a hlavně nulovým zdvihem při výstřelu, plus celkovou ergonomií. Když sem mohl porovnat Kosu a AR, tak je z tíhle strany nebe a dudy. (Jenže zdvihání se u Kosy nechá vyřešit kompenzátorem a bajonetem, tu mizernou srandamunici u AR nevyřešíte ničím, možná přerážováním AR na 7,62x39.)Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  19:02 02.02.2015

  Vite, me se do toho napul chce a napul nechce.... rozhodne nemam rad zvaneni. Ale kdyz uz tu jsem tak jen toto. Mnoho 'znalcu' ma zato, ze M4 bude strilet mezi 1-2MOA "out of ...Zobrazit celý příspěvek

  Vite, me se do toho napul chce a napul nechce.... rozhodne nemam rad zvaneni. Ale kdyz uz tu jsem tak jen toto.

  Mnoho 'znalcu' ma zato, ze M4 bude strilet mezi 1-2MOA "out of box" (coz je vetsinou pravda) a tim je take "lepsi". Avsak, v prvni rade, nesmime michat hrusky s jabkama. Civilni a vojenske verse nejsou to same... mohl bych k tomu rici vice, ale nechci nezadouci zajem se strany uradu. V mnoha verejne dostupnych posouzenich vojaku-techniku jsem se dovite, ze M4 v te pozadovane kvalite tak jak je dodana armade S.S., bude po 3-4 tisicich ranach nekde mezi 2-3MOA. Po 5 tisicich je z ni kropici konev. To je to same co AK. Tak mi reknete, v cem tedy M4 je lepsi? AK je naopak velmi odolna zbran coz se o M4 rici neda.

  Ta relativni presnost je totiz JEDINA kategorie kde muze proti AR neco ziskat. Vsude jinde prohrava - na cele care. Cela koncepce je pochybena - viz plynovy pist v zaveru a jine seky. A verte mi, byl jsem s ni pre nejakymi 25lety velmi duverne spojen. A ted si mluvte dal pratele, co hrdlo raci. Adios!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4