Ruská armáda získá nové útočné pušky

Foto: Útočná puška AK-103-4. / Kalašnikov
Útočná puška AK-103-4 /  Kalašnikov

Ruské ministerstvo obrany vybralo dvě nové standardní útočné pušky pro své vojáky, resp. pro projekt ruského vojáka budoucnosti Ratnik. Útočné pušky AK-12 a AK-103-4 dodá koncern Kalašnikov.

„Už jsme udělali dohodu a vybrali jsme pušky z Izmaš (Kalašnikov – pozn. redakce). Vyhrály díky ceně. Kvalita je pro nás také přijatelná," uvedl 24. ledna náměstek ministra obrany Jurij Borisov.

Ruské ministrovo obrany vybralo hned dvě zbraně. První je nová útočná puška AK-12 v ráži 5,45×39 mm a druhou je AK-103-4 v ráži 7,62×39 mm.

Počty objednaných zbraní Borisov neuvedl. Nové pušky však dostanou vojáci vybavení kompletem Ratnik. „Zvýšili jsme počet objednaných kompletů Ratnik z 50 na 70 000 kusů," uvedl při této příležitosti Borisov.

Vývoj pušky AK-12 byl zahájen v roce 2011 jako pátá generace ikonických zbraní „AK". Konstrukčně vychází AK-12 z předchůdce AK-74M a má také některé společné díly. Jednotková cena AK-12 je zhruba o 25 % větší než u AK-74M.

AK-12 oproti předchůdci získala několik vylepšení. Na AK-12 najdeme vypouštěč závěru, oboustranný palcem ovladatelný přepínač palby, montážní kolejnice nebo délkově nastavitelnou a sklopnou pažbu. Vojáci také ocení oproti AK-74M nižší zpětný ráz.

AK-12 při testech v roce 2012

Přepínač palby AK-12 má čtyři polohy – zajištěno, jedna rána, trojitý výstřel a plná automatika. Všechny ovládací prvky jsou zdvojené, takže zbraň může být používána praváky i leváky. Standardní zásobníky jsou na 30, 60 nebo 95 nábojů.

Zajímavým prvkem je zdvojená pojistka zásobníku. Voják může používat klasický „pákovou pojistku" známou ze zbraní AK-74 (případně z CZ 805 BREN), nebo používat pojistné tlačítko před lučíkem.

Podle současných plánů zbraně AK-12 získají pouze vojáci vybavení systémy Ratnik. Zbytek ruské armády bude používat zbraně AK-74M.

Naproti tomu AK-103-4 koncernu Kalašnikov je nejnovější generací pušky AK-47. Zbraň AK-103-4 namísto kovových a dřevěných komponent využívá plast všude tam, kde je to možné pro snížení celkové hmotnosti.

Foto: A-545 / DÄ›kÅ¥arevA-545 / Děkťarev

AK-103 lze kombinovat s taktickou svítilnou, laserovým zaměřovačem, teleskopickým zaměřovačem, tlumičem nebo vrhačem granátů GP-25. Příslušenství lze uchytit na kolejnicové lišty. Nejnovější provedení AK-103-4 je vybaveno také pažbou vyvinutou pro AK-12.

Připomeňme, že konkurenty pušek AK-12/AK-103-4 byly pušky A-545 (5,45×39 mm) a A-762 (7,62×39 mm) firmy Děkťarev. Jde o nejnovější provedení zbraní AEK-971/973  vyvinuté během 80. let jako potenciální náhrada zbraní AK-74.

AEK-971/973 využívá velmi zajímavých konstrukčních prvků. Na AEK-971 najdeme vlastně dva plynové kanály nad hlavní a dva písty, které se při výstřelu synchronizovaně pohybují v opačném směru. Výsledkem je vyšší stabilita zbraně, zvláště při střelbě dávkou, což se projevuje zlepšením pravděpodobnosti zásahu.

Zpětný ráz je asi o 10 až 15 % menší než u AK-12. Nevýhodou je naopak konstrukční složitost a cena.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská cesta: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 4.

Ruský přístup ke konstrukcí zbraní měl a má svá specifika. Ruská výzbroj, ač možná nemá špičkové ...

Vize útočné pušky: Nové trendy v ručních zbraních, část 5.

V dnešním článku si představíme návrh nové munice a útočné pušky podle návrhu Z.A. Prisovského ...

EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády

Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...

Slovensko plánuje obří nákup pistolí

Slovensko, respektive ministerstvo vnitra, připravuje obří nákup pistolí pro slovenské ozbrojené ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  18:35 02.02.2015

  Překlep: "veseleji"

  Překlep: "veseleji"

 • fenri
  18:34 02.02.2015

  OK, mě jsem napsat, že mně se z AR střílí lépe. Mám "prémiové AK", ale s nepremiovou AR (obyčejné DPMS) se mi střílí tak nějak "vedeleji", snáz, lépe se s ní přenáší. Jen ta spoušť ...Zobrazit celý příspěvek

  OK, mě jsem napsat, že mně se z AR střílí lépe. Mám "prémiové AK", ale s nepremiovou AR (obyčejné DPMS) se mi střílí tak nějak "vedeleji", snáz, lépe se s ní přenáší. Jen ta spoušť je v základu citelně horší.Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  18:28 02.02.2015

  Já mám takový pocit, že to dopadne stejně jako v USA. Ruská armáda je dost velká a na její přezbrojení by bylo potřeba spoustu peněz, které se dají využít lépe (vezmeme li v potaz ...Zobrazit celý příspěvek

  Já mám takový pocit, že to dopadne stejně jako v USA. Ruská armáda je dost velká a na její přezbrojení by bylo potřeba spoustu peněz, které se dají využít lépe (vezmeme li v potaz že RF má ohromné zásoby poměrně kvalitních zbraní). U speciálů se to nejspíš také neuchytí, protože ti budou používat spoustu jiných zbraní, stejně jako dosud (snad pár kusů, možná). Takže se to nakonec odloží s tím, že to má pramalí přínos a stálo by to horu peněz. Pár kusů se asi vyrobí, ale moc bych od toho nečekal.
  Na druhou stranu by mě zajmalo, jestli se dočkáme civilní verze.

  A mimochodem, že se z AR střílí lépe je mýtus, jehož původ bych rád znal. Když člověk vyloučí zbraně prémiové kvality a srovnává srovnatelné modely (nebo naopak veme i "prémiová" AK) tak prostě nemůže k tokovémuto závěru dojít ....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:38 02.02.2015

  Západ AK zas tak nenapodobuej. Jasně, SiG, ale to je trochu výjimka. Pak už jsou víceméně čistokrevné kopie jako Valmer, Galil, Vector, ale neřekl bych, že jde o trend Západu. Když ...Zobrazit celý příspěvek

  Západ AK zas tak nenapodobuej. Jasně, SiG, ale to je trochu výjimka. Pak už jsou víceméně čistokrevné kopie jako Valmer, Galil, Vector, ale neřekl bych, že jde o trend Západu. Když se (s výjimkou SiGa) mrknete, kde se dělají AK-like zbraně, jde o extrémně studené či extrémně prašné země. Navíc Galil IMHO není moc povedený, možná i to byl jeden z důvodů jeho "umření" a přechodu na Tavor..
  AK válcoval svět snadnou výrobou a spolehlivostí. Teď přidává i nějakou tu ergonomii a konfigurovatelnost a mně to přijde dost dobré. Sice z AR se bude vždy střílet lépe, ale AK mi přijde důvěryhodnější "kdyby o něco šlo".
  Mometálně se na západě plácají plus mínus dvě koncepce - AR like a SCAR like. K tomu tři bullpupy (z toho jeden hrubě nepovedený), ale nějakou velkou spřízněnost s AK bych na Západě nehledal...Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  17:21 02.02.2015

  pro Deadog: Vy si samozrejme mate pravo myslet co uznate za vhodne. Pokud jde o porovnani s tim co se "vyrabi na zapade jiz cela desetileti" ale mam vyhradu. Mozna tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Deadog:

  Vy si samozrejme mate pravo myslet co uznate za vhodne. Pokud jde o porovnani s tim co se "vyrabi na zapade jiz cela desetileti" ale mam vyhradu. Mozna tomu nerozumim dobre a je tim myslen (az prehnany) obdiv na Zapade pro AK a snaha jej napodobovat.

  Ja si osobne myslim ze nema, ani zdaleka. Zapad je na rozcesti ( a nejen v rucnich zbranich) a nevi si z boty do boty. Ale opet, jen muj nazor na ktery si myslim, ze mam pravo.Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  17:10 02.02.2015

  Musim rici - prehledne napsano. Jen mi neni jasne co to je AK-103-4; wiki se o tom nezminuje (tim nerikam, ze wiki je bible). http://en.wikipedia.org/wiki/A... AK-103 byl mj. ...Zobrazit celý příspěvek

  Musim rici - prehledne napsano. Jen mi neni jasne co to je AK-103-4; wiki se o tom nezminuje (tim nerikam, ze wiki je bible). http://en.wikipedia.org/wiki/A... AK-103 byl mj. nedavno dodan do Venezuely. Me se na nem nelibi predpazbi s mnoha skulinami pro spinu.

  Nicmene, jsem ochoten verit tomu, ze armada RF nema v umyslu opustit stary dobry naboj M43. Cely svet (vcetne znalcu na teto strane rybniku) jej velmi ceni. Nakonec, soucasny rostouci zajem o .300 BLK tento trend potvrzuje. Je to vlastne ten samy druh mysleni ktery zacal s 7.92x33mm. Cas dokazal jeho platnost.

  To ze byl vyloucen AEK-971 (nyni pod jmenem Degtarjev 545) me neprekvapuje. Vse je otazkou jiste rovnovahu zisku (v technickem smyslu) vuci cene a schopnosti udrzby beznym vojakem. Maly zisk za znacny narust ceny a udrzby. Resit dopadovou energii na konci drahy zaveru je jen mala cast celkoveho problemu. Ta vetsi je v podobe uzamcene komory spojene s telem zbrane. (Toto bylo reseno na mem navrhu, ale nikdo si toho nevsimnul.)

  Je tez zajimane, ze raze 5.45x39mm zustava v nezmenene podobe; opet, lze rici, ze je to kulminace soucasneho vyvoje v male razi. Jedine znacne vylepsena ochrana jednotlivce 'tupi jeho ostri' (nebo spici, chcete-li), ale to plati pro vsechny pokrocile systemy.

  K zlepsenim pritomnych na AK-12: dalo by se to zhrnout jako 'udelani toho, co chybelo a bylo nutne' bez toho, ze by zbran vypadala prilis 'rozmazlene' (muj preklad slova "sissy"). Nu coz, da se rici, ze uz moc jineho nebo lepsiho se udelat neda - bez nejake te nove munice, jak uz bylo zmineno predtim.

  Male sdeleni pro "Super-me":
  paklize nemate predplaceno do diskuzi nemate duvod se 'cirit'. Tato diskuze nepatri ani me ani Vam, pokud mohu hadat. ALE, nezapomente, jsou jeste jine duvody pro prilezitost k temto diskuzim.... premyslejte o tom! Jinak s Vami v mnohem sympatizuji.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:07 02.02.2015

  Kdyz se podivate na AK12 tak zjistite ,ze je to koncne standartni utocna puska, ktere se na zapade vyrabeji uz desetileti. Treba v porvnani s Brenem je lehci o 0,3kg, ma 3,3kg a ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyz se podivate na AK12 tak zjistite ,ze je to koncne standartni utocna puska, ktere se na zapade vyrabeji uz desetileti.
  Treba v porvnani s Brenem je lehci o 0,3kg, ma 3,3kg a ma delsi hlaven 16" ,
  415mm, ta platforma nabizi udajne az 7 ruznych razi, ale nic specialniho a ni neni, krome toho ze neni pekna teda.Jsou t ale udaje od Izmash, takze muzou byt i zkreslene , nepresne, zbrojovky to delaji rady.
  Jinak ja bych treba vahu Brenu vubec neresil 3,6kg je standartni vaha modernich utcnych pusek.

  Tu je ten BUBEN na 95ran:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • martinius
  16:48 02.02.2015

  Superme : Co se týče obrázku k vašemu jménu, je mi opravdu jedno, co tam máte. Například s vašim vyjádřením i souhlasím. Já jen poukázal na to, že si tu každý může říct co chce, ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme : Co se týče obrázku k vašemu jménu, je mi opravdu jedno, co tam máte. Například s vašim vyjádřením i souhlasím. Já jen poukázal na to, že si tu každý může říct co chce, pokud to není urážející, vulgární a podobně. Předmět je už na něm. Rozhodně si tu nepřeji cenzuru, kdy někdo bude rozhodovat, zda a jak moc se bavíme k článku, či ne. Každý má právo odbočit.

  Ten váš obrázek jsem bral jen jako srovnání, že někdo tady cpe názory textem a někdo je prezentuje například obrázkem. V tom není žáden rozdíl. Chápete mne?

  V těch pisatelích, co jste se proti nim ohradil a vámi není žáden rozdíl, abych to zdůraznil.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  16:02 02.02.2015

  Ony totiž požadavky Ruska na veškerou výstroj a výzbroj poměrně výrazně odrážejí zkušenosti z druhé světové, zejména pak pokud jde o masovou vyrobitelnost v primitivních ...Zobrazit celý příspěvek

  Ony totiž požadavky Ruska na veškerou výstroj a výzbroj poměrně výrazně odrážejí zkušenosti z druhé světové, zejména pak pokud jde o masovou vyrobitelnost v primitivních podmínkách, odolnost v poli, jednoduchost na obsluhu a snadnou servisovatelnost.

  Proto má Rudá armáda ve výzbroji mraky tanků jako je T-72, protože to je prostě typ, který měly fabriky chrlit po náběhu válečné výroby ve velkém, pro elitní svazky by se možná vyráběly pořád ty sofistikované T-64/80, ale to by byla záležitost pár specializovaných podniků jako byl UVZ nebo Tankograd a i tady byl tlak na unifikaci jednotlivých celků (tak vznikl i T-90), proto má ve výzbroji agilní lehké stíhačky, které odráží specifickou situaci na východní frontě (kde se létalo nízko kvůli podpoře pozemních sil a tím pádem ochraně šturmoviků, zatímco na západě byl důraz na létání vysoko a daleko při doprovodech svazů strategických bombardérů), proto Rusové donedávna měli ve výzbroji vpravdě primitivní AK, které umělo obsluhovat kdejaké pako a nějaké vyválení v blátě jim nevadí (a nevyžadují tolik údržby a čištění).

  Při pohledu na útočné pušky jako takové by 99% vojáků i dnes stačil klumpr jako kalach nebo Sa-58, koneckonců chlapa zabilje i PPŠ, ale neumí to ty hezké věci jako je oboustrané ovládání, nemá to tu ergonomii ovládacích prvků (slabina zejména toho kalacha, na druhou stranu přepnete ho i v palčácích na Sibiři), možnost nasazení optiky nebo laserového značkovače...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:28 02.02.2015

  Jestli mohu srovnat v porovnání s Ak-74 (něco málo nastříleno), Berylem (mám) a 805 (něco málo nastříleno), tak bych řekl, že dobrý. Mikrorážová AK jsou dobré pušky a jestli tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli mohu srovnat v porovnání s Ak-74 (něco málo nastříleno), Berylem (mám) a 805 (něco málo nastříleno), tak bych řekl, že dobrý. Mikrorážová AK jsou dobré pušky a jestli tomu něco trošku chybí, tak zachyt a vypouštění závěru a raily. Raily má Beryl trochu nabastlené, ale funkční.AK 74 jenom bastly. Tady to vypadá na systémové řešení, takže proč ne.
  Upřimně - co víc potřebujete od útočné pušky, než aby na to šlo něco snadno přidělat (kolimátor baterka), bylo to malé a lehké (mínus pro Bren), levné (mínus pro Bren), dobře servisovatelné (který k****t vymyslel závorník u Brena?), spolehlivé (nemám s Brenem tolik zkušeností) a do těch 400m to trefilo chlapa (zvládají všechny).
  IMHO na vnitřnostech AK není moc co měnit, nedostatky jsou v ergonomii a konfigurovatelnosti. A to Ak-12 +/- napravuje.Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  15:21 02.02.2015

  Juhelak: Z pohledu Ruska to je voják budoucnosti. V porovnání s s tím co mají. Z pohledu Západu je to možná běžná výbava vojáka. Otázkou je co vše bude obsahovat a jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Juhelak:
  Z pohledu Ruska to je voják budoucnosti. V porovnání s s tím co mají.
  Z pohledu Západu je to možná běžná výbava vojáka.

  Otázkou je co vše bude obsahovat a jak budou spolu komponenty spolupracovat.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:14 02.02.2015

  Superme: šak v pořádku :) já se těšim na nějaký článek o tom konfliktu z hlediska naší armady, jak by si teoreticky vedla ona. Snad to někdo napíše a pak se tam budem všichni ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme: šak v pořádku :) já se těšim na nějaký článek o tom konfliktu z hlediska naší armady, jak by si teoreticky vedla ona. Snad to někdo napíše a pak se tam budem všichni dohadovat a komentáře pujdou do tisíců :D

  RiMr71: to to by mě také zajímalo..jestli se da o AK-12 pri srovnání třeba s Brenem mluvit jako o zbrani budoucnosti, protože jestli každá jednotlivá část Ratnika nepřekonává konvenční výzbroj např. našich výsadkářu, tak se to celém konceptu nedá mluvit jako o vojáku budoucnosti. Příjde mi, že krom toho co mají jejich elitní jednotky..tak se dá vybava přirovnat k seriálu Chlapci a chlapi :)Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:02 02.02.2015

  @Superme: ...no ale k tématu nemáte zase nic... ___ Jaká je AK-12 ve srovnání se zbraněmi stejné kategorie? Jak by si vedla ve srovnání s těmi různými HK, Breny atd? Jaká je ...Zobrazit celý příspěvek

  @Superme: ...no ale k tématu nemáte zase nic...

  ___

  Jaká je AK-12 ve srovnání se zbraněmi stejné kategorie? Jak by si vedla ve srovnání s těmi různými HK, Breny atd? Jaká je ta zbraň z pohledu někoho fundovaného kdo ty kvéry fakt prakticky zná, případně je skutečně tahá a střílí z nich a dokáže posoudit reálné užití (Zbrojir, zap a podobní) a jedinou jeho kvalifikací není jen výborné googlování? (jakých je nás asi většina) :)Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:50 02.02.2015

  martinius, juhelak - Chlapy, já chápu, že jsou například mé názory a názory Todomatcha naprosto odlišné a já jeho názory, stejně jako všech ostatních respektuji. Jen mě nepříjde ...Zobrazit celý příspěvek

  martinius, juhelak - Chlapy, já chápu, že jsou například mé názory a názory Todomatcha naprosto odlišné a já jeho názory, stejně jako všech ostatních respektuji. Jen mě nepříjde moc dobré, pokud se to rozebírá opravdu pod každým článkem, kde je slovo "ruský,ruské apod." a vždy to vzejde z toho, že někdo zbytečně provokuje. Já beru, že tohle patří pod články s názvem "Jaderné zbraně a Krym" nebo "Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy". Rozeberme to tam, ale pod podobnými články jako je tento je to dle mého názoru naprosto zbytečné.

  martinius - Podívejte, ať si tam ostatní klidně dají Obamu, vlajku USA, Porošenka, nebo já nevím, co ještě. O tomto se zde přeci vůbec nebavíme.


  RiMr71 - Soudruh. No jistě. Co také jiného napsat, že? Každopádně já mám na svět naprosto jiný pohled, než ti rudí o kterých mluvíte. Ale chápu. U Vámi podobných lidí se tato urážka objevuje velice často, ačkoliv tam není ani trochu pravdy.

  "Pro tebe je debata debatou jen tehdy, pokud někdo neprojeví názor který by se měl podle tebe zakázat, zabanovat, zkrátka cenzurovat. "

  Co to sakra melete? Já pouze vyjádřil názor, že by bylo lepší, kdyby se toto téma rozebíralo jinde! Pod jinými články s jiným tématem! Nic víc, nic míň. Zase ty Vaše lži!

  Každopádně děkuji lidem jako je Charlie nebo fulcrum :) Asi tak by to dle mého názoru mělo vypadat!Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:03 02.02.2015

  Co se děje na Ukrajině, je jedinej konvencní konflikt s pouzitím velkého množství techniky. Bylo by divný kdyby se to neřešilo na tomhle webu. Navíc myslim že z tohohle konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se děje na Ukrajině, je jedinej konvencní konflikt s pouzitím velkého množství techniky. Bylo by divný kdyby se to neřešilo na tomhle webu. Navíc myslim že z tohohle konfliktu se učí snad celé NATO včetně AČR. Když nic jiného tak díky tomu se zvedá rozpočet na armady a nakupuje se adekvátní technika. Konkretně u nás je vidět jak chybi dělostřelectvo, bez nej by nás dovolenkáři zfoukli hned,
  A jak bylo psáno..ten Ratnik- spiš mi to příjde ze modernizujou na uroven západního standartu, kterej tu už je deset let. Z vojáka minulosti na vojáka přítomnosti.Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  13:45 02.02.2015

  Přesně tak. Je to obchod. Když si je povstalci zaplatí, tak nevím proč by nemohli mít Ruské zbraně i když Ukrajinské sklady, které mají na svém území povstalci jich byly plné. ...Zobrazit celý příspěvek

  Přesně tak. Je to obchod. Když si je povstalci zaplatí, tak nevím proč by nemohli mít Ruské zbraně i když Ukrajinské sklady, které mají na svém území povstalci jich byly plné. Nezpomeňme taky na tu hromadu Ruských zbraní, které zabavili zajmutým vládním vojáků a tu spoustu Ruské techniky, kterou ukořistili, když vládní vojáci utekli.
  Taky by se mělo vždy uvádět, které dovolenkáře májí na mysli, protože na obou stranách jich je hromada. To je zkrátka svobodná společnost. Každej si může jít tam kam chce.Skrýt celý příspěvek

 • fulcrum
  13:45 02.02.2015

  AK-12 měl být podle výrobce nabízen i v jiných rážích než 5,45x39, bylo nějak vysvětleno proč byl místo 7,62mm verze AK-12 zvolen Ak-103-4?

  AK-12 měl být podle výrobce nabízen i v jiných rážích než 5,45x39, bylo nějak vysvětleno proč byl místo 7,62mm verze AK-12 zvolen Ak-103-4?

 • Charlie
  13:43 02.02.2015

  RiMr71: on Ratnik není ani tak ubersoldát, jako spíš další evoluce běžného vojcla. Základem je zbrusu nová (a podle ruských vyjádření sakra odolná, už Kirasa je docela síla a co ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: on Ratnik není ani tak ubersoldát, jako spíš další evoluce běžného vojcla. Základem je zbrusu nová (a podle ruských vyjádření sakra odolná, už Kirasa je docela síla a co uklohnili teď je otázka) neprůstřelná vesta a helma, balisticky odolná uniforma, k tomu systém nosné výstroje a celá řada podpůrné elektroniky.

  Je to trochu odlišné od Future soldierů západu, které byly někdy tak future, že museli downgradovat, Rusové šli spíš cestou vybavení pěchoty na jeden střední standard, přičemž opravdu hi-tech nebo převratné není vlastně nic. Proto taky už můžou ten systém zavádět a není neustále ve vývoji. Stejnou cestu myslím zvolil Bundeswehr a Francouzi. Na druhou stranu, víceméně dostanou obyčejného vojcla na úroveň operátora od speciálů s jeho drahým nádobíčkem, čili se dá říct, že to až takový voják budoucosti není.Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  13:16 02.02.2015

  bubnový...

  bubnový...

 • RiMr71
  13:12 02.02.2015

  Tak to nečti soudruhu a nereaguj! Někteří taky nereagují na tvoje tradiční nekonečné proruské bolševické figně a neposílají tě na Novinky za podobnými týpky... Je to článek o ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to nečti soudruhu a nereaguj! Někteří taky nereagují na tvoje tradiční nekonečné proruské bolševické figně a neposílají tě na Novinky za podobnými týpky...

  Je to článek o ruské zbrani. V diskuzi někdo nadhodil, jestli se tato zbraň neobjeví i u dovolenkářů. Nikdo to nehrotí, spíš toto směřování utichalo. Dokud do toho zase nezačals ty rýpat, jako obvykle vyskakujíc jak čertík z krabičky kdykoliv ti jen náznakem sahá na ten tvůj vysněný ráj "s tradičními hodonotami"..

  Když se ti nelíbí směřování debaty, tak ji přesměruj jinam, nějakým zajímavým TTD údajem nebo názorem. A ne že tu debatu budeš v nechtěném směřování ještě utvrzovat.

  Pro tebe je debata debatou jen tehdy, pokud někdo neprojeví názor který by se měl podle tebe zakázat, zabanovat, zkrátka cenzurovat. Ale takto to ve svobodném světě nechodí, takto to chodí jen v diktaturách.. A protože do toho nechci dál šťourat, tak neuvedu, kterou zemi s takovou aplikací mám na mysli... :)

  _______________

  Mě zaujal ten zásobník na 95 nábojů. To je klasický nebo nějaký buben? A kolik váží?


  Dále to množství Ratniků - to chtějí mít 70 000 über soldátů?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4