Ruská armáda získá nové útočné pušky

Foto: Útočná puška AK-103-4. / Kalašnikov
Útočná puška AK-103-4 /  Kalašnikov

Ruské ministerstvo obrany vybralo dvě nové standardní útočné pušky pro své vojáky, resp. pro projekt ruského vojáka budoucnosti Ratnik. Útočné pušky AK-12 a AK-103-4 dodá koncern Kalašnikov.

„Už jsme udělali dohodu a vybrali jsme pušky z Izmaš (Kalašnikov – pozn. redakce). Vyhrály díky ceně. Kvalita je pro nás také přijatelná," uvedl 24. ledna náměstek ministra obrany Jurij Borisov.

Ruské ministrovo obrany vybralo hned dvě zbraně. První je nová útočná puška AK-12 v ráži 5,45×39 mm a druhou je AK-103-4 v ráži 7,62×39 mm.

Počty objednaných zbraní Borisov neuvedl. Nové pušky však dostanou vojáci vybavení kompletem Ratnik. „Zvýšili jsme počet objednaných kompletů Ratnik z 50 na 70 000 kusů," uvedl při této příležitosti Borisov.

Vývoj pušky AK-12 byl zahájen v roce 2011 jako pátá generace ikonických zbraní „AK". Konstrukčně vychází AK-12 z předchůdce AK-74M a má také některé společné díly. Jednotková cena AK-12 je zhruba o 25 % větší než u AK-74M.

AK-12 oproti předchůdci získala několik vylepšení. Na AK-12 najdeme vypouštěč závěru, oboustranný palcem ovladatelný přepínač palby, montážní kolejnice nebo délkově nastavitelnou a sklopnou pažbu. Vojáci také ocení oproti AK-74M nižší zpětný ráz.

AK-12 při testech v roce 2012

Přepínač palby AK-12 má čtyři polohy – zajištěno, jedna rána, trojitý výstřel a plná automatika. Všechny ovládací prvky jsou zdvojené, takže zbraň může být používána praváky i leváky. Standardní zásobníky jsou na 30, 60 nebo 95 nábojů.

Zajímavým prvkem je zdvojená pojistka zásobníku. Voják může používat klasický „pákovou pojistku" známou ze zbraní AK-74 (případně z CZ 805 BREN), nebo používat pojistné tlačítko před lučíkem.

Podle současných plánů zbraně AK-12 získají pouze vojáci vybavení systémy Ratnik. Zbytek ruské armády bude používat zbraně AK-74M.

Naproti tomu AK-103-4 koncernu Kalašnikov je nejnovější generací pušky AK-47. Zbraň AK-103-4 namísto kovových a dřevěných komponent využívá plast všude tam, kde je to možné pro snížení celkové hmotnosti.

Foto: A-545 / DÄ›kÅ¥arevA-545 / Děkťarev

AK-103 lze kombinovat s taktickou svítilnou, laserovým zaměřovačem, teleskopickým zaměřovačem, tlumičem nebo vrhačem granátů GP-25. Příslušenství lze uchytit na kolejnicové lišty. Nejnovější provedení AK-103-4 je vybaveno také pažbou vyvinutou pro AK-12.

Připomeňme, že konkurenty pušek AK-12/AK-103-4 byly pušky A-545 (5,45×39 mm) a A-762 (7,62×39 mm) firmy Děkťarev. Jde o nejnovější provedení zbraní AEK-971/973  vyvinuté během 80. let jako potenciální náhrada zbraní AK-74.

AEK-971/973 využívá velmi zajímavých konstrukčních prvků. Na AEK-971 najdeme vlastně dva plynové kanály nad hlavní a dva písty, které se při výstřelu synchronizovaně pohybují v opačném směru. Výsledkem je vyšší stabilita zbraně, zvláště při střelbě dávkou, což se projevuje zlepšením pravděpodobnosti zásahu.

Zpětný ráz je asi o 10 až 15 % menší než u AK-12. Nevýhodou je naopak konstrukční složitost a cena.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská cesta: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 4.

Ruský přístup ke konstrukcí zbraní měl a má svá specifika. Ruská výzbroj, ač možná nemá špičkové ...

Vize útočné pušky: Nové trendy v ručních zbraních, část 5.

V dnešním článku si představíme návrh nové munice a útočné pušky podle návrhu Z.A. Prisovského ...

EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády

Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...

Slovensko plánuje obří nákup pistolí

Slovensko, respektive ministerstvo vnitra, připravuje obří nákup pistolí pro slovenské ozbrojené ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Charlie
  13:02 02.02.2015

  Hurvo: mě osobně stačilo u 58 čistit jeden píst a všecky ty věci okolo. Když si vezmu, že tam jsou dva, nějaké protiváhy... děkui pěkně. Mimochodem ze stejného důvodu nebyl ...Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo: mě osobně stačilo u 58 čistit jeden píst a všecky ty věci okolo. Když si vezmu, že tam jsou dva, nějaké protiváhy... děkui pěkně.

  Mimochodem ze stejného důvodu nebyl šířeji zaveden ani podobně revoluční Abakan.Skrýt celý příspěvek

 • martinius
  13:00 02.02.2015

  Já osobně v jakýchkoliv politických narážkách, pakliže nejsou vyloženě hanící, či přímo urážlivé nebo napsány vulgárně, nevidím problém. Nynější válečné konflikty jsou aktuální a k ...Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně v jakýchkoliv politických narážkách, pakliže nejsou vyloženě hanící, či přímo urážlivé nebo napsány vulgárně, nevidím problém. Nynější válečné konflikty jsou aktuální a k tématům na Armádních novinkách i blízké. Takže se ani nedivím, že ty diskuse k tomu tak sklouzávají. Je to asi přirozené, že lidé se potřebují projevovat a neodpustit si sem tam narážku. Mimochodem mám pocit, že i vy každým svým příspěvkem zde dáváte jasně názor na islám, když si ve vašem Nicku přečtu vždy STOP ISLÁM.

  Nesnažme se zde zavést cenzuru. Jen se chovejme slušně a na úrovni. To si myslím stačí.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:38 02.02.2015

  Nemohl by sakra už admin něco udělat s tím, že se pod KAŽDÝM článkem o něčem ruském řeší Ukrajina? VŽDY se tady najde (a teď se omlouvám, ale jinak už to napsat nejde) vůl, který ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemohl by sakra už admin něco udělat s tím, že se pod KAŽDÝM článkem o něčem ruském řeší Ukrajina? VŽDY se tady najde (a teď se omlouvám, ale jinak už to napsat nejde) vůl, který začne provokovat! Todomatch, teď zase CerVus... jste opravdu tak primitivní? Mám také pod každým článkem s USA řešit jejich podporu Syrským rebelům nebo právě jejich podporu Majdanistům?

  Tohle už zavání nějakými psychickými problémy, které Vám způsobuje jen samotný název "ruský, ruské, Rusko apod."!

  Buď si jděte diskutovat někam na idnes, nebo s tím už přestaňte. Možná by snad bylo i dobré ty diskuze zrušit. Občas se sice dozvím velice zajímavé věci o kterých jsem neměl třeba ani páru. Ale je to vždy v diskuzích, kam nezavítají lidé jako Todomatch a jiní, které evidentně baví provokovat.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:03 02.02.2015

  krasne zaranžovane gruzinske zbrane, ten negev sa tam vynimal priam nadherne.

  Ten chalan co tam mal na chrbte RPO šmeľ a RPG 18, to kupil asi v armyshope :D

  krasne zaranžovane gruzinske zbrane, ten negev sa tam vynimal priam nadherne.

  Ten chalan co tam mal na chrbte RPO šmeľ a RPG 18, to kupil asi v armyshope :D

 • hurvo
  11:41 02.02.2015

  ja som u dovolenkarov videl len ruske zbrane a v rusku vyrabane variacie na m110, myslim od firmy ORSIS. Toto zavedenie AK-12 je klasickym prikladom ked zbran po vsetkych ...Zobrazit celý příspěvek

  ja som u dovolenkarov videl len ruske zbrane a v rusku vyrabane variacie na m110, myslim od firmy ORSIS.

  Toto zavedenie AK-12 je klasickym prikladom ked zbran po vsetkych strankach lepsia A-545 bola vyradena zbranou ktora neprinasa nic nove oproti svojmu predchodcovi ale ma slavne meno. Take rodinkarstvo, by som povedal :DSkrýt celý příspěvek

 • perunBB
  11:35 02.02.2015

  Kto ví...Možno budú,tak ako tam vidno zbrane americké prišlo by mi divné nevidieť tam aj zbrane ruské.

  Kto ví...Možno budú,tak ako tam vidno zbrane americké prišlo by mi divné nevidieť tam aj zbrane ruské.

 • CerVus
  10:28 02.02.2015

  hmm. Kdo ví jestli to budou půjčovat klukům i na dovolenou.

  hmm. Kdo ví jestli to budou půjčovat klukům i na dovolenou.

 • Lukas
  09:07 02.02.2015

  Czyli armia rosyjska dorobiła się "Beryla" ;-)

  Czyli armia rosyjska dorobiła się "Beryla" ;-)

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4