Ruská armáda získá další těžké raketomety Tornado-S

Ruská armáda získá další těžké raketomety Tornado-S
Tornado-S / Motovilichinski zavod (Zvětšit)

Zvláštní konstrukční kancelář ZAO dodá ruské armádě další těžké raketomety Tornado-S. Podle ruského deníku Kommersant hodnota zakázky dosahuje šest až sedm miliard rublů. Částka podle odhadů stačí k výrobě 16 raketometů.

V ruské armádě jsou dva typy raketometů Tornado. Raketomet Tornado-G střílí neřízenými raketami ráže 122 mm a v ruské armádě nahrazuje raketomety BM-21 Grad. Tornado-S umí střílet neřízenými i řízenými raketami ráže 300 mm a nahrazuje raketomety BM-30 Smerč i BM-21 Grad.

V ruské armádě slouží také raketomet Uragan-1M ráže 220 mm (může střílet i raketami ráže 300 mm), který je někdy mylně označován jako Tornado-U. Ve skutečnosti toto jméno nese nákladní automobil Ural-6370.

Raketomety Tornado, i dřívější Smerč a Grad, vyráběla (resp. prováděla zejména konečnou montáž a „oživení“) společnost Motovilichinské závody v Permu. Většinovým vlastníkem závodu je ruský zbrojní koncern Rostec.

Motovilichinské závody jsou ale od března 2018 v konkurzu a vojenskou část výroby převzala právě konstrukční kancelář ZAO, která je součástí závodu. Podle webu Kommersant konkurz nebude mít na dodávky vliv. Dlužná částka Motovilichinských závodů je 17 miliard rublů (6,15 miliardy Kč) a hlavním věřitelem je právě Rostec.

Podle informací ruské vojenské televize TV Zvězda a její reportáže z roku 2016, přitom Motovilichinské závody měly mít slibnou budoucnost. Tehdejší náměstek ministra obrany Jurij Borisov (nynější místopředseda ruské vlády) při návštěvě podniku v roce 2016 uvedl, že permská firma má zakázky až do roku 2020:

„Objemy nákupů nových zbraní jsou značné. Jen během probíhajícího státního programu vyzbrojování [2011-2020; aktualizovaný byl přijat v roce 2016] nakoupíme ještě 700 raketometných kompletů. A v návrhu nového vyzbrojovacího programu se počítá s dalšími nákupy. Vím, že Motovilichinské závody s tak velkými zakázkami nepočítaly. Současný stav společnosti však ukazuje, že situaci máte plně pod kontrolou.“

Podle webu Russian Defense Policy (RDP) se dodávka týká 16 raketometů a čtyř muničních vozidel. První brigáda s raketomety Tornado-S v ruské armádě byla ustavená v letošním roce, ale dodávky probíhají již od roku 2017. Každá raketová brigáda má typicky dva až tři prapory, s osmi odpalovacími a dvěma zásobovacími vozidly v každém praporu.

Ruská armáda buduje těžkou raketometnou brigádu s raketomety Tornado-S a Uragan-1M v každém ze čtyř vojenských okruhů (západní, jižní, střední a východní). Nejnovější objednávka postačuje k přezbrojení dvou praporů.

Současný stav budovaných brigád podle RDP vypadá následovně:

 • Západní okruh; 79. Brigáda v Tveru; tři prapory a 12 raketometů Tornado-S;
 • Jižní okruh; 439. Brigáda v Znamensku; neznámý počet praporů a neznámý počet raketometů Tornado-S;
 • Střední okruh; 232. Brigáda v Ščúčiji; dva prapory a 16 raketometů Uragan-1M;
 • Východní okruh; 338. Brigáda v Novosysojevsku; dva až tři prapory a 16 až 18 raketometů Uragan-1M.

RDP upozorňuje, že v dobách Sovětského svazu typická raketová brigáda (jedna v každém vojenském okruhu) měla čtyři prapory a 18 raketometů Grad v každém praporu. Ze sovětské perspektivy tak výše uvedené brigády jsou početně spíše prapory.

Nicméně raketomety Tornado-S (které nahrazují Grady a Smerče) jsou považovány za nejúčinnější zbraň ruského raketového dělostřelectva. Jeden raketomet Tornado-S údajně dokáže nahradit až 20 Gradů.

Ruské raketomety Tornado-G/S, včetně předchůdců Grad a Smerč, jsou navíc po útočné pušce Kalašnikov nejúspěšnějším exportním výrobkem ruského vojenského průmyslu. 

Spolu s útočnou puškou Kalašnikov je raketomet Grad (na podvozku nákladního vozu Ural) nejznámější sovětskou/ruskou zbraní. Vždyť Grady najdeme v armádách 50 zemích světa, nemluvě o velkém množství odvozených verzí a modifikací.

Nedávno objednané raketomety Tornado-S dostane ruská armáda v roce 2020. Tornado-S je dvanáctihlavňový raketomet. Dostřel satelitem (GLONASS) naváděných raket je 120 km (mluví se ale až o 200 km) a každá raketa je naváděná samostatně. Jedna salva z raketometu dokáže zničit nekrytou živou sílu na ploše 70 hektarů (0,7 km2).

Podvozek Tornada-S tvoří šasi výkonného terénního automobilu s pohonem 8×8 a průměrem kol 1,5 metru. Na podvozku je upevněna otočná plošina, na kterou se instaluje odpalovací kontejnery.

Celý komplet Tornada-S se skládá ze tří vozidel: raketometu, dopravního vozidla s raketami a velitelského vozidla, ze kterého je řízená palba. Systém řízení palby přitom dokáže koordinovat palbu celého oddílu.

Zdroj: TV Zvězda, Russain Defence Policy, Kommersant

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti

Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky ...

Raketomet Homar pro polskou armádu

Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou ...

Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • lemkin
  20:57 06.10.2019

  Už dříve jsem zde v článku psal, že by pro naše dělostřelce, byla vhodná alespoň modernizace stávajících houfnic na standard M2. Než se něco vybere ty staré prostě odejdou, na nové ...Zobrazit celý příspěvek

  Už dříve jsem zde v článku psal, že by pro naše dělostřelce, byla vhodná alespoň modernizace stávajících houfnic na standard M2. Než se něco vybere ty staré prostě odejdou, na nové zase nebudou peníze, tak jako vždycky a koupí se pár strojů, pro udržení schopností s nejasným výhledem do budoucna. K tomu nějaký ten Vampir a máme aspoň v něčem oporu.

  https://www.armadninoviny.cz/d... Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  20:47 06.10.2019

  Podobne nepoužiteľné ako S400/500 . Proti Nemcom za Ww2 to fungovať mohlo,ale nie v dobe digitálneho bojiska,kde dron za pár tisíc Usd lokalizuje Pvo za 400 mil. USD a predá ...Zobrazit celý příspěvek

  Podobne nepoužiteľné ako S400/500 . Proti Nemcom za Ww2 to fungovať mohlo,ale nie v dobe digitálneho bojiska,kde dron za pár tisíc Usd lokalizuje Pvo za 400 mil. USD a predá informáciu Sea Avengerovi,ktorý naňho hodí bombu za 20 tisíc Usd.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   21:15 06.10.2019

   to by tam ta bomba musela zvládnout doletět .-) Tohle nebudou provozovat hadráci bez krytí. Jak klasické tak reaktivní dělostřelectvo má ještě velkou budoucnost.

   to by tam ta bomba musela zvládnout doletět .-) Tohle nebudou provozovat hadráci bez krytí. Jak klasické tak reaktivní dělostřelectvo má ještě velkou budoucnost.

  • technik
   06:43 07.10.2019

   A pak si se probudil a měl si ruku v nočníku :)

   A pak si se probudil a měl si ruku v nočníku :)

  • lorgarius
   08:46 07.10.2019

   to mas asi ako s kazdym zbranovym systemom. pokial ho protivnik dokaze znicit, pred tym ako sam moze vypalit, tak ti je v konecnom vysledku na dve veci. ale nicivu silu tazkeho ...Zobrazit celý příspěvek

   to mas asi ako s kazdym zbranovym systemom. pokial ho protivnik dokaze znicit, pred tym ako sam moze vypalit, tak ti je v konecnom vysledku na dve veci. ale nicivu silu tazkeho raketometu by som nepodcenoval, ani ho neposielal do srotu a nechcel by som byt v oblasti, kde by dopadla salva z tejto potvory.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:31 07.10.2019

   UnionPacific: Těžko o takto porovnávat. Ale když už jsme tu těch cen, tak zde uvedená částka je za dva prapory. 8 palebných vozidel, 4 muniční, pravděpodobně velitelské a zásoba ...Zobrazit celý příspěvek

   UnionPacific: Těžko o takto porovnávat. Ale když už jsme tu těch cen, tak zde uvedená částka je za dva prapory. 8 palebných vozidel, 4 muniční, pravděpodobně velitelské a zásoba munice. Takže ti cena jedné jednotky vychází někde v rozmezí 4,5 - 5,3 mio USD, celý prapor tak cca 30 mio USD. Sea Avanger stojí něco mezi 12 - 15 mio USD, lokalizaci a navedení určitě neprovedeš dronem z AliExpresu, ale spíš něco jako RQ-4, protože těžké raketomety se nebudou promenádovat na čáře dotyku a bez krytí SHORAD. Má to dostřel 120 km.
   No a proti jednotlivým vozidlům určitě nebude nikdo pouštět bomby za 20 tis. USD, to přitlač. Na zničení praporu s min. 7 vozidly + doprovod a PVO ti taky ta bomba nestačí jedna. RQ-4 taky není za darmo a že její činnost není úplně bez rizika bylo onehdá vidět v Zálivu a ani na Ukrajině si s nimi nedovolí létat poblíž povstaleckých území.
   A stejně tak mám pochybnosti o tom, jak ti chytrý dron dokáže vyčistit 0,7 km2 od pěchoty. Navíc ty rakety mohou být řízené. Takže bych byl opatrný v tvrzení, že jedna ve své třídě účinná zbraň vymaže jinou, také těžkou váhu ve své třídě.Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  18:38 06.10.2019

  hezká hračka , bohužel my už nemáme ani ty Grady....

  hezká hračka , bohužel my už nemáme ani ty Grady....

Načítám diskuzi...