Ruská letadla toho v Libyi moc nezmění. Zatím.

Ruská letadla toho v Libyi moc nezmění. Zatím.
MiG-29 na cestě do Libyie / U.S. Africa Command (Zvětšit)

Libyjská národní armáda generála Haftara dostala moderní vojenské letouny z Ruska. Na rozdělení sil v zemi asi nebudou mít velký vliv. Mohou ale signalizovat začátek mohutnější ruské intervence, podobné té v Sýrii.

Občanská válka v Libyi zuří již od roku 2014. Bojují v ní dvě frakce: Vláda národní jednoty GNA (Government of National Accord) a Libyjská národní armáda LNA (Libyan National Army). GNA je mezinárodně uznávaná. Bojovníci LNA jsou většinou považováni za vzbouřence. To ovšem neznamená, že GNA je legitimní. Její právo vést zemi je minimálně pochybné. Většinu libyjského území, včetně významných ropných přístavů, ovládá LNA, vedená šestasedmdesátiletým generálem Chalífou Haftarem. Oblast s nejvyšší hustotou populace okolo hlavního města Tripolisu zase drží GNA premiéra Faíze Sarrádže.

Současná situace na bojišti se dá popsat jako pat. LNA nedokáže dobýt Tripolis, GNA zase nemá sílu na ovládnutí zbytku země. Obě znepřátelené strany mají pomoc ze zahraničí. LNA teď získala bojové letouny MiG-29 Fulcrum a taktické bombardéry Su-24 Fencer. Letadel je dohromady okolo čtrnácti kusů.

Jejich první satelitní snímky zveřejnil 21. května na Twitteru bezpečnostní odborník humanitární organizace Amnesty International Brian Castner. Letadla vyfotografovaná na základně LNA Al-Džufra neměla výsostné znaky.  Specializovaná i mainstreamová média diskutovala několik dní, komu patří. 


Ruský MiG-29 v Libyi; větší foto / Brian Castner Twitter

Satelitní snímky

Stíhačky MiG-29 i bombardéry Su-24 stále ještě provozuje množství zemí. Většina z nich ale nedisponuje prostředky na to, aby je nasadila v zahraničí bez podpory Ruska. V úterý 26. května zveřejnilo africké velitelství ozbrojených sil Spojených států AFRICOM (United States Africa Command) o letounech tiskovou zprávu doplněnou satelitními snímky. Později přidalo dodatečné informace a fotografie na Twitteru. Letadla podle AFRICOMu dorazila z Ruské federace. Cestou se zastavila na ruské letecké základně Hmímím v Sýrii, kde mechanici zamalovali jejich národnostní označení.

Z Hmímímu pokračovala na letiště poblíž Tobruku, který kontroluje LNA. Všechny stíhačky MiG-29 a část bombardérů Su-24 pak přelétly na základnu Al-Džufra. Některé Su-24 přistály na další základně LNA Al-Khadim. Na snímcích jsou vidět i letouny Su-35 Flanker, které ale posloužily jen jako doprovod. Podle experta na vojenské letectví ze serveru Aviation Geek Toma Coopera je nepravděpodobné, že zjevení letounů bude znamenat zásadní obrat.

„MiGy-29 v Libyi nic nezmění,“ prohlásil na webu Middle East Eye. LNA kromě Ruska podporují také Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Egypt. „Žádná varianta MiGu-29 nedosáhne lepších výsledků než Mirage 2000 z Emirátů nebo Wing Loongy, které jsou už dnes na libyjském bojišti aktivní,“ dodal Cooper. Wing Loong je dron čínské výroby. LNA je poskytují Spojené arabské emiráty.  


Jeden z MiGů-29 darovaných Libyi byl vyfocen na základně Hmímím; větší foto / Babak Taghvaee Twitter

Wagnerova armáda

Ruská flotila MiGů-29 je podle Coopera ve špatném stavu. „Použití typu je omezené na tréninkové a testovací jednotky,“ uvedl na webu The Drive. Rusové upřednostňují větší a výkonnější letouny Su-27 Flanker a jejich moderní odvozeniny. Výjimku donedávna tvořil malý počet modernizovaných strojů verze MiG-29SMT. Povodně je mělo koupit Alžírsko. Z obchodu ale sešlo, a tak skončily v ruském letectvu. Ruská federace je v roce 2018 nasadila v Sýrii. Jednotka, která je používala, ale brzi na to dostala výkonnější letouny Su-30.

Letounů Su-24 slouží v ruském letectvu posledních zhruba osmdesát kusů. Rusové je postupně nahrazují modernějším typem Su-34. Ruská letadla sice asi nemohou změnit rovnováhu sil, mohla by se však stát předvojem rozsáhlejší intervence. Dosud probíhající ruské angažmá v Sýrii začalo rovněž nasazením jen několika málo letounů.

Absence výsostných znaků silně připomíná začátek anexe Krymu v roce 2014. AFRICOM odhaduje, že letadla budou působit jako podpora tzv. Wagnerovy skupiny, která bojuje na straně LNA. Je to ruská soukromá armáda. Oficiálně nemá s Ruskem nic společného. Vlastní ji však blízký spolupracovník Vladimira Putina Jevgenij Prigožin. Podle Američanů dodaná letadla navíc pilotují příslušníci ruských ozbrojených sil.


Další satelitní snímek zveřejnilo velitelství AFRICOM; větší foto / AFRICOM Twitter

NATO a plyn

Rusko má několik důvodů, proč podporovat Haftarovu LNA. Konkurenční GNA uzavřela v roce 2019 s Tureckem dohodu o vytvoření společné výlučné ekonomické zóny ve Středozemním moři. Rusku smlouva nevyhovuje, protože smlouva umožňuje vybudování plynovodu ze Středozemního moře do Evropy. To je katastrofický scénář pro ruskou společnost Gazprom. Chatrné ruské hospodářství je vývozu plynu životně závislé. S dohodou ale nesouhlasí také středomořské země, jako je Egypt, Řecko nebo Kypr.

Moskva používá plyn rovněž jako donucovací prostředek v soupeření s Evropskými státy, které se bez něj obejdou jen s obtížemi. Kreml má zájem také o námořní základny na libyjském pobřeží, protože tím dostane kontrolu na velkou části jižní hranice Evropské unie, přes kterou proudí nekonečné masy uprchlíků do Evropy. 

Vzhledem k existenci zmíněné námořní dohody není divu, že GNA nejvíc pomáhá Turecko. Ankara zásobuje GNA zbraněmi, včetně dronů. Turecké válečné lodě hlídkují u libyjských břehů. Pátého ledna 2020 se navíc v Libyi vylodily první turecké pozemní jednotky.

V podstatě se tedy bojuje o to, kdo získá kontrolu nad jižní hranici Evropské unie, zda Turecko nebo Rusko. Pokud vyhraje Rusko, může volitelně posílat uprchlíky do Evropy a také zamezí alternativním dodávkám plynu do Evropy.


V Libyi probíhá high-tech válka mezi tureckými drony Bayraktar TB2 a ruskými systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu Pancir-S1. Ztráty jsou na obou stranách.

Revoluce v troskách

Libyi vládl dlouhých dvaačtyřicet let svérázný diktátor Muammar Kaddáfí. Na území pouštního státu žije množství nepřátelských kmenů. Kaddáfí je popichoval proti sobě a sám se tak držel u moci. V roce 2011 ale vypukla v Libyi revoluce. Po svržení a smrti Kaddáfího se z revolučních spojenců téměř ze dne na den stali nepřátelé. Boje od té doby v podstatě neustaly. V roce 2012 se Libyjský lid pokusil vybrat si novou vládu ve svobodných volbách. Vzešel z nich Národní kongres, který dostal za úkol připravit novou ústavu.

Kongresu se na ní však nepodařilo shodnout. Země se propadla do chaosu. V roce 2014 proběhly další volby. Provázelo je však násilí, které způsobilo nízkou účast. Kongres odmítl uznat jejich výsledek a vzdát se moci. Nový konkurenční parlament se proto přestěhoval z Tripolisu do Tobruku. Začala válka, který trvá dodnes. Dělení na GNA a LBA je velmi zjednodušující. Frakcí je daleko víc. Někteří pozorovatelé vnímají válku jako boj mezi arabskými kmeny a kmeny tureckého původu.

Zdroje: Daily Sabah, The Drive, 2, 3, 4, Arab Center, Foreign Policy, AfriCom, Forbes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. ...

Operace Pegasus - Evakuace německých občanů z hroutící se Libye

Jedním z úkolů, před který jsou ozbrojené síly vyspělých zemí poměrně často postaveny, je evakuace ...

Nekonečné hledání řešení pro Libyi

V italském Palermu se ve dnech 12. a 13. listopadu uskutečnila mezinárodní konference o Libyi. Na ...

Rivalita Francie a Itálie prodlužuje chaos v Libyi

Mezinárodní konference o Libyi, která proběhla minulý týden v italském Palermu, se zúčastnili ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • infi
    12:35 01.06.2020

    Souhr situace panstir vs TB2: https://asiatimes.com/2020/05/... Zajimave asi je to, ze si Turci odvezou jeden Pantsir do Turecka. ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhr situace panstir vs TB2:
    https://asiatimes.com/2020/05/...

    Zajimave asi je to, ze si Turci odvezou jeden Pantsir do Turecka.

    A podle https://lostarmour.info/libya/...

    To vypada ze behem ofenzivy GNA Haftar dostal slusne na zadek.Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
    22:40 30.05.2020

    Neni pro nas nic lepsiho, kdyz se mezi sebou dva muslimove mydli a jeste k tomu kupuji od ostatnich zbrane.

    Neni pro nas nic lepsiho, kdyz se mezi sebou dva muslimove mydli a jeste k tomu kupuji od ostatnich zbrane.

    • logik
      00:22 01.06.2020

      Jako myslíš Erdogan s Putinem?

      Jako myslíš Erdogan s Putinem?

  • palo satko
    07:34 30.05.2020

    Myslim si, že ani Turkom, ani Rusom a vlastne nikomu realne nejde o vitazstvo. Nekonecna vojna prinaša tiež zisky. Dokonca Rusom umožnuje hlušit islamistov zo Syrie bez toho aby ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslim si, že ani Turkom, ani Rusom a vlastne nikomu realne nejde o vitazstvo. Nekonecna vojna prinaša tiež zisky. Dokonca Rusom umožnuje hlušit islamistov zo Syrie bez toho aby nejaky trulo vypisoval že každa ruska bomba trafi nemocnicu.
    Pokial bude dost penazi z ropy, alebo tamojši zburenecki načelnici prislubom buducich licencii na jej tažbu, peniaze na vojnu ziskaju, bude vojna pokracovat "donekonečna". Libya je bohata krajina a teraz čerpaju ropnu rentu namiesto domorodcov spojenci, zoldaci a okupanti. Domorodci maju smolu, ale tu si vlastne zaslužia "Bolo koze (za cias Plukovnika) dobre a išla sa na lad šmíkať. "Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    06:48 30.05.2020

    Lybijské dobrodružství je celé podivné a každý z účastníků do toho "šel" s vidinou levného a rychlého vítězství pro své "ovčany" Ruské stroje sice létají, ale co dodali do Lybie ...Zobrazit celý příspěvek

    Lybijské dobrodružství je celé podivné a každý z účastníků do toho "šel" s vidinou levného a rychlého vítězství pro své "ovčany"
    Ruské stroje sice létají, ale co dodali do Lybie se nemůže rovnat ani náhodou s tím co dodali do sousedního Alžíru nebo do Srbska či dokonce do Egypta. Zákazníci jsou rozděleni a spodina je Lybie.
    24 + 29 létají ale jsou to zastaralé modifikace bez upgradů a resursů, vyřazené z ruské armády. Skladovky 30+ let.
    Pantsiry jsou ořezané základní verze, otázkou je vycvičenost obsluh, ale nedělám si iluze že to budou ˇobsluhy - analfabeti.
    Kvalitní systémy území RF neopustí.
    To vše za finančního sponzoringu a spoluúčasti U.A.E. Saudské Arábie a Egypta. Petrodolary platí po celé světě. Rusové na Haftara "trpí" pro ně to je voják a co slíbil to dodržel-zatím. Navíc studoval na válečných školách v tehdejším SSSR.
    Dá se očekávat, že hovoří alespoń částečně rusky a dokáže toho využívat.
    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    Tahle severoafrická komedie má pro Rusko jiný přínos.
    MO RF a firmy jako KRET a spol ( a že jich je více než dost) využívají konfliktu pro sledování a monitoring kmitočtového spektra, REB - EW a satelitní průzkum.
    Pro ně to je obrovská studnice vědomostí a poznatků o nasazené technice protistrany viz turecké drony (které nakoupila i Ukrajina)
    Pro Rusko není problém západní systémy včetně tureckých které získají do rukou Haftarovi lidé svižně vyplatit "cash" a transportovat po vodě nebo vzduchem do RF. Jako úlitbu jim přidají za "odměnu" prémii v podobě zastaralého MiGu nebo Sučka.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      06:52 30.05.2020

      Haftar je muslim a Rusové jeho podporou si získávají podporu domácího muslimského obyvatelstva RF. Ruské politické vedení, není až tak hloupé a některé věci mají dobře vymyšlené.

      Haftar je muslim a Rusové jeho podporou si získávají podporu domácího muslimského obyvatelstva RF. Ruské politické vedení, není až tak hloupé a některé věci mají dobře vymyšlené.

      • PavolR
        07:42 30.05.2020

        To je čo za zúfalý argument, že Haftar je moslim? :-D A jeho súperi snáď nie? Na dôvažok by malo prevažne turkickí ruskí moslimovia viac dôvodov sympatizovať s Erdoganom ...Zobrazit celý příspěvek

        To je čo za zúfalý argument, že Haftar je moslim? :-D A jeho súperi snáď nie? Na dôvažok by malo prevažne turkickí ruskí moslimovia viac dôvodov sympatizovať s Erdoganom podporovanými skupinami (takmer 1/4 obyvateľov Líbie má medzi predkami tureckého prisťahovalca), než s Putinom podporovanými Arabmi, ktorí sú im po všetkých stránkach cudzí.

        Turecké drony si môžu omakať aj v Sýrii. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    00:24 30.05.2020

    já se přikláním na stranu Haftara. Sice byl dlouho ve Státech, ale v regionu se spojenectví vždy rychle měnila. A proč jeho? Vypadá mnohem lepší volba, hlavně je bližší evropskému ...Zobrazit celý příspěvek

    já se přikláním na stranu Haftara. Sice byl dlouho ve Státech, ale v regionu se spojenectví vždy rychle měnila. A proč jeho? Vypadá mnohem lepší volba, hlavně je bližší evropskému sekulárnímu myšlení, podobně jako Asad kterého mnozí chtěli vykreslit jako zlotřilého diktátora. Ani jeden z nich rozhodně není ideální státník, ale vzhledem k tomu jakou mají "konkurenci" jsou to prvotřídní osobnosti. Amerika, potažmo část tzv. Západu si s islamisty a politickým islámem dlouhodobě zahrává jako s užitečnou figurkou, ale jak se blíží k hranicím států EU tak si mnozí uvědomují že to byl špatný nápad. Nakonec toto téma začne rozdělovat (jako další) už tak rozdělenou EU, třeba Francii se nástup zkušených skupin ze Sýrie vůbec nelíbí. Je zvláštní že Rusko podporuje sekularisty a USA/Západ víc straní politickému a ozbrojenému islámu, to se projevuje i ve vztahu k Turecku které se hodně proměnilo a blíží se spíš íránské teokracii než evropské/americké demokracii.
    Nakonec je otázka zda Libye jako stát přežije a v jaké formě, možná konfederace.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      00:43 30.05.2020

      Víš, on třeba západ se rozhodl vzít kritiku Ruska na vědomí a narozdíl od něj podporuje "legitimní vládu". To jen Rusko ze sebe udělalo totální pitomce, když poté, co skoro deset ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš, on třeba západ se rozhodl vzít kritiku Ruska na vědomí a narozdíl od něj podporuje "legitimní vládu".

      To jen Rusko ze sebe udělalo totální pitomce, když poté, co skoro deset let řve, že podporovat kohokoli proti "legitimní" (tedy OSN uznávané) vládě je mezinárodní zločin, tak mu najednou nevadí nasazovat vlastní vojáky proti takové vládě v Lybii.

      A co se týče Turecka, tak jsem rád, že ho zmiňuješ, poslední léta byl Erdogan v Moskvě pečenej vařenej.Skrýt celý příspěvek

      • gangut
        11:27 30.05.2020

        Tak hlavne rusko nikoho otvorene nepodporuje. Tam maju zaujmy hlavne Egypt a Emiraty. Tie financuju aj wagnerovcov aj Panciry a predpokladam ze aj lietadla.

        Tak hlavne rusko nikoho otvorene nepodporuje. Tam maju zaujmy hlavne Egypt a Emiraty. Tie financuju aj wagnerovcov aj Panciry a predpokladam ze aj lietadla.

        • logik
          14:23 30.05.2020

          "Tak hlavne rusko nikoho otvorene nepodporuje" Takže jako mezinárodní zločiny se směj dělat, jen se k tomu nesmí ten stát přiznat? Nebo jak to mám chápat??? Nebo jako fakt chceš ...Zobrazit celý příspěvek

          "Tak hlavne rusko nikoho otvorene nepodporuje"
          Takže jako mezinárodní zločiny se směj dělat, jen se k tomu nesmí ten stát přiznat? Nebo jak to mám chápat???

          Nebo jako fakt chceš tvrdit, že tam Rusko nikoho vojensky nepodporuje?Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            15:49 30.05.2020

            Komik logik a jeho logika. Co je " medzinarodny zlocin"? To ze niekde ako kontraktori bojuju obcania nejakeho statu? Alebo ze predavaju zbrane emiratom?

            Komik logik a jeho logika. Co je " medzinarodny zlocin"? To ze niekde ako kontraktori bojuju obcania nejakeho statu? Alebo ze predavaju zbrane emiratom?

          • logik
            21:20 30.05.2020

            "To ze niekde ako kontraktori bojuju obcania nejakeho statu?" Tydle pohádky vyprávěj svým dětem. Jistě, kontraktoři na dovolené, co si někde v půjčovně na dovolenou vypůjčili ...Zobrazit celý příspěvek

            "To ze niekde ako kontraktori bojuju obcania nejakeho statu?"
            Tydle pohádky vyprávěj svým dětem.

            Jistě, kontraktoři na dovolené, co si někde v půjčovně na dovolenou vypůjčili Mig-29.....Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:57 31.05.2020

            bohužel, už to tak asi bude, někteří se k mezinárodním zločinům i hrdě hlásí, jiní dělají jakoby nic. Mezinárodní právo je kousek papíru, který používá každý jak se mu zlíbí. A ...Zobrazit celý příspěvek

            bohužel, už to tak asi bude, někteří se k mezinárodním zločinům i hrdě hlásí, jiní dělají jakoby nic.
            Mezinárodní právo je kousek papíru, který používá každý jak se mu zlíbí. A jakmile někdo zjistí, že si může pomoci silou, tak to udělá. Funguje to spolehlivě celou známou historii, jen LGBT komunita z EU se tváří, že to není pravda.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            00:28 01.06.2020

            Flanker: kdy kterýkoli stát EU si přisvojil území tak, jako např. RF na Krymu? Anebo, když se bavíme o situaci v Lybii, tak např. použily USA vojenskou sílu např. proti Madurovi ve ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker: kdy kterýkoli stát EU si přisvojil území tak, jako např. RF na Krymu? Anebo, když se bavíme o situaci v Lybii, tak např. použily USA vojenskou sílu např. proti Madurovi ve Venezuele? Sílu by na to měly a nikdo jim v tom zabránit nemohl. Stejně to neudělaly. Tedy Tvé tvrzení:
            " A jakmile někdo zjistí, že si může pomoci silou, tak to udělá."
            je evidentně nepravdivé.

            To, že každý stát má tendence si mezinárodní právo přiohnout nijak nemění to, že míra překročení, kterého jsou ochotny se dopustit, se u jednotlivých států liší. Tvoje tvrzení je jen bagatelizace zla: když už ty státy, které překračují mezinárodní právo tím nejhorším způsobem nemohou zakrýt to, že překračují mezinárodní právo, tak se snaží přesně Tvým způsobem aspoň své chování bagatelizovat.Skrýt celý příspěvek

      • stronger.p
        15:00 30.05.2020

        "Víš, on třeba západ se rozhodl vzít kritiku Ruska na vědomí a narozdíl od něj podporuje "legitimní vládu"." Nebo obráceně, Rusko se poučilo od Západu a začalo prosazovat "lidská ...Zobrazit celý příspěvek

        "Víš, on třeba západ se rozhodl vzít kritiku Ruska na vědomí a narozdíl od něj podporuje "legitimní vládu"."

        Nebo obráceně, Rusko se poučilo od Západu a začalo prosazovat "lidská práva" a barevné revoluce v zemích, po kterých jim je ho....

        Z mého pohledu, pomoci Sarkozymu zlikvidovat jeho věřitele, byla zcela zásadní chyba. Kaddáfí stál posledních deset let svého života na straně Západu. Na okázalé návštěvy tam jezdila nejen ministryně USA... Šel západním politikům na ruku a za své hříchy se kál a půjčoval nebo daroval jim peníze na to, aby mohli ve svých zemích demokraticky vítězit ve volbách...Skrýt celý příspěvek

        • logik
          21:21 30.05.2020

          Byla zcela zásadní chyba? Ty rád uprchlíky?

          Byla zcela zásadní chyba? Ty rád uprchlíky?

          • stronger.p
            19:11 31.05.2020

            viz jak píše flanker.jirka 10:49 31.05.2020

            viz jak píše flanker.jirka 10:49 31.05.2020

          • logik
            00:30 01.06.2020

            Tam ovšem Flanker nepíše nic, co by jakkoli vyvracelo to, co jsem tvrdil. Naopak jeho citace to v podstatě dokládá. Viz komentář pod odkazovaným komentářem.

            Tam ovšem Flanker nepíše nic, co by jakkoli vyvracelo to, co jsem tvrdil. Naopak jeho citace to v podstatě dokládá. Viz komentář pod odkazovaným komentářem.

  • Scotty
    20:16 29.05.2020

    Fascinuje mě jak tu nají někteří jasno v tom co je pro Libyi nejlepší. Kdo z vás ví cokoli bližšího o vládě v Tripolisu nebo Haftarovi? Tedy zejména o co usilují a jaká je jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Fascinuje mě jak tu nají někteří jasno v tom co je pro Libyi nejlepší. Kdo z vás ví cokoli bližšího o vládě v Tripolisu nebo Haftarovi? Tedy zejména o co usilují a jaká je jejich představa budoucnosti Libye. To že jedni jsou údajně islamisti a ti druzí údajně ne mně rozhodně nestačí.Skrýt celý příspěvek

    • Grull
      22:24 29.05.2020

      Fandím Haftarovi. Proč? Nemyslím si, že na araby demokracie nestačí a je na ně potřeba velký klacek. Silný vůdce, já nevím třeba král nebo diktátor, který se silou udrží na řetězu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Fandím Haftarovi. Proč? Nemyslím si, že na araby demokracie nestačí a je na ně potřeba velký klacek. Silný vůdce, já nevím třeba král nebo diktátor, který se silou udrží na řetězu. Prostě, že do demokracie ještě nedospěli. Možná za 1000 let jo.
      A to, že jedněm pomáhá Turek je jen třešnička na dortu.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        22:41 29.05.2020

        Proč by ten silný vůdce nemohl být Fáiz Sarrádž?

        Proč by ten silný vůdce nemohl být Fáiz Sarrádž?

        • Grull
          23:07 29.05.2020

          Myslíš jako kvádro s kravatou proti polnímu maršálovi? Když si zobrazím Fáiz Sarrádž a Haftara, tak Haftar vypadá tvrdějc. Hele, prostě můj dojem je, že Haftar by Libyi zvládl ...Zobrazit celý příspěvek

          Myslíš jako kvádro s kravatou proti polnímu maršálovi? Když si zobrazím Fáiz Sarrádž a Haftara, tak Haftar vypadá tvrdějc.

          Hele, prostě můj dojem je, že Haftar by Libyi zvládl líp. Jak to dopadne, to už je jinná.

          A k Tvému příspěvku nahoře: To, že za "demokracii" bojujou islamisti mi jako důvod fandění druhé straně také stačí.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:27 29.05.2020

            Jo, ti kravaťáci nestojí za nic.
            https://www.irozhlas.cz/fotoga...
            No, za ne-demokracii tam bojují Rusové. To také není důvod k jásotu.

            Jo, ti kravaťáci nestojí za nic.
            https://www.irozhlas.cz/fotoga...
            No, za ne-demokracii tam bojují Rusové. To také není důvod k jásotu.

          • Grull
            09:16 30.05.2020

            Scotty Co se týká kravaťáka v čele Sýrie, tak se musíš podívat, kdo je jeho konkurence. Jako maníkům co řežou hlavy a postujou to na Facebook fakt fandit nebudu. Nechápu, proč ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty

            Co se týká kravaťáka v čele Sýrie, tak se musíš podívat, kdo je jeho konkurence. Jako maníkům co řežou hlavy a postujou to na Facebook fakt fandit nebudu.
            Nechápu, proč tohle vůbec řešíme. Islámistům snad nikdo normální fandit nemůže.Skrýt celý příspěvek

        • Strategist
          23:34 29.05.2020

          To je prosté, za A se jedná o tureckou loutku, za B za něj bojují islamistické milice, jak z Lybie, tak ze Sýrie (zbytky HTS a ISIS), což opravdu nejsou ti správní spojenci na ...Zobrazit celý příspěvek

          To je prosté, za A se jedná o tureckou loutku, za B za něj bojují islamistické milice, jak z Lybie, tak ze Sýrie (zbytky HTS a ISIS), což opravdu nejsou ti správní spojenci na které se spolehnout na to, aby bránili spodní hranici EU. Za C jeho premiérská funkce je pozůstatek původního plánu OSN na celonárodní vládu, on je to co zůstalo, nekompletní část vlády, která ve své plné sestavě měla být uznaná OSN, nakonec se považuje za OSN uznané, to co z ní zbylo, což není tak jak to bylo původně zamýšleno.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            00:45 30.05.2020

            A za Haftárem stojí Rusko. Vzhledem k tomu, co Rusko dělá na východní hranici EU, kde rozdmýchalo vojenský konflikt, a na jihovýchodní (kde opakovanými vety znemožnilo řešit Syrský ...Zobrazit celý příspěvek

            A za Haftárem stojí Rusko. Vzhledem k tomu, co Rusko dělá na východní hranici EU, kde rozdmýchalo vojenský konflikt, a na jihovýchodní (kde opakovanými vety znemožnilo řešit Syrský problém), tak fakt nechápu, kde vidíš nějakou záruku u něj....Skrýt celý příspěvek

          • danny
            02:12 30.05.2020

            logik: Rusko se přidalo až jako jeden z posledních. Ze začátku měl zelenou z USA. Má obrovskou podporu ze SAE. Finanční, žoldáky, letadla, zbraně. A z Francie, kam létá konzultovat ...Zobrazit celý příspěvek

            logik: Rusko se přidalo až jako jeden z posledních. Ze začátku měl zelenou z USA. Má obrovskou podporu ze SAE. Finanční, žoldáky, letadla, zbraně. A z Francie, kam létá konzultovat další kroky, na dovolenou a na léčení. A z Egypta, Tunisu... Až pak se přidali Rusové.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            07:41 30.05.2020

            Strategist
            Za Haftara zase bojují Rusové o další žoldáci z muslimských zemí. Dá se na ně spolehnout? Těžko.

            Strategist
            Za Haftara zase bojují Rusové o další žoldáci z muslimských zemí. Dá se na ně spolehnout? Těžko.

          • Scotty
            07:42 30.05.2020

            danny
            / Rusko se přidalo až jako jeden z posledních. Ze začátku měl zelenou z USA./
            To se domníváte na základě čeho?

            danny
            / Rusko se přidalo až jako jeden z posledních. Ze začátku měl zelenou z USA./
            To se domníváte na základě čeho?

          • Strategist
            11:00 30.05.2020

            To logik: Záruk tam vidím dost: např. Rusko je sekulární země narozdíl od Turecka a hrozbu islamistů si uvědomuje mnohem lépe než Evropa (mají s nimi vlastní problémy na Kavkaze). ...Zobrazit celý příspěvek

            To logik:
            Záruk tam vidím dost: např. Rusko je sekulární země narozdíl od Turecka a hrozbu islamistů si uvědomuje mnohem lépe než Evropa (mají s nimi vlastní problémy na Kavkaze). Tudíž vláda, kterou by tam vystavili by byla sekulární + navíc je to to o co Haftar usiluje, narozdíl od islamistické GNA, která se spoluúčástí Turecka otevře novou migrační frontu do Evropy, podobně jako v řecku. A když si porovnáš reakčnost EU vůči Turecku a Rusku, tak musíš uznat, že je tam velký rozdíl. To že je Rusko hrozba opakují několikrát denně, o tom že Turecko podporuje islamisty, útočí na další stát NATO od palných zbraní až po stíhačky a podporuje islamisty jak v Sýrii, tak Lybii na to EU ani necekne. Krásně viditelné v pár posledních dnech, o tom že přiletěly Migy do Lybie se píše v každém mainstreamovém médiu, zatímco o haldách kontejnerových lodí, co tam Turci navezli pouze na odborných webech.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:36 30.05.2020

            "Záruk tam vidím dost: např. Rusko je sekulární země narozdíl od Turecka" 1) A proto se v Rusku staví chrámy ozbrojených sil, kde visí portréty totalitních vládců a masových ...Zobrazit celý příspěvek

            "Záruk tam vidím dost: např. Rusko je sekulární země narozdíl od Turecka"
            1) A proto se v Rusku staví chrámy ozbrojených sil, kde visí portréty totalitních vládců a masových vrahů....
            2) Takže vlastně Třetí říše, jakožto sekulární stát, byl vlastně úplně v pohodě že? Řešit mezinárodní bezpečnost čistě optikou (ne)náboženskosti režimu je blbost.

            "terá se spoluúčástí Turecka otevře novou migrační frontu do Evropy"
            Kadáffí byl také na arabské poměry sekulární, a závěr jeho vlády, než se do toho vložila Francie, byla naprosto ukázková krize. Takže Tvé tvrzení, že čím sekulárnější režim, tím menší riziko migrační krize, stojí totálně na vodě.

            A proč do toho mícháš Turecko nechápu - že je Turecko hrozba si státy NATO uvědomují dobře, proč myslíš, že jim zatrhli ty F-35? Ještě před nedávnem byl právě Erdogan nejčastějším moskevským hostem - a vztahy s Ruskem přetrhalo právě Turecko.
            Já netvrdím, že Tureckem podporovaná vláda by byla nějaké terno. Jen ukazuju, že
            Rusko je schopno podporovat kohokoli, právě třeba Turecko, které si správně označil za jednu z bezpečnostních hrozeb Evropě. Takže není jediný důvod se domnívat, že Rusko je nějakou zárukou pro Evropu příznivého vyřešení situace v Lybii.Skrýt celý příspěvek

          • Strategist
            17:39 30.05.2020

            To scotty: ,,Za Haftara zase bojují Rusové o další žoldáci z muslimských zemí. Dá se na ně spolehnout? Těžko.,, V tomto je velký rozdíl, zatímco co islamističtí žoldáci, co bojují ...Zobrazit celý příspěvek

            To scotty:
            ,,Za Haftara zase bojují Rusové o další žoldáci z muslimských zemí. Dá se na ně spolehnout? Těžko.,,
            V tomto je velký rozdíl, zatímco co islamističtí žoldáci, co bojují za GNA popř. milice dovezené turky by na území Lybie zůstaly a šířily svou ideu a radikální názory mezi lokální populaci tak Ruští kontraktoři žádnou ,,svatou válku,, nevedou a radikální názory mezi populací nešíří. Po konci války, až je přestanou dané strany platit se stáhnou ze země pryč, toto se ale o místních islamistech říct nedá, ti tam zůstanou a budou s nimi jenom problémy, protože budou chtít náboženské uspořádání země a pokud se jim nový systém nebude líbit jsou ideálním prostředkem na další nepokoje a povstání.Skrýt celý příspěvek

          • Strategist
            18:17 30.05.2020

            To logik 14:36: Rusko narozdíl od Turecka nebo jiných islamských zemí nevyváží žádné náboženství za své hranice ani nehlásá svatou válku všem nevěřícím... Ne, že bych byl nějakým ...Zobrazit celý příspěvek

            To logik 14:36:
            Rusko narozdíl od Turecka nebo jiných islamských zemí nevyváží žádné náboženství za své hranice ani nehlásá svatou válku všem nevěřícím... Ne, že bych byl nějakým velkým obdivovatelem Ruska, ale jestli čekáte až v Rusku bude demokracie podobná západní Evropě, tak toho se v Rusku ani na blízkém východě nedočkáte.
            Dnešní Rusko se nedá považovat za ekvivalent třetí říše, to je naprostý nesmysl. Je to důležitý aspekt samotné mezinárodní bezpečnosti. Pokud je stát sekulární, tak je mnohem stabilnější jak pro sebe tak hlavně pro své okolí, o tomto jsme se mohli za posledních 20 let přesvědčit mnohokrát.

            Situace na turecko řeckých hranicích mi dává za pravdu. Navíc silnější ruka v podobě Haftara by byla schopna migraci zastavovat prostředky na které Evropad nemá odvahu a dělat tu práci za nás, když je to pro současné Evropské vedení politicky neprůchodné.

            Tahám do toho Turecko jako ilustrativní příklad hrozby, kterou EU zcela ignoruje. EU znova a pořád dokola dokazuje, že není schopna čelit návalům migrantů a jejich následné deportaci, poslední příklad únor 2020 řecko turecká hranice, nebýt nové řecké vlády tak těch 200 000 migrantů projde skrz z turecka a za nima tisíce dalších, kteří ucítí svoji šanci a zatímco řecká armáda stavěla zákopy, čelila palbě turků, náletu jejich stíhaček a davům migrantů s molotovy tak jediný kdo podpořil řecko byly jednotlivé státy (konkrétně Maďarsko, Rakousko a pár dalších). Nebýt koronakrize tak ta hranice už možná dávno padla. EU se nezmohla na žádnou akci vůči Turecku (např. sankce nebo podporu řecku mimo pár členů Frontexu kteří přijeli až už situace byla téměr ve zlomu). A v tomto je rozdíl reakceschopnosti. Zatímco kdyby Rusko začalo střílet přes Litevskou hranici tak by to bylo vyhlášení války, sankce, vyjádření podpory atd tak v případě Turecka nedošlo vůbec na nic. Tím neříkám, že má EU vyhlásit válku Turecku, ale za nějaké sankce či postihy by to stálo.

            Tvůj příklad s F35 je dobrý, ale to byla akce USA a v této oblasti opravdu USA nemůže zachraňovat Evropu jedná se o problém vnitřní bezpečnosti Evropy a Evropa ho musí řešit sama. USA nemůže moc do Turecka rypat, protože zatím potřebuje jeho letecké základny a pravděpodobně má na jeho území stále jaderné zbraně, v tomto si Evropa musí poradit sama. Erdogan byl v Moskvě mnohokrát, což je důsledkem konfliktu Ruska s Tureckem v Sýrii, kde málem došlo k jejich otevřenému střetu, což je něco co si nikdo nepřeje.

            Netvrdím, že Rusko má být zázračným řešením pro Lybii, ale dle mého názoru je to lepší řešení než vazalská vláda Turecka. EU není schopna vytvořit v Lybii vládu vůči sobě loajální jelikož to by stálo peníze a životy, což je něco co není Evropská věřejnost snést. Zde bych rád zmínil, že hlavním podporovatelem Haftara není Rusko, ale Egypt a UAE, který nechce aby na hranicích měli líheň jihadistů kteří budou páchat teroristické povstání v Egyptě. Navíc mimo tyto tři země se v Lybii angažuje i Francie, takže případná budoucí vláda Haftara by měla rozdělené loajality vůči více subjektům a nebyla by pouze ruská jak říkáte.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            20:52 30.05.2020

            Nie je pravda, že Rusko nevyváža náboženstvo - masívne exportuje nepodloženú vieru v schopnosti Putina ;-p a k tomu podporuje šírenie množstva bludov. A robí to v rámci informačnej ...Zobrazit celý příspěvek

            Nie je pravda, že Rusko nevyváža náboženstvo - masívne exportuje nepodloženú vieru v schopnosti Putina ;-p a k tomu podporuje šírenie množstva bludov. A robí to v rámci informačnej "svätej" vojny voči svojim kritikom a oponentom.

            Ale inak súhlasím - na vytlačenie Erdogana sa netreba okúňať lokálne hoci aj spolupracovať s putinovským Ruskom.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:35 30.05.2020

            Náboženství viz Pavol. "Dnešní Rusko se nedá považovat za ekvivalent třetí říše, " Já netvrdím, že Rusko je třetí říše. Jen jsem poukazoval na to, že státy mohou být nebezpečné ...Zobrazit celý příspěvek

            Náboženství viz Pavol.

            "Dnešní Rusko se nedá považovat za ekvivalent třetí říše, "
            Já netvrdím, že Rusko je třetí říše. Jen jsem poukazoval na to, že státy mohou být nebezpečné mnoha způsoby, náboženský extrémismus je pouze jedno z mnoha náboženství. Takže tvá implikace: sekulární režim => Ok, je prostě blbost.

            "Pokud je stát sekulární, tak je mnohem stabilnější jak pro sebe tak hlavně pro své okolí, o tomto jsme se mohli za posledních 20 let přesvědčit mnohokrát."
            A proto je sekulární Sýrie na ...., zatímco např. Saudská Arábie fsi drží stabilní formu vlády.

            "Erdogan byl v Moskvě mnohokrát, což je důsledkem konfliktu Ruska s Tureckem v Sýrii, "
            Opět podáváš situaci jednostraně: ano, někdy tam byl řešit konflikty, ale někdy tam byl tam i utužovat přátelství.

            "EU není schopna vytvořit v Lybii vládu vůči sobě loajální jelikož to by stálo peníze a životy,"
            To je velmi s odpuštěním omezený pohled. Jediná vláda, která jde silou vytvořit, tak je diktatura. A ta je sice krátkodobě stabilní, ale dlouhodobě hrozí, že skončí v podobnejch sr...., jako skončila Sýrie či Lybie. A nebo naopak hrozí, že se diktátor vymkne z rukou a bude tam další Erdogan: Když Evropa pomůže udělat tuhou diktaturu, tak dřív nebo pozdějc se ta diktatura od Evropy odvrátí, a jen si uděláme dalšího silného nepřítele.
            Leda, že by tam Evropa zřídila kolonii, ale to by zas byl terč pro všechny arabské státy.

            S odpuštěním, chápu, že lidem určitého typu jsou diktatury sympatické, ale to je hodně krátkozraké řešení. Je to jako bys vyřešil únik plynu tím, že zavřeš ...dveře do místnosti a budeš doufat, že nikdo nezazvoní....Skrýt celý příspěvek

          • Strategist
            12:42 01.06.2020

            To logik 21:35 30.05.2020 : Možná jsem to špatně pochopil, ale já pochopil to co PavolR psal jako vtip. Já nikde netvrdím, že náboženský extremismus je jediná forma nebezpečí, ...Zobrazit celý příspěvek

            To logik 21:35 30.05.2020 :
            Možná jsem to špatně pochopil, ale já pochopil to co PavolR psal jako vtip.

            Já nikde netvrdím, že náboženský extremismus je jediná forma nebezpečí, já tvrdím že to je forma nebezpečí proti které se dnešní svět a převážně EU neumí bránit. Zatímco kdyby Ruska divize vjela do Lotyšska tak se aktivuje obrana NATO, když dojde na zěmětřesení máme krizové jednotky, proti organizovanému zločinu máme interpol apod, ale náboženský extremismus spojený s přílivem migrantů prostě EU nezvládá, což je dlouho době velmi nebezpečný stav. To je to co chci říct, že to je slabina které si nikdo nevšímá, a kdo proti tomu mediálně veřejně promluví je považován za rasistu, nacistu apod. Takže ano, je spousta jiných nebezpečí než jen náboženský extremismus, to souhlasím, ale náboženský extremismus je achillova pata evropy.

            Sýrie je tak zamotaná, že to bych radši neřešil....

            Ano, mohl tam být utužovat i přátelství anebo na kafe, co já vím, to je jak sčítat kolikrát za rok se potkají Macron s Merkelovou. Jsou to sousední státy, které jejich kroky navzájem ovlivňují a tak musí spolu komunikovat, aby nedocházelo k eskalacím. Samozřejmě je zřejmé, že Rusko rádo bude rozeštvávat Turecko a NATO mezi sebou(např. přes S400) , ale to je čistá geopolitika a když se jim ta možnost nabízí, tak je od nich přirozené, že ji využijí. A z Ruska mají Turci narozdíl od EU mnohem větší respekt.

            Dobře, to souhlasím, že diktatura je stabilnější (hlavně v oblasti blízkého východu), ale podle posledních let je zřejmé, že když tam nemají pevnou ruku tak se systém bortí a vznikají rozpadlé státy, což je horší než diktatura. Erdogan se stal problémem po desítkách let toho, co jsme Turecku nabízeli pokročilé zbraně a technologie, toto se dá velmi snadno u budoucích příkladů eliminovat. A vzledem ke stavu v jakém je Lybie by se dala loajalita nové vlády zařídit skrze fondy na rekonstrukce či jiné formy pomoci apod. Na několik desítek let by byl klid jelikož by země procházela obnovou a stěží by mohla být hrozbou pro EU. Řeknu to asi takto, žádný jiný systém neprokázal, že by byl schopen držet náladové obyvatelstvo blízkého východu a afriky pod kontrolou. Demokracie u nich nezabírá, to už bylo mnohokrát prokázáno a podle mě lepší diktatura než rozpadlý stát. Tolik k tomuto hypotetickému scénaři.

            Jenom dodám že pokud by vyhrál Haftar tak skrze fondy na rekonstrukci + dluhům které by měl vůči svým více spojencům (Egypt, UAE, Francie, Rusko) by vznikla vláda, která by byla loajální více subjektům a těžko by od ní mohla hrozit destabilizace regionu. Navíc takové různorodé sdružení spojenců by zaručovalo jisté operace skrze diplomatické kanály a možné dohody, takže nevznikne vazal pouze vůči jednomu státu (jako v případě GNA) takže na novodobou Kubu nedojde a v případě, že by EU chtěla snížit vliv Ruska v Lybii, tak by stačilo kdyby podpořili Haftara stejně jako Francie a tímto by nejenom omezili vliv Ruska, ale také zvýšili šance na to mít podíl na poválečné obnově a uspořádaní Lybie.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:08 01.06.2020

            "Já nikde netvrdím, že náboženský extremismus je jediná forma nebezpečí, já tvrdím že to je forma nebezpečí proti které se dnešní svět a převážně EU neumí bránit." Ale takových ...Zobrazit celý příspěvek

            "Já nikde netvrdím, že náboženský extremismus je jediná forma nebezpečí, já tvrdím že to je forma nebezpečí proti které se dnešní svět a převážně EU neumí bránit."
            Ale takových hrozeb je. Např. jsme pozvali Ukrajinu do EU. Jak jsme se byli schopni bránit Ruské agresi, která toto pozvání znemožnila a Ukrajinu zruinovala?

            "ale náboženský extremismus spojený s přílivem migrantů prostě EU nezvládá,"
            No, nezvládá. Svého času to v Lybii právě EU zvládla dobře: jak ukazují čísla, tak migrační vlna po Evropské akci skoro vymizela.
            Co Evropa nezvládla byl až následný vývoj v Lybii a v Sýrii. A ten byl zapříčiněn opět tím, že jsme se nebyli schopni postavit dostatečně za své zájmy a prosadit v Sýrii silou klid dřív, než bylo pozdě.
            Jo, v tomto máš pravdu, že jsme si nebyli ochotni pálit prsty ani v Lybii, kde by proti tomu asi Rusko nebylo. Ale zas je třeba přiznat, že 2013/2014 byla klíčovým spouštěčem migrace Sýrie a vyřešit situaci v Lybii by příliš nepomohlo.

            "kdo proti tomu mediálně veřejně promluví je považován za rasistu, nacistu apod."
            Za rasistu a nacistu je považován ten, kdo má problém rozlišovat mezi muslimem a muslimským extrémistou. Ignorovat hrozbu muslimského extrémismu je špatně. Ale úplně stejně špatně je házet všechny muslimy do jednoho pytle - a navíc to je pro Evropu úplně stejně nebezpečný postoj, protože tím se z muslimů, s kterými bychom jinak mohli spolupracovat na zničení extrémistů, dělají nepřátelé.
            Když budu hodně cynickej, tak ne nadarmo se říká rozděl a panuj.

            "ale podle posledních let je zřejmé, že když tam nemají pevnou ruku tak se systém bortí.... Řeknu to asi takto, žádný jiný systém neprokázal, že by byl schopen držet náladové obyvatelstvo blízkého východu a afriky pod kontrolou."
            To právě není pravda. Kaddáfí i Erdogan měli silnou ruku a systém se zhroutil. Další silné diktatury: SA a Irán, sice samy stabilní jsou, ale totálně rozvrátili Jemen a málem se pustili i do sebe (raketový útok Iránu proti SA), a to co dělá Irán v Sýrii (a asi i SA) také nijak stabilitě regionu neprospívá.

            Na druhou stranu, takovej Tunis nebo Jordánsko jsou jedny z nejdemokratičtějších států regionu a problémy s nimi nejsou.

            To, že diktatury na blízkém východě jsou ty stabilní státy tlačej Rusové, aby nějak omluvili podporu Asada, ale realita je poněkud jiná. Bezproblémovejch diktatur tam moc nenajdeš. Diktatura způsobí krátkodobej klid a pak se buďto zhroutí, nebo začne ohrožovat okolní státy (Kaddáfí např. Čad).

            "Erdogan se stal problémem po desítkách let toho, co jsme Turecku nabízeli pokročilé zbraně a technologie, toto se dá velmi snadno u budoucích příkladů eliminovat."
            Jo? A jak zařídíš, že tam ty zbraně nedodá Rusko nebo Čína? Myslíš, že by takovou ideální příležitost nevyužili? A ještě by to Rusko použilo k poštvání Arabů proti západní Evropě, že je má Evropa za lidi druhé kategorie a nic jim nedá, zatímco my, Rusové, Vám dáme všechno co chcete.

            A btw. si povšimni, že dokud se v Turecku držela +- demokracie (což nebylo tak krátce, srovnej s tím, jak dlouho vydržela první demokracie třeba v ČR), tak s ním nebyl zdaleka takový problém, jako je s ním teď.

            "tak skrze fondy na rekonstrukci + dluhům které by měl vůči svým více spojencům (Egypt, UAE, Francie, Rusko) by vznikla vláda, která by byla loajální více subjektům"
            Byla loajální? Jak dlouho?
            Já Ti na to hned odpovím: Tak dlouho, dokud by ji jakýkoli subjekt "neuplatil" pro své zájmy. Rusko Haftárovi přitom dodá evidentně cokoli. Ty jsi výše tvrdil, že jim žádné vyspělé zbraně dodávat nemáme. Jak dlouho by taková loajalita vůči Evropě trvala?Skrýt celý příspěvek

        • danny
          02:09 30.05.2020

          Scotty: jednoduše. Protože to vůdce a už vůbec silný není. Neměl respekt ani všech sil v Tripolisu. Haftar se do toho opřel až po x letech bordelu, kdy se jakékoli síly věrné té ...Zobrazit celý příspěvek

          Scotty: jednoduše. Protože to vůdce a už vůbec silný není. Neměl respekt ani všech sil v Tripolisu. Haftar se do toho opřel až po x letech bordelu, kdy se jakékoli síly věrné té údajné vládě neodvažovaly opustit vybrané zóny hlavního města.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            07:45 30.05.2020

            danny /Haftar se do toho opřel až po x letech bordelu, kdy se jakékoli síly věrné té údajné vládě neodvažovaly opustit vybrané zóny hlavního města./ To zjevně není ...Zobrazit celý příspěvek

            danny
            /Haftar se do toho opřel až po x letech bordelu, kdy se jakékoli síly věrné té údajné vládě neodvažovaly opustit vybrané zóny hlavního města./
            To zjevně není pravda.
            https://libya.liveuamap.com/en... Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
    18:43 29.05.2020

    AČR by mohla Haftarovi věnovat DANY i s municí, pak bychom se nemuseli rozhodovat, co s nimi budeme dělat po nákupu nových děl a ještě uděláme dobrý skutek :) Ale teď vážně, ...Zobrazit celý příspěvek

    AČR by mohla Haftarovi věnovat DANY i s municí, pak bychom se nemuseli rozhodovat, co s nimi budeme dělat po nákupu nových děl a ještě uděláme dobrý skutek :)
    Ale teď vážně, stabilizace Libye je v zájmu EU a loutková Erdoganova vláda rozhodně není úplně ideální cesta. Místo posílání peněz Turecku by bylo dobré stablizovat Libyi a pomoct Řecku a nakopat Erdogana do...Skrýt celý příspěvek

    • logik
      20:16 29.05.2020

      To je zajímavé, jak zatímco v Sýrii bylo úplně nemyslitelné dělat cokoli proti OSN uznávané vládě, tak v Lybii je to najednou nejen možné, ale dokonce i to nejlepší....

      To je zajímavé, jak zatímco v Sýrii bylo úplně nemyslitelné dělat cokoli proti OSN uznávané vládě, tak v Lybii je to najednou nejen možné, ale dokonce i to nejlepší....

      • flanker.jirka
        22:39 29.05.2020

        Současnou situaci způsobila rezoluce Rady OSN 1973, kterou si naši soudruzi schválili a posvětili si oficiálně likvidaci Kaddafiho. Od té doby OSN pouze šoupe nohama a neudělá s ...Zobrazit celý příspěvek

        Současnou situaci způsobila rezoluce Rady OSN 1973, kterou si naši soudruzi schválili a posvětili si oficiálně likvidaci Kaddafiho. Od té doby OSN pouze šoupe nohama a neudělá s tím nic. Rezoluce 1973 měla ochránit civilní obyvatelstvo. To se evidentně nepovedlo, naopak způsobilo to ještě větší katastrofu než vláda Kaddafiho.
        V Libyi už OSN těžko bude mít nějaký kredit a pokud se jí ohání islamisté, tak je to na pováženou.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          00:49 30.05.2020

          Naopak, ta rezoluce velmi pomohla. Na několik let zabránila migrační krizi z Lybie. Koukni se na čísla, těsně před invazí sem lezly desítky tisíc lidí měsíčně a prudce to rostlo. ...Zobrazit celý příspěvek

          Naopak, ta rezoluce velmi pomohla. Na několik let zabránila migrační krizi z Lybie. Koukni se na čísla, těsně před invazí sem lezly desítky tisíc lidí měsíčně a prudce to rostlo. Nebejt toho zásahu, byla by z toho podobná krize, jako pár let poté ze Sýrie, ingredience byly naprosto stejný: diktátor, občanská válka, a pomalu (rychle) se slejzající islamisti z celého světa.

          To, co se zvoralo byla až následná "péče", respektive nepéče, kdy se Lybie nechala zcela vlastnímu vývoji: první rok dva to jakžtakž drželo, ale pak to šlo do kopru.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            02:26 30.05.2020

            Já už jsem na to přišel. Ty žiješ někde na druhé straně vesmíru a jak k tobě letí ty informace nějakou červí dírou, tak asi prolétají kolem vyhořelého reaktoru z tajné ruské ...Zobrazit celý příspěvek

            Já už jsem na to přišel. Ty žiješ někde na druhé straně vesmíru a jak k tobě letí ty informace nějakou červí dírou, tak asi prolétají kolem vyhořelého reaktoru z tajné ruské vojenské základy, čímž se ten obraz reality pokřiví. Takže je úplně možné, že vlastně od vybombardování Libye se vám tam v týdeníku promítaly záběry z Marockých turistických destinací namíchané benátským karnevalem, pohodička, koktejly s paraplíčkem a rozjásaní domorodci oslavující stabilitu, demokracii, světlé zítřky a odjezd islamistů, kteří tam z bůhví jakého důvodu jezdili za strejdou Kaddáfím. On sice veřejně deklaroval, že je střílí, ale ve skutečnosti s nimi každé sobotní odpoledne hrával bridž. No a ta pohodička najednou skončila příletem pár olítanejch rusáckejch vraků. A s orezlými Migy přišla temnota a krvelačný spár Mordoru.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            08:06 30.05.2020

            logik Tak že operace vedená v roce 2011 "na několik let zabránila migrační krizi z Libye"??? To jako vážně? Prakticky "několik let" znamená dva roky, protože od roku 2013 to jede ...Zobrazit celý příspěvek

            logik
            Tak že operace vedená v roce 2011 "na několik let zabránila migrační krizi z Libye"??? To jako vážně?
            Prakticky "několik let" znamená dva roky, protože od roku 2013 to jede ve velkém, ale to už byl Kaddáfí dávno v pánu!!!
            Při hledání pomocí hesel migrace Libye 2010 nebo 2011 mi to našlo pouze odkazy na pozdější migrační vlny způsobené chaosem v Libyi, máte k tomu nějaký zdroj, co se dělo před pádem Kaddáfího?
            https://cs.wikipedia.org/wiki/...
            tady se podívejte na odstavec středomořské trasySkrýt celý příspěvek

          • logik
            15:20 30.05.2020

            danny: Koukám, že argumenty došly, když musíš psát takovéto s odpuštěním plky. Nikdo nepopírá, že v Lybii je občanská válka. Ale než se do toho začalo Rusko míchat, tak se fronta ...Zobrazit celý příspěvek

            danny:
            Koukám, že argumenty došly, když musíš psát takovéto s odpuštěním plky.
            Nikdo nepopírá, že v Lybii je občanská válka. Ale než se do toho začalo Rusko míchat, tak se fronta držela v pouštních oblastech a migrace se pomalu tlumila (viz rok 2018) podobně, jak se tlumila Syrská migrační vlna. Po podpoře Ruska se boje přesunuly do obydlených měst. Tak není jaksi divu, že to spustilo vlnu migrace.
            Čísla migrace jsem Ti již dával:
            https://data2.unhcr.org/en/sit...

            flanker:
            Ano, zabránila na dva roky. Pak, když se Evropa na Lybii vykašlala, a migrační krize zasáhla celou Afriku a blízký východ (po impulzu ze Sýrie), tak se vrátila i do Lybie. Mění to něco na tom, že to, jak to gradovalo za Kadáffího byl také průšvih, a že tento průšvih se Evropě zastavit povedlo?

            Co se týče čísel, tak máš pravdu, že se ta starší čísla hledají blbě, ale kdo hledá, tak najde. Např. roční statistiku vidíš tady:
            https://www.migrationpolicy.or...

            Tady máš (strana 6 dole) typickou dynamiku migrace přes středozemní moře dle měsíců z pozdějších let:
            https://www.unhcr.org/58b449f5...

            A konečně tady (opět strana 6) máš migraci v roce 2011
            http://ftp.iza.org/dp11978.pdf...
            Když srovnáš tu dynamiku s předchozím odkazem, tak je jasně vidět, že kdyby migrace náhle nepřestala, tak by migrační vlna z roku 2016, který byl zatím rekordem na středomořské cestě, byl pouhý stín toho, co by se stalo v roce 2011: v březnu, tedy ještě přes hodně studené moře, kdy v roce 2016 prchalo necelých 10000 lidí, tak v roce 2011 prchalo skoro dvojnásobek. Na konci března pak začala intervence, což migrační vlnu velmi rychle dostalo do přijatelných čísel, protože lidi dostali naději.

            Celková roční čísla v roce 2011 se zdají malá, ale to jen proto, že se zasáhlo včas. Jinak by to byl pořádnej průšvih.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:49 31.05.2020

            logik "Ano, zabránila na dva roky. " ...trochu krátkozraké posuzovat v roce 2020 pohled na migraci přes Libyi. Odkazy, které jste sem dal jsou zajímavé, spíše to vypadá, že migrace ...Zobrazit celý příspěvek

            logik
            "Ano, zabránila na dva roky. "
            ...trochu krátkozraké posuzovat v roce 2020 pohled na migraci přes Libyi. Odkazy, které jste sem dal jsou zajímavé, spíše to vypadá, že migrace tolik nesouvisí s děním pouze v Libyi, ale expanzí muslimských radikálů po celé Africe a i vlivem počasí, které podmínky pro malé čluny na moři také omezuje.
            Kaddáfí byl špunt, který se dokázal s Evropou na všem dohodnout. Po ukončení sankcí se měl stát velkým odběratelem francouzských a italských zbrojních systémů, včetně stíhaček Rafale, které se dlouho nedařilo jinam prodat.
            https://www.migrationpolicy.or...
            na tomto odkazu je odstavec, kde se přímo zmiňuje období před arabským jarem:
            "The central Mediterranean route, which proved less popular than the eastern Mediterranean route in 2008-10, surged after the Arab Spring in 2011 only to slip to second place in 2012 before becoming the most popular Mediterranean route in 2013 and 2014 (see Table 1)."
            ... dále tam popisují, proč tato trasa byla neoblíbená, souvisí to s tím, s podmínkami na širém moři a délce nutné plavby.
            Vše se na plné obrátky rozběhlo až když mafie v zemích EU zjistila poptávku v Africe a začaly migraci podporovat. EU nejen že se na Libyi vykašlala, ale udělala svou činností neoblíbenou trasu najednou velmi oblíbenou. Zařídila to, že Libye přestala být považována za stabilní zemi a aktivně sbírala uprchlíky na moři a místo na jih je vozila na sever.
            To že se v Maroku, Tunisku podařilo udržet pořádek jasně svědčí o tom, proč se Libye stala oblíbenou bránou do EU.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            00:21 01.06.2020

            "spíše to vypadá, že migrace tolik nesouvisí s děním pouze v Libyi," ????? To vypadá, nebo to tam spíš chceš vidět???? V Lybii začala občanská válka, migrace mnnohonásobně stoupla. ...Zobrazit celý příspěvek

            "spíše to vypadá, že migrace tolik nesouvisí s děním pouze v Libyi,"
            ????? To vypadá, nebo to tam spíš chceš vidět????
            V Lybii začala občanská válka, migrace mnnohonásobně stoupla. Západ do občanské války vstoupil a zastavil ji, migrace klesla. Ale migrace s tím podle Tebe nesouvisí....

            Kde konkrétně vidíš důvod, že migrace NESOUVISÍ s děním v Lybii???
            Samozžejmě, že migrace má různé příčiny, a že ji ovlivňuje i počasí, dění v celé Africe a spousta dalších faktorů. To ale vůbec nevyvrací mé tvrzení, že primárním faktorem pro migraci z Lybie je kupodivu dění v samotné Lybii.
            To, že migranti z Lybie (ať už samotní Lybijci, nebo občané jiných států, kteří by za normálního stavu věcí v Lybii zůstaly) "otevřely" tu cestu i pro další (stejně jako syrští migranti otevřely východní cestu) na tom, že spouštěčem té násobně zvýšené migrace byla občanská válka, a že její ukončení vedlo k poklesu migrace, nic nemění.

            Jde např. citovat tuto zprávu frontexu:
            "However, large numbers of sub-Saha-ran migrants were detected in Lampedusa, Sicily and Malta, many having been forcibly expelled from Libya by the Gaddafi regime. Since October 2011, the situation has eased somewhat due to democratic elections in Tunisia and the National Transi-tional Council successfully gaining control of Libya."
            https://frontex.europa.eu/asse...


            ====

            "The central Mediterranean route, which proved less popular than the eastern Mediterranean route in 2008-10, surged after the Arab Spring in 2011 only to slip to second place in 2012 before becoming the most popular Mediterranean route in 2013 and 2014 (see Table 1)."
            A to jako dokazuje co? Že arabské jaro podnítilo migraci? Vždyť to jen podporuje mojí tezi, že válka v Lybii: tedy nejnásilnější část arabského jara, byla příčinou migrace. A tedy že zastavení té války znamenalo i podstatné zmenšení migrace.

            "Vše se na plné obrátky rozběhlo až když mafie v zemích EU zjistila poptávku v Africe a začaly migraci podporovat...."
            1) Po mne jsi chtěl konkrétní doložení mých tvrzení čísly. A když je doložím, tak bez udání jediného relevantního důklazu přijdeš s ničím nepodloženou teorií, navíc "klasickou konspirační".
            2) Kdyby to celé byl plán evropské mafie, jak tvrdíš, tak by daleko spíš zařizovalo migraci přes Řecko. Jednodušší, levnější....
            3) A konečně, i kdybys měl nakrásně pravdu, pořád to nic nemění na tom, že občanská válka v Lybii evidentně zapříčinila velmi silnou migrační vlnu přes Lybii, a že akce Francie a NATO evidentně tuto vlnu zastavila. Ať už za tu vlnu mohl Kaddáfí, evropská mafie, nebo zelení mužíci z Marsu.Skrýt celý příspěvek

  • theo
    18:20 29.05.2020

    Pokud vyhraje Rusko, může volitelně posílat uprchlíky do Evropy . To aký materiál prosím fajčíte , chcel by som tieˇž . Erdogan denne útočí na grécke hranice . Zváža militantov ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud vyhraje Rusko, může volitelně posílat uprchlíky do Evropy .
    To aký materiál prosím fajčíte , chcel by som tieˇž . Erdogan denne
    útočí na grécke hranice . Zváža militantov z provincie Idlib do Lýbie .
    Čuduj sa svete , veľa z nich dezertuje a hup cez more do EU . Tieto
    noty mu dal určite báťuška z RF . Túto krajinu rozvrátili naši spojenci .
    Dosadili si svojich , krorí nie sú schopný viesť krajinu . Jedine poriadok a vláda sily dok´áže zabezpečiť kľud na hraniciach EU .
    Držím palce Haftarovi , aby vyhnal tureckých žoldákov a spravil
    vo vlastnej krajine poriadok . A my budeme naďalej plakať za bubušmi a trestať Grécko za obranu našej vonkajšej hranice .
    A vyhrá Haftar vyhráme aj my a je mi jedno , kto mu pomáha .Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      19:49 29.05.2020

      Pokud zvítězí Haftar, tak obnovu Libye dostanou na starost firmy že států, které ho podpořili. A Libye má čím zaplatit, tak že může jít o ekonomický přínos. "Dávkování" uprchlíků ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud zvítězí Haftar, tak obnovu Libye dostanou na starost firmy že států, které ho podpořili. A Libye má čím zaplatit, tak že může jít o ekonomický přínos. "Dávkování" uprchlíků považuji za spekulaci.
      Nikdo asi nevidíme do všech dohod mezi Ruskem, Francií a Německem.Skrýt celý příspěvek

  • TvojTatko
    17:26 29.05.2020

    „MiGy-29 v Libyi nic nezmění,“ - hahaha!!! Smiali sa aj Spojenoštátnici, keď do Sýrie vyslali tucet starých olietaných Su-24 a Su-25. „Žádná varianta MiGu-29 nedosáhne lepších ...Zobrazit celý příspěvek

    „MiGy-29 v Libyi nic nezmění,“ - hahaha!!! Smiali sa aj Spojenoštátnici, keď do Sýrie vyslali tucet starých olietaných Su-24 a Su-25.

    „Žádná varianta MiGu-29 nedosáhne lepších výsledků než Mirage 2000 z Emirátů nebo Wing Loongy, které jsou už dnes na libyjském bojišti aktivní,“ -hahahaha !!

    Absence výsostných znaků silně připomíná začátek anexe Krymu v roce 2014.
    +
    Chatrné ruské hospodářství je vývozu plynu životně závislé
    +
    Moskva používá plyn rovněž jako donucovací prostředek v soupeření s Evropskými státy - tieto trápne politické protiruské klišé by ste si mohli na stránke zameranej na armádu odpustiť.

    Kreml má zájem také o námořní základny na libyjském pobřeží, protože tím dostane kontrolu na velkou části jižní hranice Evropské unie, přes kterou proudí nekonečné masy uprchlíků do Evropy - ano, určite si ich chcú všetkých anektovať len pre seba, hahaha!!

    Pátého ledna 2020 se navíc v Libyi vylodily první turecké pozemní jednotky. radšej nenapíšete, že z nich zostal len kebap do ruky? Hahahaha!

    Pokud vyhraje Rusko, může volitelně posílat uprchlíky do Evropy a také zamezí alternativním dodávkám plynu do Evropy - to je pekný blábol, z ktorého prsta ste si to vycucali? Na základe akého zdroja alebo prebiehajúceho procesu to tvrdíte? Rusko upratalo teroristov v Sýrii a posiela odtiaľ voliteľne "uprchlíkov" do Európy? Aj ste boli plne pri zmysloch, keď ste to písali?

    Libyi vládl dlouhých dvaačtyřicet let svérázný diktátor Muammar Kaddáfí - ďalší blud. Chápete vôbec, aký politický systém existoval v Líbyi za Kaddáfiho?

    Kaddáfí je popichoval proti sobě a sám se tak držel u moci - to už snáď ani nie je možné, človeče. Nechcete písať aj pre Topky.sk?

    V roce 2011 ale vypukla v Libyi revoluce. Po svržení a smrti Kaddáfího , sama od seba vypukla... a Kaddáfi bol brutálne umučený a zavraždený rovnakými ISISákmi, ktorých dnes vaši západní "spojenci" podporujú v Sýrii (kým z nich Rusi nespravili kebap, hahjaha)

    V roce 2012 se Libyjský lid pokusil vybrat si novou vládu ve svobodných volbách - hahaha!

    Země se propadla do chaosu - sama od seba, že?Skrýt celý příspěvek

    • achi67
      17:38 29.05.2020

      Čisté cvičná otázka, pokud si odmyslíme ropu, plyn nebo jinou surovinu, co znamená Rusko pro Evropu?

      Čisté cvičná otázka, pokud si odmyslíme ropu, plyn nebo jinou surovinu, co znamená Rusko pro Evropu?

      • TvojTatko
        17:46 29.05.2020

        čisto cvičná otázka - čo má Vaša otázka spoločné s armádnou tématikou?

        čisto cvičná otázka - čo má Vaša otázka spoločné s armádnou tématikou?

        • satai
          18:45 29.05.2020

          Všechno.

          Všechno.

      • PetrTechnik
        21:54 29.05.2020

        Jeden ze základů její existence. A tím myslím evropský civilizační okruh. Bez Ruska by jsme byli dávno asimilování asijskými obyvateli. Trochu na odlehčenou notečku: Bez SSSR, ...Zobrazit celý příspěvek

        Jeden ze základů její existence. A tím myslím evropský civilizační okruh. Bez Ruska by jsme byli dávno asimilování asijskými obyvateli.
        Trochu na odlehčenou notečku: Bez SSSR, Ruska, by dnes mnoho statečných nemohlo páchat hrdinské skutky na internetu. :-)Skrýt celý příspěvek

      • Grull
        22:07 29.05.2020

        Zajímavá otázka. A co: Dopad na EU v případě že Rusko toto vše přestane v tomto okamžiku dodávat? :-)

        Zajímavá otázka. A co: Dopad na EU v případě že Rusko toto vše přestane v tomto okamžiku dodávat? :-)

        • PetrTechnik
          01:08 30.05.2020

          Jestli se SSSR a nyní Ruská federace něčeho bojí, tak je to pověst nespolehlivého dodavatele strategických surovin a ropa + zemní plyn jsou na prvním místě. Absolutně nic by ...Zobrazit celý příspěvek

          Jestli se SSSR a nyní Ruská federace něčeho bojí, tak je to pověst nespolehlivého dodavatele strategických surovin a ropa + zemní plyn jsou na prvním místě. Absolutně nic by zastavením dodávek nezískalo. Ona jedna věc je propaganda a druhá věc je realita. Viz děravé embargo v současnosti. Obchází ho dnes snad všichni , kdo tam chtějí něco prodat.Skrýt celý příspěvek

  • damik
    17:25 29.05.2020

    >> Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec nějaký dlouhodobý plán , když pomáhali rozmrdat Libii a svrhnout Kaddáfiho. Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    >> Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec nějaký dlouhodobý plán , když pomáhali rozmrdat Libii a svrhnout Kaddáfiho.

    Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec nějaký dlouhodobý plán , když pomáhali rozmrdat CSSR a svrhnout Komunisty.

    Plan je uplne stejny. I takovy Libiec si zaslouzi zit normalne, jako treba lidi v Tunisku.

    As evidence of one such war crime, the report includes a copy of a Gaddafi government order for troops to prevent fuel and food supplies reaching the city of some 400,000 to 500,000 people.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      21:56 29.05.2020

      Heliosové mají jeden jediný dlouhodobý plán - lze ho označit zkratkou : "Ad-hoc.."

      Heliosové mají jeden jediný dlouhodobý plán - lze ho označit zkratkou : "Ad-hoc.."

  • UnionPacific
    13:13 29.05.2020

    Aby vyhralo Zlo, stačí keď Dobro nerobí nič. Rusko okupuje dalšiu krajinu tak dúfam že aspoň EÚ ruskú agresiu odsúdi.

    Aby vyhralo Zlo, stačí keď Dobro nerobí nič. Rusko okupuje dalšiu krajinu tak dúfam že aspoň EÚ ruskú agresiu odsúdi.

    • flanker.jirka
      16:03 29.05.2020

      Kdo z EU to odsoudí? Ruští vojáci a kontraktoři jsou tam již mnohem delší dobu, na odsuzování měla EU dost času a Francie Haftara podporuje také. Naopak, Itálie podporuje druhou ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdo z EU to odsoudí? Ruští vojáci a kontraktoři jsou tam již mnohem delší dobu, na odsuzování měla EU dost času a Francie Haftara podporuje také. Naopak, Itálie podporuje druhou stranu.
      EU a NATO by mělo držet hubu, byly to jejich speciální síly a peníze, které podpořili povstání a islámské radikály v roce 2011. Dá se očekávat, že budou držet hubu a modlit se, aby to za ně uklidil někdo jiný.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      17:13 29.05.2020

      Unione, a to Dobro, to je Francie, která na tom rozpoutání stávajícího bordelu v Libyi má lví podíl a dnes podporuje Haftara, dodává tam zbraně a občas tam při pádu vrtulníku ...Zobrazit celý příspěvek

      Unione, a to Dobro, to je Francie, která na tom rozpoutání stávajícího bordelu v Libyi má lví podíl a dnes podporuje Haftara, dodává tam zbraně a občas tam při pádu vrtulníku zahynou její speciálové? Nebo SAE, které tam mají taktéž rozmístěné stíhačky? Nebo Turecko, které naopak podporuje islamisty z Tripolisu pomocí dodávek žoldáků, těžké techniky, dronů a v současné době i nasazením pravidelných jednotek?
      A prosím, z jakých tajných zdrojů čerpáš informace, že Rusko Libyi okupuje? Prozradíš nám, jak se taková okupace na dálku provádí?Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        18:21 29.05.2020

        Odpoveď je jednoduchá: okupacia je pobyt armady na cudzom území bez dovolenia demokraticky zvolenej vlády. V rámci tejto definície je Rusko okupantom v Libyi aj v Sýrií kedže tam ...Zobrazit celý příspěvek

        Odpoveď je jednoduchá: okupacia je pobyt armady na cudzom území bez dovolenia demokraticky zvolenej vlády. V rámci tejto definície je Rusko okupantom v Libyi aj v Sýrií kedže tam nevládne demokratické zriadenie, tak nikto nemá právo tam rusov pozvať, rovnako ako to právo nemal ani Biľak.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          22:47 29.05.2020

          Podívejte se kam to dovedly demokraticky zvolené vlády, které napadly Libyi v rámci rezoluce OSN 1973, uvedli zemi do chaosu a místo ochrany civilního obyvatelstva jen vedli kampaň ...Zobrazit celý příspěvek

          Podívejte se kam to dovedly demokraticky zvolené vlády, které napadly Libyi v rámci rezoluce OSN 1973, uvedli zemi do chaosu a místo ochrany civilního obyvatelstva jen vedli kampaň za své vlastní zájmy kvůli ropě a plynu. Tak že jim rezoluce posloužila jako zástěra skutečných zájmů.Skrýt celý příspěvek

  • infi
    12:33 29.05.2020

    Libye je klicovy "most" do Evropy...a kazdy si muze odpovedet sam na otazku jestli nam sem bude cpat migranty a vydirat EU Erdogan, nebo Putin...?

    Libye je klicovy "most" do Evropy...a kazdy si muze odpovedet sam na otazku jestli nam sem bude cpat migranty a vydirat EU Erdogan, nebo Putin...?

    • Scotty
      13:53 29.05.2020

      Je úplně jedno jestli to bude Erdogan nebo Putin, oba můžou Evropu vydírat úplně stejně.

      Je úplně jedno jestli to bude Erdogan nebo Putin, oba můžou Evropu vydírat úplně stejně.

      • PavolR
        14:28 29.05.2020

        S Haftarom by sme sa mali väčšiu šancu dohodnúť - je neporovnateľne autonómnejší, než od Erdogana už priam existenčne závislá tripolská vláda.

        S Haftarom by sme sa mali väčšiu šancu dohodnúť - je neporovnateľne autonómnejší, než od Erdogana už priam existenčne závislá tripolská vláda.

        • flanker.jirka
          16:05 29.05.2020

          Hlavně by šlo o sekulární vládnutí bez islámských pomatenců.

          Hlavně by šlo o sekulární vládnutí bez islámských pomatenců.

        • danny
          17:16 29.05.2020

          Nějak jsem nikdy nepochopil, jak je možné, že přes podporu Francie, Ruska, Egypta, Velké Británie a částečně i Američanů je údajně mezinárodně uznávanou vládou zrovna GNA.

          Nějak jsem nikdy nepochopil, jak je možné, že přes podporu Francie, Ruska, Egypta, Velké Británie a částečně i Američanů je údajně mezinárodně uznávanou vládou zrovna GNA.

          • PavolR
            22:08 29.05.2020

            Jednak by som v tom videl zotrvačnosť (+ druhá strana nedisponuje o nič väčšou legitimitou) a potom môže zavážiť postoj Číny, ktorá sa síce doteraz odmietala priamo postaviť za ...Zobrazit celý příspěvek

            Jednak by som v tom videl zotrvačnosť (+ druhá strana nedisponuje o nič väčšou legitimitou) a potom môže zavážiť postoj Číny, ktorá sa síce doteraz odmietala priamo postaviť za ktorúkoľvek stranu, no viac jej záujmom vyhovuje GNA.Skrýt celý příspěvek

          • Strategist
            23:55 29.05.2020

            Ona ta podpora GNA u američanů nebude zrovna nejoblíbenější věcí, co dělají ale vypadá to, že diplomaticky kvůli Rusku nechtějí stáhnout uznaní GNA, i když podpora GNA nadále je od ...Zobrazit celý příspěvek

            Ona ta podpora GNA u američanů nebude zrovna nejoblíbenější věcí, co dělají ale vypadá to, že diplomaticky kvůli Rusku nechtějí stáhnout uznaní GNA, i když podpora GNA nadále je od USA nelogická. GNA je pozůstatek původního návrhu OSN, kde původní GNA měli tvořit zástupci celé země, nakonec se to smrsklo na Tripolis a jeho okolí kvůli neshodám, takže to co se uznalo jako GNA není to, co bylo původně zamýšleno.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      15:56 29.05.2020

      infi
      Možná je zajímavé i to, že stranu, kterou podporují rusové podporuje i Francie, naopak druhou stranu Itálie.

      infi
      Možná je zajímavé i to, že stranu, kterou podporují rusové podporuje i Francie, naopak druhou stranu Itálie.

  • technik
    12:05 29.05.2020

    Odborný web nazývá Mig 29 a Su24 moderními letouny ale níže konstatuje že v ruské armádě hrají druhé housle a jedná se o zastaralý letouny. Tohle fakt nechápu.

    Odborný web nazývá Mig 29 a Su24 moderními letouny ale níže konstatuje že v ruské armádě hrají druhé housle a jedná se o zastaralý letouny. Tohle fakt nechápu.

    • Miroslav
      12:18 29.05.2020

      Už v časoch keď MiG-29 vznikol bol nechceným dieťaťom. Generalita ZSSR jednoznačne protežovala SU-27. MiG-29 sa pôvodne ani nemal dostať do výroby. Sovieti sa však rozhodli ho ...Zobrazit celý příspěvek

      Už v časoch keď MiG-29 vznikol bol nechceným dieťaťom. Generalita ZSSR jednoznačne protežovala SU-27. MiG-29 sa pôvodne ani nemal dostať do výroby. Sovieti sa však rozhodli ho ponúknuť ako Low-cost pre satelity a spojencov (v USA mal rovnaký problém F-16).

      Predpokladám, že MiG-29 ťahá za kratší koniec aj v dnešnom Rusku a nejak zvlášť sa do jeho evolúcie neinvestuje.Skrýt celý příspěvek

      • gangut
        13:23 29.05.2020

        Mig 29 bol samozrejme chcenym dietatom. Do zavozu sa dostal az po rozpade Sojuzu ked si rusi v ramci redukcie logicky zvolili z dvoch obdobnych systemov ten vykonnejsi.

        Mig 29 bol samozrejme chcenym dietatom. Do zavozu sa dostal az po rozpade Sojuzu ked si rusi v ramci redukcie logicky zvolili z dvoch obdobnych systemov ten vykonnejsi.

        • Miroslav
          14:27 29.05.2020

          MiG-29 lietal pred rokom 1990 v Rumunsku, Bulharsku, NDR či Československu. Po rozpade východného bloku exportovali ešte to, na čo nemali peniaze na prevádzku. Mimochodom, ...Zobrazit celý příspěvek

          MiG-29 lietal pred rokom 1990 v Rumunsku, Bulharsku, NDR či Československu. Po rozpade východného bloku exportovali ešte to, na čo nemali peniaze na prevádzku.

          Mimochodom, pôvodný zámer bol, že Sovietské letectvo bude prevádzkovať len SU-27 ale potom zistili, že USAF tiež zaradzuje lacnejšie F-16 do výzbroje lebo F-15 bolo fakt drahý stroj. Preto nakoniec súdruhovia rozhodli, že do výroby pôjde aj MiG-29 aby sa dorovnali počty a SU-27 bol tiež drahý na také veľké počty aké potrebovaliSkrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:58 29.05.2020

            No vidíte, takové antiruské Polsko je plánuje používat do roku 2025.

            No vidíte, takové antiruské Polsko je plánuje používat do roku 2025.

          • gangut
            16:54 29.05.2020

            Toho nechceného dieťaťa sa vyrobilo vyše 1500 ks. Mig-29 vzišiel z programu LFI a Su-27 z programu PFI. Boli to lietadlá postavené podľa rozdielnych požiadaviek a zdieľali ...Zobrazit celý příspěvek

            Toho nechceného dieťaťa sa vyrobilo vyše 1500 ks. Mig-29 vzišiel z programu LFI a Su-27 z programu PFI. Boli to lietadlá postavené podľa rozdielnych požiadaviek a zdieľali spoločnú-integrálnu koncepciu. Po rozpade východného bloku sa jednak redukovali počty a jednak menila koncepcia letectva. Na nové lietadlá neboli zakázky a ruské letectvo logicky vsadilo na výkonnejší typ.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            18:51 29.05.2020

            gangut: Projekty ľahkého (PFI) a ťažkého (LFI) stíhača z ktorých vzišiel MiG-29 aj SU-27 boli pôvodne jedným projektom. Rozdelené boli až dodatočne. Obe typy mali dokonca ...Zobrazit celý příspěvek

            gangut: Projekty ľahkého (PFI) a ťažkého (LFI) stíhača z ktorých vzišiel MiG-29 aj SU-27 boli pôvodne jedným projektom. Rozdelené boli až dodatočne. Obe typy mali dokonca spoločného prapredka. Preto sa obe stroje na seba aj vizuálne podobajú.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            20:52 29.05.2020

            Miroslav Ešte raz. Mig-29 nebol nechceným dieťaťom. Vznikol na základe požiadaviek letectva. Žiadneho spoločného prapredka nemajú. Vznikli na základe rovnakej-integrálnej ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav
            Ešte raz. Mig-29 nebol nechceným dieťaťom. Vznikol na základe požiadaviek letectva. Žiadneho spoločného prapredka nemajú. Vznikli na základe rovnakej-integrálnej aerodynamickej koncepcie optimalizovanej v CAGI. V programe PFI aj LFI boli aj návrhy klasickej koncepcie. Od Suchého,z MiGu aj od Jakovleva.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:09 29.05.2020

            Citujem istú publikáciu... Za vítězný byl přitom, v březnu roku 1971, vyhlášen projekt letounu typu T-10 (Flanker A) z dílny OKB P.O. Suchoje. Krátce nato, v lednu roku 1972, byl ...Zobrazit celý příspěvek

            Citujem istú publikáciu...

            Za vítězný byl přitom, v březnu roku 1971, vyhlášen projekt letounu typu T-10 (Flanker A) z dílny OKB P.O. Suchoje. Krátce nato, v lednu roku 1972, byl ale celý program PFI z podmětu OKB MiG rozdělen na program lehkého (PFI) a těžkého (LFI) frontového stíhacího letounu. Oba zmíněné letouny se přitom měly vyznačovat maximálně unifikovaným zbraňovým systémem. Zatímco letoun vzešlý z programu PFI, typ T-10 (Flanker A) z dílny OKB P.O. Suchoje, měl tvořit protiváhu těžšímu Eaglu, letoun vzešlý z programu LFI se měl stát nástupcem lehkých frontových stíhačů řady MiG-21 (Fishbed) a MiG-23 (Flogger) a zároveň protějškem lehčího a víceúčelovějšího Fighting Falconu. Na specifikace LFI přitom OKB MiG odpověděla kompletně přepracovaným projektem letounu typu MiG-29. Ten se nyní nápadně podobal letounu T-10 (Flanker A) z dílny OKB P.O. Suchoje s tím, že byl o poznání menší a lehčí.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            11:40 30.05.2020

            Miroslav Tak skuste nejaku inu publikaciu. Alebo airwar.ru. Oba projekty vzisli s poziadavok armady a mali plnit rozne ulohy. Mig-29 mal posobit nad frontom a do hlbky myslim 100 ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav
            Tak skuste nejaku inu publikaciu. Alebo airwar.ru.
            Oba projekty vzisli s poziadavok armady a mali plnit rozne ulohy. Mig-29 mal posobit nad frontom a do hlbky myslim 100 km, spolupracovat s pozemnym navodcim. Su-27 mal posobyt na vacsie vzdialenosti a teda byt autonomnejsi, kompexnejsi a tym tazsi a drahsi. Alebo si vazne myslite ze si OKB Mig vybavilo novy program do ktoreho skopcilo lietadlo konkurenta? :-DSkrýt celý příspěvek

    • dusan
      12:33 29.05.2020

      V Libyi ide o sepermoderné stroje .... nič lepšie tam nie je - ani nebolo.

      Celkovo sú to samozrejme už rýchlo zastarajúce stroje, ktorých sa zbavuje už i Rusko.

      V Libyi ide o sepermoderné stroje .... nič lepšie tam nie je - ani nebolo.

      Celkovo sú to samozrejme už rýchlo zastarajúce stroje, ktorých sa zbavuje už i Rusko.

      • technik
        13:30 29.05.2020

        Letoun je buď moderní nebo není. Cílová destinace jeho provozu snad nemění jeho technické parametry tak nechápu řeči a nechtěném letounu nebo Libyi. Nejde o to přece co v Libyi ...Zobrazit celý příspěvek

        Letoun je buď moderní nebo není. Cílová destinace jeho provozu snad nemění jeho technické parametry tak nechápu řeči a nechtěném letounu nebo Libyi. Nejde o to přece co v Libyi bylo nebylo nebo bude, pokud mluvím o moderním letounu dodaným Ruskem, chápu tedy že je letoun srovnatelný se západními moderními stroji, nebo to je jak se komu hodí? Prosím tedy o jednoznačnou odpověď ve srovnání s letouny max 4+.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    12:00 29.05.2020

    Zajímavé v této válce - Haftar se po 20 letech v USA vrátí do Lybie a hraje pro Rusy - Nasazení dronů Tureckem, a snad navíc tureckých dronů (když tady se občas řeší jestli jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé v této válce
    - Haftar se po 20 letech v USA vrátí do Lybie a hraje pro Rusy
    - Nasazení dronů Tureckem, a snad navíc tureckých dronů (když tady se občas řeší jestli jsou schopni vyrobit BVP).

    BTW: zemanovi se všichni smáli, když kritizoval naše generály, že s ním řeší pořád dokola co s našimi 30 tanky a o dronech ani slovo.Skrýt celý příspěvek

    • infi
      12:41 29.05.2020

      Tipuju, ze nejake to letadlo jim znici na zemi...LNA ma sice saudsko-arabske pantsire (podvozky man) ale buhvi kdo za tim sedi. Nicmene tech dronu uz jich tam par sestrelili. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tipuju, ze nejake to letadlo jim znici na zemi...LNA ma sice saudsko-arabske pantsire (podvozky man) ale buhvi kdo za tim sedi.

      Nicmene tech dronu uz jich tam par sestrelili. Potvrzenych zatim ~15ks a Syrii tusim, ze 7ks.

      No kdo by to rekl, ze bezpilotni jednoplosnik pohybujici se rychlosti ~200km/h bude takovy orisek pro PVO v roce 2020.Skrýt celý příspěvek

      • gangut
        13:27 29.05.2020

        Tak pokial sa ciel pohybuje mimo dasah tak je problemom pre kazdu PVO. Pancir je system kratkeho dosahu.

        Tak pokial sa ciel pohybuje mimo dasah tak je problemom pre kazdu PVO. Pancir je system kratkeho dosahu.

      • Strategist
        23:48 29.05.2020

        Odkud máte ty čísla sestřelených tureckých dronů? Já pár dní četl zpátky zprávu, kde popisovali že celkem jich padlo už 40, takže 15 ks mi přijde docela málo... Tak on pancir přímo ...Zobrazit celý příspěvek

        Odkud máte ty čísla sestřelených tureckých dronů? Já pár dní četl zpátky zprávu, kde popisovali že celkem jich padlo už 40, takže 15 ks mi přijde docela málo...
        Tak on pancir přímo dělaný na obranu proti tomuto typu dronu, proto tam posílají ty Migy. Pancir je systém krátkého dosahu a tyto drony mohou létat mimo dosah jeho kanónu, takže realně jedinou zaručenou obranou jsou PLŘS, které veze, ty v posledních dnech došly a proto došlo následně k velkým ztrátám Panciru. Na účinnější obranu by potřebovali Tor popř. něco s větším dosahem a levnýma raketama, pokud by měli zůstat pouze na zemi. Proto posílají ty Migy, ty dokážou pokrýt velkou oblast, zároveň proti nim ty drony nemají obranu a jsou flexibilnější než pozemní PVO. Na druhou stranu je tu riziko sestřelu z lodí kotvících u pobřeží (v posledních dnech 4 turecké fregaty a 1 italský torpedoborec třídy Horizon).Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    11:48 29.05.2020

    na GNA se vyprdněte! Je to banda islamistů a nejen těch podporovaných Tureckem. Plno těch maníků co chtělo islamský superstát šlo po nakopání zadků bojovat do Lybie za stejným ...Zobrazit celý příspěvek

    na GNA se vyprdněte! Je to banda islamistů a nejen těch podporovaných Tureckem. Plno těch maníků co chtělo islamský superstát šlo po nakopání zadků bojovat do Lybie za stejným účelem. Říkejte si co chcete ,ale Ansar šaría není určitě název pro skautský oddíl. Mimochodem vypadlo vám tam ,že stejně ,jako Rusko ,nebo Egypt jsou Haftarovi hlavní spojenci ještě Francie ,kam imrvére lítá( dokonce se tam údajně léčil minulý rok) a Řecko. Šušká se ,že ty migy jsou z ruské 3642. letecké základny Erebuni v Arménii. Migy29S ,které jsou vyřazovány a nahrazovány Su30SM. Časem se uvidí jistě vic.Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
      12:38 29.05.2020

      Petr nebo Pavel výsledek bude pro Evropu skoro stejný. Tak snad se pra pra vnuk Ibrahim bin Novák o téhle době v dějepisu nebude učit jako o době kdy se Evropa vydala na správnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Petr nebo Pavel výsledek bude pro Evropu skoro stejný. Tak snad se pra pra vnuk Ibrahim bin Novák o téhle době v dějepisu nebude učit jako o době kdy se Evropa vydala na správnou cestuSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    11:35 29.05.2020

    V tomto prípade takticky dobre zvládnutý krok Ruska. Zbaví sa bez investície prebytočných lietadiel bez hodnoty, zahrá sa na veľmoc ktorá má možnosť podporovať satelity a ...Zobrazit celý příspěvek

    V tomto prípade takticky dobre zvládnutý krok Ruska. Zbaví sa bez investície prebytočných lietadiel bez hodnoty, zahrá sa na veľmoc ktorá má možnosť podporovať satelity a spojencov, ale hlavne si vytvorilo priestor pre prípad, že sa im zaviazaná skupina dostane k moci.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    11:34 29.05.2020

    MiGy-29 SMT sú takým nechceným dieťaťom v ruskom letectve. Dostalo nejaké kusy zo zrušeného kontraktu z Alžírskom, niečo "aby podporili výrobcu". O tom, že ho veľmi letectvo ...Zobrazit celý příspěvek

    MiGy-29 SMT sú takým nechceným dieťaťom v ruskom letectve. Dostalo nejaké kusy zo zrušeného kontraktu z Alžírskom, niečo "aby podporili výrobcu".

    O tom, že ho veľmi letectvo veľmi nemusí svedčí fakt, že vyradzované stroje MiG-29 (9.13) v arménskom kontigente ruského letectva nahradia MiG-y 29SMT. Čiže zhruba polovica tohto typu slúži mimo územia Ruska.

    Nie je veľmi pravda, že "vládne pat" .... dlho to tak bolo, ale za posledné cca dva týždne GNA "vyčistila" západné pobrežia, prenikla pozdĺž hranice z Tuniskom do vnútrozemia a spojila svoje rozdelené územia a dobila pri tom dôležitú leteckú základňu, ktorá dnes slúži Turecku. Priamo z Tripolisu bola konkurenčná LNA vytlačená a v súčasnosti sa bojuje o strategické letisko blízko neho.

    Treba dodať, že momentálne vojnu rozhodujú turecké drony, ktoré veľmi efektívne ničia všetko "čo sa hýbe" v rátane 8 ks protilietadlových systémov Pancir.

    To je zrejme hlavný dôvod dodávky tých strojov MiG-29, ktoré by mali pomôcť túto hrozbu eliminovať.Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
    11:02 29.05.2020

    Ne Rusko , Německo a už vůbec USA jsou nebezpečím pro Evropu. Ale přemnožené státy Afriky a Blízkého východu. Vlastně celý ten pás jižně a východně od nás až do Číny včetně... ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne Rusko , Německo a už vůbec USA jsou nebezpečím pro Evropu. Ale přemnožené státy Afriky a Blízkého východu. Vlastně celý ten pás jižně a východně od nás až do Číny včetně... Jednak kvůli tamní populační explozi a jednak kvůli značným "kulturním" rozdílům...Skrýt celý příspěvek

    • JirkaM
      12:16 29.05.2020

      Po 40 letech komunismu některými lidem nevymluvíte, že solidarita mezi národy, nezištná podpora rozvojových zemí a kráčení k lepším zítřkům pod vedením osvíceneho (Euro)Sojuzu je ...Zobrazit celý příspěvek

      Po 40 letech komunismu některými lidem nevymluvíte, že solidarita mezi národy, nezištná podpora rozvojových zemí a kráčení k lepším zítřkům pod vedením osvíceneho (Euro)Sojuzu je nehorázná hloupost.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    10:16 29.05.2020

    Takže Rusko a Turecko soupeří o vliv na jižní hranici EU. Hm... A jak reaguje EU? Ví vůbec její prezident (kdože to vlastně je?), že se to děje?

    Takže Rusko a Turecko soupeří o vliv na jižní hranici EU. Hm... A jak reaguje EU? Ví vůbec její prezident (kdože to vlastně je?), že se to děje?

    • Kichot
      10:43 29.05.2020

      Tak aspoň bude víc inženýrů v EU

      Tak aspoň bude víc inženýrů v EU

    • Kichot
      10:49 29.05.2020

      Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec nějaký dlouhodobý plán , když pomáhali rozmrdat Libii a svrhnout Kaddáfiho. Dneska pro změnu budou čučet s otevřenou hubou a maximálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec nějaký dlouhodobý plán , když pomáhali rozmrdat Libii a svrhnout Kaddáfiho. Dneska pro změnu budou čučet s otevřenou hubou a maximálně lovit migranty z vody.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        10:55 29.05.2020

        On ten zásah jako takový v pořádku byl. Jenže EU se měla angažovat dál a vytvořit vládu, která by byla stabilní, co nejvíc humánní (něco jako osvícenský absolutismus) a zároveň šla ...Zobrazit celý příspěvek

        On ten zásah jako takový v pořádku byl. Jenže EU se měla angažovat dál a vytvořit vládu, která by byla stabilní, co nejvíc humánní (něco jako osvícenský absolutismus) a zároveň šla na ruku EU.Skrýt celý příspěvek

        • Kichot
          11:10 29.05.2020

          Souhlas na druhou stranu zkušenosti USA z Iráku nebo Afganistánu ukazují, že arabáši nejsou ovce z evropy a nenechávají se tak snadno ovládat...

          Souhlas na druhou stranu zkušenosti USA z Iráku nebo Afganistánu ukazují, že arabáši nejsou ovce z evropy a nenechávají se tak snadno ovládat...

          • PavolR
            12:56 29.05.2020

            Skôr než o to, kto je a kto nie je "ovca" by som za tým videl skôr nepochopenie fungovania kmeňových spoločenstiev a z toho vyplývajúci nesprávny prístup.

            Skôr než o to, kto je a kto nie je "ovca" by som za tým videl skôr nepochopenie fungovania kmeňových spoločenstiev a z toho vyplývajúci nesprávny prístup.

        • CerVus
          13:31 29.05.2020

          Jenže EU a později i k pomoci dotlačení Amíci se snažili vyhrát jen ze vzduchu. A tak to prostě nejde. Oblast se musí zabezpečit přičemž ruku v ruce s vojáky musí jít pomoc pro ...Zobrazit celý příspěvek

          Jenže EU a později i k pomoci dotlačení Amíci se snažili vyhrát jen ze vzduchu. A tak to prostě nejde. Oblast se musí zabezpečit přičemž ruku v ruce s vojáky musí jít pomoc pro obyvatele a firmy. Což byl kámen úrazu v Iráku. Tam na lidi několik měsíců kašlali a jen lovili ty, kteří měli reálnou šanci zavést nějaký pořádek a hledali neexistující ZHN.Skrýt celý příspěvek

      • karloscz
        12:49 29.05.2020

        Měli nechat Kaddáfího, aby si v klidu dožil, když jim 30 let nepřekážel, a nechat ho vychovat a vypíárovat svého nástupce konformního s režimem EU. Za dohledu tajných služeb by pak ...Zobrazit celý příspěvek

        Měli nechat Kaddáfího, aby si v klidu dožil, když jim 30 let nepřekážel, a nechat ho vychovat a vypíárovat svého nástupce konformního s režimem EU. Za dohledu tajných služeb by pak mohla Lybie zvolna přecházet do turisticky udržovaného míru&klidu jako např. v Maroku. Intervence mohla uspět jen v případě následné tvrdé okupace ala Afghánistán, na což ale euroslunce nemají cojones. Takže nutně následoval naprostý rozpad společnosti a chaos.Skrýt celý příspěvek

    • Pauli
      11:32 29.05.2020

      Vzhledem k laxnímu přístupu EU k tomu co se nyní děja na hranicích Turecko - Řecko mě to vlastně nepřekvapuje

      Vzhledem k laxnímu přístupu EU k tomu co se nyní děja na hranicích Turecko - Řecko mě to vlastně nepřekvapuje

Načítám diskuzi...