Ruská letadla toho v Libyi moc nezmění. Zatím.

Ruská letadla toho v Libyi moc nezmění. Zatím.
MiG-29 na cestě do Libyie / U.S. Africa Command (Zvětšit)

Libyjská národní armáda generála Haftara dostala moderní vojenské letouny z Ruska. Na rozdělení sil v zemi asi nebudou mít velký vliv. Mohou ale signalizovat začátek mohutnější ruské intervence, podobné té v Sýrii.

Občanská válka v Libyi zuří již od roku 2014. Bojují v ní dvě frakce: Vláda národní jednoty GNA (Government of National Accord) a Libyjská národní armáda LNA (Libyan National Army). GNA je mezinárodně uznávaná. Bojovníci LNA jsou většinou považováni za vzbouřence. To ovšem neznamená, že GNA je legitimní. Její právo vést zemi je minimálně pochybné. Většinu libyjského území, včetně významných ropných přístavů, ovládá LNA, vedená šestasedmdesátiletým generálem Chalífou Haftarem. Oblast s nejvyšší hustotou populace okolo hlavního města Tripolisu zase drží GNA premiéra Faíze Sarrádže.

Současná situace na bojišti se dá popsat jako pat. LNA nedokáže dobýt Tripolis, GNA zase nemá sílu na ovládnutí zbytku země. Obě znepřátelené strany mají pomoc ze zahraničí. LNA teď získala bojové letouny MiG-29 Fulcrum a taktické bombardéry Su-24 Fencer. Letadel je dohromady okolo čtrnácti kusů.

Jejich první satelitní snímky zveřejnil 21. května na Twitteru bezpečnostní odborník humanitární organizace Amnesty International Brian Castner. Letadla vyfotografovaná na základně LNA Al-Džufra neměla výsostné znaky.  Specializovaná i mainstreamová média diskutovala několik dní, komu patří. 


Ruský MiG-29 v Libyi; větší foto / Brian Castner Twitter

Satelitní snímky

Stíhačky MiG-29 i bombardéry Su-24 stále ještě provozuje množství zemí. Většina z nich ale nedisponuje prostředky na to, aby je nasadila v zahraničí bez podpory Ruska. V úterý 26. května zveřejnilo africké velitelství ozbrojených sil Spojených států AFRICOM (United States Africa Command) o letounech tiskovou zprávu doplněnou satelitními snímky. Později přidalo dodatečné informace a fotografie na Twitteru. Letadla podle AFRICOMu dorazila z Ruské federace. Cestou se zastavila na ruské letecké základně Hmímím v Sýrii, kde mechanici zamalovali jejich národnostní označení.

Z Hmímímu pokračovala na letiště poblíž Tobruku, který kontroluje LNA. Všechny stíhačky MiG-29 a část bombardérů Su-24 pak přelétly na základnu Al-Džufra. Některé Su-24 přistály na další základně LNA Al-Khadim. Na snímcích jsou vidět i letouny Su-35 Flanker, které ale posloužily jen jako doprovod. Podle experta na vojenské letectví ze serveru Aviation Geek Toma Coopera je nepravděpodobné, že zjevení letounů bude znamenat zásadní obrat.

„MiGy-29 v Libyi nic nezmění,“ prohlásil na webu Middle East Eye. LNA kromě Ruska podporují také Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Egypt. „Žádná varianta MiGu-29 nedosáhne lepších výsledků než Mirage 2000 z Emirátů nebo Wing Loongy, které jsou už dnes na libyjském bojišti aktivní,“ dodal Cooper. Wing Loong je dron čínské výroby. LNA je poskytují Spojené arabské emiráty.  


Jeden z MiGů-29 darovaných Libyi byl vyfocen na základně Hmímím; větší foto / Babak Taghvaee Twitter

Wagnerova armáda

Ruská flotila MiGů-29 je podle Coopera ve špatném stavu. „Použití typu je omezené na tréninkové a testovací jednotky,“ uvedl na webu The Drive. Rusové upřednostňují větší a výkonnější letouny Su-27 Flanker a jejich moderní odvozeniny. Výjimku donedávna tvořil malý počet modernizovaných strojů verze MiG-29SMT. Povodně je mělo koupit Alžírsko. Z obchodu ale sešlo, a tak skončily v ruském letectvu. Ruská federace je v roce 2018 nasadila v Sýrii. Jednotka, která je používala, ale brzi na to dostala výkonnější letouny Su-30.

Letounů Su-24 slouží v ruském letectvu posledních zhruba osmdesát kusů. Rusové je postupně nahrazují modernějším typem Su-34. Ruská letadla sice asi nemohou změnit rovnováhu sil, mohla by se však stát předvojem rozsáhlejší intervence. Dosud probíhající ruské angažmá v Sýrii začalo rovněž nasazením jen několika málo letounů.

Absence výsostných znaků silně připomíná začátek anexe Krymu v roce 2014. AFRICOM odhaduje, že letadla budou působit jako podpora tzv. Wagnerovy skupiny, která bojuje na straně LNA. Je to ruská soukromá armáda. Oficiálně nemá s Ruskem nic společného. Vlastní ji však blízký spolupracovník Vladimira Putina Jevgenij Prigožin. Podle Američanů dodaná letadla navíc pilotují příslušníci ruských ozbrojených sil.


Další satelitní snímek zveřejnilo velitelství AFRICOM; větší foto / AFRICOM Twitter

NATO a plyn

Rusko má několik důvodů, proč podporovat Haftarovu LNA. Konkurenční GNA uzavřela v roce 2019 s Tureckem dohodu o vytvoření společné výlučné ekonomické zóny ve Středozemním moři. Rusku smlouva nevyhovuje, protože smlouva umožňuje vybudování plynovodu ze Středozemního moře do Evropy. To je katastrofický scénář pro ruskou společnost Gazprom. Chatrné ruské hospodářství je vývozu plynu životně závislé. S dohodou ale nesouhlasí také středomořské země, jako je Egypt, Řecko nebo Kypr.

Moskva používá plyn rovněž jako donucovací prostředek v soupeření s Evropskými státy, které se bez něj obejdou jen s obtížemi. Kreml má zájem také o námořní základny na libyjském pobřeží, protože tím dostane kontrolu na velkou části jižní hranice Evropské unie, přes kterou proudí nekonečné masy uprchlíků do Evropy. 

Vzhledem k existenci zmíněné námořní dohody není divu, že GNA nejvíc pomáhá Turecko. Ankara zásobuje GNA zbraněmi, včetně dronů. Turecké válečné lodě hlídkují u libyjských břehů. Pátého ledna 2020 se navíc v Libyi vylodily první turecké pozemní jednotky.

V podstatě se tedy bojuje o to, kdo získá kontrolu nad jižní hranici Evropské unie, zda Turecko nebo Rusko. Pokud vyhraje Rusko, může volitelně posílat uprchlíky do Evropy a také zamezí alternativním dodávkám plynu do Evropy.


V Libyi probíhá high-tech válka mezi tureckými drony Bayraktar TB2 a ruskými systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu Pancir-S1. Ztráty jsou na obou stranách.

Revoluce v troskách

Libyi vládl dlouhých dvaačtyřicet let svérázný diktátor Muammar Kaddáfí. Na území pouštního státu žije množství nepřátelských kmenů. Kaddáfí je popichoval proti sobě a sám se tak držel u moci. V roce 2011 ale vypukla v Libyi revoluce. Po svržení a smrti Kaddáfího se z revolučních spojenců téměř ze dne na den stali nepřátelé. Boje od té doby v podstatě neustaly. V roce 2012 se Libyjský lid pokusil vybrat si novou vládu ve svobodných volbách. Vzešel z nich Národní kongres, který dostal za úkol připravit novou ústavu.

Kongresu se na ní však nepodařilo shodnout. Země se propadla do chaosu. V roce 2014 proběhly další volby. Provázelo je však násilí, které způsobilo nízkou účast. Kongres odmítl uznat jejich výsledek a vzdát se moci. Nový konkurenční parlament se proto přestěhoval z Tripolisu do Tobruku. Začala válka, který trvá dodnes. Dělení na GNA a LBA je velmi zjednodušující. Frakcí je daleko víc. Někteří pozorovatelé vnímají válku jako boj mezi arabskými kmeny a kmeny tureckého původu.

Zdroje: Daily Sabah, The Drive, 2, 3, 4, Arab Center, Foreign Policy, AfriCom, Forbes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. ...

Operace Pegasus - Evakuace německých občanů z hroutící se Libye

Jedním z úkolů, před který jsou ozbrojené síly vyspělých zemí poměrně často postaveny, je evakuace ...

Nekonečné hledání řešení pro Libyi

V italském Palermu se ve dnech 12. a 13. listopadu uskutečnila mezinárodní konference o Libyi. Na ...

Rivalita Francie a Itálie prodlužuje chaos v Libyi

Mezinárodní konference o Libyi, která proběhla minulý týden v italském Palermu, se zúčastnili ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Miroslav
  11:35 29.05.2020

  V tomto prípade takticky dobre zvládnutý krok Ruska. Zbaví sa bez investície prebytočných lietadiel bez hodnoty, zahrá sa na veľmoc ktorá má možnosť podporovať satelity a ...Zobrazit celý příspěvek

  V tomto prípade takticky dobre zvládnutý krok Ruska. Zbaví sa bez investície prebytočných lietadiel bez hodnoty, zahrá sa na veľmoc ktorá má možnosť podporovať satelity a spojencov, ale hlavne si vytvorilo priestor pre prípad, že sa im zaviazaná skupina dostane k moci.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:34 29.05.2020

  MiGy-29 SMT sú takým nechceným dieťaťom v ruskom letectve. Dostalo nejaké kusy zo zrušeného kontraktu z Alžírskom, niečo "aby podporili výrobcu". O tom, že ho veľmi letectvo ...Zobrazit celý příspěvek

  MiGy-29 SMT sú takým nechceným dieťaťom v ruskom letectve. Dostalo nejaké kusy zo zrušeného kontraktu z Alžírskom, niečo "aby podporili výrobcu".

  O tom, že ho veľmi letectvo veľmi nemusí svedčí fakt, že vyradzované stroje MiG-29 (9.13) v arménskom kontigente ruského letectva nahradia MiG-y 29SMT. Čiže zhruba polovica tohto typu slúži mimo územia Ruska.

  Nie je veľmi pravda, že "vládne pat" .... dlho to tak bolo, ale za posledné cca dva týždne GNA "vyčistila" západné pobrežia, prenikla pozdĺž hranice z Tuniskom do vnútrozemia a spojila svoje rozdelené územia a dobila pri tom dôležitú leteckú základňu, ktorá dnes slúži Turecku. Priamo z Tripolisu bola konkurenčná LNA vytlačená a v súčasnosti sa bojuje o strategické letisko blízko neho.

  Treba dodať, že momentálne vojnu rozhodujú turecké drony, ktoré veľmi efektívne ničia všetko "čo sa hýbe" v rátane 8 ks protilietadlových systémov Pancir.

  To je zrejme hlavný dôvod dodávky tých strojov MiG-29, ktoré by mali pomôcť túto hrozbu eliminovať.Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  11:02 29.05.2020

  Ne Rusko , Německo a už vůbec USA jsou nebezpečím pro Evropu. Ale přemnožené státy Afriky a Blízkého východu. Vlastně celý ten pás jižně a východně od nás až do Číny včetně... ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne Rusko , Německo a už vůbec USA jsou nebezpečím pro Evropu. Ale přemnožené státy Afriky a Blízkého východu. Vlastně celý ten pás jižně a východně od nás až do Číny včetně... Jednak kvůli tamní populační explozi a jednak kvůli značným "kulturním" rozdílům...Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   12:16 29.05.2020

   Po 40 letech komunismu některými lidem nevymluvíte, že solidarita mezi národy, nezištná podpora rozvojových zemí a kráčení k lepším zítřkům pod vedením osvíceneho (Euro)Sojuzu je ...Zobrazit celý příspěvek

   Po 40 letech komunismu některými lidem nevymluvíte, že solidarita mezi národy, nezištná podpora rozvojových zemí a kráčení k lepším zítřkům pod vedením osvíceneho (Euro)Sojuzu je nehorázná hloupost.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  10:16 29.05.2020

  Takže Rusko a Turecko soupeří o vliv na jižní hranici EU. Hm... A jak reaguje EU? Ví vůbec její prezident (kdože to vlastně je?), že se to děje?

  Takže Rusko a Turecko soupeří o vliv na jižní hranici EU. Hm... A jak reaguje EU? Ví vůbec její prezident (kdože to vlastně je?), že se to děje?

  • Kichot
   10:43 29.05.2020

   Tak aspoň bude víc inženýrů v EU

   Tak aspoň bude víc inženýrů v EU

  • Kichot
   10:49 29.05.2020

   Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec nějaký dlouhodobý plán , když pomáhali rozmrdat Libii a svrhnout Kaddáfiho. Dneska pro změnu budou čučet s otevřenou hubou a maximálně ...Zobrazit celý příspěvek

   Říkám si jestli ti sluníčkáří z EU měli vůbec nějaký dlouhodobý plán , když pomáhali rozmrdat Libii a svrhnout Kaddáfiho. Dneska pro změnu budou čučet s otevřenou hubou a maximálně lovit migranty z vody.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    10:55 29.05.2020

    On ten zásah jako takový v pořádku byl. Jenže EU se měla angažovat dál a vytvořit vládu, která by byla stabilní, co nejvíc humánní (něco jako osvícenský absolutismus) a zároveň šla ...Zobrazit celý příspěvek

    On ten zásah jako takový v pořádku byl. Jenže EU se měla angažovat dál a vytvořit vládu, která by byla stabilní, co nejvíc humánní (něco jako osvícenský absolutismus) a zároveň šla na ruku EU.Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     11:10 29.05.2020

     Souhlas na druhou stranu zkušenosti USA z Iráku nebo Afganistánu ukazují, že arabáši nejsou ovce z evropy a nenechávají se tak snadno ovládat...

     Souhlas na druhou stranu zkušenosti USA z Iráku nebo Afganistánu ukazují, že arabáši nejsou ovce z evropy a nenechávají se tak snadno ovládat...

     • PavolR
      12:56 29.05.2020

      Skôr než o to, kto je a kto nie je "ovca" by som za tým videl skôr nepochopenie fungovania kmeňových spoločenstiev a z toho vyplývajúci nesprávny prístup.

      Skôr než o to, kto je a kto nie je "ovca" by som za tým videl skôr nepochopenie fungovania kmeňových spoločenstiev a z toho vyplývajúci nesprávny prístup.

    • CerVus
     13:31 29.05.2020

     Jenže EU a později i k pomoci dotlačení Amíci se snažili vyhrát jen ze vzduchu. A tak to prostě nejde. Oblast se musí zabezpečit přičemž ruku v ruce s vojáky musí jít pomoc pro ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže EU a později i k pomoci dotlačení Amíci se snažili vyhrát jen ze vzduchu. A tak to prostě nejde. Oblast se musí zabezpečit přičemž ruku v ruce s vojáky musí jít pomoc pro obyvatele a firmy. Což byl kámen úrazu v Iráku. Tam na lidi několik měsíců kašlali a jen lovili ty, kteří měli reálnou šanci zavést nějaký pořádek a hledali neexistující ZHN.Skrýt celý příspěvek

   • karloscz
    12:49 29.05.2020

    Měli nechat Kaddáfího, aby si v klidu dožil, když jim 30 let nepřekážel, a nechat ho vychovat a vypíárovat svého nástupce konformního s režimem EU. Za dohledu tajných služeb by pak ...Zobrazit celý příspěvek

    Měli nechat Kaddáfího, aby si v klidu dožil, když jim 30 let nepřekážel, a nechat ho vychovat a vypíárovat svého nástupce konformního s režimem EU. Za dohledu tajných služeb by pak mohla Lybie zvolna přecházet do turisticky udržovaného míru&klidu jako např. v Maroku. Intervence mohla uspět jen v případě následné tvrdé okupace ala Afghánistán, na což ale euroslunce nemají cojones. Takže nutně následoval naprostý rozpad společnosti a chaos.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   11:32 29.05.2020

   Vzhledem k laxnímu přístupu EU k tomu co se nyní děja na hranicích Turecko - Řecko mě to vlastně nepřekvapuje

   Vzhledem k laxnímu přístupu EU k tomu co se nyní děja na hranicích Turecko - Řecko mě to vlastně nepřekvapuje

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2