Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Admirál Kuzněcov pluje kolem norských břehů směrem k Sýrii; větší foto / Norské ozbrojené síly

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm doprovodných plavidel. Jedná se o vůbec první bojové nasazení ruské letadlové lodě po třiceti letech. Podle ruských médií se letadlová loď zapojí do akcí proti Islámskému státu v Sýrii. Naopak západní média tvrdí, že jde jen o další kolo propagandistického boje se Západem.

Těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov

Ještě před příchodem letadlové lodě Admirál Kuzněcov (1991) vzdušné krytí ruských lodí zajišťovaly letadla z námořních základen. Podle ruského vojenského analytika Konstanina Sivkova ale ruské stíhačky mohly zajistit ochranu lodí jen do vzdálenosti 350 km od ruského pobřeží.

Na konci 60. let si tak ruské námořnictvo uvědomilo, že bez leteckého krytí z letadlových lodí nedokáže účinně čelit americkému námořnictvu na otevřeném moři. Sovětský svaz proto rozhodl o stavbě "protiletadlové" letadlové lodě třídy Admirál Kuzněcov.

Letadlová loď třídy Admirál Kuzněcov, resp. podle ruské klasifikace těžký letadlový křižník, byla na vodu poprvé spuštěná v roce 1985. K Severní mořské flotile se loď připojila v roce 1991. Počítalo se také s výrobou dalších letadlových lodí, ale s postupným ekonomickým a politickým rozpadem Sovětského svazu v 80. letech, se na dokončení dalších plavidel nenašly peníze.

Od té doby jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov podnikla pouze čtyři operační nasazení (podle Davida Ax e z War Is Boring) v délce několika měsíců. Typická americká letadlová loď je přitom nasazená každé dva roky po dobu šesti měsíců. Například letadlová loď USS Enterprise mezi roky 1962 až 2012 podnikla 25 bojových plaveb.

Na rozdíl od Američanů však Rusové letadlovým lodím přiřadili jinou roli - v úvodu zmíněnou roli plovoucí základny protivzdušné obrany. Dodejme, že Rusové Admirál Kuzněcov nazývají “těžký letadlový křižník”, aby plavidlo mohlo bez právních problémů proplout průlivem Bospor do Černého moře. Díky této právní kličce Rusové mohou obejít mezinárodní zákaz (Konvence z Montreux) proplouvání “letadlových lodí” průlivem Bospor.

Ostatně podobnou právní klíčku v současné době používají Japonci pro lodě třídy Izumo. Tyto lodě jsou označovány jako "víceúčelové vrtulníkové torpédoborce" (ve skutečnosti jde o lehké letadlové lodě) - přitom z jejich rozměrné paluby mohou operovat nejen vrtulníky, ale i letadla s krátkým startem a kolmým přistáním (F-35B). Japonská ústava však zakazuje japonskému námořnictvu provozovat “letadlové lodě”.

Admirál Kuzněcov - plovoucí základna protivzdušné obrany

Americké letadlové lodě byly a jsou nástrojem projekce politické a vojenské moci Spojených států po celém světě. Úkolem letadlových lodí je “kontrolovat” pro Spojené státy klíčové oblasti po celém světě.

Americké letadlové lodě, včetně doprovodných lodí, jsou proto schopny podnikat hloubkové údery na pozemní cíle, bojovat proti lodím/ponorkám a zajišťovat také pomoc při humanitárních a přírodních katastrofách po celém světě.

Naopak Admirál Kuzněcov byl navržen primárně k poskytování leteckého krytí ponorkám/lodím ruského námořnictva a také dalekonosným nadzvukovým bombardérům Tu-22 útočícím na americké lodě z ruských základen.

Ruské námořnictvo, včetně letadlové lodě, nebylo nikdy navrženo pro kontrolu zájmových oblastí, ale prakticky výhradně k ničení západních lodí a ponorek. Nebylo to však z důvodu nedostatku zájmu o kontrolu klíčových oblastí, ale jednoduše proto, že Sovětský svaz (a posléze Rusko) neměl na stavbu tak mohutných plavidel prostředky a ostatně ani vhodné geografické podmínky.

Cílem všech lodí a letadel ruského námořnictva bylo především ochránit mohutné ponorkové loďstvo, aby mělo čas odpálit jaderné střely na cíle v západní Evropě a Spojených státech.

Samotným úkolem lodi Admirál Kuzněcov bylo bojovat se stíhačkami z amerických letadlových lodí a předávat souřadnice o americké flotile ruským lodím, které následně mohly odpálit těžké protilodní střely dlouhého dosahu. Admirál Kuzněcov má navíc na své palubě 12 odpalovacích šachet pro střely P-700 Granit.

Ostatně proto nemá Admirál Kuzněcov parní katapult jako americké letadlové lodě, ale typický skokanský můstek - ten je sice levnější a jednodušší na výrobu a údržbu, ale umožňuje vyslat do vzduchu pouze výkonná stíhací letadla, avšak jen s omezeným množstvím paliva a výzbroji.

Nicméně, s nástupem moderních víceúčelových strojů MiG-29K se role ruské letadlové lodě přeci jen posunula k větší univerzálnosti. Víceúčelové MiGy-29K dokáží bojovat nejen s letadly protivníka, ale útočit také na lodě a pozemní cíle.

Nicméně hlavní účel a poslaní jediné ruské letadlové lodě se nezměnil - ochrana ostatních ruských lodí proti letadlům amerických bitevních skupin.

Start stíhačky MiG-29K z letadlové lodě Admirál Kuzněcov za pomocí skokanského můstku.

Mise k Sýrii

Nyní po více než 30 letech Admirál Kuzněcov poprvé pluje do bojové akce k břehům Sýrie. Kromě letadlové lodě najdeme v ruském svazu křižník Petr Veliký, protiponorkovou loď Severomorsk a raketové torpédoborce Viceadmirál Kulakov. Podle posledních zpráv vyplulo k břehům Sýrie nezávisle i několik menších raketových korvet.

“Cílem mise je zajistit námořní přítomnost (jinak řečeno “projekci síly” - pozn. red.) v důležitých částech světových oceánů. Speciální důraz bude kladen na ochranu námořních obchodních tras a dalších typů ruských námořních ekonomických aktivit a také na reakci na nové typy moderních hrozeb, jako je pirátství a mezinárodní terorismus,” uvedl Dmitry Peskov, tiskový mluvčí Kremlu.

Ruská média také spekulují o zapojení ruských letadel, a možná také střel z ruských lodí, do ničení pozemních cílů v Sýrii.

Podle Kremlem řízeného propagandistického webu Sputnik News jsou na palubě letadlové lodě stíhačky Su-33 a čtyři moderní víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a také několik bitevních a průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Su-33 jsou údajně vybaveny střeleckým systémem SVP-24, který umožňuje výrazně zpřesnit útoky na pozemní cíle pomocí “hloupých bomb”. MiG-29K zase umí používat přesně naváděné pumy KAB-500.

Nicméně podle Peskova letadla z letadlové lodě nebudou určeny ke střežení vzdušného prostoru Sýrie, protože “je zde již dostatek prostředků pro kontrolu vzdušného prostoru a kontrolu bezpečnosti naší trvalé infrastruktury v Sýrii.”

Podle Andrewa Finka z USNI News nasazení letadlové lodě Kuzněcov nebude mít z taktického hlediska na průběh války v Sýrii příliš velký vliv.

Nasazení ruské letadlové lodě tak lze vnímat především jako nástroj ruské propagandy a také jako ukázku ruské vojenské techniky zahraničním zájemcům.

Rusko nepochybně předvede své nové palubní stíhací letadla MiG-29K v ostrých bojových akcích. MiG-29K má ve své výzbroji indické námořnictvo, které navíc poptává další palubní stíhačky pro své nově vznikající letadlové lodě.

Ruské námořnictvo tak de facto nedělá nic jiného, než americké, francouzské, britské, čínské nebo indické námořnictvo - projektuje sílu (chceme-li “ukazuje svaly”) ve svých zájmových oblastech.

Zdroj: War Is Boring, Sputnik NewsUSNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou ...

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • StandaBlabol
  15:12 28.10.2016

  podle Cernakuse: Rusofóbní tajtrlík: člověk, který tvrdí, že loď postavená a provozovaná primárně za účelem nesení a používání letadel je letadlová loď. Kategorizace lodí: O ...Zobrazit celý příspěvek

  podle Cernakuse:

  Rusofóbní tajtrlík: člověk, který tvrdí, že loď postavená a provozovaná primárně za účelem nesení a používání letadel je letadlová loď.

  Kategorizace lodí: O tom, do jaké kategorie loď patří rozhoduje výrobce a schvaluje Turecko. Takže když si nafouknu lehátko a řeknu, že je to TAKR a Turkům to nebude vadit, mám TAKR.

  Cernakusi, prosím, pokračuj! Královsky se bavím.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:00 28.10.2016

  ...pozor Logiku, aby ses tu nedozvěděl, že Horáková byla vinna, protože byla přece odsouzena a navíc se přiznala tak co... :) A k tomu nelétání v bouři.. namátkou třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  ...pozor Logiku, aby ses tu nedozvěděl, že Horáková byla vinna, protože byla přece odsouzena a navíc se přiznala tak co... :)

  A k tomu nelétání v bouři.. namátkou třeba tady:
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:57 28.10.2016

  apache: tak ještě přitvrdíme Podle normy ČSN 31 0001 je letadlo „zařízení schopné vyvozovat síly nesoucí jej v atmosféře z reakcí vzduchu, které nejsou reakcemi vůči zemskému ...Zobrazit celý příspěvek

  apache:

  tak ještě přitvrdíme
  Podle normy ČSN 31 0001 je letadlo „zařízení schopné vyvozovat síly nesoucí jej v atmosféře z reakcí vzduchu, které nejsou reakcemi vůči zemskému povrchu.“

  Více na Wikipedii, takže jsi si do letadla domyslel na ČVUT bezpečné přistání, jo? Tak buď jste idioti všichni na ČVUT a nebo prostě jen nevíš a kecáš. A místo toho, aby jsi stáhl ocas (když už neumíš uznat chybu), tak si ještě otevíráš kafrací díru?!

  logik:

  Ohio nese 24 triddentů a použijeme trident I, aby nám to vycházelo, že ;-)

  Poloviční tonáž je pod Kirovem. A ten toho zase o moc více nemá, s ohledem na absenci významnějšího vrtulníkového křídla.

  Ani si nezjistíte fakta o lodích, o kterých melete :-)

  Prostě banda rusofóbních tajtrlíků (demagog je alespoň ten, který používá argumenty sice skrze fauly, ale fakticky správné). Nic jiného nejste.

  Nemám chuť se tady dohadovat s "lidmi", kteří si pletou třídy TAKRů (Blábola), nebo si přimýšlejí do definic svoje vize (apache) a nebo vyloženě lžou ve snadno dohledatelných číslech (logik).

  Fakta jsem uvedl. Kuzněcov je TAKR podle definice výrobce (SSSR) i výkladu mezinárodního práva jeho vykonavatele (Turecko). Důvody jsem jasně uvedl a vy jste je nevyvrátili, protože fakta se vyvracejí těžko. Jen se zaplétáte do stále pro vás složitějších kruhů.

  Tož adié.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:33 28.10.2016

  wetnet: Pleteš si právo,výklad práva a vymahatelnost práva. Milada Horáková byla nevinná, ač ji jediný, kdo k tomu měl právo, odsoudil k smrti. A ač se svého práva na spravedlivý ...Zobrazit celý příspěvek

  wetnet: Pleteš si právo,výklad práva a vymahatelnost práva. Milada Horáková byla nevinná, ač ji jediný, kdo k tomu měl právo, odsoudil k smrti. A ač se svého práva na spravedlivý proces neměla žádnou šanci domoci. Z toho, co jsi právě teď tvrdil, vyplývá, že Ty považuješ Horákovou za vinnou, protože soud přeci rozhodl....

  Tedy to, že Turecko se chová, jako by v smlouvě nebylo napsáno A, ještě neznamená, že tam A není napsáno.

  cernakus: Ty jsi celý argument naprosto nepochopil. To, co jsem tvrdil, bylo, že veškerá výzbroj, pro kterou nepovažuješ Kuzněcovova za letadlovku, by šla nacpat do lodě s třetinovou tonáží.
  Tedy jsou dvě možnosti: buďto jsou dvě třetiny tonáže kuzněcovova pro srandu králíků a na efekt. Anebo jsou tam kvůli letadlům a vrtulníkům. Pak ovšem hlavní účel lodi je provozovat letadla a tedy je to dle definice Montreaux convention letadlová loď, byť narozdíl od jiných lodí má i jinou výzbroj.

  Za Tvůj protipříklad s ponorkama děkuji.
  Ohio nese 24 tridentů, tedy 24*33 = 792 tun výzbroje (počítám čistě hmotnost raket, potřebná infrastruktura (sila...) samozřejmě toto číslo několikrát znásobí). Tajfun nese 20 R-39, tedy 20*84 tun, tedy 1680 tun raket. Tedy tajfun nese dvojnásobek výzbroje ohia, a jeho výtlak nad vodou je 1.5x větší nad vodou a 2.5x pod vodou, průměrně tedy 2x.

  Tedy právě jsi můj argument, že tonáž lodě plus mínus odpovídá její výzbroji, naopak POTVRDIL. A jelikož Kuzněcov nenese takovou výzbroj mimo letadel a vrtulníků. aby to ospravedlnilo byť jen poloviční tonáž, tak je z toho jasné, že nejvíce z jeho tonáže je dedikováno pro nesení letadel a tedy je to letadlová loď. Byť narozdíl od jiných umí i další věci, ty nejsou primárním účelem lodi, protože na ně je věnována jen menší část tonáže lodi.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  14:22 28.10.2016

  cernakus: "Tak si to shrňme jinak. Pro mně je letadlo všechno co lítá. Tedy řízená střela je prakticky jen sebevražedné počítačem řízené letadlo - souhlas? Pokud ne, jsi dogmatický ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: "Tak si to shrňme jinak. Pro mně je letadlo všechno co lítá. Tedy řízená střela je prakticky jen sebevražedné počítačem řízené letadlo - souhlas? Pokud ne, jsi dogmatický idiot, pokud ano, pak je dnes letadlová loď prakticky každá bárka vybavená raketami a ŘS." ...Zásadně NESOUHLASÍM!

  Tak hele ty primitive. Že nevíš, co znamenaj pojmy "letadlo" a "letoun" je ještě v pohodě, učený z nebe nespadl. Ale nazývat mě kvůli tvojí vlastní neznalosti demagogem a idiotem, to už je na mě trochu moc. Nevím co tebe učili na Vysoké škole života (asi že řízená střela je letadlo?), ale na ČVUT a v celém technickém světě se to bere takto:

  Letadlo - stroj způsobilý k letu nezávisle na zemském povrchu, schopný bezpečného vzletu a přistání, alespoň částečně řiditelný.
  Letoun - motorové letadlo těžší vzduchu, u něhož je vztlak potřebný k letu vyvozován aerodynamickými silami na nosných plochách, které jsou vůči letadlu nepohyblivé.

  Takže když víš o tématu hovno, radši drž hubu, nebo si to nastuduj než začneš někoho urážet. Děláš ze sebe akorát vola.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  13:44 28.10.2016

  Liao-ning: tahle kocábka proplula Bosporem deklarovaná jako plovoucí kasíno :-) a kupec se zaručil, že nebude využita k vojenským účelům :-) Baku/Vikramaditya: neměl katapult ...Zobrazit celý příspěvek

  Liao-ning: tahle kocábka proplula Bosporem deklarovaná jako plovoucí kasíno :-) a kupec se zaručil, že nebude využita k vojenským účelům :-)

  Baku/Vikramaditya: neměl katapult ani skokanský můstek a dal se použít jen pro vrtulníky a kolmo startující letadla, raketová výzbroj mohutná; přestavba na letadlovou loď proběhla na severu (Sevmaš) a do Bosporu se už nepodívala.

  Už jste slyšeli, proč Kuzněcov tak kouří?
  "Až se v Moskvě rozhodnou, kdo bude příštím prezidentem USA, tak vypustí TAKR Kuzněcov bílý kouř." :-)Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:17 28.10.2016

  pavel rampir: to jsou kecy. Severní ledový oceán umí být mírný tak měsíc v roce, mimo tyto dny jsou operace z letové paluby nejen mimořádně náročné, ale extrémně nebezpečné. A ...Zobrazit celý příspěvek

  pavel rampir:

  to jsou kecy. Severní ledový oceán umí být mírný tak měsíc v roce, mimo tyto dny jsou operace z letové paluby nejen mimořádně náročné, ale extrémně nebezpečné. A nebo jinak, jistě bude spousta videí ze cvičení při špatném počasí, když je to taková rutina ;-)

  Rád se podívám. Děkuji.

  SatndaBlábol:

  Blábolo, nevím jestli reagovat na člověka, který si plete třídu Kuzněcov a Kyjev, ale tak si ti přestavby (oboje se stalo čistými LL až po přestavbách) srovnejme s Kuzněcovem.

  1) Mají tyto lodě sonar a protiponorkovou výzbroj jako Kuzněcov? Ne nemají veškerá jejich ASW schopnost závisí zcela na palubních vrtulnících.
  2) Mají tyto lodě masivní PVO, Radary? Ne nemají, vyjma slabé CIWS (odpovídá nimitzům) se spoléhají výhradně na svoje palubní letectvo a vrtulníky (AEW).
  3) Mají tyto lodě protilodní zbraně? Ne nemají, spoleéhají se výhradně na své palubní letectvo.
  4) Je jejich letecké křídlo tvořeno primárně vrtulníky, jako je tomu u Kuzněcova? Ne, dominují letadla.

  Jsou Vikramaditya a Liaoning lodě určením a koncepcí blízké letadlovým lodím NATO a nebo spíše TAKRům? Samozřejmě letadlovým lodím. Ergo kladívko, jsou to čistokrevné letadlové lodě.

  Mimochodem, až projde Kuzněcov rekonstrukcí, bude mu odstraněn sonar (plánováno), PVO (plánováno), Granity (plánováno), zásadně rozšířeny kapacity hangáru pro letadla (plánováno) tak ano, už tomu rusové TAKR asi taky říkat nebudou, anžto to bude čistokrevná letadlová loď.Skrýt celý příspěvek

 • Zabahaz
  13:05 28.10.2016

  Mám dojem, že článek je víc politicky uštěpačný než se pro korektní portál sluší. Avšak, poselství předkládané mezi řádky, je i tak dobře rozpoznatelné. Velmi mistrně konstruováno ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám dojem, že článek je víc politicky uštěpačný než se pro korektní portál sluší. Avšak, poselství předkládané mezi řádky, je i tak dobře rozpoznatelné. Velmi mistrně konstruováno - bylo-li to ovšem autorovým záměrem, a ne jen kouzlem nechtěného.Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  11:58 28.10.2016

  to cernakus- v Severním ledovém oceáně přistávaly letouny na palubu letadlové lodi již za WWII, dvojplošný Swordfish s tím neměl žádný problém ani při špatném počasí...takže ty ...Zobrazit celý příspěvek

  to cernakus- v Severním ledovém oceáně přistávaly letouny na palubu letadlové lodi již za WWII, dvojplošný Swordfish s tím neměl žádný problém ani při špatném počasí...takže ty impozantní loďky to dnes umí také a letouny dokáží přistát za jakého koliv počasí a to i v noci
  ...jinak co se týče vašich argumentů- máte nárok na svůj názor ale ne na svoje "důkazy".Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  11:17 28.10.2016

  Jo a další loď stejné třídy - Varjag - slouží v čínském námořnictvu jako Liao-ning. Z nějakého nepochopitelného důvodu ji i Čínani naprosto chybně označují jako letadlovou loď. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo a další loď stejné třídy - Varjag - slouží v čínském námořnictvu jako Liao-ning. Z nějakého nepochopitelného důvodu ji i Čínani naprosto chybně označují jako letadlovou loď. Ale to s tím Kuzněcovem taky vůbec nesouvisí.

  Ne, vážně nechápu, co je tak těžkého na tom přiznat, že Rusové obcházejí mezinárodní dohodu tím, že označují letadlovou loď za křižník. Mají k tomu dobré důvody, jediné loděnice schopné vyrobit tak velké plavidlo byly na Ukrajině a nějak ty svoje letadlovky na oceán dostat museli. Stejně tak Japonci, kterým poválečná ústava zakazuje vlastnit letadlové lodě, označují svoje plavidla s hladkou palubou jako "protiponorkové torpédoborce". No a co, nějak to dělat musejí, pokud má jejich námořnictvo držet krok s ostatními v regionu.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  11:09 28.10.2016

  Logik: Jak tě vůbec mohlo napadnout, že něco s výtlakem 70 tun, hladkou palubou pro letecký provoz, skokanským můstkem pro start letadel s pevným křídlem, podpalubními hangáry ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:

  Jak tě vůbec mohlo napadnout, že něco s výtlakem 70 tun, hladkou palubou pro letecký provoz, skokanským můstkem pro start letadel s pevným křídlem, podpalubními hangáry pro skladování a údržbu letadel a letadly na palubě je letadlová loď? Ty musíš být placený americký agent. A vůbec tu nezkoušej zmiňovat třeba tím, že sesterská loď Kuzněcova byla prodána do Indie, kde slouží pod jménem Vikramaditya - jako letadlová loď. To je naprosto falešný argument.

  Je to nepotopitelná neletadlová loď na kterou jsou všechny západní protilodní rakety krátké.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  10:30 28.10.2016

  Logik: přes výtlak to brát je debilitina. Jednoduchý příklad za všechny SSBN Ohio vs SSBN Typhoon. Stejné možnosti, úplně jiný výtlak. Tak jaképak má Tajfun určení? ;-) Nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:

  přes výtlak to brát je debilitina. Jednoduchý příklad za všechny SSBN Ohio vs SSBN Typhoon. Stejné možnosti, úplně jiný výtlak. Tak jaképak má Tajfun určení? ;-)
  Nebo jinak Torpédoborec Sommers vs. Torpédoborec Arleigh Burke.... Buď je Sommers korveta a nebo Burke křižník... A nebo, že by výtlak zase nehrál takovou roli a říkáme těm lodím tak, jak je označí výrobce?


  Více je zbytečné tvé žvásty rozebírat, protože to všechno bereš přes výtlak, tím se točíš v kruhu.

  Niko:

  přistávání při větru +-15m/s (ovšem směrově stabilním) je opravdu jedno, vliv to má při vzletu.

  Jinak ano, já nevím, kolik má MTOW Su-33 ve středozemním moři. Znám pouze hodnotu z testovacího polygonu v NITKA, který je na Krymu u Černého moře. Nevím za jakých podmínek to bylo testováno, ale hádám, že se to blížilo STP, testovali to pro sebe a ne na machrování na tehdy neexistujícím internetu. A nemusíš se bát, samozřejmě že letoví dispečeři na Kuzněcovu mají přepočetní tabulky.

  Při vichřicích se z LL nestartuje ani nepřistává. Pouze v nouzových případech. To vám vaši američtí páni neřekli, že ta jejich impozantní loďka je jen na hezké počasí a například v Severním ledovém oceánu je spíše na okrasu?

  StandaBlabol:
  Exocety a Harpoony jsou pro ruské CIWS začátečnické cvičné cíle. Ruské námořní PVO trénují na krapet ostřejších raketách.

  I když pokud by jich zvládli povstalci vystřelit stovky najednou, tak by asi začalo platit známe rčení: "Stokrát nic umořilo i ... Kirova"Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  10:05 28.10.2016

  Pro jednou musím souhlasit s místníma ruskýma trolama. Kuzněcov není letadlová loď, protože hlavním účelem letadlové lodi je nesení a provozování letadel. A na to jaksi nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro jednou musím souhlasit s místníma ruskýma trolama. Kuzněcov není letadlová loď, protože hlavním účelem letadlové lodi je nesení a provozování letadel. A na to jaksi nejsou všechny ty čtyři moderní Migy dost silná letecká skupina. Ani pro leteckou kampaň nad Sýrií, ani jako demonstrace síly.

  Tajnou zbraní Kuzněcova budou ty dýmající kotle. Ruská flotila zřejmě dostala rozkaz povstalce s Alepa vykouřit...

  Jinak Saudská Arábie už dodává povstalcům protitankové rakety. A ve výzbroji má i Exocety a Harpoony. Tak jsem zvědavý, jak blízko k Sýrii si Rusové s tou "neletadlovkou" troufnou.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  09:15 28.10.2016

  Ešte pred Kuznecovom Sovieti postavili v ukrajinskych lodeniciach lietadlove lode Kyjev, Minsk, Novorossijsk a Baku. Tieto tiež deklarovali ako Tažky protiponorkovy križnik. Hoci ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte pred Kuznecovom Sovieti postavili v ukrajinskych lodeniciach lietadlove lode Kyjev, Minsk, Novorossijsk a Baku. Tieto tiež deklarovali ako Tažky protiponorkovy križnik. Hoci NATO tlačilo na Turecko aby tuto fintu neuznalo, Turci sa pramaticky rozhodli verit "napisanemu" a nie vlastnym očiam. Lode triedy Kyjev sa aj vracali do Čierneho mora. Podobne to bolo aj s Kuznecovom, hoci ten len vyplaval,
  Aky by malo pre Turecko zmysel vstupovat do konfliktu so ZSSR v mierovych časoch. Turci maju silny pocit vlastnej suverenity a nekoordinovaneho konania, či je to vždy racionalne je už ina debata. Napr. USA nedovolili umiestnit lode triedy Arleigh Burke trvalo v Čiernom mori, čo by celkom elegantne riešilo tzv "hrozbu iranskych rakiet", Lenže bol by to akt nepriatelstva voči Iranu. Ako sa vravi: Iran maju vedla seba naozaj na "večne časy", ale USA a NATO su spojencom len na dočasne "večne casy" a kedže tie lode by Turecko nebranili, tak sa rozhodli ako rozhodli.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:48 28.10.2016

  cernek: Snad som ta zle pochopil, ale verim, ze sa ma nesnazis presvecit, ze pristavanie na lietadlovej lodi pri vetre + - 15 m/s je v podstate jedno. Chlape neblaaaaazni. Ja som ...Zobrazit celý příspěvek

  cernek: Snad som ta zle pochopil, ale verim, ze sa ma nesnazis presvecit, ze pristavanie na lietadlovej lodi pri vetre + - 15 m/s je v podstate jedno. Chlape neblaaaaazni. Ja som v takom niecom uz pristaval a ver mi, ze je to vsetko ine, len nie jedno. :))) Nehovoriac o tom, ze rychlost vetra na mori moze byt aj ovela väcsia.

  Druha vec je nosnost lietadiel za roznych klimatickych podmienok. Ano Marthy, viem, ze lietadlova lod sa otoci tak, aby lietadla pristavali a startovali proti vetru. Kedze tak funguju aj vsetky letiska. No snad sa nebudeme bavit o tom, ze lietadla startujuce z oblasti rovnika, alebo Stredozemneho mora budu mat ten isty vztlak ako liatadla startujuce zo Severneho mora. Ide o uplne ine klimaticke podmienky. Vietor, termika, tlak a teplota vzduchu. Proste na toto nemozes zobrat univerzalny udaj z nejakeho clanku. Nech je to ako chce, ale faktom je, ze lietadla v Stredozemnom mori budu moct startovat z Kuznecova s nizsou hmotnostou ako v Severnom.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  08:30 28.10.2016

  Logik: Nepletu...Pokud Vám příslušný paragraf v zákoníku práce vysvětlí nejvyšší soud, je Váš názor na to co tím chtěl zákonodárce říct tak dobrý jako zajímavost do novin. Turecko ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Nepletu...Pokud Vám příslušný paragraf v zákoníku práce vysvětlí nejvyšší soud, je Váš názor na to co tím chtěl zákonodárce říct tak dobrý jako zajímavost do novin. Turecko je oprávněno k výkladu jako soud i k provádění jako policista - vybíráte si jen jednu část, ale vnímejte oběSkrýt celý příspěvek

 • Gloton
  02:06 28.10.2016

  Admiral Kuzněcov takto kouří z toho důvodu, aby byly méně tepelně zatěžované kotle. Ten hustý dým je způsoben nedokonalým spalováním, při kterém jsou kotle méně tepelně ...Zobrazit celý příspěvek

  Admiral Kuzněcov takto kouří z toho důvodu, aby byly méně tepelně zatěžované kotle.
  Ten hustý dým je způsoben nedokonalým spalováním, při kterém jsou kotle méně tepelně zatěžované.
  Už v projektu jsou ty kotle "odlehčené" kvůli snížení jejich hmotnosti a to má za následek, že ty kotle nejsou potom až tak tepelně odolné, či přesněji řečeno, při vysoké tepelné zátěži je jejich životnost nižší, než by mohla být, kdyby byly konstruované jako těžší a odolnější.
  A proto i vzhledem k tomu, že už jsou to kotle letité, je-li to možné, snaží se je provozovat v režimu menší tepelné zátěže, aby jim vydrželi déle a bez větších poruch.
  Na emise kašlou, potřebují aby jim to bezproblémově sloužilo, a paliva mají zřejmě také dost, tak to provozují takto.

  Toto jsem se dočetl na ruských webech, když jsem hledal vysvětlení.

  Když si najdete nějeké video, či fotografie, kde třeba startují z jeho paluby letadla a pluje tedy vyšší rychlostí a kvůli tomu musí dávat kole výkon větší, je vidět, že kouření se výrazně sníží, protože je nutné provozovat je v režimu dokonalejšího spalování při vyšší teplotě, aby dávaly potřebný výkon.
  Není to tedy tak, že by kotle čadily, "protože jsou rozbité", ale právě naopak tolik čadí, aby se jim "nerozbily".......i když samozřejmě kdyby byly nové a nebylo třeba řešit životnost při vysoké tepelné zátěži, či byly prostě "lepší", mohli by je provozovat stále v takovém režimu, aby kouřili minimálně.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  00:38 28.10.2016

  Souhlas s Marthym, dokud nepropluje do Černého moře, je tato debata ... Jinak mám pocit, že tam Rusové cpou hodně AA věciček. Třeba aby, náhodou či omylem, někomu neupadla puma ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s Marthym, dokud nepropluje do Černého moře, je tato debata ...

  Jinak mám pocit, že tam Rusové cpou hodně AA věciček. Třeba aby, náhodou či omylem, někomu neupadla puma na Asada. Nebo aby tam Apači nehodili Tomahawkem :-)
  To by situací v Sýrii pořádně zamíchalo :-)Skrýt celý příspěvek

 • rasto
  00:29 28.10.2016

  Budem "hnidopich" , ale táto téma je ukážkový mediálny "strednoprúd" . Kuznecov je top , lebo dymil https://topwar.ru/uploads/post... ...Zobrazit celý příspěvek

  Budem "hnidopich" , ale táto téma je ukážkový mediálny "strednoprúd" . Kuznecov je top , lebo dymil https://topwar.ru/uploads/post... No dymí kde kto, ale fotky sú vyberané.
  Pre mňa je však dosť zaujímaví sprievod Kuznecova. Ten je účelovo zamlčovaný. Viete čo sprevádza Kuznecova ? A viete prečo je prehliadaní tento doprovod ? Pri pohľade na sprievodné lode je vlastne Kuznecov len doplnok k nim.

  Dušan, čo je Váš zdroj, lebo mne to príde na ATM.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  00:23 28.10.2016

  Jinak jsem kdesy zaslechl že součástí flotily je "jedna nebo několik"jaderných ponorek.Někdo tady psal že jedním z hlavních úkolů Kuzněcova je ochrana vlastních ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak jsem kdesy zaslechl že součástí flotily je "jedna nebo několik"jaderných ponorek.Někdo tady psal že jedním z hlavních úkolů Kuzněcova je ochrana vlastních ponorek,protiponorkový boj.Podle toho by to mohlo odpovídat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 14