Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Admirál Kuzněcov pluje kolem norských břehů směrem k Sýrii; větší foto / Norské ozbrojené síly

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm doprovodných plavidel. Jedná se o vůbec první bojové nasazení ruské letadlové lodě po třiceti letech. Podle ruských médií se letadlová loď zapojí do akcí proti Islámskému státu v Sýrii. Naopak západní média tvrdí, že jde jen o další kolo propagandistického boje se Západem.

Těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov

Ještě před příchodem letadlové lodě Admirál Kuzněcov (1991) vzdušné krytí ruských lodí zajišťovaly letadla z námořních základen. Podle ruského vojenského analytika Konstanina Sivkova ale ruské stíhačky mohly zajistit ochranu lodí jen do vzdálenosti 350 km od ruského pobřeží.

Na konci 60. let si tak ruské námořnictvo uvědomilo, že bez leteckého krytí z letadlových lodí nedokáže účinně čelit americkému námořnictvu na otevřeném moři. Sovětský svaz proto rozhodl o stavbě "protiletadlové" letadlové lodě třídy Admirál Kuzněcov.

Letadlová loď třídy Admirál Kuzněcov, resp. podle ruské klasifikace těžký letadlový křižník, byla na vodu poprvé spuštěná v roce 1985. K Severní mořské flotile se loď připojila v roce 1991. Počítalo se také s výrobou dalších letadlových lodí, ale s postupným ekonomickým a politickým rozpadem Sovětského svazu v 80. letech, se na dokončení dalších plavidel nenašly peníze.

Od té doby jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov podnikla pouze čtyři operační nasazení (podle Davida Ax e z War Is Boring) v délce několika měsíců. Typická americká letadlová loď je přitom nasazená každé dva roky po dobu šesti měsíců. Například letadlová loď USS Enterprise mezi roky 1962 až 2012 podnikla 25 bojových plaveb.

Na rozdíl od Američanů však Rusové letadlovým lodím přiřadili jinou roli - v úvodu zmíněnou roli plovoucí základny protivzdušné obrany. Dodejme, že Rusové Admirál Kuzněcov nazývají “těžký letadlový křižník”, aby plavidlo mohlo bez právních problémů proplout průlivem Bospor do Černého moře. Díky této právní kličce Rusové mohou obejít mezinárodní zákaz (Konvence z Montreux) proplouvání “letadlových lodí” průlivem Bospor.

Ostatně podobnou právní klíčku v současné době používají Japonci pro lodě třídy Izumo. Tyto lodě jsou označovány jako "víceúčelové vrtulníkové torpédoborce" (ve skutečnosti jde o lehké letadlové lodě) - přitom z jejich rozměrné paluby mohou operovat nejen vrtulníky, ale i letadla s krátkým startem a kolmým přistáním (F-35B). Japonská ústava však zakazuje japonskému námořnictvu provozovat “letadlové lodě”.

Admirál Kuzněcov - plovoucí základna protivzdušné obrany

Americké letadlové lodě byly a jsou nástrojem projekce politické a vojenské moci Spojených států po celém světě. Úkolem letadlových lodí je “kontrolovat” pro Spojené státy klíčové oblasti po celém světě.

Americké letadlové lodě, včetně doprovodných lodí, jsou proto schopny podnikat hloubkové údery na pozemní cíle, bojovat proti lodím/ponorkám a zajišťovat také pomoc při humanitárních a přírodních katastrofách po celém světě.

Naopak Admirál Kuzněcov byl navržen primárně k poskytování leteckého krytí ponorkám/lodím ruského námořnictva a také dalekonosným nadzvukovým bombardérům Tu-22 útočícím na americké lodě z ruských základen.

Ruské námořnictvo, včetně letadlové lodě, nebylo nikdy navrženo pro kontrolu zájmových oblastí, ale prakticky výhradně k ničení západních lodí a ponorek. Nebylo to však z důvodu nedostatku zájmu o kontrolu klíčových oblastí, ale jednoduše proto, že Sovětský svaz (a posléze Rusko) neměl na stavbu tak mohutných plavidel prostředky a ostatně ani vhodné geografické podmínky.

Cílem všech lodí a letadel ruského námořnictva bylo především ochránit mohutné ponorkové loďstvo, aby mělo čas odpálit jaderné střely na cíle v západní Evropě a Spojených státech.

Samotným úkolem lodi Admirál Kuzněcov bylo bojovat se stíhačkami z amerických letadlových lodí a předávat souřadnice o americké flotile ruským lodím, které následně mohly odpálit těžké protilodní střely dlouhého dosahu. Admirál Kuzněcov má navíc na své palubě 12 odpalovacích šachet pro střely P-700 Granit.

Ostatně proto nemá Admirál Kuzněcov parní katapult jako americké letadlové lodě, ale typický skokanský můstek - ten je sice levnější a jednodušší na výrobu a údržbu, ale umožňuje vyslat do vzduchu pouze výkonná stíhací letadla, avšak jen s omezeným množstvím paliva a výzbroji.

Nicméně, s nástupem moderních víceúčelových strojů MiG-29K se role ruské letadlové lodě přeci jen posunula k větší univerzálnosti. Víceúčelové MiGy-29K dokáží bojovat nejen s letadly protivníka, ale útočit také na lodě a pozemní cíle.

Nicméně hlavní účel a poslaní jediné ruské letadlové lodě se nezměnil - ochrana ostatních ruských lodí proti letadlům amerických bitevních skupin.

Start stíhačky MiG-29K z letadlové lodě Admirál Kuzněcov za pomocí skokanského můstku.

Mise k Sýrii

Nyní po více než 30 letech Admirál Kuzněcov poprvé pluje do bojové akce k břehům Sýrie. Kromě letadlové lodě najdeme v ruském svazu křižník Petr Veliký, protiponorkovou loď Severomorsk a raketové torpédoborce Viceadmirál Kulakov. Podle posledních zpráv vyplulo k břehům Sýrie nezávisle i několik menších raketových korvet.

“Cílem mise je zajistit námořní přítomnost (jinak řečeno “projekci síly” - pozn. red.) v důležitých částech světových oceánů. Speciální důraz bude kladen na ochranu námořních obchodních tras a dalších typů ruských námořních ekonomických aktivit a také na reakci na nové typy moderních hrozeb, jako je pirátství a mezinárodní terorismus,” uvedl Dmitry Peskov, tiskový mluvčí Kremlu.

Ruská média také spekulují o zapojení ruských letadel, a možná také střel z ruských lodí, do ničení pozemních cílů v Sýrii.

Podle Kremlem řízeného propagandistického webu Sputnik News jsou na palubě letadlové lodě stíhačky Su-33 a čtyři moderní víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a také několik bitevních a průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Su-33 jsou údajně vybaveny střeleckým systémem SVP-24, který umožňuje výrazně zpřesnit útoky na pozemní cíle pomocí “hloupých bomb”. MiG-29K zase umí používat přesně naváděné pumy KAB-500.

Nicméně podle Peskova letadla z letadlové lodě nebudou určeny ke střežení vzdušného prostoru Sýrie, protože “je zde již dostatek prostředků pro kontrolu vzdušného prostoru a kontrolu bezpečnosti naší trvalé infrastruktury v Sýrii.”

Podle Andrewa Finka z USNI News nasazení letadlové lodě Kuzněcov nebude mít z taktického hlediska na průběh války v Sýrii příliš velký vliv.

Nasazení ruské letadlové lodě tak lze vnímat především jako nástroj ruské propagandy a také jako ukázku ruské vojenské techniky zahraničním zájemcům.

Rusko nepochybně předvede své nové palubní stíhací letadla MiG-29K v ostrých bojových akcích. MiG-29K má ve své výzbroji indické námořnictvo, které navíc poptává další palubní stíhačky pro své nově vznikající letadlové lodě.

Ruské námořnictvo tak de facto nedělá nic jiného, než americké, francouzské, britské, čínské nebo indické námořnictvo - projektuje sílu (chceme-li “ukazuje svaly”) ve svých zájmových oblastech.

Zdroj: War Is Boring, Sputnik NewsUSNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou ...

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dusan
  00:16 28.10.2016

  Wenet01

  Súhlas .... pokým sa niekto tvári, že to nie je lietadlová loď a Turci sa tvária, že tomu veria .... nie je čo riešiť : )

  Wenet01

  Súhlas .... pokým sa niekto tvári, že to nie je lietadlová loď a Turci sa tvária, že tomu veria .... nie je čo riešiť : )

 • logik
  00:15 28.10.2016

  Wenet01: Pletete si právo a vymahatelnost práva. To, že Turecko je oprávněné vymáhat (něčemu bránit) něco ještě neznamená, že když něčemu nebrání, tak že to je dle práva. Když ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: Pletete si právo a vymahatelnost práva. To, že Turecko je oprávněné vymáhat (něčemu bránit) něco ještě neznamená, že když něčemu nebrání, tak že to je dle práva.

  Když projedete na červenou, tak i když Vás policie nechytí, furt jste jednal protizákonně. A to i když Vás policajt vidí, ale z kamarádšoftu (či jiného důvodu) Vaše protiprávní jednání ignoruje.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  00:07 28.10.2016

  Kterou je oprávněno vykládat i vymáhat Turecko...což je jediné na tom podstatné. Pohled kohokoli jiného je jen zajímavost

  Kterou je oprávněno vykládat i vymáhat Turecko...což je jediné na tom podstatné. Pohled kohokoli jiného je jen zajímavost

 • logik
  00:06 28.10.2016

  Cernakus: tak se omlouvám, kouknul jsem se do té smlouvy a je to jinak. Letadlové lodě definují jako surface vessels, ..... takže podle té smlouvy letadlová ponorka není aircraft ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: tak se omlouvám, kouknul jsem se do té smlouvy a je to jinak. Letadlové lodě definují jako surface vessels, ..... takže podle té smlouvy letadlová ponorka není aircraft carrier.
  Ale nikoli proto, že nemá letovou palubu, ale proto, že všechny ponorky explicitně řadí do skupiny ponorek, ať slouží k jakémukoli účelu.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:58 27.10.2016

  cernakus: Jinak na Tvojí otázku - ano, když někdo postaví ponorku s 30 F35B, tak bude splňovat definici letadlové lodi ze zmíněné smlouvy.

  cernakus: Jinak na Tvojí otázku - ano, když někdo postaví ponorku s 30 F35B, tak bude splňovat definici letadlové lodi ze zmíněné smlouvy.

 • logik
  23:56 27.10.2016

  Takže fakta: 1) Kuzněcov má z útočné raketové výzbroje (nepočítám AA defense, tu má každá loď) 12 granitů. 2x lehčí Kirov má 20 granitů a 14 protiponorkových Silexů. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže fakta:

  1) Kuzněcov má z útočné raketové výzbroje (nepočítám AA defense, tu má každá loď) 12 granitů. 2x lehčí Kirov má 20 granitů a 14 protiponorkových Silexů. Tedy evidentně raketová výzbroj Kuzněcovova je pouze doplněk, ta by šla nacpat do daleko lehčí lodě. Pokud tedy má Kuzněcov 70 tun, pak primárně kvůli jinému účelu.

  2) Druhou roli, kterou cernakus připisuje Kuzněcovovi, je ASW loď s vrtulníky. Která ASW loď má skoro sedmdesát tun výtlaku?

  3) Poměr vrtulníků k letadlům byl možná v designu nějaký, ale do první akce šel s 15 letadly a 11 helikoptérami. Přitom např. třída Mistral má 16 vrtulníků a tonáž třetinovou. Z toho je jasné, že vrtulníková výzbroj Kuzněcovova je opět jen vedlejší, neboť pro tu by stačila loď s daleko menším výtlakem.

  4) Navíc, asi to bude pro Cernakuse překvapení, ale vrtulník JE letadlo. Letadlo v češtině je jen zkratka za "letadlo s pevným křídlem", zatímco vrtulník je "letadlo s rotujícím křídlem". Smlouvy se ovšem nepíšou "hovorovými termíny", ale termíny odbornými. Tedy i vrtulníková protiponorková loď by spadala pod definici letadlové lodě z dodatku smlouvy. Viz např.
  http://www.aerolink.es/blog/di...

  5) Je pravda, že termín letadlová loď se objevuje pouze v dodatku smlouvy. Ovšem v tom smyslu, že vylučuje letadlové lodi z definice "capital ships", které jediné při dané tonáži smějí Bosporem projet. Tedy smlouva jednoznačně průjezd letadlových lodí (od určité tonáže) zakazuje.

  Takže ano, Kuzněcov definuje vlastní třídu. To ovšem nic nemění na tom, že na veškeré ostatní funkce Kuzněcova by stačila loď s poloviční i menší tonáží. Pokud tedy má nějaká loď přes polovinu své tonáže dedikovanou možnosti nesení letadel, zcela jasně splňuje definici letadlové lodi z Montreux Convention.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:38 27.10.2016

  Hádám že Admiral Kuzněcov pluje ke břehům Sýrie,ne do Černého moře,tak hádka o nějakých dohodách týkajících se povolení plavby LL lodí Dardanelským průlivem je zbytečná.

  Hádám že Admiral Kuzněcov pluje ke břehům Sýrie,ne do Černého moře,tak hádka o nějakých dohodách týkajících se povolení plavby LL lodí Dardanelským průlivem je zbytečná.

 • cernakus
  23:36 27.10.2016

  dusan: a až budou letadla, nějaké pokročilé F-35ky, které budou mít kompletní VTOL bez sankcí a tyto budou na ponorce, která bude mít místo dlouhé VPD jen například 30 ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  a až budou letadla, nějaké pokročilé F-35ky, které budou mít kompletní VTOL bez sankcí a tyto budou na ponorce, která bude mít místo dlouhé VPD jen například 30 plošinových výtahů ... tak to nebude letadlová loď?

  Prostě ano, Kuzněcov můžeme označit za LL. Laicky a pro zjednodušení. Ovšem de facto i de iure to je TAKR a v pohodě si to obhájí.

  Na optimizmus tu seru. Fakta jsou jasná, LTOW Su-33 z krátké vzletovky v NITCE je 29 tun. Všechny vlivy, které jsi popsal samozřejmě platí, ovšem nejen po skokánek, ale i pro katapult.

  Kuzněcov sice není zcela fit, ale své si odvede, jinak by neriskovali celosvětovou blamáž.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:27 27.10.2016

  niko: MTOW se měří na zemi. V SSSR konkrétně v NITKA na Ukrajině. Rychlost větru na moři je v rozmezí 0-15m/s, nad toto rozpětí začínají vichry a to už se z letadlovek neoperuje ...Zobrazit celý příspěvek

  niko:

  MTOW se měří na zemi. V SSSR konkrétně v NITKA na Ukrajině. Rychlost větru na moři je v rozmezí 0-15m/s, nad toto rozpětí začínají vichry a to už se z letadlovek neoperuje (vzlet by ještě šel, ale zkus při tom přistávat). To je v porovnání s minimálními vzletovými rychlostmi letadel (70+ m/s) relativně zanedbatelná hodnota.

  Tedy LTOW Su-33 29 tun platí i v karibiku. V Atlantiku to bude o pár set kilo více.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:27 27.10.2016

  An aircraft carrier is a warship that serves as a seagoing airbase, equipped with a full-length flight deck and facilities for carrying, arming, deploying, and recovering ...Zobrazit celý příspěvek

  An aircraft carrier is a warship that serves as a seagoing airbase, equipped with a full-length flight deck and facilities for carrying, arming, deploying, and recovering aircraft

  Myslím, že stačí "klasika" ... vyzerá to ako lietadlová loď, správa sa to ako lietadlová loď ... je to lietadlová loď : )

  To, že je nejaké lietadlová loď vyzbrojená nadštandartne kanónmi či protilodnými strelami nerobí z toho nič iné .....

  Carnakus .... taký optimista by som nebol. Pri štarte bez katapultu je dôležitá rýchlosť plavidla, protivietor, teplota atď. ..... a v stredomorí je dosť teplo.... nie vždy tam fúka silný vietor .... a loď je sotva v 100 % stave .....Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:14 27.10.2016

  Niko-letadlová loď se při startu letadel otočí proti větru.Nebo letadlový křižník nebo co je to zač.:)

  Niko-letadlová loď se při startu letadel otočí proti větru.Nebo letadlový křižník nebo co je to zač.:)

 • niko
  23:07 27.10.2016

  cernakus: Podla mna to také jednoduche s tou nosnostou nebude. Typujem, ze tie udaje su pre idealne meteorologicke podmienky. No juzne moria su menej veterne jako severne a teda aj ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: Podla mna to také jednoduche s tou nosnostou nebude. Typujem, ze tie udaje su pre idealne meteorologicke podmienky. No juzne moria su menej veterne jako severne a teda aj lietadla z Kuznecova budu musiet tomu prisposobit tonaz.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  22:53 27.10.2016

  apache: Tak si to shrňme jinak. Pro mně je letadlo všechno co lítá. Tedy řízená střela je prakticky jen sebevražedné počítačem řízené letadlo - souhlas? Pokud ne, jsi dogmatický ...Zobrazit celý příspěvek

  apache:

  Tak si to shrňme jinak. Pro mně je letadlo všechno co lítá. Tedy řízená střela je prakticky jen sebevražedné počítačem řízené letadlo - souhlas? Pokud ne, jsi dogmatický idiot, pokud ano, pak je dnes letadlová loď prakticky každá bárka vybavená raketami a ŘS.

  Samozřejmě, že pro zjednodušení nazveme TAKR letadlovou lodí, ale koncepce, určení a vybavení TAKRu je natolik nestandardní, že má právo spíše definovat vlastní třídu. Do příchodu TAKRu byla totiž LL opravdu jen velký loď s palubou, ze které mohly vzlétat letadla. Neměly prakticky žádnou pořádnou protileteckou výzbroj, neměly protiponorkou výzbroj, ba ani protilodní. Byl to jen velký hangár a VPD pro letadla a vrtulníky.

  Nebo ještě jiný pohled - odejmi TAKRu ten tucet suchojů. Jak moc se přitom sníží jeho bojová hodnota? Přijde o ASW schopnost? NE! Přijde o ASuW schopnost? NE! Přijde o AA schopnost? Pouze o tu dálkovou (>50km). Seber letadla Nimitzovi, Charles de Gaulovi či Invicible ... Konec, ta loď je prakticky k ničemu. Dokonce když TAKRovi sebereš i vrtulníky, ještě stále to bude loď schopná provádět ASW, ASuW a AA operace, byť omezeně. A co takový Nimitz bez letadel a vrtulníků? 100 000 tun neužitečného šrotu.

  Chceš se tedy ještě marně přít o tom, co je jasné každému malému děcku?Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  22:48 27.10.2016

  cernakus: díky za info k tomu Su-33

  cernakus: díky za info k tomu Su-33

 • Echo
  22:42 27.10.2016

  apache > co je lietadlova lod si napisal uz sam: "Letadlové lodě (les bâtiments porte-aéronefs), kterými jsou (zjednodušeně) hladinové válečné lodě libovolného výtlaku vybavené ...Zobrazit celý příspěvek

  apache > co je lietadlova lod si napisal uz sam: "Letadlové lodě (les bâtiments porte-aéronefs), kterými jsou (zjednodušeně) hladinové válečné lodě libovolného výtlaku vybavené PREDEVSIM pro přepravu a provoz letounů na moři"Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  22:39 27.10.2016

  Co se vzletové hmotnosti Su-33 týče, už se to řešilo na palbě. Ze 105m rozletu vzlétne su-33 v LTOW, tedy cca 29 tunami. To odpovídá například plným nádržím paliva a 2 tunami ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se vzletové hmotnosti Su-33 týče, už se to řešilo na palbě. Ze 105m rozletu vzlétne su-33 v LTOW, tedy cca 29 tunami. To odpovídá například plným nádržím paliva a 2 tunami výzbroje. Z 180m rozletu (na palubě jen jedna dráha) pak vzlétne v MTOW, tedy plná nádrž a 6,5t podvěsených.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  22:39 27.10.2016

  Echo, Cernakus: Takže si to shrňme, revoluční definice letadlové lodi je:

  "loď která nemá sonar" nebo
  "loď, která nemá Granity"

  ...a dál?

  Echo, Cernakus: Takže si to shrňme, revoluční definice letadlové lodi je:

  "loď která nemá sonar" nebo
  "loď, která nemá Granity"

  ...a dál?

 • Marthy
  22:33 27.10.2016

  Z vojenského hlediska Ruský svaz lodí nebude až tak důležitý,jak jsem psal jinde,jde o signál zejména budoucímu prezidentu USA-že Rusko v Sýrii neustoupí a nedovolí tam bezletovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Z vojenského hlediska Ruský svaz lodí nebude až tak důležitý,jak jsem psal jinde,jde o signál zejména budoucímu prezidentu USA-že Rusko v Sýrii neustoupí a nedovolí tam bezletovou zónu.I kdyby to mělo znamenat přímý konflikt Ruska a USA.Je velice nepravděpodobné že se USA odváží reálně prosadit bezletovou zónu při stávající situaci.Možná by riskly sundat pár Ruských letounů,možná by napadli systémy PVO-hlavně radary.Ale pokud by měla být bezletová zóna opravdová,a ne jen na papíře,museli by eliminovat i ty lodě,a snad ani Clintonová nebude takový blázen.No a jestli bude,jak to říkají Američané?Bůh nám pomáhej....Skrýt celý příspěvek

 • apache
  22:31 27.10.2016

  Wenet01: Aby pochopili i méně bystří, budu se opakovat: Proplouvání letadlových lodí dle té smlouvy, kterou Sovětský svaz podepsal a tím se zavázal ji dodržovat, NENÍ POVOLENO. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: Aby pochopili i méně bystří, budu se opakovat: Proplouvání letadlových lodí dle té smlouvy, kterou Sovětský svaz podepsal a tím se zavázal ji dodržovat, NENÍ POVOLENO. Tak to prostě je. Že to někdo toleruje na tom nic nemění. Když Hitler porušoval Versailleskou smlouvu a nikdo to neřešil, také to neznamenalo, že ji neporušoval. PORUŠOVAL. Sovětský svaz/Rusko tu smlouvu porušil pokaždé, když jeho letadlové lodě propluly Bosporem.

  Že to tobě ideologicky nevyhovuje, je tvůj problém. Smlouva zní jasně. Že to Turkům nevadí, tak to na faktu že jde o porušování nic nemění. Klidně ti to zopakuji ještě potřetí, jestli chceš.Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  22:28 27.10.2016

  apache > "Letadlové lodě (les bâtiments porte-aéronefs), kterými jsou (zjednodušeně) hladinové válečné lodě libovolného výtlaku vybavené PREDEVSIM pro přepravu a provoz letounů na ...Zobrazit celý příspěvek

  apache > "Letadlové lodě (les bâtiments porte-aéronefs), kterými jsou (zjednodušeně) hladinové válečné lodě libovolného výtlaku vybavené PREDEVSIM pro přepravu a provoz letounů na moři;" ..... cernakus to uz pekne popisal, Kuznecov je vsetko mozne len nie lod vybavena predovsetkym na prepravu a prevadzku lietadiel. Tych 12 Granitov ( raketa velkosti autobusu ) a dalsie systemy z neho robia lod, ktora je nebezpecna aj po zniceni jeho lietadiel, co sa o klasickych lietadlovkach povedat neda.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 12 z 14