Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Admirál Kuzněcov pluje kolem norských břehů směrem k Sýrii; větší foto / Norské ozbrojené síly

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm doprovodných plavidel. Jedná se o vůbec první bojové nasazení ruské letadlové lodě po třiceti letech. Podle ruských médií se letadlová loď zapojí do akcí proti Islámskému státu v Sýrii. Naopak západní média tvrdí, že jde jen o další kolo propagandistického boje se Západem.

Těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov

Ještě před příchodem letadlové lodě Admirál Kuzněcov (1991) vzdušné krytí ruských lodí zajišťovaly letadla z námořních základen. Podle ruského vojenského analytika Konstanina Sivkova ale ruské stíhačky mohly zajistit ochranu lodí jen do vzdálenosti 350 km od ruského pobřeží.

Na konci 60. let si tak ruské námořnictvo uvědomilo, že bez leteckého krytí z letadlových lodí nedokáže účinně čelit americkému námořnictvu na otevřeném moři. Sovětský svaz proto rozhodl o stavbě "protiletadlové" letadlové lodě třídy Admirál Kuzněcov.

Letadlová loď třídy Admirál Kuzněcov, resp. podle ruské klasifikace těžký letadlový křižník, byla na vodu poprvé spuštěná v roce 1985. K Severní mořské flotile se loď připojila v roce 1991. Počítalo se také s výrobou dalších letadlových lodí, ale s postupným ekonomickým a politickým rozpadem Sovětského svazu v 80. letech, se na dokončení dalších plavidel nenašly peníze.

Od té doby jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov podnikla pouze čtyři operační nasazení (podle Davida Ax e z War Is Boring) v délce několika měsíců. Typická americká letadlová loď je přitom nasazená každé dva roky po dobu šesti měsíců. Například letadlová loď USS Enterprise mezi roky 1962 až 2012 podnikla 25 bojových plaveb.

Na rozdíl od Američanů však Rusové letadlovým lodím přiřadili jinou roli - v úvodu zmíněnou roli plovoucí základny protivzdušné obrany. Dodejme, že Rusové Admirál Kuzněcov nazývají “těžký letadlový křižník”, aby plavidlo mohlo bez právních problémů proplout průlivem Bospor do Černého moře. Díky této právní kličce Rusové mohou obejít mezinárodní zákaz (Konvence z Montreux) proplouvání “letadlových lodí” průlivem Bospor.

Ostatně podobnou právní klíčku v současné době používají Japonci pro lodě třídy Izumo. Tyto lodě jsou označovány jako "víceúčelové vrtulníkové torpédoborce" (ve skutečnosti jde o lehké letadlové lodě) - přitom z jejich rozměrné paluby mohou operovat nejen vrtulníky, ale i letadla s krátkým startem a kolmým přistáním (F-35B). Japonská ústava však zakazuje japonskému námořnictvu provozovat “letadlové lodě”.

Admirál Kuzněcov - plovoucí základna protivzdušné obrany

Americké letadlové lodě byly a jsou nástrojem projekce politické a vojenské moci Spojených států po celém světě. Úkolem letadlových lodí je “kontrolovat” pro Spojené státy klíčové oblasti po celém světě.

Americké letadlové lodě, včetně doprovodných lodí, jsou proto schopny podnikat hloubkové údery na pozemní cíle, bojovat proti lodím/ponorkám a zajišťovat také pomoc při humanitárních a přírodních katastrofách po celém světě.

Naopak Admirál Kuzněcov byl navržen primárně k poskytování leteckého krytí ponorkám/lodím ruského námořnictva a také dalekonosným nadzvukovým bombardérům Tu-22 útočícím na americké lodě z ruských základen.

Ruské námořnictvo, včetně letadlové lodě, nebylo nikdy navrženo pro kontrolu zájmových oblastí, ale prakticky výhradně k ničení západních lodí a ponorek. Nebylo to však z důvodu nedostatku zájmu o kontrolu klíčových oblastí, ale jednoduše proto, že Sovětský svaz (a posléze Rusko) neměl na stavbu tak mohutných plavidel prostředky a ostatně ani vhodné geografické podmínky.

Cílem všech lodí a letadel ruského námořnictva bylo především ochránit mohutné ponorkové loďstvo, aby mělo čas odpálit jaderné střely na cíle v západní Evropě a Spojených státech.

Samotným úkolem lodi Admirál Kuzněcov bylo bojovat se stíhačkami z amerických letadlových lodí a předávat souřadnice o americké flotile ruským lodím, které následně mohly odpálit těžké protilodní střely dlouhého dosahu. Admirál Kuzněcov má navíc na své palubě 12 odpalovacích šachet pro střely P-700 Granit.

Ostatně proto nemá Admirál Kuzněcov parní katapult jako americké letadlové lodě, ale typický skokanský můstek - ten je sice levnější a jednodušší na výrobu a údržbu, ale umožňuje vyslat do vzduchu pouze výkonná stíhací letadla, avšak jen s omezeným množstvím paliva a výzbroji.

Nicméně, s nástupem moderních víceúčelových strojů MiG-29K se role ruské letadlové lodě přeci jen posunula k větší univerzálnosti. Víceúčelové MiGy-29K dokáží bojovat nejen s letadly protivníka, ale útočit také na lodě a pozemní cíle.

Nicméně hlavní účel a poslaní jediné ruské letadlové lodě se nezměnil - ochrana ostatních ruských lodí proti letadlům amerických bitevních skupin.

Start stíhačky MiG-29K z letadlové lodě Admirál Kuzněcov za pomocí skokanského můstku.

Mise k Sýrii

Nyní po více než 30 letech Admirál Kuzněcov poprvé pluje do bojové akce k břehům Sýrie. Kromě letadlové lodě najdeme v ruském svazu křižník Petr Veliký, protiponorkovou loď Severomorsk a raketové torpédoborce Viceadmirál Kulakov. Podle posledních zpráv vyplulo k břehům Sýrie nezávisle i několik menších raketových korvet.

“Cílem mise je zajistit námořní přítomnost (jinak řečeno “projekci síly” - pozn. red.) v důležitých částech světových oceánů. Speciální důraz bude kladen na ochranu námořních obchodních tras a dalších typů ruských námořních ekonomických aktivit a také na reakci na nové typy moderních hrozeb, jako je pirátství a mezinárodní terorismus,” uvedl Dmitry Peskov, tiskový mluvčí Kremlu.

Ruská média také spekulují o zapojení ruských letadel, a možná také střel z ruských lodí, do ničení pozemních cílů v Sýrii.

Podle Kremlem řízeného propagandistického webu Sputnik News jsou na palubě letadlové lodě stíhačky Su-33 a čtyři moderní víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a také několik bitevních a průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Su-33 jsou údajně vybaveny střeleckým systémem SVP-24, který umožňuje výrazně zpřesnit útoky na pozemní cíle pomocí “hloupých bomb”. MiG-29K zase umí používat přesně naváděné pumy KAB-500.

Nicméně podle Peskova letadla z letadlové lodě nebudou určeny ke střežení vzdušného prostoru Sýrie, protože “je zde již dostatek prostředků pro kontrolu vzdušného prostoru a kontrolu bezpečnosti naší trvalé infrastruktury v Sýrii.”

Podle Andrewa Finka z USNI News nasazení letadlové lodě Kuzněcov nebude mít z taktického hlediska na průběh války v Sýrii příliš velký vliv.

Nasazení ruské letadlové lodě tak lze vnímat především jako nástroj ruské propagandy a také jako ukázku ruské vojenské techniky zahraničním zájemcům.

Rusko nepochybně předvede své nové palubní stíhací letadla MiG-29K v ostrých bojových akcích. MiG-29K má ve své výzbroji indické námořnictvo, které navíc poptává další palubní stíhačky pro své nově vznikající letadlové lodě.

Ruské námořnictvo tak de facto nedělá nic jiného, než americké, francouzské, britské, čínské nebo indické námořnictvo - projektuje sílu (chceme-li “ukazuje svaly”) ve svých zájmových oblastech.

Zdroj: War Is Boring, Sputnik NewsUSNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou ...

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • KóĎA
    18:55 27.10.2016

    Apache: to klidne muzou, ale vojensky mi to nedava smysl. Ja mam za to ze americke svazy maji vyhodu velkeho obranneho perimetru. V takove louzi by o nej preci prisly. I stare ...Zobrazit celý příspěvek

    Apache: to klidne muzou, ale vojensky mi to nedava smysl. Ja mam za to ze americke svazy maji vyhodu velkeho obranneho perimetru. V takove louzi by o nej preci prisly. I stare Varsavanky by se staly smrtelnym nebezpecim.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:33 27.10.2016

    Já si uvědomuju jejich možnosti, to mi ale nebrání položit otázku.

    A k těm MiGům - jak líp otestovat zbraňový systém, než ostrým nasazením?

    Já si uvědomuju jejich možnosti, to mi ale nebrání položit otázku.

    A k těm MiGům - jak líp otestovat zbraňový systém, než ostrým nasazením?

  • Pepin Nešpor
    18:23 27.10.2016

    Standa blabol - nemuzu se prestat smat, ale ona je to pravda! Souhlasim a pridavam nedej boze jim vyhasli kotle :-). Luke probud se ty staty co jsi vyjmenoval maji sotva ...Zobrazit celý příspěvek

    Standa blabol - nemuzu se prestat smat, ale ona je to pravda! Souhlasim a pridavam nedej boze jim vyhasli kotle :-).


    Luke probud se ty staty co jsi vyjmenoval maji sotva par letadlovek cca dohromady 5 sotva operujici na druhe strane sveta!! A velikosti udernnosti kkapacitou letadel uplne v hajzlu!!! To si uvedom.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    18:08 27.10.2016

    to Luky:

    No pokud by tam Rusové poslali tenhle kouřící vrak, tak by je Američani mohli úspěšně žalovat pro škody na životním prostředí...

    to Luky:

    No pokud by tam Rusové poslali tenhle kouřící vrak, tak by je Američani mohli úspěšně žalovat pro škody na životním prostředí...

  • alexa123
    18:00 27.10.2016

    Luky A co by řekli Apačové na to, kdyby Rusko, Čína, Indie a Brazílie vyslaly své smrduté lodě do Mexického zálivu? Hodili by na ně tomahawk? Možno to isté, keď tam Rusi počas ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky
    A co by řekli Apačové na to, kdyby Rusko, Čína, Indie a Brazílie vyslaly své smrduté lodě do Mexického zálivu? Hodili by na ně tomahawk?

    Možno to isté, keď tam Rusi počas kubánskej krízy priviezli svoje rakety.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    17:57 27.10.2016

    ... a čtyři moderní víceúčelové stíhačky MiG-29K... Super nápad. Kvôli smiešnym štyrom kusom treba personál kvalifikovaný pre iba 4 Migy. Čím netvrdím, že tam nie je ten istý ...Zobrazit celý příspěvek

    ... a čtyři moderní víceúčelové stíhačky MiG-29K...

    Super nápad. Kvôli smiešnym štyrom kusom treba personál kvalifikovaný pre iba 4 Migy. Čím netvrdím, že tam nie je ten istý technický personál s kvalifikáciou pre SU a tiež pre Migy.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:54 27.10.2016

    A co by řekli Apačové na to, kdyby Rusko, Čína, Indie a Brazílie vyslaly své smrduté lodě do Mexického zálivu? Hodili by na ně tomahawk?

    A co by řekli Apačové na to, kdyby Rusko, Čína, Indie a Brazílie vyslaly své smrduté lodě do Mexického zálivu? Hodili by na ně tomahawk?

  • alexa123
    17:50 27.10.2016

    Pustil som si video štartu Mig-29. Pre mňa zaujímavé lebo až teraz som si všimol, že lietadlo narolovalo do štartovacej pozície a tam sa z paluby vyklopili "špalky" na brzdenie ...Zobrazit celý příspěvek

    Pustil som si video štartu Mig-29. Pre mňa zaujímavé lebo až teraz som si všimol, že lietadlo narolovalo do štartovacej pozície a tam sa z paluby vyklopili "špalky" na brzdenie lietadla kým pilot nedal forsáž. Neviem či podobný systém používali Hariery pri rovnakých štartoch z mostíka z britských lietadloviek.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    17:46 27.10.2016

    Jen tak naokraj - co kdyby Američané svoje letadlové lodě po vzoru rusáků překlasifikovali na "ještě těžší těžké letadlové křižníky" a jednu loď takto poslali přes Bospor?

    Jen tak naokraj - co kdyby Američané svoje letadlové lodě po vzoru rusáků překlasifikovali na "ještě těžší těžké letadlové křižníky" a jednu loď takto poslali přes Bospor?

  • papaHoth
    17:22 27.10.2016

    hodně povyku pro nic. A o to asi rusům jde :-) Plamenné diskuse nad loďmi, jejichž bojová hodnota a stav je více, než diskutabilní. Koneckonců i sestava palubního letectva je ...Zobrazit celý příspěvek

    hodně povyku pro nic. A o to asi rusům jde :-) Plamenné diskuse nad loďmi, jejichž bojová hodnota a stav je více, než diskutabilní. Koneckonců i sestava palubního letectva je taková prototypová jednotka. Nicméně motory A. Kuzněcova mají děsivou kouřivost...Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    17:07 27.10.2016

    Loď je ve skutečnosti v zanedbaném stavu (pohonný systém, absence moderní elektroniky). Petr Veliký je na tom stejně bídně (až se vrátí z generálky sesterská loď Admiral Nachimov, ...Zobrazit celý příspěvek

    Loď je ve skutečnosti v zanedbaném stavu (pohonný systém, absence moderní elektroniky). Petr Veliký je na tom stejně bídně (až se vrátí z generálky sesterská loď Admiral Nachimov, tak zamíří na několikaletou přestavbu).

    Ani u menších jednotek není situace dobrá - v ruských loděnicích stojí 3 nedodělané fregaty, protože k nim nemají pohonné soustavy (turbíny a převodovky z Ukrajiny) a tak je budou muset prodat Indům (kteří mají zájem a jim Ukrajinci svoje turbíny dodají).

    Ilustrativní obrázek vybavení flotily RF. Zájem ostatních námořnictev je pochopitelný, jsou zvědaví.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:45 27.10.2016

    No ... trochu to Rusom nevychádza .... to hra na "veľmoc". Jediná ruská lietadlová loď je terčom posmechu na internete ... pre tmavú vlečku dymu. V praxi to bude zrejme o ...Zobrazit celý příspěvek

    No ... trochu to Rusom nevychádza .... to hra na "veľmoc".

    Jediná ruská lietadlová loď je terčom posmechu na internete ... pre tmavú vlečku dymu. V praxi to bude zrejme o nedokonalom spaľovaní jej parných kotlov, ktoré by asi potrebovali menšiu generálku. Je otázkou či je vôbec plavidlo schopné dosiahnuť maximálnu rýchlosť, čo je predpokladom fungovania jej palubného letectva.

    Prekvapili ma i problémy s tankovaním. Ruská flotila demonštruje svoju silu voči NATO ...a potrebuje na to logistiku NATO ... dosť úsmevné, tankovanie na mori je už dávno zvládnutá technológia.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    15:51 27.10.2016

    Jen mam obavy aby ta letadlovka nepadla do ruk umirnenim teroristum jak to v syrii bejva zvykem

    Jen mam obavy aby ta letadlovka nepadla do ruk umirnenim teroristum jak to v syrii bejva zvykem

Načítám diskuzi...

Stránka 14 z 14