Ruská loděnice spustila na vodu první z Putinových tankerů

Ruská loděnice spustila na vodu první z Putinových tankerů
Nový ruský ropný tanker Vladimir Monomach / Rosneft/Zvezda shipyard (Zvětšit)

Loděnice Zvezda na ruském Dálném východě spustila na vodu tanker Vladimir Monomach. Má mít dalších jedenáct sesterských lodí. Spadá do velikostní třídy Aframax. Je to univerzální střední velikost ropného tankeru.

Zprávy o spuštění nového tankeru na vodu přichází v těžkých časech pro ropný průmysl. Pandemie nemoci COVID-19 odstartovala cenovou válku mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Cena ropy na několik dní klesla dokonce do záporných hodnot. Ruská federace však asi vcelku oprávněně čeká, že se situace brzy zlepší. Plán na stavbu nových ropných tankerů patří k prioritám ruského průmyslu. Slavnostního založení kýlu prvního z nich, lodě Vladimir Monomach, se v roce 2017 zúčastnil sám prezident Putin. Moskva plánuje ještě jedenáct plavidel stejného typu.

Další tři jsou v současnosti v pokročilé fázi stavby. V únoru 2020 začalo budování páté lodě. Zbrusu nový tanker Vladimir Monomach má na délku 250 metrů. Široký je 44 metrů. Jeho cestovní rychlost bude 14,6 uzlu, tedy sedmadvacet kilometrů za hodinu. Loď lze pohánět tradičními palivy nebo zkapalněným zemním plynem.

Vladimir Monomach dostane jméno po knížeti Kyjevské Rusi, který vládl v letech 1113 až 1125. Jeho matka byla příbuzná byzantského císaře Konstantina IX. Monomacha, což vysvětluje v Rusku dost neobvyklé, řecky znějící přízvisko. Kníže Vladimír Monomach ze všeho nejvíc proslul urputnými válkami s kočovným národem Kumánů.

Není proto divu, že se podle něj jmenoval pancéřový křižník starého carského námořnictva, potopený v bitvě u Cušimy. Stejné jméno nese i současná moderní balistická ponorka třídy Borej. 


Tanker Vladimír Monomach

Velikostní kategorie

Nový tanker Vladimir Monomach má dvojitý trup. Tankery s jednoduchým trupem se kvůli nebezpečí vzniku ropných skvrn v případě nehody už ani nestaví. Loď dostane druhou nejvyšší ledovou třídu 1A. Znamená to, že si sice poradí s arktickými podmínkami, ale bude potřebovat pomoc ledoborců.

Spuštění tankeru na vodu nebylo jednoduché. Příprava trvala celý den. Klíčovou roli v něm sehrál plovoucí dok Vympel. Postavily ho čínské společnosti China Shipbuilding & Offshore International a Qingdao Beihai Shipbuilding Heavy Industry. Vejdou se do něj lodě dlouhé až tři sta a široké padesát metrů. Mimochodem to je stále málo pro pojmutí ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov.

Tankery je zvykem spíše než podle rozměrů posuzovat podle jejich nosnosti. Je to součet hmotnosti nákladu, paliva, balastu, posádky, zásob, zkrátka všeho, co loď uveze. Uvádí se v tunách a označuje se zkratkou DWT (DeadWeight Tonnage). Jde o odlišnou jednotku než výtlak lodě. Tankery se podle nosnosti dělí do pěti kategorií. Nejmenší tzv. Product Tanker odpovídá rozsahu 10 - 16 000 DWT. Jde o plavidla rozvážející už zpracované ropné produkty z rafinerií.

Větší a ještě větší

Tankery ostatních velikostí převáží surovou ropu. Po Product Tankeru následuje velikostní kategorie Panamax. Jak už napovídá její název, lodě této velikosti se vejdou do Panamského průplavu. Odpovídá nosnosti 60 - 80 000 DWT. Od roku 2016 jsou však zdymadla v kanálu prostornější. Proto vznikla kategorie New Panamax do 120 000 DWT.

Po Panamaxu následuje třída Aframax. Jsou to tankery, které mohou přistát ve většině přístavů světa. Jejich nosnost je 80 - 120 000 DWT.

Ještě větší je kategorie Suezmax od 120 - 200 000 DWT. Tyto lodě mohou proplout Suezským kanálem. 

Následují tankery kategorie Velmi velký nosič surové ropy VLCC (Very Large Crude Carrier) s nosností 200 - 315 000 DWT. Úplně největší pak Ultra velký nosič surové ropy ULCC (Ultra Large Crude Carrier) s 320 - 550 000 DWT. Tankery VLCC a ULCC už si nemohou zkracovat cestu průplavy. Často se nevejdou do přístavů, takže z nich musí menší plavidla v cíli plavby přečerpat ropu na moři.


Ropný gigant Seawise Giant

Uzavřené město

Největší tanker všech dob byla loď Seawise Giant, později několikrát přejmenovaná. Unesla 565 000 DWT. Na délku měla 458,5 m. Postavila ji japonská společnost Sumitomo Heavy Industries v roce 1979. Loď už není na světě, v roce 2010 byla po pestré kariéře sešrotována. 

Nový ruský tanker Vladimir Monomach uveze 114 000 tun DWT. Spadá tedy to praktické kategorie Aframax. Loděnice Zvezda, která ho postavila, v současnosti prochází obdobím oživení výroby a budování nové infrastruktury. Bude mít dvě fáze.

Tankery Aframax jsou podle webu portnews.ru výsledkem první z nich. Na konci druhé fáze bude Zvezda moci stavět plavidla bez jakýchkoliv velikostních omezení. Loděnice leží ve městě Bolšoj Kameň na břehu Ussurijského zálivu v Japonském moři, asi třicet kilometrů vzdušnou čarou od Vladivostoku. V sovětských časech i po nich sloužila ke stavbě válečných lodí. Město bylo do roku 2015 uzavřené. Nesměli ho navštěvovat cizinci. Ruští občané potřebovali pro vstup na jeho území nebo naopak jeho opuštění zvláštní povolení.


Loděnice Zvezda

Projekt Vostok

Loděnice Zvezda spadá pod Spojenou loďařskou společnost, což je ruský státní podnik. Momentálně v ní pracují asi tři a půl tisíce lidí. Do roku 2024 to má být dvojnásobek. Kromě lodí bude vyrábět i ropné plošiny a další podobná zařízení. Zvezda se má podílet i na mamutím projektu Vostok. Je to plán na otevření nových ropných polí na Sibiři. Ropu chce Moskva exportovat pomocí tankerů severní mořskou cestou. Nejdůležitější měřítko kvality ropy je obsah síry. Čím je menší, tím lépe.

Sibiřská ropa obsahuje méně síry než ropa Brent ze Severního moře, která se používá jako mezinárodní standard při určování cen. Projekt Vostok má vyžádat stavbu patnácti nových průmyslových měst, jednoho přístavu, dvou letišť, osmi set kilometrů ropovodů, 3500 kilometrů elektrického vedení a elektráren o kapacitě 2000 MW.

Zdroje: Rosneft, 2, PortNews, 2, MarineLink, archive.org, The Barents Observer

Nahlásit chybu v článku


Související články

Prudký pokles ceny ropy a jeho efekt na exportní země

Již po několik měsíců rapidně klesá cena ropy. Jestliže se v roce 2013 cena jednoho barelu ropy na ...

Prestarnuté nemecké tankery triedy Rhön sa dočkajú náhrady

Nemecké námorníctvo používa dva tankery Type 704A triedy Rhön, ktoré už pred 42 rokmi kupovalo ako ...

Ropa a plyn: Ruské kroky ze širší perspektivy

Za vlády Vladimira Putina udělalo Rusko celou řadu ofenzivně laděných kroků. Oč Rusku ve skutečnosti ...

Geopolitické úsilí jde do plynu

Jakkoliv jsou Spojené státy označovány jako viník mnoha vojenských konfliktů ve světě kvůli ropě, je ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kosa2668
  10:54 28.05.2020

  Teda v tej diskusii to su riadne vyplody
  Vy by ste videli ruske zlo a propagandu aj z cokoladoveho deda mráza
  To už je diagnóza

  Teda v tej diskusii to su riadne vyplody
  Vy by ste videli ruske zlo a propagandu aj z cokoladoveho deda mráza
  To už je diagnóza

 • danny
  23:12 27.05.2020

  Celkem slušné tempo. Čekal jsem, že se budování loděnic výrazně víc protáhne. Mít vlastní kapacitu pro stavbu tankerů samozřejmě je strategicky významné. A z ekonomického hlediska ...Zobrazit celý příspěvek

  Celkem slušné tempo. Čekal jsem, že se budování loděnic výrazně víc protáhne. Mít vlastní kapacitu pro stavbu tankerů samozřejmě je strategicky významné. A z ekonomického hlediska je asi sakra rozdíl službu přepravy nakupovat nebo prodávat.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  09:10 27.05.2020

  Tenhle článek se mi líbil opravdu hodně.

  A s armádními věcmi samozřejmě souvisí. Fungující loděnice jsou pro Rusy strategická záležitost.

  Tenhle článek se mi líbil opravdu hodně.

  A s armádními věcmi samozřejmě souvisí. Fungující loděnice jsou pro Rusy strategická záležitost.

 • liberal shark
  08:30 27.05.2020

  No nevím, v Jižní Koreji se staví velké tankery a kontejnerové lodi po desítkách modulární metodou. Korejci a Dánové to tam sekají jako Baťa cvičky. Samotná firma Maresk, která ...Zobrazit celý příspěvek

  No nevím, v Jižní Koreji se staví velké tankery a kontejnerové lodi po desítkách modulární metodou. Korejci a Dánové to tam sekají jako Baťa cvičky. Samotná firma Maresk, která dopravuje 12 000 000 kontejnerů denně, bude mít větší loďstvo než celá RF.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   09:17 27.05.2020

   Koukám na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/... A jestli koukám dobře, tak se vlastně skoro všechny lodě staví v Koreji a Číně. Připomíná mi to USA na začátku 20 ...Zobrazit celý příspěvek

   Koukám na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/...

   A jestli koukám dobře, tak se vlastně skoro všechny lodě staví v Koreji a Číně. Připomíná mi to USA na začátku 20 století, když ještě nebyli taková velmoc, ale v produkci už byli jednička.Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  01:15 27.05.2020

  velmi zajímavé, už jsem myslel že nic takového ani nevyrábí. Je vidět že ruský prezident má pevně danou strategii rozvoje a po letech už to vypadá na první plody nejen ve ...Zobrazit celý příspěvek

  velmi zajímavé, už jsem myslel že nic takového ani nevyrábí. Je vidět že ruský prezident má pevně danou strategii rozvoje a po letech už to vypadá na první plody nejen ve vojenství. Zvlášť ten závěr článku je působivý.
  Na druhou stranu není se čemu divit, zřejmě v Evropu ztratili důvěru a důkladně se jistí - doba se změnila a jižní Asie konečně dostatečně zbohatla aby se podobné velké projekty vyplácely. Jeden čas, snad dva roky zpátky dokonce byla diskuse zda nepřesunou hlavní město dál na východ. Stávájící i dřívější hlavní město byly založeny co nejblíž silně se rozvíjejícím se evropským státům. Jenže jak se zdá těm nějak už delší čas dochází pára, navíc některé státy plně padly pod vliv jejich geopolitického soupeře, takže nemají iluze že by došlo na nějaký masivní rozvoj obchodních vztahů, vždy by se našla nějaká záminka pro sankce, to by američtí poradci zařídili.
  Ani bych se nedivil kdyby časem fakt hl. město přesunuli třeba do Novosibirska. Nejde jen o čínský trh ale i o indický který se také dynamicky rozvíjí (a i další lidnaté země jako třeba Filipíny, Thajsko, Vietnam...). Dávalo by to smysl, centrum země u nich bylo vždy nejblíže těm nejvíc rozvíjejícím se krajinám, zpočátku Kyjev (orientace na Byzanc), pak Moskva (Sv. říše římská), Petrohrad (Fr,An,Be,Hol) pak opět Moskva (opět Něm, část. Fr), takže pokud by se těžiště přesunulo do Asie, šlo by asi opět i hl. město. Navíc by to skvěle prezentovalo novou epochu oproštěnou od carství i od socialismu.Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   06:42 27.05.2020

   Miluju dialektický materialismus, vždycky mi ty sny a představy na něm založené připomenou ta nádherně naivní sci-fi šedesátých let, díky za ten příspěvek :-)

   Miluju dialektický materialismus, vždycky mi ty sny a představy na něm založené připomenou ta nádherně naivní sci-fi šedesátých let, díky za ten příspěvek :-)

  • PavolR
   07:53 27.05.2020

   Za občianskej vojny sídlila vláda Ruskej republiky istý čas v Omsku. Až vypukne ďalšia občianska vojna, dočkáte sa opäť minimálne jedného hlavného mesta v ázijskej časti dnešnej ...Zobrazit celý příspěvek

   Za občianskej vojny sídlila vláda Ruskej republiky istý čas v Omsku. Až vypukne ďalšia občianska vojna, dočkáte sa opäť minimálne jedného hlavného mesta v ázijskej časti dnešnej RF.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:31 27.05.2020

   V dnešním světovém kontextu je to jen zabzučení komára :-)).

   V dnešním světovém kontextu je to jen zabzučení komára :-)).

   • JirkaM
    09:18 27.05.2020

    To je samozřejmě pravda. Přesto se najdou lidé, kteří nás chtějí Ruskem strašit.

    To je samozřejmě pravda. Přesto se najdou lidé, kteří nás chtějí Ruskem strašit.

    • logik
     10:42 27.05.2020

     I komár může bodnout. Např. Ruské veto OSN blokující mezinárodní akci v Sýrii vedlo k uprchlické vlně do Evropy. Pak napadení Ukrajiny. Teď zas dělá Rusko bordel v Lybii a narušuje ...Zobrazit celý příspěvek

     I komár může bodnout. Např. Ruské veto OSN blokující mezinárodní akci v Sýrii vedlo k uprchlické vlně do Evropy. Pak napadení Ukrajiny. Teď zas dělá Rusko bordel v Lybii a narušuje tam status quo, takže roste uprchlická vlna z Lybie....Skrýt celý příspěvek

     • marfolodej
      11:58 27.05.2020

      asi mi unikly nějaké informace, nebo v tom mám zmatek, ale ten kdo roztříštil Lybii nebyl Rus, ale podle mě Francouz, Ital, VB a NATO...je třeba do dát do širšího kontextu, Kadáfí ...Zobrazit celý příspěvek

      asi mi unikly nějaké informace, nebo v tom mám zmatek, ale ten kdo roztříštil Lybii nebyl Rus, ale podle mě Francouz, Ital, VB a NATO...je třeba do dát do širšího kontextu, Kadáfí nebyl ideální vůdce státu, ale fungovalo to. Jak není, je tam bordel. A kdo může za to, že tam je to co je? Rusko? Hmmmm....Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      12:28 27.05.2020

      :-DDD
      Rusko videlo dosledky medzinárodnej akcie v Lýbii...

      :-DDD
      Rusko videlo dosledky medzinárodnej akcie v Lýbii...

     • logik
      12:51 27.05.2020

      "i mi unikly nějaké informace, nebo v tom mám zmatek, ale ten kdo roztříštil Lybii nebyl Rus, ale podle mě Francouz, Ital, VB a NATO...j" Tak to máš špatné informace. Po zásahu ...Zobrazit celý příspěvek

      "i mi unikly nějaké informace, nebo v tom mám zmatek, ale ten kdo roztříštil Lybii nebyl Rus, ale podle mě Francouz, Ital, VB a NATO...j"
      Tak to máš špatné informace. Po zásahu Francie počet migrantů z Lybie poklesl asi na desetinu oproti stavu před zásahem.
      https://migrantsatsea.files.wo...

      "Kadáfí nebyl ideální vůdce státu, ale fungovalo to."
      Jo, a fungovalo to tak, že nám do Itálie proudili desítky tisíc uprchlíků měsíčně, a to v zimě, kdy moře překračujou jen fakt zoufalí lidi.........

      Opětovný nárůst migrace z Lybie byl až v souislosti se Syrskou migrační krizí a tím, že islamisté viděli, že mají volnou ruku. Což bylo zapříčiněno právě tím Ruským vetem, které způsobilo velký nárůst moci islamistů v Sýrii a potažmo i v dalších státech (jednak kvůli přímé podpoře, jednak prostě i jiní viděli, že proti nim nikdo nezasáhne).

      A za současnou válkou v Lybii jednoznačně Ruská podpora stojí. Hlavně že v Sýrii měli plnou hubu tvrzení, že kdo nepodporuje legitimní vládu, je zločinec.Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      19:31 27.05.2020

      Dokud Američani "bombardovali" ISIS, tak se Islámskému státu velice dařilo. Pak přišli Rusové a ISIS je v háji. Opravdu to vypadá, že USA ISIS cíleně podporovali, aby se zbavili na ...Zobrazit celý příspěvek

      Dokud Američani "bombardovali" ISIS, tak se Islámskému státu velice dařilo. Pak přišli Rusové a ISIS je v háji. Opravdu to vypadá, že USA ISIS cíleně podporovali, aby se zbavili na nich nezávislého Asada. Poslední zoufalý pokus o záchranu ISIS byla ta mezinárodní akce co jim naštěstí neprošla.

      Uprchlíky si sem EU tahá na chov. Je to umělý problém, který by šlo velmi snadno vyřešit. Podobné je to s uprchlíky z osad na východě Slovenska. I to by třeba takový Winston Churchill dokázal vyřešit během pár měsíců.

      Ukrajinci a Lybijci mi mohou být ukradení a pro nás Rusové se svým miniaturním loďstvem a třemi Armatami hrozba nejsou.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:38 27.05.2020

      JirkaM: Proč lžeš? - Západ se začak do války proti IS míchat na podzim 2014. Přesně v tu dobu skončila expanze IS (např. byli zastaven jejich do té doby úspěšný postup na Kobání). ...Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM:
      Proč lžeš?
      - Západ se začak do války proti IS míchat na podzim 2014. Přesně v tu dobu skončila expanze IS (např. byli zastaven jejich do té doby úspěšný postup na Kobání).
      - IS začal ztrácet území na jaře 2015.
      - Rusko se do Sýrie začalo míchat až na podzim 2015, v té době IS byl již na všech frontách podporovaných západními spojenci na ústupu
      - do jara 2017 ztratil IS většinu území v Iráku, a velké území v Sýrii na frontě s Kurdy.... Kromě jediné fronty: na frontě s Asadem se toho moc nezměnilo, dokonce některé území IS na Asadovi získal
      (viz např.
      https://www.washingtonpost.com...

      V době, kdy jak Kurdové, tak Irák získaval na IS obrovská území, tak Rusko, ač údajně bojovalo s IS, tak proti IS nedokázalo nic. A nějaké podstatnější územní zisky na IS měla koalice Rusko-Asad až v době, kdy už byl IS jen stínem své dřívější síly.

      Tolik k slavnému Ruskému boji s IS - kdy Rusko podporovalo Asada, kterej byl největším zdrojem peněz IS, neboť od nich kupoval ropu (ropovody z ropných polí obsazencýh IS vedli k Asadovi....).Skrýt celý příspěvek

     • danny
      23:14 27.05.2020

      wow, ty jo, nechtělo by to na obzvlášť vypečené příspěvky, jako je tento, založit ještě jeden profil s přezdívkou např. Komik? Pod tím Logikem to působí nepatřičně:-D

      wow, ty jo, nechtělo by to na obzvlášť vypečené příspěvky, jako je tento, založit ještě jeden profil s přezdívkou např. Komik? Pod tím Logikem to působí nepatřičně:-D

     • JirkaM
      00:29 28.05.2020

      Logiku, já si pamatuju, že nás všechna média strašila rostoucím ISIS až do začátku roku 2017 a pak se teprve zlomilo. Takže když se do toho Rusové pořádně vložili na podzim roku ...Zobrazit celý příspěvek

      Logiku, já si pamatuju, že nás všechna média strašila rostoucím ISIS až do začátku roku 2017 a pak se teprve zlomilo. Takže když se do toho Rusové pořádně vložili na podzim roku 2015, trvalo jim zhruba rok než se to projevilo. To docela odpovídá.

      A že jim to šlo hezky: https://www.youtube.com/watch?...

      Stále to nic nemění na tom, že Churchill by si s uprchlíky snadno poradil, zatímco komunistická chátra je sem tahá.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      01:26 28.05.2020

      danny: Děkuju, že tím, že jsi začal urážet potvrzuješ, že mám pravdu. Kdybys měl argumenty, tak argumentuješ, uráží jen ten, kdo argumenty nemá, JirkaM: 1) Tvoje teorie je děravá ...Zobrazit celý příspěvek

      danny: Děkuju, že tím, že jsi začal urážet potvrzuješ, že mám pravdu. Kdybys měl argumenty, tak argumentuješ, uráží jen ten, kdo argumenty nemá,

      JirkaM:
      1) Tvoje teorie je děravá jako řešeto. Proč to má mít setrvačnost zrovna dva roky (od vložení se Ruska) a ne tři roky (od vložení se NATO)? Aby Ti to vyšlo?

      2) Realita je taková, že už v roce 2015 IS významně ztrácel a v roce 2016 také. A ani v jednom z těchto let neztrácel na frontě s Asadem, naopak to byla jediná místa, kde dokázal IS furt alespoň někdy získávat území:
      https://www.bbc.com/news/world...
      Rusko-Asadovská koalice byla schopna nějakejch podstatnějších územních zisků až dlouho poté, co IS ztratil obrovská území jak v severní Sýrii, tak především v Iráku - a tedy v době, kdy už byl řádově slabší.

      Další doklady téhož viz odkazovaný článek v minulém postu, nebo
      https://syria.liveuamap.com/...

      3) "Logiku, já si pamatuju, že nás všechna média strašila rostoucím ISIS až do začátku roku 2017"
      No tak to si pamatuješ špatně. I přes to, že česká média informují o dění v
      oblasti hodně zkresleně, tak ty informace proběhly i v ČR, např.
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...
      https://zpravy.tiscali.cz/zmit...
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...
      Nečerpáš spíše ze sputniků a podobných, které úspěchy v boji s IS do té doby, než nějakých dosáhlo i Rusko, dosti ignorovali??

      4) Ad. tebou linkovaný odpal raket: jo, propagandu Rusko dělalo. Byť tadle se mu moc nepovedla, protože Iránská státní agentura uveřejnila, že v Iráku jedna z těch raket spadla. Pak to teda rychle ztáhli, vydrželo to online asi půl dne.
      Reálně ale majorita ruskejch úderů vůbec nebyla proti IS, ale proti jinejm opozičním skupinám v Sýrii, na které se Asad soustředil.
      Opět viz
      https://syria.liveuamap.com/,... kde máš zdokumentované kam vedly ruské letecké údery.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      18:26 28.05.2020

      Logiku, ale na příspěvek "I komár může bodnout. Např. Ruské veto OSN blokující mezinárodní akci v Sýrii vedlo k uprchlické vlně do Evropy. Pak napadení Ukrajiny. Teď zas dělá Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

      Logiku, ale na příspěvek "I komár může bodnout. Např. Ruské veto OSN blokující mezinárodní akci v Sýrii vedlo k uprchlické vlně do Evropy. Pak napadení Ukrajiny. Teď zas dělá Rusko bordel v Lybii a narušuje tam status quo, takže roste uprchlická vlna z Lybie...." se nedá vážně reagovat. Beru to jako hodně husté píchnutí do vosího hnízda, hodně drsnou ironii nebo totální ztrátu kontaktu s realitou. A ani jednu z možností nevnímám jako startovací pozici pro smysluplnou diskusi.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:08 29.05.2020

      Víš Danyy, co vlastně svým příspěvkem říkáš? "Já mám pravdu, a každý, kdo se od té mé pravdy odlišuje více, než uznám za vhodné, tak je provokatér, nebo blb" Obviňuješ mne z ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš Danyy, co vlastně svým příspěvkem říkáš?
      "Já mám pravdu, a každý, kdo se od té mé pravdy odlišuje více, než uznám za vhodné, tak je provokatér, nebo blb"
      Obviňuješ mne z nekorektní diskuse, a přitom Tvůj postoj k diskusi je naprosto ukázkovým příkladem nekorektní netolerance vůči cizímu názoru.

      Víš, kdyby ten můj názor byla taková nehorázná lež, jak tvrdíš, tak bys snadno výtáhl její jádro na světlo a omlátil mi ho o hlavu. Jenže to nedokážeš, tak prostě aspoň musíš nesouhlasit (protože Ty máš prostě pravdu, že), ale vlastně nevíš, co bys na to řekl....

      Nebo snad fakt chceš tvrdit, že by v Sýrii vznikl IS v té podobě, v jaké vznikl, kdyby tam byla ozbrojená mise OSN, ke které byla vůle celé RB kromě Ruska?

      Nebo chceš tvrdit, že teď Rusko neporušuje zbrojní embargo OSN v Lybii? (A že tam nepodporuje nelegitimní (přinejmenším podle Ruských měřítek) vládu - což podle toho samého Ruska byl v Sýrii mezinárodní zločin?)Skrýt celý příspěvek

     • danny
      15:26 29.05.2020

      Logik: ale já s tebou budu diskutovat rád, jen ne v případě, kdy vědomě lžeš, zkresluješ skutečnosti nebo píšeš píšeš úplné nesmysly. 1. Ruské veto blokující mezinárodní akci OSN ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik: ale já s tebou budu diskutovat rád, jen ne v případě, kdy vědomě lžeš, zkresluješ skutečnosti nebo píšeš píšeš úplné nesmysly.

      1. Ruské veto blokující mezinárodní akci OSN v Sýrii vedlo k uprchlické vlně - lež. Migrace do Evropy prudce rostla již v důsledku vln nepokojů v Severní Africe a arabském světě, které se táhly již od r. 2008 a vyústily v Arabské jaro. Jedním z významných kandidátů na původce nepokojů je politika podpory obnovitelných zdrojů - "corn to ethanol" a s ní související spekulace na potravinových burzách. viz. např.: https://www.forbes.com/sites/w... Vedle toho vnitřní problémy jednotlivých zemí, včetně Sýrie. K tomu dopady sucha na úrodu.

      Rusko vetovalo první rezoluci proti Sýrii v říjnu 2011. Ale nebylo samo. A rezoluce vyzývala k uvalení sankcí. O útoku na Sýrii tehdy snila jen Clintonová.
      Znovu Rusko (a opět Čína, další čtyři země se zdržely hlasování) použilo veto k odmítnutí SANKCÍ v červnu 2012. Další rezoluce OSN, jako např. prodloužení pozorovatelské mise, likvidaci chemických zbraní atd... Rusko podpořilo.

      Můžeš nějak podložit své tvrzení, že Rusko blokovalo nasazení jednotek pod hlavičkou OSN v Sýrii? Můžeš nějak doložit, že by OSN někdy něco takového vůbec plánovalo? Pokud vím, vojenský zásah prosazovaly akorát USA, Francie. Naopak. Bylo to Rusko, které pro jakékoli vojenské zásahy požadovalo mandát OSN. https://www.irozhlas.cz/zpravy...

      Takže. Pokud OSN neplánovalo mezinárodní zásah v Sýrii, nemohlo ho Rusko blokovat a tudíž nemohlo zapříčinit uprchlickou vlnu do Evropy. Celá tvá konstrukce je hovadina.
      I kdyby náhodou OSN něco takového plánovala, proti by byla minimálně ještě Čína. A další členové by se minimálně zdrželi hlasování.
      Stejně jako tvé další směšné tvrzení, že nebýt Ruska, tak by se ISIS tak pěkně nerozšířil. Přečti si aspoň na wikipedii, kde a kdy ISIS vznikl. Úplně překvapivě v americkém protektorátu v Íráku. Takže ten tvůj výplod už není jen hloupej, to je přímo drzost. https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      2. V Libyi žádný status quo není a nebyl už občanské války a následně mezinárodní intervenci v r. 2011. Současná fáze občanské války trvá od června 2014 až dosud. Ale ani Dočasná národní rada, ani Všeobecný národní kongres nikdy neovládal víc, než třetinu území, které bylo převážně pod správou lokálních ozbrojených band (ty pak zpacifikoval až Haftar). Zato se Kongres dostal pod plnou kontrolu islamistů. To vše se dělo dávno před jakoukoli angažovaností Ruska.
      Mluvit o Rusech jako o těch, kdo dnes dělají bordel v Libyi, může jen lhář nebo totální ignorant. Všude se dočteš o tom, kdo vše se do Libye plete. USA, Francie, Egypt, Tunisko, SA, SAE, a naprosto nejvíc Turecko. Angažovanost všech zmíněných je prokazatelná a většina se jí sama chlubí.

      Takže jestli chceš pokračovat v diskusi, dolož své tvrzení o rostoucí uprchlické vlně z Libye (zdroj, data. Ne plky ministra pro cudné oblékání té údajně mezinárodně respektované Libyjské vlády). Prokaž příčinnou souvislost mezi uprchlíky a ruskou angažovaností, hoď si aspoň občas události a jejích údajné důsledky na časovou osu.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:42 29.05.2020

      1." Ruské veto blokující mezinárodní akci OSN v Sýrii vedlo k uprchlické vlně - lež. Migrace do Evropy prudce rostla již v důsledku vln nepokojů v Severní Africe a arabském ...Zobrazit celý příspěvek

      1." Ruské veto blokující mezinárodní akci OSN v Sýrii vedlo k uprchlické vlně - lež. Migrace do Evropy prudce rostla již v důsledku vln nepokojů v Severní Africe a arabském světě,"
      Ano, a např. spojenecká akce v Lybii tuto migraci na tichomořské cestě na několik let vrátila do rozumných mezí. Takže to, co píšeš, nijak nevyvrací moje tvrzení, že

      "Rusko vetovalo první rezoluci proti Sýrii v říjnu 2011. Ale nebylo samo. A rezoluce vyzývala k uvalení sankcí. "
      Ano, máš pravdu že čína byla spoluviníkem. A? To na Ruské vině na situaci něco mění?

      "Znovu Rusko (a opět Čína, další čtyři země se zdržely hlasování)"
      Jak kdy: např. tady:
      https://www.reuters.com/articl...
      se zdržely už jen dvě země. A zdržení není zamítnutí: Rusko a Čína samozřejmě hledali spojence, ale moc jich nemělo, na plénu hlasování o Sýrii dopadaly např.
      122:13
      https://euobserver.com/foreign...
      V každém případě, nebýt Ruska (a máš pravdu i Číny), tak by dění v Sýrii bylo podstatně jiné, válka méně krvavá a tedy uprchlická vlna podstatně menší.

      "Můžeš nějak podložit své tvrzení, že Rusko blokovalo nasazení jednotek pod hlavičkou OSN v Sýrii?"
      Ano mohu, přesně těmito vety. Protože když Rusko zablokovalo i takové minimalistické opatření, jako sankce, tak bylo naprosto jasné, že jakékoli větší opatření neprojde. V rezolucích se navrhovalo takové minimum, u kterého byla alespoň nějaká malá pravděpodobnost, že ho Rusko nebude vetovat.

      Tvoje tvrzení, že o jakékoli intervenci snila jen Clintonová, je pak hrubá nepravda. Uvažovali o ni i další státy, viz např.
      https://euobserver.com/foreign...

      A Rusko přímo přiznávalo, že důvody proč dané rezoluce vetovalo, byly, cituji Ruského velvyslance:
      "there was no chance that the text in its current form would have been adopted, as his delegation felt it opened the door to military intervention:"
      https://www.un.org/press/en/20...
      Takže to, co popíráš, tady potvrzují sami Ti, které se snažíš hájit. Samo Rusko tvrdí, že země podporující rezoluci (což nebylo jak nepravdivě tvrdíš jen USA, ale i další Evropské země) chtějí intervenci.      =======      "2. V Libyi žádný status quo není a nebyl už občanské války a následně mezinárodní intervenci v r. 2011."
      To je nepravda. první dva roky tam klid relativně byl. Rozhodně v porovnání s tím, co bylo dosud. A před ruským vměšováním A PORUŠOVÁNIM ZBROJNÍHO EMBARGA tam určitý status quo byl, protože ani jedna ze stran neměla pořádně sílu něco udělat s tou druhou. Viz
      https://libya.liveuamap.com/en...
      V roce 2018 se fronta skoro nehýbala a proto i byla uprchlická vlna na minumu.

      "Mluvit o Rusech jako o těch, kdo dnes dělají bordel v Libyi, může jen lhář nebo totální ignorant."
      Děkuju, že urážkama nadále ukazuješ, že skutečné argumenty nemáš.

      " Všude se dočteš o tom, kdo vše se do Libye plete. USA, Francie, "
      A vyloženě vtipné je, když hned větu poté, co mě označíš za lháře, začneš současné srovnávat působení USA v Lybii s Ruskem. USA tam snad má svoji soukromou armádu jako Rusko?

      "a naprosto nejvíc Turecko."
      Ano, Turecko má na situaci v současné Lybii podobnou vinu, jako Rusko. Nikde jsem nepsal, že je v tom Rusko samo. Také si všimni, že poslední dobu jediné, kam se jezdí Erdogan dohadovat, je Moskva, nikde jinde ho moc rádi nemají. (I když v Moskvě po angažmá v Lybii už také ne).

      "a většina se jí sama chlubí."
      Jo, takže když to Rusko zatlouká, tak je vše v richtiku. Aha....

      "Takže jestli chceš pokračovat v diskusi, dolož své tvrzení o rostoucí uprchlické vlně z Libye "
      Vidíš. Kdybys místo té hromady urážek se hned zeptal, tak jsme si to mohli vyjasnit hned. Prosím, zkus příště diskutovat korektně, shazuješ jen sám sebe a své názory.
      Data jsou zde:

      https://data2.unhcr.org/en/sit...

      Itálie a její dohody s Tripolisem, spolu se stabilizací situace na frontě v roce 2018, postupně stabilizovali uprachlickou situaci, která vznikla po konfliktu v roce 2014. Uprchlici postupně klesali až do minima (je třeba očistit sezónní výkyvy) v roce 2018. Na jaře 2019 se najednou situace obrátila, a to tak, že přes moře začaly prchat lidé i v zimě (srovnej: leden 19: 60 lidí, leden 20: 1340 lidí).
      Rok 2019 je přitom přesně ten čas, kdy začal Haftar dobíjet obydlené území na Lybijské vládě. A zároveň rok, kdy se tam do toho začalo výrazněji míchat Rusko.

      Takže ano, kupodivu když se přes Lybii valí fronta, tak se počet uprchlíků navyšuje. A kupodivu, když někdo vojensky podporuje toho, kdo na té frontě útočí, tak má na té uprchlické vlně podíl.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      22:51 29.05.2020

      Logik: vezmu to asi na přeskáčku: "USA tam snad má svoji soukromou armádu jako Rusko?" Co říkáš na tohle: ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik: vezmu to asi na přeskáčku:
      "USA tam snad má svoji soukromou armádu jako Rusko?" Co říkáš na tohle: https://www.theguardian.com/us... Těžko říct, s kým měli chlapci smlouvy. Nebo zde: https://www.washingtonpost.com... Nebo tohle: https://www.militarytimes.com/...
      Takže ano, USA tam jednoznačně měly po celou dobu možná i členy pravidelné armády, byly přímými účastníky bojů, poskytovaly krytí, zpravodajské informace. Dávno před tím, než, pravděpodobně SAE, najmuly Wagnerovce.

      "Nikde jsem nepsal, že je v tom Rusko samo. " Jo tak, takže jsi věděl, že má Rusko na aktuálním vývoji (nikoli na vzniku a eskalaci) v Libyi jen dílčí podíl, když jsi psal "Teď zas dělá Rusko bordel v Lybii a narušuje tam status quo". Takže když jsi tak sběhlý metodice na odhalování ruské propagandy, jak se říká tomu, když někdo záměrně zamlčí podstatné informace a vybere pouze dílčí část skutečností, aby podpořil své tvrzení?

      "jediné, kam se jezdí Erdogan dohadovat, je Moskva" ? a všiml sis, že jak v Libyii, tak v Sýrii stojí Istanbul a Moskva na opačné straně barikády, že?:-D

      "Data jsou zde: https://data2.unhcr.org/en/sit... Super, dobrý zdroj. Respekt. Ještě chybí malinko. Naučit se ty data číst. A správně zařadit do kontextu. Zaprvé, jakmile narazíš na číslo, které ti zapadá do příběhu, hned po něm skočíš. Ale pokud se pohybuješ v číslech, která odpovídají rozdílu nákladu na jedné větší rybářské lodi, statistické trendy přestávají fungovat. Navíc do hry vstupuje víc proměnných, než případná podpora Haftarovi ofenzívy Rusy (postřehl jsi mimochodem, že byli proti?) Např. situace v přijímající zemi a jeji migrační politika. Aktivita Frontexu. Aktivita Libyjské pobřežní stráže. Noví hráči na pašeráckém trhu, atd... Jinak by ti z těch čísel mohlo vyjít, že Rusko dělá bordel i v Bangladéši, protože uprchlíků odtamtud je mnohonásobně víc.

      A k Sýrii. Prostě totální blbost. Pokud nikdo intervenci v Sýrii vážně nenavrhnul, neprojednávala se, nehlasovalo se o ní, protože všichni věděli, že mandát OSN NIKDY nedostane (a nedostala by ho ani od členů NATO), tak je tvá konstrukce o tom, že ji Rusko blokovalo a tím způsobilo uprchlickou vlnu hovadina. Komplet.
      Veto proti sankcím znamená veto proti sankcím. Kam by teoreticky sankční politika někdy v budoucnu eskalovala je spekulace.
      Nebo snad tvrdíš, že se USA, které na Írán uvalují dvoje nové sankce týdně chystají v nejbližších týdnech okupovat Teherán?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:20 30.05.2020

      "Co říkáš na tohle: https://www.theguardian.com/us... Nebo tohle: https://www.militarytimes.com/... Že je to z Tvé strany demagogie. Protože jaksi srovnáváš to, když Rusko potajmu ...Zobrazit celý příspěvek

      "Co říkáš na tohle: https://www.theguardian.com/us... Nebo tohle: https://www.militarytimes.com/...
      Že je to z Tvé strany demagogie. Protože jaksi srovnáváš to, když Rusko potajmu někam lifruje vojáky, aby bojoval v občanské válce proti OSN uznané vládě, u které nebyly doloženy (přinejemenším ve srovnání s Haftárem) věci typu páchání terorismu apod. s tím, když USA pošlou pár vojáků na pomoc Lybijské vládě, aby zničili buňky ISILu na tomto území, tak je vidět, že už Ti fakt dochází argumenty.

      " s kým měli chlapci smlouvy."
      A koukám, že když dochází fakta, tak vždycky jde popustit uzdu fantazii, že?
      Z těch všech článků vcelku jasně vyplývá, že to byla regulérní US ozbrojené síly USA, žádné pochybné poloficiální milice, ke kterým se Rusko dle potřeby nehlásí....

      "Teď zas dělá Rusko bordel v Lybii a narušuje tam status quo".
      "....a vybere pouze dílčí část skutečností, aby podpořil své tvrzení?..."
      Debata začala od toho, zdali je Rusko nebezpečné pro Evropskou bezpečnost. Tak jsem kupodivu dodal příklady, kde Rusko dělá kroky, které narušují Evropskou bezpečnost.
      To, že např. Turecko dělá v Lybii totéž nemá k řešenému vůbec žádný vztah. I kdyby nakrásně bordel v Lybii teď dělalo i USA, měnilo by to něco na tom, že ho tam teď dělá i Rusko, čili že Rusko narušuje bezpečnost EU?
      Takže ano, jsem zběhlý v odhalování demagogie, tak ji prosím na mne nezkoušej.

      "jediné, kam se jezdí Erdogan dohadovat, je Moskva"?... a všiml sis, že jak v Libyii, tak v Sýrii stojí Istanbul a Moskva na opačné straně barikády, že?:-D"
      To fakt není možný, co Tvá věta, to demagogie: v tomto případě vytržení z kontextu.
      Další moje věta byla: "....i když v Moskvě po angažmá v Lybii už také ne"
      To se fakt snažíš ze mne udělat blba tak hloupým způsobem, nebo jen Ti dělá problém čtení. Sorry, ale todle už fakt nechápu.
      Jo, turecko si to už rozházelo se všema. Ale prokazatelně nejdéle si jako kámoše udržovalo Putina, a vztahy přetrhal Erdogan (jak akcema v Lybii, tak v Sýrii), Putin byl proti Turecku "zdrženlivý" a snažil se vztahy udržet. Což ukazuje, k jakým režimům má Rusko afinitu, což je opět argument pro mou původní tezi, že Rusko ohrožuje bezpečnost EU.

      "Ještě chybí malinko. Naučit se ty data číst. A správně zařadit do kontextu......Ale pokud se pohybuješ v číslech, která odpovídají rozdílu nákladu na jedné větší rybářské lodi,"
      Koukám, že jsem se trefil. 1300 lidí je jedna větší rybářská loď? Hodně lacinej pokus. Navíc zde máš údaje po měsících, kde je nárůst v každém měsíci. Opakovaný rozdíl i malých čísel je přitom statisticky průkazný, viz centrální limitní věta.
      Takže opět klasika - došly Ti argumenty, tak místo toho saháš k urážkám a verbální agresi. Opět Tě vyzývám, zkus diskutovat slušně.

      "Navíc do hry vstupuje víc proměnných.... Aktivita Frontexu. Aktivita Libyjské pobřežní stráže. Noví hráči na pašeráckém trhu, atd..."
      Ano, máš pravdu, že do toho vstupují i jiné faktory. Tak nějaký faktor, který by migraci zvýšil dolož. Chceš např. tvrdit, že poslední rok je Itálie k migrantům vstřícnější? Asi ne, že.....
      Pokud tvrdíš, že existuje nějaký podstatnější faktor na migraci, než vývoj občanské války, prosím, tak ho dolož. To už je "Tvá diskusní povinnost". Nechtěj po mne dokládat neexistenci špagetového monstra.

      "Jinak by ti z těch čísel mohlo vyjít, že Rusko dělá bordel i v Bangladéši,"
      Ano, pokud by existovala jasná příčinná souvislost mezi bordelem v Bangladéši a Ruskem, tak ano. Cheš tvrdit, že přímá podpora Ruska jedné z bojujících stran nemá vliv na dění na Lybijské frontě? Nebo chceš tvrdit, že posun bojů do obydlených oblastí nemá vliv na migraci?

      ===

      Mimochodem, uvědom si, jak se diskuse posunula: na začátku jsi na mne řval jaké vymýšlím úplně nepodložené kraviny. A teď už se bavíme o tom, zdali data, o které svá tvrzení opírám, jsou dostatečně statisticky vypovídající, a jak moc velký vliv mohli mít Ruské vměšování na Lybijskou válku.

      Můžeš mít jiný názor než já, ale pokud seš chlap, tak uznáš, že Tvé předchozí obvinění z totální nepodloženosti mých názorů byly prostě mimo.

      ====

      "A k Sýrii. Prostě totální blbost. Pokud nikdo intervenci v Sýrii vážně nenavrhnul,"
      Znovu: samo Rusko tvrdilo, že tu rezoluci nepodpoří, protože by OTEVŘELA DVEŘE K INTERVENCI. Proč by to Rusku vadilo, když nikdo podle Tebe intervenci neplánoval?
      A proč tedy západní státy tu rezoluci neupravili tak, aby zůstal smysl stejný, jen se ty dveře zavřely? A proč žádný diplomat toto ruské obvinění z přípravy intervence nepopřel?

      Názor, že rezoluce je příprava k intervenci pak nesdílelo jen Rusko, ale i Čína:
      "The newspaper suggested that Chinese distrust of Western intervention lay behind the veto.... ....The author of the commentary used the pen name "Zhong Sheng", which can mean "voice of China" and is often used to give the government's position on foreign policy."
      https://www.france24.com/en/20...

      Obávám se, že tady fakta jasně mluví proti Tobě, jen to prostě nechceš vidět, protože se Ti to nehodí do krámu.

      (btw. tudle rezoluci schválilo všech 13 zbylých členů UN, což ukazuje, že jsi cíleně zmiňoval rezoluci s nejmenší podporou RB, a tiše ignoroval rezoluce s podporou větší - takže opět prosím, diskutuj korektně, mezi argumentační fauly patří i cherry-picking).Skrýt celý příspěvek

 • Tango23
  15:18 26.05.2020

  Diky za clanek bezesporu. No uprimne bych cekal spis nejakou pecku z vojenskou tematikou, treba novinky o An-178 ci Aero NG, ....nebo Haftarovy (ne)uspechy v Libyi, tim spise, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Diky za clanek bezesporu. No uprimne bych cekal spis nejakou pecku z vojenskou tematikou, treba novinky o An-178 ci Aero NG, ....nebo Haftarovy (ne)uspechy v Libyi, tim spise, ze jeden ze clenu organizace, ktere jsme clenem se stretava, vcelku uz pravidelne, s tim vyrobcem tankeru.... no chapu, ze to klubko rozmotat asi nelze na novinkach jen tak nekym....informaci malo, natoz overovat z nekolika zdroju ;) ...no jsem zvedavy na prvni clanek....Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   16:49 26.05.2020

   Nech sa páci, Líbya: https://svet.sme.sk/c/22412672...

   Nech sa páci, Líbya: https://svet.sme.sk/c/22412672...

   • dusan
    17:34 26.05.2020

    https://twitter.com/pfc_joker/... Ruská prítomnosť už je masívna. Faktom je, že sa z toho stáva konflikt Rusko - Turecko. Turecko dodáva tisíce žoldákov do ...Zobrazit celý příspěvek

    https://twitter.com/pfc_joker/...

    Ruská prítomnosť už je masívna. Faktom je, že sa z toho stáva konflikt Rusko - Turecko. Turecko dodáva tisíce žoldákov do Líbye a Rusko dodáva tisíce svojich (žoldákov a i vojakov).

    Skrátka už to vyzerá znovu na obrat Erdogana smerom na západ : ). Mimo politiky sú to hospodárske problémy Turecka a tam chudobné Rusko jednoducho nemôže sultánovi pomôcť i keby veľmi chcelo.

    Rusko stavia evidentne na prevahe vo vzduchu. Akurát Líbya je predsa len ďalej ako Sýria a možno očakávať, že zatiaľ zdržanlivý hráči (hlavne USA) môže veľmi ľahko skomplikovať Rusom život. Predsa len Líbya je už v ropnom sektore dôležitý hráč. A i keď ropa nie je to čo bývala, predsa len taký Trump zrejme nenechá len tak Putina získať ropu z tejto krajiny ...Skrýt celý příspěvek

    • Pauli
     19:16 26.05.2020

     Směrem na západ?! Vidíte co provádějí Turci vůči Řecku v posledních týdnech ? Jen fandětě Turkovi . Když se zmocní Lybie ,tak to tam hned začne drancovat a těžit vše co se mu ...Zobrazit celý příspěvek

     Směrem na západ?!
     Vidíte co provádějí Turci vůči Řecku v posledních týdnech ?
     Jen fandětě Turkovi . Když se zmocní Lybie ,tak to tam hned začne drancovat a těžit vše co se mu dostane do rukou , jako to teď zkouší s Kyprem. Nehledě na to ,že Evropě dělá těžkou hlavu svým postupem a vydíráním s uprchlíky z Blízkého východu . Teď by to sek tomu ještě přidalo řízení migrace z Afriky ,které už teď není úplně nezanedbatelné. Celá tahle rošáda dost ovlivní i Evropu. Haftar má navíc spojence Francii a Itálie je mu také nakloněná. Sousední Egypt taky silně podporuje jeho síly a Emiráty ho podporují přímo vojensky. Navíc nepovažuju příklon na západ to ,že začnu někam do cizí země lifrovat tisíce džihádistů ,techniku a speciální vojska . Ať to tam nechají zase Kaddáfiům a bude klid a spokojenost všechSkrýt celý příspěvek

     • dusan
      20:56 26.05.2020

      Neviem o tom, že by som bol priaznivcom "sultána" ... Ale faktom je, že Turecko je príliš politicky dôležité aby ho západ ignoroval bez ohľadu čo tam vystráje Erdogan .... ...Zobrazit celý příspěvek

      Neviem o tom, že by som bol priaznivcom "sultána" ...

      Ale faktom je, že Turecko je príliš politicky dôležité aby ho západ ignoroval bez ohľadu čo tam vystráje Erdogan .... nakoniec, nebude tam večne ...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     19:36 26.05.2020

     Na západ možno Zapad geograficky, ale iste nie politicky. Pre nás by bolo ideálne, keby v Líbyi zatlačil Haftar do mora Turkov, v Sýrii z pomsty zatlačil Erdogan do mora Rusov a to ...Zobrazit celý příspěvek

     Na západ možno Zapad geograficky, ale iste nie politicky.
     Pre nás by bolo ideálne, keby v Líbyi zatlačil Haftar do mora Turkov, v Sýrii z pomsty zatlačil Erdogan do mora Rusov a to poníženie by bolo jedným z posledných klincov do rakvy Ruska, takého, ako ho poznáme, čiže by skončila aktuálna studená vojna (našim víťazstvom) a ako bonus by bol ruský vplyv v Líbyi nahradený francúzskym. Potom ostane už iba držať na uzde Číňanov a nejako dať dole Erdogana.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    21:54 26.05.2020

    Moc se o tom nemluví, ale Turci a Libyjská vláda má podporu i v Tunisku a beztak i nějakých dalších Afrických státech ze severu Středomoří. Tedy vykopat Turky pryč by nebylo zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

    Moc se o tom nemluví, ale Turci a Libyjská vláda má podporu i v Tunisku a beztak i nějakých dalších Afrických státech ze severu Středomoří. Tedy vykopat Turky pryč by nebylo zrovna snadné, což se ostatně i ukazuje.Skrýt celý příspěvek

   • strikehawk
    10:25 27.05.2020

    Ten článek na SME je Pavle totálně o ničem...to už i ČTK vydala zprávu kde se alespoň píše o tom, že Rusko poslalo do Libye 6 ks Mig-29, 2 ks Su-24 a 2 ks Su-35 (!!) což je celkem ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten článek na SME je Pavle totálně o ničem...to už i ČTK vydala zprávu kde se alespoň píše o tom, že Rusko poslalo do Libye 6 ks Mig-29, 2 ks Su-24 a 2 ks Su-35 (!!) což je celkem slušnej oddíl.

    Pochybuji, že se do toho budou USA montovat, protože bojovat za cizí zájmy rozhodně není styl USA o to víc u Erdogana , který se snaží prosazovat samostatnou zahraniční politiku. Zbytek zainteresovaných států buď aktivně nebo pasivně podporuje Haftara ( Egypt, SAE, SA, Francie ) nebo mají marginální vliv ( Tunis)
    Erdogan prostě zase tahá za kratší konec ....Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     11:51 27.05.2020

     "Erdogan prostě zase tahá za kratší konec ...." To jako, že by tam Turci nedokázali poslat letka F-16 vyzbrojenou AMRAAMy? Indové teď rychle nakupujou izraelské rakety, protože v ...Zobrazit celý příspěvek

     "Erdogan prostě zase tahá za kratší konec ...."
     To jako, že by tam Turci nedokázali poslat letka F-16 vyzbrojenou AMRAAMy? Indové teď rychle nakupujou izraelské rakety, protože v nedávné potyčce s Pákistánem se ukázalo, že jejich stíhačky s ruskýma R-77 na Pákistánce nemají. V Lybii jsou ty stíhačky prý hlavně proto, aby umožnily Wagnerovcům bezpečnou evakuaci. Takže jen kryjí ústup.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:38 27.05.2020

      To jsou všechno prý. IMHO jde ze strany Ruska o diplomatickou hru, kdy se snaží otestovat Turecko, jak daleko vážně to myslí s podporou Lybijské vlády. A teď půjde o to, kdo z těch ...Zobrazit celý příspěvek

      To jsou všechno prý. IMHO jde ze strany Ruska o diplomatickou hru, kdy se snaží otestovat Turecko, jak daleko vážně to myslí s podporou Lybijské vlády. A teď půjde o to, kdo z těch dvou egomaniaků bude tvrdohlavější. Jestli oba dva, tak se máme na co těšit.

      Ale stejně mi na tom přijde nejlepší, jak v Sýrii mělo Rusko plnou hubu toho, jak podporuje "legitimní vládu".... Teda nejlepší, kdyby nešlo o lidský životy....Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      14:51 27.05.2020

      to logik, nejsou to jen prý. Haftarovi protivníci teď postupovali tak rychle, že ústup musel být náročný. A taky je fakt, že turecké útočné drony jsou v Lybii nasazovány ve ...Zobrazit celý příspěvek

      to logik,

      nejsou to jen prý. Haftarovi protivníci teď postupovali tak rychle, že ústup musel být náročný. A taky je fakt, že turecké útočné drony jsou v Lybii nasazovány ve velkém. Takže přísun stíhaček, aby ochránili ustupující konvoje před útoky dronů je celkem logický závěr.
      Ale jinak souhlasím. To neznamená, že to Putin v Sýrii balí. A nakonec to asi vyhraje ten, kdo je připravený obětovat víc svých lidí a peněz.
      I když si pořád myslím, že Turci mají eso v rukávu. A to, že mají Lybii za rohem. Navíc Rusové musejí proplouvat přes Bospor a Dardanely. A protože je na export zbraní do Lybie embargo, Turci mají legální záminku jim lodě nepustit. Kdyby byli tvrdohlaví oba, Turci tam mnohem rychleji shromáždí síly.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  12:52 26.05.2020

  Nič moc. Hocikto postaví tanker, skutočné umenie je postaviť niečo ako torpédoborec Líder...ale ten radšej pre istotu zrušili aby si neurobili hanbu pred svetom ako z Kuznecovom.

  Nič moc. Hocikto postaví tanker, skutočné umenie je postaviť niečo ako torpédoborec Líder...ale ten radšej pre istotu zrušili aby si neurobili hanbu pred svetom ako z Kuznecovom.

  • Jirka_Zlín
   13:16 26.05.2020

   Možná byste mohl projednou zajásat. Tento projekt se jim zaplatí a časem si s cizí pomocí znovu osvojí zapomenuté schopnosti. Tohle se dá ocenit u každé země.

   Možná byste mohl projednou zajásat. Tento projekt se jim zaplatí a časem si s cizí pomocí znovu osvojí zapomenuté schopnosti. Tohle se dá ocenit u každé země.

   • Kichot
    13:31 26.05.2020

    Jakože uráá, že zvládnou stavět námořní lodě? To umíme v Česku taky a bez moře. Jen by mě zajímalo jakou to má výzbroj, nebo sesterskou válečnou variantu. Jinak je to oslavný ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakože uráá, že zvládnou stavět námořní lodě? To umíme v Česku taky a bez moře. Jen by mě zajímalo jakou to má výzbroj, nebo sesterskou válečnou variantu. Jinak je to oslavný článek o úspěších ruského průmyslu jak z Rudého kráva..Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     14:11 26.05.2020

     Postavit lo´d o výtlaku >20.000brt není sranda. To není zdaleka jen o doku,ale i o způsobu stavby. Nejlepší jsou v tom dnes Jihokorejci a jejích know-how používá celý svět. Zejména ...Zobrazit celý příspěvek

     Postavit lo´d o výtlaku >20.000brt není sranda. To není zdaleka jen o doku,ale i o způsobu stavby. Nejlepší jsou v tom dnes Jihokorejci a jejích know-how používá celý svět. Zejména u tankeru, který má být schopen plavby v ledových polích. Tady srovnání s ukoptěným torpédoborcem nutně kulhá, protože u něj jsou požadovány trochu jiné vlastnosti.
     Kupte si letenku a jeďte se tam podívat, loděnice Hvězda, jsou moderní závod se západní pracovní morálkou a platy. Získat tam místo je velice těžké, jedním ze základních předpokladů je domluvit se anglicky již od nižších vedoucích funkcích. Jak už jsem psal, z ukrajinského Nikolajeva , tak přešlo několik set lidí do Hvězdy ve Velkém Kamenci. Bohužel to v Rusku zdaleka tak nefunguje všude, někde se dějí neskutečné věci.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:37 26.05.2020

      Jasně, jako u nás ve Slušovicích taky jsme tam svého času jezdili ,aby nám soudružka učitelka ukázala jak to jednou bude všude vypadat :-) To , že funguje pár podniků ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, jako u nás ve Slušovicích taky jsme tam svého času jezdili ,aby nám soudružka učitelka ukázala jak to jednou bude všude vypadat :-) To , že funguje pár podniků ještě neznamená , že tak vypadá celá země :-)Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      14:57 26.05.2020

      Kichot No však píši ,že to takhle nevypadá zdaleka všude a je to na Rusko zatím o ojedinělý případ. Navíc si myslím, že jde o perspektivní záměr. Člověče přečtěte si ten můj ...Zobrazit celý příspěvek

      Kichot
      No však píši ,že to takhle nevypadá zdaleka všude a je to na Rusko zatím o ojedinělý případ. Navíc si myslím, že jde o perspektivní záměr.
      Člověče přečtěte si ten můj příspěvek znovu a pozorněji.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      15:12 26.05.2020

      Petrtechnik, ja jsem za socíku žil a vím co je podprahová manipulace. A z vašich příspěvků ta láska k Putinovi tryská.. Jinak možná Vás to překvapí ,ale na východ jezdím pravidelně ...Zobrazit celý příspěvek

      Petrtechnik, ja jsem za socíku žil a vím co je podprahová manipulace. A z vašich příspěvků ta láska k Putinovi tryská.. Jinak možná Vás to překvapí ,ale na východ jezdím pravidelně a rád, ale kvůli přírodě a paradoxně svobodě pohybu v ní. Ale rozhodně né kvůli obdivu k výdobytkům jejich státní správy, nebo jak to říct...Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      15:54 26.05.2020

      Kichot. Takhle láska netryská - to je hloupá ideologicky zaměřená poznámka. Spíš ocením něco, co je pro tak problematickou zemi , jako je Rusko, pozitivní nebo se tak alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

      Kichot.
      Takhle láska netryská - to je hloupá ideologicky zaměřená poznámka. Spíš ocením něco, co je pro tak problematickou zemi , jako je Rusko, pozitivní nebo se tak alespoň jeví. Já totiž za socíku byl i v tom Rusku , tenkrát v SSSR a mám srovnání. Mimochodem ona plavba z Vladivostoku do Velkého Kamence přes Usurrijský záliv, stojí za to.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      16:11 26.05.2020

      Jak slyším" ideologický" mám husinu. Díky už nikdy takže se neshodnem. Jinak osobně preferuju hory a na motce a z toho pohledu je v Rusku spousta nádherných místy ale mezitím ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak slyším" ideologický" mám husinu. Díky už nikdy takže se neshodnem. Jinak osobně preferuju hory a na motce a z toho pohledu je v Rusku spousta nádherných místy ale mezitím ukrutná nekonečná rovinatá nuda, která si žádá spoustu času...Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      18:51 26.05.2020

      Jojo, u rusaku vzdy ze zacatku vypada fantasticky a svetove. Plany oni maji vzdy velkolepe. Pockejme par let, kam tento projekt az dojde. Aby to nedopadlo jako spousta jinych. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jojo, u rusaku vzdy ze zacatku vypada fantasticky a svetove. Plany oni maji vzdy velkolepe. Pockejme par let, kam tento projekt az dojde. Aby to nedopadlo jako spousta jinych. Vytunelovanim, nedostatkem materialu, zastaralost technologii... Ja doufam, ze rusaci budou na rope bohatnout, tak nejak akorat, aby si z toho nemohli moc zbrojit a valcit ve svete.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:32 26.05.2020

      Víš, jak se pozná moderní závod? Že produkuje tak levně, že má zákázky nejen od svého vlastního státu. Tím nepopírám, že je třeba Hvězda na Ruské poměry velmi dobrá. Jen, že to co ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš, jak se pozná moderní závod?
      Že produkuje tak levně, že má zákázky nejen od svého vlastního státu.
      Tím nepopírám, že je třeba Hvězda na Ruské poměry velmi dobrá. Jen, že to co popisuješ je samozřejmost, nikoli důkaz konkurenceschopnosti.

      A co se týče vojenských lodí, tak schopnost založit velkej kýl je jen jedna z velkého množství schopností, které je třeba pro výstavbu vojenské lodi zvládnout. Komplexita vojenské lodi je úplně někde jinde, než u tankeru.Skrýt celý příspěvek

     • Pepe81
      22:36 26.05.2020

      Nejsem kamarad s tou diktaturou, ale musim uznat, ze dilo a zamer dobry. Tak snad jim to neshori kuli posadce nebo konstrukci, nebo to nebude reznout doma, jestli se za tim potopi ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejsem kamarad s tou diktaturou, ale musim uznat, ze dilo a zamer dobry. Tak snad jim to neshori kuli posadce nebo konstrukci, nebo to nebude reznout doma, jestli se za tim potopi nejaky tanker nebo kontejnerova lod na severu. Uvidime, jestli budou doprovazet cinske zbozi severem nebo ne, jestli jich bude vic.Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      01:03 27.05.2020

      @Englbert Hovoříš o zemi, kde zítra znamená včera. Čekat už nemusíš :-) Přečti si můj diskusní příspěvek pod tímto článkem: ...Zobrazit celý příspěvek

      @Englbert

      Hovoříš o zemi, kde zítra znamená včera. Čekat už nemusíš :-) Přečti si můj diskusní příspěvek pod tímto článkem: https://www.armadninoviny.cz/r... Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      06:53 27.05.2020

      Logik: To že má firma zakázky jak ve státním , tak i privátním sektoru a uživí jí to, neznamená automaticky, že jde o moderní závod. K tomu je potřeba ještě dost dalších věcí. ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik:
      To že má firma zakázky jak ve státním , tak i privátním sektoru a uživí jí to, neznamená automaticky, že jde o moderní závod. K tomu je potřeba ještě dost dalších věcí. Třeba, systém řízení kvality, řízení výroby, logistika, personální politika, systém vzdělávání zaměstnanců, ochrana životního prostředí.
      Podle Tebe , by moderní závod, byla kdejaká firma ve rozvojových zemí, která zaměstnává děti, šijící třeba pracovní oděvy pro stát a privátní obchodní sféru.
      Rusko hodně investuje do rozvoje své východní části.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:58 27.05.2020

      "To že má firma zakázky jak ve státním , tak i privátním sektoru a uživí jí to, " Uživí ji to? Kolik má dobrovolných objednávek v privátním sektoru? Máš nějaká čísla? Odkazovaný ...Zobrazit celý příspěvek

      "To že má firma zakázky jak ve státním , tak i privátním sektoru a uživí jí to, "
      Uživí ji to? Kolik má dobrovolných objednávek v privátním sektoru? Máš nějaká čísla?
      Odkazovaný Starlightův příspěvek čísla má a ta hovoří úplně jinak, než Tvůj chvalozpěv.

      "Rusko hodně investuje do rozvoje své východní části."
      Rusko hodně investuje všude možně. To ještě neznamená, že investuje efektivně.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      15:35 27.05.2020

      Logiku přestaň s tím, kdy podsouváš druhému co nenapsal. Já nevím, jestli Rusko všude na východě investuje efektivně a jestli ty máš konkrétní případy současných neefektivních ...Zobrazit celý příspěvek

      Logiku přestaň s tím, kdy podsouváš druhému co nenapsal.
      Já nevím, jestli Rusko všude na východě investuje efektivně a jestli ty máš konkrétní případy současných neefektivních investic na východě ,tak je uveď. Já si myslím , že investice do Hvězdy má budoucnost a pokud si to sami nepokazí ,tak zakázky mít budou.
      Rusko jako takové se potýká s řadou potíží z minulosti, třeba obrovské, neefektivní a zastaralé námořnictvo, jaké je zcela mimo ekonomické možnosti Ruska. Dokonce z něj nelze vzít ani základ a postavit okolo něj něco menšího a efektivnějšího. Nejlepší by bylo všechno do šrotu a vše postavit znovu.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:00 27.05.2020

      "Logiku přestaň s tím, kdy podsouváš druhému co nenapsal." Já Ti něco podsouvám???? Já jsem jen poukázal na to, že Tvoje tvrzení, že Rusko někde investuje, o ničem nevypovídá, ...Zobrazit celý příspěvek

      "Logiku přestaň s tím, kdy podsouváš druhému co nenapsal."
      Já Ti něco podsouvám???? Já jsem jen poukázal na to, že Tvoje tvrzení, že Rusko někde investuje, o ničem nevypovídá, protože jde proinvestovat miliardy a nic z toho nemít.

      "konkrétní případy současných neefektivních investic na východě"
      Mám konkrétní případy neefektivních Ruských investic. Např. "olympijský areál" v Soči, investice do Ruského kosmického programu, investice do civilního leteckého průmyslu (krach Superjetu). Stejnětak automobilový průmysl: přes to, že do AvtoVazu Renault-Nissan leje peníze, tak je výsledek jakej je...
      V podstatě kromě pár speciálních odvětví (zbraně, jaderné reaktory) je v Rusku těžké najít průmysl, o kterém by se dalo říci, že se investicema dostal na světově konkurenceschopnou úroveň. Tak fakt nevím, proč by tomu mělo bejt na východě jinak.

      "Já si myslím , že investice do Hvězdy má budoucnost a pokud si to sami nepokazí ,tak zakázky mít budou."
      A čím se to liší od Suchoje a jeho civilní výroby? Čím se to liší od Avtovazu? To, že někam naliješ miliardy a vzedneš platy na "západní úroveň" ještě nic neřeší (koneckonců viz např. naše "evropské" ELI centrum v Dolních Břežanech).
      Starglight postoval konkrétní čísla, z kterých vyplývá, že Hvězda na tom není ekonomicky nijak dobře. Na čem tedy zakládáš svůj optimizmus? Na dojmech jak to tam vypadá moderně? Jdi na exkurzi do zmiňovaného ELI.... Nebo na něčem konkrétnějším?

      "Rusko jako takové se potýká s řadou potíží z minulosti, třeba obrovské, neefektivní a zastaralé námořnictvo,"
      To, že Rusko ač má už déle než dvacet let ročně stovky miliard za ropu zadarmo, a furt má problém (mimo pár speciálních odvětví) za to postavit moderní průmysl, za to fakt nemůže zastaralé námořnictvo. Putin se vymlouvá na dědictví z dřívějška, ale u kormidla je dvacet let - to je jedna generace - a situace je furt stejná.Skrýt celý příspěvek

    • Jirka_Zlín
     14:15 26.05.2020

     Žádné uráá. Je to zdá se ojedinělý projekt. Pokud jste to četl pozorněji...druhá fáze počítá s loděmi bez omezení výtlaku. Naučí se co zapomněli, od jiných. Za ty peníze z ...Zobrazit celý příspěvek

     Žádné uráá. Je to zdá se ojedinělý projekt. Pokud jste to četl pozorněji...druhá fáze počítá s loděmi bez omezení výtlaku.
     Naučí se co zapomněli, od jiných. Za ty peníze z provozu vlastních lodí si zvětší loděnici a určitě myslí i na jiné lodě než civilní. V této velikosti toho za poslední 30 let moc nepostavili, pokud vůbec něco. A začít na věcech, co se zaplatí není špatný nápad, i kdyby na "Líděr" apod. nikdy nedošlo.
     Ano umíme námořní lodě, ale výtlak je úplně někde jinde. Holt po našich a německých řekách s mosty a hloubkou koryta se musíme orientovat jinak. Ploché dno a tak...Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:27 26.05.2020

      No možná Vás to překvapí ,ale cesta od tankeru k letadlové lodi je poměrně dlouhá ;-) To , že umíme menší námořní lodě, taky ještě neznamená, že dokážeme vyrobit třeba rozměrově ...Zobrazit celý příspěvek

      No možná Vás to překvapí ,ale cesta od tankeru k letadlové lodi je poměrně dlouhá ;-) To , že umíme menší námořní lodě, taky ještě neznamená, že dokážeme vyrobit třeba rozměrově podobnou obdobu švédské stealth korvety třídy Visby.. Takže podobný článek, na Sputniku v námořních nebo hospodářských novinách ano, ale v českém armádním deníku?Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      14:47 26.05.2020

      Jakože know how z výroby tankerů jim pomůže v konstruování válečných lodí? :-D
      Ach jo...

      Jakože know how z výroby tankerů jim pomůže v konstruování válečných lodí? :-D
      Ach jo...

  • Pauli
   13:51 26.05.2020

   A na Slovensku stavíte co ?

   A na Slovensku stavíte co ?

   • Poly
    14:10 26.05.2020

    Vnitrozemské státy to mají těžší, ale loděnice Komárno jsou na prodej a zájemci jsou.

    Vnitrozemské státy to mají těžší, ale loděnice Komárno jsou na prodej a zájemci jsou.

   • Miroslav
    14:44 26.05.2020

    Lodenice v Komárne sú najväčšou lodenicou svojho druhu v Európe. Stávajú sa v nej riečne aj morské, nákladné aj výletné lode cez 100 metrov bez problémov. Najdlhšia mala tuším 120 ...Zobrazit celý příspěvek

    Lodenice v Komárne sú najväčšou lodenicou svojho druhu v Európe. Stávajú sa v nej riečne aj morské, nákladné aj výletné lode cez 100 metrov bez problémov. Najdlhšia mala tuším 120 metrov a to všetko v hale pod strechou. Dokonca sa v Komárne stavali aj vojnové lode pre Rakúsko-Uhorské námorníctvo. Jasné, po rozpade RVHP to už nie to, čo bývalo ale na vnútrozemskú krajinu celkom dobre, nie?Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     15:12 26.05.2020

     Nechci být rejpal, ale kdy se tam naposledy postavila loď, alespoň remorkér? Vory nepočítám. SAM se zabývá spíše pozemními konstrukcemi.

     Nechci být rejpal, ale kdy se tam naposledy postavila loď, alespoň remorkér? Vory nepočítám. SAM se zabývá spíše pozemními konstrukcemi.

     • Miroslav
      15:31 26.05.2020

      Aj momentálne sa tam stavia 110 metrov dlhá výletná loď. Spustená má byť v roku 2021. Paradoxne, najväčšie lode sa začali stavať na prelome tisícročí keďže po rozpade východného ...Zobrazit celý příspěvek

      Aj momentálne sa tam stavia 110 metrov dlhá výletná loď. Spustená má byť v roku 2021. Paradoxne, najväčšie lode sa začali stavať na prelome tisícročí keďže po rozpade východného bloku opadol záujem o riečne lode. Začali sa stavať väčšie námornéSkrýt celý příspěvek

  • Poly
   14:04 26.05.2020

   Tankery této velikosti zas až tak leckdo nevyrábí. Je velmi těžké uspět proti korejské konkurenci. Vůbec nepochybuji, že by sehnali tanker s mnohem mnohem lepším poměrem ...Zobrazit celý příspěvek

   Tankery této velikosti zas až tak leckdo nevyrábí. Je velmi těžké uspět proti korejské konkurenci. Vůbec nepochybuji, že by sehnali tanker s mnohem mnohem lepším poměrem cena/výkon, ale Rosněft je holt z poloviny státní a tak to měla Zvezda jednodušší. Taky mohli zatahat za nitky Číňani, kteří drží poměrně velký podíl v Rosněftu a dodali onen dok. Pokud se nepletu, tak Čína prozatím tankery této velikosti nevyrábí a úspěch JK a Japonska je musí pěkně sr*t. Každopádně loď evidentně funguje.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   14:05 26.05.2020

   A hocikto je postavit neumí! 6, nebo 7 z 10 tankerů na světě vzniklo v Koreii a pak je staví v Japonsku a dál nevím . Pochybuju,že tankery staví někde v Evropě . Ten Liďer ...Zobrazit celý příspěvek

   A hocikto je postavit neumí! 6, nebo 7 z 10 tankerů na světě vzniklo v Koreii a pak je staví v Japonsku a dál nevím . Pochybuju,že tankery staví někde v Evropě .
   Ten Liďer opravdu zrušili ,ale prostě proto ,že si vybrali zvětšenou variantu Project 22350M
   http://mil.today/2020/Navy3/... Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  12:07 26.05.2020

  V článku je chybně uvedenou, že se do Kamence nesmělo do r.2015. To platilo do roku 1995, dnes se stačí nahlásit a uvést důvod návštěvy. Jinak ve Hvězdě dělají stovky Korejců a ...Zobrazit celý příspěvek

  V článku je chybně uvedenou, že se do Kamence nesmělo do r.2015. To platilo do roku 1995, dnes se stačí nahlásit a uvést důvod návštěvy. Jinak ve Hvězdě dělají stovky Korejců a Ukrajinců, loděnice funguje jako závod s vojenskou výrobou, chodit tak s chytrým telefonem v ruce není dobrý nápad. :-).
  Rusko do celé oblasti masivně investuje, chtějí mít přepravní monopol pro severní mořskou cestu, od které si slibují velký ekonomický profit. S penězi se sem cpou i Číňani a Němci.Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   18:53 26.05.2020

   Predpokladam, ze severokorejcu?

   Predpokladam, ze severokorejcu?

 • technik
  10:04 26.05.2020

  Titulek fakt stojí za to.

  Titulek fakt stojí za to.

  • Echo
   11:00 26.05.2020

   newspeak .... hned vies aka bije. Este som nevidel nieco napr. o Trumpovej armade, ale mozno len nenavstevujem spravne weby.

   newspeak .... hned vies aka bije. Este som nevidel nieco napr. o Trumpovej armade, ale mozno len nenavstevujem spravne weby.

   • technik
    12:05 26.05.2020

    To je ta nezávislost, když se píše o Syrii je to asadova vojska bombardovala, asadova jednotka použila, putinovy traktory,kombajny a koloběžky. Ale že trumpovy drony bombardovaly ...Zobrazit celý příspěvek

    To je ta nezávislost, když se píše o Syrii je to asadova vojska bombardovala, asadova jednotka použila, putinovy traktory,kombajny a koloběžky. Ale že trumpovy drony bombardovaly svatbu to se nikde nedočteš. Jedno staré pořekadlo říká, koho chleba jíš toho píseň zpívej, to vystihuje český národ dokonale.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   12:27 26.05.2020

   Ono to zase tak od věci není, Primorsko má Putin velice rád, jezdí sem pravidelně lovit. V národním parku je hodně vládních loveckých chat. Mnoho z nich si je možné ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to zase tak od věci není, Primorsko má Putin velice rád, jezdí sem pravidelně lovit. V národním parku je hodně vládních loveckých chat. Mnoho z nich si je možné pronajmout.
   Jinak ten titulek působí bulvárně a do seriózního media , jako jsou AN mi přijde nepatřičný. Zřejmě současná doba a ideologie si žádá svoje....Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:36 26.05.2020

  K tomu, čo bolo napísané v článku, by sa ešte žiadalo dodať, že väčšia flotila tankerov by znížila závislosť Ruska od ropovodov, ktoré smerom do Európy prechádzajú krajinami, s ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu, čo bolo napísané v článku, by sa ešte žiadalo dodať, že väčšia flotila tankerov by znížila závislosť Ruska od ropovodov, ktoré smerom do Európy prechádzajú krajinami, s ktorými by mohol nastať spor. Ale aj nad rámec toho môže dôjsť k nepríjemnostiam ako bola posledne kontaminácia ropy v ropovode, čo môže zastaviť dodávky na celé týždne a potom môžu zákazníci žiadať kompenzácie.Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  09:25 26.05.2020

  Ten tanker byl z části už postaven v Korei, jelikož Korejci dodali know how a pomáhají přímo na místě se stavbou a loděnice ještě nejsou dostavěné tak, aby se dal celý proces ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten tanker byl z části už postaven v Korei, jelikož Korejci dodali know how a pomáhají přímo na místě se stavbou a loděnice ještě nejsou dostavěné tak, aby se dal celý proces stavby zvládnout na místě. Ale maká se na tom. Teď se hlavně musí dodělat suchý dok pod úrovní hladiny moře. https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   18:55 26.05.2020

   Aha, takze jihokorejci.;-)

   Aha, takze jihokorejci.;-)

Načítám diskuzi...