Ruská námořní pěchota: minulost a budoucnost

Členové ruské námořní pěchoty. / Mil.ru

Sovětská námořní pěchota získala svou slávu za druhé světové války. Po roce 1945 byla považována za elitní sílu rudé armády. Na konci 80. let minulého století započala její reorganizace, které měla vést k posílení bojových schopností těchto jednotek. K dokončení reorganizace ovšem nikdy nedošlo. SSSR se rozpadl a Rusko, kterému připadla nejvýznamnější část jednotek námořní pěchoty, se dlouhou dobu věnovalo jiným výzvám než reformě ozbrojených sil.

V roce 1991 tvořilo námořní pěchotu sovětského námořnictva 15 000 vojáků, kteří byli rozděleni do pěti velkých jednotek. 55. divize námořní pěchoty tehdy patřila k sovětskému tichomořskému loďstvu, 61. a 175. divize k severnímu, 810. brigáda k černomořskému a 336. brigáda k baltskému.

Po zániku SSSR ruské vojsko trpělo nedostatkem financí, jenž postihl i námořní pěchotu. Ztráta dělostřelecké techniky, mužstva a tanků způsobila její značné oslabení. Skutečný počet příslušníků námořní pěchoty byl navíc mnohem menší, než kolik uváděly oficiální ruské statistiky.

Roku 1994 vypukla první čečenská válka. Jednotkám námořní pěchoty tehdy chybělo až 80 % vojáků oproti formálnímu plnému stavu. Nasazení námořní pěchoty v konfliktu ovšem pro Moskvu bylo prioritou. Stále se totiž jednalo o jednu z nejschopnějších součástí tehdejší ruské armády. Neúplné jednotky byly rychle doplněny a po krátkém výcviku došlo k jejich vyslání v plné síle do Čečenska. K jejich úspěchům patří například dobytí prezidentského paláce v Grozném na začátku roku 1995.   

Lépe vybavené a vycvičené jednotky námořní pěchoty se po roce 2000 dočkaly také reálného zvýšení stavů. To se pozitivně projevilo během jejich působení ve druhé čečenské válce a v roce 2008 během rusko-gruzínské války.    

Na základě zkušeností z Gruzie se Rusko v roce 2009 rozhodlo zahájit velkou sérii reforem a škrtů, které postihly i námořní pěchotu. Jejich výsledkem se stalo úplné naplnění stavů a zvýšení bojové připravenosti, ale zároveň celkové zmenšení počtu jednotek a mužstva.

Potom, co se v roce 2012 stal ruským ministrem obrany Sergej Šojgu, došlo ke zrušení některých změn. Příkladem jsou dva pluky námořní pěchoty, které byly před reformami brigádami a které se na základě rozhodnutí nového ministra opět zvětšily na brigády.

Podle organizační struktury ruských ozbrojených sil z konce loňského roku jsou jednotky námořní pěchoty součástí ruského námořnictva. Jejich velitelem je generálporučík Aleksandr Kolpačenko z titulu náčelníka pobřežních sil, ke kterým námořní pěchota patří. Jednotky námořní pěchoty v současnosti tvoří následující útvary:

 • 40. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Petropavlovsk-Kamčatskij)
 • 61. brigáda patřící k ruskému severnímu loďstvu (Sputnik)
 • 155. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Vladivostok)
 • 336. brigáda patřící k ruskému baltskému loďstvu (Baltijsk)
 • 810. brigáda patřící k ruskému černomořskému loďstvu (Sevastopol)
 • 414. a 727. prapor patřící k ruské kaspické flotile (Kaspijsk a Astrachaň)

V únoru a březnu 2014 se jednotky 810. brigády podílely na blokování ukrajinských vojenských základen na Krymském poloostrově. Zabránily tak jakémukoliv pokusu o odpor, který by mohl zpomalit či ztížit ruský postup. Stejná brigáda společně s oběma prapory kaspické flotily od roku 2014 střeží hranici mezi Krymem a Ukrajinou. Jednotky námořní pěchoty mezi léty 2014-2015 také působily v okolí Rostova na Donu a Voroněže nedaleko rusko-ukrajinské hranice.

810. brigáda se od září 2015 podílí na ochraně ruské letecké základny Hmímím v Sýrii. Členové této jednotky dokonce byli v březnu 2016 dokonce vyznamenáni za vynikající službu během operací na Krymském poloostrově a v Sýrii.


Ruská námořní pěchota

Moskva v současné době usiluje o posílení schopností své námořní pěchoty. Součást této snahy představuje jak povyšování průzkumných a výsadkářských rot na prapory, tak i vyzbrojování jednotek raketomety BM-21 GRAD.

Námořní pěchota navíc využívá kolová obrněná vozidla BTR-80 a BTR-82A, obrněné transportéry MT-LB, bojová vozidla pěchoty BMP-2, samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, samohybná děla 2S3 Akacija a samohybné minomety 2S9 Nona. V posledních letech do své výbavy také zařadila bezpilotní letouny, systémy pro vedení radioelektronického boje a nové komunikační prostředky. Jednotky námořní pěchoty využívají i nové neprůstřelné vesty Korsar-MP a komplety Ratnik.

Ruská námořní pěchota na druhé straně postrádá specializovaná vyloďovací vozidla a obojživelné obrněné transportéry, protože se taková zařízení teprve nyní vyvíjí. Dosud neobdržela ani žádná, podle svých potřeb náležitě upravená, bojová vozidla pěchoty BMP-3 typu BMMP, BMP-3F nebo BT-3F. Celkově lze říci, že je většina současné techniky ruské námořní pěchoty zastaralá.

Moskva se snaží své ozbrojené síly profesionalizovat a její námořní pěchotu by v budoucnu měli tvořit jen vojáci z povolání. K hlavním úkolům těchto jednotek patří vyloďovací operace, které opakovaně nacvičují. Přestože se Rusku pro svou námořní pěchotu nakonec nepodařilo získat francouzské lodě třídy Mistral, v blízké době pravděpodobně dokončí jejich domácí obdoby.

Námořní pěchota ruského námořnictva je mobilní a dobře vycvičená síla, která má vysokou morálku, schopnost bojovat v různých klimatických podmínkách a která využívá nejnovější produkty ruského vojenského průmyslu. Jednotky námořní pěchoty jsou v ruských ozbrojených silách považovány za elitní. K největším výzvám námořní pěchoty patří zlepšení taktiky nasazení a modernizace techniky.

Ruskou námořní pěchotu se v budoucnu vyplatí sledovat. Nejenže se její příslušníci od 90. let minulého století účastnili snad všech ozbrojených konfliktů, ve kterých Rusko hájilo své zájmy, ale navíc má k dispozici i velmi pokročilou techniku. Byla to právě námořní pěchota, kdo se účastnil testování kompletu Ratnik.

Jak informovala Rossijskaja gazeta, jednotky ruské námořní pěchoty by v blízké době mohly získat nové obojživelné obrněné transportéry a první výsadkovou loď třídy Ivan Gren, která prochází posledními zkouškami před přijetím do aktivní služby.  

Zdroj: MDB, RG 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020

Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027

Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • HonzaH
  20:37 27.11.2017

  Jirosi: Vy mne nechápete. Já Vám neříkám, že je to takhle správně. Já Vám říkám, že si myslím, že to tekhle prostě dopadne.
  Za další neříkám, že ropa nebude vůbec třeba. Říkám, že jí nebude potřeba tolik. Opravdu si nedokážu představit elektrotraktor, který bude potřeba po každých 30 minutách orby dobíjet. To vše se projeví na ceně ropy a jejím přebytku na trhu a tím pádem nebude ropa tak zásadním hnacím motorem potenciálního konfliktu.
  Zato pitná voda, to podle mne, bude v mnoha oblastech problém. A zvyšovat výnosnost také nelze do nekonečna.
  Ale dále bych už to raději nerozváděl, nebo se začneme příliš vzdalovat od tématu.

 • Jirosi
  19:51 27.11.2017

  HonzaH: Tak si zjistěte k jakému zvýšení výroby potravin došlo díky používaní hnojiv a mechanizaci(traktory atd.).
  Když klekne elektřina nebude mít čím obdělávat pole, protože dostatečné zásoby pro těžkou zemědělskou techniku doma těžko vyrobíte. Ale mít doma cisternu nebo zásobník nafty není žádný problém. Přepravu cisterny z druhé strany světa už víme jak udělat. Ale představa, že si z druhé strany světa necháváte posílat baterie, ty tu vybijete a pak je posíláte zpět, protože se vám podělala rozvodná síť je úsměvná.

 • HonzaH
  19:29 27.11.2017

  Jirosi: Ale to je to, co říkám. Nemusí se nám to líbit - mně osobně moc ne, protože právě vidím ty problémy. Představte si jen, když v podvečer přijedou lidi z práce a logicky si každý připojí elektromobil na nabíječku, aby měl ráno nabito. To bude špička jak prase. A současná přenosová soustava to nemá šanci ustát. Ale myslíte, že ten nastartovaný proces někdo zastaví? Ja pochybuji. Spíš se do toho nasypou miliardy a technici to prostě nějak vyřeší.

  A ne, uhlí a ropy se lidi nenažerou. Mohou za ztržené peníze jídlo koupit, ale jen tehdy, když bude nějaké dostupné. A při současném nárůstu obyvatelstva, extensivním využíváním přírodních zdrojů to bude brzy problém. Když lidi nebudou mít peníze na benzín do auta, budou naštvaní. Ale když nebudou mít co jíst, stane se z nich agresivní stádo, a pak se najde nějakej charismatickej blb a o průšvih je postaráno.

 • Jirosi
  18:25 27.11.2017

  HonzaH: Bohužel, ale ti lidi se právě té ropy a uhlí nažerou. Bez nich by se ty ekologické pitomosti nikdy nevyrobily.

  Ve skutečnosti za tyhle pitomosti lobuje minimum lidí, nechápajících složitost a náročnost fungovaní dnešní průmyslové výroby. Zbytek jen pochopil, že se na tom dá slušně vydělat(dotace, odpustky daní, atd.). Jen se podívej jaký je problém dnes postavit elektrárnu, vedení. Přitom dnešní přenosové soustavě by se musela asi 3x navýšit kapacita jen pro elektromobily ve městech!

 • HonzaH
  15:54 27.11.2017

  Teda chlapi, vy musíte mít hrozně volnýho času :-)
  Buďte rádi, že to je diskuze na internetu. Bejt to v hospodě, tak už lítaj facky.

  Mimochodem, co se týče těžby ropy a zemního plynu na Sibiři nebo v severním ledovém oceánu. Je potřeba si uvědomit, že doba, kdy ropa byla nejvýznamnější energetická surovina pomalu končí. Nemusí se nám to líbit, můžeme namítat, že to přinese mnoho problémů, ale je to tak. Nálada obyvatel ve vyspělích a bohatých zemích (západní Evropa, USA, Japonsko, Korea ale i Čína atd.) je nakloněna přechodu na obnovitelné zdroje. Je to především otázka velkých finančních nákladů, ale když to lidi chtějí, tak to tak prostě bude. Není týden, abych v novinách nečetl o dalším typu solárních panelů s vyšší účinností nebo dokonce průhledných, bateriích s větší kapacitou, životností a rychlejším nabájením apod. Ano, většina z toho asi nebude realizována, ale něco určitě ano. A je vidět, že když je nálada investovat peníze do takových technologií a investovat do výzkumu, tak to nese ovoce.
  Ropa jistě bude i nadále důležitá, ale její význam bude klesat. Asi tak, jako klesl význam uhlí např. oproti 19. a počátku 20. století. Ano, uhlí je stále důležité, ale zdaleka již ne tolik.
  A jak bude po ropě klesat poptávka, půjde dolu i cena. Odběratelé si pak budou moci vybírat na základě ekonomických, technických ale i politických kriterií, od koho ropu koupí. Nebude pak nějak zvlášt velký důvod bojovat o území na severu Sibiře nebo dokonce v ledovém oceánu navíc proti Rusku, které je jaderná velmoc. Mnohem důležitější budou oblasti s mírným klimatem, vhodné pro pohodlný život. Oblasti s dostatkem vody a úrodnou půdou. Ropy ani niklu se lidi nenažerou. Nejsem si tedy jistý, jestli má cenu nějak zvlášť investovat do schopností bojovat v arktických podmínkách.

 • RiMr71
  15:07 27.11.2017

  ...já si myslím že mají všichni pravdu...! :)

 • PavolR
  12:46 27.11.2017

  JardaBrum:
  Mimo niekoľkých príspevkov spomedzi prvých desať je tu OT úplne všetko. ;-)

  Ja som písal o možnej budúcnosti, v prípade, že budú ľady ďalej ustupovať. Áno tlačia sa, neberúc ohľad na náklady, všetkými možnými smermi, po mori i po súši a samozrejme tak, aby mali tieto trasy aj pod patričnou kontrolou (presne to isté robili z podobných dôvodov Európania opačným smerom v predošlých storočiach). A práve pre to, ak by sa otvorila možnosť ešte kratšej a lacnejšej trasy do Európy, museli by po tom skočiť, aby ich doterajšie snahy nevyšli nazmar a nedostali sa naopak do lepšej pozície, vo vzťahu k prístupu na Európske trhy, Japonci a Kórejci.

  Ale samozrejme Európa je iba jeden diel "koláča" (hoci zatiaľ najväčší). Kontrola prieplavu v Nikaragui im zabezpečí neobmedzený prístup aj na západné pobrežie Afriky a východné pobrežie Ameriky. Cez Pakistan to zasa budú mať bližšie k východnému pobrežiu Afriky.

 • JardaBrum
  12:17 27.11.2017

  Omlouvám se za OT:
  PavolR:máš sice v mnohém pravdu. Ale severní mořská cesta je pro Čínu na okraji nebo spíš za okrajem zájmu. Pokud vím nebudují flotilu ledoborců ale kanál v Nikaragui.

 • fenri
  19:13 26.11.2017

  Pavol: dobrá poznámka.

 • PavolR
  19:09 26.11.2017

  Dosť sa tunajšia debata točí okolo nerastných surovín, ktoré sa však, ako to tu už tiež viackrát odznelo, dajú kúpiť. Avšak ... získané suroviny musíte dokázať k sebe dopraviť. Tieto trasy sú napadnuteľné - zoberme si napr. bitky o Atlantik, kontinentálne blokády, alebo ako "išlo ju dnu" Japonsko, keď bolo Američanmi odrezané od zdrojov v juhovýchodnej Ázii.

  To je jeden z primárnych dôvodov, prečo sa Čína snaží ovládnuť Juhočínske more - je tam mohutná námorná dopravná tepna. Aby mala Čína peniaze na nákup ľubovoľného množstva surovín, musí predávať svoje produkty, tj. dostať ich v čo možno najväčšom množstve a s čo najmenšími nákladmi nákupcom. Pri dnešných klimatických trendoch sa dominantnou dopravnou tepnou, po ktorej bude prúdiť čínsky tovar do Európy, stane námorná trasa severne od RF. Kto ju bude kontrolovať, bude mať vplyv na to, aké množstvo tovaru dokáže Čína doviesť do EU a s akými nákladmi ...

 • fenri
  18:43 26.11.2017

  Standa:když jsem psal, že v případě války s Čínou by proti území obsazenem Čínou působili ruský partyzani, tak jste odvětil, že ruský partyzani Číňanům problém dnes nedělají. Z toho logicky vyplývá, že tvrdíte, že je Čína ve válce s RF.
  Číňané na Sibiři jsou dílem občané RF a u většiny z nich se nějaké extrémní zalíbení kPekingu čekat nedá. Jsou to prostě emigranti a část z nich tam je ilegálně a volební právo nemá a v případě nepokojů je RF v klidu vylifruje. A v krajním případě bych se nedivil, kdyby to tam trochu vyčistil hrubsimi metodam
  i. Za další Číňané pronikají hlavně do bývalého Vnějšího Mandzuska:
  -což je jednak ex čínské uzemi
  -není to území, o kterém je celou dobu reč (to je tak 1500-2000km jinde)
  -není to arkticke uzemi, takže to sotva brát jako důkaz polárních schopnisti Číňanů
  -není to mimoradny zdroj nerostné bohatství (bavíme o se celou dobu hlavně o severním sibiřském šéfů a obnažovani území v kontextu oteplení)

 • StandaBlabol
  18:10 26.11.2017

  Fenri,

  uz zase mi vkladas do ust neco, co jsem nerekl. Nebo kde jsem rekl, ze investice se rovnaji vyhlaseni valky? Nikde? Naopak jsem napsal, ze ovladnout Sibir dokaze Cina i bez valky. A delas ze sebe hlupaka:

  - nejvyssi odhady uvadeji az 5 mil. Cinanu na Sibiri. To je 20% populace Sibire. A to cislo roste az o milion rocne. Delas ze sebe odbornika na Sibir a nevis ani tohle? Pokud ti prijde, ze o nic nejde, tak si vzpomen na Sudety nebo vychodni Ukrajinu. Staci jeden nacionalista v cele sousedni velmoci, ktery je postve proti statu ve kterem ziji a mas na potize zadelano.

  - sam dobre vis, ze ne cela Sibir je pokryta permafrostem a na jihu je spousta urodne pudy. Nebo se tvaris jako odbornik na Sibir a nevis ani tohle?

  - Zahranicni investice do strategickych odvetvi samozrejme predstavuji bezpecnostni riziko. Proto nektere evropske nebo americke firmy nejsou pro Cinani na prodej. Naproti tomu tezba surovin je pro Rusko klicove odvetvi a Cinani tam vali desitky miliard. A Rusko se nebrani, protoze ty penize potrebuje. Nebo nevis ani tohle?

  Tvaris se, jak vsemu rozumis, ale vypada to, ze informace, ktere se ti nehodi proste ignorujes. Koncim, uz me tvoje arogance a tupost nebavi.

 • Wenet01
  17:56 26.11.2017

  Původní sibiřská etnika jsou příbuzná americkým indiánům...dá se z toho možná vyvodit, že američané mají problém (nesporným faktem, je i početná čínská komunita v USA), ale spíš to tak nevypadá...podobně jako s etnickými rusy na sibiři je jiných amíků všude více než Kiowů a v případě výraznější čínské návštěvy by patrně vznesli do vzduchu víc než protest...
  Tyhle šílenosti vychází ze správného přesvědčení, že dvě kontinentální velmoci spolu musí soupeřit...to však platilo jen pro dobu, kdy nebyly obě ke spolupráci donuceny vnějším tlakem...pro Čínu je tak lepší s Ruskem vycházet než se s ním za potlesku západu mordovat o něco co si lze mnohem výhodněji koupit. A pokud v nějakém scifi scénáři dojde opravdu na lámání chleba s největší pravděpodobností dopadne vztah dvou velmocí stejně jako dopadlo soupeření těch dvou námořních Británie a USA, což by bylo pro západ snad ještě horší. Jediné co vytáhne Rusko ze spolupráce s Čínou nebude nějaký čínský tlak (Čína nám to kvůli vážně neudělá), ale přijetí RF zpět do našeho kulturního okruhu, ale to už je po posledních událostech v trapu navždy.

 • fenri
  17:42 26.11.2017

  To ovšem neznamená, že sibiřska etnika jsou etnicky blíže Číňanů, než Rusům. Argumentujete kruhem Jiroušku.
  Tvrdíte že, Číňanům nepodobna etnika žijici v Rusku jsou pribuznejsi Číňanům, protože i v Číně tato etnickym Číňanům nepodobna etnika žijí. Fakt nechápete, jakou tvrdíte hovadinu?

  Jirosi, pořád zapomínate na to articke vnitrozemí Číny a těžbu v něm a na absenci surovin na jih od Číny... :-)

 • Jirosi
  17:16 26.11.2017

  Fenri: Psát o etnikách co mají vlastní národní stát, a o těch co ho nemají jsou dvě různé věci. Krom toho některých etnik žije v Číně více než na Sibiři.

 • fenri
  16:59 26.11.2017

  Blábole - takže podle vás zahraniční investice = obsazení území a vyhlášení války?
  většina půdy a podniků v ČR patří zahraničním investorům. Jsme tedy okupováni?
  Můžete přiblížit ty miliony Číňanů, obdělávající půdu na severní Sibiři? Čísla, plodiny? Mě se fakt nic o obdělávání permafrostu nedoneslo, ale veřím, že jste na to odborník.

 • fenri
  16:56 26.11.2017

  Jirosi:
  -pokud mají být sibiřská etnika etnicky MNOHEM BLIŽŠÍ Číňanům, neř Rusům, znamená to, že jim musí být etnicky úpříbuzná. Stíháte?
  Jenže sibiřská etnika Číňanům etnicky příbuzná prostě nejsou, pešek Jirosi.
  1.) většinu etnik žijících na Sibiři dnes tvoří Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, lidi z Pobaltí
  2.) Pokud se bavíme o původních etnikách Sibiře, jsou to převážně etnika turkická (a převážně z jejich europoidní větve) a etnika ugrofinská, tedy velmi vzdáleně příbuzná s mongolskými etniky, ale nikoliv s čínskými. Číňani a Mongolové jsou příbuzní asi jako Rusové a Němci (spíš o dost méně) a podobný mají vztah.
  3.) Pokud píšete o ETNICKÉ příbuznosti k Číňanům s velkým Č, je zřejmé, že hovoříte o ETNICKÝCH Číňanech. Navíc NIC jako etnicky homogenní obyvatelstvo Číny neexistuje. Pokud myslíte NEčínská etnika obývající ČLR, je to stejné, jako byste psal, že Němci jsou etnicky velmi příbuzní Somálcům. Protože v Německu nepochybně žije velmi mnoho Somálců a řada z nich jsou občany Německa.
  Takže ještě jednou - etnická příbuznost mezi národy Sibiře a Číny není. A pokud byste nebyl hlupák, a něco málo si o tom přečetl, už byste dávno přestal tapetovat toto vlákno naprostým OT.
  Takže bohužel Jirosi.

  Po páte se vás ptám na konkrétní těžbu v arktických podmínkách v Číně. Obecný canc těžba ve vnitrozemí, továrny u moře je totální kec.
  Vnitrozemí Číny nemá polární podmínky . A opět,kdybyste se věnoval více realitě, než vlastním halucinacím, mohl byste si něco přečíst o geografické diostribuci nerostného bohatství a těžby v Číně. A ne Jiroušku, ve vrcholových partiích Himálaje (které by dejme tomu, odpovídali arktickým podmínkám) se toho fakt moc netěží.

 • Jirosi
  16:30 26.11.2017

  Po čtvrté: kde konkrétně v arktických podmínkích Čína těží ropu, plyn a jiné nerosty a tahá tisíce kilometrů šílenými podmínkami?

  Podívejte se na Čínu továrny u moře, těžba ve vnitrozemí...

 • Jirosi
  16:29 26.11.2017

  fenri: Ano, tvrdil a stále to budu tvrdit.

  "Jasně a opakovaně jsem doložil, že nejsou. Vy jen okopáváte kotníky. Ratlík může chvíli vyvllávat úsměv, ale když to trvá dlouho..."

  Vy: "že sibiřská etnika jsou etnicky příbuzná Číňanům? "
  Já sem ale napsal toto ... "ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z Moskvy."
  Což je přesně to vaše nechápaní textu, nepsal sem o konkrétním etniku žijícím v Číně, ani o etniku podílejícím se na vládě v Číně. To jsou to sou jen výplody vyšší fantazie.

 • StandaBlabol
  16:16 26.11.2017

  Ne mily Fenri,

  zadna valka opravdu neni. Myslel jsem tim, ze na to aby Cinani Sibir ekonomicky vyuzivali ani valku nepotrebuji. Rok od roku kontroluji vetsi podil tezby a miliony Cinanu tam obdelavaji pudu. Podily v tezebnich firmach a diverzifikaci dodavatelu (treba ta Aljaska) si zajisti, ze ty suroviny budou dostavat levne. Proc by meli valcit?

  Rusko cpe penize do armady, ale o Sibir prijde, protoze neni schopne ji zalidnit. Rusu ubyva a ti, co zbyvaji, utikaji do evropske casti Ruska a nebo radeji pryc z Ruska uplne. Pokud nekdy v budoucnu vypukne konflikt tak mezi obyvatelstvem Sibire (vetsinove cinskym a mozna z Ciny podporovanym) a Moskvou.

 • fenri
  16:10 26.11.2017

  Jirosi:
  -ne, to vy argumentujete tím, že těžit plyn a ropu v polárních podmínkách je snadné, protože mají teplotu vyšší než nula. Pamatujete? Je to už asi půl hodiny, ale snad si na to vzpomenete...

  Po čtvrté: kde konkrétně v arktických podmínkích Čína těží ropu, plyn a jiné nerosty a tahá tisíce kilometrů šílenými podmínkami?

  Co jsem nepochopil na vašem tvrzení, že sibiřská etnika jsou etnicky příbuzná Číňanům? Jasně a opakovaně jsem doložil, že nejsou. Vy jen okopáváte kotníky. Ratlík může chvíli vyvllávat úsměv, ale když to trvá dlouho...

 • Jirosi
  15:59 26.11.2017

  Fenri: Mohl bych tě citovat, ale proč když ty máš problém s chápáním psaného textu.

  "Znovu se ptám na tu těžbu v polárních podmínkách. Po třetí. Aha, takže vytěžim zemní plyn s teplotou vyšší než nula a on si ji udrží i v pruduktovodech? "

  To jako vážně argumentujete zamrznutím zemního plynu v potrubí?

 • fenri
  15:25 26.11.2017

  Jirosi, vy jste přišel s tím, že schopnost fungovat na severní Sibiři je dána etnickym základem. Já to považuji za blbost, ale je to vaše teze.
  Nerostne bohatství nesouvisí s velikostí pevniny, milý tupoune. Čína je hladová mj. po ropě a te je na jih od Číny spousta. Dtto kovy, legurity atd. Ale raději se budete hádat, než byste se podíval na mapu nerostneho bohatství.
  Znovu se ptám na tu těžbu v polárních podmínkách. Po třetí. Aha, takže vytěžim zemní plyn s teplotou vyšší než nula a on si ji udrží i v pruduktovodech?
  Ne Jirosi, nejsem jediný, kdo nepochopil, co jste psal. Jsem jediný, kdo se s vámi patla a stále vám, jak postiženýmu deku, vysvětluje, že jste napsal věcnou, faktickou kravinu. Na tom není co chápat. Ano, můžu napsat, že Slunce je černé a hranaté a pak vmest oponentům, že nechapou co myslím. Ale pak bych byl za úplnýho... Jirosiho. Sibiřské národy, těžící suroviny prostě nejsou etnicky blízké Číňanům. Chápání, nechápaní - nejsou, tečka.

 • Jirosi
  13:45 26.11.2017

  "Jirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni? "

  Tady si někdo plete pojmy, spokonejnost a výkonost těžby. O spokojenosti vězňů v gulazích asi nepohybuje nikdo(sarkasmus), ale těžily v létě jako v zimě.

  "A vím, že v zeměpise jste silný asi jako v etnologii, ale mohl byste upřesnit vaší objeveno představu, že na jih od Číny nejsou suroviny? "

  Tak už jen objem pevniny, která je nad a pod Čínou dost naznačuje, vzhledem k tomu, že jiné suroviny se krom Nafty a zemního plynu se z moře netěží..

  "Mohl byste uvést ta naftova a plynová pole v čínských horách? Nějak jste na to zapomněl."

  Zrovna ropa a zemní plyn se těží asi nejsnáze, protože je můžete dopravovat potrubími a z podzemí jsou o vyšší než nulové teplotě. Násobně těžší je v takových podmínkách provozovat doly povrchové těžby.

  "Co etnika, už jste se doučil základy?"

  Jste jediný kdo to co sem psal nepochopil a stále se sebe děláte .... i když vám to vysvětlovalo už několik lidí....

 • fenri
  12:58 26.11.2017

  Standa Blabol: tak Znovu-konkrétní oblasti, kde v polárních oblastech Sibiře žijí Číňané, budují tam infrastrukturu, stavějí města a ziji tam rutině. To, že někdo má podíl ve firmě a posílá tam montéryy nesvědčí o ničem.
  A mimochodem: mohl byste nám napsat, kdy vypukla ta válka RF ČR, že píšete o tom, že s žádnými partyzany problémy nejsou? Ony by totiž byly až za války...

 • fenri
  12:46 26.11.2017

  Jirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni?
  A vím, že v zeměpise jste silný asi jako v etnologii, ale mohl byste upřesnit vaší objeveno představu, že na jih od Číny nejsou suroviny?
  Mohl byste uvést ta naftova a plynová pole v čínských horách? Nějak jste na to zapomněl.
  Co etnika, už jste se doučil základy?

 • PavolR
  12:22 26.11.2017

  Superme:
  Ono to "naprosto nereálne" existuje už 40 rokov :-D :
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  A pokiaľ sa ako primárny argument pre dobudovanie infraštruktúry na južnom pobreží použije zásobovanie Južnej Kórei, hneď to nebude až také politicky nepriechodné:
  https://www.cryopolitics.com/2...

 • Superme
  09:52 26.11.2017

  StandaBlabol - To, že by na Aljašce něco podobného vzniklo je naprosto nereálné! Zaprvé politická situace - pro Trumpa a republikány celkově je tohle naprosto nemyslitelné - není to Obama, který Číňanům z nějakého důvodu lezl do zadku a upřímně řečeno si myslím, že tohle by se nestalo ani za něj. A i kdyby to mělo ten tzv. politický souhlas, tak by to zablokovali obyvatelé všemožnými žalobami a jinými možnostmi, protože Aljaška je téměř nedotknuté území.

  Co se Sibiře týče, dovolím si citovat z jednoho zdejšího článku na AN z roku 2014:
  "V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?"

  Plácáš jen domněnky a svá přání, která jsou naprosto nereálná...

 • Jirosi
  00:43 26.11.2017

  Fenri: " A skutečně si myslíte, že by nějakym dělníkům od Šanghaje nebyla v Ojmjakonu či Anadyru kosa?"

  Asi stejná jako těm "Rusům" co to tam těží teď...
  Viz.

  "fenri
  Datum: 25.11.2017
  Čas: 17:25
  Slavo: já také nevidím žádný hendikep Číňanů pro severní oblasti."

  "A že pro Čínu není snazší případný útok na jih?"

  Možná byl, ale když někam útočíte vůli surovinám. Těžko vám pomůže útok jinam, kde ty suroviny nejsou.

 • StandaBlabol
  21:53 25.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Fenri,

  bez ohledu na tvoje teorie o neschopnosti Cinanu snaset zimu, uz na Sibiri jsou a tezi. V minulych letech investovali do ruskeho tezebniho prumyslu spoustu penez a v projektech, ktere spoluvlastni, jsou cinstni zamestnanci. Od top managementu az po pracovniky v terenu. Z velke casti uz tezbu na Sibiri kontroluji a ani zima ani zadni tvoji partyzani jim potize nedelaji.

  A brzo budou i na Aljasce, planuji spolecny podnik s Americany na dodavky plynu ze severnich nalezist Aljasky, potrubim pres celou Aljasku na jih a dal do Ciny tankery. Kapacitou se to ma blizit Sile Sibire. A planuji to, aby se nedostali do stejne zavislosti na ruskych energetickych surovinach v jake byla vychodni Evropa.

  Tak ted honem misto faktu k tematu dalsi kopec urazek, dovolil jsem si vyvratit nesmysli velkeho Fenriho.

 • fenri
  20:08 25.11.2017

  Jirosi, mohl byste uvést nějaká čínská vysokohorská naftova či plynová pole, kde je běžně třeba - 30,40 stupňů? A to celé za útoků dobře vyzbrojenych partyzánů? Mohl byste úvést nějaké příklady toho, jak stavěli přes permafrost produktovody? A bránili je tam před sabotazemi partyzánů? A skutečně si myslíte, že by nějakym dělníkům od Šanghaje nebyla v Ojmjakonu či Anadyru kosa? A že pro Čínu není snazší případný útok na jih?
  Povězte nám raději ještě nějaké vtipné teorie o etnické blízkosti Čukčů nebo Ujguru s Číňany. V tom jste nedostižný.

 • Jirosi
  19:21 25.11.2017

  "Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam."

  Vzhledem k tomu, že zvládají těžbu a život ve vysokohorském prostředí, tak by mně zajímalo čím to podkládáte. Když rozdíl mezi vysokými horami a severskými oblastmi je v tom, že hory jsou ještě o lvl výše díky nedostatku kyslíku.

 • Jirosi
  19:19 25.11.2017

  Fenri: "Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda,"

  Celá diskuze vznikla nad tímhle vaším stupidním tvrzením. Stejně jako cokoliv jiného se nakoupí technologie a pak by se těžilo lépe jako do teď. Západ už teď vlastní technologie co by mohli tuhle těžbu zefektivnit, proto je na ni embargo. Rusové v technologii těžby zaostávají.

 • fenri
  18:27 25.11.2017

  Slavo - výjímečně se docela blížíme shodě. Že by by Vánoce?
  Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam. Drtivá většina Pekingu loajálního obyvatelstva jsou zemědělci monzunových nížin. V chladných podmínkách vzdáleně se blížících severu jsou hlavně národy Tibetu a střední Asie (ti Ujguři a podobné mongolské a turkické skupiny), které Peking na dlouhé otěži nikam pustit nemůže.
  A samozřejmě - biologicky na to, po obalení technologií, mají.
  A samozřejmě, celé je to kvikot nad ryze teoretickou úvahou.
  A samozřejmě, obsazení libovolného území je možné pouze po případném vnitřním rozkladu RF, který nelze vyloučit.

 • Slavoslav
  18:02 25.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Fenri

  s tym suhlasim. Ja som len reagoval na Cinania vs severske podmienky kde fakt problem nevidim a z niektorych tvojich formulacii (vid citacia od PavolR napr) to vyzralo, ze ty tam niekde problem vidis len preto, ze su to Cinania.

  Tie teorie o utoku a nasilnom zabrani severu Cinanmi ani neriesim to je teoreticka blbost od pociatku.

  A ako som napisal k nejakej zmene hranic realne dojde iba ak sa Rusko dostane do stadia vnutorneho rozpadu. V opacnom pripade by cely Cinsky kontigent vaporizovala takticka jadrova zbran a to kludne aj na Ruskom uzemi. Ono zase tie zbrane nejake extra velke zamorenie nesposobia aby nejaky velitel citil vycitky pozuit ich v tej oblasti.

 • fenri
  17:45 25.11.2017

  Pavol: OK, blbá formulace, mea culpa. Myslel jsem ve smyslu know-how, technologií, zkušeností.... Ona kožní řasa v koutku oka z vás seveřana jaksi neudělá. Velmi podstatná část mongoloidní rasy (furt nejsem úplně zajedno s tímto pojetím), obývá i velmi jižn oblasti a i kdž má kožní řasu (a je tedy podle vás ready jít na sever), tak by tam prostě nepřežili.

 • fenri
  17:43 25.11.2017

  Mimochodem, když už jsme tu naučili nové slovo: Ujguři, cobi "důkaz" toho, že sibiřské národy jsou etnicky blízké Číňanům, tak by stálo za to uvést, že:

  Ujguři jsou TURKICKÝ národ EUROPOIDNÍHO původu. S Číňany nemají společného opravdu nic, čistě geneticky a lingvisticky by spíš byli blíže těm Rusům, nebo nám (nebýt křížení, genocid apod.).
  A) Europoidní kmeny
  1. Pečeněhové
  2. Kyrgyzové jenisejští
  3. Türgešové
  4. Teleskové - Ujgurové, Jagma aj.
  5. Kypčakové ( spojením s Kimaky pak vznikli Kumáni, Polovci)
  A mimochodem jejich abeceda je VELMI podobná runovému písmu.

  Tolik k tomu, že Ujguři jsou vlastně Číňani. Fakt nejsou.

  K tomu, jak by pro Peking dobývali severní Sibiř: Ujguři byli obětí několika čínských genocid, kdy bylo povražděno několik desítek % obyvatel. Ani dnes nejsou vzájemné vztahy nic moc.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Představa, že by Ujguři pro Peking obětovali život v bojích s Rusy je naprosto utopická a řekl bych, že jsou naopak slušný bič Moskvy na Peking, než obráceně. Kdyby je Peking hnal na permafrost, spíš by s chutí nafasovali kalachy od Rusů a šli proti Pekingu.
  Takže ještě jednou pro pomalejší: Ujguři NEJSOU Číňané.

 • PavolR
  17:32 25.11.2017

  fenri:
  Tak to som si iba zle vyložil formuláciu Vašu formuláci: "Já jsem jen upozornil na to, že Číňané na to žádnou predispozici nemají".
  Tak potom berte, že som nič nenapísal.

 • fenri
  17:25 25.11.2017

  Slavo: já také nevidím žádný hendikep Číňanů pro severní oblasti. Píšu jasně o tom, že nemají zkušenosti s těžbou v polárních oblastech (a neví, co to obnáší), že nejsou zvyklý na polární klima a že by je partyzánská činnost Rusů v kombinaci s těmito všemi faktory mohla přesvědči, že to za to nestojí, když na jihu je příjemněji a konkurenti slabší. CO z toho je podle váš špatně?
  Ano, soudruhové v Pekingu by Ujgury na sever klidně nahnali, ale:
  -Ujguři se jim fest bouří už takhle a vsadím boty, že poté, co by je přesunuli pár tisíc kilometrů na sever, tak by se dvakrát nepřetrhli v práci pro Peking.
  -Nic to nemění na tom, co jsem psal - že Ujguři nejsou etnicky Číňané

  Z kontextu příspěvku autora té kraviny (Jirosiho) to bylo jasné hned, že myslí etnické Číňany, když píše o ETNICKÉ BLÍZKOSTI k Číňanům. Čili píše o etniku. Budete tvrdit, že Ujguři jsou Rusové? Asi ne. Stejně tak nelze tvrdit, že Ujguři jsou Číňané a Ahmed je Švéd. Resp. tvrdit to lze, ale jaksi to moc nefunguje.
  BTW - aby to bylo ještě zajímavější, tak Ujguři mají indoevropský původ, byť je prakticky komplet překrytý křížením s Číňany, stejně jako mongolský původ Maďarů je překryt europoidy.

  Pavol: ale já nikde nepsal, že nemají dispozice pro život v chladu. To je fakt paralympiáda... Psal jsem o tom, že nejsou zvyklý tam žít, nemají žádné zkušenosti s těžbou v polárních oblastech (ty mají jenom Rusové, Kanaďané a Američané) a že by je tam otravovali Rusové. Proboha je to tak strašně složitá informace, že jí tu někdo nemůže pochopit? Genetiku sem úplně pomýleně přitáhl Jirosi.
  .

 • PavolR
  16:24 25.11.2017

  fenri: Číňania majú celú paletu biologických predispozícií špeciálne pre život v chladných podmienkach, len pri tom išli trocha iným smerom než Európania: https://mozgovna.pravda.sk/clo...

 • Slavoslav
  15:47 25.11.2017

  Fenri

  Ja nevidim nejaky vyrazny handikep Cinanov ktory by im adaptaciu na severske podmienky mal nejak extra pritazit oproti ostatnym narodom. Ak sa bavime o ekonomickom vyuziti severneho selfu tak tu tak ci tak neriesime aglomeracie obyvane milionmi ludi a ja pokladam za velmi pravdepodobne, ze pracovnikov, pripadne armadu by CLR dokazala adekvatne vybavit, aby tam dokazali efektivne fungovat.

  A ja ani nikde netvrdim, ze si sem tu genetiku napr dotiahol ty.

  I ked tvoja argumentacia tym, ze za Cinanov ratas len tych etnickych je taka carovna. Lebo sudruhom v Pekingu by iste robilo moralny problem nahnat dajma tomu aj tych Ujgurov na sever. A z kontextu bolo jasne, ze v prispevku na ktory reagujes berie autor ako Cinanov obyvatelstvo CLR.

  No nic, ako to tu niekto pomerne trefne pomenoval ja sa do tejto vasej paraolympiady zapajat viac nebudem a kludne sa natahujte dalej o vyzname jednotlivych slov a co tym chcel kto presne povedat.

 • fenri
  15:35 25.11.2017

  Damiku:naposledy:byla řeč o SEVERNÍ Sibiři. Chápete to slovo? A tam zadní Číňané nejsou

 • damik
  15:34 25.11.2017

  Fenri, Fenri ... rekni mame at ti koupi atlas na Vanoce. Treba se i neco poucis ...

  Fenri: Ještě jedna jazyková Damiku Far East není Sibiř. A už vůbec ne ta, o které je celou dobu řeč. Jste o pár tisíc kilometrů vedle.

  A na to jsi prisel jak??? To ti nerekli na zakladce ze Sibir ma hranici s Cinou ???

  https://alfinnextlevel.files.w...

 • damik
  15:25 25.11.2017

  Fenri, Fenri ... ty jsi hasterivy jako male dite ... jeste jednou jenom pro tebe

  Fenri: Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda, do toho partyzáni (to Rusům jde) a ještě rádi by se vrátili.

  Pro tvoji informaci Cinani uz na te tvoji Sibiri jsou v milionech a ja dokonce tvrdim ze je to organizovane Cinskymi silovymi ministerstvy.

  Nebo tady chces stale naivne tvrdit za tato oblast nema pro Cinskou stranu a vladu zadnou strategickou a historickou hodnotu protoze tam je zima ???

  To mi pripomina tvoje nesmysly z minuleho roku kdy jsi se hadal ze Sunnite v Syrii nebyli utlacovani a obcane treti kategorie ...

 • fenri
  15:20 25.11.2017

  Slavo: realita to bude, až to zvládnou. Zatím je to fikce. A debatu o genetických predispozicich jsem sem nepřinesl já, ale Jirosi, pokud si vzpomínáte. Já jsem jen upozornil na to, že Číňané na to žádnou predispozici nemají (a na rozdíl od Jirosi ho si myslím, že jí mít nemusí) a že etnicky příbuzní s národy Sibiře nejsou. To jsou tak jednoduchá fakta, že nechápu, že je tu některé exempláře nechápou.

  Jirosi znovu: Ujguři NEJSOU Číňané. Chápete to? Číňané prostě nejsou etnicky příbuzní s národy Sibiře a čím více se s tím budete patlat a prasit vlákno, tím více budete za hlupáka.
  Aha, takže v debatě o tom, jak bránit severní pobřeží a šelf Sibiře je logické se bavit o Amuru a argumentovat jeho podmínkami. Jasně Jirosi. A proč se nebavíme o Kanarskych ostrovech? To s tím má srovnatelnou souvislost.

 • Jirosi
  15:10 25.11.2017

  Danosť: Možná to nevíš, ale Čína vedla ze SSSR v 20. století několik válek. Poslední v roce 1969, a doufám že tu se tu zase nenajde někdo do bude tvrdit, že v tom roce nebylo SSSR jadernou velmocí.

  Fenri: B.) Ano, přesně jak sem psal. Jenže vy jste si vybral jedny jediné a na těch postavil celou vaši argumentaci. Kdybych přímo zmínil třeba Han, Hui, tak by jste měl pravdu. Ale to sem neudělal, ale chápu že vám to nevyhovuje.

  C.) Jo, a kde? Rusove a spol. na Sibiři reálné a těží a fungují asi 400 let.

  No 400 let ale drží právě tu jižní hranici. Tu kde jich žije většina. Tedy tu část, kterou když jim někdo obsadí tak přijdou o dopravní spojení.

  Když se bavíme o Číně je předpoklad že se bavíme o částech Sibiře sousedící s Čínou a směrem na sever nikoliv o třeba o povodí Jenisej.

 • Slavoslav
  15:07 25.11.2017

  Fenri

  Mea culpa, fakt si to tak doslovne nenapísal takže sa tu ďalej hádajte o genetických predispozíciách či skúsenostiach potrebných na zvládnutie zimných podmienok v nereálnom prípade útoku číňanov na severný self.

  Naťahovanie sa o hovne a slovíčkarenie to ti ide výborne a máš tu vhodných sparing partnerov.

  Realita je taká, že Číňania by zvládli život na severe rovnako ako to zvládajú Rusi a skúsenosti by získali veľmi rýchlo. Naviac na to dokonca majú peniaze a dostatočnú populáciu. A realitou je, že sa na ten server pomaly a vytrvalo tlačia.

 • fenri
  14:48 25.11.2017

  Jirosi:
  A.) Území vlastní RF a pochybuji, že ho Číně prepusti. Leda ve vašich vlhkých snech.
  B.) Jenže to etnikum žije na jihu Sibiře, tedy ne v oblastech, o kterých je řeč. Ujguři navíc nejsou Číňané a s čínskou vládou nevychází dobře. Nicméně vy jste psal o Cinanech, ne o Ujgurech. Smůla.
  C.) Jo, a kde? Rusove a spol. na Sibiři reálné a těží a fungují asi 400 let. Číňané nikoliv a domnívat se, že jim to tam bude vyhovovat jen proto, že jsou vzdáleným příbuznými s některými tamními národy je kravina.

  Standa, vás nejde urazit, to je šetrně řečena diagnóza. Diskuze je celou dobu o severu Sibiře. Až vy a Jirosi jste sem zcela nesmyslně začali tahat Amur. Projděte si laskavě diskuzi a podívejte se na mapu, ať nejste tradičně za místního Otíka. Ke zbytku vašich blabolu se vyjadřovat nebudu.

  Slavo: víte co je vtipné, že já nikde netvrdím, že Číňané do týdne pomrznou. Ale hádá se s tím pěkně, což? Zkuste napsat něco k tomu, co jsem napsal reálně.

 • Danosť
  14:40 25.11.2017

  StandaBlabol, Jirosi, damik a PavolR. Ešte stále vás baví znemožňovať sa v diskusií s Fenrim?? Prečítajte si celú diskusiu ešte raz a pochopíte že ste evidentne vedomostne nižšie než on. Prestaňte sa prosím znemožňovať a skúste použiť mozog. Môže mi niekto vysvetliť prečo by Čína riskovala voj. stret s Ruskom a neobsadila radšej iný z okolitých štátov?

 • damik
  14:30 25.11.2017

  SBlabol: A tvoje tvrzeni, ze 1,5 mil. imigrantu je vetsi problem v male Evrope (pul miliardy lidi) nez na velke Sibiri (20 milionu lidi) je vylozene smesne. Bude stacit 10 - 20 let a Cinani budou tvorit na Sibiri vetsinu. A nevim, jak se jim pak bude libit, ze kazde volby uz dopredu vyhrava Jednotne Rusko, namisto mistni samospravy o vsem rozhoduji Moskvou dosazeni gubernatori a vetsina penez z mistniho nerostneho bohatstvi konci u oligarchu a v armade misto aby zustavala na Sibiri.

  Ja si osobne myslim (podle agresivni expanse Ciny v Jiho-Cinskem mori a okolo Taivanu) ze tahle Ruska ticha invaze je aktivni silova dlouhodoba akce Cinske vlady/armady/rozvetky. A az tam dostanou dostatecne mnozstvi lidi (>60% populace), tak pak tem Cinanum "prikazou" koho a jak volit, jak zacit s Cinskym narodnim obrozenim, utlacovani lidskych prav Cinskych zen a deti Rusama, treba i nejaky masakr Cinske svatby, proste typicka Maskirovka v Cinske verzi. Zatim budou volit Jednotne Rusko aby si toho FSB nevsimla, ale jednou to rozjedou jako Rusove na Ukrajine.

Stránka 1 z 3