Ruská námořní pěchota: minulost a budoucnost

Členové ruské námořní pěchoty. / Mil.ru

Sovětská námořní pěchota získala svou slávu za druhé světové války. Po roce 1945 byla považována za elitní sílu rudé armády. Na konci 80. let minulého století započala její reorganizace, které měla vést k posílení bojových schopností těchto jednotek. K dokončení reorganizace ovšem nikdy nedošlo. SSSR se rozpadl a Rusko, kterému připadla nejvýznamnější část jednotek námořní pěchoty, se dlouhou dobu věnovalo jiným výzvám než reformě ozbrojených sil.

V roce 1991 tvořilo námořní pěchotu sovětského námořnictva 15 000 vojáků, kteří byli rozděleni do pěti velkých jednotek. 55. divize námořní pěchoty tehdy patřila k sovětskému tichomořskému loďstvu, 61. a 175. divize k severnímu, 810. brigáda k černomořskému a 336. brigáda k baltskému.

Po zániku SSSR ruské vojsko trpělo nedostatkem financí, jenž postihl i námořní pěchotu. Ztráta dělostřelecké techniky, mužstva a tanků způsobila její značné oslabení. Skutečný počet příslušníků námořní pěchoty byl navíc mnohem menší, než kolik uváděly oficiální ruské statistiky.

Roku 1994 vypukla první čečenská válka. Jednotkám námořní pěchoty tehdy chybělo až 80 % vojáků oproti formálnímu plnému stavu. Nasazení námořní pěchoty v konfliktu ovšem pro Moskvu bylo prioritou. Stále se totiž jednalo o jednu z nejschopnějších součástí tehdejší ruské armády. Neúplné jednotky byly rychle doplněny a po krátkém výcviku došlo k jejich vyslání v plné síle do Čečenska. K jejich úspěchům patří například dobytí prezidentského paláce v Grozném na začátku roku 1995.   

Lépe vybavené a vycvičené jednotky námořní pěchoty se po roce 2000 dočkaly také reálného zvýšení stavů. To se pozitivně projevilo během jejich působení ve druhé čečenské válce a v roce 2008 během rusko-gruzínské války.    

Na základě zkušeností z Gruzie se Rusko v roce 2009 rozhodlo zahájit velkou sérii reforem a škrtů, které postihly i námořní pěchotu. Jejich výsledkem se stalo úplné naplnění stavů a zvýšení bojové připravenosti, ale zároveň celkové zmenšení počtu jednotek a mužstva.

Potom, co se v roce 2012 stal ruským ministrem obrany Sergej Šojgu, došlo ke zrušení některých změn. Příkladem jsou dva pluky námořní pěchoty, které byly před reformami brigádami a které se na základě rozhodnutí nového ministra opět zvětšily na brigády.

Podle organizační struktury ruských ozbrojených sil z konce loňského roku jsou jednotky námořní pěchoty součástí ruského námořnictva. Jejich velitelem je generálporučík Aleksandr Kolpačenko z titulu náčelníka pobřežních sil, ke kterým námořní pěchota patří. Jednotky námořní pěchoty v současnosti tvoří následující útvary:

 • 40. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Petropavlovsk-Kamčatskij)
 • 61. brigáda patřící k ruskému severnímu loďstvu (Sputnik)
 • 155. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Vladivostok)
 • 336. brigáda patřící k ruskému baltskému loďstvu (Baltijsk)
 • 810. brigáda patřící k ruskému černomořskému loďstvu (Sevastopol)
 • 414. a 727. prapor patřící k ruské kaspické flotile (Kaspijsk a Astrachaň)

V únoru a březnu 2014 se jednotky 810. brigády podílely na blokování ukrajinských vojenských základen na Krymském poloostrově. Zabránily tak jakémukoliv pokusu o odpor, který by mohl zpomalit či ztížit ruský postup. Stejná brigáda společně s oběma prapory kaspické flotily od roku 2014 střeží hranici mezi Krymem a Ukrajinou. Jednotky námořní pěchoty mezi léty 2014-2015 také působily v okolí Rostova na Donu a Voroněže nedaleko rusko-ukrajinské hranice.

810. brigáda se od září 2015 podílí na ochraně ruské letecké základny Hmímím v Sýrii. Členové této jednotky dokonce byli v březnu 2016 dokonce vyznamenáni za vynikající službu během operací na Krymském poloostrově a v Sýrii.


Ruská námořní pěchota

Moskva v současné době usiluje o posílení schopností své námořní pěchoty. Součást této snahy představuje jak povyšování průzkumných a výsadkářských rot na prapory, tak i vyzbrojování jednotek raketomety BM-21 GRAD.

Námořní pěchota navíc využívá kolová obrněná vozidla BTR-80 a BTR-82A, obrněné transportéry MT-LB, bojová vozidla pěchoty BMP-2, samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, samohybná děla 2S3 Akacija a samohybné minomety 2S9 Nona. V posledních letech do své výbavy také zařadila bezpilotní letouny, systémy pro vedení radioelektronického boje a nové komunikační prostředky. Jednotky námořní pěchoty využívají i nové neprůstřelné vesty Korsar-MP a komplety Ratnik.

Ruská námořní pěchota na druhé straně postrádá specializovaná vyloďovací vozidla a obojživelné obrněné transportéry, protože se taková zařízení teprve nyní vyvíjí. Dosud neobdržela ani žádná, podle svých potřeb náležitě upravená, bojová vozidla pěchoty BMP-3 typu BMMP, BMP-3F nebo BT-3F. Celkově lze říci, že je většina současné techniky ruské námořní pěchoty zastaralá.

Moskva se snaží své ozbrojené síly profesionalizovat a její námořní pěchotu by v budoucnu měli tvořit jen vojáci z povolání. K hlavním úkolům těchto jednotek patří vyloďovací operace, které opakovaně nacvičují. Přestože se Rusku pro svou námořní pěchotu nakonec nepodařilo získat francouzské lodě třídy Mistral, v blízké době pravděpodobně dokončí jejich domácí obdoby.

Námořní pěchota ruského námořnictva je mobilní a dobře vycvičená síla, která má vysokou morálku, schopnost bojovat v různých klimatických podmínkách a která využívá nejnovější produkty ruského vojenského průmyslu. Jednotky námořní pěchoty jsou v ruských ozbrojených silách považovány za elitní. K největším výzvám námořní pěchoty patří zlepšení taktiky nasazení a modernizace techniky.

Ruskou námořní pěchotu se v budoucnu vyplatí sledovat. Nejenže se její příslušníci od 90. let minulého století účastnili snad všech ozbrojených konfliktů, ve kterých Rusko hájilo své zájmy, ale navíc má k dispozici i velmi pokročilou techniku. Byla to právě námořní pěchota, kdo se účastnil testování kompletu Ratnik.

Jak informovala Rossijskaja gazeta, jednotky ruské námořní pěchoty by v blízké době mohly získat nové obojživelné obrněné transportéry a první výsadkovou loď třídy Ivan Gren, která prochází posledními zkouškami před přijetím do aktivní služby.  

Zdroj: MDB, RG 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020

Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027

Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • HonzaH
  20:37 27.11.2017

  Jirosi: Vy mne nechápete. Já Vám neříkám, že je to takhle správně. Já Vám říkám, že si myslím, že to tekhle prostě dopadne.
  Za další neříkám, že ropa nebude vůbec třeba. Říkám, že jí nebude potřeba tolik. Opravdu si nedokážu představit elektrotraktor, který bude potřeba po každých 30 minutách orby dobíjet. To vše se projeví na ceně ropy a jejím přebytku na trhu a tím pádem nebude ropa tak zásadním hnacím motorem potenciálního konfliktu.
  Zato pitná voda, to podle mne, bude v mnoha oblastech problém. A zvyšovat výnosnost také nelze do nekonečna.
  Ale dále bych už to raději nerozváděl, nebo se začneme příliš vzdalovat od tématu.

 • Jirosi
  19:51 27.11.2017

  HonzaH: Tak si zjistěte k jakému zvýšení výroby potravin došlo díky používaní hnojiv a mechanizaci(traktory atd.).
  Když klekne elektřina nebude mít čím obdělávat pole, protože dostatečné zásoby pro těžkou zemědělskou techniku doma těžko vyrobíte. Ale mít doma cisternu nebo zásobník nafty není žádný problém. Přepravu cisterny z druhé strany světa už víme jak udělat. Ale představa, že si z druhé strany světa necháváte posílat baterie, ty tu vybijete a pak je posíláte zpět, protože se vám podělala rozvodná síť je úsměvná.

 • HonzaH
  19:29 27.11.2017

  Jirosi: Ale to je to, co říkám. Nemusí se nám to líbit - mně osobně moc ne, protože právě vidím ty problémy. Představte si jen, když v podvečer přijedou lidi z práce a logicky si každý připojí elektromobil na nabíječku, aby měl ráno nabito. To bude špička jak prase. A současná přenosová soustava to nemá šanci ustát. Ale myslíte, že ten nastartovaný proces někdo zastaví? Ja pochybuji. Spíš se do toho nasypou miliardy a technici to prostě nějak vyřeší.

  A ne, uhlí a ropy se lidi nenažerou. Mohou za ztržené peníze jídlo koupit, ale jen tehdy, když bude nějaké dostupné. A při současném nárůstu obyvatelstva, extensivním využíváním přírodních zdrojů to bude brzy problém. Když lidi nebudou mít peníze na benzín do auta, budou naštvaní. Ale když nebudou mít co jíst, stane se z nich agresivní stádo, a pak se najde nějakej charismatickej blb a o průšvih je postaráno.

 • Jirosi
  18:25 27.11.2017

  HonzaH: Bohužel, ale ti lidi se právě té ropy a uhlí nažerou. Bez nich by se ty ekologické pitomosti nikdy nevyrobily.

  Ve skutečnosti za tyhle pitomosti lobuje minimum lidí, nechápajících složitost a náročnost fungovaní dnešní průmyslové výroby. Zbytek jen pochopil, že se na tom dá slušně vydělat(dotace, odpustky daní, atd.). Jen se podívej jaký je problém dnes postavit elektrárnu, vedení. Přitom dnešní přenosové soustavě by se musela asi 3x navýšit kapacita jen pro elektromobily ve městech!

 • HonzaH
  15:54 27.11.2017

  Teda chlapi, vy musíte mít hrozně volnýho času :-)
  Buďte rádi, že to je diskuze na internetu. Bejt to v hospodě, tak už lítaj facky.

  Mimochodem, co se týče těžby ropy a zemního plynu na Sibiři nebo v severním ledovém oceánu. Je potřeba si uvědomit, že doba, kdy ropa byla nejvýznamnější energetická surovina pomalu končí. Nemusí se nám to líbit, můžeme namítat, že to přinese mnoho problémů, ale je to tak. Nálada obyvatel ve vyspělích a bohatých zemích (západní Evropa, USA, Japonsko, Korea ale i Čína atd.) je nakloněna přechodu na obnovitelné zdroje. Je to především otázka velkých finančních nákladů, ale když to lidi chtějí, tak to tak prostě bude. Není týden, abych v novinách nečetl o dalším typu solárních panelů s vyšší účinností nebo dokonce průhledných, bateriích s větší kapacitou, životností a rychlejším nabájením apod. Ano, většina z toho asi nebude realizována, ale něco určitě ano. A je vidět, že když je nálada investovat peníze do takových technologií a investovat do výzkumu, tak to nese ovoce.
  Ropa jistě bude i nadále důležitá, ale její význam bude klesat. Asi tak, jako klesl význam uhlí např. oproti 19. a počátku 20. století. Ano, uhlí je stále důležité, ale zdaleka již ne tolik.
  A jak bude po ropě klesat poptávka, půjde dolu i cena. Odběratelé si pak budou moci vybírat na základě ekonomických, technických ale i politických kriterií, od koho ropu koupí. Nebude pak nějak zvlášt velký důvod bojovat o území na severu Sibiře nebo dokonce v ledovém oceánu navíc proti Rusku, které je jaderná velmoc. Mnohem důležitější budou oblasti s mírným klimatem, vhodné pro pohodlný život. Oblasti s dostatkem vody a úrodnou půdou. Ropy ani niklu se lidi nenažerou. Nejsem si tedy jistý, jestli má cenu nějak zvlášť investovat do schopností bojovat v arktických podmínkách.

 • RiMr71
  15:07 27.11.2017

  ...já si myslím že mají všichni pravdu...! :)

 • PavolR
  12:46 27.11.2017

  JardaBrum:
  Mimo niekoľkých príspevkov spomedzi prvých desať je tu OT úplne všetko. ;-)

  Ja som písal o možnej budúcnosti, v prípade, že budú ľady ďalej ustupovať. Áno tlačia sa, neberúc ohľad na náklady, všetkými možnými smermi, po mori i po súši a samozrejme tak, aby mali tieto trasy aj pod patričnou kontrolou (presne to isté robili z podobných dôvodov Európania opačným smerom v predošlých storočiach). A práve pre to, ak by sa otvorila možnosť ešte kratšej a lacnejšej trasy do Európy, museli by po tom skočiť, aby ich doterajšie snahy nevyšli nazmar a nedostali sa naopak do lepšej pozície, vo vzťahu k prístupu na Európske trhy, Japonci a Kórejci.

  Ale samozrejme Európa je iba jeden diel "koláča" (hoci zatiaľ najväčší). Kontrola prieplavu v Nikaragui im zabezpečí neobmedzený prístup aj na západné pobrežie Afriky a východné pobrežie Ameriky. Cez Pakistan to zasa budú mať bližšie k východnému pobrežiu Afriky.

 • JardaBrum
  12:17 27.11.2017

  Omlouvám se za OT:
  PavolR:máš sice v mnohém pravdu. Ale severní mořská cesta je pro Čínu na okraji nebo spíš za okrajem zájmu. Pokud vím nebudují flotilu ledoborců ale kanál v Nikaragui.

 • fenri
  19:13 26.11.2017

  Pavol: dobrá poznámka.

 • PavolR
  19:09 26.11.2017

  Dosť sa tunajšia debata točí okolo nerastných surovín, ktoré sa však, ako to tu už tiež viackrát odznelo, dajú kúpiť. Avšak ... získané suroviny musíte dokázať k sebe dopraviť. Tieto trasy sú napadnuteľné - zoberme si napr. bitky o Atlantik, kontinentálne blokády, alebo ako "išlo ju dnu" Japonsko, keď bolo Američanmi odrezané od zdrojov v juhovýchodnej Ázii.

  To je jeden z primárnych dôvodov, prečo sa Čína snaží ovládnuť Juhočínske more - je tam mohutná námorná dopravná tepna. Aby mala Čína peniaze na nákup ľubovoľného množstva surovín, musí predávať svoje produkty, tj. dostať ich v čo možno najväčšom množstve a s čo najmenšími nákladmi nákupcom. Pri dnešných klimatických trendoch sa dominantnou dopravnou tepnou, po ktorej bude prúdiť čínsky tovar do Európy, stane námorná trasa severne od RF. Kto ju bude kontrolovať, bude mať vplyv na to, aké množstvo tovaru dokáže Čína doviesť do EU a s akými nákladmi ...

 • fenri
  18:43 26.11.2017

  Standa:když jsem psal, že v případě války s Čínou by proti území obsazenem Čínou působili ruský partyzani, tak jste odvětil, že ruský partyzani Číňanům problém dnes nedělají. Z toho logicky vyplývá, že tvrdíte, že je Čína ve válce s RF.
  Číňané na Sibiři jsou dílem občané RF a u většiny z nich se nějaké extrémní zalíbení kPekingu čekat nedá. Jsou to prostě emigranti a část z nich tam je ilegálně a volební právo nemá a v případě nepokojů je RF v klidu vylifruje. A v krajním případě bych se nedivil, kdyby to tam trochu vyčistil hrubsimi metodam
  i. Za další Číňané pronikají hlavně do bývalého Vnějšího Mandzuska:
  -což je jednak ex čínské uzemi
  -není to území, o kterém je celou dobu reč (to je tak 1500-2000km jinde)
  -není to arkticke uzemi, takže to sotva brát jako důkaz polárních schopnisti Číňanů
  -není to mimoradny zdroj nerostné bohatství (bavíme o se celou dobu hlavně o severním sibiřském šéfů a obnažovani území v kontextu oteplení)

 • StandaBlabol
  18:10 26.11.2017

  Fenri,

  uz zase mi vkladas do ust neco, co jsem nerekl. Nebo kde jsem rekl, ze investice se rovnaji vyhlaseni valky? Nikde? Naopak jsem napsal, ze ovladnout Sibir dokaze Cina i bez valky. A delas ze sebe hlupaka:

  - nejvyssi odhady uvadeji az 5 mil. Cinanu na Sibiri. To je 20% populace Sibire. A to cislo roste az o milion rocne. Delas ze sebe odbornika na Sibir a nevis ani tohle? Pokud ti prijde, ze o nic nejde, tak si vzpomen na Sudety nebo vychodni Ukrajinu. Staci jeden nacionalista v cele sousedni velmoci, ktery je postve proti statu ve kterem ziji a mas na potize zadelano.

  - sam dobre vis, ze ne cela Sibir je pokryta permafrostem a na jihu je spousta urodne pudy. Nebo se tvaris jako odbornik na Sibir a nevis ani tohle?

  - Zahranicni investice do strategickych odvetvi samozrejme predstavuji bezpecnostni riziko. Proto nektere evropske nebo americke firmy nejsou pro Cinani na prodej. Naproti tomu tezba surovin je pro Rusko klicove odvetvi a Cinani tam vali desitky miliard. A Rusko se nebrani, protoze ty penize potrebuje. Nebo nevis ani tohle?

  Tvaris se, jak vsemu rozumis, ale vypada to, ze informace, ktere se ti nehodi proste ignorujes. Koncim, uz me tvoje arogance a tupost nebavi.

 • Wenet01
  17:56 26.11.2017

  Původní sibiřská etnika jsou příbuzná americkým indiánům...dá se z toho možná vyvodit, že američané mají problém (nesporným faktem, je i početná čínská komunita v USA), ale spíš to tak nevypadá...podobně jako s etnickými rusy na sibiři je jiných amíků všude více než Kiowů a v případě výraznější čínské návštěvy by patrně vznesli do vzduchu víc než protest...
  Tyhle šílenosti vychází ze správného přesvědčení, že dvě kontinentální velmoci spolu musí soupeřit...to však platilo jen pro dobu, kdy nebyly obě ke spolupráci donuceny vnějším tlakem...pro Čínu je tak lepší s Ruskem vycházet než se s ním za potlesku západu mordovat o něco co si lze mnohem výhodněji koupit. A pokud v nějakém scifi scénáři dojde opravdu na lámání chleba s největší pravděpodobností dopadne vztah dvou velmocí stejně jako dopadlo soupeření těch dvou námořních Británie a USA, což by bylo pro západ snad ještě horší. Jediné co vytáhne Rusko ze spolupráce s Čínou nebude nějaký čínský tlak (Čína nám to kvůli vážně neudělá), ale přijetí RF zpět do našeho kulturního okruhu, ale to už je po posledních událostech v trapu navždy.

 • fenri
  17:42 26.11.2017

  To ovšem neznamená, že sibiřska etnika jsou etnicky blíže Číňanů, než Rusům. Argumentujete kruhem Jiroušku.
  Tvrdíte že, Číňanům nepodobna etnika žijici v Rusku jsou pribuznejsi Číňanům, protože i v Číně tato etnickym Číňanům nepodobna etnika žijí. Fakt nechápete, jakou tvrdíte hovadinu?

  Jirosi, pořád zapomínate na to articke vnitrozemí Číny a těžbu v něm a na absenci surovin na jih od Číny... :-)

 • Jirosi
  17:16 26.11.2017

  Fenri: Psát o etnikách co mají vlastní národní stát, a o těch co ho nemají jsou dvě různé věci. Krom toho některých etnik žije v Číně více než na Sibiři.

 • fenri
  16:59 26.11.2017

  Blábole - takže podle vás zahraniční investice = obsazení území a vyhlášení války?
  většina půdy a podniků v ČR patří zahraničním investorům. Jsme tedy okupováni?
  Můžete přiblížit ty miliony Číňanů, obdělávající půdu na severní Sibiři? Čísla, plodiny? Mě se fakt nic o obdělávání permafrostu nedoneslo, ale veřím, že jste na to odborník.

 • fenri
  16:56 26.11.2017

  Jirosi:
  -pokud mají být sibiřská etnika etnicky MNOHEM BLIŽŠÍ Číňanům, neř Rusům, znamená to, že jim musí být etnicky úpříbuzná. Stíháte?
  Jenže sibiřská etnika Číňanům etnicky příbuzná prostě nejsou, pešek Jirosi.
  1.) většinu etnik žijících na Sibiři dnes tvoří Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, lidi z Pobaltí
  2.) Pokud se bavíme o původních etnikách Sibiře, jsou to převážně etnika turkická (a převážně z jejich europoidní větve) a etnika ugrofinská, tedy velmi vzdáleně příbuzná s mongolskými etniky, ale nikoliv s čínskými. Číňani a Mongolové jsou příbuzní asi jako Rusové a Němci (spíš o dost méně) a podobný mají vztah.
  3.) Pokud píšete o ETNICKÉ příbuznosti k Číňanům s velkým Č, je zřejmé, že hovoříte o ETNICKÝCH Číňanech. Navíc NIC jako etnicky homogenní obyvatelstvo Číny neexistuje. Pokud myslíte NEčínská etnika obývající ČLR, je to stejné, jako byste psal, že Němci jsou etnicky velmi příbuzní Somálcům. Protože v Německu nepochybně žije velmi mnoho Somálců a řada z nich jsou občany Německa.
  Takže ještě jednou - etnická příbuznost mezi národy Sibiře a Číny není. A pokud byste nebyl hlupák, a něco málo si o tom přečetl, už byste dávno přestal tapetovat toto vlákno naprostým OT.
  Takže bohužel Jirosi.

  Po páte se vás ptám na konkrétní těžbu v arktických podmínkách v Číně. Obecný canc těžba ve vnitrozemí, továrny u moře je totální kec.
  Vnitrozemí Číny nemá polární podmínky . A opět,kdybyste se věnoval více realitě, než vlastním halucinacím, mohl byste si něco přečíst o geografické diostribuci nerostného bohatství a těžby v Číně. A ne Jiroušku, ve vrcholových partiích Himálaje (které by dejme tomu, odpovídali arktickým podmínkám) se toho fakt moc netěží.

 • Jirosi
  16:30 26.11.2017

  Po čtvrté: kde konkrétně v arktických podmínkích Čína těží ropu, plyn a jiné nerosty a tahá tisíce kilometrů šílenými podmínkami?

  Podívejte se na Čínu továrny u moře, těžba ve vnitrozemí...

 • Jirosi
  16:29 26.11.2017

  fenri: Ano, tvrdil a stále to budu tvrdit.

  "Jasně a opakovaně jsem doložil, že nejsou. Vy jen okopáváte kotníky. Ratlík může chvíli vyvllávat úsměv, ale když to trvá dlouho..."

  Vy: "že sibiřská etnika jsou etnicky příbuzná Číňanům? "
  Já sem ale napsal toto ... "ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z Moskvy."
  Což je přesně to vaše nechápaní textu, nepsal sem o konkrétním etniku žijícím v Číně, ani o etniku podílejícím se na vládě v Číně. To jsou to sou jen výplody vyšší fantazie.

 • StandaBlabol
  16:16 26.11.2017

  Ne mily Fenri,

  zadna valka opravdu neni. Myslel jsem tim, ze na to aby Cinani Sibir ekonomicky vyuzivali ani valku nepotrebuji. Rok od roku kontroluji vetsi podil tezby a miliony Cinanu tam obdelavaji pudu. Podily v tezebnich firmach a diverzifikaci dodavatelu (treba ta Aljaska) si zajisti, ze ty suroviny budou dostavat levne. Proc by meli valcit?

  Rusko cpe penize do armady, ale o Sibir prijde, protoze neni schopne ji zalidnit. Rusu ubyva a ti, co zbyvaji, utikaji do evropske casti Ruska a nebo radeji pryc z Ruska uplne. Pokud nekdy v budoucnu vypukne konflikt tak mezi obyvatelstvem Sibire (vetsinove cinskym a mozna z Ciny podporovanym) a Moskvou.

 • fenri
  16:10 26.11.2017

  Jirosi:
  -ne, to vy argumentujete tím, že těžit plyn a ropu v polárních podmínkách je snadné, protože mají teplotu vyšší než nula. Pamatujete? Je to už asi půl hodiny, ale snad si na to vzpomenete...

  Po čtvrté: kde konkrétně v arktických podmínkích Čína těží ropu, plyn a jiné nerosty a tahá tisíce kilometrů šílenými podmínkami?

  Co jsem nepochopil na vašem tvrzení, že sibiřská etnika jsou etnicky příbuzná Číňanům? Jasně a opakovaně jsem doložil, že nejsou. Vy jen okopáváte kotníky. Ratlík může chvíli vyvllávat úsměv, ale když to trvá dlouho...

 • Jirosi
  15:59 26.11.2017

  Fenri: Mohl bych tě citovat, ale proč když ty máš problém s chápáním psaného textu.

  "Znovu se ptám na tu těžbu v polárních podmínkách. Po třetí. Aha, takže vytěžim zemní plyn s teplotou vyšší než nula a on si ji udrží i v pruduktovodech? "

  To jako vážně argumentujete zamrznutím zemního plynu v potrubí?

 • fenri
  15:25 26.11.2017

  Jirosi, vy jste přišel s tím, že schopnost fungovat na severní Sibiři je dána etnickym základem. Já to považuji za blbost, ale je to vaše teze.
  Nerostne bohatství nesouvisí s velikostí pevniny, milý tupoune. Čína je hladová mj. po ropě a te je na jih od Číny spousta. Dtto kovy, legurity atd. Ale raději se budete hádat, než byste se podíval na mapu nerostneho bohatství.
  Znovu se ptám na tu těžbu v polárních podmínkách. Po třetí. Aha, takže vytěžim zemní plyn s teplotou vyšší než nula a on si ji udrží i v pruduktovodech?
  Ne Jirosi, nejsem jediný, kdo nepochopil, co jste psal. Jsem jediný, kdo se s vámi patla a stále vám, jak postiženýmu deku, vysvětluje, že jste napsal věcnou, faktickou kravinu. Na tom není co chápat. Ano, můžu napsat, že Slunce je černé a hranaté a pak vmest oponentům, že nechapou co myslím. Ale pak bych byl za úplnýho... Jirosiho. Sibiřské národy, těžící suroviny prostě nejsou etnicky blízké Číňanům. Chápání, nechápaní - nejsou, tečka.

 • Jirosi
  13:45 26.11.2017

  "Jirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni? "

  Tady si někdo plete pojmy, spokonejnost a výkonost těžby. O spokojenosti vězňů v gulazích asi nepohybuje nikdo(sarkasmus), ale těžily v létě jako v zimě.

  "A vím, že v zeměpise jste silný asi jako v etnologii, ale mohl byste upřesnit vaší objeveno představu, že na jih od Číny nejsou suroviny? "

  Tak už jen objem pevniny, která je nad a pod Čínou dost naznačuje, vzhledem k tomu, že jiné suroviny se krom Nafty a zemního plynu se z moře netěží..

  "Mohl byste uvést ta naftova a plynová pole v čínských horách? Nějak jste na to zapomněl."

  Zrovna ropa a zemní plyn se těží asi nejsnáze, protože je můžete dopravovat potrubími a z podzemí jsou o vyšší než nulové teplotě. Násobně těžší je v takových podmínkách provozovat doly povrchové těžby.

  "Co etnika, už jste se doučil základy?"

  Jste jediný kdo to co sem psal nepochopil a stále se sebe děláte .... i když vám to vysvětlovalo už několik lidí....

 • fenri
  12:58 26.11.2017

  Standa Blabol: tak Znovu-konkrétní oblasti, kde v polárních oblastech Sibiře žijí Číňané, budují tam infrastrukturu, stavějí města a ziji tam rutině. To, že někdo má podíl ve firmě a posílá tam montéryy nesvědčí o ničem.
  A mimochodem: mohl byste nám napsat, kdy vypukla ta válka RF ČR, že píšete o tom, že s žádnými partyzany problémy nejsou? Ony by totiž byly až za války...

 • fenri
  12:46 26.11.2017

  Jirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni?
  A vím, že v zeměpise jste silný asi jako v etnologii, ale mohl byste upřesnit vaší objeveno představu, že na jih od Číny nejsou suroviny?
  Mohl byste uvést ta naftova a plynová pole v čínských horách? Nějak jste na to zapomněl.
  Co etnika, už jste se doučil základy?

 • PavolR
  12:22 26.11.2017

  Superme:
  Ono to "naprosto nereálne" existuje už 40 rokov :-D :
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  A pokiaľ sa ako primárny argument pre dobudovanie infraštruktúry na južnom pobreží použije zásobovanie Južnej Kórei, hneď to nebude až také politicky nepriechodné:
  https://www.cryopolitics.com/2...

 • Superme
  09:52 26.11.2017

  StandaBlabol - To, že by na Aljašce něco podobného vzniklo je naprosto nereálné! Zaprvé politická situace - pro Trumpa a republikány celkově je tohle naprosto nemyslitelné - není to Obama, který Číňanům z nějakého důvodu lezl do zadku a upřímně řečeno si myslím, že tohle by se nestalo ani za něj. A i kdyby to mělo ten tzv. politický souhlas, tak by to zablokovali obyvatelé všemožnými žalobami a jinými možnostmi, protože Aljaška je téměř nedotknuté území.

  Co se Sibiře týče, dovolím si citovat z jednoho zdejšího článku na AN z roku 2014:
  "V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?"

  Plácáš jen domněnky a svá přání, která jsou naprosto nereálná...

 • Jirosi
  00:43 26.11.2017

  Fenri: " A skutečně si myslíte, že by nějakym dělníkům od Šanghaje nebyla v Ojmjakonu či Anadyru kosa?"

  Asi stejná jako těm "Rusům" co to tam těží teď...
  Viz.

  "fenri
  Datum: 25.11.2017
  Čas: 17:25
  Slavo: já také nevidím žádný hendikep Číňanů pro severní oblasti."

  "A že pro Čínu není snazší případný útok na jih?"

  Možná byl, ale když někam útočíte vůli surovinám. Těžko vám pomůže útok jinam, kde ty suroviny nejsou.

 • StandaBlabol
  21:53 25.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Fenri,

  bez ohledu na tvoje teorie o neschopnosti Cinanu snaset zimu, uz na Sibiri jsou a tezi. V minulych letech investovali do ruskeho tezebniho prumyslu spoustu penez a v projektech, ktere spoluvlastni, jsou cinstni zamestnanci. Od top managementu az po pracovniky v terenu. Z velke casti uz tezbu na Sibiri kontroluji a ani zima ani zadni tvoji partyzani jim potize nedelaji.

  A brzo budou i na Aljasce, planuji spolecny podnik s Americany na dodavky plynu ze severnich nalezist Aljasky, potrubim pres celou Aljasku na jih a dal do Ciny tankery. Kapacitou se to ma blizit Sile Sibire. A planuji to, aby se nedostali do stejne zavislosti na ruskych energetickych surovinach v jake byla vychodni Evropa.

  Tak ted honem misto faktu k tematu dalsi kopec urazek, dovolil jsem si vyvratit nesmysli velkeho Fenriho.

 • fenri
  20:08 25.11.2017

  Jirosi, mohl byste uvést nějaká čínská vysokohorská naftova či plynová pole, kde je běžně třeba - 30,40 stupňů? A to celé za útoků dobře vyzbrojenych partyzánů? Mohl byste úvést nějaké příklady toho, jak stavěli přes permafrost produktovody? A bránili je tam před sabotazemi partyzánů? A skutečně si myslíte, že by nějakym dělníkům od Šanghaje nebyla v Ojmjakonu či Anadyru kosa? A že pro Čínu není snazší případný útok na jih?
  Povězte nám raději ještě nějaké vtipné teorie o etnické blízkosti Čukčů nebo Ujguru s Číňany. V tom jste nedostižný.

 • Jirosi
  19:21 25.11.2017

  "Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam."

  Vzhledem k tomu, že zvládají těžbu a život ve vysokohorském prostředí, tak by mně zajímalo čím to podkládáte. Když rozdíl mezi vysokými horami a severskými oblastmi je v tom, že hory jsou ještě o lvl výše díky nedostatku kyslíku.

 • Jirosi
  19:19 25.11.2017

  Fenri: "Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda,"

  Celá diskuze vznikla nad tímhle vaším stupidním tvrzením. Stejně jako cokoliv jiného se nakoupí technologie a pak by se těžilo lépe jako do teď. Západ už teď vlastní technologie co by mohli tuhle těžbu zefektivnit, proto je na ni embargo. Rusové v technologii těžby zaostávají.

 • fenri
  18:27 25.11.2017

  Slavo - výjímečně se docela blížíme shodě. Že by by Vánoce?
  Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam. Drtivá většina Pekingu loajálního obyvatelstva jsou zemědělci monzunových nížin. V chladných podmínkách vzdáleně se blížících severu jsou hlavně národy Tibetu a střední Asie (ti Ujguři a podobné mongolské a turkické skupiny), které Peking na dlouhé otěži nikam pustit nemůže.
  A samozřejmě - biologicky na to, po obalení technologií, mají.
  A samozřejmě, celé je to kvikot nad ryze teoretickou úvahou.
  A samozřejmě, obsazení libovolného území je možné pouze po případném vnitřním rozkladu RF, který nelze vyloučit.

 • Slavoslav
  18:02 25.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Fenri

  s tym suhlasim. Ja som len reagoval na Cinania vs severske podmienky kde fakt problem nevidim a z niektorych tvojich formulacii (vid citacia od PavolR napr) to vyzralo, ze ty tam niekde problem vidis len preto, ze su to Cinania.

  Tie teorie o utoku a nasilnom zabrani severu Cinanmi ani neriesim to je teoreticka blbost od pociatku.

  A ako som napisal k nejakej zmene hranic realne dojde iba ak sa Rusko dostane do stadia vnutorneho rozpadu. V opacnom pripade by cely Cinsky kontigent vaporizovala takticka jadrova zbran a to kludne aj na Ruskom uzemi. Ono zase tie zbrane nejake extra velke zamorenie nesposobia aby nejaky velitel citil vycitky pozuit ich v tej oblasti.

 • fenri
  17:45 25.11.2017

  Pavol: OK, blbá formulace, mea culpa. Myslel jsem ve smyslu know-how, technologií, zkušeností.... Ona kožní řasa v koutku oka z vás seveřana jaksi neudělá. Velmi podstatná část mongoloidní rasy (furt nejsem úplně zajedno s tímto pojetím), obývá i velmi jižn oblasti a i kdž má kožní řasu (a je tedy podle vás ready jít na sever), tak by tam prostě nepřežili.

 • fenri
  17:43 25.11.2017

  Mimochodem, když už jsme tu naučili nové slovo: Ujguři, cobi "důkaz" toho, že sibiřské národy jsou etnicky blízké Číňanům, tak by stálo za to uvést, že:

  Ujguři jsou TURKICKÝ národ EUROPOIDNÍHO původu. S Číňany nemají společného opravdu nic, čistě geneticky a lingvisticky by spíš byli blíže těm Rusům, nebo nám (nebýt křížení, genocid apod.).
  A) Europoidní kmeny
  1. Pečeněhové
  2. Kyrgyzové jenisejští
  3. Türgešové
  4. Teleskové - Ujgurové, Jagma aj.
  5. Kypčakové ( spojením s Kimaky pak vznikli Kumáni, Polovci)
  A mimochodem jejich abeceda je VELMI podobná runovému písmu.

  Tolik k tomu, že Ujguři jsou vlastně Číňani. Fakt nejsou.

  K tomu, jak by pro Peking dobývali severní Sibiř: Ujguři byli obětí několika čínských genocid, kdy bylo povražděno několik desítek % obyvatel. Ani dnes nejsou vzájemné vztahy nic moc.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Představa, že by Ujguři pro Peking obětovali život v bojích s Rusy je naprosto utopická a řekl bych, že jsou naopak slušný bič Moskvy na Peking, než obráceně. Kdyby je Peking hnal na permafrost, spíš by s chutí nafasovali kalachy od Rusů a šli proti Pekingu.
  Takže ještě jednou pro pomalejší: Ujguři NEJSOU Číňané.

 • PavolR
  17:32 25.11.2017

  fenri:
  Tak to som si iba zle vyložil formuláciu Vašu formuláci: "Já jsem jen upozornil na to, že Číňané na to žádnou predispozici nemají".
  Tak potom berte, že som nič nenapísal.

 • fenri
  17:25 25.11.2017

  Slavo: já také nevidím žádný hendikep Číňanů pro severní oblasti. Píšu jasně o tom, že nemají zkušenosti s těžbou v polárních oblastech (a neví, co to obnáší), že nejsou zvyklý na polární klima a že by je partyzánská činnost Rusů v kombinaci s těmito všemi faktory mohla přesvědči, že to za to nestojí, když na jihu je příjemněji a konkurenti slabší. CO z toho je podle váš špatně?
  Ano, soudruhové v Pekingu by Ujgury na sever klidně nahnali, ale:
  -Ujguři se jim fest bouří už takhle a vsadím boty, že poté, co by je přesunuli pár tisíc kilometrů na sever, tak by se dvakrát nepřetrhli v práci pro Peking.
  -Nic to nemění na tom, co jsem psal - že Ujguři nejsou etnicky Číňané

  Z kontextu příspěvku autora té kraviny (Jirosiho) to bylo jasné hned, že myslí etnické Číňany, když píše o ETNICKÉ BLÍZKOSTI k Číňanům. Čili píše o etniku. Budete tvrdit, že Ujguři jsou Rusové? Asi ne. Stejně tak nelze tvrdit, že Ujguři jsou Číňané a Ahmed je Švéd. Resp. tvrdit to lze, ale jaksi to moc nefunguje.
  BTW - aby to bylo ještě zajímavější, tak Ujguři mají indoevropský původ, byť je prakticky komplet překrytý křížením s Číňany, stejně jako mongolský původ Maďarů je překryt europoidy.

  Pavol: ale já nikde nepsal, že nemají dispozice pro život v chladu. To je fakt paralympiáda... Psal jsem o tom, že nejsou zvyklý tam žít, nemají žádné zkušenosti s těžbou v polárních oblastech (ty mají jenom Rusové, Kanaďané a Američané) a že by je tam otravovali Rusové. Proboha je to tak strašně složitá informace, že jí tu někdo nemůže pochopit? Genetiku sem úplně pomýleně přitáhl Jirosi.
  .

 • PavolR
  16:24 25.11.2017

  fenri: Číňania majú celú paletu biologických predispozícií špeciálne pre život v chladných podmienkach, len pri tom išli trocha iným smerom než Európania: https://mozgovna.pravda.sk/clo...

 • Slavoslav
  15:47 25.11.2017

  Fenri

  Ja nevidim nejaky vyrazny handikep Cinanov ktory by im adaptaciu na severske podmienky mal nejak extra pritazit oproti ostatnym narodom. Ak sa bavime o ekonomickom vyuziti severneho selfu tak tu tak ci tak neriesime aglomeracie obyvane milionmi ludi a ja pokladam za velmi pravdepodobne, ze pracovnikov, pripadne armadu by CLR dokazala adekvatne vybavit, aby tam dokazali efektivne fungovat.

  A ja ani nikde netvrdim, ze si sem tu genetiku napr dotiahol ty.

  I ked tvoja argumentacia tym, ze za Cinanov ratas len tych etnickych je taka carovna. Lebo sudruhom v Pekingu by iste robilo moralny problem nahnat dajma tomu aj tych Ujgurov na sever. A z kontextu bolo jasne, ze v prispevku na ktory reagujes berie autor ako Cinanov obyvatelstvo CLR.

  No nic, ako to tu niekto pomerne trefne pomenoval ja sa do tejto vasej paraolympiady zapajat viac nebudem a kludne sa natahujte dalej o vyzname jednotlivych slov a co tym chcel kto presne povedat.

 • fenri
  15:35 25.11.2017

  Damiku:naposledy:byla řeč o SEVERNÍ Sibiři. Chápete to slovo? A tam zadní Číňané nejsou

 • damik
  15:34 25.11.2017

  Fenri, Fenri ... rekni mame at ti koupi atlas na Vanoce. Treba se i neco poucis ...

  Fenri: Ještě jedna jazyková Damiku Far East není Sibiř. A už vůbec ne ta, o které je celou dobu řeč. Jste o pár tisíc kilometrů vedle.

  A na to jsi prisel jak??? To ti nerekli na zakladce ze Sibir ma hranici s Cinou ???

  https://alfinnextlevel.files.w...

 • damik
  15:25 25.11.2017

  Fenri, Fenri ... ty jsi hasterivy jako male dite ... jeste jednou jenom pro tebe

  Fenri: Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda, do toho partyzáni (to Rusům jde) a ještě rádi by se vrátili.

  Pro tvoji informaci Cinani uz na te tvoji Sibiri jsou v milionech a ja dokonce tvrdim ze je to organizovane Cinskymi silovymi ministerstvy.

  Nebo tady chces stale naivne tvrdit za tato oblast nema pro Cinskou stranu a vladu zadnou strategickou a historickou hodnotu protoze tam je zima ???

  To mi pripomina tvoje nesmysly z minuleho roku kdy jsi se hadal ze Sunnite v Syrii nebyli utlacovani a obcane treti kategorie ...

 • fenri
  15:20 25.11.2017

  Slavo: realita to bude, až to zvládnou. Zatím je to fikce. A debatu o genetických predispozicich jsem sem nepřinesl já, ale Jirosi, pokud si vzpomínáte. Já jsem jen upozornil na to, že Číňané na to žádnou predispozici nemají (a na rozdíl od Jirosi ho si myslím, že jí mít nemusí) a že etnicky příbuzní s národy Sibiře nejsou. To jsou tak jednoduchá fakta, že nechápu, že je tu některé exempláře nechápou.

  Jirosi znovu: Ujguři NEJSOU Číňané. Chápete to? Číňané prostě nejsou etnicky příbuzní s národy Sibiře a čím více se s tím budete patlat a prasit vlákno, tím více budete za hlupáka.
  Aha, takže v debatě o tom, jak bránit severní pobřeží a šelf Sibiře je logické se bavit o Amuru a argumentovat jeho podmínkami. Jasně Jirosi. A proč se nebavíme o Kanarskych ostrovech? To s tím má srovnatelnou souvislost.

 • Jirosi
  15:10 25.11.2017

  Danosť: Možná to nevíš, ale Čína vedla ze SSSR v 20. století několik válek. Poslední v roce 1969, a doufám že tu se tu zase nenajde někdo do bude tvrdit, že v tom roce nebylo SSSR jadernou velmocí.

  Fenri: B.) Ano, přesně jak sem psal. Jenže vy jste si vybral jedny jediné a na těch postavil celou vaši argumentaci. Kdybych přímo zmínil třeba Han, Hui, tak by jste měl pravdu. Ale to sem neudělal, ale chápu že vám to nevyhovuje.

  C.) Jo, a kde? Rusove a spol. na Sibiři reálné a těží a fungují asi 400 let.

  No 400 let ale drží právě tu jižní hranici. Tu kde jich žije většina. Tedy tu část, kterou když jim někdo obsadí tak přijdou o dopravní spojení.

  Když se bavíme o Číně je předpoklad že se bavíme o částech Sibiře sousedící s Čínou a směrem na sever nikoliv o třeba o povodí Jenisej.

 • Slavoslav
  15:07 25.11.2017

  Fenri

  Mea culpa, fakt si to tak doslovne nenapísal takže sa tu ďalej hádajte o genetických predispozíciách či skúsenostiach potrebných na zvládnutie zimných podmienok v nereálnom prípade útoku číňanov na severný self.

  Naťahovanie sa o hovne a slovíčkarenie to ti ide výborne a máš tu vhodných sparing partnerov.

  Realita je taká, že Číňania by zvládli život na severe rovnako ako to zvládajú Rusi a skúsenosti by získali veľmi rýchlo. Naviac na to dokonca majú peniaze a dostatočnú populáciu. A realitou je, že sa na ten server pomaly a vytrvalo tlačia.

 • fenri
  14:48 25.11.2017

  Jirosi:
  A.) Území vlastní RF a pochybuji, že ho Číně prepusti. Leda ve vašich vlhkých snech.
  B.) Jenže to etnikum žije na jihu Sibiře, tedy ne v oblastech, o kterých je řeč. Ujguři navíc nejsou Číňané a s čínskou vládou nevychází dobře. Nicméně vy jste psal o Cinanech, ne o Ujgurech. Smůla.
  C.) Jo, a kde? Rusove a spol. na Sibiři reálné a těží a fungují asi 400 let. Číňané nikoliv a domnívat se, že jim to tam bude vyhovovat jen proto, že jsou vzdáleným příbuznými s některými tamními národy je kravina.

  Standa, vás nejde urazit, to je šetrně řečena diagnóza. Diskuze je celou dobu o severu Sibiře. Až vy a Jirosi jste sem zcela nesmyslně začali tahat Amur. Projděte si laskavě diskuzi a podívejte se na mapu, ať nejste tradičně za místního Otíka. Ke zbytku vašich blabolu se vyjadřovat nebudu.

  Slavo: víte co je vtipné, že já nikde netvrdím, že Číňané do týdne pomrznou. Ale hádá se s tím pěkně, což? Zkuste napsat něco k tomu, co jsem napsal reálně.

 • Danosť
  14:40 25.11.2017

  StandaBlabol, Jirosi, damik a PavolR. Ešte stále vás baví znemožňovať sa v diskusií s Fenrim?? Prečítajte si celú diskusiu ešte raz a pochopíte že ste evidentne vedomostne nižšie než on. Prestaňte sa prosím znemožňovať a skúste použiť mozog. Môže mi niekto vysvetliť prečo by Čína riskovala voj. stret s Ruskom a neobsadila radšej iný z okolitých štátov?

 • damik
  14:30 25.11.2017

  SBlabol: A tvoje tvrzeni, ze 1,5 mil. imigrantu je vetsi problem v male Evrope (pul miliardy lidi) nez na velke Sibiri (20 milionu lidi) je vylozene smesne. Bude stacit 10 - 20 let a Cinani budou tvorit na Sibiri vetsinu. A nevim, jak se jim pak bude libit, ze kazde volby uz dopredu vyhrava Jednotne Rusko, namisto mistni samospravy o vsem rozhoduji Moskvou dosazeni gubernatori a vetsina penez z mistniho nerostneho bohatstvi konci u oligarchu a v armade misto aby zustavala na Sibiri.

  Ja si osobne myslim (podle agresivni expanse Ciny v Jiho-Cinskem mori a okolo Taivanu) ze tahle Ruska ticha invaze je aktivni silova dlouhodoba akce Cinske vlady/armady/rozvetky. A az tam dostanou dostatecne mnozstvi lidi (>60% populace), tak pak tem Cinanum "prikazou" koho a jak volit, jak zacit s Cinskym narodnim obrozenim, utlacovani lidskych prav Cinskych zen a deti Rusama, treba i nejaky masakr Cinske svatby, proste typicka Maskirovka v Cinske verzi. Zatim budou volit Jednotne Rusko aby si toho FSB nevsimla, ale jednou to rozjedou jako Rusove na Ukrajine.

 • Slavoslav
  12:52 25.11.2017

  Fenri

  To bola hyperbola a nie, samozrejme ušianka stačiť nebude. Ale zase nezdieľam tvoj názor, že tam Číňania do týždňa pomrznú. Áno, pár ich tam možno príde o prsty, ale keď na to príde tak to ekonomicky využiť dokážu. Miliónové aglomerácie tam asi nezaložia, ale o to ani nejde.

  A Číňania idú ako na juh tak aj na sever. A ako som tu dal link nepotrebujú k tomu ani tanky a ani zmenu hraníc. K tej by podľa mňa reálne mohlo dôjsť len ak by Rusko trpelo vnútorným rozvratom čo pri ich demografickom vývoji za pár desiatok rokov nie je vylúčené ako ani to, že to využije Čína ktorá si tam už teraz buduje zázemie. S priamym útokom za iných okolností je nereálne rátať.

 • StandaBlabol
  12:37 25.11.2017

  Fenri,

  a mimochodem, pokud (vlastne ne pokud, ale az) Cinani ovladnou jih Sibire, tak bere za sve i ta tva stupidni teorie a armade, ktera je posadkou na jihu a na sever se presunuje bezpecne po rekach. Naraz nemas ten sever odkud branit.

 • StandaBlabol
  12:26 25.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Fenri,

  zas ti dosli argumenty, tak urazis. Ne, ta diskuze opravdu neni vyhradne o severu Sibire, resi se tu pronikani Cinanu na Sibir, Amurska oblast, atd. Ale mozna vsechny ty prispevky proste nevidis? Ale je legracni pozorovat, jak se vztekas, kdyz te nekdo nachyta pri omylu nebo chybe.

  A tvoje tvrzeni, ze 1,5 mil. imigrantu je vetsi problem v male Evrope (pul miliardy lidi) nez na velke Sibiri (20 milionu lidi) je vylozene smesne. Bude stacit 10 - 20 let a Cinani budou tvorit na Sibiri vetsinu. A nevim, jak se jim pak bude libit, ze kazde volby uz dopredu vyhrava Jednotne Rusko, namisto mistni samospravy o vsem rozhoduji Moskvou dosazeni gubernatori a vetsina penez z mistniho nerostneho bohatstvi konci u oligarchu a v armade misto aby zustavala na Sibiri.

  A reseni ala Cecensko - kobercove nalety a delostrelecke ostrelovani mest - pouzit nepujde, to Cina nepripusti.

 • Jirosi
  12:14 25.11.2017

  Fenri: Tak jo ...

  "A.) je irelevantní, protože ti tam netěží
  B.) nejsou
  C.) i kdyby byli, tak z toho nevyplývá žádná schopnost přežívat v daném klimatu, protože stejně tak jsou příbuzní třeba s Polynésany či amazonskými indiány. "

  A) Je nesmyls protože u surovin je vždy podstatnější kdo tu území vlastní než kdo tam těží. Území se zavírají pro právo těžit, kdo to fyzicky provede je výsledku ten poslední problém. Dokonce i kdyby si to tam zpětně nechaly těžit Rusy...

  B) Ano, některé etnika v Číně nejsou příbuzná. Ale pro změnu tam žijí miliony lidi co jsou příbuzní... Někdo tu kdysi operoval s tím že na Sibiři žije jen cca 25milinů lidí.. Většina žije na jižní části a v Číně žije skoro 10milionů obyvatel schodného etika z jediným etnikem co žije na Sibiři..

  C) Takže schodnost etnika nedává schopnost někde přežít. Dobrá argumentace ale u národů z Evropské části Ruska nám tu celou dobu namlouváte, že to roli hraje ...

 • fenri
  11:48 25.11.2017

  Jirosi: zbožňuji vaše příspěvky plné konkrétních a přesných fakt.

 • Jirosi
  11:46 25.11.2017

  Fenri: Tobě to ještě stále nedošlo.. .tak to už to nedojde asi nikdy.

 • fenri
  11:28 25.11.2017

  Blabole, svojí neschopností porozumět i prostému textu jste celkem proslulý.
  Takže to vysvětlím speciálně pro vás a VELMi pomalu. Ostatní, s IQ na pokojovou teplotou Jakutské předsíně, prosím nečtěte, není to třeba:
  -celou tu dobu se tu bavíme o SEVERNÍCH oblastech Sibiře. O oblastech, kde ústí velké řeky tekoucí z jihu a odkud se dá exploatovat šelf. Zatím stíháte? Sever, Blábole, sever...

  Napsal jsem, že je docela dobře možné, že by pokud by to tam Číňané chtěli dobýt, že by možná za rok zjistili, že kombinace obtížných podmínek, těžby v úplně jiném prostředí, než dosud těžili a ruských partyzánů by je nepotěšila a nemělo by to pro ně smysl (zvlášť když mohou expandovat jinam, kde je příjemněji a lze čekat menší odpor. Zatím stále ruzumíte?
  A na to Jirosi přišel s tím, že Číňané jsou etnicky příbuzní sibiřských národů, což za:
  A.) je irelevantní, protože ti tam netěží
  B.) nejsou
  C.) i kdyby byli, tak z toho nevyplývá žádná schopnost přežívat v daném klimatu, protože stejně tak jsou příbuzní třeba s Polynésany či amazonskými indiány.

  Stále stíháte?

  A na to někdo (Pavol?) argumentoval, že Číňané přeci žijí tam, co Rusové - tedy v Primorském kraji a na Dálném Východě. Což je pravda, ale kouzlo (a teď pozor, pekelně se soustřeďte), je v tom, že to je ÚPLNĚ JINÁ OBLAST, než o které je řeč.
  Přijde vám, že Algarve a Norkapp je to samé? Asi ne (i když u vás, bych se nedivil...). A přitom je to všechno v jedné Evropě, která je mnohem menší než Sibiř.
  Takže pokud se bavíme o SEVERNÍ Sibiři, šelfu, těžbě na Lomonosově štítu apod., jsou řeči o Primorském kraji a Amuru zcela irelevantní. Je to někjolik tisíc kilometrů jinde a v jiném klimatickém pásu.

  Lukyi: já bych zavedl před registrací povinnost doložit schopnost orientovat se alespoň na globusu, vysvětlit co je sever a jih a pojem zeměpisná šířka.

  Slavo: pokud si myslíte, že ke spokojenosti při těžbě na polárním šelfu stačí ušanka tak to pak jo.
  Já bych si spíše tipnul, že Čína se vydá na jih, kde je snesitelněji, je tam také co najít a jaderná zbraně tram nikdo nemá.

 • Lukyi
  11:12 25.11.2017

  Jak tu čtu ty debaty ...udělal bych to jako na novinkách.cz :D dva komenty u článku a kocec :D

 • StandaBlabol
  08:37 25.11.2017

  Fenri,

  kdyz jsi nas tu nedavno poucoval, ze Rusko neni Moskva a Petrohrad, tak jsi to obhajovat poctem lidi zijicich na “Sibiri”. A pouzil jsi cislo z Wiki pro “vsechno od Uralu na vychod”. Ale kdyz to takhle zjednodusi nekdo jiny, tak je trouba, ktereho je treba urazit a zesmesnit...

  No hlavne ze jsi nazorove a argumentacne konzistentni. To se vzdycky ceni.

 • Slavoslav
  08:36 25.11.2017

  Spomínam si ako svojho času bolo Japonci presvedčený o tom, že biely muž nedokáže prežiť a efektívne bojovať v džungli.

  A som si istý, že kvalitnú ušianku ak bude treba ušije aj číňan.

 • fenri
  08:20 25.11.2017

  PavolR: je přeci jedno, že vedle sebe žijí v celkem mírných poidmínkách Rusové a Číňané. Z toho přeci nelze tvrdit, že tím Číňané automaticky získávají skills k životu v podmínkách naprosto odlišných od těch, kde žijí. Jak by je získali? Jako že byli ozářeni know-how života na severní Sibiři od Rusů a automaticky to umí jen z nějakého fluida? Číňané na Sibiři, o které je řeč a o které se bavíme v této teoretické debatě nežijí a ani nikde nežijí v podobných podmínkách.

  Damik: jsem rád, že mám tolik nohsledů, co se zabývají sledoáním mých nálad. Chápu, že v pro někoho, bez vdělání a osobnosti to může být dobrá kompenzace. Pokračujte damik.

  P.S. nic to nemění na faktu, že Far east prostě není ta oblast, o které je řeč. Ale na vašem levelu celkem dobrý :-)

 • Tesil
  23:13 24.11.2017

  Gloton
  No konečně to někdo vystihl.

 • damik
  23:05 24.11.2017

  Fenri je dneska nejaky podrazdeny, ze hned vytahnul Muslimskou kartu ... normalne zacne lidi jenom urazet, kdyz nema pravdu ... to bude asi Vanocema

  Pro ostatni: vzhledem k tomu co stoji Cinu invaze do Jiho-Cinskeho more, tak tahle ticha invaze do Ruska si uz na sobe vydelala a je bez problemu. A take je pro Cinu tahle oblast o hodne dulezitejsi nez Jiho-Cinske more. A bylo by naivni se domnivat ze je to jenom stastna nahoda ...

 • Gloton
  23:00 24.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  A je to tu zase....."hádanice v mateřské školce" o tom, co by kdyby.... a furt dokola, ale především od mnohých zdejších "es" s úplně nesmyslnými předpoklady i závěry.
  Mezi Ruskem, Čínou, USA a Evpropskými státy NATO za současného rozložení sil nikdy nedojde k většímu konfliktu ve formě útoku na uzemí kohokoliv z nich se snahou obsadit ho, kýmkoliv z nich. Maximálně k nějaké "malé kočkované" či nějakému menšímu střetu na zájmovém území mimo tyto státy.
  Kdyby totiž kodokoliv z těchto velkých hráčů zaútočil na druhého a chtěl dobýt jeho území, ten napadený by okamžitě, jakmile by začal ztrácen půdu pod nohama, zlikvidoval útočící armádu nepřítele jadernými taktickými zbraněmi. A dost možná by tak učinil hodně brzy po útoku, prakticky na hranicích, aby se vyhl zamoření svého vnitrozemí, protože dnes by už předem tento napadený věděl poměrně přesně, jaká síla proti němu stojí a zda je schopen udržet nepřítele na hranicích. Vůbec by to neznamenalo globální jaderný konflikt, tomu by se vyhnuli a strategické zbraně ke vzájemnému vyhlazení nepoužili, ale taktické jaderné zbraně by použili zcela jistě. Nikdo z těchto států by se nenechal tím druhým porazit a dobýt.
  A právě proto k takovému konfliktu nikdy nedojde, protože jsou si toho všichni vědomi.
  To, že velmoci se mohou navzájem 100% zlikvidovat strategickými jadernými zbraněmi, a s tím vědomím je také nikdo soudný nepoužije, vůbec neznamená, že by neváhali použít taktické jaderné zbraně "na frontě" k odvrácení porážky a dobytí svého území nepřítelem.

 • PavolR
  22:39 24.11.2017

  fenri:
  Porovnal som dve populácie žijúce vedľa seba v totožných klimatických podmienkach. Pokiaľ si ale myslíte, že inde žijú ešte drsnejší a prispôsobivejší Rusi, tak to nemá zmysel ďalej rozvádzať.

  damik:
  Mne to príde tak trocha ako hystéria, aká sa objavuje aj u nás v súvislosti s Rómami (už ich bude väčšina, už ich bude väčšina). Toto vyjadrenie letí už roky rokúce a kde sú všetci tí Číňania?

 • fenri
  22:38 24.11.2017

  Damiku - mě spíš trápí, že jsme zaspali tu muslimskou invazi do Evropy.

  Přijde 1.5 milionu Číňanů na Sibiři mi přijde jako menší problém, než 1.5 milionů muslímů v Evropě. Přecijenom vzdělanostní a kulturní úroveň číňanů a jejich hustota na Sibiři jsou jinde, než srovnatelná čísla muslimů v malé Evropě.
  No, hlavně že si můžeme zatleskat, že Rusům na zadní dvorek lezou Číňani.

  Ještě jedna jazyková Damiku Far East není Sibiř. A už vůbec ne ta, o které je celou dobu řeč. Jste o pár tisíc kilometrů vedle.

 • damik
  22:22 24.11.2017

  Fenri: Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda, do toho partyzáni (to Rusům jde) a ještě rádi by se vrátili.

  Fenri a Putka nejak tu Cinskou invazi nejak zaspali ...

  http://abcnews.go.com/Internat...

  Alexander Shaikin, in charge of controlling the Russian-Chinese border, said on June 29 that 1.5 million people from China have illegally entered the Russian Far East over the past 18 months.

 • fenri
  22:16 24.11.2017

  PavolR: podívejte se do atlasu.
  Oblast jižně od Amuru není severní Sibiř, o které se tady celou dobu bavíme, Plho!
  Vždyť je to jižněji, než ČR (i když je tam drsnější klima).

  Prosím všechny - než začnete něco psát, podívejte se, kde co je. Primorský kraj není superdrsný svět plynových polí Tajmyru či niklové peklo Norilska.

  Mimochodem, usuzovat podle počtu Číňanů, jak se jim kde daří, je poněkud sporné (podle této logiky se Indům, Somálcům... daří senzačně, množí se jak králíci, za druhé jste prostě několik tisíc kilometrů jinde. V úplně jiném světě.

 • PavolR
  22:00 24.11.2017

  fenri:
  Realita ale dokazuje, že Čiňanom sa v sibírskych podmienkach darí neporovnateľne lepšie ako Rusom (je úplne jedno, kto to bude čím zdôvodňovať). Stačí sa pozrieť na podie rieky Amur. Na sever od nej žije v Amurskej oblasti 800k Rusov a na juh v provincii Heilongjiang takmer 37M Hanov - teda "klasických Číňanov". Evidentne tie klimatické podmienky dobre zvládajú (na rozdiel od povedzme Tibetu, kde tvoria iba niekoľko percent populácie).
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • fenri
  21:34 24.11.2017

  KOLT: já přírodovědec též a s genetickou bych to nepřeháněl.
  Pokud ale chlapec odvozuje schopnost přežití někde podle ETNICKÉ PŘÍBUZNOSTI je to prostě blbost. To je vše. Etnická příbuznost prostě mezi většinou sibiřských národů a číňanů není. Tečka. Ještě jednou: geneticky jsou Amazonští indiání Mansijcům příbuznější, než Rusové. Etnicky vůbec a schopní přežít tam prostě nejsou. Tak nevím, co to ten chlapec pindá. Prostě píše irelevantní kravinu a ještě v tom má terminologickou blbost.
  Etnikum nerovná se rasa. Viz třeba Maďaři či Estonci. S amazonskými indiány či Polynésany nemají společného nic, přesto podle Jirosiho jsou jim bližší, než třeba těm Rusům. Jistě v tom oba cítíme jistou nepřesnost.

  Za další já nikde netvrdím, že by to pro Číňany nebyl na Sibiři med. Píšu, že by možná po roce zjistili, že kombinace těžby v extrémních podmínkách (ne, s tím zkušenosti nemají), sibiřského klimatu a partyzánské činnosti Rusů by jim přestala vonět. A na to Jirosi vyletěl, že přeceňuji Rusy, že sibiřské národy mají etnicky blíž k číňanům. Jenže o sibiřské národy tu vůbec nejde a s tématem nedouvisí a každý to chápe.
  Podnebí Číny je mírnější než Sibiř (pokud se tedy nehodláte zastavit na Amuru, jenže to, co by Čína chtěla leží mnohem dál a v mnohem tvrdších podmínkách).
  A na tom kousíčku Altaje, co do Číny zasahuje mnoho Číňanů (etnických) nežije. A Altaj není TAK drsný, jak Sibiř. Jeho nejstudenější část - Čuja, je turisticky a sportovně velmi frekventovaná. To bych třeba o Putoramě netvrdil :-)

 • KOLT
  21:16 24.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  Už tu zasejc rozebíráme kraviny a slovíčkaříme ;-) Urááá na startovní čáru paralympiády :-)

  fenri, etnicita, rasa..... to mě fuk, já přírodovědec ;-) Čili pro mě je z hlediska příbuznosti zásadní genetika. A tady jsou Číňané (jakožto národ) rozhodně příbuznější většině sibiřských národů než Rusové.
  Dále bych si nebyl jistý, do jaké míry můžete tvrdit, že by to na Sibiři bylo pro Číňany (jakožto státní příslušníky) tak nesnesitelné. Ono to na severu a severozápadě Číny není žádný med, Altaj, kontinentální podnebí... tam by se Krtečkovi a pandě asi moc nelíbilo :-) A s geografií souvisí i poslední poznámka – jasně, že ZFJ je ze surovinového hlediska velmi zajímavá. Ale já psal o tom, co by zajímalo Čínu. A ta by, téměř jistě, šla primárně po oblastech poblíž svého teritoria. A odtud je to do ZFJ ještě pořádný kus cesty. Pokud někdo by mohl o ZFJ uvažovat v rámci porcování medvěda (pokud by medvěd, nedej Bože, chcípl), tak Norové (mají to blízko), Kanada (nemá to letecky tak daleko a na severu to umí) či USA (ti mají dost síly nacpat se kamkoliv a Aljašku taky zvládli včetně těžby surovin).

  Jirosi, a jak s tím souvisí Ukrajina?

 • fenri
  20:40 24.11.2017

  Jirosi - to na faktu, že jste napsal naprostou kravinu, resp. celou serii vůbec nic nemění.

  Prostě etnicky nejsou sibiřské národy s číňany příbuzné. Ještě jednou: nejsou. Myslel jsem, že jsem to vysvětlil jasně.
  Za další pokud píšete o ETNICKÉ příbuznosti s Číňany, je logické, že se dovoláváte čínského etnika, nikoliv státních příslušníků ČLR. Tj. Ujguři jsou Číňané z pohledu státnosti, ale NEJSOU Číňané z pohledu etnického. Navíc pokud odvozujete mnohem etnickou příbuznost Ujgurů s Číňany, než s Rusy tvrzením, že v v Číně žijí Ujguři také (a tedy jsou Číňany ve smyslu státní příslušnosti), platí naprosto to samé i k Rusku.
  Za další případná etnická příbuznost (řekněme) Čukčů s Číňany (oboje je od "č", že) nijak neimplikuje schopnost či neschopnost Číňanů těžit na Sibiři, protože za:
  a.) schopnosti nejsou dány vzdáleným genetickým původem (Amazonští indiáni jsou ve vašem pojetí bližší Korjakům či MAnsijcům, než Rusové, přesto by si na Sibiři asi dobře nevedli)
  B.) ty Sibiřské národy na Sibiři nic netěží

  Druhý váš odstavec je zcela irelevantní a nijak nesouvisí s tím, co jsem psal ani s tím, o čem je řeč. Nazdar.

 • Jirosi
  20:30 24.11.2017

  *Psal sem o Číňanech jako obecně,

 • Jirosi
  20:22 24.11.2017

  Fenri: Nepsal sem o Číňanech jako obecně, nikoliv o některém etniku... To že Čína není etnicky jednotná pro vás doufám není novinka.

  Vlastníkem surovin jsou státy. Rusko je "federace" států, pokud by se podařilo něco oddělit tak jak to ukázali Rusové na Ukrajině... Myslíte že můžete jako Ukrajinec přijet do separatistikých částí z kusem papíru a domůžete se něčeho xDDDD

 • fenri
  20:21 24.11.2017

  Ještě KOLT - no zrovna okolí Země Františka Josfe, přesněji kontinentální šelf severně od SIbiře je PŘESNĚ to, o co jde.

 • fenri
  20:18 24.11.2017

  KOLT:
  ty národy jsem viděl in vivo a nijak to nemění nic na faktu, že etnicky prostě s Číňany nic společného nemají. Etnicita nesouvisí s tím, jak se nám Evropanům jeví zvenku.
  Ano, jediné, co se dá říct, že mají společného je, že podle německých rasových teorií jsou součástí jedné mongoloidní rasy.
  Jenže tyto teorie jednak mají dost významné odpůrce (netřeba rozebírat proč), za druhé rasa a etnikum spolu nesouvisí. Hovoří-li Jirosi o etnicitě obyvatel Sibiře, tak je ve vztahu k Číně irelevantní. Etnicky s nimi nejsou příbuzní. Napsal byste, že etnicky mají Laponci blízko k Maorům či Polynésanům? A že Polynésané by si vedli v Laponsku ideálně a byli tam spokojení?
  Za další od toho Jirosi odvíjí, že by si číňané na Sibiři asi vedli lépe než Rusové (napadá tím mojí myšlenku, že spousta lidí by se divila, jak je na Sibiři tvrdý chlebíček). To je evidentní kravina, protože přestože sdílí stejnou (podle jedné teorie) rasu, nejsou na to prostředí adaptovaní. Je to stejné, jako tvrdit, že Havajci či Polynésané jsou na Sibiř lépe adaptovaní než Rusové, protože jsou stejné rasy, jako původní obyvatelé Sibiře.
  A konečně Jirosiho poznámka byla zcela irelevantní, protože ty národy na Sibiři nic netěžili. Takž odvíjet schopnost Číňanů těžit na Sibiři od toho, že jsou stejné rasy (ale nikoli etnika, jak psal Jirosi) je prostě evidentní hovadina.

 • fenri
  20:07 24.11.2017

  Jirosi, napsal jste v 17:16 toto?:
  "fenri: Nechci ti kazit tvou představu o Rusech, ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z Moskvy. "
  Myslím že ano. Takže vám odpovídám na to, co jste napsal - tj. napsal jste kravinu. Drtivá většina národů žijících na území Sibiře (a už vůbec ne na tom území, o kterém byla řeč v mém příspěvku, na který jste reagoval) nemá s Číňany společného VŮBEC NIC. Tudíž neohou být číňanům etnicky mnohem bližší, než Rusové, či třeba Papuánci. Chápete? Myslím, že dobře, ale nechcete přiznat, že u vás tradičně ideologické zapálení vysoce přesáhlo vzdělání.

  1,4), Ano není to podstatné. Žijí tam hlavně Rusové, Ukrajinci, Bělorusové a další národy z ex SSSR, pak tam žije něco málo původních národů (znovu - s číňany nemají etnicky nic společného) a nerostné bohatství patří RF.
  2.) Ano, Evenků žije vČíně asi jako v Rusku, ale nic to nemění na tom, že:
  2a.) nežijí v oblastech, o kterých je řeč
  2b.) nemají s Číňany etnicky společného vůbec nic. Prostě jste mimo. Turci nejsou etnicky mnohem blíž Němcům, než Tatarům jen proto, že v Německu žije mnohem víc Turků, než s ejich kdy potkalo s Tatary. Kapišto?
  3.) Ve vztahu k vašemu tvrzení, že národy Sibiře jsou etnicky mnohem bláže Číně jsou spekulace o tom, kolik žije Ujgurů či Tuvinců v Číně zcela irelevantní. Prostě s nimi nejsou příbuzní ani vzdáleně (OK, všichni jsme od Adama a Evy) a za další nežijí v oblastech, o kterých je řeč.
  5.) Naopak, výhradně o tomto BYLA ŘEČ. Psal jsem o tom, že by Číňany asi rychle přešla radost a idealizované řpedstavy z exploatace Sibiře, až by zjistitli, jak je to komplikované a drsné. A na to napíšete, že Rusy přeceňuji, že lidi na Sibiři mají blíže k Číňanům.
  Takže ne:
  -ti, co tam žijí jsou vůči Rusům v naprosté měnšině
  -v exploataci Sibiře, tedy toho, o co by stálo vést válku, nehrají žádnou roli
  -ani náhodou a ani vzdáleně nejsou příbuzní Číňanům.
  Na vaší větě, vůči které jsem se ohradil byla pravdivá jen tečka na konci. Možná...

 • Slavoslav
  20:03 24.11.2017

  KOLT

  urcite aj vyvlastnenie je mozne. Lenze je set sakra rozdiel vyvlastnit obcanov vlastneho statu ktorych sa nema kto zastat a je rozdiel vyvlastnit pripadne mnohomiliardove investicie jednej z najsilnejsich ekonomik sveta ktora ma aj nemalu vojensku silu.

  A ak sa predpoveded naplnia tak by to znamenalo vyvlastnenie majetku buduceho ekonomickeho hegemona podobneho terajsim USA. To by tie odvetne kroky a kludne odohravajuce sa len na ekonomickom poli Rusko nemuselo ustat.

 • PavolR
  19:55 24.11.2017

  KOLT:
  Zámienku sebaurčenia som použil pre prípad Jakutska, ktoré je na dôvažok formálne republikou. V prípade Amurskej oblasti by som to videl skôr na spochybnenie zmlúv, ktorými Ruské Impérium dané územie získalo.

 • KOLT
  19:40 24.11.2017

  PavolR, jenže tenhle způsob etnické proměny je na mezinárodním poli nepoužitelný, tím si právo na sebeurčení nevydobudete. Nehledě na to, že provést takový scénář na Sibiři není zrovna jednoduché.

  Slavoslav, vlastnění je samozřejmě důležité. Jenže v Rusku už jednou dokázali, že jsou ochotni měnit vlastnictví výrobních prostředků i půdy a příliš si přitom nezatěžovat hlavu nějakými mezinárodními právy a závazky (koneckonců i my jsme to o něco později zvládli).

  fenri, ještě jedna věc mě napadla – oni Číňani s tou zimou nebudou mít až takový problém, jak naznačujete. Zvláště, pokud využijí právě svoje občany z těchto etnik či obecně svoje seveřany. Čímž samozřejmě netvrdím, že v pohodě zvládnou klima Země Františka Josefa. Nicméně o tu Číně primárně nepůjde ;-)

 • PavolR
  19:34 24.11.2017

  Slavoslav:
  Zabúdate na možnosť vyhnania časti obyvateľstva (ako v prípade Gruzincov v Abcházku), alebo prosté "potiahnutie čiary", ktorá región rozdelí - väčšina obyvateľstva je sústredená do niekoľkých miest na relatívne malom území (taký humánny však ešte snáď nikdy nikto nebol :-/ ).
  Využitie vhodnej vnútropolitickej situácie v Rusku je samozrejme nevyhnutnosť.

 • KOLT
  19:32 24.11.2017
  Oblíbený příspěvek

  fenri, nechci vám kazit iluze, ale viděl jste někdy ty národy, co nemají s Číňany nic společného? Já jen, že skoro všichni jsou asiati, nebo, chcete-li, příslušníci mongoloidní rasy. Takže geneticky k Číňanům mají mnohem blíže než k Rusům. Většina z nich dokonce blíž než k ugrofinským národům Evropy (s výjimkou Laponců, tam je genetický základ hodně asijský).

  Každopádně je to jedno, protože a) jak píšete, oni nedělají Sibiř hospodářsky zajímavou; b) pokud by se boj o Sibiř vedl kvůli etnicitě, tak to buď bude na základě práva na sebeurčení, tedy někdo tyhle národy využije jako proxy (a bude tedy jedno, jestli jsou to asiati či indoevropani), nebo bude využita čínská "menšina", která za dvacet let bude na velké části oblastí přiléhajících k Číně minimálně stejně početná jako Rusové na východě Ukrajiny (a jako tou dobou budou Turci v Německu :-/ ).

 • Slavoslav
  19:17 24.11.2017

  PavolR

  predstava ako sa etnicke zlozenie zmeni tym, ze tam z mesiaca na mesiac nazenies ludi je postavena na hlavu.

  Ak k takemuto niecomu dojde tak to bude pozvolny proces a nasledne vyuzitie vhodnej situacie. A ak vhodna chvila nenastane Cina vlastne ani nemusi menit hranice, staci, ze to bude vlastnit.

 • PavolR
  19:01 24.11.2017

  Keď už sa tu toľko teoretizuje:
  Keby som bol agresor, zameral by som sa na Jakutskú republiku. Zaberá asi 1/6 RF a nemá ani milión obyvateľov, z toho Rusov menej než 40%. Takmer polovicu obyvateľstva tvoria Jakuti (turkické etnikum), na ktorých práve na sebaurčenie by bolo možné celé postaviť.
  Podobne zaujímavým územím je Amurská oblasť. Má iba niečo cez 800k obyvateľov a tento stav dlhodobo klesá. Jeho ovládnutím by bolo možné kontrolovať dôležité komunikácie smerom do Jakutska a zároveň odrezať Prímorskú oblasť od zvyšku RF. Územie patrilo historicky Číne, ktorá by dokázala úplne zmeniť etnické zloženie prakticky z mesiaca na mesiac.

 • Jirosi
  18:32 24.11.2017

  Fenri s tebou je e. Krom toho že si opovědel na to co sem nepsal, tak ještě blbě.

  1), 4) Není podstatné kdo tam žije ale kdo tam vlastní půdu/suroviny, případně jsou to samostatné republiky...

  2) "Evenkové, kteří ovšem opět s Čínou nemají nic společného"
  Až na to, že jich v Číně žije asi tolik jako v Rusku....

  3) Tuvinci opět nejsou Rusové, mají blíže k mongolům.
  Ujguři, v Rusku je jich pár zato v Číně miliony..

  5) Nikde sem nezpochybnil, kdo ty suroviny fakticky těží, ale to tě opět vůbec nezajímalo.

 • Slavoslav
  18:18 24.11.2017

  Poutnik

  tak Cinanom ide velmi dobre aj kolonizacia "Ruska" co si uvedomuju aj Rusi samotny.

  https://svet.sme.sk/c/6491304/...

  Cina o Sibir bojovat nemusi, je dost pravdepodobne ze dobije svet rovnako ako svojho casu Americania. Svojim kapitalom o co sa pokusa aj v Europe pricom v Rusku to spaja aj s presunom obyvatelstva.

  https://spravy.pravda.sk/svet/...

  zatial su to omrvinky, ale pri demografickom vyvoji Cina vs Rusko je to len otazka casu a vhodnej prilezitosti

 • fenri
  17:56 24.11.2017

  Jirosi: nechci vám kazit ideologický ajfr, ale jste tradičně vedle, jak ta jedle:

  1.) Velká část (přesněji naprostá většina) severních národů Sibiře je ugrofinského původu a s Číňany nemají nic společného.
  2.) Další poměrně početnou skupinou jsou Evenkové, kteří ovšem opět s Čínou nemají nic společného, byť vypadají podobně a někteří i čínský hovoří. Nicméně patří k Altajským národům, tedy blíže k Mongolům a rozhodně ne k Číně.
  3.) Další velmi početnou skupinu tvoří turkické národy (Tuvinci, Ujguři), kteří opět s číňany nemají společného NIC. Dokonce u Ujgurů je patrný (překrytý) indoevropský původ, takže by čistě teoreticky měli blíže k těm Rusům (i když ugrofinský prvek ruského etnika bych nepodceňoval), než k Číňanům.
  4.) Všechny tyto národy na Sibiři nedělaly to, čím je dnes Sibiř zajímavá (těžba uhlovodíků, kovů apod.) . To přišlo z evropské části SSSR.
  5.) Všechny tyto národy tvoří menšinu obyvatel Sibiře a jejich podíl v těžebním a zpracovatelském průmyslu je ještě nižší, než by odpovídalo malému podílu na celkové populaci Sibiře. Stále se věnují více lovu a pastevectví, než těžbě a obrábění kovů. Byť samozřejmě řada z nich odešla do měst a dělá v průmyslu, nejsou těmi, na kom by těžba stála. Prostě v Norilsku Číňani fakt nežijí, smiřte se s tím.

  Zkrátka Jirosi: jako obvykle - ideologicky za jedna, fakticky úplně mimo.

 • Luky
  17:52 24.11.2017

  ..a hlavně, kdo kontoluje základny, hlídá plošiny v jejich dosahu.
  ----------------------------
  Jinak já reaguju jen na nastolené téma geografie + vojenství okolo, neztotožňuju se plně s vizema, že to tak přesně musí být. Může se něco stát a svět bude fungovat úplně jinak, než by se lidi na věky prali o uhlovodíky....

 • Luky
  17:49 24.11.2017

  oprava: pólu

 • Luky
  17:48 24.11.2017

  mám za to, že jde hlavně o ten šelf okolo...a ještě víc v budoucnu klidně o ty větší hloubky okolo půlu - s tím, že i ostrovy můžou změnit majitele (jak se děje celou lidskou historii)

 • Márten
  17:44 24.11.2017

  Luky:
  To ano, ale ty ostrovy už mají majitele. Není to žádná neobsazená půda o kterou se bude svádět boj.

 • Jirosi
  17:16 24.11.2017

  fenri: Nechci ti kazit tvou představu o Rusech, ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z Moskvy.

  A vzájemné vojenské oťukávaní Číny z Ruskem v minulém století přerostli v několik celkem zajímavých bitev. Jen dnes přišli na to, že válka je drahá a je levnější si to do těch Rusů za par rublů koupit.

 • Luky
  16:59 24.11.2017

  na ruské straně je dost ostrovů, které jsou obklopeny mělkými moři...

 • Márten
  15:59 24.11.2017

  Poutnik:
  Na severu žádná neobsazená "země ledu a zimy" není. Je to jen obrovská ledová kra a až (pokud) roztaje, tak tam bude studené moře na kterém nikdo základny stavět nebude.

  To území, které tam je teď už někomu patří a já prostě nevěřím, že kvůli koncesi na těžbu v moři bude někdo podnikat invazi do jaderné velmoci.

  Navíc když Rusko samo nebude mít finance na stavbu těžebních zařízení. Např. na Sachalinu dnes těží ropu a plyn pouze Shell a Exon. Gazprom tam svoje plošiny teprve začíná stavět.

 • fenri
  14:35 24.11.2017

  Poutnik.
  Souhlas ve všem.

 • Poutnik
  14:25 24.11.2017

  Fenri: Tak samozřejne mnoho zajicu..... Činske schopnosti narustaji o tom žadna. V technice ale porad o prsa korejske ženy zaostavaji. Co se tyče kvality vojaka tak bych pořad vsadil na ruskeho vojaka. Atomovky z debaty mužem vyloučit protože je to konečna pro obe zeme. Činani na Sibiř nepujde vojensky. Ma ted dost prace s kolonizovanim Afriky. Docela jim to jde.

 • fenri
  14:14 24.11.2017

  Poutník: myslím, že kombinaci velkého čínského útoku na Sibiř, neustálého tlaku na jihu a nutnosti ukazovat vlajku na Západě by Rusko nezvládlo. Číňani by je utloukli čepicema i kdyby měli blbou a neschopnou armádu. A oni ji už dávno blbou a neschopnou nemají. Čína strašně narostla. Tam by to prostě skončilo jaderným ikonfliktem. Konvenčně by je nezastavili. Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda, do toho partyzáni (to Rusům jde) a ještě rádi by se vrátili.
  Navíc Rusko je v případné omezené jaderné válce s Čínou ve výhodě. Nejen mnohem lepším jaderným arsenálem (nemyslím počet, ale penetrační schopnosti jejich raket) a PVO, ale i geograficky. Centra Ruska jsou od Číny předaleko, vice versa je to naopak.

 • fenri
  14:09 24.11.2017

  Invazi na sever budou dělat titíž, kdo přijede v Armatách na Champs Elysses. Nikdo. Ale plánují se všechny varianty, kromě těch, co nakonec nastanou. O tom jsou války...
  A na Sibiři jsou mnohem zajímavější věci, než uhlovodíky. Třeba nikl.

 • Poutnik
  13:47 24.11.2017

  Marten: Kuli obchodu se valčilo a bude se valčit. Ropa neni jedina cenna komodita na svetě. A nebude se valčit ani kuli zlatu nebo diamantum.
  Vypada to že v budoucnosti boudou suroviny v zemi ledu a zimy finančne a technologicky dostupne a pokud njaka velmoc obsadi a postavi tam zakladnu tak jina zeme ho už nedokaže nevojensky vytlačit. Čili je tu zavod o to kdo driv jaka uzemi obsadi a pak muže 30 let se dohadovat ve foru pro vyjadreni nenavisti čili OSN jestli ma nebo nema pravo.

 • Poutnik
  13:38 24.11.2017

  PavolR: Diki za odkaz. proletim.
  V dobe miru mate pravdu ale v dobe valky ne. V připade valky by jste viděl jak rychle Rusove dokažou zavadět a produkovat nove zbrane oproti součastnemu stavu.

  Nesher: Diki za stručny vycuc.

  fenri:
  "A ano, ruská námořní pěchota není a nebude nikdy hrotem ruské armády. Není to o kvalitách vojáků, není to o minulosti (jak je až smutně heroická), ale je to o doktríně, poloze a roli."
  Rusove jsou zaměřeni na suchozemsky boj proto taky krome ponorek namořnictvo strada.

  "Musí alespoň předstírat, že jsou ranaři, pokud jimi nejsou. Je to neklidná čtvrť města a malý kluk tam drží velký dvorek."
  Ja myslim že v součastne dobe neni na světe sily krom USA ktera by v konvenčnim boji dokaže rozvalsovat Rusko. Zvlašt na jejich uzemi. Ruska armada měla vzdycky problem v neschopnem veleni. Nižši dustojnicky zbor byl většinou schopny a i ti vojaci dokazali dobre bojovat. Bohužel hodne bojovych operaci zkurvila generalita.

 • Márten
  13:22 24.11.2017

  Ještě k té přepravě po řekách:
  Je pravda, že se nedají rozbombardovat, ale dají se snadno zaminovat a výsledný efekt bude stejný.

  Navíc kdo by měl podnikat tu invazi na sever Ruska? USA jsou díky břidlici energetycky nezávislé a kvůli biznisu por roztátou Arktidou těžko budou riskovat jadernou apokalypsu. Jestli dojde ke konfliktu, tak spíš na moři, kde mají převahu. A ten kdo se v poslední době zaměřuje na rozvoj Arktických sil je Rusko, ne NATO.

 • Nesher
  13:08 24.11.2017

  Poutník
  Poprvé to vyzkoušeli (bojový seskok) v roce 1930, tehdy seskočilo na cvičení (i se zbraněmi) 10 prvních výsadkářů, během 30 let bylo výsadkové vojsko usilovně budováno (stejně jako tankové vojsko), takže v roce 41 bylo nejmohutnější na světě (5 sborů). Nicméně zásadním problémem byl nedostatek vhodných přepravních kapacit (vzhledem k početnosti), nejpočetnějším letadlem byly na začátku války naprosto zastaralé TB 3, později se používaly americké C 47 či jejich méně výkonné licenční kopie LI 2, ale těch nikdy nebylo dost. Proto se těch několik bojových výsadků VDV ve 2. světové válce nemohlo početně srovnávat s anglo-americkými výsadky. Většina útvarů VDV během války bojovala jako normální střelecké jednotky. Masivní rozvoj VDV jako skutečné výsadkové síly nastal až po druhé světové, kdy byl sovětský průmysl schopen dodat letectvu dostatečné množství transportních letadel (An 8, 12, 22, 26, IL 14, IL 76....). Paradoxně v době, kdy ostatní státy od masivních padákových výsadků postupně upouštěly a transformovaly své výsadkové síly na útvary typu Rangers.

 • fenri
  13:08 24.11.2017

  PavolR - z tohoto pohledu máte pravdu. Rusko sedí na rozhraní několika světů: Evropy, kavkazanů/kavkazských muslimů, středněvýchodních muslimů a světa číny. To je samo o sobě balancování na laně ve větru. K tomu má velké území, které neznalým může připadat jako snadný zdroj bohatství a k tomu je jich pár. Musí alespoň předstírat, že jsou ranaři, pokud jimi nejsou. Je to neklidná čtvrť města a malý kluk tam drží velký dvorek.

  VDV - původ je zjevně v sovětské předválečné doktríně a je faktem, že svojí masovostí a schopností shazovat těžkou techniku byli inspirací pro mnohé. Je to dáno geografií Ruska. Oni tam jinak tu techniku dřív, než skončí válka nedostanou.
  Nicméně to je ta část frontová, jak správně diferencoval Poutník. V části boje s nepřítelem se domnívám, že tuto schopnost získali až později (někdy během II. sv. války, ale spíše krátce po ní a že velkou inspirací byli SAS.
  A ano, ruská námořní pěchota není a nebude nikdy hrotem ruské armády. Není to o kvalitách vojáků, není to o minulosti (jak je až smutně heroická), ale je to o doktríně, poloze a roli.

 • PavolR
  13:06 24.11.2017

  Poutnik 12:49 :
  Razím názor, že každá armáda je taká silná, ako hospodárske zázemie, ktoré za ňou stojí (vlastné, alebo spojenecké). Individuálny prístup dokáže kadečo zlepšiť, alebo naopak zhoršiť, ale tieto základne mantineli prelomiť nemožno.

 • PavolR
  13:00 24.11.2017

  Poutnik:
  Skúste pre začiatok: https://cs.wikipedia.org/wiki/...

 • Poutnik
  12:50 24.11.2017

  PavolR:
  Mate njake zdroj k tomu tvrzeni? Kdy a kde začli?

 • Poutnik
  12:49 24.11.2017

  PavolR: S prvni časti souhlasim. S vetou "Vedomí si reálneho stavu svojich ozbrojených síl, vsádzajú na vyvolávanie zdania, že sú nebezpečnejší, ako v skutočnosti sú a do určitej miery to funguje. " a dale nesouhlasim. Ono je dneska velky trend podcenovat nebo pokud je nekdo nekriticky fanoušek Ruska přecenovat sily RF. Za dob Jelcina byla armada v totalnim rozkladu co tam je Šojgu tak same zmena a operačni zpusobilost brutalne stoupa. Ano maji stare stroje ale co je o vice duležitejsi měni se zpusom mysleni dustojnickeho zboru a koordinace mobilizace a jednotlivych utvaru.

 • PavolR
  12:41 24.11.2017

  Poutnik:
  Rusi sú absolútnymi priekopníkmi paradesantných operácií, hoci paradoxne najznámejšie neskôr za WW2 vykonali Nemci a Amíci.

 • PavolR
  12:37 24.11.2017

  fenri:
  Vôbec tu nie je reč o vojenských operáciách v minulosti, či budúcnosti. Pozrite sa na polohu Ruska a systém vzťahov. Prezentovanie schopnosti viesť útočné operácie v tom ktorom priestore je dôležitým nástrojom prezentovania sily voči susedom (i vlastnému obyvateľstvu), čo by pri znateľne defenzívnej taktike nebolo možné. Vedomí si reálneho stavu svojich ozbrojených síl, vsádzajú na vyvolávanie zdania, že sú nebezpečnejší, ako v skutočnosti sú a do určitej miery to funguje.
  Či je však v konečnom dôsledku zmysluplnejšou stratégiou takéto hranie na efekt, ktoré nemusí mať dlhodobý účinok, alebo skôr navonok menej efektívna, no čo do využitia zdrojov dlhodobo racionálnejšie využitie síl - to je prinajmenšom otázne.

 • Shelmik
  12:34 24.11.2017

  Kolt upřímě neviděl jsem řeky v rusku a po reakci všech tady to byla asi chyba :) připouštím že bombardovat řeku aby ji poškodily do té urovně že by byla nesplavná je poměrně velká utopie a mrhání penězi ale zkrátka spolíhat se nato ze bude splavná vždy za jakýkoliv meterologických podmínek taky asi není realné a konec koncu při prvním taktickém útoku na ruskou železnici by byla odpoveď atom .

 • Poutnik
  12:34 24.11.2017

  fenri: Myslim že VDV nejsou určeny jen na teritorialni obrany ale i na frontovy utok. V podstate jak řikate co nejrychleji přesunout se na určeny operačni kvadrant a udržet ho nebo zničit nepřitele. A je jedno jestli na vlastnim uzemi nebo na cizim uzemi. Rozdil mezi USMC a VDV vidim primarně v tom že mariňaci umeji jenom frontovy utok. Nedokazou operovat bez zazeni v tylu nepřitele zatimco VDV ma na to doktrinu. Možna se mylim ale Rusy učarovali US paragani ze druhe světove.

  Vznašedla v kombinaci se SpecNazem a ktomu přidat njake lehke obrnence tomu řikam osina v zadku :) Ono s tim dosahem nebude problem pokud podel řek se vybuduje sit' paliv.
  Ono obecne než dostanou na misto regularni armadu tak tam už bude na 100% operovat VDV. I kdyby meli jit tam pešky :)

  Me akorat udivuje ten chvalozpěv na mořskou pechotu pak vypada že jejich hrot je mořska pěchota.

 • fenri
  11:55 24.11.2017

  Poutnik: VDV jsou přesně ekvivalentem USMC, tu roli chápete správně. I když možná s tím rozdílem, že USMC se fakt mají primárně vyloďovat někde v zahraničí, zatímco VDV jsou mj. (zdůrazňuji to "mj.") jediná možnost, jak relativně rychle nasadit celkem schopné síly, KDEKOLIV na území Ruska. USA nemají problém mít na kterémkoliv místě svého území velmi rychle velmi silné jednotky. A mít tam pro ně zázemí. Rusko to tak nemá.
  Vznášedla - sice Rusové umí/uměli, ale přecijenom - na tahání spousty tanků a pásáků, statisíců tun materiálu jsou drahá a nejsem si jistý dosahem. Z muničky v Barnaulu to po Obu máte na pobřeží asi 3 000km. To je jako z Irska na Labrador...
  Ale máte recht, že kombinace by byla ideální. Vznášedla s návodčími a SpecNaz, co by prudila invazní sily a časem na lodích regulérní armáda, v pravou chvíli posílená výsadkem VDV.

  PavolR: ale to je jen takový vejšplecht, aby se neřeklo, že?
  Rusko zcela jistě bylo vícekrát napadeno, než někoho napadlo (ne, že by byli andílci, ale měli kam expandovat) a určitě leží víc mrtvých vojáků na ruské půdě, než v cizině (což je IMHO celkem hezký ukazatel).

 • Poutnik
  09:12 24.11.2017

  Ja myslel že elitni jednotky jsou spis u VDV než namořni pěchota. Dotedka jsem měl za to ze USA maji jako elitni hrot USMC a Rusko VDV.


  fenri: Pokud vim tak Rusove maji bohate zkušenosti s "plovoucim polštarem s větrakem" otazka je ovšem nosnost techto plavidel. :)

  KOLT: Pravda oni maji echt řeky. Vltava pro ne je ta "riečka"

 • KOLT
  08:52 24.11.2017

  Řešení to rozhodně není nesmyslné a stálo by za zvážení. Shelmik, vyschnutí bych se nebál – viděl jste někdy v létě řeky na Sibiři? Já sice byl jen v evropské části, ale pamatuju si, čemu tam se smíchem říkali "éto riéčka" – my to totiž nepoznali od jezera ;-) Mělo to šířku asi jako Rožmberk :-) Velké řeky na Sibiři jsou dopravní tepny i v létě. A v zimě to také není tak strašné, normálně po nich jezdí pásáky, 40 cm ledu ledasco vydrží :-)

 • PavolR
  08:41 24.11.2017

  fenri:
  Koncepcia by to nebola zlá, ale myslím, že nie je tak úplne zlučiteľná s ruskou vojenskou doktrínou, ktorá nie je zameraná na "Môžeme sa kedykoľvek ubrániť!", ale skôr na "Môžeme kedykoľvek zaútočiť!".

 • fenri
  08:07 24.11.2017

  Tak ona teoretická invaze na severu by se logicky dala čekat až během léta, když rozmrznou ledovce a dostanou se tam velké jednotky. A to už by zase měly rozmrzlé řeky. Navíc asi by nebyl problém mít ty čluny s plochým dnem a propelery nad vodou. Sibiřské řeky svými ústími pokrývají severní pobřeží Sibiře i evropské části docela dobře. Kdybyste chtěl mít železnici všude tam, kde ústí velké řeky od jihu, potřebujete vybudovat ekvivalent několika Transsibiřských magistrál. Koleje přeci nevedou tam, kam potřebuji. Potřebuji je tam, kde je blízko nepřítel. A když nevím, kde se nepřítel objeví, nemohu tam mít koleje. Navíc koleje jsou mimořádně zranitelné, tady dvojnásob - budované přes permafrost, bažiny, řeky... Jenisej, Indigirka nebo Ob vydrží víc, než sebelepší koleje.
  Nehledě na fakt, že při teoretické invazi na sever by invazní armáda postupovala stejně kudy? Podél řek.

 • Shelmik
  07:42 24.11.2017

  Fenri ahoj tyjo nejsem odborník ale říční doprava taky není idealni jednak řeky nevedou tak kam přesně chces to koleje ano a jednak v zimně by musely přezout na brusle a v léťe v suchu zas na pasy ...:)

 • fenri
  07:31 24.11.2017

  Priboj je překrásná loď, ale pokud ropa nepůjde silně nahoru (a ona nepůjde), tak na to nebudou mít děňky. A nebo budou, ale výhradně za cenu, že osekají jiné, důležitější projekty.
  Myslím, že se z fáze: nemáme kým, nemáme kde, nemáme na čem ale možná bychom měli za co
  Dostali do fáze: máme kým, máme kde, skoro už máme na čem, ale nemáme za co

  VMF jsou knižní ukázkou, že námořnictvo nejsou jen lodě, ale celá ta neviditelná základna za tím. A přestože mají lodě a dokonce semtam i nějaké nové, nejsou daleko od situace dob Petra I., který začal z nuly budovat loďstvo.

  Mě by přišlo smysluplnější udělat silné říční oddíly. Pokud se do budoucna bude víc bojovat o Sever (byť jen studenou válkou či stínovými hrami), přijde mi jako zajímavé, mít silné arktizované jednotky držené ve velkých městech na jihu Sibiře (kde by byly navázané na stávající infrastrukturu) a na sever je v případě potřeby dostat po řekách. Železnice je napadnutelná, desítky Il-76 s VDF nelze považovat za spolehlivé, stabilní a těžko napadnutelné řešení dopravy na frontu, ale obrovská řeka, která teče na místa bojů by mohla být dobrým koridorem. Rychlé transportní čluny, semtam vezoucí pancir, který by na nich rovnou byl v pohotovosti... by mohlo být levné a robustní řešení, jak dostat hodně vojáků a materiálu na daleký sever.

 • Lukyi
  05:01 24.11.2017

  Dusan : Zatím se dostanou lodě projektu 11711 a mezitím se prý budou snažit realizovat ten nový projekt... http://foto-i-mir.ru/kartinki/...

 • dusan
  19:07 23.11.2017

  Náhrada Mistrálov je viac menej v nedohľadne ....

  http://flotprom.ru/2017/%D0%9E...

  Plánuje sa ... ale už len plánované termíny nie sú "blízke" ... realita bude o minimálne pár rokov dlhšia, ak teda vôbec sa v plánovanom termíne vôbec začne ...

 • Luky
  18:30 23.11.2017

  Taky by to chtělo zapracovat na Ka-29 (což je můj nej milášek).
  Myslím, že plánovali oželet AT schopnosti ve prospěch doprovodných Aligátorů, ale jinak je měli modernizovat.