Status-6: Rusko opět vyvíjí zbraň posledního soudu?

Ponorka Vladimír Monomach třídy Borej (zavedená do služby 2014); ilustrační foto / Public Domain

Rusko otestovalo podmořský dron Status-6 schopný doručit k pobřeží jadernou nálož. První zprávy o novém ruském jaderném torpédu/dronu unikly do médií na konci roku 2015. Informace o posledních testech přinesl americký deník The Washington Free Beacon, který se odvolává na svůj zdroj v Pentagonu.

Podmořský jaderný dron

O vývoji nové ruské podmořské jaderné zbraně informoval již v záři v úvodu zmíněný americký deník. Následně se v listopadu 2015 nákresy jaderného podmořského dronu Status-6 objevily v televizní reportáži odvysílané ve dvou ruských státních televizích.

Pravost tajných materiálů potvrdil i mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. “Je pravda, že do záběrů se dostala i některá tajná data,“ potvrdil mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.

Na obrazovce ruských televizí se na několik sekund objevily přísně tajné dokumenty zbraňového systému s názvem Status-6. Jde o jadernou zbraň, kterou by podle dokumentů mohla vyrábět petrohradská společnost Rubin, přední konstruktér jaderných ponorek.

Status-6 je v podstatě “podmořská ICBM” - tedy podmořská verze mezikontinentální balistické střely, která je schopná na vzdálenost několika tisíc kilometrů doručit jadernou nálož. Podle The Washington Free Beacon má Status-6 dosah až 10 000 km, potopí se do hloubky 1000 m a dokáže plout rychlostí až (!) 100 km/h.

Podmořský dron s jaderným pohonem na cíl může doručit jadernou nálož o síle až několika megatun (současné ruské jaderné hlavice). Horní hranici jaderné nálože, vzhledem k obecnému dostatku prostoru a nosnosti v podmořském dronu, se ale “meze nekladou”.

Takto silná jaderná nálož dokáže zničit pobřežní města, přístavy, loděnice nebo námořní základny. Mezi civilní cíle patří města jako Washington, New York nebo Los Angeles, mezi vojenské pak především přístavy amerických jaderných ponorek a letadlových lodí.

Záběr z videa ukazující tajný ruský podmořský jaderný dron.

“Status-6 je podmořský dron s jadernou výzbroji a s jaderným pohonem. Jedná se o nejvíc nezodpovědný program ve vývoji jaderných zbraní, s kterým mohlo putinovské Rusko přijít,” myslí si Mark Schneider, bývalý úředník Pentagonu a nyní člen think-tanku NIPP (National Institute for Public Policy). “Status-6 je navržen tak, aby zabíjel civilisty a vytvářel masivní spad.”

Podle informací z ruských médií, např. vládního deníku Rossijskaja gazeta, může být Status-6 vybaven kobaltovou jadernou bombou určenou k trvalému jadernému zamoření území. Po výbuchu kobaltové jaderné bomby rozsáhle území zamoří nebezpečný radioaktivní izotop Kobalt-60 - ten znemožní život na území po dobu 100 let.

“Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta uvedl, že pro dosažení trvalého jaderného zamoření může zbraň použít tzv. kobaltovou bombu - jadernou bombu navrženou k produkci zvýšeného jaderného spadu, oproti klasickým jaderným hlavicím,” uvedl Schneider.

“Kobaltové bomby jsou zbraně pro “konec světa”, které byly navrženy během studené války, pravděpodobně ale nebyly nikdy vyrobeny,” dodal Schneider.

Podle uniklých zpráv z listopadu 2015 měl být prototyp jaderného podmořského dronu hotový v roce 2019, ve stejném roce mělo dojít k testování. Nicméně podle The Washington Free Beacon první testy této nové jaderné zbraně proběhly již minulý měsíc.

O vývoji podobné zbraně ale oficiální místa mlčí. “Budeme pozorně sledovat vývoj ruských podmořských zbraní, ale nebudeme žádnou z nich komentovat,” reagoval na zprávy o Status-6 kapitán Jeff Davis, mluvčí Pentagonu.


V únoru 2016 ruský deník Národní obrana přinesl fotografie (z roku 2008) testovaného ruského podmořského dronu Skif. Na obrázku je zatím maketa, prototyp má být testován mezi roky 2019 až 2023. Podle ruského deníku je Skif víceúčelový podmořský dron, který může posloužit také k nesení jaderné nálože. / Národní obrana

Ruská hra na konec světa

Na každé podobné zprávy o vývoji ultimativních zbraní je nutno pohlížet ze širšího hlediska. Pokud se Rusku podaří vývoj jaderného podmořského dronu dokončit - a je to v jeho technických silách - tak bojová hodnota bude relativně nízká.

Půjde o velmi drahé zbraně s účinností omezenou pouze na pobřeží. Avšak i několik málo jaderných dronů Status-6 postačí k vedení velmi efektivní propagandistické, politické a ekonomické války - tedy k vedení hybridní války.

Nasazení Status-6 vystraší civilní obyvatelstvo (a především média) v cílové zemi, které následně vyvine tlak na své vládnoucí představitele - buď s cílem donutit vládu investovat značné prostředky do armády (ekonomicky se vyčerpávat) nebo donutit vládu k vstřícnějšímu jednání s Ruskem.

V souvislosti se zprávami o ruském podmořském jaderném dronu tak nabývá na aktuálnosti a významu článek Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou” ruského autora Vadima Štěpa. Podle ruského autora Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky.

Zdroj: The Washington Free Beacon

Nahlásit chybu v článku


Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Rusko oživuje uskladněné tanky T-80BV

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovat a opět zavést do výzbroje ...

MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Cpt. Morgan
  01:18 11.12.2016

  Na Brookings Institute a aj inde na US stránkach píšu, že rýchlosť je 100 uzlov, teda 186 km/h a nie 100km/h, čo je dosť blízko bežnej rýchlosti klasických torpéd. Východné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Brookings Institute a aj inde na US stránkach píšu, že rýchlosť je 100 uzlov, teda 186 km/h a nie 100km/h, čo je dosť blízko bežnej rýchlosti klasických torpéd. Východné pobrežie USA by to podľa nich dosiahlo za 40 hodín. Detekcia bude problém. Deliace vrstvy vody s rôznou teplotou a hustotou od hĺbky 1 km budú pre sonary asi problém aj pri hlučnosti zariadenia. Ani Poseidony nebudú mať dobrú šancu, lebo veľkosťou je to miniponorka / veľké torpédo. Ak ho aj zdetekujú, bude plávať v hĺbke 1000 metrov a v očakávanej zóne odhalenia bude pravdepodobne aj manévrovať. Kým do tej hĺbky klesne hlbinná bomba, pri jeho rýchlosti bude mimo dosahu. Museli by ich loviť niečím naozaj veľkým, asi až jadrom. Ani to by asi problém neriešilo. Ak by pre Status-6 chceli zabezpečiť ničivý účinok, asi by ho navrhli tak, aby došlo k spusteniu nálože aj pri tlakovej vlne bômb, ktoré sa ho snažia uloviť. Kobaltu 60 by sa tak možno nevyhli ani pri "úspešnom" zasiahnutí tohto divnoláska vehiklu. Ak by nejako hrozila operácia Unthinkable, toto zariadenie by bolo skvelý odstrašujúci prostriedok. Na primárny útok je to však nepoužiteľné. Rus sa asi naozaj obáva scenára Unthinkable a myslí si, že keď na to príde, USA sú ochotné vyobchodovať milióny civilov za porážku globálnych súperov. Možno je to iba politická technológia, prípadne dokonca z každého kus..
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  16:15 10.12.2016

  Keby bola Europa silna a jednotna, bez ohladu na vztah s USA, neverim tomu, ze by sa k nej Rusko chovalo ustretovo, ak by na svojich hraniciach udrziavala strategicke zbrane. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keby bola Europa silna a jednotna, bez ohladu na vztah s USA, neverim tomu, ze by sa k nej Rusko chovalo ustretovo, ak by na svojich hraniciach udrziavala strategicke zbrane. Myslim si, ze by Ruski vladcovia spali spokojnejsie, keby mali naraznikovu zonu aj na hranici s Cinou.

  no a strasit jadrovu velmoc... ak je jadrova velmoc naozaj velmoc, tak by nemala moc ist vystrasit - hlavne nie vojensky.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  15:58 10.12.2016

  Blake: Ten první odstavec není reakce na to co jsem napsal, že?

  K tomu druhému odstavci, pokud vynakládám na zbrojení 10x víc než Rusko a stěhuju jednotky přes půl zeměkoule k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake: Ten první odstavec není reakce na to co jsem napsal, že?

  K tomu druhému odstavci, pokud vynakládám na zbrojení 10x víc než Rusko a stěhuju jednotky přes půl zeměkoule k Ruským hranicím, vyvolám tím logicky u Rusů strach a strašit jadernou velmoc není úplně chytré.

  A vážně si nemyslím, že by Rusko vyrábělo doomsday device kvůli svým sousedům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  15:44 10.12.2016

  JirkaM, ze sa niekto citi napadnuty/boji napadnutia este neznamena, ze je napadany/bude napadnuty. A rovnako nejde nazvat odplatu obranou. Su to dve dost jasne definovane veci a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM, ze sa niekto citi napadnuty/boji napadnutia este neznamena, ze je napadany/bude napadnuty. A rovnako nejde nazvat odplatu obranou. Su to dve dost jasne definovane veci a jasne su aj ich implikacie.

  a teda tiez si nemyslim, ze zvysit vydaje na obranu a chovat sa ustretovo k Rusku sa vylucuje. Co sa vylucuje je akakolvek silna entita v bezprostrednom okoli Ruska, ku ktorej by Rusko bolo ochotne sa spravat ustretovo. V najlepsom pripade to moze byt ako dnesny vztah Ciny a Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  15:11 10.12.2016

  Chtělo by to rozhodnout se, jestli je cílem zvýšit zbrojení, nebo podpořit vstřícné chování k Rusku, protože tyhle věci jdou docela proti sobě.

  Doomsday device je zjevně zbraň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chtělo by to rozhodnout se, jestli je cílem zvýšit zbrojení, nebo podpořit vstřícné chování k Rusku, protože tyhle věci jdou docela proti sobě.

  Doomsday device je zjevně zbraň toho kdo se bojí, že by mohl být napaden. Útočníci spíš potřebují něco co by jim umožnilo vyhnout se odplatě, něco "protiíránský" radar v Brdech. Jinými slovy, prezentovat doomsday device jako agresivní záležitost, je hodně bulvární.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepek
  14:25 10.12.2016

  Já si myslím, že to tady trochu přibarvujete. Jediná skutečně OP vlastnost, mi připadá ten dosah 10 000km.
  100km/h není nějáká extra rychlost. I konvenční torpéda dosahují těchto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si myslím, že to tady trochu přibarvujete. Jediná skutečně OP vlastnost, mi připadá ten dosah 10 000km.
  100km/h není nějáká extra rychlost. I konvenční torpéda dosahují těchto rychlostí. A není to o moc víc, než druhoválečná torpéda. A i tak po spatření torpéd mohli kapitáni lodí učinit protiopatření pro vyhnutí se/ minimalizaci poškození. Typicky natočit se proti salvě torpéd čumákem nebo zadkem.
  Dále, nedetekovatelnost? 1000m , to je asi 2x tolik, než normální ponorky? Co já vím, tak čerpadla a další srandy okolo jaderného reaktoru jsou na jaderných ponorkách to nejhlučnější. Tady to máme v o dost menším těle + velká rychlost a máme tu jako výsledek obrovský hluk.
  Co já vím, tak USA mají oceány okolo svého území prošpikovány "systémem podmořských hydrofonů", a to hlavně oblasti jako Severní moře, Island, Gronsko, východní pobřeží USA, západní pobřeží USA, Havaj, oblasti jižně a východně od Japonska, severní Pacifik,........něco málo dokonce v jižním Atlantiku a Indickém oceánu. Dále patroly P3 Orion, vlastní ponorky a lodě,.....
  Dal jsem si tu práci a našel, jak se to jmenuje, říkají tomu SOSUS a byť se po studené válce tato síť zmenšila, tak nevěřím, že by z čista jasna přestali monitorovat Ruské ponorky...
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  23:33 09.12.2016

  Takovej decánko bulvár...

  Takovej decánko bulvár...

 • Olivav
  21:51 09.12.2016

  Mrtvá ruka je zajímavá, ale MOKV by to mohlo pokrýt.

  No a největši proti atomový kryt je prý samotné moskevské metro nehledě na Gluchovského knihy.

  Pokud jim tam teče jako do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mrtvá ruka je zajímavá, ale MOKV by to mohlo pokrýt.

  No a největši proti atomový kryt je prý samotné moskevské metro nehledě na Gluchovského knihy.

  Pokud jim tam teče jako do pražského tak mozná mají problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fluidum
  21:35 09.12.2016

  Zdravím, mám otázku: Proč by Rusko potřebovalo podobný systém "posledního soudu" když mají Dead Hand sytém který v případě překvapivého útoku odpálí všechny Ruské ICBM rakety? (což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, mám otázku: Proč by Rusko potřebovalo podobný systém "posledního soudu" když mají Dead Hand sytém který v případě překvapivého útoku odpálí všechny Ruské ICBM rakety? (což mimochodem není příliš ekologické)
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  A když je ten pátek, můžeme si zakonspiračit. Nevíte zda se v posledních letech objevila nová informace o obřím krytu na Urale? http://www.viewzone.com/yamant... (na stavbě se podílelo podle Wiki 30 000 lidí)

  A krytuje se prý dál (říjen 2016)
  http://www.dailymail.co.uk/new...

  Konspiracím zdar:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  20:29 09.12.2016

  Ohledně navádění - inerciálně? Tyhle systémy dneska fungují s ohromnou přesností na střelách s plochou dráhou letu, na letadlech atd. Myslím že by to zvládli implementovat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně navádění - inerciálně? Tyhle systémy dneska fungují s ohromnou přesností na střelách s plochou dráhou letu, na letadlech atd. Myslím že by to zvládli implementovat na podmořskou kocábku. Možná. Satelitní navigace nepřipadá v úvahu, rozhodně v terminální fázi.
  Jinak rychlost 100km/h je podle mě absurdita, která vede ke zbytečným nárokům prakticky na cokoliv - a je nemožné takhle rychle se pohybující těleso neodhalit, bo to prostě randál dělat bude. Mnohem větší smysl by mělo nechat to ploužit se pár uzlama a nenápadně se dokodrcat k cíli - odpadne s tím spousta konstrukčních problémů. Co se musí Rusům nechat, že ponorky do -1000m stavěli - teda Alfy byly do -900m, ale těch 100m dolů už zase takový problém nebude, zvlášť bez posádky ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  19:48 09.12.2016

  Jestli Rusko něco takového opravdu připravuje, je to naprosto přirozený proces a reakce k udržení rovnováhy.
  Rovnováhu může do budoucna hodně narušit masivní protiraketová obrana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli Rusko něco takového opravdu připravuje, je to naprosto přirozený proces a reakce k udržení rovnováhy.
  Rovnováhu může do budoucna hodně narušit masivní protiraketová obrana na straně USA. Tyto další nové systémy tu rovnováhu do jisté míry i navzdory protiraketové obraně zajišťují.
  Je to celkem přirozený a očekávatelný krok, že Rusko bude na protiraketovou obranu USA reagovat. Prozatím byly reakce jen na úrovni vývoje nových, hůře zničitelných střel a hlavic, do budoucna půjdou třeba i totuto cestou.
  S vlastní masivní protiraketovou obranou na úrovni té v USA zřejmě do budoucna nepočítají, tak musí zajistit rovnováhu nějak jinak. To je celé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:03 09.12.2016

  fenri

  "Představa pár těhle mrch číhajících někde pod prahem šelfu možná i po dlouhé roky ovšem není povzbudivá."

  tato predstava je najma znacne nerealna z dovody udrzby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  "Představa pár těhle mrch číhajících někde pod prahem šelfu možná i po dlouhé roky ovšem není povzbudivá."

  tato predstava je najma znacne nerealna z dovody udrzby kontroly etc. Nezabudaj, ze by islo o hodne nicivu a hodne "spinavu" zbran posledneho sudu. A keby si ju chodil pravidelne kontrolovat tak skor ci neskor druha strana zmapuje polohu jednotlivych kusov.
  Skrýt celý příspěvek

 • loko
  18:48 09.12.2016

  ubohe ideologicke clanky , an na viac nema , havloidny kabaret

  ubohe ideologicke clanky , an na viac nema , havloidny kabaret

 • baraka
  18:08 09.12.2016

  takýto článok mi pripadá ako umýselné provokovanie rusofóbov...
  je to supertajná zbraň ale už sa vie , že má dopraviť kobaltovú bombu na americký prístav. A to ju tam nevedia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takýto článok mi pripadá ako umýselné provokovanie rusofóbov...
  je to supertajná zbraň ale už sa vie , že má dopraviť kobaltovú bombu na americký prístav. A to ju tam nevedia dopraviť ICBM? A zbraň prvého úderu? Na prístav? keď je všetka rozodovacia administratíva vo vnútrození?
  A ak použijú na Boston takúto nálož - nevrátia im to američania na Moskvu?
  To sú totálne kraviny takéto vývody preprané z bulváru.

  Nebude to náhodou ruská verzia zbraňového systému ako je napr. Echo Voyager od Boeingu?

  Stačí ísť aj na tejto stránke do histórie a môžete si o tom prečítať a každý rozumný si urobí záver.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dunnk
  16:48 09.12.2016

  Reaguje Čína nějakým způsobem na takovéto zbraně?

  Není to spíše odpověď na Čínské nabídky na vytvoření aliance s Ruskem, kde by Rusko určitě nemělo hlavní slovo.

  Reaguje Čína nějakým způsobem na takovéto zbraně?

  Není to spíše odpověď na Čínské nabídky na vytvoření aliance s Ruskem, kde by Rusko určitě nemělo hlavní slovo.

 • mastodont
  16:40 09.12.2016

  Jakub2 v poriadku sustredme sa na to monstrum. Hmm hmm.... ja ti neviem. Ak na to nevieme príst a ani americania ( myslim na to navádzanie) tak to zase len o niecom svedcí. Len sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2 v poriadku sustredme sa na to monstrum. Hmm hmm.... ja ti neviem. Ak na to nevieme príst a ani americania ( myslim na to navádzanie) tak to zase len o niecom svedcí. Len sa mozme domnievať. Mozno to skace ako delfin co ja viem a riadi sa to podla hviezd. Alebo to bude vyzerat ako ryba a plavat 50m pod hladinou... (dufam ze to neulovia lovci velrýb). Neviem no ako to tí primitívovia vymysleli....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:25 09.12.2016

  stronger.p:
  No, no, no! Vltava je po Prahu splavná, takže stačí vyriešiť záludnosti riečneho toku a niečo veľkosti toho Skifu z obrázka by pri Karlovom moste zaparkovať mohlo. :D ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  No, no, no! Vltava je po Prahu splavná, takže stačí vyriešiť záludnosti riečneho toku a niečo veľkosti toho Skifu z obrázka by pri Karlovom moste zaparkovať mohlo. :D :D :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  15:32 09.12.2016

  RiMr: ovšem jedno se musí uznat, vydírací potenciál toho kamikaze monstra by byl podstatně větší než používá třeba Severní Korea.

  Ono by potom úplně jinak znělo: "Buď nám dáte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr: ovšem jedno se musí uznat, vydírací potenciál toho kamikaze monstra by byl podstatně větší než používá třeba Severní Korea.

  Ono by potom úplně jinak znělo: "Buď nám dáte nažrat, nebo vyrveme kus zemského jádra a pošleme ho do meziplanetárního prostoru"
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  15:23 09.12.2016

  Domnívám se, že naše MO včetně skvělého ministra nemusí mít z této zbraně strach. Tímhle na nás RF určitě nezaútočí, i kdyby to už měli doopravdy zavedené v její armádě.
  Pokud je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Domnívám se, že naše MO včetně skvělého ministra nemusí mít z této zbraně strach. Tímhle na nás RF určitě nezaútočí, i kdyby to už měli doopravdy zavedené v její armádě.
  Pokud je něco jako "zbraň posledního soudu", tak předpokládám její použití pouze v případě "Po nás potopa", ale v tomto případě spíš "Po nás jaderný spad..."
  Skrýt celý příspěvek

 • zephyrcg
  14:38 09.12.2016

  Předem se omlouvám jestli budu psát blbosti, ale je nutné aby podobná věc měla bůhvíjak důmyslné navádění? Chci říct že město nebo základna se nikam neuhnou, když to přeženu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Předem se omlouvám jestli budu psát blbosti, ale je nutné aby podobná věc měla bůhvíjak důmyslné navádění? Chci říct že město nebo základna se nikam neuhnou, když to přeženu, nestačilo by to vypustit na jednom břehu a počkat až to prostě doplave naproti? A ohledně detekce bych až takový optimista nebyl, oceány jsou dost velký a když je možné na moři nechat zmizet i CSG...

  Jinak ta kobaltová bomba mi připomněla jiný projekt z druhé strany, konkrétně SLAM, docela by mě zajímalo jaké další "skvělé" věci se vědátorům po světě honí hlavou... a nebo možná ne, ještě by člověk chtěl vyskočit z nejbližšího okna, jak kdysi zavtipkoval Obama :)
  https://warisboring.com/the-sl...
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  14:32 09.12.2016

  Tak v podstatě by to byla docela vtipná odpověď na americký program Antiraket :-)

  Tak čistě teoreticky to nemusí běžet na 100km/h stále. Pěkně potichu si to může sunout směr USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak v podstatě by to byla docela vtipná odpověď na americký program Antiraket :-)

  Tak čistě teoreticky to nemusí běžet na 100km/h stále. Pěkně potichu si to může sunout směr USA a přidat, až to bude nutné.
  Je něco, co by to v tom 1km dole dokázalo zasáhnout? Pokud nepočítám hlubiné pumy shazované na předpokládanou dráhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:58 09.12.2016

  ...o tom náhodném úniku si myslím svoje, ale co už, je třeba povzbudit moloďce ve zplundrované zemi na nějakou wunderwaffe...

  A jestli jde o to podojit amíky či koho na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...o tom náhodném úniku si myslím svoje, ale co už, je třeba povzbudit moloďce ve zplundrované zemi na nějakou wunderwaffe...

  A jestli jde o to podojit amíky či koho na protiopatření... Aby to nedopadlo tak, že USA vyvinou existující protiopatření proti hypotetické hrozbě (při čemž nevykrvácí, srovnejte rozpočty a technologické úrovně) a Rusko pak bude zase kvičet o útočných obranných zbraních a bude reálně krvácet při financování protiopatření, které na počátku samo vyvolalo...

  Je to to rozmazávané už v další (zničené) debatě o útočných radarech a kinematických protiraketách USA vs obranné ICBM... je to marný...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:40 09.12.2016

  Pokud to není jen maskirovka (což mi přijde jako celkem pravděpodobné), tak by ta zbraň nemusela být ani extrémně drahá ani extrémně hlučná. Pohon bych předpokládal pump-jetem jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to není jen maskirovka (což mi přijde jako celkem pravděpodobné), tak by ta zbraň nemusela být ani extrémně drahá ani extrémně hlučná. Pohon bych předpokládal pump-jetem jako u Boreje.
  Osobně si myslím, že Rusové do toho vrazí pár rublů a trochu si to předpřipraví, "kdyby něco". Hlavním cílem bude donutit Západ pustit si trochu žilou a u neinformovaných pak slušný propagandistický efekt.
  Představa pár těhle mrch číhajících někde pod prahem šelfu možná i po dlouhé roky ovšem není povzbudivá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:07 09.12.2016

  Mastodont, to není o nenávisti k Rusku já žiji tady v ČR a nechci to měnit. Jak to bylo a už jsem to tu jednou postnul https://www.youtube.com/watch?...

  Sholva to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont, to není o nenávisti k Rusku já žiji tady v ČR a nechci to měnit. Jak to bylo a už jsem to tu jednou postnul https://www.youtube.com/watch?...

  Sholva to napsal skvěle a já dodám snad jen doufám nezkomoleně jeden vtip:

  Běží se atletické mistrovství a běhu se účastní jen dva závodníci jeden z USA a druhý z Ruska:
  Rus vyhraje a v médiích se objeví zpráva:
  v Rusku píší: Náš Atlet drtivě zvítězil a závodník USA skončil poslední.
  v USA píší: Náš atlet skončil na pěkném druhém místě a Rus byl předposlední.
  Asi tak...

  Jinak při rychlosti 100km/h bude problém i s akustickým naváděním, což je problém např. u superkavitace, ale možná to Němci v Barakudě zvládli a kdoví, jestli se Rusi k té technologii přenosu povelů i při takovém šíleném hluku dostali. Možná mají vlastní řešení?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  12:51 09.12.2016

  Jak se to má dostat do Atlantiku? Přeci jen, poslat tohle Baltem asi nebude jen tak.

  Jak se to má dostat do Atlantiku? Přeci jen, poslat tohle Baltem asi nebude jen tak.

 • Jakub2
  12:46 09.12.2016

  Mastodont: "Vacsina su len dohady... mozno to nebola nahoda .. ten unik tajnych informacii."

  Tak, tak. Všechno má nějaký smysl! Nic se neděje náhodně nebo chaoticky! Náhody a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont: "Vacsina su len dohady... mozno to nebola nahoda .. ten unik tajnych informacii."

  Tak, tak. Všechno má nějaký smysl! Nic se neděje náhodně nebo chaoticky! Náhody a nehody neexistují! Svět je řízen ilumináty, židozednáři a chemtrails! Matrix lives!

  Ale teď vážně - máte něco k článku nebo jen vypouštíte off-topic? Co kdybychom se začali dohadovat o tom, jak takový dron přijímá rozkazy? Radiové vlny se vodou šíří celkem špatně a AI u takové zbraně nebude nejlepší volbou...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  12:39 09.12.2016

  mastodont: Ale tak to je klasika, USA kudy chodí, kvetou sedmikrásky, Rusi kam šlápnou, sto let nic neroste. Objektivita a nezávislost jsou ty dvě znásilněné holky támhle v rohu... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: Ale tak to je klasika, USA kudy chodí, kvetou sedmikrásky, Rusi kam šlápnou, sto let nic neroste. Objektivita a nezávislost jsou ty dvě znásilněné holky támhle v rohu...

  Na druhou stranu, ono v Rusku ty zprávy jsou stejné, akorát naopak - tedy kudy chodí Rus, tam kvetou fialky a kam cápne USA(NATO), sto let nic neroste...
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:33 09.12.2016

  Prepacte ale dovolujem si vas upozornit na skutocnost ze jedina krajina ktora rozputala nuklearny teror boli spojene staty americke a to hned 2x. Ktorý národ by nieco take ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prepacte ale dovolujem si vas upozornit na skutocnost ze jedina krajina ktora rozputala nuklearny teror boli spojene staty americke a to hned 2x. Ktorý národ by nieco take dokazal... vsetci si tu protirecite
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:25 09.12.2016

  Preco mam vzdy blby pocit ked citam koniec clanku o rusku. Vy tu doslova vytvarate lobizmus. Preco to robite. Nesirte taky strach. Ako ste napisali v clanku o mienke civilneho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Preco mam vzdy blby pocit ked citam koniec clanku o rusku. Vy tu doslova vytvarate lobizmus. Preco to robite. Nesirte taky strach. Ako ste napisali v clanku o mienke civilneho obytvatelstva mam pocit ze koniec clanku a konieckoncom kazdeho clanku uvadza citatela v to aby Rusku nedoveroval, doslova ho nenavidel. Odkaz na nejakeho ruskeho skrachovanca nikoho nezaujima. Vsade sa najde cierna ovca. U nas su to cele stada. Co sa tyka clanku je o tom malo zverejneneho. Vacsina su len dohady... mozno to nebola nahoda .. ten unik tajnych informacii.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  12:18 09.12.2016

  No hlavní otázka zní,bude na všechno Rusko mít finance?Svět přejde na těžbu ropy s břidlic tím dojde ke snížení cen ropy a tím dojde k omezení finančních prostředků pro Rusko.

  No hlavní otázka zní,bude na všechno Rusko mít finance?Svět přejde na těžbu ropy s břidlic tím dojde ke snížení cen ropy a tím dojde k omezení finančních prostředků pro Rusko.

 • Olivav
  11:38 09.12.2016

  Ano Skval neumí manévrovat. https://www.youtube.com/watch?...

  Ano Skval neumí manévrovat. https://www.youtube.com/watch?...

 • Olivav
  11:34 09.12.2016

  Jo a tady pěkné video https://www.youtube.com/watch?...

  Takže to Německé torpédo asi umí i manévrovat to Skval moc neumí co si pamatuji. Takže proti-zbraň by byla :)

  Jo a tady pěkné video https://www.youtube.com/watch?...

  Takže to Německé torpédo asi umí i manévrovat to Skval moc neumí co si pamatuji. Takže proti-zbraň by byla :)

 • Olivav
  11:28 09.12.2016

  No ten hluk co to musí dělat je enormní. Pravda, ale rychlost 100km/h je moc na konvenční torpéda. Nejsem si jistý, jestli Nemci nezkoušejí něco jak Skval? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ten hluk co to musí dělat je enormní. Pravda, ale rychlost 100km/h je moc na konvenční torpéda. Nejsem si jistý, jestli Nemci nezkoušejí něco jak Skval? http://survincity.com/2013/04/... https://de.wikipedia.org/wiki/... https://army.ca/forums/index.p... Protizbraň by byla, ale to zamoření po likvidaci takového sajrajtu jako Status-6 by bylo špatné pro oceánský ekosystém.

  Navíc si vzpomínám na myslím Chruščovův plán na zbudování lodě posledního soudu. Nepletu-li se šlo o loď (asi jako vetší obchodní či tanker), která by byla jednou velkou vodíkovou bombou. Senzory by monitorovaly území SSSR a v případě podezření na jaderný útok by se loď aktivovala a detonovala. Výsledek zánik života na planetě a asi i poškození planety jako takové.

  No a teď se podobné šíleností zase rodí v mozcích v Kremlu. Tak pokud mají tak super Topoly, Sarmaty apod, že na ně nic nemá jsou mobilní mají ponorky, tak proč takové šílenosti jako Satatus-6 To jim tam v palicích asi jebe ne?

  Tady už to vypadá, že se svět opravdu zbláznil. Až se jim ten podvodní dárek vymkne z kontroly, tak to bude o zábavu postaráno.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:13 09.12.2016

  Nebolo by načase prestať aspoň tu na západe používať anachronický termín "svetová vojna" (Rusom to dodáva pocit veľkosti, takže sa toho iste nevzdajú) a nahradiť ho presnejším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebolo by načase prestať aspoň tu na západe používať anachronický termín "svetová vojna" (Rusom to dodáva pocit veľkosti, takže sa toho iste nevzdajú) a nahradiť ho presnejším "nukleárna vojna"? Viem, psychologicky a propagandisticky je účinné poukazovať na globálne konflikty z 1. polovice 20. storočia, ale po dekolonizácii a rozpadu východného bloku s celým svojim spojeneckým a vazalským systémom, je vypuknutie konfliktu takého rozsahu vrcholne nepravdepodobné, takže reálnou hrozbou je už iba intenzita.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  11:09 09.12.2016

  P.S. Objekt plující pod vodou 100 km/h = 60 uzlů = hluk šroubů bude značný. Tj. bude snadno detekovatelný (pro moderní sonary to bude lahůdka). O to hůře se bude takový cíl ničit.

  P.S. Objekt plující pod vodou 100 km/h = 60 uzlů = hluk šroubů bude značný. Tj. bude snadno detekovatelný (pro moderní sonary to bude lahůdka). O to hůře se bude takový cíl ničit.

 • Reedys
  10:57 09.12.2016

  Tak Američani si udelaji protiraketový vesmírný deštník a Rusové na ně budou strilet torpeda po vodou :D

  A taky mi prijde zajimave ze nejprve se tu obevi článek o USA a hned na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Američani si udelaji protiraketový vesmírný deštník a Rusové na ně budou strilet torpeda po vodou :D

  A taky mi prijde zajimave ze nejprve se tu obevi článek o USA a hned na to článek o Rusku. Jako by nekdo chtě vyvolavat konflikt.
  Dle meho nazoru uz se svet davno nedeli jen na zapad a vychod. Jsou tu i dalsi "hraci", kteří by dokázaly jak USA tak i Rusku zatopit pod kotlem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  10:55 09.12.2016

  No a kolik že to USA vrazí miliard USD na obnovu a modernizaci své jaderné výzbroje? S jaderným koncem světa si hrají jak Rusi, tak USA, tak nevím, proč ten povyk - upřímně nevidím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a kolik že to USA vrazí miliard USD na obnovu a modernizaci své jaderné výzbroje? S jaderným koncem světa si hrají jak Rusi, tak USA, tak nevím, proč ten povyk - upřímně nevidím rozdíl, jestli atomovku do New Yorku dovalí ICBM nebo tahle sranda. Pořád tam ten New York nebude a pořád to bude znamenat jaderný konflikt, čili konec světa jak jej známe. A zamořená bude celá Země...

  Jinak bych se tím moc nevzrušoval. Nedávno tu byly články o prostředcích na ekonomické vyčerpávání Ruska, tak teď zase Rusi zkouší něco, co ekonomicky podojí USA. Principiálně nevidím rozdíl, jestli atomovky vypustí z ponorky nebo tam nechají bouchnout kamikaze ponorku. Pořád je to průšvih...
  Skrýt celý příspěvek