Status-6: Rusko opět vyvíjí zbraň posledního soudu?

Ponorka Vladimír Monomach třídy Borej (zavedená do služby 2014); ilustrační foto / Public Domain

Rusko otestovalo podmořský dron Status-6 schopný doručit k pobřeží jadernou nálož. První zprávy o novém ruském jaderném torpédu/dronu unikly do médií na konci roku 2015. Informace o posledních testech přinesl americký deník The Washington Free Beacon, který se odvolává na svůj zdroj v Pentagonu.

Podmořský jaderný dron

O vývoji nové ruské podmořské jaderné zbraně informoval již v záři v úvodu zmíněný americký deník. Následně se v listopadu 2015 nákresy jaderného podmořského dronu Status-6 objevily v televizní reportáži odvysílané ve dvou ruských státních televizích.

Pravost tajných materiálů potvrdil i mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. “Je pravda, že do záběrů se dostala i některá tajná data,“ potvrdil mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.

Na obrazovce ruských televizí se na několik sekund objevily přísně tajné dokumenty zbraňového systému s názvem Status-6. Jde o jadernou zbraň, kterou by podle dokumentů mohla vyrábět petrohradská společnost Rubin, přední konstruktér jaderných ponorek.

Status-6 je v podstatě “podmořská ICBM” - tedy podmořská verze mezikontinentální balistické střely, která je schopná na vzdálenost několika tisíc kilometrů doručit jadernou nálož. Podle The Washington Free Beacon má Status-6 dosah až 10 000 km, potopí se do hloubky 1000 m a dokáže plout rychlostí až (!) 100 km/h.

Podmořský dron s jaderným pohonem na cíl může doručit jadernou nálož o síle až několika megatun (současné ruské jaderné hlavice). Horní hranici jaderné nálože, vzhledem k obecnému dostatku prostoru a nosnosti v podmořském dronu, se ale “meze nekladou”.

Takto silná jaderná nálož dokáže zničit pobřežní města, přístavy, loděnice nebo námořní základny. Mezi civilní cíle patří města jako Washington, New York nebo Los Angeles, mezi vojenské pak především přístavy amerických jaderných ponorek a letadlových lodí.

Záběr z videa ukazující tajný ruský podmořský jaderný dron.

“Status-6 je podmořský dron s jadernou výzbroji a s jaderným pohonem. Jedná se o nejvíc nezodpovědný program ve vývoji jaderných zbraní, s kterým mohlo putinovské Rusko přijít,” myslí si Mark Schneider, bývalý úředník Pentagonu a nyní člen think-tanku NIPP (National Institute for Public Policy). “Status-6 je navržen tak, aby zabíjel civilisty a vytvářel masivní spad.”

Podle informací z ruských médií, např. vládního deníku Rossijskaja gazeta, může být Status-6 vybaven kobaltovou jadernou bombou určenou k trvalému jadernému zamoření území. Po výbuchu kobaltové jaderné bomby rozsáhle území zamoří nebezpečný radioaktivní izotop Kobalt-60 - ten znemožní život na území po dobu 100 let.

“Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta uvedl, že pro dosažení trvalého jaderného zamoření může zbraň použít tzv. kobaltovou bombu - jadernou bombu navrženou k produkci zvýšeného jaderného spadu, oproti klasickým jaderným hlavicím,” uvedl Schneider.

“Kobaltové bomby jsou zbraně pro “konec světa”, které byly navrženy během studené války, pravděpodobně ale nebyly nikdy vyrobeny,” dodal Schneider.

Podle uniklých zpráv z listopadu 2015 měl být prototyp jaderného podmořského dronu hotový v roce 2019, ve stejném roce mělo dojít k testování. Nicméně podle The Washington Free Beacon první testy této nové jaderné zbraně proběhly již minulý měsíc.

O vývoji podobné zbraně ale oficiální místa mlčí. “Budeme pozorně sledovat vývoj ruských podmořských zbraní, ale nebudeme žádnou z nich komentovat,” reagoval na zprávy o Status-6 kapitán Jeff Davis, mluvčí Pentagonu.


V únoru 2016 ruský deník Národní obrana přinesl fotografie (z roku 2008) testovaného ruského podmořského dronu Skif. Na obrázku je zatím maketa, prototyp má být testován mezi roky 2019 až 2023. Podle ruského deníku je Skif víceúčelový podmořský dron, který může posloužit také k nesení jaderné nálože. / Národní obrana

Ruská hra na konec světa

Na každé podobné zprávy o vývoji ultimativních zbraní je nutno pohlížet ze širšího hlediska. Pokud se Rusku podaří vývoj jaderného podmořského dronu dokončit - a je to v jeho technických silách - tak bojová hodnota bude relativně nízká.

Půjde o velmi drahé zbraně s účinností omezenou pouze na pobřeží. Avšak i několik málo jaderných dronů Status-6 postačí k vedení velmi efektivní propagandistické, politické a ekonomické války - tedy k vedení hybridní války.

Nasazení Status-6 vystraší civilní obyvatelstvo (a především média) v cílové zemi, které následně vyvine tlak na své vládnoucí představitele - buď s cílem donutit vládu investovat značné prostředky do armády (ekonomicky se vyčerpávat) nebo donutit vládu k vstřícnějšímu jednání s Ruskem.

V souvislosti se zprávami o ruském podmořském jaderném dronu tak nabývá na aktuálnosti a významu článek Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou” ruského autora Vadima Štěpa. Podle ruského autora Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky.

Zdroj: The Washington Free Beacon

Nahlásit chybu v článku


Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Rusko oživuje uskladněné tanky T-80BV

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovat a opět zavést do výzbroje ...

MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Grull
  14:32 09.12.2016

  Tak v podstatě by to byla docela vtipná odpověď na americký program Antiraket :-) Tak čistě teoreticky to nemusí běžet na 100km/h stále. Pěkně potichu si to může sunout směr USA ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak v podstatě by to byla docela vtipná odpověď na americký program Antiraket :-)

  Tak čistě teoreticky to nemusí běžet na 100km/h stále. Pěkně potichu si to může sunout směr USA a přidat, až to bude nutné.
  Je něco, co by to v tom 1km dole dokázalo zasáhnout? Pokud nepočítám hlubiné pumy shazované na předpokládanou dráhu.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:58 09.12.2016

  ...o tom náhodném úniku si myslím svoje, ale co už, je třeba povzbudit moloďce ve zplundrované zemi na nějakou wunderwaffe... A jestli jde o to podojit amíky či koho na ...Zobrazit celý příspěvek

  ...o tom náhodném úniku si myslím svoje, ale co už, je třeba povzbudit moloďce ve zplundrované zemi na nějakou wunderwaffe...

  A jestli jde o to podojit amíky či koho na protiopatření... Aby to nedopadlo tak, že USA vyvinou existující protiopatření proti hypotetické hrozbě (při čemž nevykrvácí, srovnejte rozpočty a technologické úrovně) a Rusko pak bude zase kvičet o útočných obranných zbraních a bude reálně krvácet při financování protiopatření, které na počátku samo vyvolalo...

  Je to to rozmazávané už v další (zničené) debatě o útočných radarech a kinematických protiraketách USA vs obranné ICBM... je to marný...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:40 09.12.2016

  Pokud to není jen maskirovka (což mi přijde jako celkem pravděpodobné), tak by ta zbraň nemusela být ani extrémně drahá ani extrémně hlučná. Pohon bych předpokládal pump-jetem jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to není jen maskirovka (což mi přijde jako celkem pravděpodobné), tak by ta zbraň nemusela být ani extrémně drahá ani extrémně hlučná. Pohon bych předpokládal pump-jetem jako u Boreje.
  Osobně si myslím, že Rusové do toho vrazí pár rublů a trochu si to předpřipraví, "kdyby něco". Hlavním cílem bude donutit Západ pustit si trochu žilou a u neinformovaných pak slušný propagandistický efekt.
  Představa pár těhle mrch číhajících někde pod prahem šelfu možná i po dlouhé roky ovšem není povzbudivá.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:07 09.12.2016

  Mastodont, to není o nenávisti k Rusku já žiji tady v ČR a nechci to měnit. Jak to bylo a už jsem to tu jednou postnul https://www.youtube.com/watch?... Sholva to ...Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont, to není o nenávisti k Rusku já žiji tady v ČR a nechci to měnit. Jak to bylo a už jsem to tu jednou postnul https://www.youtube.com/watch?...

  Sholva to napsal skvěle a já dodám snad jen doufám nezkomoleně jeden vtip:

  Běží se atletické mistrovství a běhu se účastní jen dva závodníci jeden z USA a druhý z Ruska:
  Rus vyhraje a v médiích se objeví zpráva:
  v Rusku píší: Náš Atlet drtivě zvítězil a závodník USA skončil poslední.
  v USA píší: Náš atlet skončil na pěkném druhém místě a Rus byl předposlední.
  Asi tak...

  Jinak při rychlosti 100km/h bude problém i s akustickým naváděním, což je problém např. u superkavitace, ale možná to Němci v Barakudě zvládli a kdoví, jestli se Rusi k té technologii přenosu povelů i při takovém šíleném hluku dostali. Možná mají vlastní řešení?Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  12:51 09.12.2016

  Jak se to má dostat do Atlantiku? Přeci jen, poslat tohle Baltem asi nebude jen tak.

  Jak se to má dostat do Atlantiku? Přeci jen, poslat tohle Baltem asi nebude jen tak.

 • Jakub2
  12:46 09.12.2016

  Mastodont: "Vacsina su len dohady... mozno to nebola nahoda .. ten unik tajnych informacii." Tak, tak. Všechno má nějaký smysl! Nic se neděje náhodně nebo chaoticky! Náhody a ...Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont: "Vacsina su len dohady... mozno to nebola nahoda .. ten unik tajnych informacii."

  Tak, tak. Všechno má nějaký smysl! Nic se neděje náhodně nebo chaoticky! Náhody a nehody neexistují! Svět je řízen ilumináty, židozednáři a chemtrails! Matrix lives!

  Ale teď vážně - máte něco k článku nebo jen vypouštíte off-topic? Co kdybychom se začali dohadovat o tom, jak takový dron přijímá rozkazy? Radiové vlny se vodou šíří celkem špatně a AI u takové zbraně nebude nejlepší volbou...Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  12:39 09.12.2016

  mastodont: Ale tak to je klasika, USA kudy chodí, kvetou sedmikrásky, Rusi kam šlápnou, sto let nic neroste. Objektivita a nezávislost jsou ty dvě znásilněné holky támhle v rohu... ...Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: Ale tak to je klasika, USA kudy chodí, kvetou sedmikrásky, Rusi kam šlápnou, sto let nic neroste. Objektivita a nezávislost jsou ty dvě znásilněné holky támhle v rohu...

  Na druhou stranu, ono v Rusku ty zprávy jsou stejné, akorát naopak - tedy kudy chodí Rus, tam kvetou fialky a kam cápne USA(NATO), sto let nic neroste...Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:33 09.12.2016

  Prepacte ale dovolujem si vas upozornit na skutocnost ze jedina krajina ktora rozputala nuklearny teror boli spojene staty americke a to hned 2x. Ktorý národ by nieco take ...Zobrazit celý příspěvek

  Prepacte ale dovolujem si vas upozornit na skutocnost ze jedina krajina ktora rozputala nuklearny teror boli spojene staty americke a to hned 2x. Ktorý národ by nieco take dokazal... vsetci si tu protireciteSkrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:25 09.12.2016

  Preco mam vzdy blby pocit ked citam koniec clanku o rusku. Vy tu doslova vytvarate lobizmus. Preco to robite. Nesirte taky strach. Ako ste napisali v clanku o mienke civilneho ...Zobrazit celý příspěvek

  Preco mam vzdy blby pocit ked citam koniec clanku o rusku. Vy tu doslova vytvarate lobizmus. Preco to robite. Nesirte taky strach. Ako ste napisali v clanku o mienke civilneho obytvatelstva mam pocit ze koniec clanku a konieckoncom kazdeho clanku uvadza citatela v to aby Rusku nedoveroval, doslova ho nenavidel. Odkaz na nejakeho ruskeho skrachovanca nikoho nezaujima. Vsade sa najde cierna ovca. U nas su to cele stada. Co sa tyka clanku je o tom malo zverejneneho. Vacsina su len dohady... mozno to nebola nahoda .. ten unik tajnych informacii.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  12:18 09.12.2016

  No hlavní otázka zní,bude na všechno Rusko mít finance?Svět přejde na těžbu ropy s břidlic tím dojde ke snížení cen ropy a tím dojde k omezení finančních prostředků pro Rusko.

  No hlavní otázka zní,bude na všechno Rusko mít finance?Svět přejde na těžbu ropy s břidlic tím dojde ke snížení cen ropy a tím dojde k omezení finančních prostředků pro Rusko.

 • Olivav
  11:38 09.12.2016

  Ano Skval neumí manévrovat. https://www.youtube.com/watch?...

  Ano Skval neumí manévrovat. https://www.youtube.com/watch?...

 • Olivav
  11:34 09.12.2016

  Jo a tady pěkné video https://www.youtube.com/watch?...

  Takže to Německé torpédo asi umí i manévrovat to Skval moc neumí co si pamatuji. Takže proti-zbraň by byla :)

  Jo a tady pěkné video https://www.youtube.com/watch?...

  Takže to Německé torpédo asi umí i manévrovat to Skval moc neumí co si pamatuji. Takže proti-zbraň by byla :)

 • Olivav
  11:28 09.12.2016

  No ten hluk co to musí dělat je enormní. Pravda, ale rychlost 100km/h je moc na konvenční torpéda. Nejsem si jistý, jestli Nemci nezkoušejí něco jak Skval? ...Zobrazit celý příspěvek

  No ten hluk co to musí dělat je enormní. Pravda, ale rychlost 100km/h je moc na konvenční torpéda. Nejsem si jistý, jestli Nemci nezkoušejí něco jak Skval? http://survincity.com/2013/04/... https://de.wikipedia.org/wiki/... https://army.ca/forums/index.p... Protizbraň by byla, ale to zamoření po likvidaci takového sajrajtu jako Status-6 by bylo špatné pro oceánský ekosystém.

  Navíc si vzpomínám na myslím Chruščovův plán na zbudování lodě posledního soudu. Nepletu-li se šlo o loď (asi jako vetší obchodní či tanker), která by byla jednou velkou vodíkovou bombou. Senzory by monitorovaly území SSSR a v případě podezření na jaderný útok by se loď aktivovala a detonovala. Výsledek zánik života na planetě a asi i poškození planety jako takové.

  No a teď se podobné šíleností zase rodí v mozcích v Kremlu. Tak pokud mají tak super Topoly, Sarmaty apod, že na ně nic nemá jsou mobilní mají ponorky, tak proč takové šílenosti jako Satatus-6 To jim tam v palicích asi jebe ne?

  Tady už to vypadá, že se svět opravdu zbláznil. Až se jim ten podvodní dárek vymkne z kontroly, tak to bude o zábavu postaráno.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:13 09.12.2016

  Nebolo by načase prestať aspoň tu na západe používať anachronický termín "svetová vojna" (Rusom to dodáva pocit veľkosti, takže sa toho iste nevzdajú) a nahradiť ho presnejším ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebolo by načase prestať aspoň tu na západe používať anachronický termín "svetová vojna" (Rusom to dodáva pocit veľkosti, takže sa toho iste nevzdajú) a nahradiť ho presnejším "nukleárna vojna"? Viem, psychologicky a propagandisticky je účinné poukazovať na globálne konflikty z 1. polovice 20. storočia, ale po dekolonizácii a rozpadu východného bloku s celým svojim spojeneckým a vazalským systémom, je vypuknutie konfliktu takého rozsahu vrcholne nepravdepodobné, takže reálnou hrozbou je už iba intenzita.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  11:09 09.12.2016

  P.S. Objekt plující pod vodou 100 km/h = 60 uzlů = hluk šroubů bude značný. Tj. bude snadno detekovatelný (pro moderní sonary to bude lahůdka). O to hůře se bude takový cíl ničit.

  P.S. Objekt plující pod vodou 100 km/h = 60 uzlů = hluk šroubů bude značný. Tj. bude snadno detekovatelný (pro moderní sonary to bude lahůdka). O to hůře se bude takový cíl ničit.

 • Reedys
  10:57 09.12.2016

  Tak Američani si udelaji protiraketový vesmírný deštník a Rusové na ně budou strilet torpeda po vodou :D A taky mi prijde zajimave ze nejprve se tu obevi článek o USA a hned na ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Američani si udelaji protiraketový vesmírný deštník a Rusové na ně budou strilet torpeda po vodou :D

  A taky mi prijde zajimave ze nejprve se tu obevi článek o USA a hned na to článek o Rusku. Jako by nekdo chtě vyvolavat konflikt.
  Dle meho nazoru uz se svet davno nedeli jen na zapad a vychod. Jsou tu i dalsi "hraci", kteří by dokázaly jak USA tak i Rusku zatopit pod kotlem.Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  10:55 09.12.2016

  No a kolik že to USA vrazí miliard USD na obnovu a modernizaci své jaderné výzbroje? S jaderným koncem světa si hrají jak Rusi, tak USA, tak nevím, proč ten povyk - upřímně nevidím ...Zobrazit celý příspěvek

  No a kolik že to USA vrazí miliard USD na obnovu a modernizaci své jaderné výzbroje? S jaderným koncem světa si hrají jak Rusi, tak USA, tak nevím, proč ten povyk - upřímně nevidím rozdíl, jestli atomovku do New Yorku dovalí ICBM nebo tahle sranda. Pořád tam ten New York nebude a pořád to bude znamenat jaderný konflikt, čili konec světa jak jej známe. A zamořená bude celá Země...

  Jinak bych se tím moc nevzrušoval. Nedávno tu byly články o prostředcích na ekonomické vyčerpávání Ruska, tak teď zase Rusi zkouší něco, co ekonomicky podojí USA. Principiálně nevidím rozdíl, jestli atomovky vypustí z ponorky nebo tam nechají bouchnout kamikaze ponorku. Pořád je to průšvih...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2