Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje

Foto: Příslušníci FSB při antiteroristické operaci na Kavkaze (2010); ilustrační foto / RIA Novosti, CC BY-SA 3.0
Příslušníci FSB při antiteroristické operaci na Kavkaze (2010); ilustrační foto / RIA Novosti, CC BY-SA 3.0

Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly několik úspěšných operací, zejména v Kabardsko-Balkarsku, Ingušsku a Dagestánu, které si vyžádaly životy několika desítek islamistů.

Likvidace teroristů na Kavkaze

V ranních hodinách 2. srpna ruské speciální jednotky FSB (Federální bezpečnostní služby), armáda a police provedli razii v ingušské vesničce Dattykh u hranic s Čečenskem. Tato odlehlá obec už byla několikrát dějištěm přestřelek mezi ruskými bezpečnostními složkami a islamisty.

Při akci bylo zabito sedm podezřelých z terorismu, kteří byli následně identifikováni jako členové jedné z čečenských skupin zodpovědných za útok na Groznyj 4. prosince 2014. Tato skupina byla údajně napojená na Islámský stát (IS).

Další zátah na teroristy proběhl o den později v kabardsko-balkarském městě Nalčik. Islamisté byli obklíčeni v obytném bloku a odmítali se vzdát. Při následné přestřelce se speciální jednotkou FSB bylo zabito pět mužů a jedna žena, kteří byli podezřelí z vraždy šéfa policie jednoho z kabardsko-balkarských okresů. Dva týdny před touto operací bylo v Nalčiku ruskými bezpečnostními silami zabito šest dalších ozbrojenců napojených na islamisty.

Poslední úspěšnou operaci Rusové provedli 10. srpna. Cílem se stala skupina rebelů pohybující se v dagestánském okrese Untsukul. Bezpečnostní jednotky uzavřely celý okres a speciální jednotky s pomocí dělostřelectva a letectva udeřili na islamisty ukrývající se v horách. Druhého dne vládní jednotky zabily čtyři teroristy a po dalších třech pátrají. Jeden člen speciální jednotky při zásahu utrpěl zranění.

Smrt kavkazského emíra

Až později během dne bylo zjištěno, že jedním ze zabitých byl i nedávno jmenovaný vůdce skupiny Islámský kavkazský emirát ICE (Islamic Caucasus Emirate) Magomed Suleimanov, známější pod svým nom de geurre Abu Usman Gimrinsky.

První informace o „mučednické" smrti Gimrinskeho se začaly objevovat na džihádistických profilech na sociálních sítích už 10. srpna. Následoval je web tzv. Vilayat Dagestan (Provincie Dagestán), což je web jedné z tzv. provincií ICE na Kavkaze, který uvedl, že Abu Usman Gimrinsky spolu s dalšími představiteli ICE byli zabiti. Informace následně potvrdila i ruský Národní protiteroristický výbor.

Abu Usman Gimrinsky se na pozici emíra ICE dostal 1. června 2015, ale jeho jmenovaní bylo očekáváno už dříve. Gimrinsky byl nástupcem Aliaskhaba Kebekova, známějšího pod jménem Ali Abu Muhammad al-Dagestani, který byl zabit ruskými bezpečnostními silami v dubnu tohoto roku.

Al-Dagestani byl nástupcem legendárního vůdce ICE Doku Umarova, který zemřel za neznámých okolností nejspíše na podzim roku 2013. ICE tak za poslední rok a půl ztratila tři emíry a to ještě v době, kdy se celá organizace potýká s vnitřními spory. ICE se naplno dostala do střetu mezi Al-Qaidou a IS o vedoucí postavení ve světovém džihádistickém hnutí.

Boj o moc mezi teroristickými organizacemi

V červnu tohoto roku mluvčí IS Abu Muhammad al-Adnani veřejně přijal tzv. Bayat (přísahu věrnosti), kterou složilo mnoha kavkazských džihádistů vůdci IS al-Bagdadimu. Adnani oznámil vytvoření nové provincie IS na Kavkaze, jmenoval vedením kavkazské provincie šejka Abu Muhammada al-Qadarího a požadoval po všech muslimech na Kavkaze věrnost al-Qadarimu.

Al-Qadari je bývalým členem ICE. Dříve vystupoval pod jménem Rustam Asilderov a stál v čele provincie Dagestán.

Dva poslední emíři ICE, al-Dagestani a Gimrinsky, se snažili udržet ICE nezávislý na IS a omítali se připojit k al-Baghdadimu. V této snaze byli oba podporování Al-Qaidou, která jim pomohla mimo jiné ideologicky.

Islámští učenci, spolupracující s al-Qaida na Arabském Poloostrově (AQAP) a frontou An-Nusra v Sýrii, podpořili snahu emírů ICE v jejich odporu k IS. Stejně tak se za emíry ICE postavili někteří prominentní džihádisté z Al-Qaidy a na ní napojených skupin. I přes tuto ideologickou pomoc se ICE zmítá ve vnitřním konfliktu, kde na jedné straně stojí zastánci IS a na druhé původní emíři a zastánci spolupráce s Al-Qaidou.

Počátek rozporů v ICE nastal v prosinci 2014, kdy Rustam Asilderov (Abu Muhammad al-Qadarí) a část jeho bojovníků přísahali věrnost IS. V reakci na to Gimrinsky, v té době vysoce postaveného velitele, vyloučil všechny zrádce z ICE.

Gimrinky také uvedl, že tehdejší emír al-Dagestani nenechá žádného z členů ICE odpřísahat věrnost IS, dokud IS nepřestane obviňovat muslimy z bezvěrectví, zabíjet je, vzývat k jejich zabíjení a dokud nezačne IS poslouchat muslimské náboženské autority a učence. Gimrinsky a al-Dagestani v silné kritice odpadlíků pokračovali a zaměřili se zejména na Asilderova, který byl jejich strany podroben tvrdé kritice za svou neznalost islámského práva šaría.

Al-Dagestani se pokoušel udržet ICE jednotnou, ale nedařilo se mu to. ICE trvalo více jak dva měsíce, než po smrti al-Dagestaniho jmenovala nového vůdce Gimrinského. ICE poté vydala prohlášení, ve kterém nový představitel provincie Dagestán, Said Arakanskyj Gimrinskemu přísahal věrnost. ICE také pod vedením Gimrinskeho vyměnila velké množství mužů na vedoucích pozicích za bojovníky věrné emírovi a odpůrce IS, ale i tak se nepodařilo zlomit vliv IS na Kavkaze.

Tento boj o Kavkaz se přesunul také do Sýrie, kde bojuje velké množství islamistů původem z kavkazských zemí. Někteří prominentní čečenští velitelé přísahali věrnost IS, jiní stáhli své bojovníky z oblastí, kde bojuje IS a připojili se většinou k Frontě An-Nusra, která je oficiální pobočkou Al-Qaidy v Sýrii.

Na stranu an-Nusry se postavily dvě nejsilnější kavkazské skupiny v Sýrii, Jaish al-Muhajireen wa al-Ansar (JMA), kterou donedávna vedl Salahuddin Shishani, který veřejně přísahal věrnost al-Dagestanimu, a skupina Junud al-Sham

Nahlásit chybu v článku


Související články

Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko ...

Obsazení divadla na Dubrovce měl v Moskvě předcházet bombový teror

Obsazení divadla na Dubrovce čečenskými ozbrojenci, ke kterému došlo 23. října 2002 během ...

Terorismus

V souvislosti s článkem o možných podobách terorismu v budoucnosti se v diskusi jeden ...

Terorismus v Evropské unii mezi lety 2006–2014

Terorismus patří mezi hlavní fenomény ohrožující bezpečnost občanů EU a státy se pro boj s ním snaží ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Elis
  12:30 22.08.2015

  Ti dva byli zabiti.

  Ti dva byli zabiti.

 • Elis
  12:30 22.08.2015

  Jen pro představu o současné situaci v Dagestánu: - Při akci proti Suleimanovi měl být sestřelený ruský vrtulník (zdroj kavkazcentrum.com). V noci na dnešek byl v Dagestánu při ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro představu o současné situaci v Dagestánu:
  - Při akci proti Suleimanovi měl být sestřelený ruský vrtulník (zdroj kavkazcentrum.com).
  V noci na dnešek byl v Dagestánu při střelbě na příslušníka OMONu 15ti letý chlapec, jeden policista, onen příslušník OMONu byl těžce raněn.

  Kdysi jsem se trochu vrtal v čečenském odboji během Velké vlastenecké a nic moc se tam nezměnilo: souběh bestiality z obou stran, přeběhlictví, rodinných zrad, krevní msty, tajných operací...Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  17:58 21.08.2015

  Když to tak čtu, nedivím se, že má Západ často problém (v této problematice) s kým se proti komu spojit a když už to udělá, tak je to skoro vždy špatně. Oni sami v tom mají v ...Zobrazit celý příspěvek

  Když to tak čtu, nedivím se, že má Západ často problém (v této problematice) s kým se proti komu spojit a když už to udělá, tak je to skoro vždy špatně. Oni sami v tom mají v podstatě hokej, tím míň tomu můžeme lépe porozumět a hlavně něco předvídat...Nic moc :(Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:55 21.08.2015

  jak měli v Dejvicích problém s tou pitnou vodou, tak kolovaly zvěsti, že na MO a genštábu řádí epidemie Al-Kakajdy...snad to dobře dopadlo

  jak měli v Dejvicích problém s tou pitnou vodou, tak kolovaly zvěsti, že na MO a genštábu řádí epidemie Al-Kakajdy...snad to dobře dopadlo

 • dexnom
  15:23 21.08.2015

  Al-Qaeda (/ælˈkaɪdə/ al-KY-də or /ˌælkɑːˈiːdə/ AL-kah-EE-də; Arabic: القاعدة‎ al-qāʿidah, Arabic: [ælqɑːʕɪdɐ], translation: "The Base", "The Foundation" or "The Fundament" and ...Zobrazit celý příspěvek

  Al-Qaeda (/ælˈkaɪdə/ al-KY-də or /ˌælkɑːˈiːdə/ AL-kah-EE-də; Arabic: القاعدة‎ al-qāʿidah, Arabic: [ælqɑːʕɪdɐ], translation: "The Base", "The Foundation" or "The Fundament" and alternatively spelled al-Qaida and sometimes al-Qa'idaSkrýt celý příspěvek

 • vkopecky
  15:20 21.08.2015

  RiMr71: Al-Qaida je onou Al Kajdou :-) Nechávám v článcích anglické přepisy arabštiny, neboť na rozdíl od českých přepisů jsou jednotné a neliší se zdroj od zdroje. Na Kadyrova ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Al-Qaida je onou Al Kajdou :-) Nechávám v článcích anglické přepisy arabštiny, neboť na rozdíl od českých přepisů jsou jednotné a neliší se zdroj od zdroje.
  Na Kadyrova asi dojde těžko, to by musel namíchnout Putina, aby ho přestal podporovat.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:05 21.08.2015

  Jen do nich, třeba dojde i na Kadyrova... Jen jedna poznámka - co to je ta "Al-Qaida"...? To je jako Al Kajda? Dále "Suleimanov", Al Sham - tam si nejsem jistý, ale myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen do nich, třeba dojde i na Kadyrova...

  Jen jedna poznámka - co to je ta "Al-Qaida"...? To je jako Al Kajda?
  Dále "Suleimanov", Al Sham - tam si nejsem jistý, ale myslím, že na to máme taky nějaké české bukvy... :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...