Ruská reakce na situaci v Afghánistánu

-
18. 8. 2021
-
0 komentářů
-
Jan Feryna
Jedním ze států, jenž s napětím sledují zhoršující se situaci v Afghánistánu je Rusko. Jeho představitelé na jedné straně odmítají vojenský zásah proti Tálibánu, ale zároveň jsou si vědomi nebezpečí plynoucí ze zhoršující se situace. Proto ruská armáda uskutečňuje sérii cvičení s uzbeckými a tádžickými ozbrojenými silami, ale na druhé straně se ruští diplomaté snaží s Tálibánem jednat a zajistit Rusku vliv na vnitropolitickou situaci v zemi.
Obecně lze přístup Ruska k Afghánistánu charakterizovat jako pragmatický. Rusko má zájem na bezpečnosti a stabilitě na hranicích Afghánistánu a středoasijských států, z nichž tři – Tádžikistán, Kazachstán a Kyrgyzstán – jsou ruskými spojenci v rámci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Naopak ruská vláda nemá zájem na tom, aby se z Afghánistánu stal prostor využívaný ostatními velmocemi k tlaku na Rusko. Moskva v zemi nemá životně důležité zájmy, přesto chce přispět ke stabilitě. Od odchodu sovětských vojsk ze země a rozpadu Sovětského svazu považovala Moskva za hlavní afghánské hrozby export radikální ideologie, terorismus a pašování drog.
V současnosti však Afghánistán Rusko přímo neohrožuje. Rusko se poučilo a podle mnoha ruských expertů je přímé ruské angažmá v Afghánistánu nejen nebezpečné, ale také zbytečné. Koncepce ruské zahraničí politiky z roku 2016 zmiňuje Afghánistán jako jednu z hlavních regionálních priorit.
Při tvorbě „afghánské“ strategie musí Moskva vzít v úvahu snahu středoasijských zemí a samotného Afghánistánu o vyvažování vůči Rusku, Spojeným státům a Číně. Rusko momentálně není schopné projektovat sílu v celém regionu a jeho vojenská přítomnost v oblasti je velmi malá – Moskva disponuje základnami v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Rusko může dění v oblasti ovlivňovat civilní a diplomatickou cestou skrz regionální organizace jako jsou zmíněná Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti nebo Šanghajská organizace.
Související články
Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie
Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...
-
26.10.2020
-
160 komentářů
-
Jan Grohmann
Radikální islám v postsovětské Střední Asii
Letošní druhý nejvýznamnější křesťanský svátek, kdy si věřící křesťané, ale i miliony nevěřících na ...
-
29.12.2020
-
43 komentářů
-
Kristián Chalupa
Dopisy vojáků proti islamismu vyvolaly ve Francii smíšené reakce
Na internetových stránkách francouzského pravicového týdeníku Valeurs Actuelles se počátkem května ...
-
18.05.2021
-
23 komentářů
-
Kristián Chalupa
Setkání politických matadorů není zlomem, ale příslibem
Každé setkání nejvyšších představitelů Spojených států a Ruska bývá pod drobnohledem předních ...
-
22.06.2021
-
13 komentářů
-
Kristián Chalupa
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.