Ruská reakce na situaci v Afghánistánu

Ruská reakce na situaci v Afghánistánu
Ruští vojáci v Tádžikistánu / Foto: AP (Zvětšit)

Jedním ze států, jenž s napětím sledují zhoršující se situaci v Afghánistánu je Rusko. Jeho představitelé na jedné straně odmítají vojenský zásah proti Tálibánu, ale zároveň jsou si vědomi nebezpečí plynoucí ze zhoršující se situace. Proto ruská armáda uskutečňuje sérii cvičení s uzbeckými a tádžickými ozbrojenými silami, ale na druhé straně se ruští diplomaté snaží s Tálibánem jednat a zajistit Rusku vliv na vnitropolitickou situaci v zemi.

Obecně lze přístup Ruska k Afghánistánu charakterizovat jako pragmatický. Rusko má zájem na bezpečnosti a stabilitě na hranicích Afghánistánu a středoasijských států, z nichž tři – Tádžikistán, Kazachstán a Kyrgyzstán – jsou ruskými spojenci v rámci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Naopak ruská vláda nemá zájem na tom, aby se z Afghánistánu stal prostor využívaný ostatními velmocemi k tlaku na Rusko. Moskva v zemi nemá životně důležité zájmy, přesto chce přispět ke stabilitě. Od odchodu sovětských vojsk ze země a rozpadu Sovětského svazu považovala Moskva za hlavní afghánské hrozby export radikální ideologie, terorismus a pašování drog.

V současnosti však Afghánistán Rusko přímo neohrožuje. Rusko se poučilo a podle mnoha ruských expertů je přímé ruské angažmá v Afghánistánu nejen nebezpečné, ale také zbytečné. Koncepce ruské zahraničí politiky z roku 2016 zmiňuje Afghánistán jako jednu z hlavních regionálních priorit.

Při tvorbě „afghánské“ strategie musí Moskva vzít v úvahu snahu středoasijských zemí a samotného Afghánistánu o vyvažování vůči Rusku, Spojeným státům a Číně. Rusko momentálně není schopné projektovat sílu v celém regionu a jeho vojenská přítomnost v oblasti je velmi malá – Moskva disponuje základnami v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Rusko může dění v oblasti ovlivňovat civilní a diplomatickou cestou skrz regionální organizace jako jsou zmíněná Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti nebo Šanghajská organizace.

Moskva se snaží vývoj v Afghánistánu ovlivňovat i iniciativami jako je tzv. Moskevský formát využívaný hlavně pro jednání mezi Ruskem a asijskými státy. V roce 2017 účastníci Moskevského formátu (Rusko, Čína a Pákistán) vyzvali hnutí Tálibán k jednání s afghánskou vládou. Mezi další iniciativy patří rusko-americké konzultace, jež v průběhu času přinesly pravidelná jednání speciálních amerických a ruských prezidentských vyslanců pro Afghánistán. Moskva od začátku oficiálně podporovala americká vyjednávání s Tálibánem, nicméně v zákulisí byli diplomaté velmi skeptičtí a prosazovali Moskevský formát jako nejvhodnější řešení.

Ruské tanky z 201. základny v Tádžikistánu zamířily na hranici s Afghánistánem

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Radikální islám v postsovětské Střední Asii

Letošní druhý nejvýznamnější křesťanský svátek, kdy si věřící křesťané, ale i miliony nevěřících na ...

Dopisy vojáků proti islamismu vyvolaly ve Francii smíšené reakce

Na internetových stránkách francouzského pravicového týdeníku Valeurs Actuelles se počátkem května ...

Setkání politických matadorů není zlomem, ale příslibem

Každé setkání nejvyšších představitelů Spojených států a Ruska bývá pod drobnohledem předních ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.