Ruská rozvědka předpovídá konec Západu a nový multipolární svět

Ruská rozvědka předpovídá konec Západu a nový multipolární svět
Ruská rozvědka přináší nový ruský řád. / depositphotos.com (Zvětšit)

Z pozastavené americké vojenské pomoci Kyjevu se stává krize. Bílý dům ve čtvrtek znovu vyzval republikány v Kongresu, aby přestali brzdit navrhovaný balíček. Před pokračováním podpory Ukrajině varuje ruská Služba vnější rozvědky, podle které se změní v „černou díru“ a bude pohlcovat stále více zdrojů a lidí.

„Republikáni v Kongresu jsou ochotni dát Putinovi dárek. Ten největší dárek, v jaký mohl Putin doufat,“ uvedla Karine Jean-Pierreová, tisková mluvčí Bílého domu. Na mysli měla středeční krok republikánů v Senátu, kteří zablokovali pozměňovací návrh o navýšení výdajů na národní bezpečnost ve výši 106 miliard amerických dolarů. Ten podle internetových stránek The Drive zahrnuje vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů.

Republikáni zastavili klíčové hlasování Senátu kvůli požadavkům na omezení migrace a posílení bezpečnosti amerických hranic. Návrh neprošel v poměru hlasů 49:51, ke schválení jich bylo potřeba šedesát. K zamítnutí došlo navzdory vášnivému apelu amerického prezidenta Joe Bidena. „Pokud Putin obsadí Ukrajinu, nezastaví se tam,“ pohrozil Biden. „Je důležité vidět dlouhodobou perspektivu, bude pokračovat dál. Dal to jasně najevo. Pokud Putin zaútočí na spojence NATO... američtí vojáci budou muset bojovat proti ruským vojákům. Jakékoli narušení dodávek na Ukrajinu jednoznačně posiluje Putinovu pozici.“

The Drive rovněž citoval Sergeje Naryškina, ředitele ruské Služby vnější rozvědky (SVR), a jeho tezi o Ukrajině jako druhé válce ve Vietnamu. Jeho názory zveřejněné v časopise Razvědčik níže uvádím se záměrem přiblížit myšlení současné kremelské elity českým čtenářům:

Sergej Naryškin pokládá ukrajinsko-ruskou válku za součást konfliktu, který se nepřetržitě táhne od konce studené války. S loňskou invazí na Ukrajinu vstoupil do otevřené fáze a v posledním roce se stal celosvětovým konfliktem. V něm soupeří USA se svými spojenci a globalistickou agendou proti stále většímu počtu nezápadních států sdílejících myšlenku multipolarity. „Slábnoucí“ Spojené státy dnes již údajně nedokáží prosadit své vedení nad dalšími zeměmi, které se již nechtějí podřizovat jejich „diktátu“. Aby se zabránilo radikálnímu rozpadu globálního systému, z nějž čerpají výhody pouze „Anglosasové“, dochází k vytváření řízeného chaosu. Proti nepoddajným státům kolektivní Západ vytváří operativní a taktické koalice pod svou kontrolou, jež v klíčových regionech planety destabilizují bezpečnostní situaci.

Nadcházející rok bude na světové scéně ve znamení dalšího zintenzivnění konfrontace obou geopolitických koncepcí: anglosaské/ostrovní „rozděl a panuj“ a kontinentální „spoj a veď“. Projevy tohoto soupeření budeme dle ředitele SVR v nadcházejícím roce pozorovat od postsovětského prostoru přes arabský svět až po Jižní Ameriku. V případě podpory ukrajinské vlády Naryškin předvídá rostoucí „toxicitu“ ukrajinské otázky pro transatlantickou jednotu a západní společnost jako celek. Jejím důsledkem bude urychlení „úpadku mezinárodní autority Západu“. Ukrajina se změní v „černou díru“ pohlcující stále více materiálních i lidských zdrojů. Spojené státy riskují vznik „druhého Vietnamu“. Bude se jím muset zabývat každá nová americká vláda, dokud se do Bílého domu nedostane k moci „rozumná“ osoba s dostatkem odvahy a odhodlání tuto „díru zacelit“.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Rusko nemá munici. Záchranu našlo v Severní Koreji

Před měsícem se Kim Čong-un v Rusku setkal s prezidentem Putinem. Dojednal s ním vojenské dodávky ...

Čtyři scénáře budoucího vývoje Ruska

Současné Rusko ovládá režim nastolený před více než dvaceti lety jeho současným prezidentem ...

PREMIUM Polsko kupuje houfnice K9. Času není nazbyt. Za tři roky Rusko zaútočí

Bohužel se nejedná o clickbaitový nadpis. „NATO má tři roky na to, aby se připravilo na konfrontaci ...

Ruský New World Order: NATO má tři roky, aby odvrátilo ruský útok

Rusko se svými imperiálními ambicemi dnes představuje pro členy NATO největší a nejnaléhavější ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.