Ruská šachová partie v Arktidě

Ruští vojáci za na dalnám severu. / Public domain

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své vojenské kapacity. Obnovování starých základen, tvorba nových specializovaných vojenských útvarů a vojenská cvičení mají ruské síly připravit na případný konflikt na dálném severu.

Arktida - země ropou zaslíbená

Arktida, jejíž hranice jsou nejčastěji vymezeny polárním kruhem, má rozlohu 21,18 milionu km2. V Arktidě má osm států – Rusko, Kanada, Spojené státy, Norsko, Finsko, Island a Dánsko - podle OSN vlastní tzv. "vyčleněné zóny".Z hlediska klimatických podmínek jde o poměrně nehostinné prostředí, ale i přes to je Arktida předmětem živého zájmu mnoha států, které mají zájem o nerostné suroviny, především ropu a zemní plyn.

Pod mořským dnem Severního ledového oceánu se totiž nalézá odhadem až 22 % neobjevených světových zásob ropy a zemního plynu (podle US Geological Survey).

Takové množství ropy (jde o ekvivalent 412 miliard barelů) je přirozeně značným lákadlem pro nejrůznější státy. Právě přírodní bohatství nacházející se za polárním kruhem vede Moskvu k expanzi svých arktických vojenských aktivit.

Poprvé Moskva předložila OSN požadavek na přičlenění vlastní "vyčleněné zóny" ke svému území v roce 2002. Tehdy byl požadavek zamítnut. Situace se opakovala v srpnu 2015, kdy si Rusko nárokovalo přičlenění 740 000 km čtverečních Arktidy (včetně Severního pólu) k území Ruské federace.

Ruská závislost na ropě

Ruská ekonomika je silně závislá na vývozu ropy a zemního plynu a jejich prodej tvoří dvě třetiny celkového ruského exportu. Tvrdý zásah pro ruské hospodářství představoval výrazný pokles cen ropy na přelomu let 2014-2015, kdy se cena snížila z více než 100 dolarů za barel na méně než 40 dolarů.

I když je produkce udržována na 10 milionech barelů za den, výtěžek je proti minulým letům poloviční. Každé snížení ceny ropy o jeden dolar navíc znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliard dolarů na straně daňových příjmů.

Nízké ceny ropy a ekonomické následky přímo ovlivňují politickou a vojenskou moc Ruska. Díky vysokým cenám ropy v minulosti si Moskva mohla dovolit financovat rozsáhlou modernizaci ozbrojených sil a vojenské operace v zahraničí. Situaci Rusku neulehčují ani sankce uvalené Západem za obsazení Krymu.

Rusko má osmé největší zásoby ropy na světě (odhadem 80 miliard barelů ropy), ale zároveň patří mezi největší producenty. Podle zprávy OPEC na rok 2010 (OPEC Share of World Oil Reserves 2010) může Rusko (při současném tempu těžby) své ropné zásoby vyčerpat do 22 let. Moskva řešení tohoto problému hledá právě v Arktidě.

Operace za polárním kruhem

Rusko v Arktidě v posledních letech obnovilo několik vojenských základen a plánuje další. Jde například o základnu pro 150 vojáků na ostrově Alexandřina země. Největší zařízení má být vybudováno na ostrově Kotělnyj, kde má být umístěno 250 vojáků a systémy protivzdušné obrany.

Většinu plochy Arktidy zaujímá Severní ledový oceán, který je větší část roku zamrzlý nebo plný plovoucích ledových ker. Na rozdíl od Antarktidy je Arktida teplotně vlídnější. V zimních měsících se teplotní průměr pohybuje od -34 °C do 0 °C a v letních mezi -10 °C a 10 °C.

S výskytem extrémních teplot klesajících až pod -50 °C je nutné uplatňovat specifické postupy a disponovat výstrojí, vybavením a vojenskou technikou schopnou operovat v takových teplotách.

Páteř ruských arktických kapacit představuje flotila ledoborců, které proráží cestu civilním i vojenským plavidlům. Rusko je také jedinou zemí, která disponuje flotilou ledoborců na nukleární pohon. Rusové mají šest jaderných torpédoborců a další tři staví.

Extrémní podmínky Arktidy Moskvu vedly k návratu k tankům T-80BV, které mají vynikající schopnost fungovat za velmi nízkých teplot (až do – 50 °C).

Stejně tak ruská armáda disponuje specializovanou verzí vrtulníku Mi-8 pro arktické prostředí. Nejvýraznější změnou „arktické" Mi-8 je silnější motor, pomocná energetická jednotka, systém ochrany proti ledu a podvozek s ližinami. Samozřejmostí je také výkonné topení (využívající technologie z kosmických lodí).

Ruská aktivita v Arktidě je v porovnání s ostatními zainteresovanými státy velmi vysoká. I přes to, že jde pouze o budování kapacit, vysocí představitelné Pentagonu si tyto aktivity interpretují jako agresivní. To představuje dilema zejména pro současnou americkou administrativu Donalda Trumpa, který by s Moskvou raději spolupracoval.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...

Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy ...

Nové motory pro ruskou stíhačku T-50 (Su-50) po roce 2020

Oproti dřívějším informacím ruských médií, i tiskovým zprávám z ruského průmyslu, vývoj ruské ...

Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020

Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Larry
  11:36 18.02.2017

  Na trubce ala youtube si můžete dohledat snímky z inspekce MO RF na budovaných základnách v Arktidě. A rozhodně to nejsou zemljanky.
  Cíl pokrytí radiolokačním polem Arktidy je v podstatě splněn.
  A v USA moc nevěřte. Stačí vzpomenout, jak se "potopilo" New Orleans kde je těžba zanedbatelných 00000 nic barelů ropy v celosvětovém měřítku. A jak to rozhoupalo světovou burzu.
  A navíc RF nemá povinnost prodávat ropu pod cenou.

  To Radovan: Těžbu z břidlic v Evropě zapomeňte. Můžete to prosazovat u vás za domem. Ehm....kde vezmete pitnou vodu???

 • Tesil
  17:51 14.02.2017

  Radovane máš pravdu,co se týká ceny ropy.Rusové začnou těžit až cena bude taková aby se těžba vyplatila.Zatím si k tomuto kroku připravují cestu, těžba z břidlic má svá úskalí a ekologické dopady.To v budoucnu může celou věc prodražit.

 • nedy68
  12:05 14.02.2017

  Já myslím, že si budují ústupovou cestu až je poženeme (NATO). Takový Taiwan

 • Radovan
  22:14 13.02.2017

  Tesil: Jo vojáci to zvládnou, to nepopírám, ale je to vyhazování peněz a uplná magořina. A nějaké osídlování Arktidy normální populací, jak tady někdo zmínil, je už čirý nesmysl.
  Těžaři by to taky nejspíš zvládli, ale to by ropa musela stát hodně přes sto dolarů za barel aby se to vyplatilo. Ale pokud se k té hranici ropa zase přiblíží, tak se těžaři z břidlic vrátí znovu masivně na trh a ropa pujde zase hodně dolu a ruské plány na nějakou těžbu v Arktidě k ledu. Tak jako je tomu dneska.

 • Blake
  09:34 13.02.2017

  Dandyman, keby si si to video aj pozrel, zistil by si, ze v nom ziadne LAV-25 nefiguruje.

 • Dandyman
  08:58 13.02.2017

  Nic jiného než protiruská propaganda. Na tom videu je americký LAV-25! Klidně ti vojáci můžou cvičit na Sibiři.

 • Tesil
  19:16 10.02.2017

  RADOVANE Rusové tam přece nechtějí pěstovat karotku.Jde o ropu a voj.základny.Těžaři a vojáci to zvládnou,neboj se.

 • Radovan
  15:21 10.02.2017

  Tonotime a jiní:
  Myslím, že nemáte přesnou představu jaké panují podmínky na severní hranici Ruska, natož na ostrovech v Severním ledovém oceánu. S nějakým vysoušením Petrohradu nebo osidlováním Ameriky či Austrálie to nesnese srovnání. Byl jsem několik týdnů na Špicberkách v létě a ty jsou ještě na rozdíl od Ruské části Arktidy ovlivněny Golským proudem a mají daleko mírnější klima.
  Nejde tam nic pěstovat, rostou tam jen lišejníky a mechy, vše se musí dovážet. Od října do března je tam neustálá tma, větry, teploty padají k - 50 °C. Pokud moře v létě na několik měsíců roztaje i okolo arktických ostrovů, tak je stejně doprava ohrožovány krami. Ano jsou nepočetné vesnice na březích Ledového oceánu mimo dosah Golfského proudu, obývané domorodci a drsnými lidmi co tam ještě po rozpadu SSSR vydrželi, ale výš je to prakticky neobyvatelné.
  Přečtěte si knížky Eskymo Welzla, který nějaký čas na Novosibiřských ostrovech žil a nebo reportáž z Norilsku - statisícového hornického města na severní Sibiři. Je to tam na hranici žití a to je jeho poloha ještě o stovky a tisíce kilometrů jižněji než nyní budované ruské základny.
  https://xman.idnes.cz/sibir-no...

 • PavolR
  13:38 10.02.2017

  Tonotime:
  Celý Váš príspevok sa točí okolo osídľovania, ale to je práve popri financiách najzávažnejší problém Ruska - nedostatok ľudských zdrojov. Majú iba niečo do 145M obyvateľov a práve oblasti, kde by bolo najviac treba rozprúdiť ťažbu surovín, sa majú tendenciu vyľudňovať. A ešte aj pri dnešných robotizačných trendoch je jediným tvorcom hodnôt človek. Bez neho ostanú akékoľvek zásoby surovín ležať ľadom.
  A tu sa dostávame do (pre Rusko) začarovaného kruhu:
  Aby tie oblasti bolo možné osídliť a prilákať tam ľudí, treba vraziť šialené prachy do renovácie existujúcej infraštruktúry a budovanie novej - na to štát nemá, museli by to zafinancovať nejaké súkromné spoločnosti (možno dokonca zahraničné) ale tie by sa potom domáhali aj patričných podielov na zisku a skrze svoje pozície by mohli zasahovať do hospodárstva štátu chorobne závislého práve na ťažbe surovín. Ďalšou kapitolou sú ľudské zdroje. Možno by bolo možné získať na patričné úľavy nejakých kolonistov z cudziny, ale nakoľko by boli títo ovládateľní??? Hovoríme tu totiž o miliónoch a miliónoch ľudí, ktorý by na rozsiahlych územiach mohli získať prevahu nad ruskojazyčným obyvateľstvom. Pre niekdajšie cárske rusko, postavené na feudálnych základoch, by to problém nebol, ale u súčasného kleptonacionalistického režimu treba počítať s úplne zásadnou ideologickou brzdou - nechcú sa deliť o lup a majú strach z ľudí, ktorých nemôžu ovládať, z myšlienok a hlavne chápania právneho štátu, ktorý by si so sebou mohli doniesť a samozrejme aj z toho, že by ich niekto z cudziny mohlo využiť tak, ako oni využívajú ruské zahraničné komunity.

 • Pepos
  13:31 10.02.2017

  Robia to na svojom území tak žiadny problém. Amíci radšej stavajú na cudzom.

 • Blake
  12:02 10.02.2017

  fenri, jasne, tie zakladne su podla mna len taky uplny zaciatok, aby neboli celkom nepripraveni, keby tam naozaj potrebovali rozsirit vojensku pritomnost. Familiarnost s prostredim je predsa len dobra vec.

 • Tonotime
  10:34 10.02.2017

  K Radovan...Je to od Rusů čiré bláznovství a obrovské vyhazování peněz...
  Poďme na to trošku s pohľadu histórie. Asi vypadalo číre bláznovstvi aj stavba mesta Petrohrad (Leningrad) vo svojej dobe 1703 cárom Petrom Veľkým. Dovtedy tam boli beznádejné bažiny. Dnes už nikto nezapochybuje o strategickom význame tohoto námorného mesta. Celkovo teda šlo iba postaviť to mesto nehliadiac na náklady a mnoho mrtvol a osídliť. Ale kruté bolo spočiatku aj osidľovanie Ameriky. Neskôr Austrálie Britmi, ktorí tam napakovali trestancov, neposlušných Írov. Cárom a Stalinovcom na Severe na to slúžili neraz takzvané Gulagy. Ani USA sa nechystajú dnes zatvárať Gvantanámo na Kube.
  Spočiatku sa tiež zdalo číre bláznovství od USA odkupiť od Ruského Cára Aliašku.
  Docela dobré chápem význam slov v článku...
  Páteř ruských arktických kapacit představuje flotila ledoborců, které proráží cestu civilním i vojenským plavidlům. Rusko je také jedinou zemí, která disponuje flotilou ledoborců na nukleární pohon. Rusové mají šest jaderných torpédoborců a další tři staví....
  Tak ako USA zaviedli pojem čo sú jadrové lietadlové lode, tak dnes Rusi zavádzajú pojem lode s jadrovými elektráňami. Lode s jadrovými elektrárňami im začínajú zásobovať strategické mesta na Severe a zlepšovať podmienky miestným, armáde a podnikateľom, ťažiarom.
  Rusi nezaostávajú vo vývojí jadrových technológii za Západom a vstupili už do zavádzania jadrových elektrárni 4. generácii. Kto má záujem dosť článkov na wébu www.osel.cz...
  Ďalej stojí za povšimnutie, že počítače, servery , elektronika a supravodivosť na rozličné aktivity potrebujú riadné chladenie. Výborne podmienky cez tieto aktivity v Arktíde.
  Ľudstvo čeli preľudneniu a rôznym pádom ekosystemov. Dochádzajú nám aj rôzne nerasty a energie. Jedine ako čeliť rôzným takým katastrofam je vyniesť časť výroby a ťažbu do vesmíru. V blízkych asteroidov a na mesiaci je veľa vzácnych kovov ktoré by reštartovali svetovú ekonomiku cez 500 biliónov $. Aj preto sa stal Elon Musk (SpaceX, eletromobily Tesla) jedným s poradcov Trumpa. Aj preto kvôli námietkam USA sa Čína neprijala do projektu vesmírnej stanice ISS. Ale Čína si už stavia vlastnú vesmírnu stanicu a znovu sa roboticki vráti na Mesiac. Už aj EU si dostavia svoju vlastnú vesmírnu navigáciu Galileo nesmierného strategického a ekonomického významu.
  Ale zatiaľ ľudstvu neostane nič iné len expandovať do prijateľnejších neobývaných oblastí v Arktíde a Antarktíde, stavať umelé ostrovy ako v Dubai. Veď tie roboty a drony máme čoraz dokonalejšie, a nesmierne ich zdokonaľujú aj armády. Tak isto sa neustále zlepšujú 3D tlačiarne. Nastup 3D tlačiarní, drónov, automatizácia nám onedlho riadne pozmení náš zabehaný štýl života, tak ako nástup mobilov, počítačov a Internet.
  Ľudia na Severe a v Arktíde potrebujú najmä dostatok energie na teplo a spotrebný tovar rôzneho určenia. Ale to im už môžu dnes z veľkej časti zabezpečíť, jadrové elektrárne na loďach, roboty, dróny a 3D tlačiarne.
  Ak na Severe a v Arktíde nevyťažíme zrýchlene začínajúci únik vysokoskelnikového metánu (oproti tomu CO2 je zanedbateľne) tak celosvetové následky drastických zmien klímy pocítime aj v naších štátoch. Vie niekto povedať ako sa u nás zmení počasie ak sa zmenia trasy Gólfského prúdu? Zastavíme tých migrantov zo zatopených území a púšti? Aj takému Holandsku v EU hrozí potom zatopenie.

 • mastodont
  20:47 09.02.2017

  Radovan ja si myslim ze tie ruske zakladne tam buduju preto aby v buducnosti mohli operativne postupovat v pripadnych konfliktoch o ropu/nerasty. Uz teraz ziskavaju cenne poznaky. Musis prisposobit techniku,taktiku proste vsetko. A ako vies momentalne tempo tazby ktore v Rusku je nasvedcuje to ze o 20-30 rokov uz ziadnu ropu mat nebudu. A vieme aka strata by to bola pre rozpocet, Robia sa kroky na to aby ekonomika nebola tak zavisla na rope a plyne ale to potrva este desatrocia kym nejake ich odvetvie okrem exportu ropy bude efektivne. Tu vidim najvacsie ruske nedostatky.

 • Tesil
  19:33 09.02.2017

  RADOVAN Rusové zřejmě berou klimatické změny vážně.Jestliže dnes panují někde nepříznivé podmínky pro těžbu za 5-10 let se situace může změnit.Ostatně děje se tak už nyní.

 • fenri
  17:27 09.02.2017

  Blake, ono to vyznělo. Na druhou stranu mít malé základny s hustotou X set a tisíc km stále ještě není moc o projekci síli, ajk spíše o totálně nepokryté hranici. A řekl bych, že kolem severní hranice Ruska začíná/začne být rušno. Těžařské společnosti, Čínské státní firmy... atd.

 • Blake
  15:15 09.02.2017

  cpt. Morgan, fenri, ja ale ziadne americke zakladne nespominam ani nehodnotim, neviem, co sa mi snazite vkladat do ust. Tiez netvrdim, ze by vykonavali projekciu sily na vlastnom uzemi, ale ze pomocou zakladni na severe si ulahcuju projekciu na sever od krajiny. Tiez nehovorim, ze je to 'zle', len hovorim, ze to nie je obrana, pretoze ich severnu hranicu nik neohrozuje. Iste, mohlo by sa argumentovat tym, ze len rozsiruju svoju obtanu pozdlz hranic, lebo maju pocit, ze bola doteraz nedostatocna, ale to je ako ked sa Kotleba dusuje, ze nie je fasista.

  Rusko ma zaujem o vplyv na arktide a podnika pre to logicke kroky. Bodka.

  prosim, menej emocii.

 • PavolR
  14:20 09.02.2017

  Radovan:
  V záujme propagandy sa na peniaze nehľadí - obzvlášť v Rusku. Kľúčové slovné spojenie: "obnovujú základne z čias ZSSR". Teda pozície, kde udržiavala voľakedy vojsko superveľmoc. Rusko tým pádom "rastie a mocnie". :D Aspoň takto, naoko.

 • Radovan
  13:35 09.02.2017

  Je to od Rusů čiré bláznovství a obrovské vyhazování peněz. Proč proboha udržovat vojenské základny stovky kilometrů v Severním ledovém oceánu? Vždyť tam budou moct maximálně buzerovat vědecké výpravy nebo sčítat lední medvědy.
  Průnik diverzantů směrem od severního pólu nehrozí, snímkování obstarají družice, proplouvání atomových US ponorek kdekoliv na severu stejně nezabrání. A teoretické široké zpřístupnění severní cesty obchodním lodím by bylo pro Rusko naopak výborné a jejich kontrola by stačila na začátku a na konci.
  Pochybuji že se někdy v budoucnu vyplatí těžit ropu i v těchto extrémních oblastech (a pochybuji že by to Rusové bez Západní technické pomoci zvládli), to se spíš rozjede těžba z břidlic ve velkém.
  Chápu kdyby si Rusové začali více hlídat hranici s Čínou, tohle opravdu ne. Ale kdo chce kam, pomocme mu tam. Takže by bylo naopak velmi chytré třeba od USA naoko hrát zájem o vojenskou přítomnost v Arktidě a tím Rusy vyprovokovat ke zvýšení přítomnosti, k vynaložení dalších miliard navíc.
  Protože ty jim budou daleko více pak chybět jinde. Tady na severu budou dělat divadlo max. ledním medvědům.

 • marfolodej
  12:16 09.02.2017

  no je dobré být připraven...

  to vlasto: dobrá připomínka s tou akademií :D

 • vlasto
  11:39 09.02.2017

  Co je na chovani Ruska agresivne? Napriklad ze prehlasili, ze ich kontinetalny self siaha az za severny pol? Ze robia vojenske vypravy na severny pol a rozmiestnuju tam pred kamerami svoje zastavky? Agresivna je idea, ktoru prezentuju. Tvrdit, ze zakladna s 250 vojakmi na ruskom uzemi nie je ziadna agresia, je zakryvanie si oci pred skutocnostou, ze budovanie tych zakladni je sucastou agresivnej idey na ovladnutie velkej casti arktidy. Obdobne postupuje Cina v juhocinskom mori. Akurat k vyjadreniam o kontinentalnom selfe pridali este aj historicky narok. Je len otazka casu, kedy Putin prehlasi, ze archeologovia ruskej akademie vied vykopali na severnom pole zbytky staroruskej osady.

 • PavolR
  09:40 09.02.2017

  Tonotime:
  Bombardovanie Juhoslávie ste si účelovo o pár rokov posunuli, aby zapadlo do obrazu a Kadáfiho pustili k vode samotní Rusi (zatiaľ čo v rovnakom čase Asada podržali). ;)

  K zásobám metánu – máme preň momentálne také využitie, aby sa ho oplatilo komukoľvek ťažiť. Lebo zadarmo ani kura nehrabe a každý sa bude radšej dívať, ako sa odparuje do atmosféry, než by na ňom prerábal ...

  Najväčším problémom Ruska v nasledujúcich desaťročiach bude to, že jeho geografická poloha nabáda k tvorbe nových perspektívnych obchodných trás, ale samotné Rusko nemá prostriedky na vybudovanie potrebnej infraštruktúry. Čína a USA sa budú na jeho území predháňať, kto vybuduje skôr takúto trasu (ktorú bude mať samozrejme pod kontrolou). Obchodné trasy sú totiž neraz výnosnejšie, než samotná ťažba surovín.

 • fenri
  09:35 09.02.2017

  Vrata - rozhorlovat se nad postavením malé vojenské základny na VLASTNÍM územím je prostě canc z definice. Tečka.
  Zbytek vám celkem srozumitelně vysvětlil mudry.udrzbar, resp. i Tonotime.

  -Nejde o celou Arktidu
  -Jde o výlučné ekonomické zóny
  -Podobné aktivity vyvíjí i ostatní severské země

 • jarpe
  09:34 09.02.2017

  Tak před rokem jsem četl vědeckou teorii, že ropa dojít nemůže, protože pořád nová vybublává z nitra Země. Kdyby to byla pravda, tak pak je tu otázka, jestli spotřeba tisíckrát nepřevyšuje obnovu ložisek.

 • Tonotime
  09:01 09.02.2017

  Áno aj ja už roky upozorňnujem, že prístup k Arktide, jej územie a nerastné bohatstvo boli jedným s faktorom na rozpútanie novej studenej vojny voči Rusku a embárg.
  Ide o to, že ľady na severe a v Arktíde sa zrýchlene topia.
  Lepšie klimatické modely v Arktíde poznajú asi akurát naše podarené veľmoci.
  Nachádza sa tam aj veľa metánových dier, ktoré topením môžu urýchliť otepľovanie klímy na našej Zemi. Nevidím lepšiu alternatívu ako zabrániť uniku veľkého množstva sklenikového metánu do atmosféry, ako pristúpiť k ťažbe metánu a je mi jedno či to budú USA, Kanada, alebo Rusi.
  Áno nachádzajú sa tam veľké zásoby ropy a plynu. Presnejšie to poznajú iba naše podarené kozmické veľmoci zo satelitov. Zlepšujú sa neustále aj rôzne techniky ťažby.
  Ak ste dobre registrovali embarga na Rusko boli najmä do ťažiarenských technológii.
  Raketové motory RD stále v USA veselo nakupujú od Ruska a podobne.
  V Arktíde sú aj iné veľmi dôležité nerasty. Zásoby zasa nalepšie poznaju najmä kozmické veľmoci ako Rusko, USA. Pamätáte ako Ruský cár predal USA Aljašku a neskôr zlatokopekú horúčku, ktorá naštartovala USA?
  Topiace sa ľady na severe a v Arktíde umožnia aj novú Severnú námornu cestu, ktorá bude mať v blízkej budúcnosti tiež veľký strategický význam. Aké je dôležitá kontrola námornych obchodných tras? Preto majú USA viacej lietadlových lodi ako zvyšok sveta. Preto kontruje BRICS a Šanghajský spolok stavbou nového prieplavu v Nikaragui, ktorý ma byť dostavaný okolo roku 2020. Preto toľko sporov okolo ostrovov v Juhočínskom mori. Ak tam aj niekde nie su ostrovy, proste postavia sa tam umelé ostrovy.
  Teda v USA Obamovci a spol, či ich predchodcovia a geostrategovia dospeli k názoru, že skôr či neskôr sa pochytia USA, Kanada s Ruskom o územia v Arktíde.
  Aj vo Fínsku sa sporom o územia na Severe ozývajú hlasy o ukončení neutrality a vstupu do NATO. Švédsko tiež posililo svoje vzťahy s NATO. Nórsko už prijalo prvých vojakov USA na svojom územi nedávno a kvôli tomu veľké mediálné prestrelky.
  Kvôli prístupu armád NATO na severe sa spustila propaganda stašením okolo pobaltských trpaslíkov Estónska, Lotyška a Litvy. Veď geostrategovia USA a NATO dobre vedia ako pohoreli vojska Napoleóna a Hitlera. Síce voči technickí zaostalejším Rusom, ale oveľa lepšie pripravené na kruté mrazivé počasie.
  Možno práve bizmismen Trump tiež veľmi vidí do ohromných zásob ropy, plynu a nerastov v Arktíde. A má stratégiu udobriť sa s Ruskom a dohodnúť sa na rozdelení územia, sféry vplyvu a ťažby. Podobne ako bol pakt Ribentrop-Molotov pred druhou svetovou. A ostatným možno podhodia nepodstatné kostičky.
  ...Poprvé Moskva předložila OSN požadavek na přičlenění Arktidy ke svému území v roce 2002...
  Od toho roku sa prudko začali zhoršovať vzťahy USA s Ruskom.
  Vybombardovanie Srbska, protiraketové štíty v Europe, finacovaný prevrat na Ukrajine, v Sýrie, kde mali Rusi námorné základne. Vybombardovanie proRuského spojenca Kadafiovcov v Líbii. Veľká ropná hra so Saudmi na pokles svetových cien ropy. Strašenie Pobaltím.
  Možno, že sa malo Rusko proste začleniť do Západu, tak ako východne štáty do EU a NATO. Nemuseli sme Rusko dotlačiť ekonomický a vojenský slinejúcej Číne.Vytvoriť si mocného nepriateľa a zoskupenie ako sú BRICS a Šanghajský spolok, stavať miliárdové protiraketové štíty, ktoré nám budú v prípade konfliktu s Ruskom aj tak na nič. Pre Obamovcov a spol bolo asi nepredstaviteľné deliť sa o moc na Západe čosi aj s Ruskom. Tak sa ale musia baviť aj tak s Rusko-Činskými zoskupeniami.
  Trump asi pochopil, že Rusko môže síce ohroziť USA cez armádu,ale nie ekonomický. Zatiaľ čo Čína ohrozuje USA najmä ekonomický a následne cez armádu. Tých trecích plôch medzi USA a Čínov o rôzné prvenstvá a vodcovstvo sféru záujmov bude do budúcnosti riadne narastať.

 • mudry.udrzbar
  08:59 09.02.2017
  Oblíbený příspěvek

  Vrata:

  Zle to napísali a preto si to zle pochopil. Arktída nie je oficialne sučasťou tých 8 štátov, len maju podľa medzinárodných zmluv vyčleněné zóny. Rusko žiadalo samozrejme iba pričlenenie svojej zóny, nie celej arktídy.

  Tu je mapka:
  http://www.thetimes.co.uk/tto/...

 • Vrata
  08:31 09.02.2017

  fenri: a jeste bych do budoucna prosil, abyste si nechal sve "cancy" (viz. vas prispevek).

 • Vrata
  08:29 09.02.2017

  fenri:
  a nejde nahodou o tyto vetu z clanku:

  Poprvé Moskva předložila OSN požadavek na přičlenění Arktidy ke svému území v roce 2002. Tehdy byl požadavek zamítnut. Situace se opakovala v srpnu 2015, kdy si Rusko nárokovalo přičlenění 740 000 km čtverečních Arktidy (včetně Severního pólu) k území Ruské federace.

  Proboha, jakym pravem si dela Rusko narok na celou Arktidu??? Nebuduji tam ty zakladny jenom kvuli tomu??

 • fenri
  07:23 09.02.2017

  Blake, ty cancy o drzé projekci síly na vlastním území mi také přijdou komické. Slušné, mírumilovné země mají základny na cizím území a drzý Rus si jí klidně postaví na svém. Horibilní.
  Základny v Gronsku, na Aljašce... jsou určeny na obranu proti ledním medvědům?
  Vždyť jen na Thule je tolik personálu, co ho pomalu být na všech těch nových ruských základnách na severu dohromady...

 • lorgarius
  07:15 09.02.2017

  takrusi maju uz aj jaderné torpédoborce. ved preco by aj nie.

 • Wenet01
  06:51 09.02.2017

  Vysocí představitelé Pentagonu...kteří? JKiný stát si agresivně rozmisťuje jednotky na vlastním území...ještě bych pochopil, kdyby tam vedla hranice a starosti si dělal sousední stát, ale pokud vím je tam moře a z pentagonu je to hrozně daleko...tuším, že to tedy pro novou administrativu nebude nijak zásadní překážkou k normální debatě kam jako jo a kam už jako ne - pochopitelně za hranicemi, do toho co si kdo dělá doma budou vandrovat jen výjímečné případy:).
  Ta ropa za 22 let mne pobavila...viděli tu gulu?

 • Cpt. Morgan
  01:22 09.02.2017

  blake - ti vojaci projektuju silu na uzemi vlastneho statu. Ak toto chapu spojene staty ako agresiu, prave ich pohlad na svet je primarne agresivny. Alebo ma tych cca 200 vojakov na sobom zaprahu a s dvojitymi onucami dosah az do oblasti kontinentalnych selfov, kde OSN priznava naroky pre USA?

 • Marthy
  00:10 09.02.2017

  Jde celkem o pár vojáků Ruska,dislokovaných na severu Ruského státu.A?

 • Blake
  23:43 08.02.2017

  Maju vyhradne sluzit na obranu pred pravidelne utociacimi tulenmi a vedcami, ze? Nie, maju sluzit ako zvysenie moznosti projekcie sily v uzemi, nic viac, nic menej, netreba si nahovarat ziaden just cause.

 • Wladis
  20:53 08.02.2017

  z článku: "Rusko je také jedinou zemí, která disponuje flotilou ledoborců na nukleární pohon. Rusové mají šest jaderných torpédoborců a další tři staví."

  - taká istá chyba v texte, ako bola včera na idnes. kto ju nájde ?

  - článok by bol lepší keby ste tam pridali mapu konkrétnych ostrovov aby čitateľ mal lepšiu predstavu o čo sa jedná

  - mapa: http://www.thetimes.co.uk/tto/...

  - a čo je na tom agresívne, keď si suverénny štát stavia na svojom území (severne ostrovy Ruska) vojenské základne ? Ktoré vzhľadom na udávané počty vojakov 150-250/základňa, majú výhradne slúžiť na obranu severnej hranice štátu

 • shal
  19:25 08.02.2017
  Oblíbený příspěvek

  Důležité pro svět je hlavně se této závislosti na ropě a zemním plynu zbavit. Nebo ji alespoň minimalizovat. To že se s čísly o ropě čaruje je pravda a mnohé rezervy zemí jsou zřejmě nižší, než jaké jsou ve skutečnosti. Navíc existují 3 hranice rezerv. Jedna je skutečné množství ropy, kterou země vlastní. Druhá je technická vytěžitelnost - tedy kolik toho lze opravdu vytěžit s aktuálními technologiemi. třetí hranice je ekonomická vytěžitelnost - tedy kolik se z té technicky možné rezervy vyplatí při aktuálních cenách na trhu opravdu vytěžit. S tím jdou ruku v ruce i alternativní zdroje jako jsou břidlice a ropné písky.

  Například Američané mají v břidlicích více ropy než zbytek světa dohromady ve všech typech. Fakticky je z tohoto obřího množství technicky a hlavně ekonomicky vytěžitelný pouze malý zlomek, který i přes to představuje rezervy ropy na desetiletí při aktuální spotřebě.

 • MacGyver
  18:36 08.02.2017

  Kde a kolik ropy se nalézá, ví jen ten, kdo má nad tímto územím kontrolu. Ropa je strategická surovina, tudíž všichni čísla nadhodnocují, podhodnocují, tají či jinak zkreslují, podle toho jak se jim to hodí. Kompletní relevantní data nemají k dispozici ani vědci. Upínat se v této oblasti na jakákoliv čísla je zcela zbytečné.

 • Grull
  18:21 08.02.2017

  Píšou tam, že Rusku dojde ropa za 22 let (pokud někde na sibiři nenajde další ložiska).
  Za jak dlouho dojde ropa v Zálivu a okolí? Víte někdo?
  Děkuji.

 • Marthy
  18:07 08.02.2017

  Todomach-první armáda,potom ostatní.Tak to vždy bylo,je a bude.

 • Todomatch
  17:21 08.02.2017

  Rusko nepotřebuje další ropu a plyn, potřebuje ale, aby ji nikdo další neměl. Proto armáda a ne geologové, badatelé a těžaři.