Ruská letoun Su-24 u amerického torpédoborce USS Donald Cook

Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin
Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin

Před pár dny se "střetlo" v Černém moři ruské letadlo s americkou lodí. Ruský letoun Su-24 provedl několik manévrů v blízkosti amerického torpédoborce USS Donald Cook. Pentagon proti akci protestoval, ruská strana incident nekomentovala.

Harašení se zbraněmi

„Nálety“ nebo přelety letadel nad loďmi mocenských oponentů nejsou žádnou zvláštností. V roce 2010 například takto „vystrašil“ americkou fregatu USS Taylor ruský námořní letoun Il-28. Podobné akce se dají využít nejen k propagandistickým cílům, ale také jako určitě "sdělení" oponentovi nebo dokonce k testování obranných schopností daného plavidla.

 

Kreml manévry ruského letadla Su-24 nad americkým torpédoborcem nekomentoval. Ruská média však dávají akci ruských letadel u amerických lodí do souvislosti s porušováním námořní Konvence z Montreux. Konvence definuje délku pobytu cizích válečných lodí v Černém moři. Právě americké lodě se v Černém moři zdržují déle, než konvence dovoluje.

 

Podle Pentagonu ruský letoun Su-24 dvanáctkrát provedl manévr „v nízké výšce“ poblíž amerického torpédoborce USS Donald Cook. Podle vyjádření Pentagonu však ruský stroj nebyl ozbrojen. Pozorován byl rovněž druhý letoun Su-24 ve větší vzdálenosti od lodi.

 

Letoun se měl u plavidla pohybovat 90 minut. Stroj údajně létal ve vzdálenosti 914 metrů (1000 yardů) od lodi a ve výšce 150 metrů (500 stop). Ruský letoun však nad lodí nepřeletěl.

 

Posádka se údajně snažila spojit s ruským pilotem a požadovala vysvětlení pro manévrování v blízkosti lodě. Americká loď měla také vydat varování, aby se letoun nepřibližoval. Ruský pilot však nereagoval.

 

"Tyto provokativní a neprofesionální ruské akce neodpovídají jejich (ruským - pozn. redakce) předpisům a předchozím dohodám o profesionální součinnosti mezi našimi vojáky,"  řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. 

USS Donald Cook (DDG-75) Foto: USS Donald Cook (DDG-75) / US Navy

 

Konvence z Montreaux

Americká loď USS Donald Cook se v Černém moři připojila k torpédoborci USS Truxt u n, který připlul na cvičení s bulharským a rumunským námořnictvem. USS Truxt u n je v Černém moři již od začátku března.

 

USS Truxt u n tak porušuje dohodu z Montreaux, která cizím válečným lodím omezuje pobyt v Černém moři na 21 dnů. Ostatně stejnou dohodu porušila již fregata USS Taylor. Americká fregata se v Černém moři zdržela 33 dnů.

 

Pikantní na celé věci je, že americké lodě se nemohou v Č erném moři zdržovat bez vědomí a svolení Turecka. Pravě Turecko spravuje dodržování konvence  a drží klíče k přístupu do Č erného moře.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil NATO z porušení konvence. „Americké válečné lodě několikrát v poslední době prodloužily své nasazení za hranici stanovených podmínek," řekl Lavarov.

"Turecko nás neinformovalo o překročení délky povoleného pobytu. Vyjádřili jsme naše obavy turecké a americké stráně ve verbální notě," stojí v prohlášení na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí. Americká strana obvinění nekomentovala.

Podle amerického ministra obrany mají americké lodě v oblasti ujistit spojence v oblasti o americkém odhodlání plnit alianční závazky. "Dokazuje to (přítomnost lodí – pozn. redakce) náš závazek vůči našim ... spojencům pro zvýšení bezpečnosti, připravenosti a kapacit,"   řekl Warren.

Zdroj: Strars and Stripes, Russia Today

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

USS Zumwalt pokřtěn

Tuto sobotu došlo ke slavnostnímu pokřtění torpédoborce USS Zumwalt (DDG-1000). USS Zumwalt je ...

První let japonské stíhačky ADT-X již v tomto roce

Již na konci letošního roku vzlétne technologický demonstrátor Advanced Technology Demonstrator-X ...

Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  22:09 20.04.2014

  Chlapci nechci se Vám do toho plést, ale srovnávat pohyb ruských lodí u Venezuely s pohybem amerických v sev. části Černého moře vyžaduje fost velké mezery v geografii. Platí to ...Zobrazit celý příspěvek

  Chlapci nechci se Vám do toho plést, ale srovnávat pohyb ruských lodí u Venezuely s pohybem amerických v sev. části Černého moře vyžaduje fost velké mezery v geografii. Platí to částečně i o Kubě. Jinak si myslím, že tu událost se Sůčkem prožíváte možná víc, než Američané a Rusové dohromady. Tohle si obě strany dělají mnoho let...Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:58 20.04.2014

  Reaguji na Petruse - T 50 předpokládaná operační způsobilost 2016 -2018 nejdříve - Raptor je už v provozu od roku 2005, momentálně Obama výrobu přerušil, ale ten letoun se může ...Zobrazit celý příspěvek

  Reaguji na Petruse - T 50 předpokládaná operační způsobilost 2016 -2018 nejdříve - Raptor je už v provozu od roku 2005, momentálně Obama výrobu přerušil, ale ten letoun se může zažít vyrábět znovu.

  Su 35 Flanker E - Vyrobeno kusů Su-27M/35: 15 Su-35"BM" (rok 2005): 3

  Su 37 Flanker F - Vyrobeno kusů - 2 ks, přestavěny ze Su-35

  S 350 Vítěz - Ve vývoji

  S 400 Triumf - Těch je skutečně okolo 150 ks ve výzbroji, to je pravda

  S 500 Ve vývoji

  Vrtulník V 37 - Nový perspektivní rychlý vrtulník má být zkonstruován v letech 2017-2018. V Rusku se pracuje na různých variantách takových strojů, přestože je ještě brzy na to, abychom mluvili o jeho technických charakteristikách.

  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2014_02_1...

  Takže z toho co jsi napsal je ve službě jedině S 400, to je velmi kvalitní. ale to je tak jediné co je schopné, T 50 se plánuje zavést, finální podoba a vlastnosti nejsou známé.

  Počty Súček jsem vypsal, to snad mluví za vše.

  Všude kde se vyvíjí nová zbraň se může leccos změnit a často se celý program ukončí a v Rusku obzvlášť. Před deseti lety měly sloužit tisíce tanku Černý orel, měly být nové hladinové lodě, nová letadla, rakety, nová vozidla pro pěchotu... Rusko není taková hitparáda jak si asi myslíš.Skrýt celý příspěvek

 • Petrus
  21:09 20.04.2014

  to Anadedhel T-50, Su-35, Su-37, S-350,S-400,S-500 vrtulník V-37 atd. atd . stačí se podívat na hodnocení ruské vojenské techniky na STRATFOR . Před Rusy je třeba varovat, ...Zobrazit celý příspěvek

  to Anadedhel
  T-50, Su-35, Su-37,
  S-350,S-400,S-500
  vrtulník V-37
  atd. atd .
  stačí se podívat na hodnocení ruské vojenské techniky na STRATFOR . Před Rusy je třeba varovat, mají neskutečné schopnosti přechodu na válečnou ekonomiku. A Evropa a USA očesávají neustále svoje vojenské rozpočty a také podstatná část z nich se rozkrade ..... Další studená válka by nikam nevedla . Takovou převahu , aby se z toho Rusové podělali asi těžko dosáhneme. Zlaté časy NATO skončily vstupem bývalých východních států.Skrýt celý příspěvek

 • David
  19:32 20.04.2014

  To Petrus - základem demokracie je diskuse. Člověk se tak může třeba i něco dozvědět. Nemyslím, že ta dnešní situace je jen otázka Ukrajiny. Pokud V. Putin sní o obnovení ...Zobrazit celý příspěvek

  To Petrus - základem demokracie je diskuse. Člověk se tak může třeba i něco dozvědět.
  Nemyslím, že ta dnešní situace je jen otázka Ukrajiny. Pokud V. Putin sní o obnovení Sovětského svazu, pokud vyhrožuje pobalstkým státům (Lotyšsko, Estonsko), tak by celá Evropa měla být na pozoru. A platí to i pro Českou republiku, která přeci také patřila do sféry Sovětského svazu.
  Nejsem rusofob, na rozdíl od některých militantů si nemyslím, že by hned měla být nějaká vojenská akce proti Rusku. Ale prostě si myslím, že by Evropa měla být na pozoru. Už třeba proto, že v posledních letech Evropa až nesmyslně osekávala své vojenské rozpočty a tedy i své obranné schopnostiSkrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  18:18 20.04.2014

  Tak nám Petrusi nějakou Ruskou nebo klidně i sovětskou superzbraň předveďte :-) ale něco co existuje :-)

  Tak nám Petrusi nějakou Ruskou nebo klidně i sovětskou superzbraň předveďte :-) ale něco co existuje :-)

 • Petrus
  17:43 20.04.2014

  Pane Jane Grohmane, ruské zbraně jsou skutečně mocné. Těch doopravdy mocných mají pár kusů nebo je pouze vyvinuli , ale nevyrábí . Nemají totiž na to. Mají co dohánět. Noví ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Jane Grohmane, ruské zbraně jsou skutečně mocné. Těch doopravdy mocných mají pár kusů nebo je pouze vyvinuli , ale nevyrábí . Nemají totiž na to. Mají co dohánět. Noví Rusové touží mít všechno co mají na Západě. Pokud je Západ ale dožene do slepé uličky, potom přesně podle jeji přirozenosti oželí vše a ty zbraně ( možná s pomocí Číny) velmi rychle vyrobí a nasadí k jednotkám. USA a Evropská unie nejsou schopny působit společně, protože se snaží jeden získat na úkor druhého. Krym není důvod k tomu. aby Západ přinutil Rusy k novému zbrojení. Ukrajinci zatím jenom kradou a natahují ruce.. Nejsou schopni vytvořit rovné podmínky pro své lidi. A ti se v zoufalstvíí obracejí na Rusy. Nemyslím, že by je chtělo Rusko spolknout. Pokud jim pomůžou, budou za to něco chtít. Ale asi vždy méně než Západ. Je to hodně složité a obě strany v médiích lžou až se práší. To známe , nic nového. Připomeňme Jugoslávii, Kosovo,arabské jaro, bezletovou zónu v Libyii, rozvrat Sýrie ...... atd atd.. Diskuse , včetně na tomto webu jsou zcela zbytečné a nic nevyřeší. Měli bychom se starat o naší " demokracii" - koho to těší, co se u nás děje. Sami jsme ve sračkách a pořád bychom někomu radili. NECHME JE DĚLAT PO JEJICH !!!! A HLAVNĚ NENECHME SE STRAŠIT !!!!!!Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:10 20.04.2014

  Takové taškařice si rusové s amíkama dělají už od skončení 2. světové války, neustále zkoušejí "navštěvovat" vzdušné prostory toho druhého, občas si udělají letecké dny kde se jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Takové taškařice si rusové s amíkama dělají už od skončení 2. světové války, neustále zkoušejí "navštěvovat" vzdušné prostory toho druhého, občas si udělají letecké dny kde se jim zamane, už v roce 2000 se několikrát Su 24 a Su 27 proháněli i nad letadlovou lodí USS Kitty hawk v japonském moři.
  Zatím nejvíce nachytali švédy v baltském moři, ...Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  13:06 20.04.2014

  Nemo: Cerne more je Ruske? Racte se podivat na mapu jeho pobrezi. Jestli Cerne more nekomu patri, tak Turecku. Do Mexickeho zalivu Ruske vojenske namornictvo jezdi celkem casto, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: Cerne more je Ruske? Racte se podivat na mapu jeho pobrezi. Jestli Cerne more nekomu patri, tak Turecku. Do Mexickeho zalivu Ruske vojenske namornictvo jezdi celkem casto, jak rekl David, a nikdo z toho nedela aferu. Nakonec, tvrzeni, ze se do C. more pomalu trousi US namorni flotila je legracni. To by se tam muselo nasackovat 10 letadlovych lodi, 20 krizniku a 60 torpedoborcu velikosti krizniku.

  Putin ma co chtel. Zabral Krym, ohrozuje Ukrajinu, do C. more mu zacina vplouvat US Navy v relativne znacne sile a nedodrzuji dohody jako je nedodrzuje on (o tom, kdo vpluje do C. more totiz nerozhoduje Putin ale Turecko, clen NATO), do Polska a Pobaltskych statu se mu prisunuje letectvo a pozemni jednotky NATO, nyni cim dal tim vice nepratelske, jeho pratele diktatori (treba Lukasenko) zacinaji byt ostraziti, Ukrajina zda se zacina Putina odmitat (alespon jsem zahledl jsem v novinach titulek ze podle pruzkumu verejneho mineni vetsina obyvatel Donecke oblasti nechce do Ruska ....Skrýt celý příspěvek

 • David
  17:57 19.04.2014

  To Nemo - ruské lodě opakovaně připluly do Venezuely, na Kubu, což je v podstatě kousek od USA. A nikdo je neohrožoval (byť samozřejmě byly sledovány). Zato v tomto případě to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  To Nemo - ruské lodě opakovaně připluly do Venezuely, na Kubu, což je v podstatě kousek od USA. A nikdo je neohrožoval (byť samozřejmě byly sledovány). Zato v tomto případě to bylo asi hodně nahnuté.
  Ale přiznám se, nějakým báchorkám o psychicky zhroucených námořnících nevěřím, když podobné události jsou pravidelně nacvičoványSkrýt celý příspěvek

 • Nemo
  00:04 19.04.2014

  Adanedhel - dotkla? Rozhodně ne, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou....

  Adanedhel - dotkla? Rozhodně ne, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou....

 • Adanedhel
  22:08 18.04.2014

  Jé, kdybych byl placený za moje přesvědčení, to by se mi to žilo, to ale spíš někdo platí vás a vám další podobné pro ruské kolaboranty. A pokud by se opakoval scénář Krymské války ...Zobrazit celý příspěvek

  Jé, kdybych byl placený za moje přesvědčení, to by se mi to žilo, to ale spíš někdo platí vás a vám další podobné pro ruské kolaboranty. A pokud by se opakoval scénář Krymské války tak by zase rusové splakali nad výdělkem. Evidentně se Vás mnou prezentovaná fakta dotkla. Také dobře, ona většinou pravda některým lidem smrdí.Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  21:45 18.04.2014

  Adanedhel - že se v každé diskusi najde někdo jako vy - buďto tak zaslepený, nebo možná i placený za takové kydy. Černé moře je ruské, stejně jako je Mexický záliv americký. ...Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel - že se v každé diskusi najde někdo jako vy - buďto tak zaslepený, nebo možná i placený za takové kydy.
  Černé moře je ruské, stejně jako je Mexický záliv americký. Jakápak by asi byla reakce USA když by se tam pomalu trousila ruská válečná flotila....
  Tato legrácka bylo jen připomenutí že přetahují dohodnutý čas a že by bylo záhodno se zase pakovat.
  A jestli si myslí že se tam pomalu nasadí a budou chtít začít další krymskou válku tak se budou velice divit.Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  20:41 18.04.2014

  Zdá se, že obě strany mohou být relativně spokojeny. Jedna se prohání ve stíhacím (neozbrojeném) bombardéru kolem cizího torpédoborce jak se mu zlíbí. Ta druhá porušuje pravidla o ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se, že obě strany mohou být relativně spokojeny. Jedna se prohání ve stíhacím (neozbrojeném) bombardéru kolem cizího torpédoborce jak se mu zlíbí. Ta druhá porušuje pravidla o setrvání v Černém moři, ale v množství ne větším než malém, a tak první strana se nemusí nevyhnutelně obávat rozhodného námořního střetnutí.

  Porušování jakýchkoliv pravidel je u mocností spíše normou, než nešťasnou náhodou.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  18:38 18.04.2014

  Pan Vojáček v záloze má podobný styl jako Poručík Dub :-) Divte se nebo ne, Rusko se ve Studené Válce porazilo samo. Že by se s ČR nebo jiným postsovětským státem zacházelo ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan Vojáček v záloze má podobný styl jako Poručík Dub :-)

  Divte se nebo ne, Rusko se ve Studené Válce porazilo samo. Že by se s ČR nebo jiným postsovětským státem zacházelo jako s kořistí jsem si nevšiml. Nejsou tu ani vojáci ani vojenské mise které by si cokoli vynucovaly, to co se pokazilo, bylo pokaženo vyčuraností a chamtivostí českých zákonodárců a tzv. privatizátorů a jejich následovníků.

  Jugoslávie byla a je neštěstím o tom není sporu . ale jak byste to řešil v ideálním případě, když se dva národy vraždí mezi sebou a a navzájem páchají genocidu ? Přidal byste se na jednu stranu a tu druhou vyhladil, přestěhoval do tramtárie? Celkově, když se někde něco semele, je tam třeba udělat pořádek, když by nikdo nic neudělal, dnes byste tu plkal o tom, že se nikdo neangažoval aby válku a utrpení zastavil.

  Pro to, že by se na "Majdan" dodávaly zbraně, vojenský materiál nejsou věrohodné důkazy. To ti proruští teroristé mají AKčka, ruské taktické vesty, ruské vlajky a vůbec atributy přináležící Rusku. Mektáte něco o demokratické vládě - pokaždé když vám jako jste vy vláda jde na ruku je demokratická a správná, pokud ne, lid se chopil zbraní a setřásá okovy, takže také nic.

  Skutečně, Rusko a ne USA či jiná "západní" mocnost vysadily desetitisíce vojáků a tisíce vojenských vozidel na Ukrajinské území a další síly Rusko udržuje na hranicích Ukrajiny.

  A proč američané nesetřelili ruské pilotované raketové necky ? Protože američané pouze pokojně pluli mořem a neměli zapnuté žádné útočné systémy a nepředpokládali že by někdo chtěl dělat takové vylomeniny. Když by toto udělalo letadlo Ruské lodi která by plula u kuby, požadoval byste souzení amerického pilota před Ruským či Kubánským vojenským soudem. To že Černé moře je Ruským jezer jen svědčí o tvojí mentální nedostatečnosti nebo mentální zaslepenosti. Správu nad černým mořem má Turecko bobečku.Skrýt celý příspěvek

 • CZjad
  18:32 18.04.2014

  ad Gromann Mé příspěvky byly k tématu, nikoho jsem nepoplácával, jenom mi to přišlo zajímavé. Jestli si chcete hrát na Bangu armádních novin (t.j. toho kdo je neomylný a určuje co ...Zobrazit celý příspěvek

  ad Gromann
  Mé příspěvky byly k tématu, nikoho jsem nepoplácával, jenom mi to přišlo zajímavé. Jestli si chcete hrát na Bangu armádních novin (t.j. toho kdo je neomylný a určuje co jak bude a co je správné), prosím, ale dá se to říct i slušně.
  PS: příště to raději dopřeložte...Ruský letoun Su-24 provedla ...Ruský letoun však nad lodí nepřeletěla...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4