Ruská letoun Su-24 u amerického torpédoborce USS Donald Cook

Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin
Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin

Před pár dny se "střetlo" v Černém moři ruské letadlo s americkou lodí. Ruský letoun Su-24 provedl několik manévrů v blízkosti amerického torpédoborce USS Donald Cook. Pentagon proti akci protestoval, ruská strana incident nekomentovala.

Harašení se zbraněmi

„Nálety“ nebo přelety letadel nad loďmi mocenských oponentů nejsou žádnou zvláštností. V roce 2010 například takto „vystrašil“ americkou fregatu USS Taylor ruský námořní letoun Il-28. Podobné akce se dají využít nejen k propagandistickým cílům, ale také jako určitě "sdělení" oponentovi nebo dokonce k testování obranných schopností daného plavidla.

 

Kreml manévry ruského letadla Su-24 nad americkým torpédoborcem nekomentoval. Ruská média však dávají akci ruských letadel u amerických lodí do souvislosti s porušováním námořní Konvence z Montreux. Konvence definuje délku pobytu cizích válečných lodí v Černém moři. Právě americké lodě se v Černém moři zdržují déle, než konvence dovoluje.

 

Podle Pentagonu ruský letoun Su-24 dvanáctkrát provedl manévr „v nízké výšce“ poblíž amerického torpédoborce USS Donald Cook. Podle vyjádření Pentagonu však ruský stroj nebyl ozbrojen. Pozorován byl rovněž druhý letoun Su-24 ve větší vzdálenosti od lodi.

 

Letoun se měl u plavidla pohybovat 90 minut. Stroj údajně létal ve vzdálenosti 914 metrů (1000 yardů) od lodi a ve výšce 150 metrů (500 stop). Ruský letoun však nad lodí nepřeletěl.

 

Posádka se údajně snažila spojit s ruským pilotem a požadovala vysvětlení pro manévrování v blízkosti lodě. Americká loď měla také vydat varování, aby se letoun nepřibližoval. Ruský pilot však nereagoval.

 

"Tyto provokativní a neprofesionální ruské akce neodpovídají jejich (ruským - pozn. redakce) předpisům a předchozím dohodám o profesionální součinnosti mezi našimi vojáky,"  řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. 

USS Donald Cook (DDG-75) Foto: USS Donald Cook (DDG-75) / US Navy

 

Konvence z Montreaux

Americká loď USS Donald Cook se v Černém moři připojila k torpédoborci USS Truxt u n, který připlul na cvičení s bulharským a rumunským námořnictvem. USS Truxt u n je v Černém moři již od začátku března.

 

USS Truxt u n tak porušuje dohodu z Montreaux, která cizím válečným lodím omezuje pobyt v Černém moři na 21 dnů. Ostatně stejnou dohodu porušila již fregata USS Taylor. Americká fregata se v Černém moři zdržela 33 dnů.

 

Pikantní na celé věci je, že americké lodě se nemohou v Č erném moři zdržovat bez vědomí a svolení Turecka. Pravě Turecko spravuje dodržování konvence  a drží klíče k přístupu do Č erného moře.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil NATO z porušení konvence. „Americké válečné lodě několikrát v poslední době prodloužily své nasazení za hranici stanovených podmínek," řekl Lavarov.

"Turecko nás neinformovalo o překročení délky povoleného pobytu. Vyjádřili jsme naše obavy turecké a americké stráně ve verbální notě," stojí v prohlášení na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí. Americká strana obvinění nekomentovala.

Podle amerického ministra obrany mají americké lodě v oblasti ujistit spojence v oblasti o americkém odhodlání plnit alianční závazky. "Dokazuje to (přítomnost lodí – pozn. redakce) náš závazek vůči našim ... spojencům pro zvýšení bezpečnosti, připravenosti a kapacit,"   řekl Warren.

Zdroj: Strars and Stripes, Russia Today

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

USS Zumwalt pokřtěn

Tuto sobotu došlo ke slavnostnímu pokřtění torpédoborce USS Zumwalt (DDG-1000). USS Zumwalt je ...

První let japonské stíhačky ADT-X již v tomto roce

Již na konci letošního roku vzlétne technologický demonstrátor Advanced Technology Demonstrator-X ...

Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • vojáček v záloze
  17:58 18.04.2014

  Podobné demostrace síly, budou proti ozbrojeným silám Spojených států a silám Západu vůbec, prováděny čím dál častěji a nutno říci, že si za to Státy a celý Západ mohou ...Zobrazit celý příspěvek

  Podobné demostrace síly, budou proti ozbrojeným silám Spojených států a silám Západu vůbec, prováděny čím dál častěji a nutno říci, že si za to Státy a celý Západ mohou sami.

  Počínaje rozpadem Sovětského svazu, jednají s Ruskem jako s poraženou zemí, na jejíž zájmy nemá smysl brát jakýkoli ohled a s jinými pohrobky SSSR a zeměmi bývalé Varšavské smlopuvy jako s kořistí.

  Ono je vůbec děsná sranda, když se zodpovědnost za zvyšování mezinárodního napětí svádí na Rusko (které za všechno může) a naopak vůbec ne na Spojené státy a státy Západu (které jsou čisté jako lilium)..., že páni diskutéři.

  V posledních 20 letech jsou to především Spojené státy a jejich evropští vazalové, kteří opakovaně porušují smlouvy jak se jim to zrovna hodí a zcela kašlou na mezinárodní právo. Rozmlácení Jugoslávie, krádež Kosova, invaze do Iráku na základě prokazatelně vylhané záminky a proti vůli OSN, invaze do Afghánistánu, další celá serie málo publikovaných válčiček všude možně, například v Kongu, nebo v Somálsku, globální teroristická kampaň nepilotovanými letadly, nekritická podpora Izraele ve sporu s Araby, která spolehlivě brání jakémukoli mírovému řešení, Libye do chaosu a dalo by se ještě dlouho pokračovat. Největší teroristickou silou na světě v současné době není Al- Kajda, nýbrž Spojené státy americké. Skutečnou říší zla na tomto světě, není Severní Korea, i když ten režim je hnusný až až, ani Irán či Syrie, nýbrž Spojené státy a taktéž Izrael. Největší hrozbou světovému míru, dnes, jsou jednoznačně Spojené státy.

  Mluví se o porušení Budapešťského memoranda Ruskem. Ovšem byla to Evropská unie spolu se Spojenými státy, které tuto smluvu de facto roztrhaly, když začaly podporovat penězi, organizováním a politickou podporou svazek několika stovek, možná tisícovek bojůvkářů, který svrhl v řádných volbách zvolenou vládu - to je obrázek ozbrojeného puče, který byl do této chvíle k vydění spíše v zemích třetího světa, v Africe či jižní Americe. Nemůže-li být Ukrajina nezávyslým státem, musí-li být vazalem Spojených států, nebo kolonií západní Evropy, závyslím územím, pak jde ovšem už pouze o to, komu toto závyslé území připadne. Dohota ministrů zahraničí z 21. února byla taky hned druhý den porušena, jako by nebyla vůbec sjednána.

  Jestliže za těchto okoností Spojené státy a celý křivý podrazácký Západ (a pár přitroublých komentátorů, kteří nerozumí ničemu ale mluví do všeho), ukazují prstem na Rusko a obviňují jej z porušování Budapešťského memoranda, označují je bezmála za původce všeho současného zla, pakliže si myslí, že je možné pokračovat vůči němu dosavadním stylem a nenarazit tvrdě na vzdorné ruské čelo, co to vypovídá o inteligenci dotyčných osob?

  Otázka proč americký torpédoborec nestřílel na ruské vojenské letadlo je vcelku jednoduchá. Američané jsou si vědomi, že šlo o varování stran mocnosti, která se cítí být (právem) podvádena a ohrožena na svých zájmech. A vědí, že v mezinárodních vodách a mezinárodním vzdušném prostoru si každý může plavat a létat, jak se mu zlíbí. Sesatřelení takového letadla, bez slušného důvodu, to by byl páni průser. Války se v minulosti vedly už pro menší prohřešky proti slušnému vychování. Černé moře není Perským zálivem, kde může křižník Vincennes sestřelit iránské civilní letadlo a skoro nikdo pořádně ani nemukne, aby se američanům neznelíbil - Černé moře je de facto ruským jezerem. Kdo to nerespektuje, je blázen, nikoli bojovník.Skrýt celý příspěvek

 • pepe420
  17:49 18.04.2014

  CZjad: Ten článek na tom webu leva-net.webnode je výsměch, tomu snad může věřit naprostý blázen,americká posádka se psychicky hroutí a žádají o uvolnění ze služby zatímco ruský ...Zobrazit celý příspěvek

  CZjad: Ten článek na tom webu leva-net.webnode je výsměch, tomu snad může věřit naprostý blázen,americká posádka se psychicky hroutí a žádají o uvolnění ze služby zatímco ruský Su-24 neochvějně splnil misi a vrací se spokojeně domů, no zní to jak z rudého práva,tomuhle můžou snad věřit jen sami Rusové a naše pátá kolona, jak plyne z diskuze pod článkem. Spíše bych řekl, že jsme svědky informační války, Rusové se cítí po Krymu silní a předvádějí svaly na moři, ve vzduchu i tady v diskuzích :-) Proto jsou najednou ruské T-90 lepší než všechno co má západ a jeden přelet Su-24 způsobí nervový kolaps posádky americké lodě včetně hromadné sebevraždy celého velení v Pentagonu :-)Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:49 18.04.2014

  Pánové, utínám tuhle bizarní diskuzi o "rezignacích" mariňáků a o supertjané ruské vojenské technice, která likviduje elektronické přístroje protivníka. Pokud se chcete ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, utínám tuhle bizarní diskuzi o "rezignacích" mariňáků a o supertjané ruské vojenské technice, která likviduje elektronické přístroje protivníka.
  Pokud se chcete poplacávat o tom, jak "mocné" ruské zbraně vyřadily americké systémy, doporučuji si k diskuzi najít jiné místo. Na českém internetu je dost míst, kde Vás ostatní čtenáři ocení.

  Také Vás žádám, aby jste zde nedávali odkazy na kospirační a spekulativní weby.

  DěkujiSkrýt celý příspěvek

 • caslaval
  14:31 18.04.2014

  CeRvus: No ale vy jste nemluvil o tom co je na palubě a jestli se loď nechává nebo ne. Mluvil jste o komandu, které se nalodilo na loď země, se kterou země daného komanda není ve ...Zobrazit celý příspěvek

  CeRvus: No ale vy jste nemluvil o tom co je na palubě a jestli se loď nechává nebo ne. Mluvil jste o komandu, které se nalodilo na loď země, se kterou země daného komanda není ve válečném stavu ;)Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  14:29 18.04.2014

  liberal shark: Jistě. To bude nejpravděpodobnější. Pravděpodobně ti mariňáci houfně rezignují protože jim nedovolili zapnout systémy :D :D :D Vy jste fakt vtipálek ;)

  liberal shark: Jistě. To bude nejpravděpodobnější. Pravděpodobně ti mariňáci houfně rezignují protože jim nedovolili zapnout systémy :D :D :D Vy jste fakt vtipálek ;)

 • liberal shark
  14:18 18.04.2014

  Nejpravděpodobnější vysvětlení celé události je následující: Sestřelení ruských letadel nepřipadalo a nepřipadá v úvahu. Bylo tudíž zbytečné a kontraproduktivní zapínat střelecké ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejpravděpodobnější vysvětlení celé události je následující: Sestřelení ruských letadel nepřipadalo a nepřipadá v úvahu. Bylo tudíž zbytečné a kontraproduktivní zapínat střelecké radary a aktivovat PVO plavidla. Řeči o rušení budou nepodložené spekulace nebo přímo účelové dezinformace.Skrýt celý příspěvek

 • CZjad
  13:49 18.04.2014

  No nevím, Rusko se v poslední době na REB celkem zaměřilo a není šprochu, na kterém by nebylo pravdy trochu. http://www.vz.ru/news/2014/4/1... I u původně plánované ...Zobrazit celý příspěvek

  No nevím, Rusko se v poslední době na REB celkem zaměřilo a není šprochu, na kterém by nebylo pravdy trochu.

  http://www.vz.ru/news/2014/4/1...

  I u původně plánované intervence v Sýrii se mluvilo o amerických raketách sestřelených ruskou protiraketovou obranou a je fakt, že od té doby se o Sýrii podezřele nemluví vůbec...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:09 18.04.2014

  Správnou odpovědí v duchu současné ruské právní doktríny by bylo stáhnout na lodi vlajku USA a oba letouny sestřelit z oblohy. Poté by se Obama veřejně vyjádřil v tom smyslu, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Správnou odpovědí v duchu současné ruské právní doktríny by bylo stáhnout na lodi vlajku USA a oba letouny sestřelit z oblohy. Poté by se Obama veřejně vyjádřil v tom smyslu, že USA nemají na Černém moři žádné, ale opravdu žádné vojenské lodi.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:05 18.04.2014

  Mno IDF zadržela pašeráckou loď zásobující teroristy a ani si ji poté nenechala, takže je to krapet nešťastné přirovnání.

  Mno IDF zadržela pašeráckou loď zásobující teroristy a ani si ji poté nenechala, takže je to krapet nešťastné přirovnání.

 • caslaval
  13:00 18.04.2014

  CerVus. Tak oni mají Amíci moc rádi precedenty. Je na nich založený celý systém jejich práva. Když neříkali nic na obsazení lodí vezoucích náklad do Palestiny, komandem z IDF, ...Zobrazit celý příspěvek

  CerVus. Tak oni mají Amíci moc rádi precedenty. Je na nich založený celý systém jejich práva. Když neříkali nic na obsazení lodí vezoucích náklad do Palestiny, komandem z IDF, nebudou mít možná ani problém s tím když jiná země pošle své komando na US Ship v Černém moři. Ok .. dost vtipkování a teď zase trochu vážně :)Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  12:55 18.04.2014

  Pokud šlo o testování systému pro vyřazení elektroniky nepřítele pak se naskýtají dva pohledy: Z vojensko-strategického úhlu pohledu nebylo asi pro Rusy dobré, když odkryli jedno ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud šlo o testování systému pro vyřazení elektroniky nepřítele pak se naskýtají dva pohledy: Z vojensko-strategického úhlu pohledu nebylo asi pro Rusy dobré, když odkryli jedno ze svých es ve svém pruhovaném rukávu. Nyní se budou moci Američané připravit ve formě nalezení protiopatření. Z politického úhlu pohledu to na stranu druhou má jistě pro Rusko pozitivní efekt. V podstatě říkají "Nepodceňujte nás a brzděte, máme svá esa v rukávu". A tato taktika zdá se, zafungovala. To dává Rusku čas na přípravu dalšího tahu, zatímco bude protistrana přemýšlet, co s tímSkrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:50 18.04.2014

  Mno ono taky asi nebude nikde v konvencích uvedeno, že je možné vojenským komandem násilně obsadit vojenskou loď jiného státu se kterým není daná země ve válečném stavu. Takže by ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno ono taky asi nebude nikde v konvencích uvedeno, že je možné vojenským komandem násilně obsadit vojenskou loď jiného státu se kterým není daná země ve válečném stavu. Takže by Rusáci měli dál šoupat nohama.Skrýt celý příspěvek

 • caslaval
  12:47 18.04.2014

  Pominu ty chyby v nadpise a prvním odstavci, které autor za celá doba nestihla opravit :) Ten přelet byl opravdu pikantní. Poté co ozbrojené US plavidlo nebylo schopno díky ...Zobrazit celý příspěvek

  Pominu ty chyby v nadpise a prvním odstavci, které autor za celá doba nestihla opravit :) Ten přelet byl opravdu pikantní. Poté co ozbrojené US plavidlo nebylo schopno díky vyřazené elektronice zareagovat, neozbrojený Suchoj si vesele párkrát přelétl nad loďkou, pilot si udělal pár fotek do rodinného alba a zase spokojeně odfičel někam nad matičku Rus. Chudáci US mariňáci jsou teď v péči psychologů a houfně rezignují. Tak takhle tu válku nevyhrajeme boys, takhle fakt ne :)Skrýt celý příspěvek

 • Pavel
  12:39 18.04.2014

  Ještě, že se ta ruská letoun s tou lodí nesrazila!

  Ještě, že se ta ruská letoun s tou lodí nesrazila!

 • Jecchus
  12:38 18.04.2014

  CZjad: Je to podle mně z prstu vycucaný blábol, nikoli vysvětlení... :) Svůj názor jsem k tomu psal v této diskuzi: ...Zobrazit celý příspěvek

  CZjad:
  Je to podle mně z prstu vycucaný blábol, nikoli vysvětlení... :)

  Svůj názor jsem k tomu psal v této diskuzi: http://www.armadninoviny.cz/st... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4