Ruská letoun Su-24 u amerického torpédoborce USS Donald Cook

Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin
Foto: Su-24 / Autor: Alexander Mishin

Před pár dny se "střetlo" v Černém moři ruské letadlo s americkou lodí. Ruský letoun Su-24 provedl několik manévrů v blízkosti amerického torpédoborce USS Donald Cook. Pentagon proti akci protestoval, ruská strana incident nekomentovala.

Harašení se zbraněmi

„Nálety“ nebo přelety letadel nad loďmi mocenských oponentů nejsou žádnou zvláštností. V roce 2010 například takto „vystrašil“ americkou fregatu USS Taylor ruský námořní letoun Il-28. Podobné akce se dají využít nejen k propagandistickým cílům, ale také jako určitě "sdělení" oponentovi nebo dokonce k testování obranných schopností daného plavidla.

 

Kreml manévry ruského letadla Su-24 nad americkým torpédoborcem nekomentoval. Ruská média však dávají akci ruských letadel u amerických lodí do souvislosti s porušováním námořní Konvence z Montreux. Konvence definuje délku pobytu cizích válečných lodí v Černém moři. Právě americké lodě se v Černém moři zdržují déle, než konvence dovoluje.

 

Podle Pentagonu ruský letoun Su-24 dvanáctkrát provedl manévr „v nízké výšce“ poblíž amerického torpédoborce USS Donald Cook. Podle vyjádření Pentagonu však ruský stroj nebyl ozbrojen. Pozorován byl rovněž druhý letoun Su-24 ve větší vzdálenosti od lodi.

 

Letoun se měl u plavidla pohybovat 90 minut. Stroj údajně létal ve vzdálenosti 914 metrů (1000 yardů) od lodi a ve výšce 150 metrů (500 stop). Ruský letoun však nad lodí nepřeletěl.

 

Posádka se údajně snažila spojit s ruským pilotem a požadovala vysvětlení pro manévrování v blízkosti lodě. Americká loď měla také vydat varování, aby se letoun nepřibližoval. Ruský pilot však nereagoval.

 

"Tyto provokativní a neprofesionální ruské akce neodpovídají jejich (ruským - pozn. redakce) předpisům a předchozím dohodám o profesionální součinnosti mezi našimi vojáky,"  řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. 

USS Donald Cook (DDG-75) Foto: USS Donald Cook (DDG-75) / US Navy

 

Konvence z Montreaux

Americká loď USS Donald Cook se v Černém moři připojila k torpédoborci USS Truxt u n, který připlul na cvičení s bulharským a rumunským námořnictvem. USS Truxt u n je v Černém moři již od začátku března.

 

USS Truxt u n tak porušuje dohodu z Montreaux, která cizím válečným lodím omezuje pobyt v Černém moři na 21 dnů. Ostatně stejnou dohodu porušila již fregata USS Taylor. Americká fregata se v Černém moři zdržela 33 dnů.

 

Pikantní na celé věci je, že americké lodě se nemohou v Č erném moři zdržovat bez vědomí a svolení Turecka. Pravě Turecko spravuje dodržování konvence  a drží klíče k přístupu do Č erného moře.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil NATO z porušení konvence. „Americké válečné lodě několikrát v poslední době prodloužily své nasazení za hranici stanovených podmínek," řekl Lavarov.

"Turecko nás neinformovalo o překročení délky povoleného pobytu. Vyjádřili jsme naše obavy turecké a americké stráně ve verbální notě," stojí v prohlášení na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí. Americká strana obvinění nekomentovala.

Podle amerického ministra obrany mají americké lodě v oblasti ujistit spojence v oblasti o americkém odhodlání plnit alianční závazky. "Dokazuje to (přítomnost lodí – pozn. redakce) náš závazek vůči našim ... spojencům pro zvýšení bezpečnosti, připravenosti a kapacit,"   řekl Warren.

Zdroj: Strars and Stripes, Russia Today

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

USS Zumwalt pokřtěn

Tuto sobotu došlo ke slavnostnímu pokřtění torpédoborce USS Zumwalt (DDG-1000). USS Zumwalt je ...

První let japonské stíhačky ADT-X již v tomto roce

Již na konci letošního roku vzlétne technologický demonstrátor Advanced Technology Demonstrator-X ...

Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • CZjad
  12:28 18.04.2014

  né, že bych věřil médiím, ale velmi zajímavé vysvětlení tohoto incidentu je zde:
  http://leva-net.webnode.cz/pro...

  né, že bych věřil médiím, ale velmi zajímavé vysvětlení tohoto incidentu je zde:
  http://leva-net.webnode.cz/pro...

 • Nikdo
  12:18 18.04.2014

  Rusům zase někdo ubližuje :-D

  Rusům zase někdo ubližuje :-D

 • Jecchus
  11:53 18.04.2014

  Hlavně pozor na dnes tak typický relativismus. US lodě sice patrně porušili konvenci z Montreux, která opravňuje lodě k plavbě v Černém moři jen po dobu tusím 21 dní. Na druhou ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlavně pozor na dnes tak typický relativismus. US lodě sice patrně porušili konvenci z Montreux, která opravňuje lodě k plavbě v Černém moři jen po dobu tusím 21 dní. Na druhou stranu to bylo vyvoláno naprosto neuvěřitelným chováním Ruska a jeho porušením zcela základních principů mezinárodního práva i konkrétních dohod a z mého pohledu je pak toto porušení konvence ospravedlnitelné a pochopitelné. Nejsem přímo odborník na mezinárodní právo, které jsem studoval jen okrajově, ale domnívám se, že by mohl existovat i nějaký prinicp a lá "nutná obrana" - poruší-li někdo právo v rámci sebeobrany, fakticky o porušení práva nejde (zhruba se snažím jen popsat možný princip, neberte mne prosím hned za slovo). Přirovnal bych to asi k situaci, kdy by někdo např. obsadil český parlament, proti čemuž by protestovali lidé, kterým by ale bylo vyčítáno, že při svých protestech porušují hlukové limity a čurají na veřejném prostranství - naprosto nesrovnatelné...Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:51 18.04.2014

  To je prece jednoduche, vsechny pocnosti maji propagandu provazanou s vhodnou retorikou, ale nektere mocnosti jsou spis klubka prolhanych zmiji, nez co jineho. Uctu mocnosti k ...Zobrazit celý příspěvek

  To je prece jednoduche, vsechny pocnosti maji propagandu provazanou s vhodnou retorikou, ale nektere mocnosti jsou spis klubka prolhanych zmiji, nez co jineho. Uctu mocnosti k verejnemu mineni je jednoduse vyjadren vyskou kupy lzi ktere svetu predkladaji. A vyskou kupy mrtvol, ktere ty lzi budou kryt.Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  10:33 18.04.2014

  je to k smiechu, keď krajina ktorá porušuje medzinárodné zmluvy teda doslova na ne se..... (lebo ich uzavrelo predchádzajúce vedenie a to terajšie sa nimi necíti byť viazané) ...Zobrazit celý příspěvek

  je to k smiechu, keď krajina ktorá porušuje medzinárodné zmluvy teda doslova na ne se..... (lebo ich uzavrelo predchádzajúce vedenie a to terajšie sa nimi necíti byť viazané) vykrikuje niečo o porušovaní nejakej zmluvy. A nie je náhodou porušenie Konvencie z Montreux, keď sa vydáva lietadlová loď za krížnik aby mohla cez Bospor a Dardanely?Skrýt celý příspěvek

 • David
  10:03 18.04.2014

  Tak vyslat torpédoborec - tedy velkou loď vybavenou výkonnými zbraňovými systémy, žádné OPV s několika kanony -do této oblasti za dnešní situace bylo přinejmenším netaktické, to ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak vyslat torpédoborec - tedy velkou loď vybavenou výkonnými zbraňovými systémy, žádné OPV s několika kanony -do této oblasti za dnešní situace bylo přinejmenším netaktické, to přeci mohlo být vnímáno jako provokace. Nějaká odpověď ze strany Ruska v podobě stejné provokace se dala čekat. Nevím, trochu mi to začíná připomínat Perský záliv. A tak jen čekám, kdy selže nějaký systém -jedno na které straně - a výsledkem bude sestřelené letadlo, poškozená loď či něco podobnéhoSkrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  09:38 18.04.2014

  "Konvence definuje délku pobytu cizích válečných lodí v Černém moři. Právě americké lodě se v Černém moři zdržují déle, než konvence dovoluje." Takže Amíci jsou tam kde být ...Zobrazit celý příspěvek

  "Konvence definuje délku pobytu cizích válečných lodí v Černém moři. Právě americké lodě se v Černém moři zdržují déle, než konvence dovoluje."

  Takže Amíci jsou tam kde být nemají (Černé moře) a Rusové jsou také tam kde být nemají (Ukrajina). A tak si teď obě strany "ukazují svaly".

  Možné scénáře:
  a):
  Námořníkům asi nebylo do smíchu, když sledovali jak v povzdálí ozbrojený letoun sleduje, jestli spolknou provokaci. A "volavka" v neozbrojeném Sučku asi nervozně sledovala jak jeho pohyby kopírují zbraně na torpédoborci.
  b):
  A nebo se dva ruští mladíci "skočili mrknout" na Američany a zatímco torpédoborec byl informován Ruským velitellstvím, že kolem něj přelétají dva "neškodní" suspendovaní piloti na svém posledním letu (to by je čekalo na letišti), veřejnost hltá různé konspirační varianty :-DSkrýt celý příspěvek

 • Iceman8241
  09:01 18.04.2014

  @Adanedhel To bylo pouze zbožné přání místní páté kolony.

  @Adanedhel To bylo pouze zbožné přání místní páté kolony.

 • Adanedhel
  08:44 18.04.2014

  Takže tamta údajná bejkárna se vůbec nestala, ta záležitost s vyřízenými námořníky?

  Takže tamta údajná bejkárna se vůbec nestala, ta záležitost s vyřízenými námořníky?

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4