Ruská modulární letecká munice vzduch-země Grom

Nová ruská modularní zbraň vzduch-země Grom. /  TRZ

Ruská korporace Taktické raketové zbraně (TRZ) pracuje na zajímavé letecké munici vzduch-země Grom. Nová zbraň vychází ze střely Ch-38 a má rozšířit ruské schopnosti provádět přesné letecké údery z větší vzdálenosti, mimo dosah prostředků protivzdušné obrany (PVO) nepřítele.

Letecká munice Grom byla poprvé představena v roce 2015 a letecké testy započaly na stíhacích bombardérech Su-34 na konci minulého roku. Letecké testování skončí v srpnu a podle tiskové zprávy TRZ munice Grom na konci roku vstoupí do sériové výroby. Zatím ale není ze zpráv jasné, o kolik kusů této munice má ruské letectvo zájem.

 

Samotné letové testy probíhají v nejrůznějších klimatických, povětrnostních a světelných podmínkách, a také v prostředí aktivního elektromagnetického rušení.

 

Grom vznikl na základě střely Ch-38M, která byla poprvé představena v roce 2007 a certifikovaná pro výrobu v roce 2015. Ch-38M nahrazuje v ruském letectvu střely vzduch-země Ch-25 a Ch-29. Jedná se o taktickou nadzvukovou střelu vzduch-země s doletem 40 km a bojovou hlavici o hmotnosti 250 kg. Rodina Ch-38 využívá laserové, radiolokační a satelitní navádění.

 

Hlavní konstrukční změnou u Gromu je modularita celé konstrukce a přidání dolnoplošných výklopných křídel. Jak bude ale popsáno dále, na rozdíl od Ch-38 střela/puma Grom zatím využívá jen satelitní navádění (podobně jako americká JDAM nebo GBU-38).

 

Grom se skládá z několika na sobě nezávislých modulů ‒ sekce bojové hlavice, naváděcí a řídící sekce, část s raketovým pohonem (na tuhé pohonné hmoty) a koncový modul s řídícími plochami. Kromě toho se pod střelu (modul s bojovou hlavicí) umísťuje pouzdro s výklopnými křídly.

 

Díky modularitě lze například nahradit raketový motor za další bojovou hlavici a vytvořit tak ze střel Grom klouzavé pumy. Nabízí se také velmi snadná modernizace (či rozšiřování schopností) munice Grom (nově vyráběné i již zavedené) díky výměně jednotlivých modulů za pokročilejší verze.

 

Zatím jsou k dispozici tříštivo-trhavé bojové hlavice, termobarické a zápalné. Možný je samozřejmě vývoj i dalších bojových hlavic, například se submunicí nebo s penetrátorem pro ničení podzemních nebo jinak zodolněných cílů ‒ ostatně takové bojové hlavice využívá i rodina střel Ch-38.

 

Popis a rozměry jednotlivých modulů. / TRZ

  

Základní moduly a komponety zbraně. / TRZ

 

K dispozici jsou nyní tři základní varianty zbraně. První verze 9-A-7759 je vybavena sekcí s bojovou hlavicí a raketovým pohonným systémem. Má hmotnost 519 kg a bojovou nálož tvoří hlavice o hmotnosti 315 kg. Dolet zbraně je 120 km a doba letu 400 sekund. Účinek v cíli zprávy uvádějí 1,8× větší než v případě ruské třístivo-trhavé pumy OFAB-250-270 (266 kg).

 

Druhá verze 9-A1-7759 je v klouzavou pumou, kdy sekci s pohonným systém nahradila druhá bojová hlavice. Hmotnost pumy je 598 kg, první bojová hlavice váží 315 kg a druhá 164 kg. Dolet je 65 km a doba letu 260 sekund. Účinek v cíli je 1,5× větší než v případě tříštivo-trhavé pumy OFAB-500U (515 kg).

 

Třetí variantou je 9A2-7759 s termobarickou bojovou hlavicí. Celková hmotnost je 488 kg, hmotnost první hlavice 250 kg, druhé 129 kg. Účinek v cíli je 2× větší než u termobarické pumy KAB-500OD (500 kg). Dolet je 65 km (260 sekund) a bomba exploduje ve výšce šest až 12 m. Tato verze je vybavena laserovým výškoměrem Grom-D.

 

Ve všech třech případech je Grom odhazován při rychlostech nosného letadla 500 km/h až 1200 km/h. Maximální výška odhozu je větší než 10 000 m.

 

Tři základní verze Gromu. / TRZ

 

Střela k navádění používá satelitní (GPS, GLONASS) a inerciální navigaci. Zbraň je proto určená k ničení statických cílů, jakou jsou nejrůznější budovy, klíčové body infrastruktury, letiště, sklady, seřadiště bojové techniky, průmyslové objekty, postavení raketových a dělostřeleckých jednotek, atd.

 

Hlavní výhodou této zbraně je schopnost ničit cíle z odstupu, mimo dosah nepřátelské PVO. Dosah Gromu na první pohled sice leží na teoretickém dostřelu amerického systému PVO Patriot, ale nosný letoun po odhozu umí okamžitě provést úhybný manévr a dostat se mimo dosah střel nepřátelské PVO.

 

Podle agentury RIA Novosti střední kruhová odchylka (CEP) střely/pumy Grom v cíli je 11 m a navigační systémy jsou odolné proti rušení nebo cílenému hackingu (zanášení falešných souřadnic).

 

Zbraň mohou používat prakticky všechny ruské víceúčelové stíhací letouny nebo stíhací bombardéry, jako jsou MiG-29, MiG-35, Su-24, Su-30SM, Su-34, Su-35S a dokonce také námořní Su-33. Se zbraní se počítá i pro vyvíjené letouny páté generace Suchoj Su-57.

 

Grom může po odhozu provést obrat o 180° a zaútočit na cíl v zadní polosféře letounu. / TRZ

 

Rusové se vývojem munice Grom snaží dohnat západní náskok v přesné munici vzduch-země. RIA Novosti jako konkurenta zbraně Grom považuje americkou pumu GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB), která vstoupila do služby v roce 2006. Navádění a dosah je stejný, nicméně ruská zbraň má třikrát větší bojovou hlavici.

 

V budoucnu lze očekávat na základě platformy Grom i vývoj přesně naváděné munice proti pohyblivým cílům, která může soupeřit s nejnovější americkou pumou GBU-53/B Small Diameter Bomb II (SDB II). Americká SDB II díky třem senzorům (infračervená kamera, radiolokátor a laserové navádění) a prvkům umělé inteligence dokáže například ničit konkrétní (nejhodnotnější) vozidla v pohybující se koloně.

 

O skutečné bojové hodnotě nové ruské zbraně však rozhodne výrobní cena a schopnost ruského průmyslu zbraň vyrábět v dostatečném množství (ve válečném stavu). Bojová hodnota střely Grom samozřejmě přímo závisí na tom, zda Rusko bude mít ve skladech 1000 nebo 10 000 těchto zbraní.

 

Například americká GBU-39 stojí 40 000 dolarů a americké letectvo má 17 000 těchto zbraní, GBU-53/B přijde americké daňové poplatníky na 100 000 dolarů a je plánováno vyrobit rovněž 17 000 kusů této munice. 

 

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí

9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Ohrožují ruské rakety hospodářskou bezpečnost Pobaltí?

Minulý měsíc ruské úřady dvakrát informovaly Lotyšsko o úmyslu provést raketové zkoušky v Baltském ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Czertik
  19:26 07.07.2018

  dobra, dobra, chces rozebirat technicnosti ? tak dobra, ten tvuj link, neni forum, a co jako ? to jako z neho automaticky dela gral presnych informaci ? skutecmne me tady rozeber ...Zobrazit celý příspěvek

  dobra, dobra, chces rozebirat technicnosti ?
  tak dobra, ten tvuj link, neni forum, a co jako ? to jako z neho automaticky dela gral presnych informaci ?
  skutecmne me tady rozeber proc si presvedcem o tom, ze na tom serveru sou daleko presnejsi informace nez z toho f16 fora.
  btw - presnost bombardovani na tom tvojem linku skutecne napsana neni.

  ano, skutecne ccrp je pojmenovani pocitacem rizeneho odhozu bomb - a co jako ? a co dela svp-24 ? dela upne to same.
  vzdyt i u tvojeho linku co si postnul neni NIKDE napsano jaka data a jakym zpusobem je zpracovava svp-24, tak proc to vycitas ccrp u f16 ?

  dulezitty je dle me vysedek ne ? a cim presnejsi bude, tim lepe s daty pracuje ne ?
  a skutecne si tady nikde nedal konkretni cisla ktera by dokazovala ze sou lepsi nez to, co dokazala f16 v 84.
  odkud ja ty cisla vzal, sem ti napsal. jestli mas jina cisla - sem s nimi.
  i ten odkaz na palbe ti pise ze svp-24 ma presnost v bojovych podminkach 20-25m (coz je sice lepsich nez mnouch uvadenych 30, ale rohodne daleko vic od toho tvrzeni od toho amickeho clanku s orlem s 5-10m ).Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:19 07.07.2018

  k sorties,: rekord ruaf je 155sorties/den v dubnu 2017 pri ofenzive povstalcu na hama. v te dobe meli 40-50 letadel. a to ruaf asi ani nepocita ze su24 pujdou na generalku, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  k sorties,: rekord ruaf je 155sorties/den v dubnu 2017 pri ofenzive povstalcu na hama. v te dobe meli 40-50 letadel. a to ruaf asi ani nepocita ze su24 pujdou na generalku, ale rovnou je vyradi.

  takze o zadne 3x vetsi sortie rate nez zapadni stroje nemuze byt ani rec, i f35 je delana na tri sortie denne.

  -----
  glonass, na zacatku 2017 meli tri stanice v syrii, vysoko v horach u Hmemmem AB, dalsi u Kweres AB a treti pridali v severni Hamma.
  v tech zonach pry byl rozsah 30-40m a mimo ne (ibdib a puvodne Hama) 100-200m...
  dosah tech stanic je pry asi 150km

  ---

  mimochodem GPS jdam nezavysi na gps, je to jen jeden z faktoru zlepsujici presnost.

  dostat bombu do 30m podle me je naprosto skvelych pro shoz z 5000m, ale podivej se na strechu hangaru s dirami v paternu 4x4 po sdb a pak se vrat a tvrd, ze ta presnost je srovnatelna.... rozdily mezi zabery ruskeho mod z dronu a toho co vypousti centcom jsou na prvni pohled patrne snad pro kazdeho...

  a pointa debaty je v postate o tom, ze US maji srovnatelnou technologii se SVP a presto presli hromadne na PGM.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  18:47 07.07.2018

  Czertik Viete s akým HW pracujú počítačové systémy lietadiel? Tam hovoriť o nejakom náskoku v rýchlostiach sa mi zdá byť prehnané. Najvačším problémom pri nahrávaní databáz je ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik
  Viete s akým HW pracujú počítačové systémy lietadiel? Tam hovoriť o nejakom náskoku v rýchlostiach sa mi zdá byť prehnané. Najvačším problémom pri nahrávaní databáz je zohnať funkčné diskety.
  Nepoznám ten systém a preto neviem aké parametre sa do neho zadávajú.
  A čo sa týka vášho vymenovávania schopností Su-24, Automatický zhoz bomb mali už staršie typy. Pokiaľ si dobre pamatám Su-22 dokázal v automatickom režime odlietať a odbombardovať od výšky 60 m po vzlete. Presnosť samozrejme zodpovedajúca použitým navigačným systémom tj. najskor atómom.
  Lietanie za všetkých meteopodmienok je veľmi relatívny pojem, a je to myslím skor otázka vzletu a pristátia.
  A čo si predstavujete pod pojmom meteovstup? Snímače teploty sa používajú na všetkých lietadlách, primárne pre ovládanie motorov. Smer a rýchlosť vetra sa merajú ako uhol znosu tiež pekných pár rokov. Až budete niekte v múzeu všimnite si vertikálne krídelko na pitotke trebárs Migu 21 alebo Su-7. Alebo velkú zelenú plochú anténu pod čumákom na novších súčkach či krabicu pod "ocasom" Mi-17 alebo Mi-24.
  Systém SVP pravdepodobne len pracuje s viac premennými a využíva údaje satelitnej navigácie. Či to v rovnakej kvalite zvláda F16C z roku 1984 neviem, ale superlatívy na tento systém som čítal hlavne v západných médiách.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:45 07.07.2018

  semtame, jeste jeden dotaz - umu svp-24 aby za letu pilot zadal souradnice kam chce shodit bomby a pak to pocitac udelal sam ? ano nebo ne ? f-16 to umi, a gump tam krasne ...Zobrazit celý příspěvek

  semtame, jeste jeden dotaz - umu svp-24 aby za letu pilot zadal souradnice kam chce shodit bomby a pak to pocitac udelal sam ?
  ano nebo ne ?
  f-16 to umi, a gump tam krasne rozebiral jak se nepresnost v zadani presne/spravne polohy cile ovlivni presnost.
  nepresznost vzal ve velikosti 2 mil (coz je velikost tecky co urcuje pozici cile) - a krasne tam naspal, z ekdyz bombardujes z 500m, je to absolutne jedno, kdyz budes hazet bombu z 20 km tak to mas 60m navic. (pokud si ty cisla pamatuju presne).Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:27 07.07.2018

  Czertik ???, ptal si se, kde beru to, že přesnost SVP-24 se blíží řízeným střelám, tak jsem ti poskytl odkaz, který se tím solidně zabývá a popisuje. Na rozdíl od f-16.net, ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik

  ???, ptal si se, kde beru to, že přesnost SVP-24 se blíží řízeným střelám, tak jsem ti poskytl odkaz, který se tím solidně zabývá a popisuje.

  Na rozdíl od f-16.net, kde si jedná jen o fórum.

  CCRP je jen pojmenování počítačem řízeného odhozu. Záleží právě na vstupních datech co ten počítač zpracovává pro odhoz. A ten tam není.

  Jinak s odchylkou 5m hloupou municí se dokázali strefovat i za 2.WW. Záleží na podmínkách a rád bych už konečně slyšel ten ekvivalent SVP-24 místo neustálého žvanění, že propočítaný odhoz se dělal již před 40, 70 či více lety. Ano ten se skutečně dělal a na střelnici mohl mít i velmi dobré výsledky. Prostě chci slyšet analog co zpracovává data minimálně rovná SVP-24.

  Starlight

  Koukám že si se oklepal z tvého nepochopení uváděných údajů ohledně přesnosti zbraní. A dokonce si prohlédl tajemství funkce SVP-24. Gratuluji, každý krůček je třeba slavit.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:06 07.07.2018

  gagnut to, jak dlouho a jak se pripavuji data pro rusky system, skutecne nevim, ja o tom nepsal, ale jak tu nedko psal, ten system pochazi z roku 96 vyvovojove a 98 dokoncen, ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut

  to, jak dlouho a jak se pripavuji data pro rusky system, skutecne nevim, ja o tom nepsal, ale jak tu nedko psal, ten system pochazi z roku 96 vyvovojove a 98 dokoncen, cili zadny zarak v rychlostech vkladani a zpracovani dat bych necekal, holt rusove dodnes nedohonili ten naskok co meli a maji amici v elektronice a rek bych, ze rusouve cim dal tim vic zaostavaji.
  no tak na jinem linku co sem postnul semtam sem si precet, ze nahrani dat do toho systemu tva 5 min, celkem ok cas, ale nic nam to nerekne o tom jak dlouho trva priprava onech dat k nahrati.

  sem tam
  co je na tom linku co si znovu postnul tak prevratneho ?

  schvalne srovnam tu tvoju "supermodernizaci" su-24m na standart su-24 svp-24 metronom.
  budu porovovat tohle sucko z roku 2000 s f-16c z roku 1984.
  su-24 flanker d su-24 svp-24 f-16

  ¨moznost letat za vsech povetrnostnich podminek ? ne/ano/ano
  moznost letat v noci ? ne/ano/ano
  moznost automatickeho shozu bomb ? ne/ano/ano (mod CCRP kdybys nevedel )
  moznost automatickeho odhozu bomby i kdyz neletis rovne ? ne/ano/ano (viz gump na f16 net).
  presnost bombardovani z 5km hloupymy bombami ? radsi se neptej/30m (zpravy ze syrie)/30m (f16 forum a odkaz z nej, gump dokonce napsal ze on dokazal a 5 dalsich bombardovat jeste presneji).
  meteovsup ? ne/ano/ano (cidla primo v letounu, ne v zamerovacim pocitaci/systemu) pripadne u novejsich verzi hodne pomaha lantrin pod.

  ccrp - computer controled relase point - pocitacem rizeny bod odhozu. cili jak se to lisi od toho co umi svp-24 ?

  skutecne me sem napis jedinou vlastnost co ma svp-24 a co nema f-16c z 1984.Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  17:58 07.07.2018

  @raziel87 Datum: 07.07.2018 Čas: 09:36 „Starlight - opravdu nemáš patent na rozum - SVP-24 popsal dost do detailu třeba Alchik.....v době kdy si o SVP-24 možná ještě ani neslyšel, ...Zobrazit celý příspěvek

  @raziel87 Datum: 07.07.2018 Čas: 09:36 „Starlight - opravdu nemáš patent na rozum - SVP-24 popsal dost do detailu třeba Alchik.....v době kdy si o SVP-24 možná ještě ani neslyšel, 5 - 6 let zpět. Na AN se o tom s velkou pompou psalo až někdy v roce 2015, když rusové vlítli do Sýrie.
  Možná budete chtít, abych Vám přesně popsal jak fungoval u Corsairu II naváděci systém APQ xxx a rušičky ALQxxx....nechci to po 10 letech zase hledat, trefit se však dokázali a je trapné dělat z rusů idioty, kteří se ani po 70 letech nejsou schopni přiblížit k přesnosti B-25 Mitchell“

  Někdy je lepší mlčeti zlato. Z Rusů tady idioty nikdo dělat nemusí, místo nich máme jejich místní hlásné trouby (v obou významech tohoto slova).

  1)
  Pokud máš na mysli toto vlákno (už ho sem dával Shania) http://www.palba.cz/viewtopic.... tak je z listopadu roku 2015. Tedy není ani 3 roky staré. Varianta systém SVP-24 měla ale bojovou premiéru už v roce 2009 nad Gruzií na palubě Su-25SM a není tam o tom ani slovo.

  Bohužel tebou zmíněný Alchik tam vůbec nic nepopsal, spíše naopak. Jen prokázal, že avionice systémy letounů nejsou vůbec jeho obor. Nejdříve se divil, že jsou potřeba znát souřadnice cíle (ne vždy nejsou, ale to je vedlejší) a celé své snažení završil prohlášením, že USA nemají systém podobný SVP-24.

  Pak jsem se už neudržel smíchy. SVP-24 není totiž nic jiného než digitální počítač, založený na programovatelných mikroprocesorech a pamětích, který řeší balistické, navigační výpočty a zobrazuje je na příslušných displejích. Tedy technologie, kterou už v roce 1972 nad Vietnamem používaly bojové letouny A-7D Corsair II USAF (systém HUDWAC od britské firmy Marconi-Elliot). jj284b a Shania mají tedy ve svých příspěvcích pravdu – A-7 to už měly ve Vietnamu. To pochopitelně moc diskutujících běžně neví.

  Ale to, že v roce 1981 izraelské F-16 dokázaly neřízenými pumami zničit irácký jaderný reaktor už ano. Je vidět, že ideologický výplach mozku v kombinací s neznalostí dokáže zcela zatemnit schopnosti myšlení a jakékoliv dedukce některých stále stejných diskutujících. Ale jak to asi ty F-16 dokázaly? Že by také měly systém HUDWAC? Samozřejmě že měly.

  Co je ale na českých diskuzních fórech neodpustitelnou ostudou všech diskutující, kteří tady zas a pořád vytahují inovativnost SVP-24, je, že české L-159 mají podobný systém už od roku 1997. Ostatně dělali ho u Rockwellu v USA ve stejné továrně, co vyráběla B-1B :-). A ta první L-159 už je v kbelském muzeu :-).

  2)
  Pokud se chceš připojit k paralympiádě, kterou tady předvádí Semtam, tak hodně štěstí. Semtam se tady asi navždy zacyklí v definicích CEP. Nemusel by, kdyby si tak rád nevymýšlel a projevil alespoň elementární snahu najít si zdrojová data. Do teď se odvolával na tento izraelský blog z prosince 2015, kde autor přišel s číslem 3 až 5 metrů přesnosti (slovíčko CEP tam není, to si Semtam iniciativně přidal): https://thesaker.is/technology...

  Paradoxně originální ruská prohlášení o možnostech Su-24 s SVP-24 žádná tato čísla neuváděla, stejně jako použitou statistickou metodu (CEP?). A protože čísla jsou uváděna v rozsahu, tak těžko říci, co přesně to znamená. V každém případě Semtamovi byla nyní odhalena existence tohoto zdrojového článku, takže se máme na co těšit. Mimochodem první originální změní je už z 26. října 2015 a je zde: https://vpk-news.ru/articles/2... Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:57 07.07.2018

  Semtam:"SU-24 s SVP-24 dokáže zničit při jednom letu 2 infrastrukturní zařízení v bojových ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam:"SU-24 s SVP-24 dokáže zničit při jednom letu 2 infrastrukturní zařízení v bojových podmínkách,"

  http://imagesvc.timeincapp.com...

  Třeba to taky háže na jediný cíl... Je to foto z letu na Syrii, ale jen pro ilustraci. Tohle určitě nevozí každý den. Tzn. tohle jediné letadlo zvládne to co 5x SU24... možná to bude ten ekonomický zádrhel.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:36 07.07.2018

  Jirosi Ale kulový, je zase vidět, že jsi nečetl odkazy od nikoho dodané. SU-24 s SVP-24 dokáže zničit při jednom letu 2 infrastrukturní zařízení v bojových podmínkách, Pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  Ale kulový, je zase vidět, že jsi nečetl odkazy od nikoho dodané.

  SU-24 s SVP-24 dokáže zničit při jednom letu 2 infrastrukturní zařízení v bojových podmínkách, Pro srovnání JDAM dokáže cíl zničit v bojových podmínkách se 70-80% přesností a SVP-24 zasáhne s 60% úspěšností.

  Proto SVP-24 pro málo zodolněné cíle mu stačí odhodit 2 bomby a pro zodolněné cíle 3-4.

  https://vpk.name/news/143127_o... Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:15 07.07.2018

  Semtam: Celkem dobrý posun nakonec sem ocitovat data do uváděl Shania a ještě ostatní označit za ideologické bojovníky. "Takže 10-15m u JDAM a 20-25m u SVP-24 je již velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: Celkem dobrý posun nakonec sem ocitovat data do uváděl Shania a ještě ostatní označit za ideologické bojovníky.

  "Takže 10-15m u JDAM a 20-25m u SVP-24 je již velmi podobné číslo. A proto tvrzení, že přesnost SVP-24 se blíží přesným střelám je opodstatněné. "

  A o tom to právě je, zatím co USA má jeden stíhací bombardér co zlikviduje několik cílu. Rusové musí provést na každý let jeden(2?), protože limitem jsou podvěsy. Takže proto také létají více letů... Kdyby létali na podobné vzdálenosti jako USA(NATO), třeba z Kavkazu, najednou by se jim to trošku nevyplácelo... Cenu útoku nedělá jen cena bomby, ale i čas stroje ve vzduchu, čas dodání od požádaní o podporu, pilot, atd.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:03 07.07.2018

  Shania Problematika přesnosti GPS/GLONASS se běžně započítává do přesnosti řízených střel. GPS má běžně přesnost pár metrů, zesilovač signálu potřebuješ hlavně pro detailní ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Problematika přesnosti GPS/GLONASS se běžně započítává do přesnosti řízených střel. GPS má běžně přesnost pár metrů, zesilovač signálu potřebuješ hlavně pro detailní práci např. v zemědělství.

  Pokud tvrdíš, že bez přítomnosti GPS zesilovačů, je přesnost 60 m, tak by se to ale muselo týkat všeho, tudíž i řízených střel. Řízené střely sice mají tu výhodu, že GPS souřadnice znaj a letí na pevný bod (nejčastěji). SVP naopak odhazuje v naměřeném bodě, tak to má o něco těžší. Proto by přesnost za tvých údajů byla i pro řízené střely v desítkách metrů.

  V odkazu Skeptika na Palbě se uvádí, že v bojových podmínkách, kde sběr dat nemusí být přesný je přesnost cca 20 - 25m. rusové sice uvádí, že přesnost střely JDAM je 7 m, dle USA zase 10m a nebo 15m za špatných podmínek, tím rozuměj bojové podmínky. Takže 10-15m u JDAM a 20-25m u SVP-24 je již velmi podobné číslo. A proto tvrzení, že přesnost SVP-24 se blíží přesným střelám je opodstatněné.

  V praxi navíc na cíl neletí jedna bomba, tak výsledek je poté +/- stejný za zlomkovou cenu řízených střel.

  Skeptik ve svém komentáři navíc píše dost zvláštní věc a to nahrávání dat pro SVP-24. Hovoří o hodinách až dni. Což se mi zdá z praktického pohledu nereálné. SVP-24 kromě balistických údajů shazovaných střel musí pro shoz vypočítávat výšku letu, rychlost letu, polohu a meteo podmínky. Pokud by mu od sběru těchto dat trvalo několik hodin načíst data pro shoz, tak se podmínky do té doby změní a systémy pro sběr z meteo senzorů SVP-24 jsou poté k ničemu. Což se mi jeví jako ptákovina, protože za těchto podmínek by SVP-24 byl k ničemu.

  Jinak na Palbě byla o tom, dobrá diskuze. AN jim můžou závidět, že ideologická rovina je tam na velmi nízké úrovni, bohužel tady se mi zdá, že u mnohýchje to jen o ideologii...Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  15:11 07.07.2018

  Shania Ja som myslel, že pri systémoch so zbranovým počítačom prebieha zhod vždy automaticky. Tj. pilot uzamkne ciel a zbranový počítač z parametrov letu a vlastností zbrane určí ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  Ja som myslel, že pri systémoch so zbranovým počítačom prebieha zhod vždy automaticky. Tj. pilot uzamkne ciel a zbranový počítač z parametrov letu a vlastností zbrane určí bod zhodu.
  Ako systém zistuje parametre atmosféry v rozličných výškach?
  K tej Sýrii a pružnosti ruskej reakcie S akými silami Rusko v Sýrii operuje a ako mohlo reagovať?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:26 07.07.2018

  gangud: tady http://www.palba.cz/viewtopic.... skeptikuv post, na str 7 je myslim dalsi. CCIP/ccrp se da ...Zobrazit celý příspěvek

  gangud: tady http://www.palba.cz/viewtopic....

  skeptikuv post, na str 7 je myslim dalsi.

  CCIP/ccrp se da nastavi vse od rychlosti, smeru vetru, teploty atd v jednotlivych vyskach... u A10c se to musi vDCS nastavit rucne. v realu to probiha pry automaticky.

  najdi si laste wind correction

  u nekterych rezimu neni treba na cil videt, odhoz probiha automaticky.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:14 07.07.2018

  semtam: aleppo nebyl rusky projekt na rozdil od palmyry, takze ne, pro ne nebyl dulezitejsi. problem je, ze nedokazali pruzne reagovat a ten patern se opakuje znovu a ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: aleppo nebyl rusky projekt na rozdil od palmyry, takze ne, pro ne nebyl dulezitejsi. problem je, ze nedokazali pruzne reagovat a ten patern se opakuje znovu a znovu....

  ---
  tak si prostuduj vliv pozemnich stanic na presnost gps/glonass signalu.

  tady muzes zacit a to te nasmeruje dal https://www.quora.com/Does-GPS...

  proc je nutny znat presnou polohu stroje pri odhozu hloupe bomby ti snad nemusim vysvetlovat...

  ---

  nize uz mas odkaz na ty equivalenty, rozdil je v tom, ze nepotrebuji nekolik hodin na spocitani( coz me osobne fakt prekvapilo...), ale rezimy jako ccip to delaji v realnem case, tech rezimu je hodne, samozdrejme taky pocitaji s atmosferickymi udaji a stroj pri tom muze volne manevrovat atd...


  i prakticke zkusenosti co pilot s A7 a F16 skutecne dozal zasahnout...Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:00 07.07.2018

  Czertik Odkaz jsem ti už sem dával, ok dám ho sem znovu. Bože muj https://ruslet.webnode.cz/tech... Můžeš mi prosím ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik

  Odkaz jsem ti už sem dával, ok dám ho sem znovu. Bože muj

  https://ruslet.webnode.cz/tech...

  Můžeš mi prosím podobný systém jako SVP-24 ukázat, zatim tady mluvíš jen o tom, co se mu blíží.

  CCIP je běžná záležitost a opět, kde má meteovstup?

  To, že něco počítá dopad střely, není automaticky SVP-24, protože ten pro dopad střely používá více údajů a hlavně odhoz je automatický.

  Pokud pilot tvrdí, že vzdušné proudy mají na přesnost malí vliv, tak to nepřímo dokazuje, že přesnost SVP-24 se bude skutečně blížit řízeným střelám.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  13:39 07.07.2018

  Shania,Czertik Aké dáta sa pre ten systém pripravujú niekoľko dní? Dáta o polohe ciela? Alebo dáta o atmosferických podmienkach? Ten systém umožňuje útočiť neriadenou muníciou ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania,Czertik
  Aké dáta sa pre ten systém pripravujú niekoľko dní?
  Dáta o polohe ciela? Alebo dáta o atmosferických podmienkach? Ten systém umožňuje útočiť neriadenou muníciou aj na ciele ktoré niesú v dosahu očí pilota alebo senzorov lietadla? Ak nie, tak ide len o čo najpresnejšie vykompenzovanie atmosférických vplyvov a zotrvačných síl pri odhode. Balistické vlastnosti munície sú dané s určitou chybou.
  Už Su-22 a 25 mali zbranove počítače prepojené so systémom DISS, čo bol doplerovský radar na meranie rýchlosti a znosu, spojený s inerčným systémom a to pracoval s klasickými tranzistormi a programoval sa diernym štítkom.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:16 07.07.2018

  Shania Tak podle tebe Aleppo mělo daleko menší prioritu, než Palmýra. Tak to je taky dobrej vtip. To bych to rusákům ten reakční čas ještě protáhnul, protože jejich reakce byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Tak podle tebe Aleppo mělo daleko menší prioritu, než Palmýra. Tak to je taky dobrej vtip. To bych to rusákům ten reakční čas ještě protáhnul, protože jejich reakce byla v týdnech.

  Radši vysvětli tu tvojí přesnost a pozemní vysílače, co ovlivňují SVP-24 či konečně ukaž ten její ekvivalent, protože jinak to vypadá, že sis zase pěkně zalhal a však oba víme, jak je to, že ano.

  KOLT

  Vy jste divnej patron, reagujete na mě buďto s úplnýma blbostma co v diskuzi ani nezazněli a nebo vlastně popisujete stejnou věc o který jsem mluvil.

  a) Ne, CEP lze samozřejmě spočítat dopředu.
  b) O tom, jsem již mluvil
  c) To samé, o tom jsem také mluvil
  d) O tom jsem také mluvil, jen upřesním, že střely to navádění nemají jen kvůli meteo vlivům.
  e) To si dostudujte, a pokud už chcete označovat nemysle, podívejte se na Shaniu, ten je se jen se práší.
  f) jaké nereálné schopnosti jí já dávám?

  NazdarSkrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:02 07.07.2018

  Jsem na Slapech u vody. Ano pod 25m je dlouhodobý standart. Promiň, že nepostuju Reddit a f16.net, chodil jsem tam v dobách vysokoškolských brigád, cca 12 let zpět. Ty tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem na Slapech u vody. Ano pod 25m je dlouhodobý standart. Promiň, že nepostuju Reddit a f16.net, chodil jsem tam v dobách vysokoškolských brigád, cca 12 let zpět. Ty tvoje objevné linky chlapi postovali na palbě někdy v roce 2005+, proto mám subjektivní problém s tvými " novými, zaručenými fakty".

  Osobně jsem nikdy nic nepsal o "3-5m", ale neumím ignorovat, když tu pár bardů neustále do zblbnutí píše něco o sextantu a čtverečkovanym papíru na piškvorky....... čas pravděpodobně ověřují podle polohy slunce...Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:02 07.07.2018

  Jsem na Slapech u vody. Ano pod 25m je dlouhodobý standart. Promiň, že nepostuju Reddit a f16.net, chodil jsem tam v dobách vysokoškolských brigád, cca 12 let zpět. Ty tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem na Slapech u vody. Ano pod 25m je dlouhodobý standart. Promiň, že nepostuju Reddit a f16.net, chodil jsem tam v dobách vysokoškolských brigád, cca 12 let zpět. Ty tvoje objevné linky chlapi postovali na palbě někdy v roce 2005+, proto mám subjektivní problém s tvými " novými, zaručenými fakty".

  Osobně jsem nikdy nic nepsal o "3-5m", ale neumím ignorovat, když tu pár bardů neustále do zblbnutí píše něco o sextantu a čtverečkovanym papíru na piškvorky....... čas pravděpodobně ověřují podle polohy slunce...Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  12:54 07.07.2018

  semtam skutecne by me zajimal ten zdroj tvojich informaci na to ze svp-24 ma podobnou presnost jako rizena strela. a to ze neni zadna horka novinka ale poczai z 98 ? a co ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  skutecne by me zajimal ten zdroj tvojich informaci na to ze svp-24 ma podobnou presnost jako rizena strela.

  a to ze neni zadna horka novinka ale poczai z 98 ? a co jako ? amici meli jeho obdobu uz v 70 tych letech a f-16 takrikajic od prvnich verzich.

  a co se tyka fora f16, asi sme kazdy cetli neco jineho. protoze co sem pochopil tak tam ten pilot jerdnoznacne rekl, ze dneska neni vitr zadny problem, zvlast i sliku jako mk84 a podobne bomby, kdy rozdil kvuli vetru muze byt byt par metru, takze te jednoduse trefi na duhe strane stolu misto toho kde presne sedis. cili nic duleziteho.
  a ze vitr je faktorem jen u bobm ktere maji velky vzdusny odpor ci maji dokonce padaky.
  co se tyka lantrinu, ten taky zminili a to v tom smyslu, ze hodne taky zpresinil odhoz hloupych bomb, ne proto ze by pocital s vetrem, ale proto ze dokaze mnohem presneji urcit pozici cile.

  a pokud chces analog sv-24...hmmm...znovu su precti to forum o f16, ale tentokrat se soustred na mod CCIP.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 7