Ruská superlehká brigáda: Stepní a pouštní válečníci

Militarizovaný pick-up UAZ-3163 Patriot s minometem 2B11 (120 mm). / UAZ

Podle webu Russian Defense Policy, který se odvolává na článek ruského vojenského deníku Krasnaja zvezda, v červenci poprvé cvičila nová ruská “superlehká” 30. nezávislá motostřelecká brigáda z Centrálního vojenského okruhu. Unikum brigády jsou militarizovaná vozidla SUV a pick-up značky UAZ.

Poprvé ruské ministerstvo obrany popsalo koncept lehké/superlehké brigády v roce 2011, ještě za působení bývalého ministra obrany Anatalije Serdjukova. Kromě lehké brigády byl připraven koncept i nové střední a těžké brigády.

Po příchodu Sergeje Šojga úvahy o vytvoření nových brigád ustoupily do pozadí. Nicméně velení Centrálního vojenského okruhu se myšlenky superlehké brigády nevzdalo.

Proč Centrální vojenský okruh má zájem o superlehké brigády?

V červnu 2015 americký zahraničně-politický komentátor Leslie H. Gelb, emeritní předseda Rady pro zahraniční vztahy CRF (The Council on Foreign Relations), napsal, že úkolem Centrálního okruhu je “řídit ruskou angažovanost v lokálních konfliktech Střední Asie, spravovat ruské základny v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu a v případě války poskytovat své dvě armády na východ nebo západ” a “zabránit nestabilitám (ve Střední Asii - pozn. red.), aby se přelévaly do Ruska a připomínat všem (v tomto regionu - pozn. red.), že ruské síly v tomto regionu jsou silnější než ty čínské.”

30. motostřelecká brigáda se začala utvářet na konci roku 2016. Velení brigády spadá pod bojové velitelství 2. gardové tankové armády v Samaře.

Technika brigády je postavena pouze na kolových platformách – kromě obrněných vozidel řady BTR začala brigáda přijímat militarizovaná civilní vozidla na platformě UAZ-3163 Patriot (SUV a pick-up).

Podle deníku Krasnaja zvezda je brigáda určena pro operace v hornatém pouštním prostředí a při její výstavbě byly využity bojové zkušenosti ze Sýrie. Podle webu Russian Defense Policy jde také o uskupení určené pro boj v klasické poušti, městech nebo na rovinatých stepích.

1. motostřelecký prapor brigády získal prozatím jen 30 SUV/pick-upů řady UAZ-3163 Patriot, ale v nejbližší době dorazí další vozidla. Picky-upy jsou vybaveny kulomety (KORD ráže 12,7 mm), granátomety, protitankovými řízenými střelami a slouží také pro přepravu minometů.


Vladimír Putin si prohlíží militarizované UAZy Patriot.

“Brigáda má jedinečný motostřelecký prapor, který je vybaven pick-upy místo klasických těžkých obrněných transportérů,” uvedl v červenci Gennadij Židko, velitel 2. gardové tankové armády. “Brigáda přijala přibližně 30 těchto strojů a do konce měsíce budu kompletně osazeny posádkami. Mohou nést útočné pušky, kulomety, automatické granátomety AGS-17, ale také protitankové řízené střely schopné zasáhnout pohybující se bodové cíle na vzdálenost 5 km.”

2. prapor brigády naopak získal 40 “klasických” kolových bojových vozidel pěchoty BTR-82A. Celá brigáda dále přijala více než deset raketometů Grad, 20 velitelských vozidel P-149MA1 a více než 80 nákladních vozů Ural.

Ve výzbroji brigády se dále nacházejí minomety ráže 82 mm 2B14-1 Podnos a 2B9M Vasilek (tažný). Minomet 2B14-1 je přenositelný několika vojáky. Baterie palebné podpory jsou vyzbrojeny tažnými houfnicemi D-30A ráže 122 mm, zmíněnými raketomety BM-21 Grad a protitankovými kanóny MT-12 ráže 100 mm.


Infografika čtyřmístné verze UAZ-3163 / Izvestija

Ruská armáda nasadila pick-upy UAZ-3163 Patriot v Sýrii již počátkem roku 2016.  Militarizované UAZy se také mohou objevit i v Jižním vojenském okruhu, který má na starosti operace na neklidném Kavkaze a v Sýrii. Vozidla Patriot získala rovněž 14. brigáda Specnaz ve Východním vojenském okruhu.

Lehké nebo dokonce superlehké brigády jsou určeny především pro boj proti povstaleckým, lehce vyzbrojeným skupinám, které operují v pouštích, stepích, horách nebo ve městě. Také zvolená technika a výzbroj napovídá, že 30. brigáda není určena pro boj s vyspělým, těžce vyzbrojeným protivníkem, který má dokonce vlastní leteckou a/nebo dělostřeleckou podporu. 

Uvedené povstalecké/teroristické/islamistické/džihádistické skupiny se rovněž pohybují na pick-upech a v podstatě používají taktiku lehké motorizované pěchoty  – tedy využívají schopnosti přesouvat se na obrovské vzdálenosti a provádět rychlé údery v týlu protivníka.

Ostatně i během v úvodu zmíněného červencového cvičení bylo úkolem brigády zničit imaginární kolonu džihádistů pohybujících se na pick-upech.

Zdroj: Russian Defence Policy

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Ruské zbraně pro boj s terorismem

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Talvi
  18:00 12.07.2018

  Malý příspěvěk AN k buranizaci češtiny. Český jazyk používá pro jednotky nezařazené do vyšších organizačních stupňů slovo samostatný/ samostatná, např. prapor nebo brigáda. Výraz nezávislý je pro označení zařazení jednotky ve vztahu k vojenskému prostředí nesmyslný, vznikl otrockým překladem z angličtiny.

 • dexnom
  10:40 17.09.2017

  KZ described the brigade’s live fire training on the scrublands of Roshchinskiy training ground. Its artillery sub-units conducted unplanned barrage and concentrated fire on columns of “jihad-mobiles” armed with heavy machine guns, anti-aircraft guns, or ATGMs. The paper concludes the formation learned to operate without air support or missile strikes, but only artillery fire against a mobile, maneuvering enemy in his depth to prevent him from making fire contact with its sub-units.

  https://russiandefpolicy.blog/...

 • lorgarius
  16:38 15.09.2017

  pre obasti ako povedzme stepi strednej azie ten koncept moze celkom fungovat. tam by mohli posobit ako sily rychlej reakcie pri nahanackach s miestnymi islamistami.

 • David
  09:40 15.09.2017

  K těm protitankovým kanonům - ano, jsou zastaralé. Ale stačí se podívat na dnešní Ukrajinu, kde ony MT-12 úspěšně bojují na obou stranách. Rusové jich navíc mají spoustu a hodně mají i munice do nich I když pravda, podle mě jsou na lehkou brigádu až příliš těžké. Ale totéž -a ještě více - platí i pro zmíněná D-30 a BM-21. podle mě Rusům chybí cosi jako L-118 či LG-1, tedy lehké univerzální dělo. Ale napadá mě nedávno předvedené M-392, které by tento úkol mohlo plnit.
  Celkově mi ale ruský koncept lehké brigády připadá jako velice zdařilý a vyrovnaný, vysoce hodnotím právě onu kombinaci BTR-82 a lehkých automobilů

 • Marthy
  22:04 14.09.2017

  Myslel jsem že se protitankové děla už nikde nepoužívají pro taktickou zastaralost.
  Ale pokud se bude ta superrychlá jednotka používat proti nepřátelům jako je islámský stát,který nemá vlastní letectvo a jen málo těžké techniky tak se ještě využít dají,jak píše PavoiR asi je měli ve skladech a počítají s tím že se budou používat jako podpůrné dělostřelectvo,ne jako protitankové.Hádám že ty superrychlé brigády budou mít taky vlastní průzkumné drony nebo budou spolupracovat s průzkumným letectvem?

 • Arthur
  21:29 14.09.2017

  Bolo by zaujímavé ba až prospešné zistiť či sa na manévroch Západ 2017 zúčastňujú motostrelecké prápory brigády s militarizovanými civilnými vozidlami na platforme UAZ-3163 Patriot (SUV a pick-up).

 • Reedys
  20:40 14.09.2017

  Je to určitě zajímavé, ale aby to nedopadlo jako toto:

  https://www.youtube.com/watch?...

  pořád to mám v živé paměti :D

 • PavolR
  20:15 14.09.2017

  Možno pre váhu. Oproti povedzme Sprutu má MT-12 iba niečo cez 3 tony, je k tomu možné viesť viac kusov munície pri rovnakých transportných kapacitách a strieľa PTRS.
  A mimo to - čo si budeme nahovárať, dostali zatiaľ z veľkej časti asi to, čo bolo aktuálne po ruke na sklade ...

 • GAVL
  19:57 14.09.2017

  ten MT-12 je fakt podivná volba

 • Marthy
  17:08 14.09.2017

  Velice zajímavé,hlavně to že ve výzbroji téhle brigády jsou i protitankové kanóny MT-12 ráže 100mm.Ty jsou přece konstrukčně dost zastaralé,k čemu je ta brigáda používá?Na boj s moderními tanky je určitě lepší PTŘS,jako palebná podpora bych čekal nějaký kanón ve věži kolového transportéru.