Ruská superlehká brigáda: Stepní a pouštní válečníci

Militarizovaný pick-up UAZ-3163 Patriot s minometem 2B11 (120 mm). / UAZ

Podle webu Russian Defense Policy, který se odvolává na článek ruského vojenského deníku Krasnaja zvezda, v červenci poprvé cvičila nová ruská “superlehká” 30. nezávislá motostřelecká brigáda z Centrálního vojenského okruhu. Unikum brigády jsou militarizovaná vozidla SUV a pick-up značky UAZ.

Poprvé ruské ministerstvo obrany popsalo koncept lehké/superlehké brigády v roce 2011, ještě za působení bývalého ministra obrany Anatalije Serdjukova. Kromě lehké brigády byl připraven koncept i nové střední a těžké brigády.

Po příchodu Sergeje Šojga úvahy o vytvoření nových brigád ustoupily do pozadí. Nicméně velení Centrálního vojenského okruhu se myšlenky superlehké brigády nevzdalo.

Proč Centrální vojenský okruh má zájem o superlehké brigády?

V červnu 2015 americký zahraničně-politický komentátor Leslie H. Gelb, emeritní předseda Rady pro zahraniční vztahy CRF (The Council on Foreign Relations), napsal, že úkolem Centrálního okruhu je “řídit ruskou angažovanost v lokálních konfliktech Střední Asie, spravovat ruské základny v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu a v případě války poskytovat své dvě armády na východ nebo západ” a “zabránit nestabilitám (ve Střední Asii - pozn. red.), aby se přelévaly do Ruska a připomínat všem (v tomto regionu - pozn. red.), že ruské síly v tomto regionu jsou silnější než ty čínské.”

30. motostřelecká brigáda se začala utvářet na konci roku 2016. Velení brigády spadá pod bojové velitelství 2. gardové tankové armády v Samaře.

Technika brigády je postavena pouze na kolových platformách – kromě obrněných vozidel řady BTR začala brigáda přijímat militarizovaná civilní vozidla na platformě UAZ-3163 Patriot (SUV a pick-up).

Podle deníku Krasnaja zvezda je brigáda určena pro operace v hornatém pouštním prostředí a při její výstavbě byly využity bojové zkušenosti ze Sýrie. Podle webu Russian Defense Policy jde také o uskupení určené pro boj v klasické poušti, městech nebo na rovinatých stepích.

1. motostřelecký prapor brigády získal prozatím jen 30 SUV/pick-upů řady UAZ-3163 Patriot, ale v nejbližší době dorazí další vozidla. Picky-upy jsou vybaveny kulomety (KORD ráže 12,7 mm), granátomety, protitankovými řízenými střelami a slouží také pro přepravu minometů.


Vladimír Putin si prohlíží militarizované UAZy Patriot.

“Brigáda má jedinečný motostřelecký prapor, který je vybaven pick-upy místo klasických těžkých obrněných transportérů,” uvedl v červenci Gennadij Židko, velitel 2. gardové tankové armády. “Brigáda přijala přibližně 30 těchto strojů a do konce měsíce budu kompletně osazeny posádkami. Mohou nést útočné pušky, kulomety, automatické granátomety AGS-17, ale také protitankové řízené střely schopné zasáhnout pohybující se bodové cíle na vzdálenost 5 km.”

2. prapor brigády naopak získal 40 “klasických” kolových bojových vozidel pěchoty BTR-82A. Celá brigáda dále přijala více než deset raketometů Grad, 20 velitelských vozidel P-149MA1 a více než 80 nákladních vozů Ural.

Ve výzbroji brigády se dále nacházejí minomety ráže 82 mm 2B14-1 Podnos a 2B9M Vasilek (tažný). Minomet 2B14-1 je přenositelný několika vojáky. Baterie palebné podpory jsou vyzbrojeny tažnými houfnicemi D-30A ráže 122 mm, zmíněnými raketomety BM-21 Grad a protitankovými kanóny MT-12 ráže 100 mm.


Infografika čtyřmístné verze UAZ-3163 / Izvestija

Ruská armáda nasadila pick-upy UAZ-3163 Patriot v Sýrii již počátkem roku 2016.  Militarizované UAZy se také mohou objevit i v Jižním vojenském okruhu, který má na starosti operace na neklidném Kavkaze a v Sýrii. Vozidla Patriot získala rovněž 14. brigáda Specnaz ve Východním vojenském okruhu.

Lehké nebo dokonce superlehké brigády jsou určeny především pro boj proti povstaleckým, lehce vyzbrojeným skupinám, které operují v pouštích, stepích, horách nebo ve městě. Také zvolená technika a výzbroj napovídá, že 30. brigáda není určena pro boj s vyspělým, těžce vyzbrojeným protivníkem, který má dokonce vlastní leteckou a/nebo dělostřeleckou podporu. 

Uvedené povstalecké/teroristické/islamistické/džihádistické skupiny se rovněž pohybují na pick-upech a v podstatě používají taktiku lehké motorizované pěchoty  – tedy využívají schopnosti přesouvat se na obrovské vzdálenosti a provádět rychlé údery v týlu protivníka.

Ostatně i během v úvodu zmíněného červencového cvičení bylo úkolem brigády zničit imaginární kolonu džihádistů pohybujících se na pick-upech.

Zdroj: Russian Defence Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Ruské zbraně pro boj s terorismem

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Talvi
  18:00 12.07.2018

  Malý příspěvěk AN k buranizaci češtiny. Český jazyk používá pro jednotky nezařazené do vyšších organizačních stupňů slovo samostatný/ samostatná, např. prapor nebo brigáda. Výraz ...Zobrazit celý příspěvek

  Malý příspěvěk AN k buranizaci češtiny. Český jazyk používá pro jednotky nezařazené do vyšších organizačních stupňů slovo samostatný/ samostatná, např. prapor nebo brigáda. Výraz nezávislý je pro označení zařazení jednotky ve vztahu k vojenskému prostředí nesmyslný, vznikl otrockým překladem z angličtiny.Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  10:40 17.09.2017

  KZ described the brigade’s live fire training on the scrublands of Roshchinskiy training ground. Its artillery sub-units conducted unplanned barrage and concentrated fire on ...Zobrazit celý příspěvek

  KZ described the brigade’s live fire training on the scrublands of Roshchinskiy training ground. Its artillery sub-units conducted unplanned barrage and concentrated fire on columns of “jihad-mobiles” armed with heavy machine guns, anti-aircraft guns, or ATGMs. The paper concludes the formation learned to operate without air support or missile strikes, but only artillery fire against a mobile, maneuvering enemy in his depth to prevent him from making fire contact with its sub-units.

  https://russiandefpolicy.blog/... Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  16:38 15.09.2017

  pre obasti ako povedzme stepi strednej azie ten koncept moze celkom fungovat. tam by mohli posobit ako sily rychlej reakcie pri nahanackach s miestnymi islamistami.

  pre obasti ako povedzme stepi strednej azie ten koncept moze celkom fungovat. tam by mohli posobit ako sily rychlej reakcie pri nahanackach s miestnymi islamistami.

 • David
  09:40 15.09.2017

  K těm protitankovým kanonům - ano, jsou zastaralé. Ale stačí se podívat na dnešní Ukrajinu, kde ony MT-12 úspěšně bojují na obou stranách. Rusové jich navíc mají spoustu a hodně ...Zobrazit celý příspěvek

  K těm protitankovým kanonům - ano, jsou zastaralé. Ale stačí se podívat na dnešní Ukrajinu, kde ony MT-12 úspěšně bojují na obou stranách. Rusové jich navíc mají spoustu a hodně mají i munice do nich I když pravda, podle mě jsou na lehkou brigádu až příliš těžké. Ale totéž -a ještě více - platí i pro zmíněná D-30 a BM-21. podle mě Rusům chybí cosi jako L-118 či LG-1, tedy lehké univerzální dělo. Ale napadá mě nedávno předvedené M-392, které by tento úkol mohlo plnit.
  Celkově mi ale ruský koncept lehké brigády připadá jako velice zdařilý a vyrovnaný, vysoce hodnotím právě onu kombinaci BTR-82 a lehkých automobilůSkrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:04 14.09.2017

  Myslel jsem že se protitankové děla už nikde nepoužívají pro taktickou zastaralost. Ale pokud se bude ta superrychlá jednotka používat proti nepřátelům jako je islámský stát,který ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslel jsem že se protitankové děla už nikde nepoužívají pro taktickou zastaralost.
  Ale pokud se bude ta superrychlá jednotka používat proti nepřátelům jako je islámský stát,který nemá vlastní letectvo a jen málo těžké techniky tak se ještě využít dají,jak píše PavoiR asi je měli ve skladech a počítají s tím že se budou používat jako podpůrné dělostřelectvo,ne jako protitankové.Hádám že ty superrychlé brigády budou mít taky vlastní průzkumné drony nebo budou spolupracovat s průzkumným letectvem?Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  21:29 14.09.2017

  Bolo by zaujímavé ba až prospešné zistiť či sa na manévroch Západ 2017 zúčastňujú motostrelecké prápory brigády s militarizovanými civilnými vozidlami na platforme UAZ-3163 Patriot ...Zobrazit celý příspěvek

  Bolo by zaujímavé ba až prospešné zistiť či sa na manévroch Západ 2017 zúčastňujú motostrelecké prápory brigády s militarizovanými civilnými vozidlami na platforme UAZ-3163 Patriot (SUV a pick-up).Skrýt celý příspěvek

 • Reedys
  20:40 14.09.2017

  Je to určitě zajímavé, ale aby to nedopadlo jako toto:

  https://www.youtube.com/watch?...

  pořád to mám v živé paměti :D

  Je to určitě zajímavé, ale aby to nedopadlo jako toto:

  https://www.youtube.com/watch?...

  pořád to mám v živé paměti :D

 • PavolR
  20:15 14.09.2017

  Možno pre váhu. Oproti povedzme Sprutu má MT-12 iba niečo cez 3 tony, je k tomu možné viesť viac kusov munície pri rovnakých transportných kapacitách a strieľa PTRS. A mimo to - ...Zobrazit celý příspěvek

  Možno pre váhu. Oproti povedzme Sprutu má MT-12 iba niečo cez 3 tony, je k tomu možné viesť viac kusov munície pri rovnakých transportných kapacitách a strieľa PTRS.
  A mimo to - čo si budeme nahovárať, dostali zatiaľ z veľkej časti asi to, čo bolo aktuálne po ruke na sklade ...Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  19:57 14.09.2017

  ten MT-12 je fakt podivná volba

  ten MT-12 je fakt podivná volba

 • Marthy
  17:08 14.09.2017

  Velice zajímavé,hlavně to že ve výzbroji téhle brigády jsou i protitankové kanóny MT-12 ráže 100mm.Ty jsou přece konstrukčně dost zastaralé,k čemu je ta brigáda používá?Na boj s ...Zobrazit celý příspěvek

  Velice zajímavé,hlavně to že ve výzbroji téhle brigády jsou i protitankové kanóny MT-12 ráže 100mm.Ty jsou přece konstrukčně dost zastaralé,k čemu je ta brigáda používá?Na boj s moderními tanky je určitě lepší PTŘS,jako palebná podpora bych čekal nějaký kanón ve věži kolového transportéru.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...