Ruská účast na veletrhu zbrojního průmyslu Expodefensa

Víceúčelový vrtulník Mi-17-1B (EJC-3375 číslo trupu, jméno Libertad-1 -
Kolumbijská armáda na výstavě Expodefensa ukázala víceúčelový vrtulník Mi-17-1B; větší foto / Rosoboronexport

K veletrhům vojenské techniky, jichž se účastní ruští výrobci, přibyla latinskoamerická Expodefensa. Desátý ročník této výstavy proběhl začátkem loňského prosince v Bogotě, hlavním městě Kolumbie. Ruská exportní společnost Rosoboronexport v průběhu akce představila potenciálním zákazníkům stovky druhů zbraní a vojenského vybavení. Zastoupení českých firem na veletrhu zajišťovala agentura CzechTrade.

Vojensko-technická spolupráce mezi Kolumbií a Ruskem má více než dvacetiletou historii. Navazování a prohlubování vzájemných kontaktů vedlo k růstu vzájemné obchodní výměny.  Za poslední dvě desetiletí vyvezly ruské společnosti do Kolumbie vojenskou techniku v hodnotě 500 milionů amerických dolarů. Kolumbijské ozbrojené síly v současné době využívají dvě desítky vrtulníků Mi-17.

 


 

„Kromě toho pozorujeme, že roste zájem o budoucí spolupráci a o další druhy ruských výrobků pro všechny složky ozbrojených sil. Včetně speciálních jednotek a policie, uvedl Aleksandr Denisov, obchodní ředitel společnosti Rosoboronexport.

 

Největší šanci na úspěch má v Latinské Americe ruská letecká technika. Kromě cvičného letounu Jak-130 by v regionu mohly uspět i víceúčelové stíhací letouny Su-35, Su-30MK či MiG-29M. K dlouhodobě atraktivním výrobkům patří vrtulníky Mi-17, Mi-26T2 či Kazan Ansat a systémy protivzdušné obrany jako Pacir-S1, Tor-M2KM či Buk-M2E.

 

Latinskoamerické země se navíc začínají rozhlížet po nové technice pro pozemní síly. Pokud dojde k uzavření obchodní dohody s Ruskem, místní speciální jednotky pro boj s drogovou mafií a teroristy možná získají bojová vozidla pěchoty BMP-3, obrněná vozidla BTR-80A a BTR-82A či obrněné automobily Tiger a Tajfun-K.

 

Premiérová účast Ruska na veletrhu Expodefensa 2017 byla dobře načasovaná, protože se kolumbijské síly v blízké budoucnosti chystají modernizovat své zastaralé letectvo a systémy protivzdušné obrany. Zástupci firem Suchoj a MiG, jež se veletrhu zúčastnili, poskytli všem případným zájemcům podrobné informace o svých produktech. Bogota nedávno vypsala dva tendry v oblasti letectví, jichž se účastní několik ruských společností.  

 

Zástupce ředitele společnosti Specialní technologické centrum Jevgenij Muravjev v Kolumbii představil víceúčelový bezpilotní letoun Orlan-10E. Toto zařízení dokáže dlouhodobě sledovat cíle na zemském povrchu a vodní hladině, a navíc dokáže určit jejich zeměpisné souřadnice. Orlan-10E je vybaven přístroji pro denní i noční vidění a systémy pro rádiovou komunikaci.   

 

Rusové v průběhu kolumbijského veletrhu aktivně propagovali také svou produkci pro civilní sektor. Představitelé společnosti Azimut se pokoušeli zaujmout navigačními přístroji pro letiště a řízení letového provozu. Ruský obranný průmysl již delší dobu upozorňuje, že k udržení pracovních míst bude nutné se zaměřit právě na civilní výrobu, neboť (ruský) domácí i zahraniční trh s vojenským materiálem začíná být nasycen.

 

Expodefensa 2017

 

Některé ruské podniky se v Bogotě objevily z důvodu atraktivity tamního trhu. Řadí se mezi ně například Bee Pitron, který se zabývá komunikačními technologiemi. Bee Pitron je jedna z prvních společností v postsovětském prostoru, jež svou činnost zahájila po reorientaci části vojenské produkce na civilní.

 

„Navrhujeme, vyrábíme a opravujeme kabelové sítě, popsal činnost společnosti Bee Pitron zástupce generálního ředitele Sergej Lazovskij. „ Kabelová síť může být součástí letadla, pozemní bojové techniky nebo vesmírného zařízení. Často spolupracujeme s ruskými zbrojními společnostmi a 50 % našich zakázek tvoří práce pro stát. Uzavřeli jsme smlouvu s koncernem Almaz-Antěj, pro jehož S-500 Triumfator vyvíjíme kabelové systémy. Pro společnost Novator vyrábíme kabelové svazky. Máme také smlouvu s Výzkumným ústavem inženýrství radiových přístrojů v rámci projektu Něbo. V loňském roce jsme začali s vývojem systému pro přenos dat v Su-30.”

 

Státy Latinské Ameriky v posledních letech zpřísnily své požadavky na poprodejní servis u zbrojních zakázek. Expodefensa 2017 tento trend potvrdila. Před rozhodnutím o nákupu zbraní a vojenského vybavení se zákazníci snaží získat výhodné podmínky pro jejich údržbu a prodejci na to odpovídajícím způsobem reagují.  

 

„Stojíme před úkolem zviditelnit naši techniku v latinskoamerickém regionu, ačkoliv chápeme, že se jedná o území pod vlivem USA, řekl Anatolij Punčuk, zástupce ředitele ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci. Kolumbii bychom chtěli prodávat leteckou techniku, systémy protivzdušné obrany včetně její celé organizace a obrněná vozidla.”

 

Expodefensa 2017

 

„Účastníme se kolumbijského tendru na dodávku letounů s MiG-29 a Su-30MKI. Obecně ale nabízíme celou řadu vybavení a speciálních zbraní. Uzavření obchodu ovšem často omezuje politická orientace země. V jedné zemi regionu jsme neuspěli s nabídkou vybavení pro mírové síly čistě z politických důvodů, přestože jsme navrhovali lepší podmínky než konkurence, dodal Punčuk.

 

„Pokud jde o hospodářství a HDP, Rusko není ani v první desítce, ale je na druhém místě na světě v prodeji zbraní, uvedl Ruslan Puchov, ředitel ruského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST). Zvyšování kvantity obchodů je obtížné, protože trhy jsou již nasycené.  Kornet (ruská protitanková střela - pozn. red.) patří k výzbroji poloviny zemí světa, letadla ,Su’ se dostala až do Ugandy, a ani sankcím se to nedaří zastavit. K udržení druhého místa (objemu prodaných zbraní - pozn. red.) ovšem potřebujeme nové přístupy.”
 

„Jsou dvě možnosti. První z nich je snaha získat zakázky mimo ministerstva obrany, např. pro ministerstva mimořádných situací, policii a pro pohraniční stráž. Tu druhou představuje boj o zakázky v zemích, kam jsme ještě vojenské vybavení nedodávali. Jednou takovou zemí je Kolumbie, jež se tradičně orientovala na americkou techniku, vysvětlil úkoly ruského zbrojního průmyslu Puchov.

Zdroj:  CzechTrade, Expodefensa, NVO

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30

Minulý týden ruský výrobce Suchoj, člen Sjednocené letecké korporace (OAK), začal s leteckými testy ...

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity výkonnostních schopností představil svou prognózu ruské ...

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří společnost sdružující nejvýznamnější ruské ...

Barmské ozbrojené síly Tatmadaw čelí několika výzvám

Ozbrojené síly Barmy (či Myanmaru) se donedávna vyznačovaly velkým počtem vojáků a malým množstvím ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  13:56 09.01.2018

  Kolumbie řeší možnost odkupu ojetých Eurofighterů od Španělska, nebo různé další možnosti jako Mirage 2000, Gripen, F-16 atd. Tam bych na ruské letouny nevsázel. Můžou ale zase dát ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolumbie řeší možnost odkupu ojetých Eurofighterů od Španělska, nebo různé další možnosti jako Mirage 2000, Gripen, F-16 atd. Tam bych na ruské letouny nevsázel. Můžou ale zase dát nějaké Migy Venezuele - třeba za pomeranče (vtípek)Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:25 09.01.2018

  Pro dusan - ony peruánské Mig-29 pocházejí z přebytků běloruského letectva, byly vyrobené v osmdesátých letech. A přestože nyní prochází modernizacemi, je jasné, že nemohou sloužit ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro dusan - ony peruánské Mig-29 pocházejí z přebytků běloruského letectva, byly vyrobené v osmdesátých letech. A přestože nyní prochází modernizacemi, je jasné, že nemohou sloužit do nekonečna. Přirozenou náhradou za ně by mohl být MiG-35 - ovšem až řekněme za 10 let.
  Stejně tak ale nové stíhačky bude brzy potřebovat i Ekvádor. Malý, ale relativně movitý stát. I zde by ruské stíhačky, případně lehké bitevníky jako Jak-130 mohly uspět.
  O nákupu ruských letadel svého času usilovaly i menší, chudší státy, jako Bolívie
  ( která nakonec koupila jen čínské cvičné K-8) či Uruguay. Postupně to vyšumělo, to ale neznamená, že by se k tomu nemohly vrátit.
  Souhlasím, že v případě Kolumbie ruské letouny nemají šanci na úspěch . Ale přesto si myslím, že i jihoamerický kontinent má pro ruské zbrojovky velký potenciál. Nemusí se navíc jednat jen o letadla, mnohem víc šancí vidím v oblasti pozemní technikySkrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:09 09.01.2018

  Grippen je mor českého mediálního prostoru. Není to chřipka, je gryf, sakra. S jedním P.

  Grippen je mor českého mediálního prostoru. Není to chřipka, je gryf, sakra. S jedním P.

 • dusan
  17:58 08.01.2018

  Vrtuľníky, obrnená technika a systémy PVO ... majú šancu uspieť. S tými Suchojmi a MiG-mi to tak ružové nevidím. Okamžite môžeme odpísať tých čo na to nemajú .... v rátane napr. ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrtuľníky, obrnená technika a systémy PVO ... majú šancu uspieť.

  S tými Suchojmi a MiG-mi to tak ružové nevidím. Okamžite môžeme odpísať tých čo na to nemajú .... v rátane napr. veľkej Argentíny ... a už nám toho veľa neostane. Čile je naviazané dosť na USA, Brazília má Grippeny ... a tak už ostáva Peru a Kolumbia a teoreticky Mexiko. Peru má už "staré" MiG-y ktoré modernizuje a sotva bude chcieť niečo iné .... takže zostáva už len tá Kolumbia. Ale nechce sa mi veriť, že by Amíci "pustili" do Kolumbie ... stačí aby pohrozili "obmedzením podpory v boji s narkomafiou" ... a Rusi to prebijú dosť ťažko ....

  Ak si niekto myslí, že som zabudol Venezuelu, tak tu je problém skôr opačný ... je možné, že časť svojich strojov Su-30 ponúkne na predaj pre katastrofálnu ekonomickú situáciu a kto bude chcieť kúpiť ruské stroju kúpi v "akcii" tam.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...