Ruská vojenská přítomnost v Arktidě je na historickém maximu

Ruská vojenská přítomnost v Arktidě je na historickém maximu
Ruský torpédoborec zastavuje keč Pangaea jihoafrického dobrodruha Mikaea Horna. / mil.ru (Zvětšit)

Dodávky zboží na ruské vojenské základny za polárním kruhem se ztrojnásobily. Ruské válečné lodě zastavují kdekoho, včetně mírumilovných plachetnic. Na Nové zemi Moskva nově nainstalovala protiletadlový raketový systém.

Server The Barents Observer si nedávno všiml, že Ředitelství pro stavbu a provoz zařízení ruského ministerstva dopravy, tzv. Rosgranstroj, buduje radarovou stanici na Čeljuskinově mysu. Je to nejsevernější mys celého Ruska, Eurasie a nejsevernější kontinentální bod vůbec. 

Stanice se má oficiálně jmenovat Radio-technický bod Čeljuskin. Její stavba bude stát 1,2 miliardy rublů (asi 440 milionů korun). Podrobnosti o radaru nejsou známy. Bude to vojenský objekt, podléhající režimu utajení. Čeljuškinův mys zasahuje až k 77 stupňům a 43 minutám severní šířky. Průměrná teplota se na něm pohybuje okolo minus čtrnácti stupňů.

Mys se původně jmenoval Východoseverní. Pojmenoval ho tak Semjon Ivanovič Čeljuskin, který ho v roce 1742 objevil (kupodivu po zemi). O sto let později ho ruská Geofyzikální společnost u příležitosti výročí objevu přejmenovala na Čeljuskinovu počest. Mys však víc proslavil jiný slavný polárník: Nor Roald Amundsen.

V roce 1919 ho navštívil se svou lodí lodi Maud (jejíž vrak byl mimochodem nedávno objeven a vyzvednut). Amundsen nechal na mysu dva členy své posádky. Měli za úkol počkat, až zamrzne Karské moře, a pak přes něj odvézt na saních do civilizace poštu. Amundsenovy muže však už nikdo nikdy nespatřil. Dnes stojí na mysu Ruská polární stanice.


Klíčová místa ruské Arktidy / Google Maps

Severní cesta

Slouží hlavně ke studiu počasí. Mys leží naproti souostroví Severní země, konkrétně proti ostrovu Bolševik, od kterého je oddělen Vilkického průlivem. Rusové se zjevně domnívají, že se z mysu stane důležitý bod, z nějž bude možno kontrolovat severní mořskou cestu. Je to zkratka mezi Evropou a Asií skrz arktické vody, jejíž význam by mohl v blízké budoucnosti vzrůst vlivem tání polárních čepiček. Rusové budují v oblasti zázemí pro velké kontejnerové lodě. Staví i ledoborce, které je mají doprovázet.

Nebo to aspoň plánují. Zatím se jim příliš nedaří přesvědčit o výhodnosti Severní mořské cesty dopravce. Počty plavidel, která touto trasou proplují, stagnují. Mohlo by to souviset i se skutečností, že ruská snaha o zpřístupnění cesty jde ruku v ruce s militarizací oblasti. Moskva staví v Arktidě vojenské základny. Na trase Severní mořské cesty se pohybují ruské válečné lodě.

Například letos 13. září zastavil ruský torpédoborec Viceadmiral Kulakov (třída Udaloj) jižně od pobřeží Bolševiku nákladní loď S. Kuznetsov. Ta plula pod ruskou vlajkou. Na Kuznetsova se nalodili příslušníci námořní pěchoty z Kulakova a prohlíželi, co se dalo. Jednadvacátého září Kulakov stopl a kontroloval dokonce pětatřicetimetrový keč Pangaea jihoafrického dobrodruha Mikaea Horna.

Zastavená plachetnice    

Pangaea momentálně podniká velkou expedici. V době, kdy ji zastavil ruský torpédoborec, byla na cestě k vyzvednutí dvoučlenného výsadku, který překonával Severní pól na lyžích. Ruské ministerstvo obrany vydalo tiskovou zprávu, podle níž posádka plachetnice neporušila zákon. Z jakého zločinu ji Rusové podezírali, není jasné. 

Podle The Barents Observeru nemá za vymáhání práva v oblasti zodpovědnost ruské válečné námořnictvo, nýbrž Pobřežní stráž. Ta v Rusku podléhá Federální službě bezpečnosti (FSB). FSB plní primárně úlohu kontrarozvědky.

O torpédoborci Viceadmiral Kulakov se píše poměrně často. Minulý týden se podílel na cvičení, jehož se účastnilo patnáct plavidel ruské Severní flotily. Na ruské poměry je to rozsáhlá akce. Kromě Kulakova se vyplula i fregata třídy Grisha Sněžnogorsk, tři minolovky, dva malé raketové čluny, dvě pomocné, lodě, atd. Největší loď v eskadře byl 252 metrů dlouhý raketový křižník Pjotr Velikij.

Ten se naposled prokazatelně pohnul v roce 2016, když doprovázel dnes už zřejmě odepsanou letadlovou loď Admiral Kuzněcov. Pjotr Velikij je dost možná poslední plavbyschopná jednotka třídy Kirov z osmdesátých let minulého století. První dvě lodě, Kirov a Frunze, už jsou určeny k sešrotování. Rusové mají ještě jednu loď, Admirala Nachimova. Ta se však nepohnula od roku 1999. Oficiálně celou tu dobu podstupuje rekonstrukci.


Hokej na zamrzlém jezeře na mysu Mary Harmsworthové. / mil.ru

Polární hokej

Manévry z minulého týdne byly krátké, trvaly jen čtyřiadvacet hodin. Eskadra cvičila protiponorkový boj, v čemž ji podporovaly i letouny Il-38 Dolphin a Tu-142 Bear. Ruští námořníci ovšem nežijí jen prací. Najdou si čas i na oddech. Svědčí o tom další mírně bizarní zpráva The Barents Observeru, podle níž uspořádaly posádky ruských lodí hokejový zápas na zamrzlém jezeře na mysu Mary Harmsworthové. Je to nejzápadnější výběžek Alexandřiny země, která je zase nejzápadnějším ostrovem nehostinného souostroví Země Františka Josefa. 

Zápas se hrál jen tři na tři. Hráči byli z už zmíněného Viceadmirala Kulakova a výsadkových lodí Kondopoga a Alexsandr Otrakovský. Hra skončila remízou 5:5. Na mapě Google to vypadá, že jsou na mysu dvě jezera, přičemž z fotek ruského námořnictva se nedá poznat, na kterém z nich k zápasu došlo. 

Souřadnice samotného mysu jsou však 80° 36' severní šířky a 44° 55' východní délky. Asi to proto byl jeden z nejsevernějších hokejových zápasů všech dob, ne-li úplně nejsevernější. Tento rekord však brzo padne. Na příští rok se totiž chystá regulérní zápas jen sedmdesát kilometrů od samotného pólu. Hlavním organizátorem bude vysloužilý ruský hokejista Vjačeslav Fetisov.


Uvnitř ruské vojenské základny

Obří překladiště

Zpátky ale k ruské militarizaci Arktidy. Čeljuskinův mys není jediné místo, kde je v Arktidě rušno. Ruská přepravní společnost Oboronlogistika letos v období od ledna do září realizovala jedenáct dodávek na ruské základny na souostroví Nová země a další místa za severním polárním kruhem. Podle Barents Observeru doručila 30 tisíc tun nákladu. Za minulý rok to přitom bylo jen 11 tisíc tun. Velkou část přepravovaného objemu tvořil stavební materiál. Zpátky zpoza polárního kruhu dovezla Oboronlogistika tři tisíce tun šrotu.

Společnost vznikla v roce 2010. Vlastní ji ze sta procent Ruský stát. V roce 2016 podepsala dohodu s několika ruskými ministerstvy a Archangelskou oblastí, která jí dává praktický monopol na přepravní operace za polárním kruhem. Materiál dováží z Murmansku, Archangelsku, Vladivostoku, Vanina a Petropavlovsku-Kamčatského.

V Archanglesku staví Oboronlogistika ve spolupráci s námořnictvem velké překladiště.  Bude schopné odbavit miliony tun zboží ročně. To by mohlo znamenat, že ruský provoz Arktidě proti dnešnímu stavu ještě mnohonásobně vzroste. Moskva by mohla mít v Barentsově moři podobný záměr jako Čína v Jihočínském moři – vytvořit z něj zónu omezeného přístupu (A2/AD, z Anti Access/Area Denial). 


Ruský web Region 29 zveřejnil video z odklízení radioaktivních pontonů po srpnové jaderné nehodě.

Jaderný odpad

Jihočínské moře je ovšem z hospodářského hlediska daleko důležitější. Proplouvá jím přibližně třetina tonáže světového námořního obchodu. Ekonomický význam Severní mořské cesty je zatím jen zanedbatelný. Navíc s Rusy o Arktidu nikdo nesoupeří. Moskvu nic z toho neodrazuje. Letos na podzim umístila poblíž letiště Rogačovo na Jižním ostrově Nové země protiletadlový raketový komplex S-400. Letiště fungovalo ještě za sovětských časů. Napřed sloužilo jako základna pro strategické bombardéry, později pro záchytné stíhače.

Novou zemi je dodnes možno navštívit jen se speciálním povolením ruských úřadů. Většina jejího obyvatelstva žije v okolí zátoky Belušja na Jižním ostrově. Jde převážně o vojenský personál. Téměř neobydlené souostroví bylo v minulosti dějištěm jaderných testů. Nad Novou zemí vybuchla nejsilnější jaderná zbraň všech dob, Car bomba.

Nízká hustota osídlení je z Ruského pohledu výhoda celé Arktidy. Například v zátoce Sajda na Kolském poloostrově se našlo místo pro závod na zpracování a uskladnění radioaktivního odpadu z vysloužilých ponorek a ledoborců. V hustě obydlených oblastech by se podobné zařízení těžko umísťovalo i v Rusku, kde je obyvatelstvo zvyklé na ledacos.

Stavbu závodu zaplatilo v rámci snahy skupiny G8 zabezpečit radioaktivní materiál Německo. Stál 300 milionů eur (7,73 miliardy korun). V zátoce Sajda skončila i část odpadu po dosud nevyjasněné jaderné nehodě na raketové střelnici poblíž vesnice Ňonoksa. Při testu neznámého jaderného zařízení, snad rakety s náporovým motorem na atomový pohon, zemřelo letos v srpnu nejméně pět lidí.

Po nehodě zůstaly na břehu Bílého moře ležet dva radioaktivní pontony naložené změtí různého technického vybavení. Koncem září zveřejnil web Region 29 video, na němž čtyři muži v nějakém druhu ochranného obleku šrot vyklízí. Operace se účastnil i bagr, jehož řidič ochranný oblek neměl. Bagr nakládal odpad do kontejnerů, jež odnášel vrtulník. Později vydal The Barents Observer zprávu, že do zátoky budou dopraveny i samotné pontony.

Zdroje: The Barents Observer, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínská invaze na Sibiř?

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v ...

Rusko si oficiálně nárokuje Arktidu a Severní pól

Moskva 3. srpna předložila OSN oficiální požadavek na přičlenění Arktidy včetně Severního pólu k ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • SofF
  22:46 16.10.2019

  ještě k mému příspěvku níže, evidentně se špioni o zmíněnou oblast dost snaží, dnes zpráva o vysazených amerických diplomatech kteří "zabloudili" do zakázané oblasti. Proto vyspělý ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě k mému příspěvku níže, evidentně se špioni o zmíněnou oblast dost snaží, dnes zpráva o vysazených amerických diplomatech kteří "zabloudili" do zakázané oblasti. Proto vyspělý PVO systém tam nebude pro legraci. Ostatně Američani uvažují o nástupci "Blackbird" a už na něm mají i pracovat. Družice nejsou samospásné, prolétající letoun toho nasbírá mnohem víc. No a tato zprávička bude určitě jen špičkou ledovce, koho tam v tichosti chytili a zajali nebo vyhodili na veřejnost jen tak nepronikne.Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  07:54 16.10.2019

  kde je Givi - nevíte o něm někdo něco?

  kde je Givi - nevíte o něm někdo něco?

  • Poly
   07:56 16.10.2019

   Změnil profil, protože ho už nikdo nebral vážně a byl k smíchu a nebo mu už ambasáda neplatí.

   Změnil profil, protože ho už nikdo nebral vážně a byl k smíchu a nebo mu už ambasáda neplatí.

   • vixl
    08:51 16.10.2019

    Spíš byl vybanován, jako spousta jiných. A pak, "Pan" Grohman zavedl kádrovací dotazník při registraci. To už nejspíš nechce každý podstupovat. Ale mě osobně by víc zajímalo, jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Spíš byl vybanován, jako spousta jiných.
    A pak, "Pan" Grohman zavedl kádrovací dotazník při registraci.
    To už nejspíš nechce každý podstupovat.

    Ale mě osobně by víc zajímalo, jak EUNATOUSAfilní hujeři vnímají další invazi svaté obranné aliance.
    A jak vnímají, že i ČR je tím pádem agresor. Jak vnímají pevnost přátelství spojence nejspojencovatějšího.Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
     14:44 16.10.2019

     Co to sem pletieš, USA, Francuzsko, Nemecko, GB, SVK utok Turkov odsúdili, pre mna ososbne už Turci nemajú čo v NATO robiť a som za tie najprisnejšie sankcie voči nim... ale ...Zobrazit celý příspěvek

     Co to sem pletieš, USA, Francuzsko, Nemecko, GB, SVK utok Turkov odsúdili, pre mna ososbne už Turci nemajú čo v NATO robiť a som za tie najprisnejšie sankcie voči nim... ale zaujímavé sú aj reakcie opačnej strany ako zrazu všetci čo USA kritizujú zato že zasahuje vo svete, tak teraz ked odišli zrazu chcu aby tam zostali a bojovali za kurdov. Usmevné. Ano je to podraz na kurdoch ale Turecko si to dufam odserie inak a EU s USA ho dostanu do kolien za ten útok. Ale vojensky by to nešlo.

     A k tomu kadrovaniu len tolko že si tu Ty a tebe podobni takže to asi neplni ten účel ako si mysliš :)Skrýt celý příspěvek

    • SofF
     22:47 16.10.2019

     taky myslím, dost to přeháněl a p.Grohman ho jednoduše mohl vypoklonkovat za tapetování.

     taky myslím, dost to přeháněl a p.Grohman ho jednoduše mohl vypoklonkovat za tapetování.

   • vixl
    09:12 16.10.2019

    PS. Kdyby to vám (všem) stále nebylo jasné, podívejte se třeba na komentář: "PetrTechnik 15:13 15.10.2019" Věcný nikoho nenapadající komentář, a pak se podívejte na reakce pod ...Zobrazit celý příspěvek

    PS. Kdyby to vám (všem) stále nebylo jasné, podívejte se třeba na komentář:
    "PetrTechnik 15:13 15.10.2019"
    Věcný nikoho nenapadající komentář, a pak se podívejte na reakce pod ním.
    Už jste tu jen samé chovné přešlechtěné kusy.Skrýt celý příspěvek

    • Olivav
     09:19 16.10.2019

     To o těch přešlechtěných kusech je fakt trefné. Už se tu jen sem tam kouknu na zápasy - modří vs rudí, ale diskuse tu má nulovou úroveň. Nejlepší jsou komenty o hodnotě příspěvků ...Zobrazit celý příspěvek

     To o těch přešlechtěných kusech je fakt trefné.

     Už se tu jen sem tam kouknu na zápasy - modří vs rudí, ale diskuse tu má nulovou úroveň. Nejlepší jsou komenty o hodnotě příspěvků dle impakt faktoru a serióznosti zdroje. Zde pokud to není politicky vhodné, tak ani Nature není použitelný zdroj, protože slepý přešlechtěný kus to nemůže přijmout.

     Proto už přispěji jen vyjíměčně. Tady to totiž nemá cenu.

     Tady se známkuje totiž podle stranické příslušnosti, a pokud přispěvatel není z klubu RiMr71, GlobeElement, Logik, Jirosi atd... tak nemá šanci na jedničku ;-)Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      11:27 16.10.2019

      To chce klid, za dob mého mládí bylo takových kovaných soudruhů hromadu. Prostě mají ve všem jasno , my ostatní stále ideově tápeme. :-)

      To chce klid, za dob mého mládí bylo takových kovaných soudruhů hromadu. Prostě mají ve všem jasno , my ostatní stále ideově tápeme. :-)

     • RiMr71
      15:37 16.10.2019

      Děkuji. potěšilo, moc si toho vážím. Opravdu a upřímně! :)

      Děkuji. potěšilo, moc si toho vážím. Opravdu a upřímně! :)

     • PetrTechnik
      19:51 16.10.2019

      RiMr71: Ani nevíte, jak jste mi připomněl našeho útvarového politruka. Když dělali nábor na kandidáty KSČ. Vypadl jsem hned v prvním kole, když jsem mu řekl, že mě vyhodili už z ...Zobrazit celý příspěvek

      RiMr71: Ani nevíte, jak jste mi připomněl našeho útvarového politruka. Když dělali nábor na kandidáty KSČ. Vypadl jsem hned v prvním kole, když jsem mu řekl, že mě vyhodili už z pionýra a ,že jsem politicky nevyzrálý. Úplně se zatetelil a řekl skoro totéž co Vy. Po vojně jsem půl roku topil v kotelně, protože pro mě "nebylo" místo. Akorát plat jsem měl jako topič dvakrát větší než potom v elektrovývoji. :-)Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      16:03 21.10.2019

      ...na mě jako na syna kulaka (co si opravdu užil od bolševické chátry svoje) si tady s tou nešikovnou obrácenou projekcí moc nepřijdete. Ono je to vůbec velmi obvyklé u ...Zobrazit celý příspěvek

      ...na mě jako na syna kulaka (co si opravdu užil od bolševické chátry svoje) si tady s tou nešikovnou obrácenou projekcí moc nepřijdete. Ono je to vůbec velmi obvyklé u internetových rusomilů a natobijců, to vyvolávání zdání, že jejich názor je hodnotnější, protože "oni za komančů topili v kotelně a nechodili do pionýra".
      Zvláštní je, že znám spoustu lidí z reálného světa, kteří v těch kotelnách opravdu byli a nevím o žádném, který by časem "dostal rozum a přišel na to jak to je a že jsou všichni stejní" a zastával podobné latentně bolševické rusomilné postoje. Naopak a to tak, že velmi.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  07:22 16.10.2019

  to je tedy hláška: "včetně mírumilovných plachetnic".

  to je tedy hláška: "včetně mírumilovných plachetnic".

  • danny
   11:43 16.10.2019

   Mírumilovná plachetnice mě zabila:-D Doufám, že se brzy dočkáme i agresivních plachetnic s imperialistickými choutkami nebo revanšistických plachetnic.

   Mírumilovná plachetnice mě zabila:-D Doufám, že se brzy dočkáme i agresivních plachetnic s imperialistickými choutkami nebo revanšistických plachetnic.

 • UnionPacific
  23:23 15.10.2019

  Keby Rusi neboli takí tupci akými sú,už dávno by na Novú Zem a na Ostrov oktobrovej revolúcie a Bolševik dotiahli most,diaľnicu a vysokorýchlostnú železnicu...bez priameho ...Zobrazit celý příspěvek

  Keby Rusi neboli takí tupci akými sú,už dávno by na Novú Zem a na Ostrov oktobrovej revolúcie a Bolševik dotiahli most,diaľnicu a vysokorýchlostnú železnicu...bez priameho spojenia s pevninou nikdy do Arktídy nepreniknú.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   07:43 16.10.2019

   Kdyby Slováci nebyli takoví tupci jako jsou tak uz davno mají do Košic dálnici a vysokorychlostní železnici.....

   Kdyby Slováci nebyli takoví tupci jako jsou tak uz davno mají do Košic dálnici a vysokorychlostní železnici.....

   • History
    09:22 16.10.2019

    Kdyby indián "Ten, co udeřil jestřába" nebyl tak útočný, možná by zjistil, že do Košic vede dálnice/resp. pořád přistavuje a i to legrační Pendolino tam dojede. Nemyslím si, že je ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby indián "Ten, co udeřil jestřába" nebyl tak útočný, možná by zjistil, že do Košic vede dálnice/resp. pořád přistavuje a i to legrační Pendolino tam dojede. Nemyslím si, že je to úplně vysokorychlostní doprava, ale co by za ni dali obyvatelé/vojáci Ruska na severu.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:53 16.10.2019

   UnionPacific: Tak určitě. Dokud dělník z továrny v Čeljabinsku nemá garanci, že se o víkendu bez problému dostane klimatizovaným šinkansenem na nádraží na Komsomolci pod tři ...Zobrazit celý příspěvek

   UnionPacific: Tak určitě. Dokud dělník z továrny v Čeljabinsku nemá garanci, že se o víkendu bez problému dostane klimatizovaným šinkansenem na nádraží na Komsomolci pod tři hodiny, tak dost pochybuji, že tam začnou ve velkém jezdit na marinovaného tuleně byť jen turisti. A ta dálnice z Norilsku prostě taky chybí. Je to ostuda.Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  15:13 15.10.2019

  Nerad zarmucuji zdejší politruky a rusofoby,ale nic tajemného v tom nehledejte. Celé je to sporech v komisi CLCS , která se zabývá kontinentálním mořským šelfem. V roce 2001 si ...Zobrazit celý příspěvek

  Nerad zarmucuji zdejší politruky a rusofoby,ale nic tajemného v tom nehledejte. Celé je to sporech v komisi CLCS , která se zabývá kontinentálním mořským šelfem. V roce 2001 si Rusové podali u této komise žádost o rozšíření výlučné ekonomické zóny na 350nm u svého severního pobřeží. To znamená na oblast kde se předpokládá výskyt plynu, ropy a dalších nerostů.
  To se nelíbí USA, Dánsku, Číně. Tito blokují činnost komise s tím,že chtějí po Rusech další a další důkazy, že na to mají Rusové právo. Celé se to vleče už mnoho let a co já vím, tak komise hrozí rozpadem, protože Rusko již dodalo dost důkazů pro. Cílem je samozřejmě nepřipustit ,aby z toho Rusové sami profitovali. Dohoda asi nebude, tak to holt bude muset jít silou.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:35 15.10.2019

   Rusko si nárokuje i severní pól. To je břehů Ruska odhadem 1500 km a ne 350. Ne že by něco podobného nedělali i další - Chile si nárokuje kus Antarktidy až k jižnímu pólu, což je ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko si nárokuje i severní pól. To je břehů Ruska odhadem 1500 km a ne 350.

   Ne že by něco podobného nedělali i další - Chile si nárokuje kus Antarktidy až k jižnímu pólu, což je dvakrát větší území, než má samotná Chile. Ale taky jí to nikdo nechce uznat.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    16:27 15.10.2019

    Záleží ktorý to je. Tých pólov je totiž viacero. Magnetický, geografický alebo pól nedostupnosti. Myslím, že ich je tak 4 alebo 5 tých pólov

    Záleží ktorý to je. Tých pólov je totiž viacero. Magnetický, geografický alebo pól nedostupnosti. Myslím, že ich je tak 4 alebo 5 tých pólov

    • GlobeElement
     16:29 15.10.2019

     Je to ruský severní pól.

     ten je všude, kde jsou ty ostatní.

     Je to ruský severní pól.

     ten je všude, kde jsou ty ostatní.

     • Miroslav
      17:52 15.10.2019

      Tak potom je to v poriadku :-)

      Tak potom je to v poriadku :-)

    • PetrTechnik
     18:24 15.10.2019

     Můžete přidat i dipól ,ale psal jsem o něčem jiném.

     Můžete přidat i dipól ,ale psal jsem o něčem jiném.

   • PetrTechnik
    18:22 15.10.2019

    Je sice hezké ,že na mapě najdete severní pól, ale já jsem o tomto vůbec nepsal. Jen pro Vaši informaci , jako jednotku vzdálenosti jsem uváděl nm= námořní míle, a tedy 350nm se ...Zobrazit celý příspěvek

    Je sice hezké ,že na mapě najdete severní pól, ale já jsem o tomto vůbec nepsal. Jen pro Vaši informaci , jako jednotku vzdálenosti jsem uváděl nm= námořní míle, a tedy 350nm se rovná přibližně 660km. Ale to jen pro doplnění.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   20:57 15.10.2019

   Jaké důkazy?

   Jaké důkazy?

   • RiMr71
    23:13 15.10.2019

    ...přece ty z filmu Titanic... :)

    ...přece ty z filmu Titanic... :)

    • PetrTechnik
     10:43 16.10.2019

     Zde je definice kontinentálního mořského šelfu. Protože se Rusové dělají ve výše jmenované oblasti geologické průzkuzmy ve velkých hloubkách , nechtějí ,aby jim někdo koukal pod ...Zobrazit celý příspěvek

     Zde je definice kontinentálního mořského šelfu. Protože se Rusové dělají ve výše jmenované oblasti geologické průzkuzmy ve velkých hloubkách , nechtějí ,aby jim někdo koukal pod prsty. Protože v Rusku co je tajné, je automaticky pok dohledem armády.
     Zde je link: https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:00 16.10.2019

      To je definice geologická a nikoli politická.

      To je definice geologická a nikoli politická.

     • PetrTechnik
      19:41 16.10.2019

      Bohužel já neumím myslet politicky. Omlouvám se měl jsem s tím problémy za těch bývalých komunistů a holt mi to nejde ani za těch novodobých.

      Bohužel já neumím myslet politicky. Omlouvám se měl jsem s tím problémy za těch bývalých komunistů a holt mi to nejde ani za těch novodobých.

 • PavolR
  14:56 15.10.2019

  Supertajný radar takmer priamo na pripravovanej trase významnej námornej cesty môže byť porovnateľnou bizarnosťou, ako americké odpočúvacie zariadenie na berlínskom vrchu ...Zobrazit celý příspěvek

  Supertajný radar takmer priamo na pripravovanej trase významnej námornej cesty môže byť porovnateľnou bizarnosťou, ako americké odpočúvacie zariadenie na berlínskom vrchu Taufelsberg, využívanom Berlínčanmi na voľnočasové aktivity. :-)Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  10:38 15.10.2019

  je to zvláštní, pokud by šlo jen o pojišťování Severní cesty do budoucna tak by to byl pozvolnější proces. Pokud bych si typl - i s ohledem že je tam pořád třeba spec. povolení, že ...Zobrazit celý příspěvek

  je to zvláštní, pokud by šlo jen o pojišťování Severní cesty do budoucna tak by to byl pozvolnější proces. Pokud bych si typl - i s ohledem že je tam pořád třeba spec. povolení, že tam něco našli a to velice zajímavého, třeba nějaké starověké artefakty. Prostě něco co opravňuje k masivním a rychlým investicím. O to víc to zaráží v době kdy by se ty finance určitě hodily jinde.
  Sever je dnes sice nezáživná pustina, ale dřív tomu tak nebylo, jen v Karélii jsou docela zajímavé pozůstatky rozvinuté kultury. A ještě co se neoficiálně šušká okolo. I nacisti měli o daleký sever velký zájem a měli tam na jednom ostrově vybudovat tajnou základnu pro ponorky. Za studené války se v těch místech čas od času objevovali americké jaderné ponorky jako kdyby něco hledali.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   11:16 15.10.2019

   Mozno iba nechcu svetu ukazat ako to tam sovieti zasr.li vsetkym moznym odpadom.. musi to byt jedno hnusne toxicke smetisko len podla toho co sa vie, nieto este co tam nahadzali v ...Zobrazit celý příspěvek

   Mozno iba nechcu svetu ukazat ako to tam sovieti zasr.li vsetkym moznym odpadom.. musi to byt jedno hnusne toxicke smetisko len podla toho co sa vie, nieto este co tam nahadzali v tajnosti.Skrýt celý příspěvek

  • beepee
   11:19 15.10.2019

   Všichni přeci vědí, že se tam nachází vstup do dutozemě - případně výstup z ní. To podle toho, jestli jste přesvědčení, že žijeme na povrchu, nebo uvnitř... ...Zobrazit celý příspěvek

   Všichni přeci vědí, že se tam nachází vstup do dutozemě - případně výstup z ní. To podle toho, jestli jste přesvědčení, že žijeme na povrchu, nebo uvnitř... (JOKE)

   https://uloz.to/file/StVFN6K2G... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:35 15.10.2019

   Nepochybně tam našli buď hvězdnou bránu nebo vstup do duté země. Případně je tu ještě méně pravděpodobná možnost že se tam nachází konec ploché země.

   Nepochybně tam našli buď hvězdnou bránu nebo vstup do duté země. Případně je tu ještě méně pravděpodobná možnost že se tam nachází konec ploché země.

   • beepee
    11:37 15.10.2019

    Plochá země je celá obklopena Antarktidou, která zadržuje oceány, aby nevytekly pod nohy těch čtyř slonů, co ji nesou na hřbetech :-)

    Plochá země je celá obklopena Antarktidou, která zadržuje oceány, aby nevytekly pod nohy těch čtyř slonů, co ji nesou na hřbetech :-)

   • SofF
    23:32 15.10.2019

    bez legrace, pokrýt oblast nejlepší dostupnou PVO není jen tak, ani bych se nedivil kdyby to nebyla obyč. verze ale i s přídavnými radary pro lepší detekci stealth letounů. Každý ...Zobrazit celý příspěvek

    bez legrace, pokrýt oblast nejlepší dostupnou PVO není jen tak, ani bych se nedivil kdyby to nebyla obyč. verze ale i s přídavnými radary pro lepší detekci stealth letounů.
    Každý rozumný velitel když může tak se použití takového systému vyhne pokud potřebuje "klid na práci" - poněvadž nutně přitahuje pozornost že chrání něco cenného. Takže cizí rozvědky asi tuší co se tam děje doopravdy, proto ta instalace na odehnání případných špionážních letounů.Skrýt celý příspěvek

    • History
     08:50 16.10.2019

     ...špionážních letounů? A co tam namontovali pro odehnání případných špionážních družic? S-007 Ikaros? Podle této logiky je snad vhodnější kolem těchto míst okopávat permafrost ...Zobrazit celý příspěvek

     ...špionážních letounů? A co tam namontovali pro odehnání případných špionážních družic? S-007 Ikaros? Podle této logiky je snad vhodnější kolem těchto míst okopávat permafrost titanovou verzí motyky.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:29 15.10.2019

   V Arktidě jsou ložiska všeho možného a Rusko v této oblasti nároku co si jen lze představit. Jenomže protože se jedná o mezinárodní vody, a pokukuje po nich i Kanada a Dánsko, ...Zobrazit celý příspěvek

   V Arktidě jsou ložiska všeho možného a Rusko v této oblasti nároku co si jen lze představit. Jenomže protože se jedná o mezinárodní vody, a pokukuje po nich i Kanada a Dánsko, nebude to tak jednoduché.
   Na každý pád i zde platí - kdo je připraven, není překvapen. A tak se Rusko připravuje. Snaží se tam chovat tak, aby to vypadalo, že Arktida patří Rusku a aby si na to svět zvykl.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:22 15.10.2019

   Ono to vysvetlenie prečo tam Rusko rozvíja aktivitu je pomerne jednoduchšie. Nie, nie je to rodisko slávnej Tisulskej princeznej či inej ,,Ruskej Atlantídy". Pre nezasvätených... ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to vysvetlenie prečo tam Rusko rozvíja aktivitu je pomerne jednoduchšie. Nie, nie je to rodisko slávnej Tisulskej princeznej či inej ,,Ruskej Atlantídy".

   Pre nezasvätených... Tisulská princezná je údajne 700 miliónov rokov stará mŕtvola ruskej princeznej z oblasti severnej Sibíri. V čase keď ešte na Zemi neboli trilobity a papradie tak Rusi už mali kráľovstvo. Túto sprostosť živia vyznávači kultu slovanskej nadradenosti. Na Slovensku kotlebovci ktorým vôbec neprekáža, že jediná fotografia Tisulskej princeznej je záber z filmu o Snehulienke. Ale čo čakať od ľudí ktorí tvrdia, že aj Tutanchamón bol Slovák a Slováci postavili okrem pyramíd aj veľký čínsky múr.

   Ruská aktivita v oblasti severného polárneho kruhu je spojená s topením ľadovcov v oblasti čo odkrýva doteraz nedostupné zásoby uhľovodíkov. Taktiež je táto oblasť zaujímavá z vojenského hľadiska lebo najkratšia trasa po osi Rusko - USA vedie práve cez severný pól. Globálne otepľovanie spôsobilo, že táto oblasť sa stáva dostupnejšou a výstavba detekčných radarov je menej náročnáSkrýt celý příspěvek

   • danny
    13:38 15.10.2019

    Miroslav: jak tak koukám, docela se v těchto kuriozitkách orientuješ. Nechceš přihodit nějaký odkaz? Nechce se mi procházet všechny smetiště, abych našel takové perličky. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: jak tak koukám, docela se v těchto kuriozitkách orientuješ. Nechceš přihodit nějaký odkaz? Nechce se mi procházet všechny smetiště, abych našel takové perličky.

    Jinak zpochybňovat slovenský původ takových postav, jako je tuten Chámon může jen naprostý ignorant, bo to vidíš už podle jména, ne?Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:52 15.10.2019

     Hej, pôvodne sa volal Tono Choma a keď odišiel do Egypta tak sa stal faraónom a prijal umelecké meno Tutanchamón. Toľko legenda... Tisulská ...Zobrazit celý příspěvek

     Hej, pôvodne sa volal Tono Choma a keď odišiel do Egypta tak sa stal faraónom a prijal umelecké meno Tutanchamón. Toľko legenda...

     Tisulská princezná:

     https://www.cez-okno.net/clano...

     A na toto som obzvlášť "hrdý". Kotlebácka výskumná skupina slovanskej histórie...

     https://dennikn.sk/blog/894217... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:34 15.10.2019

      Ano, ano. Prastarý původ Rusů nelze zpochybnit. Právě Rusové jsou druhem, ze kterého se v průběhu věků vyvinul člověk.

      Ano, ano. Prastarý původ Rusů nelze zpochybnit. Právě Rusové jsou druhem, ze kterého se v průběhu věků vyvinul člověk.

     • danny
      12:16 16.10.2019

      Miroslav: hustý. Dík. Nejvíc mě zaujaly ajty naše jezdecké nohavice, co majů naše symboly a jsou nejstarší na světě.

      Miroslav: hustý. Dík. Nejvíc mě zaujaly ajty naše jezdecké nohavice, co majů naše symboly a jsou nejstarší na světě.

    • beepee
     14:03 15.10.2019

     A nebo tohle:
     https://www.suenee.cz/tisulska...
     Hlavně ty detaily, jako "cihlově červená helikoptéra", OMG...

     A nebo tohle:
     https://www.suenee.cz/tisulska...
     Hlavně ty detaily, jako "cihlově červená helikoptéra", OMG...

   • GlobeElement
    14:30 15.10.2019

    Díky za tip na Tislulskou princeznu. Někdo si s tím dal fakt práci, tak dokonalá parodie se vidí jen jednou za ...Zobrazit celý příspěvek

    Díky za tip na Tislulskou princeznu. Někdo si s tím dal fakt práci, tak dokonalá parodie se vidí jen jednou za čas.

    https://www.suenee.cz/tisulska... Skrýt celý příspěvek

    • stronger.p
     22:06 15.10.2019

     Připomíná mi to články a informace z časopisu HROM, který vycházel čerstvě po sametu. Někteří lidé prostě potřebují věřit...

     Připomíná mi to články a informace z časopisu HROM, který vycházel čerstvě po sametu. Někteří lidé prostě potřebují věřit...

   • infi
    16:14 15.10.2019

    Co to je za nesmysl? Slysim o tom prvne...Tomuhle v Rusku veri asi stejne procento lidi, jako v Evrope tomu, ze je potreba nosit alobaly na hlave a chranit se pred chemtrails.

    Co to je za nesmysl? Slysim o tom prvne...Tomuhle v Rusku veri asi stejne procento lidi, jako v Evrope tomu, ze je potreba nosit alobaly na hlave a chranit se pred chemtrails.

    • Miroslav
     18:03 15.10.2019

     Internet postupom času úplne zmenil svoje pôvodné poslanie. Miesto toho aby z toho ľudstvo rozumovo ťažilo, tak časť populácie zblbla. Opäť sa verí na plochú Zem napríklad. Dnes ...Zobrazit celý příspěvek

     Internet postupom času úplne zmenil svoje pôvodné poslanie. Miesto toho aby z toho ľudstvo rozumovo ťažilo, tak časť populácie zblbla. Opäť sa verí na plochú Zem napríklad. Dnes totiž hocijaký primitív môže napísať hocičo a to sa dostane k ďalším primitívom ktorí to šíria ďalej.

     Poznám dokonca vysokoškolsky vzdelaných ľudí ktorí veria, že američania nad Slovenskom vychádzajú z lietadla mŕtve nakazené prasce aby tak zničili slávny slovanský národ. Alebo pozri Modrého koníka aké rady si tam vymieňajú mamičky. Som rád, že som sa narodil v dobe pred počítačmi a, že moja mama mi neliečila choroby močom, sódou a magnetomSkrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:26 15.10.2019

   Jestli chcete opravdový bizár tak doporučuji tohle:
   http://knihya.cz/slovansky-jem...
   Garantuji vám že po přečtení už nebude váš svět stejný. ;)

   Jestli chcete opravdový bizár tak doporučuji tohle:
   http://knihya.cz/slovansky-jem...
   Garantuji vám že po přečtení už nebude váš svět stejný. ;)

   • danny
    12:23 16.10.2019

    Scotty: hmm... díky. O takové studnici vědění jsem neměl tušení. Řadím hned vedle mého oblíbeného http://www.cibulka.net/petr/in... ke kterému často utíkám před tíživými ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty: hmm... díky. O takové studnici vědění jsem neměl tušení. Řadím hned vedle mého oblíbeného http://www.cibulka.net/petr/in... ke kterému často utíkám před tíživými myšlenkami.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    12:43 16.10.2019

    Ty voe :D :D Hrubý odkaz, tak jak od Miroslava :D
    Ti lidé co to vymýšlí musí mít dobré bubáky v hlavě :D

    Ty voe :D :D Hrubý odkaz, tak jak od Miroslava :D
    Ti lidé co to vymýšlí musí mít dobré bubáky v hlavě :D

Načítám diskuzi...