Ruské a čínské námořní základny v Rudém moři

-
9. 7. 2021
-
66 komentářů
-
Jan Feryna
Rusko i Čína rozšiřují svůj vliv a zajišťují si přístup do všech oceánů. Rusko se snaží naplnit svůj cíl ještě z dob SSSR a mít přístup do Indického oceánu, k čemuž má pomoci základna v Súdánu. Čína si naopak chce vojensky pojistit své ekonomické zájmy v Africe pomocí rozšiřování námořní základny v Džibutsku.
Ruská snaha o vybudování tzv. „blue-water navy“, tedy námořnictva s globálním dosahem, má počátky ve druhé polovině padesátých let minulého století, kdy se velitelem sovětského námořnictva stal dnes legendární admirál Sergej Gorškov. Pod jeho vedením došlo k výraznému navýšení globálních schopností sovětského námořnictva. Díky Gorškovově snaze disponovalo sovětské námořnictvo na konci jeho éry v roce 1985 více než 1500 plavidly – šlo tehdy o druhé největší námořnictvo na světě.
Po rozpadu Sovětského svazu se Rusko ocitlo v ekonomických problémech a ruská vláda začala omezovat zbrojní výdaje. Po nástupu Vladimira Putina do úřadu prezidenta Ruské federace se začalo ruským ozbrojeným silám blýskat na lepší časy. Postupně došlo k navyšování rozpočtu tak, aby ruské ozbrojené síly mohly naplňovat obnovené velmocenské ambice Ruska.
Mezi velmocenské ambice Ruska patří silné námořnictvo s globálním dosahem podle odkazu admirála Gorškova. Součástí plánu je také výstavba námořních podpůrných základen v oblastech, kde Rusko hodlá projektovat svou vojenskou sílu. Kromě stálé námořní základny v Tartusu (Sýrie) si chce Rusko svou přítomnost ve východním Středomoří pojistit také základnou v Libyi. Současně Rusko pomocí chystané námořní základny v Súdánu plánuje rozšířit svůj vliv také v Rudém moři.
Na konci minulého roku podepsal ruský premiér Michail Mišustin smlouvu o zřízení súdánského námořního logistického centra. Logistické centrum s 300 vojáky může hostit až čtyři lodě (i s jaderným pohonem). Súdánská vláda poskytne nezbytnou přístavní infrastrukturu a část území zdarma a dovolí Rusům, aby súdánskými přístavy proudil jakýkoliv materiál potřebný pro provoz centra a zásobování ruských vojenských plavidel. Vlády obou zemí uzavřely dohodu na dobu 25 let s možností prodloužení o dalších 10 let.
Jedná se o první oficiální ruskou vojenskou základnu v Africe od rozpadu SSSR. Na začátku července předložil prezident Putin ruské Státní dumě dohodu k ratifikaci, nicméně již dříve se objevily zprávy ohledně rezervovaného přístupu nové súdánské vlády. Podle ruského webu Vedomosti náčelník štábu súdánských ozbrojených sil Muhammad Osman al-Husajn uvedl možnost revize smlouvy. Naproti tomu ale ruský web gazeta.ru pracuje s vyjádřením zástupce súdánského ministerstva zahraničí, který uvedl následující: „V tuto chvíli nemáme oficiální potvrzení o zastavení vojenské spolupráce s Ruskou federací“.
Čína námořnictvo vnímá, podobně jako Rusko a Spojené státy, jako důležitou součást projekce síly (tedy čínské vůle, aby věci probíhaly tak, jak chce Čína) a velmocenský symbol. Čína se budováním a rozšiřováním své základny v Džibutsku snaží upevnit a rozšířit vliv v oblasti Indického oceánu a Afriky. Právě tyto regiony jsou součástí projektu Nové námořní Hedvábné stezky. Džibutsko si Čína nevybrala náhodou – hlavní soupeř Číny, Spojené státy, zde má stálou základnu zvanou Camp Lemonier. Džibutsko má navíc v rámci světové námořní dopravy strategickou polohu, jelikož mezi Džibutskem a Jemenem leží průliv Bab-Al-Mandab – vstup do Rudého a následně Středozemního moře. Námořní základna v Džibutsku má také pomoci čínské ekonomické expanzi na africkém kontinentu.
Na konci dubna letošního roku přineslo americké velitelství pro Afriku nepříjemnou novinku. Čínská základna v Džibutsku může hostit letadlovou loď a až čtyři čínské jaderné ponorky. Podle amerických představitelů se Čína snaží hledat další příležitosti k otevření námořních a leteckých základen napříč kontinentem. Stoupá také počet provokací ze strany čínských ozbrojených sil – například v podobě oslňování pilotů amerických letounů lasery.
Z vojenského regionálního hlediska je situace velmi znepokojivá, jelikož dva hlavní soupeři Spojených států, Rusko a Čína, rozšiřují a upevňují svoje postavení v Rudém moři. Pro Rusko to znamená upevnění vlivu také ve Středozemním moři. Čína upevní svou vojenskou přítomnost v Africkém rohu na cestě do Středozemního moře. Obě země získají schopnost působit v protipirátských operacích a jak základna v Súdán, tak zařízení v Džibutsku, potvrzují rostoucí vliv obou zemí v Africe.
Obě základny také posilují ekonomický vliv Ruska a Číny v oblasti. Obě země podepisují s africkými zeměmi kontrakty na dodávky zbraní, těžbu surovin nebo stavbu infrastruktury. Paradoxně právě ekonomická spolupráce při těžbě nerostných surovin může být tím správným nástrojem pro zastavení rozmáhajícího se džihádistického hnutí zejména v oblasti Sahelu. Rusko ani Čína nedovolí, aby jejich byznys v oblasti kdokoliv ohrožoval. Rusko již teď nasazuje žoldáky ze skupiny Wagner v několika afrických zemích.
Čína se naopak snaží africkým státům pomoci s rozvojem a výstavbou infrastruktury. Čína je zároveň největším obchodním partnerem Afriky a na kontinentu působí přes 10 000 čínských firem. Peking se podílí na velkých infrastrukturních projektech jako jsou pobřežní železnice v Nigérii nebo železnice spojující hlavní město Etiopie Addis Abeba s Džibutskem.
Z geopolitického hlediska se v případě Ruska jedná o pokus o obnovení „globálního sovětského námořnictva“ a o rozšiřování svého vlivu na klíčových námořních tepnách světového obchodu. V tomto případě v oblasti vstupní brány do Evropy – Suezského průplavu.
V případě Číny se jedná o potvrzení snahy o dosažení role globálního ekonomického i vojenského hegemona. Stejně jako Rusko bude i Čína schopná projektovat svou sílu na výrazně vyšší vzdálenosti. Možnost zakotvení letadlových lodí v Džibutsku dokazuje význam Afriky pro Čínu.
Díky vojenské přítomnosti v průlivu Bab-Al-Mandab také může čínské námořnictvo efektivně kontrolovat tudy proudící námořní dopravu a v budoucnosti Džibutsko využít jako základnu pro další vojenskou expanzi směrem do Středozemního moře, kde bude čínské námořnictvo chránit čínské ekonomické zájmy.
Zdroje: DefenseNews, Forbes, Gazeta.ru, Popular Mechanics, Russia Beyond, Vedomosti
Související články
Modernizace ruského námořnictva se dotkne ponorek i hladinových lodí
Flotila ruských válečných ponorek bude v nejbližších letech výrazně modernizována a rozšířena. ...
-
12.09.2012
-
4 komentářů
-
Ctirad Sviták
Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy
Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...
-
22.11.2015
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Na ruské námořní základně ve Vladivostoku se utrhl plovoucí dok
Poškozená ponorka a několik korvet. To budou nejspíš následky nehody na základně ruské Tichomořské ...
-
15.09.2020
-
27 komentářů
-
Radek John
24 bojových lodí pro čínské námořnictvo v roce 2020
Námořnictvo Čínské lidové osvobozenecké armády (PLAN) v minulém roce pokračovalo v rychlém zavádění ...
-
07.01.2021
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Jen by mě zajímalo,jak dlouho v daných oblastech vydrží-než je po změně vlády zase vyhodí-viz.Střední východ,Egypt a pod??
Jen by mě zajímalo,jak dlouho v daných oblastech vydrží-než je po změně vlády zase vyhodí-viz.Střední východ,Egypt a pod??
Na rozdíl od článku si myslím, že působení Číny v Africe může v delším časovém horizontu přinést vzestup islamistického hnutí. Tradiční čínský rasismus, bezohledné drancování ...Zobrazit celý příspěvek
Na rozdíl od článku si myslím, že působení Číny v Africe může v delším časovém horizontu přinést vzestup islamistického hnutí. Tradiční čínský rasismus, bezohledné drancování přírodních zdrojů (infrastrukturu nebudují z lásky k tamním obyvatelům, ale aby měli přístup k surovinám, dřevem počínaje, rudami a ropou konče), nedodržování smluv a podobné čínské zvyky v konečné fázi povedou k tomu, že se stanou zástěrkou pro islamistická hnutí a zajistí jim tak mnohem větší podporu místních, protože se pro ně budou přijatelnější variantou než Číňané jako kolonizátoři a vykořisťovatelé.Skrýt celý příspěvek
Čekal bych, že v těchto strategicky významných místech bude mít větší ambice hrát nějakou roli i EU.
Čekal bych, že v těchto strategicky významných místech bude mít větší ambice hrát nějakou roli i EU.
EU se zajímá hlavně o severní Afriku kvůli migraci a přírodním zdrojům.
EU se zajímá hlavně o severní Afriku kvůli migraci a přírodním zdrojům.
O přírodní zdroje jde všem a všude. Obávám se, že EU migraci nezvládá ani náhodou. Když tam ve velkém investují čínské firmy a ne evropské
O přírodní zdroje jde všem a všude. Obávám se, že EU migraci nezvládá ani náhodou. Když tam ve velkém investují čínské firmy a ne evropské
Já to myslel spíš tak, že EU zmiňuje ve svých plánech a prohlášeních jen severní Afriku. V podstatě krom Francouzů tam ani nikdo neinvestuje nebo nepodniká. Čína si už pojišťuje ...Zobrazit celý příspěvek
Já to myslel spíš tak, že EU zmiňuje ve svých plánech a prohlášeních jen severní Afriku. V podstatě krom Francouzů tam ani nikdo neinvestuje nebo nepodniká. Čína si už pojišťuje budoucí levnou pracovní sílu, která by v jejich očích měla nahradit právě čínské občany.Skrýt celý příspěvek
toustr Na to už doplácíme nyní. Francie sama je už severní Afrikou. Evropská komise v podstatě už jen zkouší to co lidé v EU vydrží a co ji u LGBT... komunity projde. Stále platí, ...Zobrazit celý příspěvek
toustr
Na to už doplácíme nyní. Francie sama je už severní Afrikou. Evropská komise v podstatě už jen zkouší to co lidé v EU vydrží a co ji u LGBT... komunity projde. Stále platí, že nejlepší obrana vlastního pobřeží spočívá v tom, že musíme mít vliv i na to protější, obvzláště, když někdo zcela úmyslně živí "neziskovky" a toleruje mafie, které se starají o nelegální migraci. Turek už má nepsanou smlouv s Němci kam až jej pustí na balkáně a dá se předpokládat, že nás v klidu také vymění za trochu plynu z Ruska.Skrýt celý příspěvek
A co mají investice společného s migrací, když pomineme to, že čínské "investice" mohou přivést cílovou zemi zu grunt a tím způsobit další vlnu odchodů? Tak jak si to nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek
A co mají investice společného s migrací, když pomineme to, že čínské "investice" mohou přivést cílovou zemi zu grunt a tím způsobit další vlnu odchodů?
Tak jak si to nejspíš představujete, EU migraci opravdu nezvládá a ani zvládat NEmůže. Aby ji mohla v tomto smyslu zvládnout, tak by třeba řecká armáda musela začít střílet do tureckých policajtů, kteří ženou migranty do Řecka nebo ta litevská do běloruských policajtů, kteří si počínají stejně. https://www.ceskenoviny.cz/zpr...
Nejefektivnější byl ovšem by bylo zlikvidovat wagnerovce, kteří se třeba ve středoafrické republice momentálně chovají jako kanibal bokassa, čímž dříve či později způsobí, že z té země začnou lidi horem pádem utíkat. A kam asi začnou utíkat. Viz https://www.irozhlas.cz/zpravy... . Proti imigraci by EU vůbec nejefektivněji zasáhla, kdyby zlikvidovala masového vraha asada, hned po té co s rusáckou pomocí začal ve velkém likvidovat statisíce vlastní lidi, čímž miliony vyhnal na pochod do Evropy. Opravdu myslíte, že je to reálné?Skrýt celý příspěvek"A co mají investice společného s migrací" ... když investice dobře směřujete tak dokážete vytvořit pracovní místa a zabránit migraci. Když se v Africe dozvěděli, že je místo u ...Zobrazit celý příspěvek
"A co mají investice společného s migrací" ... když investice dobře směřujete tak dokážete vytvořit pracovní místa a zabránit migraci. Když se v Africe dozvěděli, že je místo u stolu paní Merkelové a kolik platí v Německu ukrajinským dělníkům, no tak tam chtějí být také. Protože u nich doma to za nic nestojí a evidentně bývalí koloniální vládci to nezvládli.
Příklad činnosti militantních skupin v SAR je typický proto, jak to může dopadnout, když ostatní dělají, že nic nevidí a vymění nějakou republiku za jiné prebendy pro vlastní zájmy. (Francie-Rusko)
Pokud se budete rozohňovat nad tím jak se všude ve světě mučí a vraždí lidé, tak si vzpomeňte i na jiné případy. Například konfliktu islamistů s Assadem v Sýrii toho předcházelo hodně. Jak ze strany USA, tak Turecka.Skrýt celý příspěvekPavel1 Jak by jste si představoval fungování Sýrie po svržení Assada? Jako současný stav v Iráku, nebo jako Libyi, nebo se vám to líbí více v Afghánistánu? :-) Obávám se, že ...Zobrazit celý příspěvek
Pavel1
Jak by jste si představoval fungování Sýrie po svržení Assada? Jako současný stav v Iráku, nebo jako Libyi, nebo se vám to líbí více v Afghánistánu? :-)
Obávám se, že domluva na svržení dalšího diktátora by asi nebyla maožná ze strany EU.Skrýt celý příspěvekV tom případě mi není jasné co vám vadí. POdle vaší logiky čínské investice zřejmě zajistí Africe prosperitu a nikdo nebude mít potřebu migrovat do Evropy. Ale vážně, realita je ...Zobrazit celý příspěvek
V tom případě mi není jasné co vám vadí. POdle vaší logiky čínské investice zřejmě zajistí Africe prosperitu a nikdo nebude mít potřebu migrovat do Evropy. Ale vážně, realita je samozřejmě zcela jiná. Má-li být zahraniční investice v západním smyslu slova úspěšná, tak v místě potřebuje minimálně nějakou právní jistotu a vymahatelnost pohledávek (nemluvě samozřejmě o nějakých místních kádrech alespoň trochu vzdělaných a ochotných chodit do práce, nebo aby co pár let nedocházelo k válečným konfliktům místního charakteru). To bohužel ve většině států Afriky nelze najít, proto se tam západní investoři nehrnou. Ti čínští investoři sebou všechno přivezou, od dělníků, přes stroje až po beton. Kromě pár politických zkorumpovanců z toho místní nic nemají, akorát se stát na roky zadluží nebo přijde o cenné přírodní zdroje aniž by obdržel adekvátní náhradu. Bohužel, stále platí aby stát a společnost zbohatla tak se musí začít snažit především místní, férové zahraniční investice samozřejmě mohou obrovsky pomoct ale k tomu musí být vytvořeny podmínky v místě.
"... když ostatní dělají, že nic nevidí .. a jiné prebendy pro vlastní zájmy." Jinými slovy doporučujete aby Francie vyvraždila wagnerovce, kteří tam začaili operovat. A dále, za jaké prebendy vyměnila Francie SAR? Prosím konkrétní odpověď. Ano, konfliktu Assada s islamisty, předcházelo to, že Assad vyraždil statisíce civilistů a miliony vyhnal na pochod do Evropy ... takže se mu do rozvrácené a vyprázdněné země nastěhovali islamisti. To je celé.
Já si nepředstavuji nic. Jen znovu opakuji, že jedinou cestou jak zabránit útěku milionů lidí ze Sýrie a jejich následné snaze dostat se do Evropy byla likvidace schopnosti asadova režimu masakrovat ve velkém vlastní civilní obyvatelstvo, a to hned na začátku konfliktu. Jak byste to řešil vy? Doporučil Merklové nechat ty miliony civilistů postřílet v Turecku nebo až přejdou do Řecka?? Co by vám víc vyhovovalo?Skrýt celý příspěvekopravuju odkaz, byla tam tečka navíc:
https://www.ceskenoviny.cz/zpr...opravuju odkaz, byla tam tečka navíc:
https://www.ceskenoviny.cz/zpr...
Asi proto existují zahraniční mise EU.
Asi proto existují zahraniční mise EU.
Zajímalo by měn jak si to představujete? To má jako Evropská komise vydat nařízení o povinných investicích v afrických zemích? Už vidím jak by to zas Češi přijali. Nebo snad má ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímalo by měn jak si to představujete?
To má jako Evropská komise vydat nařízení o povinných investicích v afrických zemích? Už vidím jak by to zas Češi přijali. Nebo snad má Evropská komise vydat příkaz aby AČR nebo OSSR do té oblasti odeslala své armády a pomohli se stabilizací, aby tam mohli bezpečně fungovat Německé firmy?
Zajímalo by mně jak si představujete aby organizace, která se skládá z 27 zemí, kdy evidentně jen jedna má nějaké větší zájmy v Africe no možná 3, bude nějakým způsobem účinně zasahovat a nutit soukromé společnosti investovat do Afriky. Kor když minimálně polovina těch států kategoricky odmítá jakékoli řešení, návrhy, usnesení Evropské komise už jen z principu.Skrýt celý příspěvek"Zajímalo by mně jak si představujete aby organizace, která se skládá z 27 zemí, kdy evidentně jen jedna má nějaké větší zájmy v Africe no možná 3," Tak tohle jsi napsal naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
"Zajímalo by mně jak si představujete aby organizace, která se skládá z 27 zemí, kdy evidentně jen jedna má nějaké větší zájmy v Africe no možná 3,"
Tak tohle jsi napsal naprosto přesně. A je to přesně ten důvod, proč EU nemá a nikdy nebude žádnou funkční zahraničí politiku a nikdy nebude mít žádný vliv ve svém okolí. EU jako cokoli víc než sdružení států, které sdílejí volný obchod a pohyb osob, zboží a služeb je nesmysl.Skrýt celý příspěvekTak na téhle myšlence tak nějak EU vznikla. A byť tam jsou tendence udělat z EU něco víc, a on je tu dokonce i ten potenciál, tak dokud všechny země nebudou chtít to někam dál ...Zobrazit celý příspěvek
Tak na téhle myšlence tak nějak EU vznikla. A byť tam jsou tendence udělat z EU něco víc, a on je tu dokonce i ten potenciál, tak dokud všechny země nebudou chtít to někam dál posunout, tak EU nebude nic než jen sdružení států sdílící obchod, volný pohyb atd. s mírným přesahem na globální dění.Skrýt celý příspěvek
Torong: Ale to je naprosto v pořádku. Referenda ať jsou, klidně 10x do roka, a klidně i z toho důvodu aby dopadla tak jak mají. Jako chápu tu touhu po transparentní volbě, ale co ...Zobrazit celý příspěvek
Torong:
Ale to je naprosto v pořádku. Referenda ať jsou, klidně 10x do roka, a klidně i z toho důvodu aby dopadla tak jak mají. Jako chápu tu touhu po transparentní volbě, ale co si budeme nalhávat, 90% obyvatelstva nepřemýšlí dál než co budou dělat o víkendu, natož kde bude jejich zem za cca 10 let. A mezinárodní organizace nejsou jojo aby se do nich vstupovalo a vystupovalo, podle momentální nálady ve společnosti. Proto se z politiky stala práce.
Takže tohle není nic proti ničemu.Skrýt celý příspěvekTo myslíš vážně? Pak se ale tvoje myšlení nijak neliší od komunistů nebo třeba současného vedení Ruska. Volby a referenda ano, ale jen pokud výsledek bude takový jaký vám ...Zobrazit celý příspěvek
To myslíš vážně? Pak se ale tvoje myšlení nijak neliší od komunistů nebo třeba současného vedení Ruska. Volby a referenda ano, ale jen pokud výsledek bude takový jaký vám progresivistům vyhovuje. Jinak budeme opakovat tak dlouho, až lidé pochopí jaká je ta správná odpověď...
To referendum nebylo o vystoupení z EU. To bylo právě o tom, jestli lidé chtějí další integraci EU a další omezení suverenity států ve prospěch úřadů EU. A to v Irsku nechtěli. To ovšem nemohlo být dopuštěno, že? Takže ne, snaha některých lidí je z EU udělat říši, ať se to lidem líbí nebo ne. Problém ale je, že ve skutečnosti tito lidé nemají žádnou ideu, kromě vágního Evropanství. Francouzům je naprosto ukradené co se děje na východě Evropy, pro Němce jsou důležitější dobré vztahy s Ruskem než stabilita východní Evropy. Neexistuje shoda ani mezi "starými" státy EU, proto neexistuje žádná zahraniční politika EU a proto sílí vliv Ruska, které už ví, že ze strany EU se ni"eho bát nemusí a je jen otázka času, kdy si začne dělat otevřené nároky na bývalý východní blok. A EU zase ustoupí, protože Němci potřebují plyn, Francouzi mají hromadu u starostí v Africe, Italové a Španělé hromadu starostí sami se sebou a Portugalci ani neví kde takové Bulharsko vlastně leží...Skrýt celý příspěvekTorong Ano bohužel myslím. Nevím proč měn zde nazýváte progresivistou? Paradoxně jste to vy, kdo tady razí progrevistické myšlenky vlády lidu. Já jsem ten, kdo tady hájí ...Zobrazit celý příspěvek
Torong
Ano bohužel myslím.
Nevím proč měn zde nazýváte progresivistou?
Paradoxně jste to vy, kdo tady razí progrevistické myšlenky vlády lidu.
Já jsem ten, kdo tady hájí "zastupitelskou demokracii", která je založená aspoň na nějakém přirozeném řádu, kdy člověk který bude rozhodovat o osudech miliónů lidí bude mít k tomu patřičné znalosti, patřičný čas, patřičný prostor atd. a nebude zatížen problémy obyčejného smrtelníka o každodenní živobytí.
To o čem bylo referendum v Irsku je v tuto chvíli naprosto bezpředmětné, stejně jako to jestli chce někdo udělat z EU říši nebo ne.
Protože i kdyby se v EU nikdo neodhodlal k větší integraci, stejně by to vypadalo jako teď, protože i ve volném trhu potřebujete mít základní zákony, nařízení, jednoduše základní pravidla podle kterých by ten trh měl fungovat, a které by jste tak jako tak musel přizpůsobit všem členským zemím. A bohužel ekonomické síly jednotlivých členských zemí jsou rozdílné.
Ne není to žádné vágní Evropanství. Je to o tom, dát Evropě nějaký základní řád, základní pravidla, která by platila pro všechny členské země stejně v rámci možností a tak aby tyto pravidla byla vymahatelná všude v Evropě stejně. To je to co mnozí nazývají tou diktaturou, tou totalitou. Tuhle myšlenku jednotného systému, aby každý občan jakékoli členské země nemusel znát 27 typů základních zákonů a pravidel všech členských zemí, ale stačilo by mu aby znal jedny základní zákony a pravidla a mohl tak v klidu po Evropě cestovat, pracovat, řešit si svůj život, své každodenní starosti a problémy. Jenomže vytvořit něco takového chce jednak čas, a jednak otevřenou debatu ze všech stran, a to je to jediné co nyní EU chybí. Západ se chová nadřazeně, bývale země Východního bloku zase jako malý haranti.
Nevím proč by nějaké Francouze mělo zajímat co se děje u nás? Mně taky nezajímá co se děje v Plzni, jaké nařízení tam místní samosprávat vydala, jestli smí sekat trávu jen v úterý nebo i ve středu atd. Primárně mně zajímá co vydal samospráva v mém městě.
A tohle je úplně ten stejný případ. Není důvod proč by nějaké Francouze měly zajímat naše problémy.
S tím se musíme vypořádat my samy. To je náš problém.
A vliv Ruska? Ten sílí, kvůli takovým myšlenkám, které tady propagujete vy. Vaše myšlenky jsou paradoxně levicovější než ty mé, protože vy chcete vládu lidu, vy chcete spíše národnostní státy, než spolupráci. Vy jste ten, který podkopává důvěru EU, který podkopává důvěru nějaké větší integrace, a přesně tohodle Rusko využívá proti nám. Dále co zvyšuje vliv Ruska, je to že si volíme politiky co se na Rusko orientují. Ale i tady to je jen a jen náš problém. My si takové politiky volíme, kteří nás tlačí směrem k Rusku. Ne Francouzi nebo Němci nebo někdo z komise EU. Kdepak, oni naše politické zastupitele nevolí, ale my.
A tady se zpět dostáváme k základnímu problému, a k tomu co jsem popsal výše o referendech. Lidé si v našich končinách nedokážou ani rozumně zvolit své zástupce, protože obyčejní lidé ani neví co vlastně chtějí. Jsou rozmazlení, arogantní, nabubřelí, každý si myslí, že po přečtení pár nesmyslů na internetu sežral šalamounovo hovno a už ví jak nejlépe řídit celý vesmír. Všichni by chtěli pouze výdobytky západní civilizace, ale už ne povinnosti, které jsou s tímto ruku v ruce. Všichni by chtěli pouze práva, ale nikoho už nezajímá že mají i jisté povinnosti.
ps.: Nevím proč píšete, že EU by v nějakou chvíli couvla, když o něco výše jste jasně souhlasil s tím že EU není jednotný stát, který by měl takové pravomoce :-) A to je ten důkaz toho, že lidé prostě neví. Lidé žijí ve svých snech, ve svých bublinách a realita je nezajímá.Skrýt celý příspěvek
Do budoucna bych měl obavy jen z čínské přítomnosti. Upřímně ani netuším, kolik ruských válečných lodí by do té Afriky teoreticky mohlo odplout. Ruská flotila je plovoucí muzeum ...Zobrazit celý příspěvek
Do budoucna bych měl obavy jen z čínské přítomnosti. Upřímně ani netuším, kolik ruských válečných lodí by do té Afriky teoreticky mohlo odplout. Ruská flotila je plovoucí muzeum Studené války, doplněná o pár exemplářů nových fregat. Vzpomeňme na to, jak USA "hodlalo" vyslat 2 torpédoborce do Černomoří a jak Rusko zoufale přesunovalo klidně i pobřežní čluny do té oblasti, protože tam v tu chvíli nebylo skoro nic, co by se těm 2 lodím mohlo rovnat.Skrýt celý příspěvek
Přesně tak, je to takové "ukazování vlajky", ve smyslu "pořád jsme tady". Trochu to připomíná trvalé umístění R-U lodi v Číně před I. světovou válkou. Prostě se upadající velmoc ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak, je to takové "ukazování vlajky", ve smyslu "pořád jsme tady". Trochu to připomíná trvalé umístění R-U lodi v Číně před I. světovou válkou. Prostě se upadající velmoc snaží vzbudit dojem, že je stále silná. V reálu by v případě nějakého konfliktu neměli šanci se tam udržet.
Čína je už dnes jiná liga (ve srovnání se Severní Asií), jak početně, tak i kvalitou námořnictva.Skrýt celý příspěvekČína úspěšně vystřídala Rusko, ale to si nic takového nechce nechat připustit. Nebýt obrovské rozlohy Ruska, tak je úplně těžké si představit, že by taková Itálie (posuzuju to ...Zobrazit celý příspěvek
Čína úspěšně vystřídala Rusko, ale to si nic takového nechce nechat připustit. Nebýt obrovské rozlohy Ruska, tak je úplně těžké si představit, že by taková Itálie (posuzuju to podle celkového HDP) vyhrožovala NATO, že bude celé zničeno, měla jaderný program a dělala sabotáže a vraždy po světě... prostě zoufalé výkřiky do tmy tonoucího se národa.Skrýt celý příspěvek
Rusko má však oproti Taliansku alebo Južnej Kórei jednú veľkú výhodu. Že obyvateľstvo to proste príjme. Keď Putin povie, že Čína nebezpečne rastie, Amerika nebezpečne rastie tak ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko má však oproti Taliansku alebo Južnej Kórei jednú veľkú výhodu. Že obyvateľstvo to proste príjme. Keď Putin povie, že Čína nebezpečne rastie, Amerika nebezpečne rastie tak hoci na chleba nebude ale na novú lietadlovku sa ďjengy nájdu. To si my ani predstaviť nevieme predstaviť, že vláda u nás povie, že treba kúpiť 500 tankov za 5 miliárd eur lebo svetový imperializmus nám bude robiť zleSkrýt celý příspěvek
Podľa mňa to už obyvateľstvo až tak dobre neprijíma.... Vidia, že žijú ako žobráci, ke´ď sa porovnajú s vyspelými krajinami.... Ešte aj z tej Sibíri obyvateľstvo uteká.... Vodca ...Zobrazit celý příspěvek
Podľa mňa to už obyvateľstvo až tak dobre neprijíma....
Vidia, že žijú ako žobráci, ke´ď sa porovnajú s vyspelými krajinami.... Ešte aj z tej Sibíri obyvateľstvo uteká.... Vodca to strategicky nezvládol....Skrýt celý příspěvekJán Paliga I kdyby to obyvatelstvo nepřijímalo, tak je podle mě největším problémem to, že Rus nemá v podstatě kam jít. Nemyslím to tak, že nemůže vycestovat, ale spíš tak, že ...Zobrazit celý příspěvek
Ján Paliga
I kdyby to obyvatelstvo nepřijímalo, tak je podle mě největším problémem to, že Rus nemá v podstatě kam jít. Nemyslím to tak, že nemůže vycestovat, ale spíš tak, že cizina je prostě klidně i tisíce kilometrů daleko a nějaká vyspělá, kde by žil na "vyšší úrovni", začíná u Baltského moře. Člověk z Novosibirsku, nedej bože třeba z Kamčatky, nemá kam jít, aby byl relativně blízko k rodině. Takový Ukrajinec jen přejede hranice do Polska a už si žije jako král.Skrýt celý příspěvekJestli chcete, tak vám řeknu názor jedné tady kolegyně v Japonsku co je Tuvínka, jak ona to vidí sama z pohledu upřímně naprosto politicky neangažovaného člověka.
Jestli chcete, tak vám řeknu názor jedné tady kolegyně v Japonsku co je Tuvínka, jak ona to vidí sama z pohledu upřímně naprosto politicky neangažovaného člověka.
@ Toustr To, že to obyvateľstvo neprijíma znamená, že budú klásť väčší odpor svojej verchuške, ktorá ich ožobračuje. Už to vidíme aj dnes.... a bude to pre verchušku len a len ...Zobrazit celý příspěvek
@ Toustr
To, že to obyvateľstvo neprijíma znamená, že budú klásť väčší odpor svojej verchuške, ktorá ich ožobračuje. Už to vidíme aj dnes.... a bude to pre verchušku len a len horšie. Horšie pre obyvateľov bude, že dopadnú ako v Bielorusku (čo im neprajem, ale našliapnuté na to žiaľ majú...).Skrýt celý příspěvekZkrátka to Putin a jeho parta doma šponujou kam až to jde a až to v Rusku praskne ,tak jako na Majdanu ,tak se zase budou strašně divit…
Zkrátka to Putin a jeho parta doma šponujou kam až to jde a až to v Rusku praskne ,tak jako na Majdanu ,tak se zase budou strašně divit…
Ján Paliga Putin a Lukašenko se budou držet moci do posledního dechu. Už prostě nemůžou udělat krok zpět. Podívejme se tehdy na Ukrajinu. Janukovyče svrhli a okamžitě na povrch ...Zobrazit celý příspěvek
Ján Paliga
Putin a Lukašenko se budou držet moci do posledního dechu. Už prostě nemůžou udělat krok zpět. Podívejme se tehdy na Ukrajinu. Janukovyče svrhli a okamžitě na povrch vylezlo tolik věcí, už třeba jen ta jeho villa je na ukrajinské poměry jako palác.
https://vltava.rozhlas.cz/site...
Naštěstí pro něho utekl do Ruska.Skrýt celý příspěvekV Rusku dodnes funguje stredoveký systém ,,Rozdeľuj a panuj" Stačí dostatočne diferencovať spoločnosť spôsobom, že istá časť dostáva výhody a istá nie. To vedie k defragmentácii ...Zobrazit celý příspěvek
V Rusku dodnes funguje stredoveký systém ,,Rozdeľuj a panuj" Stačí dostatočne diferencovať spoločnosť spôsobom, že istá časť dostáva výhody a istá nie. To vedie k defragmentácii opozície a fakticky k jej znefunkčneniu. Je to jednoduché a účinné.Skrýt celý příspěvek
Mirko, zatiaľ nás tu straší len Rusko a Čína a proti ním sa musíme spojiť. Ja tu ich nechcem. Treba zaplatiť nové BVP a nové PTRS a nové tanky a vrtuľníky a....Elfov a...stále máš ...Zobrazit celý příspěvek
Mirko, zatiaľ nás tu straší len Rusko a Čína a proti ním sa musíme spojiť. Ja tu ich nechcem. Treba zaplatiť nové BVP a nové PTRS a nové tanky a vrtuľníky a....Elfov a...stále máš pocit, že len Rusko.Skrýt celý příspěvek
HDP Talianska ? Tak to ja fakt sranda. Milujem tieto štatistky. Rusko stratilo od roku 2014 polovicu ceny rubľa, ale nikto nerieši ich domáce ceny. Ja som zažil v USA kurz 65 SK / ...Zobrazit celý příspěvek
HDP Talianska ? Tak to ja fakt sranda. Milujem tieto štatistky. Rusko stratilo od roku 2014 polovicu ceny rubľa, ale nikto nerieši ich domáce ceny. Ja som zažil v USA kurz 65 SK / USD a krátko potom 25 Sk/ USD, to sa tak ich ekonomika prepadla ?
PS: toustr Vy ste z nejakého think thanku ? Ja len, že dosť brojíte proti Ruskua to aj dosť hlúpo. PS2: Nie som Rusofil, ale dnešná doba je nejaká divná. Už sa nejde po zdrojoch a objektívnom hodnotení , ale po zase po svetonázore.Skrýt celý příspěvek"Nie som Rusofil, ale..." Typická proruská uhejbačka, aby to nevypadalo nápadně. "Už sa nejde po zdrojoch a objektívnom hodnotení , ale po zase po svetonázore." Mladý pane, ten ...Zobrazit celý příspěvek
"Nie som Rusofil, ale..."
Typická proruská uhejbačka, aby to nevypadalo nápadně.
"Už sa nejde po zdrojoch a objektívnom hodnotení , ale po zase po svetonázore."
Mladý pane, ten fakt o velmi podobné hodnotě HDP Ruska a Itálie je tvrdý fakt, to se jednoduše nedá vyvrátit. Evidentně do toho chcete nějak nacpat paritu, jenže na poli mezinárodních obchodů je to poměrně nicneříkající argument. Rusko si uvědomuje, že rozhodně nemá finance na to, aby udrželo současné stavy vojsk, jen to nedává najevo. Podívejte se na námořnictvo Ruska a řekněte mi, kolik lodí (a jak velkých) postavili od roku 90?Skrýt celý příspěvekMiroslav Každý národ má něco, co nemá rád, ALE... :DD Upřímně nejlepší podobnou hlášku jsem zažil u skupinky Kanaďanů, se kterou jsem v Česku měl tu čest skoro půl roku ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Každý národ má něco, co nemá rád, ALE... :DD
Upřímně nejlepší podobnou hlášku jsem zažil u skupinky Kanaďanů, se kterou jsem v Česku měl tu čest skoro půl roku komunikovat. Vždycky říkali "no offense....BUT..." a pak začali pomalu vyvolávat Santana. Ani jim to nepřišlo nijak divný, protože prostě na začátku stížnosti řekli, že to vlastně urazit nemá :D. Jinak ale fajnoví a pohodoví kluci samozřejmě.Skrýt celý příspěvekNo hlavně HDP neodráží ekonomickou realitu.
Pokud je v zemi navíc vysoká nerovnost, pak ukazatel HDP na hlavu toho o životní úrovni jedince věru moc nevypovídá.No hlavně HDP neodráží ekonomickou realitu.
Pokud je v zemi navíc vysoká nerovnost, pak ukazatel HDP na hlavu toho o životní úrovni jedince věru moc nevypovídá.Ekonomickou realitu podstatne lepe odrazi gdp ppp, a tam jsou letos rusove sesti na svete, italove jedenacti. Tezko se to srovnava s kymkoliv jinym, ruska ekonomika je atypicka. ...Zobrazit celý příspěvek
Ekonomickou realitu podstatne lepe odrazi gdp ppp, a tam jsou letos rusove sesti na svete, italove jedenacti. Tezko se to srovnava s kymkoliv jinym, ruska ekonomika je atypicka. Sice lehce rudimentarni a neefektivni, ale taky extremne robustni a sobestacna. Surovinova, potravinova sobestacnost, zbrojni vyroba taktez. Kdopak to dnes ma, ze. Pro nas vicemene nepredstavitelne. U nas staci, ze z nektere strany spatne zafouka, a nebudeme mit co jist, cim topit, nemluve o tom, ze cele automotive, ktere zivi pul cr je v osklivych problemech.Skrýt celý příspěvek
Peniaze sú jedna vec. Rusi proste stratili schopnosť stavať väčšie vojenské lode. Dá sa to zase naučiť ale to nejaký čas potrvá. Keď v JK alebo Japonsku dokážu postaviť 400 metrovú ...Zobrazit celý příspěvek
Peniaze sú jedna vec. Rusi proste stratili schopnosť stavať väčšie vojenské lode. Dá sa to zase naučiť ale to nejaký čas potrvá. Keď v JK alebo Japonsku dokážu postaviť 400 metrovú kontajnerovú loď tak asi je niekde systémová chyba keď Rusko za toľko rokov nepostavilo nič nad 130mSkrýt celý příspěvek
Zatiaľ pokiaľ viem postavili vo Zvezde tanker ktorý rozhodne nepatrí medzi najväčšie. A čo ruské námorníctvo? Pozri aké lode pre svoje vojenské námorníctvo stávajú Japonci či ...Zobrazit celý příspěvek
Zatiaľ pokiaľ viem postavili vo Zvezde tanker ktorý rozhodne nepatrí medzi najväčšie. A čo ruské námorníctvo? Pozri aké lode pre svoje vojenské námorníctvo stávajú Japonci či Juhokórejci. O Číne ani nehovoriac, tí snáď stávajú 4 lietadlovky súčasne. Ako sa chce Rusko udržať (alebo stať?) veľmocou keď dlhodobo námorníctvo dostáva len ponorky?Skrýt celý příspěvek
A potrebovali tam posielať niečo väčšie ako nové člny ? To je len uhoľ pohľadu. No tak by tam prišli 2 torpédoborce a čo by sa stalo ? Varšavienky by ich prišli pozrieť zo spodu, ...Zobrazit celý příspěvek
A potrebovali tam posielať niečo väčšie ako nové člny ? To je len uhoľ pohľadu. No tak by tam prišli 2 torpédoborce a čo by sa stalo ? Varšavienky by ich prišli pozrieť zo spodu, Tu-22M3 a SU-24M z vrchu a S-400 a Bastion z boku. No proste...sa to nakoniec nekonalo.Skrýt celý příspěvek
"Nie som Rusofil, ale dnešná doba je nejaká divná." Vaše zpráva o kousek výš. Kdybych věděl, že jste napsal i tuto zprávu, o Vaší orientaci a přesvědčení bych vůbec ani ...Zobrazit celý příspěvek
"Nie som Rusofil, ale dnešná doba je nejaká divná."
Vaše zpráva o kousek výš. Kdybych věděl, že jste napsal i tuto zprávu, o Vaší orientaci a přesvědčení bych vůbec ani nepochyboval ;) .Skrýt celý příspěvekPředesílám, že rozhodně nejsem rusofil, ale Ruská federace vedená Putinem je jediná síla která může zachránit svět před západní dekadencí a totálním úpadkem. Výrobní linky RF chrlí ...Zobrazit celý příspěvek
Předesílám, že rozhodně nejsem rusofil, ale Ruská federace vedená Putinem je jediná síla která může zachránit svět před západní dekadencí a totálním úpadkem. Výrobní linky RF chrlí Armaty a Su-57 a Merkelová, Biden, Soros a Kalousek mají plné kalhoty. Celý svět závidí nejlepší vakcínu Sputnik V, která nás jako jediná mohla zachránit před covidem, ale Západ ji z politických důvodů zakázal. Kvalitu a genialitu Sputniku dokládá i to, že zatímco jiné vakcíny se neobejdou bez desetitisíců stránek dokumentace, Sputnik si vystačí s desítkami stránek. Krym byl vždy Ruský a pokud někdo tvrdí opak tak Rusko muselo předejít plánované invazi USA na Krym, a důkazem těch plánů je že USA na Krymu opravily školu a už už se chystaly vyměnit okna u další školy. Každý kdo se postaví proti Rusku bude hořce litovat a s novičokem nemá Rusko nic společného, protože ten se vyrábí v Česku jak zjistil наш человек в Праге.Skrýt celý příspěvek
Když se píše o spojení Číny a letadlové lodi http://aktualnikonflikty.cz/vi...
Když se píše o spojení Číny a letadlové lodi http://aktualnikonflikty.cz/vi...
Načítám diskuzi...