Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Snímek ukazující odpalovací vozidla střel Iskander na základně Hmímím; větší foto  / iSi

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket Iskander (v kódu NATO SS-26 Stone) na ruské základně Hmímím v Sýrii. Snímek pořídil izraelský satelit Eros B.

Snímek byl pořízen 28. prosince a následně vystaven na stránce izraelské státní firmy iSi (ImageSat International), dceřiné společnosti IAI (Israel Aerospace Industries). Firma iSi vyrábí všechny izraelské špionážní satelity.

Na snímku jsou vidět dvě vozidla kompletů Iskander na ruské základně Hmímím. Podle izraelského, anglicky píšícího, webu Defense Update se jedná pravděpodobně o dvě muniční překládací vozidla 9T250.

Již v březnu minulého roku se na záběrech ruské televize Hvězda objevilo jedno odpalovací vozidlo 9P78 systému Iskander. Dodejme, že překládací i odpalovací vozidlo využívá kolový podvozek MZKT-7930 8x8.

Každé překládací vozidlo přepravuje dvě střely Iskander s doletem až 500 km. Tento dolet umožňuje ze základny Hmímím zasáhnout prakticky jakékoliv místo v Sýrii, kromě hraničních oblastí s Irákem. Není však jasné, zda vozidla převážejí balistické rakety (Iskander-M) nebo střely s plochou dráhou letu (Iskander-K, dolet 500 km).

Firma iSi také uveřejnila další dva satelitní snímky z 26. listopadu a 28. prosince. Na prvním lze vidět šest různých “raketových prvků” kompletů Iskander ukrytých pod maskovací sítí a na druhém dvě vozidla.

“S největší pravděpodobností silný déšť donutil přemístění těchto dvou prvků (vozidel - pozn. red.) do místa, které bylo odhaleno analytiky iSi,” dočteme se na stránkách iSi. Podle Izraelců se jedná o první přímý důkaz rozmístění střel Iskander v Sýrii.

Izraelský web Ynet přišel s informací, podle které se Damašek dlouhodobě snaží získat exportní variantu Iskander-E (dolet 280 km, hlavice 480 kg). K dodávkám ale nedošlo, údajně na protest Izraelců, kteří se obávali zneužití střel libanonským šíitským radikálním hnutím Hizballáh. Právě hnutí Hizballáh bojuje na stráně Bašára Asada a dlouhodobě využívá Sýrii k transportu zbraní z Íránu do Libanonu.

Snímky kompletů Iskander se poprvé objevily na záběrech ruské televize Hvězda v březnu minulého roku.

Střely Iskander jsou ve výzbroji ruské armády od roku 2006. Střely jsou schopny na cíl doručit bojovou hlavici o hmotnosti 480 až 700 kg. K dispozici jsou průbojné, tříštivo-trhavé, termobarické, se submunicí nebo dokonce jaderné hlavice.

Verze Iskander-M se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a v konečné fázi pomocí mapování terénu. Střední kruhová odchylka v cíli (CEP) je údajně pouze 4 až 7 m. Při použití pouze satelitní navigace (bez mapováni terénu) je přesnost odhadována na 50 m, při použití pouze vnitřního inerciálního navigačního systému (při rušení navigace) na 200 m.

Střely Iskander jsou také údajně schopné účinně se “vyhýbat” systémům protivzdušné obrany (PVO). Podle otevřených zdrojů střela Iskander dokáže dělat úhybné manévry s přetížením až 30 g a vypouštět klamné cíle.

Nasazení střel Iskander vyvolává otázky o smyslu použití podobných zbraní v Sýrii. Balistické střely Iskander jsou samozřejmě patřičně drahé a výkonné zbraně, které slouží k ničení strategických cílů, jako jsou velitelské a komunikační centra, letiště, klíčové prvky dopravní sítě (mosty, železniční stanice, přístavy atd.), nebo postavení PVO nepřítele.

Další dva snímky z 26. listopadu a 28. prosince. / iSi

Rusové například nasazují střely Iskander v Kaliningradské oblasti v Baltském moři jakou součást politického boje proti Evropě. Zatím není jasné, zda se střely Iskander zapojily do bojů v Sýrii. Avšak je téměř jisté, že použití střel Iskander by bylo ruskou armádou patřičně mediálně využito.

V současné době má ruská armáda ve výzbroji devět raketových brigád s komplety Iskander. V příštím roce vzniknou další dvě brigády. Konečným cílem (2020) je podle webu Russian Defense Policy mít ve výzbroji 14 až 17 raketových brigád.

Ruská armáda podle posledních zpráv klade na rozvoj dělostřeleckých a raketových jednotek značný důraz. Podle generálporučíka Michail Matvejevskije, velitele raketových a dělostřeleckých vojsk, do roku 2021 vzrostou schopnosti ruských dělostřeleckých/raketových jednotek 1,5 až 2x. Počítá se zaváděním nové výzbroje (raketové systémy Iskander, Tornádo) a s vytvářením nových jednotek.

Zdroj: National InterestDefense Update

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  15:45 11.01.2017

  Olivav: Zajímavý způsob diskuze, přestat se bavit se všemi co se ti snaží dokázat že ten tvůj pohled celkem slušně ignoruje zvěrstva jedné strany a vykládá o nestranosti a nutnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Zajímavý způsob diskuze, přestat se bavit se všemi co se ti snaží dokázat že ten tvůj pohled celkem slušně ignoruje zvěrstva jedné strany a vykládá o nestranosti a nutnosti rozhledu.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:53 11.01.2017

  Dusan s tím Kosovem jsi sám propaganda. Asi jako ta veřejnoprávní média dnes. (Dokument byl na ČT2 takže mě nepoučuj, že o tom nevím jo). To jak se Srby jednali a jak si to tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan

  s tím Kosovem jsi sám propaganda. Asi jako ta veřejnoprávní média dnes. (Dokument byl na ČT2 takže mě nepoučuj, že o tom nevím jo). To jak se Srby jednali a jak si to tam více méně etnicky vyčistili netřeba mluvit. Byl to dokument ne film a byly tam skutečné příběhy tak si to nepleť s filmem. Nebudu ti dohledávat kolikrát museli i vojáci NATO bránit Srby, před násilím. Nakonec ani toho Miloševiče neodsoudili a posmrtně konstatovali, že proti němu nemají relevantní důkazy, aby ho dosoudili (neobhajuji ho nepleť si to jen tu konstatuji fakta). Takže jsi trochu mimo.


  jen pár informací aby jsi se mohl kouknout:
  http://www.b92.net/eng/news/po...
  a důkaz, že i ten horní zdroj není zaujatý :)
  https://www.hrw.org/reports/20...
  a tady
  https://www.hrw.org/reports/19...

  S tebou už po téhle reakci na toto téma nediskutuji. Dokázal jsi, že to nemá cenu.Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  10:36 11.01.2017

  Proto jsem posílal ty studie (které ses asi neobtěžoval přečíst), smrtící účinek tlakové vlny je dnes velmi, velmi dobře pochopen a namodelován. A proto víme, že 500 kg termobariky ...Zobrazit celý příspěvek

  Proto jsem posílal ty studie (které ses asi neobtěžoval přečíst), smrtící účinek tlakové vlny je dnes velmi, velmi dobře pochopen a namodelován. A proto víme, že 500 kg termobariky z Iskanderu zabije stojícího dospělého člověka (bez ohledu na orientaci k výbuchu) na 25 m s 50%pravděpodobností a ten zbytek bude mít velmi těžká zranění. Zóna 100% úmrtnosti bude někde lehce pod 20 m a naopak nad 30 m už nelze čekat zranění vedoucí k úmrtí. Nejedná se o aerosol, ten nelze použít, protože ho nejde smíchat se vzduchem kvůli rychlosti hlavice (ten mrak by se nezformoval), jde o klasickou výbušninu s hliníkem, který vyhoří v detonačních produktech a z části ve vzduchu. Opakuji, že jde o poloměr, tedy smrtelná zóna Iskanderu je kruh 50×50 m a v místě epicentra bude 25 m vysoká. Termobarický granát RPG bude téměř jistě 2 kg lisovaného hexogenu/oktogenu, hliníku a vosku/polymeru v poměru 65:30:5. Taková nálož bude mít 4 kg TNT ekv. a zóna 50% smrtelnosti bude někde mezi 3-4 m od místa detonace, tj. kruh o průměru 7 m a výšce 3,5 m.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:15 10.01.2017

  Gloton Takže je som "debil" ... a väčšina Amíkov volila "šialenú" Clintonovú .... Ja asi nebudem podstatný, ale predstavy samozvaného "experta" proti miliónom "šialeným" ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton

  Takže je som "debil" ... a väčšina Amíkov volila "šialenú" Clintonovú ....

  Ja asi nebudem podstatný, ale predstavy samozvaného "experta" proti miliónom "šialeným" Amíkov (inak väčšina voliacich), ktorí asi svetu okolo seba "nerozumejú" ma dosť pobavila : ) ..

  To, že máme len jednu veľmoc (niekto ju nazýva superveľmoc a potom Rusko "postúpi" na veľmoc) a to sú USA ..... a potom dlho nič ... a potom je Čína a potom "tí ostatní" je všeobecne akceptovaný fakt, ktorý by musel samozvaný "expert" vedieť bez toho aby mu to musel vysvetľovať nejaký "debil" ....

  Olivav

  Argumentovať nejakým filmom o Kosove beriem ako zlý vtip. Mimochodom je to "modla" všetkých "zúrivých" obhajcov Srbov ... takže som si ho naveľa pozrel.... obyčajná propaganda, kde sa poskladajú argumenty, ktoré "vyhovujú" ... a "zabudne" sa na tie čo nevyhovujú ....

  Ak argumentovať tak vecne o faktoch, udalostiach, súvislostiach ... asi tu nie je filmový klub aby sme si reklamovali filmové novinky ....Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:12 10.01.2017

  Jirosi, jinak obhajoba zásahu NATO v Kosovu je nepřímou podporou UCK, kterou tím kryli a pomáhali jí. Anexi Krymu neobhajuji, ale koukám na to z širší perspektivy. A špína ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  jinak obhajoba zásahu NATO v Kosovu je nepřímou podporou UCK, kterou tím kryli a pomáhali jí.

  Anexi Krymu neobhajuji, ale koukám na to z širší perspektivy. A špína leží na kde kom.

  A debata s tebou je ztráta času, takže na tebe už reagovat v debatě pod tímto článkem nehodlám.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:49 10.01.2017

  Jirosi, tu Čečnu jsem nepobral, jak to myslíš? První válka byla o separatistické tendenci a plus mínus jim vyšla. Pak rostla chuť na Dagestán a tak je umravnili. Co na tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  tu Čečnu jsem nepobral, jak to myslíš? První válka byla o separatistické tendenci a plus mínus jim vyšla. Pak rostla chuť na Dagestán a tak je umravnili. Co na tom nechápeš. Že to byl hnusný konflik, tak o tom není pochyb.

  V otázce Srbska a UCK mohli nedělat nic a rozhodně nepodpořit UCK, což učinili. A ty věci kolem ukazují, že šlo o zjištný zájem. akže obhajuješ neobhajitelné.

  Jinak s Krymem - pokud by tak moc chtěli zůstat částí Ukrajiny, tak by se to tam vyvíjelo jinak. Neobešlo by se to bez nepokojů. Nějakých protiruských akcí apod. Tak to tu zase nemlž nesmysly.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:44 10.01.2017

  2 Jirosi ne, na to nezapomínám a proto ve svém příspěvku 2x zmiňuji termín "STŘEPINY" ......tak jinak ruční, termobarický granát TBG-7V má smrtící poloměr 10 metrů. Vlezte si ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi
  ne, na to nezapomínám a proto ve svém příspěvku 2x zmiňuji termín "STŘEPINY"
  ......tak jinak ruční, termobarický granát TBG-7V má smrtící poloměr 10 metrů.
  Vlezte si byť 75 metrů od epicentra výbuchu té nálože z ISKANDERU a už na žádné fórum nebudete nikdy přispívat :)Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:43 10.01.2017

  Jirosi neobhajuješ sorry - jen tvé tvrzení vyznívá jako by měli Srbové na výběr. Ve výsledku to stejně odskákali oni, i když si UCK začali. A pokud jsi to myslel, že nelze všechny ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi neobhajuješ sorry - jen tvé tvrzení vyznívá jako by měli Srbové na výběr. Ve výsledku to stejně odskákali oni, i když si UCK začali. A pokud jsi to myslel, že nelze všechny házet do jednoho pytle tak ano. jen mě zajímá tvé řešení. Tehdy to bylo dost hnusné. Zpráva jisté vyštřovatelky popisovala únosy lidí a jejich zpracování na orgány a to i těhotných žen. Byly tam spalovny na mrtvoly a proti tomu Srbsko i dle té zprávy zasáhlo. Moná neadekvátně, ale zaháhlo. Tu zprávu jako oficiálni zakázali a dnes by se to už špatně hledalo.

  Neobhajoval jsi UCK ale v té válce proti Srbům šlo o UCK. První válka byla dosti nešťastná a vyřizovali si tam i staré křivdy. No balkán je na horké hlavy dosti bohatý.

  No a pojem humanitární bombardování, nebo kecy, které obhajovaly ukradení Kosova Srbsku bylo pěkný hnus. A nechci omlouvat konání Rusů úvahou, že když oni tak my taky. Prostě svinstev se dopouštěli na západě i na východě. Čečensko taky není nic čím by se měl Rus chlubit. Ono je to takové nejednobarevné a princové, draci a princezny jsou jen v pohádkách a tak mohou být jednoznačné a tak hezky naivní :)Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:37 10.01.2017

  Olivav: "To je sakra rozdíl i v tom, že Čečna bylo území RF. " Tohle sem ti teda vložil do úst ? Ne, to jsi obhajoval sám. Jak mohlo být na Krymu krveprolití když ho hned ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: "To je sakra rozdíl i v tom, že Čečna bylo území RF. " Tohle sem ti teda vložil do úst ? Ne, to jsi obhajoval sám.

  Jak mohlo být na Krymu krveprolití když ho hned zajistila Ruská armáda dříve než vůbec vyslovil separatistické tendence ?

  A co mělo NATO dělat když se rozhodlo zasáhnout a jedna strana to odmítla ? Tak v tu chvíli se sama postavila do pozice "útočníka".Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:33 10.01.2017

  Skelet chtěl jsem jen uvést asi ne příliš vhodný příklad z naší historie a asi to blbě vyznělo.

  Skelet chtěl jsem jen uvést asi ne příliš vhodný příklad z naší historie a asi to blbě vyznělo.

 • Olivav
  20:30 10.01.2017

  Jirosi, přímo ne, ale tímto výrokem de facto ano - cituji tvůj výrok: A k válce v jugoslavii, docházelo tam k etnickým čistkám proto se tam zasáhlo. Nebylo to ideální ale stále ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  přímo ne, ale tímto výrokem de facto ano - cituji tvůj výrok: A k válce v jugoslavii, docházelo tam k etnickým čistkám proto se tam zasáhlo. Nebylo to ideální ale stále lepší než to co tam bylo. Srby přece nikdo nenutil tu válku začít vždy extistuje tolik možných řešení.

  - to co dělalo UCK je nutilo zasáhnout výsledek je ukradené Kosovo, kde mezinárodní právo dostalo na zadek víc jak Krym a Ukrajina.

  Neobhajuji. Jen ti říkám, že to udělal západ i Ukrajina dříve. A prosím počty mrtvých na Krymu ať vudíme to krveprolití. V Srbsku bylo mrtvých dost a v Kosovu to etnické násilí neskončilo ani po zásahu nato. Jen bylo jednostranné.

  Demokratické hlasování na ukrajině nebylo. Bylo to násilné převzetí moci. Mohli taky počkat na volby nebo referendum.

  Jsi mimo a překrucuješ fakta a vkládáš mi do úst to co jsem neřekl.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:30 10.01.2017

  Olivav: naše etnické čistky byly požehnané vítěznými mocnostmi.

  Olivav: naše etnické čistky byly požehnané vítěznými mocnostmi.

 • Jirosi
  20:24 10.01.2017

  Raziel87: Spiše ty zapomínaš že plášt té bomby vytváří ty střepiny. Airolosova bomba jaksi vytváří jen ten vzduchový ráz. Ruska letecká puma ODAB-500PM važí 520kg, ale hmonost ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: Spiše ty zapomínaš že plášt té bomby vytváří ty střepiny. Airolosova bomba jaksi vytváří jen ten vzduchový ráz.

  Ruska letecká puma ODAB-500PM važí 520kg, ale hmonost učiné latky je jen 193kg.
  "Extrémně silná tlaková vlna je proti pěchotě a zaparkovaným letounům efektivní do 30 m, proti lehkým úkrytům a opevněním do 25 m"

  http://www.military.cz/russia/... Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:13 10.01.2017

  2 jadernazima žádný příspěvek jsem si nesmazal a žádné mínus jsem ti taky nedával. Můj příspěvek byl smazán redakcí AN, kvůli porušování pravidel v diskuzi k JSF, tak to asi vzali ...Zobrazit celý příspěvek

  2 jadernazima
  žádný příspěvek jsem si nesmazal a žádné mínus jsem ti taky nedával. Můj příspěvek byl smazán redakcí AN, kvůli porušování pravidel v diskuzi k JSF, tak to asi vzali šmahem.

  Já nevim, ale 500kg puma měla na vzdálenost 15 metrů stále průbojnost 130mm pancíře, rozsah smrících střepin a tlaková vlna 150 metrů. Ruční, útočný granát má smrtící poloměr střepin 10metrů, obranný 20 metrů.

  Tvoje idea o tom, že když mi řachne 30 metrů od ksichtu půl tuny aerosolu, tak mě čeká JEN 50% pravděpodobnost úmrtí přijde, nezlob se na mě, úsměvná. Bereš v potaz teplotu, šok, vnitřní zranění?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:49 10.01.2017

  Olivav: Mužeš mi prosimtě poslat tu čast kde obhajuju jednani UCK ? Takže pokud se chce někdo odtrhnout od Ruska, tak se místo uspořádaní referenda rozhodne v Moskvě že ne. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Mužeš mi prosimtě poslat tu čast kde obhajuju jednani UCK ?

  Takže pokud se chce někdo odtrhnout od Ruska, tak se místo uspořádaní referenda rozhodne v Moskvě že ne. A povolí se jaké koliv množstvi obětí vlastních občanu.

  Pokud chce někdo z Ukrajiny provede se obsazení vojenskou silou a teprve po tom se zjištuje jesli opravdu chtěl ? Nemělo by to spiše byt tak že ukrajinci vyhlasi na Krymu stane pravo a dle Ruského vzoru buď přivedou občany k rozumu nebo na hřbitov ?

  To je to co obhajuješ ty !Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 6