Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Snímek ukazující odpalovací vozidla střel Iskander na základně Hmímím; větší foto  / iSi

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket Iskander (v kódu NATO SS-26 Stone) na ruské základně Hmímím v Sýrii. Snímek pořídil izraelský satelit Eros B.

Snímek byl pořízen 28. prosince a následně vystaven na stránce izraelské státní firmy iSi (ImageSat International), dceřiné společnosti IAI (Israel Aerospace Industries). Firma iSi vyrábí všechny izraelské špionážní satelity.

Na snímku jsou vidět dvě vozidla kompletů Iskander na ruské základně Hmímím. Podle izraelského, anglicky píšícího, webu Defense Update se jedná pravděpodobně o dvě muniční překládací vozidla 9T250.

Již v březnu minulého roku se na záběrech ruské televize Hvězda objevilo jedno odpalovací vozidlo 9P78 systému Iskander. Dodejme, že překládací i odpalovací vozidlo využívá kolový podvozek MZKT-7930 8x8.

Každé překládací vozidlo přepravuje dvě střely Iskander s doletem až 500 km. Tento dolet umožňuje ze základny Hmímím zasáhnout prakticky jakékoliv místo v Sýrii, kromě hraničních oblastí s Irákem. Není však jasné, zda vozidla převážejí balistické rakety (Iskander-M) nebo střely s plochou dráhou letu (Iskander-K, dolet 500 km).

Firma iSi také uveřejnila další dva satelitní snímky z 26. listopadu a 28. prosince. Na prvním lze vidět šest různých “raketových prvků” kompletů Iskander ukrytých pod maskovací sítí a na druhém dvě vozidla.

“S největší pravděpodobností silný déšť donutil přemístění těchto dvou prvků (vozidel - pozn. red.) do místa, které bylo odhaleno analytiky iSi,” dočteme se na stránkách iSi. Podle Izraelců se jedná o první přímý důkaz rozmístění střel Iskander v Sýrii.

Izraelský web Ynet přišel s informací, podle které se Damašek dlouhodobě snaží získat exportní variantu Iskander-E (dolet 280 km, hlavice 480 kg). K dodávkám ale nedošlo, údajně na protest Izraelců, kteří se obávali zneužití střel libanonským šíitským radikálním hnutím Hizballáh. Právě hnutí Hizballáh bojuje na stráně Bašára Asada a dlouhodobě využívá Sýrii k transportu zbraní z Íránu do Libanonu.

Snímky kompletů Iskander se poprvé objevily na záběrech ruské televize Hvězda v březnu minulého roku.

Střely Iskander jsou ve výzbroji ruské armády od roku 2006. Střely jsou schopny na cíl doručit bojovou hlavici o hmotnosti 480 až 700 kg. K dispozici jsou průbojné, tříštivo-trhavé, termobarické, se submunicí nebo dokonce jaderné hlavice.

Verze Iskander-M se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a v konečné fázi pomocí mapování terénu. Střední kruhová odchylka v cíli (CEP) je údajně pouze 4 až 7 m. Při použití pouze satelitní navigace (bez mapováni terénu) je přesnost odhadována na 50 m, při použití pouze vnitřního inerciálního navigačního systému (při rušení navigace) na 200 m.

Střely Iskander jsou také údajně schopné účinně se “vyhýbat” systémům protivzdušné obrany (PVO). Podle otevřených zdrojů střela Iskander dokáže dělat úhybné manévry s přetížením až 30 g a vypouštět klamné cíle.

Nasazení střel Iskander vyvolává otázky o smyslu použití podobných zbraní v Sýrii. Balistické střely Iskander jsou samozřejmě patřičně drahé a výkonné zbraně, které slouží k ničení strategických cílů, jako jsou velitelské a komunikační centra, letiště, klíčové prvky dopravní sítě (mosty, železniční stanice, přístavy atd.), nebo postavení PVO nepřítele.

Další dva snímky z 26. listopadu a 28. prosince. / iSi

Rusové například nasazují střely Iskander v Kaliningradské oblasti v Baltském moři jakou součást politického boje proti Evropě. Zatím není jasné, zda se střely Iskander zapojily do bojů v Sýrii. Avšak je téměř jisté, že použití střel Iskander by bylo ruskou armádou patřičně mediálně využito.

V současné době má ruská armáda ve výzbroji devět raketových brigád s komplety Iskander. V příštím roce vzniknou další dvě brigády. Konečným cílem (2020) je podle webu Russian Defense Policy mít ve výzbroji 14 až 17 raketových brigád.

Ruská armáda podle posledních zpráv klade na rozvoj dělostřeleckých a raketových jednotek značný důraz. Podle generálporučíka Michail Matvejevskije, velitele raketových a dělostřeleckých vojsk, do roku 2021 vzrostou schopnosti ruských dělostřeleckých/raketových jednotek 1,5 až 2x. Počítá se zaváděním nové výzbroje (raketové systémy Iskander, Tornádo) a s vytvářením nových jednotek.

Zdroj: National InterestDefense Update

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  15:45 11.01.2017

  Olivav: Zajímavý způsob diskuze, přestat se bavit se všemi co se ti snaží dokázat že ten tvůj pohled celkem slušně ignoruje zvěrstva jedné strany a vykládá o nestranosti a nutnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Zajímavý způsob diskuze, přestat se bavit se všemi co se ti snaží dokázat že ten tvůj pohled celkem slušně ignoruje zvěrstva jedné strany a vykládá o nestranosti a nutnosti rozhledu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:53 11.01.2017

  Dusan

  s tím Kosovem jsi sám propaganda. Asi jako ta veřejnoprávní média dnes. (Dokument byl na ČT2 takže mě nepoučuj, že o tom nevím jo). To jak se Srby jednali a jak si to tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan

  s tím Kosovem jsi sám propaganda. Asi jako ta veřejnoprávní média dnes. (Dokument byl na ČT2 takže mě nepoučuj, že o tom nevím jo). To jak se Srby jednali a jak si to tam více méně etnicky vyčistili netřeba mluvit. Byl to dokument ne film a byly tam skutečné příběhy tak si to nepleť s filmem. Nebudu ti dohledávat kolikrát museli i vojáci NATO bránit Srby, před násilím. Nakonec ani toho Miloševiče neodsoudili a posmrtně konstatovali, že proti němu nemají relevantní důkazy, aby ho dosoudili (neobhajuji ho nepleť si to jen tu konstatuji fakta). Takže jsi trochu mimo.


  jen pár informací aby jsi se mohl kouknout:
  http://www.b92.net/eng/news/po...
  a důkaz, že i ten horní zdroj není zaujatý :)
  https://www.hrw.org/reports/20...
  a tady
  https://www.hrw.org/reports/19...

  S tebou už po téhle reakci na toto téma nediskutuji. Dokázal jsi, že to nemá cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  10:36 11.01.2017

  Proto jsem posílal ty studie (které ses asi neobtěžoval přečíst), smrtící účinek tlakové vlny je dnes velmi, velmi dobře pochopen a namodelován. A proto víme, že 500 kg termobariky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proto jsem posílal ty studie (které ses asi neobtěžoval přečíst), smrtící účinek tlakové vlny je dnes velmi, velmi dobře pochopen a namodelován. A proto víme, že 500 kg termobariky z Iskanderu zabije stojícího dospělého člověka (bez ohledu na orientaci k výbuchu) na 25 m s 50%pravděpodobností a ten zbytek bude mít velmi těžká zranění. Zóna 100% úmrtnosti bude někde lehce pod 20 m a naopak nad 30 m už nelze čekat zranění vedoucí k úmrtí. Nejedná se o aerosol, ten nelze použít, protože ho nejde smíchat se vzduchem kvůli rychlosti hlavice (ten mrak by se nezformoval), jde o klasickou výbušninu s hliníkem, který vyhoří v detonačních produktech a z části ve vzduchu. Opakuji, že jde o poloměr, tedy smrtelná zóna Iskanderu je kruh 50×50 m a v místě epicentra bude 25 m vysoká. Termobarický granát RPG bude téměř jistě 2 kg lisovaného hexogenu/oktogenu, hliníku a vosku/polymeru v poměru 65:30:5. Taková nálož bude mít 4 kg TNT ekv. a zóna 50% smrtelnosti bude někde mezi 3-4 m od místa detonace, tj. kruh o průměru 7 m a výšce 3,5 m.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:15 10.01.2017

  Gloton

  Takže je som "debil" ... a väčšina Amíkov volila "šialenú" Clintonovú ....

  Ja asi nebudem podstatný, ale predstavy samozvaného "experta" proti miliónom "šialeným" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton

  Takže je som "debil" ... a väčšina Amíkov volila "šialenú" Clintonovú ....

  Ja asi nebudem podstatný, ale predstavy samozvaného "experta" proti miliónom "šialeným" Amíkov (inak väčšina voliacich), ktorí asi svetu okolo seba "nerozumejú" ma dosť pobavila : ) ..

  To, že máme len jednu veľmoc (niekto ju nazýva superveľmoc a potom Rusko "postúpi" na veľmoc) a to sú USA ..... a potom dlho nič ... a potom je Čína a potom "tí ostatní" je všeobecne akceptovaný fakt, ktorý by musel samozvaný "expert" vedieť bez toho aby mu to musel vysvetľovať nejaký "debil" ....

  Olivav

  Argumentovať nejakým filmom o Kosove beriem ako zlý vtip. Mimochodom je to "modla" všetkých "zúrivých" obhajcov Srbov ... takže som si ho naveľa pozrel.... obyčajná propaganda, kde sa poskladajú argumenty, ktoré "vyhovujú" ... a "zabudne" sa na tie čo nevyhovujú ....

  Ak argumentovať tak vecne o faktoch, udalostiach, súvislostiach ... asi tu nie je filmový klub aby sme si reklamovali filmové novinky ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:12 10.01.2017

  Jirosi,

  jinak obhajoba zásahu NATO v Kosovu je nepřímou podporou UCK, kterou tím kryli a pomáhali jí.

  Anexi Krymu neobhajuji, ale koukám na to z širší perspektivy. A špína ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  jinak obhajoba zásahu NATO v Kosovu je nepřímou podporou UCK, kterou tím kryli a pomáhali jí.

  Anexi Krymu neobhajuji, ale koukám na to z širší perspektivy. A špína leží na kde kom.

  A debata s tebou je ztráta času, takže na tebe už reagovat v debatě pod tímto článkem nehodlám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:49 10.01.2017

  Jirosi,

  tu Čečnu jsem nepobral, jak to myslíš? První válka byla o separatistické tendenci a plus mínus jim vyšla. Pak rostla chuť na Dagestán a tak je umravnili. Co na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  tu Čečnu jsem nepobral, jak to myslíš? První válka byla o separatistické tendenci a plus mínus jim vyšla. Pak rostla chuť na Dagestán a tak je umravnili. Co na tom nechápeš. Že to byl hnusný konflik, tak o tom není pochyb.

  V otázce Srbska a UCK mohli nedělat nic a rozhodně nepodpořit UCK, což učinili. A ty věci kolem ukazují, že šlo o zjištný zájem. akže obhajuješ neobhajitelné.

  Jinak s Krymem - pokud by tak moc chtěli zůstat částí Ukrajiny, tak by se to tam vyvíjelo jinak. Neobešlo by se to bez nepokojů. Nějakých protiruských akcí apod. Tak to tu zase nemlž nesmysly.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:44 10.01.2017

  2 Jirosi
  ne, na to nezapomínám a proto ve svém příspěvku 2x zmiňuji termín "STŘEPINY"
  ......tak jinak ruční, termobarický granát TBG-7V má smrtící poloměr 10 metrů.
  Vlezte si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi
  ne, na to nezapomínám a proto ve svém příspěvku 2x zmiňuji termín "STŘEPINY"
  ......tak jinak ruční, termobarický granát TBG-7V má smrtící poloměr 10 metrů.
  Vlezte si byť 75 metrů od epicentra výbuchu té nálože z ISKANDERU a už na žádné fórum nebudete nikdy přispívat :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:43 10.01.2017

  Jirosi neobhajuješ sorry - jen tvé tvrzení vyznívá jako by měli Srbové na výběr. Ve výsledku to stejně odskákali oni, i když si UCK začali. A pokud jsi to myslel, že nelze všechny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi neobhajuješ sorry - jen tvé tvrzení vyznívá jako by měli Srbové na výběr. Ve výsledku to stejně odskákali oni, i když si UCK začali. A pokud jsi to myslel, že nelze všechny házet do jednoho pytle tak ano. jen mě zajímá tvé řešení. Tehdy to bylo dost hnusné. Zpráva jisté vyštřovatelky popisovala únosy lidí a jejich zpracování na orgány a to i těhotných žen. Byly tam spalovny na mrtvoly a proti tomu Srbsko i dle té zprávy zasáhlo. Moná neadekvátně, ale zaháhlo. Tu zprávu jako oficiálni zakázali a dnes by se to už špatně hledalo.

  Neobhajoval jsi UCK ale v té válce proti Srbům šlo o UCK. První válka byla dosti nešťastná a vyřizovali si tam i staré křivdy. No balkán je na horké hlavy dosti bohatý.

  No a pojem humanitární bombardování, nebo kecy, které obhajovaly ukradení Kosova Srbsku bylo pěkný hnus. A nechci omlouvat konání Rusů úvahou, že když oni tak my taky. Prostě svinstev se dopouštěli na západě i na východě. Čečensko taky není nic čím by se měl Rus chlubit. Ono je to takové nejednobarevné a princové, draci a princezny jsou jen v pohádkách a tak mohou být jednoznačné a tak hezky naivní :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:37 10.01.2017

  Olivav: "To je sakra rozdíl i v tom, že Čečna bylo území RF. " Tohle sem ti teda vložil do úst ? Ne, to jsi obhajoval sám.

  Jak mohlo být na Krymu krveprolití když ho hned ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: "To je sakra rozdíl i v tom, že Čečna bylo území RF. " Tohle sem ti teda vložil do úst ? Ne, to jsi obhajoval sám.

  Jak mohlo být na Krymu krveprolití když ho hned zajistila Ruská armáda dříve než vůbec vyslovil separatistické tendence ?

  A co mělo NATO dělat když se rozhodlo zasáhnout a jedna strana to odmítla ? Tak v tu chvíli se sama postavila do pozice "útočníka".
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:33 10.01.2017

  Skelet chtěl jsem jen uvést asi ne příliš vhodný příklad z naší historie a asi to blbě vyznělo.

  Skelet chtěl jsem jen uvést asi ne příliš vhodný příklad z naší historie a asi to blbě vyznělo.

 • Olivav
  20:30 10.01.2017

  Jirosi,

  přímo ne, ale tímto výrokem de facto ano - cituji tvůj výrok: A k válce v jugoslavii, docházelo tam k etnickým čistkám proto se tam zasáhlo. Nebylo to ideální ale stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  přímo ne, ale tímto výrokem de facto ano - cituji tvůj výrok: A k válce v jugoslavii, docházelo tam k etnickým čistkám proto se tam zasáhlo. Nebylo to ideální ale stále lepší než to co tam bylo. Srby přece nikdo nenutil tu válku začít vždy extistuje tolik možných řešení.

  - to co dělalo UCK je nutilo zasáhnout výsledek je ukradené Kosovo, kde mezinárodní právo dostalo na zadek víc jak Krym a Ukrajina.

  Neobhajuji. Jen ti říkám, že to udělal západ i Ukrajina dříve. A prosím počty mrtvých na Krymu ať vudíme to krveprolití. V Srbsku bylo mrtvých dost a v Kosovu to etnické násilí neskončilo ani po zásahu nato. Jen bylo jednostranné.

  Demokratické hlasování na ukrajině nebylo. Bylo to násilné převzetí moci. Mohli taky počkat na volby nebo referendum.

  Jsi mimo a překrucuješ fakta a vkládáš mi do úst to co jsem neřekl.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:30 10.01.2017

  Olivav: naše etnické čistky byly požehnané vítěznými mocnostmi.

  Olivav: naše etnické čistky byly požehnané vítěznými mocnostmi.

 • Jirosi
  20:24 10.01.2017

  Raziel87: Spiše ty zapomínaš že plášt té bomby vytváří ty střepiny. Airolosova bomba jaksi vytváří jen ten vzduchový ráz.

  Ruska letecká puma ODAB-500PM važí 520kg, ale hmonost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: Spiše ty zapomínaš že plášt té bomby vytváří ty střepiny. Airolosova bomba jaksi vytváří jen ten vzduchový ráz.

  Ruska letecká puma ODAB-500PM važí 520kg, ale hmonost učiné latky je jen 193kg.
  "Extrémně silná tlaková vlna je proti pěchotě a zaparkovaným letounům efektivní do 30 m, proti lehkým úkrytům a opevněním do 25 m"

  http://www.military.cz/russia/...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:13 10.01.2017

  2 jadernazima
  žádný příspěvek jsem si nesmazal a žádné mínus jsem ti taky nedával. Můj příspěvek byl smazán redakcí AN, kvůli porušování pravidel v diskuzi k JSF, tak to asi vzali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jadernazima
  žádný příspěvek jsem si nesmazal a žádné mínus jsem ti taky nedával. Můj příspěvek byl smazán redakcí AN, kvůli porušování pravidel v diskuzi k JSF, tak to asi vzali šmahem.

  Já nevim, ale 500kg puma měla na vzdálenost 15 metrů stále průbojnost 130mm pancíře, rozsah smrících střepin a tlaková vlna 150 metrů. Ruční, útočný granát má smrtící poloměr střepin 10metrů, obranný 20 metrů.

  Tvoje idea o tom, že když mi řachne 30 metrů od ksichtu půl tuny aerosolu, tak mě čeká JEN 50% pravděpodobnost úmrtí přijde, nezlob se na mě, úsměvná. Bereš v potaz teplotu, šok, vnitřní zranění?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:49 10.01.2017

  Olivav: Mužeš mi prosimtě poslat tu čast kde obhajuju jednani UCK ?

  Takže pokud se chce někdo odtrhnout od Ruska, tak se místo uspořádaní referenda rozhodne v Moskvě že ne. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Mužeš mi prosimtě poslat tu čast kde obhajuju jednani UCK ?

  Takže pokud se chce někdo odtrhnout od Ruska, tak se místo uspořádaní referenda rozhodne v Moskvě že ne. A povolí se jaké koliv množstvi obětí vlastních občanu.

  Pokud chce někdo z Ukrajiny provede se obsazení vojenskou silou a teprve po tom se zjištuje jesli opravdu chtěl ? Nemělo by to spiše byt tak že ukrajinci vyhlasi na Krymu stane pravo a dle Ruského vzoru buď přivedou občany k rozumu nebo na hřbitov ?

  To je to co obhajuješ ty !
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  18:22 10.01.2017

  No, smazat příspěvek si můžeš a mínusy si dávat taky, ale to bys třeba taky mohl těmto pánům vysvětlit, že se tragicky mýlí (a to uvádějí ještě nižší čísla než já) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, smazat příspěvek si můžeš a mínusy si dávat taky, ale to bys třeba taky mohl těmto pánům vysvětlit, že se tragicky mýlí (a to uvádějí ještě nižší čísla než já)

  http://www.ffi.no/no/Rapporter...

  http://www.tandfonline.com/doi... (Madrid)

  http://www.academia.edu/175546... (autobus)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  17:05 10.01.2017

  Jirosi

  nesrovnávám. Říkám Majdan a věci okolo jsou ukazují, že převzetí moci na Ukrajině nebylo demokratické. Krym byl podobný scénář, ale na Krymu bylo referendum (jasně už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  nesrovnávám. Říkám Majdan a věci okolo jsou ukazují, že převzetí moci na Ukrajině nebylo demokratické. Krym byl podobný scénář, ale na Krymu bylo referendum (jasně už vidím jak je ti trnem v oku apod...)

  První Čečenská válka je dílo Jelcina a skončilo pro Rusy blbě. Druhou válku rozpoutali ti hodní Čečenci a dostali za vyučenou i díky současnému prezidentovi. Hold Dagestán už Rus nepustil. To je sakra rozdíl i v tom, že Čečna bylo území RF.

  Proč by je tam pouštěl. Historie ukázala kdo lhal a nebyl to Sadám.

  Etnické čistky vůči komu a proč. Beneš taky vyhnal němce ze sudet. Měli by nás za to teď bombardovat? Dohledej si jaká zvěrstva UCK páchala a uvidíš co obhajuješ. Já ti to hledat nebudu. Ukradené Kosovo je dokument, který to růžové a krásné co přinesl západ Srbům jasně ukázal. Jinak tam už Rus neseděl, ale obsadil letiště a západ seděl s otevřenou pusou. Na víc se tehdy nezmohli. Neměli na to. To je fakt. A vyvraždit koho - chudáky muslimy? Ono to etnické násilí páchali v první válce všechny strany. Miloševič se tehdy ještě hodil a byl to mírotvůrce z Daytony. Jinak si taky dohledej něco o ropovodech a plánech na jejich stavbu. Též by tě mohlo zajímat něco o vojenských instalacích US Army mimo USA a budeš se možná divit co najdeš. Asi na zámince jak na Srby a sebrat jim Kosovo bude něco pravdy a není pěkná.

  Obama je jen pokračování politiky jednoho Hegemona a unipolárního pohledu na svět ve stylu my víme vše nejlíp a jak komu pomoct. tolik k tomu aktivnímu přístupu. Obama moc pasivní nebyl, jen měl hlavu plnou problémů s tím, že Rus přestal poslouchat a hrát podle jeho karet. Kdyby se Rus nepostavil za Asada, tak je USA pokropili tomahawky a vybombardovali do doby kamenné a teď tam dělali byzmys, pokud by jim to dovolil proxy spojenec tzv umírněná opozice. Nachystaní byli a důkazy o chemickém útoku taky, který nakonec vyvrátili na MIT, což je docela zarážející. Ukrajina by šlapala podle západních představ - a na Krymu by byo US Navy. No a nakonec Gruzie by byla "jednotná" a vedl přes ní ropovod :)

  Rus by to dělal taky kdyby mohl. Nedělám si iluze ani o jednom a v tom se asi zásadně lišíme. Ty máš jedny v růžové barvě a druhé od krve. Tak to ale není.
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  15:25 10.01.2017

  mezi % a kg nemá být mezera, blblo psaní, vzorek z testování jedné typické lité termobariky: http://www.dtic.mil/ndia/2012I...
  Problém je v tom, že spousta lidí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mezi % a kg nemá být mezera, blblo psaní, vzorek z testování jedné typické lité termobariky: http://www.dtic.mil/ndia/2012I...
  Problém je v tom, že spousta lidí nemá ponětí o vzdálenostech, 25 m od nálože znamená průměr 50 m a to jsou skoro 4 typické autobusy za sebou a dva autobusy postavené na výšku na sebe v epicentru, jedná se tedy o polokouli s 35 tunami vzduchu. Takže je s podivem, že jen necelých 300 l (500 kg materiálu) dokáže tímto stlačitelným médiem švihnout tak, že to na okraji rozmlátí tělo jako autonehoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  14:51 10.01.2017

  Přepočítávání účinku termobarické trhaviny na TNT ekvivalent je běžná praxe. Dělá se to tak, že se u nálože v různých intervalech umístí tlakové senzory a porovná se impuls tlakové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přepočítávání účinku termobarické trhaviny na TNT ekvivalent je běžná praxe. Dělá se to tak, že se u nálože v různých intervalech umístí tlakové senzory a porovná se impuls tlakové vlny s TNT. Velmi blízko nálože bude impuls srovantelný s TNT, blízko mmůže dosahovat 3-500 % TNT (pár metrů od nálože, tam stihne vyhořet většina hliníku/hořčíku)a pak velmi rychle spadne na 200 %. Nejlepší termobariky typu DPX-5 (PBXIH-18) se k těm 200 % přibližují, ale ty se používají jen omezeně (hlavice do M-72 LAW). Veliké zbraně jsou typicky odlité z HMX(RDX)/AP/Al/HTPB a dosahují o něco horších výsledků.Smrtelnost tlakové vlny je popisována různými modely (existuje jich asi 10), všechny jsou založeny na empirických testech se zvířaty, z části jsou pak validovány na lidech (války, ter. útoky). A proto víme, že 1 tuna TNT způsobí na 25 m u asi 50 % stojících dospělých lidí smrtelná zranění plic v kombinaci s těžkými zraněními hlavy. Je to pro stojící lidi, bez ohledu na orientaci těla směrem k výbuchu. Děti jsou na tom hůře. Vzhledem k tónu přípsěvku asi nepřepokládám, že bys s Baasovou, popř. Bowenou křivkou a podobnými věcmi či impulsy tl. vln od výbušnin byl seznámen. Odtržení od reality jen dokresluje poznámka o 50 % úmrtnosti 150 m od 500 kg hlavice. I kdyby se jednalo o dokonalou detonaci ethylen/propylen oxidu (v praxi nedosažitelnou, u Iskanderu vzhledme k rychlosti hlavice zcela nemožnou), tak by ses dostal na 2,5 tuny TNT ekvivalentu. Odhad pro letalitu tlakové vlny na 150 m teď nemám, bylo by to na delší čas, ale čistě z hlediska čtverce vzdálenosti by bylo potřeba kolem 35 tun TNT. Vstupují tam další faktory, jako je specifická úmrtnost pro daný profil tlakové vlny, turbulence, změna tvaru tlakové vlny apod. U Iskanderu jsem byl ještě hodný, protože jsem nezapočítal energii na destrukci obalu, která je i u lehkých obalů značná (nízké desítky procent výkonu nálože). Jen tak pro představu, u 4,5 kg TNT se počítá s 50 % úmrtností kolem 3-3,5 m od exploze a to je validované jak a) simulacemi b) jednoduchými výpočty na základě Basse apod. c) zkušenostmi např. z Londýndského metra. Tak moc jsi mimo realitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:45 10.01.2017

  Olivav: Je zvlaštní že srovnaváš statní převrat a fyzické oddělení území státu a vůbec ti to nepříjde divné. Stejně tak požaduješ možnost zvolit jsi stát kde budou žít pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Je zvlaštní že srovnaváš statní převrat a fyzické oddělení území státu a vůbec ti to nepříjde divné. Stejně tak požaduješ možnost zvolit jsi stát kde budou žít pro lidi(rusy) na krymu, ale čečenci, atd. To pravo nemají, tam se dokonce mohou provádět vojenské operace, protože přece by to bylo narušení jednoty státu.

  Je náhoda že tyhle paskvily vznikají jen v okolí nebo na území kde je Rusko schopno projektovat svoji vojenskou sílu ? Opět ta paralela z němci před WW2, kteří byli utlačováni a měli právo se včlenit zpět do německa. Tipicky u nás na uzemí, které německé nikdy nebylo.

  A ktěm chemickým zbraním. Co bránilo Sadamovy řict USA lžou, ve všech továrnách a požadovaných budovách povoluji mezinárodní inspekci ?

  A k válce v jugoslavii, docházelo tam k etnickým čistkám proto se tam zasáhlo. Nebylo to ideální ale stále lepší než to co tam bylo. Srby přece nikdo nenutil tu válku začít vždy extistuje tolik možných řešení. A co dělalo Rusko? No nic, sedělo a nechalo by se je vyvraždit, stejně jako to dělalo ono samo v čečně v té době.

  Jinak opět upozornění na to že Obama je v u vlády od roku 2009. Tedy zase jsou to věci za který on nemohl. A vůbec vám nevadí že to právě Obama a jeho pasivní přístup je zdrojem světových problémů. Tedy právě to co chcete oslavovat na Trumpovy.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:20 10.01.2017

  2 jadernazima
  při pročítání tvých propočtů na ekvivalent TNT při použití termobarické hlavice mi začaly cukat koutky, když jsem pochopil, že to myslíš vážně, tak jsem potichu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jadernazima
  při pročítání tvých propočtů na ekvivalent TNT při použití termobarické hlavice mi začaly cukat koutky, když jsem pochopil, že to myslíš vážně, tak jsem potichu zaúpěl.

  Víš co udělá 500kg termobarická hlavice s člověkem, když to práskne klidně 150m od něj? inu možná tam pak najdou zpečenou podrážku, ty 50% úmrtnost na 25m :-D

  Hlouběji do diskuze jsem neměl odvahu koukat,....
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  12:42 10.01.2017

  Proti plošným cílům typu letištní plochy nebo radary ano, a klidně i za použití submunice. Jen by mi unikal smysl, protože v případě povstalců, IS by se spíše útočilo na budovy a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proti plošným cílům typu letištní plochy nebo radary ano, a klidně i za použití submunice. Jen by mi unikal smysl, protože v případě povstalců, IS by se spíše útočilo na budovy a tam je CEP 50 m nedostatečná. Proto by byly asi výhodnější střely s plochou dráhou letu, které budou mít/mají evidentně lepší přesnost.

  Taktéž použití Iskanderů (balistických raket) proti letadlům v bunkrech by s takovou CEP moc nevycházelo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:23 10.01.2017

  jadernazima

  Balistické rakety jsou určeny pro ničení plošných cílů, proto odchylka 50m a víc není problém.

  Pokud je potřeba ničit bodové cíle, tak Iskander může být vybaven ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jadernazima

  Balistické rakety jsou určeny pro ničení plošných cílů, proto odchylka 50m a víc není problém.

  Pokud je potřeba ničit bodové cíle, tak Iskander může být vybaven řízenými střely.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:20 10.01.2017

  Že diskuze na AN jsou často ujetý je již takový standart. Ale tato je už silnej bizár.
  Samozřejmě tím nemyslím všechny komentáře, ale některé fakt stojí za to.

  Ohledně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že diskuze na AN jsou často ujetý je již takový standart. Ale tato je už silnej bizár.
  Samozřejmě tím nemyslím všechny komentáře, ale některé fakt stojí za to.

  Ohledně Iskanderů, na Iskanderu je malinko problém ten, že nevíme jaké rakety vlastně pod kabátem má. Může jít klidně o balistické rakety o kterých píše i článek, nebo o řízení střely a nebo snad i mix balistických raket a řízených střel.
  Jen pro představu řízená střela má dosah nejspíš 1500km.

  Proběhli tu informace, že Saúdská Arábie plánuje pořídit Iskander. Ne není tomu tak. Proběhli před nějakou dobou v tisku sice informace, že má o ně zájem, ale následně od nich upustila. První zahraniční vlastník Iskandru je Arménie.
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  11:45 10.01.2017

  I kdyby Iskander nesl celých 500 kg čisté termobariky, tak nedá více než 1000 kg TNT ekvivalentu. 1000 kg TNT způsobí 50 % smrtelných zranění na 25 m a bude mít problémy s bořením ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I kdyby Iskander nesl celých 500 kg čisté termobariky, tak nedá více než 1000 kg TNT ekvivalentu. 1000 kg TNT způsobí 50 % smrtelných zranění na 25 m a bude mít problémy s bořením staveb vzdálenějších než cca 15 m od epicentra výbuchu, 20 m je tak na hraně. A to počítám s odpalem několik metrů nad zemí. Proto je udávaná CEP 50 m celkem smutná. Na reálně zničení obvyklé budovy by byly tedy reálně potřeba 2-3 Iskandery.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:34 10.01.2017

  Jirosi,

  netvrdím, že si Ukrajina může dělat co chce. Ale je tu pár věcí co pořád ignorujete.

  1. Byla připravena dohoda kvůli nespokojenosti a tlaku Ukrajinců v rámci tzv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  netvrdím, že si Ukrajina může dělat co chce. Ale je tu pár věcí co pořád ignorujete.

  1. Byla připravena dohoda kvůli nespokojenosti a tlaku Ukrajinců v rámci tzv Majdanu na to hned Nulandová Fuck the EU a Majdan se zvhrnul
  2. Převzetí moci na Ukrajině je silně diskutabilní - Jak by se ti líbilo, že byl násilně sejmut tvůj prezident a nepočkalo se do předčasných voleb? Nepletuli se tak ty byly součástí mezinárodní dohody a mluvil o nich i Janukovič. Proč tedy nepočkat pár měsíců a neudělat to jinak než Pučem
  3. Na východě je to paskvil, ale není to jen dílo RF

  Nejde jen o Obamu. Ten je vidět, protože je poslední a nyní odstupující prezident USA. Lybie např. se vyvíjela jinak než se líbilo Francii, tak porušila rezoluci RB OSN a začala se účastnit kampaně opozice. Kosovo škoda mluvit - UCK a jejich zločiny se zatajovaly ale jako důvod se hodily. Irák a zbraně hromadného ničení. Pro USA a spojence to nevypadá moc pozitivně co?
  Tak a teď Rusko - Krym a tím to končí, kde se ovšem opírají o volbu lidu. Navíc tam krev netekla. Tak kde je ten obraz pokřivený pane?
  Gruzii bych tu netahal, tam Šaakašvili začal útok i na modré přilby a to z Ruska - chybný krok stejně jako jej učinila Ukrajina.
  Válka v Čečensku je taky jiná story:
  https://en.wikipedia.org/wiki/... - Jelcin
  https://en.wikipedia.org/wiki/... - Reakce na agresi v Dagestánu :)
  Kde a co si mám prosím dostudovat?

  Niko

  ano a USA se tím ovšem vyčerpává. Slyšel jsem hezkou přednášku, jak do Afgánistánu jdou stále méně zkušeni vojáci a o opotřebení US Army se mluví i na západě. Nikdo nemůže zpochybňovat, že USA jsou světový hráč číslo jedna. To jsem nikde netvrdil. Ovšem i oni potřebují pauzu a Trump ji nabídl a slíbil, že díky němu naberou nový dech. Proto byl tak úspěšný. Jinak ekonomickou situaci Ruska těžko hodnotit neboť prozatimní prognózy se nenaplňují a Rusko nekrachuje. Problémy přiznávají i oni sami. Rozhodně peněz má USA mnohem více, ale jen čísla v USD nic neříkají ale naznačují jak se věci mají.

  Jen si říkám, proč se vše bere jen z jednoho úhlu pohledu a jak se dříve hlásala pravda z východu tak teď se vyměnily jen světové strany. Chce to trochu více střízlivosti a nepřeceňování ani nepodceňování všech hráčů. Někdo podceňuje Rusa jiný zase USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:26 10.01.2017

  Chlapi cela tato vasa debata stoji na tom, ze porovnavate silu USA, ktore su uz 14 rokov vo vojne (na niekolkych fronoch) a zaroven napriek tomu zbroja a investuju do vyvoja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi cela tato vasa debata stoji na tom, ze porovnavate silu USA, ktore su uz 14 rokov vo vojne (na niekolkych fronoch) a zaroven napriek tomu zbroja a investuju do vyvoja modernych zbrani, ktore aj zavadzaju do vyzbroje a zaroven patria k najvyspelejsim krajinam sveta. Na druhej strane Rusko, ktore je vo vojne rok aj dva mesiace a ktoreho ekonomika sa potaca niekde medzi velmi zle a trochu lepsie. Rusko taha kratkodobo jednu vojnu a zbroji zaroven, no ako vidime, ak im to situacia umoznuje, jednotky okamzite stahuju spät do Ruska (vid posledne dni). Fakt by ma zaujimalo, ako by Rusko dopadlo, ak by muselo tahat taku kampan akou je Syria 3-4 roky v kuse.
  Ako povedal klasik: "na vojnu je treba 3 veci, peniaze, penize a penezi".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:22 10.01.2017

  Olivarv: Ukrajina jsi muže dělat co chce pokud nezačne napadat bezdůvodně okolní státy. Což překvapivě neudělala. Přesto proti ní zahájil sousední stát vojenskou operaci. Celkem by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivarv: Ukrajina jsi muže dělat co chce pokud nezačne napadat bezdůvodně okolní státy. Což překvapivě neudělala. Přesto proti ní zahájil sousední stát vojenskou operaci. Celkem by mně zajímalo jak by jsi reagoval na to kdyby se něco podobného stalo jinde na světe, a tam zasahly podobně USA, nebo jiná velmoc. To by najednou byl všude monolog o vrazích z "wall street", atd. Takže pokud se chceš tvářit nestraně tak měř všem stejným metrem. A to že ti sousední stát nezobe z ruky tě opravdu neopravňuje k vojenské invazi do něj.

  Možná by jsis sám měl projít historii konfliktu v nedávné době a kdo jaky rozpoutal. Pak by jsi přestal psát ty hlouposti z Obamou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:08 10.01.2017

  Pánové, mažu většinou jen nové lidi, kteří moc nechápou, že diskuzi na AN se snažíme vest kultivovaným a především věcným způsobem.
  Zkuste prosím vést diskuzi stejně, jako by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, mažu většinou jen nové lidi, kteří moc nechápou, že diskuzi na AN se snažíme vest kultivovaným a především věcným způsobem.
  Zkuste prosím vést diskuzi stejně, jako by jste s druhým diskutovali tváři v tvář. Asi také tomu druhému nebude říkat debile.

  Emocionální výlevy a nadávky nikdy nepomůžou.

  Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:00 10.01.2017

  PavolR

  jsi mě pobavil. Musím tentokrát souhlasit s tím, že más pravdu a jaderné zbraně nestačí.

  Jinak Admine: Omluva, za dva vulgarismy (ve větě o Ukrajině), které nebyli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  jsi mě pobavil. Musím tentokrát souhlasit s tím, že más pravdu a jaderné zbraně nestačí.

  Jinak Admine: Omluva, za dva vulgarismy (ve větě o Ukrajině), které nebyli sice na nikoho z diskutujících, ale neměly by být ani v textu. Vrata má pravdu, že jistá slova by tady znít neměla obzvlášť vůči jiným diskutujícím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:54 10.01.2017

  Jirosi,

  jsi asi zabržděný. Píši, že je škoda, že Visegradský prostor nespolupracuje ne, že spolupracuje, ale málo. Umíš porozuměnt psanému textu? Zdá se mi, že ne.

  Ukrajina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi,

  jsi asi zabržděný. Píši, že je škoda, že Visegradský prostor nespolupracuje ne, že spolupracuje, ale málo. Umíš porozuměnt psanému textu? Zdá se mi, že ne.

  Ukrajina si to posrala protože vsadila na špatnou kartu a myslela si, že když se vyprdne na ujednání dohodnuté spolu s Francií, Německe a Ruskem a den na to se rozhoří krvavý majdan, tak je to OK. Tak je to OK. Když plánují vypovědět smlouvu na Krymu tak je to OK poté co převzetí moci je více než diskutabilní. Poté co Nullandová mluví o Fuck the EU, tak nemám pochyb o tom, že to tam vedli dementi, kteří si to nedovedli spočítat. Jinak koukni na dokument Ukrajina v Ohni a možná něco pochopíš. Navíc si vzpomeň jak byly USA nadšeny z nástupu Castra na Kubě a to mají mezi sebou vodu, která je odděluje. Ukrajina je přímý soused a na Rusko a dialog s nimi se úplně vyprdli. Neměli úctu ani k té dohodě, proti které Rus nevystoupil a to ji tam zprostředkovávali Němci a Francie, tak se prober. A srovnávat Putina s Hitlerem to je fakt trapné. A co Obama nositel Nobelovy ceny za mír a počet konfliktů, co má na bedrech. V USA jsou tak pitomí, že si ani nedostudovali historii a vstoupili do Afganistánu, kde nikdo nikdy neuspěl ani SSSR. Tam by je museli vyhladit aby tam byl klid. Ne my USA to dáme. Kulové dali a kulové dají a tak je to se vším. Po Lybii veta. Akorát chaos a zkáza.


  Darkstyle

  no a o tom to je, že nejsou čísla.

  Proč by je zveřejňovali, když jsou pod ekonomickým tlakem sankcí. Ty předáš dobrovolně někomu, kdo tě chce zničit nebo minimálně oslabit informace jak se ti to daří? Ideálně bys mu mohl říci a hele tady by to bolelo víc, ne?

  Mě jen zaráží dvě věci. Když jedou na rezervy, tak jak jim mohly po strmém propadu na počátku sankcí a stagnaci později stoupnout? Další věc je, že západní ekonomové kolaps RF očakávali a očekávají a vypadá to, že čekají jako na Godota.

  A jako bonus - Jak to že jsou schopni jakž takž udržet armádní rozpočet a angažovat se v Sýrii plus modernizovat i když pomaleji.

  No a na to, že Putin hraje vabank a najednou bude bankrot na to bych nesázel. Takový hňup to není. Je to i o tom co mu bude tolerovat lid a Rus je odolný tvor.

  Jinak k tomu, že nezasahuje tam či onde si taky můžeme položit otázku, jestli chce? Kapacity má velmi omezené s tím souhlasím, ale do Sýrie se dostal :)


  Dušan,

  Čína je pouhá montovna západu a kopírka cizích technologií. Západ tam nacpal výrobní linky, protože je to levnější než robotizace. Ano snaží se pak o invenci, ale jsou pořád v plenkách. Proto Trump prská a chce vrátit pracovní místa zpět do USA, což pokud se zamyslíš by vedlo k několika pro Čínu nevýhodným efektům. Tolik k tomu jak jsou silní. Jsou pracovití a na západě se kupu věcí naučili a pak se s tím vracejí domů. Karta se může obrátit, ale zatím ještě ne. Rus vymýšlí sám a má i své originální koncepce (často z nouze cnost, ale někdy je to plus než mínus). nakonec to co dokázali ve vesmíru je jen zlomek toho co USA a RF.

  Rusko má náskok v PVO (čína se snaží kopírovat S-300) v leteckých motorech jsou těžce pozadu J-10 kopie Su-27, J-20 kopie F35, EFT a možná prvků z MFi a Pak Fa (Čínský slepenec o kterém na západě pochybují, že je vůbec 5.gen a já si myslím, že nejsou daleko od pravdy)

  No Čínskému tanku uletělo kolo na biathlonu :) a Rusi tam nasazují T-72B3 a pořadí je jasné pořád https://en.wikipedia.org/wiki/... nakonec snad pozvali i západ ať to zkusí, ale ten to odmítnul a mě by fakt zajímalo jak by to dopadlo s opravdu mezinárodní účastí. Armata je platforma, která zpětně ovliní starší tanky.

  Jo Rus nic nedokázal no tak jen trocha - SPECNAZ nasadil roboty nesoucí zbraně, nasadili a testují roboty na odminování. Využití sytému přo větší přesnost bombardování s hloupými bombami, Kalibry (to nemá ani USA) a jak jsem napsal hon na Rudý Říjen ve Středozemním moři. Už jen to, že se zareagovali tak rychle a rezolutně a USA se jen zmohli na výhrůžky svědčí o tom, že něco svedli. Takhle se USA nepostavil zatím nikdo.

  Jinak Čína sice projektuje dolarové rezervy, ale uvidíme jaký z toho bude přínos. Suroviny bere z Ruska a sami jich moc nemají. nepodceňuji je ale taky nepřeceňuji.

  Gloton,

  v jedinom s tebou souhlasím a to v tom, že Iskandery v Sýrii mohou mít i hlavici tak nějak jadernou. To by odpovídalo vyhlášením při napjatých vztazích po Su-24 incidentu. No a proč by si měli nechat kálet na hlavu? Nechal by si na hlavu kálet západ? prostě tu Sýrii berou dosti vážně a docela intenzivně tam testují zbraňové systémy. Nejsou jediní.

  Pořadí armád a projekce síly je to jasné
  USA
  Rusko
  Čína

  Ekonomicky by to vypadalo jinak :)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:09 10.01.2017

  Gloton:
  Tak som si predstavil, akou by teda bolo Slovensko s arzenálom nukleárnych zbraní, vrátane strategických, svetovou mocnosťou. :D :D :D

  Admin: Ak budete mazať, môžete aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton:
  Tak som si predstavil, akou by teda bolo Slovensko s arzenálom nukleárnych zbraní, vrátane strategických, svetovou mocnosťou. :D :D :D

  Admin: Ak budete mazať, môžete aj túto moju reakciu. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  08:47 10.01.2017

  Admin: navrhuji, aby byly soustavne mazany prispevky, ve kterych autor prispevku nadava jinemu diskuterovi, viz posledni prispevek Glotona, kde jen v prvnich dvou odstavcich nazval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Admin: navrhuji, aby byly soustavne mazany prispevky, ve kterych autor prispevku nadava jinemu diskuterovi, viz posledni prispevek Glotona, kde jen v prvnich dvou odstavcich nazval 2x dusana debilem.

  Problem obecne je, ze se diskuse mohou zvrhnout v serii nadavek nebo jsou slusnejsi diskuteri vytlaceni agresivnimi asocialy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  03:53 10.01.2017

  dusan
  Dříve jsi rád diskutoval a šířil svá moudra v "technických diskusích" na AN, ale po té, co se ukázalo, že o tebou diskutovaných tématech víš velký kulový, což se v technicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Dříve jsi rád diskutoval a šířil svá moudra v "technických diskusích" na AN, ale po té, co se ukázalo, že o tebou diskutovaných tématech víš velký kulový, což se v technicky zaměřené diskusi lehce pozná, jsi se raději přeorientoval na politické diskuse.
  No a v nich jsi se zatím ukázal jen jako regulérní debil.
  Argumentovat videem, ve kterém uhoří řidič zaklíněný v autě po nehodě někde na silnici "v širých polích" a bohužel se ho ani přes úpornou snahu ostatních řidičů, ani hasičů, kteří ostatně přijeli, když už byl nebožák stejně po smrti, nepodaří zachránit....to je hodné jen opravdového DEBILA, jako jsi ty.
  O tobě už mám jasno definitivně.

  A k tomu, jestli je Rusko světová mocnost, či nikoliv: ekonomicky třeba ne, ale vojensky zcela nepochybně. A bude jí, i kdyby neměli ani jeden tank......prostě a jednoduše proto, že mají arzenál jaderných zbraní, včetně strategických a jsou schopni smáznout kohokoliv kdekoliv kdykoliv na celé naší planetě.
  To je prostě realita. A dokonce si troufnu tvrdit, že je Rusko, i jakákoliv jiná jaderná velmoc, pro svět tím nebezpečnější, čím slabší má konvenční armádu. Protože může snáze dojít k situaci, kdy pro prosazení svých zájmů.....pro ně zásadních…… "přes které nejede vlak"..... prostě a jednoduše použijí jadernou zbraň, aby si vynutili z jejich pohledu patřičný respekt.
  To vše si samozřejmě uvědomují i USA a i to může souviset s vyjádřeními Trumpa ve smyslu, abychom tady v Evropě nepočítali s tím, že USA půjdou kvůli nám do války s Ruskem. Nepůjdou....nejsou totiž blázni, aby se nechali v takovém případě vyhladit v globální jaderné válce, protože jinak by to nemohlo dopadnout.

  A když se tedy vrátím k tématu "Sýrie" a Iskandery a bezletová zóna a Putin kamarád s Asadem......a šílená Hillary, která se chystala stát presidentkou zeměkoule.....Rusko je v Sýrii s mandátem, který mu dala regulérní a jediná platná vláda v Sýrii. Co by se asi tak dělo, kdyby šílená Hillary vyhlásila bezletovou zónu a Rusové ji samozřejmě nerespektovali a létali si podle svého? Američani by je sestřelili? Nebo by k tomu použili Turky, aby je obětovali? Protože to by byl reálný začátek regulérní války s Ruskem, i když jen na území Sýrie. A je 100% jisté, že Rusové by se bránili....a dost možná všemi prostředky. Nepochybně i proto tam přesunuli i nejmodernější protiletadlovou/protiraketovou obranu. Jste si tak jisti, že nemají některé Iskandery "nabité" i jadernými hlavicemi? Já tedy rozhodně ne.
  Často můžeme být blíže vážnému konfliktu, než si dovedeme představit. Jsme zhýčkaní tím, že žijeme v oblasti, kde od WW2 žádné války nebyli, pominu-li kočkování na jihu Evropy, a vše nám připadá jen "jako hra", která vždy skončí několika články na titulních stránkách novin a kecama v hospodě u piva. Ale to se může hodně rychle změnit....bohužel.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:44 09.01.2017

  Olivav

  Čína je isto ešte technologicky za Ruskom ... vo vojenskej oblasti .. lebo v civilnej tam nie je o čom .... tam Čína zásobuje svet ...Rusko nedokáže ani samo seba ... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav

  Čína je isto ešte technologicky za Ruskom ... vo vojenskej oblasti .. lebo v civilnej tam nie je o čom .... tam Čína zásobuje svet ...Rusko nedokáže ani samo seba ...
  Ale to sa rýchlo mení .... v stavbe hladinových plavidiel už Čína dávno prekonala Rusko ... už len ponorky sa nevyrovnajú, ale to je otázka krátkeho času.
  V leteckom priemysle už Čína zrovnáva krok ... teda mimo produkcie moderných motorov ... tam sa jej zatiaľ tak nedarí ... nebude to rýchlo, ale to je snáď posledná dôležitá oblasť, kde má Rusko úplne jasný náskok.
  Čínsky vesmírmy program je síce asi veľmi ambiciózny ... ale ide rýchlo dopredu a nežije z minulosti ako ten ruský.
  V obrnenej technike už Čína zrovnala krok .... a na rozdiel od Ruska síce nerobí revolúcie ... ale jej technika sa rýchlo vyrába a vyváža. Armata je síce super ...ale ešte pár rokov akurát na prehliadkach.
  Čo sa týka Sýrie ...no neviem, že by niečo Rusko extra ukázalo .... ako svetová veľmoc myslím. Na naše pomery to bol grandíózny výkon, isto ... ale, napr. americká armáda také akcie zvládne hocikde na svete ... a niekoľko súčasne a samozrejme bez pomoci iných pri logistike .....hlavne tankovaní u svojich protivníkov.
  Kuznecov prišiel ... resp. "dočmudil" ... a po sérii havárii môže ísť na zaslúženú generálku.
  Čína už s prehľadom vytlačila všetkých z väčšiny Afriky. Čína je preto i hráč s ktorým počíta i USA do budúcna, keby nie Ukrajiny, tak Amíci už dávno na "veľmoc" Rusko zabudnú. Neriešia nové tanky, ale nové lietadlové lode, to je pre nich priorita a to dlhodobá. A stále sa nezmenilo nič, Rusko je B-čko, nakoniec o tom je Trump. Pre neho je Rusko skôr spojencom proti Číne, nie je súperom ....
  Vaše argumety o programe za potraviny sú trošku komické ... Vaše dojmy nie sú fakty. A faktom je, že OSN nie sú USA ....
  Rusi sa netaja tým, že im chýba, že nie sú veľmoc, preto sú putinove "veľmocenské" kroky také populárne ....
  Ale vzhľadom na (ne)výkonnosť ruskej ekonomiky si Rusi budú musieť zvykať, že už veľmocou nie sú .... tak ako si museli zvykať Francúzi a Angláni po 2.SV.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  23:17 09.01.2017

  Olivav reagujem najprv na tvoj koment mna:-)..
  Nemozem ti dat relevantny udaj, kedze ako pisem nie je.. lebo ho centralna banka prestala zverejnovat..
  Ked ho ona zacne tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav reagujem najprv na tvoj koment mna:-)..
  Nemozem ti dat relevantny udaj, kedze ako pisem nie je.. lebo ho centralna banka prestala zverejnovat..
  Ked ho ona zacne tak budiz.. vtedy ti rad poviem..

  To, ze rusi splacaju sa da vnimat tak slavne ako pises ty, alebo aj tak, ze kazdy dlh je k nejakemu datumu splatny.. kazdy stat kazdorocne musi cast dlhu splacat..
  Co ale robi vatsina statov? Znova si pozicia..
  Co robi rusko? Splaca ich..
  Z coho ich tak splaca? Zo statneho prebytku..???
  :-):-):-):-)
  Nie zo statnych rezerv ulozenych v narodnej banke..

  Co sa stane ked dojdu rezervy?
  Bud sa upravy statny rozpocet nielen na nulu, lebo prijmi a vydajky nie su rovnomerne v jednotlyvych mesiacoch.. napriklad zaciatkom roka je kazdy rozpoct deficitny silno, lebo sa posielaju platby polnohospodarom, lente ty ho vtedy musis mat vyrovnany.. tak neposles dostatok, nezaseju.. potom sa cesty v normalnom state zacinaju opravovat po zime.. ale danove mas v marci a platby zan mas v maji, kedy je stat zase v max pluse v danom mesiaci nie celkovo..
  Potom prichadzaju dovolenky, ludia pracujuci nerobia, netvoria, firmy su zavrete, ale ty dochodky statnych zamestnancov musis vyplacat..
  Takze musis nastavit rozpocet tak, a to som nespomenul decemver:-) aby si im kazdomesacne daval presne tolko aby v kazdom jednom mesiaci bolo pre vsetkych..

  Preto celkovo logicky musis nastavit celorocne rozpocet cca do plusu minimalne 1-1,5%hdp, aby si ani jeden mesiac v roku neostal do minusu..

  Alebo zacnes tlacit peniaze, alebo este horsie, co urobili madari v 70 rokoch, prestanes zverejnovat ci tlacis alebo netlacis peniaze..

  Lebo peniaze bez dovery obyvatelstva, ze maju hodnotu sa stavaju bezcennimi papierikmy..

  Teraz preco nie je Rusko celosvetovy hrac.. ale regionalny..
  Jednoducho, nevie zasiahnut do diana na kontinentoch ako afrika, amerika (oba svetadiely), australia, tichomorie, a cast azie..
  Lebo nema vojsko, lodstvo ci uz armadneho typu alebo obchodneho, ani letectvo..
  Maximalne ma ponorky, ale tymi zase tolko veci nepreplavis..
  To ze predas niekam zbrane je pekna vec, ale realne aj keby mu ponukli dajme tomu filipiny zakladnu, nemaju ako tam realne zasobovat ju v pripade ak by dajme tomu prisla dajaka blokada.. alebo len s vypetim vsetkych dostupnych sil..
  A toto napr cina co sa tyka obchdodneho lodstva ma a ako vidno buduje aj to armadne.. v letectve su etre daleko.. ale snazia sa..
  O usa je zbytocne hovorit:-)

  A rusko operuje vyhradne na dostrel:-):-) nadsazka tuna:-):-):-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:49 09.01.2017

  Cejkis: Možná to bude pro tebe novinka ale vojenská mezinárodní cvičení probíhala i v rámci VS a nikdo je nepovažoval za invazi, či vměšovaní do jednání států.

  "Celkem se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: Možná to bude pro tebe novinka ale vojenská mezinárodní cvičení probíhala i v rámci VS a nikdo je nepovažoval za invazi, či vměšovaní do jednání států.

  "Celkem se cvičení ŠUMAVA na čs. území zúčastnilo okolo 24 000 vojáků (z toho téměř 18 000 spojeneckých), 79 tanků (z toho 68 spojeneckých) a 87 letadel nebo vrtulníků (z toho 66 spojeneckých). Celkový počet vojáků zapojených do cvičení na území NDR, Polska, SSSR a Maďarska se odhadoval na 30 až 40 000."

  http://www.vhu.cz/vojenske-cvi...

  A teď by jsi se mohl ztrapnit a uvést ty počty v rámci toho cvičení v Polsku.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:27 09.01.2017

  A aby jsme informovali také o agresivitě NATO, ukážeme jak americká armáda pospíchá se cvičením v Polsku před inaugruací Trumpa.

  V ČR stačí pro udržení správného směru několik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A aby jsme informovali také o agresivitě NATO, ukážeme jak americká armáda pospíchá se cvičením v Polsku před inaugruací Trumpa.

  V ČR stačí pro udržení správného směru několik neziskovek a občas v televizi vystoupí Vondra z institutu. V Polsku, kde se vláda rozhodla odpojit od Manhattan matrixu musí být správné rozhodování podpořeno US jednotkami. Bratrská pomoc jak říkáme od roku 1968, již dorazila v pouštních barvách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:10 09.01.2017

  Olivav: Ani Hitler nezačal agresivní politiku týden po vyhraných volbách, ale začal se na ni připravovat a až byl připraven, tak začal západ testovat co jsi muže dovolit. Putin se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Ani Hitler nezačal agresivní politiku týden po vyhraných volbách, ale začal se na ni připravovat a až byl připraven, tak začal západ testovat co jsi muže dovolit. Putin se chová stejně. Takže agresivní politiku zahájil ihned po nástupu. Vy jste ji obhajoval slabosti Obamy co nastoupil až 10let po Putinovy..

  "to že jsme v NATO nám může dát klidný spánek, pokud by nás nakonec nedali pro zahování míru. Už jsme to jednou zažili. O to větší důvod mít solidní armádu a jak se píše jinde třeba i teritoriální obranu. Dát více na modernizaci a škoda, ale Visegradský prostor spolu moc nespolupracuje. "

  No hezký tvrzení, dnes jsme stejným způsobem obětovali Ukrajinu a někteří ještě tleskají jak to krasně ten Putin zvládnul. Visegradský prostor/spolek/cokoliv, neexistuje. Dokázali za 25 let jedinou věc a to vstoupit do EU... pokud tohle někdo považuje za funkční uskupení, tak je trosku utopista.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  22:00 09.01.2017

  ach ty moje překlepy

  jinak pro vysvětlení - s Rusem nutno počítat - nechci ho zde - je třeba zapracovat na tom abychom byli v bezpečí i nadále - obchod se zbraněmi nesmrdí ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ach ty moje překlepy

  jinak pro vysvětlení - s Rusem nutno počítat - nechci ho zde - je třeba zapracovat na tom abychom byli v bezpečí i nadále - obchod se zbraněmi nesmrdí ani západu a to ani se Saudy - Trump bude možná zajímavější než si mnozí myslí (uvidíme snad se nemýlím)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:57 09.01.2017

  damik

  v tom s tebou souhlasím, že tu Rusy nechci a de facto jsi potvril co píši celou dobu jen nějaká magická hráz to mnoha lidem zatemňuje

  to že jsme v NATO nám může dát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  damik

  v tom s tebou souhlasím, že tu Rusy nechci a de facto jsi potvril co píši celou dobu jen nějaká magická hráz to mnoha lidem zatemňuje

  to že jsme v NATO nám může dát klidný spánek, pokud by nás nakonec nedali pro zahování míru. Už jsme to jednou zažili. O to větší důvod mít solidní armádu a jak se píše jinde třeba i teritoriální obranu. Dát více na modernizaci a škoda, ale Visegradský prostor spolu moc nespolupracuje.

  A upřímně Trump nebude proruský prezident jak mnozí tvrdí. Stačí se kouknout na jeho administrativu, kde rusofilové nejsou ba naopak. Vyjímka je Tillerson, který má ruské vyznamenání. Ovšem co jsem jen tak leto zahlédnul, tak s Exxonem zkusil dostat k ruské ropě. Dělali pro ně průzkum a uvažovali o společné těžbě v Arktidě, což mi moc prorusky nepřipadá a rus raději ropu s Exxonem, než žádnou, když ji tam sami bez nich asi nevytěží ne? Tolik k Trumpově lásce k Rusku. Optimisktický scénář je, že bude měně histerický o to více pragmatický a tvrdý. Nenechá ze sebou vydrbat a donutí Evropské státy NATO k větší zodpovědnosti. Proč by to nemělo být plus.

  Todomach a Saudi jsou džihádističtí teroristi? Proč jim USA prodali zbraně když bojují s terrorismem. Je to jen boj o trhy se zbraněmi.

  Opět k Sýrii - ta je jen dobrým polygonem pro kde koho. A ukázat Iskander je pro obchodní zájmy plus. Navíc je otázka od kdy tam je. Jak už v článku padlo, tak je tam dosti dlouho. Opět tipuji, že od krize se Su-24.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:38 09.01.2017

  Kozlus: Pokud to problém je, tím spíš je přece problém, že Rusové nabízejí taktické balistické rakety údajnému největšímu podporovateli džihádistů všude ve světě Saudské Arábii. Vy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: Pokud to problém je, tím spíš je přece problém, že Rusové nabízejí taktické balistické rakety údajnému největšímu podporovateli džihádistů všude ve světě Saudské Arábii. Vy v tom problém nevidíte? Nezdá se vám to v přímém rozporu s neustále se opakujícím tvrzením všech rusomilů, že Rusko je pevná hráz právě proti džihádistům?
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  21:35 09.01.2017

  Olivav: Jste fakt zabdnění a najivní. Rusko je opět velmoc jakého významu se můžeme dohadovat, ale na rozdíl od Číny dokáže operovat mimo své území a projektovat své geopolitické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Jste fakt zabdnění a najivní. Rusko je opět velmoc jakého významu se můžeme dohadovat, ale na rozdíl od Číny dokáže operovat mimo své území a projektovat své geopolitické cíle.

  No vzhledem k tomu ze se Vychodo Evropsky duchodce ma o hodne lepe nez ten Rusky, tak bych teda moc projekce geopolitickych cilu (honit Fasisty na Ukraine) u nas doma radsi nechtel ... :)))

  i kdyz jako clenove NATO strcime Putku do kapsy ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:33 09.01.2017

  Jinak paranoia z Ruska jde tak daleko, že už se v západním tisku objevují perly, kde s nadsázkou říkají, že volby v EU jistě vyhraje Putin :) a jak jinde psali možná by stálo za to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak paranoia z Ruska jde tak daleko, že už se v západním tisku objevují perly, kde s nadsázkou říkají, že volby v EU jistě vyhraje Putin :) a jak jinde psali možná by stálo za to přístu jaký realizoval Putin proti Obamovi, když vyhostili diplomaty z USA. Prostě ignorovat, což by mohlo dát prostě signál nesesypeme se z Vás tak si to uvědomte. Možná lepší přístup než hysterické kecy a paranoia. Být ovšem vojensky dost silní, abychom byli přílišným soustem (a to už jsme i teď) prostě jen nedegradovat vojenskou sílu Evropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:25 09.01.2017

  dusan,

  mevím, ale četl jsem zajímavou úvahu, kde rozebírali země Bricks a podle ukazatelů tam Rusko bylo více rozvinuté než ta Čínak. Ta by si bez ruské technologie v některých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan,

  mevím, ale četl jsem zajímavou úvahu, kde rozebírali země Bricks a podle ukazatelů tam Rusko bylo více rozvinuté než ta Čínak. Ta by si bez ruské technologie v některých oblastech ani neuprdla a koupili co mohli od Rusů - vojenskou a kosmickou techniku zejména. No program OSN, které škoda mluvit dosti dlouho hrálo podle USA not a jakmile přestalo, tak se jaksi na OSN vybodli, že? Kdo z toho programu měl hlavní prospěch, kdo má velkou spotřebu ropy a levná ropa se mu hodí a napovím Rusko to není.

  HDP není vše je to i o technologiích, možnosti projektovat sílu apostavit se natruc jiným silným hráčům a to se jim docela daří včetně takových perliček jako "honu na Rudý Říjen ve Středozemním moři". S tím nic nenaděláš ať je ti to sebevíce proti srsti a jen popisuji situaci není to o preferencích té čí oné strany.

  Jste fakt zabdnění a najivní. Rusko je opět velmoc jakého významu se můžeme dohadovat, ale na rozdíl od Číny dokáže operovat mimo své území a projektovat své geopolitické cíle. V Čínských médiích jsou z toho co Rusko dokázalo provést západu natruc docela paf. Jinak Rusko bez Číny a Čína bez Ruska je snadný cíl pro hráče No1 což jsou stále USA a to je bez debaty. Obamova laxnost, či tupost mě moc neohromovala snad bude Trump lepší prezident. A pro mě to není dáno tím, jestli poleze Rusku do zadku. Věřím jen v pragmatičtější a racionálnější zahraniční politiku.

  Jirosi

  myslíš politiku USA? Tak ta měla jistou setrvačnost (geopolitika jediného hegemona a to je sakra setrvačnost) a ta už nestačí na prosazení veškerých zájmů (píši veškerých a jen malé procento si neprosadí). A deset let je málo - jugoslávie byla skoro napočátku a to je nějaký ten pátek /nejprve byl Miloševič kámo a pak padouch apod...) Tam se Rusům povedlo jen to obsazení letiště, což je dostalo ke společnému stolu se západem na víc se nezmohli a to je známka toho, že nebyli velmoc. Dnes by to už bylo asi jinak. Pokud myslíš Rusko, tak to mi nesedí těch 10 let na agresivní politiku. Začali Krymem a to není 10let a Čečna je jiná story a mnohem komplikovanější.

  A že jsou Iskandery tam čí onde nic neznamená, pokud je nepoužijí např. ty v Kaliningradské oblasti. Navíc obchod se zbraněni nesmrdí ani západu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:16 09.01.2017

  damiku, chtelo by to trosku min prozivat. Jeste ti praskne cevka a budes tahat nohu :)

  damiku, chtelo by to trosku min prozivat. Jeste ti praskne cevka a budes tahat nohu :)

 • damik
  21:10 09.01.2017

  To je divny ze cela Vychodni Evropa nema problem s NATO/USA, dokonce ani Gorbacov a Jelcin. Jenom ten Nacek Putka furt tak nejak ceka na treti svetovou valku a vsude za hranicemi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je divny ze cela Vychodni Evropa nema problem s NATO/USA, dokonce ani Gorbacov a Jelcin. Jenom ten Nacek Putka furt tak nejak ceka na treti svetovou valku a vsude za hranicemi Ruska honi Fasisty a teroristy. I kdyz ted prej uz zadni Fasisti na Ukrajine nejsou a ted v Syrii uz i teroristi jsou opozice a vyjednava se snima v Kazachstanu.

  Taky prosim nemichejte co dela Putka a co by chtel Rusky clovek. Rus by nikdy na Ukrajinu nezautocil. To jenom te male KGB svini hori u zadku, protoze pohrbiva Ruskou ekonomiku pekne hluboko ...

  A Putkovi jde v Syrii jenom a spratelny rezim a pristup do Stredozemniho more. Syrane jsou mu jeste vic ukradeni nez Rusti duchodci na almuzne ...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:06 09.01.2017

  Olivav
  "A to, že USA drancovali Irák formou jednostranně vnuceného programu ropa za potraviny o tom škoda mluvit."
  No o tom je naozaj škoda hovoriť .... bol to program OSN .. nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav
  "A to, že USA drancovali Irák formou jednostranně vnuceného programu ropa za potraviny o tom škoda mluvit."
  No o tom je naozaj škoda hovoriť .... bol to program OSN .. nie USA ...a bolo tak kopa škandálov ... ale škandálov OSN ....

  "A Rusko je hold opět velmoc" .... neviem či poznám dobre rebríčky ekonomík sveta, ale Rusko v prvej desiatke nie je .... a hlavne "veľmoc" nezávisí od cien surovín na svetových trhoch ....
  Veľmoci sú dnes len dve ... Čína a USA. Rusko je silný regionálny hráč ... a vie čosi zamútiť i vo svetovej politike ... ale na veľmoc nemá ... a je jedno ako veľmi sa na to hrá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:39 09.01.2017

  "Koneckonců když jsem u těch Iskanderů - Rusko se je pokoušelo prodat i Saudské Arábii!"
  A co je na tom tak strasnyho, ze se o tom tady tak sahodlouze rozepisujes? Podivej se, z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Koneckonců když jsem u těch Iskanderů - Rusko se je pokoušelo prodat i Saudské Arábii!"
  A co je na tom tak strasnyho, ze se o tom tady tak sahodlouze rozepisujes? Podivej se, z jake techniky je slozena cela jejich armada, ale to je vlastne v poradku. Zapadni letadla, tanky, BVP, delostrelectvo,... to problem neni, ze?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:01 09.01.2017

  Olivav: Přece jen vest útočnou politiku 10let do předu to chce opravdu pokrokovy myšlení.

  Olivav: Přece jen vest útočnou politiku 10let do předu to chce opravdu pokrokovy myšlení.

 • Olivav
  19:48 09.01.2017

  Rus chce všechny zničit a teď má Iskandery v Sýrii a tak je nyní na řadě Izrael. Já chci ještě jinou pohádku na dobrou noc.

  Jo a pohádka o konstruktivním dialogu ze strany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rus chce všechny zničit a teď má Iskandery v Sýrii a tak je nyní na řadě Izrael. Já chci ještě jinou pohádku na dobrou noc.

  Jo a pohádka o konstruktivním dialogu ze strany západu mě pobavila i ta o Polsku, které bylo tak hodné, že před tím s Hitlerem zabrali kousek nás, že? Berete to jednostranně. A já osobně nevidím konstruktivní dialog s Obamou, který řekne buď to bude podle nás jinak smolík. To moc konstruktivní není a logicky se Rus brání. To není nic o tom, že preferuji tu či onu stranu. USA si zvykli pouze diktovat podmínky a i za cenu neověřených lží si dělat co chtějí viz Irák atd... Pak se nedá s nimi asi moc konstruktivně debatovat, že? A Rus to dělá taky mám svůj zájem, tak mužíček jede na Krym. A to, že USA drancovali Irák formou jednostranně vnuceného programu ropa za potraviny o tom škoda mluvit. Velmoci si jedou po svém. A Rusko je hold opět velmoc, tak si zvykněte a vede ji Putin a ne ožrala Jecin, takže to je trochu jiná hra.

  Pokud se Vám to nelíbí, tak je to Vás problém. Mě je to úplně jedno. Já bych byl rád optimistra a doufám, že Trump dokáže mezinárodní scénu ze strany USA stabilizovat. A to že do NATO nebude pumpovat prachy je OK o svoji obranu se musím starat taky sami a já si osobně nemyslím, že by nás chtěl Rus napadnout. Plány vypracované určitě má tak jako má NATO plány proti Rusovi, ale nevěřím, že na ně dojde.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  19:39 09.01.2017

  Olivav : konstruktivny dialog s Ruskom vedu vsetci ... len ked Rusi k tomu dialogu casto pridaju aj nejaky ten zmrazeny konflikt a to - div se svete - zrovinka v krajinach, ktore ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav : konstruktivny dialog s Ruskom vedu vsetci ... len ked Rusi k tomu dialogu casto pridaju aj nejaky ten zmrazeny konflikt a to - div se svete - zrovinka v krajinach, ktore poskuluju po vstupe do NATO, to sa potom tazko konstruktivne diskutuje

  Iskander: a sme si uz uplne isti, ze tam tie rakety su? Jaktoze to este nebolo vyfotene na aktualnikonflikty.eu ???? :)))))
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:23 09.01.2017

  Olivav: Všichni jsme pro konstruktivní dialog. Jenže otázkou je kdy to ten dialog z jedné strany přestal být a její jednání bude označeno za útok na nás.
  Jednou to bylo v Polsku. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Všichni jsme pro konstruktivní dialog. Jenže otázkou je kdy to ten dialog z jedné strany přestal být a její jednání bude označeno za útok na nás.
  Jednou to bylo v Polsku.


  V dané oblasti existuje jen jeden stát, co disponuje stejnými prostředky a jedna ve vlastním zajmu proti okolním. A tím je překvapivě Israel. Na Turecko jsi mohou mnohem snaze došlápnout skrze černé moře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:54 09.01.2017

  dusan

  to video nedokazuje vůbec nic. A hezky hasí i tou dírou. A teď vážně. Jsi pěkný demagog a klidne doporučuji všem shlédnout to video. 1. z počátku hasí řidiči (kolik řidičů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  to video nedokazuje vůbec nic. A hezky hasí i tou dírou. A teď vážně. Jsi pěkný demagog a klidne doporučuji všem shlédnout to video. 1. z počátku hasí řidiči (kolik řidičů u náš má hasičák) nejsou to profíci a dělají co mohou a chdák je tam zjevně zaklíněn 2. kolem té cca 7 minuty tam jsou dobrovolní hasiči a ti mají děravou hadici možná i u nás všichni nejsou ready a mají horší techniku (mnohdy starý hasičský vůz co udržují z prostředků co mají) dle mě jsou tam dost rychle 3. profíci tam jsou kolem 10 minuty a to už jde poznat podle munduru a hadice neteče.

  Tak frájo jak daleko to měli. Rusko je dost velká země a je to někde mimo město, tak mi pověz co zaostalého tam je? Já tam nic tragického nevidím. A řidič i v tzv. vyšpelých zemích sem tam uhoří. Nedokazuje to nic. Je to tragédie toho chudáka v tom autě. Tak se neztrapňuj.

  Jinak opět dodávám Rusko není před krachem a ekonomické problémy mají a kdo není hňup nebo slepec tak to najde v prohlášeních i z Ruska.

  Todomach

  prodej zbraní je byznys tak proč by nenabídli exportní verzi, když by ji Saudi koupili. To nic nedokazuje a nic to neznamená.

  A Iskandery nejsou proti Izraeli to je kokotina. Jak naznačuje Grull třeba proti zajímavím cílů, kdy můžou demonstrovat mobilitu, rychlost a přesnost.

  Tu je to jako paranoia a Rus může i za to, že někdo měl ráno po kocovině bolehlav nebo mu stará nedala protože viděla sexy Putina na RT a na starého si ani nevpomněla. Jak to napsal Trump na Twitteru cca asi tak, že jen vůl by si přál nepřátelství s Ruskem místo konstruktivní spolupráce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  17:53 09.01.2017

  A co varianta, že je tam mají i kvůli tomu, kdyby se objevil "hodnotný cíl" který by bylo třeba hodně rychle vyřešit?

  Třeba překladiště plné protitankových střel, nějaké slezina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A co varianta, že je tam mají i kvůli tomu, kdyby se objevil "hodnotný cíl" který by bylo třeba hodně rychle vyřešit?

  Třeba překladiště plné protitankových střel, nějaké slezina velitelů IS a tak...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:38 09.01.2017

  Olivav

  https://www.youtube.com/watch?...

  Toto video v prvej časti ukazuje tragédiu jednotlivca, v druhej tragédiu Ruska. Je to z roku 2014, kedy ropa "šlapala" a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav

  https://www.youtube.com/watch?...

  Toto video v prvej časti ukazuje tragédiu jednotlivca, v druhej tragédiu Ruska. Je to z roku 2014, kedy ropa "šlapala" a Rusi mali na čo chceli. A napriek tomu vo "vyspelom" Rusku prídu vodiča zachraňovať hasiči ... či skôr zúfalci so starým črepom a deravými hadicami. Keby sa to stalo u nás je to škandál, minister by musel vysvetľovať, či skôr odstúpiť. v Rusku to nikoho nezaujíma.
  Isto s takým prístupom toho Rusi neuveriteľne "ušetria" - podobne v zdravotníctve, kde sa obmedzila liečba drahými dovozovými liekmi to potom tie makročísla "vychádzajú" ako tak a Rusi sú v "pohode" ... tí čo prežijú samozrejme.

  PS. Koľko hasičských vozov by mohli nakúpiť za jednu raketu Iskander ? Priority sú priority ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Slovan
  17:26 09.01.2017

  Ke vztahům RF x Izrael.

  Je samozřejmě žádoucí, aby vztahy nejenom mezi lidmi, ale i státy byly přátelské a pochybuju, že je iskander namířen na Izrael. Vono, když ruskému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ke vztahům RF x Izrael.

  Je samozřejmě žádoucí, aby vztahy nejenom mezi lidmi, ale i státy byly přátelské a pochybuju, že je iskander namířen na Izrael. Vono, když ruskému mužíkovi při brifingu náhodou televizní kamery, v podstatě celosvětového vysílání, zachytí ultratajný, přísně střežený projekt velkého dálkového torpéda s destruktivním učinkem na pobřežní struktury, je to na zvážení. Když pak následně velká ruská kocábka pomalu pluje až do středozemního moře a u toho kouří jak čerčil, prej proto, že nechtějí roztápět kotle, aby se jim to nerozpadlo a ušetřili ty dřevěné komíny a papírové letadla, je to zase na zvážení. Vono třeba ta bárka kromě vodky, boršče a dvou balalajek za a nebo pod sebou mohla něco táhnout a jako plně nanložený vlak s funící lokotkou v čele to dopravit tam, kde to bude plnit učel.

  Vladimir třeba pri návštěvě Netáhla, čtyrhodinová debata o stavu světa, ekonomik, plnosti pytlíků a kvalitě vína, mezi řečí vytáhl z kufříku jednostranou čtvrtku s mapkou a plánem na vybudování velkého zálivu na východě středozemního moře, Rusové by určitě uvítali nějakou blízkou přímořskou výletní destinaci, když to turecko je takové onaké. Takový stručný jednostraný dialog by mohl rozfoukat mlžný náboženský, neomilný opar.

  Vladimíra je dobré občas si poslechnout, jeho, když je bitka neodvratná, udeř jako první, anebo ještě vzletnější, prej, že had se už nebude bít po ocase, ale po hlavě, by mohlo mít opravdu širší důsledky. Kenedy zavelel, jedeme na měsíc a tak jeli na měsíc, usa, světová velmoc, Obama řekl, že Asad půjde a odchází. Vladimír řekl, Asad zůstavá a a zůstává, umístěním pohraničních kamenů na syrké uzemí (voni to nazývaj prej základnou) tak trošku pozastavuje jeden biblický projekt jednoho pohádkového národa, jehož část realizace se týkala i Sýrie.

  Takže Izrael a Rusko jsou přátelé.

  A nebo to je celé fikce a putin je severokorejský agent s cílem obsadit jihoafrickou republiku.

  Ještě dodatek v rusku je prý jediná doktrína, už si napamatuju ty data, že už nedopustí jednadvacátého, nebo dvacátého, nebo nějak tak. Aby na to gerojové nazapoměli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:38 09.01.2017

  Krach hlavně znamená že jsi nemáte kde půjčit peníze na zaplacení pohledávek svých věřitelů. A je jedno jestli dlužíte 100() nebo 1000().
  Rusko to položilo už v roce 1998 a světu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krach hlavně znamená že jsi nemáte kde půjčit peníze na zaplacení pohledávek svých věřitelů. A je jedno jestli dlužíte 100() nebo 1000().
  Rusko to položilo už v roce 1998 a světu to bylo celkem jedno, takže i když to položí teď opět to bude všem jedno. Problém nejsou totiž tyhle očekávané krachy ale ty neočekávané.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  16:32 09.01.2017

  Diskuze jak na novinkách nebo idnes... jedni za vším vidí Rusko jiní USA další ilumináty... a točí se to dokola.

  Diskuze jak na novinkách nebo idnes... jedni za vším vidí Rusko jiní USA další ilumináty... a točí se to dokola.

 • Todomatch
  16:18 09.01.2017

  Nevím, co si kdo představuje pod pojmem krach. To samozřejmě neznamená, že Rusko zmizí ze světa. Když byla světová krize ve třicátých letech, USA ani ostatní země ze světa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, co si kdo představuje pod pojmem krach. To samozřejmě neznamená, že Rusko zmizí ze světa. Když byla světová krize ve třicátých letech, USA ani ostatní země ze světa nezmizely, ale prostě nastaly zlé časy. Rusům by radikálně poklesla životní úroveň a tak jako v čase SSSR by asi celá ekonomika stála na jistotách drancování přírodního bohatství a exportu zbraní arabským režimům, podobně jako Sýrii. Koneckonců když jsem u těch Iskanderů - Rusko se je pokoušelo prodat i Saudské Arábii! Ruský ministr zahraničí Lavrov o nich osobně jednal s ministrem zahraničních věcí Saudské Arábie Adel bin Ahmedem al-Džubírem již v průběhu roku 2015. Stojí za povšimnutí, že to bylo v srpnu 2015 a měsíc na to zahájilo Rusko vojenskou operaci v Sýrii. Kdo ví na čem všem se tehdy Rusové se Saudy domlouvali. Nebyla to totiž zdaleka jediná schůzka, ruské oficiální zdroje citovali saudského ministra, který uvedl „Během posledních několika měsíců se uskutečnilo několik návštěv našich vojenských delegací v Rusku, hovořilo se předmětně o určitých druzích zbraní".
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:52 09.01.2017

  A tady jsou taky pitomci, že tvrdí, že Rusko je zatím celkem v pohodě a má ještě rezervy? Růžové to asi není, ale Todomachův krach taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A tady jsou taky pitomci, že tvrdí, že Rusko je zatím celkem v pohodě a má ještě rezervy? Růžové to asi není, ale Todomachův krach taky ne.

  https://www.bloomberg.com/news...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:42 09.01.2017

  Klimesov: Asi máte na mysli smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu z osmdesátých let. Ta sice platí, ale týká se střel s doletem 500 až 5500 km. A Rusům ten dolet u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klimesov: Asi máte na mysli smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu z osmdesátých let. Ta sice platí, ale týká se střel s doletem 500 až 5500 km. A Rusům ten dolet u Iskanderu vyšel zrovínka rovnejch 500 km :-))))
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:40 09.01.2017

  Darkstyle,

  nejsem ekonom jen jsem zadal do pana Googla a něco našel. Tak tu postni relevantnější údaj a já nemám problém jej příjmout. Navíc na to jak Rusům měly peníze dojít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Darkstyle,

  nejsem ekonom jen jsem zadal do pana Googla a něco našel. Tak tu postni relevantnější údaj a já nemám problém jej příjmout. Navíc na to jak Rusům měly peníze dojít X-krát tak jsou zatím docela v klidu a dluh jim roste, ale pořád mi to přijde v pohodě v porovnání s jinými zeměmi.

  Nemají si kde půjčit to je pravda a hořekují, že to je docela problém. Nicméně dluh jim klesnul a na kolenou nejsou. Tak to vidím já.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:11 09.01.2017

  darkstyle: kde ty blbosti beres?
  Ruskej rozpocet pro 2016 byl stavenej na cenu 40 dolaru za ropu, ne 80. 2017 stejne tak.
  "100 mrtvych ruskych vojakov"
  Zajimavy, takovej blabol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: kde ty blbosti beres?
  Ruskej rozpocet pro 2016 byl stavenej na cenu 40 dolaru za ropu, ne 80. 2017 stejne tak.
  "100 mrtvych ruskych vojakov"
  Zajimavy, takovej blabol je jen tady.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  15:10 09.01.2017

  Olivav,

  zaujmave, ze v podla tvojho linku mali rusaci pred dvoma romi cca 2x vyssie rezervy ako bola posledna statistika ruskej narodnej banky..
  Ale budiz..

  inak tu stranku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav,

  zaujmave, ze v podla tvojho linku mali rusaci pred dvoma romi cca 2x vyssie rezervy ako bola posledna statistika ruskej narodnej banky..
  Ale budiz..

  inak tu stranku zalozili 2 ludia, jeden pocitacovy expert a jeden z titulom MBA..
  a to akoze dvaja ludia, ktory su de facto vo svete ekonomiky nikdo..
  Na zaklade toho im mam verit? ked viem ze tam maju chybu..
  lebo si pametam, ze ked prisla kriza posledne zverejnene rezevy ruskej centralnej banky boli cca 285 mld dolarov..
  a ty tam mas kolko????

  neni vsetko zlato co sa blisti na internete..

  napriklad ta Anna Fedec co je spoluzakladatelka vystudovala univerzitu v Krakowe a potom si dokoncila studium v svetoznamej univerzite v state Ohio..
  odpadavam..
  a hladat ktory Fernando Sousa je ten pravy.. je tazke..
  Ale jedno ti poviem, aj ked sa o tom verejne nepise, napisem to v style Trumpa..
  nikdo ti neppipusti mexikanca ocuchnut wall street.. BODKA..
  ani mne sa to nepaci, ale je to fakt..
  dokonca ani nas.. jedine, zeby si si to miesto kupil, ako moj byvali sef.. KUPIL..
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  14:58 09.01.2017

  doplnim Pavoira..

  vyska dlhu voci hocijakemu udaju je irelevantna..
  mozes skrachovat skor ked dlzis 100 EUR ako ten co dlzi 100000000000000000000000000000000 EUR /viem ze tolko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  doplnim Pavoira..

  vyska dlhu voci hocijakemu udaju je irelevantna..
  mozes skrachovat skor ked dlzis 100 EUR ako ten co dlzi 100000000000000000000000000000000 EUR /viem ze tolko nikdo nedlzi/
  pretoze pri dlhoch a hlavne statnych sa jedna o ochotu poziciavat..

  kedze momentalne Rusku nie je nikdo ochotny poziciavat okrem Ciny a ta to vymiena za nevyhodne surovinove zmluvy alebo uroky nehorazneho rozmeru..
  plus jej nova politika, radsej nepoziciavat ale skupovat - co je logickejsie z ich strany..

  takze je faktom, ze za dnesnych podmienok, ktore sa mozu ale aj nemusia zmenit 20. januara, si rusko nema realne kde poziciat..
  ano Rusko ma nizky dlh..
  ALE.. rusko ma obrovsky statny deficit, ktory za minuly rok dosahuje az skoro 4% HDP.. A to neni sranda.. A rusko uz 2 rokom nezverejnuje vysku statnych rezerv..
  Takze sa len odhaduje kedy dojdu..
  Lebo realne aj cina ked posiela peniaze do Ruska musi pouzit zapadny system SWIFT a pozicky sice nejake cina poslala, ale na zaciatku..
  takze sa realne vie, ze dalsie uz nesli..
  jedina ina moznost je to doniest v kufrikoch ale zase 40-50 miliard sa neda poslat len tak, aby to rusko prezilo o rok navyse..

  Ved preto idu rusi sprivatizovat rosnefet - to im basavel presunie o rok dalej..

  tu nie je problem dlh, ale to ze oni ho enormne kazdorocne zvysuju, ono to treba za
  a.) pada im ekonomika, aj tento rok bude v 0,5 minuse.. az buduci rok sa ocakava 0., (dokopy za sankcne obdobie skoro 5% ekonomiky dole)
  b.) rozpocet je stale stavany na ceny 80 dolar+ za cenu ropy a kedze cena plynu je nepriamo naviazana na ropu, tak aj tam
  c.)rusky rozpocet na armadu prvy rok sankcii, dokonca narastol a tento rok co bol bude cca rovnaky ako minuly.. to by som v najvatsom vydavku rozpoctu setrenim nenazval.. pricom tato cast je najlahsie znizitelna - staci vyhlasit moratorium na vyvoj novych zbrani a ich nakup..
  pravdepodobne by to stacilo skresat deficit celeho statneho rozpoctu na 0..
  otazkou je ochota..

  ako to dopadne: mam pocit,ze budu cakat do poslednej chvile, az zistia ze ta posledna chvila bola uz ped 3 mesiacmi, ale nechajme sa prekvapit.. mozno uz o 12 dni to platit nebude..

  iskandery odkial su netrafia nic okem turecka, nedosiahnu ani na celu syriu, a presuvat ich moc po syrii nemozu, ked nedokazu udrzat ani palmyru :D /udajne 100 mrtvych ruskych vojakov/ a iskander mi nejak vrtunikom prenesitelny nepripada.. i ked sa mozem mylit..
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:44 09.01.2017

  PavoIR,

  ano na zabezpečení základny. Ony jsou zbraně, které odradí případného agresora. Jak sám píšeš, tak mohou nést nukleární hlavici. To už je silná lokální karta (a tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavoIR,

  ano na zabezpečení základny. Ony jsou zbraně, které odradí případného agresora. Jak sám píšeš, tak mohou nést nukleární hlavici. To už je silná lokální karta (a tím vyhrožovali Turkovi). To je důvod, proč si myslím, že je tam mají od dob Su-24 incidentu.

  Ruské rezervy pane :) http://www.tradingeconomics.co... čti a plač nad tím, že Rusko nejde do kolen. Nikdo rozumný nechce bankrotující RF, protože by to vyvolalo mezinárodně silně nestabilní situaci
  Další ukazatel: https://www.cbr.ru/eng/hd_base... Ano po Ukrajinské krizi a snakcích šli dolů, ale já tam vidím stabilizaci a mírný optimizmus, takže do kytek nejdou jak tu mele Todomach

  http://www.tradingeconomics.co... a i tohle bychom jim mohli závidět, pokud jde o globální ukazatele

  Že bez restrukturalizace jsou zranitelní není pochyb, ale nevidím důvod ke kolapsu to rozhodně ne.

  RiMr71

  ad a) souhlas ale ještě pořád si myslím, že to bylo bubu na Turky
  ad c) to byla asi parodie ne? neber to jako útok na tebe jen mě to pobavilo jak jsi to podal :)

  Iskandery jako PVO nekomentuji
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:27 09.01.2017

  Za a) mám názor, že jako stát/armáda oficiálně pozvaná prezidentem Sýrie (címž bylo spoluzabráněno dalšímu rozvoji ISIS) si tam rusáci mohou vozit co chtějí, ale taky musí počítat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za a) mám názor, že jako stát/armáda oficiálně pozvaná prezidentem Sýrie (címž bylo spoluzabráněno dalšímu rozvoji ISIS) si tam rusáci mohou vozit co chtějí, ale taky musí počítat s protiopatřeními třeba Izraele, jaké zas on bude považovat za vhodné. Osobně nepochybují, že jde prostě o marketingově cvičnou akci, nácvik přesunu rozvinutí jednotky někde v tramtárii a s tím související logistiky, zabezpečení atd - Sýrie je cvičným polygonem pro kdejakou ruskou zbraň, proč ne pro Iskandery.

  Za b) považovat Iskandery za prostředek který má zabránit vytvoření bezletové zóny je tak bezelstně naivní a mimózní - tak, jako naprostá většina příspěvků tohoto disktutéra.

  Za c) si myslím, že se význam tohoto přeceňuje. Tipoval bych to na situaci:
  Rus volá do Izraele "dovezeme si Iskandery, chceme si nacvičit to a to, vše bude pod kontrolou, nejdou o vaše ohrožení"
  Izrael odpovídá "grr, Ok, počítejte ale s tím, že jestli budeme jen tušit něco co smrdí Hizbalálem, vaše Iskandery budou anihilovány".
  Rus "Da, vsjo v parjadke, šalom".
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  14:16 09.01.2017

  No zajímavé. Osobně taky moc nevidím jak Iskadery v Sýrii využít, ale jsou to ruské zbraně a ti asi ví víc.
  Jen mně tak s touto zprávou napadá. Není rozmisťování balistických ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No zajímavé. Osobně taky moc nevidím jak Iskadery v Sýrii využít, ale jsou to ruské zbraně a ti asi ví víc.
  Jen mně tak s touto zprávou napadá. Není rozmisťování balistických raket upravováno nějakou smlouvou?
  Neví nebo spíš neměl by k tomu někdo podrobnější informace?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:08 09.01.2017

  Marthy: Iskandery na zabránenie bezletovej zóny? Ako by to asi dosiahli?
  palo satko: Iskandery proti bláznivým monarchom? Ak by tam asi dostrelil? :D
  Olivav: Iskandery na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Iskandery na zabránenie bezletovej zóny? Ako by to asi dosiahli?
  palo satko: Iskandery proti bláznivým monarchom? Ak by tam asi dostrelil? :D
  Olivav: Iskandery na zabezpečenie základne? Na to tam majú fúru vhodnejších a lacnejších zbraní.

  Konvenčne tam tie systémy nemajú žiadny reálny zmysel, najskôr pôjde o projekciu schopnosti a ochoty dopraviť tam aj také zbrane, ktoré sú potenciálne schopné niesť nukleárne hlavice ...

  Olivav: Dlh sa znížil na úkor ich finančných rezerv, ktoré majú byť poistkou pred platobnou neschopnosťou v prípade, že by si dokázali požičať podstatne menej peňazí, než potrebujú na pravidelné splácanie dlhu (mimochodom nominálne podstatne väčšieho, než je ten grécky). Teda za cenur vyžitia svojej poistky pred bankrotom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:02 09.01.2017

  Takeda

  já tvrdím, že když to vezmeš z širší perspektivy, tak momentálně proti Izraeli nejsou. Pokud se Rusko-Izraelské vztahy zhorší, tak Isander je Ruský. Co víc k tomu dodat? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda

  já tvrdím, že když to vezmeš z širší perspektivy, tak momentálně proti Izraeli nejsou. Pokud se Rusko-Izraelské vztahy zhorší, tak Isander je Ruský. Co víc k tomu dodat? Teď bych spíše tipoval, že drží Turky na uzdě. Vztah Rusko-Turecko je nestabilní a pořád se mění nakonec se Putin přece několikrát vyjádřil na adresu Turecka, že si nemá moc vyskakovat (zejména po sestřelu Su-24) nyní je to více v klidu a spolupracují. Můj osobní tip je, že tam ty Iskandery jsou minimálně od té doby, co si vyhrožovali po Su-24 incidentu. A když už tam jsou proč by se Rusům nehodilo je tam mít, ale rozhodně tam nejsou proti Izraeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:49 09.01.2017

  Všiml jsem si že článek byl hned ze startu ohodnocen jedním bodem.A to tady není poprvé,vypadá to že někomu řádně fouká na maják.
  Jinak mě přijde článek,a spousta jiných tady na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všiml jsem si že článek byl hned ze startu ohodnocen jedním bodem.A to tady není poprvé,vypadá to že někomu řádně fouká na maják.
  Jinak mě přijde článek,a spousta jiných tady na AN jako politicky celkem neutrální,prostě většinou se autor snaží o konstatování faktů,hádám že každému soudnému člověku je jasné že autor není děda vševěda a články jsou většinou přepisem s jiných zdrojů,takže nemusí být jisté že události a fakta tam uvedené jsou 100% pravdivé.Například to proč a jestli vůbec jsou v Sýrii rakety Iskander ví přesně jen pár lidí na planetě,my ostatní jen odhadujeme.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  13:43 09.01.2017

  Tondomach,

  skutočne úsmevné úvahy, s ohľadom k základým faktom, že:

  - McCain je poloblázon, taký americký Žirinovský ten tiež nakecá plno nezmyslov ale vážne ho nikto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tondomach,

  skutočne úsmevné úvahy, s ohľadom k základým faktom, že:

  - McCain je poloblázon, taký americký Žirinovský ten tiež nakecá plno nezmyslov ale vážne ho nikto neberie.

  - Rusko má z Izraelom momentálne nadštadarné vzťahy, ktoré sa zlepšili hlavne v poslednom období Obamovej vlády. Myslím, že Rusko a Izrael maju vzťahy a hranice v Sýrií veľmi jasne vymedzené.

  - Globálne záujmy "západu" v tvojom ponímaní rozhodne nie sú zajedno so záujmami Izraela, tomu je Ukrajina viacmenej ukradnutá. Izreal sa v geopolitike zameriava takmer výhrade na zabezpečenie vlastnej bezpečnosti, ale o to doraznejšie.

  - Rusko nemá žiaden zaujem na podpore Hizbaláhu mimo akcie v Sýrií, nemá jediný dovod podporovať ho v nejakých proti-iraelských akciách a myslím, že Asadovi Rusi ohľadom nejakých budúcich protiizraelských nápadov tiež významne "skrátili reťaz". Ak chcú Rusi svoju geopolitickú pozíciu na blízkom východe upevniť natrvalo (jeden z dovodov intervenice v Syrii) určite sú si vedomí toho, že to pojde jedine za súčasného udržania dobrých vzťahov s Izraelom.

  - Ako písali kolegovia nižšie, z logiky veci výplíva, že Iskander v Sýríí plní funkciu odstrašenia a upevnenia pozície nič dalšie za tým asi hľadať netreba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  13:37 09.01.2017

  Olivav: Hmmm, jako říct, že Iskandery nejsou proti Izraeli, tak to je docela zásadní nepochopení problému.

  Iskandery, pokud tam jsou, jsou prostě varování proti komukoli. Ať už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Hmmm, jako říct, že Iskandery nejsou proti Izraeli, tak to je docela zásadní nepochopení problému.

  Iskandery, pokud tam jsou, jsou prostě varování proti komukoli. Ať už se v oblasti bude dít cokoli, řešit cokoli, tak to Rusům zajišťuje křeslo u jednacího stolu. Což je dle mého přesně to, o co rusům jde, abychom je brali jako velmoc, aby každý musel přemýšlet, jestli mu stojí za to, aby mu důležitý cíle případně ničily tyhle rakety...
  Skrýt celý příspěvek

 • minoan
  13:04 09.01.2017

  Todomach tebe dobre strasi v gebuli
  jediny co tu napisal daco rozumne je Olivav
  A ked si tzu citam komentare tak si pripadam ako na americkej ambasade v oddeleni propagandi

  Todomach tebe dobre strasi v gebuli
  jediny co tu napisal daco rozumne je Olivav
  A ked si tzu citam komentare tak si pripadam ako na americkej ambasade v oddeleni propagandi

 • Olivav
  12:14 09.01.2017

  Todomach,

  bych rád věděl kde na ty nápady chodíš. To musí být materiál.

  Starý ale dobrý článek: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomach,

  bych rád věděl kde na ty nápady chodíš. To musí být materiál.

  Starý ale dobrý článek: http://blogs.reuters.com/globa...
  - projekty rekonstrukce z USA zahrnovaly poplatky Talibanu (skrytě ovšem) ty příběhy jsou hezké a jak tam píší zbraní tam bylo vždy dost.

  Ruská ekonomika se neskládá a nesloží to je taky blbost. McCain by se měl nechat léčit. Investice jim sice schází, ale paradoxně splácejí svůj zahraniční dluh a vnitřní zdroje sankce ovlivňují minimálně tak jako kurz rubl-dolar má vliv jen na zahraniční obchod a import technologií, ale ne na platy v rublech. A když se na to člověk podívá, tak ropa-dolar-rubl opět paradoxně vedl k tomu, že zobchodování ropy v dolarech vede ke zhruba stejnému výnosu v rublech díky propadu rublu vůči dolaru.

  Rusové dodávají Afgáncům moderní střelné zbraně pro boj s Talibanem. No a Afgánci v tom vidí byznys. Příběhů jak prodali i západní výzbroj je spousta. A Rus nechce mít další šílence na hranicích. Takže i úvaha, že když USA dříve mudžahídy tak my teď Taliban.

  K Iskanderům je to jak píše palo satko, že zabezpečí leteckou základnu a mohou držet na uzdě, kde koho včetně Turka. Proti Izraeli Rus nepůjde. A o tom svědčí i fakt, že Hizbaláh zatím nepřikrili nevarovali a ani neprotestovali, když je Izrael v Sýrii sem tam redukuje. Navíc snad s Izraelí vedou rozhovory ohledně Sýrie, takže Izrael není cílem pro Iskandery a Hizbalahu je nedá, tak jako je nedají Assadovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  12:11 09.01.2017

  Žádné ruské Iskandery v Sýrii nejsou a ty počty taky nesouhlasí.

  Žádné ruské Iskandery v Sýrii nejsou a ty počty taky nesouhlasí.

 • Shania
  12:08 09.01.2017

  Taky je možnost, že je tam mají na test. Např. režim balistické rakety používá poměrně často, hlavně v oblastech kam nemůžou letět, pokud potřebují reagovat rychle a je to mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky je možnost, že je tam mají na test. Např. režim balistické rakety používá poměrně často, hlavně v oblastech kam nemůžou letět, pokud potřebují reagovat rychle a je to mimo reakční možnosti letectva a nebo pokud je špatné počasí.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:53 09.01.2017

  Ale ved Rusi su v Syrii preto, aby mali pristav a letecku zakladnu "nafurt". Je preto logicke, že si tam navozia všetko, čo budu považovat za potrebne. Taky Iskander sa vždy zide. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ved Rusi su v Syrii preto, aby mali pristav a letecku zakladnu "nafurt". Je preto logicke, že si tam navozia všetko, čo budu považovat za potrebne. Taky Iskander sa vždy zide. Iste nie proti Izraelu, ale proti roznym blaznom, ktorych tam je a bude neurekom. Niektori vladcovia v zatuchnutych monarciach Zalivu tiež nie su velmi pri zmysloch a stat sa može všeličo.Ono to oslobodenim Halabu predsa neskončilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  11:50 09.01.2017

  Když mohlo USA vyzbrojovat a dotovat Mudžáhidi proti SSSR proč by nemohlo Rusko dotovat Taliban? Je to to samé... prostě politika :Da není to věčné strašení s válkou s Ruskem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když mohlo USA vyzbrojovat a dotovat Mudžáhidi proti SSSR proč by nemohlo Rusko dotovat Taliban? Je to to samé... prostě politika :Da není to věčné strašení s válkou s Ruskem kolikrát už jen snaha odpoutat pozornost od vnitřních problémů v EU?
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  11:43 09.01.2017

  tiez si myslim ze ide o denstraciu sily + mozno predvedu iranskym zástupcom na mieste aj ostre odpalenie v ramci "reklamy".

  tiez si myslim ze ide o denstraciu sily + mozno predvedu iranskym zástupcom na mieste aj ostre odpalenie v ramci "reklamy".

 • Todomatch
  11:29 09.01.2017

  A jak dlouho tam tedy jsou? Snímky jsou už z listopadu. A proč takové tajnosti? Nasazením nebo jen instalací každého pokročilého zbraňového systému se Rusko rádo pochlubí. Že by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jak dlouho tam tedy jsou? Snímky jsou už z listopadu. A proč takové tajnosti? Nasazením nebo jen instalací každého pokročilého zbraňového systému se Rusko rádo pochlubí. Že by se Rusové něčeho báli? Tím spíš by instalaci vykřičeli do světa. Iskander je trošku nepatřičná zbraň proti IS a na města to snad střílet nehodlají (i když …). Pořád čteme kritiku toho, jak zbytečně drahé pumy používá západní koalice proti Toyotám a teď Iskandery? Nebo je smysl jiný - v článku též zmíněný - Izrael se po právu obává, že může jít o pokus transferu techniky pro teroristy z hnutí Hizballáh napojeného přímo na Asada. A možná dokonce s vědomím Ruska. Nebylo by to zas tak překvapivé, když teď vyplulo na povrch že Rusko financuje a vyzbrojuje Tálibán v Afghánistánu. Podobně jako v Sýrii tak činí pod záminkou ochrany před Islámským státem. Ve skutečnosti však usiluje o rozdělení Afghánistánu. Proběhlo už i jednání mezi Pákistánem, Čínou a Ruskem. Pákistán by si totiž taky rád uskousnul. Afghánskou vládu na toto jednání Rusové kupodivu nějak zapomněli pozvat :-) Francouzi zjistili, že Tálibán disponuje nejen zcela novými ruskými zbraněmi, ale že Rusko zřídilo v Tadžikistánu dokonce "servis", kde jim zbraně opravují a servisují přímo ruští specialisté. Tálibán je halt asi ta správná umírněná opozice! Rakety Iskander v Sýrii by do tohoto destabilizačního konceptu docela zapadaly. Vypadá to, že se začínají výrazněji rýsovat obrysy ruské pomsty za sankce. Peníze mají začít docházet Rusku na podzim letošního roku a my ani netušíme, jak už je jim zle. Republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham před pár dny navštívili ukrajinskou frontovou linii a ve vesnici Šyrokyně ubezpečovali ukrajinské vojáky, že „rok 2017 bude rokem útoku" a že dojde k porážce Putina na bojištích východní Evropy. Rusové tyhle snahy jistě nepřehlédli a tak by ruský tlak v Sýrii, Afghánistánu a zneklidňování Izraele mohla být součást snahy o "zaměstnání" západu více starostmi.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:22 09.01.2017

  Marthy: vidím to podobně. Stejný účel měla výprava Kuzněcova. Prostě ano, můžete vytvořit bezletovou zónu a svrhnout režim našeho spojence. Ale bude vás to dost bolet.

  Marthy: vidím to podobně. Stejný účel měla výprava Kuzněcova. Prostě ano, můžete vytvořit bezletovou zónu a svrhnout režim našeho spojence. Ale bude vás to dost bolet.

 • Marthy
  11:02 09.01.2017

  To ne,myslím že Iskandery jsou v Sýrii z praktických důvodů,stejně jako PVO systémy S-300/400,Pancir,a protilodní baterie Bastionů (IS nemá ani válečné lodě ani letectvo).
  Ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ne,myslím že Iskandery jsou v Sýrii z praktických důvodů,stejně jako PVO systémy S-300/400,Pancir,a protilodní baterie Bastionů (IS nemá ani válečné lodě ani letectvo).
  Ty systémy tam byly dopraveny aby zabránily USA zavést bezletovou zónu a napadnout letecky vládní vojska Asáda,případně proti Turecku,kdyby zase Erdroganovi ruplo v kouli.A to že se ty přepravní vozy Iskanderů povedlo nafotit Izraelským satelitem taky podle mého nebyla náhoda,kvůli dešti atd,ale účel,zpráva těm kteří by chtěli napadnout Ruská nebo Syrská letadla,že by se to neobešlo bez odpovědi.
  Taková taktická hra,jako 2 auta jedoucí proti sobě,a kdo vydrží s nervama více...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  10:18 09.01.2017

  Může mít tohle jiné než reklamní účely?
  Vzhledem k tomu jakou PVO IS (ne)disponuje by nálety měly přinést stejný výsledek mnohem levněji ne?

  Může mít tohle jiné než reklamní účely?
  Vzhledem k tomu jakou PVO IS (ne)disponuje by nálety měly přinést stejný výsledek mnohem levněji ne?