Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Snímek ukazující odpalovací vozidla střel Iskander na základně Hmímím; větší foto  / iSi

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket Iskander (v kódu NATO SS-26 Stone) na ruské základně Hmímím v Sýrii. Snímek pořídil izraelský satelit Eros B.

Snímek byl pořízen 28. prosince a následně vystaven na stránce izraelské státní firmy iSi (ImageSat International), dceřiné společnosti IAI (Israel Aerospace Industries). Firma iSi vyrábí všechny izraelské špionážní satelity.

Na snímku jsou vidět dvě vozidla kompletů Iskander na ruské základně Hmímím. Podle izraelského, anglicky píšícího, webu Defense Update se jedná pravděpodobně o dvě muniční překládací vozidla 9T250.

Již v březnu minulého roku se na záběrech ruské televize Hvězda objevilo jedno odpalovací vozidlo 9P78 systému Iskander. Dodejme, že překládací i odpalovací vozidlo využívá kolový podvozek MZKT-7930 8x8.

Každé překládací vozidlo přepravuje dvě střely Iskander s doletem až 500 km. Tento dolet umožňuje ze základny Hmímím zasáhnout prakticky jakékoliv místo v Sýrii, kromě hraničních oblastí s Irákem. Není však jasné, zda vozidla převážejí balistické rakety (Iskander-M) nebo střely s plochou dráhou letu (Iskander-K, dolet 500 km).

Firma iSi také uveřejnila další dva satelitní snímky z 26. listopadu a 28. prosince. Na prvním lze vidět šest různých “raketových prvků” kompletů Iskander ukrytých pod maskovací sítí a na druhém dvě vozidla.

“S největší pravděpodobností silný déšť donutil přemístění těchto dvou prvků (vozidel - pozn. red.) do místa, které bylo odhaleno analytiky iSi,” dočteme se na stránkách iSi. Podle Izraelců se jedná o první přímý důkaz rozmístění střel Iskander v Sýrii.

Izraelský web Ynet přišel s informací, podle které se Damašek dlouhodobě snaží získat exportní variantu Iskander-E (dolet 280 km, hlavice 480 kg). K dodávkám ale nedošlo, údajně na protest Izraelců, kteří se obávali zneužití střel libanonským šíitským radikálním hnutím Hizballáh. Právě hnutí Hizballáh bojuje na stráně Bašára Asada a dlouhodobě využívá Sýrii k transportu zbraní z Íránu do Libanonu.

Snímky kompletů Iskander se poprvé objevily na záběrech ruské televize Hvězda v březnu minulého roku.

Střely Iskander jsou ve výzbroji ruské armády od roku 2006. Střely jsou schopny na cíl doručit bojovou hlavici o hmotnosti 480 až 700 kg. K dispozici jsou průbojné, tříštivo-trhavé, termobarické, se submunicí nebo dokonce jaderné hlavice.

Verze Iskander-M se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a v konečné fázi pomocí mapování terénu. Střední kruhová odchylka v cíli (CEP) je údajně pouze 4 až 7 m. Při použití pouze satelitní navigace (bez mapováni terénu) je přesnost odhadována na 50 m, při použití pouze vnitřního inerciálního navigačního systému (při rušení navigace) na 200 m.

Střely Iskander jsou také údajně schopné účinně se “vyhýbat” systémům protivzdušné obrany (PVO). Podle otevřených zdrojů střela Iskander dokáže dělat úhybné manévry s přetížením až 30 g a vypouštět klamné cíle.

Nasazení střel Iskander vyvolává otázky o smyslu použití podobných zbraní v Sýrii. Balistické střely Iskander jsou samozřejmě patřičně drahé a výkonné zbraně, které slouží k ničení strategických cílů, jako jsou velitelské a komunikační centra, letiště, klíčové prvky dopravní sítě (mosty, železniční stanice, přístavy atd.), nebo postavení PVO nepřítele.

Další dva snímky z 26. listopadu a 28. prosince. / iSi

Rusové například nasazují střely Iskander v Kaliningradské oblasti v Baltském moři jakou součást politického boje proti Evropě. Zatím není jasné, zda se střely Iskander zapojily do bojů v Sýrii. Avšak je téměř jisté, že použití střel Iskander by bylo ruskou armádou patřičně mediálně využito.

V současné době má ruská armáda ve výzbroji devět raketových brigád s komplety Iskander. V příštím roce vzniknou další dvě brigády. Konečným cílem (2020) je podle webu Russian Defense Policy mít ve výzbroji 14 až 17 raketových brigád.

Ruská armáda podle posledních zpráv klade na rozvoj dělostřeleckých a raketových jednotek značný důraz. Podle generálporučíka Michail Matvejevskije, velitele raketových a dělostřeleckých vojsk, do roku 2021 vzrostou schopnosti ruských dělostřeleckých/raketových jednotek 1,5 až 2x. Počítá se zaváděním nové výzbroje (raketové systémy Iskander, Tornádo) a s vytvářením nových jednotek.

Zdroj: National InterestDefense Update

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Olivav
  21:57 09.01.2017

  damik v tom s tebou souhlasím, že tu Rusy nechci a de facto jsi potvril co píši celou dobu jen nějaká magická hráz to mnoha lidem zatemňuje to že jsme v NATO nám může dát ...Zobrazit celý příspěvek

  damik

  v tom s tebou souhlasím, že tu Rusy nechci a de facto jsi potvril co píši celou dobu jen nějaká magická hráz to mnoha lidem zatemňuje

  to že jsme v NATO nám může dát klidný spánek, pokud by nás nakonec nedali pro zahování míru. Už jsme to jednou zažili. O to větší důvod mít solidní armádu a jak se píše jinde třeba i teritoriální obranu. Dát více na modernizaci a škoda, ale Visegradský prostor spolu moc nespolupracuje.

  A upřímně Trump nebude proruský prezident jak mnozí tvrdí. Stačí se kouknout na jeho administrativu, kde rusofilové nejsou ba naopak. Vyjímka je Tillerson, který má ruské vyznamenání. Ovšem co jsem jen tak leto zahlédnul, tak s Exxonem zkusil dostat k ruské ropě. Dělali pro ně průzkum a uvažovali o společné těžbě v Arktidě, což mi moc prorusky nepřipadá a rus raději ropu s Exxonem, než žádnou, když ji tam sami bez nich asi nevytěží ne? Tolik k Trumpově lásce k Rusku. Optimisktický scénář je, že bude měně histerický o to více pragmatický a tvrdý. Nenechá ze sebou vydrbat a donutí Evropské státy NATO k větší zodpovědnosti. Proč by to nemělo být plus.

  Todomach a Saudi jsou džihádističtí teroristi? Proč jim USA prodali zbraně když bojují s terrorismem. Je to jen boj o trhy se zbraněmi.

  Opět k Sýrii - ta je jen dobrým polygonem pro kde koho. A ukázat Iskander je pro obchodní zájmy plus. Navíc je otázka od kdy tam je. Jak už v článku padlo, tak je tam dosti dlouho. Opět tipuji, že od krize se Su-24.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:38 09.01.2017

  Kozlus: Pokud to problém je, tím spíš je přece problém, že Rusové nabízejí taktické balistické rakety údajnému největšímu podporovateli džihádistů všude ve světě Saudské Arábii. Vy ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: Pokud to problém je, tím spíš je přece problém, že Rusové nabízejí taktické balistické rakety údajnému největšímu podporovateli džihádistů všude ve světě Saudské Arábii. Vy v tom problém nevidíte? Nezdá se vám to v přímém rozporu s neustále se opakujícím tvrzením všech rusomilů, že Rusko je pevná hráz právě proti džihádistům?Skrýt celý příspěvek

 • damik
  21:35 09.01.2017

  Olivav: Jste fakt zabdnění a najivní. Rusko je opět velmoc jakého významu se můžeme dohadovat, ale na rozdíl od Číny dokáže operovat mimo své území a projektovat své geopolitické ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Jste fakt zabdnění a najivní. Rusko je opět velmoc jakého významu se můžeme dohadovat, ale na rozdíl od Číny dokáže operovat mimo své území a projektovat své geopolitické cíle.

  No vzhledem k tomu ze se Vychodo Evropsky duchodce ma o hodne lepe nez ten Rusky, tak bych teda moc projekce geopolitickych cilu (honit Fasisty na Ukraine) u nas doma radsi nechtel ... :)))

  i kdyz jako clenove NATO strcime Putku do kapsy ...Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:33 09.01.2017

  Jinak paranoia z Ruska jde tak daleko, že už se v západním tisku objevují perly, kde s nadsázkou říkají, že volby v EU jistě vyhraje Putin :) a jak jinde psali možná by stálo za to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak paranoia z Ruska jde tak daleko, že už se v západním tisku objevují perly, kde s nadsázkou říkají, že volby v EU jistě vyhraje Putin :) a jak jinde psali možná by stálo za to přístu jaký realizoval Putin proti Obamovi, když vyhostili diplomaty z USA. Prostě ignorovat, což by mohlo dát prostě signál nesesypeme se z Vás tak si to uvědomte. Možná lepší přístup než hysterické kecy a paranoia. Být ovšem vojensky dost silní, abychom byli přílišným soustem (a to už jsme i teď) prostě jen nedegradovat vojenskou sílu Evropy.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:25 09.01.2017

  dusan, mevím, ale četl jsem zajímavou úvahu, kde rozebírali země Bricks a podle ukazatelů tam Rusko bylo více rozvinuté než ta Čínak. Ta by si bez ruské technologie v některých ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan,

  mevím, ale četl jsem zajímavou úvahu, kde rozebírali země Bricks a podle ukazatelů tam Rusko bylo více rozvinuté než ta Čínak. Ta by si bez ruské technologie v některých oblastech ani neuprdla a koupili co mohli od Rusů - vojenskou a kosmickou techniku zejména. No program OSN, které škoda mluvit dosti dlouho hrálo podle USA not a jakmile přestalo, tak se jaksi na OSN vybodli, že? Kdo z toho programu měl hlavní prospěch, kdo má velkou spotřebu ropy a levná ropa se mu hodí a napovím Rusko to není.

  HDP není vše je to i o technologiích, možnosti projektovat sílu apostavit se natruc jiným silným hráčům a to se jim docela daří včetně takových perliček jako "honu na Rudý Říjen ve Středozemním moři". S tím nic nenaděláš ať je ti to sebevíce proti srsti a jen popisuji situaci není to o preferencích té čí oné strany.

  Jste fakt zabdnění a najivní. Rusko je opět velmoc jakého významu se můžeme dohadovat, ale na rozdíl od Číny dokáže operovat mimo své území a projektovat své geopolitické cíle. V Čínských médiích jsou z toho co Rusko dokázalo provést západu natruc docela paf. Jinak Rusko bez Číny a Čína bez Ruska je snadný cíl pro hráče No1 což jsou stále USA a to je bez debaty. Obamova laxnost, či tupost mě moc neohromovala snad bude Trump lepší prezident. A pro mě to není dáno tím, jestli poleze Rusku do zadku. Věřím jen v pragmatičtější a racionálnější zahraniční politiku.

  Jirosi

  myslíš politiku USA? Tak ta měla jistou setrvačnost (geopolitika jediného hegemona a to je sakra setrvačnost) a ta už nestačí na prosazení veškerých zájmů (píši veškerých a jen malé procento si neprosadí). A deset let je málo - jugoslávie byla skoro napočátku a to je nějaký ten pátek /nejprve byl Miloševič kámo a pak padouch apod...) Tam se Rusům povedlo jen to obsazení letiště, což je dostalo ke společnému stolu se západem na víc se nezmohli a to je známka toho, že nebyli velmoc. Dnes by to už bylo asi jinak. Pokud myslíš Rusko, tak to mi nesedí těch 10 let na agresivní politiku. Začali Krymem a to není 10let a Čečna je jiná story a mnohem komplikovanější.

  A že jsou Iskandery tam čí onde nic neznamená, pokud je nepoužijí např. ty v Kaliningradské oblasti. Navíc obchod se zbraněni nesmrdí ani západu.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:16 09.01.2017

  damiku, chtelo by to trosku min prozivat. Jeste ti praskne cevka a budes tahat nohu :)

  damiku, chtelo by to trosku min prozivat. Jeste ti praskne cevka a budes tahat nohu :)

 • damik
  21:10 09.01.2017

  To je divny ze cela Vychodni Evropa nema problem s NATO/USA, dokonce ani Gorbacov a Jelcin. Jenom ten Nacek Putka furt tak nejak ceka na treti svetovou valku a vsude za hranicemi ...Zobrazit celý příspěvek

  To je divny ze cela Vychodni Evropa nema problem s NATO/USA, dokonce ani Gorbacov a Jelcin. Jenom ten Nacek Putka furt tak nejak ceka na treti svetovou valku a vsude za hranicemi Ruska honi Fasisty a teroristy. I kdyz ted prej uz zadni Fasisti na Ukrajine nejsou a ted v Syrii uz i teroristi jsou opozice a vyjednava se snima v Kazachstanu.

  Taky prosim nemichejte co dela Putka a co by chtel Rusky clovek. Rus by nikdy na Ukrajinu nezautocil. To jenom te male KGB svini hori u zadku, protoze pohrbiva Ruskou ekonomiku pekne hluboko ...

  A Putkovi jde v Syrii jenom a spratelny rezim a pristup do Stredozemniho more. Syrane jsou mu jeste vic ukradeni nez Rusti duchodci na almuzne ...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:06 09.01.2017

  Olivav "A to, že USA drancovali Irák formou jednostranně vnuceného programu ropa za potraviny o tom škoda mluvit." No o tom je naozaj škoda hovoriť .... bol to program OSN .. nie ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav
  "A to, že USA drancovali Irák formou jednostranně vnuceného programu ropa za potraviny o tom škoda mluvit."
  No o tom je naozaj škoda hovoriť .... bol to program OSN .. nie USA ...a bolo tak kopa škandálov ... ale škandálov OSN ....

  "A Rusko je hold opět velmoc" .... neviem či poznám dobre rebríčky ekonomík sveta, ale Rusko v prvej desiatke nie je .... a hlavne "veľmoc" nezávisí od cien surovín na svetových trhoch ....
  Veľmoci sú dnes len dve ... Čína a USA. Rusko je silný regionálny hráč ... a vie čosi zamútiť i vo svetovej politike ... ale na veľmoc nemá ... a je jedno ako veľmi sa na to hrá.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:39 09.01.2017

  "Koneckonců když jsem u těch Iskanderů - Rusko se je pokoušelo prodat i Saudské Arábii!" A co je na tom tak strasnyho, ze se o tom tady tak sahodlouze rozepisujes? Podivej se, z ...Zobrazit celý příspěvek

  "Koneckonců když jsem u těch Iskanderů - Rusko se je pokoušelo prodat i Saudské Arábii!"
  A co je na tom tak strasnyho, ze se o tom tady tak sahodlouze rozepisujes? Podivej se, z jake techniky je slozena cela jejich armada, ale to je vlastne v poradku. Zapadni letadla, tanky, BVP, delostrelectvo,... to problem neni, ze?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:01 09.01.2017

  Olivav: Přece jen vest útočnou politiku 10let do předu to chce opravdu pokrokovy myšlení.

  Olivav: Přece jen vest útočnou politiku 10let do předu to chce opravdu pokrokovy myšlení.

 • Olivav
  19:48 09.01.2017

  Rus chce všechny zničit a teď má Iskandery v Sýrii a tak je nyní na řadě Izrael. Já chci ještě jinou pohádku na dobrou noc. Jo a pohádka o konstruktivním dialogu ze strany ...Zobrazit celý příspěvek

  Rus chce všechny zničit a teď má Iskandery v Sýrii a tak je nyní na řadě Izrael. Já chci ještě jinou pohádku na dobrou noc.

  Jo a pohádka o konstruktivním dialogu ze strany západu mě pobavila i ta o Polsku, které bylo tak hodné, že před tím s Hitlerem zabrali kousek nás, že? Berete to jednostranně. A já osobně nevidím konstruktivní dialog s Obamou, který řekne buď to bude podle nás jinak smolík. To moc konstruktivní není a logicky se Rus brání. To není nic o tom, že preferuji tu či onu stranu. USA si zvykli pouze diktovat podmínky a i za cenu neověřených lží si dělat co chtějí viz Irák atd... Pak se nedá s nimi asi moc konstruktivně debatovat, že? A Rus to dělá taky mám svůj zájem, tak mužíček jede na Krym. A to, že USA drancovali Irák formou jednostranně vnuceného programu ropa za potraviny o tom škoda mluvit. Velmoci si jedou po svém. A Rusko je hold opět velmoc, tak si zvykněte a vede ji Putin a ne ožrala Jecin, takže to je trochu jiná hra.

  Pokud se Vám to nelíbí, tak je to Vás problém. Mě je to úplně jedno. Já bych byl rád optimistra a doufám, že Trump dokáže mezinárodní scénu ze strany USA stabilizovat. A to že do NATO nebude pumpovat prachy je OK o svoji obranu se musím starat taky sami a já si osobně nemyslím, že by nás chtěl Rus napadnout. Plány vypracované určitě má tak jako má NATO plány proti Rusovi, ale nevěřím, že na ně dojde.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  19:39 09.01.2017

  Olivav : konstruktivny dialog s Ruskom vedu vsetci ... len ked Rusi k tomu dialogu casto pridaju aj nejaky ten zmrazeny konflikt a to - div se svete - zrovinka v krajinach, ktore ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav : konstruktivny dialog s Ruskom vedu vsetci ... len ked Rusi k tomu dialogu casto pridaju aj nejaky ten zmrazeny konflikt a to - div se svete - zrovinka v krajinach, ktore poskuluju po vstupe do NATO, to sa potom tazko konstruktivne diskutuje

  Iskander: a sme si uz uplne isti, ze tam tie rakety su? Jaktoze to este nebolo vyfotene na aktualnikonflikty.eu ???? :)))))Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:23 09.01.2017

  Olivav: Všichni jsme pro konstruktivní dialog. Jenže otázkou je kdy to ten dialog z jedné strany přestal být a její jednání bude označeno za útok na nás. Jednou to bylo v Polsku. ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Všichni jsme pro konstruktivní dialog. Jenže otázkou je kdy to ten dialog z jedné strany přestal být a její jednání bude označeno za útok na nás.
  Jednou to bylo v Polsku.


  V dané oblasti existuje jen jeden stát, co disponuje stejnými prostředky a jedna ve vlastním zajmu proti okolním. A tím je překvapivě Israel. Na Turecko jsi mohou mnohem snaze došlápnout skrze černé moře.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:54 09.01.2017

  dusan to video nedokazuje vůbec nic. A hezky hasí i tou dírou. A teď vážně. Jsi pěkný demagog a klidne doporučuji všem shlédnout to video. 1. z počátku hasí řidiči (kolik řidičů ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  to video nedokazuje vůbec nic. A hezky hasí i tou dírou. A teď vážně. Jsi pěkný demagog a klidne doporučuji všem shlédnout to video. 1. z počátku hasí řidiči (kolik řidičů u náš má hasičák) nejsou to profíci a dělají co mohou a chdák je tam zjevně zaklíněn 2. kolem té cca 7 minuty tam jsou dobrovolní hasiči a ti mají děravou hadici možná i u nás všichni nejsou ready a mají horší techniku (mnohdy starý hasičský vůz co udržují z prostředků co mají) dle mě jsou tam dost rychle 3. profíci tam jsou kolem 10 minuty a to už jde poznat podle munduru a hadice neteče.

  Tak frájo jak daleko to měli. Rusko je dost velká země a je to někde mimo město, tak mi pověz co zaostalého tam je? Já tam nic tragického nevidím. A řidič i v tzv. vyšpelých zemích sem tam uhoří. Nedokazuje to nic. Je to tragédie toho chudáka v tom autě. Tak se neztrapňuj.

  Jinak opět dodávám Rusko není před krachem a ekonomické problémy mají a kdo není hňup nebo slepec tak to najde v prohlášeních i z Ruska.

  Todomach

  prodej zbraní je byznys tak proč by nenabídli exportní verzi, když by ji Saudi koupili. To nic nedokazuje a nic to neznamená.

  A Iskandery nejsou proti Izraeli to je kokotina. Jak naznačuje Grull třeba proti zajímavím cílů, kdy můžou demonstrovat mobilitu, rychlost a přesnost.

  Tu je to jako paranoia a Rus může i za to, že někdo měl ráno po kocovině bolehlav nebo mu stará nedala protože viděla sexy Putina na RT a na starého si ani nevpomněla. Jak to napsal Trump na Twitteru cca asi tak, že jen vůl by si přál nepřátelství s Ruskem místo konstruktivní spolupráce.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  17:53 09.01.2017

  A co varianta, že je tam mají i kvůli tomu, kdyby se objevil "hodnotný cíl" který by bylo třeba hodně rychle vyřešit? Třeba překladiště plné protitankových střel, nějaké slezina ...Zobrazit celý příspěvek

  A co varianta, že je tam mají i kvůli tomu, kdyby se objevil "hodnotný cíl" který by bylo třeba hodně rychle vyřešit?

  Třeba překladiště plné protitankových střel, nějaké slezina velitelů IS a tak...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:38 09.01.2017

  Olivav https://www.youtube.com/watch?... Toto video v prvej časti ukazuje tragédiu jednotlivca, v druhej tragédiu Ruska. Je to z roku 2014, kedy ropa "šlapala" a ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav

  https://www.youtube.com/watch?...

  Toto video v prvej časti ukazuje tragédiu jednotlivca, v druhej tragédiu Ruska. Je to z roku 2014, kedy ropa "šlapala" a Rusi mali na čo chceli. A napriek tomu vo "vyspelom" Rusku prídu vodiča zachraňovať hasiči ... či skôr zúfalci so starým črepom a deravými hadicami. Keby sa to stalo u nás je to škandál, minister by musel vysvetľovať, či skôr odstúpiť. v Rusku to nikoho nezaujíma.
  Isto s takým prístupom toho Rusi neuveriteľne "ušetria" - podobne v zdravotníctve, kde sa obmedzila liečba drahými dovozovými liekmi to potom tie makročísla "vychádzajú" ako tak a Rusi sú v "pohode" ... tí čo prežijú samozrejme.

  PS. Koľko hasičských vozov by mohli nakúpiť za jednu raketu Iskander ? Priority sú priority ....Skrýt celý příspěvek

 • Slovan
  17:26 09.01.2017

  Ke vztahům RF x Izrael. Je samozřejmě žádoucí, aby vztahy nejenom mezi lidmi, ale i státy byly přátelské a pochybuju, že je iskander namířen na Izrael. Vono, když ruskému ...Zobrazit celý příspěvek

  Ke vztahům RF x Izrael.

  Je samozřejmě žádoucí, aby vztahy nejenom mezi lidmi, ale i státy byly přátelské a pochybuju, že je iskander namířen na Izrael. Vono, když ruskému mužíkovi při brifingu náhodou televizní kamery, v podstatě celosvětového vysílání, zachytí ultratajný, přísně střežený projekt velkého dálkového torpéda s destruktivním učinkem na pobřežní struktury, je to na zvážení. Když pak následně velká ruská kocábka pomalu pluje až do středozemního moře a u toho kouří jak čerčil, prej proto, že nechtějí roztápět kotle, aby se jim to nerozpadlo a ušetřili ty dřevěné komíny a papírové letadla, je to zase na zvážení. Vono třeba ta bárka kromě vodky, boršče a dvou balalajek za a nebo pod sebou mohla něco táhnout a jako plně nanložený vlak s funící lokotkou v čele to dopravit tam, kde to bude plnit učel.

  Vladimir třeba pri návštěvě Netáhla, čtyrhodinová debata o stavu světa, ekonomik, plnosti pytlíků a kvalitě vína, mezi řečí vytáhl z kufříku jednostranou čtvrtku s mapkou a plánem na vybudování velkého zálivu na východě středozemního moře, Rusové by určitě uvítali nějakou blízkou přímořskou výletní destinaci, když to turecko je takové onaké. Takový stručný jednostraný dialog by mohl rozfoukat mlžný náboženský, neomilný opar.

  Vladimíra je dobré občas si poslechnout, jeho, když je bitka neodvratná, udeř jako první, anebo ještě vzletnější, prej, že had se už nebude bít po ocase, ale po hlavě, by mohlo mít opravdu širší důsledky. Kenedy zavelel, jedeme na měsíc a tak jeli na měsíc, usa, světová velmoc, Obama řekl, že Asad půjde a odchází. Vladimír řekl, Asad zůstavá a a zůstává, umístěním pohraničních kamenů na syrké uzemí (voni to nazývaj prej základnou) tak trošku pozastavuje jeden biblický projekt jednoho pohádkového národa, jehož část realizace se týkala i Sýrie.

  Takže Izrael a Rusko jsou přátelé.

  A nebo to je celé fikce a putin je severokorejský agent s cílem obsadit jihoafrickou republiku.

  Ještě dodatek v rusku je prý jediná doktrína, už si napamatuju ty data, že už nedopustí jednadvacátého, nebo dvacátého, nebo nějak tak. Aby na to gerojové nazapoměli.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:38 09.01.2017

  Krach hlavně znamená že jsi nemáte kde půjčit peníze na zaplacení pohledávek svých věřitelů. A je jedno jestli dlužíte 100() nebo 1000(). Rusko to položilo už v roce 1998 a světu ...Zobrazit celý příspěvek

  Krach hlavně znamená že jsi nemáte kde půjčit peníze na zaplacení pohledávek svých věřitelů. A je jedno jestli dlužíte 100() nebo 1000().
  Rusko to položilo už v roce 1998 a světu to bylo celkem jedno, takže i když to položí teď opět to bude všem jedno. Problém nejsou totiž tyhle očekávané krachy ale ty neočekávané.Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  16:32 09.01.2017

  Diskuze jak na novinkách nebo idnes... jedni za vším vidí Rusko jiní USA další ilumináty... a točí se to dokola.

  Diskuze jak na novinkách nebo idnes... jedni za vším vidí Rusko jiní USA další ilumináty... a točí se to dokola.

 • Todomatch
  16:18 09.01.2017

  Nevím, co si kdo představuje pod pojmem krach. To samozřejmě neznamená, že Rusko zmizí ze světa. Když byla světová krize ve třicátých letech, USA ani ostatní země ze světa ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, co si kdo představuje pod pojmem krach. To samozřejmě neznamená, že Rusko zmizí ze světa. Když byla světová krize ve třicátých letech, USA ani ostatní země ze světa nezmizely, ale prostě nastaly zlé časy. Rusům by radikálně poklesla životní úroveň a tak jako v čase SSSR by asi celá ekonomika stála na jistotách drancování přírodního bohatství a exportu zbraní arabským režimům, podobně jako Sýrii. Koneckonců když jsem u těch Iskanderů - Rusko se je pokoušelo prodat i Saudské Arábii! Ruský ministr zahraničí Lavrov o nich osobně jednal s ministrem zahraničních věcí Saudské Arábie Adel bin Ahmedem al-Džubírem již v průběhu roku 2015. Stojí za povšimnutí, že to bylo v srpnu 2015 a měsíc na to zahájilo Rusko vojenskou operaci v Sýrii. Kdo ví na čem všem se tehdy Rusové se Saudy domlouvali. Nebyla to totiž zdaleka jediná schůzka, ruské oficiální zdroje citovali saudského ministra, který uvedl „Během posledních několika měsíců se uskutečnilo několik návštěv našich vojenských delegací v Rusku, hovořilo se předmětně o určitých druzích zbraní".Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5